CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
CHEMOTAKSONOMIJOS PRIGIMTIS
Chemotaksonomija turi ne vieną kilmės altinį. Nuo senų laikų iniuoniai skirdavo oles gyduoles. Jau gerokai vėliau vaistininkai tyrė augalus kaip vaistų aliavą. Visa tai padėjo sukaupti inias apie įvairių augalų cheminį turinį. Teiginys, jog panaios augalų rūys turi panaias medicinines savybes t.y. panaias chemines mediagas, yra maiausiai trijų imtų metų senumo, o pati samprata datuojama tūkstančiu metų. Senovės monės iekojo ne tik augalų gyduolių, bet ir maistui tinkamų augalų. Jau tada buvo suvokiama, kad panaios rūys turi panaias savybes. Taip patirties keliu atrasta, kad Poaceae ir Fabaceae eimų atstovų sėklos turi didelį baltymų kiekį.
Augalų anatomijoje ir morfologijoje irgi galima rasti chemotaksonomijos itakų. Pavyzdiui, spalvas galima laikyti morfologiniu arba cheminiu poymiu; skirtingas kristalų formas anatominiu arba cheminiu poymiu. Dabar gerai inoma, kad spalvą lemia skirtingų molekulių deriniai. Tuo tarpu kristalai ar kiti intarpai kalcio oksalatas, kalcio karbonatas, krakmolas, silicis ir kiti skiriasi savo chemine ir fizine sandara. Skirtingos silicio ir kalcio oksalato formos, randamos augalų ląstelėse, buvo ypač reikmingos taksonomijai. inoma, kad silicio kūneliai Poaceae eimoje gali būti 20 tipų. Adatos formos kalcio oksalatas rafidai labai retai sutinkami dviskilčių klasėje. Įsitikinta, kad Britanijos Rubiaceae ir Onagraceae atstovai tokių kristalų neturi. Gaubtasėklių taksonų, priklausančių visiems hierarchijos rangams, apibrėimui atpaįstama ir naudojama apie 14 krakmolo grūdelių tipų.
Augalų skonis ir kvapas naudingas ne tik kaip mūsų maisto, vaistų ar kosmetinė savybė. Gyvūnai, taip pat patogenai aukas irgi renkasi pagal skonį ir kvapą. į reikinį galima pavadinti atranka. Paskutiniais metais atkreiptas dėmesys į skirtingų augalų bei gyvūnų koevoliuciją, gyvūnams pasirenkant augalus, kaip maistą. į teiginį geriausiai atskleidia vabzdiai, kurių rūys mitybai apsiriboja tik viena augalų rūimi. Daniausiai giminingi vabzdiai minta giminingais augalais, pavyzdiui, drugių eimos Danaidae lervos renkasi tiktai Asclepiadaceae eimos augalus. Tą patį galima pasakyti apie olėdius induolius, moliuskus arba apdulkinančius vabzdius. Patogeniniai grybai rūdys rodo panaų prieraiumą giminingiems augalams - eimininkams. ia savybė pasinaudota, tiriant augalų taksonomines problemas, pavyzdiui, Liliaceae - Amaryllidaceae eimų grupę. Sodininkai nuo seno ino, kad skiepyti galima tik labai giminingus taksonus, pavyzdiui, kriauę ir obelį, Laburnum ir Cytisus. Tai irgi savotika cheminė charakteristika.
Tik yra įvairių iimčių. Galima galvoti, kad panaūs Pisum, Phaseolus ir Vicia vaisiai yra vienodai valgomi. Vis tik suklystume, jei ią ivadą pritaikysime Laburnum ir Lupinus, nors visos penkios gentys priklauso tai pačiai eimai. Painioti Pastinaca sativa su Oenanthe croccata dėl lapų panaumo yra mirtinai pavojinga, kaip painioti pastarąjį ir Apium graveolens.
Tikriausiai greitą chemotaksonomijos raidą lėmė kelios prieastys. Naujų metodų, ypač chromotografijos ir įvairių formų elektroforezės, tobulėjimas pagreitino augalinių mediagų analizę. Jai dabar reikia daug maesnio mediagų kiekio ir greičiau gaunami rezultatai.
iuo metu chemotaksonomijos bibliografija labai plati ileista daug autoritetingų apvalgų ir sąvadų. Paskutines chemotaksonomijos naujienas galima rasti urnaluose, pavyzdiui, PHYTOCHEMISTRY, periodinėse apvalgose, pavyzdiui, ADVANCES IN PHYTOCHEMISTRY.
Kaip identifikuoti cheminius junginius, iskirtus i augalų, mes neliesime, nes tai praktinė problema. Tiriant antrinius metabolitus, paprastai tiriamas miinys, kuris iskaidomas keliais chromatografijos būdais. Vėliau iskaidyti komponentai identifikuojami, lyginant inomų mediagų chromatografinio elgesio tipus. Pageidautina atlikti kiekvieno komponento pilną cheminę analizę, bet ne visada tam utenka laiko.
Kai kurie mokslininkai norėjo rasti būdą, kaip apibūdinti turimą mediagą, neatliekant pilnos cheminės analizės. Norėta lyginti įvairias chromatogramas dėmių buvimo-nebuvimo principu. Toks poiūris suteikia naudingus taksonominius duomenis, bet jų pritaikymas ribotas. Galima suklysti, jei dėmės tikrai nėra aikūs ir atskiriami komponentai.
Cheminiai duomenys, naudojami klasifikacijoje, yra nepaprastai įvairūs. Tai susiję su ekspertize, jos priemonėmis ir mokslininko laiku, reikalingu atlikti atitinkamus augalinių mediagų tyrimus. Nepilnai itirtos cheminės informacijos panaudojimas yra labai rizikingas. Kita problema, kad labai maai darbuotojų turi tinkamą isilavinimą tiek chemijoje, tiek augalų taksonomijoje. Visas darbas atliekamas monių, kvalifikuotų vienoje ar kitoje mokslo akoje, ko negalima pavadinti pranaumu.
Nepaisant minėtų problemų, chemotaksonomija turi miliniką įtaką augalų klasifikacijai. Egzistuoja gausybė duomenų, kurie gali būti panaudoti, tobulinant jau esamas klasifikacijos sistemas ir nurodant gaires naujoms sistemoms. Ypatingo cheminio komponento buvimas ar nebuvimas nėra daugiau ar maiau vertingas taksonominis įrodymas, nei vainiklapių buvimas ar nebuvimas. Abu poymiai organizmų genotipo pasireikimas. Kartais vienas, kartais kitas labiau indikuoja taksonominį ryį.
Dabar egzistuoja daug augalų grupių, kur chemotaksonominiai duomenys i esmės padėjo patobulinti jų klasifikaciją. Netgi sėkmingai panaudojus iuos duomenis klasifikacijų tobulinimui, retai jie naudojami raktuose ar Florų standartiniuose apraymuose. Kartais cheminiai poymiai gali būti stebimi greitomis ir paprastomis operacijomis, taip vadinamais dėmių testais. Tokiu būdu atskiriamos kerpių rūys pagal spalvos reakciją į KOH tirpalą.
iuolaikinė chemotaksonomija tiksliau apibrėia ir pabrėia jau naudojamų cheminių poymių vartojimą, nei atskleidia naujus cheminius poymius. Gerai inomas kvapo panaudojimas atskirų taksonų apraymui ir identifikacijai tokiose gentyse, kaip Mentha, Stachys, Allium, Thlaspi ir daugeliui kitų.
Chemotaksonominiai duomenys naudojami dviejuose atskiruose lygmenyse. Vienas lygmuo duomenų panaudojimas naujų klasifikacijos sistemų kūrimui, filogenijų konstrukcijai ir augalinės mediagos fragmentų identifikacijai. Antras lygmuo retesnis duomenys naudojami augalų identifikacijai, lyginant su mikroskopinės anatomijos studijų rezultatais.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1163
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved