CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
Aizsargjoslas
Aizsargjoslas - noteiktas platības, kuru uzdevums ir aizsargat daada veida (gan dabiskus, gan makslīgus) objektus no nevēlamas arējas iedarbības, nodroinat to ekspluataciju un droību vai pasargat vidi un cilvēku no kada objekta kaitīgas ietekmes.
Aizsargjoslu veidi:
1) vides un dabas resursu aizsardzības aizsargjoslas;
2) ekspluatacijas aizsargjoslas;
3) sanitaras aizsargjoslas;
4) droības aizsargjoslas;
5) citas aizsargjoslas, ja tadas paredz likums.
Aizsargjoslu izveidoanas pamatprincipi un
īpauma
lietoanas tiesību aprobeojumi tajas
Visu veidu aizsargjoslas nosaka vietējo pavaldību teritoriju planojumos, ievērojot normatīvo aktu prasības.
Ierosinot tadu objektu būvniecību (ierīkoanu), kuriem noteiktas aizsargjoslas, ka arī ierosinot o objektu paplainaanu, ja paredzēts, ka pēc tas aizsargjoslas aizņems jaunas zemes platības, aizsargjoslas vai izmaiņas tajas saskaņo ar zemes īpaniekiem vai tiesiskajiem valdītajiem un vietējam pavaldībam. Vietēja pavaldība iesniedz Valsts zemes dienestam apstiprinatu informaciju par a panta otraja daļa minētajiem objektiem un o objektu aizsargjoslu robeam vai to izmaiņam.
Aizsargjoslu robeas iezīmē zemes īpauma vai lietojuma robeu planos un likuma noteiktaja kartība ieraksta zemesgramata.
Ja nepiecieams, aizsargjoslas tiek iezīmētas daba ar īpaam aizsargjoslu noteikanas metodika paredzētam zīmēm.
Gadījumos, kad viena vieta parklajas vairaku veidu aizsargjoslas, spēka ir stingrakas prasības un lielakais minimalais platums. Visu veidu rīcība ajas vietas jasaskaņo ieinteresētajam institūcijam.
Visparīgie aprobeojumi aizsargjoslas
Visparīgos aprobeojumus aizsargjoslas nosaka likumi un Ministru kabineta noteikumi, tos var noteikt arī ar pavaldību saistoajiem noteikumiem, kas izdoti to kompetences ietvaros.
Ja objektam ir noteikta aizsargjosla, ta īpaniekam ir atļauts aizsargjosla veikt attiecīga objekta ekspluatacijai, remontam, renovacijai, rekonstrukcijai nepiecieamos darbus. Par to rakstveida brīdinams zemes īpanieks, tiesiskais valdītajs vai lietotajs vismaz divas nedēļas pirms darbu uzsakanas, izņemot avariju novēranas vai to seku likvidēanas darbus, kurus var veikt jebkura laika bez brīdinajuma.
Aizsargjoslas, kas ir lauksaimniecības zemēs, planotie ekspluatacijas, remonta, renovacijas un rekonstrukcijas darbi veicami laikposma, kad īs platības neaizņem lauksaimniecības kultūras vai kad ir iespējama lauksaimniecības kultūru saglabaana, izņemot avariju novēranas vai to seku likvidacijas darbus, kurus var veikt jebkura laika.
Pēc darbu veikanas objekta īpanieks sakarto zemes platības, lai tas būtu derīgas izmantoanai paredzētajam vajadzībam, ka arī atlīdzina zemes īpaniekam, tiesiskajam valdītajam vai lietotajam darbu izpildes gaita nodarītos zaudējumus. Zaudējumu apmēru nosaka un zaudējumus atlīdzina likumos noteiktaja kartība vai pēc savstarpējas vienoanas.
Ja aizsargjoslas sakrīt vai krustojas, ar attiecīgo objektu ekspluataciju un remontu saistītos darbus kopīgajos aizsargjoslu iecirkņos veic ieinteresētas juridiskas vai fiziskas personas pēc savstarpējas vienoanas.
Juridiskas un fiziskas personas, veicot aizsargjoslas darbus, kuru dēļ ir nepiecieams objektus aizsargat no bojajumiem, parbūvēt vai parvietot, aizsardzības, parbūves vai parvietoanas darbus veic pēc saskaņoanas ar attiecīga objekta īpanieku. Ar minētajam darbībam saistītas izmaksas sedz attiecīga juridiska vai fiziska persona vai pēc savstarpējas vienoanas objekta īpanieks.
Juridiskajam un fiziskajam personam aizsargjoslas jaizpilda attiecīga objekta īpanieka likumīgas prasības.
Pavaldību, atbildīgo valsts institūciju un objektu īpanieku dienestiem kontroles un uzraudzības nolūkos atļauts apmeklēt aizsargjoslu teritorijas jebkura laika, iepriek par to brīdinot zemes īpanieku, bet, ja tiesības lietot zemi nodotas citai personai, - zemes lietotaju.
Aprobeojumu ierakstīana zemesgramata
Īpauma tiesību aprobeojumi, ja aizsargjosla atrodas uz īpauma esoa zemes gabala, ierakstami zemesgramata likuma noteiktaja kartība.
Izdevumus, kas saistīti ar aizsargjoslu, ka arī ar aizsargjoslam saistīto nekustamo īpaumu apgrūtinajumu iezīmēanu zemes īpauma vai lietojuma robeu plana, sedz ta objekta, kuram ir noteikta aizsargjosla, īpanieks, izņemot Ministru kabineta noteiktos gadījumus. Ministru kabinets nosaka, kados gadījumos un kada kartība objekta, kuram ir noteikta aizsargjosla, īpanieks vai atbildīga ministrija sedz izdevumus, kas saistīti ar aizsargjoslu, ka arī ar aizsargjoslam saistīto nekustamo īpaumu apgrūtinajumu iezīmēanu zemes īpauma vai lietojuma robeu plana un īpauma tiesību aprobeojumu ierakstīanu zemesgramata.
Aizsargjoslu uzturēana un to stavokļa kontrole
Vides un dabas resursu aizsardzības aizsargjoslas un aizsargjoslas ap kapsētam un gar valsts autoceļiem par saviem līdzekļiem kartība uztur zemes īpanieks vai tiesiskais valdītajs, ja citos normatīvajos aktos nav noteikts citadi.
Ekspluatacijas, droības un sanitaras aizsargjoslas (izņemot aizsargjoslas ap kapsētam un gar valsts un pavaldību autoceļiem un publiskas lietoanas dzelzceļa infrastruktūras dzelzceļa zemes nodalījuma joslu) par saviem līdzekļiem kartība uztur attiecīga objekta vai komunikacijas īpanieks, ja citos normatīvajos aktos nav noteikts citadi.
Pienakumu uzturēt kartība ekspluatacijas, droības un sanitaras aizsargjoslas (izņemot aizsargjoslas ap kapsētam un gar valsts un pavaldību autoceļiem un publiskas lietoanas dzelzceļa infrastruktūras dzelzceļa zemes nodalījuma joslu) saskaņa ar savstarpēju vienoanos var deleģēt zemes īpaniekam vai lietotajam.
Kartību, kada uzturamas aizsargjoslas gar ielam pilsētas, ciemos un citas apdzīvotas vietas, nosaka pagastu un pilsētu apbūves noteikumi.
Elektrisko tīklu gaisvadu līniju, elektronisko sakaru tīklu gaisvadu līniju un radiosakaru līniju torņu un antenu mastu atsaiu aizsargjoslas kokus izcērt platības, kuras noteiktas aja likuma vai attiecīgo objektu aizsargjoslu noteikanas metodika. Arpus īm platībam izcērt tikai tos kokus, kuri apdraud objektus. Par apdraudoiem kokiem uzskatami koki, kuri aug arpus elektrisko tīklu un elektronisko sakaru tīklu gaisvadu līniju trasēm un no o tīklu malēja vada atrodas attaluma, kas ir mazaks par koka garumu, ka arī tad, ja pastav vismaz viens no adiem nosacījumiem:
1) koki ir pastavīgi novirzījuies no vertikalas ass uz gaisvadu līniju pusi vairak par 15 gradiem;
2) koki ir ar redzamam trupes pazīmēm;
3) lapu koka stumbra diametrs 1,3 metru augstuma virs sakņu kakla ir mazaks par 1/100 no koka augstuma;
4) koki blakus gaisvadu līniju trasei aug nenocirsta mea josla, kuras platums ir mazaks par 30 metriem.
Kokus cērt objekta īpanieks vai viņa pilnvarota persona par objekta īpanieka līdzekļiem pēc savstarpējas vienoanas ar zemes īpanieku vai tiesisko valdītaju, ja citos normatīvajos aktos nav noteikts citadi. Avarijas novēranai vai tas seku likvidēanai objekta īpaniekam ir tiesības pirms apliecinajuma izņemanas nocirst atseviķus kokus un apgriezt koku zarus, kuri traucē vai apdraud a objekta normalu darbību, par to iepriek paziņojot Valsts mea dienestam, bet, ja darbība planota īpai aizsargajama dabas teritorija, izņemot Ziemeļvidzemes biosfēras rezervata ainavu aizsardzības un neitralo zonu, arī Valsts vides dienesta attiecīgajai reģionalajai vides parvaldei vai īpai aizsargajamas dabas teritorijas administracijai, ja tada izveidota. Objekta īpanieka pienakums ir piecu dienu laika pēc koku nociranas informēt par to zemes īpanieku, tiesisko valdītaju vai lietotaju.
Aizsargjoslas meos gar autoceļu un dzelzceļu zemes nodalījuma joslas arējam malam jaizveido mineralizēta pretuguns josla ne mazak ka 1,5 metru platuma, un ta ik gadu jaatjauno.
Aizsargjoslas gar autoceļiem un dzelzceļiem, ap gazesvadiem, gazapgades iekartam un būvēm, gazes noliktavam un kratuvēm, ap ogļūdeņrau ieguves vietam, naftas, naftas produktu, bīstamu ķīmisko vielu un produktu cauruļvadiem, tilpnēm, kratuvēm, parstrades un parkrauanas uzņēmumiem uztur ugunsdroa stavoklī. Uzturēanas kartību nosaka o aizsargjoslu noteikanas metodika.
Aizsargjoslas ietilpstoas dzelzceļa zemes nodalījuma joslas ugunsdroa stavoklī uztur publiskas lietoanas dzelzceļa infrastruktūras parvaldītajs.
Aizsargjoslu datu bazes uzturēana un aizsargjoslu reģistracija nekustama īpauma valsts kadastra informacijas sistēma
Aizsargjoslu datu bazes uzturēanu, aizsargjoslu un ar aizsargjoslam saistīto nekustamo īpaumu apgrūtinajumu reģistraciju nekustama īpauma valsts kadastra informacijas sistēma nodroina Valsts zemes dienests. Aizsargjoslu datu bazes izveides un uzturēanas kartību, ka arī informacijas aprites kartību nosaka Ministru kabinets.
Izdevumus, kas saistīti ar aizsargjoslu datu bazes uzturēanu un ar aizsargjoslam saistīto nekustamo īpaumu apgrūtinajumu reģistrēanu nekustama īpauma valsts kadastra, finansē no valsts budeta līdzekļiem.
Aizsargjoslu stavokļa kontrole
Aizsargjoslu stavokļa kontroli savas kompetences ietvaros veic:
1) pavaldības;
2) piekritīgas ministrijas un to pakļautība vai parraudzība esoas institūcijas;
3) attiecīga objekta vai komunikacijas īpanieks vai lietotajs.
Kartību, kada veicama kontrole aizsargjoslas gar ielam pilsētas, ciemos un citas apdzīvotas vietas, nosaka pagastu un pilsētu apbūves noteikumi.
Atbildība par a likuma parkapanu un strīdu izskatīana
Juridiskas un fiziskas personas, kas parkapuas o likumu, saucamas pie atbildības saskaņa ar likumiem un citiem normatīvajiem aktiem.
Personu saukana pie administratīvas atbildības, kriminalatbildības vai disciplinaras atbildības neatbrīvo tas no pienakuma veikt atjaunoanas darbus vai, ja atjaunoana nav iespējama, atlīdzinat nodarītos zaudējumus.
Civiltiesiskos strīdus, kas saistīti ar aizsargjoslam un to radītajiem nekustamo īpaumu lietoanas tiesību aprobeojumiem un apgrūtinajumiem, izskata tiesa.
Vides un dabas resursu aizsardzības aizsargjoslas
Vides un dabas resursu aizsardzības aizsargjoslas tiek noteiktas ap objektiem un teritorijam, kas ir nozīmīgas no vides un dabas resursu aizsardzības un racionalas izmantoanas viedokļa. To galvenais uzdevums ir samazinat vai novērst antropogēnas negatīvas iedarbības ietekmi uz objektiem, kuriem noteiktas aizsargjoslas.
Ir adi vides un dabas resursu aizsardzības aizsargjoslu veidi:
1) Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrastes aizsargjosla;
2) virszemes ūdensobjektu aizsargjoslas;
3) aizsargjoslas (aizsardzības zonas) ap kultūras pieminekļiem;
4) aizsargjoslas ap ūdens ņemanas vietam;
5) meu aizsargjoslas ap pilsētam;
6) aizsargjoslas ap purviem.
Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrastes aizsargjosla
Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrastes aizsargjosla izveidota, lai samazinatu piesarņojuma ietekmi uz Baltijas jūru, saglabatu mea aizsargfunkcijas, novērstu erozijas procesu attīstību, aizsargatu piekrastes ainavas, nodroinatu piekrastes dabas resursu, arī atpūtai un tūrismam nepiecieamo resursu un citu sabiedrībai nozīmīgu teritoriju, saglabaanu un aizsardzību, to līdzsvarotu un ilgstou izmantoanu.
Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrastes aizsargjoslu iedala adas joslas:
1) krasta kapu aizsargjosla, kuras platums ir atkarīgs no kapu zonas platuma, bet nav mazaks par 300 metriem sauszemes virziena, skaitot no vietas, kur sakas dabiska sauszemes veģetacija, izņemot adus gadījumus:
1.1) ja pilsētas ir apstiprinats vietējas pavaldības teritorijas planojums, krasta kapu aizsargjoslas platums tajas nav mazaks par 150 metriem, obligati iekļaujot taja īpai aizsargajamos biotopus,
1.2) ja ciemu robeas Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrastes aizsargjosla ir apstiprinatas Reģionalas attīstības un pavaldības lietu ministrija pēc saskaņoanas ar Vides ministriju un noteiktas vietējas pavaldības teritorijas planojuma, krasta kapu aizsargjoslas platums ajos ciemos nav mazaks par 150 metriem, obligati iekļaujot taja īpai aizsargajamos biotopus;
2) jūras aizsargjosla, kas aptver pludmali (pludmale- jūras krasta sauszemes daļa starp ūdens līmeni un vietu, kur sakas dabiska sauszemes veģetacija) un zemūdens elfa daļu no vienlaidu dabiskas sauszemes veģetacijas sakuma līdz 10 metru izobatai;
3) ierobeotas saimnieciskas darbības josla līdz 5 kilometru platuma, kas tiek noteikta, ņemot vēra dabiskos apstakļus.
Vietas, kur ir stavs jūras pamatkrasts, aizsargjoslu platumu nosaka no pamatkrasta augējas krants.
Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrastes aizsargjoslas noteikanas metodikas projektu izstrada Vides ministrija pēc saskaņoanas ar Reģionalas attīstības un pavaldību lietu ministriju.
Virszemes ūdensobjektu aizsargjoslas
Virszemes ūdensobjektu aizsargjoslas nosaka ūdenstilpēm, ūdenstecēm un makslīgiem ūdensobjektiem, lai samazinatu piesarņojuma negatīvo ietekmi uz ūdens ekosistēmam, novērstu erozijas procesu attīstību, ierobeotu saimniecisko darbību applūdinamajas zonas, ka arī saglabatu apvidum raksturīgo ainavu.
Minimalie virszemes ūdensobjektu aizsargjoslu platumi tiek noteikti:
1) lauku apvidos (neatkarīgi no zemes kategorijas un īpauma):
1.1) Daugavai ne mazak ka 500 metrus plata josla katra krasta,
1.2) Gaujai no izteces līdz Lejasciemam ne mazak ka 300 metrus plata josla katra krasta,
1.3) Gaujai no Lejasciema līdz ietekai jūra ne mazak ka 500 metrus plata josla katra krasta,
1.4) Lielupei ne mazak ka 300 metrus plata josla katra krasta,
1.5) Ventai ne mazak ka 300 metrus plata josla katra krasta,
1.6) parējam vairak par 100 kilometriem garam ūdenstecēm ne mazak ka 300 metrus plata josla katra krasta,
1.7) 25 100 kilometrus garam ūdenstecēm ne mazak ka 100 metrus plata josla katra krasta,
1.8) 10 25 kilometrus garam ūdenstecēm ne mazak ka 50 metrus plata josla katra krasta,
1.9) līdz 10 kilometriem garam ūdenstecēm ne mazak ka 10 metrus plata josla katra krasta,
1.10) ūdenstilpēm, kuru platība ir lielaka par 1000 hektariem, ne mazak ka 500 metrus plata josla,
1.11) 100 1000 hektarus lielam ūdenstilpēm ne mazak ka 300 metrus plata josla,
1.12) 25 100 hektarus lielam ūdenstilpēm ne mazak ka 100 metrus plata josla,
1.13) 10 25 hektarus lielam ūdenstilpēm ne mazak ka 50 metrus plata josla,
1.14) līdz 10 hektariem lielam ūdenstilpēm ne mazak ka 10 metrus plata josla,
1.15) ūdenstilpei vai ūdenstecei ar izteiktu periodiski applūstou palieni ne mazak ka visas palienes platuma līdz ūdens līmenim neatkarīgi no iepriekējos apakpunktos noteikta minimala aizsargjoslas platuma;
2) pilsētas un ciemos teritoriju planojumos, bet ne mazak ka 10 metrus plata josla katra krasta, izņemot gadījumus, kad tas nav iespējams esoas apbūves dēļ;
3) makslīgam ūdensobjektam (izņemot gadījumus, kad tas atrodas fiziskas personas īpauma robeas vai kalpo ūdens novadīanai no pieguloas teritorijas) teritorijas planojuma, bet ne mazak ka 10 metrus plata josla katra krasta;
4) uz salam un pussalam teritoriju planojumos, bet ne mazak ka 20 metrus plata josla.
Aizsargjoslas platumu nosaka, ņemot vēra gada vidējo ūdens līmeni, bet, ja ir skaidri izteikts stavs pamatkrasts, - no ta augējas krants.
Ja krastu veido vienlaidu dambis, aizsargjosla tiek noteikta līdz dambja arējas nogazes pakajei, ja citos normatīvajos aktos nav noteikts citadi.
Visi aizsargjoslas noteikumi attiecinami arī uz teritoriju starp ūdens līmeni un vietu, no kuras mēra aizsargjoslas platumu.
Aizsargjoslas ap purviem
Aizsargjoslas ap purviem (purviekosistēmas uz kūdras augsnēm, kuras koku augstums konkrētaja vieta nevar sasniegt vairak par 7 metriem) tiek noteiktas, lai saglabatu bioloģisko daudzveidību un stabilizētu mitruma reīmu mea un purvu saskares (parejas) zona.
Minimalie aizsargjoslu platumi ap purviem tiek noteikti:
1) 10 līdz 100 hektarus lielam platībam 20 metru josla;
2) par 100 hektariem lielakam platībam 50 metru josla mea auganas apstakļu tipos uz sausam, nosusinatam, slapjam mineralaugsnēm un nosusinatam kūdras augsnēm un vismaz 100 metru josla mea auganas apstakļu tipos uz slapjam kūdras augsnēm.
Aizsargjoslas (aizsardzības zonas) ap kultūras pieminekļiem
Aizsargjoslas (aizsardzības zonas) ap kultūras pieminekļiem tiek noteiktas, lai nodroinatu kultūras pieminekļu aizsardzību un saglabaanu, ka arī samazinatu daada veida negatīvu ietekmi uz nekustamiem kultūras pieminekļiem.
Ja aizsargjosla (aizsardzības zona) ap kultūras pieminekli nav noteikta īpai, tas minimalais platums ir:
1) lauku apvidos - 500 metru;
2) pilsētas - 100 metru.
Aizsargjoslas ap ūdens ņemanas vietam
Aizsargjoslas ap ūdens ņemanas vietam nosaka, lai nodroinatu ūdens resursu saglabaanos un atjaunoanos, ka arī samazinatu piesarņojuma negatīvo ietekmi uz iegūstamo ūdens resursu kvalitati visa ūdensgūtnes ekspluatacijas laika (ne mazak ka uz 25 gadiem).
Ap ūdens ņemanas vietam nosaka stingra reīma, ka arī bakterioloģisko un ķīmisko aizsargjoslu. Urbumiem, akam un avotiem, kurus saimniecība vai dzerama ūdens ieguvei izmanto savam vajadzībam individualie ūdens lietotaji (fiziskas personas), aizsargjoslas nenosaka, ja ir veikta labiekartoana un novērsta notekūdeņu infiltracija un ūdens piesarņoana.
Aizsargjoslas ap centralizētas ūdens ņemanas vietam aprēķina, ņemot vēra ūdens ņemanas vietas dabiskos apstakļus un prognozējamo ūdens patēriņu.
Ja centralizētajai ūdensapgadei tiek izmantots gruntsūdeņu (neaizsargats) ūdens horizonts vai pazemes ūdens krajumu makslīgas papildinaanas metode, stingra reīma aizsargjoslu aprēķina ta, lai nodroinatu ūdens filtracijas laiku no aizsargjoslas robeas līdz ūdens ieguves urbumiem ne mazaku par gadu.
Meu aizsargjoslas ap pilsētam
Meu aizsargjoslas ap pilsētam tiek noteiktas, lai nodroinatu pilsētu iedzīvotajiem atpūtai un veselības uzlaboanai nepiecieamos apstakļus, ka arī lai samazinatu vai kompensētu pilsētu negatīvo ietekmi uz vidi.
Aprobeojumi Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrastes aizsargjosla
Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrastes aizsargjosla tiek noteikti adi aprobeojumi:
1) pilsētas un ciemos jaunveidojama zemes īpauma platību nosaka vietējas pavaldības saistoajos noteikumos, bet apbūves blīvumu vietējas pavaldības teritorijas planojuma;
2) arpus pilsētam un ciemiem jaunveidojama zemes īpauma platību, kura ir ne mazaka par trim hektariem, un apbūves blīvumu nosaka vietējas pavaldības teritorijas planojuma. Uz katra jaunveidojama zemes īpauma, kas nav mazaks par trim hektariem, atļauts izvietot vienu viensētu ar saimniecības ēkam, ka arī mazakam, kuras nav lielakas par 25 m2. Vietas, kur saglabajusies vēsturiska viensētu apbūve, vietēja pavaldība izstrada arhitektūras prasības jaunbūvējamam vai atjaunojamam ēkam atbilstoi vēsturiskajam apbūves raksturam un ietver tas vietējas pavaldības teritorijas planojuma teritorijas izmantoanas un apbūves noteikumos;
3) ja, atsavinot vai iznomajot valsts vai pavaldības īpauma esoo zemi, tiek paredzēta zemes lietojuma veida maiņa, kas nav paredzēta teritorijas planojuma, ir nepiecieams Ministru kabineta ikreizējs rīkojums;
4) aizliegts ierīkot melioracijas būves bez saskaņoanas ar reģionalo vides parvaldi.
Krasta kapu aizsargjosla un pludmalē papildus, bez iepriek minēta, aizliegts celt jaunas un paplainat esoas dzīvojamas ēkas, saimniecības, raoanas vai atpūtnieku aprūpei paredzētas ēkas un būves, izņemot gadījumus, kad:
1) tiek rekonstruētas, neparsniedzot esoo būvapjomu, renovētas vai restaurētas esoas ēkas un būves, ka arī pie esoajam dzīvojamam ēkam vai būvēm būvētas palīgēkas, īs darbības saskaņojot arī ar Vides ministriju vai tas pilnvarotu institūciju;
2) tiek attīstīta osta vai tiek attīstīti un rekonstruēti esoie zvejniecības un zivju parstrades uzņēmumi vai pie esoam dzīvojamam ēkam tiek izbūvētas saimniecības ēkas vai būves un ir:
2.1.) veikts paredzētas darbības ietekmes uz vidi sakotnējais izvērtējums un saņemts Vides parraudzības valsts biroja atzinums par noslēguma ziņojumu vai izdoti tehniskie noteikumi saskaņa ar likuma Par ietekmes uz vidi novērtējumu prasībam,
2.2.) attiecīga apbūve paredzēta vietējas pavaldības teritorijas planojuma;
3) ēku un būvju celtniecība vai paplainaana ir paredzēta vietējas pavaldības teritorijas planojuma un notiek pilsētas teritorija, ka arī īs darbības ir saskaņotas ar Vides ministriju vai tas pilnvarotu institūciju;
4) ēku un būvju celtniecība vai paplainaana notiek noteiktaja kartība apstiprinatajas un vietējas pavaldības teritorijas planojuma noteiktajas ciema robeas vietas, kur bijusi iepriekēja apbūve, un minētas darbības ir paredzētas vietējas pavaldības teritorijas planojuma, ka arī tas ir saskaņotas ar Vides ministriju vai tas pilnvarotu institūciju.
Krasta kapu aizsargjosla un pludmalē papildus iepriek minētajam aizliegts:
1) atsavinat valsts vai pavaldības īpauma esoo zemi, izņemot likumos noteiktos gadījumus, kad personai ir tiesības iegūt īpauma zemi zem ēkas (būves), ievērojot nosacījumu, ka īpauma tiesības uz ēku (būvi) attiecīgajai personai ir nostiprinatas zemesgramata;
2) norobeot ar ogiem pieeju jūrai, ka arī traucēt kajamgajēju brīvu parvietoanos un atraanos pludmalē un tauvas josla. Lēmumi par noogojumu nojaukanu pieņemami un izpildami normatīvajos aktos noteiktaja kartība;
3) izvietot un ierīkot mineralmēslu, augu aizsardzības līdzekļu, degvielas, eļļoanas materialu, bīstamo ķīmisko vielu vai ķīmisko produktu, kokmaterialu, ka arī bīstamas ķīmiskas vielas vai ķīmiskos produktus saturou materialu glabatavas un degvielas uzpildes stacijas, izņemot atbilstoi teritoriju planojumiem ostas teritorija, ka arī būves lopbarības glabaanai (izņemot siena ķūņus bez vienlaidu pamatiem);
4) iegūt un izmantot derīgos izrakteņus, izņemot pazemes ūdeņu ieguvi ūdensapgades vai rekreacijas vajadzībam;
5) ierīkot atkritumu apglabaanas poligonus un atkritumu izgaztuves;
6) ar mehaniskajiem transportlīdzekļiem parvietoties arpus visparējas lietoanas, uzņēmumu un maju ceļiem, pludmalē, mea un lauksaimniecības zemēs, ja tas nav saistīts ar o teritoriju apsaimniekoanu vai uzraudzību;
7) rīkot publiskus sporta, izklaides vai atpūtas pasakumus, kas nav saskaņoti ar vietējo pavaldību, bet, ja aizsargjosla atrodas īpai aizsargajama dabas teritorija, ar īs teritorijas administraciju;
8) novietot specialas dzīvojamas piekabes, jebkadas konstrukcijas, pagaidu un saliekamas būves, izņemot pludmales labiekartoanas elementus, arpus im nolūkam vietējas pavaldības teritorijas planojuma paredzētajam vietam;
9) parveidot kapu reljefu, bojat un iznīcinat kapu dabisko zemsedzi, izņemot gadījumus, kad tas saistīts ar teritorijas apsaimniekoanu saskaņa ar dabas aizsardzības planiem atbilstoi vietējas pavaldības teritorijas planojumam.
Krasta kapu aizsargjosla papildus iepriek minētajam aizliegts:
1) veikt galveno cirti, izņemot koku ciranu arkartas situacijas seku likvidēanai, ka arī vējgau, vējlauu un snieglauu seku likvidēanai;
2) bez Ministru kabineta ikreizēja rīkojuma veikt mea zemju transformaciju. Mea zemes transformacijas kartību krasta kapu aizsargjosla, ka arī transformacijas pieteikuma iesnieganas un izskatīanas kartību un pieļaujama koku ciranas apjoma noteikanas kartību reglamentē Ministru kabineta noteikumi;
3) kurt ugunskurus arpus im nolūkam iekartotam vietam un maju pagalmiem, izņemot gadījumus, kad jaiznīcina sausie, vēja izgaztie vai lauztie koki un slimību inficētie vai kaitēkļu invadētie materiali;
4) novietot teltis arpus im nolūkam iekartotam vai noradītam vietam bez saskaņoanas ar zemes īpanieku vai tiesisko valdītaju.
Pavaldības pienakums ir paredzēt teritorijas planojuma un detalaja planojuma kajamgajējiem iespēju piekļūt pludmalei un nodroinat gajēju celiņu ierīkoanu (pilsētas un ciemos tas veicams, ņemot vēra esoo apbūvi un īpaumu robeas, bet paredzot, ka celiņi nedrīkst atrasties talak ka viena kilometra attaluma viens no otra), ka arī paredzēt vietējas pavaldības teritorijas planojuma vietas automaīnu (transportlīdzekļu) stavvietu ierīkoanai. Ja nepiecieams, pavaldība var noteikt īpauma aprobeojumu par labu sabiedrības iespējai piekļūt pludmalei atbilstoi vietējas pavaldības teritorijas planojuma un detala planojuma prasībam arī bez nekustama īpauma īpanieka piekrianas. Zemes īpaniekiem ir tiesības uz zaudējumu atlīdzību, ja tadi raduies sakara ar aprobeojuma noteikanu.
Īpai aizsargajamas dabas teritorijas, ka arī kultūras un vēstures pieminekļu teritorijas kajamgajēju parvietoanos regulē o teritoriju aizsardzības un izmantoanas noteikumi.
Ja ir paredzēts celt valsts nozīmes infrastruktūras un inenierkomunikaciju objektus, kuri nav paredzēti vietējas pavaldības teritorijas planojuma, apbūve krasta kapu aizsargjosla un pludmalē ir pieļaujama tikai ar Ministru kabineta ikreizēju rīkojumu.
Jūras aizsargjosla ierīkotajas peldvietas aizliegts braukt ar motorlaivam un ūdens motocikliem, ja tas nav saistīts ar specializēto dienestu darbību, o teritoriju apsaimniekoanu vai uzraudzību. Vietēja pavaldība nosaka speciali iezīmētas vietas, kuras atļauts braukt ar ūdens motocikliem.
Aprobeojumi virszemes ūdensobjektu aizsargjoslas
Virszemes ūdensobjektu aizsargjoslas, papildus visparīgiem aprobeojumiem aizsargjoslas, tiek noteikti adi aprobeojumi:
1) aizliegts izvietot būves lopbarības glabaanai (izņemot siena ķūņus), mineralmēslu, augu aizsardzības līdzekļu, degvielas, eļļoanas materialu, bīstamo ķīmisko vielu vai ķīmisko produktu, kokmaterialu, ka arī bīstamas ķīmiskas vielas vai ķīmiskos produktus saturou materialu glabatavas, izņemot im nolūkam teritoriju planojumos paredzētas vietas;
2) aizliegts ierīkot atkritumu apglabaanas poligonus un atkritumu izgaztuves;
3) aizliegts veikt 50 metrus plata josla kailcirtes, izņemot koku ciranu arkartas situaciju seku likvidēanai un vējgau, vējlauu un snieglauu seku likvidēanai, ka arī palieņu pļavu atjaunoanai un apsaimniekoanai. Ja aizsargjosla ir auraka par 50 metriem, kailcirte aizliegta visa aizsargjoslas platuma;
4) aizliegts celt ēkas un būves teritorijas ar applūdinajuma varbūtību vismaz reizi simt gados, izņemot īslaicīgas lietoanas būves, mazēkas lauku apvidū un im nolūkam īpai paredzētas aizsargbūves vai teritorijas uzbēranu;
5) 10 metrus plata josla papildus 1), 2), 3) un 4) punkta minētajam aizliegts:
5.1.) izvietot degvielas uzpildes stacijas,
5.2.) celt un izvietot jebkadas ēkas un būves, tai skaita noogojumus (izņemot kultūras pieminekļu atjaunoanu, ūdens ņemanas ietaises, ūdens regulēanas ietaises, ka arī citas hidrotehniskas, krastu nostiprinaanas un tiltu būves, kuģoanas droībai nepiecieamas būves, peldvietas, laivu un motorizēto ūdens transportlīdzekļu piestatnes un o transportlīdzekļu uzpildīanai paredzētas degvielas uzpildes stacijas, ja attiecīgas darbības ir paredzētas vietējas pavaldības teritorijas planojuma vai ūdensobjekta apsaimniekoanas plana),
5.3.) lietot mēsloanas līdzekļus un ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus,
5.4.) ierīkot melioracijas būves bez saskaņoanas ar reģionalo vides parvaldi,
5.5.) veikt galveno cirti, izņemot koku ciranu arkartas situaciju seku likvidēanai, vējgau, vējlauu un snieglauu seku likvidēanai,
5.6.) iegūt un izmantot derīgos izrakteņus, izņemot pazemes ūdeņu ieguvi ūdensapgades vai rekreacijas vajadzībam aizsargjosla esoai dzīvojamai vai atpūtnieku aprūpei paredzētai ēkai,
5.7.) mazgat mehaniskos transportlīdzekļus un lauksaimniecības tehniku;
5.8.) veikt mea zemju transformaciju, ja ta nav saistīta ar a punkta 5.5) apakpunkta minētajiem izņēmuma gadījumiem,
5.9.) kurt ugunskurus un novietot teltis arpus im nolūkam noradītam vietam bez saskaņoanas ar zemes īpanieku vai tiesisko valdītaju;
6) aizliegts novietot iegūto grunti pēc normatīvajos aktos noteiktaja kartība veiktas virszemes ūdensobjekta padziļinaanas vai tīrīanas arpus tam paredzētajam vietam;
7) aizliegts ierīkot mehanisko transportlīdzekļu sacīku trases un izmēģinajumu vietas.
Virszemes ūdensobjektos normatīvajos aktos noteiktaja kartība ierīkotajas peldvietas aizliegts braukt ar motorlaivam un ūdens motocikliem, ja tas nav saistīts ar specializēto dienestu darbību, o teritoriju apsaimniekoanu vai uzraudzību.
Vietēja pavaldība pieņem attiecīgu lēmumu par jebkadu nelikumīgu noogojumu nojaukanu virszemes ūdensobjektu aizsargjoslas. Vietēja pavaldība veic vai organizē noogojumu nojaukanu, ja īpanieks vai tiesiskais valdītajs pēc pavaldības lēmuma pieņemanas noogojumu viena mēnea laika nav nojaucis. Ar nojaukanu saistītos izdevumus sedz noogojuma īpanieks vai tiesiskais valdītajs.
Aprobeojumus aizsargjoslas ap purviem ka mitrzemēm nosaka Mea likums.
Aprobeojumi aizsargjoslas (aizsardzības zonas) ap kultūras pieminekļiem
Aizsargjoslas (aizsardzības zonas) ap kultūras pieminekļiem, papildus visparīgiem aprobeojumiem aizsargjoslas, tiek noteikti adi aprobeojumi:
1) jebkuru saimniecisko darbību aizsargjoslas (aizsardzības zonas) ap kultūras pieminekļiem drīkst veikt tikai ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas un kultūras pieminekļa īpanieka atļauju;
2) pardodot vienam īpaniekam piederou kultūras pieminekļa un ta aizsargjoslas zemi, aizliegts to sadalīt;
3) aizliegts izvietot lopbarības, mineralmēslu, degvielas, eļļoanas materialu, ķīmisko vielu, kokmaterialu un citu veidu materialu un vielu glabatavas, izņemot im nolūkam īpai paredzētas un iekartotas vietas;
4) aizliegts ierīkot atkritumu apglabaanas poligonus;
5) aizliegts aizkraut pievedceļus un pieejas pie kultūras pieminekļa;
6) aizliegts glabat un izliet ķīmiski aktīvas un koroziju izraisoas vielas.
Aprobeojumi aizsargjoslas ap ūdens ņemanas vietam
Aizsargjoslas ap ūdens ņemanas vietam, papildus visparīgiem aprobeojumiem aizsargjoslas, tiek noteikti adi aprobeojumi:
1) stingra reīma aizsargjosla aizliegta jebkada saimnieciska darbība, izņemot to, kura saistīta ar ūdens ieguvi konkrēta ūdensapgades urbuma vai ūdensgūtnē attiecīgo ūdens ieguves un apgades objektu uzturēanai un apsaimniekoanai;
2) bakterioloģiskaja aizsargjosla paredzētas darbības realizēanai javeic ietekmes uz vidi sakotnējais izvērtējums. Ja centralizētajai ūdensapgadei izmanto pazemes (no virszemes piesarņojuma infiltracijas neaizsargatu) ūdens horizontu, ka arī pazemes ūdens resursu makslīgas papildinaanas metodi, jaievēro a panta 1) punkta minētie aprobeojumi. Bakterioloģiskaja aizsargjosla aizliegts:
2.1) izvietot lopbarības, mineralmēslu, augu aizsardzības līdzekļu, degvielas, eļļoanas materialu, ķīmisko vielu un ķīmisko produktu, kokmaterialu un citu veidu materialu un vielu glabatavas, izņemot teritoriju planojumos paredzētas vietas,
2.2) ierīkot atkritumu apglabaanas poligonus un atkritumu izgaztuves,
2.3) izvietot degvielas uzpildes stacijas,
2.4) aizkraut pievedceļus un pieejas pie ūdens ņemanas ietaisēm,
2.5) veikt darbus ar triecienmehanismiem, izmest un izliet kodīgas un koroziju izraisoas vielas, degvielu un eļļoanas materialus,
2.6) veikt jebkada veida derīgo izrakteņu iegūanas, iekrauanas un izkrauanas, gultnes padziļinaanas, zemes smelanas un spridzinaanas darbus,
2.7) glabat un izliet ķīmiski aktīvas un koroziju izraisoas vielas,
2.8) lietot mēsloanas līdzekļus un ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus;
3) ķīmiskaja aizsargjosla paredzētas darbības realizēanai javeic ietekmes uz vidi sakotnējais izvērtējums.
Aprobeojumi meu aizsargjoslas ap pilsētam
Meu aizsargjoslas ap pilsētam, papildus visparīgiem aprobeojumiem aizsargjoslas, tiek noteikti adi aprobeojumi:
1) aizliegts izvietot lopbarības, mineralmēslu, degvielas, eļļoanas materialu, ķīmisko vielu un ķīmisko produktu, kokmaterialu un citu veidu materialu un vielu glabatavas, izņemot im nolūkam teritoriju planojumos paredzētas vietas;
2) aizliegts ierīkot atkritumu apglabaanas poligonus un atkritumu izgaztuves.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1182
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved