CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
PIRMOJI PAMOKA
Muzikos kūryba yra lygiai toks pats amatas kaip ir visi kiti profesija vadinami darbai. inoma, didelź reikmź turi talentas ir paaukimas, netgi, sakyčiau, tam tikra kultūrinė genoma, esanti tame naujame kūrėjuje. Mūsų kuklus tikslas yra tas prigimtines galias iaukti, suadinti, suteikti joms tam tikr¹ pavidal¹ ir paleisti laisvėn. I tikrųjų kūrybinė laisvė pasiekiama tik tuomet, kai esi laisvas priemonėse, kai tavźs nevaro neinia ir nepatyrimas. Vien Dievo dovanų tikrajam kūrėjui visuomet maa, o diletantui jų per daug, bet tuomet per maa galių jo kūryboje. Diletantas nuo profesionalo skiriasi tuo, kad vis¹ laik¹ kartoja save neįgalėdamas iokti i savo ribų. Diletantas visuomet tik kartoja, o jei ir pavyksta jam sukurti labiau įsimenantį kūrinį, tai vis tiek antrasis bus panaus į pirm¹jį ir t.t. Diletantas niekada neturi savo stiliaus, nes neino savo kūrybinio proceso mechanizmo. Jis nebeturi nei kūrybos metodo, nei auktesnių siekių. Rykus menininkas visuomet turi savo stilių, o stilius yra atpaįstama įvairovė. Visuomet kitaip, bet visuomet randi kak¹, kas tau padeda atskirti t¹ autorių i kitų. Tarkim, niekada nesupainiosi Mocarto su Prokofjevu, Gervinu ar Pendereckiu.
Kūryba yra tam tikri moduliai, sistemos, dėsniai, kurių nepainź visuomet blakosi tarp pretenzijos ir realių galimybių kalvų. Kūryba yra patirtys ir nuolatiniai atradimai, tampantys įmanomais painus kitų kūryb¹ ir tai, kokiu būdu ji gimė. Biblijos aikintojai turi ger¹ termin¹ hermeneutika mokslo aka, aikinanti ratijos paminklo itakas ir visas su tuo paminklu susietas aplinkybes. Jei kūrėjas nebesugeba hermeneutikai pavelgti į savo naujo kūrinio plan¹, idėj¹, apimtį ir turinį toks kūrinys visuomet pasmerktas nebūčiai. Esu patyrźs, kad kiek beįdedi, tiek ir besigirdi. Koks esi kūrybiniame darbe, tokia ir muzika. Kokia tavo kūrybinė galia toks ir rezultatas. Visa tai visuomet girdisi, ir būtent tai, kas įdėta ir kiek įdėta į kūrinį visuomet pasiekia klausytoj¹. Jo apgauti nebeįmanoma, kad ir koks jis būtų ribotas. Čia veikia itin svarbios jėgos emocija, sukrėtimas, įtampa, atsidavimas, ekstazė, paūmėjimas, dvasinė įtampa, siekis būti igirstam. Jos turi būti ukoduotos kūrinyje. Infantilika kūryba niekada neturi jokių ansų būti įsimintina ar iaukti poreikį būti pakartotinai atliktai. Komercinio radijo formatai gyvi būtent tokia muzika, kurios pakartojimai suerzintų todėl, kad visa ji yra infantilika, abejinga aplinkai ir neiaukianti jokių specialių emocijų. Toks formatas atitinka socialinį komercinio kanalo usakym¹, bet kai tokia muzika pateikiama specialiam klausimui kaip savarankikas ar dėmesio vertas opusas, tuomet mes sakome nuobodu, neįdomu, lėkta ir pan. Apie tai, mes dar ne kart¹ kalbėsime. A, beje, nematau jokio prietaravimo tarp dekoratyvinės, taikomosios muzikos ir koncertinės muzikos anrų. Savo paskaitose a stengiuosi kalbėti ne apie gerus ar blogus anrus, stilius, o apie blogai tuose anruose ar stiliuose realizuotus sumanymus. Mes kalbėsime apie esminius kūrybinio proceso etapus ir mūsų hermeneutika bus teorija bei praktiniai darbai, kurių pagrindinis tikslas yra įduoti jūsų rankoms įnagius, įrankius, metodus, kurie padėtų jums surasti tuos kūrybinius būdus, per kuriuos jums pavyktų geriausiai realizuoti savo kūrybinius sumanymus.
iandien mes ivardinsime svarbiausius kūrybinio darbo sandus, į kuriuos turėsime įsigilinti, juos iskleisti ir painti.
MUZIKINĖS MINTIES FORMAVIMAS
Motyvas - minties uuomina
Frazė maa mintis
Sakinys ubaigta maa mintis
Periodas įtvirtinta, utvirtinta maa mintis
Frazė formuojama i keletos motyvų, keli motyvai sudaro sakinį, por¹ sakinių period¹. Muzika yra menas laike, tad segmentų pakartojimas yra labai svarbi s¹lyga, nes klausytojas turi įsiminti frazes, kitaip tariant ne muzikinio teksto raides, bet odius, kad galėtų i jų sudėti tekstus. Besaikis vieno motyvo ar frazės kartojimas vienu atveju gali suerzinti, kitu įkvėpti. Kontrastinėje muzikoje monotonija visuomet erzina, gi monodinėje tokia gali būti religinė, ritualinė, meditacinė muzika jaudinti.
PVZ. 1.Elizai besikartojantis pirmas taktas. 2. Kyrie nesibaigianti melodija.
Net ir pats maiausias struktūrinis elementas turi būti idėstytas laike. Laiko pojūtį muzikoje parodo ritmas ir metras. Yra tik dviejų rūių laiko judėjimo kodai 2 ir 3 smūgių ritmai. Visi kiti yra arba sudėtiniai arba mirūs. Antra labai svarbi muzikinės minties dėstymo s¹lyga yra garsų aukčiai. Jų sekos taipogi yra tik dviejų krypčių į virų arba į apači¹. Trečia labai svarbi s¹lyga yra garsų, o ypač s¹skambių traukos. Ir čia turime tik dvi jų grupes pastoviuosius s¹skambius ir nepastoviuosius. PVZ. akordai.
Turime dėkoti Visagaliui, kad mums įdavė tokias skurdias i pirmo vilgsnio priemones. Diena ir naktis pakankama eėlių formavimui, kairė ir deinė idėjų kovai, dvi akys ir dvi ausys ko daugiau reikia stereo efektui pasiekti. Visi visų klevų lapai yra to paties stiliaus, bet nei karto nebuvo lygiai tokių pačių. Netgi ir klonuota avis yra jau kita avis, nes jos vilnos nerasime ant tos vadinkim, tikrosios avies Įvairovė gali būti pasiekiama tik su ribotų priemonių panaudojimu, o ne su besaikiu sukrovimu į vien¹ viet¹ visko, kas tik pasimaio po rankomis ar akimis. Taip ir kūryba negali būti besaikis garsų sukrovimas į vien¹ viet¹. Kūryba yra apsiribojimai, santūrumas ir saikas. Jonesu Pamokoje yra scena, kai ribotų sugebėjimų mokinė giriasi savo mokytojui, kad moka skaičiuoti iki begalybės. Mokytojas nustemba tai neįmanoma, brangioji! Pagalvojusi mokinė atsako Tuomet lygi eiolikos. Taip, begalybė atsiveria, kai moki skaičiuoti lygi eiolikos.
Toliau forma. Jos struktūra taipogi labai kukli yra dviejų ir trijų dalių muzikinės formos. Rasime ir vienos dalies preliudais vadinamų maų formų bet visoje visais laikais ir visose emės kratuose sukurtoje muzikoje nerasite jokių kitokių formų struktūrų. Visa yra maų formų pagrindas ir tolesnės jų modifikacijos, variacijos, kaitos ir mikstūros. Su maais kiekiais tvarka, su dideliais chaosas.
a // ab // aba // A(ab/aba) B(ab/aba) // A(ab/aba) B(ab/aba) A(ab/aba) //
Taigi, pirmosios pamokos uduotys: trys rinkiniai motyvų, frazių, sakinių ir periodų 2 ir 3 ritmo dalių taktuose; laisva melodija; kompozicijos ab ir ABA formose.
Pastaba: uduotys aptariamos ir konsultacijos teikiamos HMF Gedimino 43, Kaunas, 202 aud. trečiadieniais nuo 16 val.
ANTROJI PAMOKA
AIDIANTIS KŪRĖJAS
Forma yra laikas, kuris įgalina vis¹ norim¹ muzikinź informacij¹ idėstyti ir paskelbti. i informacija turi būti suvokiama klausytojui kaip esminė kūrinio s¹lyga. Danai turinys lemia formos parametrus, bet gali būti ir atvirkčiai. Tarkim, vieno ar kito stiliaus formatas (blues, miios, fuga, klubinė muzika ir kt.) reikalaus tam tikrų nustatytų (daugiau-maiau) standartų. Kūrinio s¹lygos aikumas taipogi gali būti atviras arba paslėptas. Tai įmanoma padaryti kintančių formų dėka arba kontrastinės muzikinės mediagos panaudojimu.
Jei forma yra gerai apskaičiuotas laikas, per kurį struktūrikai idėstoma i anksto sumanyta informacija, tai improvizacija (betarpikas muzikos kūrimas be iankstinio pasiruoimo) toki¹ formos nat¹ daniausiai atmeta ir remiasi tik bendrais, grubiais formos elementais. Daniausiai improvizatorius siekia įspūdio, kurį pasiekia manipuliuodamas jam gerai inomais, savitais kūrybos metodais ir būdais. Didelį efekt¹ sukelia virtuozinis pradas bei netikėti, prietaringi įprastiems kūrybiniai sprendimai, daromi čia pat ir negrįtamai. Lėtos muzikos reikalaujanti tema gali virsti scherzo, o greita marcia funebre (gedulingu maru). Improvizatorius aidia ne tike forma, kiek jos lauymu. Čia nepamainomi kontrastai, netikėtos pauzės ir dalių montaas.
Visuomet reikia atminti, kad improvizacija skiriama vienam-vieninteliam atlikimui, o raytinis (arba elektroniniu būdu fiksuotas) kūrinys daugkartiniam atlikimui. Bandymai pakartoti improvizacijas yra visuomet rizikingi ir daniausiai neįdomūs klausytojams. Tiesa, improvizacija priartina raytinio (fiksuoto) kūrinio vizij¹, j¹ parengia, irykina, bet nepakeičia.
Improvizuoti reikia aisti viena ar kita tema, bet tai nėra ibaigtas kūrinys, o tik jo iliuzija.
Uduotis: klasėje improvizuoti pagal dėstytojo ir kolegų studentų teikiamas odines ir muzikines temas. Improvizacija fortepijonu keturiomis rankomis. Improvizacija pagal stilius.
ios trumpos pratybos turi mums atskleisti kelet¹ svarbių ir tyrinėtinų dalykų: visų pirmiausia laiko, erdvės, saiko pojūtį; antra ar mūsų atliktos improvizacijos atliepė udavinio s¹lygoms; trečia koks iprotautos ir intuityvios kūrybos santykis buvo iose improvizacijose. Ir tai dar ne viskas: ar buvo įvertinta klausytojų auditorija, salės erdvė, ar buvo numatyti rezultatai, pasekmės. Improvizuojant būtina jausti ne vien save muzikoje, bet girdėti ir čia pat esanči¹ publik¹, kontroliuoti jos reakcijas, igirsti, kada ji jau pradeda nuobodiauti. Blogai, kai autoriui tenka ilgai aikinti savi sumanym¹ ar komentuoti, k¹ jis norėjo su savo muzika ireikti.
ie ir kiti klausimai bei elgsena gali būti ne tokie skaudūs, jei improvizatorius pains esminius muzikinės kūrybos dėsnius, inos jų stilius, laisvai valdys harmonij¹ ir polifonij¹, galės lengvai okinėti per stilius.
Taigi, improvizuoti gali tik tas, kuris neblogai įvaldźs bent kelias muzikos kūrybos technikas, jo nevaro formos klausimai, pagaliau, jie nebijo scenos ir jam neinoma publika nesuparalyiuoja jo veiksmų. Dr¹si ir danai netgi agresyvi DJ povyza bei veikla yra geras pavyzdys, kaip galima ivengti aukčiau ivardintų pavojų. A net galvoju, kad diskotekų vedėjas yra geriau imanantys formos bei stiliaus reikalus, nei tik muzikos akademijoje kompozicij¹ baigźs studentasJuk pirmasis, mikliai dėliodamas kompiuterinėse dėėse paslėptus elementus turi čia pat sukurti nauj¹, įspūding¹ ir udegantį kūrinį. Kitas klausimas, ar tokia metodika gali būti sėkmingai permesta į kitokios muzikos kūryba, kurioje reikalingas ne momentinis efektas (prilyginčiau jį fejerverko įspūdiui), bet kitokių dvasinių ir emocinių būsenų formavimas. tai čia ir regiu tam tikrus pavojus, kai DJ pasiekimai mechanikai transportuojami į kitas ir kitokios muzikos erdves.
ymus, neseniai tragikai uvźs literatūrologas Vytautas Kubilius prie 30 metų Nemune, manifestiniame straipsnyje Talento mįslės aikiaregikai nusakė standartizuotos kūrybos pavojų: kiekvienoje unifikuotoje visuomeninių ryių sistemoje menas visada ilieka blogiausiai sukoordinuota funkcija ir maiausiai standartizuota detalė. Tai, gal būt, esminė meno ymė kompiuterių epochoje. Būtina ilaikyti it¹ gaivinantį, bundantį, akinantį meno vaidmenį.
Mums reikia neprarasti tos įvairovės, o j¹ gausinti ir plėsti. Tai įmanoma tik įvaldius kompozicijos technik¹ ir imokus j¹ taikyti sprendiant įvairiausius kūrybinius udavinius.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1332
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved