CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
Budisms Indija.
Daudzus gadsimtus budismam Indija nebija visai liela ietekme. Bet tūksto gadu pēc ģeniala radītaja naves tas Indija plauka. Raugoties atpakaļ, var saskatīt trīs lielako tradīciju paradīanos jeb Dharmas rata trīs pagriezienus, katra no tam bija savas skolas un sektas.
Sakotnējais budisms
Mahajana jeb lielais rats
Vadrajana jeb zibens rats
Sakotnējais budisms.
Buda, dinamisks garīgais skolotajs, sludinaja macību, izejot no katras konkrētas situacijas vajadzībam. Kaut arī viņa sasniegumu dēļ Budam piemita zinama dabiska autoritate, viņ nekad necentas kļūt par vadoni un arī nenosauca savu sekotaju. Acīmredzot viņ gribēja savos sekotajos ieaudzinat papaļavību un izvairīties no varas un autoritates radītajiem slazdiem.
Tomēr drīz pēc Budas naves un kremacijas attalos apgabalos izklīduie mūki un mūķenes sapulcējas vienkopus un noturēja lielu apspriedi, kura tika mutiski atkartotas Budas macības. Beigu beigas viņi izveidoja autorizēto versiju. Tad specialisti to iemacījas no galvas, un vairak neka četrus simtu gadu ta izplatījas mutvardos. Pierakstīta forma ta paradījas tikai mūsu ēras pirmaja gadsimta. o svēto rakstu milzīgo apkopojumu sauc par Pali kononu.
Budas macība nekada gadījuma netika vēstīta pali valoda, tapat arī ne sanskrita, bet kada nu jau aizmirsta tautas valoda, iespējams, ka magadhu valoda. Tad Budas sekotaji, darbodamies ka misionari, aiznesa to uz citiem Indijas novadiem citu tautu valodas. Noteikti pastavēja daudz iespēju izdarīt nelielas izmaiņas. Tatad ir liels vilinajums uzskatīt Pali kanona daļas par Budas vardu, bet varbūt tas tomēr būtu neapdomīgi, ka arī tas nonaktu pretruna ar budisma brīvo garu. Visgudrak būtu lasīt un pētīt svētos rakstus ar atvērtu pratu, uztvert tos vienlaicīgi atzinīgi un kritiski, ar vēlmi ne tik nonakt pie burtiskas izpratnes, bet gan izprast to dziļako būtību.
Otra vēsturiska attīstība pēc Budas naves bija ta, ka paa sangha sakas iekējas nesaskaņas. Jau Budas dzīves laika bija raduas domstarpības, it īpai gadījuma Devadatu, un bez akjamuni vienojoas un samierinoas klatbūtnes nesapraanas par likumiem un viņa macības interpretacijam pastiprinajas un bija aizvien grūtak atrisinamas. Sakas arī kustība pret elites parakumu, proti, pret arhatiem jeb klosteru vecakajiem, kuri teicas esam sasniegui nirvanu un kuri parvaldīja agrīnas sanghas.
Galu gala tas noveda pie sadalīanas ta saucamajas Astoņpadsmit skolas. Tomēr aja agrīnaja perioda budisms guva panakumus liela mēra tapēc, ka joprojam bija saglabajis savu sakotnējo dzirksti, par spīti mēģinajumiem to parveidot reliģija.
Mahajana.
Buda pats paredzēja, ka viņa macība pakapeniski zaudēs vitalitati un ietekmi. Tomēr atstajis to atvērtu un elastīgu, viņ atļava jauniem radoas ieejas un attīstības viļņiem viņa aizsakto tradīciju periodiski atdzīvinat. Pirmais no tiem bija mahajana.
Mahajanas nosaukums ir hibrīdvards, kas pau ļoti daadas noskaņas un attīstības virzienus, kuri veidojas starp Budas piekritējiem. Tie neapaubami piederēja budismam taja ziņa, ka to sludinaja paos pamatos godaja Budu un atzina viņa macības būtību un mērķi- sasniegt apskaidrotību. Bet tajos arī vērojama tradīcijas slēpto iespēju uzplaukana.
Gadsimtu gaita os attīstības virzienus saka saistīt ar vienu kustību, kuras parstavji sevi apzinati uzskatīja par mahajanistiem- pretstata priekgajējiem, kurus viņi diezgan nievajoi nodēvēja par hīnajanistiem. Tomēr būdami labi un iecietīgi budisti, abu tradīciju piekritēji laikam saprata, ka viņus visus apvieno kaut kas diaks par atseviķam domstarpībam.
Mahajana ir pilnība iezīmētas daadas bhūmanas jeb līmeņi bodhistavas ceļa, tapat līzd pilnībai attīstamas labas īpaības. Visaugstak vērtētais tikums mahajana ir aktīva līdzjūtība.
Buda mahajana tiek uztverts nevis ka cilvēks no miesas un asinīm, bet gan ka parpasaulīga principa iemiesojums. Lai spētu viņ paradīties daadas svēras un laikos tam pieder trīs ķermeņi: 1) Nirmanakaja, ķermenis kurai viņ paradas pasaulei; 2) Sambhogakaja, kura viņ paradas debesu svēras; 3) Dharmakaja, kosmisks ķermenis.
Galu gala paradījas garīgi izsmalcinatajiem domati ļoti ezoteriski jauni virzieni un filozofiskas skolas. Bez aubam arī to paradīanos noteica reals vajadzības. Mahajanas filozofu jaunais vilnis tapēc saka stradat pie tadu filozofijas metou un sistēmu izveidoanas, kuras veicinatu pareizus uzskatus, proti, tadus, kuri atbilstu paa Budas macībai. Zinama mēra is bija ne tik daudz jaunas prasmīgu līdzekļu izmantoana, bet gan ka nonakt pie seno patiesību nepastiprinatas uztveres.
Lai gūtu priekstatus par to kadu atdzīvinou enerģijas ladiņu deva Mahajana, ir jaieskatas tas plaaja svēto rakstu konona. ie teksti ne būt nav ikdienas valoda sarakstītas gramatas ar loģiskiem un spēcīgi izklastītiem uzskatiem, bet gan tie ir poētiski kraņi izteikumi, kuri plūst no paas apskaidrotības augstakas smailes. Parasti mūsdienu rietumniekiem os tekstus lasīt ir grūti. Stila ziņa jamin daudz atkartojumu, kas var uzdzīt garlaicību.
Vadrajana.
Pat mūsdienas ceļojot pa Indiju daos reliģiskajos centros var satapt ļoti neparastu sadhu jeb svēto vīru, kura apvienojuies mūīgie pretstati- askētiskai un erotiskais. Viņ staiga kails, miesa viņam notriepta pelniem, garie mati un barda sapinkojuies, uz pieres uzvilktas krasainas zīmes, acu skatiens ir meonīgs. Viņ ir tantrika, tanrisma piekritējs.
adi svētie ir garīgas dzīves anarhisti. Tomēr iecietīgaja Indija nekad nav teikts, ka tatrisma ceļ nederētu, kaut arī tas varbūt nav piemērots visiem patiesības meklētajiem. Kad savukart mahajanas budisms saka zaudēt sakotnējo vitalitati, budisma galvenajam virzienam pievienojas tatrisms un veicinaja ta nakamo atdzimanas un atjaunotnes fazi- tas bija treais dharmas rada pagrieziens. Par tantrisma izcelanos nav daudz zinams, bet ap mūsu ēras septīto gadsimtu tas bija jau nostiprinajies. Tagad to sauc par vadrajanu.
Tatrisma mērķis ir ar specialiem jogas paņēmieniem parvērst ķermeni, runu un pratu, lai tie kļūtu tadi pai ka pilnība apskaidrotam budam. ī mērķa sasnieganai izstradati daadi rituali un noslēpumaini paņēmieni, ar kuriem saistīta īpau veidolu izmantoana, piemēram, mandalas (simbolisks visuma modelis), mantraus (svētas formulas) un mundras (rokas kustības), ka arī īpai priekmeti, piemēram, vadra, rituals duncis (phurba), zvans (ghanta) un mazas bundziņas (damaru). o priekmetu spēks slēpjas taja apstaklī, ka tantrisma it visam tiek piedēvēta kosmiska enerģija. Tapēc vienkara skaņa tai piemītoa kvanta ladiņa dēļ var atstat spēcīgu garīgu iespaidu. Tantrisma piekritēji arī strada ar īpaam dievībam (tibetieu valoda pazīstamas ka idami), kuras var būt miermīlīgas vai naidīgas, bet visas spējīgas nest apskaidrotību.
Saskaņa ar Tibetas tradīciju, tantrisma ir četras kategorijas: darbības tantra (krija), izpildes tantra (Čarija), jogas tantra (Anutrajogas tantra). Tantrisma ir savi noslēpumainie teksti- tantra ir svētais raksts, bet par vissvarīgako tiek uzskaīts guru.
Tatrisms ienesa budisma praktiskas jogas un maģijas elementus. Maģija neietekmē racionalo pratu, bet gan iedarbojas uz mazak attīstītajiem psihes stavokļiem. Attīstības psihologi ir izdalījui evolūcijas psiholoģiskas fazes, caur kuram izgajusi cilvēce ceļa uz pilnīgu racionalitati. Maģiskaja fazē, kas dominē migla tītaja aizvēsturē, iekējas un arējas pasaules bija sava starpa savijuas. Iedomatais bija tik pat īsts ka materialais, ta izveidojies priekstats par prata parakumu par matēriju.
Ta ka konkrēta informacija nav pieejama, varam tikai iedomaties, ka agrīnie tatrisma budisti līdzinajas viņu spilgtajiem mūsdienu hinduistu sekotajiem, proti, sidham, kuriem bija lielas vajprata gudrības bagatības un kuri klīda pa pasauli vieni pai vai kopa ar dzīves biedrēm vai citiem precējuie jogiem, kuri ne tikai nodevas noslēpumainai praksei, bet arī tuvakajai apkartnei sniedza okultus pakalpojumus- zīlēja, izdzina nelabos garus un ta talak.
Izmantota literatūra.
Liela ilustrēta enciklopēdija R., Zvaigzne ABC, 1996.
Budisms ir Indijas garīgas kultūras bagatību kratuves dargakmens, kas radies apmēram pirms 2500 gadiem- ta varētu raksturot Indijas Budismu. is referats sniedz lakonisku parskatu par visu Indijas Budismu. Svarīgakais ir noskaidrot ka iedalas Indijas Budisms un pēc tam iztirzat katru iedalījumu sīkak. Indijas Budisms iedalas ta sauktajos Dharmas rata trīs pagriezienos:
Sakotnējais budisms- tiek aprakstīts Budas (garīgais skolotajs) darbības principi un viņa sekotaju darbība pēc viņa naves. Aprakstīts ka sangha sakas iekējas nesaskaņas it īpai gadījuma Devadatu un pie ka noveda kustība pret arhatiem jeb klosteru vecakajiem.
Mahajana jeb lielais rats- ka Buda tiek uztverts Mahajana un kados ķermeņos viņ var paradīties daadas svēras un laikos. Stastīts par to kapēc paradījas garīgi izsmalcinatajiem domati ļoti ezoteriski jauni virzieni un filozofiskas skolas.
Vadrajana jeb zibens rats- budisma galvenajam virzienam pievienotais tantrisms un ta garīgas dzīves anarhisti, rituali un noslēpumaini paņēmieni, ar kuriem saistīta īpau veidolu izmantoana.
Rakstīju o referatu par Indijas Budismu, jo tas man likas svarīgi tapēc, ka Budisms ir tiei cēlies Indija un nekur citur.
Rakstot vēlējos noskaidrot svarīgako par Indijas Budismu, proti, ka laika gaita paradas Indijas trīs Budisma tradīcijas jeb Dharmas rata trīs pagriezieni, un kadas skolas un sektas katra no tam bija.
Nobeigums.
aja referata esmu paveicis visu to ko vēlējos paveikt, proti, esmu noskaidrojis ka laika gaita paradas Indijas trīs Budisma tradīcijas jeb Dharmas rata trīs pagriezieni, un kadas skolas un sektas katra no tam bija.
Referats sniedza ka
teorētiskas zinaanas, ta arī iespēju rast atbildes uz
konkrētiem jautajumiem, kas biei rodas saskaroties ar Budismu
Indija. o darbu rakstīju ta, lai to varētu uztvert un
izmantot gan tas, kuram ir maz zinaanu par Indijas Budismu, gan tas, kam
to nav nemaz, gan arī tas, kur aja darba sniegto
informaciju varētu salīdzinat ar jau iepriek
uzkratajam zinaanam, tadejadi papildinot savas
zinaanas.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2011
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved