CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
LIPIDAI
Lipidai (graik. lipos - riebalai) - tai i gyvulinių, augalinių ir mikrobiologinių objektų iskirtas įvairių organinių mediagų, vienijančių bendra savybe - netirpumu vandenyje ir geru tirpumu organiniuose tirpikliuose, miinys.
6.1. Klasifikavimas
Paprastieji lipidai hidrolizės metu sudaro du komponentus: alkoholius ir karboksirūgtis.
Sudėtiniai lipidai hidrolizės metu sudaro dar ir kitų komponentų, daniausiai fosforo rūgtį, aminoalkoholius ar angliavandenius.
6.2. Riebalai ir vakai
Gamtiniai gyvuliniai ir augaliniai riebalai (aliejai) yra triacilgliceroliai, t.y. glicerolio ir riebalų rūgčių esteriai. Jų bendroji formulė:
Kadangi visų gamtinių riebalų sudėtyje alkoholis yra vienas ir tas pats, glicerolis, tai i esmės jie skiriasi riebalų rūgčių struktūra.
Gamtinių riebalų rūgčių sudėtyje yra C4-C22, tačiau daniausiai pasitaiko C16 ir C18. Daniausiai pasitaikančios sočiosios riebalų rūgtys yra stearino (C17H35COOH) ir palmitino (C15H31COOH) rūgtys, o nesočiosios - oleino (C17H33COOH), linolio (C17H31COOH) ir linoleno (C17H29COOH) rūgtys.
Gyvūnų triacilgliceroliuose paprastai vyrauja sočiosios riebalų rūgtys - stearino ir palmitino. Todėl gyvūnų riebalai paprastai yra kieti. mogaus riebaluose (lyd. t. 15OC, organizme jie yra skysti) vyrauja nesočiosios riebalų rūgtys. Jų santykis su sočiosiomis rūgtimis - 3:2 (palmitino 25 , stearino 8 , oleino 50 , linolio 10 ). Organų riebalai (pvz., kepenų) nesočiųjų riebalų rūgčių turi daugiau, negu depų riebalai (poodinis riebalų sluoksnis, taukinė).
Augalų riebalai (aliejai) daniausiai sudaryti i nesočiųjų riebalų rūgčių.
Triacilgliceroliai gali turėti vien¹, du arba tris skirtingus acillikučius:
Acilo liekanos daugelyje riebalų pasiskirstź pagal 'tolygaus pasiskirstymo' princip¹. Pvz., kakao aliejuje esančios madaug vienodo kiekio palmitino, stearino ir oleino rūgčių liekanos didiausiu laipsniu (~55 ) aptinkamos oleoilpalmitoilstearoilglicerolio pavidale, o tripalmitoil-, tristearoil- ir trioleoilglicerolių yra neymūs kiekiai. Gamtiniuose riebaluose 2-oji glicerolio padėtis paprastai yra uimta nesočiosios rūgties liekana.
Fizikinės riebalų savybės
Gyvūnų riebalai daniausiai yra kieti (jų sudėtyje yra daug sočiųjų riebalų rūgčių), o augalų riebalai - skysti (jų sudėtyje yra daug nesočiųjų riebalų rūgčių). Daugeliui kietų riebalų būdingos dvi lydymosi temperatūros: ildomi jie isilydo, toliau ildomi sukietėja, o paskui isilydo antr¹kart (poliforminės kristalinės formos).
Pagrindiniuose riebalų molekulių struktūriniuose fragmentuose vyrauja nepoliniai (C-C, C-H) ryiai. Dėl to riebalų molekulėms būdingos hidrofobinės (lipofilinės) savybės. Riebalai gerai tirpsta organiniuose tirpikliuose: benzine, eteryje, chloroforme, o aliejai naudojami parfumerijoje kvapniosioms mediagoms tirpinti. Dėl vyraujančių nepolinių ryių molekulėse riebalai yra maai laidūs elektrai ir ilumai (saugo nuo alčio ir ilumos).
Riebalai praktikai netirpsta vandenyje, tačiau gali sudaryti emulsijas, stabilizuojamas emulgatorių (tulies rūgčių, baltymų, muilų ir kt. mediagų). Riebalų emulsijų susidarymas yra reikmingas gyvybiniams organizmo procesams. Virkinami riebalai i pradių emulguojami, o paskui hidrolizuojami. Gamtinės, stabilizuotos baltymų, riebalų emulsijos pavyzdys - pienas. Pieno riebalai yra lengvai virkinami, kadangi yra emulguoti.
Riebalams oksiduojantis organizme i 1 g riebalų isiskiria 39 KJ ilumos. Tai 2 kartus daugiau, negu oksiduojantis angliavandeniams ar baltymams. Paprastai riebalai sudaro 20% mogaus masės ir yra jo energijos resursas. Kita svarbi riebalų oksidavimo savybė yra ta, kad 1 g riebalų yra 1,4 g taip vadinamo endogeninio vandens altinis. Endogeninis vanduo yra reikminga bendrojo organizmo vandens balanso sudedamoji dalis.
Cheminės riebalų savybės
Hidrolizė
Hidrolizuojant riebalus vandeniu, dalyvaujant mineralinėms rūgtims ar arminių metalų hidroksidams, gaunami glicerolis ir riebalų rūgtys ar riebalų rūgčių druskos (muilai).
Riebalų hidrolizė - pirmoji riebalų metabolizmo organizme cheminė stadija. Riebalų hidrolizź organizme katalizuoja kasos fermentai lipazės.
Riebalų transacilinimas (peresterinimas)
Tarpmolekulinis ir vidinis molekulinis transacilinimas keičia riebalų ir aliejų savybes. i reakcija taikoma maisto pramonėje gaminant maistinius riebalus su usibrėtomis savybėmis.
Riebalų jungimosi rekcijos
Skystieji riebalai, turintys nesočiųjų rūgčių liekanų, lengvai prisijungia halogenus, vandenį ir amoniak¹.
Jodo skaičius rodo riebalų nesotumo laipsnį, t.y. dvigubųjų ryių skaičių riebalų molekulėse. Jodo kiekis gramais, kurį prisijungia 100 g tiriamųjų riebalų, vadinamas jodo skaičiumi. Kuo didesnis jodo skaičius, tuo skystesni riebalai.
Riebalai pramonėje hidrinami dideliame slėgyje, 160-200OC temperatūroje, naudojant katalizatorius.
Hidrinimo metu skysti riebalai virsta kietais. Sukietinti riebalai vartojami margarinui, geros kokybės muilams bei tepalams gaminti.
Riebalų oksidavimo reakcijos
Daugelis riebalų, laikomi viesoje ir ore, apkarsta atsiranda nemalonus jų skonis ir kvapas. Viena jų gedimo prieasčių - oksidavimasis oro deguonimi, kuris suskaido anglies atomų grandinź, dėl to susidaro mamolekuliai aldehidai, ketonai arba karboksirūgtys, suteikiantys riebalams nemalonų kvap¹ bei skonį.
Radikalinės oksidacijos procesų paeisti lipidai, esantys l¹stelės membranose, padaro jose skyles. L¹stelės tampa laidios įvairioms mediagoms ir ūva. Tai viena i spindulinės ligos poymių.
Riebalų oksidavim¹ lėtina antioksidatoriai: įvairūs alkilpakeisti fenoliai arba hidrochinonai, kurie būdami reduktoriais sujungia aktyviųjų deguonies formų radikalus (pvz., HO.).
Riebalų polimerizacijos reakcijos
Riebalų autooksidacijos metu vykstant aliejų polimerizacijai jie kietėja - diūsta (naudojami apsauginėms plėvelėms gauti). Pagal į poymį augaliniai aliejai skirstomi į tris kategorijas: diūstančiuosius, pusiaudiūstančiuosius ir nediūstančiuosius.
Diūstančiųjų riebalų nesočiųjų rūgčių liekanų metileno grupės, esančios tarp dvigubųjų ryių, yra labai aktyvios. Reaguojant su oro deguonimi, iose vietose pirmiausiai susidaro hidroperoksidai, o toliau - 'susiūti' peroksidai:
Utepant plon¹ tokių aliejų sluoksnį, jų paviriuje susidaro elastinė, blizganti, patvari plėvelė.
Vakai
Vakai - tai sočiųjų arba nesočiųjų riebalų monokarboksirūgčių ir didelės molekulinės masės linijinės struktūros pirminių monohidroksilinių alkoholių esterių miinys. Vakus sudarančios rūgtys ir alkoholiai daniausiai turi lyginį C atomų skaičių (C16-C36). Be to, jų sudėtyje yra laisvųjų riebalų rūgčių, alkoholių bei didesnės molekulinės masės angliavandenilių.
Vakai tirpsta organiniuose tirpikliuose, netirpsta H2O. Daugelis vakų lydosi 40-90OC temperatūroje.
Vakai hidrolizuojasi sunkiau nei riebalai.
Vakai skirstomi į augalų ir gyvūnų. Augaluose vakai sudaro apie 80% visų lipidų kiekio. Augalų vakų sudėtyje yra daug alkanų. Augalų vakai sudaro lapų, sėklų, vaisių ir uogų apsaugines plėveles, kurios augalus saugo nuo kenkėjų, ligų, o taip pat ir nuo bereikalingo vandens praradimo. Augaliniai vakai taikomi farmakologijoje ir kosmetikoje.
Bičių vak¹ iskiria bičių vako liaukos. Jame yra 70-74% miricilpalmitato C15H31COOC30H61, 10-14% laisvos cerotino rūgties C25H51COOH ir 12-17% sočiųjų angliavandenilių.
I jūrų induolio kaaloto galvos iskirtas kietas vakas spermacetas ir skystas vakas spermaceto aliejus. Spermacete daugiausia yra cetilpalmitato:
Gyvūnų vakai naudojami medicinoje ir parfumerijoje įvairiems tepalams ir kremams gaminti.
6.3. Sudėtiniai lipidai
Dalyvaujančių hidrolizės reakcijose sudėtinių lipidų molekulės skiriasi nuo riebalų molekulių tuo, kad turi pakankamai galing¹ hidrofilinį (polinį) fragment¹, kurį sudaro glicerolis, fosforo rūgties dariniai arba sacharidas, ir du lipofilinius (nepolinius) fragmentus - angliavandenilių radikalus. Jie yra efektyvios pavirinio aktyvumo mediagos (PAM), galinčios s¹veikauti su riebalais ir su vandeniu. ie junginiai yra biologinių membranų struktūriniai komponentai. Juos ymi
Fosfolipidai
Gamtiniai fosfolipidai yra L-fosfatido rūgties dariniai:
A - Fosfatidiletanolaminai (kefalinai, graik. kephale - galva) iskirti i galvos smegenų audinių.
B - Fosfatidilcholinai (lecitinai) iskirti i kiauinio trynio (graik. lekithos - trynys).
C - Fosfatidilserinai iskirti i irdies raumenų, smegenų ir kepenų.
D - Fosfatidilinozitai iskirti i irdies ir kepenų l¹stelių.
Fosfolipidai - l¹stelių membranų (vidinių pertvarų) sudėtinė dalis.
Sfingolipidai
Sfingolipidai - fosfolipidų struktūriniai analogai, kuriuose vietoje glicerolio yra sfingozino.
Labiausiai paplitź sfingolipidai yra ceramidai ir sfingomielinai.
Sfingolipidai yra taip pat biomembranų komponentai. Jie sunkiau oksiduojasi u fosfolipidus, netirpūs eteryje ( pasinaudojus ia savybe jie atskiriami nuo fosfolipidų).
Glikolipidai
Glikolipidai įeina į nervinio audinio sudėtį, reguliuoja l¹stelės augim¹.
Mamolekuliai bioreguliatoriai
Steroidai
Steroidai - gausi gamtinių junginių klasė, kurių struktūros pagrind¹ sudaro keturių kondensuotų iedų angliavandenilio sterano (ciklopentanperhidrofenantreno) struktūra:
Gamtiniuose steroiduose C10 ir C13 atomai yra susijungź su CH3 grupe, C17 - su alkilo (R) grupe, o C3-padėtyje daniausiai yra deguoniniai pakaitai (OH, OR ar =O).
Steroidai priklauso izoprenoidų grupei. Juos sintetina augalai. Gyvūnai steroidus pasisavina su augaliniu maistu ir pieno produktais.
Policiklinei sistemai nebūdingi konformaciniai virsmai. a-Padėtis - pakaitai po iedo ploktuma, b-padėtis - pakaitai vir iedo ploktumos.
Tarp steroidinių hormonų labiausiai paplitźs yra cholesterolis. Jam būdingos alkeno ir antrinio alkoholio savybės.
Organizme 30% cholesterolio yra laisvo, 70% - esterių su riebalų rūgtimis pavidale. Bendras cholesterolio kiekis organizme - 210-250 g. Daugiausiai jo yra galvos ir stuburo smegenyse, o taip pat ir l¹stelių membranose. Cholesterolį transportuoja lipoproteinai. Didelio tankio lipoproteinuose cholesterolis acilinasi riebalų rūgtimis. Nusėdźs ant kraujagyslių sienelių cholesterolis sukelia aterosklerozź, o tulyse - akmenligź. Organizme i cholesterolio sintetinasi daugelis biologikai aktyvių mediagų. Kepenyse i jo susidaro maisto virkinimui būtinos tulies rūgtys, i kurių svarbiausia - cholio rūgtis.
Pastarosios karboksigrupė reaguoja su aminorūgčių glicino H2NCH2COOH arba taurino H2N(CH2)2SO3H aminogrupėmis ir susidaro amidai - glikocholio bei taurocholio rūgtys (reakcij¹ katalizuoja CoA ir ATP). Visose tulies rūgtyse polinės grupės isidėsto vienoje iedo ploktumoje, paversdamos j¹ hidrofiline, o prieing¹ pusź - lipofiline. Todėl tulies rūgčių anijonai yra efektyvios PAM. Su riebalais jos sudaro organizmo lengvai pasisavinamas ir virkinamas emulsijas. Be to, tulies rūgtys tirpina cholesterolį ir trukdo jam nusėsti tulyje (gydo nuo akmenligės).
Cholesterolis - steroidinių hormonų pirmtakas. Jiems priklauso vyrikieji lytiniai hormonai (androgenai) bei kortikosteroidai (antinksčių ievės hormonai).
Pagrindiniai vyrikieji lytiniai hormonai yra androsteronas ir u jį aktyvesnis testosteronas.
Pastarasis be poveikio lytinei sistemai dar pasiymi anaboliniu efektu, apsprendiančiu būding¹ vyrik¹j¹ muskulatūr¹. Panaios struktūros preparatus, pvz., 19-nortestosteron¹ (nor -reikia, kad C19 neturi CH3 grupės) vartoja sunkiaatlečiai ir kultūristai norėdami greitai usiauginti raumenų masź, kadangi jie skatina baltymų sintezź. Tačiau reikia turėti galvoje ir neigiam¹ jų poveikį, pasireikiantį spermos susidarymo slopinimu.
Moterų lytinź sistem¹ reguliuoja du hormonai: estradiolis (kontroliuoja menstruacinį cikl¹) ir progesteronas (kontroliuoja nėtumo procesus). Moterikieji sintetiniai peroraliniai kontraceptikai, trukdantys ovuliacijai, pvz., mestranolis, yra panaios į moterikuosius hormonus struktūros.
Kortikosteroidai (jų yra apie 40) susidaro antinksčių ievinėje dalyje. Jie reguliuoja sacharidų ir mineralinių mediagų apykait¹ organizme.
Kortikosteronas - insulino antagonistas, didinantis cukraus kiekį kraujuje.
Prednizolonas - sintetinis kortikosteroidas, aktyvesnis u gamtinius analogus. Jis vartojamas reumato, bronchinės astmos, alerginėms bei kitoms ligoms gydyti.
Riebaluose tirpūs vitaminai
Vitaminais vadinamos maos molekulinės masės organinės mediagos, kurių nedideli kiekiai būtini pilnavertei mogaus ir gyvūnų organizmų veiklai. Jie yra daugelio fermentų, o kartais ir hormonų, sudėtinė dalis.
Vitaminai skirstomi į dvi grupes: vandenyje tirpius ir riebaluose tirpius. Pastarųjų apvalg¹ pradėsime D grupės vitaminais, susidarančiais i steroidų.
Vitaminai D
Vitaminai D susidaro odoje, veikiant UV spinduliams (fotocheminė reakcija), i ergosterolio ir cholesterolio, kuriuose skyla B iedo C9-C10 ryys. Labiausiai paplitź ergokalciferolis (vitaminas D2) ir cholekalciferolis (vitaminas D3):
Jie yra nestabilūs: viesos, oksidatorių ar mineralinių rūgčių poveikyje greit skyla. Vitaminai D labai svarbūs skydliaukės veiklai, Ca ir P apykaitai bei kitiems fiziologiniams procesams. Negaunant pakankamai vitamino D, susergama rachitu ir kitomis kaulų audinių ligomis.
Vitamino D daug yra uvų taukuose, uvų (ypač jūrinių) kepenyse, ikruose; kiek maiau jų randama svieste, piene, grietinėje bei kiauinių trynyje.
Vitaminai A
Vitaminai A vadinami augimo faktoriumi. Trūkstant vitamino A silpnėja regėjimas, lėtėja augimas, vyksta bendras organizmo nusilpimas ir maėja atsparumas infekcijoms. Labiausiai paplitźs vitaminas A1, kuris dar vadinamas retinoliu.
Vitamino A1 mogus gauna su gyvuliniais, o provitamino b-karotino - su augaliniais maisto produktais. io vitamino daugiausiai yra kepenyse, uvų taukuose, svieste. b-Karotino daugiausia randama morkose, pomidoruose, kopūstuose bei pipiruose.
Vitaminas A1 ir b-karotinas yra izoprenoidai.
Vitaminai A gerai tirpsta lipofilinėje audinių dalyje.
Vitaminai E
Taip vadinami a b- ir g-tokoferoliai - hidrochinono polialkilinti dariniai. Dėka alkilgrupių vitaminai E tirpsta riebaluose, o dėka hidrochinono fragmento jie yra reduktoriai. Tai vieni stipriausių gamtinių antioksidatorių. Reaguodami su aktyviomis deguonies formomis, jie oksiduojasi į chinonus ir nutraukia oksidacijos grandinź.
Trūkstant vitamino E sutrinka vaisiaus vystymasis motinos organizme, vystosi raumenų distrofija, stuburo smegenų degeneracija, galūnių paralyius.
Kaip struktūriniai biomembranų komponentai, vitaminai E jas stabilizuoja ir apsaugo nuo oksidavimo.
Vitaminų E daugiausiai randama aliejuose, salotose, kopūstuose ir grūdų produktuose.
Taigi, vitaminai A ir E kaip reduktoriai saugo lipofilinius audinių fragmentus nuo aktyviųjų deguonies formų ir laisvųjų radikalų.
Vitaminai K
Vitaminai K yra 2-metil-1,4-naftochinono dariniai.
Vitaminas K1 (augalų): R = sotusis, nedaug isiakojźs radikalas, turintis C20 atomų.
Vitaminas K2 (gyvūnų ir bakterijų): ): R = nesotusis (nuo 6 iki 9 dvigubųjų ryių), nedaug isiakojźs radikalas, turintis C30-C45 atomų.
Vitaminai K yra velnūs biosubstratų oksidatoriai, gebantys sujungti l¹stelėje atsiradusius laisvuosius radikalus.
Vitaminai K reguliuoja normalų kraujo kreėjim¹. Gydymui vartojami sintetiniai analogai menadionas ir vikasolis.
Vitaminai Q (ubichinonai)
Pagal struktūr¹ vitaminai Q artimi vitaminams K. Jie yra 2-metilbenzchinono dariniai.
Ubichinonai organizme gali oksiduoti ir redukuoti biosubstratus, o taip pat suriti atsiradusius l¹stelėse laisvuosius radikalus.
R = nesotusis (nuo 6 iki 10 dvigubųjų ryių), nedaug isiakojźs radikalas, turintis C30-C50 atomų.
Prostaglandinai
Pavadinim¹ gavo kaip prieinės liaukos - prostatos produktai. Prostaglandinai organizme susidaro velniomis s¹lygomis oksiduojantis eikozano arba kitoms polieninėms riebalų rūgtims.
iuo metu inoma apie 30 prostaglandinų, panaių į prostaglandin¹ E2, kurių molekulėse yra įvairių deguonies funkcinių grupių. Prostaglandinų koncentracija audiniuose yra labai maa (10-9 10-6 mol/l). Jie yra labai nestabilūs.
Prostaglandinai pasiymi įvairiapusiku biologiniu aktyvumu. Jie praplečia kraujagysles, inhibuoja kraujo kreėjim¹, skatina arnyno, bronchų, plaučių veikl¹, reguliuoja ovuliacinius procesus ir gimdos lygiųjų raumenų veikl¹. Prostaglandinai turi įtakos skausmui, karčiavimui. Todėl aspirinas, inhibuojantis fermento prostaglandinsintetazės veikim¹, slopina iuos reikinius.
Imokź į skyrių turite inoti:
riebalų ir aliejų struktūros ypatumus, hidrolizės, transacilinimo, jungimosi bei polimerizacijos reakcijas;
vakų struktūros bei sudėties ypatumus;
fosfolipidų, sfingolipidų bei glikolipidų struktūros ir savybių ypatumus;
steroidų, riebaluose tirpių vitaminų ir prostaglandinų struktūros ir savybių ypatumus.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4516
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved