CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
Terminas Konstitucija daugiareikmė sąvoka. Skiriamos k-jos formaliąja prasme (tai formalioji arba juridinė k-ja), ji suprantama kaip įstatymų įstatymas, teisinio reguliavimo sistemos branduolys ir K-jos materialiąja prasme (materialioji, faktinė K-ja), tai reali valstybės valdios organizacija, realus asmens statusas valstybėje, kuris gali sutapti ar nesutapti su juridine ar formaliąja k-ja. Daniausiai kalbame apie K-ja formaliuoju poiūriu., taigi K-ja pagrindinis ir svarbiausias, aukčiausios teisinės galios teisės normų aktas, nustatantis valstybės organizacijos, vieosios valdios organizavimo ir funkcionavimo pagrindus bei įtvirtinantis svarbiausius asmens ir valstybės santykius; priimamas ir keičiamas sudėtingesne tvarka nei paprasti įstatymai.
Sąvoka konstitucija yra kilusi i lotynų constituo nustatymas konstitucijos Romos imperatorių dekretų rūis.
Raytinių konstitucijų atsiradimas siejamas su antifeodalinėmis revoliucijomis.
Dabartiniame konstitucinės teisės moksle konstitucija yra vartojama dviem pagrindinėm reikmėm:
faktinė konstitucija = socialinė konstitucija = konstitucija materialiąja prasme realiai egzistuojantys visuomeninės politikos santvarkos pagrindai, tikroji asmens padėtis tie santykiai, kurie yra faktikai.
Juridinė konstitucija = formalioji konstitucija dokumentas, turintis aukčiausią teisinę galią, priimamas ir keičiamas ypatinga tvarka ir nustatantis valstybės organizavimo ir funkcionavimo pagrindus, socialinės ekonominės santvarkos pagrindus, asmens teisinio statuso pagrindus.
Konstitucijos svarbiausios savybės: 1. svarbiausias, pagrindinis alies įstatymas, kuriam tenka viriausia vieta teisės sistemoje, kurio normoms būdinga aukčiausioji teisinė galia.
2. K-ja yra steigiamojo pobūdio aktas, ją priima tauta ar tautos įgalioti atstovai, joje nustatomi valstybės valdios organizacijos ir veiklos pagrindai, asmens santykiai su valstybe, nustatomos svarbiausios taisyklės, kurios yra pirminio pobūdio.
3. K-ja yra teisėkūros pagrindas, joje įvardinti teisėkūros subjektai, nurodytos priimamų aktų rūys, nustatytos procedūros teisės normoms priimti, neretai ir tiesiogiai nurodoma, kaip turėtų būti sureguliuotos tam tikros visuomenės gyvenimo sritys.
K-ja yra priimama, keičiama ir pripaįstama netekusia galios ypatinga tvarka, i tvarka ymiai sudėtingesnė nei priimant, keičiant ar naikinant paprastus įstatymus.
5. K-ja privaloma visiems teisės subjektams, visose teisinio reguliavimo srityse, ypatingas io akto pobūdis lemia ir specialų jo įgyvendinimo mechanizmą bei apsaugą.
6. K-jai būdingi tokie bruoai: a.teisėtumas (K-ja yra teisėta, jei ireikia tautos valią, yra tautos ar jos įgaliotų atstovų priimta ir tautos akceptuota); b.stabilumas (Tai reikia, kad K-jos nuostatos yra priimtos ilgesniam visuomenės ir valstybės raidos etapui, tai nereikia jos nekintamumo, tačiau pataisas turi lemti esminiai socialinės tikrovės pokyčiai), c.realumas (K-ja yra reali, jeigu jos nuostatos įgyvendinamos, jeigu jos utikrintos ekonominėmis, socialinėmis ir teisinėmis garantijomis). Teisės literatūroje paplitusi nuomonė, kad k-ja tai visuomenės sutartis, kurioje derinami skirtingų visuomenės sluoksnių ir grupių politiniai interesai. ių interesų suderinimas sudaro socialinę politinę k-jos esmę. K-ja visuomet atspindi ir fiksuoja tam tikrą politinių jėgų santykį, esantį ją priimant, tačiau tai nereikia, kad k-ja ireikia ekonomikai viepataujančios klasės valią. K-ja tai toks socialinis reguliatorius, kuris nustato politinio aidimo taisykles, visuomenės ir valstybės valdios sutvarkymą, atitinkantį tautos daugumos interesus, taigi k-ja reikia ne santarvę apskritai, bet santarvę laikantis tam tikrų k-jos nustatytų taisyklių.K-ja teisikai įtvirtina pilietinę santarvę, visuomenės sutarimą gyventi vadovaujantis socialiniu kompromisu ir gerbiant mogaus pagrindines teises bei laisves, ji numato konfliktų sprendimo būdus, procedūras, laiduoja gynybos mechanizmą, jeigu k-je įtvirtintos teisės ar laisvės yra paeidiamos.
Konstitucijos funkcijos
Politinė tai galimybė ir siekis įtvirtinti tam tikrą politinę santvarką visuomenėje ir valstybėje. Demokratinėje valstybėje egzistuoja daugiapartikumas, t.y. politinis pliuralizmas. Visos politinės jėgos siekia valdios, dakyvauja jos įgyvendinime pagal k-jos nustatytas taisykles.Galutinai i funkcija realizuojama organizuojant valstybinę valdią ir sudarant sąlygas visuomenei dalyvauti valstybės valdyme. Labai danai K. vadinamos politiniu dokumentu, nes čia ivardinamos visos mogaus pagrindinės politinės teisės.
Teisinė K-ja tai pagrindinis valstybės įstatymas, pagrindinis valstybės teisės altinis, nustatantis visuomeninių santykių teisinio reguliavimo sistemos pagrindus.
Filosofinė (ideologinė) K-je įtvirtinta tam tikra valstybės valdios organizacijos, asmens ir valstybės santykių doktrina. K. turi ypatingą reikmę kuriant teisinę valstybę, įtvirtinant teisėtvarką, ugdant pilietinę visuomene, teisėtumą.
Konstitucija kaip teisinis dokumentas tai aukčiausias valstybės įstatymas, priimamas ir keičiamas ypatinga tvarka, nustatantis teisėkūros pagrindus.
Konstitucija kaip politinis dokumentas nustato socialinių jėgų visuomenėje santykį, jų kova, bendradarbiavimą, pasiektą kompromisą, ar atvirkčiai vieno socialinio sluoksnio viepatavimą. Konstitucija ia prasme reguliuoja valstybės politinį gyvenimą. Taip pat konstitucija nustato bendramogikas vertybes, bei (daugiau ar maiau) numato valstybės vystymosi perspektyvas. Tai konstitucijos socialinė reikmė.
Konstitucija kaip ideologinis dokumentas koncentruotai atspindi vyraujančią visuomenėje bei valstybės valdios patvirtintą socialinę politinę doktriną, tam tikrą pasaulėiūrą
Konstitucijos turinys tai visuma konstitucinių normų, institutų, principų, reguliuojančių visuomeninius santykius, susijusius su valstybės valdios veiklos organizacija ir pagrindais, valdios ir asmens santykiais.
Visų konstitucijų panaus turinys tuo, kad visų jų tas pats objektas: jos nustato valdios organizaciją ir funkcionavimą, taip pat valdančiųjų, ir valdomųjų santykius. Taigi kiekvienos konstitucijos normos reguliuoja tam tikrus visuomeninius santykius. Viena konstitucijos normų grupė reguliuoja asmens statusą, mogaus ir piliečio teises bei laisves. Asmens teisinio statuso įtvirtinimas, jo apsauga prie valstybės valdios savivalę yra laikoma viena i konstitucijos atsiradimo prieasčių. Kita vieosios valdios organizacijos ir funcionavimo santykius. Valstybės valdios organizacija grindiama tautos suvereniteto bei valdių padalijimo principu. iuolaikinėse konstitucijose galima rasti normų, reguliuojančių tam tikrus specifinius santykius, pvz. genų ininerija, dėl savo aktualumo konstitucijos rengimo metu įtrauktos į pagrindinį įstatymą. Tokie santykiai fakultatyvinė konstitucinė reguliavimo sritis. Visuomenės tam tikrų materialiojo ir dvasinio gyvenimo sričių raida lemia ir konstitucijos turinio pokyčius.
Konstitucijų raidos tendencijos: įtvirtinamos naujos teisės bei laisvės, jos detalizuojamos, tikslinamos, kai kurios inyksta; stiprinama vykdomoji valdia, valstybės vaidmens augimas socialinėje ir ekonominėje srityse; įtvirtinami konstitucinės teisminės teisės pagrindai; įtvirtinamas konstitucinės kontrolės institutas, įtvirtinamos valstybės funkcijos tarptautinių teisių srityje.
Konstitucijos normų galiojimas. Konstitucijos normų galiojimą reikia aptarti keliais aspektais:
laiko atvilgiu. Paprastai konstitucija pradeda galioti nuo to momento, kuris nurodytas pačioje konstitucijoje.Galiojimo pradia nustatoma jos baigiamosiose nuostatose arba įstatyme dėl jos įsigaliojimo. Danai nustatomos pereinamosios nuostatos;
teritorijos atvilgiu. Paprastai įsigalioja visos valstybės teritorijoje.
teisinių santykių subjektų atvilgiu. Konstitucijos normos privalomos visoms valstybės valdios institucijoms, valstybės įstaigoms ir piliečiams. Visi fiziniai asmenys bei organizacijos alies teritorijoje turi jos laikytis. Ji taip pat privaloma tos alies piliečiams, alies juridiniams asmenims, organizacijoms ir įstaigoms usienyje. Usienio valstybės ir tarptautinės organizacijos privalo gerbti kiekvienos alies konstituciją, iskyrus normas, prietaraujančias tarptautinėms teisės principams.
K-jos forma-tai konstitucijos normų idėstymo ir iraikos būdas.Skiriamos dvi k-jos formos: raytinė (vientisas aukčiausios galios teisinis aktas, priimtas ir keičiamas ypatinga tvarka, nustatantis asmens teisinės padėties pagrindus bei vieosios valdios organizacijos ir funkcionavimo pagrindus. Tokios yra daugelio alių k-jos) ir neraytinė k-ja( kai konstitucinė santvarka yra įtvirtinta ir teisės norminiuose aktuose, ir teismų precedentuose, ir konstituciniuose papročiuose (DB)). Raytinę k-ją dar galima vadinti kodifikuota, o neraytinę nekodifikuota. Yra alių, kuriose k-ją sudaro keli aukčiausios konstitucinės galios teisiniai aktai (pvz.veicarijos k-ja) tai nekodifikuota raytinė k-ja. Taip pat galima iskirti ir sudėtinę kodifikuotą raytinę k-ją, tai k-ja, kurios sudėtinėmis dalimis yra paskelbiami kiti aktai ar deklaracijos (pvz.1958 m.Pran.k-ja, 1992 Čekijos k-ja. Sudėtine kodifikuota k-ja skiriasi nuo raytinės nekodifikuotos k-jos tuo, kad pirmąją k-ją sudarančios dalys yra viena su kita tiesiogiai susijusios, jos traktuojamos kaip vientisas sudėtinis dokumentas, o ne dokumentų visuma.
K-jos struktūra-tai vidinė k-jos normų organizavimo tvarka. Daugelio alių k-jų struktūra yra tokia:
1. Preambule (ivardijami k-jos tikslai, nurodomos istorinės k-jos priėmimo aplinkybės, kartais nurodomi svarbiausi valstybės politikos principai ar net skelbiamos pagrindinės teisės ir laisvės.),
2. Pagrindinė dalis (ją sudaro k-jos normos, įtvirtinančios mogaus ir piliečio teises bei laisves, valstybės organizaciją, valstybės valdios institucijų statusą, tarpusavio santykius, centrinės ir vietos valdios santykius, vietos savivaldos pagrindus.Ją sudaro keli ar keliolika skyrių),
3. Baigiamosios nuostatos (idėstomos normos, nustatančios k-jos įsigaliojimo tvarką, gali būti nurodoma k-jos keitimo tvarka, jeigu tai nebuvo sureguliuota pagrindinės dalies normose),
4. Pereinamosios nuostatos (nustatomi atskirų k-jos normų įsigaliojimo terminai, senų konstitucinių institutų pakeitimo naujais tvarka ir terminai), 5.kai kada k-ja turi ir papildomas nuostatas, jose aikinamos kai kurios pagrindinės k-jos dalies normos, nustatomos tam tikros iimtys ar tam tikro klausimo reguliavimo specifika. 6.kartais pire k-jos yra ir priedai, juose kartais idėstomos normos, kurių vieta neabejotinai turėtų būti pagrindinėje dalyje.
Konstitucijų rūys:
vadovaujantis istoriniu kriterijumi, skiriamos
a. senosios kartos k-jos (visos K-jos priimtos iki Pirmojo pasaulinio karo-JAV, Norvegijos karalystės 1814m., Belgijos karalystės 1831m.ir kt.);
b. viduriniosios kartos (tarpukario K-jos: Austrijos 1920m., Airijos Respublikos 1937 ir kt);
c. naujosios kartos (priimtos po Antrojo pas.karo: Italijos-1947, Ispanijos 1978m. ir kt.).Nurodytas grupes galima suskirstyti į dar maesnes grupes. Pzv.naująsias k-jas galima skirstyti į pirmosios naujųjų k-jų bangos (Italijos 1947, VFR 1949, Pran.1958m) ir antrosios bangos (Rumunijos ir Bulgarijos 1991 m., 1992 m.Estijos, Lietuvos, Čekijos, Slovakijos, 1997 Lenkijos).
Pagal galiojimo laiką
a. nuolatinės (galiojimo terminai nenustatyti)
b. laikinąsias (priimamos tik tam tikram laikotarpiui, galioja iki tam tikros datos, iki tam tikro įvykio).
Pagal Konstitucijose įtvirtintą reimą
a. demokratinės ( būdinga pagrindinių teisių ir laisvių įtvirtinimas, politinis pliuralizmas, politinių partijų ir visuomeninių organizacijų veiklos laisvė ir t.t.)
b. nedemokratinės, t.y.autoritarinės (riboja bei draudia politinį pliuralizmą, numato plačias galimybes paskelbtoms pagrindinėms teisėms ir laisvėms apriboti) bei totalitarinės (būdinga vienos ideologijos įtvirtinimas.
Pagal Konjstitucijų keitimo procedūrų sudėtingumą
a. lanksčios (keičiamos nesudėtinga tvarka)
b. grietos (pakeitimas susijęs su specialia sudėtinga procedūra.
Pagal įtvirtintą valdymo formą
a. respublikų konstitucijos
b. monarchijų.
Pagal priėmimo būdą
a. dovanotosios (oktrojuotos)
b. tautos priimtos.
Tautos priimtos k-jos, pagal tai kas priėmė (pati tauta ar jos įgalioti atstovai:
a. parlamento ar steigiamojo susirinkimo priimtos k-jos;
b. referendumu priimtos k-jos.
Pagal formą į raytines ir neraytines arba kodifikuotas ir nekodifikuotas.
Pagal valstybės sandaros formą: a.unitarinių valstybių, b.federacinių valstybių.
Nauja Konstitucija priimama:
atsiradus naujai valstybei;
pasikeitus politiniam reimui, neretai po karinio perversmo ar atkūrus civilių valdią po karikių valdymo;
i esmės pasikeitus visuomenės gyvenimui.
Priėmimo būdai yra 3:
1. Konstituciją priima vykdomoji valdia. Tai nedemokratinis būdas. Monarchinis principas. Taikomas monarchijose. Vykdomoji valdia suprantama kaip valdovas. Prie vykdomosios valdios priskiriama pvz.: po karinio perversmo generolai, karinė chunta. K. gali priimti prezidentas. (1938 m. Lietuvos K.).
Pirmiausia is būdas buvo panaudotas Prancūzijoje. 1814 m. Liudvikas 18 paskelbė Konstitucinę chartiją. Jis panaudojo odį oktroje. Tai oktrojavimo būdas dovanojimas. 1831 m. oktrojuota Belgijos K., 1887 m. Japonijos K.
is būdas taikomas ir respublikose Lietuva, Pakistanas (1963 m.), Brazilija (1969 m.). Kai K. priimta monarchas, prezidentas, tai K. tekstas būna parengtas jo patikėtinių. Svarbiausia K. ypatingai iauktinamas valdovas, jo rankose valdia, įstatymų leidyba, veto teisė.
2. Konstituciją priima tautos atstovybė tai piliečių renkamos atstovaujamosios įstaigos. Jos gali būti: 1. steigiamasis susirinkimas, 2 parlamentas.
1) specialiai Konstitucijai parengti it priimti suformuota tautos atstovybė. Ji trumpa-laikė, dirba tik tiek, kiek reikia parengti, suderinti ir priimti K. Tai gana paplitęs, demokratinis būdas. Vadinamas įvairiai: Nacionalinis susirinkimas, Konventas. Taip priimta JAV K., Prancūzijos 1791 m., Italijos 1947 m., Indijos 1950 m., Portugalijos 1976 m. K.
2) įprastinis įstatymų leidiamasis organas. Ypatingo skirtumo tarp steigia-mojo susirinkimo nėra. Naudojamas, kai rengiama kita K. susiformavusioje valstybėje. Pakistane 1973 m., Graikijoje 1975 m.
Sėkmė rengiant Konstituciją gali priklausyti nuo susidariusios politinės daugumos. Sunku pasiekti kompromisą. Todėl aukiamas Steigiamasis susirinkimas. Jis paprastai aukiamas kuriantis naujai valstybei, po perversmo.
3. Konstituciją priima rinkėjų korpusas rinkimų teisę turinčių piliečių visuma. K. priėmimas referendumo būdu tai visuotinis balsavimas u K. Kadangi dalyvauja tauta, tai demokratikiausias būdas.
Pateikiami projektai. ie priklauso nuo to, kas rengia projektą ir koks jis pateikiamas. Rinkėjai turi 2 alternatyvas: balsuoti u arba prie.
is būdas atsirado Prancūzijoje 1799 m. plebiscitu. Danijoje 1953 m., Turkija 1961 m.
4. Mirus būdas. Kai projektą rengia tautos atstovybė (parlamentas), jį aprobuoja, o tvirtina piliečiai. Paplito po II pasaulinio karo. Prancūzija - 1946 m., Lietuva 1992 m., Rusija 1994 m.
Federacinėse valstybėse dar sudėtingesnė K. priėmimo tvarka. Egzistuoja dviguba valdios sistema. K. priima federalinis parlamentas, po to ji pateikiama ratifikuoti federaliniams subjektams. Tik po to K. įsigalioja. JAV 1787 m. priėmė konventas, o įsigaliojo 1789 m. kai ratifikavo ¾ valstijų. Taip pat Vokietijoje VFR 1949 m. Rengė konstitucinė komisija, priėmė parlamentinė taryba, pateikta ratifikuoti emėms landtagams. veicarijoje 22 kantonai.
Konstitucijos keitimas
Panaus į priėmimą, nes K. vienas i svarbesnių udavinių stabilumas, todėl nustatomos sudėtingos K. keitimo procedūros, kurios panaios į K. priėmimo būdą (jei priėmė referendumas-tai ir pataisos panaiai referendumu). Bet referendumas nėra lengvas K. keitimo būdas, todėl, jei K. priimta referendumu, tai tik kai kurie straipsniai keičiami referendumu (tai svarbiausios dalys). Pačią keitimo tvarką, procedūra nustato pati K. (atskiras skirsnis i paskutiniųjų ar baigiamuosiuose nuostatuose atskirai neįvardijant) , o ne įstatymu.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1246
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved