CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
SEMANTIDŲ PAVYZDIAI
Semantidai populiarūs taksonominės informacijos altiniai, atstovaujantys arba pirminę genetinę informaciją DNR, arba antrinę RNR, arba tretinę baltymus ir jų vedinius. Manoma, jog tiriant pirminę genetinę mediagą, gaunami fundamentalesni duomenys, turėtų būti daugiau tiesioginė ir nesudėtinga jų taksonominė interpretacija.
Vis tik po fenolinių junginių taksonomijoje daniausiai panaudojami baltymai. Rezultatai, gauti i baltymų taksonomijos, skirstomi į tris grupes, atitinkančias tris naudojamus metodus: SEROLOGIJĄ, ELEKTROFOREZĘ, AMINORŪGČIŲ sekvenavimą.
Serologijos technika remiasi imunologinėmis induolių reakcijomis, paveikus juos svetimais baltymais. Augalo, gyvūno ar mikrobo ekstraktas A, turintis baltymų arba ANTIGENŲ įvirkčiamas induoliui, daniausiai triuiui. Jis suformuos baltyminius ANTIKŪNIUS, kiekvieną specifinį antigenui, galinčius jį koaguliuoti. ie antikūniai gali būti ekstraguojami i gyvūnų kraujo kaip ANTISERUMAI. Nors pastarasis koaguliuos vėlesnes antigenų atsargas, jis gali būti panaudotas kaip standartinis testas kitų augalų ekstraktams B, C, D ir kitiems. Jų koaguliacijos kiekis gali būti panaudotas kaip panaumo matas augalų ekstraktui A, o tuo pačiu rūių B, C, D ir kitų panaumui rūiai A.
Dabar individuali antigeno-antikūnio reakcija, sudarydama bendrą nusėdimą, gali būti atskirai urayta. Tai atliekama dviem būdais. Leidiant antigeninei mediagai ir antiserumui difunduoti vienam į kitą gelyje. Tada skirtingi baltymai keliauja nevienodu greičiu, todėl skirtingose gelio vietose atsiranda skirtingos reakcijos. Antras būdas, pirma gelyje elektroforezės būdu atskiriami vienos dimensijos antigenai, po to jie difunduoja serumo lovelyje. LENTELĖ IR FIG.43.
Pirmojo DVIGUBOS DIFUZIJOS SEROLOGIJOS metodas pranaesnis u IMUNO-ELEKTROFOREZĖS metodą tuo, kad kelių skirtingų taksonų antigenų miinių reakcijų verlumas konkrečiam serumui gali būti stebimas tuo pačiu metu tame pačiame gelyje, bet sudedamųjų reakcijų atskyrimas geresnis antruoju metodu. Kitas patobulinimas, inomas kaip ABSORBCIJA, apima bendrą antikūnių paalinimą antiserume taip, kad likusius lengvai galima palyginti su kitų taksonų antikūniais.
Paprastai serologijos metodo tikslas nėra baltymų IDENTIFIKACIJA. iuo metodu palyginami neinomi baltymai, kurių pagrindinė funkcija maisto atsargų, struktūrinė,enziminė ir kitokia gali būti neinoma. Tada aikinant rezultatų reikmę, gali kilti nepatogumų. Kartais stengiamasi tiksliai identifikuoti, vykdant lygiagrečius baltymų elektroforetinius atskyrimus panaiuose mėginiuose.
Serologiniai tyrimai atlikti lapų, vaisių, sėklų, gumbų, sporų ir iedadulkių audiniams. Manyta, kad skirtingos augalo dalys dėka skirtingų enzimų turi nevienodus baltymus. Maisto atsargomis gali būti skirtingi baltymai. Vis tiktai kai kurie baltymai yra visose augalų dalyse. Daugiausia dėmesio buvo skiriama tokiems organams, kaip sėklos ir stiebagumbiai, kur baltymai maisto atsargos.
Įrodyta, kad serologija naudinga visų rangų nuo eimos iki rūies sistematikai. iuo metodu itirti Solanum genties, turinčių stiebagumbius, ryiai tarp protėvinių ir kultivuojamų rūių. Taikant serologinį metodą, surinkta daug vertingų duomenų apie Ranunculaceae ir Berberidaceae; Cornaceae ir Nyssacaceae taksonus. Serologiniais ryiais nustatyta Ranunculaceae klasifikacija tribos ir genties range patvirtino klasikinį įrodymą, ypač paremtą chromosomų tyrimais. emesniu rangu tirti vienmečių Bromus ryiai, naudojant imuno-elektroforetinius duomenis kartu su morfologiniais, citologiniais, citogenetiniais. Jų dėka naujai apvelgtos rūies problemos, diploidų - tetraploidų ir hibridų ryiai. Anksčiau vadinamo Bromus secalinus varieteto citologinis ir serologinis atskirumas leido jį pripainti kaip naują rūį B.pseudosecalinus.
Elektroforetinis baltymų atskyrimas remiasi jų amfoterinėmis savybėmis. Veikiant teigiamais arba neigiamais krūviais įvairiu mastu pagal pH vidurkį, jie keliauja per gelį skirtingais greičiais iilgai įtampos gradiento. Paprastai i procedūra atliekama akrilamido gelio kolonėlėje, sudarytoje i dviejų pertrauktinių gelių (terminas DISKINĖ ELEKTROFOREZĖ). Didesnio dydio porų gelis patalpintas vir maesnio dydio porų gelio. Baltymų atskyrimas priklauso nuo gelio porų rėčio efekto, dalinis atskyrimasvyksta stambesnių porų zonoje, o visikas atskyrimas į aikias grupes smulkių porų zonoje. Praėjus atskyrimo laikui, srovė ijungiama ir baltymai aptinkami daais. iam tikslui gali būti panaudoti bendri baltymų daai. Jeigu studijuojamas ypatingas enzimas reikia specifinio dao.
Alternatyvi technika IZOELEKTRINIS FOKUSAVIMAS, kur vieno dydio porų gelis, idėstytas pagal pH gradientą nuo 3 iki 10, kai pritaikomas tiriamas ekstraktas ir srovė ijungiama, tada baltymai atsigula toje gradiento padėtyje, kuri sutampa su izoelektriniu taku. Labai patogu, nes baltymai i eilės gelyje gali būti atskirti lėktelėje antrinėje dimensijoje standartine diskine elektroforeze, besiremiančia daugiau molekuliniu dydiu, nei elektriniu krūviu. Naudojant dviejų dimensijų metodą, i vieno organizmo buvo iskirta vir 1000 baltymų.
Taksonomijoje elektroforezės rezultatai pritaikomi naudingiausiai genties ir emesniame ranguose. Kuo daugiau darbų buvo skirta maisto atsargoms - baltymams, pavyzdiui, pupinių, miglinių, tuo daugiau buvo tiriami enzimai. Elektroforezė ne tik gali atskirti giminingus atsargų baltymus bei enzimus, bet taip pat ALOZIMUS ir IZOZIMUS, kurie skiriasi pagal formą.
ALOZIMAI SKIRTINGOS ENZIMO FORMOS, KUR SUDEDAMIEJI POLIPEPTIDAI APIBRĖTI SKIRTINGAIS ALELIAIS VIENAME LOKUSE. Alelis vieno ir to paties geno skirtingos formos, isidėsčiusios vienoduose ploteliuose lokusuose homologinėse arba porinėse chromosomose. Alozimas enzimas, koduotas skirtinguose aleliuose, bet viename lokuse.
IZOZIMAI arba IZOENZIMAI SKIRTINGOS FORMOS, KUR POLIPEPTIDAI APIBRĖIAMI DAUGIAU NEI VIENU LOKUSU. Izozymas enzimo produktas, koduotas viename alelyje, bet skirtinguose lokusuose.???
Alozimai pasirodo yra danesni, bet literatūroje nagrinėjami kartu su izozimais. Juos galima pamatyti zimogramose. NUOTRAUKA Brūknys enzimai alelyje. Yra heteromerinių brūknių, rodančių, kad enzimas yra keliuose lokusuose. Manoma, kad alozimai gali būti atskirti pagal jų skirtingą elektroforetinį mobilumą ir tiksliomis sąlygomis, reikalingomis jų optimaliam katalitiniam aktyvumui. Jie galėtų veikti, skatinami augalo, jo skirtinguose organuose, skirtingose augimo stadijose arba skirtingose augavietėse. Enzimų polimorfizmas danai matomas emesniame, nei rūies range, ypač inagrinėjus daugiau nei vieno enzimo sandarą. Izozimai gali būti naudojami, atpaįstant net individualius klonus t.y. organizmo palikuonis, turinčius identikų. Todėl jie naudingi ne tik taksonomistams, bet ir ekologams bei populiacijų biologams. Daugeliu atvejų vidinis populiacijų kintamumas pagal izozimus nelydimas morfologinės diferianciacijos, pavyzdiui, Conocephalum conicum rasės Lenkijoje.
Vertingiausi elektroforezės rezultatai buvo gauti, tiriant miglinių, giminingų kviečiams, atstovų genomo sandarą ir tetraploidų bei heksaploidų protėvius. Tiriant atsarginius baltymus, padaryta ivada, kad heksaploidas Triticum aestivum i tikrųjų turi diploidinių rūių baltymų sumą. Tiriant enzimus, atrasta, kad tam tikri poliploidai turi visų savo protėvių enzimus plius keletą naujų enzimų. Tikriausiai nauji hibrido enzimai oligomerai inkorporuoja polipeptidus naujose genomų kombinacijose poliploiduose.
Aminorūgčių sekvenavimas iuolaikikesnis metodas, kurio tikslas yra identifikuoti grynus baltymus iki atomų. Dabar įmanoma nuo polipeptidinės grandinės atlauti i eilės po vieną amino rūgtį. Kiekviena amino rūgtis i eilės identifikuojama chromatografikai. Tokiu būdu palaipsniui atstatoma aminorūgčių seka. Pradioje reikia sulauyti polipeptidinę grandinę į maesnius fragmentus. ie mai vienetai atskiriami chromatografija arba elektroforeze (pirtų atspaudų (fingerprintig) metodas). Net tokie apytiksliai rezultatai taksonomikai vertingi. Aminorūgčių sekvenavimo metodas tiria vieno homologinio baltymo kintamumą pagal tikslią aminorūgčių seką, pavyzdiui, tikriausiai vienas monofiletinės kilmės, esantis eilėje organizmų. Faktas: ypatingas baltymas neturi vienos nekintamos struktūros, bet didelė jo dalis gali kisti, nesikeičiant jo esminei funkcijai. Citochromą c sudaro apytikriai 113 aminorūgčių. Įvairiose augalų rūyse apie 79 io baltymo aminorūgtis kinta, bet vienos i likusių 34 amino rūgčių pakitimas sugriauna molekulės funkcionavimą. Citochromas c ideali molekulė, nes santykinai maa, nekintanti, spalvota ir aptinkama aerobiniuose organizmuose. Jo sekos nustatytos maiausiai 25 induočių augalų rūims, be to dumbliams, gyvūnams, grybams ir bakterijoms. FIGURA KETURI.PENKI
Yra keletas anomalijų, pavyzdiui, aminorūgčių skirtumų SKAIČIUS tarp kukurūzų ir kviečių baltymų didesnis, nei tarp kukurūzų ir kai kurių dviskilčių. Netgi viena anomalija rodo, kad baltymų struktūros matas nėra patikimiausias giminystės rodiklis. Praktikai ios problemos padidinamos, nes absoliučiai visi aminorūgčių sekvenavimo darbai daugiau stengėsi atskleisti filogeniją, nei padėti sukuriant klasifikacijas. Reikia manyti, kad molekulės evoliucija įvyko dėl minimalaus mutacijų skaičiaus (PARSIMONIJOS PRINCIPAS) t.y. kad nėra konvergentikos evoliucijos arba grįtamosios mutacijos, kad skirtingos padėtys molekulėje yra vienodai atsakingos u pavadavimą. Kol kas neįmanoma patvirtinti ių samprotavimų. Tos pačios problemos egzistuoja, atsivelgiant į serologinį darbą, kadangi dauguma tokių darbų panaudota, kuriant filogenetinius kelius. Skirtingi visų rūių poymiai, taip pat ir baltymai, klasifikuojant turėtų būti panaudoti skirtingais greičiais ir skirtingose kryptyse taip, kad taksonomistui nebūtų sunku imokti, jog skirtingi baltymai, gauti elektroforeze ir sekvenavimu, arba skirtingi organai serologija duoda skirtingas giminystės indikacijas. Taigi būtina tirti baltymų įvairovę, geriausiai įvairiais metodais. Nepasitikėti vienintelio baltymo seka.
Siekiant tyrimams naudoti pirminę genetinę mediagą, taikytas DNR HIBRIDIZACIJOS metodas. Jo esmė tokia: ekstrahuota vieno organizmo DNR, laikoma paversta į vienos vijos polinukleotidinę grandinę. Sumaiius du taksonus vieno taksono dvigubos vijos, o kito taksono vienos vijos DNR i naujo susijungusios grandinės kiekis su įprasta kito taksono DNR, paimamas kaip nukleotidų sekos panaumo matas.
Tiriant mikroorganizmus, grybus, kerpes iuo būdu, gauti perspektyvūs rezultatai. Bet atsirado daug praktinių problemų. Bėda, kad neinoma, kurios DNR dalys yra prisijungiančios. Ne iki galo suprasti citogenetinės duplikacijos, inversijos, translokacijos reikinio efektai.
RNR buvo tiriama DNRRNR hibridizacijos metodu. Čia vieno organizmo DNR ir kito organizmo RNR (daniausiai ribosominės RNR) frakcijų susijungimo kiekis imamas kaip giminingumo matas. iuo metodu tirtas Caryophyllales taksonas. Nustatyta, kad Caryophyllaceae eima, turinti antocianinus vietoj betalainų, gimininga betalainą turinčioms eimoms, bet ne tiek gimininga, kaip betalainą turinčios eimos tarpusavyje.
I tikrųjų nukleotidų sekos suteikia daug taksonominės informacijos. Sukūrus PGR (PCR) techniką 1987 metais, atsirado galimybė nuodugniau tirti DNR seką. ie sekų duomenys, apdoroti taksometriniais ir kladistiniais metodais, geriau padeda suprasti augalų filogeniją. DNR tiriama vadinamais DNR sekvenavimo metodais, primenančiais aminorūgčių sekvenavimo metodų principą. Augalams tiriamos rbcL, 18S ir 26S rDNR dalys. Tada palyginami skirtingų taksonų DNR fragmentai. Gautus molekulinius duomenis mokslininkai vertina kaip maiau subjektyvius, nors ir čia galima suklysti. Naudojant iuo metodu gautus molekulinius duomenis kartu su morfologiniais duomenimis ir kita informacija, buvo patikslinta augalų induočių filogenija. J.E.Doyle, 1998.
Augalams daugiau tinka PCR RFLP ir RAPD metodai. ie metodai labai greitai keičiasi prieingai elektroforezės metodams: keičiasi tik detalės, ne metodo principas.
PCR - RFLP restriction fragment length polymorphism arba CAPS cleaved amplified polymorphic sequences. PGR metodu padauginama ypatinga chloroplasto DNR dalis ir ikerpama enzimais restriktazėmis. is metodas patikimesnis, nei RAPD. Jis remiasi restriktazių veikla, kurios atpaįsta ypatingą DNR fragmentą ir nukerpa. Atsiranda DNR fragmentai su lygiais ir nelygiais galais. DNR fragmentų nukleotidų seka nustatoma enzimais ir jie palyginami. Duomenis galima apdoroti kladistikos metodais. Galima tirti herbariumų mediagą, tinka spręsti rūių komplekso problemas.
RAPD random amplified Polymorphic Sequences. Turint daug PGR produktų, iam metodui konstruojamos labai trumpos sutartinės DNR sekos. Tai gali būti trumpi ar ilgi fragmentai. Naudojamas pradmuo (primer), prisikabinantis prie skirtingų DNR vijų. Taip tikrinama 10 pradmenų. Pradedantieji naudoja 100 pradmenų, kol darbui atsirenka 1-2 tinkamus pradmenis. Dauguma pradmenų sukuria 10 - 12 fragmentų. RAPD naudojama tirti tolimoms rūims, tik jokiu būdu ne gentims. Metodas labai jautrus reikalauja tikslumo. Gauti molekuliniai duomenys apdorojami taksometrikos metodais.
Ikyla problema, kurį metodą pasirinkti. Pirmiausia reikia inoti, ką tirsime poliplodiją, hibridus, kokiu rango augalus ar grybus norima tirti. LENTELE. inoma,chemotaksonomija, vystantis mokslui ir technikai pasiūlys naujus metodus, sprendiant identifikacijos, klasifikacijos, evoliucijos ir fitogeografijos problemas.
Chromatografija fizinis cheminis miinių atskyrimo būdas, kai miinio komponentai atskiriami sorbcija kieta mediaga, o po to sekančiu iplovimu. Gali būti adsorbcinė, popieriaus, dujų, skysta, dviejų dimensijų gelftracinė?, plonasluoksnė chromatografijos.
Kartel N.A. et al. Genetics. Encyclopedial Dictionary. Minsk, Technalohija, 1999. 448p.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1205
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved