Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
BulgaraCeha slovacaCroataEnglezaEstonaFinlandezaFranceza
GermanaItalianaLetonaLituanianaMaghiaraOlandezaPoloneza
SarbaSlovenaSpaniolaSuedezaTurcaUcraineana

įstatymaiįvairiųApskaitosArchitektūraBiografijaBiologijaBotanikaChemija
EkologijaEkonomikaElektraFinansaiFizinisGeografijaIstorijaKarjeros
KompiuteriaiKultūraLiteratūraMatematikaMedicinaPolitikaPrekybaPsichologija
ReceptusSociologijaTechnikaTeisėTurizmasValdymasšvietimas

Šeima

įvairių



+ Font mai mare | - Font mai mic



DOCUMENTE SIMILARE

Šeima – mažiausias visuomenės regeneracijos kolektyvas, kurį sieja ekonominės ir dvasinės veiklos bendrumas.

Jos kaip socialinės institucijos pagrindiniai uždaviniai yra šie:



saugoti ir puoselėti šeimos narių ištikimybź ir darn¹;

sudaryti palankias vaikų vystymosi ir brendimo s¹lygas;

stiprinti šeimos ūkį ir racionaliai tvarkyti jos ekonomik¹;

rūpintis vaikų bendruoju ir profesiniu išsilavinimu, padėti mokyklai mokyti ir auklėti vaikus;

ugdyti vaikų pažiūras, dorovinį elgesį ir parengti juos gyvenimui ir darbui visuomenėje.

Šeimos darna – pagrindinė sėkmingo vaikų ugdymo s¹lyga. Ji sukuriama protingai tenkinant šeimos narių poreikius, sprendžiant prieštaravimus.

1. UGDYMAS ŠEIMOJE

Ugdymas šeimoje apima:

fizinį lavinim¹ (maitinimas, higieninis režimas, grūdinimas, mankšta);

protinį lavinim¹ (žodžių, s¹vokų formavimas, atminties, m¹stymo, vaizduotės, kalbos lavinimas);

pasaulėžiūros ugdymas ir visuomeninį aktyvum¹ (mokslinių pažiūrų filosofinis orientacijų formavimas);

dorovinį auklėjim¹ (dorovinių normų įsisavinimas ir elgesys pagal jas);

darbinį auklėjim¹ (ruošos darbai, visuomenei naudingas darbas, stropumas);

estetinį auklėjim¹ (emocinis grožio išgyvenimas, skonis ir grožio kūrimas buityje, darbe, santykiuose su žmonėmis – etiketas);

lytinį auklėjim¹ (berniukų ir mergaičių santykiai šeimoje; partnerystės ir draugystės problemos; lytinis švietimas; erotinis auklėjimas; rengimas šeimos gyvenimui).

Šeiminis auklėjimas, vaikui sulaukus mokyklinio amžiaus, derinamas su mokykloje atliekamu darbu – mokymu ir auklėjimu. Dabar šeima įgyja naujų pareigų:

stiprinti teigiam¹ vaiko požiūrį į mokykl¹, mokytojus ir mokym¹si;

užtikrinti materialines s¹lygas vaikui mokytis mokykloje ir namie;

stebėti, kaip vaikas mokosi ir elgiasi mokykloje;

palaikyti ryšį su mokykla, dalyvauti jos renginiuose;

padėti mokyklai vaikus mokyti ir auklėti, vykdyti mokyklos nurodymus.

Šeiminio auklėjimo metodai yra šie:

asmeninis tėvų pavyzdys;

pamokymas, nurodymas, paliepimas;

auklėjamieji pokalbiai įvairiomis temomis;

pasakų sekimas ir garsinis skaitymas, eilėraščių mokymas;

stebėtų televizijos laidų, filmų, knygų, ekskursijų aptarimas;

žaidimų ir darbo organizavimas;

teigiamų įpročių (higienos, mokymosi, tvarkos ir kt.) formavimas;

saviauklos organizavimas;

skatinimas (pritarimas, glamonės, palaikymas, dr¹sinimas, pagyrimai, apdovanojimas);

bausmės (nepritarimas, prieštaravimas, malonumo atėmimas, gėdinimas, įspėjimas, izoliavimas).

Fizinės bausmės kategoriškai draudžiamos.

Auklėjimo metodai tada veiksmingi, kai jie atitinka vaiko amžiaus ir individualias savybes. Todėl reikia gerai pažinti savo vaik¹ (L. Jovaiša, 1993).

2. ŠEIMOS RAIDOS ISTORIJA

Matriarchatas. Šis terminas yra kilźs iš dviejų žodžių (lot. mater (motina) ir gr. archē (valdžia). Matriarchatas - tai viena iš pirmykštės visuomenės organizacijos formų, atsiradusi vėlyvajame paleolite. Svarbiausias matriarchato požymis: visuomenėje vyrauja moterys, nes jos gali pratźsti giminź. Vaikai kildinami vien tik iš motinos, visai nesvarbu, kas tėvas. Turtas ir pareigos paveldima motinos linija. Tačiau neteisinga manyti, kad matriarchatas yra visiškas moterų viešpatavimas. Jų veiksmus varžė nėštumai, gimdymai, vaikų maitinimas ir auklėjimas, todėl moterys mažiau prisidėjo prie maisto gaminimo ir daug kuo priklausė nuo vyrų.

Matriarchalinėje santvarkoje sutuoktuvių esmź sudarė jaunuolio ir merginos tarpusavio susitarimas gyventi drauge. Paprastai pora bendr¹ gyvenim¹ pradėdavo nuo to, kad pavalgydavo kiaušinienės, obuolių, vištienos, simbolizuojančių vaisingum¹, meilź, išgerdavo iš to paties indo ir atsiguldavo į vien¹ guolį (lov¹).

Patriarchatas. Prijaukinus gyvulius ir ėmus juos auginti, atsiradus amatams, žmonija įžengė į nauj¹ raidos er¹, kurioje svarbiausi¹ vaidmenį vaidino vyrai. Tuo metu buvo pripažintas ir biologinis vyro vaidmuo: giminź imta skaičiuoti ir turt¹ paveldėti tėvo linija. Pagrindiniu ūkio vienetu tapo didžioji patriarchalinė šeima.

Didžioji šeima - artimų giminaičių grupė ligi penktos, šeštos kartos, gyvenančių kartu, bendrai dirbančių ūkio darbus, valdomų vyriausiojo šeimos nario. Ji buvo gausi - nuo 20 iki 120 narių. Svarbiausius klausimus sprendė visi didžiosios šeimos vyrai ir moterys. Patriarchato s¹lygomis susikūrė monogaminė šeima, paremta vyro viešpatavimu. Jos tikslas - auginti vaikus, kurių tėvas būtų neabejotinas, kad jie galėtų paveldėti turt¹. Monogaminź santuok¹ nutraukti galėjo tik vyras. Moteris turėjo griežtai laikytis skaistybės ir santuokos ištikimybės.

Šeimos formos.

Promiskuitetas (lot. promiscuus - mišrus, bendras) - spėjama nereguliuojamų lytinių santykių stadija pirmykštėje žmonių bendruomenėje, buvusi iki šeimos ir santuokos normų atsiradimo. Susidarius aiškiai hierarchijai, vadas galėjo poruotis su kiekviena moterimi. Promiskuitetas truko šimtus, tū7kstančius metų ir baigėsi prieš 15 - 40 tūkst. metų.

Grupinė santuoka - tai ankstyviausia promiskuitet¹ pakeitusi santuokos forma. Visi vienos giminės ar grupės vyrai turėjo teisź gyventi su visomis kitos giminės ar grupės moterimis. Santuokos būdavo atsitiktinės, epizodinės.

Porinė santuoka - pirmykštės bendruomenės laikų vieno vyro santuoka su viena moterimi. Porinė šeima formavosi grupinės šeimos gelmėse. Plėtojantis kolektyvinei gamybai, keitėsi tradiciniai lytiniai santykiai. Moterys į juos ėmė žiūrėti kaip į žeminantį dalyk¹, todėl siekė skaistybės, teisės į laikin¹ ar nuolatinź santuok¹ su vienu vyru. Be to, jau buvo pastebėtas kraujomaišos kenksmingumas, todėl pradėta drausti giminaičių santuokas. Greta motinos buvo įvardintas ir tikrasis tėvas.

Porinė šeima nesudarė savarankiško ekonominio vieneto: sutuoktiniai neturėjo bendros nuosavybės, vaikai dažniausiai priklausė tik motinai arba jos giminei, o sutuoktiniai - kiekvienas savo giminei. Tad tokia santuoka buvo nepatvari, lengvai nutraukiama, išlaikiusi dar grupinės santuokos liekanų.

Porinė santuoka turėjo įvairių apraiškų:

Poliandrija (poli+gr. anēr - vyras) - daugvyrystė, vienos moters santuoka su keliais vyrais tuo pačiu metu, viena iš nykstančios grupinės santuokos formų, būdinga matriarchatui.

Sororatas (lot. soror - sesuo). Tai toks santuokinis paprotys, pagal kurį vyras galėjo tuoktis su keliomis moterimis, kurios tarpusavyje buvo artimos giminaitės - seserys ar pusseserės. Kai kuriose tautose našlys turėdavo vesti mirusios žmonos seserį.

Leviratas (lot. levir - dieveris) - santuokinis paprotys, pagal kurį našlė turėjo teisź ar privalėjo tekėti už mirusio vyro brolio. Atsirado ankstyvajame matriarchate kaip grupinės santuokos liekana. Leviratui išlikti, ypač Azijoje, įtakos turėjo kalymo paprotys.

Heterizmas (gr. hetaira - draugė, meilužė). Tai vyrų teisė lytiškai santykiauti su ištekančia mergina (išperkamasis heterizmas) arba svečio teisė į šeimininko žmon¹ ar dukterį (svetingasis heterizmas). Grupinės santuokos liekana.

Monogaminė šeima (vienpatystė). Ji išsirutuliojo iš porinės šeimos. Monogaminė šeima - vieno vyro santuoka su viena moterimi.  Įsigalėjus tokiai šeimai, prasidėjo žmonijos civilizacija. Svarbiausia šios šeimos atsiradimo priežastis buvo siekimas kaupti privatų turt¹ ir perduoti jį palikuonims. Monogamija buvo privaloma tik moterims, vyrai turėjo didesnių lytinių laisvių (Babilonijos valdovo Chamurapio kodeksas). Tikroji monogamija yra ten, kur moteris visais atžvilgiais turi lygias teises su vyru, kur santuoka paremta abipuse meile, savanoriškumu ir draugyste. Pirm¹ kart¹ istorijoje vyro ir moters lygybź įstatymiškai paskelbė Prancūzijos didžioji revoliucija (1793 m.). Įstatymu buvo įteisinta santuoka (pagrįsta abipusiu susitarimu), skyrybos, panaikintas vaikų skirstymas į santuokinius ir nesantuokinius. Monogaminė šeima yra tobuliausia santuokos forma, būdinga labiausiai išsivysčiusioms pasaulio šalims.

Poligaminė šeima. Tai tokia šeima, kai vienas vyras gyvena santuokoje su keliomis moterimis. Islamas (Koranas) leidžia kiekvienam vyrui vienu metu turėti ne daugiau kaip keturias žmonas ir neribotai sugulovių, o moteris negali turėti daugiau kaip vien¹ vyr¹. Daugpatystź įstatymai ir dabar leidžia Saudo Arabijoje, Jemeno Arabų Respublikoje. Žmonų skaičių lemia ekonominės s¹lygos, nes paprastai žmonas perka ir reikia išlaikyti.

Laikinoji šeima. Irano ir Japonijos įstatymai suteikia juridinź gali¹ laikinoms santuokoms. Jų trukmė nustatoma abiejų šalių susitarimu ir sutartimi. Tuo pačiu metu susitariama dėl išpirkos dydžio, kuri¹ vyras sumoka žmonai už santuok¹. Pasibaigus laikinos santuokos galiojimo laikui, visi teisiniai sutuoktinių santykiai nutraukiami.

PANAUDOTA LITERATŪRA

Miškinis K. Šeimos pedagogika.- Vilnius: Mokslo ir enciklop. l-kla, 1993.- P.17 – 21.

3. SANTUOKOS MOTYVAI

Kodėl kuriamos šeimos? Poreikiai, skatinantieji žmogų kurti šeim¹, labai įvairūs. Dabar besituokiantieji tvirtina, kad svarbiausi jų šeimos kūrimo motyvai - dvasinis bendrumas, meilė, artimi interesai. Pastebėta, kad jauni žmonės kurdami jau turi savyje gero vyro ir geros žmonos stereotip¹. Vaizdinius apie idealaus vyro ir idealios žmonos bruožus, apie šeimyninį gyvenim¹ sukuria tėvų šeimos gyvenimo būdas, aplinka, draugų požymiai, literatūra, gyvenimo patirtis. Iš šių vaizdinių galima išskirti santuokos sudarymo motyvus, darančius pastebim¹ įtak¹ jaunos šeimos stabilumui.

1. Noras mylėti ir būti mylimu.

2. Noras pratźsti save vaikuose.

3. Noras turėti savo ūkį ir savarankiškai tvarkytis jame.

Šie trys motyvai patys svarbiausi ir lemiami sudarant santuok¹. Jie neprieštarauja dabartinei visuomenei ir visuomenės normos ir vertybės palankiausiai leidžia šių poreikių realizavim¹ tik santuokoje. (Bikulčius, 1995)

Kiti santuokos sudarymo motyvai mažiau tradiciški, nors pasitaikantys (deja, jie reikšmingos įtakos šeimos stabilumui neturi):

a) įkyri vienatvės baimė;

b) noras pakeisti pavardź (merginoms);

c) draugai ir pažįstami patenkinti santuoka, jaučia savo reikšmingum¹;

d) nuomonė, kad netekėjusios merginos ir nevedź vaikinai mažiau visuomenės vertinami negu ištekėjusios ar vedź - moralinis santuokos prestižas;

e) noras kuo greičiau įteisinti seksualinius santykius.

Ypating¹ viet¹, ypač paskubomis sudarant santuok¹, užima ikisantuokinis nėštumas. Ikisantuokinis nuotakos nėštumas gali būti lengvabūdiško intymaus gyvenimo pasekmė, o kartais ir vienintelė galimybė sukurti šeim¹ su pasirinktu žmogumi. (Bikulčius, 1995)

Daugumos susituokusiųjų vertinimu, šeima - aukštesnė suaugusiojo žmogaus gyvenimo pakopa, kurioje galima tapti pilnavertišku žmogumi, realizuoti savo poreikius. Žmonės sukūrź šeim¹ mokosi vertinti save, partnerį, suvokia visus jų laukiančius sunkumus ir noriai pasitinka vargus ir nepriteklius. Šeim¹ galima vertinti dvejopai. Ji reikalinga žmogui, jo poreikių tenkinimui, pareigų atlikimui. Šeima reikalinga visai visuomenei, nes tai visuomenės miniatiūra, pirminis jos kolektyvas. Todėl dera aptarti jos funkcijas, nusakant k¹ šeima duoda visuomenei ir savo nariams. (Bikulčius, 1995)

PANAUDOTA LITERATŪRA:

Bikulčius J. Šeimyninio gyvenimo darna ir jos išsaugojimo paslaptys.- Panevėžys, 1995.- 143 p.

4. ŠEIMOS FUNKCIJOS

Kuriant šeim¹ retai dominuoja vienas poreikis, dažniausiai jų būna keliolika. Nesudėtinga juos suskirstyti į svarbiausias grupes:

a) tėvystės ir motinystės arba giminės tźsimo;

b) emocinio bendravimo, savojo “aš” išsaugojimo;

c) seksualiniai;

d) bendro ūkio ir buities. (Bikulčius, 1995)

Šios poreikių grupės atitinka žmogaus gyvenimui reikšmingiausias šeimos funkcijas.

Šeimos funkcijas suprantame kaip sutuoktinių ar kitų jos narių (vaikų, senelių) poreikių tenkinim¹ ir pareigų vienų kitiems (tėvų vaikams, vaikų tėvams ir t. t.) atlikim¹. Bendriausia šeimos funkcija yra laimės siekimas. (Miškinis, 1993)

Šeimos funkcijos

4.1. Žmonių giminės tźsimas. Vaikų gimdymas yra moralinė būtinybė, nes vaikai teikia daug džiaugsmo, stiprina šeim¹ ir taut¹, be to glaudžiai siejasi su emociniu poreikiu pratźsti save savo vaikuose. Šeimoje atsiradus vaikams, praturtėja jos narių dvasiniai ryšiai, tėvai pakartoja savo vaikystź ir jaunystź savo vaikų vaikystėje ir jaunystėje, papildo savo gyvenimo prasmź ir per savo vaikus pažįsta patį gyvenim¹ giliau ir pilniau.

4.2. Vaikų auginimas, socializacija ir auklėjimas. Vaikų auginimas - viena iš svarbiausių šeimos dvasinio gyvenimo funkcijų. Ji patenkina emocinius motinystės ir tėvystės poreikius bei visuomenės reikmes,- kad gimtų daugiau vaikų ir jie geri užaugtų. J.Gutauskas rašo: “Mažai tautai yra tik vienas tikras kelias, tai veržlumas ne tiek į plotį, kiekį aukštį, į kūrybinius laimėjimus. Horizontalinź slinktį dažniausiai sulaiko gausesnės ir stipresnės tautos. Kilimas vertikalia kryptimi visada yra laisvas ir nevaržomas. Tuo kilimu apsaugoma ir tautybė”(Bajoriūnas, 1989). Lietuvių tautos dvasinio atgimimo laikotarpiu tai ypač svarbu. Sustiprėtų mūsų dvasia ir dorovė. Taptų humaniškesni žmonių tarpusavio santykiai.

Šeima yra tobuliausias vaiko auginimo institutas.

Svarbiausi¹ vaidmenį socializuojant vaik¹ atlieka tėvai, nes šeimoje vaikas stebi, suvokia ir perima šeimos gyvenimo būd¹, jos narių dorovinź ir dvasinź kultūr¹, elgesį, vertybines orientacijas. Ji padeda įveikti vienišum¹, nepasitikėjim¹ savimi, nerim¹, atstatyti emocinź pusiausvyr¹, niveliuoja stresus. Šeimoje labai individualiai tenkinami vaiko materialiniai ir dvasiniai poreikiai. Joje vaikai, perimdami vyresniųjų gyvenimo ir auklėjimo patyrim¹, formuojasi kaip būsimieji tėvai. Kartu su tėvais tvarkydami šeimos ūkį, jie išmoksta šeimyniškai ūkininkauti. Šeimoje vaikas mokosi vykdyti jos ir visuomenės užduotis. Jis išbando savo jėgas ir galimybes. Šeima apsaugo vaik¹ nuo brutualaus susidūrimo su tikrove. Šeima palankiausiai veikia vaiko psichik¹, skatina jo protinį ir dorovinį vystym¹si. Čia jis visiškai patenkina savo emocinius poreikius (prieraišumas artimiesiems, tėvų dėmesys vaikams ir kita).

Sakoma, jog žmogus “stovi ant keturių kolonų: intelekto, emocijų, valios ir doros, kurios ir apibūdina žmogaus esmź, jo vertź, jo gyvenimo būd¹.” Pirmose amžiaus pakopose, vaikystėje, kol vaiko patirtis nedidelė, kol neišsivystźs vaiko abstraktus m¹stymas, vaikas kupinas emocijų, kurios jo gyvenime turi ypating¹ reikšmź. Todėl įvedant vaik¹ į šeimos, visuomenės gyvenim¹, ypač svarbu veikti jo emocinį pasaulį, kuris jį artina prie aplinkos, padeda pažinti save ir kitus. Labai svarbu formuoti teigiamas vaiko emocijas ir jomis remiantis vesti vaik¹ į visuomenź. Tačiau turint omenyje vaiko egocentriškum¹ (Ž.Piaže), svarbu, kad vaikas pirmiausia pažintų ir suprastų pats save, savo jausmus, norus, nuotaikas ir išmoktų valdyti save. Vaikas, nesuvokdamas pats savźs, nesupras ir kitų. Taigi, socializuojant vaik¹ šeimoje, tenka jį vesti į šeim¹, į visuomenź per jį patį, per jo vidinį, ypač jo emocinį pasaulį. Vaikas turi išmokti valdyti savo jausmus, reikalui esant juos derinti prie kitų žmonių nuotaikos. Tai padės suprasti kitus žmones, orientuotis situacijoje, pritapti visuomenėje. (Vaitkevičius, 1995)

Plačiai auklėjamoji šeimos funkcija suprantama taip: (Bajoriūnas, 1989)

garantuoti pilnavertį ir teising¹ vaiko fizinį vystym¹si;

sudaryti tinkamas s¹lygas vystytis vaiko interesams bei intelektualiniams poreikiams ir išugdyti nuolatinio mokymosi motyvus;

supažindinti su visuomenėje priimtinomis elgesio normomis, formuoti etines s¹vokas, mokyti suprasti kito žmogaus elgesį, suvokti jo individualum¹ bei skirtumus ir interpretuoti t¹ elgesį laikantis visuomenėje priimtų bendravimo taisyklių;

formuoti patriotinź nuostat¹ į savo tautybź, ugdyti jausming¹ pažiūr¹ į idėjines tradicijas, pagarb¹ tautos simboliams, tradicijoms ir didvyriams;

supažindinti vaik¹ su kultūros ir meno pasauliu, išmokyti aktyviai dalyvauti kultūrinėje veikloje, naudingai praleisti laisvalaikį;

išugdyti aktyvi¹ pažiūr¹ į darb¹, sužadinti domėjim¹si tėvų darbu, paruošti vaik¹ darbui ir profesijos pasirinkimui;

išugdyti poreikį bendrauti su žmonėmis, plėtoti tuos kontaktus su giminėmis, artimaisiais, rodyti įvairaus pobūdžio iniciatyv¹, skatinanči¹ bendrauti su aplinka;

išugdyti teigiam¹ pažiūr¹ į tėvų ir sutuoktinių santykius, formuoti globėjiškas pozicijas jaunesniųjų ir silpnesniųjų atžvilgiu, palaikyti draugiškus santykius tarp tėvų ir vaikų nepažeidžiant tėvų autoriteto;

ruošti savarankiškam gyvenimui ugdant kūrybišk¹ bendradarbiavimo pozicij¹ šeimos gyvenime, paruošti gyvenimo sunkumams ir problemoms;

sudominti vaikus globalinėmis (ekologinėmis, demografinėmis,  energetinėmis, lygiateisio tautų bendravimo ir bendradarbiavimo ir kt.) problemomis ir ruošti juos aktyviam įsijungimui į šių problemų sprendim¹.

Vaiko auklėjimo šeimoje tikslas gali būti suprastas trejopai: a) ateities meilė - aukščiausias auklėjimo tikslas (be jo negalėtume pasiekti kitų kilnių tikslų); b) harmoningos asmenybės išugdymas - programinis tikslas; c) žmogaus, Lietuvos piliečio, patrioto, internacionalisto išauklėjimas.

Ateitis motyvuoja mūsų poelgius. Tėvai, augindami vaikus, tarsi s¹veikauja tarp ateities, dabarties ir praeities. Ateities meilė yra lyg sintezė įvairių funkcijų. Ji brźsta drauge su žmogaus dorovingumu ir jo išsilavinimu. Išsilavinźs ir kultūringas žmogus tolesnės ateities siekia labiau ir rūpestingai derina su ja savo poelgius. (Bajoriūnas, 1989)

Harmoningos asmenybės ugdymas savo ruožtu padeda išsaugoti visos visuomenės sveikatingum¹, jos dvasingum¹ bei dorovingum¹. Be to neįmanoma šeimos ir tautos laimė. (Bajoriūnas, 1989)

PANAUDOTA LITERATŪRA:

Vaitkevičius J. Socialinės pedagogikos pagrindai.- V.: Egalda, 1995.- 307 p.

Bajoriūnas Z. Šeima ir jos funkcijos.- V.: Žinija, 1989.- 41 p.

4.3. Ūkinė-ekonominė šeimos funkcija. Ji susijusi su šeimos materialinių poreikių tenkinimu, namų ūkio, šeimos biudžeto tvarkymu. Šeimoje vaikai išmoksta įvairių buitinių darbų, taupyti, išsiugdo darbštum¹ ir pareigingum¹. Įsitraukź į ūkinź ekonominź šeimos veikl¹ sutuoktiniai ir vaikai stiprina tarpusavio ryšius, gerina šeimos mikroklimat¹. Tai vyksta tuo atveju, kai tarp šeimos narių s¹žiningai paskirstomos pareigos, nežeminant vienas kito.

Šeimos ekonomika lyg vandens lašas atspindi sudėting¹ jausm¹, norų, poreikių spektr¹, kuriuo vadovaujasi šeimos nariai. Ūkiniai poreikiai neretai vadinami vitališkaisiais, t. y. gyvenimiškais. Jų tenkinimo būdai būna protingi arba neprotingi, egoistiški ir altruistiniai, dirbtiniai ir iškreipti. Poreikius sunku valdyti, nes pasak graikų išminčiaus, žmonės paprastai ne tiek džiaugiasi tuo, k¹ jie turi, kiek sielvartauja dėl to, ko jiems neduota. (Bikulčius, 1995)

Šeimos (namų) ekonomikos tvarkymo atžvilgiu šeimas s¹lyginai galima suskirstyti į šiuos septynis tipus: (Bajoriūnas, 1989)

Dažniausiai sutinkamas tradicinis šeimos tipas.

Šeimos, kurių nariai visų pirma susirūpinź plėtoti kūrybinius sugebėjimus.

Šeimos, kurios siekia gyventi vis¹ gyvenim¹ be materialinių trūkumų, turtingai savo malonumui.

Šeima, kurios pagrindinis tikslas - sukaupti kuo daugiau pinigų, brangių daiktų.

Šeimos, kuriose materialiniai interesai minimalūs, nėra garbėtroškiškų siekių.

“Bohemiška” šeima.

Šeimos, kurios neturi savo nuomonės ir gyvenim¹ planuoja ne pagal savo išgales.

PANAUDOTA LITERATŪRA:

Bajoriūnas Z. Šeima ir jos funkcijos.- V.: Žinija, 1989.- 41 p.

Bikulčius J. Šeimyninio gyvenimo darna ir jos išsaugojimo paslaptys.- Panevėžys, 1995.- 143 p.

4.4. Rekreacinė šeimos funkcija. Rekreacinź (lot. recreatio - atstatymas) šeimos funkcij¹ suprantame kaip laik¹, skirt¹ turiningam poilsiui, fizinių ir dvasinių jėgų atstatymui, sveikatos atgavimui. Tai dvasinio komforto šeimoje kūrimas, naujų jėgų darbui, mokymuisi, kūrybiniams sumanymams kaupimas. Rekreacija nėra beprasmis laiko leidimas.(Bajoriūnas, 1989)

Laisvalaikis - viena svarbiausiųjų socialinių vertybių, žmogaus kaip asmenybės brandumo veidrodis. Į šeimos laisvalaikį įeina: televizijos laidų žiūrėjimas, radijo klausymas, skaitymas, susitikimai su giminėmis, draugais, pažįstamais, lankymasis bibliotekose, teatruose, koncertų salėse, atostogos, išvykos į gamt¹, turistiniai žygiai, ekskursijos, sportas, kolekcionavimas, šeimos šventės, pasivaikščiojimai gamtoje, darbas sode, darže. (Bikulčius, 1995)

Šeima geriausiai atpalaiduoja, sušvelnina ir paties žmogaus vidinius konfliktus bei psichinź įtamp¹. Čia susiklosto palankios s¹lygos reikštis simpatijai, pagarbai, užuojautai, švelnumui, galima išsikalbėti, “išsikrauti” - neutralizuoti neigiamas emocijas.

Šeima gali labiausiai atpalaiduoti nervinź-psichinź įtamp¹, kylanči¹ už šeimos ribų, ypač darbe. Tačiau, kaip nurodo V.Justickis, šeima tik tada sugeba sumažinti darbe kilusi¹ nervinź-psichinź įtamp¹, jeigu šeimoje ta įtampa yra mažesnė nei aplinkoje.

Šeima savo rekreacinės funkcijos neatlieka, kai jos nariai negali persiorientuoti iš darbo atmosferos į šeimos aplink¹, kai kiekvienas laukia atidos, paguodos ir supratimo iš kito, kai nemoka turiningai organizuoti laisvalaikio. Tada poilsio ir atsipalaidavimo ieškoma ne šeimoje. Prasideda susvetimėjimas, blogėja tarpusavio santykiai. Taip atsitinka, visų pirma, todėl, kad sutuoktiniams trūksta dvasinės darnos, tolerancijos, bendrosios kultūros. (Bikulčius, 1995)

PANAUDOTA LITERATŪRA:

Bajoriūnas Z. Šeima ir jos funkcijos.- V.: Žinija, 1989.- 41 p.

Bikulčius J. Šeimyninio gyvenimo darna ir jos išsaugojimo paslaptys.- Panev., 1995.- 143 p.

4.5. Komunikacinė (bendravimo) šeimos funkcija. Komunikacija (lot. communicatio - pranešimas) - šeimos bendravimas, išgyvenimai, keitimasis patyrimu, mintimis jos nariams palaikant kontaktus su masinėmis informacijos priemonėmis (televizija, radiju, periodine spauda), literatūra, menu ir vienas kitu.(Bajoriūnas, 1989)

Bendravimas šeimoje - tai dialogas, kurio metu kitas sutuoktinis suvokiamas kaip partneris, panašus savo pojūčiais, mintimis, svajonėmis. Tai kartu gestų, judesių, kūno kalba ir jos suvokimas. (Bikulčius, 1995)

Emociniam sutuoktinių kaip partnerių pasitenkinimui, - rašo Z.Tyška, - nebūtina “didžioji” arba “tikroji” meilė. Pakanka žmogiško sentimentalumo, mokėjimo vienas su kitu elgtis, tarpusavio supratimo ir pasitikėjimo. Tačiau gili meilė yra laukiamas santuokoje veiksnys. Ne mažiau svarbus yra intelektualinio bendrumo jausmas. Jis padeda sutuoktiniams geriau bendrauti vienas su kitu, kai jie vertina vienas antro asmenybź, kai žmona laiko vyr¹ pranašesniu šiuo požiūriu už save, o vyras - žmon¹. Tada jie dažniau esti vienas kitu patenkinti. (Bajoriūnas, 1989)

Vienas iš poreikių, už kurį žmogus, anot Aristotelio, sutiktų atiduoti auks¹ ir kitas brangenybes, yra tikra draugystė. Turėti tikr¹ draug¹ - tai jausti gyvenimo pilnatvź, būti laimingam.

Dabar ypač aktualus emocinis ir jausminis tėvų bei vaikų prieraišumas šeimai. Sutuoktinių emocinis prieraišumas taip pat svarbus gyvenimo šeimoje reiškinys. Manoma, kad emocinė sutuoktinių elgsena turi penkias pagrindines stadijas: (Bajoriūnas, 1989)

1) aistringo ir gilaus įsimylėjimo periodas, kai žmogus yra visiškoje teigiamų emocijų įtakoje (jis ar ji - vaivorykštės spalva);

2) atšalimo pradžia, kai pamažu mylimojo (mylimosios) paveikslas, jam (jai) nesant, vis rečiau iškyla s¹monėje, o kai jis (ji) pasirodo, vėl viskas pagerėja;

3) didesnis emocijų atšalimas, kai mylimojo nėra šalia, lenda “juodos mintys” į galv¹, blogai jaučiamasi, o jo pasirodymas nebesuteikia - reikia, kad jis pasakytų, jog myli, ištartų švelnų žodį, paglamonėtų ir įteiktų dovanų;

4) susierzinimų dėl smulkmenų (išorės, įpročių ir kt.) periodas, kai į žmogų žiūrima kaip į “nusikaltėlį”, kai kiekvienas sutuoktinio žodis, gestas suvokiamas kaip kerštas, piktadarybė;

5) visiškas neigiamų emocijų įsigalėjimas, kai į sutuoktinį žvelgiama kaip į “šlykštų ir apdairų piktadarį” ir manoma, jog su juo gyventi jau nebeįmanoma.

Svarbu kad tarp sutuoktinių visiškai neišnyktų emocinis prieraišumas ir pagarba. Jie turi stengtis vyti šalin nerim¹, abejones, nusivylim¹, vietoj to turi stengtis suteikti džiaugsmo šeimoje.(Bajoriūnas, 1989)

Sėkmingai bendraudami šeimos nariai jaučia vienas kito pagalbos rank¹, tikisi sulaukti ir neretai sulaukia materialinės ir dvasinės paramos. Jie yra saugūs ir žino, kad vienas kito neiškeis.(Bajoriūnas, 1989)

PANAUDOTA LITERATŪRA:

Bajoriūnas Z. Šeima ir jos funkcijos.- V.: Žinija, 1989.- 41 p.

Bikulčius J. Šeimyninio gyvenimo darna ir jos išsaugojimo paslaptys.- Panevėžys, 1995.- 143 p.

4.6. Reguliuojančioji šeimos funkcija. Šeima atlieka jos narių emocijų ir elgesio kontrolės funkcij¹. Ji skatina arba neskatina priimti visuomenės propaguojamas vertybes ir elgesio pavyzdžius. Šeimos nariai kontroliuoja vieni kitų elgesį. Tai sutuoktinių veiksmų tarpusavio kontrolė, kad jie nekenktų vaikų auklėjimui ir sandraugai. Tai vaikų elgesio kontrolė, kad atitiktų šeimos, mokyklos ir visuomenės pagrindinius tikslus. Tai ir jautri vaikų kontrolė tėvų atžvilgiu reguliuojant jiems, kaip sutuoktiniams, tarpusavio santykius bei elgesį. Tai ir visos šeimos emocijų ir elgesio kontrolė kiekvieno jos nario atžvilgiu. Tai ir šeimos giminių įtaka vienų kitiems. Jos turinys ir formos priklauso nuo bendrosios pačių šeimos narių ir visuomenės kultūros.(Bajoriūnas, 1989)

Pasak P.Steinhauerio, šeima, kaip pusiausvyros sistema, gali būti suvokta trijuose tarpusavyje susijusiuose lygiuose. (Bajoriūnas, 1989)

Vidinis psichologinis lygis.

Tarpasmeninės s¹veikos lygis.

Socialinio poveikio šeimai lygis.

Steinhaueris taip pat nustatė šešis pagrindinius principus, kurie nulemia šeimos pusiausvyr¹ (Bajoriūnas, 1989)

Kiekvienoje šeimoje visi nariai turi nustatytus ir priimtus vaidmenis, kurie yra jų pačių priimti ir kitų šeimos narių jiems paskirti.

Kiekvienas šeimos narys ir visa šeima turi tikslius ir neapibrėžtus vaidmenis bei taisykles. Juos nustato pati šeima.

Vadovaudamasi tam tikrais vaidmenimis ir taisyklėmis, šeima turi jai būding¹ užduočių - problemų sprendimo būd¹.

Kiekvienas šeimos narys išlaiko pusiausvyr¹ vienas su kitu.

Šeimos pusiausvyra reguliuojasi pati savaime. Kuo sveikesnė šeimos psichika, tuo ji palankiau atsakys į pasikeitimus šeimos viduje.

Šeimos pusiausvyra yra susijusi su pačios šeimos savigyna.

Svarbu yra ne tai, kaip vaidmenys yra nustatyti, bet žinoti, ar yra tarp jų vidinis darnumas, t. y. ar kiekvienas šeimos narys mato save tokį, kokį jį mato kiti. (Bajoriūnas, 1989)

PANAUDOTA LITERATŪRA:

Bajoriūnas Z. Šeima ir jos funkcijos.- V.: Žinija, 1989.- 41 p.

4.7. Seksualinių poreikių tenkinimas. Tėvai, atlikdami jau minėtas šeimos funkcijas, kartu tvarko ir savo seksualinį gyvenim¹. Vaikų gimimas šeimose dabar dažniausiai yra reguliuojamas. Seksualiniuose reikaluose moteris ir vyras yra lygūs, savarankiški. Reprodukcija nebėra vienintelis svarbiausias sutuoktinių seksualinių kontaktų motyvas. Seksologų nuomone, praktiniame gyvenime, žmonių santykiuose nėra seksualumo už dorovės ribų, nes nėra seksualinių santykių, nepriklausomų nuo konkrečių visuomenės santykių.

Sveikas seksualinis gyvenimas praturtina sutuoktinius, teikia daug malonių emocijų, mažina nervinź įtamp¹, išsklaido rūpesčius, stiprina draugystės, saugumo jausm¹, kelia nuotaik¹ ir darbingum¹. Lytinio gyvenimo harmonija taip pat gerina sutuoktinių tarpusavio santykius. (Bikulčius, 1995)

PANAUDOTA LITERATŪRA:

Bikulčius J. Šeimyninio gyvenimo darna ir jos išsaugojimo paslaptys.- Panevėžys, 1995.- 143 p.

ŠEIMOS NARIŲ TARPUSAVIO SANTYKIAI

Šeimos psichologinis mikroklimatas

Iš svarbiausių psichologinių s¹lygų, padedančių nugyventi turining¹, teigiamų emocijų kupin¹ gyvenim¹ ir išauklėti gerus, dorus vaikus, yra šeimos psichologinis mikroklimatas. Tai šeimos emocinių lūkesčių visuma, pasireiškianti kiekvieno nario nuomone. Ši visuma determinuoja asmenybės vystym¹si. Šeima yra pats svarbiausias žmogaus socializacijos institutas, kuriame sudaromos palankiausios s¹lygos perimti kiekvieno šeimos nario dorovine patirtį, rūpintis abipusiu bendravimu (tėvų su vaikais, vaikų su tėvais). Visų šeimos narių lūkesčiai virsta norma, kuri stabdo arba skatina kiekvieno jų elgesį. Kaip dėl tam tikro klimato vienas augalas galį nudžiūti, kitas – vešliai sužaliuoti, taip ir žmogus vienoje šeimoje patiria psichologinį komfort¹, kitoje – diskomfort¹. Kuo palankesnis psichologinis mikroklimatas, tuo šeimos nariai geriau vertina vienas kit¹ ir patys save, labiau pasitiki savimi, esti ne tokie nerimastingi, lengviau pakelia stresines situacijas. S¹voka ,,psichologinis mikroklimatas' gali būti įvardijama ir kitaip: socialinis psichologinis klimatas, moralinis klimatas, psichologinė atmosfera ir kt.

Geras psichologinis klimatas, bendradarbiavimo, paramos ir savitarpio supratimo dvasia, darnus šeimos gyvenimas, kryptingos jos pastangos tampa šeimos narių moralinio pasitenkinimo, džiaugsmo šaltiniu. Kiekvienas jaučia savo vertź, pripažįstamas jo reikalingumas. Ir priešingai – šeimoje, kurioje psichologinis mikroklimatas blogas, žmogus jaučiasi suvaržytas, prislėgtas; tokioje aplinkoje susidaro daug konfliktinių situacijų, tarpsta egoizmas, abejingumas, susmulkėjimas, prastai organizuojama šeimos buitis ir kt. Be to, palankus psichologinis mikroklimatas padeda apsisaugoti nuo vis gausėjančių dažniausiai nemalonių išorinių dirgiklių. Todėl šeimoje turi būti toks psichologinis mikroklimatas, kad visi jos nariai – ir dideli, ir maži – jaustųsi gerai.

Ištirta (J. Vaitkevičius, 1988), jog darniose šeimose, kur tinkamas psichologinis klimatas, dauguma vaikų geriau mokėsi ne tik vidurinėse, bet ir aukštosiose mokyklose; 96 proc. jų gerai elgiasi.

Nedarnių šeimų vaikai būna ne itin savarankiški, silpnavaliai, nekūrybingi, pasyvūs, sunkiau prisitaiko prie bendraamžių. Nuolatiniai tėvų kivirčai bei nesutarimai nesudaro s¹lygų formuotis tvirtai valiai, iškraipo dorovines orientacijas. Tokie vaikai dažniau jaučia baimź, nepasitikėjim¹ suaugusiaisiais, būna pagiežingi ir kerštingi, išsiblaškź. Slogi šeimos atmosfera traumuoja psichik¹, todėl vaikai lėčiau psichiškai brźsta. Pavyzdžiui, berniukai, išaugź be tėvo arba šeimose, kur visa ,,valdžia' priklauso motinai, būna nevyriški: pernelyg nuolaidūs, klusnūs, ne tokie aktyvūs arba pernelyg agresyvūs, isteriški. Visa tai vėliau atsiliepia jų pačių šeimos gyvenimui.

Bendravimo apibūdinimas.

Žmonijos istorija rodo, kad šeima sukuria geriausias s¹lygas rengti žmogų gyvenimui. Tėvų meilė vaikams, nepriekaištingi tarpusavio santykiai, artimas bendravimas padeda žmogui suvokti etines ir estetines vertybes bei normas ir pratina jas taikyti kasdieniame gyvenime. Bendraudamas žmogus tampa tuo, kuo yra, – žmogumi.

Bendravimas reikšmingas ir būtinas. Be jo neįmanoma įsivaizduoti paties žmogaus. Bendraujant sukuriama individo socialinė esmė, susiformuoja visi jo žmogiškieji bruožai: pažiūros ir įsitikinimai, jausmai ir emocijos, vertinimai ir idealai, charakterio savybės ir elgesio įpročiai. Nebendraujant neįmanoma jokia veikla. Bendravimas – vienas iš didžiausių žmogaus poreikių, nes tik bendraudami žmonės suartėja ir supranta vienas kit¹. Jis padeda ugdyti asmeninź atsakomybź už savo veiksmus bei poelgius, įpratina atsižvelgti į kitų šeimos narių interesus ir norus. Bendraujant atsiranda tarpusavio supratimas, emocinis potraukis, viena nuomonė ir bendros pastangos, ugdomas solidarumas.

Bendravimas – tai procesas, kai keičiamasi informacija, sukuriamas tam tikras emocinis tonas, daroma įtaka vienas kitam. Bendrauti žmogui įgimta ir reikšminga, kaip ir gintis, pratźsti giminź Kartu pabrėžtina, jog bendravimas yra sudėtinga veikla. Jos mokytis reikia vis¹ gyvenim¹, nes bendravimas turi savų dėsnių, kuriuos privalu išmanyti; taisyklių, kurių būtina s¹moningai laikytis.

Nuo kitų veiklos rūšių bendravimas skiriasi tuo, kad žmogus ne tik pats veikia, išsako savo mintis, moko kitus, bet ir išklauso kitus, mokosi gyvenimo išminties. Tik bendraudamas pažįsta save, gali įvertinti jėgas ir galimybes. Bendravimas šeimoje yra viena iš svarbiausių individo tapsmo žmogumi prielaidų. Tai rodo daugybė faktų, surinktų per kelis šimtmečius. Antai maži vaikai, išaugź su žvėrimis (vilkais, beždžionėmis), neturi žmogaus savybių ir negali jų įgyti vėliau, patekź į žmonių bendrij¹. Todėl visiškai natūralu, kad sveikas ir normalus žmogus nori bendrauti, ieško partnerių, su kuriais galėtų dalytis mintimis, kartu veikti, padėti kitam, sulaukti paramos, papildyti jį ir save. Bendravimas yra būtina žmogaus egzistavimo, jo asmenybės tobulėjimo forma.

Nė vienas žmogus neateina į šį pasaulį mokėdamas bendrauti. Išminties ir bendravimo meno mokosi nuo pirmųjų gyvenimo dienų. Ankstyvojoje vaikystėje susidarź įpročiai, veiklos bei elgesio stilius, kaip ir pati žmogaus psichika, vėliau kinta lėtai. Namų atmosfera, tėvų tarpusavio santykiai, jų elgesys matyti iš vaikų charakterio, elgesio. Vaikų panašumas į tėvus yra ne tik įgimtas, bet ir įgytas. Kažkada Sokratas sakė, jog visos pasaulio blogybės atsiranda pirmiausia dėl prasto auklėjimo šeimoje, žmogiškumo tarpusavio santykiuose stokos. Taigi ir tėvai, ir vaikai bendravimo meno privalo mokytis kantriai, ilgai, vis¹ gyvenim¹, ir nuolat prisiminti, kad sėkmź lemia kito žmogaus supratimas, dėmesys jam, įsijautimas į jo vidinį pasaulį, išgyvenimus.

PANAUDOTA LITERATŪRA:

Miškinis K. Šeimos pedagogika.- V.: Mokslo ir enciklop. l-kla, 1993.- P. 159 – 161.

Sutuoktinių santykiai

Darnūs sutuoktinių santykiai – didžiulė vertybė. Nuo jų priklauso ne tik sutuoktinių savijauta, psichinė sveikata, bet ir gyvenimo optimizmas, darbingumas. Šeimoje žmogus turi pailsėti, atgauti jėgas, pasisemti kūrybinės energijos. Sveika šeimos atmosfera, sutuoktinių dvasinis artumas, tarpusavio supratimas, rūpinimasis vaikais yra svarbiausia tinkamo jų auklėjimo s¹lyga. Nuo sutuoktinių santykių daugiausia priklauso vaikų psichinis, dorovinis bei socialinis brendimas.

Po vestuvių jaunieji pradeda nauj¹ gyvenim¹. Šiuo laiku šeima dar labai trapi. Ypač sudėtingas sutuoktinių susiderinimas. Daugelis būna nepasirengź naujam vaidmeniui šeimoje. Ne viena jaunoji neturi šeimininkavimo patirties. Jaunos šeimos galva sunkiai įpranta prie viengungiškos laisvės apribojimo. Abiem sutuoktiniams reikia nemažų pastangų, kad iš dviejų ,,aš' susidarytų ,,mes', kad abu išmoktų gyventi kartu. Santuoka – tai mokykla, kurioje mokomasi visa. gyvenim¹. Tačiau mokytis reikia stengtis, savo jausmus būtina sustiprinti protu.

Sutuoktiniai, geidžiantys darnių tarpusavio santykių, turi:

1. Nuoširdžiai domėtis vienas kitu.

Itin veiksmingas būdas laiduoti gerus tarpusavio santykius yra nuoširdus domėjimasis vienas kitu. Abu sutuoktinius turi dominti, kaip sekėsi darbe, kokia savijauta, kokios problemos. Patartina pasakyti ir komplimentų (,,Kaip gerai tu šiandien atrodai', ,,Tu pasielgei tikrai išmintingai'), pavargusį būtina užjausti, paguosti, nusiminusį – paskatinti. Kaip apsirengusi žmona, k¹ ir kaip išvirė, kaip sutvarkė, k¹ nupirko – tokie paprasti dalykai neturėtų likti nepastebėti ir nepagirti. Žmona taip pat ras už k¹ pagirti vyr¹, o abu sutuoktiniai – vaikus. Dėmesys ir mandagumas nieko nekainuoja, bet už jį daug perkama.

2. Paprastai ir suprantamai išsakyti savo išgyvenimus bei norus.

Tai reikalauja dr¹sos ir didelės pagarbos vienas kitam. Jeigu norai išsakomi ramiai ir nesinervinant, jeigu nenagrinėjami partnerio elgesio motyvai, neieškoma kito kaltės, susiformuoja graži tradicija be vaidų sprźsti problemas. Sutuoktiniai turi stengtis, kad abiem vienodai būtų sunku. Svarbu taip pat pastebėti sutuoktinio reagavim¹ į norų tenkinim¹, o pastebėjus – jį pagirti. Ilgainiui sutuoktinis turi išmokti suprasti partnerio norus, nes abiejų sveikat¹ dažniausiai nualina neesminiai rūpesčiai, net menkniekiai.

3. Mokėti išklausyti partnerį.

Menui išklausyti psichologija skiria daug dėmesio. Antai amerikiečių psichologo H. Rodžerso metodas rekomenduoja pritarimo arba nepritarimo pašnekovo žodžiams nereikšti iš karto. Reikia įsiklausyti, paskui pasitikslinti, ar teisingai pavyko suprasti tai, k¹ sakė sutuoktinis. Tam vartojamos tokios frazės: “Tu nori pasakyti, kad' arba “Vadinasi, tu manai, kad', ,,Jei teisingai tave suprantu, mes turėtume' Tai nelengva, nes šie žodžiai nesakomi kaltinam¹ja intonacija. Negalima skubėti, reikia pasistengti suprasti pašnekovo mintis, per greitai nenutraukti pauzių, kuriomis kalbantysis ieško tikslesnio posakio. Geriau suprasti problem¹ padeda tokie klausimai: “Koks sprendimas tau atrodytų geriausias?', “Kaip tu manai, kur mūsų nuomonės nesutampa?' ir pan.

Dėmesys kalbančiajam jau savaime daug lemia. Jis tarsi rodo, kad klausantysis vertina kalbantįjį kaip žmogų ir skiria dėmesio, laiko bei pastangų tam, kad suprastų jo nuomonź.

Kitam žmogui išklausyti daug reikšmės turi gebėjimas perprasti pašnekovo teiginyje kartais slypinči¹ ,,dvigub¹ informacij¹'. Todėl derėtų įsiklausyti, kas slypi tarp žodžių. Pavyzdžiui, grįžźs iš darbo, vyras gali piktai pasakyti: ,,Esu alkanas'. Šie žodžiai pirmiausia pasako tai, kad žmogus po darbo iš tikrųjų yra išalkźs. Tačiau piktas tonas reiškia ir k¹ kita. Žmogus dažniausiai suirzźs dėl nesėkmės ar nemalonumų darbe. Išgirdusi piktesnź frazź, žmona turėtų atsargiai pasiteirauti, kaip praėjo diena

4. Mokėti protingai sprźsti šeimos konfliktus

(apie tai rašome dokumento pabaigoje ,,Konfliktų šalinimo būdai').

5. Suprasti psichologinius vyro ir moters skirtumus ir atsižvelgti į juos.

Vyras ir moteris skiriasi psichinėmis ypatybėmis. Tarpusavio santykiams trukdo tai, kad tiek vyrai, tiek moterys nesuvokia partnerio pranašumo bei silpnybių ir nemoka tuo pasinaudoti.

Tarpusavio santykiai ypač komplikuojasi, kai vyras ir moteris mato, supranta lyčių psichologijos skirtumus, bet gyvenime nesiderina prie jų, nepaiso jų. (žr. lentelź).

6. Sutuoktiniai turi suprasti vienas kito vertingumų.

Daugelį šimtmečių moteris buvo laikoma ne tik silpnesne, bet ir žemesne už vyr¹ būtybe. Dabar šis požiūris pakitźs, ir jo reikia laikytis. Be abejonės, lyčių skirtumai lieka. Vyras gali ir turi dirbti sunkesnį fizinį darb¹, pakelti daug intensyvesnį nervinį krūvį. Tačiau tai neduoda pagrindo doroviniu požiūriu vyr¹ ir moterį vertinti skirtingai. Žmogaus dorovinis vertingumas tiesiogiai nuo lyties nepriklauso.

7. Abiem sutuoktiniams reikia būti taktiškiems

PANAUDOTA LITERATŪRA:

Miškinis K. Šeimos pedagogika.- V.: Mokslo ir enciklop. l-kla, 1993.- P. 161 – 164.

Tėvų ir vaikų santykiai.

Jie yra istoriškai s¹lygoti. Pavyzdžiui, lietuvio valstiečio šeimoje, kur visi kartu gyveno ir dirbo, bendravimo s¹lygos buvo savitos. Tuomet bendravo natūraliai ir intensyviau. Tėvų darbas, jų gyvenimo būdas, elgesys bei santykiai su išoriniu pasauliu vaikams buvo vienintelis etalonas ir pavyzdys. Valstiečio sūnūs iš , mažų dienų nes¹moningai ir s¹moningai kasdien mokėsi elementarių tiesų apie žemės dirbim¹, gyvulių priežiūr¹, statybas ir kitus ūkio darbus. Motina dukroms rodė pavyzdį, kaip tvarkyti namų ūkį, prižiūrėti ir gydyti vaikus. Tai labai stiprino tėvų bei vaikų ryšį ir kėlė tėvų autoritet¹, nes kitokį gyvenimo būd¹ ar gyvenimo keli¹ galėjo rinktis tik nedaugelis.

Labai glaudžiai bendravo vaikai. Šeimos daugiausia buvo didelės. Vaikai prižiūrėjo vienį kitus, auklėjo, vyresnieji aiškino jaunesniesiems pasaulį ir atliekamus darbus taip, kaip patys suprato, o jaunesnieji mėgdžiojo vyresniuosius. Bendraujant lavėjo valia, atida ir draugingumas. Artimas ryšys siejo vaikus ir su seneliais, nes beveik visi gyveno kartu.

Šiandien situacija iš esmės pasikeitusi. Šimtmečiais gyvavźs gyvenimo būdas subyrėjo, šeimos narių santykiai tapo epizodiški, ne tokie glaudūs. Atitolo tėvų ir vaikų darbo (mokslo) vieta. Tėvai vis rečiau gali dirbti drauge su vaikais, pabendrauti. Šeima dažnai neturi progos susitikti net prie valgomojo stalo. Anksčiau bendras stalas buvo vienas iš svarbiausių šeimos atributų, o dabar visi maitinasi ne vienu laiku, skirtingose vietose. Vien¹ ar du vaikus auginančios šeimos nesudaro galimybių vaikams ir tarpusavy bendrauti. Dabar ir seneliai gyvena atskirai. Taigi individo socializacijos krūvį iš šeimos perima darželiai, mokykla, bendraamžių grupės, darbo kolektyvas. Visi šeimynykščiai gauna papildom¹ psichologinį krūvį, kuris didina jų nervinź tarpusavio įtamp¹, skatina nutolim¹. Tokiomis s¹lygomis ryškėja socialinis psichologinis barjeras tarp tėvų ir vaikų. Šeimos darn¹, gerus tarpusavio santykius lemia daugiau vidiniai veiksniai: šeimos narių santykių kokybė, jų turinys, individų asmeninės savybės ir suderinamumas.

Nors s¹lygos pasikeitusios, šeima ir toliau sudaro optimalias bendravimo su suaugusiaisiais galimybes. Nė viena vaikų auklėjimo įstaiga negali laiduoti tokio bendravimo ir nepajėgia atstoti šeimos aplinkos. Šeimos gyvenime tiesiogiai ir itin pastebimai reiškiasi visi asmenybės, jos s¹monės savitumai. Dėl to čia glūdi ne tik bendravimo prielaidos, bet ir galimybė suvokti bei praktiškai kaupti visuomeninių santykių patirtį. Šeima vaikui – pati geriausia aplinka išryškinti ir įtvirtinti specifinius polinkius, potencines galias. Bendravimo šeimoje stokos negali pakeisti jokios dirbtinės pedagogikos priemonės. Tik tėvų bendravimo praturtintas vaikas iš šeimos židinio pasisemia dvasinės stiprybės visam gyvenimui. Tėvai negali palikti vienų vaikų su savo problemomis, turi mokėti “augti' su jais ir pagal amžiaus tarpsnius keisti elgesį. Tėvai auklėtojai pamažu turi tapti tėvais vyresniaisiais draugais. Abipusis supratimas ir pagarba, geri tarpusavio santykiai skiepija vaikams orum¹, dvasios kilnum¹, moralinį tyrum¹, saugo nuo blogo elgesio ir nepadorumo.

Tėvų bendravimas su ikimokyklinio amžiaus vaikais.

Glaudžiai bendrauti su vaiku reikia nuo pat jo gimimo. Psichologų nuomone, bendravimas su suaugusiaisiais šiuo amžiaus tarpsniu yra viena iš svarbiausių vaiko psichinio brendimo, jo būsimos asmenybės formavimosi s¹lygų. Žįsdamas vaikas maitinasi ir kartu su pienu siurbia motinos meilź. Tarp motinos ir krūtimi maitinamo kūdikio užsimezga ir nuolat stiprėja jausminis ryšys. Bendravimo su motina niekuo negalima pakeisti. Vaikas esti saugus ir ramus tik tada, kai greta jaučia motin¹. Nepatenkintas bendravimo poreikis kenkia tiek psichiniam, tiek fiziniam vaiko brendimui. Nepakankamas bendravimas su tėvais vėliau gali sukelti emocinį nejautrum¹, šiurkštum¹, išankstinį nepasitikėjim¹ pasauliu.

Labai svarbu su vaiku artimai bendrauti ir ankstyvosios bei pirmosios vaikystės tarpsniu. Kol galutinai neišlavėjusi kalba, loginis m¹stymas, tėvų bendravimas su vaiku itin reikšmingas. Tai galima pailiustruoti vadinamuoju Mauglio efektu. Vaikai, kurie dėl tam tikrų priežasčių buvo izoliuoti nuo žmonių ir augo džiunglėse tarp žvėrių, tuo greičiau socializavosi, kuo anksčiau grįžo į žmonių bendruomenź. Glaudus bendravimas, pokalbiai bet kuria proga ir tema, atsakymai į daugybź klausimų praturtina ir vaik¹, ir tėvus: šie tarsi trumpam grįžta į savo vaikystź, sušvelnėja, tampa dėmesingesni. Vaikas taip pat gaudo kiekvien¹ tėvų žodį, dedasi atmintin. Taip skiepijamas požiūris į aplinkinį pasaulį, žmones. Jis lieka ilgam ir lemia tolesnį vaiko gyvenim¹ bei elgesį. Didžiulis ir emocijų vaidmuo: teigiamos žadina dėmesį, stiprina atmintį, o neigiamos – slopina. Emocinis veiklos, įvykių nuspalvinimas vaiko atmintyje išlieka labai ilgai. Ikimokyklinukas itin jautrus viskam, kas darosi šeimoje. Teisingi yra poetės V. Palčinskaitės žodžiai, jog ,,vaikystė nėra vien rožių sala, o tas mūsų gyvenimo laikotarpis, kai neteisingai ištartas žodis žeidžia skaudžiausiai, kai pirmieji susidūrimai su melu, klasta, veidmainiavimu ar abejingumu neretai palieka neišdildomas žymes mažojo piliečio širdyje, dažnai daro lemiam¹ įtak¹ jo tolesniam asmenybės formavimuisi'.

Tėvų ir paauglių bendravimas.

Tėvų bendravimas su paaugliais yra visai kitoks. Šio amžiaus vaikas jau gali ir nori geriau pažinti gyvenim¹, žmones ir pats save, rasti savo viet¹ gyvenime. Paauglys atkakliai ieško draugų už savo narnų sienų, stengiasi būti savarankiškas. Lygina tai, k¹ mato savyje, su tuo, k¹ įžvelgia kitame žmoguje; visa, k¹ daro, tikrina pagal tai, ko tikisi iš jo kiti. Bendraudamas gauna duomenų apie save ir kitus, išsiugdo nor¹ tobulėti. Tokios svarbios asmenybės savybės, kaip pareigingumas, principingumas, atsakomybės jutimas, s¹žiningumas, atjauta, gerumas, bendraujant ne tik reiškiasi, bet ir lavėja.

Bendraudami su paaugliais, tėvai turi:

1. Būti taktiški ir draugiški. Ikimokyklinukas tėvų diktat¹ priima be pasirinkimo, o paauglys į nurodymus, paliepimus, patarimus žiūri gana kritiškai, su tam tikru įtarumu ir nepasitikėjimu, linkźs greitai įsižeisti, audringai prieštarauti. Draugiškas, lygiateisiškumu grįstas bendravimas suartina tėvus ir vaikus, sušvelnina amžin¹ kartu problem¹, neleidžia vaikams nutolti nuo šeimos ir ieškoti užuovėjos kitur.

Svarbu tėvų žodžių bei darbų vienovė, nes paaugliai itin jautrūs jų netaktui ir melui. Vaikų akyse nedera idealizuoti savźs, nes paaugliai į tokį idealizavim¹ neretai žiūri gana skeptiškai ar net pašaipiai.

2. Mokėti padr¹sinti. Šeimos tarpusavio santykiai turi būti tokie, kad ne tėvai klaustų vaik¹, kas jam atsitiko, o vaikas sakytų: ,,Mama (tėte), nežinau, kas man darosi, k¹ man daryti'

Drovumas, aikštingas elgesys, užsisklendimas savame kiaute – būsena, kuri¹ tėvai turi suprasti, o supratź paskatinti bei padr¹sinti vaik¹. Net netinkamai pasielgź vaikai neturi bijoti pasipasakoti tėvams ir iš jų turi išgirsti padr¹sinantį žodį.

. Neapkrauti vaiko neįvykdomais reikalavimais. Kai kurių tėvų manymu, ,,paspaudus' iš vaiko galima išgauti visk¹. Dėl to reikalaujama, kad mokytųsi tik penketais, lankytų papildom¹ muzikos arba dailės mokykl¹, iš karto tobulintųsi keliose srityse. Taip vieni tėvai verčia vaik¹ ištisas dienas sėdėti prie knygų, kiti nuolat uja, priekaištauja, treti griebiasi diržo ar rykštės. Labai sunkūs arba nepakeliami reikalavimai blogina tarpusavio santykius, verčia vaik¹ išsisukinėti arba net agresyviai elgtis, sukelia neurozź.

4. Santūriai žiūrėti į klaidas, smulkias pražangas. Nereikia skubėti bausti, o kantriai dirbti su vaiku, aiškinti jo daromų klaidų dorovinź prasmź. Reikia mokėti įtikinti vaik¹ kartais dėl didelių dalykų nepaisyti smulkmenų. Taip pat tėvai turi imtis moralinės atsakomybės už gerus tarpusavio santykius ir laikyti save svarbiausiais jų kūrėjais.

Tėvai turi nesikrimsti dėl netinkamų vaiko poelgių, nekeikti jo, nepriekaištauti jam, o suprasti. Suprasti jo poelgių motyvus – tai jau daug, nes tik suprantant galima ir pateisinti, ir orientuoti Vaikas turi tikėti tėvais ir jų akyse matyti ne įtūžį, o susirūpinim¹. Šeimų, kuriose vyrauja baimės atmosfera, pedagoginė kultūra yra labai žema.

5. Reiklum¹ derinti su pagarba. Protingo elgesio su vaiku matas yra didelis reiklumas ir pagarba. Reiklumas be pagarbos – tai vaiko įžeidimas, o pagarba be reiklumo – abejingumas. Nei viena, nei kita nepadeda kurti gerų tarpusavio santykių.

6. Neprimesti bes¹lygiškai savo valios. Tėvai neturi vaikų gyvenimo sprausti i savo kartos Prokrusto lov¹. Kiekviena karta kitokiomis akimis žvelgia į pasaulį ir mato kitokias jo vertybes, vaikus jaudina kitos problemos. Visose epochose ir santvarkose jaunų, pusamžių ir senų žmonių interesai skiriasi; tai ir yra svarbiausios nesusišnekėjimo priežastys. Požiūris į madas, muzik¹, jaunimo problemas gali skirtis, ir nebūtina dėl to kelti scenų, bartis ir pan.

Tėvų ir jaunuolių bendravimas.

Paauglių, tapusių jaunuoliais, bendravimas su tėvais darosi kaskart subtilesnis ir sudėtingesnis. Keičiasi jo stilius ir tematika. Svarbiausia to laikotarpio bendravimo tema – meilė, šeima, ekonomika, politika. Ypač aktualus jaunuolių rengimas šeimos gyvenimui. Todėl tėvai, kalbėdamiesi apie tai, paliečia labai daug kiausimų. Merginoms aiškinama, kad vaikinai kitaip supranta meilź – jie jaučia ir meilės ilgesį, ir stiprų seksualinį potraukį, kuris gali būti panaudotas ir blogam. Išaiškintina, kad įsimylėjimas dažniausiai ateina savaime, o meilź reikia ilgai ir kruopščiai ugdyti, todėl meilės vien jausmais grįsti negalima – ji turi peraugti į stipri¹ draugystź, pagarba, gebėjim¹ suprasti kita žmogų. Jaunuoliams diegiama nuostata, jog potraukius reikia mokėti valdyti, o lytinį gyvenim¹ galima pradėti tik fiziškai ir protiškai subrendus, jaučiant atsakomybe u.ž savo veiksmus. Su suaugusiais vaikais daug kalbama ir apie ateities planus: moksl¹, profesij¹, vaikų auklėjim¹, šeimos ekonomik¹, išrinktojo pažiūras ir kt.

Jaunuoliai taip pat neturėtų vengti bendrauti su tėvais, tartis, teirautis jų nuomonės. Išrinkt¹jį (¹j¹) būtina supažindinti su tėvais. Trokšdami laimės vaikams, tėvai labai sielojasi dėl būsimo žento ar marčios. Pamilti savo vaiko mylim¹ žmogų ne taip paprasta. Dėl to vaikai, sudarydami prog¹ pažinti išrinkt¹jį (¹j¹), dar prieš vedybas padeda tėvams lengviau įveikti psichologinį barjer¹.

Šiuo amžiaus tarpsniu tėvų ir vaikų bendravimas turi būti paprastas, natūralus, partneriškas. Tėvai ne reikalauja, draudžia ar įsako, bet pasako savo nuomonź, pataria; vaikai ne konstatuoja, reikalauja (ar prievartauja), bet prašo, įrodinėja, tariasi.

Mūsų tyrimų duomenimis, paauglių ir jaunuolių santykiai su tėvais nėra geri. Į klausim¹ ,,Su kuo jums geriausia svarstyti įvairias problemas – su tėvais ar su draugais?' net 72 proc. 11—13 m., 74 proc. 14—15 m. ir 92 proc. 16—18 m. paauglių ir vaikinų nurodė, jog geriau su draugais. Į klausim¹ ,,Kas jus geriau supranta – tėvai ar draugai?'' 68 proc. 11—13 m. berniukų ir 70 proc. 14—15 m. bei 88 proc. 16—18 m. vaikinų atsakė – draugai.

Tarpusavio santykiai ypač blogi tose šeimose, kur tėvai ignoruoja didesnes ar mažesnes suaugusio vaiko problemas, neranda laiko išklausyti ar nepedagogiškai elgiasi: krato kišenes, portfelius, skaito laiškelius ir kt. Tokių šeimų jaunuoliai išsiugdo priešiškum¹ tėvams, nenori su jais bendrauti.

Blogi tarpusavio santykiai, susvetimėjimas ypač akivaizdūs, kai apskritai mažai bendraujama su vaikais. Priežastis gerai atskleidžia šie anglų sociologo dr. D. Markio žodžiai: ,,Mes visada pernelyg užsiėmź, neskiriame savo vaikams nei laiko, nei dėmesio, kurio jie užsitarnauja. Mes apipilame juos dovanomis, bet vertingiausi¹ dovan¹, svarbi¹ jiems – bendravimo, draugystės džiaugsm¹ – mes dovanojame nenoromis, neeikvojame savźs tiems, kuriems esame visiškai neabejingi. Galų gale gauname pagal nuopelnus. Ateina laikas, kai mums labiausiai pasaulyje reikalinga vaikų draugija, jų dėmesys, o mums lieka tik apgailėtini trupiniai'

Susituokusių vaikų santykiai su tėvais.

Sutuoktinių ir jų tėvų santykiai vaidina ypač didelį vaidmenį tada, kai vedź vaikai gyvena su vieno iš sutuoktinių tėvais. Priežasčių nesutarti tokiose šeimose yra daug: įpročiai, pažiūros, požiūris į daiktus, vaikų auklėjim¹, vienas į kit¹, pavydas, mėginimas įvesti savo ,,tvark¹' naujuose namuose ir kt. Kad tarpusavio santykiai būtų kuo geresni, sutuoktiniai turi:

1. Su sutuoktinio tėvais elgtis taip, kaip su savo, t. y. natūraliai, pagarbiai, švelniai, su didele empatija. Jeigu vienas sutuoktinis matys nuolatinį rūpinim¹si savo tėvais ir dėmesį jiems, tai greta meilės pajus ir dėkingum¹. 0 tai dar labiau stiprins jaun¹ šeim¹.

2. Elgtis diplomatiškai, kai sutuoktinis kivirčijasi su savo tėvais. Reikia gebėti laviruoti tarp ,,dviejų ugnių', t. y. nepalaikyti nė vienos pusės ir stengtis nuraminti besiginčijančius, šalinti įtamp¹.

3. Neprikaišioti vyrui arba žmonai iš tėvų paveldėtų įpročių ar nepritinkančių charakterio bruožų. Lyginimas su priekaištais (,,Tu užsispyrźs kaip tėvas', ,,Tu tokia pat isterikė kaip ir tavo motina') paprastai duoda atvirkšči¹ rezultat¹: sukelia priešiškum¹, apmaud¹, dar daugiau nesutarimų.

4. Nepamiršti, kad tėvai yra vyresni. Reikia gerbti jų amžių, patirtį, žinias. Keičiantis nuomonėmis, svarbu mokėti taktiškai nusileisti, nutylėti ar pan.

Santykiai su seneliais

Neretai po vienu stogu glaudžiasi trys kartos: tėvai, vaikai ir seneliai, t. y. tėvų tėvai. Gyvenant kartu, reikia nemaža tolerancijos,. pagarbos vienas kitam.

Kad susiklostytų geri tarpusavio santykiai, reikia laikytis tokių reikalavimų:

1. Nesikišti vienam į kito reikalus, leisti kiekvienam šeimos nariui būti savarankiškam. Jaunesnieji turi gerbti vyresniųjų įpročius, gyvenimo būd¹, tradicijas, o vyresnieji – jaunesniųjų nor¹ būti savarankiškiems, nepriklausomiems. Senoliai geriausiai jaučiasi savo aplinkoje, tarp juos supančių įprastų daiktų, todėl ,”reformuoti' t¹ aplink¹ jaunieji turėtų labai atsargiai, tik pagal senųjų pageidavimus.

2. Atsižvelgti į besikeičiantį vyresniųjų charakterį. Ilgainiui išryškėja kai kurios ne visai girtinos senesnių žmonių charakterio savybės. Senyvas žmogus yra jautresnis, užgaulus, mažiau geba valdytis, kartais pernelyg taupus, netgi šykštus.

Atsižvelgti į mažėjantį vyresniųjų darbingum¹. Seno žmogaus darbingumas priklauso ne tik nuo daugelio psichinių veiksnių. Jis didėja, kai susiklosto labai glaudūs ryšiai su artimaisiais, darbas vertinamas, atsiklausiama senųjų nuomonės. Darbingumas mažėja ir kelia nepasitenkinim¹, kai senoliai verčiami prižiūrėti anūkus, dirbti įvairius darbus ir kt.

Nesipiktinti, jeigu senyvas žmogus – našlys arba našlė – susiranda artim¹ draug¹. Gyvenime kartais taip nutinka. Todėl sūnus ar dukra neturi piktintis tokiu tėvo ar motinos elgesiu, o džiaugtis vėlyva senyvų žmonių laime. Čia pravartu prisiminti Fransua de Larošfuko žodžius: ,,Kiekvien¹ savo amžiaus tarpsnį mes pradedame kaip naujokai, ir ne sykį mums itin stinga patirties, nors gyvenź esam nemažai metų'.

PANAUDOTA LITERATŪRA:

Miškinis K. Šeimos pedagogika. – V.: Mokslo ir enciklop. l-kla, 1993. – P. 164 – 171.

KONFLIKTŲ ŠALINIMO BŪDAI

Konfliktų šalinimo būdų yra įvairių. Svarbiausi šie:

1. Savigyna. Vienas iš paprasčiausių būdų — instinktas apginti sav¹jį ,,aš'. Pasirinkźs jį, žmogus iš tiesų įvertina tik savo interesus. Toks būdas skatina izoliacij¹ ir susvetimėjim¹. Yra keli savigynos variantai:

Vengimas. Tai genetiškai ankstyvesnis būdas, kai žmogus stengiasi išvengti konflikto: bėga iš įtampos laiko, išsisukinėja, vengia atsakomybės už galimus konflikto padarinius, meluoja arba atsisako savo interesų, tampa abejingas. JAV psichologų B. Dženkins ir M. Sneider teigimu, toks konfliktų šalinimo būdas slepia bailum¹ ir perdėt¹ atsargum¹. Atsargusis m¹sto taip: nėra reikalo kovoti — kažin ko nepasieksi, o ne-malonumų gali būti daug. Tokie sutuoktiniai stengiasi vaidinti, jog nieko neatsitiko, todėl jų poreikiai dažniausiai lieka nepatenkinti, tikslai nepasiekti.

Dominavimas. Tai tarsi priešingas vengimui būdas, tačiau jis taip pat skatina susvetimėjim¹, nutolim¹. Svarbiausias konfliktuojančiojo tikslas — bet kokia kai.na būti viršesniam, nugalėti, įtvirtinti savo nuostatas. Siekdamas dominuoti, toks žmogus dažnai nesiskaito su priemonėmis, nesilaiko pagrindinių konfliktų šalinimo principų. Jeigu jam svarbu tikslas, o ne tarpusavio santykiai, konfliktus ir šalina dominavimu.

Kapituliacija — toks konfliktų sprendimo būdas, kai vienas nusileidžia, retiruojasi, nors už akių kritikuoja ,,nugalėtoj¹'. Pavyzdžiui, vyras niekad neprieštarauja žmonai, kad išsaugotų ramybź šeimoje, tačiau slapta niekina.

2. Bendradarbiavimas. Sis konfliktų šalinimo būdas pozityvus ir pedagogiškai tikslingas. Jis nepriimtinas tam, kas nori bet kokia kaina laimėti jį. Taip šalinant konfliktus, svarbiausia priemonė veikti nesutariančius žmones yra įtikinėjimas. Konfliktai šalinami dvejopai:

Kompromisu. Besiginčijančios pusės nuosekliai po truputį nusileidžia, pozicijos suartėja, ir konfliktas išnyksta.

Integraliniu būdu. Besiginčijantys atsisako savo nuomonės, randa treči¹ variant¹, tenkinantį abi puses. Pavyzdžiui, žmona nori pirkti vien¹ daikt¹, vyras — kit¹. Norėdami išvengti konflikto, abu atsisako savo ketinimų ir nuperka kokį kit¹ daikt¹.

Bendradarbiavimu šalinant konfliktus, paprastai laikomasi tokios Z. Šnablio nurodytos įvykių sekos:

a) pasakyk, kodėl ir apie k¹ nori ginčytis,

b) išklok, k¹ manai,

c) nesikarščiuok, bet išdėstyk, k¹ nori pasakyti,

d) pripažink savo klaidas (jeigu jų yra),

e) įžvelk oponento ger¹sias savybes.

3. Jėgos naudojimas. Šiuo būdu konfliktas uždraudžiamas (,,Bus taip, kaip pasakiau!'), kažkas nubaudžiamas (vaikas primušamas, jam kas nors neleidžiama) arba bes¹lygiškai pripažįstama vienos kurios pusės (paprastai stipresniojo) tiesa. Toks konfliktų šalinimo būdas naudotinas tik pačiais blogiausiais atvejais.

Norint šeimoje išvengti konfliktų, pravartu būtų įsigilinti į tokį apibendrint¹ patarim¹: būkite ,,egoistai', rūpinkitės savimi, t. y. tobulinkite save, o ne kit¹. Kitas tegul pats tobulėja. Negaiškite laiko, ieškodami kito trūkumų ir būdų jiems įveikti. Ar jums būtinai reikia, kad aplinkiniai taptų nepaprastai patrauklūs, elegantiški? Gal geriau pačiam būti tokiam? Būkite pavyzdžiu kitiems

VYRO IR MOTERS PSICHIKOS YPATUMAI

Būdingi moters ypatumai

Būdingi vyro ypatumai

Suvokimas

Didesnis bendras jautrumas. Ypač jautri netaktiškumui, nevalyvumui, nemandagumui ir kt.

Mažesnis bendras jautrumas. Jautriai reaguoja į moters išorź.

Jausmai

Gilesni, pastovesni, subtilesni, turi daugiau atspalvių. Mažesnis išorinis jausmų efektingumas. Stiprus empatiškumas.

Ryškesni, audringesni, bet dažniau ne itin gilūs, neilgai trunkantys.

M¹stymas

Dažniau konkretus, vaizdinis, vientisas,

labiau priklausantis nuo jausmų, instinktų.

Abstraktesnis, teorinis, kritinis, loginis.

Valia

Paprastai vidutiniška. Silpna valia nelaikoma dideliu trūkumu.

Stipri. Valios stoka – didžiausias trūkumas.

Interesai

Siauresni (bet gilesni); vyrauja humanitariniai: domėjimasis žmonėmis, jų santykiais, šeima.

Platesni, labiau susijź su gamtos pasauliu, technika, rečiau su abstrakčiomis problemomis.

Charakterio visuma

Didesnis plastiškumas, harmoningumas, vientisumas, gebėjimas keistis, prisitaikyti (pavyzdžiui, prie vaikų).

Didesnis apibrėžtumas, tvirtumas; daugelis bruožų neretai yra prieštaringi.

KAI KURIE CHARAKTERIO BRUOŽAI

Aktyvumas

Mažesnės įtampos, ne toks energingas. Moteris ištvermingesnė ten, kur reikia ilgalaikių pastangų; konservatyvi.

Didesnės įtampos. Vyras mėgsta pasikeitimus, naujoves, eksperimentus.

Laisvės troškimas

Saikingas, saistomas prieraišumo, nepasitikėjimo savimi, nedr¹sumo. 

Didelis, sustiprintas m¹stymo, valios, interesų įvairumo, pasitikėjimo savimi.

PANAUDOTA LITERATŪRA:

Miškinis K. Šeimos pedagogika. – V.: Mokslo ir enciklop. l-kla, 1993. – P. 163.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 873
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved