CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
Meno studijos
Leonardas da Vinčis ( 1452 1519m.), dar gyvas būdamas, garsėjo kaip nepaprastai gabus mogus ir vienas talentingiausių Italijos dailininkų. Nuo pat maens, trykdamas neapsakoma energija, jis i visų jėgų siekė savo tapybos ir pieimo tobulumo. Be to, kruopčiai tyrinėjo gamt¹, mogaus anatomij¹ bei mechanik¹.
Leonardas gimė jaudinančiu Italijos istorijoje laikotarpiu, vėliau pavadintu renesanso vardu. XIV a. pradioje domėjimasis graikų ir romėnų kultūra skatino mokslo ir menų atgimim¹. Turtingi Italijos miestai valstybės, kaip Florencija, traukė talentingiausius to meto mokslininkus, menininkus ir amatininkus.
Jaunasis Leonardas gavo įprast¹ ano meto isilavinim¹, tačiau jau tada rykėjo jo didis tapytojo talentas. Sakoma, kad senjoras Pjeras pirm¹kart supratźs sūnų turint gabumų, kai Leonardas papuoė skyd¹ slibino atvaizdu. Pabaisa, nutapyta pagal varlių ir drieų pieinius, buvo tokia tikrovika, kad tėv¹ net ig¹sdino.
Kai Leonardui buvo apie penkiolika metų, jį pasiuntė mokytis tapybos ir skulptūros pas vien¹ ymiausių Florencijos menininkų į Andrėjos del Verokjo dirbtuvź. Kartu su kitais jaunais mokiniais Leonard¹ mokė pieimo ir tapybos, skulptūros įgūdių. Jis taip pat padėjo Verokjui tapyti kai kuriuos paveikslus.
Leonardas prie Paskutinės vakarienės sugaio tik iek tiek daugiau negu dvejus metus. Jis ilgai sėdėdavo ir susim¹stźs iūrėdavo į savo globėjus, nes jei manė, kad menininkas veltui gaita laik¹. Norėdamas dirbti lėtai ir trokdamas, kad jo paveikslas būtų rykių, sodrių spalvų, dailininkas nusprendė nenaudoti freskų technikos, o imėginti temper¹ ant sauso gipsinio pagrindo. Deja, paveikslas jau po 20 metų pradėjo trupėti ir iki 1560 ųjų visai suiro. Tai, k¹ matome iandien, yra blykus originalo variantas, danai restauruojamas. Tačiau jo pakanka, kas suprastume, su kokia neapsakoma jėga ir kaip meistrikai atliktas is kūrinys.
Paskutinė vakarienė, dar Leonardui gyvam esant, buvo vienas ymiausių Italijos tapybos kūrinių. Jo tema labai tiko vienuolių valgomajam. Čia vienuoliai galėjo velgti į virų ir m¹styti apie i¹ vent¹ vakarienź. Tapytojas fresk¹ suprojektavo taip, jog i uima dalį valgomojo. Dailininkas grasino Judo paveiksle pavaizduoti vienuolyno vyresnįjį, nes jis labai nekantravo, kada bus baigtas darbas.
Perspektyvos sueigos takas yra Kristaus denioji akis, todėl Kristus tampa centrine paveikslo figūra. Jo galva įrėminta lange, pro kurį tolumoje matyti gamtovaizdis. Kristus yra atsiskyrźs nuo abipus jo esančių grupių, be to, jis vienintelis ramus tarp susijaudinusių apatalų.
Prancūzams ugrobus Milan¹, Leonardui tikriausiai buvo sunku. Nutrūko 17 metų sutartis, jis neteko savo didiojo globėjo Ludoviko Sforcos. Be to, prarado ir savo statul¹ : nuostabaus Frančesko Sforcos paminklo molinį modelį prancūzų kareiviai naudojo kaip taikinį audymo pratyboms.
Nepaisant to, menininkas turėjo vis¹ būrį gerbėjų. Rūmuose Mantijoje Leonardas sukūrė savo eimininkės Izabelės dEstės portret¹, kurį ji reikalavo nutapyti nemokamai. Venecijoje jis patardavo senjorijai karinės gynybos klausimais. Iradėjas suprojektavo povandeninį laiv¹ ir plėvėtus vandens batus, kurie atrodo kaip iuolaikiniai plaukmenys.
Grįźs į Florencij¹ genijus gyveno ilaikomas vienuolių ordino. Jis tapė įvairus religinius paveikslus ir toliau studijavo matematik¹. Apie 1503 metus turtingas florencijietis, papraė nutapyti jo 26 metų mon¹ Mon¹ Liz¹. Dabar is portretas vienas ymiausių paveikslų pasaulyje.
Mona Liza buvo vienas mėgstamiausių Leonardo paveikslų. Su juo dailininkas nesiskyrė ligi pat mirties. velnūs, aptakūs bruoai yra panaūs kaip ir kai kurių kitų jo tapytų moterų portretų, taip pat ir Mergelės Marijos paveikslų. Moters iraika iame portrete yra nepaprastai ori ir rami. Jos lūpos tuoj prasivers ypsenai, apgaubiančiai j¹ paslaptimi. Tai ymiausia ypsena tapybos istorijoje.
Leonard¹ igarsino tolimojo plano sumato peizaai, kuriuose kartojasi artumo ir tolumo įspūdis, matytas jau ankstesniuose portretuose. iame paveiksle fantastikas uolėtas gamtovaizdis, inykdamas miglotame melsvame tolyje, uima vis¹ tolim¹jį plan¹.
Ilgainiui Leonardas įsitikino, kad mechanikos ir matematikos dėsniai pasaulyje gali visk¹ paaikinti. Mokslininkas buvo apdovanotas dideliu pastabumu : jis galėjo akimis sekti skrendančio paukčio judesius, o paskui tiksliai pavaizduoti popieriuje. Iradėjas tikėjo, kad vienas i mogaus privalumų yra sugebėjimas atidiai tyrinėti ir stebėti. Pavyzdiui, jeigu jis galėtų suprasti, kaip skrenda pauktis, tai turėtų sugebėti apskaičiuoti, kad ir monės, naudodamiesi tais pačiais principais, tačiau su prietaisais, galėtų skraidyti.
Leonardas buvo įsitikinźs, kad monės gali skraidyti. Suvokźs, kad plazdenti kaip paukčiams sparnais jiems utenka raumenų jėgos, jis nukreipė dėmesį į kitas galimybes ir sukūrė skraidymo propelerį, panaų į sraigtasparnį.
Tačiau monijos skrydiai tapo įmanomi, tik iradus naius, lengvus variklius, praėjus beveik keturiems imtmečiams po Leonardo mirties.
Jau i pirmųjų Leonardo paveikslų matyti, kad tapytojas domėjosi gamta ir j¹ kruopčiai kopijavo. Vis¹ savo gyvenim¹ jis pieė augalus ir įdėmiai studijavo jų proporcijas. Tyrinėtojas padarė ivad¹, kad įvairios formos gamtoje nėra atsitiktinės. Pavyzdiui, augalo formoje atsispindi jo pasikeitimas i mautės augalo sėklelės į sėjinuk¹, o vėliau į daug kartų didesnį lapuotį.
1502 1503 m. Leonardas deimčiai mėnesių ivyko i Florencijos ir dirbo Cezariui Dordai, galingam bei negailestingam popieiaus armijos generolui. Menininkas buvo įgaliotas imatuoti popieiaus emes, tad keliavo po Vidurio Italij¹, sudarinėdamas emėlapius. Jis daug detaliau ir tiksliau nei bet kokiame kitame to meto emėlapyje braiė miestų ir miestelių planus.
Grįźs į Florencij¹, tapytojas pradėjo dirbti prie milinikos freskos Vekjo rūmuose. Kūrino tema 1440 m. Angjario mūis, kuriame florencijiečiai pasiekė ymi¹j¹ pergalź prie Milano kariuomenź.
Leonardo Angjario mūis buvo didiulis sumanymas. Jis turėjo uimti 16, 7 x 6 metrų plot¹. Menininkas nupieė eskizus, baigė parengiam¹jį pieinį ir vidurinź paveikslo dalį. iais darbais buvo avimasi, vėliau jie tapo daugybės kitų kovos vaizdų modeliais. Deja, i jų iliko tik eskizai.
Leonardo Angjario mūio eskizuose verda nuomi kova. Jo pieiniuose kariai mūio įkartyje kaunasi tarp susiraizgiusių į ratus pakinkytų arklių. Kurdamas paveikslo detales, dailininkas daugiausia rėmėsi istoriniais mūio apraymais.
Kaip paprastai, tapydamas i¹ didiulź fresk¹, menininkas nesitenkino ibandytais metodais. Aliejinius daus jis tepė ant poliruoto tinko. Toks sprendimas greitai sukėlė varančių į neviltį techninių problemų. Daai nediūvo, pradėjo varvėti, galbūt todėl, kad tinkamai nelipo prie tinko. Galų gale Leonardas į darb¹ apleido.
Milane i Prancūzijos karaliaus Liudviko XII Leonardas gavo nema¹ atlyginim¹, be to, galėjo laisviau daryti, k¹ nori. Kūrėjas patarinėjo architektūros ir kanalų įrengimo klausimais. Toliau tyrė anatomij¹, sutelkdamas dėmesį į tai, kaip dirba mogaus irdis ir kaip vystosi dar negimźs kūdikis. Anatomijos tyrimai ir detalūs atradimų pieiniai tuo metu tikriausiai buvo patys paangiausi. Mokslininkas norėjo tiksliai iaikinti, kaip funkcionuoja mogaus kūnas ne tik galūnės ir vidaus organai, bet taip pat ir jausmai bei emocijos. Jis tyrinėjo ir optik¹, uolų formavim¹si bei augalus.
iuo antruoju Milano periodu Leonardas tapė maai. Jis pasiėmė tik paveikslo v. Ona su Marija ir kūdikėliu Kristumi eskizus bei parengiamuosius pieinius. iuo metu dailininkas galbūt baigė antr¹jį Madonos uolose variant¹. Kaip ir visi talentingi menininkai, Leonardas da Vinčis savo dirbtuvėje turėjo mokinių ir asistentų. Vienas i jų Frančeskas Melcis, itikimas mokinys, pasiliko su kūrėju iki jo mirties.
Per 30 metų Leonardo tapyba maai pasikeitė. Paveiksle sukurtas būdingas artumo ir tolumo įspūdis. Tačiau dailininkas vis dar eksperimentavo. io paveikslo kompozicija pasirodo esanti sunki uduotis. Marija sėdi ant motinos v. Onos kelių ir tiesia rankas į kūdikėlį Jėzų, aidiantį su ėriuku. Visų veidai yra tiesioje linijoje, tačiau suaugusiųjų pečiai sudaro trikampį, nukreipt¹ į Jėzaus ir ėriuko galvas. Kompozicija, deja, nėra visikai pavykusi. Mergelė Marija ant motinos kelių nesiremia visu svoriu.
1513 m. prancūzai buvo ivyti i Milano ir karas vėl pakeitė Leonardo da Vinčio gyvenim¹. Pirma jis nuvyko į Rom¹, kur trejus siaubingus metus gyveno kaip Duljano Medičio, naujojo popieiaus Leono X brolio, svečias. 1516 m. Meninink¹ pakvietė Prancūzijos karalius Prancikus I gyventi Prancūzijoje, netoli jo vasaros rezidencijos. Kūrėjas mielai sutiko.
Į Rom¹ Leonardas keliavo su savo asistentais. ventajame mieste vyko nuostabios permainos čia kūrė menininkai Mikelandelas ir Rafaelis. Tačiau Leonardui jau per eiasdeimt ; Romoje jis jautėsi pavargźs ir nesuprastas. Vatikane mokslininkas turėjo kelis kambarius ir toliau tyrė optik¹, eksperimentavo su veidrodiais, studijavo mechanik¹ ir geometrij¹.
Kaip ir ankčiau, Romoje bei Prancūzijoje Leonardas tapė maai. U tai jį kritikavo, nes daugelis manė, kad jis ivaistė dailininko talent¹ moksliniams tyrimams, kurių jie nesuprato.
Prancūzijos karaliui Prancikui I menininkas suprojektavo rūmus bei sod¹ ir surengė kelet¹ rūmų festivalių. Taip pat nupieė kelet¹ dramatikų tvano pieinių, iliustruojančių nepaprast¹ gamtos jėg¹. Vienintelis iuo laikotarpiu baigtas paveikslas Jonas kriktytojas, kurį jis pradėjo Milane.
Leonardo autoportretas tai nepaprastai meistrikas pieinys. Grakčios linijos ir kruopčiai nupieti eėliai. Tačiau portrete matyti susim¹stymas : i jo dvelkia vidine energija ir galbūt kakoks nusivylimas. Tai mogus, kuris vis¹ gyvenim¹ energingai dirbo ir vis tiek jautė, kad dar daug nepadarė.
1516 m. Jis priėmė Prancūzijos karaliaus Prancikaus I pasiūlym¹ apsistoti Llu pilyje netoli Ambrazo prie Lauros. Ten daugiausia laiko Leonardas praleido tvarkydamas savo uraus. Jis mirė Ambraze 1519 m., sulaukźs 67 metų.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1122
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2025 . All rights reserved