CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
Peru arhitektūra
Kalnu rajonus apdzīvoja pamatiedzīvotaji - indiaņi. Pat tagad plakankalnēs, kuras iekļauj augstkalna ezers Titikakas ezers (3 810 m augstuma virs jūras līmeņa) ir indiaņu skaitliskais parsvars. Bolīvija arī odien ir indiaņu valsts. 60% valsts iedzīvotaju ir kečua un aimaru pēcteči, 30% metisi, 10% baltie un indiaņu ciltis.
Andu centralaja daļa radas pamatiedzīvotaju maksla (spaņu ietekme izpaudas tīri ariķīgas izpausmēs).
Pirmspaņu laika bagata kultūra visas skulptūras, dekoratīvie rotajumi, audumu ornamenti,mala trauki (keramika), arhitektūra, kas iedvesmoja iedzīvotajus, akmens apstrades meistarība, celtniecības tehnika no sausajam plaksnēm, bija ta, kas veidoja Peru vice karalistes sadzīves arhitektūras skolas pamatu.
Andu arhitektūra ir bagata ar savdabīgu akmens apstradi ta saukto Andu metisu makslu, kas parada īs makslas ģenēzi jeb attīstību, kas balstas uz indiaņu un spaņu meistaru makslas savienību.
Uz seno tradīciju bazes veidojas pilnīgi jaunas tradīcijas. Andos radas orģinala Kusko bijuas inku galvaspilsētas, arhitektūras skola, kura sintezēja galveno pilsētu - Saules impērijas varenumu un eiropeiskumu.
Bolīvijas D un DR izveidojas Arekipi skola otrs makslas centrs, kura nebija eiropeisku iezīmju, kura bija bagata ar dekoratīviem grebumiem.
Baznīcu celtniecība un Peru kolonizacija notika vienlaicīgi.
Līdz mūsu laikiem saglabajuas 16. gs.b. un 17. gs. 1.puses celtnes liecina par jaunas arhitektūras veidoanos, kur gotika savijas mudeharas interjēra - arhitektūra ir sapludinata spaņu, arabu un vietējas iezīmes.
Peru arhitektūra ir vecaka par Ekvadoras un Kolumbijas arhitektūru. Tai nav sancenu arhitektūras ziņa Jaunaja pasaulē.
Spanijas monarhija bija ieinteresēta arī garīgi pakļaut indiaņus, tapēc dargmetalu ieguves rajonos ziedoja naudu tempļu celtniecībai.
1590. gada tika noslēgts ar meistariem Huanu Himenesu, Huanu Gomesu, Huanu Lopesu un 1613. gada pirmas grupas arhitektūras pieminekļu celtniecība tika pabeigta. Visi 16 tempļi Asunson Čukito, San Migel Pomate, San Huan Akore u.c., tika uzcelti ciema galvenaja laukuma.
Lai arī Peru un Bolīvijas indiaņu ciematos necēla klosterus, baznīcas tomēr būvēja laukuma dziļuma. Tempļi bija veidoti no rupji apstradata akmens, torņi un portali bija veidoti no tēstiem akmeņiem, parsegums no koka, jumti segti ar dakstiņiem.
Visi 16 tempļi sastav no viena aura veidojuma ar piecskaldņa apsīdu, ar divam pieguļoam sanu kapelam un masīvu kvadratformas torni sanos. Katrai baznīcai raksturīga statiska kompozīcija, skaidrs līniju lakonisms, lielas formas izpauas gludas mazaka izmēra plaksnēs, kas izteiksmīgi novietotas viena otrai pretī, ka arī masīva apjoma plaksnēs.
Pretēji spaņu celtniecības tradīcijam, raksturīgas izcirstas vai gludas plakņu sienas, kas pastav no 5. 8. gs. un raksturīgas Tiaunako celtniecības.
Spaņu simpatijas pret gludajam plaksnēm un plao ģeometriskumu eit proporcionali un organiski savijas ar vietējo celtnieku meistarību un spaņu celtnieku mīlestību pret masīvam celtnēm.
Te var saskatīt trapecveida kontūras senajas ailēs un sienu paplainajumos ēku lejas daļa.
Andu iedzīvotaji vizuali izmainīja eiropeiskas formas, pat pirmajiem kolonialas celtniecības objektiem ir raksturīgs vietējais kalorīts.To nespēj noslēpt pat izteikti spaniskais portals.
Ēkas iekartojuma dekoracijas veidotas pēc vietējam tradīcijam. Portalam raksturīga tradicionala shēma, bet to veidoja vietējie meistari.
Visus 16 tempļus vieno it ka ar pirmspaņu laiku nesaistīti akcenti. Ta centra ir izdalīts portiks, kur pieguļ gandrīz gludai sienai - bez ailēm. Skats līdz ar to ir pilnīgi neierasts - sves eiropiea acīm un domaanai, jo templis nav vairs kompakta vertikale, bet ir horizontali izstiepta kompozīcija.
Uz ZR no Titikaka ezera atradas otrs svarīgakais arhitektūras centrs Kusko.
16. gs.b. 17. gs. pirmaja pusē, izmantojot veco ēku materialu pamatus, tika uzcelta spaņu pilsēta, otra pēc Limas.
Ta bijuas Saules impērijas sirdī radas pilsēta, kura bija ļoti stipri spaņu arhitektūras elementi. Taču iznīcinat vietējo garu, vietējas trdīcijas spaņiem ta arī neizdevas. Visam koloniala perioda Kusko celtnēm ir raksturīga vietējo meistaru interpretacija.
Konkistadori, kuri ieradas 1533. gada Kusko bija parsteigti par lielo pilsētu ar taisnam ielam, ar daudzam pilīm, tempļiem, kas pacēlas virs pilsētas ka varens Saksanamana cietoksnis.
Pizzaro uzskatīja, ka ja jau ta izskatas tik liela un skaista, tad tai notiekti vajadzētu atrasties Spanija.
Tas centra atradas galvenais laukums, kur bija orientēts uz četram debess pusēm, kur gaja četri galvenie ceļi, kas simbolizēja inku varenumu, kas valdīja par visam četram debess pusēm.
Dzejiska leģenda stasta par Kusko izcelanos.
Ezera Titikaka viena pusē apmetas dievs Saule. Ta dzīvinoais spēks iespiedas ezera ūdeņos un pamodinaja dzīvi, radīja te varenus dievus. Tad Saules dievs aizsūtīja divus savus bērnus brali un masu uz Z. Tur viņi nodibinaja Kusko un saka valdīt par cilvēkiem, kuri agrak nav pazinui ne kartību, ne likumus.
Viņu radīta pilsēta kļuva par jaunas valsts galvaspilsētu, ko indiaņi nosauca par Saules impēriju.
Varenais dievu spēks, ka saules stars no senas leģendas, Kusko celtniecība radījis makslas tradīcijas.
Līdz mūsdienam ir saglabajuies 16. gs. otras puses un 17. gs. pirmas puses Kusko celtniecības Peru makslas paraugi.
Tiei aja laika tika radīti mūsdienu pilsētu pamati - precizēti to plani, veidotas ielas, laukumi. Uzsakta kristieu baznīcas celtniecība, izcirsti logi un durvis monolītajas inku ēku sienas. Uz to pamatiem vai izmantojot esoas sienas tika uzbūvētas spaņu arhitektūrai raksturīgas ēkas no ķieģeļiem.
Jau taja laika rakstīja, ka Kusko savai impērijai bija tas pats, kas Roma savējai.
Kusko ir vēsturiska pilsēta, ta ir saglabajusi savu slavu līdzīgi ka Maskava, Krakova, Tronheima, Upsala, Dublina, Bagdade, Toledo, Granada. Kusko ir viena no nedaudzajam pilsētam pēc kuras var spriest par vēsturisko situaciju iekaroanas laika. Ta ir vienīga, kura pirmskolumba arhitektūra organiski ietilpst jaunaja celtniecība.
Klosteru un dzīvojumo maju apakēja daļa saglabajuies lieliski noslīpēti, skaisti salikti akmeņu bloki, kas saplūst viens ar otru ar asu izciļņu un dobju palīdzību. Īpai izteiksmīgas ir tas Kusko ielas, kuru pamati vai apakējas daļas ir saglabajuas no pirmsspaņu laika.
Ielas ir auras, bruģētas. To abas pusēs ir sienas, kuras veido milzīgas akmeņu kaudzes un tēsto akmeņu mūri. Liekas ka tas pat ūpojas no sava svara. Sienu augēja daļa uzbūvēta spaņu kolonizacijas laika, apmesta. Tajas ir nelieli, reti izvietoti logi, kas atrodas talu no karnīzu parkares. Ēkam ir savdabīgas pirmsspaņu un spaņu jeb mauritaņu tradīcijas.
Konkistadora Diego da Silvas 16. gs. maja ir seno būvju ciklopisks cietokņa veidojums. Fasades ar nedaudziem logiem galvenais rotajums veidots ka portals, kur galvenais ir pirmskolumba arhitektūras motīvs.
Daudzam majam, kuras būvētas pēc Kusko iekaroanas, piemēram, Četru krūutēlu majas arhitektūra var redzēt inkiem raksturīgus veidojumus.
Maksliniecisko majas portalu veido piezemētas kolonas, sija, ko rota četru karavīru (līdz krūtīm) tēli. Ģērbonis, noslēdz o kompozīciju gludas sienas.
Konkistadori jauno baznīcu celtnēm izmantoja inku ēku pamatus un materialus. Tas attiecas arī uz Santo Domingo klostera kompleksu. Santo Domingo baznīca ir vienīga no 16. gs b. saglabajusies klostera ēka. Ta ir celtne ar masīviem balstiem, trim joslam, pusapaļu altari. Apakēja apļveidīgaja daļa te atklajas senas inku svētnīcas elementi. Apsīdas neparastums slēpjas tas trīsdaļīgaja loga, kur viena daļa tiek izmantota ka atklata kapella indiaņiem. ī celtne apliecina pieņēmumu, ka spaņi cēla pilsētas tur, kur agrak ir bijuas inku pilsētas. Arī altara daļa ir iespaidīga. Kompleksa templis ir izveidots uz neliela paaugstinajuma, sienas ir no laukakmeņiem, to forma rada varenuma iespaidu, bet ta ka tornis ir pabeigts tikai 18. gs., tas disonansē ar parējo.
Kusko arhitektūras skolas tipisks paraugs ir 1598. gada uzcelta Kusko katedrale. Tas celtniecību vadīja Huans Rodrigess da Rivers, Huans da Kardenas, Huans Toledo, Huans da La Keba, Migels Guteress Sensio. Kusko katedrale ir veidota pēc 15. 16. gs. spaņu katedraļu parauga.
Baznīcas visas trīs daļas ir vienada augstuma, sanos ir divas kapellu rindas, vidū paredzēta vieta korim. Katedralē var atrast makslinieciskas rīcības brīvību, te ir daadu gs., daadu stilu un formu sajaukums. Liela vieta ir gotikai. Lai arī projektētajs Francisko Besseri Spanija nekad nav atkapies no stilu neievēroanas, tad zemestrīces dēļ Kusko katedrales celtniecība arhitektūras likumus neievēroja. Arhitekts, pirmkart, bija spiest domat par seismisko droību, viņ galveno vērību veltīja konstrukcijas sastiprinajumiem, arī masīvas sienas izmantoja ka balstus un līdz ar to estētiskais moments aizvirzījas otra plana.
Kusko katedrales interjērs ir pretmets Meksikas katedralēm. Stalto kolonu vieta Peru kolonas ir piezemētas, kvadratveida; gaias apdares vieta Peru katedralē apdarei izmantots tumais akmens un katedrales velves neveido mierīgas līnijas, bet gan tas ir gotiski bultveidīgas. Katedrales fasade, galvenokart, tas 1651. 1657. g. portals tiek uzskatīts par Peru baroka pieminekli.
Kusko katedrale bija viena no nedaudzjam ēkam, kura pardzīvoja 1650. gada zemestrīci. 1650. gada zemestrīce izpostīja un izmainīja Kusko pilsētas izskatu. Ar to beidzas Peru kolonialas makslas pirmais posms un sakas pareja uz otro kad koloniala sistama piedzīvoja vislielako varenību un uzplaukumu.
Kusko arhitektūras skola izveidojas 17. gs. otraja pusē. Simtgadu garuma noritēja intensīva celtniecība. Kusko katedrales portals ir ne tikai orģinals, bet pirmklasīgs vietēja baroka paraugs, kas harmoniski savienojas ar ēkas kompozīciju, tas siluetu un proporcionalitati. Katedrale parada Kusko arhitektūras skolas gara skaudro varenumību. Ēkas sienas veido gigantiskas, nedalamas, izteiksmīgas savos apjomos plaksnes. Par to japateicas celtniecības materialam Andu tumi pelēcīgi brūnajam akmenim, ar ko ir izklata celtne. Taču kopuma Peru celtniecība saglabajas pirmskolumba arhitektūras iezīmes, ta palika bezkrasaina. Neliels paaugstinajums, uz kura atrodas katedrale ar horizontalajiem pakapieniem, izceļ celtnes varenumu. Ne īpai augstie torņi pasvītro celtnes noturību. Ta izskatas ka gigantisks monolīts, kam sienas paplainas virziena uz leju. Portalam ir gludas sienas, kolonas apvienotas grupas, arkam ir zvana forma. Zvanu tornī ir jūtama radniecība ar inku perioda arhitektūru. Sienu apstrades faktūra valda liela daadība. Inkiem raksturīgais taisnlīniju raksturs mijas ar diferencētu daudzplanu formu. Daadu ēkas daļu pretnostatījums, varenums pamatformu ģeometriskums nemazina ēkas kraņumu.
Citas Kusko katedrales daadoja katedraļu kompozīcijas. Visievērojamaka bija jezuītu ordeņa La Kompanija baznīca (1651. 1668.). Tas pamata ir krusta forma, un gotikas elementi. Daadu stilu sajaukums netraucē interjēram. Ēka ir iespaidīga. Konstrukciju formas dekoratīvas. Jezuītu ordeņa celtne atradas taja paa laukuma kur baznīca. Portala dziļums atklaj biezo sienu slēpto spēku. Tas sienas un portals savstarpēji saskaņots. Ēka no saniem izskatas pēc varena cietokņa. Kusko galvenaja laukuma gan Kusko katedrale, gan LaKompanija baznīca ar savu varenību tomēr nespēj to aizpildīt.
Kusko skolas edevrs ir La-Mersedas klosteris, ko 1665. g. pēc zemestrīces uzcēla no jauna. Ta ir monumentala, iekēja saspringtuma pilna celtne. Viskraņakais ir klostera pagalms. Arkas un kolonas rota ģeometriski elementi. Koka dekoriem ir juvelierisks smalkums, taisnie un precīzie kvadratveida rotajumi it ka palielina kolonas un arkam pieķir vieglumu.
Otrs lielakais centrs pēc Kusko ir Lima.
o pilsētu 1535. gada 18. janvarī dibinaja pēc konkistadoru vadoņa Francisko Pizarro pavēles Klusa okeana tuka piekrastē pie Rimakas upes ietekas okeana.
1544. gada ta kļuva par vice karalistes galvaspilsētu, bet pēc daiem gadiem - 16. gs.vidū par to jau rakstīja, ka Ta ir otra pilsēta pēc Kusko .. vislielaka Peru karalistē un galvenais, ka taja ir labas majas, kuras parsteidz ar savam galerijam, torņiem, lieliem laukumiem, plaam ielam
16. gs. 2. pusē Lima pardzīvoja būvniecības bumu.
Lai arī galvenie celtniecības darbi notika 18. gs., Limas arhitektūras skola pilnība izveidojas 17. gs. vidū. Tas galvenais piemineklis ir San-Francisko klostera baznīca, kas būvēta pēc zemestrīces, kuras būvētajs ir Konstantīns Vaskonseļess, kas pēc izcelanas bija portugalis.
Ta ir Limas baroko klasiskas celtniecības paraugs, kurai raksturīgs daudzslaņains dzīvesprieks. Plaa San-Francisko ķieģeļu baznīca ar izteikti augstu vidējo joslu ir tradicionala klasicisma paraugs.
Zvanu tornis Lima ir pirmais antiseismiskas ēkas variants.
Savdabīgo betona masas sastava ietilpa sīki olīi, mals un drupinata masa, kas paliek pēc vulkanu lavas kopa ar augu un sulu piemaisījumu. Koka sijas kalpoja par stiprinajumu sienam.
Ta ka is betona sastavs izradījas veiksmīgs, tad visas nakoas celtnes būvēja tiei pēc īs tehnikas un tehnoloģijas.
Īpatnēji, ka pret zemestrīcēm neveidoja masīvas sienas, bet tiei vieglas un elastīgas celtnes. Tas ietekmēja arī Limas izskatu.
Ēkam vienmēr bija raksturīgs apmetums, kuru varēja izmantot daadu dekoratīvo formu veidoanai.
San-Francisko baznīcas fasade no augas līdz apakai bija noklata ar izciļņiem /aberējumu/. Apaka platakas joslas veidoja sienu kvadratu rindas.
Joslas stiepas fasades platuma un vietam izskatījas ka jūras vilnīi. Fasades sareģīta apdare radīja izteiktu gaismēnu efektu.
Uz ģeometrisku motīvu fona atradas portals, kas bija veidots no /serogo/ akmens. To īpai izceļ krasas.
Daudzkrasainība DAmerika, atķirība no CAmerikas ir ļoti reta paradība, kas raksturīga tikai Limai un Kolumbijai. Krasainību panak ar atķirīgajiem materialiem.
Piemēram, San-Francisko baznīcas portala balustradei ir izmantots akmens un melna ciedra apdare. Fasades, sienas un torņu rotajums atgadina meģīnes, kuras apmalītes ķiet it ka mazliet izbalējuas.
San-Francisko baznīcas portals ir veidots no koka. Peru barokam raksturīga iezīme ir tieksme uz puscirkulariem frontoniem, pilastriem, kas nenoslēdzas ar kapiteli, bet īpau balstu.
Plai tiek izmantotas daadas detaļas, kas veido bagatu kompozīciju.Tas neizzzūd pat uz sīko rakstu fona.
Baznīcas galvenaja apdarē sienas parklatas ar ģeometriskas formas rakstiem vai pinumiem, kas vairak raksturīgas arabu arhitektūrai. Neizjaucot arhitektūras līnijas, tas veido interjēra daudzslaņainību un rada bagatības efektu.
Neparasti efektīvas ir auras un dziļas sanu joslas,kas nedaudz atgadina Eiropas baroka pilis. Balstu un arku formas, ko rota kvadratveida formas raksti, rada acij nepierastu, bagatīgu kompozīciju.
ī piesatinatība monumentalajas celtnes centralaja daļa veido bagatīgu kompozīciju.
Neizsīkstoa amatnieku fantazija Lima parsteidz ar motīvu vienkarumu. Ar to, ka ta vienkari var radīt varenības iespaidu klosteriem un pilīm.
Daada platuma arkas grupa pa trim veido kaut ko līdzīgu Venēcijas logiem, kur formu un dekoru, krasu un faktūru daadība saplūst klosteru pagalmos un rada dzīvespriecīgu noskaņu.
Lima viena no nedaudzmajam DAmerikas pilsētam, kuras pilis 18. gs. ar savu kraņumu varēja konkurēt pat ar ta laika katedralēm.
Labakais Limas arhitektūras paraugs ir marķīza Torre-Tagle pils, kuras celtniecība pabeigta 1753. g.. Tai ir dzīvojama spaņu nama veids, kuram ir ļoti interesants, savdabīgs dekoratīvais rotajums. Raksturīgaka iezīme ir eiropieu un arabu motīvu sajaukums un segti koka balkoni - erkeri /ēkas arsiena uz aru izvirzīta izbūve/. Tie ir no tuma koka, ko rota austrumnieciska rakstura veidoti ornamenti.
Visraksturīgakie tie bija 18. gs. veidotajam Limas amatnieku dzīvojamam majam, kuru fasadēs austrumnieciska rakstura veidoti ornamenti saplūda ar baroka portala sulīgo plastiku. Arī te bija raksturīgs arabu un eiropieu formu sajaukums meģīņveida koka restes ar smalkiem ornamentiem balustradē un daudzveidīgas arkas ar smagiem renesanses formas portaliem kopa ar baroka apilbinoi balto apmetumu un tumo koka krasu apdaerē. Gan pils iekpusē, gan arī interjēra.
Dekoratīvo rotajumu bagatību un dzīvesprieku Limas ēkam un pilsētam pieķīra siltas un skaidras krasas zila /indigo/ kopa ar izteikti roza, dzetlteno un dzeltenīgo ohras krasu.
Dzīvojamas majas, ka arī Torre Tagle pils ēkas parasti noslēdzas ar koka balustradi. Savdabīgums bija arī tas, ka tika īpai izveidotas kapņu telpas apgaismoanai un ventilacijai, kas izskatījas ka kokveida prizma virs majas jumta /ta saucama teatina/.
Dzīvojamo maju fasades puses un arī slēgtie balkoni bija rotati ar ornamentiem.
Limas amatnieku darbi bija tipiski kreolu makslas paraugi un viņu gara un sapņu izpausme.
Peru spaņu iedzīvotaji, kas bija koncentrējuies vicekaralistes galvaspilsēta jau gadsimtu garuma, bija galvenie makslas darbu pasūtītaji un tadējadi arī makslinieciskas gaumes noteicēji.
Caur Limu noritēja visi kontakti ar Spaniju. No Eiropas atbraukuie meistari galvenokart apmetas galvaspilsēta.
Dabiski, ka Limas arhitektūra ir grūti atrast pamatiedzīvotaju makslas iezīmes. Limas arhitektūra un maksla var saskatīt un izjust spaņiem raksturīgo svinīgumu, gaiumu, skaistumu, spraigumu un arī traģismu.
Bet tomēr tala vicekaraliste neizdzīvoja ne tadas dramas ne tadas mokas, kuras pardzīvoja metropole - Spanija. 18. gs. tos neapdraudēja Spanijas ta laika nemieri un muinieki eit varēja baudīt patieam bezbēdīgu dzīvi.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1366
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2025 . All rights reserved