Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
BulgaraCeha slovacaCroataEnglezaEstonaFinlandezaFranceza
GermanaItalianaLetonaLituanianaMaghiaraOlandezaPoloneza
SarbaSlovenaSpaniolaSuedezaTurcaUcraineana

įstatymaiįvairiųApskaitosArchitektūraBiografijaBiologijaBotanikaChemija
EkologijaEkonomikaElektraFinansaiFizinisGeografijaIstorijaKarjeros
KompiuteriaiKultūraLiteratūraMatematikaMedicinaPolitikaPrekybaPsichologija
ReceptusSociologijaTechnikaTeisėTurizmasValdymasšvietimas

AMERIKIETIŠKASIS INSTITUCIONALIZMAS

ekonomika



+ Font mai mare | - Font mai mic



DOCUMENTE SIMILARE

AMERIKIETIŠKASIS INSTITUCIONALIZMAS

Pagrindinės sampratos:

Institutai. Institucionalizmas. Socialinė psichologija. Nuosavybė. Veblen’o efektas. Sandėrių teorija. Kolektyviniai veiksmai. Nuosavybės titulas. Administracinis kapitalizmas. Verslo ciklas. Trumpos ir ilgos bangos ekonomikoje. „Organinis gerbūvis“



Pagalbinės sampratos:

Vidurinioji klasė. Technokratija. Technologinis determinizmas. Konjunktūra. Akcijų kursai. Indeksai. Gamybos ir kapitalo koncentracija bei centralizacija. Dykinėjanti klasė. Verslo ir pramonės dichotomija. Socialiniai konfliktai. Tredjuonizmas. „Harvardo barometras“

XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje Vakarų civilizacijoje augo audringi prieštaravimai, susijź su pramonės plėtra ir jos kartelizacija. Tuomet susipynė milžiniškų pramonės koncernų bei vis labiau centralizuojamo bankų kapitalo jėgos, vyko arši monopolijų konkurencija. Laisvos konkurencijos kapitalizmas pamažu peraugo į monopolistinź stadij¹. Visi šie procesai labiausiai pasireiškė JAV, kur finansinis kapitalas tuo metu dalijosi savo įtakos zonas, o pramoninės koncentracijos kaštai perkeliami ant fermerių, darbininkų, vartotojų – viduriniosios klasės – pečių.

Tokiomis s¹lygomis XX a. pirmame ketvirtyje amerikiečių ekonomikos moksle susiformavo mokslininkų grupė, kurios nariai, nusivylź tais rezultatais, kuriuos praktikoje lėmė neribojamas rinkos mechanizmas, suaktyvinź stiprėjančių monopolistinių tendencijų ekonomikoje analizź ir talkindami savo šalies „antitrestinei“ politikai, tapo įvairias metodais vykdomos ekonomikos socialinės kontrolės koncepcijos lyderiais. Jų teorijos, sugriaudamos J. N. Keynes’o ir A. Marshall’o viltis, kad įmanoma galutinai suderinti visus metodologinius skirtumus, pradėjo nauj¹ ekonominės minties kryptį, kuri¹ dabar vadiname institucionalizmu (nuo lotyniško žodžio institutum – norma, įstaiga). Ši nauja m¹stymo kryptis, R. Heilbroner’io žodžiais tariant, susijusi su įvairių reformistinių kolektyvizmo koncepcijų variantų plėtojimu, t. y. naujomis socialinės kontrolės koncepcijomis, trečiajame dešimtmetyje augo ypač sparčiai ir vienu metu net grasino tapti dominuojančia amerikiečių ekonominės minties srove. Tai, kad institucionalizmas susiformavo būtent JAV, – neatsitiktinis reiškinys, nes ekonominė mintis Amerikoje buvo savita ir glaudžiai siejosi su sparčia kapitalizmo plėtra bei keletu svarbių judėjimų, atspindėjusių ekonomines ir politines realijas. Tai buvo darbo judėjimas, 1881 m. tapźs Amerikos darbo federacija, judėjimai, kurių šalininkai pasisakė už pigi¹ popierinź ir sidabro valiut¹, progresyvinį pajamų mokestį, valstybinį žemės ūkio kreditavim¹, skatino žemės ūkio produktų kainų didėjim¹, antitrestinis judėjimas, savo nuostatas įgyvendinźs priėmus Sherman’o antitrestinį įstatym¹ (1890 m.) ir specialų komercijos įstatym¹ (1887 m.), taip pat Pažangus judėjimas, vadovaujamas Moterų klubų generalinės federacijos; pastarasis siekė keičiant įstatymus reformuoti sistem¹.

Tarp žymiausių institucionalizmo atstovų yra amerikiečių mokslininkai J. Commons’as (1862–1944 m.), W. Mitchell’as (1874–1948 m.), Walton’as Hamilton’as (1889–1946 m.). Pastarasis Čikagos universitete Pirmojo pasaulinio karo laikorpiu skaitė žymųjį kurs¹, kuris vadinosi Socialinės ir ekonominės institucijos, ir pirmasis 1918 m. pavartojo termin¹ institucionalizmas bei Amerikos ekonominės asociacijos suvažiavime 1919 m. jį apibūdino kaip gamybos socialinės kontrolės tyrimų kryptį. W. Hamilton’o nuomone, institucionalizmo uždavinys – nagrinėti ekonominius reiškinius kaip jų evoliucijos proces¹, plačiau taikyti aprašom¹j¹ statistik¹ ir, atmetant siaur¹ klasinį požiūrį, kad žmonės pirmiausia elgiasi pagal ekonominį savanaudiškumo princip¹, atsisakyti abstrakčių pavienių ūkinių subjektų motyvacijos schemų. Institucinė ekonomika individo elgesį laikė didesnio socialinio modelio dalimi, kurį paveikė tuometinis gyvenimo būdas ir m¹stymo modeliai.

Institucionalizmo idėjų pradininku laikomas Thorstein’as Veblen’as (1857–1929 m.), tapźs svarbiausia figūra laužant tradicinź politinź ekonomij¹ JAV ir savo knyga Dykinėjančios klasės teorija iš esmės padėjźs pagrindus institucionalizmo atsiradimui. Tiesa, pasak M. Blaug’o, institucionalizmas niekada neturėjo organizacinio centro, ir šios srovės įvairumas suteikia pagrind¹ abejoti jos kaip mokslinės mokyklos egzistavimu. D. Sekler’is institucionalizm¹ net įvardijo kaip „ekonominės minties istorijos paslaptį“. Juk T. Veblen’as savo nepakartojam¹ sociologinź analizź pritaikė verslininko gyvenimiškos filosofijos tyrimui; W. Mitchell’as beveik vis¹ savo gyvenim¹ skyrė statistinei medžiagai rinkti; o J. Commons’as išanalizavo ekonominės sistemos funkcionavimo teisnius pagrindus. Vis dėlto susiklostė tradicija tris amerikiečių ekonomistus – T. Veblen’¹, W. Mitchell’¹ ir J. Commons’¹ – laikyti pagrindiniais šios krypties atstovais. Minėti mokslininkai suabejojo neoklasikinės krypties išvadomis, todėl institucionalizmas – tai tam tikra prasme alternatyva neoklasikinei ekonomikos teorijos krypčiai.

Daugelis iš institucionalizmo atstovų rėmėsi Europos m¹stytojų, tokių kaip G. W. F. Hegel’is, K. Marx’as, Ch. Darwin’as ir H. Spencer’is intelektualiniu bei filosofiniu palikimu, taip pat amerikiečių W. James’o, C. Peirce’o ir J. Dewey’aus darbais, suformavusiais amerikietišk¹j¹ pragmatizmo filosofij¹, teigusi¹ tiesos „praktinź koncepcij¹“ ir reliatyvizmo „antidoktrinišk¹“ princip¹ teorijoje, bei kuriuose „tapimo“ (becoming) koncepcijos priešinimas I. Newton’o mechanistinei „buvimo“ (being) idėjai buvo ypač svarbus. Ch. Darwin’o Rūšių atsiradimas (1859 m.) bei H. Spencer’io nepriklausomai nuo jo priėjusio evoliucijos idėj¹ ir pernešusio ši¹ nuo gyvų būtybių į visus procesus ir reiškinius, veikalai buvo pagrindas to „evoliucinio“ požiūrio, kuris apibūdino šių mokslininkų priėjim¹ prie socialinių institutų tyrimo. Vadovaudamiesi plėtros idėja, jie (pirmiausia T. Veblen’as) kėlė sau tiksl¹ ištirti realių reiškinių esmź ir šių reiškinių priežasčių evoliucij¹, savo judėjimo galutiniu tikslu įvardydami sukurti „kultūrologinź“ (cultural) ekonomikos teorij¹, pagrįst¹ antropologija, socialine psichologija ir sociologija. Ir dabar, M. Blaug’o žodžiais tariant, nė vienas ekonomikos teorijos metodologijos veikalas negali išsiversti nepaminėjźs šio paskutinio ir paties reikšmingiausio mėginimo įtikinti ekonomistus, kad jų teorijos turi būti grindžiamos ne mechanikos, o biologijos ir jurisprudencijos analogijomis.

Institucionalizmo samprata ir pagrindiniai metodologiniai ypatumai

Kadangi institucionalizmas atsirado kaip opozicija neoklasikinei ortodoksijai, jis iš pat pradžių asocijavosi su „kitaminčiais“ ir tapo savos rūšies „disidentine“ kryptimi bei „periferija“ pagrindinei ekonominės minties srovei, kuri¹ apsprendė vyraujanti neoklasikinė paradigma. Be to, pažymėtina, kad institucionalizmas iš pat pradžių buvo grynai eklektiškas reiškinys ekonomikos teorijoje. Pragmatiška institucionalistų nuostata sujungti skirtingas metodologijas, panaudoti visk¹, kas gali būti naudinga iš visų mokyklų sukaupto lobyno kuriant reali¹ ir „konstruktyvi¹“ teorij¹, nulėmė institucionalizmo amorfiškum¹ bei eklektiškum¹.

Institucionalizmas, siekźs sukurti „konstruktyvi¹“ „instrumentalistinź“) teorij¹, kuri galėtų būti tinkama sprźsti svarbiausias visuomenės problemas ir visuomenės valdomai evoliucijai tobulesnės santvarkos link, dėl savo originalios metodologijos priskiriamas ypatingai ekonomikos mokslo srovei. Institucionalizmas atsirado ekonomikos teorijos ir sociologijos sankirtoje; tai atsispindėjo ir institucionalistinių tyrimų problematikos, ir metodologijos srityje. Šiai metodologijai būdingas:

socialinės psichologijos naudojimas (institucionalistų nuomone, teorija, pateikianti žmogaus ekonominio elgesio tinkam¹ traktuotź, turi apimti ir neekonominius veiksnius, aiškinti elgesį įvertinant socialinius aspektus);

ypatingo dėmesio skyrimas politiniams ir socialiniams institutams

istorinis požiūris (pasireiškźs „genetišku“ požiūriu į realių ekonominių struktūrų tyrim¹ ir siekiu išsiaiškinti plėtros varančias jėgas bei veiksnius);

evoliucionizmas;

reformatoriška orientacija (ji pasireiškia glaudžiu institucionalistų teorinių nuostatų s¹ryšiu su tam tikromis programinėmis nuostatomis ir praktinėmis rekomendacijomis valstybės politikos srityje).

Institucionalistams visada buvo būdingas polinkis į empirizm¹, „realistiškos“ teorijos, pagrįstos praktikos apibendrinimu ir atspindinčios istorinź patirtį, kūrim¹. Institucionalizmo atstovų nuomone, ekonominės teorijos pagrind¹ turi sudaryti įvairių institucijų (valstybės, monopolijos, privačios nuosavybės, konkurencijos, mokesčių, paveldimumo, šeimos) tyrimas ir aprašymas.

Institucionalizmas griežtai prieštaravo neoklasikinei ortodoksijai. Kaip vėliau pažymėjo J. M. Clark’as, pats terminas „institucionalizmas“ buvo pradėtas vartoti kaip apibendrinantis atžvilgiu įvairių ekonomistų, kurių sujungiančiu pradu buvo kritiškas požiūris į neoklasikinź ortodoksij¹. Institucionalizmas prieštaravo ortodoksinei teorijai dėl šių priežasčių: jis teigė, kad ortodoksinė politinė ekonomija grįsta diskredituota hedonistine žmogaus elgsenos teorija; kad jos pagrindinis individualistinės konkurencijos postulatas yra neteisingas ir netikslus; bei kad jos pagrindinė ekonominės pusiausvyros s¹lygų nustatymo problema grindžiama neteisinga analogija su fiziniais mokslais ir numano statinį požiūrį į ekonominź organizacij¹, skirtingai nuo tikrojo plėtros proceso.

Institucionalistai kritikavo neoklasikinź mokykl¹ už jos ribotum¹, pasireiškusį, jų nuomone, kaip metodologijos, ignoravusios sociologinių, politinių, socialinių-psichologinių veiksnių vaidmenį ekonominio mechanizmo funkcionavimo srityje, siaurumas. Jei neoklasikai savo mintis grindė A. Smith’o teze apie rinkos ūkinio mechanizmo tobulum¹ ir ekonomikos savireguliacij¹ bei laikėsi „gryno ekonomikos mokslo“, tai institucionalistai, griežtai pasisakydami prieš tokių darbų, kaip J. N. Keynes’o Politinės ekonomijos visuma ir metodas, pavertusių ekonomikos teorij¹ abstrakčiu mokslu, poveikį, varom¹ja ekonomikos jėga kartu su medžiaginiais veiksniais laikė ir dvasinius, moralinius, teisinius bei kitus veiksnius, nagrinėjamus istoriniame kontekste. Kitais žodžiais tariant, institucionalizmas savo analizės objektu įvardija ir ekonomines, ir neekonomines socialinės-ekonominės plėtros problemas – socialinės psichologijos evoliucij¹. Be to tyrimo objektai – institutai – neskirstomi į pirminius ir antrinius bei nepriešinami vieni kitiems.

Institucionalistų nuomone, ekonomikos mokslas nagrinėja kainų ir konkurencijos problemas, neanalizuodamas racionalios žmogaus psichologijos. Tokiu atveju tampa svarbūs ne pusiausvyros tyrinėjimai, bet konfliktai tarp žmonių kolektyvų. Neatsitiktinai institucionalistai vietoj pusiausvyros teorijos siūlė plėtoti evoliucinź teorij¹ ir teigė, kad pagal savo pobūdį ekonomikos teorija turi būti „orientuota į politik¹ ir kilti iš valdžios politinės ekonomijos institucinių realijų“. Juos domino institucinis ekonominės sistemos pjūvis.

Institucionalizmas, kaip priešprieša neoklasikų rinkos koncepcijai ir tradicinei visuomenės spontaniškos plėtros ekonominei filosofijai, iškėlė „aktyvistinź“ filosofij¹, kurioje teigiamas „pozityvios“ valstybės, skirtos užtikrinti valdom¹ valstybės raid¹, principas. „Klasikinio tipo“ ekonominiam liberalizmui, XIX a. patekusiam į ideologinės krizės tarpsnį, institucionalistai priešino „organizuoto socialinio veikimo“ pozicij¹, susiet¹ su paieškomis socialinės organizacijos naujos formos ir ekonominės demokratijos naujo turinio. Šis naujasis turinys turėjo gerokai skirtis nuo ankstesnių vyravusių pažiūrų apie ekonominź demokratij¹, apibūdintų valstybės nesikišimo, juridiškai laisvos asmenybės autonomijos, „natūralių teisių“, „natūralaus vystymosi“ doktrinomis. Kitaip nei tradicinio individualizmo atveju, formavosi „demokratinio kolektyvizmo filosofija“ su jos pagrindine idėja apie ekonomikos bei visuomenės plėtros valdym¹. Apibrėždamas jos bendrus rėmus, W. Hamilton’as straipsnyje Socialinių mokslų enciklopedijai rašė, kad ši filosofija siekė apimti realias visuomenės raidos tendencijas, ekonominių reformų program¹, „visuomeninės gerovės“ teorij¹ ir visuomenės ateities s¹rangos modelį. Būtent tai, jo nuomone, atsispindėjo siekyje užtikrinti individo ir valstybės, laisvės ir valdžios, individualios naudos motyvo ir visuomeninės gerovės „veiksming¹ kompromis¹“. Tokios pozicijos skiriamasis bruožas buvo tai, kad kolektyvizmas vertinamas kaip tam tikras nuoseklus ir nenutrūkstamas „empirinis procesas“. Kaip pabrėžė W. Hamilton’as „empirinis kolektyvizmas“ pačia savo esme nepriims jokių vieningų iš anksto parengtų visuomenės s¹rangos projektų ir visaapimančių schemų politikos srityje. Pagal ši¹ filosofij¹ kiekviena atskira problema turi būti sprendžiama individualiai, atsižvelgiant į susiklosčiusi¹ situacij¹.

Institucionalizmas, kaip minėta, pasireiškė kaip empirinė srovė, priešinta abstrakčiai-teorinei krypčiai. Institucionalistai mėgino abstrakčius tyrinėjimus pakeisti pozityviais realių žmogaus aktyvumo formų, kurios vis¹ laik¹ keičiasi ir sudaro vadinamuosius institutus, tyrimais. Dėl to jie pastebi, kad įstatymai reliatyvūs, kad kiekvienas įstatymas tinkamas tam tikroms apibrėžtoms s¹lygoms, apribotoms tam tikrų institutų. Institutų nagrinėjimas per teisės prizmź ypač išryškėjo J. Commons’o darbuose, bet „juridinis požiūris“ daugiau ar mažiau buvo būdingas visų institucionalistų m¹stymui.

Institutai (institucijos) – tai skirtingos kilmės socialiniai reiškiniai (mokesčiai, šeima, valstybė, profesinės s¹jungos, konkurencija, privati nuosavybė, finansų sistema, pats rinkos mechanizmas) arba jų pagrind¹ sudarantys skirtingos kilmės psichologiniai, teisiniai, etiniai ir kiti reiškiniai (papročiai, įpročiai, instinktai). Pagal T. Veblen’o apibrėžim¹ socialiniai-ekonominiai institutai – tai visuomeninio gyvenimo įgyvendinimo proceso įprastiniai būdai, jo s¹ryšyje su materialia aplinka, kurioje gyvena visuomenė . Pasak W. Hamilton’o, pirmojo pavartojusio kategorij¹ institutas, šis terminas – tai verbalinis simbolis, aprašantis socialinius reiškinius, reiškiantis m¹stymo ar veikimo būd¹. Daug tokių reiškinių galima rasti tautų tradicijose ar grupių įpročiuose. Kitaip tariant, tai tarsi visuomenei būdingos procedūros ar susitarimai. Institutų pavyzdžiai gali būti: valstybė, šeima, privati nuosavybė, piniginė sistema. Šia prasme institutai nagrinėjami kaip tam tikra objektyvi realybė, kaip istorinės evoliucijos, vykusios per materialių s¹lygų s¹veik¹, įstatymų kūrim¹, idėjų plėtr¹, valstybės politik¹ ir t. t., rezultatas. Jie pasireiškia kaip ekonominių subjektų elgesį formuojantys veiksniai. Kita vertus, institutai pasireiškia kaip žmonių pasaulį keičiančios veiklos objektas, instrumentai, turintys, kaip parodė J. Commons’as, kisti dėl kolektyvinių socialinių veiksmų .

Taigi terminas institutas sunkiai apibrėžiamas, tačiau jame sutelkta svarbi idėja – išplėsti ekonomikos mokslo ribas, įtraukiant neekonominių reiškinių ir įstaigų analizź. (Kaip XX a. paskutiniame dešimtmetyje rašė 1993 m. ekonomikos Nobelio premijos laureatas Douglass’as C. North’as, Institucijas įtraukdami į ekonomikos teorij¹ ir ekonominź istorij¹, žengiame esminį žingsnį šios teorijos ir istorijos tobulinimo kryptimi ). Institutai – tai žodinis grupės visuomeninių papročių simbolis. Jie reiškia vyraujantį ir pastovų m¹stymo arba veikimo būd¹, kuris grupei tapo įpročiu arba tautai papročiu. Jei vėl pacituotume vien¹ pagrindinių naujojo institucionalizmo atstovų D. C. North’¹, kuris dar būdamas studentas skaitė T. Veblen’o, J. Commons’o veikalus, padariusius jam didelź įtak¹ savo pažiūromis į ūkio funkcionavim¹, tai jis institucijas apibrėžė kaip „visuomenės žaidimo taisykles arba, formaliau tariant, kaip žmonių sukurtus apribojimus, formuojančius žmogišk¹j¹ s¹veik¹“, t. y. kaip apribojimus, kuriuos žmonės prisiima siekdami struktūrizuoti savo tarpusavio santykius. Toliau jis knygoje Institucijos, jų kaita ir ekonomikos veikmė (1990 m.) rašė: „Institucijos negalima pamatyti, pačiupinėti ar net išmatuoti: jos yra žmogaus proto konstruktai“.

Šios krypties atstovai mano, kad visi institutai turi kolektyvinės psichologijos bruožų. Vadinasi, analizuojant skirtingų grupių papročius, mokslas turi parodyti, kokie ekonominiai ar moraliniai momentai susijź su tam tikrais institutais, ir kodėl jie nustoja tenkinti naujus poreikius bei užleidžia viet¹ kitiems.

Taigi institucionalistai neoklasikinei rinkos teorijai, kurioje rinka iškyla kaip universalus ir neutralus ribotų ekonominių išteklių paskirstymo tarp alternatyvių jų panaudojimo galimybių mechanizmas, priešino savo rinkos mechanizmo kaip socialinio instituto, kurio funkcionavimo pobūdis atspindi ekonominės sistemos ypatybes ir kuris pats keičiasi evoliucionuojant visuomenei, tyrimus. Institucionalistai siekė rasti būd¹ papildyti rinkos mechanizm¹ „kolektyvinių ekonominių sprendimų formavimo ir įgyvendinimo demokratiniu politiniu mechanizmu“. Siekdami pagrįsti rinkos ir valdomos ekonomikos derinimo princip¹, jie pabrėžė, kad kalba eina ne apie pasirinkim¹ tarp „laisvos“ ir „kontroliuojamos“ ekonomikos, bet apie visuomeninź kontrolź, kurios organizavim¹ jie siejo su valstybe, kaip priešprieš¹ privačiai kontrolei, vykdomai stambių korporacijų ir jų susivienijimų.

Institucionalistai mano, kad ekonomikos mokslas turi iš naujo apsvarstyti tikslus, kurių siekia žmonija, ieškodama gerovės (vadinamajai normatyvinei funkcijai). Jie atmeta klasikinės mokyklos harmonijos idėj¹ ir pagrindinius jos postulatus.

Institucionalizmo teorijoje galima aptikti dvi išeities pozicijas:

Kritišk¹j¹, kuri išreiškiama kaip negatyvus požiūris į laisv¹ versl¹;

Pozityvi¹j¹, kuri įkūnijama kaip egzistuojančios santvarkos modernizacijos siekis.

Priklausomai nuo požiūrio ypatumų, tradiciškai skiriamos tokios XX a. pirmosios pusės institucionalizmo mokyklos arba variantai: a) psichologinė (pirmiausia siejama su T. Veblen’u), jos atstovai kapitalizmo socialinius-ekonominius procesus, klasių kov¹ aiškino Ch. Darwin’o natūralios atrankos teorija; b) teisinė (žymiausias atstovas – J. Commons’as), šios mokyklos atstovai teigė, kad kapitalizmo socialinius-ekonominius santykius lemia teisinės institucijos; c) konjunktūrinė (jos lyderis – W. Mitchell’as), jos atstovai institucionalistinź metodologij¹ naudojo siekdami praktinių ekonominių prognozių ir verslo ciklo reguliavimo tikslų. Vadovaudamasis šia tradicija, L. B. Alter’is, įvardindamas mokyklas, savo monografijoje apie amerikiečių politinź ekonomij¹ taikė tokius terminus, kaip socialinis-psichologinis, socialinis-teisinis ir konjunktūrinis -statistinis institucionalizmas.

Institucionalistų paskelbtas „metodologinis perversmas“ turėjo savas teorines ir socialines-istorines šaknis.

Kadangi XIX a.–XX a. sankirtoje amerikiečių ekonominės minties lygis smarkiai atsiliko nuo Europos, teorinių idėjų importas atliko svarbų vaidmenį JAV. Ypač tai susijź su idėjomis, tapusiomis reformistinių koncepcijų pagrindu. Todėl neatsitiktinai aptardami institucionalizmo teorines šaknis metodologijos aspektu, daugelis tyrinėtojų pastebi, kad ši mokykla turi daug bendro su vokiečių istorine mokykla. Pavyzdžiui, W. Leontief’as rašo, kad žymūs amerikiečių ekonominės minties atstovai (turėdamas omenyje T. Veblen’¹ ir W. Mitchell’¹) „savo kiekybinių analitinių metodų ekonomikos moksle kritikoje pratźsė bendr¹ vokiečių istorinės mokyklos linij¹. Iš dalies tai galima paaiškinti ta aplinkybe, kad amžių sandūroje vokiečių istorinės mokyklos įtaka JAV buvo tiek pat didelė, ar net galbūt reikšmingesnė, nei angliškosios mokyklos įtaka“. Apskritai, institucionalizmo „importinź“ kilmź būtinai pabrėždvo visi aršiausi šios krypties priešininkai. O F. A. von Hayek’o, L. C. Robbins’o ir F. H. Knight’o pastangomis XX a. ketvirtajame dešimtmetyje buvo išplatinta versija, pagal kuri¹ institucionalizmas yra vokiečių istorinės mokyklos persodinimo į amerikietišk¹ dirv¹ produktas.

Iš tiesų šios krypties atsiradim¹ smarkiai paveikė vokiečių istorinės mokyklos atstovai. Daugelis amerikiečių mokslininkų (ekonomistų, sociologų, istorikų) studijavo Vokietijos universitetuose; ten natūraliai buvo paveikti istorinės mokyklos. Šis poveikis pasireiškė ne tik priimant istorizm¹ kaip alternatyv¹ dedukcinei analizei kaip tyrimų metodui, bet ir per vokiečių sozialpolitik ir jos dėmesį socialinėms reformoms. Taip pat daugelis jų perėmė Herbert’o Spencer’io socialinės evoliucijos filosofij¹, atmetusi¹ požiūrį, kad Visata funkcionuoja pagal nustatyt¹ natūrali¹ tvark¹.

Iš pradžių institucionalizmo šalininkai nevengė tiesioginės konfrontacijos su klasikų, o vėliau ir neoklasikų teorijomis. Prieštaraudami universalioms ekonomikos teorijos pretenzijoms, institucionalistai pabrėžė istorinių, socialinių ir institucinių veiksnių svarb¹, kurie sudaro vadinamuosius ekonominius „įstatymus“, priklausančius nuo šių veiksnių. Jie teigė, kad daugelis dalykų ekonomikoje nėra nepakeičiama, o priklauso nuo nuolat kintančių istorinių s¹lygų, kurios individ¹ veikia arba tiesiogiai, arba netiesiogiai per institucijas ar visuomenź. Šia prasme institucionalizmo kryptis tarsi įsiterpė tarp Amerikos pesimistų (Henry C. Carey ir Daniel’io Raymond’o) veikalų ir V. Pareto darbų.

Taigi, institucionalistus su vokiečių istorine mokykla suartino ne tik tai, kad jie pripažino didžiulį įvairių neekonominių institutų ūkinį vaidmenį, bet ir reikalavimas ekonominius reiškinius analizuoti pagal jų istorinź plėt¹. Nors, beje, savo programiniame straipsnyje Kodėl ekonomika nėra evoliucijos mokslas (1898 m.), laikomame institucionalizmo pradžia, T. Veblen’as kritikavo G. Schmoller’io ir jo pasekėjų empirizm¹. Abi kryptis suartino siekis: 1) siaur¹ utilitarinį Homo oeconomicus modelį pakeisti platesne interpretacija, grindžiama tarpdisciplininiu požiūriu (socialine filosofija, antropologija, psichologija). Kaip vėliau rašė R. Coase’as, „Ekonomikos teorijos sukurtas naudos racionalus maksimizuotojas niekuo nepanašus į paprast¹ žmogų, kuris kratosi autobuse, ir apskritai neprimena jokio vyro (ar moters) jokiame autobuse“; 2) ekonomikos teorij¹ orientuoti į socialines problemas, siekiant j¹ panaudoti kaip instrument¹ reformoms vykdyti. T. Veblen’as savo veikl¹ pradėjo beveik kartu su vokiečių istorinės mokyklos treči¹ja karta, o jo mokinys W. Mitchell’as buvo vokiečių jaunosios istorinės mokyklos jauniausio atstovo A. Spiethoff’o amžininkas. Tai, kad T. Veblen’as ir W. Sombart’as orientavosi į evoliucinį-biologinį požiūrį ir pabrėžė įtakos ar spaudimo vaidmenį kapitalistinėje verslininkystėje juos suartino. Ekonomikos procesų cikliškumo tyrimas suartino W. Mitchell’¹ ir A. Spiethoff’¹. Atidus dėmesys „darbininkų klausimui“, politiniams-teisiniams socialinių judėjimų aspektams, ekonominiam reformizmui, tokie būdingi G. Schmoller’io mokyklai, ne mažiau buvo svarbūs ir J. Commons’ui Galiausiai ekonomistų-institucionalistų, ypač T. Veblen’o, išskirtinis bruožas tapo didesnis dėmesys technologijos poveikiui visuomenei ir mokslinių-techninių specialistų vaidmeniui. Šis bruožas lėmė, kad jis „giliai“ brovėsi į sociologijos mokslo sfer¹. Tai taip pat leidžia įžvelgti paraleles su vokiečių istorine mokykla (jos treči¹ja karta – W. Sombart’u ir ypač M. Weber’iu, turėjusiu didelį poveikį institucionalistų požiūriui į stambi¹ korporacij¹ kaip socialinź-ekonominź organizacij¹. Tai ypač ryšku J. K. Galbreith’o darbuose, kuriuose visiškai M. Weber’io idėjų dvasioje organizacija nagrinėjama kaip valdžios šaltinis).

Tačiau reikia pastebėti, kad nors istoriškumas ir socialinės srities veiksnių įvertinimas ekonominio augimo kelių pagrindimui ir simbolizuoja metodologinių institucionalizmo ir vokiečių istorinės mokyklos principų panašum¹, bet anaiptol nereiškia visiško ir bes¹lygiško vokiečių istorinės mokyklos tradicijų perėmimo. Tam yra keletas priežasčių.

Pirma, XIX a. antrosios pusės vokiečių autoriai, būdami paveikti A. Smith’o teorijos, visiškai rėmė Prūsijos junkerių sluoksnius kovojančių už prekybos laisvės ir kitų ekonominio liberalizmo principų, tarp jų neribotos laisvos verslininkų konkurencijos būtinum¹, įtvirtinim¹ Vokietijoje.

Antra, istoriškumas vokiečių mokyklos tyrinėjimuose pasireiškė pirmiausia tuo, kad jie tvirtino esant natūralų rinkos ekonominių santykių natūralų pobūdį ir rėmė nuostatas, jog pusiausvyra ekonomikoje automatiškai nusistovėjo per vis¹ žmonių visuomenės plėtojimosi laikotarpį.

Trečia, vokiečių istorinės mokyklos autorių darbuose nebuvo leidžiama net ir menkiausių užuominų apie galimybź reformuoti visuomenės ekonominį gyvenim¹ pagal principus, apribojančius „laisv¹ verslininkystź“.

T. Veblen’as ir jo pasekėjai daug stipriau, nei vokiečių pirmtakai, pabrėžė, kad nepakanka ekonomikos kaip laisvoje rinkoje veikiančių nepriklausomų individualių ūkių, pardavėjų ir pirkėjų sistemos analizės. Tam, neabejotinai, daug įtakos turėjo socialinė-ekonominė padėtis JAV XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje. Šis laikotarpis pažymėtas spartaus korporacijų augimo, galingų monopolijų atsiradimo ir pirmųjų mėginimų valstybės mastu, instituciškai pasipriešinti jų susidarymui ir funkcionavimui. Būtent institucionalistai vieni pirmųjų iš buržuazinių ekonomistų pradėjo aprašinėti ir teisinti valstybinį monopolistinį kapitalizm¹, kurį jie vadino administraciniu kapitalizmu. Dauguma ankstyvojo laikotarpio institucionalistų, keldami klausim¹ dėl kapitalistinės monopolizacijos ir būtinumo sukurti ekonomikos kontrolės nauj¹ socialinį mechanizm¹ (skirtingai nuo rinkinio reguliavimo mechanizmo ir jį papildant), nagrinėjo valstybinį reguliavim¹ kaip priemonź, padedanči¹ pažaboti didelių bendrovių monopolinź jėg¹ ir visuomenź apsaugoti nuo neigiamų monopolizacijos padarinių. Pirmiausia tai buvo susijź su komunalinio ūkio šakomis ir geležinkeliu, kur konkurencijos rinkinių jėgų veikimas buvo akivaizdžiai susilpnėjźs.

Institucionalizmas atspindėjo ir kit¹ pokyčių ekonomikos sferoje klod¹: vis augantį techninės pažangos vaidmenį ir dėl to ryškėjantį techninės inteligentijos vaidmenį.

Taip institucionalizmas tapo kokybiškai nauja ekonominės minties kryptimi. Jis apėmė geriausius teorinius-metodologinius buvusių ekonomikos teorijos mokyklų pasiekimus, ir pirmiausia pagrįstus matematika ir matematiniu aparatu maržinalistinius neoklasikų ekonominės analizės principus (ekonomikos plėtros tendencijų ir rinkos konjunktūros pokyčių nustatymo srityje), taip pat metodologinį vokiečių istorinės mokyklos instrumentų (tiriant visuomenės „socialines psichologijos“ problemas).

Dauguma aspektų panaši¹ nuomonź išreiškė ir M. Blaug’as, kurio manymu, mėgindami nustatyti institucionalizmo esmź, pastebime tris bruožus, priskirtinus metodologijos sričiai:

nepasitenkinimas aukštu abstrakcijos lygiu, būdingu neoklasikams, ir ypač statiniu ortodoksinės kainų teorijos pobūdžiu;

siekimas integruoti ekonomikos teorij¹ su kitais visuomenės mokslais arba „tikėjimas tarpdisciplininio požiūrio privalumais“ (tai ypač būdinga J. Commons’ui);

nepasitenkinimas nepakankamu klasikinių ir neoklasikinių teorijų empiriškumu, kvietimas vykdyti detalius kiekybinius tyrimus.

Čia dar reikėtų pridėti reikalavim¹ stiprinti „visuomeninź verslo kontrolź“ (taip vadinosi J. M. Clark’o 1926 m. išleista knyga), kitaip tariant, palankų požiūrį dėl valstybės kišimosi į ekonomik¹.

Šie keturi bruožai gana netolygiai atsispindi svarbiausių „institucionalistų“ veikaluose. T. Veblen’as visiškai nebuvo suinteresuotas ekonominio gyvenimo faktų rankiojimu ir iš principo neprieštaravo prieš neoklasikų abstraktų-dedukcinį metod¹. Negana to, jis iš viso atsisakė ekonomikos mokslui priskirti vokiečių istorinės mokyklos veikalus. Ortodoksinės teorijos loginis metodas jį tenkino. To negalima pasakyti apie jos hedonistines ir atomistines žmogiškosios prigimties koncepcijas, t. y. apie W. S. Jevons’o – A. Marshall’o vartotojiškos elgsenos teorij¹. Be to, jis ryžtingai pasisakė prieš centrinź neoklasikinės gerovės teorijos tezź, pagal kuri¹ tobula konkurencija esant tam tikriems apribojimams padeda pasiekti optimalių rezultatų. Tai jis vadino status quo teleologija ir apologija. T. Veblen’o nuomone, ekonomikos teorija turi būti evoliucinis mokslas. Čia jis turėjo omenyje ekonominių institutų atsiradimo ir plėtros tyrim¹ bei požiūrį į ekonominź sistem¹ kaip į „kumuliatyvinį proces¹“, o ne „į pusiausvyr¹ grįžtantį mechanizm¹“. T. Veblen’as ekonominius institutus apibrėžė kaip įprastų m¹stymo ir visuotinai priimtinos elgsenos būdų kompleks¹. Iš čia, atrodytų, galima būtų daryti išvad¹, kad institucionalistinė ekonomikos teorija turi apimti visuomenės papročių ir įpročių, „išsikristalizavusių“ kaip ekonominiai institutai, analizź. Iš tiesų T. Veblen’as siūlo skaitytojams tai, k¹ galima pavadinti kultūros kritika, pagardinta instinktų psichologija, rasistine antropologija ir sparnuotomis frazėmis. Demonstratyvus vartojimas (conspicuous consumption piniginė konkurencija (pecuniary emulation), neesantys savininkai (absentee ownership), kontrolės laisvė (discretionary control) – tai tik keletas iš terminų, kuriais jis praturtino anglų kalb¹. Šis derinys buvo toks unikalus ir individualus, kad net patys gabiausi T. Veblen’o mokiniai nesugebėjo pratźsti ar išplėtoti jo tradicijų. Jo knygos, tokios kaip Dykinėjančios klasės teorija (1899 m.) ir Verslo įmonės teorija (1904 m.), iš pirmo žvilgsnio priklauso ekonomikos teorijai, bet iš tikrųjų tai „pramonės kapitonų“ vertybių ir požiūrių tyrimas.

Pagal kai kuriuos vertinimus, institucionalistinės ekonominės minties krypties atsiradimo data ir reikėtų laikyti T. Veblen’o monografijos Dykinėjančios klasės teorija išleidimo dat¹ – 1899 m. Tačiau, turint omenyje vėliau atsiradusias ne mažiau reikšmingas J. Commons’o ir W. Mitchell’o publikacijas, lėmusias kaip ir naujų institucionalizmo krypčių gimim¹, šios ekonomikos teorijos krypties idėjų ir koncepcijų tikslaus formavimosi į viening¹ visum¹ periodas vis dėlto būtų apie XX a. treči¹jį – ketvirt¹jį dešimtmečius.

Minėtų amerikiečių mokslininkų ir jų pasekėjų darbus vienija antimonopolinis kryptingumas, visuomeninių santykių visumos poveikio ekonominiam augimui įvertinimo ir valstybės įsikišimo į ekonomik¹ būtinumo idėja. Kaip rašė F. von Hayek’as, „Jeigu monopolijos kokiose nors srityse yra neišvengiamos, tai geriausias sprendimas, kuriam iki pastarojo laiko amerikiečiai teikė pirmenybź – stipri vyriausybė kontroliuoja privači¹ monopolij¹. Nuoseklus šios koncepcijos įgyvendinimas žada daug geresnius rezultatus, nei tiesioginis valstybinis valdymas“.

Vis dėlto tenka pripažinti, kad analizės srityje institucionalistams nepavyko įgyvendinti savo pažad¹ ir sukurti gyvybing¹ alternatyv¹ neoklasikinei teorijai. Būtent dėl šios priežasties minėta kryptis pamažu prarado įtak¹, net ir JAV, kur I. Fisher’io, F. W. Taussig’o ir F. H. Knight’o, ekonomikos moksle ypač išgarsėjusio savo ypač originalia disertacija, 1926 m. išleista pavadinimu Rizika, neapibrėžtumas ir pelnas, darbų dėka ėmė dominuoti maržinalizmo pozicijos, nors institucionalistų pateikta neoklasikinės ortodoksijos kritika dažnai buvo visiškai pagrįsta. Iš visos institucionalizmo metodologinės raidos galima padaryti toki¹ išvad¹: kad įveiktume sen¹ teorij¹, neužtenka griaunančiai kritikuoti jos prielaidas ar surinkti naujų faktų – reikia pasiūlyti nauj¹ teorij¹.

Ir dar keletas žodžių apie termin¹ institucionalizmas. Jo pagrindas yra vienas iš sampratos institutas aiškinimų. Į pastar¹jį institucionalistai žvelgia kaip į pirminį visuomenės skatinančios jėgos ekonomikoje ir už jos ribų element¹. Institucionalizmo ideologijoje institutams priskiriamos pačios įvairiausios kategorijos ir reiškiniai (pavyzdžiui, valstybė, šeima, verslininkystė, monopolijos, privati nuosavybė, profesinės s¹jungos, religija, papročiai ir pan.), lemiantys papročius, įpročius, etik¹, teisinius sprendimus, visuomenės psichologij¹ ir – svarbiausia – ekonomikos evoliucij¹.

Kaip minėta, trijose išryškėjusiose institucionalizmo srovėse T. Veblen’as atstovauja psichologinį (technokratišk¹jį) institucionalistinių tyrinėjimų variant¹, J. Commons’as – teisinį (juridinį), o W. Mitchell’as – konjunktūrinį (empirinį-prognostinį).

8.3.2. T. Veblen’o ekonomikos teorija

Gyvenimo kelias. Institucionalizmo lyderis – amerikiečių ekonomistas Thorstein’as Bunde Veblen’as (1857–1929 m.), profesoriavźs daugelyje koledžų ir universitetų bei įėjźs į ekonomikos istorij¹ kaip „pirmasis nuoseklus Amerikos kapitalizmo kritikas“. Jis gimė imigrantų iš Norvegijos daugiavaikėje šeimoje Valders’e, Viskonsino valstijoje. Būdamas aštuonerių kartu su tėvais persikėlė į didelź ferm¹ Minesotoje. Jo vaikystė buvo tipiška persikėlėlių šeimos, izoliuota atvykėlio vaikystė: paprasta, niūri, padrika. Jaunystėje mokėsi nedideliame Rytų pakrantės koledže – Carleton College Academy. Ten septyniolikmetį T. Veblen’¹ išsiuntė šeima, vildamasi, kad jis taps liuteronų dvasininku. Čia jo ekonomikos teorijos dėstytojas buvo John’as Bates’as Clark’as, kuriam, kaip minėta, buvo lemta tapti vienu žymiausių profesionalių ekonomistų-neoklasikų JAV. Po Carleton College’o toliau T. Veblen’as trumpai studijavo John’o Hopkins’o universitete; ten ypač didelź įtak¹ tolimesniam jo m¹stymui ir rašymo stiliui padarė John’o Dewey’aus (1859–1952 m.) filosofijos bei politinės ekonomijos paskaitos. Pažymėtina, kad J. Dewey’us pasiūlė instrumentalistinź koncepcij¹, kuri tapo kulminaciniu pragmatizmo tašku, ir buvo vienas iš reformatoriškai nusiteikusios inteligentijos idėjinių vadovų.

T. Veblen’as buvo be galo keistas žmogus, valstietiškos išvaizdos, tikras norvegų ūkininkas. Po šia keista išvaizda slėpėsi dar keistesnė asmenybė, spindėte spindėjusi svetimumu visuomenei. Bruzdančioje, augančioje, tuntais erzeliuojančioje visuomenėje, kurioje gyveno, jis buvo atskirai – neįsitraukźs, neužsiangažavźs, tolimas, nuošalus, abejingas, svetimas. Šis vadinamasis disformizmas (priešingybė konformizmui) lėmė T. Veblen’o likim¹ moksle ir gyvenime. Patyrźs prestižinio Jeilio universiteto neturtingo studento, vėliau filosofijos daktaro – bedarbio ir literatūrinio padienio – dali¹ (nepaisant J. B. Clark’o rekomendacijos, sušlubavus sveikatai T. Veblen’ui nepavyko „parsiduoti“ akademiniuose sluoksniuose), jis septynerius metus skyrė savišvietai ir dar kart¹ tapo studentu, šį kart¹ Cornell’io universitete. Ten jis studijavo antropologij¹, sociologij¹ ir ekonomikos teorij¹, vėlgi vadovaujant kitam neoklacisizmo šalininkui James Laurence Laughlin’ui (1850–1933 m.). Šis vėliau sutiko tapti Čikagos universiteto Politinės ekonomijos departamento vadovu, bet iškėlė s¹lyg¹, kad T. Veblen’ui bus leista dirbti kartu. Taip T. Veblen’as, sulaukźs trisdešimt penkerių, galiausiai įsitaisė Čikagos universitete, gavo kuklias pareigas bei kasmetinź 520 dolerių alg¹ ir ten išdirbo 14 metų. Jam teko rūpintis žemės ūkio ekonomikos, socializmo ir ekonomikos teorijos istorijos paskaitomis. Be to, į T. Veblen’o pareiga buvo ir Journal of Political Economics redagavimas; tai jis darė beveik 10 metų. Būtent dėl šios savo veiklos, T. Veblen’as ir pats dažnai rašė į mokslinius žurnalus.

1892 m. Čikagos universitetas buvo įkurtas už turtingiausio verslininko, naftos magnato John’o D. Rockefeller’io pinigus, kurio samdomi juristai sukūrė teisinį pagrind¹ funkcionuoti stambioms holdingo bendrovėms. Taip T. Veblen’as atsidūrė Didžiojo verslo, pradėjusio subsiduoti Amerikos universitetus ir veikti vyraujantį juose m¹stymo būd¹, sparčiai besiplečiančios valdžios orbitos viduje. Šiam pasauliui – taip pat kaip ir savo buvusio dėstytojo J. B. Clark’o akademiniam maržinalizmui bei apskritai klasikinei ir neoklasikinei ekonominei analizei – savo kūriniais jis metė iššūkį. Bet jis sulaukė ir atitinkamo atsakymo – už skaudų Čikagos universitet¹ remiančių verslininkų puolim¹ galiausiai buvo paprašytas palikti universitet¹. T. Veblen’as vėliau dar dirbo Stanfordo ir Misurio universitetuose bei naujojoje Socialinių tyrimų mokykloje, bet aukščiau docento pareigų niekur nepakilo. 1927 m. jis grįžo į Kalifornij¹, kur mirė 1929 m. rugpjūčio 3 d. Iki didžiojo vertybinių popierių rinkos kracho (kurį iš esmės buvo nuspėjźs) buvo likź vos keletas mėnesių.

Ekonomikos teorija. T. Veblen’¹ labai anksti užvaldė idėja, kad bet kokį mokslinį darb¹ reikia rašyti laikantis skeptiško m¹stymo pozicijų. Kadangi jis buvo kilźs iš visiškai kitokios kultūrinės aplinkos, Amerikoje matė daug keistų ir iš esmės diskutuotinų dalykų. M. Blaug’as savo knygoje Didieji ekonomistai iki Keynes’o T. Veblen’o viet¹ ekonomikos teorijoje prilygino rašytojo satyriko J. Swift’o (1667–1745 m.) vaidmeniui anglų literatūroje – „meistriškumo ir satyros genijus“. Taikli¹ dviprasmybź ir kandži¹ pašaip¹ atpažįstame ir T. Veblen’o darbuose, ir J. Swift’o Guliverio kelionėse. Iš tiesų ši gluminanti ir sudėtinga, aklinai savyje užsidariusi asmenybė turėjo tik vien¹ išraiškos būd¹: rašė aštria lyg ašmenys anglų kalba, labai panašiu į jį patį stiliumi – painiu ir perkrautu specialia informacija bei terminologija, primenančia chirurginį būd¹, kai objektas apnuoginamas ir perskrodžiamas visai be kraujo – toks aštrus esti lancetas. T. Veblen’as parašė daug stambių veikalų ekonomikos ir sociologijos srityje, kuriuose jis rėmėsi Ch. Darwin’o gamtos evoliucijos teorija, visų visuomeninių santykių (tarp jų ekonominių ir socialinių-psichologinių) tarpusavio ryšių bei savitarpio s¹lygotumo principu. Tarp T. Veblen’o darbų svarbiausi yra šie: 1. Dykinėjančios klasės teorija (1899 m.), plačiai išgarsinusi autorių (išleista knyga iš karto sukėlė sensacij¹, kaip vienas žymus sociologas pasakė T. Veblen’ui: „ji sukėlė rytietišk¹ s¹myšį“, nes didžioji knygos dalis skirta ištirti kasdienio gyvenimo ekonominź psichopatologij¹. Joje autorius tyrinėja amerikiečių turtuolių elgesį ir psichologij¹ taip, kaip koks nors antropologas tyrinėtų pirmykštės tautelės ritualus ir aprang¹ kur nors Naujojoje Gvinėjoje. Vien per pirmuosius dešimtį metų nuo savo pasirodymo knyga buvo keturis kartus iš naujo perleista, nors akademinė bendruomenė iš pradžių j¹ sutiko labai priešiškai. 2. Verslo įmonės teorija (1904 m.), kurioje jis pateikė sav¹jį verslo sistemos apibūdinim¹, bei šį knygų cikl¹ pratźsusios knygos Inžinieriai ir kainų sistema (1921 m.) bei Absenteistinė nuosavybė ir verslininkystė naujaisiais laikais (1923 m.). 3. Rekonstrukcijų politika (1918 m.). 4. Meistriškumo instinktas (1914 m.) – iš esmės, stilizuota technologijų istorija nuo pat primityvaus žmogus, kurioje ieškodamas naujų technologijų reikšmės jis atsigrźžė ne į antikinio pasaulio klasikus ar viduramžių krikščionybės kūrybines jėgas, bet į tai, k¹ jis vadino „meistriškumo instinktu“. T. Veblen’o teorijos tapo itin populiarios ir buvo dažnai naudojamos socialinės-institucinės ekonominės minties krypties visų trijų institucionalizmo srovių tolesniuose kūrybiniuose ieškojimuose.

Pradinį neigiam¹ akademinių sluoksnių požiūrį į T. Veblen’o idėjas lengva suprasti, įvertinus tai, kad jis ekonomikos teorijos nesiejo su mandagiu ir precizišku karalienės Viktorijos laikų profesorių žaidimu, kuris pasaulio procesus aiškino diferencialiniu skaičiavimu. Ji taip pat mažai panašėjo ir į ankstyvųjų ekonomistų pastangas aiškinti, kaip radosi įvairūs svarbūs dalykai. T. Veblen’as gyveno „aukso amžiuje“, kai Jungtinės Amerikos Valstijos įsitvirtino pasaulio rinkoje kaip pramoninė valstybė-lyderė. Tačiau, pasak R. Heilbroner’io, to meto amerikiečių ekonomistai buvo pernelyg smarkiai pasinėrź į entuziastingų laikų tėkmź, kad atsiplėštų nuo savo objekto ir atidžiai pažvelgtų į jį iš atstumo… Būtent tokiu žvilgsniu ir buvo apdovanotas T. Veblen’as, kurio tyrimas prasidėjo ne nuo ekonominio žaidimo, bet nuo jo žaidėjų, ne nuo karkaso, bet nuo visos papročių ir dorovės normų sistemos, kuri susiklostė į ypating¹ žaidimo rūšį, vadinam¹ „ekonomikos sistema“. Pabrėžźs, kad ekonomikoje būtina taikyti požiūrį, analogišk¹ ne mechaniškai statikai (pusiausvyrai), o biologinei dinamikai (evoliucijai), T. Veblen’as social-darvinizmui suteikė kitokį atspalvį, nei ekonominio individualizmo ideologai. Tuo pačiu jis, nors ir studijavźs vadovaujant dviems žymiausiems savo laiko neoklasikinės mokyklos atstovams-amerikiečiams J. B. Clark’ui ir J. L. Laughlin’ui, remdamasis savo žmonių egsenos studijomis platesniu antropologiniu ir biologiniu kontekstu, buvo prieš nuo A. Smith’o laikų tarp ekonomistų įsitvirtinusi¹ nuostat¹ (pamatinį neoklasikinės ekonomikos teorijos teiginį), kad ūkinź veikl¹ lemia kiekvieno jos subjekto didžiausios naudos siekis, t. y. asmeninės naudos iš turimų išteklių maksimizavimas. Teigdamas, kad neoklasikinėje ekonomikos teorijoje vadovaujamasi klaidinga žmogaus prigimties samprata ir neteisingai suvokiamas individas hedonistiniu požiūriu, T. Veblen’as paskelbė, kad hedonistinė nesocialaus, neturinčio nei praeities, nei kilmės, racionalaus Homo oeconomicus (ekonominio žmogaus), veikiančio kaip skaičiavimo mašina, kuri nuolat lygina gėrybių naud¹ ir jų įsigijimo sunkumus, koncepcija – tai beviltiškai supaprastintas modelis. Todėl jis aršiai kritikavo neoklasikinź ekonomik¹ ir visas teorijas, kuriose žmogus laikomas apdovanotu „troškimų raudonaisiais kraujo kūneliais“ bei veikia kaip „žaibiškas malonumų ir kančių skaičiuotuvas“. T. Veblen’o nuomone, žmonių elgsen¹ ekonomikos srityje lemia daugelis neretai prieštaringų motyvų. Čia kartu su įgimtais polinkiais, pavyzdžiui, pamėgdžiojimo instinktu ir siekiu varžytis, veikia socialiniai institutai: papročiai, tradicijos, elgesio normos ir panašiai, didži¹ja dalimi įsitvirtinź kaip teisinės normos ar visuomeninės institucijos. Remiantis visuotinai įsitvirtinusia nuostata, kad kiekvienas individas siekia tik didžiausios asmeninės naudos, negalima paaiškinti tokių neginčytinų reiškinių, kaip, pavyzdžiui, polinkio į prestižinį vartojim¹ arba taupymo, atsisakant tiesioginio vartojimo teikiamo malonumo.

Todėl T. Veblen’as pateikė alternatyvi¹ žmonių atstovų teorij¹ (theory of human agency), kurioje tokiems „instinktams“ kaip meistriškumas, lenktyniavimas, grobikiškumas ir tušti troškimai tenka svarbiausias vaidmuo. Įprasto ir instinktyvaus elgesio išryškinimas jo teorijoje išstūmė utilitarinį malonumų-kančios princip¹. T. Veblen’o žmonių atstovo koncepcijai daug įtakos turėjo C. Peirce ir W. James’o (1842–1910 m.) pragmatizmo filosofija. Vadovaudamasis ja, T. Veblen’as atsisakė dar nuo R. Descarte’o tradicijos įsigalėjusios labai racionalaus ir gudraus žmonių atstovo (calculating agent) sampratos.

T. Veblen’as teigė, kad įpročiai formuoja tokį požiūrį, pagal kurį faktai ir įvykiai yra sujungti į bendr¹ supratimo visum¹. Kai jie yra sujungiami ir sutvirtinami visuomenės bei žmonių įpročių, tada įgauna socialinių-ekonominių institucijų išraišk¹. Institucijos, savo ruožtu, kuria ir sustiprina veikimo bei m¹stymo įpročius, kurie „linkź išlikti neribotam laikui, išskyrus tuos atvejus, kai aplinkybės lemia tam tikrus pasikeitimus“.

T. Veblen’as kritikavo ir ekonominės analizės tradicinź metodologij¹ – individualistinį požiūrį, „robinzonadų“ metod¹ (ekonominių kategorijų aiškinim¹ vienišo Robinzono veiklos negyvenamoje saloje pavyzdžiu). Jo nuomone, reikia tirti ne tiek individų veiksmus, kiek kolektyvinius veiksmus, vykdomus grupinių institucijų (profs¹jungų, verslininkų susivienijimų, politinių partijų). Todėl T. Veblen’as austrų mokyklai, nagrinėjusiai individo psichologij¹, priešpriešina kolektyvo psichologij¹. Būtent ji, T. Veblen’o nuomone, yra visuomenės vystymosi pagrindas. Toliau jis sukonstravo ekonominės plėtros psichologinź teorij¹. Kitais žodžiais tariant, T. Veblen’o tyrimų metodologiniu pagrindu yra ekonominių reiškinių neekonominis traktavimas.

Vienas iš T. Veblen’o metodologijos ypatumų – specifinio socialinio darvinizmo varianto parengimas. Remdamasis tuo, kad žmogus savo veikloje (taip pat ir ūkinėje) vadovaujasi pas¹monės instinktais, T. Veblen’as mėgina paaiškinti socialinius-ekonominius reiškinius. Jo nuomone, žmogaus gyvenimas visuomenėje, kaip ir kitų rūšių gyvenimas, yra kova už egzistavim¹, ir taip atstovauja atrankos ir prisitaikymo procesui. O visuomeninės struktūros evoliucija yra institutų, kurie, iš esmės, yra įprastiniai mastymo būdai tiek, kiek tai susijź su santykiais tarp visuomenės ir asmenybės, natūralios atrankos procesas. Jis rašė: „Šiandieninė padėtis formuoja rytdienos institucijas per atrankinius, priverstinius procesus, toliau darant poveikį įprastam žmogaus požiūriui ir taip keičiant ar sustiprinant nuomonź arba mintyse sukurt¹ požiūrį, perduot¹ iš praeities“.

Pagal T. Veblen’¹, institutai nustato tiesioginius tikslus, kurie reguliuoja žmonių elgesį. Kai jie sutampa su galutiniais tikslais, kylančiais iš instinktų, tai būtinai susiformuoja patenkinamos ir socialinės, ir ekonominės s¹lygos. Institutai turi polinkį keistis.

T. Veblen’as savo teorijoje išskyrė stumianči¹sias jėgas, galinčias paskatinti gamybinei veiklai, tarp kurių yra tėvystės jausmas, žinių siekis ir grynas smalsumas. Tačiau jis teigė, kad privati nuosavybė iškraipė šiuos stimulus, pagimdė prieštaravim¹ tarp verslo (pinigų „darymo“) ir pramonės (prekių gamybos) pasaulių, tarp vartojimo ir gamybos.

Pramonės pasaulis (visi gamybos atstovai) siekia maksimalaus produktyvumo.

Verslo pasaulis (privatūs finansai, verslininkai) – siekia tik pelno, kurio gavimui naudojamas ir produkto retumas bei padidintos kainos, ir gamybos plėtra.

Pramonės ir verslo dichotomijos idėja vėliau vienu ar kitu aspektu atsispindėjo ir kitų institucionalistų – J. Commons’o, W. Mitchell’o, R. Tugwell’o, G. C. Means’o, C. E. Ayres’o, J. K. Galbreith’o, R. Heilbroner’io – darbuose. Pavyzdžiui, R. Tugwell’as savo knygoje Pramonė brandos stadijoje (1927 m.) j¹ pateikė kaip neatitikim¹ tarp „ekonominės sistemos logikos“ (ji yra lyg ir nesociali) bei verslo ideologijos, neatitinkančios XX a. ekonomikos plėtros s¹lygų ir poreikių.

T. Veblen’as manė, kad konkurencija nesugeba užtikrinti kainos vieningumo, ir kapitalo esmź suvedė į kreditinius ir piniginius santykius.

T. Veblen’o nuomone, pagrindinis kapitalizmo prieštaravimas yra prieštaravimas tarp industrijos ir verslo. Du didžiausi konfliktuojantys institutai – tai komercinė įmonė, menas „daryti“ pinigus, ir mašininis procesas, atstovaujantis šiuolaikinį men¹ gaminti prekes. Industrininkams jis priskyrė visus gamybos dalyvius ir pirmiausia inžinierius bei darbininkus. Industrijos tikslas yra padidinti gamybos efektyvum¹ ir didinti visuomenės turt¹. Verslo pasauliui jis priskyrė finansininkus ir verslininkus. Jų tikslas yra pelnas. Verslas pajungia sau pramonź. Ypač T. Veblen’as kritikavo finansinį ir piniginį kapital¹ bei ekonominio elgesio tip¹, būding¹ dykinėjančios klasės atstovams. Tas ekonominio elgesio tipas, kuriame vyrauja tų socialinių grupių, kurios labiausiai pasižymėjo pinigų „daryme“, gyvenimo standartas, priešinamas „gamybiniam“ tipui, būdingam žemiausioms klasėms. Dykinėjančios klasės elgesį T. Veblen’as siejo su privačios nuosavybės atsiradimu.

Savo labai originalioje istorinės plėtros schemoje T. Veblen’as rinkos (pinigų) ūkio epochoje išskyrė dvi stadijas. Pirmoje stadijoje ir nuosavybė, ir reali valdžia priklauso verslininkams. O antroje stadijoje jau vyksta skilimas tarp verslo ir pramonės, pasireiškiantis finansuotojų – kapitalo turėtojų ir gamybos organizatorių interesų susikirtimu. Verslas atsiduria dykinėjančios klasės, suinteresuotos tik pelnu iš savo kapitalo, rankose. Šio kapitalo savininkai neinvestuoja į gamyb¹, o atiduoda kreditan. Verslininkui tiesioginiu pajamų šaltiniu tampa ne pramonė, o finansų sfera. Kaip T. Veblen’as parodė savo paskutinėje knygoje Absenteistinė nuosavybė ir verslininkystė naujais laikais (1923 m.), atskleidusioje privačios nuosavybės, kuri tiesiogiai nedalyvauja kuriant materialias vertybes, plėtros proces¹, kapitalistų nuosavybė virsta absenteistine (realiai neesančia). Ji įkūnijama ne gamybos priemonėse, o finansiniuose turto tituluose – vertybiniuose popieriuose. Finansinė oligarchija dažniausiai didži¹j¹ dalį savo pajamų gauna iš operacijų su fiktyviu kapitalu, o ne dėl gamybos augimo, jos efektyvumo didinimo. T. Veblen’as teigia: „korporacija – tai visada verslo įmonė ir priemonė daryti pinigus, o ne gaminti prekes“. Gamyba, jos plėtra ir pažanga dabar suinteresuoti tik gamybos organizatoriai – techniniai specialistai, neturintys savo kapitalo ir naudojantys jiems į kredit¹ (skolon) atiduotas dykinėjančios klasės lėšas.

Taigi, T. Veblen’as parodė, kaip kartu su visuomenės raida nuosavybės turėtojai tapo privilegijuota grupe visuomeninės hierarchijos viršūnėje. Dėl to auga pinigų galia, kuri lemia „pinigų civilizacijos“ atsiradim¹. Tokia pinigų civilizacija yra dvigubai nepagrįsta. Piniginių turtų turėtojų klasė tampa praktiškai nenaudinga visuomenei, kadangi vyksta materialinių vertybių eikvojimas tenkinant apgaulingus, netikrus poreikius, siekiant iliuzinio prestižo ar demonstruojant turt¹. Kaip rašė T. Veblen’as, „Norint gerai pasirodyti visuomenės akyse, būtina pasiekti tam tikr¹, tiksliai neapibrėžt¹, visuotinai priimt¹ turto standart¹“. Taigi T. Veblen’as labai neigiamai vertino fiktyvaus kapitalo didėjim¹, smarkiai kritikavo finansinės oligarchijos vykdomas kredito ir biržos spekuliacijas. Tenka pastebėti, kad į racionalesnį visuomenės ekonominės struktūros pertvarkym¹, T. Veblen’as žvelgė pesimistiškai, konstatuodamas, kad amerikiečių „vidurinioji klasė“ stengiasi sekti „dykinėjančios klasės“ gyvenimo būdo pavyzdžiu. Tad visai nenuostabu, kad T. Veblen’o knyga Dykinėjančios klasės teorija JAV tarsi antr¹ kart¹ gimė prabėgus daugiau kaip pusei amžiaus nuo savo pasirodymo, kai amerikietiškos „vartotojiškos civilizacijos“ ydos išsikerojo iki begalybės ir vertybinių kriterijų klausimas įgavo nauj¹ skambesį ryšium su „gyvenimo kokybės“ problema.

T. Veblen’as pirmas iš Vakarų ekonomistų iškėlė aktuali¹ ekonomikos socialinės kontrolės (dėl visuomenės interesų) idėj¹. J¹ įgyvendinti įmanoma, kai kontroliuojamas ūkininkavimo mechanizmas arba kai likviduojama finansinės oligarchijos nuosavybė. T. Veblen’as siūlė sukurti speciali¹ valdymo institucij¹ – „technikų taryb¹“ – kuriam paklus visa šalies gamyba ir kuris industrinź sistem¹ valdytų pagal šios specialistų tarybos parengtas racionalaus planavimo, valstybinio reguliavimo ir kontrolės programas. Būtent technokratiškai racionalus, moksliškai pagrįstas gamybos organizavimas, T. Veblen’o nuomone, buvo tinkamiausias būdas įveikti industrijos ir verslo prieštaravim¹. Nenuostabu, kad jo knyg¹ Inžinieriai ir kainų sistema (1921 m.) technokratijos ideologai XX a. treči¹jį–penkt¹jį dešimtmečiais palaikė savotišku technokratinės pasaulėžiūros manifestu, deklaruojančiu, kad valdžios ekonomikos srityje perėjimas į specialistų kaip „nepriklausomos“ intelektinės jėgos rankas, yra „neišvengiamas“ ir „naudingas“. Panašūs požiūriai vėliau – šešt¹jį–septint¹jį dešimtmečiais – atsispindėjo ir buvo plėtojami industrialistinėse koncepcijose, pavyzdžiui J. K. Galbreith’o „technostruktūros“ ir „subrendusios korporacijos“ teorijose.

T. Veblen’o tikslas buvo analizuoti evoliucinius keitimosi procesus ir virsm¹ į nauj¹ ekonomik¹. Jo manymu, neoklasikinė teorija yra struktūriškai netobula, nes ji nurodo „išlikimo s¹lygas, kurioms esant bet kuri naujovė yra subjektas, o ne permainingo augimo s¹lyga“. T. Veblen’as manė, kad svarbu atsižvelgti į tai, kodėl vyksta tokios inovacijos, ir nereikia savźs riboti teorija, kuri apsistoja ties pusiausvyros s¹lygomis, su turimomis technologinėmis galimybėmis. Jis evoliucinź metafor¹ regėjo kaip svarbiausi¹, norint suprasti kapitalistinės ekonomikos technologinės plėtros procesus, ir teigė, kad ekonomika turi tapti „evoliuciniu“ bei „postdarvinistiniu“ mokslu. Vartodamas ironiškas frazes, pavyzdžiui, „tuščias smalsumas“, T. Veblen’as atsisakė požiūrio, kad verslo interesai ir technologinės pažangos galimybė yra visada teigiamai susieti. Nors jis nekalbėjo apie visuotinį konflikt¹ su technika, bet vis dėlto teigė, kad technologiniai pokyčiai dažnai gali mesti iššūkį valstybinėms institucijoms ir stambiems verslininkams.

Apskritai T. Veblen’as labai vertino moksl¹ ir technik¹. Pasak R. Heilbroner’io, T. Veblen’as užčiuopė svarbiausi¹ pokyčių proces¹ – technologijos ir mokslo, kaip svarbiausio dvidešimtojo amžiaus istorinių pokyčių veiksnio, iškilim¹. Šiai nuomonei pritarė ir T. Veblen’o šalininkas C. E. Ayres’as. Jis pažymėjo, kad „didžiausias Veblen’o nuopelnas ir būdingiausias jo teorinių pažiūrų bruožas – mintis, kad technologija ir meistriškumas – dinaminė jėga, o institutai – ribojantis veiksnys ekonominės ir socialinės plėtros procese“. T. Veblen’as pabrėždavo, kad plataus mašinų technikos naudojimo s¹lygomis gilėja visuomeninis darbo pasidalijimas ir formuojasi „vieninga pramonės sistema“. Augimo rezultate dėl technologinių procesų sudėtingėjimo ir pramoninės sistemos tarpusavio ryšių gamybos valdymo procedūra pakyla į nauj¹ lygmenį. Tuo jis grindžia valdymo perdavimo būtinybź technikos specialistams, kurie sugeba pašalinti chaos¹ gamybos srityje, iššvaistymus, techninį atsilikim¹. Tokiu būdu T. Veblen’as davė pradži¹ naujam metodologiniam požiūriui – technologiniam determinizmui, kurio ištakos siekia graikų filosofo Platono utopines išvadas, kad ateities valstybź turėtų valdyti intelektualai.

Ir klasikinės mokyklos atstovai, ir jų pasekėjai bei kritikai ekonominių santykių sistemoje išskyrė šiuos subjektų tipus: žemvaldžiai, darbininkai, kapitalistai (pastaruosius kartais skirstė į kapitalo turėtojus ir verslininkus, įtraukiantys šį kapital¹ į apyvart¹). O T. Veblen’as į aren¹ išvedė dar vien¹ savarankišk¹ socialinź grupź – inžinerinį-techninį personal¹. Nuo A. Smith’o laikų kiekvienas ekonomistas kapitalist¹ laikė svarbiausiu ekonomikos veikėju. T. Veblen’as verslinink¹ ir toliau laikė pagrindiniu veikėju, bet ne varikliu, o sistemos žlugdytoju. Ekonomika T. Veblen’ui reiškė gamyb¹, o gamyba reiškė, kad gaminant prekes, lyg mašinoje su ja susiejama ir visuomenė. Tokiai visuomeninei mašinai yra būtini prižiūrėtojai – inžinieriai

Esant šioms s¹lygoms, kuriasi technokratiška „vadovų revoliucijos“ koncepcija. Joje T. Veblen’as tvirtina, kad valdžios perėjimas inžinerinės-techninės inteligentijos atstovams (vadovaujant technikų tarybai) lems naujos tvarkos atsiradim¹, kuomet industrinės sistemos veiklos tikslas taps visuomenės interesai. T. Veblen’as mano, kad dėl to vertėtų pakeisti žmonijos vertybes, perorientuoti juos žinių ir kūrybos link.

Amerikietiško reformizmo ideologas T. Veblen’as suformulavo koncepcij¹ apie prieštaravimus tarp pasenusių institutų ir naujos aplinkos, atspindėjusi¹ gamybinių jėgų ir gamybinių santykių s¹veikos ypatumus kapitalizmo raidos metu. Pagal T. Veblen’o pateikt¹ apibrėžim¹ „institutai – tai procesų, vykusių praeityje, rezultatas; jie prisitaikź prie praeities aplinkybių ir, vadinasi, ne visiškai atitinka dabartinių laikų poreikius“. Iš čia, pagal jo mintį, kyla būtinybė regresyvias ar netinkamai tenkinančias visuomenės norus institucijas, kaip „pasenusias“, „apeigines“ ar netgi „kvailas“, atnaujinti pagal evoliucijos dėsnius ir dabartinio laiko poreikius, tai yra, įprastu m¹stymo būdu ir bendrai priimtu elgesiu. T. Veblen’o nuomone, visuomenės evoliucijos pagrind¹ ir sudaro individų prisitaikymas prie technikos plėtros, kuris pasireiškia pas¹monės motyvų bei instinktų kitimu.

Dėl panašių minčių daugelis to meto ideologų T. Veblen’¹ laikė amerikietiškuoju Marx’u. To priežastis buvo ne tik tai, kad T. Veblen’as – praeityje, kaip minėta, paties J. B. Clark’o studentas – tapo savo mokytojo (savo teorij¹ grindusio vien tik „grynu ekonomikos mokslu“) ekonomikos teorijos priešininkas, už tai, kad joje neaprašomas žmogus kaip asmenybė, esanti tam tikroje konkrečioje visuomeninėje aplinkoje, kuri taip pat istoriškai vystosi. Kaip pažymėjo E. James’as, T. Veblen’as „atitraukė amerikiečių ekonomistus nuo ribinio naudingumo grynosios teorijos, nukreipė juos tyrinėti ekonomikos nepusiausvyrinį visuomeninį pagrind¹ ir ekonominį malthusizm¹. Jis sunaikino optimizm¹, kurį amerikiečiai jautė J. B. Clark’o darbuose“. Daugiausia įtakos turėjo T. Veblen’o griežtas kritinis įvertinimas pasekmių to, į k¹ atvedė skirtingų šalių nacionalines ekonomikas A. Smith’o įdėjų – ekonominio liberalizmo, tautos ūkio savireguliacijos ir bekriziškumo, „ekonomiško žmogaus“ asmeninių interesų „natūralaus“ sutapimo su visuomeniniais laisvos verslininkystės s¹lygomis – absoliutinimo propaguotojai.

Todėl savo pam¹stymuose apie teologij¹ ir apologij¹ jis ryžtingai pasisakė prieš neoklasikinės gerovės teorijos pagrindinź tezź, pagal kuri¹ tobula konkurencija esant kai kuriems apribojimams veda optimalaus rezultato link. Be to, T. Veblen’as straipsniuose, sudariusiuose knyg¹ Mokslo vieta šiuolaikinėje civilizacijoje (1919 m.) pažymėjo, kad neoklasikinė doktrina, numanydama izoliuot¹ žmogišk¹j¹ esybź pastovioje pusiausvyroje , nesiejant su praeitimi ir ateitimi , tyrė statinź būklź, sukoncentruojant dėmesį į rinkos kain¹, kai tikrasis mokslas, T. Veblen’o nuomone, turi užsiimti gyvenimo būdo genetiniu tyrimu ; jo objektu yra žmogaus elgesio jo santykyje su medžiaginėmis egzistavimo priemonėmis tyrimas, ir toks mokslas pagal pači¹ būtinybź yra materialinės civilizacijos gyvos istorijos tyrimas . Todėl ir evoliucijos mokslas T. Veblen’ui – tai ekonominių institutų atsiradimo bei plėtros tyrimas ir požiūris į ekonominź sistem¹ kaip į „kumuliatyvinį proces¹“, o ne „savaime supusiausvirinantį mechanizm¹“. Kadangi T. Veblen’ui vienas svarbiausių klausimų buvo ne kaip viskas savaime stabilizuojasi, bet kaip nuolat auga ir keičiasi, jis kartu su pastovių teikiamų pirmenybių funkcijų prielaida taip pat kritikavo ekonomikos teorijoje plačiai paplitusi¹ nekintamų technologinių galimybių prielaid¹. Iš esmės, T. Veblen’as griežtai pasisakė prieš visas pusiausvyros koncepcijas, nes jų autoriai perneša į ekonomik¹ fizinių mokslų metodologij¹. O ekonomikoje, T. Veblen’o nuomone, nėra skirstymo į statik¹ ir dinamik¹. Ekonomika – tai mokslas apie dinamiškus procesus.

Ypating¹ visuomenės socialinio – ekonominio vystymosi problemų matym¹ T. Veblen’as pabrėždavo netgi savo darbų pavadinimuose, tarp kurių yra jau anksčiau minėta Dykinėjančios klasės teorija (1899 m.), daugumos žmonių traktuota kaip „aristokratijos klasių papročių satyra ir įspūdinga ataka prieš turtingųjų kvailystes bei silpnybes“, Meistriškumo instinktas (1914 m.), Inžinieriai ir kainų sistema (1921 m.), Nesančio (absenteistinė) nuosavybė ir verslininkystė naujaisiais laikais (1923 m.) ir kt.

Knygoje Meistriškumo instinktas ir pramoninių gebėjimų padėtis T. Veblen’as, pagal naujausias fiziologijos (J. Loeb’o „tropizmo“) ir psichologijos (W. McDougall’o „hormo“) idėjas, pamėgino sukonstruoti „hedonisto-optimizatoriaus“ modelio alternatyv¹. Savo įsitikinimus dėl evoliucinio visuomenės pertvarkymo T. Veblen’as grindė savotiška Ch. Darwin’o gamtos evoliucijos teorijų interpretacija. Pagal jos postulatus, T. Veblen’as mėgino argumentuoti teiginio „kova dėl egzistavimo“ aktualum¹ žmonių visuomenėje. Pritardamas evoliucinės atrankos idėjai socialinėje-ekonominėje srityje, jis rašė: „Žmogaus gyvenimas visuomenėje toks pat, kaip ir kitų rūšių gyvenimas, – tai kova už egzistavim¹. Vadinasi, tai atrankinio prisitaikymo procesas. Visuomenės s¹rangos evoliucija buvo socialinių institutų natūralios atrankos procesas“. Čia jis naudojo istorinį visuomenės „institutų“ plėtros vertinim¹, kuriame neigiami marksistiniai teiginiai apie „klasinį išnaudojim¹“ ir darbininkų klasės „istorinź misij¹“. T. Veblen’o nuomone, „veiksmingų pragyvenimo priemonių paieškos“ ir gamybinių įgūdžių evoliucija vyksta „prisitaikymo komulityvia seka“ dėl žmogaus „instinktų”. Jais T. Veblen’as laikė ne stichiškus, o tikslingus elgesio veiksnius, besiformuojančius atitinkamame kultūriniame kontekste. T. Veblen’o požiūriu, šie varomieji žmonių ekonominiai motyvai pirmiausia yra motinystės ar tėvystės jausmas (plači¹ja šio žodžio reikšme – tai rūpestis bendra gerove), malonumų troškimas (smalsumas suteikia žinias, padedančias įgyvendinti gyvenimo tikslus), instinktyvus atliekamo darbo aukštos kokybės troškimas arba meistriškumo instinktas (pramoninis menas – tai tėvystės instinkto įgyvendinimo priemonė, rūpestis, kaip veiksmingai panaudoti asmeninius išteklius).

Geradariškas šių trijų instinktų susijungimas skatina pramoninį elgesį, pasiekiantį aukščiausi¹ evoliucijos stadij¹ mašininėje gamyboje, kurios proziška mechaninė logika harmoningai dera su šiuolaikinio mokslo naudojimu ir kloja pagrindus naujos, racionaliai orientuotai kultūrai. Ir priešingai, kai įsigali egoistiniai ir savanaudiški instinktai, atsiranda „kvaili elgesio būdai“ ir „nenaudingi institutai“, kurie savo iracionalumu prieštarauja racionaliai pramoninei technologijai. „Meistriškumo instinktui“ T. Veblen’as priešino „sportiškumo instinkt¹ – karingo elgesio istorijoje stereotip¹.

Be to, T. Veblen’as apibrėžė socialinio stabilumo teorij¹ – atsakė į klausim¹, kaip suderinti skirtingus klasių interesus. Pasak T. Veblen’o, žemesniosios klasės nėra priešiškai nusiteikusios aukštesniųjų klasių atžvilgiu. Abu sluoksniai susieti neapčiuopiamais, bet tvirtais bendrų nuostatų ryšiais. Darbininkai patys sutinka su bendra nuomone, kad jų darbas yra mažiau „garbingas“ nei jų vadovų darbas. Todėl jų tikslas yra ne išsigelbėti nuo aukštesniosios klasės, o įsilieti į j¹.

Kalbėdamas apie vartojim¹, T. Veblen’as teigė, kad tai labiau visuomeninis, gerai pastebimas, o ne individualus procesas. Vartojimas yra daug didesnis, nei reikalingas patenkinti įprastus individo poreikius. Tai yra kultūrinis bendravimo procesas, kuriuo žmogus pabrėžia savo reputacij¹ bei socialinź padėtį ir taip kuria tolimesnius, būsimus kitų norus. Todėl pomėgiai yra lengvai formuojami, ir nepaveikto vartotojo suvereniteto idėja yra tik mitas. T. Veblen’as parodė, kad ekonomikoje egzistuoja masiniai judėjimai, kurie negali būti aiškinami racionaliai. Iš esmės tai „užvestas“ vartojimas, kai žmonės ima leisti daug pinigų visiškai nereikalingiems dalykams, sekdami kokiu nors pavyzdžiu ar mada. Jis teigė, kad ekonominėje elgsenoje egzistuoja bandos jausmas – bėgimas paskui lyderį ir pateikė tokį pavyzdį. „Žmonės masiškai nenešioja geros kokybės kostiumų, kuriuos pirko prieš dvejus metus. Užuot investavź pinigus į vertybinius popierius, jie eina ir perka dar vien¹ kostium¹, nes šį sezon¹ kažkodėl madingas kostiumas su plačiais atlapais. Kurgi čia racionalus elgesys? Vidutinės klasės žmonės, elgdamiesi protingiau ir nekrėsdami kvailysčių per savo gyvenim¹ galėtų pasistatyti nam¹, o jie gyvena nuomojame bute. Kam jie tai daro? Juk tai neracionalus elgesys!“. T. Veblen’as įtraukė „demonstracinio vartojimo“ s¹vok¹ ir teigė, kad kuo žmogus turtingesnis, tuo didesnis yra grynai demonstracinis vartojimas.

Minėtinas ir vadinamasis „Veblen’o efektas“. Dykinėjančios klasės teorijoje, sprendžiant iš taip pat pavadintos T. Veblen’o knygos turinio, tos „pasiturinčios negamybinės“ klasės santykis su ekonominiu procesu apibūdintinas kaip „gobšumo, o ne gamybos, eksploatavimo, o ne naudingumo“ santykis. Ta klasė, anot T. Veblen’o, labiau vertina „verslo pasaulio įpročius“, susiklosčiusius „dėl grobuoniškumo ar parazitavimo įstatymų kryptingo ir pasirinktinio veikimo“. Būtent šios klasės atstovams, matyt, gali egzistuoti ypatingos prekių kainos, simbolizuojančioms jų prestižiškum¹, o ne paklausos dėsnį. Tai dabar priimta vadinti „Veblen’o efektu“.

T. Veblen’o aprašytas „konkurencinis vartojimo aspektas“, parodźs, kaip prekės „gali būti veiksmingai naudojamos siekiant netiesioginių pavydo tikslų“ ir todėl gali turėti apčiuopiam¹ „prestižinio brangumo“ element¹ (kai prekės įvertinamos daugiau nei kaštai, kurių reikia, kad jos taptų tinkamos funkcionaliai naudoti), išryškino A. Marshall’o naudingumo ir paklausos teorijos ribotum¹. Vėliau jis, kaip minėta, buvo įvardytas kaip „Veblen’o efektas“. Įdomu, kad faktiškai tik šiuo efektu ir apsiriboja T. Veblen’o indėlio į ekonomikos teorij¹ pripažinimas.

Taigi „Veblen’o efektas“ apibūdina toki¹ padėtį, kai pirkėjai prekės kainos sumažinim¹ traktuoja kaip jos kokybės pablogėjim¹ arba jos „aktualumo“ ar „prestižiškumo“ tarp gyventojų praradim¹. Tada ši prekė netenka vartotojiškos paklausos. O priešingoje situacijoje, atvirkščiai, pirkimų apimtis augant kainoms gali išaugti.

Pereidamas prie ekonominių institutų nagrinėjimo, T. Veblen’as visus institutus suskirstė į finansinius ir gamybinius. Dykinėjančios klasės į ekonominius procesus žvelgia ne gamybiniu, o finansiniu aspektu. Į „dykinėjanči¹ klasź“ galima patekti tik užimant atitinkamai aukšt¹ padėtį finansų srityje, kuri žmogui suteikia daug daugiau garbės, nei veikla gamybos sferoje. Prestižiškiausias užsiėmimas – tai veikla, tiesiogiai susijusi su stambaus masto nuosavybe (kapitalu), po kurios seka bankininkystė ir teisė. Todėl, anot T. Veblen’o, „finansiniai sluoksniai aiškiai suinteresuoti panaudoti finansinius institutus []. Iš čia kyla, „dykinėjančios klasės“ daugiau ar mažiau nuoseklus siekis nukreipti institutų plėtr¹ ta kryptimi, kuri atitiktų piniginius tikslus, formuojančius šios klasės ekonominį gyvenim¹“.

Vadinasi, visuomeninės struktūros evoliucija – tai, T. Veblen’o žodžiais tariant, natūralios institutų atrankos procesas „kovoje dėl išgyvenimo“ Dykinėjančios klasės“ institutas, T. Veblen’o nuomone, stabdo visuomenės vystym¹si dėl trijų pagrindinių priežasčių: inercijos, būdingos pačiai klasei; demonstratyvaus išlaidavimo pavyzdžiu; nelygaus turto ir gyvenimo šaltinių padalinimo sistemos.

Dykinėjimo ir produktyvios veiklos priešprieša T. Veblen’as antroje savo knygoje Verslo įmonės teorija (1904 m.) išplėtojo į verslo ir pramonės dichotomij¹ (priešprieš¹), kuri¹, kaip minėta, pateikė kaip svarbiausi¹ kapitalizmo prieštaravim¹ ir pasiūlė psichologinź šio reiškinio analizės traktuotź. Būtent „verslo psichologij¹“, t. y. kapitalistų tiesioginius motyvus, T. Veblen’as laikė lemiamais privačios verslininkystės sistemoje. Iš pradžių jis aptarė stambios pramoninės gamybos kultūrinź-kūrybinź reikšmź. Norint valdyti pramoninź technologij¹, reikia ne tik techninių žinių, bet ir racionalaus m¹stymo. Šis racionalumas priešinamas neracionalumui, kurį ekonominiam procesui suteikia verslininkai, vaikydamiesi pelno pirkdami ir parduodami prekes. T. Veblen’as rašė: „Verslo motyvas – piniginė nauda. Jo metodas – pirkimas ir pardavimas. Tikslas – sukaupti turt¹“. „Pramonės kapitonai“, stengdamiesi apimti kuo didesnź industrinės sistemos dalį, nesuinteresuoti racionaliu jos funkcionavimu, nes gauna pajamų tada, kai išsiderina visuomeninės gamybos procesas. Troškimas, kad pramonė atneštų kuo daugiau pinigų, deformuoja pramonės sistem¹, sukeldamas gamybos perteklių arba nepriteklių. Stambių pramoninių korporacijų politik¹, kai s¹moningai sumažinama gamyba, siekiant išlaikyti monopolines kainas, T. Veblen’as pavadino „sabotažu“. Be to, jis pažymėjo, kad konkurencija, mažinant išlaidas, yra pakeičiama nekainos konkurencija – kain¹ didinančia reklama, pakuote ir kitomis „meno parduoti“ formomis. Nekainos konkurencija gaunama ir tuomet, kai stengiamasi gauti specialių privilegijų iš visų valstybės valdymo lygmenų, pavyzdžiui, gauti valstybinius užsakymus, veikti mokesčius ir išlaidas, darbo ir užsienio politik¹.

Nemarksistinė T. Veblen’o pozicija dar akivaizdesnė iš jo reformų koncepcijos. Kritikuodamas „parazitinį“ tik finansine veikla užsiimančiųjų rentininkų – ypatingos (absenteistinės) formos privačios nuosavybės savininkų – gyvenimo būd¹, taip pat smerkdamas „verslo“ pasaulio (finansininkų ir stambių verslininkų, siekiančių tik kuo didesnio pelno) atliekam¹ industrijos sferos pajungim¹, jis buvo ne už revoliucinį „klasinio antagonizmo“ pašalinim¹ ir „proletariato diktatūros“ pergalź, kaip pranašavo K. Marx’as (kurį T. Veblen’as labai gerbė), o už tolimesnź visuomenės evoliucij¹, lydim¹ reformų, ir technokratijos įsigalėjim¹. Kaip patikslino M. Blaug’as, „kalbama apie klasinź kov¹, kuri kapitalizmo s¹lygomis vyksta, anot T. Veblen’o, ne tarp kapitalistų ir proletariato, o tarp verslininkų ir inžinierių. Piniginis m¹stymo būdas vienija bankininkus, brokerius, juristus ir vadybininkus, ginančius svarbiausi¹ verslo įmonės princip¹ – privataus pasisavinimo princip¹“. Taigi T. Veblen’as teigė, kad darbo proceso ir darbininkų klasės vaidmuo visuomenės gyvenime, tobulėjant technikai, mažėja.

Institucionalizmas – tai nuoseklus istorizmas. Pagal T. Veblen’¹, verslo ir industrijos priešiškumo neliks, kai valdžia pereis inžineriniam-techniniam personalui. (Prisimintina, kad XX a. pirmasis dešimtmetis buvo „gamybos mokslinės vadybos“ idėjų, siejamų su F. M. Taylor’o, F. Gilbreth’o , H. L. Gantt’o ir kitų „efektyvumo inžinierių“ vardais, klestėjimo laikotarpis Amerikoje). T. Veblen’o reformų scenarijų sudaro nuolatinis mokslinės-techninės pažangos spartėjimas ir inžinerinės-techninės inteligentijos vaidmens didėjimas. Straipsnių cikle, sudariusiame knyg¹ Inžinieriai ir kainų sistema (1921 m.), jis plėtojo „sabotažo“ koncepcij¹ ir išreiškė viltį, kad naujoji inžinierių karta atsisakys paklusnių „verslo leitenantų“ vaidmens. Pagal T. Veblen’¹ inteligentai, darbininkai, technikai ir kiti gamybos dalyviai atstovauja industrijos sfer¹ ir siekia gamybos procesų optimizavimo bei didesnio efektyvumo. Jie lemia auganči¹ „verslo“ priklausomybź nuo „industrinės sistemos“, neišvengiam¹ „senosios tvarkos paralyžių“ (jei inžinieriai visuotinai sustreikuotų, visiškai sustotų gamybinė sistema), ir valdžios perėjim¹ iš „dykinėjančios klasės“ gamybos organizatoriams – inžinerinės-techninės inteligentijos atstovams.

Reformų rezultatu T. Veblen’as laikė „naujos tvarkos“ įvedim¹, kuriai esant šalies pramoninės gamybos valdymas bus perduotas specialiai „technikų tarybai“, ir „industrinė sistema“ nustos tarnauti abseinteistinių savininkų (monopolistų) interesams, nes technokratijos ir industrininkų motyvas bus ne gauti „piniginės naudos“, o tarnauti visos visuomenės interesams. Taigi, kaip pastebėjo B. Seligman’as, T. Veblen’as tikėjo, kad inžinieriai ir technikos specialistai gali visuomenź išvesti į „treči¹jį keli¹“ tarp „kapitalizmo plutokratijos ir proletariato diktatūros“, į racionali¹ pramoninź sistem¹, atsikračiusi¹ iškraipančios korporacinių finansų įtakos.

Pati valdžios perdavimo inžinierių-technikų elitui idėja XX a. ketvirtajame dešimtmetyje įgavo „technokratinės“ utopijos pavadinim¹. Kaip tik dėl jos T. Veblen’as užėmė garbing¹ viet¹ sociologijos istorijoje, tačiau tiek ekonomistai, tiek inžinieriai šios T. Veblen’o idėjos nerėmė.

T. Veblen’as kategoriškai neigė galimybź šiuolaikinės ekonomikos teorinį modelį sukurti pagal paklausos ir pasiūlos analizź. Monopolinių korporacijų, turinčių galimybź didinti peln¹ s¹moningai siaurinant gamyb¹ ir didinant kainas, vyravimo s¹lygomis, paklausos ir pasiūlos santykis nieko nebegali paaiškinti. T. Veblen’as dėmesį sutelkė į monopolijų galimybź panaudoti prievartos ir slapto susitarimo metodus kontroliuojant industrij¹. Svarbiu monopolijų stiprėjimo veiksniu jis laikė kredito hipertrofij¹. Kredito s¹skaita didindamos savo perkam¹sias galimybes, stambios firmos įsitraukia į spekuliacines operacijas, o ne plečia gamyb¹. Susidaro kredito piramidė, atsiranda milžiniškas atotrūkis tarp kapitalo piniginio įvertinimo (nes ateities, laukiamas pelnas kapitalizuojamas pagal esam¹ procento norm¹) ir realaus kapitalo. Prasideda kreditinė infliacija, paskui neišvengiamai reikalaujama tuoj pat padengti paskol¹. Viso to rezultatas – verslo aktyvumo kritimas, daugelio firmų bankrotas, stambiausios ir apsukriausios korporacijos „suvalgo“ varžovus. Pagal trukmź depresijų fazės gerokai ilgesnės nei pakilimo fazės.

T. Veblen’o mokinys W. Mitchell’as taip apibendrino jo nueit¹ keli¹: „Thorstein’as Veblen’as sudrumstė ramybź – tarsi ateivis iš kito pasaulio, jis įprastus dalykus, prie kurių tyrinėtojai buvo nes¹moningai pripratź, tiesiog skroste išskrodė, lyg tos įprasčiausios kasdienės mintys būtų keisti dariniai, išorės jėgų įterpti į šios žemės gyventojų pasaulį. Visuomenės moksluose dar nebuvo kito tokio išlaisvintojo, vadavusio protus iš subtilios aplinkybių tironijos, ir kito tokio užkariautojo, išplėtusio tyrinėjimų karalystės plotus“.

Taigi tarp ekonomistų-teoretikų buvźs persona non grata, T. Veblen’as, savo filosofiniu, antropologiniu, sociologiniu, psichologiniu ir istoriniu daugiadisciplininiu požiūriu skrodźs Amerikos ekonomik¹, jos institucijas ir jų platesnį poveikį visuomenei, institucionalistams kaip palikim¹ paliko „nesutikimo dvasi¹“, o jo idėjomis ir toliau žavisi netradicinio požiūrio į ekonomikos teorij¹ šalininkai. Ir iki šiol JAV kultūroje T. Veblen’as užima garbing¹ viet¹, pritraukdamas tyrinėtojų ir bibliografų dėmesį.

8.3.3. J. Commons’o ekonomikos teorija

Gyvenimo kelias Konservatyviesiems institucionalizmo teoretikams atstovavźs John’as Rogers’as Commons’as (1862–1945 m.) gimė Ohajo valstijoje Hollandsburge, 1888 m. baigė dvasinį koledž¹ ir savo išsilavinim¹ tźsė prestižiniame John’o Hopkins’o universitete. Ten jis tapo Amerikos ekonominės asociacijos, 1885 m. įsteigtos aiškiai suformuluotam tikslui – ginti valstybės pozityvaus vaidmens idėjas, įkūrėjo Richard’o T. Ely’io (1858–1943 m.), savo metu Viskonsino universitete, kuriame 1892–1922 m. profesoriavo, mėginusio sukurti vokiečių istorinės mokyklos amerikietišk¹jį variant¹ (jis žinomas viskonsiniškojo“ pavadinimu) ir kartu su bendraminčiais dar XIX a. devintajame dešimtmetyje stojusio į opozicij¹ kraštutinio individualizmo filosofijai ir valstybės nesikišimo į ekonomik¹ ideologijai, mylimu mokiniu. XX a. pradžioje kasmetinėse asociacijos sesijose ir publikacijose buvo plačiai aptariami trestų kontrolės“ ir valstybinės įstatymų leidybos monopolijų „piktnaudžiavimo“ ir „nepelnyto“ pelno ribojimo klausimai. XX a. pirmojo dešimtmečio pradžioje J. Commons’as dirbo Nacionalinėje pilietinėje federacijoje – organizacijoje, kurios tikslas buvo sprźsti darbdavių ir darbuotojų konfliktus ir būtent šiuo laikotarpiu susiformavimo jo pažiūros, kaip reikėtų suderinti darbo ir kapitalo santykius. Reikėtų įvesti 8 valandų darbo dien¹, padidinti atlyginim¹ siekiant padidinti ir masių perkam¹j¹ gali¹, koncentruoti pramonź ekonomikos veiksmingumui užtikrinti. 1904 m. R. T. Ely’io pastangomis J. Commons’as buvo priimtas dirbti į Viskonsino universitet¹, kur kartu su kolegomis suformavo Amerikos darbininkų judėjimo istorijos ir teorijos Viskonsino mokykl¹, pagrindusi¹ „politinės kolektyvinės sutarties“ – kompromiso tarp verslininkų ir į profs¹jungas organizuotų darbininkų pasiekimo, esant arbitražinei vyriausybės ir Aukščiausiojo teismo funkcijai, – reformistinź program¹. Beveik 30 metų J. Commons’as aktyviai dalyvavo Viskonsino valstijos politiniame gyvenime, buvo dviejų valstijos gubernatorių patarėju, ir didžiavosi įgyvendintomis priemonėmis įstatymų darbo srityje. Turtinga praktinė patirtis tapo J. Commons’o sukurtos idėjų sistemos pagrindas, atsispindėjusios ir jo asmenines savybes: santūrum¹, gebėjim¹ sukelti įvairių socialinės padėties ir pažiūrų žmonių nuo milijonierių iki socialistų pasitikėjim¹.

Ekonomikos teorija J. Commons’as yra tokių darbų kaip Turto paskirstymas (1893 m.), Kapitalizmo teisiniai pagrindai (1924 m.), pirmos specialiai institucionalizmui skirtos knygos Institucinė ekonomikos teorija: jos vieta politinėje ekonomijoje (1934 m.), veikalo Kolektyvinių veiksmų ekonomikos teorija (1950 m.) autorius, bendro darbo JAV darbininkų klasės istorija bendraautoris. Jo darbai yra teisės, ekonomikos, istorijos, psichologijos, etikos ir politikos mišinys. Savo tyrimuose J. Commons’as sujungė ribinio naudingumo teorij¹ su juridine koncepcija ekonomikoje.

Jau pirmojoje savo knygoje Turto paskirstymas J. Commons’as nesutiko su maržinalistų individualistiniu traktavimu, kaip reikia skirtyti visuomenines pajamas, ir nuosavybės santykių bei asmens teisių, tarp jų ir teisź į didesnź nacionalinio produkto dalį, istorinio kintamumo ignoravimu. J. Commons’as faktiškai visus kapitalizmo trūkumus įžvelgė juridinių normų netobulume, vedančiame į negarbing¹ konkurencij¹

J. Commons’as, tyrinėdamas tokius kolektyvinius institutus kaip šeima, profesinės s¹jungos, prekybiniai susivienijimai, gamybinės korporacijos, valstybė, teisiniai santykiai ir kt., skirtingai nuo T. Veblen’o, daugiausia dėmesio teikė ne gamybos technologiniams veiksniams ir jų įgyvendintojui – inžineriniam-techniniam personalui, o socialiniams-teisiniams institutams. Juos J. Commons’as apibūdino kaip visuomenės veiksmus, lemiančius kiekvieno individo elgsen¹ ir sudarančius galimybź platesniems poelgiams bei sprendimams. Jis tapo institucionalizmo juridinės srovės lyderis ir kritikavo klasikus bei maržinalistus už jų klaiding¹ racionalistinź psichologij¹ ir nepakankam¹ teisinių formų analizź. J. Commons’as institutus suprato kaip istoriškai susiklosčiusius, gilias teisines tradicijas turinčius papročius, siekiančius kolektyvinź psichologij¹. Susiformavź, veikiantys kolektyviniai institutai nukreipia individų elgesį. Svarbiausiais kolektyviniais institutais J. Commons’as laikė korporacijas, profs¹jungas ir politines partijas, kurios veikia kaip „spaudimo grupės“. J. Commons’ui buvo nepriimtinos klasinės darbininkų kovos idėjos, jis, anot paties tyrinėtojo žodžių, siekė „padaryti verslo sistem¹ veiksminga tiek, kad ji būtų verta išsaugoti“. Pagal nurodytų institutų aprašom¹jį tyrim¹, J. Commons’as skyrė tris kapitalizmo plėtros stadijas: laisvos konkurencijos, finansinį ir administracinį kapitalizm¹.

J. Commons’o institucionalizmo supratimas skyrėsi nuo T. Veblen’o koncepcijos. Pagal J. Commons’¹, institucionalizmas yra kolektyviniai veiksmai, nukreipti individualių veiksmų kontrolei. J. Commons’o pasiūlyta vadinamoji sandėrių teorija – tai socialinių konfliktų, esančių visuomenės kitimo vidiniu šaltiniu, sprendimo juos racionaliai reguliuojant (institucionalizuojant) bei žmonių bendros veiklos ir jų įvertinimo visuose sandėriuose, dėl kurių dalyviai skatina vienas kit¹ siekti m¹stymo ir veiksmų vieningumo, teorija. Jis skyrė tris sandėrių tipus ir tris pagrindinius kiekvieno sandėrio etapus. Pagal tipus J. Commons’as skyrė prekybinius, valdymo (apibrėžiančias vadovų ir pavaldinių santykius) ir racionalizuojančius (apmokestinimas, biudžetas, kainų reguliavimas, korporacijų valdymo sprendimai) sandėrius. Dauguma sandėrių yra prekiniai. Kiekviename sandėryje galima išskirti tokius etapus:

  • derybos (pristatomos abiejų šalių pozicijos ir ieškoma bendro sutarimo);
  • įsipareigojimo priėmimas;
  • įsipareigojimo įgyvendinimas.

Sandėrių sudarymo procesas padeda nustatyti „proting¹ vertybź“, kuri atsiranda susitarus dėl sutarties s¹lygų įgyvendinimo ateityje. Sutartis – tai „lūkesčių garantija“, be kurios negali būti vertybės. O pats socialinių konfliktų įveikimas naudojantis juridinėmis normomis, J. Commons’o nuomone, užtikrina socialinź pažang¹.

J. Commons’o teorijose galima rasti daug panašumų su T. Veblen’o dichotomijomis. Tačiau ten, kur pesimistas T. Veblen’as su sarkazmu įžvelgė absurd¹ ir neišvengiamus konfliktus, geraširdis J. Commons’as matė pamažu atsirandančius „protingus papročius ir vertybes, dėl kurių keičiasi patys institutai“. Skirdamas veikiančias įmones, kurių tikslas – siekti gamybos techninio veiksmingumo, ir veikiančias firmas, kurios užsiima tik piniginiais sandėriais, J. Commons’as manė, kad įmanoma suderinti pramonės ir verslo interesus. Jis rašė: „Geriausia gamybinė įmonė – tokia, kur gamybiniai veiksniai išnaudojami proporcingiausiai vadybininkų pastangomis. Geriausia firma – ta, kurioje teisingai suderinami pirkimai ir pardavimai naudojant rinkos sandėrius. Geriausias veikiantis kolektyvinis institutas – tas, kuriame teisingu santykiu suderinta technika ir verslas“.

J. Commons’o metodologijos ypatumas yra tas, kad jis neatmetė dedukcinio metodo, bet teikė pirmenybź psichologinėms kategorijoms, tarp kurių yra galia, prievarta ir t. t. Pagal tai jis sukūrė „valingų“ derybų psichologij¹, kurioje svarbų vaidmenį atlieka susitarimo idėja. Derybos (kaip skirtingų ekonominių santykių tarp žmonių suderinimo procesas) veda prie sandėrio, kurį J. Commons’as įvardijo kaip pagrindinź ekonomikos mokslo kategorij¹. Pagal J. Commons’¹, sandėris yra šių aspektų trejybė: 1) konflikto, t. y. subjektų interesų susidūrimo; 2) šių interesų tarpusavio priklausomybės arba vienas kito apsprendžiamumo; 3) konflikto išsprendimo, t. y. tvarkos, patenkinančios sandėrio dalyvius, nustatymo.

J. Commons’o pažiūrų sistemoje svarbiausias vaidmuo teko kolektyvinių veiksmų sampratai, apėmusiai įvairias priemones ir instrumentus, galinčius padėti išsprźsti konfliktus ir išlaikyti visuomenės stabilum¹ bei prisidėti prie elgesio būtinų taisyklių ir kontrolės mechanizmo užtikrinimo kintančiomis s¹lygomis. Juk finansinio kapitalizmo stadijoje sandėrio subjektai vis dažniau tampa ne individai, o jų susivienijimai, institutai: profs¹jungos, verslininkų asociacijos ir pan. Todėl, J. Commons’o nuomone, reikia tirti kolektyvinius veiksmus, o ne pavienių individų veiksmus, kaip tai tradiciškai daryta ekonomikos moksle. Kolektyviniai veiksmai kaip institutai nukreipia ir kontroliuoja žmonių poelgius, sudaro individualios veiklos galimybių rėmus“, kurie gali būti suformuluoti įstatymų arba papročių ir pasekmių jų nesilaikant. Būdami neatskiriamai susijź su nuosavybės santykiais, kolektyviniai veiksmai ekonomikoje apibrėžia tam tikras teisines ribas ir išreiškiami per teismus. J. Commons’o nuomone, ekonomikos mokslo evoliucinis pobūdis reikalavo ištirti keleto šimtmečių kapitalistinės eros teismų sprendimus, kad būtų galima aiškiai suprasti, kaip kolektyviniai veiksmai ribojo individualius veiksmus. Be to, J. Commons’as siekė studijuoti ekonominių mokymų istorij¹ tam, kad išsiaiškintų kaip ekonomikos teorijoje atsirasdavo mintys apie kolektyvinius veiksmus. Šiuos klausimus J. Commons’as aptarė savo knygose Kapitalizmo teisiniai pagrindai (1924 m.) ir Institucinė ekonomikos teorija: jos vieta politinėje ekonomijoje (1934 m.). B. Seligman’o (1968 m.) žodžiais tariant, J. Commons’as „savo teorinź sistem¹ distiliavo sudėtinguose šimtų teisminių bylų ir dešimčių ekonomikos teorijų tipų aparatuose“.

J. Commons’o koncepcijoje „socialiniai veiksmai“ – tai „kolektyvinės valios“, pagrįstos protingo kompromiso principu, įgyvendinimas. Jis manė, kad šis principas turi persunkti visus santykių tipus (juridiškai lygiateisių šalių rinkinės prekybos santykius, santykius tarp valdytojų ir pavaldinių gamybos srityje, santykius tarp juridiškai nelygiateisių šalių, atspindinčius susiklosčiusį ekonominės valdžios, turto ir pajamų pasidalijim¹). Taip pat protingo kompromiso principas turi būti naudojamas visose srityse, kur susiduriama su vertinimų bei paskirstymo kategorijų formavimu. J. Commons’as manymu, šio principo panaudojimas – tai priemonė įtraukti „protingus pradus“ į patį ekonominį proces¹.

Taigi kolektyviniai veiksmai – vienintelis būdas sutaikyti skirtingus ekonominio gyvenimo dalyvių interesus. Tačiau kelias į sutaikym¹ veda per juridines procedūras. Nesavanaudiško „viršklasinio“ arbitro (teisėjo) vaidmenį turi prisiimti valstybė per savo institucijas, vyriausybines komisijas ir pan. Vyriausybės vykdom¹j¹ ir teisinź gali¹ J. Commons’as laikė aukščiausia institucija. Jam valstybė – ne tik arbitras, bet ir jėga, priverčianti vykdyti įsipareigojimus, kuriuos prisiėmė sandėrio dalyviai Priimtina socialinių ir ekonominių konfliktų reguliavimo forma, pasak J. Commons’o, taip pat yra finansinė kontrolė, įgyvendinama per akcines bendroves, kapitalistinį kredit¹ ir bankus

Toks platus sandėrio supratimas prasiskverbia į teisź, politinź ekonomij¹, etik¹, jame atsispindi visa ekonomika. Todėl J. Commons’as manė, kad politinė ekonomija – tai mokslas apie žmogaus kultūr¹, o jos pagrindinis supratimas yra supratimas sandėrių, kuriuose gerovės vertės visuomeniniai vertinimai yra visuomenės stabilumo užtikrinimo priemonė. J. Commons’o nuomone, tarp politinės ekonomijos, etikos ir teisės nėra pertvaros. Dėl to J. Commons’as traktuoja ekonomines vertės, kaštų kategorijas kaip tiesiogiai susijusias su įpročiais, papročiais, įsitikinimais. Jis pateikė tokį vertės apibrėžim¹: „Vertė yra ateities pajamų įvertinimas šiandien“. J. Commons’o traktuotėje vertź lemia sandėris, vertės dydį siejant su darbinio sandėrio juridine procedūra

J. Commons’as į mokslinź apyvart¹ įtraukė nuosavybės titulo kategorij¹. Jis nuosvybź skirstė į tris rūšis: daiktinź nedaiktinź (skolos ir skoliniai įsipareigojimai) bei neapčiuopiam¹ (vertybiniai popieriai). J. Commons’o nuomone, neapčiuopiama nuosavybė dažniausiai yra sandėrių su nuosavybės titulais turinys. Todėl pagrindiniu J. Commons’o tyrimų objektu tapo vertybinių popierių (akcijų ir obligacijų) pardavimo operacijos.

J. Commons’as išsamiai analizavo ilgalaikio kreditavimo atsiradimo ir bankininkų-investuotojų įtraukimo į pramoninės gamybos procesus. Bankininkai organizuoja akcijų emisijas ir paskirstym¹, korporacijos samdo juristus, veikia teisėtvarkos institucijas ir bendrauja su visuomene. Įtakingos ekonominės grupuotės tampa labiau įtakingos nei kongresas. Pasak J. Commons’o, „Būtent asociacijos, o ne individualizmas, tapo šiuolaikino liberalizmo ir demokratijos prieglobsčiu, gelbstintis nuo fašizmo, komunizmo ar bankinio kapitalizmo“.

J. Commons’o nuomone, gamyba nėra jo institucinės ekonomikos teorijos tyrimų objektas. Jis teigė, kad gamyba yra ypatingos „inžinerinės-politinės ekonomijos“, esančios už institucinės ekonomikos teorijos ribų, objektas. Vadinasi, J. Commons’o tyrimų objektas yra apyvartos sritis, bet ji nagrinėjama ne kaip realus prekių judėjimas, o kaip nuosavybės titulų judėjimas, t. y. kaip juridiniai sandėriai. Dėl to vis¹ kapitalistinės ekonomikos raid¹ J. Commons’as matė kaip sėkmingų ateities sandėrių laukim¹.

Plačiai žinomas J. Commons’o indėlis yra į darbininkų judėjimo ir darbinių santykių tyrimus. Jis manė, kad klasinė kova neturi didelės reikšmės darbininkų ir profesinių s¹jungų judėjimui. J. Commons’as nepripažino klasinių, antagonistinių prieštaravimų ir manė, kad visuomenėje pagrindinis konfliktas yra ne tarp turtingųjų ir vargšų, o tarp gaminančiųjų ir negaminančiųjų, įvairių profesinių grupių „interesų susidūrime“. Pagrindinis darbininkų judėjimo veiksnys ir tikslas – teisė į darbo viet¹. Jis pasisakė už „laipsniškumo“ darbininkų judėjime taktik¹. J. Commons’o optimizmas pasireiškė ir kaip jo tikėjimas, kad protingas vertingumas pasiekiamas kapitalistų ir darbininkų kolektyviniais veiksmais. „Dalykinį“ tredjuonizm¹, kuriam esant darbininkai kolektyviai gina savo kaip nuosavybės savininkų teises praktiniuose darbo užmokesčio ir darbo dienos trukmės klausimuose, bei kolektyvinių sutarčių sudaryme, jis laikė svarbiu keliu palaikant visuomeninź pusiausvyr¹. Todėl savo knygose Pramoninis geranoriškumas (1919 m.) ir Pramoninis valdymas (1921 m.) J. Commons’as plėtojo idėj¹ apie darbininkų ir darbdavių interesų socialinį suderinim¹ taikant „abipusių nuolaidų“ princip¹. Viena vertus, J. Commons’as savo idėjas priešino marksizmo doktrinai apie klasių kov¹ ir socialistinėms idėjoms. Jis pripažino proletariato nuskurdimo fakt¹ tik ankstyvojoje kapitalizmo stadijoje ir kritikavo K. Marx’¹ už profesinių s¹jungų ir socialinių reformų gerinant darbininkų padėtį nepakankam¹ galimybių įvertinim¹. Naujas pramoninės plėtros etapas, susijźs su didelių korporacijų augimu, J. Commons’o žodžiais tariant, lėmė „kapitalizmo išsisklaidym¹ plačiosiose žmonių masėse“. Antra vertus, J. Commons’as kvietė darbdavius puoselėti gerus santykius su darbininkais, nustoti vertinti profesines s¹jungas kaip „velnio išmonź“ ir pripažinti, kad profesinės s¹jungos yra subrendusios pramoninės visuomenės struktūros požymis.

Be to, J. Commons’as konstatavo, kad rinkos ekonomikoje didėja monopolistinių elementų ir pateisino profesinių s¹jungų, reikalavusių padidinti darbo užmokestį aukščiau tam tikro minimalaus lygio ir būtinų darbininkų apsaugai nuo stambiojo kapitalo spaudimo, kūrim¹si. Kita vertus, J. Commons’as manė, kad stambių korporacijų poveikis gali būti teigiamas tiek, kiek jos pajėgios sumažinti ekonomikos depresijų aštrum¹ ir didinti gamybos apimtis. Todėl, kaip minėta, pirmenybź jis teikė kompromiso tarp organizuoto darbo ir stambaus kapitalo, ekonominių prieštaravimų sutaikymo naudojant kolektyvinius veiksmus, instrumentų paieškai. Galiausiai institucionalistinź ekonomik¹ jis apibrėžė kaip Kolektyvinių veiksmų ekonomik¹ (paskutinio J. Commons’o darbo, išspausdinto jau po jo mirties 1951 m., pavadinimas).

Kaip minėta, teisinį aspekt¹ J. Commons’as naudojo ir jo iškeltoje vertės koncepcijoje, pagal kuri¹ prekinės produkcijos vertė yra ne kas kita kaip „kolektyvinių institutų“ juridinio susitarimo rezultatas. Kolektyviniams institutams jis, kaip minėta, priskyrė korporacijų s¹jungas, profesines s¹jungas, politines partijas, reiškiančias socialinių grupių ir gyventojų sluoksnių profesinius interesus

Marksistiniam mokymui apie klasinź kov¹ J. Commons’as savo reformų koncepcijoje priešino nuostat¹ apie valstybės įgyvendinamas įstatymų leidimo reformas ir vyriausybės, kuri¹ sudaro skirtingų „kolektyvinių institutų“ lyderiai, sukūrim¹. Jis buvo įsitikinźs, kad būtina sukurti toki¹ vyriausybź, kuri priklausytų nuo visuomeninės nuomonės („įvairių interesų vyriausybź“, sudaryt¹ pagal „proporcingo atstovavimo“ princip¹) ir kuri vykdytų ekonomikos demonopolizacij¹. J. Commons’as manė, kad dėl įstatymų leidimo reformos ir įvairių valstybinių komisijų veiklos pavyks išvengti beveik visų konfliktų.

Laisvos konkurencijos kapitalizmo evoliucija į finansinź stadij¹ – pagrindinė jo svarbiausių darbų (Teisiniai kapitalizmo pagrindai (1924 m.), Institucinė ekonomika. Jos vieta politinėje ekonomijoje (1934 m.) ir kt.) idėja. J. Commons’as pateikė sav¹j¹ kapitalistinės visuomenės periodizacij¹. Jo nuomone, pradinė stadija buvo prekybinis kapitalizmas. Vėliau jį pakeitė gamybinė stadija. Toliau buvo bankinis (finansinis) kapitalizmas – čia atsirado stambūs verslininkų susivienijimai ir profesinės s¹jungos, kiekviena siekiančios privilegijų savo nariams. Galiausiai, – paskutinė kapitalistinės visuomenės stadija – administracinis kapitalizmas. Minėtuose J. Commons’o darbuose analizuojamos problemos, sukeltos „socialinio konflikto“ stiprėjimo dėl „nes¹žiningos“ (monopolistinės) verslininkų konkurencijos. Valstybiniai teisiniai sprendimai ekonominių reformų rėmuose, J. Commons’o manymu, pašalins prieštaravimus ir konfliktus visuomenėje, reikš perėjim¹ į administracinio kapitalizmo stadij¹. Tokiu būdu, J. Commons’o išvados galutiniame rezultate suėjo į interesų derinim¹ ir harmonijos sukūrim¹ geros valios pagrindu, remiantis H. C. Carey ir J. B. Clark’o „interesų harmonijos“ koncepcija įrodinėjant, kad reguliuojamoji valstybės veikla yra svarbiausia šios harmonijos prielaida. Tuo pačiu ir į administracinio kapitalizmo sukūrimo galimybź ir būtinybź. Vadinasi, jei pagal T. Veblen’¹, finansinį kapitalizm¹ pakeis technokratizmas (technokratija (graik.: amatas, menas, valdžia) – santvarka, kurioje valstybinė valdžia priklausytų specialistams, inžinieriams ir mokslininkams), tai pagal J. Commons’¹, šiuolaikinź tvark¹ pakeis administracinis kapitalizmas. Pastarasis iš esmės – tai valstybinis monopolistinis kapitalizmas. J. Commons’as pabrėžė (dar prieš pasirodant J. M. Keynes’o teorijai), kad ekonomikos teorija per mažai dėmesio teikė ekonominėms valstybės funkcijoms. Tačiau faktiškai ir jis pats nagrinėjo ne šias funkcijas, o teisinius kapitalizmo pagrindus. J. Commons’o nuomone, teismai būtent ir buvo vienas iš svarbiausių institutų, kurie skatino feodalizmo irim¹ ir parengė dirv¹ tolesnei kapitalizmo plėtrai.

J. Commons’as primygtinai teigė, kad ekonomikos mokslo uždavinys yra ne abstrakčiai aiškinti esam¹, o kurti rekomendacijas ekonominio gyvenimo pertvarkymui protingais pagrindais. Šia prasme, kaip pažymėjo J. M. Clark’as, T. Veblen’as ir J. Commons’as sudarė „du priešingus polius“: T. Veblen’as savo veikaluose sarkastiškai kritikuodamas demaskavo verslo sistem¹, neteikė jokių tiesioginių rekomendacijų bei apskritai kapitalistinės ekonomikos perspektyvų atžvilgiu išreiškė „pesimizm¹“. O J. Commons’as, priešingai nei T. Veblen’as, išreiškė pragmatizm¹. J. M. Clark’o žodžiais tariant, „jo pagrindinis tikslas buvo verslo sistem¹ padaryti tiek efektyvi¹, kad j¹ apimokėtų išsaugoti“. Todėl, vedamas šios idėjos, savo požiūrį į kolektyvinių veiksmų vaidmenį J. Commons’as mėgino įgyvendinti praktikoje, aktyviai bendradarbiaudamas su Amerikos darbo federacija. Kaip žinoma iš ekonomikos istorijos, J. Commons’o „kolektyvinių veiksmų“ juridiniai (teisiniai) aspektai bei „socialinio kompromiso“ idėja, kaip ir antimonopolinės reformatoriškos idėjos T. Veblen’o darbuose, buvo praktiškai pritaikyti jau XX a. ketvirtajame dešimtmetyje, 1934 m. išrinkto JAV prezidento F. D. Roosevelt’o vadinamojo „Naujojo kurso“, kurio šerdimi buvo valstybinių išlaidų viešiesiems darbams ir užsakymų pramonei augimas, periodu. Dėl J. Commons’o įtakos 1935 m. buvo priimtas Įstatymas dėl socialinio draudimo, kuris padėjo pagrindus pensiniam aprūpinimui JAV, o pats F. D. Roosevelt’as ne kart¹ pabrėžė, kad verslininkams ir darbininkams būtina bendradarbiauti.

Apskritai „Naujojo kurso“ vykdymo metai tapo institucionalistų laikotarpiu. „Intelektualių maištininkų“ grupės švelniai įvardintas „herojišku seneliu“, T. Veblen’as buvo savotiškas jo pranašas; W. Mitchell’as tapo vienu iš JAV Nacionalinių išteklių komiteto organizatorių, ketindamas paversti jį ekonomikos valstybinio reguliavimo svarbiausia institucija; o J. Commons’as F. D. Roosevelt’o administracijos reformose įžvelgė savo idealų įgyvendinim¹. Institucionalistams artimi R. Tugwell’as (1891–1979 m.), A. A. Berle (1895–1971 m.) ir G. C. Means’as priklausė prezidento F. D. Roosevelt’o „smegenų centrui“ bei rengė prezidento kalbų tekstus, kuriose buvo diegiama idėja, kad viešpataujant sutelktai korporuotų vadybininkų valdžiai, valstybė „turi ryžtingai veikti ir ginti visuomenės interesus“. Tiesa, kaip vėliau įvertindamas „naujojo kurso“ patirtį, pažymėjo G. C. Means’as, iš esmės buvo atmetama neoklasikinė teorija, o ne „laisvos verslininkystės“ teorija ir praktika. Tai, kad nebuvo alternatyvios koncepcijos, suteikė pragmatinį pobūdį visiems „vidurio kelio“ tarp dviejų kraštutinumų – centralizuoto planavimo ir laissez-faire principų – ieškojimams.

„Eksperimentinės ekonomikos teorijos“ krypties atstovas Rexford’as Tugwell’as dar knygoje Pramonė brandos stadijoje (1927 m.) teigė, kad brandi industrinė sistema turi būti naujoviškai valdoma – būtini nauji instrumentai ir institucijos, kurios galėtų užtikrinti aukštesnį ekonomikos centralizuotos kontrolės lygmenį. Privačios nuosavybės klausimas, jo nuomone, turėjo būti sprendžiamas pragmatiškai, skirtingu būdu įvairioms ekonomikos dalims, o ne pagal princip¹ – išsaugoti privači¹ nuosavybź bet kokia kaina arba visiškai j¹ pašalinti visur ir visomis formomis. Įrodinėdamas, kad valstybei būtina valdyti socialinį-ekonominį vystym¹si, R. Tugwell’as rėmėsi tuo, kad valstybės centrinė ekonominė institucija, koordinuojanti vystymosi programas ir rengianti ilgalaikź ekonominź politik¹, privalo turėti tam tikras direktyvines funkcijas, tiesiogiai veikdama ekonominių išteklių paskirstym¹.

G. C. Means’as, 1935–1939 m. buvźs JAV Nacionalinės ekonominių išteklių komisijos narys ir ėjźs pramonės sektoriaus direktoriaus pareigas, o paskui tapźs vienu iš Nacionalinių išteklių planavimo valdybos patarėjų, gynė planavimo būtinumo idėj¹. Jis pabrėžė, kad planavimo pagrind¹ turi sudaryti pagrindinių gamybinių išteklių ir poreikių šalies mastu apskaita. G. C. Means’o nuomone, planavimas pirmiausia turi būti susijźs su naujų kapitalinių investicijų į pagrindines šakas paskirstymu. Jo darbai tyrinėjant XX a. trečiojo dešimtmečio pabaigoje – ketvirtojo dešimtmečio pradžioje 200 didžiausių nefinansinių korporacijų lemiam¹ vaidmenį ekonomikoje ir jų finansinių ryšių sistem¹, buvo labai naudingi pagrindžiant „naujojo kurso“ metais priimtus įstatymus dėl operacijų su vertybiniais popieriais kontrolės ir holdingo bendrovių komunalinio aptarnavimo sektoriuje. G. C. Means’o pateikta medžiaga apie du rinkos tipus, įrodinėjusi, kad laissez-faire politika netinkama amerikiečių ekonomikai, suvaidino svarbų vaidmenį JAV Kongresui 1933 m. sudarant Laikin¹j¹ nacionalinź ekonominź komisij¹ (TNEC), kuri atliko išsamų ekonominės valdžios koncentracijos amerikiečių ekonomikoje tyrim¹.

A. A. Berle išgarsėjo dėl kartu su savo kolega iš Kolumbijos universiteto G. C. Means’u parašytos knygos Šiuolaikinė korporacija ir privati nuosavybė (1932 m.), kurioje akivaizdžiai jaučiamas tiesioginis T. Veblen’o idėjų dėl pramonės korporacijų vaidmens ir vietos poveikio, bei dar išleido knygas Valdžia be nuosavybės ir XX amžiaus kapitalistinė revoliucija. G. C. Means’as ir A. A. Berle savo kartu parašytoje knygoje Šiuolaikinė korporacija ir privati nuosavybė, kuri JAV per 36 metus buvo išleista 17 kartų, paskutiniam leidimui išėjus 1968 m., padarė šias toliau išvardijamas išvadas:

1. XX a. pradžios ekonominė sistema yra korporacinė. Ekonomikoje viešpatauja akcinės bendrovės. Perėjimas nuo „fabrikinės“ prie korporacinės sistemos reiškia revoliucinį ekonomikos pertvarkym¹.

2. Korporacinė sistema reiškia tradicinės nuosavybės paneigim¹. Nuosavybė ir valdymas buvo sujungti ankstyvojo kapitalizmo stadijoje. Jai atstovavo verslininkas, kuris buvo ir savininkas, ir kontrolierius, ir valdytojas. Vėliau šios funkcijos atsiskyrė. Nuosavybė tapo akcininkų, o valdymas – samdytų vadybininkų sritimis. Ši revoliucija metė iššūkį ekonomikos mokslui. Reikėjo paaiškinti naujus ekonominius santykius. Ekonominės analizės objektu tapo ne konkurencija (kaip buvo A. Smith’o laikais), o kontrolė. Šio reiškinio priežastis – nuosavybės atomo dalumas: akcijos vienose rankose, kontrolė – kitose.

3. Korporacinė sistema reiškia tradicinio pelno paneigim¹. Pelnas buvo užmokestis už investavim¹ ir gamybos plėtros stimulus. Akcinėse bendrovėse investuotojams atlyginama tik už kapital¹, o verslo efektyvumas priklauso nuo kontroliuojančių asmenų. Maksimalaus pelno siekimas didina kainas, mažina gamyb¹.

4. Pasikeitė konkurencijos pobūdis. Ji jau nėra pramonės ir pelno skatinimo variklis. Konkurencija yra griaunanti, nes konkuruoja didelės firmos.

Siekdami skatinti korporacijų veikl¹ visos visuomenės interesų kryptimi, išsaugant verslo laisvź, bet j¹ nukreipiant visuomenės interesų link, G. C. Means’as ir A. A. Berle pateikė penkis pasiūlymus:

1. Privati nuosavybė turi išlikti.

2. Korporacijų veikl¹ reikia reglamentuoti, ka ji nesiektų maksimalaus pelno bet kokiomis priemonėmis. Būtina priimti įstatym¹, kuris priverstų stambias korporacijas laikytis tam tikrų taisyklių, atitinkančių „kolektyvinės įmonės ekonominź logik¹“. Pelno norma turi sudaryti 10 procentų.

3. Pelnas dalijamas akcininkams, nustatant maksimali¹ rib¹.

4. Kolektyvinėms įmonėms turi būti nustatomos specialios kainų, pelno ir vadybininkų apmokėjimo normos.

5. Vadybininkų darbas turi būti apmokamas, t. y. jie skatinami ne nuo pelno, o už gamybos tobulinim¹, kaštų mažinim¹, gamybos plėtr¹, naujos technikos diegim¹.

Šios idėjos buvo pritaikytos vėlesniuose institucionalistų darbuose, XX a. šeštajame dešimtmetyje išplėtojus valdomų kainų ir valdomų rinkų teorij¹ bei korporacinės revoliucijos koncepcij¹. Patį valdomų kainų termin¹ vėlgi pirmasis ėmė vartoti ir pagrindė G. C. Means’as, išanalizavźs kainų judėjimo ypatybes amerikiečių aukštos koncentracijos pramonės šakose 1923–1933 m. krizės laikotarpiu. Kaip korporacinės revoliucijos apibendrinanči¹ samprat¹ institucionalistai apibrėžė kapitalizmo perėjim¹ į nauj¹ stadij¹, kai lemiam¹ vaidmenį ekonomikoje ėmė atlikti stambios korporacijos ir pasikeitė ekonominės sistemos struktūra bei funkcionavimo mechanizmas. Kaip vėliau pabrėžė G. C. Means’as, dėl šių pokyčių kyla būtinybė rekonstruoti tradicinź ekonomikos teorij¹ visuose jos pagrindiniuose skyriuose ir suformuluoti nauj¹, kurioje būtų pateiktas supratim¹ apie korporacijų ir visuomenės interesų suderinimo užtikrinimo s¹lygas.

Institucionalizmo idėjų plėtrai buvo svarbi ir amerikiečių ekonomisto bei sociologo S. Chais’o knyga Technokratija, kurioje veblenizmo dvasia mėginta pagrįsti inžinierinės – techninės inteligentijos vyraujantį vaidmenį ateities visuomenėje.

Institucionalizmo raidai taip pat svarbi buvo J. B. Clark’o sūnaus John’o Maurice Clark’o (1884–1963 m.), irgi palikusio tėvo gryn¹j¹ teorij¹ dėl ekonominių reiškinių ryšio su neekonominiais tyrimo, knyga Ekonominiai institutai ir žmonių gerovė. Joje jis kritikavo klasikų ir neoklasikų pusiausvyra grįstas idėjas, pabrėždamas nedarbo, nevisiško įrenginių apkrovimo, stambių korporacijų vietoj smulkių firmų atėjimo į rink¹ reiškinius. J. M. Clark’as, Kolumbijos universitete studijavo socialinius mokslus ir specializavosi ekonomikos teorijos srityje. Nors jis ir buvo gerai susipažinźs su statiškais dėsniais, propaguotais tėvo, bet vėliau susižavėjo T. Veblen’o ir W. Mitchell’o idėjomis. Jis ypač suabejojo ribinio naudingumo teorija kaip pagrindu aiškinant vartotojo elgsen¹. Taip pat abejojo dėl pelno maksimizavimo prielaidos, kuria buvo pagrįsta verslo elgsenos teorija. J. M. Clark’as, kaip ir T. Veblen’as, išryškino neoklasikinėje teorijoje naudotos psichologijos trūkumus. XIX a. psichologai individus vertino kaip įtrauktus į savo norų, kurių kilmės neprivaloma paaiškinti ekonomistams, patenkinimo racionalų skaičiavim¹. J. M. Clark’as teigė, kad, priešingai, žmonių elgesys dažniausiai atspindi impulsyvum¹ ir „piniginius interesus“, o ne ribinio patenkinimo augimo racionalų įvertinim¹. Toliau J. M. Clark’as kritikavo ribinio naudingumo teorij¹ dėl jos prielaidos, kad pasirinkimo procesas yra psichologiškai neskausmingas. Sekdamas psichologu William’u James’u, J. M. Clark’as parodė, kad sprendimų priėmimo procesas reikalauja tiek daug pastangų, kad žmonės yra linkź apriboti savo pasirinkimo laisvės apimtį. Jie, norėdami išvengti pasirinkimo psichologinių kaštų, linkź remtis įprastais elgsenos modeliais. Šie pastebėjimai leido jam padaryti išvad¹, kad ribinė naudingumo teorija yra pagrįsta pernelyg supaprastintu požiūriu į žmogaus prigimtį.

J. M. Clark’o domėjimasis socialine ekonomikos teorija leido jam dar 1923 m. išleistoje knygoje Pridėtinių išlaidų ekonomikos teorijos tyrimai, atkreipus dėmesį į stambias investicijas, skiriamas pagrindiniam kapitalui, iškelti klausim¹ dėl kainų mechanizmo efektyvumo skirstant išteklius. Jis teigė, kad esminė dichotomijos tarp efektyvumo firmos lygiu ir efektyvumo visuminės ekonomikos lygiu priežastis glūdi šiuolaikinio industrinio ūkio fiksuotų kaštų unikaliame ir beveik nesuprastame vaidmenyje. J. S. Mill’is, R. Torrens’as ir N. Senior’as skyrė šiek tiek dėmesio fiksuotų kaštų teorijai. Tačiau dauguma ekonomistų-klasikų dėmesį sutelkė į kintamas išlaidas darbui ir žaliavoms, susijusias su išeigos specifiniais vienetais. Fiksuoti kaštai, priskirtini išeigai kaip visumai, nesulaukė didesnio klasikinės mokyklos atstovų dėmesio. Bet geležinkelių ir kitos viešųjų paslaugų pramonės, patiriančios didžiulius paklausos pokyčius, augimas atkreipė J. M. Clark’o dėmesį į fiksuotų išlaidų svarb¹. Būtent J. M. Clark’as ėmė vartoti visuomeninio efektyvumo ir visuomeninių išlaidų s¹vokas ir teigė, kad ekonomistai turi nutiesti kelius verslo socialinės kontrolės užtikrinimui. O 1934 m. išleistoje knygoje Verslo ciklų strateginiai veiksniai jis išnagrinėjo klausim¹, kaip kinta paklausos vartojimo prekėms santykis su paklausa gamybinės paskirties prekėms – akseleracijos princip¹, – ir įvardijo šį princip¹, pagal kurį vartojimo ar išeigos pokyčiai sukelia padidintus investicijų pokyčius, kaip pagrindinį ciklinių svyravimų veiksnį. Įdomu, kad tai vėlgi buvo kartotinis atradimas, nes jo atradimo garbe J. M. Clark’as dalijosi su prancūzų ekonomistu Albert’u Aftalion’u. Pastarasis dar 1909 m. paaiškino – bet neįvardijo – šio principo veikim¹.

Be to, J. M. Clark’as, panašiai kaip ir W. Mitchell’as, planavim¹ laikė ne tik priemone, padedančia įgyvendinti valstybės anticiklinź politik¹, bet ir būdu, kaip išsprźsti kapitalistinės santvarkos stabilizavimo problemas ilgalaikiu aspektu. Jis buvo Nacionalinės progresyvistinės konferencijos komiteto, 1931 m. pradžioje paskelbusio memorandum¹ dėl ilgalaikį planavimo pramonės stabilizavimo klausimais, pirmininkas. Pači¹ „socialiai liberalaus planavimo“ sistem¹ J. M. Clark’as laikė priemone, galinčia užtikrinti viso ekonominio mechanizmo funkcionavimo stabilum¹ ir patikimum¹. Ši sistema turi apimti valstybės anticiklinź politik¹, numatyti priemones, kaip koordinuoti ir sutvarkyti privatų versl¹ („pramonės socialinės konstitucijos“ priėmim¹, konkurencijos reguliavim¹, vertikalios integracijos plėtr¹), sprźsti uždavinius, susijusius su visos industrinės sistemos funkcionavimo palaikymu ir visuomeninių išlaidų padengimu. Šios J. M. Clark’o (kaip ir W. Mitchell’o bei R. Tugwell’o) idėjos XX a. šeštajame dešimtmetyje buvo pavadintos indikatyviniu nacionaliniu planavimu, ir šis planavimas buvo tiesiogiai siejamas su ilgalaikio socialinės-ekonominės sistemos stabilizavimo klausimu.

J. M. Clark’o požiūriu, nacionalinio planavimo pagrindu turi tapti savanoriškumo ir socialinio bendradarbiavimo principas. Jis pasisakė už socialinio atsakingumo, kooperacijos dvasios ir socialinių grupių bei ekonominių subjektų atitinkamų elgesio normų plėtr¹. Pabrėždamas esminį ekonominio planavimo ir planinės ekonomikos skirtum¹, J. M. Clark’as pažymėjo, kad gamybos valdymas liks privataus verslo rankose. Valstybė turi verslo veiklai tik užtikrinti patikim¹ informacinź bazź ir naudoti daugiausia netiesiogines kontrolės priemones, veikdama per kreditinź-pinigų ir fiskalinź sistemas.

Nagrinėdamas monopolijos ir konkurencijos veiksnių dinamišk¹ s¹veik¹ rinkos procese, J. M. Clark’as pabrėžė, kad ne tik monopolija, bet ir konkurencija visuomenei gali sukelti neigiamus padarinius. Rinkos mechanizmo „netobulumai“ apima reiškinius, susijusius, viena vertus, su monopolija ir konkurencijos susilpnėjimu (didelės apimties gamybos pranašumai kai kuriose svarbiose šakose ir ribotas gamybos veiksnių mobilumas tapo priežastimi, sulaikančia kapitalo persiliejim¹ ir konkurencij¹ mažinant kainas), o antra vertus – su konkurencijos, vykdomos nekaininiais metodais (reklama, produkcijos diferenciacija) per dideliu aštrumu ir hipertrofiška plėtra. Intensyvi šių dviejų pradų tarpusavio s¹veika nulemia ekonomikos funkcionavimo mechanizmo „funkcinį“ pobūdį. Kritikuodamas monopolinės konkurencijos teorij¹, J. M. Clark’as pabrėžė nesutink¹s su E. Chamberlin’o esmine (raktine) tėze, kad bet kokia produkto diferenciacija turi savyje „monopolijos element¹“. Jo nuomone, produkto diferenciacijos vaidmuo slypi tame, kad ji sukuria nauj¹ konkurencijos matmenį. J. M. Clark’as ragino ekonomistus sutelkti dėmesį į klausim¹, ar iš tiesų egzistuojanti konkurencija yra „efektyvi“ bei efektyvumo kriterijų platesniu socialiniu ir makroekonominiu požiūriu sukūrim¹. Su šiomis J. M. Clark’o mintimis buvo susijusios ir jo nuostatos dėl komercinio ir socialinio efektyvumo skirtumo. Komercinis efektyvumas – tai privačios įmonės rezultatyvumo kuriant peln¹ rodiklis, o socialinį efektyvum¹ apibūdina visos ekonominės sistemos efektyvumas kuriant „socialines vertybes“, didinančias visuomenės gerovź. 1923 m. J. M. Clark’as rašė, kad XX a. ekonomikos s¹lygomis pelno gaminimo aukštas efektyvumas koreliuoja su ypač žemu socialinio efektyvumo lygiu. Jis manė, kad skirtum¹ tarp šių dviejų efektyvumo tipų galima įveikti, naudojant verslo socialinės kontrolės priemones.

Pastebėtina, kad šios antrosios institucionalizmo bangos atstovai, nagrinėdami demografines problemas, kurdami profs¹junginio darbininkų judėjimo teorij¹ ir kt., dėmesį sutelkė, pirma, į kapitalizmo socialinių-ekonominių prieštaravimų konstatavim¹ ir, antra, į pasiūlymų F. D. Roosevelt’o „Naujojo kurso“ reformų įgyvendinimui formulavim¹ ir kėlim¹.

Po Antrojo pasaulinio karo vienas iš svarbiausių institucionalizmo atstovų buvo Clarence Edwin’as Ayres’as (1891–1972 m.). Jo ilgas intelektualinis gyvenimas, prasidėjźs studijomis Brouno universitete, buvo susijźs su J. Dewey’aus pragmatizmu, psichoanalizės pradininko S. Freud’o psichologija ir T. Veblen’o idėjomis dėl kultūrinio reliatyvizmo. Įgijźs ne tiek ekonominį, kiek filosofinį bazinį išsilavinim¹, C. Ayres’as trumpai pabuvo Harvardo universitete, o paskui perėjo į Čikagos universitet¹, pritraukusį tokius neortodoksiškus m¹stytojus kaip T. Veblen’as, Robert’as Hoxie, W. Mitchell’as, Walton’as Hamilton’as, J. M. Clark’as ir Frank’as Knight’as, kurio antipragmatiškas požiūris tapo pagrindu intelektualiam konfliktui tarp jo ir C. Ayres’o, nesutrukdžiusiam geriems asmeniniams santykiams, trukusiems vis¹ gyvenim¹. C. Ayres’o kaip dėstytojo darbas prasidėjo Amherste ir savo viršūnź pasiekė Techaso universiteto Austine intelektualia prasme palankioje aplinkoje. Čia jis profesoriavo nuo 1930 m. iki 1968 m. ir išleido veikalus Ekonominės tvarkos problema (1938 m.), Ekonominės pažangos teorija (1944 m.), Industrinis ūkis (1952 m.), Priimtinos visuomenės link (1961 m.). C. Ayres’o ortodoksinės ekonomikos teorijos kritika buvo nukreipta į puolim¹ prieš neoklasikinź pusiausvyros teorij¹ bei su ja susijusi¹ nuostat¹, kad stiprios rinkos jėgos kreipia kainas į pusiausvyrinį lygį, suderinam¹ su moraliniu teisingumu. Žvelgdamas plačiau ir gilindamasis į technologinź pažang¹, C. Ayres’as pastebėjo, kad ortodoksiški m¹stytojai laikėsi klaidingo požiūrio, jog kapitalas yra sukurtas dėka taupymo, taip kūrimo funkcij¹ pritvirtinant taupytojams ir finansinėms institucijoms, mobilizuojančioms išteklius per pinigų fenomen¹. Faktiškai, kaip teigė C. Ayres’as, fizinė gamyba ekonomikai tieka veiksnius, lemiančius ekonominź pažang¹. Taigi pažanga yra technologinis, o ne finansinis fenomenas. Ir kapitalo kaupimas bei realus kapitalo augimas yra iš esmės skirtingi procesai, galintys vykti atskirai vienas nuo kito. C. Ayres’o pateikta neoklasikinės kapitalo teorijos kritika leido jam prieiti išvados, kad užuot prisidėjź prie ekonominio augimo, kapitalizmo institucijos iš esmės yra realaus kapitalo kaupimo defektai. Jo nepakankamo vartojimo teorijoje, panašiai kaip ir J. Hobson’o, teigiama, kad taupoma paprasčiausiai dėl to, kad kai kurie žmonės yra turtingesni už kitus. Pagrindinė kapitalistinės sistemos problema yra ta, kad vartotojai, daugiausia atlyginimus gaunantys darbininkai, negali nupirkti milžiniškos išeigos, kuri¹ technologijos leidžia pagaminti. Pajamos, skiriamos darbininkams, skirtingai nuo nuosavybės savininkų pajamų, C. Ayres’o nuomone, yra nulemtos institucinių veiksnių, ir pokyčiai šioje srityje priklauso nuo ekonomikos augimo laipsnio (normos) pokyčių.

8.3.4. W. Mitchell’o ekonomikos teorija

Wesley Clair’as Mitchell’as (1874–1948 m.) yra T. Veblen’o mokinys ir pasekėjas. Iš pagarbos savo mokytojo nuopelnams ir jo atminimui W. Mitchell’as parengė reprezentatyvų jo darbų rinkinį „Ko mokė T. Veblen’as“ (1936 m.). Šiame rinkinyje yra sudėtos ištraukos iš T. Veblen’o knygų ir straipsnių. W. Mitchell’o teigimu, T. Veblen’as pranoko K. Marx’¹, nes jo sampratoje nėra metafizikos, kuri¹ K. Marx’as perėmė iš G. W. F. Hegel’io

Gyvenimo kelias. W. Mitchell’as mokėsi Čikagos universitete, stažavosi Vienos universitete (čia jam jokio įspūdžio nepadarė C. Menger’io paskaitos), bei nuo 1913 m. iki pat gyvenimo pabaigos dirbo Niujorke, Kolumbijos universitete ir Naujojoje socialinių tyrimų mokykloje, nuo 1919 m. iki 1931 m. būdamas šio svarbaus institucionalistinių tyrimų centro direktoriumi. Be to, 1929–1933 m. jis vadovavo prezidento H. C. Hoover’io (1874–1964 m.) sukurtai Komisijai socialinėms tendencijoms tirti.

Ekonomikos teorija. W. Mitchell’as savo publikacijoje Paskaitos apie ekonomikos teorijos tipus (1935 m.) savo mintis pirmiausia grindė T. Veblen’o idėjomis. Sekdamas juo, W. Mitchell’as tvirtai pasisakė už ekonominių problemų tarpusavio ryšį su neekonominėmis, tarp jų sociologijos, kultūros ir kitomis problemomis, lemiančiomis žmonių veiklos visuomenėje psichologij¹, elgesį ir motyvus, ypač pabrėždamas psichologinź analizź. Todėl jis kritikavo tradicinź teorij¹, kaip neparodanči¹ pinigų ūkio, institutų ir žmonių elgsenos ryšio, bei pritarė empirinėms teorijoms, XX a. tapdamas pirmuoju JAV ekonominių ciklų empiriniu tyrinėtoju.

Pradinis ryšys tarp W. Mitchell’o empirizmo ir jo nusigrźžimo nuo ortodoksinės teorijos buvo jo atliktas duomenų, susijusių su kiekybinės pinigų teorijos statistiniu patikrinimu, tyrimas. Kiekybinės pinigų teorijos variantas, kurį tikrino W. Mitchell’as, buvo paprasta prielaida, kad bendras kainų lygis yra nulemtas s¹ryšio tarp pinigų pasiūlos ir pinigų atlikto darbo tenkinant prekybos poreikius. Jo statistiniai duomenys rodė, kad 1860–1891 m. valiutos kiekis, esantis cirkuliacijoje (W. Mitchell’o naudotas pinigų pasiūlos apibrėžimas) išaugo daugiau negu buvo prekybos poreikiai. Pagal tai kiekybinė teorija leido prognozuoti, kad kainos augs; tačiau kainų lygis faktiškai krito. Tuo remdamasis W. Mitchell’as padarė išvad¹, kad kiekybinė teorija buvo empiriškai neteisinga, daugiausia todėl, kad ji iš pat pradžių buvo pernelyg supaprastinta hipoteze.

Polinkiu į empirinius tyrimus W. Mitchell’as labiau nei kiti institucionalistai priminė jaunosios istorinės mokyklos atstovus. Įdomu, kad ekonominėje literatūroje W. Mitchell’¹ neretai sarkastiškai vertina (nors vargu ar teisingai) kaip koncepcijos matavimai be teorijos (po 1975 m. Nobelio premijos laureato Tjalling’o Koopmans’o to paties pavadinimo straipsnio, skirto W. Mitchell’o ir jo pasekėjų mokslinių tyrimų kritikai, pasirodymo), arba, kaip pasakė W. Leontief’as, „amerikiečių ekonominės minties pagrindinės antiteorinės krypties“ atstov¹. M. Blaug’o nuomone, tai yra susijź su tuo, kad W. Mitchell’as „nebuvo linkźs veltis į ortodoksinės ekonomikos teorijos prielaidų metodologines atakas ir vengė tarpdisciplininio požiūrio. Jo „institucionalizmas“ reiškė rinkim¹ statistinių duomenų, kurie toliau turėjo suteikti pagrind¹ aiškinančioms hipotezėms“. Be to, kaip mano W. Leontief’as, „kritikuodamas sudėtingų ekonominių modelių kūrimo proces¹, jis pasiūlė remtis tiesioginiais stebėjimais, nepagrįstais jokiomis išankstinėmis prielaidomis, o orientuotais į stebimų faktų visapusišk¹ įvertinim¹. W. Mitchell’ui, jo mokiniams ir pasekėjams JAV turi būti dėkingos už aprašomosios ekonominės statistikos, be kurios ne tik šiuolaikinis ekonomikos mokslas, bet ir daugelis šiuolaikinių ekonominių institucijų nebūtų galėjź, matyt, egzistuoti, aktyvi¹ plėtr¹“.

W. Mitchell’as kaip tikras institucionalistas kritikavo tiek klasikinź mokykl¹, tiek maržinalistus, kad jie dėmesį sutelkė į mechaninius paklausos ir pasiūlos dėsnius ir ignoravo žmogaus elgsenos vidines varom¹sias jėgas. W. Mitchell’as pritarė T. Veblen‘ui, kuris kritikavo racionalaus hedonisto modelį, pratźsdamas ši¹ kritik¹ daugelyje savo straipsnių. Klasikų mokyklos ginam¹ žmogaus griežtos elgsenos modelį, pagal kurį žmogus elgiasi racionaliai genamas išskaičiavimo, W. Mitchell’as laikė klaidingu ir rašė, kad „žmogus, kuris tiria streikus ir lokautus, verslo kombinacijų permaining¹ verslo kombinacijų fortūn¹, šiuolaikinius metodus, kaip įveikti „vartotojišk¹ inercij¹“, bumus ir depresijas, nepatvirtina įspūdžių apie ekonominį racionalum¹, atspindim¹ teoriniuose traktatuose“. Jis teigė, kad žmogiškasis elgesys yra pripratimo ir to, k¹ vėliau G. Saimon’as pavadino „ribotu racionalumu“, mišinys. W. Mitchell’as taip pat rėmėsi ir pakartotinu psichologų „žmogiškojo iracionalumo“ atradimu. Jis siekė žengti dar vien¹ žingsnį T. Veblen’o pradėtu keliu nuo „normalaus“ modelio link realybės bei statistinės analizės metodais įrodyti, kad realus elgesys ekonomikoje ir hedonistinės normos skiriasi. W. Mitchell’o realiu tyrimo objektu tapo „vidutinis statistinis“ žmogus ir jo požiūris į pinigų ūkio institutus. W. Mitchell’o nuomone, pinigai visuomenėje atlieka savarankišk¹ vaidmenį, o pinigų sistema jam buvo kone svarbiausia žmogaus elgsenos vidine varom¹ja jėga. Pagal ši¹ tezź, W. Mitchell’as suformulavo ir ekonomikos mokslo, turinčio išaiškinti ryšius tarp pinigų apyvartos ir žmonių elgsenos, uždavinius. Jis rašė: „Pinigai – ekonomikos mokslo esmė“. Nerūpestingai žmogiškajai prigimčiai pinigai primeta griežt¹ disciplin¹, jie standartizuoja poreikius, keičia žmonių psichologines nuostatas. Todėl W. Mitchell’o institucionalistinis požiūris pasireiškia ir jo apm¹stymuose apie žmogaus prigimtį ir jo piniginius interesus. W. Mitchell’as suprato institutus kaip elgesio pavyzdžius ir normas, įsišaknijusias žmonių veiksmuose ir m¹styme. Toks jo supratimas yra paaiškinimo „menas daryti pinigus ir juos leisti“ pagrindas. Savo straipsnių rinkinyje Atsilikimas mene leisti pinigus (1937 m.) W. Mitchell’as siekė parodyti, kad „pinigų darymo“ menas šiuolaikinėje visuomenėje smarkiai aplenkė sugebėjim¹ juos racionaliai panaudoti. Jis pabrėžė, kad ypač neracionaliai pinigai naudojami šeimos biudžete, kur išlaidų pobūdį dažnai lemia noras pralenkti kitus, rafinuoti pinigų leidimo būdai yra vienas iš svarbiausių kelių įsitvirtinti visuomenėje bei įsikovoti prestiž¹.

Pusiausvyros teorijos, W. Mitchell’o nuomone, nepakanka, norint paaiškinti piniginius santykius. Jų prasmės reikia ieškoti institucinėse kategorijose.

W. Mitchell’as pratźsė T. Veblen’o „pramonės ir verslo dichotomijos“ koncepcij¹, analizuodamas pramonės plėtros dinamikos ir kainų dinamikos išsiskyrim¹. Už kainos mechanizmo jis stengėsi įžvelgti ne mechaninius paklausos ir pasiūlos dėsnius, o gaunančių ir leidžiančių pinigus žmonių veiksmų prieštaringus motyvus. W. Mitchell’as rašė, kad „[…] Svarbiausia, k¹ reikia suvokti pinigų sistemoje, tai – pinigų ūkio mechanizmas, tai yra pinigų institutų gerai organizuotos grupės visuomeninis vaidmuo ir tai, kaip jie plėtojosi nuo viduramžių laikų, tapo kvazinepriklausomais ir darė grįžtam¹jį ryšį jų kūrėjų veiklai ir protams .

Asmeninis W. Mitchell’o indėlis į institucionalistinź teorij¹ pirmiausia apėmė vadinamųjų neekonominių veiksnių (tarp jų psichologinių, elgesio ir kt.) įtakos ekonominiams veiksniams (pinigų apyvartai, kreditui, finansams ir kt. kategorijoms) išaiškinim¹ dėka konkurentinio skaitmeninių rodiklių tyrimo ir šių rodiklių svyravimo (ekonominės konjunktūros) dėsningumų nustatymo, pagal daugelį statistinių duomenų (faktinź medžiag¹ ir jos matematinį apdorojim¹). Antra, ji apėmė mėginim¹ pagrįsti bekrizinio ciklo koncepcij¹ dėl įvairių valstybinio poveikio ekonomikai variantų.

Aprašydamas iracionalius piniginės ekonomikos institutus, W. Mitchell’as vis dėl to toki¹ ekonomik¹ laikė geriausia iš ekonomikos sistemų. Šis įsitikinimas skyrė jo pažiūras nuo T. Veblen’o sardoniško kriticizmo ir, priešingai, artino su kito amerikietiškojo institucionalizmo tradicijos įkūrėjo J. Commons’o reformatorišku „palankumu“.

W. Mitchell’as ypač išgarsėjo sukūrźs „verslo ciklo“ teorij¹ ir pradėjźs kiekybiškai vertinti JAV verslo ciklus. (Jis vietoj W. Sombart’o įvestos sampratos „ekonominė konjunktūra“ nuo 1913 m. vartojo „verslo ciklo“ samprat¹). Siekiant šio tikslo 1920 m. W. Mitchell’ui dalyvaujant buvo įkurtas Nacionalinis ekonominių tyrimų biuras, kuriam jis vadovavo iki 1945 m., kai direktoriaus pareigas perdavė savo kolegai Arthur’ui Frank’ui Burns’ui (1904–1987 m.). Šis ekonomistas gimė Stanislau, Austrijoje ir 1914 m. kartu su šeima emigravo į JAV. Pažymėtina, kad 1953–1956 m. A. F. Burns’as buvo prezidento D. D. Eisenhower’io (1890–1969 m.) Ekonominių patarėjų tarybos narys. Naujosios institucijos pirmasis tiriamasis darbas buvo Nacionalinės pajamos ir jų paskirstymas (1909–1919 metai). W. Mitchell’o įtaka visuomeninei minčiai JAV buvo labai didelė. Jis sukūrė nauj¹ empirinź kryptį institucionalizme, savo papildyta, iš naujo perleista knyga Verslo ciklai (1927 m.; pirmas leidimas 1913 m.), kurioje unikaliai sujungta ekonominė istorija, teorija ir statistika ir kuri, galimas dalykas, tapo institucionalistinės krypties aukščiausiu laimėjimu, bei veikalu Verslo ciklų matavimas (1946 m.), parašytu kartu su A. F. Burns’u (W. Mitchell’o įvadas joje aiškiai rodo, kad pagrindinis šios knygos autorius buvo A. F. Burns’as, o ne jau labai senyvo amžiaus W. Mitchell’as), kuriame įvertino daugiau verslo indikatorių, įnešė svarų indėlį į statistikos metodologij¹ ir iš esmės tapo ekonometrijos pagrindų kūrėju. W. Mitchell’as parodė, kad galima naujai pažvelgti į ekonomines problemas. Jis tvirtino, kad aiškinant priežastinių ryšių atskleidimo problemas, nustatant santykius tarp mūsų žinojimo elementų, galima naudoti skaičius. W. Mitchell’o aukštos reputacijos nepajudino bei darbų svarbos neužgožė net ir nesėkmė prognozuojant 1929 m. ekonominź konjunktūr¹, kai jis nesugebėjo nuspėti ketvirtojo dešimtmečio JAV ekonomikos „didžiosios krizės“.

Pagrindinź ekonomisto užduotį W. Mitchell’as matė kaip faktinės medžiagos rinkim¹ ir apibendrinim¹, siekiant konstatuoti kiekybinės priklausomybes tarp pavienių rodiklių dinamikos. Dėl to savo darbuose jis susistemino daug faktinės medžiagos iš skirtingų ūkinio gyvenimo veiklos sričių, patobulino statistinės technikos metodus.

W. Mitchell’as yra plačiai žinomas kaip verslo ciklo tyrėjas. Jis pateikė tokį verslo ciklo apibrėžim¹: „Verslo ciklai yra pasikartojantys pakilimai ir nuosmukiai, kurie pasireiškia daugumoje ekonominių procesų su pakankamai išplėtota piniginio ūkio sistema, nesuyra į kokias nors kitas bangas, kurių amplitudė maždaug tokia pat kaip ir jų pačių amplitudė, ir trunka šalyse, esančiose skirtingose ekonominio išsivystymo stadijose, nuo trejų iki septynerių metų“. Pakilimus ir nuosmukius, užtrunkančius nuo trejų iki septynerių metų, W. Mitchell’as vadino mažais ciklais ar trumpomis bangomis. Be to, pagal W. Mitchell’¹, egzistuoja ir dideli verslo ciklai, t. y. šimtmečio eilės ciklai – ilgosios bangos. Jo nuomone, abiejų rūšių ciklai yra glaudžiai susijź.

W. Mitchell’o darbai, pvz., Paskaitos apie ekonomikos teorijos tipus, Auksas, kainos ir darbo užmokestis esant aukso standartui (1908 m.) parodė didelź jo įtak¹ taip pat tiriant užimtumo bei pinigų tvarkymo problemas.

W. Mitchell’as analizavo ekonominio aktyvumo eig¹ ir, ekonomik¹ suskirstźs į „reali¹“ ir „piniginź“, aprašė ciklinius pakilimus ir nuosmukius. Jis įrodė, kad:

  • cikliniai svyravimai yra būdingi verslo ekonominei sistemai;
  • kiekvienas ekonominis ciklas yra unikalus, bet jų (ekonominio aktyvumo pakilimų ir nuosmukių) pagrindas yra verslininkų pelno siekis.

Pats pelningumas priklauso nuo eilės veiksnių: kainų ir kaštų, pardavimo apimčių, kredito dydžio, pinigų masės judėjimo ir pan. Dėl ūkinio gyvenimo būklź ir dinamik¹ lemiančių pavienių elementų s¹veikos svarbų vaidmenį atlieka asinchroniškumas („pralenkimai“ ir „vėlavimai“). Taip, pavyzdžiui, pagyvėjimo stadijoje padidėjus bendram kainų lygiui, mažmeninės kainos „atsilieka“ nuo didmeninių, vartojimo prekių didmeninės kainos augdamos atsilieka nuo gamybinės paskirties gėrybių didmeninių kainų, darbo užmokestis turi tendencij¹ atsilikti nuo pardavimo kainų. Depresijos stadijoje didmeninės kainos krenta greičiau už mažmenines, žaliavų kainos krenta sparčiau už vartojimo gėrybių didmenines kainas ir pan.

Anot W. Mitchell’o, prekių gamyba nebūtinai cikliška, tačiau piniginis ūkis, sulaikydamas gamybinių jėgų plėtr¹, reprodukcijos srityje sukelia chaos¹. Todėl jis manė, kad yra galimas ir būtinas valstybės poveikis ekonomikai piniginių, finansinių ir kreditinių veiksnių srityje, siejant su socialinėmis-kultūrinėmis problemomis ir įvertinant psichologinź analizź. Taigi, W. Mitchell’as pasisakė, kad kapitalistinź gamyb¹ būtinai turi reguliuoti valstybė. W. Mitchell’as dar XX a. trečiajame dešimtmetyje pasisakė už bankų reform¹, valstybinių išteklių naudojim¹ ekonomikai subalansuoti (pavyzdžiui, valstybei organizuojant statybinius darbus nuosmukio s¹lygomis), draudimo nuo bedarbystės sistemos kūrim¹. Šias valstybės kišimosi į ekonomik¹ idėjas jis propagavo „Naujojo kurso“ metais aktyviai dalyvaudamas valstybės priemonėmis atkuriant ekonomik¹.

Empirinės-prognostinės institucionalizmo srovės atstovai dar XX a. trečiajame dešimtmetyje savo „konjunktūriniame barometre“ Harvarde publikavo pagal „dinaminių eilučių analizės“ rezultatus parengtas pirm¹sias ekonominio augimo prognozes. Tam tikslui buvo sudaromos kreivės, atspindinčios daugelio nacionalinio ūkio rodiklių (BNP, investicijų, pinigų apyvartos, kainų, akcijų kursų, prekybos, taupymo) vidutinius indeksus (spekuliacijos, verslo, pinigų rinkos indeksai), toliau jas panaudojant kapitalistinės konjunktūros, ypač pavienėse gamybinėse šakose, apibūdinimui. Matematika ir statistika (sudariusios naujos ekonomikos mokslo šakos – ekonometrikos – pagrindus), leidusios W. Mitchell’ui ir jo kolegoms apskaičiuoti „mažų“ ir „didelių“ ciklų trukmź, skatino mėginti konstruoti bekrizinės (neciklinės) ekonomikos vystymosi modelius, prognozuoti rodiklių dinamikos nukrypimus, užkirsti keli¹ jų kritimui. W. Mitchell’as ištyrė svyravimų požymius, žemiausius ir aukščiausius ciklų taškus ir, pradedant 1854 m., nustatė jų periodiškum¹. Jis manė, kad netolygi¹ plėtr¹ galima veikti naudojant bankų sistem¹ arba tam tikrus socialinius institutus.

Nepaisant tam tikrų svyravimų, kaip minėta, W. Mitchell’as linko, kad būtinas valstybinis ekonomikos reguliavimas. W. Mitchell’as buvo planavimo idėjos, kaip permanentinio adaptacinio proceso, reikalingo disproporcijų profilaktikai, plėtros stabilizavimui, draudimo nuo nedarbo sistemos kūrimo (ši 1923 m. pasiūlyta idėja buvo sutikta kaip baisus pasikėsinimas į verslininkystės laisvź), darbo užmokesčio augimo pagal išdirbio augim¹ idėjos šalininkas. Jo nuomone, ciklinius svyravimus švelninti ir palanki¹ ekonominź konjunktūr¹ pasiekti būtų lengviau sukūrus speciali¹ valstybinio planavimo institucij¹. Tačiau šiuo atveju planavimas turėjo būti ne direktyvinis, o rekomendacinis, pagrįstas realių ir pasiekiamų galutinių tikslų moksliniu prognozavimu Įdomu, kad JAV prezidento F. D. Roosevelt’o vadinamojo „Naujojo kurso“, skirto išvesti šalį iš sunkios ekonominės depresijos, laikotarpiu W. Mitchell’as dalyvavo sukuriant Nacionalinių išteklių taryb¹, kuri turėjo tapti pagrindine JAV ekonomikos planavimo institucija. Tokio pastovaus planavimo organo – nacionalinio planavimo biuro (kurį kuriant 1933 m. jis aktyviai dalyvavo ir tapo vienu iš trijų jos narių) pagrindinėmis turėjo būti informacinės, konsultacinės ir rekomendavimo funkcijos. W. Mitchell’as manė, kad planavimas neturi būti ypatinga priemonė, naudojama tik susidūrus su krizėmis, o turi įgauti sistemingos veiklos, nukreiptos į ilgalaikź perspektyv¹, pobūdį. Jo nuomone, planavimas – tai permanentinis adaptacinis procesas, nukreiptas į įvairių neatitikimų ir disproporcijų profilaktik¹, prieštaravimų sušvelninim¹ ir kelio užkirtim¹ jų protrūkiams. Eksperimentiniu pagrindu, grynai pragmatišku būdu būtų sprendžiami ir klausimai, susijź su takoskyros tarp valstybinės ir privačios veiklos sričių nustatymu. Pači¹ planavimo pažang¹ W. Mitchell’as pirmiausia siejo su mokslo ir informacinės tarnybos plėtra, poveikiu s¹moningumui, tarpusavio supratimo etikos ir įvairius interesus atstovaujančių socialinių grupių socialiai atsakingo elgesio plitimu.

Nekvalifikuota W. Person’o sudaryto modelio „Harvardo barometras“ prognozė 1929–1933 m. ekonominės krizės išvakarėse, numačiusi „ekonomikos klestėjim¹“, parodė to meto tyrimų metodologinio pagrindo netobulum¹, tačiau įtaigiai įrodė, kad XX a. trečiojo – ketvirtojo dešimtmečių institucionalistų pagrindinis teiginys apie ekonomikos socialinės kontrolės būtinum¹ yra teisingas. Tai reiškia, kad institucionalizmas yra vienas iš XX a. ketvirtajame dešimtmetyje atsiradusios keynesistinės ir neoliberaliosios valstybinio ekonomikos valdymo koncepcijos, kurios pagrindinė mintis yra valstybės įtaka ekonomikai, teorinių pirmtakų.

Kartu su tuo W. Mitchell’o ir jo mokyklos sukurtas ekonometrikos mokslas Antrojo pasaulinio karo pabaigoje tapo, kaip rašo M. Blaug’as, „labiausiai dinamiška ekonomikos mokslo šaka, o keynesistinių ar neokeynesistinių makroekonominių modelių reikšmė ekonometrikų darbams labai svarbi ir ji auga“.

Pati institucionalizmo srovė JAV vėl atsinaujino XX a. septintajame dešimtmetyje, kai susiformavo naujoji institucinė ekonomikos mokykla, kuriai galima priskirti tokius garsius ekonomistus, Nobelio premijos laureatus kaip Ronald’¹ Coase (1991 m.), Friedrich’¹ von Hayek’¹ (1974 m.), Douglass’¹ C. North’¹ (1993 m.), taip pat Mancur’¹ Olson’¹, Richard’¹ Posner’į, Oliver’į E. Williamson’¹ ir Andrew Schotter’į.

8.3.5. Prancūzų ir angliškasis institucionalizmas. J. Hobson’o ekonomikos teorija

Prancūzijoje amerikietiškam institucionalizmui analogiškas idėjas plėtojo Fransua Simiand’as (1873–1935 m.), siekźs į ekonomikos teorij¹ įdiegti pozityvų metod¹, kuris yra tikroviškesnis nei grynoji ekonomika. Ieškodamas vidinių priežasčių, kad suvoktų įvykius, jis propagavo tokius stebėjimo metodus kaip anketos, statistika. Su tam tikromis išlygomis šiai krypčiai priskirtini taip pat G. Pirou ir B. Notaro. Jų nuomone:

„abstraktus“ metodas neleidžia pažinti tikrovės, nėra palyginimo su faktais;

grynoji ekonomika ignoruoja visuomenės varom¹sias jėgas, t. y. institucijas; ji pripažįsta tik abstraktų individ¹, o ne žmogų, gyvenantį visuomenėje;

grynoji ekonomika negali naudoti „eksperimentavimo“, o nuolatiniai stebėjimai yra reikalingi, nes už istorinių faktų reikia ieškoti reguliarumo ir pastovumo.

G. Pirou ir B. Notaro atstovavo nuomonei, kad kapitalo koncentracijos procesai naikina konkurencijos mechanizm¹. Dėl to būtinas valstybės kišimasis į ekonomik¹. G. Pirou nuomone, ateitis priklauso „mišriam režimui“, kur konkurencij¹ pakeis valstybinė veikla. O B. Notaro tikėjo kapitalizmo gyvybingumu ir siejo jį su akcinės nuosavybės išplitimu.

Didžiojoje Britanijoje dėl objektyvių gamybos suvisuomeninimo, monopolizacijos ir privatizavimo procesų, praktinių rekomendacijų poreikio, pokyčių visuomenės socialinėje struktūroje ekonomikos moksle atsirado institucionalizmas, susijźs su išlikusia etine visuomeninės minties kryptimi. Neretai šiai krypčiai priskiriami Richard’as H. Tawney’us ir 1895 m. įkurtos Londono ekonomikos bei politinių mokslų mokyklos iniciatoriai sutuoktiniai Beatriche Webb (mergautinė pavardė Beatrice Potter) ir Sidney’us Webb’as, daug prisidėjź prie kooperatinės ekonomikos plėtros. Turbūt nebus klaida sakyti, kad juos taip paveikė J. Bentham’as, kad S. ir B. Webb’ai XX a. buvo pasirengź konstruktyvistinio utilitarizmo pagrindu ginti J. Stalin’o socialinės inžinerijos politik¹ buvusioje Tarybų S¹jungoje bei žavėtis A. Hitler’iu, tuo pat metu išlikdami religingi ir teigdami, kad visi socialistai turi priklausyti anglikonų bažnyčiai, nes ši yra valstybinė. (S. ir B. Webb’ai taip pat priklausė 1884 m. įkurtai Fabijaus draugijai (nuo Fabijaus Kunktatoriaus, garsaus Hanibalo priešininko), kurios nariais buvo tokie žymūs asmenys kaip H. G. Wells’as ir George’as Bernard’as Shaw, ir nemažai ekonomistų, tarp jų Hugh’as Dalton’as, Evan’as Durban’as, H. D. Dickinson’as, Colin’as Grant’as Clark’as (1905–1989 m.) (pastarasis ekonomistas pirmasis pamėgino apskaičiuoti nacionalines pajamas, nacionalines išlaidas ir jų komponentes, taip pat vienas pirmųjų 1938 m. panaudojo statistinių duomenų serijas įvertinant nacionalinių pajamų multiplikatorių, bei 1937–1939 m. prisidėjo prie bendrojo nacionalinio produkto (BNP) koncepcijos sukūrimo) ir 1977 m. Nobelio premijos laureatas James’as Meade’as, bei kurie laukė, kada socializmas bus pasiektas be revoliucijos parlamentui pamažu įgyvendinant socialines reformas).

Richard’as H. Tawney’us (1880–1962 m.) ypač išgarsėjo knyga Godi visuomenė (1920 m.). Ji tapo viena labiausiai poleminių trečiojo dešimtmečio knygų, kvietusių anglus reformuoti savo gyvenimo filosofijos pagrindus. Didėjantis našumas vienas negalės priversti išnykti socialines nelaimes. Toks reagavimas pagrįstas iliuzija. Todėl R. Tawney’us nurodė teisingo kelio kryptį, sugrįždamas prie svarbiausios J. Ruskin’o temos: Pramonės tikslas yra akivaizdus – tiekti žmonėms daiktus, kurie jiems yra būtini, naudingi ar gražūs, ir taip tarnauti kūnui ar dvasiai. Vadovaudamasi tokiu tikslu, ji yra vienas iš svarbiausių žmonių veiklos formų. Ji gali nukrypti nuo tikslo, gali būti nekenksminga, įdomi ar net linksminanti tuos, kurie j¹ įgyvendina, bet jos socialinė reikšmė ne didesnė negu įprasta skruzdžių ar bičių veikla, išdidus povų žingsniavimas ar mėsėdžių žvėrių kova dėl dvėsenos R. Tawney’us užbaigė Godži¹ visuomenź teiginiu, kad tai, ko reikia Anglijos visuomenei, yra tikslas, ribojimo principas, kuris atskirtų, kas yra vertinga veikla, nuo to, kas ja nėra, ir nurodytų mastus, kurių laikantis tai, kas yra vertinga veikla, turėtų būti padaryta. Pirmiausia, jis nustatytų pačios ekonominės veiklos tinkam¹ viet¹ kaip visuomenės tarno, o ne pono

Tačiau dėl stiprių tradicinių srovių pozicijų institucionalizmas nepaplito taip plačiai kaip JAV. Pirmoje XX a. pusėje kritiškiausiai oficialios ekonomikos teorijos atžvilgiu buvo nusiteikźs švelnaus būdo eretikas, jo paties žodžiais tariant, „Anglijos industrinio midlando vidutinio dydžio miesto viduriniosios klasės viduriniojo sluoksnio produktas“, drovus ir uždaras žmogus John’as Atkinson’as Hobson’as (1858–1940 m.). Jis jaunystėje baigė paprast¹ privači¹ gramatikos mokykl¹. Vėliau universitetinei karjerai J. Hobson’as rengėsi Kembridže ir Oxforde (čia jam didelź įtak¹ padarė A. Toynbee’aus paskaitos) tuo metu, kai ekonomikos teorijoje D. Ricardo sistema jau nyko, ir prasidėjo gana ilgas teorinių kontroversijų periodas. Vis dėlto jo kaip dėstytojo karjera susiklostė labai netipiškai, nes kaip ekonomikos teorijos žinovas jis skaitė paskaitas kursuose darbininkams.

J. Hobson’o filosofinio ekonomikos sampratų ir kategorijų traktavimo pagrind¹ sudarė H. Spencer’io, J. S. Mill’io pozityvizmas ir F. Schiller’io pragmatizmas. Tai padėjo J. Hobson’ui sukurti racionalizmo principus, kuriuos jis pritaikė ekonomikos mokslui. Taip pat jam didelź įtak¹ padarė John’as Ruskin’as (1819–1900 m.), panašiai kaip ir kiti industrinės visuomenės anglų kritikai, anksti pasmerkźs savo laiko komercinź visuomenź už Mamonos, jos godumo evangelijos , garbinim¹ bei tradicinź politinź ekonomij¹, kuri intelektualiai rėmė toki¹ sistem¹. Tačiau tik J. Ruskin’as, 1871 m. įkūrźs Šv. Jurgio gildij¹ kaip eksperiment¹ su Anglijos darbininkais, vienintelis iš visų šių kritikų-humanistų, pamėgino mesti iššūkį ekonomistams-teoretikams jų pačių srityje, išsikėlźs uždavinį kruopščiai išanalizuoti ir viešai demaskuoti tradicinės politinės ekonomijos klaidas. J. Ruskin’as žmonių gyvenimo idealas yra spartietiškai paprastos elgsenos ir atėniško jautrumo bei fantazijos junginys . Jis teigė, kad mūsų tikslas turi būti saikingas turtas. Iš čia ir jo nurodymas, kaip valdyti valstybź: viena svarbiausių s¹lygų, kad socialinis ūkis tinkamai funkcionuotų – aukštesniųjų klasių gerovės ir pajamų apribojimas iki tam tikro nustatyto dydžio . Tačiau šis J. Ruskin’o kvietimas gyventi saikingai ir riboti savo poreikius nesulaukė atgarsio Viktorijos laikų Anglijoje. Kaip tik iš šio anglų mistiko, savo dvasi¹ „maitinusio“ Biblijos skaitymu, darbų, kuriais šis išjuokė karalienės Viktorijos laikų buržuazinius kanonus, šlovinančius piniginź vertź, bei pasmerkė pačius pinigus, tapusius įrankiu, su kuriuo žmogus galėjo pavergti sau lygų žmogų, atgaivinti savotišk¹ vergovź, J. Hobson’as, taip pat svajojźs apie visuomenės reformavim¹ ir darbininkų klasės švietim¹, ir perėmė idėj¹ apie ekonomikos teorij¹ kaip daugiau humanitarinį, o ne bejausmį moksl¹. Jo ryšių su A. Marshall’o tradicija nutraukimo negalima atskirti nuo J. Hobson’o reformatoriškų siekių, išryškėjusių jo pateiktoje pajamų ir turto persiskirstymo industrinėje ekonomikoje analizėje. J. Hobson’as liovėsi tobulinźs ortodoksinį mokym¹ ir skelbė dorybes pasaulio, kuriame kooperuoto darbo gildijos žmogaus asmenybź vertins labiau nei algų ir pelno pasaulis. Tuo metu, kai J. Hobson’o amžininkai rūpinosi atskleisti „dėsnius“, valdančius „normalų“ ekonominės sistemos funkcionavim¹, jis paskelbė savo ciklų tyrimus, kuriuos akademinė bendruomenė sutiko labai nevienareikšmiškai. Taip pat jis pateikė savo išvad¹, kad būtinum¹ didinti darbo užmokesčio gavėjų pajamas ir mažinti „perteklines santaupas“ taikant progresyvinius mokesčius pajamoms ir paveldimam turtui. Įdomu, kad J. Hobson’o kolega Londono ekonomikos mokykloje Edwin’as Cannan’as (1861–1935 m.) taip pat pabrėždavo neigiamus nelygybės aspektus.

Tenka pripažinti, kad J. Hobson’ui trūko vientisos ekonominių požiūrių sistemos. Daug jo ekonominių darbų, skirta pavienių ekonominių problemų analizei, kuri buvo grindžiama plačiais empirinės medžiagos tyrinėjimais. Analizuojamų problemų pasirinkimas parodė

  • viena vertus – objektyvius prieštaravimų plėtros ekonomikos monopolizacijos s¹lygomis procesus
  • kita vertus – paties J. Hobson’o požiūrių evoliucij¹

J. Hobson’o nuomone, pagrindinės ekonominės problemos buvo gerovė ir perteklinės santaupos (kartu su verslininku F. Mummery’umi, kurį sutiko per Exeter’o mieste skaitytus kursus ir nemažai diskutavo apie verslo nuosmukio priežastis, parašytame veikale Pramonės fiziologija, J. M. Keynes’o Bendrojoje užimtumo, procento ir pinigų teorijoje įvardytame knyga, kuri „iš esmės žymi ekonominės minties epoch¹“, jis išdėstė oficialiajam ekonomikos mokslo pasauliui tiesiog eretiška ar grynų gryniausia nes¹mone atrodžiusi¹ mintį, kad taupymas – vienas iš ortodoksinės ekonomikos teorijos socialinio stabilumo kertinių akmenų! – gali sugriauti gerovź), taip pat nepakankamas vartojimas ir ekonominis perteklius, pajamų paskirstymas ir t. t. J. Hobson’as parašė daugiau kaip 50 knygų, ir kiekviena iš jų ne tik išreiškė jo susirūpinim¹ etiniais verslo elgsenos aspektais, bet taip pat atspindėjo J. Hobson’o tolim¹ nuo neoklasikinės ekonomikos teorijos ir laissez-faire politikos.

Įvertindamas J. Hobson’o vaidmenį, J. M. Clark’as rašė, kad kai kurios idėjos, kurias J. Hobson’as iškėlė labai kritiškai ir kurios ortodoksinės daugumos buvo priimamos kaip heterodoksija ar paprasčiausia erezija, ilgainiui buvo pripažintos akademiniame moksle ir tapo teorinių tyrinėjimų objektu. Pirmiausia tai pasakytina apie J. Hobson’o idėj¹ dėl perteklinio taupymo arba efektyvios paklausos trukumo, kuri buvo plačiai pripažinta XX a. ketvirtajame dešimtmetyje spaudžiant didžiausiai pasaulinei krizei.

J. Hobson’as teigė, kad neįmanoma sulyginti skirtingų žmonių gaunamo pasitenkinimo, tačiau manė, jog svarbu lyginti prekių naudingum¹ su jų pagaminimo sudėtingumu. Nesugebėjim¹ atlikti tokį palyginim¹ J. Hobson’as aiškino faktu, kad ekonomistai savo skaičiavimuose vengia sveikatos apsaugos, švietimo, meno ir pramogų klausimų.

J. Hobson’as manė, kad žmogiškuosius kaštus būtina vertinti atsižvelgiant į:

  • kokybės ir darbinių pastangų pobūdį;
  • sugebėjimus asmenų, dedančių tas pastangas;
  • naudingumų pasiskirstym¹ visuomenėje.

Kaip pažymėjo J. A. Schumpeter’is J. Hobson’as vienas iš pirmųjų vakarų ekonomikos teorijoje pasisakė prieš neoklasikinės koncepcijos principus, tarp jų – prieš A. Marshall’o vartotojų racionalaus elgesio teorij¹. J. Hobson’as pabrėžė, kad vartotojų įpročius lemia egzistuojantis gamybos ir paskirstymo būdas. Gamintojai, siekdami kontroliuoti jų prekių vartojimo būdus, neretai įsiūlo kenksmingas, o ne naudingas prekes, kurios tampa pelno šaltiniais. Vartojim¹ veikia pamėgdžiojimas ir mada. Jo pobūdį lemia ne racionalumas, o prestižas, tradicijos ir tariamos respektabilumo normos. Dėl to visuomeninėje gamyboje didėja nenaudingų prekių ir mažėja naudingumas visuomenei

Pagal šiuo teiginius J. Hobson’as kūrė savo teorij¹ apie ekonominės gerovės pagrindus ir laikė teisinga t¹ ekonominź sistem¹, kurioje produktai įkūnija žemiausius bendrus kaštus ir aukščiausi¹ bendr¹jį naudingum¹, visiems dalyviams iš rinkos sandėrių užtikrinantį vienod¹ naud¹. J. Hobson’as ėmė naudoti s¹vok¹ „organinė gerovė“, su kuria buvo susijźs ekonominio pertekliaus supratimas. Gerovź, pagal jį, galima kurti tik po to, kai jau tiksliai nustatytas visuomeninis perteklius, būtinas visuomenės palaikymui ir praturtėjimui. Dėl to J. Hobson’as manė, kad gerovė reiškia sutvarkyt¹, organizuot¹ vertybių sistem¹, kurios reikėtų ieškoti instinktuose ir žmonių kasdieniniuose interesuose. Iš šių vertybių išplaukiantys kriterijai turi būti nustatomi individualios ir visuomeninės sveikatos požiūriu. Tuomet būtų įmanomas harmoningas tarpusavyje susijusių fizinės ir protinės veiklos būdų suderinimas

Įdomus J. Hobson’o požiūris į gamyb¹ ir kapitalo kaupim¹. J. Hobson’as į gamyb¹ žvelgė kaip į sraut¹, judantį iš vienos ekonomikos srities į kit¹, kurio mechanizmas tiksliai subalansuotas, nes kapitalo kiekio, reikalingo kiekvienoje stadijoje, santykis su vartotojiškų prekių kiekiu yra tikslus ir fiksuotas.

J. Hobson’as tvirtino, kad žaliavų patekimo į gamybos srovź tempų lėtėjimas arba vartojimo mažėjimas kelia rimt¹ grėsmź atitinkamam gamybos ir užimtumo mažinimui. Mažmeninių kainų kritimas atsiliepia visoje pramoninėje grandinėje, o pardavimų mažinimas lemia pateikimų užsakymų kiekio ir gamybos mažėjim¹. Tokiu būdu J. Hobson’as analizavo dinamišk¹ ekonomik¹, kurioje kapitalo kaupimas ir augimas buvo pagrindiniai elementai. J. Hobson’as manė, kad kapitalo kaupimas turi prasmź tik iki to laiko, kol jis aprūpina vartotojiškų prekių, kurios „praryjamos“ visuomenėje esančios perkamosios galios, sraut¹. Jei auga santaupos, tai turi didėti ir vartojimas. Santaupos, didindamos bendr¹jį kapital¹, tuo pat metu sumažina vartotojiškų prekių kiekį, o tai lemia perteklinius kapitalinių pajėgumų pasiūlymus arba bendr¹ perprodukcij¹. Vadinasi, tik iš anksto padidinus prekių paklaus¹, visuomenėje galima didinti realaus kapitalo kiekį.

J. Hobson’as teigė, kad toli gražu „ne pramonės plėtra reikalauja naujų rinkų ir naujų kapitalo panaudojimo sferų atradimo, o blogas vartotojiško gebėjimo paskirstymas, trukdantis sunaudoti produktus ir kapital¹ šalies viduje“. J. Hobson’as naudojo nepakankamo vartojimo koncepcij¹ aiškindamas ir monopolistinź plėtros stadij¹. 1902 m. išleistoje knygoje Imperializmas – triuškinančiame kūrinyje, kuriame buvo sutelkta galingiausia ir negailestingiausia kritika, kokia tik kada nors buvo nukreipta prieš pelno sistem¹, jis parodė, kad prekių perteklius vidaus rinkoje suteikia stimul¹ išorinei ekspansijai, tarptautiniams prekybiniams užkariavimams, kurių priežastis – neišsprendžiami vidaus sunkumai, per mažas vartojimas šalyje. Iš čia kyla būtinybė ieškoti užsienio rinkų ir sferų pelningam kapitalo investavimui. Imperializmu J. Hobson’as ir laikė „stambiųjų pramonės vadų mėginim¹ praplėsti kanal¹ savo perteklinių turtų judėjimui: ieškodami užsienio rinkų ir patalpindami už sienos savo kapitalus, jie tokiu būdu paleidžia į apyvart¹ savo prekes ir kapitalus, kurių negali nei parduoti, nei panaudoti pas save namie“. J. Hobson’as išskyrė fabrikantus ir prekeivius, ieškančius savo kapitalo panaudojimo galimybių šalies viduje ir pasitenkinančius prekyba su kitomis tautomis, bei finansininkus, visomis jėgomis siekiančius „politinės aneksijos tų šalių, kuriose yra jų labiausiai spekuliacinės investicijos“. Apibūdindamas XIX a. pabaigos – XX a. pradžios imperializmo ypatybes lyginant su Romos laikų imperializmu, J. Hobson’as pažymėjo, kad „Šiuolaikinis imperializmas skiriasi nuo praėjusių laikų imperializmo pirmiausia, kad garbėtroškiški siekiai sukurti viening¹ galing¹ imperij¹ užleido viet¹ tarpusavyje konkuruojančių imperijų teorijai ir praktikai […], antra, finansinių interesų, pinigų kapitalo interesų vyravimu virš grynai prekybinių interesų, atmetant laisvos prekybos princip¹“. Taip jis „pagrindinį imperializmo ekonominį šaltinį“ jis susiejo su finansininkų sukauptu pajamų pertekliumi. Šį reiškinį, pabrėžė J. Hobson’as, lėmė neteisingas (nelygus) pajamų (turto) paskirstymas, kai darbininkas gauna nepakankam¹ pajamų dalį.

Pajamų nelygybė lėmė keisčiausi¹ dilem¹ – paradoksali¹ padėtį, dėl kurios nei turtingieji, nei skurdžiai negalėjo vartoti pakankamai. Skurdžiai negalėjo dėl to, kad jų pajamos buvo per menkos, o turtingieji – kad pajamos per didelės Kitaip tariant, teigė J. Hobson’as, kad rinka būtų subalansuota, šalies ūkis turi suvartoti visk¹, k¹ pagamina: kiekviena prekė turi turėti pirkėj¹. Tačiau skurstantieji negali nusipirkti nieko daugiau nei būtiniausios prekės, visa kita turi nupirkti turtingieji, kurie, nestokodami pinigų, stokoja fizinių galimybių vartoti tokiu mastu. Todėl netolygaus turto paskirstymo padarinys – turtingieji priversti taupyti.

J. Hobson’o ekonominio pertekliaus koncepcijos sudėtinė dalis yra pajamų paskirstymo problema. Jis, skirtingai nei oficialiosios politinės ekonomijos atstovai, atmetė teiginį, kad vis¹ produkt¹ savaime „praryja“ gamybos veiksnių apmokėjimas. Šis mokslininkas skyrė kaštų ir pertekliaus sampratas. Kaštai, pagal jį, tai išmokos, būtinos egzistuojančių gamybinių pajėgumų kūrimui ir palaikymui, o taip pat pastoviai harmonijai tarp kapitalo, darbo ir talento. Jei produktas gaminamas peržengiant šiuos kaštus, tai perteklius pasiskirsto tarp gamybos veiksnių, atitinkamai pagal kiekvieno veiksnio rinkos jėg¹.

Kita vertus, monopolinės kompanijos siekia derinti masinź realizacij¹ su gaminio vieneto kainomis, apimančiomis santykinai nuosaiki¹ pelno dalį. Šį monopolinių kainų požymį ypač pabrėžė J. Hobson’as, remdamasis amerikiečių ekonomikos, pasižyminčios imlia vietine rinka, patirtimi. Jis rašė, kad gamybos plėtimo ir realizavimo įvairiose šakose nauda tokia didelė, kad monopolistui gali būti naudingiau parduoti labai didelį prekių kiekį kaina, kuri neviršytų laisvos konkurencijos kainų, ar net būtų mažesnė už jas.

Darbo užmokestis, J. Hobson’o nuomone, apima du elementus:

  • minimalų darbo užmokestį, garantuojantį egzistavim¹ ir darbo jėgos išsaugojim¹;
  • „progresuojančio produktyvumo“ darbo užmokestį, kuris užtikrina produktyvesnės darbo jėgos pasiūlos augim¹ darbo rinkoje.

J. Hobson’as pagal visų gamybos veiksnių produktyvumo teorij¹ ir maržinalizmo postulatus įrodinėjo, kad esant stiprioms profs¹jungoms, darbininkams kaip darbo užmokestis gali tekti ne tik ribinis darbo produktas, bet ir dalis kapitalo sukurto pelno.

J. Hobson’as ėmė naudoti s¹vok¹ darbo užmokesčio vėlavimas, kad paaiškintų pajamų dalies, kuri tenka kapitalistui, augim¹. Šis vėlavimas, jo nuomone, vis labiau trukdo darbininkams pirkti tokios kokybės prekes, kokia būtina ekonomikos palaikymui pusiausvyros būsenoje.

Polinkis vartoti (jeigu pavartosime J. M. Keynes’o termin¹) turi mažėti, nes darbo jėgos pirkėjai turi didesnź rinkos gali¹ ir galimybź mažinti darbo kain¹ iki paties žemiausio lygio darbo užmokesčio skalėje, naudojamoje kiekvienoje darbo jėgos kategorijoje.

Nemaž¹ atgarsį sukėlė J. Hobson’o reformų koncepcija. Kaip pažymėjo W. Hamilton’as, ekonomistai – socialinių reformų šalininkai jo knyg¹ Darbas ir turtas (1913 m.) įvertino kaip mėginim¹ teoriškai pagrįsti reformistines programas. J. Hobson’o reformų koncepcijoje pagrindinių ekonominių kategorijų traktavimas buvo grindžiamas sociologiniu ir etiniu pagrindu. Jo kapitalizmo kritika ir permainų troškimas (J. Hobson’as rašė, kad „klaidinga – imperialistinź ekspansij¹ laikyti neišvengiama“) lėmė reformų visuomenėje paskirstymo ir vartojimo srityje būtinumo supratim¹. Dėl to J. Hobson’as pabrėždavo, kad bet kokioms visuomenės pertvarkos schemoms būtina privataus pelno motyv¹ pakeisti tiesiogine visuomenine gamybos proceso eigos kontrole. Todėl būtina sudaryti s¹lygas meninei kūrybai, priimti minimalaus darbo užmokesčio įstatymus, nustatyti aukštus mokesčius pelnui, skatinti ekonomikos plėtr¹, kontroliuoti monopolijas. Kalbėdamas apie pastar¹sias, J. Hobson’as dar Šiuolaikinio kapitalizmo evoliucijoje (1894 m.) pastebėjo, kad „jėgos, verčiančios kapital¹ vis labiau grupuotis į vis didesnź ir didesnź masź ir sukeliančios pramoninio vieneto augim¹, lemia konkurencijos pobūdžio kitimus ir monopolijų susidarym¹“. Prognozuodamas tolimesnź kapitalizmo raid¹, J. Hobson’as įsivaizdavo nauj¹ interimperializmo fazź, t. y. tokį kapitalo tarptautinio persipynimo ir krikščionybės išplitimo kolonijinėse imperijose etap¹, kai santarvė tarp jų „padarys vakarų tautų tarpusavio karus visiškai neįmanomais“.

Prie J. Hobson’o mokslinių nuopelnų priskirtina ir tai, kad jis buvo vienas iš pirmųjų autorių, pagrindusių tezź, kad imperializmui būdingi parazitizmo, militarizmo ir reakcijos bruožai. Jis rašė, kad neesant priešingo poveikio tendencijų imperializmo plėtra lems likusių atsilikusių šalių tautų pavergim¹ ir imperialistinių valstybių virtim¹ parazitais, gyvenančiais kolonijų s¹skaita. J. Hobson’as įspėjo valdanči¹sias klases, kad gamtos dėsniai neišvengiamai „parazit¹ pasmerkia atrofijai, išmirimui ir visiškam išnykimui“. Jis taip pat nurodė, kad imperializmas „reikalauja […] remti militarizm¹ ir žada niokojančius karus artimiausioje ateityje“. J. Hobson’as rašė apie militarizmo ryšius su plutokratija ir kaltino imperialistinius s sluoksnius, kurių atstovai ieško „naudingų dalykų ir pelningų užsiėmimų plėsdami karinź ir civilinź tarnyb¹ bei didindami išlaidų karinėms operacijoms“.

J. Hobson’o idėjos, taip ir nesulaukusios visuotino pripažinimo tarp ekonomistų, sudarė anglų leiboristų partijos ekonominių programų ir praktinės veiklos pagrind¹. Vėliau socialinės-institucionalistinės krypties, anglų ekonomikos teorijos ir kitų mokyklų atstovai naudojosi kai kuriomis šio mokslininko sampratomis bei idėjomis.

Kontrolinės užduotys ir klausimai

1. Pateikite bendr¹ amerikietiško institucionalizmo apibūdinim¹ ir aptarkite jo atsiradimo priežastis, etapus bei indėlį į ekonomikos teorijų plėtr¹.

2. Kodėl institucionalizmas laikomas neoklasikinės teorijos alternatyva? Apibūdinkite institucionalizmo ir neoklasikinės ekonomikos teorijos skirtumus.

3. Suformuluokite metodologinius institucionalizmo ypatumus.

4. Kaip institucionalistai suvokė „instituto“ samprat¹?

5. Kokie būdingiausi socialinio-psichologinio institucionalizmo bruožai?

6. Atskleiskite Veblen’o efekto sampratos esmź.

7. Kaip T. Veblen’as siūlė sprźsti kapitalizmo problemas? Kokios buvo T. Veblen’o reformų prielaidos ir scenarijai?

8. Kokie būdingiausi socialinio-teisinio institucionalizmo bruožai?

9. K¹ naujo J. Commons’as suteikė „vertės“ kategorijos traktuotei?

10. Apibūdinkite J. Commons’o nuosavybės ir kapitalistinės visuomenės raidos stadijų periodizacijos traktuotź.

11. Atskleiskite J. Commons’o idėjų apie ekonomikos reformavim¹ vadovaujant visuomenės nuomonei pavaldžiai vyriausybei ypatumus.

12. Kokie būdingiausi konjunktūrinio -statistinio institucionalizmo bruožai?

13. Kaip W. Mitchell’as apibūdina verslo ciklus ir trump¹sias bei ilg¹sias bangas?

14. Kokie būdingiausi prancūziškojo institucionalizmo požymiai?

15. Atskleiskite J. Hobson’o idėjų novatoriškum¹.

LITERATŪRA

Berle A. A., Means G. C. The Modern Corporation and Privation Property. – New York: Modern Library, 1934.

Commons J. R. Institutional Economics. – New York: Modern Library, 1934.

Mitchell W. C. Business Cycle. – Berkeley: University of California Press, 1913.

Mitchell W. C. Business Cycles: The Problem and its Settings. – New York: National Bureau of Economic Research, 1927.

Mitchell W. C. (ed.). What Veblen Taught: Selected Writings of Thorstein Veblen. – New York: A. M. Kelley, 1964.

Burns A. F., Mitchell W. C. Measuring Business Cycles. – New York: National Bureau of Economic Research, 1946.

Veblen T. The Theory of Leisure Class. – New York: Modern Library, 1934 [1899].

Tawney R. H. The Acquisitive Society. – London: G. Bell & Sons, Ltd., 1930.

Heilbroner R. Didieji ekonomistai. – Vilnius: Amžius, 1995. – P. 215-228; 235-274.

Paliulytė R. Ekonominės minties istorija: Paskaitų konspektas. – Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla, 1997. – P. 55-58.

Ekelund R. B., Hebert R. F. A History of Economic Theory and Method. – New York: McGraw-Hill, Inc., 1990. – P. 455-473.

Staley C. E. A History of Economic Thought: From Aristotle to Arrow. – Cambridge: Basil Blackwell Ltd, 1989. – P. 206-208.

Roll E. A History of Economic Thought. – Englewood Cliffs, N. J.: Prentice Hall, Inc., 1953. – P. 439-454.

Spiegel H. W. The Growth of Economic Thought. – Englewood Cliffs, N. J.: Prentice-Hall, Inc., 1971. – P. 628-640.

Screpanti E., Zamagni S. An Outline of the History of Economic Thought. – Oxford: Clarenon Press, 1993. – P. 280-282.

Schumpeter J. A. Ten Great Economists: from Marx to Keynes. – London: George Allen & Unwin Ltd., 1952. – P. 239-259.

Rima I. H. Development of Economic Analysis. – Homewood: IRWIN, 1986. – P. 387-401; 406-411.

Neff F. A. Economic doctrines. – Wichita: McGuin Publishing Company, 1946. – P. 395-407.

Diggins J. P. The Bard of Savagery: Thorstein Veblen and Modern Social Theory. – Brighton: Harverter Press, 1978.

Harter L. G. John R. Commons: His Assault on Laissez-Faire. – Corvallis: Oregon State University Press, 1962.

Burns A. F. (ed.). Wesley Clair Mitchell, the Economic Scientist. – New York: National Bureau for Economic Research.

XIX – XX С

I Москва: Изд-во МГУ, 1989. – С.

Москва: Высш. школа, 1983. – С.

o pед. Г. А. Шмарловской. 2 изд. испр. – Минск: Новое знание, 2001. – C

C

–



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1823
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved