CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
Roma
Romas kultūra
Romieu inenieru maka paradas arī karamaīnu izgudrojums. Romiei plai izmantoja daadas metamas maīnas. Tas meta lielas akmens vai dzelzs lodes. Citas maīnas svieda bultas. Romieiem bija arī mūru graujamas maīnas tarani. Tas bija resns gar baļķis, ko strīķos ieūpoja un trieca pret mūri. Baļķa gals bija veidots no metala, parasti auna galvas veida.
Visbriesmīgaka maīna senajos laikos bija aplenkuma tornis. Romiei to pilnveidoja. Tas bija vairakus stavus augsts segts tornis. Pa to karavīri nokļuva uz aplenktas pilsētas mūriem. Torņa apakēja stava bija iebūvēts tarans. Augējos stavos varēja nokļūt pa iekējam kapnēm.
Mūsu ēras 2. gadsimta sakums bija Romas valsts lielakais uzplaukuma laiks. Romieu celtnieki apguva daadus velvju tehnikas (pusaploces telpas parsegums) paņēmienus un izveidojas par izciliem meistariem aja joma, pieradot savu meistarību ar pasaulslaveno Romas Panteonu jeb visu dievu templi.
Etruski
Senie romiei etruskus sauca par tuskiem, no ka arī cēlies Toskanas provinces nosaukums. Tiesa, pau etrusku izcelanas joprojam nav īsti skaidra. Daudzi vēsturnieki doma, ka etrusku priekteči ieraduies Italijas pussala no Azijas pēc hetu impērijas sabrukuma. Hērodots min, ka etruski ieraduies Italijas pussala no Līdijas. Citi mūsdienu vēsturnieki un arheologi uzskata, ka etruski ieceļojui Italijas pussala no Mazazijas vai pari Alpiem no Austrumeiropas, bet vēl citi, ka tie vienmēr bijui vietējie iedzimtie. Bet varbūt, ka daļa patiesības ir katra no iem viedokļiem arī Egeja daudzu gadsimtu gaita varēja novērot raibu, nepartraukti mainīgu tautu kokteili, līdz eit sintezējas vairak vai mazak kultūras un valodas ziņa vienota Senas Grieķijas civilizacija.
Etrusku sasniegumi
Lai kada būtu bijusi viņu izcelanas, etruski bijui ļoti inovatīva un stradīga tauta. Viņi apstradaja dzelzi, izmantojot dzelzs rūdu, ko viņi ieguva Elbas sala. Pateicoties attīstītai metalurģijai un efektīvu dzelzs ieroču izgatavoanas prasmei, etruski bez grūtībam kontrolēja lielu Italijas pussalas daļu, kamēr eit vēl pastavēja nelielas pilsētvalstis. Dzelzs un ta izstradajumi, kuri piesaistīja lielu feniķieu un grieķu tirgotaju interesi, liela mēra bija arī etrusku labklajības pamats.
Skaidrs ir arī, ka etruski bijui labi komersanti viņiem bija cieas tirdzniecības attiecības ar feniķieiem un grieķu Sicīliju. Alfabētu etruski bija aizguvui no grieķiem, arī etrusku kultūra pamata bijusi helēniska. Tiek uzskatīts, ka arī gladiatoru spēles ir etrusku izgudrojums.
Roma
Roma ir Italijas galvaspilsēta un lielaka pilsēta. Ta atrodas pie Tibras upes, netalu no Vidusjūras. Viens no Rietumu civilizacijas 'ūpuļiem', jo Senajos laikos bijusi Senas Romas galvenais centrs.
Roma ir Italijas politiskais centrs, liels ekonomikas centrs. Viena no tūristu apmeklētakajam pilsētam pasaulē.
Pilsētas centra atrodas Vatikans suverēna valsts, pavesta rezidence, līdz ar to Roma ir visas katoļu pasaules centrs.
Pilsētai ir apmēram 2500 gadu gara vēsture, un ta ir bijusi Romas karalistes, Romas republikas un Romas impērijas, Pavesta valsts un Italijas centrs.
Pēc leģendas Romu 753. gada p.m.ē. dibinajis Romuls - viens no dvīņubraļiem. Romuls pēc tradīcijas tiek uzskatīts par pirmo Romas karali (ķēniņu). Pilsēta tiek dibinata uz viena no septiņiem Romas pakalniem Palatīna (parējie pakalni ir Aventīns, Eskvilīns, Kapitolijs, Kelijs, Kvirinals un Viminals.
Tiek lēsts, ka pēc 650. g. p.m.ē. Roma nokļūst etrusku vara, tomēr ap 500. g. latīņi saceļas pret tiem un 509. g. nodibina Romas republiku.
390. gada p.m.ē. galli izlaupa Romu. 246.-146. g. norisinajas Romai ļoti grūtie Pūnieu kari ar Kartagu, pēc kuriem Romas republika kļuva Vidusjūras lielvalsti.
146.-44. g. p.m.ē. - nemieru un pilsoņu karu laiks (Sulla, Pompejs, Jūlijs Cēzars).
44.-14. g. p.m.ē. Augusts Oktavians nodibina Romas impēriju.
68.-96. g. - Flaviju dinastijas laiks. Kolizeja celtniecība.
III gs. - Romas impērijas krīze. Karakalla termu un Aurēlija mūru celtniecība.
284.-337. g. - Diokletiana un Konstantīna valdīana. Pirmas kristieu bazilikas. Kauja pie Milviana tilta. 313. gada kristietība kļūst par legalu Romas impērijas reliģiju (Milanas edikts). Roma ir vairak ka miljons iedzīvotaju, bet ta vairs nav impērijas galvaspilsēta, tomēr saglaba ietekmi un kļūst par baznīcas centru. 395. gada notiek Rietumromas impērijas un Austrumromas impērijas (Bizantijas) atdalīanas.
410. gada vestgoti Alarika vadība ieņem Romu, bet 45.gada vandaļi otrreiz ieņem un izposta Romu, no kurienes vandalisma apzīmējums.
880. gada Karlis Lielais Roma, Sv.Pētera katedralē kronē sevi par Svētas Romas impērijas imperatoru.
836. gada musulmaņi izlaupa Sv. Pētera katedrali, bet 1000. gada Romu izlaupa vikingi. 114. gada nodibinas Romas komūna.
1303. gada nodibina Romas universitati, bet 1309. gada pavests Klements V parceļ savu rezidenci uz Avinjonu. 1347. gada Kola di Rienco parņem varu Roma, bet 1377. gada pavests Grigorijs XI atgrieas Roma.
No 1420.-1519. gadam Roma kļūst par Italijas renesanses centru. Tiek uzcelta jauna Sv. Pētera katedrale un Siksta kapella.
1527. gada landsknehti ieņem Romu.
1638. g. - 1667. g. - Baroka laiks. Roma darbojas Bernīni un Boromīni. Roma ir 120 000 iedzīvotaju.
1798.g.-1799.g. un 1800.g.-1814.g. Roma ir franču okupacija.
1848.g.-1849.g. - Romas republika Mazīni un Garibaldi vadība. 1870. gada Roma ienak itaļu karaspēks.
1922. gada oktobrī - Musolīni vadītais mars uz Romu, pēc kura Italija varu iegūst faisti. 1929.gada Laterana pilī tiek noslēgts Laterana pakts.
1943. gada Sabiedrotie bombardē Romu.
1978. gada Sarkanas brigades Roma nolaupa, bet pēc tam nogalina Italijas premjerministru Aldo Moro, 1981. gada turku terorists Mehmeds Ali Agda veic atentatu pret pavestu Jani Pavilu II.
1960. gada Roma notiek vasaras Olimpiskas spēles, bet 1990.gada Pasaules čempionats futbola.
Romas arhitektūra
Īres nami. Vairakstavu īres nami Roma aizņēma veselus kvartalus. Līdzīgus namus mēs varam arī redzēt mūsdienas. Vietam pat bija redzami 5-7 m augsti īres nami. Tiesa gan, tie nebija pai labakie majokļi. ajas ēkas bija redzami paa zemaka slaņa romiei. Visapkart valdīja netīrība, troksnis, viss nelabi oda, jo ie nami nebija pieslēgti kanalizacijai.
Kolizejs. Mūsu ēras 75. - 80. gada celta kolizeja augstums sasniedza 49 metrus. īs ēkas centralo daļu aizņēma arēna, kuras grīda bija paceļama un nolaiama. eit notika gladiatoru cīņas un daadi citi pasakumi.
Ūdensvads. Ļoti daudz ūdens patērēja romieu pirtis (termas sk. talak), tapēc Roma tika ieviesti pazemes un virszemes ūdensvadi. o sistēmu izmanto arī mūsdienas. Roma bija aptuveni 13 adu sistēmu. Bez ūdensvadiem Roma arī atradas neskaitami daudzas strūklakas un citas ūdenskratuves.
Termas jeb pirtis. Senie romiei bija ļoti iecienījui termas. Tas atvēra pēcpusdiena, un to izziņoja ar zvanu, kuru dzirdēja visa pilsēta. Daas no īm termam bija milzīgas. Tas varēja uzņemt līdz pat 3000 apmeklētaju. Tajas atradas Silta un auksta ūdens baseini, sporta telpas, pirtis ar silto ūdeni, bibliotēka un lasītava u.c..
Romieu ģimene jeb famīlija. Romieu ģimenē visa vara piederēja tēvam. Kad bērns piedzima tēvs varēja izlemt viņa likteni. To varēja pieņemt vai arī izlikt. Visbieak izlikanas gadījuma bērns mira. Dēli nedrīkstēja pirkt zemi bez tēva atļaujas. Dēli, viņu sievas ar bērniem dzīvoja viena maja ar ģimenes galvu. Ļoti tika godinati senči. Goda istaba atradas senču krūu tēli un portreti.
Muias. 2. gs. p.m.ē. paradījas liels daudzums vidēja lieluma muiu. Muia bija samēra grezna savrupmaja, kura vasaras dzīvoja kungs (muias īpanieks), jo pilsēta bija necieami karsts. Aiz kunga majas atradas arī virtuve, pirts, kūts. Talak saimnieciskas telpas (piem. dzirnavas). Muias arī audzēja labību, olīvas, vīnogulajus u.c..Vēl darzos auga abeles, bumbieres, vīģes u.c. augļu koki. Kūtīs atradas zirgi, govis, aitas, vistas u.c. majlopi. Muiu parvaldīja parvaldnieks, kuram bija jaseko līdzi vergu darbam un kartībai muia. Visbieak arī viņ bija vergs. Muia izaudzētos produktus veda pardot uz Romu.
Vissvarīgaka romieu arhitektūras iezīme tomēr ir arku izmantojums. Lai gan arka ir bijusi pazīstama arī grieķu arhitektiem, viņu celtajas ēkas tai nav tikpat ka nekadas nozīmes. Arkas izbūve no ķīļveida akmens plaksnēm ir visai sareģīts ineniertehnisks uzdevums. Celtnieks, kas ar to ticis gala, var īstenot pat vispardroakas ieceres. Arku var izmantot tiltu, akveduktu un pat velvju parseguma konstrukcijas. Romieu celtnieki ar laiku apguva daadus velvju tehnikas paņēmienus un kļuva par izciliem lietpratējiem aja joma.
Mitoloģija
Mitoloģija ir būtiska cilvēces kultūras sastavdaļa. Mijiedarbība ar mitoloģiju veidojusies reliģija, filozofija, literatūra, arī zinatņu pirmsakumi. Radusies cilvēces sakumposma, mitoloģija arī vēlak ietekmējusi kultūras attīstību. Daudzi literatūras un makslas edevri nav pilnība izprotami, neparzinot tajos attēlotas mitoloģiskas personas un izmantotos mitoloģiskos sietus. Varētu teikt, ka mitoloģija ir cilvēces garīgais ūpulis.
Katras tautas unikalitati un savdabību raksturo tas kultūra, kas savukart sakņojas attiecīgaja mitoloģija. Nopietna iepazīanas ar kadu naciju jasak ar tas mītu un mitoloģisko priekstatu sistēmu studijam. ī atziņa ir īpai nozīmīga odien, kad ir iespēja izsvērt un attīstīt sakarus ar visas pasaules tautam un nacijam.
Saturns.
Saturns ir viens no senakajiem romieu dieviem. Saturns ir htonisks miruo pasaules dievs. Saturns ir ka nepielūdzamu laika ritums, kur iznīcina to, ko pats radījis, vai arī ka sēkla, kas atgrieas zemē, kas to radījusi. Saturnam tika veltīti nogalinato ienaidnieku ieroči, lai izpirktu izlietas asinis un novērstu to nelabvēlīgo ietekmi uz sējumiem. Astroloģija Saturnu ka planētu uzskatīja par aukstu un drūmu, kas adas īpaības pieķir arī cilvēkiem.
Jupiters.
Jupiters bija debesu dievs. Jupiteru biei sauca par Lukētiju. Viņ bija līdzīgs grieķu dievam Zevam. Jupiters bija Saturna un Rejas dēls. Viņ bija Neptūna un Plūtona bralis. Jupiters bija Romas valsts aizbildnis, gaismas, zibens, pērkona, negaisa un lietus dievs. Viņu attēloja, ka bargu vīru ar lielu bardu, platam krūtīm, gariem, sprogainiem matiem. Jupiters ir ozola un koku gars. Jupiters bija zemkopības aizbildnis, viņam bija veltīti vīnogu novakanas svētki.
Junona.
Jūnona ir debesu dieviete seno romieu mitoloģija. Jupitera masa un sieva. Laulību , laulības ceremoniju, dzemdētaju un precēto sievieu aizbildne. Atbilst sengrieķu dievietei Hērai.
Merkurijs.
Merkurijs ir tirdzniecības dievs. Merkurijam tika veltīts templis pie Liela cirka. Merkurija mate bija Maja. Ka ienakumu un bagatības dievu Merkuriju parasti attēloja ar maku un biei to attēloja ar Fortūnu. Merkurija epitets bija laimīgais. Merkurijs vēlak kļuva par dvēseļu pavadītaju uz miruo valstību, par dievu vēstnesi un kalpu, makslu un amatu aizstavi, maģijas un astroloģijas zinataju.
Neptūns.
Neptūns ir avotu , strautu un upju dievs. Zirgkopju un zirgu sacīku aizbildnis. Neptūnu attēloja ,ka atlētisku vīru ar trijuburi roka. Neptūns- viens no senakajiem romieu dieviem. Pirmatnēja Neptūna būtība un kults maz zinami. Acīmredzot Neptūns vienmēr bijis saistīts ar ūdeni. Par godu Neptūnam uzcelta templi un rīkoji svētki- neptunaliji. Neptūna svētki Neptunaliji svinēti 23.jūlija, lai atvairītu sausumu. Jūras dieva Neptūna sieva bija Salacija. Neptūnu godaja tie, kas bija saistīti ar jūru vai tie, kas devas jūras ceļojuma.
Marss.
Marss ir kara dievs. Marsam veltītie dzīvnieki ir dzenis, zirgs, vērsis un vilks. Tika uzskatīts par Romas dibinataju Romula un Rema tēvu. Par godu Marsam marta sakuma rīkoja svinīgus gajienus. Marss atbilda Arejam. Marss biei tika attēlots uz monētam, kopa ar Honoru un Virtūtu. Viņ bija ļoti populars armija. Marss bija Augusta pavadonis, sargatajs, nomierinatajs.
Minerva.
Minerva ir dieviete. Viņa ir amatu un makslas aizbildne. Minerva, Jupiteru un Junonu veidoja Kapitolija triadi.No 3.gs. beigas p.m.ē. Minerva bija kara un gudrības dieviete.
Vulkans.
Vulkans ir postoas un attīroas liesmas dievs. Vēlak Vulkans tika godats ka dievs, kas sarga no ugunsgrēkiem.
Venēra.
Venēra ir darzu dieviete, kuras vardu lietoja par sinonīmu augļiem. Vēlak Venēra kļūst par skaistuma un mīlas dievieti.
Herkuls.
Herkuls ir bagatības vairoanas dievs. Tirgoņi un karavadoņi upurēja viņam desmito daļu savas peļņas un laupījuma. Herkula epitets bija neuzvaramais. Kareivjiem Herkuls bija uzvaras dievs, aristokratiem- ideala valdnieka prototips, gudrinieks.
Fortūna.
Fortūna ir laimes, gadījuma un veiksmes dieviete. Vēlak viņa kļūst par raas dievieti, ka arī mates un sievieu dievieti. Fortūna bija labvēlīga sievietēm, kas laulība bijuas tikai vienu reizi. Fortūna ir bijusi attēlota arī uz monētam.
Portūns.
Portūns ir durvju dievs, dievs izejai uz upi vai jūru, ostas dievs. Viņam bija savs flamins un svētki- Portunaliji, ko svinēja pie Tibras 17.augusta.
Filozofija
Senie romiei bija vairak praktiķi, nevis teorētiķi. Roma bija daudz grieķu pedagogu un skolotaju, kuriem diciltīgie uzticēja savu bērnu skoloanu. Tika apgūtas un iemacītas svarīgakas zinatnes, jauniei tika sagatavoti dzīvei.
Filozofiju veidoja fizika, ētika un loģika.
Romieu filozofi.
Marks Tullijs Cicerons, 106. gada p.m.ē. 3. janvaris - 43. gada p.m.ē. 7. decembris), Senas Romas filozofs, valstsvīrs, jurists, literats, politikas teorētiķis un Romas likumu izstradatajs. Cicerons tiek uzskatīts par vienu no izcilakajiem Romas oratoriem un prozas stilistiem.
Cicerona izpratnē daiļruna ciei saistīta ar politiku, jo idealam oratoram nav jaaprobeojas tikai ar tiesu, bet tam jabūt vispirms valsts darbiniekam vispusīgi attīstītam cilvēkam, viņam ir jazina filozofija, vēsture un literatūra, lai ilustrētu savas runas ar piemēriem.
Pats Cicerons bija viens no sava laika izglītotakajiem cilvēkiem. Savos filozofiskajos traktatos Cicerons iepazīstinaja romieus ar hellēnistiskas filozofijas virzieniem, ar stoiķiem, Akadēmijas macību, epikūrismu un citiem. Viņa darbi ir labs palīgs grieķu filozofu uzskatu izzinaanai, jo to vairakums līdz mūsdienam nav saglabajuies.
Filozofija Cicerons nav oriģinals, lielakoties sajauc un parstrada grieķu darbus, nepieslienoties nevienam virzienam.
Cicerons uzstajies pret zīlēanu, maņticību, daadiem aizspriedumiem. Noliedzot upurus un orakulus, izsmejot pareģus, atzīst, ka reliģija valstī ir nepiecieama sabiedriskas kartības uzturēanai.
Seneka(4.g. p.m.ē. līdz 56.g. m.ē.) bija nozīmīgs romieu filozofs, dramaturgs un valstsvīrs.
Seneka rakstījis filozofiskus darbus (esejas, vēstules, īpai jamin 'Vēstules Lucīlijam par ētiku'), traģēdijas, viņam pieder arī viens satīrisks darbs un viens meteoroloģiska rakstura darbs. Seneka uzskatams par vienu no nozīmīgakajiem.
Romas kultūras ieguldījums mūsdienas
Roma nav mirusi, jo mūsdienu cilvēki vēl jo projam izmanto romieu sasniegumus amatniecība, maksla, arhitektūra, matematika, u.c. Senas Romas nozīme mūsdienu dzīvē ir parak liela, lai varētu teikt, ka viņa ir mirusi. Romas kultūra ir devusi lielu ieguldījumu mūsdienam. mūsdienas jebkur cilvēks saskaras ar tas atstatajam pēdam.Roma tiek saukta arī par 'mūīgo pilsētu'. No Senas Romas vēl līdz mūsdienam ir saglabajuies kultūras pieminekļi .Romas kultūru var uzskatīt par leģendaru un mitoloģisku, kur leģenda par Romas dibinaanu ir vēsturiskas moments, pretstata mītam, kas ir politiski mērķtiecīgi izstradats, ko dēvē par politisko mitoloģiju, kas mūsdienas apzīmējama ka ideoloģija.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2686
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved