Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
BulgaraCeha slovacaCroataEnglezaEstonaFinlandezaFranceza
GermanaItalianaLetonaLituanianaMaghiaraOlandezaPoloneza
SarbaSlovenaSpaniolaSuedezaTurcaUcraineana

BajkeBiologijaElektricitetGeografijaGlazbaGospodarstvoHRKnjiževnost
LijekMarketingMatematikaObrazovanjeOsobnostiPolitikaPovijestPravo
PsihologijaRačunala itReceptiTehnikaTurizamUmjetnost

COREL DRAW 7

računala it



+ Font mai mare | - Font mai mic



DOCUMENTE SIMILARE

TERMENI importanti pentru acest document

corel draw

CorelDRAW, program za vektorsko crtanje, koristi se u oblasti DTP-a, dizajna, pripreme za štampu, ali i kod tehničke obrade izveštaja i radova. Iako nije komponenta paketa Microsoft Office, Corel DRAW dobro saraduje sa Office aplikacijama i predstavlja njihovu vrednu dopunu.



Svako ko se bavi grafikom na PC računarima je svakako čuo, ako ne i koristio, program za vektorsko crtanje CorelDRAW. Za to postoje jaki razlozi - od svoje pojave, tj. verzije 1.0, Corel je tako dobro primljen na tržištu da je postalo sasvim očigledno da je u pitanju prava stvar, koju su mnogi čekali. Jednostavnost upotrebe, intuitivnost u radu, vektorski način iscrtavanja. objekata, moćni alati i dobra podrška profesionalnim potrebama bili su presudni za pozitivnu reakciju korisnika sa svih strana sveta, tako je da danas Corel ubedljivo najpopularniji paket u svojoj klasi.

Sve verzije Corel-a radile su pod operativnim sistemom Windows, a verzija 7 se reklamira kao potpuno 32-bitna - predviđena je za Windows 95 i Windows NT, na kojima se odlično snalazi. Tako je za nepunu deceniju mali paket narasta do monstruma sastavljenog od više nezavisnih programa koji mogu da zadovolje sve potrebe za dvodimenzionalnim i trodimenzi-onalnim crtanjem, obradom bitmapiranih slika, kao i organizacijom fajlova. a naravno, ako imate dovoljno memorije i par stotina slobodnih megabajta na disku.

I pored svih dodatnih alata, biser paketa i osnovni razlog zašto ga ljudi uglavnom kupuju jeste sam CorelDRAW. Njegovi hardverski zahtevi nisu naivni: iako paket teorijski radi na 486 računarima, bolje je da tu teoriju ne isprobavate: odziv je veoma spor. Za komotan rad treba uzeti Pentium računar na 100 ili više megaherca, sa barem 32 megabajta RAM-a. Pored toga, program ne može da se koristi bez miša ili grafičke table.

U ovom priručniku biće opisan samo rad sa glavnim programom u paketu, dakle CorelDRAW-om. Pošto je uputstvo namenjeno pre svega početnicima, nećemo se baviti temama kao što je separacija boja, namenjena profesionalcima u svetu grafike, dizajna i pripreme za štampu. Da biste pratili uputstvo, podrazumeva se da vladate osnovnim tehnikama korišćenja Windows-a, kao što je rad mišem i korišćenje menija - nećemo objašnjavati čemu služi taster u gornjem desnom uglu koje na sebi ima nacrtanu putaču. Uglavnom neće biti opisivane ni komande na tasterskim menijima, jer ćemo se koncentrisati na još efikasnije načine pozivanja komandi; uostalom, opisi dugmadi se pojavljuju na ekranu čim nad neko od njih postavite (i zadržite) kurzor.

Najbolje ćete napredovati ako opisane postupke što intenzivnije isprobavate na računaru, odmah posle ili tokom čitanja nekog poglavlja. Veoma je bitno da se svi ti postupci i mogućnosti 'osete u prstima' sopstvenim radom, što će najbrže dovesti do dobrih rezultata. I svako drugo eksperimentisanje je poželjno, jer se stvari koje opisujemo često mogu postići na više raznih načina; tako čete i sami otkrivati opcije za koje u priručniku ovog formata nije bilo mesta.

Možda će vam se učiniti da redosled izlaganja materije nije baš konvencionalan. Ideja vodilja je bila da se što pre sedne za računar i izloženo isproba, ali ne stihijski, več tako da se odmah poštuju princip dobrog osmišljavanja crteža. Na samom početku verovatno će vam pasti u oči da je priličan prostor posvećen raznim vrstama podešavanja za radobzirom na složenost samog programa i njegovu veliku prilagodljivost individualnim potrebama korisnika, šteta je da unapred ne postavite željene parametre. Dobro podešeno okruženje daleko ćete lakše i efikasnije koristiti, nego da svaki čas treba da podešavate po neki parametar.

POMOĆ

Bez obzira na originalnu dokumentaciju, pomoć koju nudi Help podsistem je neprocenjive vrednosti. Nažalost, uputstva računara se ispisuju na engleskom a ne na srpskom jeziku, a mora se reči i da u helpu ima nekih propusta. U svakom slučaju Help obuhvata praktično sve postupke za obavljanje pojedinih radnji, kao i detaljno objašnjenje svih komandi, koncepcije programa i svašta drugo. Help se koristi na način koji je sasvim uobičajen za sve Wmdows programe, pa konkretne detalje nećemo opisivati. Pomenimo samo da je na raspolaganju i prava mala škola korišćenja programa (pod imenom CorelTUTOR), za čiji je rad potrebno da Corel 7 CD-ROM bude umetnut u drajv. Naravno, svaki konkretan pojam se može tražiti i u opsežnom indeksu.

EKRAN

Prva stvar koja će se pojaviti po startovanju programa je radna površinaoko koje su meniji, alati, lenjiri, paleta boja, trake za skrolovanje U ovom odeljku objasnićemo namenu svakog elementa, a u kasnijim će oni biti opisani detaljnije.

Središnji i najveći prostor zauzima radna površina koja ima oblik pravougaonika. On zapravo odgovara listu papira zadate veličine. Na radnu površinu se smeštaju objekti, s tim što se oni mogu slobodno stavljati i izvan okvira koji pokazuje ivicu papira (radnog lista) - ako se kasnije ukaže potreba, premestićete ih na 'papir'.

Korišćenjem mogućnosti povećavanja i smanjivanja dela crteža koji je prikazan na ekranu odmah dolazimo do potrebe za pomeranjem njegovog sadržaja, koje se obavlja trakama za pomeranje (scroll bars). Kao i u većini drugih Windows aplikacija, one se nalaze sa donje (za horizontalno) i desne strane radne površine (za vertikalno pomeranje). Koriste se standardno: Klikom na tastere sa trouglovima na krajevima pomerate sliku u finim koracima, kiik u prazan prostor trake pomera sliku za ceo ekran, a brzo dovođenje na željenu poziciju se može obaviti i povlačenjem indikatora položaja. Nažalost, poslednja mogućnost ne pomera istovremeno i sadržaj ekrana, već samo lenjire koji se nalaze sa leve i gornje strane radne površine i i trenutnu poziciju u odnosu na koordinatni početak (koji se može proizvoljno postaviti). Trebaće malo vremena da se na to naviknete: u početku će se često dešavati da 'odete predaleko'.

Sa leve strane horizontalne trake za pomeranje se nalazi nekoliko tastera koji služe za jednostavno dodavanje novih radnih listova u dokument i kretanje medu njima. U samom dnu ekrana je uobičajena statusna linija, koja može biti izdeljena na više nezavisnih sekcija, u kojima se prikazuju informacije kao što su koordinate, informacije o izabranom objektu, boje, status tastature i drugo.

Uz levu ivicu ekrana je kutija sa alatima (Toolbox), tasterski meni posebne namene, koji sadrži tastere za aktiviranje najčešće korišćenih funkcija, kao što su povlačenje linija, crtanje pravougaonika, popunjavanje objekata bojom ili teksturama, aktiviranje ispisa teksta Na gornjoj strani iznad lenjira, je tasterski meni , koji postoji i na meniju za osobine alata. Što je broj veči, veča je i zakrivljenost. Osobine alata se mogu dobiti i duplim klikom na taster za njegov izbor.

Tasteri To front i To back služe da objekat dovedu sasvim ispred ili sasvim iza drugih objekata sa kojima se preklapa. Najzad, poslednji taster pretvara pravougaonik u skup linija, kojima se kasnije slobodno manipuliše. Recimo još i to da, ako želite da nacrtate kvadrat (ovde se tretira kao specijalan slučaj pravougaonika), treba da pritisnete Ctrl i držite ga dok 'razvlačite' objekat. Ništa komplikovanije nije ni 'izvlačenje' pravougaonika iz centra, umesto iz jednog temena: držite pritisnut Shift. Naravno, Shift i Ctrl mogu da se kombinuju.

Došli smo i do alata za elipse, koji se koristi na prilično sličan način. Kada izaberete alat na kome je nacrtana elipsa, kurzor se pretvara u nišan a dalje se radi kao kada crtate pravougaonik. Tasteri Ctrl i Shift imaju sličnu funkciju, s tim što se držanjem Ctrl tastera umesto elipse dobija krug.

Izvesne razlike primetićete u meniju sa osobinama (Properties). Tri tastera na kojima su nacrtane puna elipsa, elipsa sa isečenom kriškom (pita) i luk definišu oblik koji će biti iscrtan. Sledeća dva polja definišu početni i krajnji ugao za pitu i luk, Sledeći taster bira deo koji se vidi, u smeru kazaljke na satu (Clockwise) ili suprotno (Counterclockiuise). Ostali parametri su poznati sa alata za pravougaonik.

Sledeća grupa alata koji daju gotove objekte skrivena je ispod tastera na kome je nacrtan petougaonik. Primetimo da on ima malu strelicu u donjem desnom uglu što znači da se, ako na njega kliknemo i zadržimo taster miša par sekundi, pojavljuju srodni alati (flyout), u ovom slučaju za iscrtavanje spirala i tabela. Sva tri se koriste na jednostavan način i pružaju veliku pomoć pri crtanju.

Prvi alat olakšava crtanje poligona i zvezda: klikom na njega kurzor se pretvara u nišan, a objekat se crta na isti način kao i elipsa ili pravougaonik; inicijalno se dobija trougao koji dalje može slobodno da se menja. Na meniju sa osobinama alata se nalazi polje za broj temena, označeno zvezdicom, u koje slobodno možemo uneti neku vrednost izmedu 3 i 500. Od specifičnih osobina tu je i kontrola oštrine u obliku trake: klikom na taster sa zvezdicom menjamo oblik objekta iz poligona u zvezdu i obrnuto.

Sledeći alat služi za jednostavno iscrtavanje spirala. Koristi se slično kao i ostali, dakle pritisne se levi taster miša i 'izvuku' željene dimenzije. Na meniju sa osobinama alata se vidi polje za unos broja revolucija (koje je inicijalno postavljeno na četiri), kao i dva tastera kojima se bira da li će spirala biti simetrična ili logaritamska (kada rastojanje izmedu linija stalno polako raste). U slučaju primene ove druge vrste, može se definisati faktor ekspanzije spirale (Spiral expansion factor).

Alat za iscrtavanje tabela ne može biti jednostavniji: jedino što se na njemu može posebno definisati je broj kolona i redova, što se obično radi i unosom brojeva u odgovarajuča polja. Dimenzije ćelija su jednake, što značajno umanjuje njegovu upotrebnu vrednost.

CRTANJE LINIJA

Povlačenje (pravih ili krivih) linija se izvodi koriščenjem alata na kome je nacrtana olovka. I ovde postoje dodatni alati koji se vide kada pritisnemo levi taster miša i zadržimo kurzor nad olovkom: pored 'obične olovke' za crtanje takozvanom slobodnom rukom (Freehand tool), dobijamo alat za crtanje Bezierovih krivih (Bezier tool), alat koji simulira crtanje prirodnim potezima olovke (Natural pen tool), kao i alate za crtanje kotnih i spojnih linija.

Osim crtanja 'slobodnom rukom', olovka omogućava i povlačenje pravih linija. Crtanje slobodnom rukom jedva da i treba objašnjavati: pritisnete levi taster miša na mestu sa koga linija treba da počne, i vučete kurzor po radnoj površini (ne puštajući taster) dok ne dobijete željeni oblik. Ako ste pogrešili i hočete da poništite samo deo linije, pritisnite Shift i vraćajte se istim putem, dok ne dodete do dela koji je dobar, kada otpuštate Shift i nastavljate da crtate.

Još je jednostavnije nacrtati pravu liniju. Kliknete tamo gde treba da bude njen početak a zatim pomerite strelicu na mesto kraja linije (koja se sve vreme iscrtava, tako da imate dobru orijentaciju) i ponovo kliknite. Ako liniju treba nastaviti u neki složeniji oblik, kliknite u završnu tačku prethodnog segmenta i ponovite postupak - tako se dobija izlomljena prava linija koja se tretira kao jedinstven objekat. Da biste crtali linije pod određenim uglom, koristite taster Ctrl. Pritiskom na njega, nagib linije postaje fiksan u koracima koje ste uneli pri podešavanju programa (Constrain angle); inicijalno to je 15 stepeni.

Izbor alata za crtanje linija menja stanje na tasterskoma meniju sa osobinama.. Najbitniji je taster za automatsko zatvaranje oblika (Auto close) kao i tri menija za izbor krajeva i vrste linrje. Tako se dobijaju strelice raznih oblika, kao i isprekidane, crta-tačka-crta i druge vrste linijia-.Treba ipak znati da neke od ovih stralica ne izgledaju sjajno ako se crtež, recimo, unese u Microsoft Word i iz njega odštampa - možda je ponekad lakše samostalno nacrtati strelice. Iz menija sa desne strane ekrana može da se izaberwe debljina linija, ali samo u fiksnim veličinama izraženim u inčima.

Drugi način crtanja linija je Bezierov mod. U ovom modu klikćete tamo gde želite da se pojave takozvani Bezierovi čvorovi, međusobno spojeni linijskim segmentima, koji obezbeduju lako rukovanje. Postoje i posebne osobine za ova dva alata za iscrtavanje linija, koje se dobijaju duplim klikom na njihovu ikonu. Najbitniji je poslednji parametar, Auto join. On određuje 'blizinu klika' nekom već postojećem čvoru (izraženo u pikselima na ekranu), koji će se shvatiti kao nastavak postojeće linije. Dakle, ako je postavljena (inicijalna) vrednost 5, klik najviše pet piksela od poslednjeg kreiranog čvora biće shvaćen kao taj čvor, tj. linija će biti nastavljena.

Treći način iscrtavanja linija je simulacija crtanja realnom olovkom. Ovako možete nacrtati oblike koji izgledaju kao krive linije promenljive debljine. Postupak je sličan korišćenju ''obične' olovke, ali se ne kreira staza već zatvoreni objekat, pomoću koga se tokom crtanja menja debljina linije. Pošto su to u stvari objekti sa zatvorenom putanjom, na nJih se može pri-menjivati i popunJavanje. Ovaj alat zamenjuje Power lines iz prethodnih verzija CoreIDRAW'a; sada se ovako dobijeni objekti mogu prepravljati kao i svi ostali.

U meniju svojstava može da se izabere jedan od četiri ponudena moda rada. Prvi taster uključuje iscrtavanje linija fiksne debljine, sa zaobljenim ivicama; u polju desno od tastera unosi se debljina linije. Sledeći taster uključuje iscrtavanje zavisno od pritiska, što može da se koristi samo uz odgovarajuču grafičku tablu. Treći taster aktivira kaligrafsko ispisivanje, koje podrazumeva da širina linije zavisi od pravca povlaćenja olovke. U polju Natural pen nib angle se zadaje ugao vrha pera, koji značajno utiče da izgled crteža. Poslednji alat nosi ime Preset naturalpen type, što znači da koristi unapred definisane oblike koji se mogu izabrati iz menija koji postaje aktivan. Tako se jednostavno mogu dobiti oblici zasnovani uglavnom na raznim kombinacijama trouglova i poluelipsi, naravno prateći putanju povlačenja linije.

Ostala su nam još dva alata manjeg značaja. Služe za kotiranje (Dimension tool) i logičko povezivanje objekata (Connector line tool). Iako Corel-DRAW nije program za tehničko crtanje poput AutoCAD-a, može dobro da posluži i za neke tehničke crteže. Zato ćemo pomenuti da se mogu izvlaćiti horizontalne, vertikalne, kose i ugaone kotne linije, praktično automatski. Samo treba da 'pokažete' odakle, dokle i na kom odstojanju od objekta linija prolazi, a Corel če odraditi ostatak; čak će i vrednost dobijena merenjem kotne limje biti automatski ispisana.

Alat za povezivanje objekata omogučava da se objekti nadovežu jedan na drugi, a ne prosto stave na radnu površinu. To konkretno znači da se, pomeranjem objekta, automatski pomeraju i svi drugi objekti povezani sa njim. Ovaj načm crtanja je jako zgodan kod pravljenja blok dijagrama i raznih šema.

SELEKCIJA I ROTACIJA

Prvi taster palete alata je crna strelica koja predstavlja alat za izbor Pick tool. Njegovim aktiviranjem (klik na strelicu ili pritisak na space; ovo poslednje, prirodno, ne deluje u modovima namenjenim radu sa tekstom) dobijamo mogućnost izbora (označavanja) objekata nad kojima treba izvršiti transformaciju: promenu mesta, kopiranje, brisanje, promanu veličine, boje, popune Objekat se selektuje klikom na ivicu (Outline) ili u njegovu unutrašnjost, ako ste tako izabrali u meniju za podešavanje. Ako treba izabrati sve objekte na radnoj površini, dva puta kliknite na ikonu ovog alata. Označavanje može da se obavlja i pomoću fiktivnog pravougaonika- razvučemo pravougaonik (na ekranu se iscrtava isprekidanom linijom kako bi se naglasilo da se ne) oko objekata i sve ono što u celini pripada pravougaoniku biće izabrano.

Znak da je neki objekat (ili grupa) izabran je pojavljivanje osam crnih kvadratića na temenima i sredinama stranica pravougaonika. Ti kvadratići se nazivaju ručke (Handles). Postavljanje kurzora iznad nekog od njih rezultuje promenom u duplu strelicu koja pokazuje u kom pravcu je moguće pomeranje. Sada se vučenjem odgovarajuće ručke (proporcionalno ili neproporcionalno) menjaju dimenzije objekta ili grupe objekata. Ručke na sredinama strana služe za neproporcionalno menjanje dimenzija (razvlačenje- Stretch), dok one na temenima služe za proporcionalne promene (skafiranje- Scale). Ako se pri promeni veličine drži pritisnut Ctrl, izmena će biti ograničena na 100% originalne veličine, a ako se drže Ctrl i Shift, promene se flektuju na obe (ili sve četiri) strane.

Više objekata možete da izaberete jedan po jedan, ako držite pritisnut Shift i klikćete na objekte jedan po jedan - ako držite Shift i kliknete na neki već izabran objekat, on če biti deselektovan. U statusnoj liniji se ispisuje broj izabranih objekata, tako da se možete snaći i na komplikovanim slikama. Ako hoćete da deselektujete sve objekte, pritisnite taster Esc na tastaturi ili kliknite negde u prazan prostor.

Ako radite u Normal view modu, neki objekti mogu biti u potpunosti skriveni iza drugih, ili jednostavno biti nevidljivi. Tada će pomoći mod prikazivanja žičanih modela , koji se dobija preko menia View ili sa standardnog tasterskog menija. Ako čak ni to ne pomogne, koristite taster Tab kojim selekcija 'preskače' sa jednog na drugi objekat redosledom kojim su oni crtani. Pritiskom na Shift+Tab vraćate se unazad istim putem.

Kada je neki objekat označen, možete da ga pomerate ili menjate ako ih je označeno više, ručke se odnose na sve izabrane objekte zajedno. Za pomeranje izabranog objekta koristi se miš (uhvatite bilo koju ivicu objekta ili grupe i odvučete ga na željeno mesto) ili, ako je potrebna preciznost , strelice sa tastature; za veličinu koraka odgovorna je opcija Nudge opisana u poglavlju koje se bavilo podešavanjem. Ako pri pomeranju držite pritisnut Ctrl, objekat će se kretati samo horizontalno ili samo vertikalno, što znači da nećete pokvariti simetriju slike.

Drugim klikom na označeni objekat ili grupu dobija se skup ručki koje su namenjene rotadji (Rotate) i naginjanju (Skew). Na uglovima pravougaonika su krive strelice koje služe za rotaciju, a na sredinama strana duple strelice namenjene naginjanju (deformacija sa jedne strane). U sredini objekta se pojavljuje krug sa tačkom, koji se može pomeriti na bilo koje mesto radne površine; to je centar rotacije. Pritiskom na Ctrl kretanje i rotacija se obavlja u koracima, slično kao i obična deformacija. Osobine ovog alata se podešavaju u Tools / Options / Toolbox /Pick tool meniju: uključenjem prve opcije (Cross hair cursor) kurzor se, umesto kao crna strelica, prikazuje kao končasti krst preko celog ekrana (kao u programu AutoCAD).

Već je rečeno da se objekat može izabrati klikom na njihovu ivicu ili popunu, dok se nepopunjeni objekti označavaju samo klikom na ivicu. Uključenjem opcije Treat all objects as filled dobijamo mogućnost da se svi objekti označavaju klikom u njihovu unutrašnjost, bez obzira da li su popunjeni ili ne. Opcija Draw objects when moving or transforming omogućava da se prilikom pomeranja ili skaliranja iscrtava čitav objekat, a ne samo pravougaonik koji ga opisuje. Podrazumeva se da će ove opcije koristiti samo vlasnici bržih računara.

FlNO OBLIKOVANJE

Odmah ispod alatke za izbor je alat za fino oblikovanje objekata korišćenjem čvorova. Klikom na nju označeni objekti dobijaju kvadratiće na svim čvorovima na kojima može da se obavlja neka operacija. Raspoložive akcije umnogome zavise od samog objekta nad kojim se obavljaju: na pra-vougaoniku mogu da se zaoble uglovi, od kruga može da se napravi 'kriška' i slično. Duži pritisak na malu strelicu prikazuje paletu sa još dva alata - gumicom (Eraser tool) i nožičem (Knife tool).

Alat za obradu čvorova je narodto značajan kada se radi sa krivim linijama. Iscrtajte, redmo, liniju slobodnom rukom, izaberite Shape Tool i kliknite dva puta na nju; pojaviće se meni Node edit sa dodatnim alatima za obradu čvorova, tj. prelomnih tačaka na krivim linijama. Kada označite krivu koju hoćete da menjate, na nekoliko mesta dobićete prazne kvadratiće po njoj. Oni predstavljaju mesta na kojima se može podesavati zakrivljenost - klikom na koji od njih kvadratić se popunjava, što znači da će transformacija delovati na taj segment linije.

Pri finom oblikovanju linije u tasterskom meniju se pojavljuje čitav niz tastera, od kojih ćemo opisati najbitnije. Primetimo da su neke funkcije 'blede', dakle neaktivne: zavisno od čvorova, CorelDRAW 'zna' koje operacije imaju smisla, pa aktivira samo njih i tako unapred uklanja moguću zabunu.

Bez obzira koji čvorovi su označeni, uvek se deo krive može razvlačiti na bilo koju stranu. Kada je potrebna veća preciznost, moraju se koristiti kontrole pridružene samim čvorovima. Kliknite negde na krivoj gde nema čvora i pojaviće se crna tačka, dok se u meniju uključuje nekoliko opcija. Taster sa znakom '' + '' služi za dodavanje još jednog čvora na željeno mesto, a brisanje izabranih čvorova obavlja taster '' – ''. U istom redu aktivna je i opcija razdvajanja linije na zadatom mestu, tj. umetanje dva razdvojena čvora - tako se objekat deli na dva nezavisna segmenta čiji se susedni čvorovi preklapaju. Ako označite dva krajnja čvora na jednoj ili više krivih aktiviraće se taster sa obrnutom akcijom - od čvora nastaće jedan, a segmenti se spajaju.

Klikom na taster sa pravom linijom koja povezuje čvorove, krivolinijski segment na kome se nalazi crna tačka se pretvara u pravu. Klikom na neku pravu liniju a zatim na susedni taster (na kome je kriva) pretva duž u krivu liniju kojom se slobodno rukuje.

Na desnoj strani su aktivna još dva tastera. Kliknite na taster sa nesimetričnom krivinom i čvor pored označenog dobiće dve ručke sa kvadratićima na krajevima; kvadratići se slobodno vuku okolo, uz promenu oblika krive. Pošto ovaj čvor treba da ima zaobljeno teme, pomeranje jedne ručke je uvek zavisno od susedne, pa su i dužine kontrolnih linija uvek iste. Aktivan je i taster na kome se nalazi zašiljen (Cusp) čvor. Ako je čvor na kome radite tog tipa, onda su ručice koje se nalaze sa obe njegove strane potpuno nezavisne.

Označavanjem više od jednog čvora aktivira se taster za rotaciju, označen kružno zakrivljenom strelicom. Klikom na njega dobijaju se markeri za okretanje i naginjanje (slično pick alatu) oko označenog dela. Levoje taster koji aktivira transformaciju dimenzija izabranog dela krive, opet analogno alatu za označavanje.

Pod određenim uslovima aktivan je i donji desni taster u meniju , koji služi za pomeranje u horizontalni ili vertikalni red (ili oba –tada se dobija preklapanje). Klik na njega poziva mali meni u kome se mogu označiti opcije za horizontalno ili vertikalno uravnavanje objekata.

Na samom dnu menija je opcija Elastic mode, koja aktivira elastično pomeranje. Kada je isključena, označeni čvorovi se pomeraju slobodno, a kada se uključi, pomeranje je takvo da se proporcije krive održavaju, dokle kretanje čvorova više nije nezavisno.

Stigli smo i do druga dva alata iz Node Edit menija. Pomoću ''nožića'' postojeći objekat može da se podeli na dva nezavisna pretvara u dve kriške) ili se njegove linije mogu podeliti na više podlinija. Po izboru ovog alata, kurzor se menja u oblik nagnutog nožića koji se uspravlja kada ga stavite iznad mesta na kome može da zaseče - kliknite napravili ste rez. Ako kliknete na još jednom mestu, pojaviće se linija izmedu te dve tačke i dobili ste dva spojena ali potpuno nezavisna objekta kojima sada moženezavisno da se manipuliše. Ovaj alat ima veliku upotrebnu vrednost kada se prave objekti koji se samo delimično poklapaju sa nekim osnovnim oblicima.

Nožić ima i osobine, koje se mogu promeniti na tasterskom meniju. Levi taster (Leave as one object) govori programu da i isečeni objekat tretira kao celinu; obično ga držite u isključenom stanju. Sledeći taster : u polju H i V. unose se horizontalni i vertikalni nagib u stepenima. Ako se uključi opcija Anchor point, aktivira se skup polja za izbor tačke koja će ostati na orginalnoj poziciji.

RAD SA TEKSTOM

Iako je CorelDRAW program namenjen crtanju, svakako da će vam pre ili kasnije zatrebati neki tekst na slici, a i u tom domenu su mogućnosti solidne. Unos teksta se aktivira klikom na ikonu alata nan kojoj je nacrtano slovo A. Osnovno pisanje po radnoj površini, koje ćete najčešće primenjivati, nosi ime 'umetnički tekst'' ( (Artistic text)- kliknete tamo gde hoćete da se slova pojave i pišete! Postoji i način za pisanje u odeljcima (Paragraph text), a dobija se (za razliku od prethodnih verzija programa) tako što se razvuče fiktivni pravougaonik u koji će se tekst smestiti.

IZBOR PARAMETARA

Pod Text /Format text su opcije za izbor osobina fonta kojim se piše. Najbolje je da im prvo pristupite bez ukijučenog alata za pisanje i bez označenog teksta. Pojaviće se dijalog u kome birate da li će se promene koje pravite prenosti na sav dalji tekst. Kada kliknete sa Ok, pojaviće se dijalog sa dva (ako je u pitanju umetnički tekst) odnosno pet tabova (ako se radi sa pasusima).

Tabom Font obezbeduje izbor parametara vezanih za vrstu slova. Iz liste, u kojoj su svi instalirani fontovi, birate onaj koji ćete najčešće koristiti, obično Times New Roman ili Arial. Pored svakog fonta koji je pravljen po TrueType vektorskom standardu stoji oznaka TT; preporučujemo korišćenje ovih fontova, jer su vrlo kvalitetni a veličina im se može slobodno određivati.

Dole desno je prozor u kome vidimo primer oblika i veličine slova koja su trenutno izabrana. Pomoću tastera Placement birate poiožaj slova u odnosu na osnovnu liniju: standardna (Normal), podignuta (eksponenti) ili spustena (indeksi). Sa desne strane su još dva tastera koja služe za pretvaranje u umanjena velika i iste opcije za debele linije (Thick) i duple tanke linije (Double thin). Pored svake liste je taster sa natpisom Edit - kiikom na njega dobija se dijalog u kome se određuje debljina linija i njihov pomeraj, kao i je-dinice mere.

Drugi tab je Spacing. U njemu je sekcija za uravnavanje (Alignment), sa opcijama: bez uravnanja (None), uravnanje obe ivice (Full justify}, forsirano uravnanje obe ivice u svim redovima (Force justifi/), uravnanje leve (Left) i desne ivice (Right) i centriranje (Center). Tu su i tri opcije za podešavanje razmaka: prva se odnosi na znakove (Character), druga na razmak između reči (Word) a treća za razmak između linija (Line). Razmaci izmedu slova i reči zadaju se u procentima širine blanko znaka ili u broju štamparskih tačaka.

Ako se radi sa paragrafima teksta, na tabu Spacing se pojavljuje još nekoliko opcija. Mogu se zadati parametri za maksimalni i minimalni razmak reči, razmak izmedu znakova (Max/Min Word/Char spacing) i prostor ispred / iza pasusa. Za ovo poslednje koriste se opcije Before paragraph i After paragraph, a rastojanja se zadaju u procentima visine znaka. Opcija Use automatic hyphenation nalaže Corel-u da deli reči na kraju reda na slogove, mada to u srpskom jeziku neće puno pomoći - pravila su prilagođena engleskom jeziku.

Na red dolazi tabulacija, odnosno postavljanje kolona na fiksna mesta. U vrhu dijaloga su tabovi postavljeni po dužini, na lenjiru, a frekvencija ponavljanja se unosi u polje Apply tabs every U tabelu ispod unose se nove pozicije ili brišu stare, podešava se vrsta tabulacije (pod Alignment) izborom iz liste koja nudi levo i desno uravnanje, centriranje i uravnavanje po decimalnoj tački (Decimal). Tu je i opcija Leadered, koja omogučava prazan prostor do tabuliranog znaka bude popunjen nekim nizom znakova, kao što se, recimo, radi u sadržaju neke knjige. U sekciji Indents se postavljaju margine i to za prvu liniju, ostale linije i desnu marginu - baš kao i u klasičnom tekst procesoru. Tastere New, Delete, Delete All ne treba posebno opisivati.

Na tabu Frames and columns postavljamo broj kolona i njihov raymak, u polje Width unosimo širinu, a u Gutter razmak do sledeće. Ako je uključena opcija Equal column width, sve kolone će imati istu širinu i razmak, a njihov broj se unosi u polje number of columns. Značajno je i polje Vertical justification, koje omogućava izbor načina popunjavanja prostora-sa vrha (Top), od centra (Center), od dna (Bottom) i sasvim popunjeno (Full).

Tab za efekte (Effects) omogućava automatsku primenu inicijala ili bulita na početku odeljka. No effect, jasno, ne radi ništa, Bullet unosi specijalan znak, koji se definiše u listama sa desne strane. Pored toga, može se uključiti da taj znak 'visi' ispred ostatka teksta klikom na Hanging indent. Slično je i sa inicijalom (Drop cap), gde se definiše koliko će linija prvo slovo zauzimati (Dropped lines), kao i njegovo rastojanje od teksta (Distance from text).

UNOS  TEKSTA

Klikom na ikonu sa slovom A kurzor se pretvara u ''nišan''. Kada njime kliknete na mestu gde želite da se pojavi tekst, pojaviće se vertikalna crta poznata iz tekst procesora. Dalje sve teče na uobičajeni način: unosite tekst, a on se pojavljuje ispisan izabranim fontom. Pritisak na Enter prenosi kurzor u novi red, a već ispisani segment može da se označi prevlačenjem kurzora; tada se operacija obavlja samo na njemu.

Označenim tekstom ovde možete da rukujete kao i sa svakim drugim objektom, menjajući mu oblik, boju i debljinu ivice, popunu, primenjujući efekte Ako koristite alat za fino podešavanje, svaki karakter dobija kvadratić u donjem levom uglu. Pomoću njega birate individualna slova nad kojima hoćete da izvršite neku transformaciju nezavisnu od ostatka teksta - promena pozicije, veličine, nagiba Dupli klik vodi podešavanju opisanih atibuta koji se sada odnose samo na označene karaktere. Ako preterate sa izmenama i poželite da krenete od početka, koristite Text / Straighten text komandu.

Primenjujući alat za fino podešavanje na tekst koji se prostire u više redova, primetićete dva neobična markera - strelice sa crticama od kojih je jedna okrenuta nadole a druga udesno. Povlačeći ih interaktivno menjate razmak redova i slova.

Rad sa paragrafima je nešto drugačiji. Najpre, razvlačeći pravougaonik, označite oblast gde će tekst doći, a onda sledi unos. Bez obzira koliko teksta ima i kako je formatiran, biće vidljiv samo onaj deo koji staje u predefinisani okvir. Naravno, njegove dimenzije se mogu naknadno menjati pomoću ručki, identično normalnom pravougaoniku, a promene se odmah vide na ekranu. Sa gornje i donje strane, na sredinama ivica, su kvadrati u kojima može da se pojavi crni trougao, koji govori da postoji i tekst van vidljivog polja. Inače, tekst se ne mora kucati, već se može uvesti korišćenjem komnde Import iz menija File. Ako se uvozi čist ASCII tekst, možete se poslužiti i komandom Text / Merge back, dok se sa Text /Extract tekst izvozi u fajl zadatog imena.

I ovde mogu da se formatiraju samo delovi teksta: označite deo i menjate parametre u meniju Text, do koga se dolazi pritiskom na Ctrl+T. Zgodna je mogućnost promene kapitalizacije velikih i malih slova u već unetom tekstu. Text/Change case prikazuje dijalog sa opcijama: rečenice (Sentence case), mala slova (lowercase), velika slova (UPPERCASE), svako početno slovo reči je veliko (Title Case) ili malo (tOGGLE cASE} Pripazite na YU slova.

U meniju Edit postoje i komande za pretraživanje i zamenu (Find text : Replace text), kod kojih se pojavljuju slični dijalozi. U polje Find what se-nosi ono što se traži, a u polje Replace with ono čime se eventualno menja.Opcija Match size se uključuje da bi se velika slova razlikovala od malih. Klikom na Find next se zahteva traženje zadatog niza znakova, a sa Replace se obavlja zamena. Ako kliknete na Replace all, nećete biti pitani za potvrdu,već će svi nizovi koji odgovaraju kriterijumu biti zamenjeni automatski.

Tasterski meni olakšava rad sa tekstom: prva dva tastera na levoj strani definišu osnovni način rada sa tekstom, tj. koristite li uglavnom ''umetnički' tekst ili tekst organizovan u pasuse. Tu su i padajuće liste za izbor stila, vrste fonta i veličinu slova, a slede tasteri za uključenje podvlačenja,nagiba i podebljanja. Sledeća grupa tastera odreduje uravnanje ivica (bez uravnavanja, levo, centriranje, desno, uravnanje obe ivice i forsirano uravnanje obe ivice). Zatim dolaze tasteri za pomeranje leve margine i ubacivanje buleta odnosno inicijala. Taster sa znakom grčkog PI uključuje i prikazivanje znakova koji se ne štampaju. Poslednja dva pozivaju dijalog za izmenu atributa i editovanje već unetog teksta u posebnom prozoru, što je zgodno ako teksta ima mnogo, a slova su sitna. Pomenimo i alate za prebrojavanje slova, kontrolu spelovanja i gramatike, rečnik sinonima, hifenator, ispravke reči pri unosu (kao Auto correct) sve to je od značaja isključivo za one koji na slike smeštaju engleski tekst.

EFEKTI SA TEKSTOM

Jedan od svakako najbitnijih efekata je ispisivanje teksta po zadatoj liniji. Prvo nacrtajte liniju po kojoj slova treba da budu poređana: ona može da bude iscrtana 'slobodnom rukom' ili možete da se opredelite za pravougaonik, krug, spiralu čak nije bitno da li je linija otvorena ili zavorena. Zatim ispišite 'umetnički' tekst, označite objekat i (držeči Shift) tekst koji na njemu treba da se nađe, a onda izaberite Fit text to path iz menija Text. Pojavljuje se meni kao na sledećoj slici.

U prvoj listi se bira izgled znakova koji će biti primenjen posle slaganja po liniji. Postoje četiri mogućnosti sa različitim nagibom, što jasno pokazuje primer u listi. U sledećoj padajućoj listi su opcije za izbor vertikalne pozicije teksta u odnosu na liniju, gde se može izabrati postavljanje sa gornje i donje strane, kao i položaj pri kome linija prolazi kroz sredinu slova. U poslednjoj listi se bira horizontalni položaj teksta na liniji, slično centriranju teksta u paragrafu. Mogućnosti su uravnavanje po levoj ili desnoj ivici ili centriranje. Korišćenjem tastera Place on other side tekst se seli na drugu stranu, kao da je okrenut za 180 stepeni. Tasterom Edit aktivira se dijalog za unos dva parametra: horizontalni pomeraj , kao i međuobjekata (Accelerate objects). Time se postiže neravnomeran prelaz, dakle nisu svi koraci na jednakom rastojanju. Opcijom Link accelerations podešava se samo jedan parametar, a drugi se automatski menja na istu vrednost.

Na tabu sa obojenim krugom stižu opcije za izbor boja i način njihove promene; koriste se na već opisani način. Poslednji tab, na kome je nacrtan merač, omogućava ručno povezivanje polaznih i ciljnih čvorova, obezbedujući bolju kontrolu transformacije - potreban broj puta kliknete na Map nodes.

Klikom na Apply počinje da se iscrtava prelaz. Aktivira se opcija za deljenje putanje (Split), koja označava jedan od međuobjekata koga onda možete odvući na neko drugo mesto, a ceo prelaz će ponovo biti prilagođen i iscrtan. Od ovog izbora umnogome zavisi figura koja će se dobiti.

Za kreiranje kontura objekta namenjen je Contour efekat. Dobija se niz uzastopnih objekata koji izgledaju isto, ali im se menja veličina. Postoje tri mogućnosti: konturisanje do centra objekta (To center), prema unutrašnjosti (Inside) i prema spoljnoj strani (Outside). Uvek se podešava korak (Offset) u inčima, a za poslednja dva i broj koraka. Na tabu sa obojenim krugom se bira promena boja.

Jedan od najlepših efekata je primena sočiva (Lens). Nacrtajte objekat bilo kakvog oblika, označite ga i izvršite komandu Lens. U meniju se pojavljuje prozor u kome će se odmah videti dejstvo izabranog sočiva. Ispod njega je lista efekata koji utiču i na oblik i na boje, naravno svaki sa svojim parametrima. Jedan od najbitnijih je providnost (Transparency), sa opcijama za nivo izražen u procentima koji se unosi u polje Rate, kao i boju (Color).

Opcija za položaj gledanja (Viewpoint) ima koordinate koje se unose u polja koja se dobijaju klikom na taster Edit. Umesto brojnih vrednosti, može se pomerati i krstić koji se pojavi u centru objekta - efekat je slika 'pomerena' u odnosu na original.

Opcija za zaleđivanje (Frozen) služi da se slika koja se trenutno vidi u sočivu zadrži, bez obzira kuda pomerate kurzor. Ne zaboravite da sočiva menjaju sliku koja se kroz njih vidi, ali da objekat ostaje netaknut.

Sledeće je uveličavajuće i umanjujuće (Magnify). U polje Amount se unosi koliko puta se objekat povećava, što će se reflektovati na sliku u sočivu. Još jedna vrsta je promena osvetljenosti Brighten. Invert nema opcije i služi za pravljenje slike u negativu nad označenim predelom. Sa Color limit i Color add se reguliše ograničavanje ili dodavanje neke boje onima koje bi se videle kroz sočivo. Izmene se unosi procentualno, u polje Rate, a u sledećem polju se bira boja. Opcija Tinted grayscale prikazuje objekat iza sočiva kao da je crno-beli, pa popušten kroz filter zadate boje. Sledeća vrsta je filter koji daje toplotnu mapu (Heat map), uz ručno određivanje mape boja(Custom solor map). Može da bude zgodna i opcija za ukidanje svih boja, tako da ostaju samo konture objekata (Wireframe). Poslednji efekat je 'riblje oko' , izvlačenja (Extrude) i konture (Contour).



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1520
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved