CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
Kokybės samprata
1. Kokybės s¹vokos ir terminai
Kas yra kokybė? inome, kad io odio prasmė nevienareikmė. Viena, kai jis vartojamas buitinėje kalboje, visai kas kita, kai j¹ vartoja mokslininkai arba praktikai, nagrinėjantys kokybės klausimus.
Kai girdime sakant Auktos kokybės gaminys, įsivaizduojame ypač gerai pagamint¹, puikų produkt¹. Tarybiniais laikais kokybika preke buvo laikoma prekė, atitikusi standartus. Tačiau standartai yra netobuli, greitai sensta, yra sudaromi monių, turinčių savo nuomonź. Toks kokybės supratimas netinkamas rinkos s¹lygomis.
Siekdamos utikrinti aukt¹ kokybź visos kompanijos turi laikytis kokybės strategijos. Strategijos esmė priimant bet kokį sprendim¹ turi būti atsivelgiama į kliento poreikius, nes pagamintos produkcijos ar paslaugos kokybė priklauso nuo atskirų procesų ir jų tarpusavio s¹veikos.
Kokybės samprata technikoje
Specialistai kokybź vertinama pagal tai, kaip gatavas gaminys atitinka brėinius ir techninius reikalavimus. Neturi būti skirtumo tarp projektuojamo ir pagaminto gaminio. Tai ir yra pagrindinis kokybės utikrinimo udavinys.
Kokybės ratas
Kokybź nusako sudaromieji, sudarantys tam tikr¹ rat¹., kokybės ratas tai ,,udaras ratas pasekmių, nusakančių gaminio arba proceso kokybź jo gamybos ir eksploatacijos etapu.
Kokybė kompleksinė s¹voka
Kokybė tai kompleksinė s¹voka. Viena, visi įmonės skyriai daugiau ar maiau atsako u gaminio kokybź, atitinkanči¹ projekt¹, kita, visi gaminiai turi savybių kurias galima kontroliuoti, imatuoti. Tokio gaminio kokybė charakterizuojama keliais kokybės poymiais imama atskirų poymių suma.
Skirtingai suprantomos s¹vokos kokybė ir patikimumas.
Nuo odio kokybė reikia skirti odį patikimumas, nors buityje ios reikmės danai painiojamos. Patikimumas tai ilgalaikė kokybė, isilaikanti vis¹ numatyt¹ eksploatacijos laikotarpį, arba kokybė, isilaikanti ilgiau nei numatytas eksploatacijos laikotarpis.
Kokybė visuma objekto savybių, kurios turi atitikti nustatytus ir numanomus poreikius.
Laikui bėgant poreikiai gali keistis. Jie gali apimti tokius aspektus, kaip eksploatacinės charakteristikos, tikimas funkcionuoti, patikimumas, saugumas, aplinka, ekonominiai ir estetiniai reikalavimai. Terminas kokybė supratimas ribotai. ir gali būti vartojami tokie terminai:
1. Santykinė kokybė kada objektai klasifikuojami atsivelgiant į jų privalumų lygį arba lyginam¹ja prasme.
Kokybės lygis kokybine prasme (statistinė priėmimo kontrolė).
3. Kokybės riba tai vertinami tikslūs techniniai rodikliai.
Bendra kokybė gali būti pasiekta tik sudėjus atskirus jos elementus, kai galiausiai gaunamas kokybikas produktas ar paslauga.
Gradacija - (klasė, rūis) rodo numatytus arba pripaintus kokybės reikalavimų skirtumus.
Auktos klasės objektas gali būti nepatenkinamos klasės, ir atvirkčiai. Kai klasė ymima skaičiais, aukčiausia klasė ymima skaičiumi 1, o emesnė klasė atitinkamai 2, 3, 4 ir t. t.
Kokybės reikalavimai: Svarbu, kad kokybės reikalavimai visikai atitiktų nustatytus ir numanomus vartotojų poreikius. Kokybės reikalavimai turi būti nusakyti pradioje.
Patikimumas: vartojamas aprayti bendriems dalykams, kada nevartojami kiekybiniai terminai. Patikimumas yra vienas i aspektų, priklausančių nuo laiko.
Suderinamumas: galimybė tam tikrus objektus naudoti kartu, įvykdant tam tikrus reikalavimus.
Pakeičiamumas: galimybė objekt¹ be modifikacijos naudoti vietoje kito objekto, vykdant tam tikrus reikalavimus.
Saugumas: būsena, kai nuostolio rizika personalui arba nuostolis organizacijai apribotas iki leistinojo lygio. Saugumas yra vienas i kokybės aspektų.
Atitikimas: nustatytų reikalavimų atitikimas.
Neatitikimas: apima vien¹ arba kelis kokybės trūkumus arba sistemos elementų kokybės trūkumus, arba jų nukrypimus nuo reikalavimų.
Defektas: įvykdyto nustatyto arba laukiamo reikalavimo, keliamo objektui, taip pat reikalavimo, utikrinančio saugum¹. Reikalavimas turi būti realus, atsivelgiant į esamas s¹lygas.
Atsakomybė u produkcijos kokybź: bendras terminas, apraantis gamintojo arba kitų asmenų įsipareigojimus, įvykus traumai, sueidimams, sunaikinus asmeninį turt¹ arba patyrus kitų nuostolių, esant blogam gaminiui.
Kontrolė: veikla, apimanti vienos ar kelių charakteristikų matavimus, ekspertizes, bandymus ar įvertinimus ir gautų rezultatų duomenų palyginim¹ su nustatytais reikalavimais.
Savikontrolė: atlikto darbo kontrolė, jo vykdytojui laikantis numatytų reikalavimų. Savikontrolės rezultatai gali būti naudojami procesui valdyti.
Patikrinimas: Projektuojant ir tobulinant patikrinimas reikia ekspertizės atlikim¹. odis patikrinta vartojamas statuso atitikčiai paymėti.
Objektyvus įrodymas: informacija kuri gali būti patvirtinta remiantis faktais, gautais stebint, matuojant, bandant arba kitokiais būdais.
Kokybės charakteristikos
Technikos objektų kokybė įvertinama jo charakteristikų (parametrų) visuma;
ios charakteristikos gali būti suskirstytos į tris grupes: tolydines, diskretines ir dvejetaines.
Tolydinės charakteristikos yra tokios, kurios gali įgauti bet koki¹ reikmź nustatytame reikmių intervale. Pvz., automobilis 100 km gali suvartoti nuo 7 litrų, vaiuodamas greitkeliu, iki 9 litrų degalų mieste. Jos yra objektyvios, nes gali būti tiksliai imatuotos ir nepriklauso nuo kieno nors nuomonės.
Diskretinės charakteristikos paymi savybes, kurioms būdingos kelios reikmės. Pvz., automobilio ivaizda gali būti apibūdinama kaip gera, puiki, patenkinama, nepatenkinama ir t. t.
Diskretinės charakteristikos yra subjektyvios, priklauso nuo vertintojo nuomonės. Tai, kas vienam atrodo puiku, kitam gali būti tik patenkinama ar net nepatenkinama.
Dvejetainės charakteristikos naudojamos paymėti savybėms, kurias objektas turi arba neturi. Jos ymimos dvejetainės skaičiavimo sistemos enklais: 0 savybės nėra, 1 savybė yra. Pvz., automobilis turi vairo stiprintuv¹ arba jo neturi, staklės turi programinį valym¹ arba jo neturi. Dvejetainės charakteristikos taip pat yra objektyvios, nes nepriklauso nuo vertintojo nuomonės.
Taigi technikos objekto kokybė gali būti apibūdinama trimis parametrų grupėmis: tolydinių parametrų visuma , diskretinių parametrų visuma , dvejetainių parametrų visuma . I trijų parametrų grupių informatyviausi yra tolydiniai parametrai. ie parametrai yra objektyvūs, nes jų vertės nustatomos nepriklausomai matuojant. Gamintojas produkto specifikacijoje nurodo produkt¹ apibūdinančius parametrus, kurie vadinami projektiniais parametrais. Staklių specifikacij¹ sudaro ie parametrai: didiausi apdirbamos detalės matmenys, variklio galingumas, pastūmos diapazonas, sūklio apsisukimų diapazonas, staklių gabaritai.
Visi gaminiai yra veikiami atsitiktinių veiksnių. Jų įtaka pasireikia gaminant ir eksploatuojant produkt¹ tam tikromis s¹lygomis. Vienodų bet kurios mainos detalių grupės turi nedidelių atsitiktinių matmenų, pavirių kokybės cheminės sudėties, kietumo ir kitų nuokrypių. Aplinka, kurioje maina dirba, taippat apibūdinama parametrais (temperatūra, oro drėgnumu, atmosferos slėgiu ir kt.), kurių vertės taip pat yra atsitiktinės. Visi atsitiktiniai veiksniai, turintys įtakos technikos objekto darbui, vadinami atsitiktiniais įėjimo parametrais. Dėl jų poveikio pasikeičia objekto charakteristikos, kurias galima įsivaizduoti kaip iėjimo parametrus.
Jeigu gaminio specifikacijoje nurodytas koks nors parametras, tai dėl kintamų charakteristikų jis gali kisti nevirydamas tam tikrų ribų. Technikos objekto charakteristikų verčių nuokrypiai nuo projektinių sukels vartotojo nepasitenkinim¹. Todėl gamintojas paprastai nurodo charakteristikų tolerancijos ribomis.
3. Kokybės rodikliai
Visapusikas kokybės gerinimas tai vienas aktualiausių dalykų, skatinančių sėkming¹ ekonominį gamybos vystym¹si. iuolaikinės technikos sudėtingumas, gamybinių procesų mechanizavimas ir automatizavimas, gyventojų poreikių didėjimas, kylant jų materialinei gerovei, sudaro objektyvias s¹lygas planingai gerinti visų pramonės akų produkcijos kokybź.
Gaminio kokybė priklauso nuo įvairių konstrukcinių ir technologinių savybių, kurios lemia jo gamybos s¹naudas ir eksploatacijos efektyvum¹. Jeigu kokybės rodiklis nusako tik vien¹ gaminio savybź, jis vadinamas vienetiniu, o jeigu kelias kompleksiniu.
Pagal charakterizuojamas savybes galima iskirti kelet¹ kokybės rodiklių grupių:
1. Techninės paskirties rodikliai charakterizuoja produkto eksploatacijos pagal paskirtį naudojam¹jį efekt¹ ir nusako jo naudojimo sritį. Mainų gamybos pramonėje daniausi ie paskirties rodikliai: galingumas, mainos universalumas, naumas, masė, energijos s¹naudos. Yra ir specifinių rodiklių tai apdirbamos detalės matmenys, ribiniai greičiai ir pastūmos, automatizavimo lygis ir t. t.
Patikimumo kompleksiniai rodikliai sudaro vien¹ svarbiausių mainų gamybos produkcijos kokybės rodiklių grupių. Patikimumas objekto savybė tam tikrus parametrus ilaikyti nevirijant numatytų ribų. Jis apima negendamumo, darbingumo, gedimo, pataisomumo, pasiruoimo, isilaikymo, ilgaamikumo savybes arba ių savybių derinius.
3. Technologikumo rodikliai rodo, kiek objektas ir jo elementai atitinka iuolaikinės gamybos s¹lygas, ar racionaliai naudojamos konstrukcinės mediagos, ar yra galimybių taikyti naujausius gamybos metodus bei tipinius technologinius procesus.
4. Ekonomiko aliavų ar mediagų naudojimo rodikliai charakterizuoja mediagų ar aliavų s¹naudas gaminant, eksploatuojant produkt¹ ar techninź sistem¹.
5. Estetiniai kokybės rodikliai apibūdina produkto ivaizd¹, ar pats gaminys dera prie aplinkos, ar gerai spalvikai įformintas, ar geros prekinės ivaizdos, ar atitinka mad¹ ir t. t.
6. Ekologiniai rodikliai charakterizuoja aling¹ poveikį aplinkai, eksploatuojant produkt¹ ar teikiant paslaug¹ (pvz., automobilio imetamosios nuodingosios dujos ir t. t.).
7. Ergonominiai kokybės nusako ryį tarp gaminio ir mogaus, apibūdina optimalias mainos valdymo s¹lygas. Ergonominiai rodikliai skirstomi į tris pogrupius: antropometrinius, fiziologinius, higieninius.
8. Ekologiniai rodikliai nusako aling¹ poveikį aplinkai eksploatuojant produkt¹ ar teikiant paslaug¹, pvz., automobilių imetamosios nuodingosios dujos.
9. Saugos rodikliai charakterizuoja, kaip saugiai eksploatuojamas produktas ar teikiama paslauga. Saugos savybės gali būti aktyviosios, pasyviosios ir poavarinės saugos.
10. Standartizacijos ir unifikacijos rodikliai rodo standartizuotų bei unifikuotų detalių, sudedamųjų dalių ir kitų elementų lyginam¹jį svorį gaminyje.
11. Patentiniai teisiniai rodikliai yra tik du: patentabilumas ir patentinis grynumas.
Metodai, taikomi produkcijos kokybės rodiklių reikmėms nustatyti, skirstomi į dvi grupes: į objektyviuosius (skaičiavimo, matavimo, registravimo) ir subjektyviuosius (sociologinis, ekspertinis, organoleptinis). Visais atvejais patartina taikyti tik objektyviuosius metodus ir naudotis ir jais remiantis gautais kokybės rodikliais.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1332
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved