CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
TERMENI importanti pentru acest document |
|
Napište algoritmus, pomocí něhož postupně uložíte 3 hodnoty do proměnných a1 a2 a3 a určíte počet proměnných, jejichž hodnota je rovna 1. Počet vypište.
Napište algoritmus, pomocí něhož postupně uložíte 4 hodnoty do proměnných a1 a2 a3 a4 a určíte součet hodnot těch proměnných, jejichž hodnota je lichá. Součet vypište.
Do proměnné x uložte libovolné liché číslo.Určete součet a součin pěti lichých za sebou jdoucích čísel, jestliže prostřední číslo je x
Vypočítejte a vypište velikost hrany, objem a povrch krychle, jestliže do proměnné u načtete velikost tělesové úhlopříčky.
Určete hodnotu, která se rovná rozdílu maximální hodnoty ze tří čísel uložených v proměnných x y z a aritmetického průměru z těchto čísel.
Určete minimální hodnotu ze čtyř celých čísel uložených v proměnných x y u v
Určete největší počet za sebou jdoucích přirozených čísel počínaje číslem x, které je potřebné sečíst, abyste dostali součet největší možný a zároveň menší než je hodnota uložená v proměnné y. Hodnoty do proměnných x, y nejprve načtěte, nechť x < y
Vypište součin všech celých čísel ležících ve vámi zadaném intervalu (dolní < horní
Do proměnné x uložte libovolné číslo. Určete součet a součin 101 za sebou jdoucích čísel, jestliže prostřední číslo je x
Vypište aritmetický průměr z celých čísel ležících ve vámi zadaném intervalu (dolní < horní
Určete přirozené číslo nabývající minimální hodnoty z konečného počtu přirozených čísel, jejichž hodnoty postupně ukládáte do proměnné číslo, přičemž ukládání ukončíte vložením hodnoty nula.
Do proměnné číslo příkazem čti (číslo) postupně ukládejte přirozená čísla, přičemž ukládání ukončete vložením hodnoty nula. Určete a vypište maximální hodnotu z vložených čísel, která jsou dělitelná čtyřmi.
Určete n-tou mocninu nějakého vámi zadaného čísla. Hodnoty načtěte do proměnných n a x
Vypočtěte součin prvních p přirozených čísel dělitelných třemi, p ³
Určete součet všech lichých přirozených čísel menších než daná hodnota h a větších než daná hodnota d.
Určete sudé přirozené číslo nabývající minimální hodnoty z konečného počtu přirozených čísel, jejichž hodnoty postupně ukládáte do proměnné číslo příkazem čti (číslo), přičemž ukládání ukončíte vložením hodnoty nula.
Určete nejmenší počet za sebou následujících čísel, počínaje číslem jedna, které je zapotřebí sečíst, abyste dostali součet větší než je daná hodnota h.
Do proměnné číslo příkazem čti (číslo) postupně ukládejte celá čísla, přičemž ukládání ukončete vložením hodnoty nula. Určete a vypište maximální hodnotu z vložených čísel, která jsou menší než hodnota v proměnné hranice, kterou načtete.
Určete maximální a minimální hodnotu v posloupnosti celých čísel a1, a2, …, an (předpokládejme n ³ 2). Předpokládáme, že prvky posloupnosti jsou uloženy v jednorozměrném poli a. Proveďte záměnu posledního prvku posloupnosti s maximálním prvkem.
Určete a vypište aritmetický průměr z čísel uložených v posloupnosti čísel a1, a2, …, an, jejichž hodnoty leží ve vámi zadaném intervalu. Předpokládáme, že prvky posloupnosti jsou uloženy v jednorozměrném poli a
Do proměnné x uložte libovolnou celočíselnou hodnotu. Vypište, kolikrát se v posloupnosti čísel a1, a2, …, an, která jsou uložena v jednorozměrném poli a, vyskytuje na sudé pozici v posloupnosti (tj. v položkách se sudým indexem) hodnota uložená v x
Určete a vypište součet všech čísel uložených v posloupnosti čísel a1, a2, …, an, která jsou větší než daná hodnota x. Tu si do proměnné x načtěte příkazem čti(x). Předpokládáme, že prvky posloupnosti jsou uloženy v jednorozměrném poli a
Předpokládejme, že
v jednorozměrném poli a je uloženo n celých čísel. Napište algoritmus, který v poli a nahradí
čísla menší než
Napište algoritmus, který ze vstupu přečte 20 čísel (do pole a) a vypíše je v opačném pořadí.
Předpokládejme, že máme v poli a uloženo 10 prvků. Sestavte algoritmy, pomocí nichž zkopírujete prvky pole a do pole b ( pole b je také 10-prvkové) tak, že:
v poli b budou prvky uloženy ve stejném pořadí jako v poli a,
v poli b budou prvky uloženy v opačném pořadí než v poli a.
Načtěte 10 prvků do pole a. Sestavte algoritmy, pomocí nichž zkopírujete prvky pole a do pole b (pole b je 20-prvkové, pole a se bude nacházet v poli b dvakrát) tak, že:
prvky pole a budou v poli b uloženy dvakrát za sebou, vždy ve stejném pořadí jako v poli a (tj. celé pole se dvakrát zopakuje),
celé pole a bude v poli b uloženo nejprve v původním pořadí, a pak v opačném pořadí prvků.
Určete nejmenší, druhou nejmenší a třetí nejmenší hodnotu v posloupnosti navzájem různých celých čísel a1, a2, …, an. Předpokládáme, že prvky posloupnosti jsou uloženy v jednorozměrném poli a. ( Předpokládejme n ³
Napište algoritmus, kterým vložíte do posloupnosti a1, a2, …, an před k-tý prvek nový prvek x, který načtete příkazem čti(x)
Napište algoritmus, který pro posloupnost n čísel a1, a2, …, an, uložených v jednotlivých položkách proměnné a typu jednorozměrné pole, určí počet těch členů posloupnosti ležících na lichých pozicích v poli a (tj. i = 1, 3, …), které mají sudou hodnotu. Tyto hodnoty uložte postupně do posloupnosti b1, b2, …, bk, 1 £ k £ n .
Napište algoritmus, který pro posloupnost n čísel a1, a2, …, an, uložených v jednotlivých položkách proměnné a typu jednorozměrné pole, najde poslední sudé číslo v dané posloupnosti. Použijte zarážku.
Zjistěte, zda v posloupnosti čísel a1, a2, …, an, uložených v jednotlivých položkách jednorozměrného pole a, existuje číslo větší hodnoty než je daná hodnota x. Jakmile takové číslo najdete, zapište jeho hodnotu a index položky, v které se nachází, a v dalším procházení polem nepokračujte. Pokud takové číslo neexistuje, informujte o tom.
Ze vstupu načtěte do pole a posloupnost 100 reálných hodnot. Sestavte algoritmus, kterým nejprve najdete maximální hodnotu a její pozici k.
vyměňte jí se složkou a[100],
posuňte položky a[k+1], a[k+2],…, a[100] o jednu pozici “dopředu (dolů)”, a hodnotu, která byla původně v položce a[k], uložte do a[100]. Takto vytvořenou posloupnost s pozměněným pořadím vypište.
Předpokládejte, že posloupnost navzájem různých celých čísel a1, a2, …, an je uložena v poli a. Sestavte algoritmus, kterým přenesete danou posloupnost z pole a do pole b tak, aby b[1] = min, b[n] a ostatní prvky zůstaly ve stejném pořadí. (Např.: jestliže ak je minimální prvek, tak pole b vypadá: b = (b[1], b[2],b[3],….,b[n]) = (ak, a1, a2, …, ak-1, ak+1,…, an).
Předpokládejte, že posloupnost navzájem různých celých čísel a1, a2, …, an je uložena v poli a. Sestavte algoritmus, kterým přenesete danou posloupnost z pole a do pole b tak, aby b[1] = min, b[n] = max a ostatní prvky zůstaly ve stejném pořadí. (Např.: jestliže ak je minimální prvek, ap je maximální prvek, tak pole b vypadá: (b[1], b[2],b[3],….,b[n]) = (ak, a1, a2, …, ak-1, ak+1,…, ap-1, ap+1,…,an, ap), pro k < p nebo(b[1], b[2],b[3],….,b[n]) = (ak, a1, a2, …, ap-1, ap+1,…, ak-1, ak+1,…,an, ap), pro p < k
Je dáno n-prvkové pole a. Sestavte algoritmus, kterým přenesete pole a do n- prvkového pole b tak, že pro pole b bude platit:
(b[1], b[2], b[3],….,b[n])=
(a[1], a[n], a[2], a[n-1], a[3],
a[n-2], a[4], a[n-3],…., a[k]),
kde když (n mod 2) =
Jsou dána přirozená čísla n, a1, a2, …, an. Je zapotřebí určit, kolik členů ak dané posloupnosti uložené v n-rozměrném poli a, vyhovuje podmínce a tyto členy uložit do pole b.
Pokud se takové členy v poli a nenacházejí, podejte o tom informaci.
Pro danou posloupnost n celých čísel uloženou v poli a utvořte pole b tak, že jeho položka b[i] , i = 1, …, n, je roven počtu těch členů z pole a, které převyšují v počátečním úseku délky i posloupnosti a hodnotu i. Posloupnost b vypište.
Napište algoritmus, který pro posloupnost n čísel a1, a2, …, an uloženou v jednotlivých položkách proměnné a typu jednorozměrné pole provede její rozdělení do tří posloupností tak, že prvky původní posloupnosti od prvního do k-tého budou v jedné posloupnosti, od (k+1)-ního prvku do s-tého budou v druhé posloupnosti a od (s +1)-ního do posledního v třetí posloupnosti, 1 £ k < s < n, n ³
Nechť matice A je typu (m,n). Napište algoritmus, který sečte prvky prvního a předposledního řádku a daný součet uloží do proměnné součet
Nechť matice A je typu (m,n). Napište algoritmus, který provede záměnu druhého a čtvrtého sloupce. Pozměněnou matici vypište.
Nechť matice A je typu (m,n). Napište algoritmus, který vypočítá součet sudých prvků (tj. prvků se sudou hodnotou) třetího řádku a součin lichých prvků (tj. prvků s lichou hodnotou) pátého sloupce.
Nechť matice A je typu (m,n). Napište algoritmus, který určí počet všech lichých prvků ležících v druhém řádku a předposledním sloupci, který uložíte do proměnné počet. A pak nahraďte poslední prvek posledního řádku (tj. a[m,n] hodnotou proměnné počet
Nechť matice A je typu (m,n). Předpokládejme, že prvky matice jsou navzájem různé. Napište algoritmus, který najde minimální prvek prvního řádku a maximální prvek posledního řádku a pak tyto prvky vymění. (Pozn.: Je nutno najít nejen minimální hodnotu, ale též pozici, kde tato minimální hodnota leží. Obdobně maximální prvek.)
Ze vstupu načtěte dvě trojciferná čísla pomocí příkazů čti(číslo1) čti(číslo2). První číslo rozložte na cifry a tyto pak uložte do prvního řádku matice A typu (2,3). Druhé číslo také rozložte na cifry a pak je uložte do druhého řádku matice A.
Nechť matice A je typu (m, n). Z matice A vytvořte matici B typu (m, n +1) tak, že před k-tý sloupec vložíte nový sloupec obsahující m jedniček. Hodnotu k načtete pomocí příkazu čti(k). Matice B bude vypadat následovně:
Nechť matice A je typu (m, n). Z matice A vytvořte matici B typu (m +1, n ) tak, že k matici A přidáte (m +1)-tý řádek obsahující prvky am+1,1, am+1,2, …, am+1,n, přičemž am+1,1 = ak,1+ as,1, am+1,2 = ak,2+ as,2, …, am+1,n = ak,n+ as,n . Proměnné k,s načtete pomocí příkazů čti(k) čti(s). Matice B bude vypadat následovně:
Nechť matice A je typu (m, n). Předpokládejme, že prvky matice jsou navzájem různé. Určete maximální hodnotu matice a uložte ji do proměnné max. Pak nahraďte každý prvek druhého řádku, jehož hodnota leží v intervalu <max-5, max-1> hodnotou max
Nechť matice A je typu (m, n). Určete průměrnou hodnotu prvků matice A (tj. průměrnou hodnotu ze všech hodnot matice) a uložte ji do proměnné průměr. Pak zjistěte, kolikrát se v matici A vyskytuje prvek s menší hodnotou než je průměrná hodnota a vypočítejte průměrnou hodnotu z těchto prvků.
Nechť matice A je typu (m, n). Napište algoritmus, který určí první sudou hodnotu prvního řádku, uloží ji do proměnné suda a pak zjistí prvky celé matice, jejichž hodnota je větší než hodnota proměnné suda a tyto prvky uloží do pole a. Jestliže takové prvky neexistují, podejte o tom informaci.
V matici A typu (m, n) určete v každém sloupci součet prvků. Vypočtené součty ukládejte postupně do jednorozměrného pole a. Matici A a pole a vypište.
Načtete prvky matice A typu (m, n). Zjistěte a vypište průměr těch prvků matice, které leží v sudých řádcích a zároveň v lichých sloupcích (tj. součin prvků matice, jejichž řádkový index je sudý a sloupcový index je lichý).
Nechť matice A je typu (m, m). Najděte minimální a maximální prvek na hlavní diagonále, které uložíte do proměnných min a max. Pak tyto prvky vyměňte a pozměněnou matici vypište.
Nechť matice A je typu (m, m). Napište algoritmus, který určí počet všech lichých prvků ležících v druhém řádku a předposledním sloupci, který uložíte do proměnné počet. Když takové prvky neexistují, podejte o tom informaci. Když takové prvky existují, tak nahraďte každý prvek vedlejší diagonály proměnnou počet
Nechť matice A je typu (m, m). Určete součet hodnot prvků ležících na hlavní a vedlejší diagonále, které jsou větší než hodnota x, kterou načtete příkazem čti(x)
Vypište aritmetický průměr z prvků ležících nad hlavní diagonálou, které jsou sudá.
Ze vstupu postupně načtěte
do proměnné číslo dvěstě čísel a určete aritmetický průměr z těch, která jsou větší než
První dvě Fibonacciho čísla F1 a F2 se rovnají jedné. Další Fibonacciho číslo vypočítáme tak, že sčítáme dvě předchozí Fibonacciho čísla Fn = Fn –1 + Fn-2 pro n = 3,4,5, . Sestavte algoritmus, který vypočítá n-té Fibonacciho číslo. Hodnotu n načtete jako vstupní údaj. V ALGORITMU NEPOUŽÍVEJTE POLE, POUZE JEDNODUCHÉ PROMĚNNÉ!
Celé číslo 153 se nazývá Armstrongovo číslo pro svoji zajímavou vlastnost: 153=13+53+33, tj. součet třetích mocnin cifer se rovná samotnému číslu. Sestavte algoritmus, který najde všechna trojciferná Armstrongova čísla a vypíše je.
Z konečného počtu přirozených čísel, jejichž hodnoty postupně ukládáte do proměnné číslo příkazem čti(číslo), přičemž ukládání ukončíte vložením hodnoty nula, určete aritmetický průměr prvního a naposledy vloženého přirozeného čísla.
Z číselné posloupnosti a1, …, an odeberte první prvek, který je násobkem pěti a zároveň nedělitelný třemi. Pokud se v posloupnosti takový prvek nevyskytuje, odeberte druhý prvek a2. Posloupnost vypište. Předpokládáme, že posloupnost je již uložená v poli a
Předpokládejte, že v poli a máte uloženu číselnou posloupnosti a1, …, an. V poli a najděte první liché číslo a před toto číslo přidejte do pole novou položku obsahující hodnotu nula. Pokud se v posloupnosti liché číslo nevyskytuje, přidejte nulu až na konec posloupnosti, t.j. do položky a[n+1]. Posloupnost vypište.
Napište algoritmus, který pro číselnou posloupnost a1, a2,, an , kterou načtěte do pole a, najde a vypíše poslední dvě nezáporná čísla a z daných čísel určí a vypíše menší. Pokud se taková čísla v poli nenacházejí, podejte o tom informaci.
Napište algoritmus, který pro matici A typu (m,n), m ³ 2, jejíž prvky jsou celá navzájem různá čísla, určí minimální prvek vyskytující se v matici A v prvním řádku, uloží ho do proměnné min, a určí a vypíše součin prvků v posledním řádku, jejichž hodnota je větší než hodnota min.
Napište algoritmus, který pro matici A typu (m,n), n ³ 4, jejíž prvky jsou celá čísla, zjistí v druhém a předposledním sloupci součet prvků ostře větších než je daná hodnota x. Z těchto dvou zjištěných hodnot vypíše tu menší. Pokud jsou obě hodnoty stejné, tak o tom podá informaci.
Napište algoritmus, který pro matici A typu (m,n), jejíž prvky jsou celá čísla, určí a vypíše indexy prvního lichého prvku a posledního sudého prvku vyskytujícího se v posledním řádku matice A. Pokud některý prvek neexistuje, podejte o tom informaci.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 991
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2025 . All rights reserved