CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
Valstybės sąvoka yra daugiareikmė, vis dėlto galima iskirti du svarbiausius poiūrius:
vieni valstybėje regi visuomenę, kolektyvinio gyvenimo būdą, tam tikrą monių bendruomenės būties būdą;
kitiems valstybė apsiriboja vienu i jos elementų-valdia, prievartos ar priverstinio bendradarbiavimo aparatu.
Valstybės apibrėimas negali apimti visų valstybei būdingų poymių. Jame turi atsispindėti tik svarbiausi, esminiai poymiai. Dar vienas valstybės apibrėimas:Valstybė yra visos visuomenės politinė organizacija, utikrinanti jos vienybę ir vientisumą, tvarkanti visuomenės reikalus, suverenia vieąja valdia suteikianti teisei bendrai privalomą reikmę, garantuojanti piliečių teises, laisves, teisėtumą ir teisėtvarką. Toks apibrėimas apima keletą elementų:
valstybė suprantama kaip visos visuomenės politinė organizacija;
valstybės paskirtis-tvarkyti visuomenės reikalus, utikrinti visuomenės vienybę ir vientisumą;
valstybė savo suverenia galia teisei suteikia privalomą reikmę;
valstybė turi garantuoti piliečių teises ir laisves, taip pat utikrinti teisėtumą ir teisėtvarką.
Pirminis, elementariausias valstybės apibrėimas būtų, valstybė-organinė trijų elementų (tautos, teritorijos, valstybinės valdios) visuma.
Tauta-pirminis valstybės elementas. Jei nėra su valstybe susijusios monių bendrijos, nebus ir valstybės. Sąvokatauta vartojama apibūdinti monių, susietų materialiniais, dvasiniais ryiais bendriją, kurios narius saisto ne tik priklausymas vienai politinei struktūrai-valstybei, bet ir sąmoningas noras gyventi kartu. Apibrėiant tautą kaip tam tikrą bendruomenę, naudojamasi įvairiais kriterijais. Skiriami du poiūriai: 1.būdingas vokiečių autoriams, tauat apibūdinama kaip objektyvių elementų (geografinių, religinių, rasinių ir kt.)visuma; 2.pagal prancūzų autorius, tautos fenomeną lemia subjektyvūs veiksnaia, t.y.monių noras gyventi kartu, noras priklausyti tai pačiai bendrijai. Reikia skirti pilietinę tautą nuo etninės tautos. Pilietinė tauta nuolat kuria savo valstybę. Jos negalima apibrėti rasiniais, etninės kilmės, papročių ar lingvistiniais kriterijais. Bendra valstybė, bendra istorija, bendras gyvenimas praeityje, dabar ir ateityje- pilietinė tautą formuojantys pagrindai. Tuo tarpu etninė tauta, t.y.istorikai susiformavusi tam tikra bendruomenė, kurią sieja bendra kilmė, kalba, papročiai, teritorija, istorija, kultūra, bendras gyvenimas. L-vos K-je yra įtvirtinta pilietinės lietuvių tautos-L-vos valstybės kūrėjos-samprata.K-je idėstyta konstitucinė perėjimo i etninės tautos į pilietinę tautą koncepcija.
Teritorija - dar vienas pirminis valstybės elementas. Valstybės teritorija-tai tam tikra emės rutulio dalis, kurioje įgyvendinama valstybės valdia. Valstybės teritorijoje galioja valstybės priimtos teisės normos, joje taikomi valstybės institucijų priimti sprendimai, kurie prireikus utikrinami valstybės prievarta.Teisiniu poiūriu visai nesvarbu didelė ar maa valstybės teritorija. Nėra taisyklių, kurios fiksuotų būtiną minimalią emės rutulio erdvę, kurioje galėtų funkcionuoti valstybė. Visos valstybės saugo savo teritoriją, ją gina, numato įvairias, taip pat ir konstitucines, jos apsaugos garantijas. io struktūrinio elemento svarbą atskleidia tokie principai, kaip valstybės teritorinė virenybė ir valstybės vientisumas, valstybės sienų neliečiamumas ir kt.Su valstybės teritorija sietinas ir valstybės sandaros konstitucinio teisinio instituto turinys.LR K-je yra tokios nuostatos: teritorijos vientisumas ir nedalomumas į jokius valstybinius darinius; Tauta ir kiekvienas pilietis turi teisę prieintis bet kam, kas prievarta kėsintųsi į L-vos valstybės nepriklausomybę, teritorijos vietisumą, konstitucinę santvarką, nustatyta, kad valstybės sienos gali būti keičiamos rik TS, kai ją ratifikuoja 4/5 visų S-mo narių. Valstybės siena apibrėia teritoriją, kurioje valstybė vykdo aukčiausią suverenią galią. Valstybės sienos riboja valstybės sausumos teritoriją, vidaus vandenis, teritorinę jūrą, emės gelmes ir oro erdvę vir jų.. Paprastai valstybės siena nustatoma TS, kurias pasirayti ir teikti S-mui ratifikuoti yra P-to prerogatyva.
Valstybės valdia. Valdia-socialinis reikinys, būdingas kiekvienai monių bendrijai, kurioje vieni asmenys vadovauja kitiems, o pastarieji paklūsta pirmųjų nurodymams. Valdia-gebėjimas valdyti, duoti nurodymus, priversti paklusti savo valiai. Teisinėje literatūroje valstybės valdia apibūdinama kaip vieoji valdia. Vieoji valdia-tai ne tik valstybės inst.įgyvendinama valdia, bet ir savivaldos inst.valdia.Valstybės valdia įgyvendinama visos visuomenės vardu, nors valstybė nesutampa su visuomene. Valstybės vardu valdią įgyvendina valstybės valdios inst.ir įstaigos, pareigūnai.Valstybės valdia turi tam tikrų poymių.Ji visuomenėje yra viriausia; tai visą visuomenę apimanti valdia. Tai politinio pobūdio valdia, tai teritorinė valdia, kurią įgyvendina speicalios valstybės valdios inst.; i valdia susijusi su teise; valstybės valdios sprendimai prireikus utikrinami valstybės prievarta.Pirmiausia reikėtų paymėti valstybės valdios virenybę. Ji reikia, kad tik valstybės valdia gali nustatyti visai visuomenei privalomas taisykles ir sprendimus, kurių jokia visuomenės grupė, asmuo ar organizacija negali panaikinti. Su valstybės valdios virenybe sietinas ir valstybės valdios visuotinis pobūdis, t.y.valstybė atstovauja visai visuomenei, ji įgyvendinama visoje valstybės teritorijoje, visų fizinių ir juridinių asmenų atvilgiu. Valstybės valdia politinė valdia:vieni autoriai teigia, kad valstybinė valdia-viena i politinės valdios raikos formų, nes politinę valdią įgyvendina ne tik valstybė, bet ir kitos visuomenės politinės sistemos grandys. Kiti teigia, kad savokos valstybės valdia ir politinė valdia yra tapačios, nes vieoji valdia sietina su valstybe ir įgyvendinama tiesiogiai ar netiesiogiai dalyvaujant valstybei. Valstybės valdia-institucionalizuota valdia. Ją įgyvendina tam tikros valstybės valdios institucijos. Dar vieną valstybės valdios savybę atskleidia jos santykis su teise. Valstybei būdinga visuotinai privalomų elgesio taisyklių kūrimo galia. Dar vienas bruoas-galimybė, utikrinant valstybės priimtus sprendimus, naudoti valstybės prievartą.Tik valstybės taikomos prievartos priemonės, laikantis tam tikrų teisėje nustatytų sąlygų, yra teisėtos.
Valstybės teisinės savybės
valstybė yra ypatingas juridinis asmuo;
valstybei būdingas suverenitetas.
Valstybė ypatingas darinys, nesutampantis su asmenimis, tiesiogiai veikiančiais valstybės vardu. Todėl reikia naudoti juridinio asmens koncepciją.
Pasinaudojus valstybės juridinio asmens kategorija, galima paaikinti kai kuriuos valstybės statuso aspektus. Pirma, valstybės negalima tapatinti su valdančiaisiais. Valstybė visos visuomenės, ne valdančiųjų, organizacija. Antra, svarbiausi valstybės pareigūnai savo pareigas atlieka tik todėl, kad nustatyta tvarka yra irinkti ar paskirti vykdyti tam tikras pareigas. Trečia, ie asmenys veikia ne savo vardu, bet kaip tam tikra valstybės valdios institucija ar pareigūnas. Ketvirta, valstybei priklausantis turtas nėra valdančiųjų turtas. Jis naudojamas įstatymų nustatyta tvarka ir sąlygomis tenkinant visos visuomenės interesus. Juridinio asmens statusas sudaro sąlygas valstybei valdyti savo turtą, imti paskolas, sudaryti turtinio pobūdio sutartis.
Valstybės pareigūnai neamini, o valstybė ilieka.
Valstybės suverenitetas tai jos nepriklausomybė, jos valdios virenybė, jos savarankikumas sprendiant valstybės vidaus reikalus ir santykiuose su kitomis valstybėmis.Suvereniteto valstybei niekas nesuteikia, i savybė atsiranda su pačia valstybe, jo netekus, valstybė yra nebe valstybė. Valstybė yra tautos kūrinys, kad kiekvienos valdios altinis yra tauta. Taigi susiduriame su dviem sąvokomis: valstybės suverenitetas ir tautos suverenitetas.Tautos suv.reikia, kad alyje suverenios valdios subjektas yra tauta.LR K-je įtvirtinta, kad suverenitetas priklauso Tautai, niekas negali varyti ar riboti Tautos suv., savintis visai Tautai priklausančių suverenių galių. Taigi tautos suv.-tai tautos savarankikas apsisprendimas, kaip jai gyventi. Gali atrodyti, kad teiginiai , jog valstybė yra suvereni ir tauta yra suvereni-nesuderinami. Tačiau jei tauta yra suverenas, tai jai priklausančias suverenias galias ji ireikia valstybėje. Valstybės suverenitetas susijęs su tautos suv. Tauta yra suvereni, jei valstybė ireikia jos piliečių valią, siekius ir interesus, jei alyje funkcionuoja demokratinės struktūros, jei pripaįstama, kad valstybės valdios altinis-tauta. Valstybės suv.apibūdinti yra svarbūs vidinis ir iorinis suv.aspektai. Vidinis-parodo, kad valstybės valdia nepriklauso nuo kurios nors kitos valdios alies viduje. alies viduje valstybės valdios virenybė reikia, kad valstybės valdingos galios-universalios, kad valstybės sprendimams privalo paklusti visi jos gyventojai, joje veikiančios organizacijos, susivienijimai. Tik valstybė savo inioje turi ypatingas poveikio priemones, kurių jokia kita visuomenės institucija neturi. Kalbant apie valstybės suv.ribas, reikia paymėti, kad valstybė yra saistoma teisės ir jokiu būdu negali perengti prigimtinių mogaus teisių ir laisvių. Iorinis aspektas, t.y.valstybės santykiuose su kitomis valstbėmis.Valstybė savo reikalus tvarko savarankikai. Atskirų, nepriklausomų valstybių santykiai remiasi sutartiniais pagrindais, sutartimis.Valstybės suv.tartp.santykiuose susiduria su kitų valstybių suv.Tarptautinėje teisėje visos valstybės yra lygios.Valstybės suv.ribas ioriniu aspektu ymi kitos valstybės suv-tas. Suv.turinio suvokimas iuo metu keičiasi. alies vidaus gyvenime valstybės valdia negali nepaisyti visuotinai pripaintų mogaus teisių standartų. Tarpt.santykių srityje grieto valstybės suv.koncenpciją ardo priklausymas tarp.organizacijoms. Europinė integarcija-vėl naujas iūkis tradicinei valstybės suv.sampratai.
Valstybės funkcijos traktuojamos kaip tam tikrų valstybės udavinių, tikslų įgyvendinimas.Pagal veiklos tikslus valstybės vykdo tokias funkcijas: palaiko vieąją tvarką, saugo valstybės sienas, organizuoja vietimą, sveikatos apsaugą, susisiekimą, tvarko alies ūkį, rūpinasi socialinių problemų sprendimu. Tokį valstybės funkcijų klasifikavimą reikėtų laikyti politiniu-sociologiniu.iuo aspektu suvokiant valstybės funkc., galima jas grupuoti į vidines ir iorines. Vidinės f-tai valstybės vidaus veikla, sprendiant ekonominius, socialinius, politinius klausimus, o iorinės f.-valstybės veikla santykiuose su kt.valstybėmis ar tartp.organizacijomis. Pagal f.taikymo sritis galima skirti politines, ekonomines, kultūrines ir kt.f.Valstybės f.klasifikavimas gali būti ir teisiniu aspektu. iuo atveju valstybės veiklos kryptys iskiriamos atsivelgiant į tai, kokie teisiniu poiūriu skirtingi veiksmai yra atliekami. iuo aspektu skiriamos 3 pagrindinės funkcijos:
įstatymų leidyba (ji yra bendro pobūdio visiems privalomų elgesio taisyklių nustatymas įstatymu, ja siekiama atitinkamai sureguliuoti svarbiausius visuomeninius santykius);
įstatymų vykdymas (ji apima įstatymų vykdymo utikrinimą, įstatymų taikymą panaudojant tam tikras priemones. Vykdomoji veikla susijusi su įvairių vykdomosios valdios aktų, kuriuose detalizuojamos įstatymuose nustatytos taisyklės, numatomos konkrečios jų įgyvendinimo priemonės, priėmimu);
teisingumo įgyvendinimas (apima ir ginčų sprendimą, ir baud.bylų nagrinėjimą, ir nuosprendių priėmimą).
Valstybės institutas LR K-je.LR K-je sąvoka valstybė vartojama danai.tai jau K-jos preambulėje kalbama apie valstybę. ios sąvokos vartojimo kontekstas atskleidia odio valstybė vartojimo tam tikrus socialinio reikinio apsketus: valstybė-tai istorinė visos tautos organizacija, valstybė-mogaus ir tautos gyvavimo forma, taip pat ir alies sinonimas, valstybė-tam tikra valstybinio gyvenimo kokybė, būvis, tam tikrų teisės principų iraika, vals-piliečių valios reikėja, visų piliečių bendra organizacija, taip pat tęstinis, po priverstinių okupacijų atgimstantis reikinys. K-je įtvirtinta L valstybės nepriklausomybė. Nepriklausoma L valstybė garantuoja tautos raidą, leidia L pil.jaustis lygiaverčiais su kitų valstybių pil. L-va-demokratinė valstybė, .t.yalies reikalai tvarkomi piliečių valia. Demokratija-i tautos kylanti valstybės valdia. K-je įtvirtinta, kad L valstybę kuria Tauta, kad suverenitetas priklauso tautai, tauta auk.suverenią galią vykdo tiesiogiai ar per demokratikai irinktus atstovus. K-jos normos gana detaliai atskliedia valdymo būdą. Respublika-L valstybės valdymo forma. K-je nustatyta, kad valstybės valdią vykdo S-mas, P-tas ir Vyriausybė, Teismas, kad valdios galias riboja K-ja, kad valdios įstaigos tarnauja monėms. K-je numatyta, kad L valstybės teritorija yra vientisa ir nedaloma į jokius valstybinius darinius, sienos gali būti keičiamos tik LR TS, kai ją ratifikuoja 4/5 visų S narių.K-je įtvirtintos mogaus teisės ir laisvės-mogaus teisės ir laisvės yra prigimtinės. K-je įtvirtinti pilietybės pagrindi, joje nustatyta, kad draudiama iduoti LR pil.kitai valstybei, jei LR TS nenustato kitaip.K-je numatyti valstybei keliami udaviniai: Valstybė saugo ir globoja eimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę; valstybė remia visuomenei naudingas ūkines pastangas ir iniciatyvas ir t.t.K-je įtvirtinti valstybės ir ban.santykiai, valstybės valdios inst.organizacijos ir veiklos pagrindai, finansai ir valstybės biudetas, valstybės kontrolė, usienio politika ir valstybės gynimas, vietos savivalda ir valdymas. K-je nustatyti valstybinė kalta-lietuviu, valstybiniai simboliai:valstybinės vėliavos spalvos-geltona, alia, raudona; valstybės herbas-baltas Vytis raudoname fone; valstybės himnas-V.KudirkosTautika giesmė,valstybės sostinė-Vilnius.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1097
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2025 . All rights reserved