Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
BulgaraCeha slovacaCroataEnglezaEstonaFinlandezaFranceza
GermanaItalianaLetonaLituanianaMaghiaraOlandezaPoloneza
SarbaSlovenaSpaniolaSuedezaTurcaUcraineana

BiologieBudovaChemieEkologieEkonomieElektřinaFinanceFyzikální
GramatikaHistorieHudbaJídloKnihyKomunikaceKosmetikaLékařství
LiteraturaManagementMarketingMatematikaObchodPočítačůPolitikaPrávo
PsychologieRůznéReceptySociologieSportSprávaTechnikaúčetní
VzděláníZemědělstvíZeměpisžurnalistika

PRODUKTY FERMENTÁCIE

lékařství



+ Font mai mare | - Font mai mic



DOCUMENTE SIMILARE

TERMENI importanti pentru acest document

PRODUKTY FERMENTÁCIE

Tento článok sa vzťahuje na nepriame génové produkty získané fermentáciou. Nevzťahuje sa na:



– liekopisné články očkovacích látok na humánne a veterinárne použitie;

– produkty získané zo súvislých bunkových línií ľudského alebo zvieracieho pôvodu;

– priame génové produkty, ktoré sú výsledkom transkripcie a translácie z nukleovej kyseliny na bielkovinu s posttranslačnou modifikáciou alebo bez nej;

– produkty získané polosynteticky z fermentačných produktov a na produkty získané biokatalytickou transformáciou;

– koncentrované živné pôdy a na surové fermentačné produkty.

Požiadavky tohto článku sa vzťahujú na liekopisné články produktov získaných priamou fermentáciou. Definujú sa ďalej. Nevzťahujú sa nevyhnutne na tie produkty fermentácie, ktoré nemajú článok v liekopise. Kompetentná autorita môže tieto požiadavky vyžadovať.

Definícia

Produkty fermentácie sa v tomto článku definujú ako účinné alebo neúčinné farmaceutické látky, ktoré sa získavajú riadenou fermentáciou ako nepriame génové produkty. Sú to primárne alebo sekundárne metabolity mikroorganizmov, napr. baktérií, kvasiniek, húb a jednobunkových rias, ktoré môžu byť modifikované tradičnými metódami alebo rekombinantnou technológiou DNA (r-DNA). Tieto metabolity zahrnujú vitamíny, aminokyseliny, antibiotiká, alkaloidy a polysacharidy.

Získavajú sa kontinuálnym fermentačným procesom alebo v jednej šarži a ďalšími postupmi spracovania, ako sú napr. extrakcia, zahusťovanie, purifikácia, izolácia).

Výroba

Výroba je vhodne validovaný proces. Požadovaný stupeň validácie závisí od závažnosti určitej výrobnej etapy.

Charakteristika produkčného mikroorganizmu

Pôvod a vývoj mikroorganizmu použitého na výrobu sa dokumentuje. Určuje sa jeho charakteristika. Určí sa fenotyp, definujú sa makroskopické a mikroskopické metódy, biochemické testy a ak je to vhodné, aj genotyp mikroorganizmu a molekulové genetické testy.

Metódy využívajúce násadový systém

Banka primárnych buniek je homogénna suspenzia alebo lyofilizát pôvodných buniek, ktoré sa plnia do jednotlivých nádob za účelom uchovávania. Životnosť a produktivita buniek v určených podmienkach uchovávania a ich schopnosť dostatočnej produkcie sa po uplynutí času uchovávania musí prejaviť.

Rozmnožovanie banky primárnych buniek môže prebiehať v násadovom systéme pri použití banky pracovných buniek.

Banka pracovných buniek je homogénna suspenzia alebo lyofilizát buniek získaných z banky primárnych buniek, ktoré sa plnia do jednotlivých nádob s rovnakým objemom za účelom uchovávania (napr. v kvapalnom dusíku).

Produkcia kultúr môže prebiehať v jednej šarži alebo kontinuálne a zastaví sa za definovaných podmienok.

Všetky nádoby v banke buniek sa uchovávajú za rovnakých podmienok. V prípade, že sa niektoré nádoby z miesta uchovávania odoberú, nesmú sa do tejto banky vrátiť.

Metódy využívajúce etapový rast v kultúrach

Na prípravu inokula vo vhodnej živnej pôde sa použije obsah nádoby z banky pracovných buniek, ktoré sa v prípade potreby resuspendujú. Kultúry po vhodnej rastovej fáze sa použijú na spustenie fermentačného procesu po prípadnej predkultivácii v predfermentátore. Podmienky sú v každej etape procesu definované a musia byť použité pri každom výrobnom cykle.

Kontrola modifikácií

V prípade, že sa výrobný proces zmení a tým spôsobí významnú zmenu v profile nečistôt produktu, kritické etapy výrobného procesu spojené s touto zmenou, najmä postupy purifikácie a izolácie, sa musia revalidovať.

V prípade, že sa mikroorganizmus použitý na výrobu významne zmení a spôsobí signifikantnú zmenu profilu nečistôt produktu, kritické etapy výrobného procesu spojené s touto zmenou, najmä postupy purifikácie a izolácie, sa musia revalidovať.

Revalidáciou sa musí preveriť, že nové nečistoty prítomné v produkte ako výsledok zmeny, sa použitými skúšobnými postupmi dajú skontrolovať. Ak treba, zaradia sa doplňujúce alebo alternatívne skúšky s vhodnými limitmi. Ak je výsledkom určitej zmeny v procese alebo v mikroorganizme zvýšenie koncentrácie niektorej nečistoty už prítomnej v produkte, toto zvýšenie sa akceptuje.

Ak sa banka primárnych buniek premiestni, kritické etapy výrobného procesu sa musia revalidovať, aby sa dokázalo, že kvalita a bezpečnosť produktu nebola nepriaznivo zmenená. Zvláštnu pozornosť je potrebné venovať prípadným zmenám profilu nečistôt produktu v prípade, že sa zaradí nový alebo modifikovaný mikroorganizmus do procesu.

Východiskové látky

Východiskové látky používané pri fermentácii a ďalšom spracovaní majú mať vhodnú kvalitu na určené použitie. Kontrolujú sa za účelom overenia, že vyhovujú opísaným špecifikáciám.

Stupeň kontaminácie živných pôd a privádzaného vzduchu musí byť dostatočne nízky, aby sa v prípade mikrobiálnej kontaminácie zaručilo, že nebola príčinou zníženej kvality, čistoty a bezpečnosti produktu. Pridávanie ďalších prísad v priebehu fermentácie, ako sú napr. nutričné látky, prekurzory a substráty, sa vykonáva asepticky.

Priebežné kontroly

Priebežnou kontrolou vo výrobe sa preveruje stabilita podmienok, v ktorých prebieha fermentácia a ďalšie spracovanie, ako aj kvalita izolovaného produktu. Obzvlášť je potrebné zachytiť kontrolou každú kontamináciu, ktorá nepriaznivo pôsobí na kvalitu, čistotu a bezpečnosť produktu.

Výrobné podmienky sa môžu monitorovať vhodnými postupmi, napr. kontrolou:

– teploty,

– pH,

– rýchlosti privádzaného vzduchu,

– rýchlosti miešania,

– tlaku,

a sledovaním koncentrácie požadovaného produktu.

Postfermentačné spracovanie

Na konci fermentácie sa produkčný mikroorganizmus inaktivuje alebo odstráni. Určia sa ďalšie postupy na zníženie zvyškov živnej pôdy na prijateľnú úroveň a na získanie produktu požadovanej kvality.

Použité purifikačné metódy (napr. aktívne uhlie, ultrafiltrácia, extrakcia rozpúšťadlom) dokázali znížiť na minimum alebo vylúčiť:

– zvyšky produkčného mikroorganizmu, živných pôd, substrátov a prekurzorov,

– nežiaduce produkty transformácie substrátov a prekurzorov.

Ak je to potrebné, vykonajú sa vhodné skúšky buď pri priebežnej kontrole vo výrobe alebo na izolovanom produkte fermentácie.

Skúšky totožnosti, skúšky na čistotu a stanovenie obsahu

Požiadavky, ktorým musí produkt vyhovovať počas trvania jeho platnosti, ako aj špecifické skúšobné metódy, sú uvedené v individuálnych článkoch.

Uchovávanie

Pozri individuálne články.

Označovanie

Pozri individuálne články.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 742
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved