CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
Kultūriniai skirtumai
Mūsų samprata apie pasaulį susiformavo dėka ypatingos mūsų protėvių patirties. Bet koks stebėjimas, bet kokio fakto apraymas visada yra nulemtas individualios monijos patirties, taip pat tradicijų ir papročių. Objekto suvokimas : lengvo ar sunkaus, trumpo ilgo, karto- alto, malonaus- nemalonaus labai daug yra s¹lygojamas mūsų socialinės patirties. Įdomiu pavyzdiu gali būti eimos panaumai ypač primityviose kultūrose. Pvz triobrianderų gentyje būtinai vaikas turi būti panaus į tėv¹, panaumai su broliais nepripaįstami.
Gerai inoma, jog skonio supratimas skanu- neskanu labai priklauso nuo kultūros. Tarp kai kurių Afrikos genčių spalvotas ir kvapus muilas sukels atmetimo reakcij¹, nepasitenkinim¹, tas kvapas, kuris mums bus nemalonus bus naudojamas kaip kvepalai. Viena i mūsų kultūros aspektų yra laiko samprata. Yra kultūrų kurioms laikas visai nesvarbu; jie neino kiek jiems metų pvz. Egipte- beduinai, kaip seniai įvyko įvykis Madagaskaro gentis tuzemci. Jiems laikas tai yra tam tikras laiko intervalas, kiek utrunka paruoti maist¹ ryius apie valand¹. arba patiekalo saranči pagaminimas dar trumpesnė valanda. Pvz. andamanų salose laikrodį atstoja ydinčių gėlių aromatai. Jų kalendorius- aromatų kalendorius.
Erdvės suvokimas irgi priklauso nuo skirtingos
koordinačių sistemos. Pvz. femeris vertins laik¹
vienaip, pvz. kiek yra toli parduotuvė, o
keliautojas suvoks jį kitaip. Pvz.
Tokios mums įprastos kryptys: iaurė, pietūs, rytai, vakarai daugelyje kultūrų nėra universali sistema. Pvz. debų gyentojai erdvź suvokia kaip sodo sklypelį, nes jis turi sienas- vidinź su kitu sklypeliu ar su jūra ir pan. .
Individuali atmintis, faktai, įvykiai apie kuriuos pasakoji priklauso nuo kultūros. Tyrėjai tyrinėdami pietų Afrikos gentis pastebėjo, jog jie restuktūrizuoja ir ikraipo prisiminimus. Pvz. pasakodami europietik¹ pasakojim¹, jie įnea savo folkloro, kultūrinių bruoų, keičia sek¹, siuet¹ ar įvykio vieta.
Puikiu pavyzdiu gali tapti kultūrų įtaka monių estetiniam ir meno skoniui. Vakarų kultūros monės klausydami kinų muzikos atrodys, jog ji disharmoninga ir rėkianti, per garsi. Tuo tarpu kiniečiams amerikietikas diazas ir dvasinė Vagnerio muzika, nerami, triukminga. Muzika, kuri patinka vienai kartai, nepatinka kitai. Madų stilius, kuris ieina u kultūros ribų atspindi pokyčius tam tikroje koordinačių sistemoje ir kam bus skiriama pirmenybė. Vienu metu vienas stilius bus graus daugumai, o kitu metu negraus, nemadingas , neįdomus.
Terminas nenormalumas bendraja prasme reikia nukrypim¹ nuo normos, kultūrine prasme irgi gali reikti gan skirtingus poiūrius.Pvz. kas yra norma auktas ir emas mogus. Pvz. Japonijoje bus nenormalu auktas, o Skandinavijoje bus normalu. Tokie aikinimai remiasi geografiniais ypatumais, gyvenimo aplinkybėm, tradicija.
Koks elgesys yra normalus ar ne. Pvz. dobi gentyje melanezijos salyne baimė, įtarinėjimai
ir nepasitikėjimas būdingi visai grupei. Jie gyvena
nuolatinėje baimėje, jog juos kas nors nunuodys ar apkerės.
Mūsų kultūroje tai atrodytų, jog
tai nenormalu, kaip paranojikas elgesys. Apmirimas yra
tiesiog būdingas Sibiro amanams. Transo būsena yra normalus
elgesys Amerikos indėnams, o tas, kuris to
nepatiria yra kaip nenormalus. Epileptoidiniai priepuoliai kai kuriose
kultūrose nerodo, mogaus prasto prisitaikymo prie aplinkos. Kaip
matome, tai kas vienai kultūrai yra normalu,
kitai- nenormalu. Individas pasirenka elgesį t¹, kuris yra priimtas tai kultūrai, jis pripaįsta kultūrinius
standartus. Vienas ir tas pats elgesys gali reikti
labai
Kultūriniai skirtumai pasireikia ir gestų supratime.
Sveikinimasis. Bučinys kaip draugikas pasisveikinimas arba tai seksualinis elgesys. Yra įvairių bučinių būdų skirtingose kultūrose. Kai kuriose kultūrose jis net neegzistuoja, net suvokiama, jog tai nehigienika. Verkimas. Labai stiprus verkimas kai ko nors nėra pas mus yra priimta. Tuo tarpu Kinijoje, Mantenegro ir kt. iaurės Amerikos indėnų gentyse, tai yra įprastas ritulas, skirtas specialioms apeigoms.
Pritarimas ir
nesutikimas. Nebūtinai turi būti palenkimas
galvos- taip, o pakratimas-ne. Pigmėjų kultūroje taip-tai yra
kaklo itempimas į priekį, o ne- nuleidia akis.
iuo metu vis labiau monėms
migruojant, vis labiau kultūroms susiliejant svarbu inoti skirtingų
kultūrų skirtumus, kad galėtume geriau jas painti, kad nepatektume į nemalonias situacijas
Psichiniai sutrikimai
Kas yra psichinė sveikata ir kas yra sutrikimas yra susitarimo dalykas. iuo metu teigiama, kad psichinė sveikata apima ne tik būsen¹ be sutrikimo, bet ir tam tikr¹ iteklių rezerv¹, kuris gali būti panaudotas netikėtai ikilusiems sunkumams įveikti. Tai gali būti problemų sprendimas, bendradarbiavimo įgūdiai, platus socialinis tinklas, gera socioekonominė padėtis ir pan.
Kas yra psichikos sutrikimas? Psichologinėje literatūroje skiriami keturi psichikos sutrikimui būdingi bruoai.
Statistinis elgesio retumas- nedaugelis monių demonstruoja nenormalų elgesį.
Negebėjimas normaliai funkcionuoti- nenormalus elgesys trukdo atlikti kiekvienam mogui įprastas kasdienes uduotis.
Asmeninis distresas pačiam mogui elgesys nepriimtinas ir kelia stres¹, tačiau mogus nesijaučia galįs to elgesio kontroliuoti.
Nukrypimas nuo socialinių normų mogaus elgesys paeidia konkrečioje visuomenėje visuotinai priimtas normas.
ie bruoai remiasi normomis. Kas yra norma, tai susitarimo dalykas. Norma yra vidutinis funkcionavimo lygis. Plačiausia naudojamos normos apibūdinimas yra funkcionavimo optimalumas, toks funkcionavimas , kuris nėra idealus, tačiau pakankamas, kad utikrintų mogaus ir aplinkinių psichologinį gerbūvį.
Kiekviena psichologinė teorija psichinius sutrikimus aikina įvairiai.
Biologinis poiūris bando iekoti biologinių prieasčių/ligų. Psichoanalitinis poiūris teigia, kad psichikos sutrikimai kyla dėl nuslopintų sekso ir agresijos impulsų. Biheviorizmo atstovai teigia, kad nenormalus elgesys kyla dėl netinkamo klasikinio ir veiksmo s¹lygojimo. Kognityvinis poiūris atkreipia dėmesį į psichikos sutrikimams būding¹ ikreipt¹ pasaulio įvykių ir savo veiksmų interpretacij¹. Sociokultūrinis poiūris nurodo, jog tai gali s¹lygoti socialiniai veiksniai, (pvz. skurdas). Fenomenologinis poiūris psichikos sutrikimus laiko savźs nepriėmimo, savo potencialo nevystymo ir neautentiko gyvenimo padariniu.
Kai kurie psichikos sutrikimai.
izofrenija. Manoma, jog į sutrikim¹ turi vienas procentas monių. Jis prasideda tarp 15-35m.
Pagrindiniai simptomai.
M¹stymo sutrikimai. Jie pasireikia per kalb¹. Greitai bėgančios mintys, nerili kalba, joje nėra turinio. odiai jungiami į sakinius pagal skambėjim¹, o ne pagal prasmź. Sunku sukaupti ir ilaikyti dėmesį. mogus gali laikytis klaidingų įsitikinimų (″A Napaleonas″, ″Mano mintis kontroliuoja ateiviai″ir pan.)
Suvokimo pakitimai. Įvairios haliucinacijos ( nesančių daiktų suvokimas), vaizdinės arba garsinės.
Emocijų pakitimai. Daniausia nėra emocijų raikos. Arba gali būti ekstremalus emocijų reikimas gan netinkamose situacijose, pvz, juokas laidotuvėse.
Elgesio pakitimai. Gali pasitaikyti visokiausių keistų elgesio apraikų, pvz, nuo iuklių kolekcionavimo iki sustingimo keistomis pozomis.
Bendravimo pakitimai. Tokiems monėms sunku bendrauti eimoje, draugų rate, darbe.
izofrenijos atveju mogus paprastai nemano, kad su juo kakas yra negerai.
Nerimo sutrikimai. Kiekvienas mogus gyvenime patiria daugiau ar maiau nerimo. Tačiau kartais nerimas tarsi isprūsta i mogaus kontrolės ir pradeda gyventi savo gyvenim¹, kuris trukdo savajį. Nerimo sutrikimus patiria apie atuonis procentus monių.
Simptomai.
Apibendrintas nerimo sutrikimas. mogus pastoviai ir nerealiai nerimauja, kad gali atsitikti kakokie įvykiai, ″man nesiseks mokytis″, ″atleis i darbo″ ir pan. Toks nerimas pasireikia ne tik m¹stant apie tuos galimus įvykius, bet tampa pastovia mogaus būsena, todėl ir vad. apibendrintu. mogus būna pastoviai įsitempźs, greitai pavargsta, padanėja irdis plakimas, trūksta oro, nuolat susierzinźs, sunkiai susikaupia, prastai miega.
Paprastoji baimė fobija. Kai kurie monės bijo konkrečių dalykų ir situacijų; tamsos, udarų erdvių, aukčio, gyvačių. Tokie susidūrimai jiems sukelia stiprias ir staigias nerimo reakcijas, dėl to mogus pradeda jų vengti.
Panikos sutrikimas. Be jokios aikios prieasties staiga patiria labai galing¹ nerim¹- panik¹. Ima trūkti oro, svaigti galva, padidėja irdies plakimas, ima pykinti, ulieja kartis ar altis, skauda krūtinź. mogus ima bijoti, kad mirs ar praras kontrolź, o tai dar labiau didina panik¹. Kai kurie tokius priepuolius patiriantys monės ima vengti atvirų erdvių, nes bijo, kad itikus panikos priepuolui, jie negalės pasialinti arba jiems nebus suteikta pagalba. dėl to kartias jie neieina i namų.
Obsesijos ir kompulsijos. Obsesijų atveju mogus yra kamuojamas kaip apsėstas įkyrių ir beprasmikų minčių. ių minčių nesiseka ignoruoti, nei nuslopinti, nors jis ir supranta, jog jos yra jo m¹stymo produktas, o ne ateivių transliuojamos. Tokios mintys skatina veikti ir kadangi mintys įkyrios ir beprasmikos, tai ir veiksmai tampa įkyriai dani ir didia dalimi beprasmiki t.y kompulsijos. Pvz. mogus gali ieidamas i namų eis kartus sugrįti patikrinti ar urakino duris arba dvideimt kartų plauti rankas. Įkyrios mintys ir veiksmai sukelia didelį diskomfort¹ mogui, atima daug laiko ir per keistum¹ trikdo bendravim¹.
Nuotaikos sutrikimai. Mūsų nuotaika būna geresnė ar blogesnė. Kartais ji būna prislėgta arba depresika. Tačiau tai netrunka mėnesiais. Manoma, jog nuotaikos sutrikimus patiria nuo atuonių iki atuoniolikos procentų monių.
Pagrindinis nuotaikos sutrikimas- depresija. jai būdinga prislėgta nuotaika, susiaurėjź interesai, svorio padidėjimas ar sumaėjimas, miego sutrikimai, nuovargis, savźs nuvertinimas, neatitinkantis tikrovės kaltės pojūtis, pasikartojančios mintys apie saviudybź.
Manija yra prieingas sutrikimas. mogus nuolat nenormaliai pakilios nuotiakos, save didiai vertina, beveik nemiega, kalba daug nei įprasta, daug idėjų, negali ilgesnį laik¹ sukoncentruoti dėmesio. Kartai įsitraukiama į veikl¹, bet tokia veikla bus padaryta ala sau ir kitiems.
Kai monėms depresij¹ keičia manija, o manij¹ vėl depresija, vad. bipoliniu sutrikimu.
Niekada nepakanka vieno simptomo, kad mogui būtų galima būtų diagnozuoti psichikos sutrikim¹. kiekvienam psichikos sutrikimui diagnozuoti būtini kelet¹ būdingų simptomų, kurie stebimi pakankamai ilgai.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1396
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved