CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
IR TRIUIAI TURI SAVO ISTORIJĄ
Senovėje monės dievams aukodavo tik pačią geriausią auką. Kinų raytojas, filosofas, gyvenęs VI a. pr. Kr., raė, kad triuiai yra tinkama auka dievams. Labai ilgai triuiai buvo laukiniai, bet vėliau juos prisijaukino prancūzų vienuoliai. Todėl Prancūzija vadinama pirmąja naminio triuio tėvyne.
Paprastai laukinis triuis sveria apie 2 kg, bet vienuoliai ėmė atrinkti sunkesnius, vislesnius, graesnius. Tik po 100 metų triūso buvo ivesti Prancūzijos milinai - pirmoji stambiausia mėsinė kailinė veislė.
1870 metais Bismarko kariai i nukariautos Prancūzijos parsiveė karo grobį naminį triuį. Nuo tada jis kaip mat iplito visoje Europoje. Dabar jau yra ivesta daugiau kaip 200 mėsinių, mėsinių kailinių, kailinių, dekoratyvinių ir kitokių triuių veislių.
Triuių veislės pavadintos labai spalvingai, graiai, įdomiai, pavyzdiui : Anglijos avinai, Prancūzų drugeliai, Angoros pūkiniai; gyvūnų pavadinimais inilos, ermuonėliai ir kt.
Daugelyje gyvenimo sferų triuiai paliko savo pėdsakų. Su triuiais atliekami medicininiai bandymai. Laboratorijose jie ukrečiami įvairiomis ligomis ir po to su jais bandomas naujų vaistų veikimas. Po daugelio tyrimų efektyviausi vaistai gaminami monėms gydyti. ie gyvūnėliai padeda tirti vėines ligas. Triuiui vien u nuopelnus medicinai reikėtų pastatyti paminklą. Deja, triuiais eriami ir zoologijos sodo vėrys, pavyzdiui, smaugliai.
Kai kurios indėnų gentys triuio kailiuką naudodavo piktosioms dvasioms baidyti.
Usienyje labai populiariai sporto akai golfui padėjo atsirasti taip pat triuiai. kotų piemenys, ganydami avis, lenkta lazda taikydavo įmuti sviedinuką į triuių ikastas duobutes, kurių pievoje būdavo daugybė. Vėliau tai tapo tikru aidimu. Tik duobutes golfo sviedinukui dabar tenka isikasti monėms.
Triuiai geri artistai. Cirkuose jie imokomi įvairiausių triukų: okinėja per kliūtis, mua būgną, kinkomi į veimėlius.
Dabar vaikų diaugsmui madinga triuius laikyti.
DEKORATYVINIAI TRIUIAI
Įvairių spalvų nedideli triuiai, laikomi butuose, namuose, vadinami nyktukiniais (dekoratyviniais arba miniatiūriniais). ie gyvūnėliai gali būti trumpaplaukiai, pūkuoti ar nulėpausiai. Pirmieji mai triuiai buvo ivesti Kalifornijoje prie Antrąjį pasaulinį karą. Po to iplito po visą Ameriką bei Europą. Dabar jų priskaičiuojama madaug 40 veislių.
Į Lietuvą dekoratyviniai triuiai atkeliavo neseniai, tik prasidėjus Nepriklausomybei. Pirmieji triuiai mayliai į Lietuvą buvo atgabenti i Lenkijos, Čekijos bei Vokietijos. Dabar jie sėkmingai dauginasi ir pas mus.
Kuo gi skiriasi dekoratyvinis triuis nuo paprasto triuio?
Svarbiausios savybės yra nedidelis svoris, nedidelis ūgis ir labai maos ausytės. Suaugę jie sveria nuo pusės iki 1 kilogramo ir esti madaug pusės katino dydio.
ĮSIKURIAM NAMUOSE
Geriausia triuiukus laikyti narvuose, kurių ilgis ne maesnis kaip 60 cm, o auktis ne maesnis kaip 40 cm. Narvelio dugną reikia ikloti medio drolėmis ar pjuvenomis. inoma, būtų labai gerai, jei gyvūnėlis galėtų palakstyti laisvas. Tačiau negalima jo palikti be prieiūros. Laisvėje greitakojis gali paragauti elektros laidų arba tapetų, ikrėsti ką nors netikėto.
MITYBA
Triuiuko dienotvarkė labai paprasta: minktai pagulėti, linksmai palakstyti, skaniai pagrauti. Jam patinka grūdų miiniai, ienas, morkos, runkeliai, obuoliai, salotos, dobilai, pienės. Gardiuojasi medių akelėmis (bero, lazdyno, drebulės, obels), mineralinių mediagų briketais. Mėgsta medinius aislus: mielai juos grauia, stumdo.
iuo metu specialiose zooparduotuvėse galima gauti sausų, presuotų mitybinių ruoinių, juose yra reikalingas vitaminų bei mineralinių mediagų kiekis.
Būtina, kad narvelyje būtų geriamojo vandens indelis. Visi grauikai girdomi i specialių buteliukų, pagamintų i permatomos mediagos, todėl lengva kontroliuoti skysčio kiekį. Vandenį reikėtų keisti kasdien, kad nenusistovėtų, o kartą per savaitę ivalyti ir buteliuko dangtelį, tarpines, vamzdelį.
SVEIKATA
Kad Jūsų triuiukas būtų varus ir sveikas, reikia ukuoti kailiuką metalinėmis arba guminėmis ukomis, kirpti nagus.
Reikėtų vis patikrinti, ar sveika jo oda (pleiskanojanti arba iberta reikia, kad netinka paaras). Stebėkite, ar per daug nesieria, kokios imatos. Jeigu tutinasi danai ir skystai, keletą dienų neduokite alumynų. Neerkite monių maistu.
Triuio blogą savijauta sąlygoją fiziniai veiksniai: iluma, altis, saulė. Nuo ilumos triuiai gali perkaisti, nuo alčio, ypač drėgmės, nualti ausis, skersvėjuotoje vietoje peralti, susirgti plaučiu udegimu, angina, bronchitu, reumatu. Nuo per didelio saulės spindulių kiekio jį itinka saulės smūgis.
Mielieji triuiukų augintojai, pasirūpinkite savo globotiniais ir Jūsų augintiniai bus sveiki bei graūs.
VEISIMAS
Norint turėti palikuonių, reikia ypatingą dėmesį skirti poravimui. Patinas ir patelė parenkami tos pačios veislės, bet negiminingi, sveiki, neapsigimę, normalios mitybos, nenutukę, subrendę. Patinas gali būti mėnesiu vyresnis u patelę. Paprastų veislių patelės kergiamos 8 mėnesių, pūkinių 10 mėnesių amiaus.
Geriausiai kergti rujojančią patelę. Ji glostoma isitiesia, atsigula ant grindų. Jos ioriniai lytiniai organai paraudę, pabrinkę. Kergiama, kai nėra karta ar alta. iemą gerai įdienojus, o vasarą anksti rytą ir vėlai vakare. Prie kergimą i patino narvo iimama gėralinė, lovelis, nesuėstos akos. Pakreikiama varių, sausų pakratų. Visada patelė įleidiama pas patiną, nes is, patekęs į patelės narvą, pirmiau apiūrinės, iuostinės narvą ir tik po to ims domėtis patele. Triuių augintojas turi stebėti triuius visą kergimo laiką. Tik ne prie narvo, o i toliau. Patinas, apvaisinęs patelę, suniurkia, cypteli ir nugriūva ant ono ar nugaros. Kiek pailsėjęs jis vėl eina prie patelės. Taip suėjus 2-3 kartus, patelė daugiau patino neprisileidia, bėgioja po narvą. Kiek pavaikęs, jis daugiau ja nesidomi. Patelę reikia perkelti į narvą. Ją labai trokina, todėl pripilkite vieio nealto vandens. Poruojant triuius, reikia laikytis tylos. Norint įsitikinti, kad triuė apsivaisino, po 4-5 dienų ji vėl leidiama prie patino. Jei triuė jo neprisileidia, burzgia, trepsi kojomis, laksto po narvą triuiukų bus.
TRIUĖ ATSIVEDĖ TRIUIUKŲ!
Patelės triuingumas trunka 2832 dienas. Kelias dienas prie atsivedimą ivalomas narvelis. Pakreikiama minkto kraiko, ieno. Prie atsivedimą triuė į lizdą nea ieną, i papilvės ir onų ipetus pūkus. Triuiukus atveda naktį ar anksti ryte. Labai svarbu, kad visą laiką būtų vandens, nes vedanti triuė, kamuojama trokulio, neradusi vandens, gali suėsti savo maylius.
Ką tik atvesti triuiukai yra lapi, pliki ir akli, sveria 45 g. Plaukai pradeda augti po 5 dienų, praregi po 8-12 d. Visai praregi 17-20 dienų. Dvi savaites mayliai guli pūkų guolyje, 15-18 dieną i jo iliauia. Triuė jauniklius maitina 1-2 kartus per parą. Jos pienas labai maistingas (3 kartus maistingesnis u karvės). Nuo 15-16 dienos triuiukai pradeda ėsti. Nujunkomi 30 dieną. Jaunikliai eriami tik kokybikais paarais.
LYTIES NUSTATYMAS
Triuis, suimtas kaire ranka u ausų ir kailio, paguldomas ant sėdinčiojo kelių galva į iorę. Deinės rankos nykčiu ir smiliumi pilvo oda prie lytinių organų patraukiama į virų. Patelių lytinė ir ieinamoji anga greta. Netoli uodegos pasimato trikampis su pailgu plyiu. Patinėlių lytiniai organai yra toliau nuo ieinamosios angos ir paspaudus i apvalaus plyio ilenda varputė.
ISIDĖMĖKITE
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2508
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved