CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
Konstituciniai principai yra vienas i konstitucijai būdingų struktūrinių elementų. Daniausiai jie yra apibūdinami kaip Konstitucijoje įtvirtinti bendrieji teisės principai, kaip pagrindinės nuostatos, kuriomis grindiamas visas teisinis reguliavimas. Taigi ikyla klausimas: koks yra skirtumas ir santykis tarp teisės normų ir principų?
Konstituciniai principai Konstitucijoje įtvirtintos pamatinės nuosatos, kurioms, palyginti su normomis, būdingas labai apibendrinamasisi pobūdis. Konstituciniai principai lemia viso teisinio reguliavimo kryptį. Kartais labai sunku atskirti kur yra principas, o kur norma, tačiau juos lengvai galime atskirti įvedę klasifikaciją pagal struktūrinius elementus: ten, kur sunku iskirti teisės normos elementus (hipotezę, dispoziciją, sankciją), galime traktuoti kaip principus, ten, kur normos elementų poymių yra daugiau ar maiau kaip konstitucines teisės normas. Konstitucijoje numatyti bendrojo pobūdio principai yra daniausiai labai platūs, tad įstatymų leidėjas ar kitos valstybės institucijos savo pamatiniuose teisės aktuose juos detalizuoja. Būtent taip iskyrę, kad konstitucijoje yra ir konstitucinės teisės normos ir konstituciniai principai, galime pasakyti, kad konstitucinė teisė tai teisės normų ir principų sistema
Teisės principai yra teisės sistemos pamatinės nuostatos, kuriomis gindiamas teisinis reguliavimas ir teisinė praktika, bendrasis ir individualusis teisinis reguliavimas bei teisės realizavimas. Teisės principų funkcijos- organizuojantis poveikis teisės sistemai:jie yra tarsii viraus ukraunami ant teisės normų ir tokiu būdų utikrina, kad teisės normos sudarys vieningą visumą ir kad vienose srityse tam tikrų normų veikimas bus apribotas, utat jis galės būti iplėstas į kitas sirtis; taigi teisės principai lemia teisės normų turinį ir jų taikymą. Kita funkcija-jie yra svarbus kriterijus, leidiantis patikrinti, ar teisės aktai arba pareigūnų veikla nenukrypsta nuo tam tikrų teisinių standartų. Konstituciniai principai yra ypatingi. Jais grindiama visa teisės sistema.Jie legalizuoja ir legitimuoja teisės aktuose nustatytą reguliavimą, visus teisinius sprendimus, t.y.leidia juos vertinti kaip teisėtus ir teisingus bei drauge daro juos teisėtus. Prietaravimas konstituciniams principams teisinį reguliavimą delegitimuoja ir anuliuoja- jis nėra laikomas teisėtu ir teisingu, gali būti net pripaįstamas neturinčiu teisinės galios.Principų nevalia tapatinti su normomis, taip pat su teisės aktų stripsniais, nes tas pats principas gali būti įvairiai ireiktas, atspindėtas įvairiose teisės akto formuluotėse. Principai negali būti ivedami i tam tikrų normų, jie turi būti arba tiesiogiai suformuluoti, deklaruoti arba juos turi būti įmanoma logikai ivesti i kitų-tiesiogiai suformuluotų principų.
Į K-ją galima velgti kaip į pamatinių, visą teisės sistemą grindiančių principų rinkinį.K-ja apima ir principus ir normas; jie tarp savęs glaudiai susiję. Danai sunku nubrėti aikią ribą, kurios nuostatos laikytinos principais, o kurios normomis. Konstituciniai principai yra konstitucinę galią turinčios nuostatos, kurios nėra formuluojamos kaip grietos elgesio taisyklės ir nėra pagal reguliavimo dalyką bei metodą priskiriamos teisės akoms.
Konstitucinių principų sistema konstruojama pagal du kriterijus
Kaip tam tikri principai ireikti K-jos tekste (ar jie apibrėti aikiai ir tiesiogiai įtvirtinti K-je, ar jie teisiogiai nedeklaruojami, tačiau iplaukia i bendrosios K-jos normų prasmės)
ir (rečiau) kokiu mastu jie kreipia teisės sistemą, lemia teisinio reguliavimo turinį.
Todėl galima skirti pirminius ir ivestinius konstitucinius principus, tip pat yra ir sudėtiniai principai.
Pirminiai principai.mogaus teisės ir laisvės yra prigimtinės, tai pirminis prin., nes nėra ivedamas i jokio kito konstitucinio principo, tam kad pasakyti kad jis yr pakanka nurodyti K-jos nuostatą, kurioje jis įtvirtintas. Yra pirminių prin.įtvirtintų tik vienoje K-jos nuostatoje. Taip pat yra prin., įtvirtintų keliose K-jos nuostatose, kurios vienareikmės tuo poiūriu, kad kiekvienoje jų yra įtvirtintas tas pats pirminis principas ir, kad norint konstatuoti tokio prin.buvimą, pakanka nurodyti tik vieną i ių nuostatų.
Sudėtiniai principai. Kai kurie prin.įtvirtinti skirtingose K-jos nuostatose pabrėiant jų skirtingus, nors tarp savęs neatskiriamai susijusius, aspektus. Ir pirminiai ir sudėtiniai prin.yra tiesiogiai deklaruojami K-je. Sudėtiniai nuo pirminių skiriasi tuo, kad norint konstatuoti jų buvimą reikia:1.nurodyti ne vieną, bet kelias juos įtvirtinančias nuostatas; 2.iskirti tai, kas iose nuostatose yra bendra-tai, kas leidia į jas visas velgti kaip į to paties tiesiogiai deklaruojamo konstitucinio prin.skirtintų aspektų iraikas.
Ivestiniai principai.yra tokie, kurie tiesiogiai nėra deklaruojami K-je, bet ivedami i pirminių arba sudėtinių prin.juos aikinant. (valdių padalijimo principas).
Pagal antrą kriterijų konst. prin. skirstomi į bendruosius ir kitus. bendraisiais vadinami tie, kurie kreipia, orientuoja visą teisės sistemą, visas įvairioms teisės akoms priskiriamas normas (tautos suvereniteto p.; demokratikumo; prigimtinės teisės; lygybės ir kt.); kitais laikomi tie, kurie gali būti toliau detalizuojami tik tam tikrose teisės akose ar institutuose (dvigubos pilietybės negalimumo; S-mo nario neliečiamumo; teisėjų depolitizacijos).Bendrieji ir kiti prin.neatsiejami vieni nuo kitų. Atsisakius konst.principus skirstyti į bendruosius ir kitus, pagal tai kokiu mastu jie kreipia teisės sistemą juos galima būtų suskirstyti į determinacinius ir koordinacinius.
Koordinaciniai prin.-tai prin.utikrinantys konstitucinės teisės vientisumą, organizuojantys ją į vientisą sistemą.Jie lemia pačioje K-je nustatytą reguliavimą, lemia, kaip vienos konstitucinės normos dera su kitomis ir su K-je įtvirtintais principais. Koordinaciniams prin.priskirtini: K-jos virenybės; K-jos vientisumo; teisinės valstybės prin.
K-jos virenybės principas. Tai sudėtinis konstitucinis prn.K-jos virenybę sustiprina ypatinga keitimo tvarka. Su K-jos virenybe neatsiejamai susijęs jos tiesioginis taikymas ir galimybė savo teises ginti remiantis K-ja.
K-jos vientisumas. Teisinės galios poiūriu nė viena K-jos norma ar kita nuostata negali būti prieinama kitoms, traktuojama kaip viresnė, labiau fundamentali u kitas. Pagal konstitucinio reguliavimo turinį, pagal formulavimo būdą jos gali būti skirtingos ir įvairiai arp savęs susijusios. K-ja turi savo struktūrą. Ji nelemia jos nuostatų turinio, ji tik utikrina jų idėstymą tam tikru nuoseklumu, kuris buvo priimtiniausias jos kūrėjams, bei (i dalies) atspindi pastarųjų vertybines orientacijas.
Teisinė valstybė.Teisinės valstybės koncepcija iandien rutuliojama dviem kryptimis. Pirmoji, instrumentalistinė, teisinės valstybės samprata diktuoja tokius teisinės valstybės poymius:
normų bendras pobūdis, leidiantis jas taikyti visiems numatytiems teisės subjektams;
normų prieinamumas arba vieumas, utikrinantis teisės subjektams galimybę jas suinoti;
normų iankstinis pobūdis, reikiantis, kad jos bus nustatytos dar iki ikylant reikalui jas taikyti;
normų aikumas, suprantamumas teisės subjektams;
normų neprietaringumas, negalimumas vienu metu ir reikalauti tam tikro elgesio, ir jį drausti;
normų:adresatų pajėgumas elgtis pagal normų reikalavimus, kitaip sakant, nereikalavimas to, kas neįmanoma;
normų santykinis stabilumas; h)normų kongruetntikumas:, t.y.atitiktis tarp elgesio, kurio reikalauja normos ir elgesio, kurio reikalauja teisėsaugos ir kitos teisę taikančios inst.
Antroji, substantyvinė, teisinės valstybės samprata papildomai reikalauja, kad:
ne tik normų adresatai pajėgtų elgtis taip, kaip reikalauja normos, bet ir valdios inst., nustatydamos teisės normas, veiktų gera valia;
panaios bylos būtų sprendiamos panaiai, taigi teisėjai neturėtų absoliučios nuoiūros, kaip taikyti teisės normas;
įstatymai būtų inomi, negaliotų atgal, nebūtų baudiama u tai, kas nebuvo udrausta, o nusikaltimai būtų grietai apibrėti;
būtų paisoma prigimtinio teisingumo reikalavimų, kaip antai tinkamo teisinio proceso, teismo posėdių vieumo ir pan.
Teisinės valstybės poymiai, kurie yra siauriau ar plačiau nurodomi kaip L-vos konstituciniai principai:
Teisės normų bendras pobūdis (įstatymuose nustatomos bendro pobūdio taisyklės, o poįstatyminiuose aktuose ios normos gali būti tik detalizuojamos. Jei yra bendrųjų ir specialiųjų normų konkurencija, taikomos specialiosios normos).
Įstatymo virenybė.( Jis reikia, jog tarp visų bendro pobūdio normų yra hierachija, o individualaus pobūdio aktai turi atitikti norminius aktus. Įstatymas saisto ir patį įstatymų leidėją: jis negali nevykdyti savo paties ileistų įstatymų).
Teisės normų prieinamumas, galėjimas jas inoti ir normų iankstinis pobūdis.(negalima i asmens reikalauti laikytis taisyklių, kurių jo veikos metu nebuvo ir todėl jis negalėjo inoti būsimų reikalavimų. Teisės subjektas turi būti tikras, kad jo veiksmai, padaryti vadovaujantis teisės aktais, galiojusiais jų padarymo metu, bus laikomi teisėtais. Net ir tais atvejais, kai teisės aktas yra paymėtas tam tikraslaptumo yma, jis negali būti nuslepiamas nuo teismo, o teisės aktai, susiję su mogaus teisėmis, apskritai neturi būti ymimi jokiomis slaptumo ymomis).
Teisės normų aikumas ir neprietaringumas.
Normų adresatų pajėgumas elgtis pagal normų reikalavimus.(įstatymas nereikalauja to kas neįmanoma).
Negalimumas bausti u tai, kas nebuvo udrausta.(tai ne konstitucinis prin.).
Prigimtinis teisingumas.(teisingumas yra vienas i pagrindinių teisės kaip socialinio gyvenimo reguliavimo priemonės tikslų; jis yra vienas svarbiausių moralinių vertybių ir teisinės valstybės pagrindų; jis gali būti įgyvendintas utikrinant tam tikrą interesų pusiausvyrą, ivengiant atsitiktinumų ir savivalės, socialino gyvenimo nestabilumo, interesų priepreios. Kol kas prigimtinio teisingumo turinys nėra detaliai aikintas).
Tinkamas teisinis procesas (procedūra).(būtina utikrinti asmens teisę į gynybą, galimybę jam dalyvauti apklausiant liudytojus, tiriant įrodymus, teisę turėti advokatą, teisė į vertėją ir kt.).
Teisėjo ir teismų nepriklausomumas ir nealikumas.
Teisėti lūkesčiai.
Proporcingumas.
Determinaciniai prin.Konstitucinės teisės altiniai-K-ja ir konstitucinė jurisprudencija, statutinės teisės- įstatymai, kiti norminiai aktai. Adm.teisė, finansų teisė, baud.teisė, civ.teisė ir pan.-tai vis statutinės teisės akos, kurių kai kurios normos yra pakylėtos į konstitucinį lygmenį ir sudaro jų kaip teisės akų banduolį. Konstituciniai principai lemia į akinį teisinį reguliavimą ir vadinami determinaciniais. Jiems yra priskiriami: demokratija ir suverenitetas; pilietinė visuomenė; valdių padalijimas; pasaulietinė valstybė; socialinė orientacija; geopolitinė orientacija.
Demokratija ir suverenitetas. Demokratiniai institutai, įtvirtinti K-je-mogaus teisės ir jų primatas, laisvi ir periodiki rinkimai, tiesioginės demokratijos realizavimo galimybė; atstovavimas ir valdios atskaitomybė piliečiams. is principas neatsiejamas nuo Tautos suvereniteto principo. Yra du suvereniteto ir demokratijos principų santykio aspektai: poityvusis(suvereni Tauta tvarkosi demokratikai, o demokratija yra būdas, kuriuo utikrinamas Tautos suverenitetas); negatyvusis (ikilus reikalui utikrinti Tautos suverenitetą kai kurios demokratinės teisės ir laisvės gali būti laikinai apribotos.
Pilietinė visuomenė. Yra penkios pilietinės visuomenės sampratos tradicijos: a)pilietinė visuomenė kildinama i valstybės, paneigusios prigimtinę būklę, labai nestabilios, bet gavusios legitimumą dėl susitarimo tarp jos įbaugintų valdinių-tai pati valstybė ir jos įstatymai; b)pilietinė visuomenė suvokiama kaip į valstybę organizuota visuomenė, kaip politinis sutvarkymas, utikrinantis saugumą vieosios teisės pagalba; c)pilietinė visuomenė suvoakiama kaip valstybės prieybė, kaip prigimtinės, ikivalstybinės būklės tąsa, gi valstybė- kaip blogis, pilietinė visuomenė yra laisvės sąlyga: juo daugiau tvarkosi pati visuomenė, tuo maiau reikia kitis į jos reikalus valstybei; d)pilietinė visuomenė traktuojama kaip istorikai susiklosčiusi etinio gyvenimo sankloda, apimanti ūkį, socialinių interesų grupes bei institucijas, atsakingas u visuomenės gerovę ir teisinį administravimą, ji neprieinama valstybei, nes būtent valstybė organizuoja visuomenę į organiką visumą; e)pil.visuomenė suprantama kaip save organizuojanti ir nuo valstybės save teisikai ginanti bendruomenė. Yra dvi pačios pil.visuomenės tradicijos: opozicinė, kai pil.visuomenė yra pagrindinė totalitarinės valstybės prieininkė ir jos dorovinė oponentė, ir kooperacinė, kai ikeliamas valstybės ir visuomenės bendradarbiavimas bei vaisingos jų tarpusavio sąveikos būtinybė ir svarba. L-vai siekiant valstybingumo atkūrimo, dominavo opozicinė, o iuo metu pageidautina yra kooperacinė tradicija, neatmetant opozicinės, kaip saugiklio.
Valdių padalijimas.Valstybės valdios skirstomos į įstatymų leidiamąją (L-je įgyvendina S-mas), vykdomąją (prezidentas ir V-bė)ir teisminę(teismas). ios institucijos veikia valstybės vardu ir jų įgaliojimai yra nustatyti K-je, o ne įstatyme.
Pasaulietinė valstybė. Valstybė turi būti neutrali įsitikinimų atvilgiu, ji neturi teisės nustatyti koiią nors privalomą paiūrų sistemą. Valstybė turi pareigą utikrinti, kad niekas nesikėsintų į asmens dvasios dalykus. Valstybė negali nustatyti privalomų reikalavimų, kad asmuo nurodytų savo tikėjimą, poiūrį į tikėjimo dalykus. Valstybės pasaulėiūrinį ir religinį neutralumą lemia konstitucinis valstybės ir banyčios atskirumo prin. K-je yra įtvirtinta mokymo valstybinėse ir savivaldybių mokymo ir auklėjimo įstaigose pasaulietinio turinio prezupcija.
Valstybės socialinė orientacija. Socialiai orientuota valstybė yra tokia, kuri siekia pagal igales padėti spręsti socialines problemas, o ne tik atlieka naktinio sargo funkciją. Socialiai orientuota valstybė netapatinama su socialine, juolab su gerovės valstybe. Gerovės valstybė atspindi ne tik valstybės socialinę orientaciją, bet ir faktinę ekonominę bei socialinę situaciją, tuo tarpu konstitucinis valstybės socialinės orientacijos principas-pirmiausia teisikai įtvirtina siekiamybę, bet- tokią siekiamybę, kurią realu įgyvendinti.
Valstybės geopolitinė orientacija. K-je L-vos geopolitinė orientacija įtvirtinta dviem aspektais-negatyviuoju ir pozityviuoju.Negatyvusis.ia prasme geopolitinės orientacijos principas nubrėia ribas, kurių L-vos valstybė, dalyvaudama globalinėse ar regioninėse tarptautinės integracijos procesuose, negali perengti (AktasDėl LR nesijungimo į postsovietines Rytų sąjungas). Pozityvusis reikia valstybės geopolitinės orientacijos krypčių nustatymą ir aktyvios veiklos ia linkme skatinimą. (K-jos 47 str.2 d.).
Takoskyra tarp koordinacinių ir determinacinių prin.nėra labai grieta. Determinaciniai prin.papildo, bet ne pakeičia koordinacinius prin. Jie skiriasi nuo koordinaciniu tuo, kad lemia netai, kaip vienos konstitucinės nuostatos dera su kitomis, o tai, kaip statutinė teisė yra derinama su konstitucine. Utat koordinaciniai lemia ir viena, ir kita. Jei tam tikras teisinis reguliavimas prietarauja K-jai, automatikai kartu yra paeidiamas ir kuris nors koordinacinis konstitucinis prin.. Tuo tarpu koordinacinio prin.paeidimas savaime nereikia, jog yra paeistas ir koks nors determinacinis prin.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1924
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved