CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
Jau 5. 4. gadsimta pirms mūsu ēras Senaja Grieķija filozofi pauda viedokli par matērijas pastavēanu, par tas uzbūvi. Dai pauda, ka ta ir vienota, nedalama, bet citi uzskatīja, ka ta sastav no sīkam daļiņam atomiem (tulkojuma no grieķu valodas nedalams). ie uzskati radas tad, kad filozofi meklēja Visuma raanas izskaidrojumu. Tiei Dēmokrita uzskats par matērijas uzbūvi no atomiem lika pamatu materialismam, kas savukart sekmēja ī uzskata talaku izpēti.
No ta laika pagaja daudzi gadsimti, kamēr cilvēki saka interesēties par atoma pastavēanu un saka ta izpēti. Var piebilst, ka iemesls ai kavēanai nebija parastais cilvēka slinkums, bet gan daudzie kari, slimības un arī pastavoa vara. Kad ie ķērļi tika kaut daļēji parvarēti, naca gaisma arī zinatniska rakstura darbi, publikacijas par matēriju, atomu, elementu, vielu u.t.t.
o izpēti turpinaja slaveni zinatnieki ka Mihails Lomonosovs (19.01.1711. 15.04.1765. g.), franči A. L. Lavuazjē (26.08.1743. 08.05.1794. g.) un Z. Prusts, angļu ķīmiķis D. Daltons (1766. 1844.), itaļu fiziķis A. Avogadro un, protams, bija arī daudzi citi mazak populari cilvēki, kas palīdzēja uzskata veidoana par atomu, kadu mēs pazīstam mūsdienas.
Periodiskais likums, ko formulēja Dmitrijs Mendeļejevs, rada likumsakarību starp visiem elementiem. Tas rada, ka pamata visiem atomiem ir kaut kas kopīgs. Līdz 19. Gadsimta beigam ķīmija valdīja uzskats, ka atoms ir molekulas sīkaka daļiņa, kas nav talak dalama. Pastavēja uzskats, ka visas ķīmiskajas reakcijas sadalas un rodas tikai molekulas, bet atomi paliek neizmainījuies. 19. Gadsimta beigas tika izdarīti atklajumi, kas paradīja par iepriek minēta uzskata nepareizīgumu. Tika pieradīta atoma sareģītas uzbūves esamība un ta parvēranas no viena veida cita.
ie atklajumi arī bija ierosinajums atoma uzbūves pētīanai.
Pirmo ievērojamo soli spēra Dons Daltons (viņ tiek uzskatīts par ķīmiskas atomistikas radītaju). Viņ pētīja gazes, un tiei to pētījumu rezultata D. Daltons nonaca pie secinajumiem:
J Visi viena elementa atomi ir glui vienadi.
J Daadu elementu atomi var savienoties cits ar citu daadas attiecības.
J Katra elementa atomam ir raksturīga sava noteikta atommasa.
Pats lielakais D. Daltona nopelns ir atommasas jēdziena radīana. Patiesas atomu masas, protams taja laika nevarēja iegūt, tada veida is zinatnieks ieviesa arī relatīvas atommasas aprēķinaanu viņ patvaļīgi izvēlējas kada atoma masu par vienību un izrēķinaja parējo attiecību pret to.
Līdz D. Daltonam pastavēja uzskats, ka atoms pēc savas uzbūves ir blīva, nedalama daļiņa, bet līdz ar elektrona atklaanu naca klaja jaunas teorijas.
Eksperimentali elektrona esamību 1897. gada pieradīja angļu fiziķis Dozefs Dons Tomsons (1856. 1940.). Viņ veica eksperimentus ar katodstariem gazizlades caurulītē, kura tika panakts zems spiediens un ar elektrodiem pievadīts augsts spriegums (1500V). Tados apstakļos caurulītē viņ ieguva neredzamus katodstarus, kas radīja spilgti zaļus uzplaiksnījumus tajas vietas, kur tie sastapas ar caurulītes iekējo virsmu. ie novērojumi ļava zinatniekiem izdarīt secinajumu, ka ie stari ir negatīvi ladētu daļiņu plūsma. Atkartojot adu eksperimentu ar vairakam gazēm, Tomsons ieguva vienadus rezultatus, tada veida pieradīdams, ka visu elementu atomi satur negatīvas daļiņas elektronus.
No ta viņ secinaja, ka atoms ir pozitīvi ladēta sistēma, kura ir iespieduies negatīvi ladētie elektroni, tada veida izveidodams savu atoma modeli.
Praktiski atoma uzbūves pētīana sakas 1897. 1898. gada , kad bija līdz galam izpētīti katodstari. Fakts, ka elektroni izdalījas no vairakam vielam, veda pie secinajuma, ka elementi ietilpst visu elementu sastava. Bija arī zinams, ka atoms ir elektroneitrals, no ka zinatnieki secinaja, ka ta uzbūvē ir jabūt kadai daļai, kas ir neatklata, un, kas neitralizēja elektronu negatīvo ladiņu. o pozitīvi ladēto daļu atklaja Ernests Rezerfords, pētīdams alfa daļiņu plūsmu gazēs un citas vielas.
(Alfa daļiņas, kuras izdalas no aktīvajiem elementiem, ir pozitīvi ladēti hēlija (He) joni, kuru sasniedz atrumu līdz pat 20000 km/s (salīdzinajumam: ja maīna brauc ar 100 km/h, tad tas ir 27,8 m/s= 0,0278 km/s). Pateicoties tik lielam atrumam, alfa daļiņas, lidojot cauri gaisam un ietriecoties taja esoajos atomos, izsit no tiem elektronus. Atomi, kas zaudējui elektronus, kļūst par pozitīvi ladētiem joniem, bet izsistie elektroni uzreiz piesaistas pie citiem atomiem, pataisot tos par negatīviem joniem. Angļu fiziķis Č. Vilsons o alfa daļiņu spēju jonizēt izmantoja, lai padarītu redzamus tos ceļus, kurus veic atseviķas daļiņas, un , lai nofotografētu tos. Vēlak ierīci, ko izgudroja is zinatnieks, alfa daļiņu izsekoanai nosauca viņa varda Vilsona kamera.)
Pētot daļiņu plūsmas ar kameras palīdzību, Rezerfords pamanīja, ka kamera alfa daļiņu ceļi ir paralēli, bet, izlaiot tos caur kadas gazes slani vai planu metala plaksnīti, daļiņu ceļi novirzas no iepriekēja stavokļa. Daas daļiņas mainīja virzienu ļoti izteikti saņus, citas nemainīja nemaz, bet bija arī tadas, kas atlēca atpakaļ. Pamatojoties uz iem vērojumiem, Rezerfords izteica savu hipotēzi, ka būvēts atoms: atoma centra atrodas pozitīvi ladēts kodols, ap kuru pa daadam orbītam riņķo negatīvi ladēti elektroni. o savu modeli
zinatnieks nosauca par planetaro modeli, jo viņ uzskatīja, ka elektroni kustas tapat, ka planētas kustas ap Sauli.
is atoma modelis skaidro alfa daļiņu novirzi no paralēla ceļa. Kodola un elektrona lielumi ir ļoti mazi salīdzinajuma ar pau atomu, tapēc lielaka daļa alfa daļiņu palido tiem garam ar minimalu virziena maiņu. Tikai tajos gadījumos, kad daļiņas nonak ļoti maza attaluma no atoma kodola, iedarbojas atgrūanas spēki, kas arī izsauc alfa daļiņu strauju kustības virziena maiņu. Tada veida, alfa daļiņu izdalīanas no elementiem un to ietekme uz citiem lika pamatus radioaktivitates atklaanai.
Viens no ķērļiem mūsdienīgas atoma uzbūves teorijas izveidoanai bija ladiņa noteikana visu atomu kodoliem. Ta ka atoms pilnība ir neitrals, tad, nosakot kodola ladiņu, varētu noskaidrot arī apkart tam esoo elektronu skaitu (elektrona ladiņ bija jau zinams īsi pēc tam, kad to atklaja). Lielu palīdzību deva rentgenstaru pētīana, kas arī ļava noteikt aptuvenu elektronu skaitu atoma. Tai paa laika Rezerfords, pētot alfa daļiņas, noteica: ja elektronu pieņem par ladiņa vienu vienību, tad atoma ladiņ ir aptuveni vienads ar pusi no visas ī elementa atommasas. Vēlak viss kopa ņemot zinatniekiem ļava secinat, ka skaitliski atoma kodola ladiņ ir vienads ar ī elementa kartas skaitli PS (elementu periodiskaja sistēma). Tada veida arī noteica precīzu skaitu elektronu katra atoma.
Talak Rezerforda atoma modeli attīstīja Nīls Bors, kas savos pētījumos izmantoja spektru starus (Katra elementa atoms, apstarojot to, izdala noteikta garuma gaismas absorbcijas staru. Katram elementam atbilst savi noteikti spektri).
Zinatnieki secinaja, balstoties uz Rezerforda hipotēzi, kas bija radusies uz klasiskas mehanikas pamatiem, ka elektroniem, kustoties atoma, būtu jaizdala elektromagnētiskie stari, tapēc var pieņemt. Līdz ar to tika secinats, ja elektrons izstaro os starus, tad tas līdz ar to izdala daļu savas enerģijas. Elektronam zaudējot enerģiju, tiek izjaukts enerģiskais līdzsvars starp atoma kodolu un elektronu. Lai atjaunotu o enerģijas zudumu, elektronam būtu jatuvojas pie kodola. im procesam notiekot, beigas elektronam būtu janokrīt uz kodola. Līdz ar to atomam būtu jaizbeidz sava pastavēana, kas nav iespējam. Noskaidrojas, ka Rezerforda teoriju nepaskaidro vēl daus faktus, kas pētīti saistība ar atoma struktūru. Viens no tiem bija tas, ka katra elementa atomi izdalīja sava veida un noteiktus spektrus.
1913. gada Nīls Bors publicēja savu atoma uzbūves teoriju, kura viņam izdevas apvienot Rezerforda atklajumus un absorbciju spektru pētījumus, izmantodams starojuma kvantu teoriju, ko ieviesa vacu izcelsmes fiziķis Makss Planks (īs teorijas pamata bija hipotēze, ka elektrons, izstarojot gaismas vilni, tūlīt to arī pievelk atpakaļ).
Bora atoma teorijas pamata bija trīs svarīgi pieņēmumi jeb postulati:
J Elektrons var kustēties ap kodolu nevis pa jebkuram orbītam, bet tikai pa stabilam (kvantētam) orbītam, kur mijiedarbība starp elektronu un kodolu ir līdzsvara.
J Parvietodamies, pa kadu no im orbītam, elektrons enerģiju neizstaro.
J Elektrons izstaro enerģiju tikai tad, ja pariet no orbītas, kas atrodas talak no kodola, uz orbītu, kas atrodas tuvak pie kodola.
Bors pieradīja, ka elektronam, , kas atrodas kodolam vistuvakaja orbīta, piemīt vismazakais enerģijas krajums un tas ir stiprak saistīts ar kodolu, t.i., elektrons atrodas stabila stavoklī. Ja no arienes pievada pietiekamu enerģijas (siltuma, gaismas vai elektriskas enerģijas) daudzumu, elektrons pariet uz kadu citu orbītu, kas atrodas talak no kodola. Līdz ar to elektronam piemītoas enerģijas daudzums palielinas, bet elektrona saistība ar kodolu pavajinas, t.i., elektrons pariet nestabila stavoklī. Tadejadi Bors ieviesa priekstatu par elektronu enerģijas līmeņiem.
Mūsdienu atoma uzbūves teorija elektronu vairs neuzskata par materialu punktu, kas kustas saskaņa ar klasiskas mehanikas likumiem. Ir pieradīts, ka elektronam piemīt gan materialas daļiņas, gan viļņa īpaības un līdz ar to elektrona kustības aprakstīanai nepiecieams kvantu mehanikas likumus.
Kvantu mehanika ar elektrona orbītu saprot telpu ap kodolu, kura elektronam ir vislielaka iespēja atrasties. Ta ka elektrons kustas ar milzīgu atrumu, tad var iedomaties, ka ta negatīvais ladiņ ir it ka izplūdis, izveidojot elektrona makoni.
Lasot un macoties par atomu, ir jaievēro viens fakts, ka viss līdz im apskatītais ir tikai pieņēmumi, kas ir pieradīti tikai teorētiski.
©Referatu kolekcija
https://www.referati.dpu.lv
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3289
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved