CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
Organu transplantacija
Ievads
Pateicoties medicīnai, cilvēce ir atbrīvojusies no lielas daļas
infekciju slimību, cīnas ar tagad esoajam, arī cilvēka mūa ilgums pēdējos simts gados palielinajies par četrdesmit gadiem
Mūsu dienas organu parstadīana ir plai izplatīta arstēanas metode pacientiem ar neatgriezeniskiem organu bojajumiem. Jaunu imūnnomacēju līdzekļu izmantoana, efektīvu audu un organu konservacijas metou ievieana uzlabo transplantacijas rezultatus - samazinas pēcoperacijas letalitate un komplikaciju bieums. Tapēc arvien vairak pacientu izsaka vēlēanos izmantot transplantaciju. Arī uzkrata pieredze dod iespēju arvien vairak pacientu veikt transplantaciju un samazinat ī arstēanas veida kontrindikaciju apjomu.
Organu parstadīana ir ļoti grūts, atbildīgs un visada ziņa sareģīts darbs mūsdienu medicīna. Liela nozīme ir arsta pieredzei, no ka arī ir atkarīga pacienta izveseļoanas. Diemēl naudas trūkuma dēļ, o medicīnas neatņemamo sastavdaļu nevar, vismaz Latvija, attīstīt tada līmenī, lai nodroinatu katra pacienta atveseļoanos, nodroinot katram drou donoru īstaja laika un vieta. īs operacijas ir arī ļoti dargas, tapēc nav pieejamas vienkariem cilvēkiem, kuri vienkari mirst. Ļaudis arī mirst dēļ nesekmīgam operacijam, kad organisms atgrū transplantatu, vismaz apsveicami ir tas, ka arsti kaut ko ir darījui pacienta novargua organisma laba, un ja to dara salīdzinoi sekmīgi
Referata lietoto svevardu skaidrojums atrodams svevardu skaidrojumu lapa vai arī teksta!
Organu transplantacijas pamatprincipi
ie pamatprincipi paredzēti, lai nodroinatu ētisku un pieņemamu sistēmu, kas regulētu cilvēka organu transplantaciju terapeitiskos nolūkos. Ar terminu cilvēka organi apzīmē organus un audus, kuri nav saistīti ar reproduktīvo funkciju un neietver reproduktīvos audus, tadus ka olūna, sperma, olnīcas, sēklinieki vai embrijs, tapat is termins neapzīmē asinis un asins sastavdaļas.
Pamatprincipi aizliedz dot vai saņemt naudu, ka arī veikt jebkuru citu komercialu darbību ai lauka. is aizliegums neattiecas uz maksajumiem par izdevumiem, kas ciei saistīti ar organu ņemanu, glabaanu un piegadaanu.
Īpau uzmanību ie principi pievēr nepilngadīgu un citu viegli pakļaujamu personu aizsardzībai pret piespieanu vai nepamatotu pamudinajumu kļūt par organu donoru.
Organi var tikt ņemti no miruu un dzīvu personu ķermeņa transplantacijas nolūka tikai ar sekojoiem pamatprincipiem
1. PAMATPRINCIPS
Organi var tikt ņemti no miruu personu ķermeņa transplantacijas nolūkos, ja
a) saņemta jebkura veida atļauja, ko pieprasa likums;
b) nav iemesla uzskatīt, ka mirusī persona bijusi pret organu ņemanu, kaut arī nav formalas īs personas dzīves laika sniegtas atļaujas.
KOMENTARS
Organu iegūana no miruas personas var balstīties uz diviem principiem. Tas var būt precīzi formulētas atļaujas princips, kad mirusī persona dzīves laika skaidri paziņojusi, ka atļauj ņemt savus organus pēc naves, vai to atļauj miruas personas ģimenes locekļi, ja mirusī persona dzīves laika adu atļauju nav sniegusi, bet nav arī noradījusi, ka būtu pret adu rīcību. Otrs ir virtualas atļaujas princips, pēc kura miruas personas organi var tikt ņemti, ja vien dzīves laika pret to nav iebildusi mirusī persona vai par adu iebildumu nepaziņo miruas personas tuvinieki.
2. PAMATPRINCIPS Arsts, kas apstiprina potenciala donora navi, nedrīkst tiei piedalīties ī donora organu ņemana un sekojoa transplantacija, ka arī nedrīkst būt atbildīgs par o organu recipienta veselību.
KOMENTARS
is punkts paredzēts, lai mazinatu konflikta iespējamību, kad arsts, kas konstatē navi, pats piedalas organu ņemana vai transplantēana.
3. PAMATPRINCIPS
Transplantacija priekroka dodama organiem, kas ņemti no miruam personam, tomēr par organu donoriem var kļūt arī pilngadīgas dzīvas personas, bet viņam parasti jabūt ģenētiski radnieciskam ar recipientu. Izņēmums ir gadījumi, kad transplantē kaulu smadzenes vai citus reģenerēties spējīgus audus.
Transplantacijas nolūka organs var tikt izņemts no pieaugua dzīva donora, ja viņ to labpratīgi atļavis. Donoram jabūt brīvam no jebkadas nepamatotas ietekmes, ka arī jabūt pilnīgi informētam, lai saprastu un apsvērtu risku, priekrocības un sava lēmuma sekas.
KOMENTARS
ī pamatprincipa nozīme ir tada, lai uzsvērtu miruu cilvēku organu ņemanas attīstības svarīgumu valstīs, kur ir ierobeota organu ņemana no dzīviem ģenētiski neradnieciskiem donoriem, ka arī nozīmi aizsargat potencialos donorus pret nepamatotu apkartējo cilvēku ietekmi. Donoram jasaņem pilnīga, objektīva un tiesiska informacija, lai izprastu situacijas nopietnību.
4. PAMATPRINCIPS
Neviens organs nedrīkst tikt ņemts no dzīvas nepilngadīgas personas. Izņēmums var būt gadījums, kad to atļauj nacionalais likums attiecība uz reģenerēties spējīgiem audiem.
KOMENTARS
is princips paredz pilnīgu aizliegumu ņemt organus no nepilngadīgam personam, protams, izņēmums ir is nacionalais likums, kur paredz iespējamību iegūt atļauju no personas vecakiem vai aizbildņiem. Tomēr, ja pret organu ņemanu iebilst nepilngadīga persona, tad im apstaklim ir jabūt noteicoam.
5. PAMATPRINCIPS
Cilvēka ķermenis un ta organi nedrīkst būt par komercialas darbības objektu. Tapēc jabūt aizliegtai samaksai, ka arī jebkuras citas kompensacijas ņemanai vai doanai par organiem.
KOMENTARS
ī principa mērķis ir aizliegt jebkadu komercialu darbību ar organiem. Pamatprincips neaizliedz saņemt atlīdzību par attaisnotiem izdevumiem, kas saistīti ar organu ņemanu, uzglabaanu, ka arī par nogadi transplantacijai.
6.PAMATPRINCIPS
Jabūt aizliegtiem sludinajumiem, kuros pausta vēlēanas par maksu iegūt organus vai piedavajumus tos iegadaties.
KOMENTARS
ī principa nolūks ir aizliegt jebkada veida komercialus sludinajumus, tomēr, piemēram, tur neietilpst ar publisku aicinajumu palīdzību iegūti organi.
7. PAMATPRINCIPS
Arsti un citi veselības aprūpes darbinieki nedrīkst piedalīties organu transplantacija, ja viņiem ir iemesls uzskatīt, ka organi ir komercialas darbības objekts.
KOMENTARS
is princips attiecas uz mediķiem un citam ar organu ņemanu, glabaanu, transportēanu un transplantēanu saistītam personam, kam ir tiea vai netiea informacija, ka noticis komercials darījums.
8. PAMATPRINCIPS
Neviena persona vai iestade, kas saistīta ar organu transplantaciju, nedrīkst saņemt jebkadus maksajumus, kas parsniedz attaisnojamas sniegto pakalpojumu izmaksas.
KOMENTARS
is princips papildina 7. Pamatprincipu, ierobeojot uzņēmējdarbību organu iegūana un transplantacija. Ja kadam mediķim vai citam veselības aprūpes darbiniekam rodas aubas par pieprasītas samaksas pamatotību, tad raduos jautajumus iespējams iesniegt atbilstoa institūcija.
9.PAMATPRINCIPS
Atbilstoi sadales taisnīgumam un vienlīdzībai transplantējamiem organiem jabūt pieejamiem pacientiem atkarība no viņu medicīniskajam vajadzībam, nevis no viņu finansialiem vai citiem apsvērumiem.
KOMENTARS
Es uzskatu, ka im punktam paskaidrojums nav nepiecieams.
Latvija saskaņa ar likumu Par mirua cilvēka ķermeņa aizsardzību un cilvēka organu izmantoanu medicīna (Latvijas Republikas likums, pieņemts 1992. gada 15. decembrī.) organu iegūanai transplantacijas nolūka pieņemta virtualas atļaujas sistēma. ( Skatīties 1. Pamatprincipa komentaru.)
Fakti un teorija
Organisma daļu, kas parstadīta ta paa organisma cita vieta vai cita organisma, sauc par transplantētu. Organisma reakcija pret transplantatu ir arkartīgi spēcīga, var rasties daadi traucējumi, piemēram, asinsrites. Transplantētu organu var pieņemt, bet iespējama ir arī transplantata atgrūana.
Ir ievērojama atķirība starp slimnieku ar transplantētiem organiem un recipientu skaitu, bet tas ir izskaidrojams ar sareģīto donoru atlasīanas procedūru, kas arī prasa ļoti daudz laika. Jaņem vēra arī nemitīgo slimnieku pieaugumu, kuriem arī vajadzīga organu transplantēanas procedūra. 1. tabula ir apkopoti dati par slimnieku ar parstadītiem organiem un recipientu skaita izmaiņam gadiem ejot.
1.TABULA
Image1.jpg
Imunitate sarga organisma individualitati. Organisma var eksistēt tikai paa organisma audi ar savu individualo antigēno komplektu. Tiei tas arī kļūst par traucēkli ķirurgiem. Kad rodas nepiecieamība cietuajam parstadīt adu, kaulu smadzenes, nieri vai jebkuru citu organu slima vai savainota vieta. Reizēm imunitate var kļūt par traucēkli. Ta uzmana, lai organisma iekēja vide paliktu nemainīga. Tapēc citreiz būtu labak, ja tas nebūtu. Tas nozīmē, ka audus un organus parstadīt ir bezjēdzīgi. Tads uzskats valdīja līdz 1953. gadam, kad divi daadu valstu zinatnieki neatkarīgi viens no otra vienlaicīgi atklaja imunalo toleranci, tas o problēmu izkustinaja no sastinguma stavokļa. Līdz tam operacija nebija iespējama, jo donora un recipienta audi ir nesaderīgi. Tiklīdz organisma nokļuva ūnas vai audi, kas atķiras no ta paa ūnam kaut pat ar vienu antigēnu, sakas to vielu iznīcinaana. Limfocīti metas virsū sveajiem audiem un iznīcina tos.
Image3.gif
1. ZĪMĒJUMS
KOMENTARS.
inī zīmējuma ir paradīts, ka limfocīti iznīcina sveas ūnas.
Atklajot imunalo toleranci, tika dota iespēja parvarēt audu nesaderību, līdz ar to var sekmīgak veikt īs daudzas operacijas, kuras līdz im nevarēja veikt dēļ galvenas problēmas audu nesaderības.
Mūsdienu ķirurģijas attīstības līmenis ļauj cilvēkam parstadīt jebkuru organu jebkura vieta. Palaik ķirurgam nav nepieejamu vietu. Nelaime jau ir ta, ka antigēnu atķirības dēļ nekas sves nevar ieaugt. Parstadīana alla beidzas ar atgrūanu, ja vien transplantēts nav ņemts no vienolas dvīņa, kuriem ie organi ir pilnīgi vienadi, arī audi ir vieni un tie pai. Tapēc ir apsveicama ķirurgu sasniegumi, kuri ļauj izmantot daadus līdzekļus, lai operaciju rezultats būtu veiksmīgs un pēcoperacijas perioda samazinatos komplikaciju skaits
Transplantacija Latvija
1992. gada Latvijas Republikas Augstaka Padome pieņēma likumu Par mirua cilvēka ķermeņa aizsardzību un viņa organu izmantoanu medicīna. Likuma sadaļa par organu transplantaciju ietverts atļaujas prezumpcijas princips. Tas noteic, ka organus un audus drīkst izņemt, ja miruais mūa laika to nav aizliedzis. Tadējadi izveidots likumīgs pamats transplantoloģijas attīstībai, ņemot vēra citu valstu pieredzi. Pieņemtais likums rada iespēju ne tikai palielinat transplantatu skaitu, bet arī celt to kvalitati. Protams, labaki rezultati tiek sasniegti, ja pacients saņem saderīgu, funkcionali pilnvērtīgu transplantatu maksimali neilga laika. adas iespējas var nodroinat tikai vairaku valstu apvienības. 1992. Gada Upsala Ziemeļvalstu Transplantacijas ekspertu padomes sēdē tika izteikta ideja par apvienības Balttransplant izveidoanu, apvienojot Latvijas, Igaunijas un Lietuvas specialistu grupas. Latvijas budeta apmērus zinot, tadus līdzekļus, lai sekmīgi attīstītu organu transplantacijas paņēmienus, atrast gandrīz nevar, jo līdzekļi ir vajadzīgi daudzam citam valsts funkcijam. Tapēc medicīna Latvija zinama mēra ir nomesta viena no tumakajiem stūrīiem, kas ir diezgan noēlojami
Mums Latvija jasaskaras arī ar citam problēmam. Sabiedrībai rūp slimnieku radinieku nevēlēanos būt par donoriem. Par neiespējamību atrast dzīvu donoru sprie pai cilvēki: dzīve ir grūta, materialie apstakļi ir slikti un pacientiem nav vēlēanas ietekmēt savus radiniekus un pakļaut viņus riskam. Latvijas likumi paredz, ka dzīvam donoram var pieķirt valsts pabalstu, lai kompensētu zaudējumus vai izdevumus, kas raduies sakara ar audu vai organu izņemanu, ka arī pieķir citus atvieglojumus (19. pants). Laikam cilvēkam sava dzīvība ir tuvaka, neskatoties uz iespēju izglabt cilvēku, kuram draud droa nave
Organu trasplantacijas donori
VISPARĪGS APRAKSTS
Ļoti svarīga nozīme organu parstadīanas procesa ir donoriem. Donora atraanas process ir loti grūts, jo jaatrod donors ar augstako saderības pakapi. Tas ir ļoti sareģīti, jo divu cilvēku atbilstības varbūtība ir 1:7000.
Cilvēkam donoram noņem asinis un no tam talak izdala leikocītus. Tad iegūst cilvēka antigēnisko raksturojumu. Atliek tikai salīdzinat ar slimnieka paraugiem. Ta atrod vismazak atķirīgo pari. Tomēr nav arsta spēkos parbaudīt visus 7000 donorus, tapēc arī izveidoja iepriek minēto organizaciju Balttransplant, ī organizacija Baltijas valstīs apkopoja slimnieku un donoru leikocītu asins paraugu rezultatus vienojoas tabulas.
Imunoloģija ir devusi ķirurģijai atrast vislabako donoru to var arī uzskatīt par mūsdienu zinatnes sasniegumu.
Ja visus donorus mēģinatu sagrupēt grupas pēc funkcijam, izveidotos vairakas shēmas, pēc kuram varētu noteikt o atķirību viņu starpa. Izplatītaka no shēmam ir donoru sadalījums pēc tipiem:
DONORU TIPI
Donors identisks dvīnis HLA un citu faktoru saderīgs
Donori tikai ar HLA saderīgiem sibsiem
Donors un recipients daļēji saderīgi ģimenes locekļi vai svei cilvēki
Mūsdienas palielinas laiks, kad pacientam jagaida uz transplantatu, jo pacientu skaits, kam nepiecieama operacija, krietni parsniedz piemēroto transplantatu skaitu (skat. 1.tabulu). Tadējadi transplantacijai nepiecieamo organu deficīts samazina o slimnieku arstēanas iespējas, un daļa pacientu iet boja, nesagaidījui piemērotu transplantatu. Tapēc pastavīgi tiek meklētas iespējas palielinat gan dzīvo, gan miruo donoru skaitu transplantacijas vajadzībam. Donors ir ideali piemērots transplantacijai, ja viņa un recipienta HLA histoloģiskas saderības sistēma sakrīt vismaz pēc viena - diviem holotipiem, adi cilvēki parasti ir dvīņi vai arī vecaki un viņu bērni. Jo lielaka ir atbilstība starp donoru un recipientu, jo lielaka ir parstadīto organu dzīvildze un mazak komplikaciju novēro pēcoperacijas perioda.
Ņemot vēra izteiktu donoru trūkumu (to skaits ir 5 reizes mazaks par operaciju gaidoo pacientu daudzumu), nepiecieams visus potencialos recipientus sakartot jau iepriek minētaja secība, lai donororgana paradīanas gadījuma tūlīt varētu izsaukt un sagatavot pacientu, kas aja rinda ir visaugstak. Arī ī faktora ietekmē letalitate gaidoo pacientu vidū ir 9% gada, bērnu vidū is radītajs ir
25-50%, jo neliela auguma donoru ir ļoti maz. Lai risinatu donoru trūkuma problēmu, praksē ievie jaunas transplantacijas metodes.
Organu donori miruie cilvēki
Organus transplantacijai parasti iegūst no miruiem cilvēkiem. Ta, piemēram, Eurotransplant apvienības valstīs 1994. Gada izdarītas 2997 nieru transplantacijas operacijas, no kuram tikai 168 jeb 5,3% nieres iegūtas no dzīviem donoriem. Donoru skaits uz vienu mlj iedzīvotaju ir 14 15, Scandiatransplant valstīs 15 19, savukart vislielakais donoru skaits ir Austrija, proti, 20 25 donori uz vienu mlj iedzīvotaju.
Pieaugot indikacijam daadu organu transplantacijai, pieaug arī ta sauktais multiorganu donoru skaits. aja gadījuma no mirua cilvēka transplantacijas vajadzībam ņem vairakus organus. Multiorganu donoru izmantoana pakapeniski kļūst bieaka. Eurotransplant valstīs multiorganu donori tiek izmantoti 64% gadījumu, atlikuajos 36% gadījumos no mirua cilvēka ņemta tika niere. Lai izmantotu mirua cilvēka organu transplantacijas vajadzībam, ir jaiziet ļoti smags parbaudes process (skatīties 2. Tabulu):
2. TABULA
Līķa organa transplantacijai veicamie pasakumi.
Potenciala donora piemeklēana
Transplantacijas centra informēana par potencialo donoru
Smadzeņu naves konstatacija
Darbības, kas saistītas ar transplantacijas tiesisko jautajumu risinaanu
Lēmums par donora derīgumu organu iegūanai
Audu tipizēana un saderības parbaude
Organu izoperēana un konservacija
Organu sadale pa transplacijas centriem
Piemērota recipienta piemeklēana
Recipienta papildizmeklēana
Nepiecieamības gadījuma hemodialīzes veikana pirms transplantacijas
Organa transplantacijas veikana
Visi organizatoriskie pasakumi tiek veikti ar transplantacijas koordinatora palīdzību. Ja slimnīca atrodas potencialais donors, tad koordinators ņem viņa asins paraugus, risina problēmas, kas rodas arī saistība ar mirua cilvēka radiniekiem. Transplantacijas koordinatoru dienests palaik izveidots visas attīstītakajas valstīs. Tatad koordinatoru darbs sevī ietver potencialo donoru atlasi un organizatorisko jautajumu risinaanu.
Palaik vairak netiek apaubīts, ka cilvēka organisms mirst, ja parstaj funkcionēt galvas smadzenes, jo skabekļa un apasiņoanas trūkums galvas smadzenēs izraisa neatgriezenisku smadzeņu ūnu navi. Ideals donors būtu jauns, pirms tam vesels pacients ar stabilu hemodinamiku. Bieakas diagnozes pacientiem, ko izvēlas par organu donoriem, minētas 3. Tabula.
3.TABULA
Vispiemērotako miruu donoru naves apstakļi
Galvas trauma
Primari galvas smadzeņu audzēji
Medikamentu pardozēana
Smadzeņu ūnu bojaeja slīkanas vai pēkņas sirds apstaanas dēļ
Bērnu pēkņas naves sindroms
Visparīga smadzeņu nave
Asinsizplūdumi smadzenēs
īs diagnozes organu parstadīanai ir idealas, lai operacijas rezultats būtu pozitīvs, taču ņemot vēra donoru nepietiekamo skaitu, tiek izmantotas arī citas iespējas:
Donori, kas mirui sirds apstaanas dēļ. Piemēram, tada niere, kas ņemta no donora, kas miris no sirds apstaanas, kvalitates ziņa neatpaliek no nieres, kas iegūta smadzeņu naves gadījuma
Donori, kam nave ir iestajusies strauji, tapēc nevar laikus veikt pasakumus organu saglabaanai. Pie adas grupas varētu piederēt vecaka gada gajuma cilvēki, ka arī cukura diabēta slimnieki. Protams, rezultati transplantacijai ir krietni sliktaki
Smadzeņu naves jēdzienu reglamentē arī Latvijas Republikas likums Par mirua cilvēka ķermeņa aizsardzību un organu izmantoanu medicīna, ka arī speciala reamitalogu izstradata instrukcija. Smadzeņu naves gadījuma elpoana tiek saglabata ar plauu makslīgo ventilaciju. Ta dod iespēju saglabat arī asinsriti, kas nodroina organisma metabolismu, to dzīvotspēju un derīgumu transplantacijai.
Organu iegūana un izmantoana transplantacijai balstas uz principu, ka ētisks ir viss, kas veicina cita cilvēka dzīvības glabanu. is princips ir pamata arī baznīcas attieksmei pret transplantaciju. Kristieu attieksme balstas uz Jēzus Kristus rīcību, kur ziedoja savu dzīvību cilvēces varda. Savukart katoļi organu atdoanu uzskata par ēlsirdību, mīlestību un upurēanos. Janis Pavils Otrais ir teicis:
..Ar organu transplantaciju, kas sakas ar asins parlieanu, cilvēki ieguva iespēju ziedot sevi, savas asinis vai ķermeņa daļu, lai kads cits varētu dzīvot..
Tomēr arī visi atzīst, ka rīcībai ar saviem organiem jabalstas uz individualu lēmumu. Visas reliģijas īpai uzsver, ka organu iegūana nedrīkst ierobeot brīvu konkrēta cilvēka izvēli un cieņu. Organi pieder tikai paam cilvēkam, un tikai viņ var rīkoties ar tiem pēc saviem ieskatiem. Cilvēka cieņu, ka arī organus sabiedrība aizsarga ar likumiem. Pirmais ir atļaujas neizsnieganas prezumpcija, bet otrs atļaujas izsnieganas prezumpcija, kur cilvēks izsaka gatavību ziedot savus organus pēc naves transplantacijas vajadzībam. Ja miruam ir dokuments, kas aizliedz izmantot savus organus transplantacijai, tad organu ņemana nav pieļaujama.
Jau potenciala donora novēroanas perioda tiek izmeklēti viņa asins paraugi, noteikts pacienta fenotips un veikta krusteniska parbaude ar visu recipientu serumiem. Tas dod iespēju jau pirms organa izoperēanas atrast saskanīgako donora un recipienta pari.
Palaik izmantojamas organu konservacijas metodes dod iespēju veikt tipizēanas reakcijas arī vēlaka perioda, izvēlēties piemērotako pacientu transplantacijai, sagatavot viņu un veikt operaciju. Optimalais nieres konservacijas laiks ir 24 stundas, aknu un aizkunģa dziedzera 12 16, sirds konservacijas laiks ir 3 stundas. Potenciala organu donora sagatavoanas perioda jaizķir jautajums par iegūstamo organu sadali starp transplantacijas centriem, piemēram, veicot aknu transplantaciju, izoperētais organs jasūta uz to slimnīcu, kur ir slimnieks ar steidzamam indikacijam aknu transplantacijai. ads sadales princips ir spēka visas transplantacijas apvienības. Lemjot par organu sadali, jaatbild uz jautajumu kam is izoperētais organs pieder? Tomēr pacienta spēkos nav izteikt savus personiskos spriedumus, jo aja nozarē izstradati noteikumi, pēc kuriem vadas gan mediķi, gan arī citi veselības aprūpes darbinieki.
Protams, rodas iespēja aizsūtīt organu un saņemt par to samaksu, taču civilizēta sabiedrība izeju no strupceļa var atrast adi:
Organu izmantot tur, kur tas iegūts
Organu parsūtīt transplantacijas centram saskaņa ar datorinformaciju pēc kritērijiem, kas nosaka attiecīgas apvienības darbību. Organu nosūtīanai janotiek, ievērojot apmaiņas programmu: slimnīcai, kura saņēmusi organu, tas seu mēneu laika ir jaatdod
Organs nav prece, tapēc jebkura maksa par organu uzskatama par neētisku
Pareizēja situacija ir tada, ka miruu cilvēku organu izmantoana nodroina tikai 10 13% recipientu, tapēc specialisti uzskata, ka tam vajag vismaz 15 20 gadu, tapēc mediķiem daudz jastrada, lai atrisinatu sareģītas transplantacijas donoru problēmas.
Transplantacijas organu donori dzīvie cilvēki
Diezgan biei transplantacijas praksē sastopami dzīvi donori. Pacients, kas zina, ka viņam vajadzīga organa donors ir dzīvs cilvēks, psiholoģiski labak uztver draudoo risku transplantacijas laika, ka arī pēcoperacijas perioda psiholoģisko stavokli. Visus dzīvos donorus var iedalīt divas lielas grupas:
lDzīvie radniecīgie donori;
l Dzīvie neradniecīgie donori.
Dzīvi radniecīgi donori sastopami samēra maza skaita. Dzīvi radniecīgi donori parasti ir dvīņi vai vecaki ar bērniem. ie donori visadaka ziņa ir daudz labaki par neradniecīgajiem donoriem, jo radniecīgo donoru saderības līmenis ir daudz augstaks, tapēc liela skaita samazinas pēcoperaciju letalitate. Salīdzinot dzīva radniecīga donora organus ar mirua cilvēka organiem, redzamas diezgan lielas atķirības, tas attēlotas 4. tabula:
4. TABULA
Dzīva radniecīga donora priekrocības salīdzinajuma
ar mirua organa donoru.
Tieie operaciju rezultati ir labaki pirmaja gada līdz 95% funkcionējou organu no dzīva donora, bet tikai līdz 75% no mirua cilvēka donora
Labaki ir arī vēlīnie rezultati parstadīta organa dzīvildze no dzīva donora organa var sniegties dau mēneu līdz pat 20 gadiem, savukart līķa organa dzīvildze var sasniegt tikai 8 12 gadus
Transplantats sakotnēji funkcionē labak, un vieglak ir arī koriģēt pēcoperacijas periodu
Transplantats nav tik ilgi jagaida
Organa transplantēana ir planota un nav ekstrēma
Imūnnomacoa terapija ir mazak agresīva
Pozicionala attieksme pret donoru
Dzīvo neradniecisko donoru skaits ir daudz lielaks. Transplantacijas operaciju efektivitates uzlaboana, ka arī imūnnomacoas terapijas pilnīgoanas devusi iespēju palielinat operaciju skaitu, kuru gadījuma organi var tikt ņemti no dzīva neradnieciska donora. Dzīvos neradnieciskos donorus var iedalīt trīs grupas:
Emocionalie donori tali radinieki, draugi un dzīvesbiedri
Neradnieciskie donori, kam nav tieu tuvu attiecību ar recipientu
Donori altruisti, kas atdod kadu organu, pat nepazīdami recipientu
Transplantacija no neradnieciskiem donoriem attaisnojama arī ētiski, jo ta veikta tad, ja nav iespējams iegūt transplantatu no citas kategorijas donoriem. Dzīvo neradniecisko donoru organu transplantacijas operaciju skaitu ietekmē arī lielas daļas jaunattīstības valstu iedzīvotaju dzīves līmeņa paaugstinaanas, kas devusi iespēju turīgiem un vidēji turīgiem cilvēkiem samaksat donoram par organu.
Izķirot jautajumu par transplantaciju no dzīviem radniecīgiem un dzīviem neradniecīgiem donoriem, jarīkojas pēc klasiska medicīnas principa nekaitē. īs atķirības aprakstītas 5. tabula:
5. TABULA
Dzīvu organu izmantoanas trūkumi
Psiholoģiskais stress donoram un viņa ģimenei
Komplikacijas, kas var rasties donora izmeklēanas laika
Pēcoperaciju letalitate (1 no 2000)
Nopietni sareģījumi pēc operacijas
Kopējas pēcoperacijas komplikacijas
Ilgstoa hipertensija un proteinūrija donoriem
Atlikua organa (ja tads ir) traumatiska bojajuma risks
īs iespējamas komplikacijas pilnība novērst ir ļoti grūti, taču, donoru pietiekami izmeklējot, iespējams mazinat to raanas bieumu. Pie adas izmeklēanas pieder gan hematoloģiska izmeklēana HLA saderības noteikana, gan visu organu un sistēmu un īpai nieru detalizēta izmeklēana.
Principa nekaitē parkapanas piemērs ir aizkunģa dziedzera daļas transplantacija. ī tehniski sareģīta operacija rada donora atlikuas aizkuņģa dziedzera daļas funkcionēanas traucējumus. Praktiski visiem donoriem attīstas diabēts. ī operacija arī nav pieņemama no ētikas viedokļa, jo ta noglabj pacienta dzīvību un diabēta slimnieka dzīve atkarīga no ievadama insulīna daudzuma un ta dozēanas precizitates. Bez tam vēl nav izstradatas konkrētas indikacijas tikai aizkuņģa dziedzera transplantacijai, jo to parasti veic kopa ar nieres transplantaciju, turklat divu organu iegūana ir iespējama tikai no līķa.
Organu transplantacija dzīva donora izmantoanas gadījuma bez medicīniskam problēma saistīta arī ar ētiskam un komercialam problēmam. Arsta tiesības iegūt organus no dzīviem donoriem reglamentējamas ar likumu. Galvenais ētikas princips dzīvu donoru izmantoana ir ads: dzīva donora organa transplantacija ir efektīvaka par līķa organa transplantaciju. Tadējadi tiek glabta cilvēka dzīvība un uzlabota viņa dzīves kvalitate.
Donoram ir jasaprot, ka ziedotais organs ir davana, ko viņ dod recipientam bez jebkadas apkartējo cilvēku ietekmes. Altruisms un donora brīvpratība labvēlīgi ietekmē arī donoru: izdarīts labs ģimenei un slimniekam, glabjot cilvēka dzīvību. Lai pareizi saprastu donoru jautajumu, jabūt sasniegtai zinamai sabiedrības attīstības pakapei un veselīgumam. Donoru problēmas nav, ja ir lielas un pietiekami apgadatas ģimenes.
Parstadot organus, galvenais donora motīvs ir palīdzēt. Taču apstakļos, kad pastavīgi palielinas pacientu skaits, kuriem ir vajadzīga organu transplantacija, vēlēanos pēc iespējas atrak iegūt vajadzīgo organu, līķa organu izmantoanas aizliegums reliģisku apsvērumu dēļ (Japana, islama valstis), donora motivacija var būt vēlēanas gūt materialu labumu. Par organu tirdzniecības sakumu var uzskatīt ī gadsimta 80. gadus, kad daudzi bagati slimnieki no Tuvo Austrumu valstīm saka ierasties Indija, lai veiktu nieru transplantaciju, izmantojot dzīvus neradnieciskus donorus. 6. tabula apkopoti pretargumenti organu iegūanai par samaksu:
6. TABULA
GALVIENIE ARGUMENTI PRET TRANSPLANTALOĢIJAS KOMERCIALIZACIJU.
Civilizētai sabiedrībai ir negatīva attieksme pret tirdzniecību ar cilvēka organiem
Arstēanu regulē tirgus likumi, izdevīgums, turklat iespējamas arī medicīniskas kļūdas
Transplantacija tiek veikta ar arstniecisku mērķi, taču arstnieciskam procedūram ķirurģija atlīdzinajumam nav vietas
Sabiedrība iedalas bagatos, kas var samaksat par organu, un nabadzīgos
Donora un viņa ģimenes labklajība netiek garantēta
Transplantacija ir mazak efektīva ar citiem donoru izmantoanas veidiem
Neradniecīgu, par naudu iegūtu donoru organu transplantēana kavē plaaku līķa organu izmantoanu transplantacija un arī hroniskas nieru mazspējas terapijas programmu attīstību.
Ko darīt, lai nenotiktu tirdzniecība ar organiem, lai slimnieki nemeklētu neatļautus ceļus to iegūanai un neietu boja no bieam komplikacijam. Aizliegt kaut ko slimam personam ir diezgan sareģīti. Tapēc jalikvidē apstakļi tirdzniecībai ar organiem, proti, jaattīsta slimnieku arstēanas programma valstī, japalielina dzīvo radniecīgo donoru organu transplantacijas bieums
Nobeiguma gribu minēt četrus galvenos principus dzīvu donoru organu izmantoana transplantacijai:
Donora operacijas riskam jabūt līdzsvarotam ar operacijas nepiecieamību recipientam
Donoram jabūt pilnība informētam par visu
Atļaujas snieganai izmantot sevi par organa donoru jabūt pilnīgi brīvpratīgai
Izķiranos kļūt par organa donoru nedrīkst nosacīt matreali apsvērumi
Nieres transplantacija
Niere ir paru organs, ta atrodas pie vēdera dobuma mugurējas sienas, pēc izskata ta ir līdzīga pupai. Tas svars ir 120 150 grami. Nieres audi nav vienveidīgi. Niere ir dziedzeris, kas bagatīgi apgadata ar asinīm. Nieres uzbūve attēlota 2. zīmējuma:
1 - garozas karta;
2 serdes karta;
3 mazas piltuvītes;
4 - liela piltuvīte;
5 - nieres bļodiņa;
6 - piramīdas.
Image2.jpg
2. ZĪMĒJUMS
Niere griezuma.
Nieru transplantacija Latvija tika sakta 1973. gada. Operacijas un turpmaka pacientu aprūpe arī odien notiek P. Stradiņa Valsts klīniskaja slimnīca, kur no 1973. 1995. gadam veiktas 542 nieru transplantacijas. Katru gadu tiek veiktas 35 40 transplantacijas ar vidējo pacientu izdzīvojamību 75 80% un transplantata funkciju nodroinaanu 65 70% apmēra pirma pēcoperacijas gada.
Nieres parstadīanas maksla mūsdienas neatturami paplainas. aja joma sekmes gūtas galvenokart tapēc, ka ir radīts lielisks aparats makslīga niere. Pie ī aparata cilvēku var pieslēgt pat uz vairakiem mēneiem. ī posma garuma ir iespējams sagatavoties operacijai, parstadīto nieri paglabt no krīzes, ja ir sakusies organa atgrūana, atvieglot slimnieka grūto stavokli, ka arī parstadīt slimniekam otru vai pat treo nieri. Liela problēma nieres transplantacijas procesa ir translantata saglabaana, tas tūlīt ir japarstada, tomēr galvena problēma, kas satrauc arstus, ir nomakt imunitati, lai organisms parstadīto organu pieņemtu.
Nieres transplantacijas procesa izķir vairakus posmus, kuri attēloti 7.tabula:
7.TABULA
NIERES TRANSLANTACIJAS POSMI
Nieres donors
Asins donors
Urgenti slimnieki Ļoti laba audu saderība
Specialais saraksts Kopējais saraksts
Recipients
Visbieak tiek izmantota niere, kas iegūta no dzīva donora, jo nieres ir paru organs un vesels cilvēks mierīgi var turpinat dzīvot ar vienu nieri. Nieru transplantēana no dzīva radniecīga donora visvairak tiek veikta Norvēģija un ASV pretstata Vacijai un Somijai, kur ta vispar netiek veikta. Nieru skaits, kuras iegūtas no ģenētiski tuviem donoriem, nav liels salīdzinajuma ar kopējo operaciju skaitu. Palaik vērojama tendence palielinaties dzīva radniecīga donora organu transplantēanas operaciju skaitam salīdzinajuma ar kopējo operaciju skaitu.
Nieru transplantacijas operaciju efektivitates uzlaboanas, ka arī imūnnomacoas terapijas pilnīgoanas devusi iespēju palielinat operaciju skaitu, kuru gadījuma niere tiek ņemta no neradniecīga dzīva donora. adas operacijas kļuvuas iespējamas vairaku apstakļu dēļ: sakara ar medicīnas progresu donora risks kļuvis niecīgs; gan donoram, gan recipientam veselības traucējumi praktiski netiek novēroti; operacijas rezultatus var salīdzinat ar rezultatiem, kadi ir transplantacijai no dzīviem radniecīgiem donoriem un no mirua nieres donora.
Nakotnē ī operacija kļūs par ī organa iedzimto kaiu, ka arī traumu, audzēju un iekaisumslimību nefrītu arstēanas līdzekli.
Sirds transplantacija
Sirds ir asinsvadu sistēmas centralais organs, kas spēj darboties automatiski. Cilvēkam sirds atrodas krūu kurvī aiz krūu kaula. Sirdij ir konusa forma. Ta sastav no diviem kambariem un diviem priekkambariem. Sirdī ieplūst un no tas iziet ļoti daudz asinsvadu un artēriju. Caur sirdi tiek parpumpētas visas cilvēka asinis. Sirds uzbūve attēlota 3.un 4. zīmējuma.
kreisa kopēja miega artērija;
kreisa zemaslēgas artērija;
aortas loks;
kreisas plauu vēnas;
kreisa austiņa;
kreisa vainagartērija;
plauu artērija (nogriezta);
kreisais kambaris;
sirds virsotne;
lejupejoa aorta;
apakēja doba vēna;
labais kambaris;
laba vainagartērija;
laba austiņa;
augupejoa aorta;
augēja doba vēna;
bezvarda artērija.
Image3.jpg
3.ZĪMĒJUMS. Sirds un lielie asinsvadi (skats no priekas).
aortas loks;
kreisa zematslēgas artērija;
kreisa kopēja miega artērija;
neparu vēna;
augēja doba vēna;
labas plauas vēnas;
apakēja dba vēna;
labais priekkambaris;
laba vainagartērija;
sirds vidēja vēna;
labas vainagartērijas lejupejoais zars;
labais kambaris;
sirds virsotne;
sirds diafragmas virsma;
kreisais kambaris;
kopēja sirds vēnu sateka (vainagsinuss);
kopēja sirds vēnu sateka (vainagsinuss);
kreisais priekkambaris;
kreisas plauu vēnas;
plauu artērijas zari.
Image4.jpg
4.ZĪMĒJUMS. Sirds(skats no mugurpuses).
Parstadot sirdi, organa ilgstoai saglabaanai ir ļoti liela nozīme. Tagad parstada vēl siltu sirdi, kas izņemta no krūtīm tik tikko mirua cilvēka, tas rada ne vien tehniskas, bet arī morali ētiskas grūtības. Kas tad ir nave: sirdsdarbības beiganas vai smadzeņu audu bojaeja? Ja smadzenēs ir notikuas neatgriezeniskas parmaiņas, bet sirds darbojas, tad cilvēks ar savu intelektu ir zudis. Vai drīkstam uzskatīt, ka cilvēks ir miris? Mūsdienas, atķirība no nieres, sirds transplantaciju skaits samazinas. Tas ir saistīts ar aparatu trūkumu, kuri spētu sekmīgi aizstat sirds darbību. Pareizējie makslīgie asinsrites aparati sirdi var aizstat tikai uz daam stundam, un arī vienīgi tad, ja ir atvērts krūu kurvis. Tapēc arstam praktiski nav iespējams atvieglot parstadītas sirds darbību vai nomainīt to, ja ta apstajas.
Vissekmīgakas sirds transplantacijas operacijas ir veiktas bērniem vecuma no1 10 gadiem, jo tad sirdi organisms vislabak spēj pieņemt.
Palaik sirdi var parstadīt tikai tadiem pacientiem, kuriem tuvakaja laika draud neapaubama nave, tapēc aja lielaja steiga ir problēmas atrast vispiemērotako donoru.
Nakotnē jacer uz vēl labaku asinsrites veicinou aparatu izveidi, kur varētu saukties diezgan optimistiska varda makslīga sirds.
Aknu transplantacija
Aknas ir pats lielakais mūsu ķermeņa dziedzeris, tam ir sarkanīgi brūna krasa, svars no 1500 3000 gramiem. Aknas atrodas vēdera dobuma, ribu aizsega. Aknas ir ļoti piesatinatas ar asinīm, tur plūst gan arterialas, gan venozas asinis. Aknas izdalas ults, tas piedalas vielmaiņa, uzkraj fermentus, hormonus, ka arī atindē organismu no zarnu un citam indēm, toksīniem. Aknu uzbūve attēlota 5.un 6. zīmējuma:
A daiviņa, kur paradītas aknu ķērssienas; B daiviņa, kur paradīts venozais tīkls; C daiviņa, kur paradīti ults kapilari;
1 vartu vēnas zars;
2 aknu artērijas zars;
3 starpdaivu vēna;
4 daiviņas iekējie kapilari;
5 centrala vēna;
6 aknu vēnas zars;
7 ults kapilari;
8 ultsvads;
9 aknu ķērssienas.
Image5.jpg
ZĪMĒJUMS
(AKNU UZBŪVE).
kreisa gareniska rieva;
karpveida izaugums;
astes daiva;
astes izaugums;
apakēja doba vēna;
apakējas dobas vēnas bedre;
mugurēja virsma, kur nav vēder plēves;
mugurēja virsma, kur nav vēder plēves;
laba sagitala rieva;
ultspūļa bedre;
ultspūslis;
ultspūļa vads;
kopējais ultsvads;
aknu ultsvads;
aknu varti;
aknu četrstūraina daiva;
vartu vēna;
aknu artērija;
apaļa saite;
nabas vēnas bedre;
kreisa sagitala rieva;
venoza vada bedre;
venoza saite.
Image6.gif
6.ZĪMĒJUMS.
Aknas no apakas.
Lielakai daļai hronisku aknu slimību nav iespējama jebkada atveseļoanas terapija. Ar laiku tas nenovērami progresē un aknu funkcijas pazeminas līdz terminalai aknu mazspējai. Pacienti biei iet boja no aknu slimību komplikacijam. Ta ka hroniskas aknu slimības var ilgt pat vairakus gadu desmitus, tas kļūst par nopietnu medicīnisku, ētisku un ekonomisku problēmu. Tapēc arī akūta aknu mazspēja 80% gadījumu beidzas letali. Aknu transplantacija, ko veic jau kop 1963. gada, ir vienīga arstēanas metode, kas spēj adiem pacientiem glabt dzīvību, atjaunojot veselību un darbaspējas.
TRANSPLANTACIJAI PIEMĒROTS LAIKS
Transplantacija indicēta laika, kad prognozējama dzīvildze pēc operacijas parsniedz sagaidamo dzīvildzi konkrētas aknu slimības gadījuma. Janovērtē aknu funkciju testi, visparīgais stavoklis. Katra komplikacija (dzelte, barības vadu vēnu asiņoana, ascīts) būtiski pasliktina prognozi operacijas nepiecieamība ados gadījumos strauji palielinas. Lai os kritērijus objektivizētu, ir izstradatas daadas formulas un klasifikacijas. Vispopularaka no tam ir Čailda, Puga klasifikacija, kur A-klases pacienti dzīvo vidēji seus gadus, taču C-klases pacienti aptuveni divus mēneus.
Jebkura gadījuma visam klasifikacija ir savi trūkumi, tadēļ turpinas to pilnveidoana.
AKNU TRANSPLANTACIJAS TEHNIKA IMPLANTACIJA
Mūsdienu konservējos ķīdums 4 C temperatūra aknas bez būtiskiem iēmiskiem bojajumiem var saglabat līdz 24 stundam tas ir laiks, kas atvēlēts donororgana eksplantacijas līdz recipienta operacijai. im laikam, protams, ir jabūt pēc iespējas mazakam, ja iēmija parsniedz 18 stundas, paaugstinas vēlīnu atgrūanas reakciju bieums.
Implantacijas operacijas nosacīti var iedalīt 3 fazēs:
Preanhepatiska faze, kad tiek izņemtas donora aknas, secīgi pardalot aknu saites, asinsvadus un kopējo ultsvadu
Brīdī, kad tiek pardalīta portala vēna, iestajas anhepatiska faze, kura pacientam nav aknu un arī nav asins atteces no ķermeņa apakdaļas un vēderdobuma organiem. Anhepatiskaja fazē recipienta aknu vieta ievieto donororganu. ī faze beidzas, kad tiek noņemtas spailes un sakas jauna organa perfūzija
Tad iestajas postanhepatiska operacijas daļa. Pirms atjauno normalu asins cirkulaciju, aknas skalo ar 500 600 ml asiņu, kas brīvi ieplūst vēderdobuma caur nelielo defektu, kuru pēc tam uzreiz slēdz. To izdara tapēc, lai izvadītu no aknam gaisa pūslīus, konservējoo ķidrumu, ka arī kalija jonus.
ALTERNATĪVAS TRANSPLANTACIJAS METODES
Donoru un recipientu daudzuma attiecība saglabajas aptuveni 1 : 5. Alternatīvo transplantacijas metou uzdevums ir mazinat donororganu deficītu.
Aknu daļas transplantacija (ADT). Metodi 1984. gada ieviesa Brols un Bismuts. Tiek transplantēta viena aknu daiva (parasti kreisa) vai pat atseviķi segmenti. ī metode kļuvusi par valdoo pediatriskaja praksē, kur biei neatrisinata problēma ir maza izmēra aknu atraana. Ar ADT iespējams parvarēt pat donora un recipienta aknu izmēru neatbilstību
1:10. Metodes rezultati: vienu gadu pēc operacijas izdzīvo aptuveni 80%.
Divu aknu daļu transplantacija (DAKT). Metodi 1988. gada ieviesa Pihlmeijers. eit aknas sadala divas daļas un katru transplantē citam recipientam. Parasti lieto labo daivu un kreiso lateralo segmentu. Sakotnēji ī metode radīja lielu optimismu, jo ta divas reizes palielina donororganu skaitu un risina arī maza izmēra aknu trūkuma problēmu, tomēr optimismu mazinajis salīdzinoi lielaks komplikaciju skaits.
Radinieku aknu daļas transplantacija (RADT). Visbieak ta ir kreisa laterala segmenta transplantacija no vecaka bērnam. Tiek izmantotas arī ADT priekrocības. Metodi 1990. gada pirmais lietojis Strongs. Pareiz Japana ir viena no valdoajam valstīm īs metodes izmantoana.
Pateicoties mūsdienu aknu ķirurģijas attīstībai, letalitate pēc aknu rezekcijas ir mazaka par 1%, donora operacija līdz ar to ir maz bīstama, tomēr tik liela operacija pilnīgi vesela organisma ir nopietna ētiska problēma. Rezultati, ko panak RADT, ir lieliski vienu gadu pēc transplantacijas izdzīvo 90% recipientu.
AKNU TRANSLANTACIJAS REZULTATI
Vienu gadu pēc transplantacijas izdzīvo ap 75% recipientu, bet piecus gadus pēc ap 65%. Rezultati būtiski atķiras, ņemot vēra slimības etioloģiju. Vissliktakie rezultati ir malignam slimībam un akūtu aknu mazspēju. HBV pozitīviem recipientiem 1 gada dzīvildze ir tikai 64% recipientu.
IZMAKSAS
Vidēji viena aknu transplantacijas operacija izmaksa 55 000 220 000 $. Tomēr, ņemot vēra summas, kas saistītas ar hronisku aknu slimību un to komplikaciju arstēana, ka arī to, ka vairums recipientu pēc operacijas atgūst darbaspējas, aknu transplantaciju uzskata par ekonomiski izdevīgu.
Kaulu smadzeņu transplantacija
Kaulu smadzeņu transplantacijas (KST) mērķis ir normalas asinsrades atjaunoana sekojoo slimību gadījuma: anēmija, akūta vai hroniska leikoze, iedzimts imūndeficīts, parmantota anēmija, ļaundabīga limfoma un staru slimība.
Parstadot kaulu smadzenes aplastiskas anēmijas gadījuma, tiek atjaunota eritropoze, leikopoze, trombocitoze. Lielakai daļai akūto leikou formu KST svarīgi veikt pirmas remisijas laika. Veiksmīgai KST svarīgs faktors ir recipienta vecums. Labaki rezultati sasniegti, parstadot kaula smadzenes bērniem, jaunieiem, sliktaki 30 35 gadu vecuma, bet mazefektīvi tas parstadīt 40 45 gadu vecuma. Tas izskaidrojams ar to, ka jauniem cilvēkiem ir īsaks slimības periods, citu organu un sistēmu funkcionala aktivitate ir vairak saglabata, terapijas lietoanas laiks arī ir īsaks. Ģimenes locekļus var izmantot ka asins un tas komponentu donorus. To nosaka arī tas, ka KST donoru vispirms meklē recipienta asinsradinieku vidū. Jautajuma par KST nepiecieamību apsprieana iespējama tikai pēc saderīga donora atraanas. Donora meklēanu sak brīdī, kad tie noteikta diagnoze.
Indikacijas KST nosaka:
Slimības forma
Klīniskie un laboratoriskie radītaji
Pacienta vecums
Saņemta terapija
Infekcijas perēkļi organisma, kas jalikvidē
Transplantacijas antigēni nosaka audu specifiskuma un bioloģiskas nesaderības reakciju. ie antigēni atrodas uz cilvēka ūnu virsmas daados organos, audos, uz leikocītu (HLA sistēma) virsmas. Donora un recipienta antigēnas saderības pakape ir galvenais faktors, kas nosaka transplantata iemajoanu organisma. Galvena loma transplantacijas imunitatē ir HLA sistēmas antigēniem, kas arī nosaka audu transplantata atgrūanas reakcijas attīstību.
Labaka transplantata adaptacija organisma novērota, transplantējot kaulu smadzenes no vīriea vīrietim vai no sievietes vīrietim, neka no sievietes sievietei vai no vīriea sievietei. Tatad svarīgakais nav donora dzimums, bet gan recipienta dzimums. Transplantējot kaula smadzenes, jaņem vēra pacienta imūnas sistēmas jūtība pret transplantētajiem audiem.
Kaulu smadzeņu translantata sagatavoanas mērķis:
Samazinat transplantata audu antigēno aktivitati
Nomakt translantata audu imūnkompotento ūnu funkcionalo aktivitati, kas var veicinat reakcijas pret recipienta audiem attīstību
Sagatavoanas process nedrīkst izmainīt kaulu smadzeņu transplantata funkcijas.
Tapēc arī izmanto imūndepresīvas vielas:
Kortikosteroīdus (samazina limfocītu aktivitati)
Purīna, pirimidīna preparatus (nomac humoralo un ūnu imunitati)
Alkilējoas vielas (ietekmē humoralo imunitati)
Citostatiskas antibiotikas
Antilimfocitaros imūnglobulīnus (bloķē imūnkompenento ūnu antigēnjūtīgas zonas)
Klīnika visbieak lieto kortikosteroīdus, tie veic vairakas funkcijas
Var likties, ka nav nekas grūts ar kaulu smadzeņu transplantaciju. Tikai divi dūrieni ar īpaam ļircēm. Pirmais dūriens tiek izdarīts donoram, lai no zarnu kaula izsūktu kaulu smadzeņu ūnas, bet otru recipientam. Tomēr kaulu smadzeņu transplantacijas operacija ir viena no sareģītakajam transplantacijas problēmam. Atķirība no daudziem citiem organiem, kaulu smadzenēs ir ļoti daudz limfocītu ūnu, kuras atzīst tikai savu gēnu pavēles, viņi iznīcina sveas ūnas, nekavējoties izvērot pret tam imunitates reakciju. Tapēc arī rodas ī galvena problēma kaulu smadzeņu nesaderīgums, kur var arī izraisīt pacienta navi
Secinajums
Izlasot o referatu, ikvienam jasaprot, ka organu transplantacija ir ļoti grūts un atbildīgs darbs. īs tehniski sareģītas operacijas prasa ļoti daudz līdzekļus un arī arsta pūles, tiei arsta rokas ir pacienta dzīvība un turpmakais viņa dzīvotspējas raīgums un pilnīgums, tapēc par o problēmu nevar runat ar vienkaru vieglpratību. Protams, jaatzīst, ka ar organu transplantaciju saistas arī ļoti daudzas grūtības. No visa ī liela grūtību klasta gribu izdalīt divas galvenas:
1. donoru sameklēanas grūtības;
2. pacienta un recipienta audu nesaderības problēma. Taisni īs problēmas dēļ lielu daļu organu transplantaciju nemaz nevar veikt, jo ie antigēni ar visu spēku cīnas pret sveu vielu, arī organu iekļūanu organisma, tapēc arī notiek ī transplantata atgrūanas process, arī arstu darbs ir izradījies veltīgs pacients mirst.
Mūsdienu medicīnas sasniegumi liela mēra atvieglo arstu darbu, tapēc arī pēcoperacijas letalitate ir samazinajusies, arī komplikaciju skaits pēcoperacijas posma kļuvis daudz mazaks, tas nozīmē, ka organu transplantacija strauji progresē un tiek atklatas jaunas, daudz labakas metodes, lai sekmīgi cīnītos ar slimībam, kuru vienīga arstēanas metode ir organu transplantacija.
Nevar arī neminēt visus os daudzos ētikas jautajumus, kuri ietekmē operaciju skaitu, bet, ja ņem vēra, ka viss ētiskais ir tas, kas glabj cilvēka dzīvību, jaatzīst, ka galvenais mērķis jau ir glabt novarguo cilvēku no droas bojaejas, ta, ka neka ir medicīnas sūtība, tomēr ko darīt, ja adu jautajumu biei uzdod, ja ētikas normas nesaskan ar dzīvē notiekoo, bet jaņem vēra ir arī tas, ka pacients jebkura mirklī var nomirt, adi gadījumi ir daudz. Laikam jaatrod tadi arstēanas paņēmieni, kuri jebkados apstakļos ļautu izdarīt liktenīgo procedūru, no kuras ir atkarīga pacienta dzīvība
Svevardu skaidrojums
ALFABĒTISKA KARTĪBA
v antigēns organismam sveas vielas, kas izraisa antiķermeņu izveidoanos asinīs, limfa un audos
v donors cilvēks, kas dod savas asinis vai organus recipientam
v ekstrēms galējs
v etioloģija macība par slimību cēloņiem
v imunoloģija zinatne par cilvēka un dzīvnieka neuzņēmību pret infekcijas slimībam
v indikacija noradījumi vai apstakļi par labu kadam medikamentam vai arstēanas veidam, paņēmienam
v iēmija mazasinība, ko izraisa barotajartērijas aizsprostoanos vai saaurinaanos
v konservacija uzglabaana, saglabaana
v komplikacijas sareģījumi
v kontrindikacija slimības apstakļi, kas neļauj lietot kadu arstēanas veidu, paņēmienu vai medikamentu
v letals navējos
v metabolisms vielmaiņa organisma, procesu kopuma
v prezumpcija pieņēmums uz varbūtības pamata
v recipients slimnieks, kam parstada organus vai parlej asinis
v remisijas laiks slimības paradību pavajinaanas
v rezekcija organa daļas izgrieana
v terminals beigu, gala
v transplantacija audu vai organu parstadīana uz citu vietu tam paam organismam vai arī cita organisma
v transplantēts organisma daļa, kura tiek parstadīta
Izmantota literatūra
GRAMATAS
Anatolijs Stankovs Cilvēka anatomija 1961. gads
214 218 lpp
237 241 lpp
260 268 lpp
Rems Petrovs Jauna imunoloģija 1980. gads
116 160 lpp
Nikolajs Amasovs Divi gadi mana mūa 1986. gads
22 29 lpp
66 78 lpp
Arstu kolektīvs Sirds parstadīana bērnam 1990. Gads
12 - 26 lpp
Buncke Harry J. Microsurgery transplantation 1991. Gads
35 lpp
74 lpp
580 lpp
URNALI
Latvijas arsts 1995. Gads Nr. 12
32 34 lpp
Latvijas arsts 1996. Gads Nr. 7/8
554 555 lpp
Latvijas arsts 1995. Gads Nr. 11
17 - 19 lpp
Latvijas arsts 1995. Gads Nr. 2
47 48 lpp
Jums, kolēģi 1997. Gads Nr. 8
49 50 lpp
Jums,kolēģi 1998. gads Nr.3
38 40 lpp
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1870
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2025 . All rights reserved