Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
BulgaraCeha slovacaCroataEnglezaEstonaFinlandezaFranceza
GermanaItalianaLetonaLituanianaMaghiaraOlandezaPoloneza
SarbaSlovenaSpaniolaSuedezaTurcaUcraineana

BiologieBudovaChemieEkologieEkonomieElektøinaFinanceFyzikální
GramatikaHistorieHudbaJídloKnihyKomunikaceKosmetikaLékaøství
LiteraturaManagementMarketingMatematikaObchodPoèítaèùPolitikaPrávo
PsychologieRùznéReceptySociologieSportSprávaTechnikaúèetní
VzdìláníZemìdìlstvíZemìpisžurnalistika

Plošné základy

technika



+ Font mai mare | - Font mai mic



DOCUMENTE SIMILARE

TERMENI importanti pentru acest document

:

Plošné základy

Dnes beton, železobeton (monolit i prefabrikát)



Pøi sanacích se mùžeme setkat i se staršími základy z kamene nebo cihel

Typy plošných základù

Patka

Prvek pro zakládání diskrétních svislých prvkù (sloupù)

Je vhodná na místech s vyšší únosností pùdy – má malou plochu => vzniká pod ní vìtší napìtí a je vìtší nebezpeèí zaboøení

Pùdorysné rozmìry pøibližnì 1:1, výška pøibližnì odpovídá pùdorysným rozmìrùm.

Pas

Jakoby základová patka protažená v jednom rozmìru

Orientaènì se jako pas oznaèuje prvek, který má jeden pùdorysný rozmìr 5x vìtší než druhý

Použití:

Stìnové systémy

Pokud by sloupy mìly patky moc blízko sebe nebo pokud jsou sloupy výraznì excentricky zatíženy

Je také výhodný, pokud jsou sloupy nestejnì zatíženy (docházelo by k nestejným deformacím patek) nebo pokud má základová pùda v rùzných místech rùzné parametry – pas „vyrovná“ namáhání

Rošt – systém vzájemnì se køižujících pasù. Vznikne velmi tuhý základ dobrý napøíklad proti seismicitì.

Deska

Nejuniverzálnìjší systém – umožòuje pøipojení všech typù horní i spodní stavby

Používá se pro založení na ménì únosných základových pùdách – zatížení od horní kce je rozneseno na co nejvìtší plochu

Vhodné pro pùdorysnì nepravidelné stavby

Nevýhodou je, že je ménì ekonomická

Postup výpoètu závisí na tloušce desky (tlusté podle Mindlina, tenké vyztužené podle Kirchhoffa)

Terminologie

Šíøka b – kratší pùdorysný rozmìr

Délka l – delší pùdorysný rozmìr

Výška základu h – výška samotného prvku

Hloubka založení d

Od úrovnì terénu (nebo podlahy, pokud jde o vnitøní základový prvek) po nejspodnìjší místo základového prvku (základovou spáru)

Musí vyhovìt vlivùm klimatických efektù, hlavnì úèinkùm zmìn skupenství vody v zeminì – vlivem zamrznutí vody by mohlo dojít k naklonìní základu a jeho porušení => je nutné dodržet minimální hloubku založení (nezámrznou) 0,8 m

Pro jemnozrnné zeminy min. 1,2 m (zeminy typu F – jílovité, siltovité zeminy) – dobøe pøijímají vodu, ale špatnì ji vytìsòují. Zrna jsou mikroskopická => nekladou moc velký odpor proti nadzvedávání.

Pro prvky uvnitø objektu je minimální potøebná hloubka založení 0,4 m

Rozmìry d, h, jsou èasto stejné. Liší se, pokud musíme jít s patkou hloubìji kvùli klimatickým vlivùm nebo kvùli základovým pomìrùm (abychom se dostali na únosnou vrstvu pod vrstvou navážek).

Pozor na kvalitu základové spáry – pokud se jáma nechá moc dlouho otevøená, mùže dojít k rozbøednutí základové spáry vlivem deštì => snížení únosnosti. Proto ponecháváme krycí vrstvu, která se odstraòuje až tìsnì pøed provádìním základù.

Patky mohou být jedno- nebo vícestupòové. Vícestupòové se dìlají kvùli ušetøení materiálu. Jednotlivé stupnì zhruba stejnì velké.

Vyložení patky a – má vliv na vyztužení nebo nevyztužení prvku. Spodní èást základového prvku je zpravidla tažená, horní tlaèená => pøi dolní stranì by nemìly vzniknout trhliny. Podle pomìru a:h volíme materiál – pro prostý beton musí být do 2:3, jinak musíme vyztužit.

Kontaktní napìtí – mezi základovou spárou a základovou pùdou vzniká reakce, kontaktní napìtí je vyjádøení rozložení této reakce po základové spáøe => pokud znám kontaktní napìtí, nemusím už více øešit horní stavbu (kontaktní napìtí plnì vyjadøuje její vliv na základ)

Tuhost – vyjadøuje odolnost prvku vùèi deformaci od zatížení. Na pomìru tuhosti základu a podloží závisí prùbìh kontaktního napìtí:

Mìkká deska na mìkkém podloží se pøi centrickém napìtí prohne => nepravidelný prùbìh s extrémem napìtí uprostøed

Tuhá deska se zaboøí => pøibližnì konstantní prùbìh s extrémy napìtí na okrajích desky (pokud bychom mìli ideálnì tuhý základ na ideálnì pružném podloží, napìtí v krajích by limitovalo k  nekoneènu – viz MEZE)

Základy dìlíme na tuhé a poddajné systémy

ŽB patka

Nìkteré z mnoha typù patek

Roštové systémy – s nábìhy nebo bez nábìhù. Prùøezy jako u patek.

Žebrová deska – pokud chceme mít jasný pøechod napìtí ze sloupu do desky. Nìkdy žebra i mezi sloupy (analogie žebrové stropní desky). Žebra vyztužují desku také proti vodorovným deformacím.

Návrh a posouzení plošného základu

Budeme se zabývat mezním stavem únosnosti

Kontaktní (normálové) napìtí od návrhového zatížení musí být menší, než únosnost zeminy

Ve vìtšinì pøípadù mùžeme použít zjednodušení a uvažovat rovnomìrnì rozložené kontaktní napìtí. V je souèet všech vertikálních sil (vlastní tíha patky je pøi správném návrhu obvykle (0,1 – 0,15).F kde F je zatížení od stavby)

Pokud zatížení v základové spáøe nepùsobí centricky, poèítáme s efektivní plochou základové spáry A´

Na èem závisí odpor základové pùdy Rde?

Nejmenší efektivní rozmìr kontaktní plochy (b´; za urèitých nevhodných podmínek se mùže stát, že je l > b, ale > => v tom pøípadì by šlo o l´ ) – zemina nejdøíve dosáhne meze pevnosti pod hranami základu (je to hrana => zde vzniká nejvìtší napìtí). Jak zvyšujeme zatížení, zvìtšuje se oblast, kde je dosaženo meze pevnosti (podle teorie pružného poloprostoru). Jakmile se porušené oblasti zeminy od obou hran setkají, dojde k zatlaèení tuhého klínu do porušeného prostøedí => usmyknutí. Èím menší b´, tím døíve se oblasti setkají.

Hloubka založení d – hmotnost pasivního klínu v bocích základu je tím vìtší, èím vìtší je d, pasivní klín brání tomu, aby tuhý klín vytlaèil porušenou zeminu => pøi vìtším d se zvyšuje únosnost zeminy. Proto se napøíklad kolem jeøábových drah pokládají panely – pøitíží shora zeminu a zabrání jejímu usmyknutí.

Smykové parametry zeminy j, c – odpor zeminy je de facto odpor proti vytlaèení kolem smykových ploch. Smyková plocha je souvislá plocha, kde dojde k dosažení mezní hodnoty pevnosti ve smyku => musíme zkoumat smykové napìtí podél smykové plochy => to závisí na smykových parametrech zeminy.

Objemová tíha zeminy g – zajímá nás hodnota g (zemina nad základovou spárou v bocích) – kvùli pøítlaku a g (pod základovou spárou) – kvùli porušení ve smyku

Je-li zatížení šikmé (na obrázku je centrické šikmé, pøi excentrickém navíc ještì kombinace s momentem), závisí odpor i na šikmosti. Více je totiž zatížena jedna hrana základu => zde dochází k rychlejšímu rozvoji deformace. Pøi šikmém zatížení hraje roli také vodorovná únosnost zeminy. Analogií šikmého zatížení na vodorovnou základovou spáru je zatížení šikmé základové spáry.

Vodorovná únosnost – aby došlo k pøekonání únosnosti, musíme pøekonat odpor v základové spáøe Rdh. Ten je dán pøitížením a soudržností (ve skuteènosti má vliv ještì lepivost zrn, ale ta se neuvažuje):

Dále má na únosnost pozitivní vliv úèinek zemního pasivního tlaku ve vodorovném smìru Eph. Ten však mùžeme zahrnout do výpoètu pouze tehdy, pokud si mùžeme být jisti, že po celou dobu existence stavby bude mít konstantní hodnotu. To ale prakticky nikdy nemùžeme vìdìt – vždy je možné, že bude potøeba vedle objektu udìlat výkop. Proto ho vìtšinou nepoèítáme. Obecnì se vodorovná únosnost posoudí podle vztahu

Výpoèet Rde – podle Terzaghiho rovnice – první sèítanec uvažujeme vždy, druhý skoro vždy a tøetí nìkdy (ke zkoušce znát strukturu vzorce, nikoliv vztahy pro výpoèet jeho èlenù – hodnoty budou zadány):

b´ – efektivní šíøka základu

N – souèinitele únosnosti základové pùdy, závisí na úhlu vnitøního tøení j

s – souèinitele tvaru základu

d – souèinitele hloubky založení

i – souèinitele šikmosti zatížení

index b – vliv šíøky základu, tento èlen uvažujeme vždy

index d – vliv hloubky základu, tento èlen se projeví, když zakládáme v nenulové hloubce (což je u nás témìø vždy)

index c – vliv soudržnosti, projeví se pouze v zeminách s nenulovou soudržností. Bereme cd – návrhovou soudržnost (souèinitel bezpeènosti až 2 – jeden z vùbec nejvìtších)

Výsledkem je svislý odpor základové pùdy proti protlaèení. Ve zkoušce bude vždy návrh nebo posouzení patky nebo základového pasu.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3065
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2025 . All rights reserved