CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
MATEMATINĖ MOKYKLA
Ne naudingumo teorija, o greičiau pats marinalizmas po
1870 m. matematikai suteikė didį vaidmenį ekonomikos moksle.
M. Blaugas
Yra sudėtingi mokslai: gamtos, visuomenės
Jie labai sudėtingi O matematika labai paprastas mokslas.
Ji nagrinėja pačius paprasčiausius dalykus.
B. N. Delone
Pagrindinės sampratos:
Matematinė mokykla. Matematinis metodas. Gosseno dėsniai. Walraso dėsnis. Visuomeninio augimo dėsnis. Paskutinis naudingumo laipsnis. Abejingumo kreivės. Grynoji teorija. Socialinė teorija. Taikomoji teorija. Bendrosios ekonominės pusiausvyros udaras matematinis modelis. Tatonnement. Pareto optimumas. Pareto pagerinimas.
Pagalbinės sampratos:
Paklausos elastingumas. Ribota konkurencija. Monopolija. Duopolija. Ribinės s¹naudos. Malonumų ir kentėjimų skaičiavimas. Edgewortho dėės grafikas. Arbitraas. Individuali naudingumo funkcija. Teikiamų pirmenybių eilikumo funkcija. Pareto dėsnis.
Ekonominių procesų tyrimo naudojant matematinius metodus objektyvios prielaidos buvo: a) kapitalistinės ūkinės sistemos plėtra; b) jos atskirų grandių ir elementų tarpusavio priklausomybės stiprėjimas; c) matematikos mokslo paanga. ių koncepcijų idėjiniai altiniai (su nedidelėmis iimtimis) tapo subjektyvaus naudingumo ir gamybos veiksnių autonomiko produktyvumo teorijos.
Pastebėtina, kad pats matematikos metodas ekonominiuose reikiniuose nėra labai naujas. W. S. Jevonsas yra nurodźs, kad jis naudotas bent jau nuo XVIII a. pradios, pradedant viena 1711 m. italų kalba ileista knyga. Tačiau pati matematinė mokykla susiformavo tik XIX a. ymiausi matematinės mokyklos atstovai buvo ie XIX a. ikilūs teoretikai A. Cournot (18011877 m.), H. Gossenas (18101858 m.), W. S. Jevonsas (18351882 m.), F. Edgeworthas (18451926 m.), L. Walrasas (18341910 m.), V. Pareto (18481923 m.). Matematikos metodus naudoti pradėjusių ekonomikos tyrimuose A. Cournot ir H. Gosseno koncepcijos, kuriose akivaizdus marinalizmo idėjų poveikis, uima lyg ir tarpinź padėtį tarp austrų ir matematinės mokyklų, sudaro pastarosios bei bendrosios ekonomikos pusiausvyros matematinės koncepcijos prieistorij¹, nes ių autorių koncepcijose esama tik pavienių jos elementų. O patys matematinės mokyklos principai jau buvo iplėtoti vėlesnėse W. S. Jevonso, L. Walraso, F. Edgewortho ir V. Pareto teorijose.
Pagrindinis matematinės mokyklos skirtumas nuo kitų ekonomikos teorijos srovių pasireikė metodologijos srityje, kur viepatauja matematinis metodas. Jis naudojamas ir idėstant marinalistinio pobūdio teorinius poiūrius, ir ekonominių reikinių kiekybiniam bei kokybiniam tyrimui. Pavyzdiui, teorikai isiaikinti daugelio įvairių ir veikiančių skirtingomis kryptimis veiksnių poveikį pelno normos kitimui įmanoma tik naudojant matematinius metodus. io kitimo kryptingumas savo ruotu leidia suprasti socialinės-ekonominės plėtros pobūdį, atskleisti jo kokybinį turinį. Matematiniai metodai leidia įvertinti ir grįtamuosius ryius (pavyzdiui, pelno dinamikos poveikį jo pradiniams veiksniams).
Akivaizdu, kad matematinė analizė turėtų būti grindiama gerai iplėtota prieastinių ekonominių ryių teorija. Tačiau kuo įvertinama maiau esminių s¹ryių, tuo matematinis tyrimas tampa formalesnis, labiau s¹lygikas.
Ekonomistai-matematikai, sukūrź i¹ matematinź mokykl¹, vieningai laikė kapitalistinź ekonomik¹ sistema, pajėgia pasiekti pusiausvyr¹, kuria galiausiai buvo suprantama pasiūlos ir paklausos lygybė. Į ūkinį proces¹ jie velgė cirkuliacijos srities aspektu ir jai teikė svarbiausi¹ reikmź. Daryta prielaida, kad rinkos sistemos dalyviais yra visikai vienodi racionalūs subjektai, siekiantys gerovės (naudos) maksimumo, o idealiu ūkiniu mechanizmu buvo laikoma laisva privati verslininkystė.
Pradedant matematinės mokyklos aptarim¹, paymėtina, kad ji turėjo daug įtakos apraant, sistematizuojant ir tiriant rinkos mechanizm¹ bei jo tarpusavio s¹ryius. Jau pats matematikos kaip ekonominių tyrimų instrumento panaudojimo faktas buvo labai svarbus ekonominės minties raidai. Tai matematinės mokyklos koncepcijų autoriams leido aprayti konkuruojančių prekių gamintojų rink¹ kaip udar¹ grietų kiekybinių tarpusavio ryių sistem¹. Tai buvo svarbus ingsnis suprantant objektyvų fakt¹, kad egzistuoja ūkinės sistemos funkcionavimo kaip glaudus visumos kiekybinių (natūrinių) ir socialinių charakteristikų ryys.
7.5.1. Matematinės krypties atsiradimas
Matematinės mokyklos pradia galima laikyti prancūzų ekonomisto-matematiko, Paryiaus universiteto matematikos daktaro, veikalų apie tikimybių teorij¹, idėjomis deimtmečiams pralenkusio savo epoch¹, autoriaus Antoine-Augustino Cournot darbus. Įvertindamas jų svarb¹, J. A. Schumpeteris net nurodė, kad i keturių didiųjų pasaulio ekonomistų trys buvo prancūzai. Tai F. Quesnay, L. Walrasas ir A. Cournot. Tiesa, A. Cournot knygos neatneė jam sėkmės esant gyvam. Vienas i jo biografų H. Reichardtas rao taip: Jis buvo kuklus ir nesavanaudis darbtuolis, kurio nuopelnai, be abejo, didesni, nei buvo jo garsumas [] Yra rykus kontrastas tarp puikios jo tarnybinės karjeros ir visikai nepakankamo jo, kaip mokslininko, pripainimo gyvam esant []. Tai tiko ir A. Cournot Turto teorijos matematinių principų tyrimams, kurių visikai nepastebėjo mokslo pasaulis net ir jo tėvynėje Prancūzijoje, ir A. Cournot beliko tik krimstis, kad nepripaįstami jo nuopelnai mokslui gilesne prasme.
Gyvenimo kelias A. Cournot 1801 m. gimė Rytų Prancūzijos maame miestelyje Haute-Saone pasiturinčioje eimoje. Jo senelis buvo notaras ir berniuko auklėjimui padarė didelź įtak¹. I pradių A. Cournot mokėsi vietinėse mokyklose, tarp jų lankė koled¹ Bezansone, o dvideimties metų pradėjo matematikos studijas Paryiaus Ecole Normale gamtos mokslų skyriuje. 18231833 m. jis gyveno maralo L. G. Saint-Cyr o (17641830 m.) eimoje kaip jo sūnaus auklėtojas ir maralo sekretorius. Visus tuos metus A. Cournot rimtai studijavo ir 1829 m. Paryiaus universitete parengė daktaro disertacij¹ matematikos srityje. Jis taip pat pradėjo bendrauti su svarbiausiais savo laiko intelektualais. Daugelis jų buvo gamtos mokslų atstovai ir ininieriai. A. Cournot studijų metais paskelbtais matematiniais straipsniais susidomėjo ymus fizikas ir statistikas Simeonas Denis Poissonas (17811840 m.), laikźs jį vienu i talentingiausių savo mokinių, iki gyvenimo pabaigos jį globojźs ir padėjźs jam esant 33 metų uimti matematikos profesorius viet¹ Liono universiteto analizės ir mechanikos katedroje. 35 metų A. Cournot tapo Grenoblio akademijos rektoriumi. Jis pakeitė iame poste garsųjį fizik¹ Andre Marie Ampere. Rektoriaus poste A. Cournot pasiymėjo kaip veiklus administratorius ir 1838 m. gavo dar auktesnį post¹ vietimo sistemoje tapo mokyklų generaliniu inspektoriumi. Sėkminga A. Cournot tarnybinė karjera truko iki 1862 metų. Antrosios respublikos laikotarpiu (18481851 m.) jis buvo auktojo mokslo komisijos narys, Antrosios imperijos laikotarpiu imperijos liaudies vietimo komisijos narys. Atuonerius metus jis buvo Diono universiteto rektorius ir savo principingumu bei paiūrų platumu pelnė studentų ir profesorių pagarb¹. Atsistatydinźs A. Cournot apsigyveno Paryiuje ir, kaip paymi A. Anikinas, iki savo gyvenimo pabaigos gyveno pedantikai sutvarkyt¹ gyvenim¹: keldavosi ir eidavo miegoti visada vienu laiku ir pirm¹j¹ dienos pusź visada skirdavo darbui. Mirė A. Cournot Paryiuje 1877 metais.
Nepaprastai didelės erudicijos ir gilaus proto mokslininkas A. Cournot paraė daugiau nei 10 knygų, 3 i jų buvo skirtos ekonomikos klausimams. Susidomėjim¹ politine ekonomija, matyt, paskatino tai, kad tarp jo skaitinių buvo tuo metu labai populiarių J. B. Say aus veikalų, per kuriuos jis galbūt susipaino ir su A. Smith o bei D. Ricardo veikalais. Pagrindinis A. Cournot mikroekonomikos teorijos veikalas Turto teorijos matematinių principų tyrimai pasirodė 1838 m., t. y. 16 metų anksčiau nei H. Gosseno darbas. Tai buvo knyga, kuriai tobulu originalumu ir sumanymo dr¹sa nėra lygių ekonominių teorijų istorijoje. Tiesa, A. Cournot būgtavo, kad jo ekonomikos ir matematikos knyga įprastiniams skaitytojams gali pasirodyti pernelyg sudėtinga ir kartu nepatrauks profesionalų matematikų dėmesio, nors vis tik tikėjosi, kad yra didelė klasė monių [], kurie, gavź ger¹ matematinį isilavinim¹, vėliau ėmėsi tų mokslų, kurie ypač domina visuomenź. Visuomenės turto teorijos turi atkreipti jų dėmesį. Ir i tiesų, A. Cournot amininkai jo novatoriko darbo, kuriame pirm¹ kart¹ ekonomikos teorijoje panaudotas diferencialinis skaičiavimas bei nemaai diagramų, kaip minėta, nepastebėjo ir deramai neįvertino. Per daugelį metų nebuvo parduotas nė vienas tos knygos egzempliorius. Autorius mėgino įveikti publikos abejingum¹, 1863 m. jis antr¹ kart¹ ileido beveik t¹ pači¹ knyg¹, tik be algebros formulių, o 1876 m. dar paprasčiau, be diagramų, bet ir iuo atveju sėkmė buvo nedidelė Tik prabėgus deimtmečiams A. Cournot idėjos buvo reikiamai pripaintos, kai prie pat A. Cournot mirtį W. S. Jevonsas parodė didiulź jo knygos vertź.
Ekonomikos teorija. Savo knygoje, pritardamas marinalizmo krypčiai, A. Cournot savo teorijos pagrindu laikė kainos problem¹ ir nagrinėjo j¹ paklausos aspektu. Jis suformulavo dėsnį: paklausa auga tada, kai kaina krenta ir į kainos ir paklausos ryį apibrėė kaip funkcij¹ D = f(p), kur D paklausa, p kaina. Esant tam tikrai (duotai) kainai, atskiros konkrečios prekės paklausa priklauso nuo funkcinės priklausomybės formos, pastar¹j¹ savo ruotu lemia prekės naudingumas ir perkamasis pajėgumas. Pagal A. Cournot, i funkcija yra tolydi (nepertraukiama) ir bet koks, net maiausias kainos pokytis keičia paklaus¹.
A. Cournot faktikai įvedė paklausos elastingumo samprat¹. Jis pastebėjo, kad nedidelis elastingumas būdingas, vien vertus, prabangos dalykams, kita vertus, būtiniausioms reikmėms. Pirmu atveju kainos pokytis ne itin svarbus labai turtingiems pirkėjams, kurie ir formuoja paklaus¹ prabangos dalykams. Antruoju net ir monės, kurių pajamos nedidelės, linkź atsisakyti nuo ne taip būtinų, bet negali nepirkti pačių būtiniausių dalykų.
A. Cournot kainodaroje nuosekliai tyrė tris rinkos padėtis: absoliuči¹ monopolij¹, ribot¹ konkurencij¹ ir neribot¹ (laisv¹j¹) konkurencij¹. Jis ivedė monopolisto pelno maksimizavimo s¹lyg¹, kuri beveik identika nuostatai apie ribinių pajamų lygybź ribiniams katams. Kai ekonomika yra pusiausvyros būsenoje (paklausa lygi pasiūlai), tada monopolisto bendros pajamos nustatomos pagal formulź: S = pD = pf(p). Kadangi kainos funkcija yra tolydi (nepertraukiama), galima panaudoti diferencialinį skaičiavim¹ iekant pardavimų bendrų pajamų, t. y. pD maksimumo. Kokia tada turėtų būti pusiausvyros kaina? A. Cournot nuomone, tokia, kuri monopolistui utikrintų maksimalias pajamas. J¹ galima rasti idiferencijavus funkcij¹ S ir prilyginus jos ivestinź nuliui:
f(p) + p f (p) = 0 , i čia:
p f(p)/ f(p)
Jeigu į analizź įtrauktume katų funkcij¹ l(D), tada pusiausvyros kaina bus jau ta, kuri suteiks monopolistui maksimalų peln¹, nustatom¹ pagal funkcijos pf(p) l(D) maksimum¹. Ir visa tai nustatyta dar 1838 metais
Analogikai sprendiamas ir kainos nustatymo klausimas esant duopolijos sistemai, kai vyksta konkurencija tarp dviejų monopolistų. iuo atveju A. Cournot gavo pelno ir kainos formules, kurios yra emesnės u monopolines, bet auktesnės u ribinius katus. Toliau jis perėjo prie ribotos konkurencijos (su dideliu, bet ribotu tarp savźs konkuruojančių tiekėjų skaičiumi) sistemos tyrimo. Teorij¹ vainikuoja kainos lygtis, apibūdinanti laisv¹ konkurencij¹, kurioje kiekviena i produkcijos atskirų dalių (Dk) yra nejautri ne tik bendrai produkcijai D = f(p), bet ir jos ivestinei f(p). Vadinasi, kiekviena atskira (konkreti) produkcijos dalis Dk gali būti atimta i D smarkiau nepakeitus ios prekių rūies kainos. iuo atveju A. Cournot ivedė formulź:
p = lk (Dk)
kur lk (Dk) konkurento (bendras konkurentų skaičius artimas begalybei) katų funkcijos pirmoji ivestinė, t. y. kaina yra lygi ribiniams katams. A. Cournot priėjo ivados: konkurencinė kaina yra riba, prie kurios artėja oligopolinė kaina tuo atveju, kai firmų-oligopolisčių skaičius tampa be galo didelis. i A. Cournot ivesta ribinė teorema tapo vienu i pirmųjų indėlių į vadinam¹j¹ didelės ekonomikos teorem¹, kuri yra pagrindinė iuolaikinės matematinės ekonomikos tema.
A. Cournot modeliuose kainas diktuoja pirkėjai, o pardavėjai pritaiko pasiūl¹ (produkcijos ieig¹) prie paklausos esant ioms kainoms. A. Cournot priėjo ivados, kad esant monopolijai ieigos apimtis yra minimali, o esant tobulai konkurencijai maksimali. Taigi A. Cournot teorijoje auktosios matematikos aparatas buvo panaudotas patvirtinti ties¹, kad kuo daugiau yra tarpusavyje konkuruojančių prekių gamintojų, tuo, kitoms s¹lygoms esant vienodoms, bus emesnės kainos ir gali būti realizuota daugiau prekių. Tuo pačiu laissez-faire doktrina įgavo matematinį patvirtinim¹. Tiesa, pats A. Cournot paymėjo, kad ankstesni ekonomistai vengė naudoti matematinius simbolius. Jo teigimu, Jie įsivaizdavo, kad simbolių ir formulių naudojimas gali tik vesti į skaitmeninius skaičiavimus. Kadangi buvo aikiai paymėta, jog disciplina buvo netinkama tokiam skaitmeniniam sprendimui [] buvo daryta ivada, kad matematinis aparatas [] buvo bent jau neprasmingas ir pedantikas. Tačiau A. Cournot paymėjo, kad matematiniai simboliai i tikrųjų gali būti panaudoti ireikti ryį tarp dydių, nesuteikiant jiems skaitmeninių verčių.
Jau A. Cournot koncepcijoje aikiai ireikta pagrindinė matematinės mokyklos mintis, kad ekonomines sistemas reikia nagrinėti kaip rinkos tarpusavio priklausomybių (ireikiamų paklausos ir pasiūlos kategorijomis) udaras sistemas, esančias pusiausvyros būklėje. (A. Cournot savo knygoje pagal duopolijos modelio funkcinių priklausomybių analizź suformulavo pači¹ ekonominės pusiausvyros samprat¹, dabar inom¹ kaip Nash-Cournot pusiausvyra, bei gerokai anksčiau u patį L. Walras¹ pasiūlė vadinam¹jį Walraso dėsnį, ireikiantį ekonominės sistemos pakankamum¹ arba udarum¹ ir teigiantį, kad visuminės paklausos dydis visoms prekėms tiksliai lygus visų prekių visuminės pasiūlos dydiui). Tada kaina nagrinėjama kaip pusiausvyros būklės tarp paklausos ir pasiūlos iraika. Tyrėjo udavinys apibūdinti rinkos pusiausvyros s¹lygas esant skirtingam pardavėjų ir pirkėjų skaičiui, skirtingoms konkrečių prekių paklausos ir pasiūlos kreivėms, įvairiam skirtingų ir i dalies susijusių prekių skaičiui ir t. t. A. Cournot manė, kad norint visikai ir tiksliai isprźsti dalines ekonominės sistemos problemas, būtina, kad sistema būtų nagrinėjama kaip visuma. Tačiau, jo nuomone, bendrosios ekonominės pusiausvyros problemos tyrimas yra u matematinės analizės galimybių ribų. Tai, naujovikai panaudodamas A. Cournot lygčių sistem¹, prabėgus 36 metams genialiai paneigė L. Walrasas. Jis pateikė pagrindinius ios problemos sprendimo principus.
A. Cournot sistemoje aptinkami monopolistas ir konkurentas racionalaus subjekto, siekiančio maksimalaus naudingumo, atstovai. is personaas svarbiausias ir vokiečių ekonomisto Hermanno Heinricho Gosseno teorijoje, kurio svarbiausias veikalas Visuomeninio gyvenimo dėsnių ir i to iplaukiančių mogikosios veiklos taisyklių plėtra, pirm¹ kart¹ ileistas 1854 m., kaip jau minėta, autoriui esant gyvam nesulaukė ne tik pripainimo, bet net ir menkiausio dėmesio. Tačiau, prabėgus ketvirčiui amiaus, H. Gosseno koncepcij¹ aktyviai pradėjo propaguoti matematinės mokyklos atstovai, o pats jo darbas buvo i naujo ileistas 1889 m. io ekonomisto teiginiai, pirmiausia antrasis dėsnis ir gamybos pusiausvyros principas, vienokia ar kitokia iraika sutinkami visose vėlyvesnėse ekonomistų-matematikų teorijose.
Gyvenimo kelias. H. Gossenas gimė 1810 m. Durene nedideliame miestelyje alia Kelno, kuris tuo metu priklausė Napoleono imperijai. Jo tėvas buvo vyriausybinis valdininkas mokesčių rinkėjas prie prancūzų administracijos, o vėliau ir prie Prūsijos vyriausybės, atkurtos po Prancūzijos imperijos lugimo. Tėvo, norėjusio matyti sūnų kaip valstybės tarnautoj¹, raginimu H. Gossenas studijavo teisź ir valstybės valdym¹ Bonos bei Berlyno universitetuose. Baigźs Bonos universiteto teisės fakultet¹, kaip mokesčių teisėjas dirbo Prūsijos valstybinėje tarnyboje. Tačiau H. Gosseno karjera valstybinėje tarnyboje nebuvo sėkminga. Jis jautė, kad vien tik tučiai ivaistė pastangas ir nusivylė ia veikla. Galbūt tai buvo susijź su jo polinkiu į abstraktesnius tyrimus. 1847 m. H. Gossenas iėjo į atsarg¹ ir usiėmė draudimo verslu, kurį 1850 m. taip pat metė, norėdamas parayti minėt¹ knyg¹.
Ekonomikos teorija. Nors originale H. Gosseno veikalas Visuomeninio gyvenimo dėsnių ir i to iplaukiančių mogikosios veiklos taisyklių plėtra nebuvo suskirstytas į dalis ir skyrius, bet, pagal L. Walras¹, j¹ natūraliai galima suskirstyti į dvi madaug vienodo dydio dalis. Pirmoji dalis skirta grynajai teorijai ir apima pasitenkinimo bei darbo dėsnius, mainų dėsnius ir rentos teorij¹. Antroji dalis skirta taikomajai teorijai ir apima elgesio taisykles, susijusias su norų patenkinimu ir malonumų gavimu. ioje dalyje taip pat kritikuojamos visuomenės padarytos klaidos vietimo, pinigų, kredito ir nuosavybės srityse. Galima dr¹siai teigti, kad H. Gosseno veikalas apima pagrindinius W. S. Jevonso ir austrų mokyklos teorijos elementus. Čia panaudoti net geometrijos ir algebros instrumentai. Tačiau, kaip minėta, H. Gosseno gyvento laiko s¹lygos dar buvo nepalankios tokiam grietam subjektyvaus poiūrio reikimui.
H. Gossenas perkėlė ekonomikos tyrimo dėmesio centr¹. Vieninteliu vertu dėmesio tyrimo objektu jis laikė vartojim¹, tiksliau, vartotojik¹ paklaus¹. Ekonomikos mokslo tikslas padėti mogui gauti maksimalų pasitenkinim¹ i gėrybių vartojimo. Net ir politinź ekonomij¹ jis siūlė pervadinti mokslu apie pasitenkinim¹.
Pagal H. Gossen¹, ekonominio elgesio pagrindas mogikasis gėrybių psichologinis vertinimas ir pasirinkimas tarp ių gėrybių. Todėl jo nuomone ekonominių dėsnių pagrind¹ sudaro individo psichologija. Taip pat H. Gossenas teigė, kad absoliuti vertė neegzistuoja, kad vertė priklauso nuo subjekto ir objekto s¹ryio, o jis grindiamas naudingumu.
H. Gossenas siekė suformuluoti optimalios pusiausvyros ekonomikoje bendruosius dėsnius, iplaukiančius i hedonizmo principo. (Hedonizmas (gr. hedone malonumas) etinė koncepcija, kuri svarbiausiu tikslu laiko kuo didesnių malonumų utikrinim¹ tenkinant poreikius). Optimumo pasiekimui jis numatė kelet¹ iankstinių socialinių-ekonominių s¹lygų: utikrinti, kad kiekvienas galėtų laisvai naudotis jam naudingiausiomis gamybos sritimis; sukurti palankias s¹lygas mainams; panaikinti bet koki¹ monopolij¹ ir gamybinius ribojimus. Be to galimybių lygybės utikrinimui H. Gossenas numatė isilavinimo visuotinum¹, pinigų pastovum¹, garantuot¹ gamintojo teisź į darbo produkt¹, valstybinių kreditų prieinamum¹ gamintojui, emės nacionalizacij¹ (emė turi būti prieinama kiekvienam, norinčiam j¹ dirbti, o tai gali būti utikrinta tik j¹ nacionalizavus). Kadangi H. Gossenas analizź pradeda nuo individualaus natūrinio ūkio, racionalus subjektas i karto tampa panaus į vieni¹ Robinzon¹ jau paįstam¹ austrų mokyklos koncepcijų veikėj¹. Jo elgesį apibūdina maėjančio naudingumo principas, pagal kurį tam tikros gėrybės individualaus vartojimo eigoje kiekvieno sekančio vartojamo jos vieneto teikiamas malonumas, vadinasi, ir naudingumas maėja, kol visiko prisotinimo take tampa lygus nuliui. (Vėliau is principas buvo pavadintas Gosseno pirmuoju dėsniu). Kai kalbama apie daugybź vartojamų gėrybių, kurių atsargos yra nepakankamos visikai patenkinti poreikius, gaunamas dar vienas dėsnis: Robinzonui, kurio vartojimo apimtis yra apribota tik fiksuoto laiko periodo, maksimalų pasitenkinim¹ suteiks arba bus racionaliausias (jei velgsime i hedonizmo pozicijų) toks gėrybių rinkinys, kuriam esant, visų gėrybių ribiniai naudingumai bus lygūs. Kitaip tariant, gėrybių kombinacijos naudingumas yra maksimalus, kai suvartotų įvairių gėrybių paskutinės porcijos yra vienodai naudingos. Vadinasi, ideali padėtis bus tada, kai racionaliam subjektui neapsimokės vartoti vien¹ gėrybź vietoj kitos ir i viso kaip nors keisti vartojimo struktūr¹, nes bet koks pasikeitimas sumains patiriam¹ pasitenkinim¹. Tokia Gosseno antrojo dėsnio esmė. Jis logikai iplaukė i pirmojo dėsnio bei papildomo postulato, kad neįmanoma patenkinti visų norų.
Tokiu pat subjektyviai psichologiniu aspektu H. Gossenas analizuoja ir prekių pasiūl¹. Juk ioje teorijoje figūruojantis Robinzonas ne tik vartoja. Jis dar ir dirba, kurdamas (gamindamas) sau reikalingas gėrybes. I pradių darbas jam teikia pasitenkinim¹, vadinasi, turi ribinį naudingum¹. Vėliau jis pavargsta, darbo naudingumas maėja ir tam tikru laiko momentu tampa lygus nuliui. Darbo t¹sa jau sukelia neigiamus pojūčius, jo ribinį naudingum¹ pakeičia ribinis sunkumas (ribinis slėgimas), pasitenkinimas su enklu minus. H. Gossenas jam imatuoti panaudojo samprat¹ ribinės s¹naudos. Pagal H. Gossen¹, geriausi¹ darbo trukmź ir atitinkamai optimalų (atitinkantį gamybos pusiausvyr¹) gaminamų produktų kiekį turi lemti gėrybės vartojimo ribinio naudingumo atomo ir io atomo pasiekimo ribinio sunkumo (ribinių s¹naudų) dydių lygybė. (H. Gossenas naudoja odį atomas, norėdamas pabrėti, pagal savo laikų įsitikinimus, gėrybės vieneto ir jos teikiamo pasitenkinimo tolimesnį nedalum¹). Kai darbo privalumai ir trūkumai vieni kitus kompensuoja, Robinzonas patiria maksimalų pasitenkinim¹ t. y. naudingumo, gaunamo vartojant pagamintas gėrybes, maksimum¹. Bendras naudingumo laimėjimas tai vartojimo bei darbo teikiamo pasitenkinimo ir darbo sunkumo skirtumas. Darbas baigiamas take, kur is skirtumas maksimalus. I esmės H. Gosseno pateikiama pusiausvyros koncepcija kita jo antrojo dėsnio iraika.
Savo teiginius H. Gossenas pagrindė ir matematikai. Ribinio naudingumo (W) dydis lygus skirtumui tarp p (įvairių intervalų, per kiekvien¹ i kurių galima visikai prisotinti kiekvien¹ i įvairių gėrybių rūių, sumos) ir E (laiko, kurį turi tam tikras individas, sumos, arba, tai tas pats, visų faktikai suvartotų gėrybių kiekių sumos), padalytam i L (kur L = p/n + p/n1 + ; p laikas, būtinas tam tikros gėrybių rūies vartojimui iki visiko prisotinimo, n tam tikros gėrybės rūies pirmo vieneto naudingumas). Kitaip tariant, W = (p E)/L. H. Gossenas ir pats nurodė labai jau supaprastint¹, tiesinį gėrybės naudingumo ir jų kiekio ryio pobūdį.
Pagal H. Gossen¹, pasiūl¹ lemia darbas, kuris i pradių teikia pasitenkinim¹, o pasiekus nuovargio būklź, sukelia neigiam¹ sunkumo jausm¹. mogikosios energijos, suteikiančios pasitenkinim¹, s¹naudos ymimos R, o pasitenkinimo dydis pradiniu energijos naudojimo momentu Q; tada darbo laikui bėgant maėjančio pasitenkinimo bendra suma sudaro RQ/2. Neigiamų pojūčių suma randama panaudojus matematinź formulź: (E R)E/2B; kur B = R/Q. Kadangi nuovargio dydis baigus darb¹ nustatomas kaip (E R)/B, o ribinio naudingumo dydis nustatomas kaip (p E)/L, tada darbo pabaigos moment¹ galima aprayti ia lygtimi: (p E)/L + (R E)/B = 0. Tokiu atveju bendras naudingumo laimėjimas (kaip skirtumas tarp vartojamo ir darbo teikiamo pasitenkinimo, i vienos pusės, ir darbo sunkumo i kitos pusės) yra maksimalus ir apskaičiuojamas pagal formulź:
W = ½ (pn + pn + pn + Rp (Q R)/(L + B))
iems teiginiams suteikźs nesudėting¹ algebrinź iraik¹, H. Gossenas tada savotikai permetė liept¹ nuo natūrinio ūkio į prekinį ūkį. Atsiranda pinigai, paklausa, kainos. Keičiasi ir antrojo dėsnio formuluotė: laiko, kaip vartojimo ribotojo, viet¹ dabar uima piniginės pajamos. Tiesa, nesikeičia pagrindinis poiūris į piniginių mainų sritį H. Gossenas ir toliau velgia siekiančio maksimizuoti naudingum¹ racionalaus asmens (subjekto) akimis. Pastarojo credo lieka toks pats: mogus taip tvarko savo veiksmus, kad gyvenimo malonumų suma būtų didiausia.
Jei klasikinėje mokykloje nagrinėti mainai kaip ekvivalentikų vertybių mainai, t. y. procesas, kuriame niekas i kontrahentų nelaimi ir nepralaimi, tai H. Gossenas, savo mokymo pagrindu paskelbźs naudingum¹, mainus laikė naudingumo prieaugio altiniu. Juk kiekvienas dalyvis mainuose atiduoda tai, k¹ laiko maiausiai naudingu sau, o mainais gauna jam naudingesnź gėrybź. Mainai baigiasi tada, kai gėrybės tarp monių pasiskirsto taip, kad kiekvieno gautas bet kurios gėrybės paskutinis atomas jam teikia toki¹ pat naud¹, kaip ir kiekvienam kitam.
Be to, H. Gosseno siūlytas poiūris į rink¹ akivaizdiai skyrėsi nuo A. Cournot (ir, kaip vėliau matysime, L. Walraso) poiūrio, tuo, kad jo teorijoje vieningos (bendros) rinkos kainos egzistavimas nelaikomas prielaida ir santykinė kaina keičiasi mainų procese tarp vienos ir tos pačios individų poros.
Nemaai bendrų dalykų su H. Gosseno idėjomis galima rasti ir anglų ekonomisto-matematiko, Manchesterio universiteto profesoriaus Williamo Stanley Jevonso darbuose, ypač pagrindiniame jo veikale Politinės ekonomijos teorija, pirm¹ kart¹ ileistame 1871 m., septyniais metais anksčiau, negu jam tapo inoma apie H. Gosseno darb¹ (ileist¹, kaip jau minėta, dar 1854 m., bet, deja, vokikai ir ne Anglijoje; tai tapo didiule kliūtimi knygos idėjoms pasiekti anglų ekonomistus). Pirmiausia tai pasakytina apie pusiausvyros tapatinim¹ su racionalaus subjekto malonumo ir skausmo balansu, siekį į balans¹ įvilkti į matematinį rūb¹, bei apie vartojimo (kurį W. S. Jevonsas laikė visos ekonomikos teorijos moksliniu pagrindu) optimalios struktūros princip¹ (Gosseno antr¹jį dėsnį). Lyg pakartodamas H. Gosseno mintis, W. S. Jevonsas raė, kad Maksimaliai padidinti malonumo laipsnį tai kokia politinės ekonomijos problema. Pastebėtina, kad pats W. S. Jevonsas atvirai pripaino, kad H. Gossenas buvo jo idėjų ir pačios marinalistinės revoliucijos pirmtakas.
Gyvenimo kelias Pats W. S. Jevonsas buvo gana spalvinga asmenybė. Jis, būdamas devintas vaikas (i viso buvo vienuolika) nepasiturinčioje anglų eimoje, augo isilavinusioje (bet ne akademinėje) unitaristų aplinkoje, kurioje danai buvo diskutuojama apie ekonomines ir socialines problemas. Dėl sunkios materialinės eimos padėties (jo tėvas Thomas Jevonsas klestintis Liverpulio geleies dirbinių prekeivis, aktyviai domėjźsis ininierinėmis naujovėmis bankrutavo per 1847 m. krizź), W. S. Jevonsas po mokslų Liverpulio auktosios mokyklos mechanikos institute nebaigė studijų protestantikame Londono universitetiniame kolede (kaip protestantui, jam apskritai buvo udrausta legaliai siekti universitetinio isilavinimo Oksforo ir Kembrio universitetuose); ten studijavo matematik¹, biologij¹, chemij¹ ir metalurgij¹. Taip pat klausėsi logikos paskaitų, ir čia jam didiulį įspūdį padarė Augustus Morgano paskaitos. Būdamas 19 metų, jis ivyko i Anglijos į Australij¹, kur Sidnėjuje gavo gerai apmokam¹ laboranto-chemiko viet¹ Australijos monetų rūmuose. Nuo tarnybinių pareigų imliam ir garbės troktančiam jaunuoliui (jis labai anksti patikėjo, kad yra genijus) likdavo pakankamai laiko studijuoti botanik¹, meteorologij¹ (čia jis ileido savo pirm¹jį leidinį apie Australijos ir Naujosios Zelandijos klimat¹), geleinkelių transporto problemas (jis skaitė 1850 m. ileist¹ Dionisus Lardnerio knyg¹ Geleinkelio ekonomika, kurioje buvo glaustai aptarta paklausa ir pasiūla, T. W. Hutchisono pastebėjimu, netikėtai tarsi atvėrusi¹ W. S. Jevonsui duris į sudėting¹ ir įdomų ekonominį tyrinėjim¹ per matematinź prizmź), ekonomikos mokslus (jis lankė Sidnėjaus universiteto steigėjų profesorių Johno Wooley ir Pello paskaitas bei studijavo Whateleyaus Politinės ekonomijos vadovėlį), rinkti statistinź mediag¹ bei rimtai domėtis fotografija. Būtent Australijoje jis paraė savo pirmuosius straipsnius ir laikus, kuriuose kritikavo New South Waleso emės plėtros ir geleinkelių politik¹. Australijoje praleidźs penkerius metus, W. S. Jevonsas po tėvo mirties, iekodamas irdiai ir sielai nusiraminimo, grįo į London¹ baigti universitetines bakalauro ir magistro studijas, bet į kart¹ vietoj matematikos ir chemijos pasirinko ekonomik¹ bei logik¹. Studijuodamas W. S. Jevonsas nusiuntė Britanijos asociacijos mokslo plėtros rėmimo sekcijai F savo darb¹ Pastebėjimas politinės ekonomijos bendros matematinės teorijos klausimu, kuris, jam pačiam nedalyvaujant, buvo perskaitytas posėdyje Kembride, bet nesusilaikė dėmesio ir nebuvo ispausdintas. Baigźs universitet¹, W. S. Jevonsas, patartas pusbrolio H. E. Rosko, kuris buvo chemijos mokslų profesorius Owenso kolede, kreipėsi į universitet¹, kad jį priimtų jaunesniuoju dėstytoju. Eidamas ias pareigas nuo 1863 m. iki 1876 m. jis dėstė logik¹ (ioje srityje jį ypač paveikė Georgeo Booleio ir jo mokytojo Augustus Morgano darbai simbolinės logikos srityje, paskatinź W. S. Jevons¹, ikėlus mintį, kad logikos problemos gali būti sprendiamos taip pat kaip algebrinės lygtys tiesiog formuluojant simbolinius sakinius, teiginius, o tada jau sukeičiant elementus, turinčius tuos pačius poymius, s¹vybes, iplėtoti sav¹j¹ sistem¹, kuri¹ pavadino kombinacine logika), paintinź ir moralinź filosofij¹ bei politinź ekonomij¹ Manchesterio universitete Owenso kolede (ten dirbdamas jis vedė Manchester Guardian įkūrėjo dukr¹ Harriet Ann Taylor ir, 1865 m. iėjus knygai Anglies klausimu, atneusiai jam pripainim¹ savo alyje, 1866 m. buvo paskirtas Cobdeno loginės, protinės ir moralinės filosofijos profesoriumi) ir Liverpulio Karalienės kolede. 1872 m. W. S. Jevonsas u savo laimėjimus logikoje ir politinės ekonomijos srityje irenkamas į Didiosios Britanijos mokslų akademijos Karalik¹j¹ draugij¹. Tačiau derinti intensyvų mokslinį darb¹ su miliniku dėstymo krūviu darėsi vis sunkiau, ypač atsivelgiant į tai, kad jis nemėgo dėstytojo darbo. 1876 m. W. S. Jevonsas galiausiai paliko Manchesterio universitet¹ ir iki 1880 m. dirbo politinės ekonomijos profesoriumi Londono universitetiniame kolede; ten reikėjo skaityti paskaitas tik kart¹ per savaitź. Tai palikdavo daugiau laiko tyrimams ir raymui. Vis dėlto 1880 m. W. S. Jevonsas galiausiai paliko ir Londono universitetinį koled¹ dėl smarkiai pablogėjusios psichinės bei fizinės sveikatos ir siekio parayti isamius Ekonominės teorijos principus. Deja, po dvejų metų vasar¹ atostogaudamas su eima Bulverhaite prie Hastingso W. S. Jevonsas plaukiodamas Devono jūroje (tai buvo vienas didiausių jo pramoginių usiėmimų, kurį, tiesa, dėl silpnos sveikatos draudė gydytojai) per nelaiming¹ atsitikim¹ staiga iseko ir nuskendo.
Taigi W. S. Jevonso universitetinė karjera truko tik dvideimt metų, tačiau ie metai rodo Didiosios Britanijos perėjim¹ nuo klasikinės politinės ekonomijos prie neoklasikinės ekonomikos teorijos.
Ekonomikos teorija. Pirmoji igarsinusi W. S. Jevons¹ knyga apie ekonomik¹ Anglies klausimas: tautos paangos ir galimumo isekti mūsų anglies achtoms tyrimas (1865 m.). ioje knygoje, kuri buvo labai gerai perkama ir plačiai diskutuojama vyriausybės aplinkoje, jis isakė, atrodytų, paradoksalų teiginį (dabar mokslininko bendrapavardio F. Jevonso siūlymu įvardyt¹ kaip Jevonso paradoksas), kad itekliaus naudojimo efektyvumo didėjimas lemia io itekliaus bendro naudojimo augim¹, o ne maėjim¹. Anglies atsargų isekimas kėlė grėsmź galimybei Didiosios Britanijos pramonei ir toliau vyrauti pasaulyje. is klausimas tapo ypač aktualus vykstant diskusijoms Bendruomenių rūmuose apie Anglijos ir Prancūzijos 1860 m. pramoninź sutartį. Savo knygoje W. S. Jevonsas taip pat pabrėė, kad anglis buvo svarbiausias dalykas, lėmźs Didiosios Britanijos ekonominį pranaum¹: Anglis viena pati gali utikrinti pakankam¹ gaus¹ tiek geleies, tiek ir garo; todėl anglis valdo į amių Anglies amių. Tačiau knygoje jis kalbėjo ne tik apie Didiosios Britanijos anglies atsargas, bet ir apie spartų gyventojų skaičiaus didėjim¹. W. S. Jevonsas paymėjo, kad XIX a. pramonėje anglies naudojimo augimo rodikliai siekė 3,5 proc. per metus, o tai, jei ie tempai tokie ir iliktų, reikė, kad teks kasti vis skurdesnius ir gilesnius anglies klodus. Tai, savo ruotu, kels anglies kainas. Kadangi Didiosios Britanijos pramonės uimama pozicija ir paanga priklauso nuo pigios anglies, kyla grėsmė tolimesnei sėkmingai alies raidai. Knygoje pateiktas W. S. Jevonso natūralus visuomeninio augimo dėsnis buvo grindiamas analogija su T. Malthuso gyventojų skaičiaus dėsniu, be to, pramonei augant geometrine progresija, anglis atliko vaidmenį, analogik¹ tam, kurį T. Malthuso teorijoje atlieka grūdai. Nepaisant to, kad W. S. Jevonsas buvo pesimistas dėl galimybės ivengti ių sunkumų ir rasti pakaitalų angliai, jį galima laikyti vienu pirmųjų ekonomistų, kurie stengėsi isiaikinti ribotų isenkančių iteklių igavimo problemas ir sunkumus, kurie gali paveikti alis, kurios anksčiau ėmė plėtoti pramonź. Vis dėlto, kai kurie autoriai mano, kad W. S. Jevonsui buvo būdingas pernelyg didelis jaudinimasis dėl iteklių isekimo. J. M. Keynesas juokaudamas sakė, kad, matyt, W. S. Jevonsas ias idėjas taikė ir popieriui, nes jis sukaupė tokias didiules raomojo ir pakavimo popieriaus atsargas, kad net praėjus 50 metų po io ekonomisto mirties jo vaikai dar nebuvo sunaudojź visų ių atsargų
Fleemingo Jenkinso straipsnių, reklamuojančių matematinės ekonomikos idėj¹, pasirodymas paspartino svarbiausios W. S. Jevonso knygos Politinės ekonomijos teorija (1871 m.) paskelbim¹. I anksto paymėtina, kad ioje knygoje W. S. Jevonsas nesiekė pateikti sistemingo ekonomikos vaizdo, o tik norėjo irykinti elementarius jos teorinius principus.
W. S. Jevonsas taip pat gerai inomas dėl savo vis¹ gyvenim¹ tźstų ekonominių svyravimų ir kainų tyrimų, surinktų darbe Pinigų apytakos ir finansų tyrimai (1884 m.). Jo teorija, susiejanti ekonomines krizes su Saulės dėmėmis (kurias 1801 m. atrado W. Herschelis), sujungė ankstyvuosius jo darbus ekonominių svyravimų ir kainų klausimais bei domėjim¹si astronomija ir meteorologija, kuris liko vis¹ gyvenim¹. Kad pagrįstų i¹ idėj¹, W. S. Jevonsas, pervelgźs daugybź ekonominės statistikos ir meteorologinių duomenų, paėmė i Thoroldo Rogerso emės ūkio ir kainų istorijos grūdų kainų svyravimo statistik¹ ir stengėsi j¹ susieti su 11 metų Saulės aktyvumo periodais. W. S. Jevonsas teigė, kad Saulės dėmės sukeldavo oro ciklus, ie lietingų metų ciklus, lėmusias derlingumo ciklus, o pastarieji sukeldavo verslo ciklikum¹. Tačiau jis nerizikavo tvirtinti, kad svyravimų vidurkį lemi vien tik Saulės energija. Iekodamas argumentų, patvirtinančių i¹ hipotezź, W. S. Jevonsas surado vis daugiau duomenų, kad svarstomasis periodas pasikartoja kas 10 metų. Čia jam padėjo astronomo J. B. Brouno iplatinti duomenys, kurie rodė, kad Saulės dėmių periodas greičiau yra 10,45 metų, o ne 11,11 metų. Vyriausybės statistiko Indijoje W. Hunterio teiginiai, kad ioje alyje badmečio periodai pasikartoja kas 10 metų, bei faktas, kad verslo ciklai nuo 1721 m. iki 1878 m. vidutinikai truko nuo vienos pakilimo fazės iki kitos 10,46 metų, paskatino W. S. Jevons¹ Europos derliaus-kainos-krizės logik¹ pakeisti į Indijos derliaus-importo-krizės nutekėjimo logik¹. Visa tai galiausiai leido W. S. Jevonsui įrodyti kit¹ glaudų ryį tarp Saulės aktyvumo periodų ir ekonominio aktyvumo t. y. maisto pigumo Indijoje, kurio dideles apimtis valdo eksportas i Anglijos į Indij¹ . Vadinasi, auktos kainos Indijoje asocijuojasi su emu verslo aktyvumu Didiojoje Britanijoje, ir W. S. Jevonsas teigė atradźs įrodym¹, kad komercinių krizių Vakarų Europoje ir auktų grūdų kainų Delyje sutapimas daniausiai yra tikslus . Tiesa, vėlesni mokslininkai remdamiesi statistika parodė ių prielaidų nepagrįstum¹, Saulės dėmės liko astronomijai, o verslo ciklo veiksnių paiekos grįo prie emikesnių motyvų. Kita vertus, reikia atsivelgti į tai, kad tuo laiku, kai W. S. Jevonsas raė apie krizių periodikum¹, visos studijos apie verslo ciklus buvo tik ankstyvojoje savo stadijoje. Ir jau pats periodikų procesų buvimo ekonominiuose rodikliuose įvelgimas buvo nemenkas mokslinis laimėjimas. Paymėtina, kad statistiniai duomenys ir laiko periodai W. S. Jevons¹ avėjo vis¹ jo mokslinės veiklos laikotarpį, o darbai apie aukso vertės svyravimus ir kainų lygį leido jam dar 1863 m. i esmės atrasti kainų indekso koncepcij¹. Jis pasiūlė originalų ir nauj¹ metod¹ konstruoti kainų ineksus naudojant geometrinź reikmź.
Be to, W. S. Jevonsas paraė daug knygų apie logik¹, i kurių didiausia buvo mokslinės metodologijos edevras Mokslo principai traktatas apie logik¹ ir mokslinį metod¹ (1874 m.). Ji ne vienai studentų kartai buvo vadovėlis.
Į ekonominės minties istorij¹ W. S. Jevonsas pirmiausiai įėjo kaip knygos Politinės ekonomijos teorija autorius. ios 1871 m. ileistos knygos, kurioje nuosekliai idėstytos dar 1862 m. Britų asociacijai isakytos (ir jos ignoruotos) naudingumo teorijos idėjos (W. S. Jevonso teorijos pagrindiniu principu tapo tvirtinimas, kad vertė priklauso tiktai nuo naudingumo, kuris buvo visika daugelio svarbiausių klasikinių autorių poiūrio prieingybė), pasirodymas kartu su pagrindiniais C. Mengerio ir L. Walraso kūriniais paskelbė marinalistinės revoliucijos pradi¹. (W. S. Jevonso asmeninė korespondencija rodo, kad jis priėjo prie ribinio naudingumo principo ne vėliau kaip 1860 m., t. y. gerokai anksčiau, negu panaias idėjas isakė C. Mengeris ir L. Walrasas). Jei klasikinė vertės teorija buvo objektyvi, t. y. stengtasi apimti vis¹ visuomenės ekonominź veikl¹ ir natūraliai ignoruoti individualūs, subjektyvūs veiksniai, tai W. S. Jevonsas laikėsi visikai prieingo poiūrio. Tai leido jam suformuluoti vertės teorij¹, pagrįst¹ naudingumu, kaip alternatyv¹ klasikinei teorijai. Ir pats W. S. Jevonsas pirmajame Politinės ekonomijos teorijos leidime ypač pabrėė tai, kad jis savo darbe nutraukia ryį su praeitimi, ypač su D. Ricardo ir J. S. Millio politine ekonomija. Jis raė: Ivada, prie kurios vis labiau artėju, yra tokia, kad vienintelė viltis pasiekti teising¹ ekonomikos sistem¹ kart¹ ir visiems laikams mesti alin t¹ paini¹ ir absurdik¹ D. Ricardo mokykl¹. Mūsų anglų ekonomistai gyvena kvailių rojuje. Teisybė eina ivien su prancūzų mokykla. Ji padės mums i tiesų atpainti, kas geriausia mūsų pasauliui . Kita vertus, W. S. Jevonsas buvo labai nepatenkintas palyginti lėtu jo darbų reikmės i amininkų, ilgai likusių itikimais klasikinei mokyklai, pusės pripainimu
W. S. Jevonsas, skirtingai nuo C. Mengerio ir L. Walraso, Vienos ir Lozanos universitetų katedrose įkūrusių savas mokyklas, kurios apėmė jų artimiausius pasekėjus, dėl ankstyvos mirties nesukūrė savo mokyklos ir neparengė ymesnių mokinių (tiesa, labai stipri¹ įtak¹ jis turėjo P. H. Wicksteedui), nors ir sukilo prie klasikinź mokykl¹ jos pačios teritorijoje bei dėstė Manchesterio ir Londono universitetuose. Kita vertus, kaip tik su W. S. Jevonso vardu susijźs palaipsnis matematinės mokyklos atitolimas nuo marinalizmo tradicijų ir pamau matematikos virtimas i dėstymo metodo tyrimo metodu. Mano ekonomikos teorija [] savo pobūdiu yra grynai matematinė raė abstrakčiausių ir labiausiai formalistinių paiūrų savo laiko ekonomistas W. S. Jevonsas. Toliau jis tvirtino: ] Ekonomikos mokslas, jei jis pretenduoja būti laikomas mokslu, turi būti matematinis mokslas, [], tiesiog todėl, kad jis susijźs su kiekiais. [] Teorija susideda i diferencialinio skaičiavimo taikymo inomoms turto, naudingumo, vertingumo, paklausos, pasiūlos, kapitalo, procento, darbo ir kitų kiekybinių kategorijų, susijusių su kasdieniu ekonominiu gyvenimu, sampratoms . I tiesų jo dėmesys prasprūsdavo pro kiekvien¹ ekonominio gyvenimo aspekt¹, jei tik is neatitikdavo privalomo jo schemos prescizikumo. W. S. Jevonsas, kurio idėjas vėliau iplėtojo L. Walrasas ir V. Pareto, savo pateiktoje mainų teorijoje operavo jau ne subjektyvia, o kitokia, matematine ribinio naudingumo samprata. W. S. Jevonsas manė, kad subjektyvaus naudingumo kiekybinis įvertinimas pasireikia tik prekių, paslaugų ir gamybos veiksnių rinkos kainose. W. S. Jevonsas pači¹ kain¹ laikė mainomuoju santykiu. Jei, tarkime, konkretus individas disponuoja įvairių gėrybių, kurių kiekis yra x1, x2, , xn, tam tikromis atsargomis, kurių bendras naudingumas yra U, tada, ekonomistų-matematikų nuomone, tarp jų egzistuoja funkcinis ryys:
U = f (x1, x2, , xn)
Tada gėrybės vieneto x1 ribinis naudingumas (jį W. S. Jevonsas vadino paskutiniu naudingumo laipsniu) bus lygus ios funkcijos dalinei ivestinei:
d f (x1, x2, , xn) / dx
ir turės tendencij¹ maėti augant gėrybės kiekiui.
Paymėtina, kad kalbėdamas apie paskutinį naudingumo laipsnį, W. S. Jevonsas omenyje turi be galo ma¹ gėrybės prieaugį. Skirtingai nuo austrų mokyklos, W. S. Jevonsas manė, kad tokia samprata yra visai korektika, bet tik su ilyga, kad ji vertinama ne individo, o visos tautos vartojimo poiūriu. Vadinasi, nesunku pastebėti, kad taip vertinant ribinio naudingumo subjektyvi-psichologinė prasmė inyksta: juk racionalus subjektas i principo nepajėgus pajausti tam tikros gėrybės kiekio be galo mao pokyčio naudingum¹.
W. S. Jevonsas ne tik paymėjo, kad, esant optimaliai padėčiai, tos pačios gėrybės ribinis naudingumas įvairiai j¹ panaudojant turi būti toks pat. Tai madaug atitinka Gosseno antr¹jį dėsnį. Jis be to taikė į dėsnį gėrybės paskirstymui laike. Pagal W. S. Jevons¹, optimalus gėrybės vartojimas turi būti paskirstytas atskirais laiko periodais tokiomis porcijomis, kad kiekvienu laiko momentu ribinis naudingumas pakoregavus ios porcijos gavimo tikimybei ir laiko artumui įvertinti, būtų toks pat:
v1p1q1 = v2p2q2 = = vnpnqn
kur: p tikimybė, v ribinis naudingumas, q laiko artumo koeficientas, o 1, 2, , n laiko momentai.
A. Youngas (1912 m.) i¹ lygtį įvardijo kaip svarbiausi¹ W. S. Jevonso įna¹ į matematinź analizź.
Remdamasis sav¹ja ribinio naudingumo samprata ir vadovaudamasis tuo pačiu maksimalaus naudingumo principu (teiginyje visos prekės dėl mainų pasiskirsto taip, kad suteiktų maksimum¹ naudos aikiai girdimi anglų filosofo J. Benthamo idėjų, vėl ipopuliarėjusių XIX a. viduryje, pagrindinio postulato atgarsiai), W. S. Jevonsas ivedė pusiausvyros lygtis įvairioms reprodukcijos sritims. (Pači¹ proporcijos, kuria turi būti sujungti įvairūs elementai gamyboje, problem¹ W. S. Jevonsas vaizdiai palygino su Makbeto raganų, savo katiluose verdančių pragarik¹ miinį, darbu). Taip, vienos prekės mainų į kit¹ geriausias santykis pasiekiamas tada, kai jis atvirkčiai proporcingas jų ribinių naudingumų santykiui, o pastarieji sutinka vienas su kitu taip pat, kaip ių prekių kainos.
Jei omenyje turimas darbo paskirstymas, tarkime, dviejų prekių gamybai, tai pusiausvyros s¹lyga būtų tokia: ių darbo rūių ribinių produktyvumų santykis turi būti atvirkčiai proporcingas nurodytų prekių ribinių naudingumų santykiui. Gamyboje pusiausvyr¹ utikrina tiesioginis ribinių katų ir ribinių naudingumų santykių proporcingumas.
Paymėtina, kad kaip austrų mokyklos teorijose mainom¹j¹ vertź, taip ir W. S. Jevonso teorijoje prekių kain¹ lemia tik jų ribinis naudingumas, o pastarasis savo ruotu priklauso nuo prekinių kainų, nulemtų gamybos katų. Taigi katai į į proces¹ tiesiogiai neįtraukiami. Kita vertus, tai rodo, kad W. S. Jevonsas katams ir ribiniam naudingumui nesuteikė savarankikos reikmės. Tai vėliau atrado A. Marshallas ir V. Pareto.
Pastebėtina, kad W. S. Jevonsas pritarė klasikų teiginiui dėl tobulos konkurencijos, leidiančios pardavėjams ir pirkėjams laisvai prieiti vieniems prie kitų ir disponuoti visa abipuse informacija. I čia jis darė ivad¹, kad rinkos subjektai utikrina, kad mogus gautų tokį prekių rinkinį, kuris labiausiai patenkina jo poreikius, nors socialinėje srityje, kaip galima sprźsti i knygos Socialiniųs reformų metodai (1883 m.), i straipsnių sudarytos po jo mirties, W. S. Jevonsas buvo rytingas intervencionistas ir savo poiūrį į ekonominź politik¹ irgi grindė J. Benthamo utilitarine filosofija, taikydamas didiausio diaugsmo princip¹ . (Tiesa, skirtingai nuo J. S. Millio, socialinės politikos teorijoje jis mėgino utilitrinź doktrin¹ sujungti su H. Spencerio evoliucionizmu). W. S. Jevonsas pritarė valstybinėms inspekcijoms, prekių enklinimui, darbo valandų ir jo s¹lygų apribojimams bei teigė, kad Gamyklų įstatymai turi būti taikomi taip pat ir emės ūkiui bei mameninei prekybai. Jis pritarė pramoninėms unijoms, kaip draugikoms organizacijoms, kurios reikalauja darbo valandų sutrumpinimo ir s¹lygų pagerinimo, tačiau visada prieinosi mėginimams reguliuoti algas, nes tokie veiksmai, jo nuomone, varytų pramonź. Kita vertus, W. S. Jevonsas palaikė pramoninės partnerystės sistemos idėj¹ ir kritikavo kapitalistus, kurie nenorėjo įsitraukti į pelno pasidalijimo su darbuotojais projekt¹. W. S. Jevonso nuomone, valstybė turi rūpintis daugeliu vieųjų gėrybių, tokių kaip usienio ir vidaus apsauga ir teisingumo vykdymas, aprūpinimu. Jis taip pat palaikė bendras vie¹sias ilaidas tokiems dalykams, kaip isilavinimas, muziejai ir kultūrinė veikla, tačiau smerkė vie¹jį ligoninių ir vaistinių aprūpinim¹. io poiūrio logika buvo tokia, kad isilavinimas ir pramogos pagerina monių būd¹, tuo tarpu nemokamas medicininis aptarnavimas mains paskatas taupyti, ir taip bus paskatintas ilaidumas. W. S. Jevonsas taip pat manė, kad vie¹sias įmones turi priiūrėti ir globoti kakas panaaus į centrinį valdios departament¹. Kita vertus, sprźsdamas vieosios-privačiosios įmonės santykio klausim¹, jis teigė, kad niekas kitas, o tik patirtis gali nulemti, ar bendruomenei geriau būti aptarnaujamai bendros valstybinės veiklos, ar pasitikėti privačiais interesais .
W. S. Jevonso (kaip ir L. Walraso) darbai buvo ne tokie populiarūs iki pat XIX a. pabaigos daugiausia dėl to, kad juose taikyta ekonominių idėjų iraikos matematinė forma, kurios skaitytojai vis dar nepriimdavo, lyg i inercijos nenorėjź atsakymų į socialinius klausimus iekoti matematinėse lygtyse ir kitose matematikos priemonėse. Kita vertus, nei vienas, nei kitas (ir, aiku, tuo labiau ne C. Mengeris) pasitelkźs marinalizmo matematines priemones nesibrovė į gamybos sritį, tame tarpe niekas i jų nesudarinėjo nei paklausos, nei pasiūlos kreivių, nors W. S. Jevonsas, atrodytų, prie to buvo labiausiai priartėjźs, ypač atsivelgiant į jo teiginius dėl paskutinio naudingumo laipsnio (ribinio naudingumo) priklausomybės nuo pasiūlos apimties (juk tai ne kas kita, kaip A. Marshallo pasiūlos kreivė) ir galimybź, kuri¹ jam teikė gamybos katų kreivių sudarymas.
Kaip minėta, W. S. Jevons¹ veikė J. Benthamo filosofijos utilitaristinės idėjos, kurios vėl atgimė XIX a. viduryje. Jis manė, kad J. Benthamo įsitikinim¹ apie monių vykdom¹ malonumų ir kančios skaičiavim¹ (prisiminkime pagrindinį jo postulat¹: Gamta pasmerkė monij¹ dviejų aukčiausių valdovų viepatavimui, kančioms ir malonumams. Jiems vieniems leista nusprźsti, k¹ mes galime daryti, ir nurodyti, k¹ privalome duoti []. Jie mus valdo, kad ir k¹ darytume, kalbėtume ar galvotume ) sėkmingai galima pritaikyti ir mogikojo elgesio apibūdinimo ekonominiam poiūriui. Juk dar pirmojo Politinės ekonomijos teorijos leidimo (1871 m.) pratarmėje W. S. Jevonsas pareikė apie ketinim¹ ekonomik¹ nagrinėti kaip malonumų ir kančių skaičiavim¹ . Ko gero, ir W. S. Jevonso teiginį, kad D. Ricardo ekonomikos mokslo traukinį nukreipė į klaiding¹ keli¹ galima paaikinti benthamika reakcija į klasinź savo tėvynainio pozicij¹. Būdamas talentingas, bet atkakliai nenorėjźs pripainti savo klaidų W. S. Jevonsas i ekonominės analizės ivijo gyventojų skaičiaus teorij¹, paskelbdamas, kad gyventojų skaičiaus klausimai niekaip nesusijź su tiesioginėmis ekonominėmis problemomis , ir buvo ventai įsitikinźs, jog ekonomikos mokslo traukinį sėkmingai pervedė į teisingus iteklių paskirstymo bėgius, kuriais judėjźs is traukinys buvo nukreiptas į aklavietź visikos painiavos , atsiradusios dėl austrų mokyklos, propagavusios (savo baimei ir rizikai) statikus modelius, pagrįstus duotais itekliais.
Tenka pripainti, kad W. S. Jevonso pozicija pinigų klausimu buvo gana įprasta, net konservatyvi, ir jis neįneė jokio enklesnio indėlio į pinigų analizavimo sritį. Faktikai, W. S. Jevonsas pasirėmė 1844 m. banko aktu ir priėmė kiekybinź pinigų teorij¹ bei buvo įsitikinźs aukso lyderyste. Pagrindiant pinigų ar ideali¹ valiutos sistem¹ , jo nuomone esmź sudarė valiutos konvertavimas į auks¹, pastarajam būnant laikinu vertės standartu tomis s¹lygomis, kuriomis bus ireiktos visos kainos , ir valstybės reguliavimas. W. S. Jevonsas manė, kad valiutos leidimas turi būti valstybės monopolis, nes jei monetų kaldinimas bus paliktas kaip laisva teisė, tuomet tie, kurie parduos monetas emesnėmis kainomis, sėkmingiausiai prekiaus . Nors jis ir pripaino, kad gerai valdomi nekonvertuojami popieriniai pinigai teorikai gali sėkmingai egzistuoti, tačiau praktikoje jis įvelgė labai reali¹ grėsmź valdiai palikti per daug veiksmų laisvės. W. S. Jevonsas taip pat atkreipė dėmesį į galimybź sukurti tarptautiniu mastu priimtinus pinigus, kurie funkcionuotų tarp valstybių aukso standarto pagrindu pagal nustatytus vienodus svorius jų monetoms.
Taip pat paminėtinas vienas i originaliausių anglų XIX a. pabaigos XX a. pradios ekonomistų F. Edgeworthas, kuris 1881 m. ileido ma¹ tomelį Matematinė psichika. Jame pamėginta parodyti, kad matematinius metodus sėkmingai galima taikyti moraliniams mokslams . Tačiau F. Edgeworth¹, kaip ir P. H. Wicksteed¹, visikai utemdė A. Marshallo veikalo autoritetas.
Gyvenimo kelias. Francis Ysidro Edgeworthas gimė Edgeworthstowno mieste, esančiame Longfordo grafystėje Airijoje. Jo tėvas mirė, kai sūnui buvo dveji metai. F. Edgeworthas namuose gavo puikų isilavinim¹ (jis laisvai kalbėjo eiomis kalbomis, tarp jų lotynų ir senovės graikų; tai vėliau labai pravertė jam tampant savotiku pagrindiniu tiltu, o kartais ir kliūtimi, tarp ekonomikos teorijos plėtros emyninėje Europoje, tame tarpe Prancūzijoje bei Italijoje, ir Anglijoje), kurį jis papildė klasikiniu humanitariniu isilavinimu Dublino v. Trejybės kolede ir Oksfordo universitete. 1877 m. jis gavo advokato darb¹ ir ileido pirm¹j¹ savo knyg¹ Nauji ir seni etikos metodai: arba fizinė etika ir etikos metodai. F. Edgeworthas domėjosi senosiomis kalbomis, filosofija (nors nesėkmingai mėgino gauti graikų kalbos ir filosofijos profesoriaus viet¹), logika, etika (daugum¹ ių disciplinų jis vėliau pats dėstė), taip pat matematika, kurios imoko savarankikai. W. S. Jevonso ir A. Marshallo įtaka sudomino jį ekonomikos mokslu ir statistika. 1881 m. F. Edgeworthas, grietai atmetźs G. W. F. Hegelio idealizm¹, bet, kaip ir A. Marshallas, pasisakźs u evoliucionizm¹ , kurį norėjo konstruktyviai sujungti su utilitarizmu, ileido darb¹ Matematinė psichologija: esė apie matematikos naudojim¹ moraliniams mokslams. A. Marshallas paraė ios knygos recenzij¹ vien¹ i dviejų kada nors jo paraytų recenzijų; antroji buvo skirta W. S. Jevonso knygai Politinės ekonomijos teorija. Savo knygos įvade F. Edgeworthas aistringai pasisakė u matematinź ekonomikos teorij¹. is pareikimas buvo grindiamas pastebėjimu, kad ekonomika, skirtingai nuo mechanikos, daugiausia susiduria ne su tiksliomis funkcinėmis formomis, o su neapibrėtomis formomis, kurių tik nedaugelis savybių yra apibūdintos (nurodytos). Kitais odiais tariant, jis matematinź ekonomik¹ laikė i esmės kokybine disciplina. i¹ idėj¹ vėliau perims daug skirtingų autorių, tarp jų J. M. Keynesas Bendrojoje uimtumo, procento ir pinigų teorijoje ir P. A. Samuelsonas Ekonominės analizės pagrinduose.
XIX a. devintajame deimtmetyje F. Edgeworthas daug dirbo matematinės statistikos srityje (pirmiausia minėtinas 1885 m. ileistas veikalas Statistikos metodai), todėl sulaukė didesnio ių savo darbų, nei ekonomikos teorijos veikalų, pripainimo. Trečia ir paskutinė jo knyga Metreike, arba tikimybės ir naudingumo imatavimo metodas buvo ileista 1887 m. Po trejų metų F. Edgeworthas pakeitė T. Rogers¹ Londono karalikojo koledo Tooke vardo ekonomikos ir statistikos katedroje. 1891 m. jis vėl pakeitė T. Rogers¹, ir į kart¹ tapo Drummondo politinės ekonomijos profesoriumi Oksfordo universitete, ten dirbo iki 1922 m. 1890 m. Londone buvo įkurta Britanijos ekonominė asociacija. 1892 m. ji tapo Karalikaja ekonomine draugija, ir buvo pradėtas leisti jos garsusis Economic Journal. Jo pirmuoju vyriausiuoju redaktoriumi tapo F. Edgeworthas, buvźs nepakeičiamas io leidinio redaktorius ar vienas i redaktorių nuo pirmojo numerio pasirodymo 1891 m. iki pat savo mirties 1926 m. Paskutinius penkiolika metų antruoju urnalo redaktoriumi buvo J. M. Keynesas.
Nors F. Edgeworthas ir paraė daugybź straipsnių ir kelet¹ monografijų tokių, kaip Matematinė psichologija, jis niekada nemėgino parayti ir ispausdinti traktat¹ panaų į A. Marshallo veikal¹ Ekonomikos mokslo principai. Kai J. M. Keynesas klausdavo jo, kodėl jis nesurizikavo parayti traktat¹, jis juokaudamas atsakydavo su būdinga ypsena, kad stambaus masto dalykai, tokie kaip traktatas ar vedybos, niekada jo neavėjo . 1925 m. Karalikoji ekonominė draugija ileido F. Edgewortho Politinės ekonomijos straipsnius, kurių redaktoriumi buvo pats autorius. Tai trys stambūs tomai, apėmź visus F. Edgewortho darbus straipsnius ir apvalgas ekonominiais klausimais, kuriuos jis pats norėjo ivysti ispausdintus. Straipsniai buvo sujungti į eis skyrius: Vertingumas ir paskirstymas, Monopolija, Pinigai, Tarptautinė prekyba, Apmokestinimas ir Matematinė ekonomija. Taip pat iame leidinyje buvo įdėta knygų, paraytų tokių autorių, kaip J. N. Keynesas, A. Marshallas, H. Sidgwickas, E. von Bohm-Bawerkas, I. Fisheris, L. Bortkiewiczius, A. C. Pigou ir G. K. Casselis, apvalgos, paskelbtos urnale Economic Journal.
F. Edgeworth¹ ekonomika suavėjo ne dėl to, kad is mokslas teisino, aikino ar smerkė pasaulį, arba atskleidė naujas viesias ar niūrias ateities perpektyvas. į nepaprast¹ mogų ekonomikos teorija pakerėjo tuo, kad joje buvo operuojama kiekybe, ir viskas, kas apibūdinama kiekybikai, gali būti iversta į matematikos kalb¹. Norint sukurti tokį matematinį tikrovės atspindį, suprantama, pasaulį teko supaprastinti. F. Edgeworthas tai padarė suformulavźs prielaid¹: kiekvienas mogus yra malonumų maina bei nurodźs, kad Gebėjimas jausti malonumus yra evoliucijos savybė ir svarbiausias civilizacijos atributas . Be to, F. Edgeworthas pirmuoju ekonomikos teorijos principu laikė tai, kad kiekvienas ekonomikos agentas veikia skatinamas vien tik savo interesų , o pati Socialinė mechanika kada nors galės uimti viet¹ greta dangaus kūnų mechanikos, nes jos abi grindiamos tuo pačiu principu energijos maksimumo (malonumų maksimumo) principu, kuris yra ir socialinio mokslo, ir fizikos mokslo virūnė . Vis dėlto F. Edgewortho darbai buvo keistas sudėtingos matematikos ir poetikų graikų bei lotynų autorių citatų miinys. Tai amininkams nė kiek nepadėjo suprasti jo darbų. Kaip raė J. M. Keynesas apie knyg¹ Nauji ir seni etikos metodai, joje Senųjų graikų autorių citatos seka po diferencialinių skaičiavimų, ir nepatyrźs skaitytojas vargu ar gali pasakyti, kas yra integruojama Homero eilės ar matematinė iraika . T¹ patį galima pasakyti ir apie Matematinź psichologij¹, kurioje savo tekstuose F. Edgeworthas danai naudoja graikų, bei kartais lotynų kalbas, taip pat cituoja itraukas i anglų literatūros nenurodydamas altinių.
Ekonomikos teorija. F. Edgewortho dėmesį ypač patraukė ekonomikos teorijos klausimai, susijź su konkurencijos ribojimu ir kainų diskriminacija. Pavyzdiui, yra gerai inomas jo indėlis į oligopolijos teorij¹, pagrįstas Cournot-Bertrando duopolijos teorijos apsvarstymu i naujo (Bertrando-Edgewortho modelis). Tačiau didiausias ir originaliausias F. Edgewortho, rinkos mechanizmo pagrindu laikiusio s¹lyginių sandorių (nenumanančių faktikų mainų) sudarymo proces¹, indėlis į ekonominės minties istorij¹ mainų teorija.
F. Edgeworthas darė originali¹ prielaid¹, kad bet kurios prekės naudingum¹ galima ireikti funkcija ne tik ios prekės, bet ir visų kitų vartojamų prekių atvilgiu, t. y. pirmasis naudingum¹ ireikė kaip ne vienos, o kelių, paprasčiausiu atveju dviejų gėrybių funkcij¹: U = U (x, y) ir irado j¹ grafikai vaizduojančias abejingumo kreives. Tiesa, visiems ekonomistams dabar gerai inom¹ Edgewortho dėės grafik¹ irado ne jis, o V. Pareto prabėgus dvylikai metų po F. Edgewortho Matematinės psichologijos ileidimo . (F. Edgeworthas grafike pavaizdavo tik vien¹ kamp¹ ). F. Edgewortho pateiktos abejingumo kreivės taip pat buvo ne tokios, kokias esame įpratź matyti V. Pareto trimatės erdvės diagramoje. F. Edgeworthas abejingumo kreivź apibūdino kaip dviejų gėrybių tokių kombinacijų, kurioms esant ios gėrybės suteikia toki¹ pači¹ naud¹, atspindėjim¹ (kreivź) ploktumoje. Kad ir kaip ten būtų, F. Edgeworthas pirmasis ekonominės minties istorijoje pasiūlė mainų teorij¹, pagrįst¹ abejingumo kreivėmis. Vėliau ji tapo ordinalinės vartotojiko pasirinkimo teorijos pagrindu.
Be to, kadangi F. Edgewortho mainų teorijoje pusiausvyra yra neapibrėta, iskyrus kratutinį (ribinį) atvejį, kai kalbama apie begalo didelį prekybos dalyvių skaičių, reikia, kad konkurencija būtų papildyta arbitrau, o arbitrainių sandėrių tarp asmeninių interesų siekiančių dalyvių pagrindu yra maksimalus agreguotas naudingumas. Tokiu būdu, ekonominis skaičiavimas virsta utilitaristiniu . Tiesa, skirtingai nuo A. C. Pigou, kuris taip pat nagrinėjo visuomeninės gerovės utilitarinź funkcij¹, F. Edgeworthas Utilitaristiniuose skaičiavimuose nereikalavo optimaliam pajamų paskirstymui lygaus paskirstymo, teigdamas, kad Visuomenės ekonominė gerovė greičiausiai bus tuo auktesnė, [] kuo auktesnė bus vidutinė nacionalinio dividendo dalis, tenkanti skurdiesiems [] .
Tačiau F. Edgeworthas savo matematine psichologijos teorija ir labai abstrakčiais matematiniais tyrimais padarė kur kas daugiau, nei vien racionaliai aikino konservatyvizmo principus. Jo matematinės psichikos schema pasirodė tokia elegantika, kad i karto susilaukė pasisekimo ir toliau skatino matematinės mokyklos plėtr¹, o pats F. Edgeworthas kartu su L. Walrasu laikomas vienu i dviejų iuolaikinės matematinės ekonomikos pusiausvyros teorijos tėvų .
7.5.2. Lozanos mokykla
XIX a. ymiausiu ekonomistu-matematiku teisėtai laikomas marinalizmo Lozanos mokyklos įkūrėjas Leonas Mari Espri Walrasas. Jo, kaip paskutinio i marinalistinio naudingumo mokyklos kūrėjų, vieta yra tarp W. S. Jevonso ir C. Mengerio. Kaip ir pastarasis, L. Walrasas savo mintis grindė hedonizmu. O matematinį metod¹ jis naudojo net kruopčiau u W. S. Jevons , tiesa, pasitelkdamas kolegų mokslininkų i Lozanos universiteto, tarp jų Piccardo ir Hermanno Amsteino, geranorik¹ pagalb¹, nes labai kuklios L. Walraso matematinės inios buvo tikrai didelė kliūtis. Todėl, pavyzdiui, jam buvo neįmanoma suprasti visų niuansų, idėstytų Poincare komentare apie savavalikų funkcijų naudojim¹ ekonomikos teorijoje. H. Amsteinas jau 1877 m. buvo įrodźs produkto isekimo teorem¹, bet L. Walrasas, tada nesuprasdamas matematikos, j¹ ignoravo
Gyvenimo kelias. L. Walrasas gimė Prancūzijoje, Normandijos provincijoje Evreuxo mieste filosofo ir ekonomisto Antoineo Augusteo Walraso (18011866 m.) eimoje, kur visi rūpinosi jo intelektualiu iprusimu. Gana bohemikoje jaunystėje jis imėgino daug gyvenimo sričių: po dviejų nesėkmingų mėginimų įstoti į Politechnikos mokykl¹ (Ecole Polytechnique), mokėsi kalnų institute (Ecole des Mines) (ten susiavėjo A. Cournot asmenybe). Tačiau jis nelabai domėjosi ininierine veikla, todėl daugiau dėmesio teikė filosofijai, istorijai, literatūrai (1858 m. net ileido roman¹ Francis Sauveur, kuris nesulaikė pasisekimo). Galiausiai, tėvo paskatintas pasidomėti A. Cournot darbais (čia, matyt, ir slypi L. Walraso matematinės kalbos priemonių naudojimo politinėje ekonomijoje prieastys), jis usidegė idėja sukurti socialinį moksl¹. Net sudarė milinik¹ io tikslo įgyvendinimo plan¹, 1858 m. pasiadėdamas tėvui ekonomikos teorij¹ padaryti pagrindine viso savo gyvenimo darbo sritimi.
L. Walraso nepopuliarios idėjos jaunystėje buvo beveik tokios pat kaip ir jo tėvo: abu pasisakė u emės nacionalizacij¹, stodami agrarinių socialistų pusėn, matematinź ekonomikos teorij¹, ir subjektyvi¹ vertės teorij¹, tikruoju vertės altiniu laikydami retum¹ (rarete), prieingai nei buvo teigiama D. Ricardo gamybos katų teorijoje. Tai neleido L. Walrasui tikėtis akademinių postų Prancūzijoje. Todėl jam dar teko padirbėti klerku geleinkelio kontoroje, kooperatyvus aptarnaujančio banko valdytoju, laikračio redaktoriumi ir t. t. L. Walraso susidomėjimas apmokestinimo ir socialinio teisingumo problemomis paskatino jį dalyvauti Tarptautiniame kongrese mokesčių klausimais, vykusiame 1860 m. Lozanoje. Po labai sėkmingos L. Walraso kalbos iame kongrese po deimties metų (!) pagaliau prasidėjo jo mokslinė karjera. Dėl puikaus įspūdio, padaryto kongrese, jis, nepaisant Prancūzijos akademinių sluoksnių ignoravimo, pagaliau gavo neetatinio profesoriaus (professeur extraordinaire) viet¹ Lozanos universiteto teisės fakultete, kai 1870 m. jame buvo įkurta politinės ekonomijos katedra. Prietaravo trys atrankos komisijos nariai ekonomikos profesoriai i septynių narių (keturi i jų buvo ekonomikos profesoriai, o trys iaip svarbūs vietinės reikmės asmenys, tarp kurių ymiausia figūra buvo Ruchonnetas). Lėmė profesoriaus Dametho i enevos balsas jis, girdėjźs L. Walraso kalb¹ prie deimt metų apie ketinim¹ įvesti į ekonomikos teorij¹ matematinius metodus, tikėjosi, kad is bus naudingas ekonomikos mokslo plėtrai, net nepaisant to, kad pats nepritarė L. Walraso idėjoms. 1871 m. L. Walrasas jau gavo etatinio profesoriaus (professeur ordinaire) viet¹. ios katedros vedėju L. Walrasas dirbo iki pat savo atsistatydinimo 1892 m., kai, sulubavus sveikatai, Lozanos universitete katedros vedėjo poste jį pakeitė jo mokinys V. Pareto. Tačiau tai nereikė L. Walraso mokslinės karjeros pabaigos, nes jis toliau, nors ir slegiamas vis labiau luoinusios proto ligos bei senatvės, aktyviai dirbo mokslinį darb¹ bei kūrybikai susirainėjo su beveik visais ymesniais to laiko ekonomistais. Pastaroji veikla tam tikra prasme jam kompensavo nusivylim¹ teisės fakulteto studentais Lozanos universitete, kurie ne labai domėjosi ekonomikos teorija.
Ekonomikos teorija. L. Walraso ekonominės teorijos sistema grindiama visuomenės turto kaip gėrybių (ir materialių, ir nematerialių), kurios yra retos arba, kitaip tariant, naudingos ir prieinamas tik ribotas jų kiekis, visumos apibrėimu. ie naudingi dalykai, kurių kiekis ribotas, pasiymi vertingumu, tinkami mainyti, juos galima pagaminti ir pagausinti pramoniniu būdu bei galiausiai pasisavinti.
L. Walrasas pagrindiniame savo veikale Grynosios politinės ekonomijos elementai, arba visuomeninio turto teorija (1874 m.), pasirodiusiame trejais metais vėliau u W. S. Jevonso ir C. Mengerio veikalus, bet nepriklausomai nuo jų, leidiančiame ir jį priskirti prie pirmosios bangos marinalistų, įrodė, kad vertei nustatyti ne tiek svarbu pats gėrybės naudingumas, kiek naudingumo ir kiekio ryys, bei tai, kad matematikos pagalba galima tiksliai apskaičiuoti kainas, kurios iki galo subalansuotų rink¹. L. Walrasas, panaiai kaip ir J. S. Millis, manė, kad ekonomikos mokslas turi nurodyti kelius į teisingesnź visuomenź, o kad tai galėtų padaryti, jis turi isiaikinti gamyb¹ ir paskirstym¹ valdančius dėsnius. L. Walrasas savo mintis grindė tuo, kad gamyb¹ valdantys dėsniai tai objektyvūs dėsniai, analogiki gamtos dėsniams. ie dėsniai atspindi tvark¹, nusistovėjusi¹ ekonomikoje, kurioje vyrauja naudingumo principas. Mėginimas pagerinti i¹ tvark¹ kiantis valstybei gali tik paeisti proporcijas ir sumainti gamybos apimtis. Tuo pat metu L. Walrasas, kaip ir J. S. Millis, manė, kad paskirstymo dėsniai nusistovi ir reguliuojami monių kaip visumos valios, todėl gali būti patobulinti įvertinant teisingumo reikalavimus.
L. Walraso poiūris į ekonomikos mokslo esmź ir udavinius atsispindėjo ir jo pasiūlytoje ekonomikos mokslo struktūroje. Jis labai aikiai iskyrė tris skyrius: gryn¹j¹ teorij¹ rinkos mechanizmo pozityvinź teorij¹, socialinź teorij¹ optimalaus pajamų paskirstymo normatyvinź teorij¹ ir taikom¹j¹ teorij¹ optimalaus iteklių paskirstymo normatyvinź teorij¹ arba politikos teorij¹. Jos tiria visuomenės turt¹ atitinkamai mainomosios vertės (kuri yra natūralus fenomenas), nuosavybės (apibrėtos kaip teisingas ir racionalus arba teisėtas pasisavinimas) ir pramonės (apibrėtos kaip santykių tarp monių ir daiktų, skirtų pajungti daiktus monių keliamiems tikslams, visuma) atvilgiu. Jei pasisavinimas pats savaime yra akivaizdus ir objektyvus faktas, tai nuosavybė yra teisė, t. y. fenomenas, numanantis tam tikr¹ teisingumo samprat¹. Kadangi pasisavinimas yra moralės reikinys, tai ir pasisavinimo teorija turi būti moralus mokslas. O kadangi mainomoji vertė yra ne tik natūralus fenomenas, bet ir matematinis faktas, grynoji ekonomikos teorija, t. y. mainų ir mainomosios vertės teorija, yra ir fiziko-matematinis mokslas, kuriame naudojami matematiniai metodai. L. Walraso nuomone, grynoji ekonomikos teorija turi būti pirmesnė u taikom¹j¹ teorij¹ taip pat, kaip grynoji mechanika yra pirmesnė u taikom¹j¹ mechanik¹.
Nors ivados, kurias galima daryti i grynosios teorijos, ne visikai aikios, L. Walrasas tvirtino, kad ji įrodo laissez-faire, laissez-passer princip¹, t. y. maksimalaus naudingumo pasiekim¹, kuris įmanomas dėl laisvosios konkurencijos. Jis taip pat tvirtino, kad laisvosios konkurencijos principas gali būti pritaikytas ir taikomojoje teorijoje, t. y. pramonės ekonomikos teorijoje, bet negali būti panaudotas socialinėje teorijoje, t. y. nuosavybės teisių teorijoje. Čia L. Walrasas reikalavo panaikinti visus monopolius, pradedant nuo svarbiausio, visų kitų pagrindo emės nuosavybės.
Tačiau L. Walrasas nuosekliai iplėtojo tik gryn¹j¹ teorij¹, savo Elements deconomie politique pure. L. Walrasas atsisakė plano nuosekliai idėstyti taikom¹j¹ ir socialinź teorij¹. Vietoj to jis paliko Etudes deconomie politique appliqque ir Etudes deconomie sociale, kurie paprasčiausiai buvo pavienių straipsnių rinkiniai. Beje, pagal sistem¹, idėstyt¹ Economie Sociale, buvo numatyta, kad visa emė pagal prigimtinź teisź turi priklausyti valstybei ir visi mokesčiai privalo būti panaikinti. ios dvi reformos palaikė viena kit¹, nes tada valstybė, uuot ėmusi mokesčius, kaip tik gautų emės rentos pajamas. ios abi reformos turėjo tokį pat tiksl¹ leisti laisv¹ konkurencij¹ ir taip kiekvienam piliečiui utikrinti vis¹ jo darbo produkt¹, kuris įprastoje kapitalistinėje santvarkoje apkarpomas dvigubai: emės savininkas tam tikr¹ dalį paima kaip rent¹, o valstybė taip pat paima savo dalį kaip mokesčius. Kolektyvinė nuosavybė emei ir pajamoms i jos, privati nuosavybė kapitalui, darbui ir pajamoms i jų būtent tokia organizacija padėtų įgyvendinti teisingumo formulź. J¹ L. Walrasas apibūdino taip: s¹lygų lygybė, gyvenimo padėties nelygybė. Be to, pasak L. Walraso, iai sistemai būdingas dar ir tas teigiamas aspektas, kad ji palengvintų įdiegti laisv¹ prekyb¹, kadangi panaikinus mokesčius ir suvalstybinus emź kapitalas ir darbas galės laisvai judėti bei persikelti ten, kur jų naudojimas pelningiausias . L. Walrasas, panaiai kaip ir H. Georgeas, savo bendrojoje visuomenės teorijoje faktikai siekė suderinti socializm¹ ir liberalizm¹, rasti jų sintezź, kuri¹ pats vadino liberaliu socializmu arba scientizmu.
Galima teigti, kad nuo 1860 m. iki mirties L. Walrasas nuolat plėtojo idėj¹ ir su ja susijusi¹ program¹, kad grynoji ekonomikos teorija, kuri buvo suprantama kaip matematinė ekonomikos teorija, suteiks griet¹ pagrind¹ moksliniam, liberaliam ir humanistiniam socializmui . Kaip liberalas, L. Walrasas laikė save A. Smitho alininku ta prasme, kad laisv¹ konkurencij¹ laikė veiksmingiausiu mechanizmu, siekiant utikrinti tikr¹ teisingum¹ . Tačiau jis nepritarė A. Smitho optimizmui dėl jėgų s¹veikos laisvosios rinkos sistemoje. L. Walrasas įvelgė kelet¹ ribotumų, kurių konkurencinė ekonomika gali neįveikti. Jie buvo susijź su natūralių monopolijų, vieųjų gėrybių, agentų nekonkurencinių strategijų dinaminiu poiūriu, bei pradinių dotacijų nelygaus paskirstymo egzistavimu. Dėl tų pačių prieasčių jis buvo nusiteikźs prie laissez-faire politik¹ kaip pagrindinź ekonomikos teorijoje. Būtent i čia kilo L. Walraso socialistinės nuostatos, leidusios jį priskirti ne tik prie socialinių reformatorių , bet net labiau prie liberalių socialistų . Tai nesikeitė L. Walraso gyvenime nuo 1860 m., kai jis pabrėė, kad socialinės gerovės paskirstymas tarp individų visuomenėje turi būti teisingas , iki jo paskutiniųjų gyvenimo metų Lozanoje, kai jis artimai draugavo su Georges Renardu, Revue Socialiste redaktoriumi, ispausdinusiu recenzij¹ apie Elementus ir L. Walras¹ pavadinusiu Prancūzų Karlu Marxu . L. Walrasas manė, kad visuomenė yra ne laisvų individų susitarimas, o būtina s¹lyga individams egzistuoti ir naudotis savo laisve rinktis. Todėl norint visikai įgyvendinti jų teises, būtina gerai organizuota visuomenė, kurioje teigiam¹ vaidmenį atlieka vyriausybė.
Grynosios teorijos matematizavimo L. Walrasas ėmėsi savo mintis grįsdamas paklausos kreivių koncepcija, kuri¹ pasiūlė senas jo tėvo draugas A. Cournot. Panaudodamas naudingumo maksimizavimo princip¹, L. Walrasas pateikė paklausos kreivių, kurias A. Cournot laikė nulemtomis empirikai, teorinį paaikinim¹. Apibrėdamas ribinio naudingumo samprat¹, L. Walrasas sekė savo tėvu A. A. Walrasu, ribinio naudingumo apibūdinimui panaudodamas rarete s¹vok¹, kuri¹ apibrėė kaip paskutinio noro, patenkinto vartojant prekės bet kurį duot¹ kiekį, intensyvum¹. Taigi, ten, kur W. S. Jevonsas naudojo frazź galutinis naudingumo laipsnis , H. Gossenas paskutinio atomo vertė , ir Auguste, ir Leonas Walrasas naudojo termin¹ rarete Jų sistemoje mainomosios vertės buvo proporcingos rarete. Svarbi¹ reikmź Elementų atsiradimui turėjo ir grynosios konkurencijos bei rinkos jėgų veikimo konceptualizavimas.
ymiausias L. Walraso veikalas yra knyga Grynosios politinės ekonomijos elementai, arba visuomeninio turto teorija. i knyga, ileista dviem dalimis 1874 m. ir 1877 m., tapo iuolaikinės neoklasikinės ekonomikos teorijos biblija. Vienas i svarbiausių L. Walraso mokslinių indėlių, pateiktų iame veikale, inoma, yra ribinio naudingumo principų atradimas ar atkūrimas, kurio garbe jis dalijasi su C. Mengeriu ir W. S. Jevonsu. Tačiau tai toli grau ne pats reikmingiausias L. Walraso indėlis. L. Walraso vard¹ nemirtingu padarė tai, kad jis pirmasis nustatė bendr¹sias ekonominės pusiausvyros s¹lygas. Taip urayta bronzinėje atminimo lentoje Lozanos universiteto koridoriuje.
iame darbe, J. A. Schumpeterio pavadintame Tikslaus ekonomikos mokslo Didiaja Chartija, remdamasis subjektyvaus maksimalaus naudingumo principu, L. Walrasas pirmasis i ekonomistų sukūrė bendrosios ekonominės pusiausvyros udar¹ matematinį modelį visiems kapitalistinio ūkio tarpusavio ryiams apibūdinti. L. Walraso tirta ekonominė sistema yra udara ir niekaip nesusijusi su ioriniu pasauliu. i jo ekonominė sistema yra idealus ūkis, ir būtent prie tokio pobūdio normalaus ekonominio modelio, L. Walraso nuomone, stichikai eina visuomenė konkurencijos s¹lygomis. Kaip jis pats raė: I tikrųjų, visas pasaulis greitai gali virsti milinika beribe muge, sudaryta i galybės skirtingų rinkų, kuriose parduodamas ir nuperkamas turtas. Mūsų udavinys yra tiesiog irasti tokius dėsnius ir taisykles, prie kurių visi pardavimai ir pirkimai būtų linkź savaime (automatikai) prisiderinti . Skirtingai nuo A. Cournot, W. S. Jevonso, A. Marshallo ir kitų mokslininkų pasiūlytų rinkos pusiausvyros modelių, L. Walrasas apibūdino ne dalinź, o bendr¹j¹ simetrinių rinkų ekonominź pusiausvyr¹. Tuo pačiu, jis engė ryting¹ ingsnį matematizuojant ekonomikos teorij¹, daug prisidėjo suteikiant jai logik¹ darum¹ ir grietum¹. Todėl jis pelnytai laikomas iuolaikinio makroekonominio modeliavimo pradininku. Dabar gali atrodyti keistokai, bet L. Walraso novatorikos idėjos apie ekonominź pusiausvyr¹ nesudomino ymiausių to laiko ekonomistų, su kuriais jis susirainėjo, tarp jų ir A. Marshall¹, F. Edgeworth¹, C. Mengerį, E. von Bohm-Bawerk¹ ir J. B. Clark¹. Pats jo veikalas Grynosios politinės ekonomijos elementai pirm¹ kart¹ į anglų kalb¹ buvo iverstas tik 1954 m. Tai, tiesa, nesutrukdė gausiai jį cituoti anglų ir amerikiečių ekonominėje literatūroje gerokai anksčiau iki to
L. Walraso Elementų dviejose dalyse, J. A. Schumpeterio įvardytose veikalo aere perennis bendrosios pusiausvyros teorija plėtojama nuosekliai sprendiant keturias pagrindines grynosios ekonomikos problemas: trečioje knygos dalyje pagal straipsnio Equations de lechange (1875 m.) ivadas mainų bendrosios pusiausvyros teorij¹, ketvirtoje dalyje Gamybos teorija gamybos bendr¹j¹ pusiausvyr¹, pirm¹ kart¹ aptart¹ dar straipsnyje Equations de la production (1876 m.), kapitalizavimo ir kredito bendr¹j¹ pusiausvyr¹ bei pinigų apyvartos bendr¹j¹ pusiausvyr¹.
Kaip dar 1910 m. raė J. A. Schumpeteris Walraso ekonominės pusiausvyros teorija pretendavo į universalum¹; tai didi teorija, kurios minties kristalikai skaidri seka atskleidė grynai ekonominių ryių struktūr¹ naudojantis vienu fundamentaliu principu.
Bendrosios ekonominės pusiausvyros modelio (kartais vadinamo ir reprodukcijos schema) pagrindu tapo visų gamybos ir mainų dalyvių suskirstymas į dvi dideles grupes: gamybinių paslaugų (emės, kapitalo, darbo) savininkus ir verslininkus, panaudojančius iuos potencialius gamybos veiksnius. (Pastebėsime, kad is bazinis L. Walraso visuomenės skirstymas į gamybos veiksnių savininkus ir verslininkus vėliau tapo tipiku ekonomikos teorijos vadovėliuose). Bendrosios pusiausvyros modelis, darant prielaid¹, kad ekonominis pasaulis kiekvienu laiko momentu gali būti apraytas kaip sistema kartu nagrinėjamų lygčių, kuriose uduoti ekonominiai itekliai, gamybos veiksnių pasiūla, o taip pat inios, teikiamos pirmenybės ir skonis tų, kurie priima sprendimus bei įgyvendina atitinkamas optimalias strategijas, grindiamas paklausos ir pasiūlos analize ir susideda i kelių lygčių sistemų. Svarbiausios yra sistemos, apibūdinančios dviejų rinkų gamybinių paslaugų ir vartojimo produktų pusiausvyr¹. Gamyba ir vartojimas tampa susietais dėka ių dviejų viena kit¹ veikiančių rinkų.
Tarpusavio ryio idėja, L. Walraso nuomone, ir buvo ta, kad vienos rinkos būklė priklauso nuo kitos rinkos būklės, kitaip tariant, paklausa ir pasiūla tam tikroje rinkoje priklauso ne tik nuo atitinkamos prekės kainos, kaip buvo manoma dalinės pusiausvyros atveju, bet ir nuo visų prekių kainų.
Pirmoje rinkoje pardavėjais yra gamybos veiksnių (emės, darbo ir kapitalo, pastar¹jį daugiausia suprantant kaip piniginį kapital¹) savininkai. Pirkėjai yra verslininkai, gaminantys vartojimo prekes. Antroje rinkoje gamybos veiksnių savininkai ir verslininkai pasikeičia vaidmenims. Pusiausvyr¹ ioje sistemoje L. Walrasas apibūdino kaip būklź, kuriai esant a) gamybinių paslaugų efektyvi paklausa ir pasiūla yra lygios, b) produktų rinkoje egzistuoja pastovi stabili kaina ir c) produktų pardavimo kaina lygi katams, ireiktiems kaip gamybinės paslaugos. Pirmosios dvi s¹lygos priskirtinos mainų pusiausvyrai, o trečioji gamybos pusiausvyrai . Bendrosios ekonominės pusiausvyros matematiniame modelyje ias pusiausvyros s¹lygas L. Walrasas ireikė keturių tarpusavyje susijusių lygčių sistemomis.
Pirmosios dvi lygčių sistemos susijusios su problemomis, su kuriomis tiesiogiai susiduria verslininkas su gamybos veiksnių pasiūla ir baigtos produkcijos paklausa. Ir viena ir kita vertinama kaip kainos funkcija.
Pirmoji lygčių sistema apibūdina n gamybinių paslaugų pasiūl¹. emės (Qt), darbo (Qp) ir piniginio kapitalo (Qk) gamybinių paslaugų pasiūla buvo nagrinėjama kaip visų ių paslaugų rūių rinkos kainų (Pt, Pp, Pk) ir visų baigtų produktų kainų (Pb, Pc, Pd), ireiktų per pirmojo produkto (L. Walraso terminu numeraire) kain¹, laikom¹ matavimo (piniginiu) vienetu (Pa=1), funkcija:
Qt Ft (Pt, Pp, Pk, Pb, Pc, Pd )
Qp = Fp (Pt, Pp, Pk, Pb, Pc, Pd )
Qk = Fk (Pt, Pp, Pk, Pb, Pc, Pd )
Antroji lygčių sistema apibūdina m baigtinių produktų paklaus¹. Baigtinių produktų (b, c, d) paklausa (D) buvo nagrinėjama kaip visų gamybinių paslaugų kainų (lemiančių ias paslaugas teikiančių asmenų pajamas) ir visų ių produktų kainų funkcija:
Db = Fb (Pt, Pp, Pk, Pb, Pc, Pd )
Dc = Fc (Pt, Pp, Pk, Pb, Pc, Pd)
Dd = Fd (Pt, Pp, Pk, Pb, Pc, Pd )
Produkto a paklausa Da randama pagal lygčių sistemas (3) ir (4). Trečioji ir ketvirtoji lygčių (lygybių) sistemos apibūdina gamybinių paslaugų pasiūlos ir paklausos (t. y. gamybos veiksnių pasiūlos ir paklausos) bei baigtinių produktų kainų sumos ir gamybinių paslaugų kainų sumos pusiausvyr¹.
Trečioji lygčių sistema atspindi gamybinių paslaugų vartojim¹. Visų baigtinių produktų gamybai suvartojamos kiekvienos gamybinės paslaugos kiekis (s¹naudų suma) prilyginamas ios rūies gamybinės paslaugos visuminei pasiūlai:
atDa + btDb + ctDc + dtDd + = Qt
apDa + bpDb + cpDc + dpDd + = Qp
akDa + bkDb + ckDc + dkDd + = Qk
čia: at, ap, ak, , bt, bp, bk gamybos koeficientai, t. y. kiekvienos gamybinės paslaugos (t, p, k) kiekis, naudojamas pagaminti atitinkamai produktų a, b vien¹ vienet¹. (Beje, L. Walraso ribojanči¹ prielaid¹ dėl fiksuotų koeficientų vėliau suvelnino V. Pareto, o pači¹ i¹ idėj¹ dar 1894 m. pasiūlė E. Barone).
Galiausiai, ketvirtoji lygčių sistema rodo gamybinių paslaugų ir baigtinių produktų kainų santykį. Kiekvieno baigtinio produkto kaina buvo prilyginama visų sunaudotų jo gamybai gamybinių paslaugų kainų sumai:
atPt + apPp + akPk + = 1
btPt + bpPp + bkPk + = Pb
ctPt + cpPp + ckPk + = Pc
dtPt + dpPp + dkPk + = Pd
Pagal L. Walraso modelį iose keturiose lygčių sistemose bendras lygčių skaičius (2m + 2n 1) lygus neinomųjų skaičiui (2m + 2n 1). Tai leidia rasti vienintelį io pusiausvyros udavinio matematinį sprendinį. Aiku, labai norint, galima būtų L. Walraso lygčių sistem¹ supaprastinti agreguojant (sujungiant). Tai puikiai buvo padaryta keynesistinės ekonomikos teorijos garsiojoje J. R. Hickso ir A. Hanseno IS-LM versijoje, sumaintoje iki keturių lygčių.
L. Walraso bendrosios pusiausvyros modelis leido suprasti, kad rinkai gaminamų produktų ir gamybos veiksnių kainas galima nustatyti tik vienu metu, o ne paeiliui viena ar kita tvarka. Taip pat is modelis padėjo suvokti, kad dalinė pusiausvyra tam tikrame rinkų skaičiuje neutikrina visos ekonomikos, kurioje yra didelis rinkų skaičius, bendrosios pusiausvyros
Pastebėtina, kad L. Walrasas labai supaprastino pusiausvyros problemos sprendim¹, darydamas prielaid¹, kad mainai, vadinasi, ir gamyba gali vykti tik tada, kai pusiausvyra jau pasiekta L. Walraso modelyje tatonnement, kurį aptarsime truputį vėliau, jokioje rinkoje nevyksta jokių faktikų sandorių, kol paklausa ir pasiūla nesusilygina esant pusiausvyros kainai). i prielaida ne tik supaprastina klausim¹, bet ir atspindi bendr¹ L. Walraso poiūrį, pagal kurį numanoma, kad rinka yra visikai konkurentinė, kaip kad grynojoje mechanikoje i pradių daroma prielaida, kad visos mainos dirba neesant trinties. i¹ prielaid¹ L. Walrasui pakudėjo jo stebėjimai Paryiaus fondų biroje, kurioje beveik nevyko nepusiausviros sandorių. Panaus įspūdis jam susidarė ir stebint ir kai kurias kitas gerai organizuotas rinkas realiame ekonominiame pasaulyje, tokias kaip grūdų ir uvų rinkas. Vadinasi, tatonnement tokiose specifinėse rinkose kaip prisitaikymo modelis nėra visikai nerealus. Tačiau tokį modelį, kuris būdingas tik kai kurioms specifinėms rinkoms, taikyti visai realiai ekonomikai visikai nerealu, nes iankstinio prisitaikymo prie mainų transakcijas paprastai nebūna. Efektyvūs sandoriai vyksta net ir tose rinkose, kuriose konkurencija, nors ir organizuota ne taip gerai, funkcionuoja visai pakankamai.
Tačiau pats autorius ekonominės pusiausvyros modelį laikė ne pusiausvyros utikrinimo instrumentu, kuriuo turėtų pasinaudoti koks nors visagalis ekonominio gyvenimo tvarkytojas (pavyzdiui, valstybė), o stabilios pusiausvyros galimybės laisvos rinkos ir visų ekonomikos subjektų siekio maksimizuoti naudingum¹ s¹lygomis įrodymu. inoma, jis laikė savo modelį abstrakčiu, bet teisingai atspindinčiu būd¹, kuriuo kapitalistinėje visuomenėje konkurencija kreipia kainas į jų pusiausvyrines reikmes. Taigi L. Walraso teorijoje pusiausvyra, viena vertus, nagrinėta kaip grynai funkcinis reikinys, kita vertus, kaip individų subjektyvaus siekio gauti maksimalų naudingum¹ laisvos konkurencijos s¹lygomis iraika. Kaip paymėjo J. R. Hicksas, A. Cournot dėka, laisvos konkurencijos pasirinkimas ieities taku padėjo L. Walrasui įveikti W. S. Jevonso problem¹, kaip elgtis su individualių norų skirtumais. O dėka Piccardo, parodiusio jam, kaip i to ivesti paklausos kreives, ribinio naudingumo principas leido įdiegti racionalų vertės teorijos pagrind¹, kai W. S. Jevonsas apsisunkino galutiniu naudingumu ir kainomis. Faktikai L. Walrasas iekojo ne pusiausvyros s¹lygų, o tik siekė pagrįsti stabilios pusiausvyros egzistavim¹ laisvos konkurencijos ūkyje. Jis net nemėgino ivesti matematikai grietų pusiausvyros egzistavimo s¹lygų, o tik apsiribojo realaus pasaulio konkurencinių rinkų judėjimo į pusiausvyr¹ galimo mechanizmo, vadinamojo tatonnement (pranc. iekojimo apčiuopomis) proceso, leidiančio sprźsti pusiausvyros determinizmo problem¹, parodymu ir tatonnement teorijos, parodančios, kaip pusiausvyros problemos empirikai ar praktikai sprendiamos rinkose naudojant konkurencijos mechanizm¹, iplėtojimu. Esminį tokios pusiausvyros pagrind¹ jis įvelgė, kaip maksimalaus naudingumo prielaidos, vidutinės ar lygios pelno normos kapitalui susidaryme. L. Walrasas raė: viena vertus, maksimalus efektyvus naudingumas, kita vertus, kainos vienetas, ar tai produkto produktų rinkoje, paslaugos paslaugų rinkoje ar grynųjų pajamų kapitalų rinkoje, tokia dviguba s¹lyga, pagal kuri¹ siekia organizuotis ekonominių interesų pasaulis panaiai kaip astronominių judėjimų pasaulis siekia organizuotis pagal traukos, tiesiogiai proporcingos masėms ir atvirkčiai proporcingos atstumo kvadratui, dvigub¹ s¹lyg¹ .
Pagal L. Walras¹, ekonominė rinkos pusiausvyra gyventojams yra socialiai naudinga. Tiesa, pats is naudingumas pagrindiamas ne visikai aikiai. Vienais atvejais L. Walrasas teigia, kad pusiausvyros s¹lygomis kiekvienas subjektas gauna daugiau naudos, nei nesant tokios pusiausvyros. Kitais atvejais jis tvirtina, kad pusiausvyros s¹lygomis pasiekiama didiausias visuminis naudingumas, nors pavieniams subjektams jis gali būti didesnis esant nepusiausvyros ekonomikos būklei. Tiesa, pereinant į pusiausvyr¹ jų praradimas bus maesnis, nei kitų laimėjimas.
L. Walraso teorij¹ galima apibendrinti taip: kiekvien¹ rinkos kain¹ atitinka savas prekių racionalaus paskirstymo būdas, grindiamas maksimaliu subjektyviu naudingumu ir sava paklausa bei pasiūla. Tokių naudingumo maksimumų subjektas iskiria tiek, kiek yra kainų. Realiai įgyvendinamu subjektyvaus naudingumo maksimumu yra tas, kuriam esant nusistovi kiekvieno konkretaus individo prekės paklausos ir kito individo prekės pasiūlos lygybė. Kitais odiais tariant, kaina lemia paklaus¹, pastaroji pasiūl¹, o pači¹ kain¹ lemia maksimalus subjektyvus naudingumas esant paklausos ir pasiūlos lygybei. Vadinasi, viena vertus, prekės kaina bus laikoma priklausoma nuo likusių paslaugų ir produktų kainų visumos, o antra vertus nuo subjektyvaus naudingumo.
Vis dėlto pabrėtini ir supaprastinimai, kuriuos savo modelio lygtyse padarė L. Walrasas. Pirma, usiduotos (pasirinktos) ribinio naudingumo funkcijos, kurios reikė usiduot¹ (pasirinkt¹) pirminį prekių ir paslaugų, realizuojamų rinkoje, kiekį. Antra, usiduotos (pasirinktos) ribinio produktyvumo funkcijos, kurios reikė, kad galimos identikos ilaidos, t. y. pastovi jų gr¹a; trečia, kainos kitimas tiesiogiai priklauso nuo paklausos virijamo pasiūlos dydio. Be to, dar 1890 m. L. Bortkiewiczius savo labai įspūdingoje L. Walraso Elementų apvalgoje teigė, kad jo modelis buvo statikas ta prasme, kad jis numanė kiekius, priimtus kaip konstantas, bei naudingumo funkcijas kaip nekintamas, ir dinamikas pateikiant mainų lygtis, norint parodyti kaip pasiekiama stabili pusiausvyra.
Matyt, įvertinant visus iuos aspektus, J. R. Hicksas, savo darbuose įrodźs globalų ekonominės pusiausvyros stabilum¹, t. y. taikydamas savo suformuluotas ir matematikai formalizuotas bendrojo pakeičiamumo s¹lygas, parodźs, kad ekonominė pusiausvyra pasiekiama i kiekvienos pradinės ekonomikos būsenos, nelabai palankiai ir įvertino L. Walraso sistemos vaizd¹ (kaip jis pats isireikė). Jis pareikė taip: Akivaizdu, kad daugelis ekonomistų (galbūt, net dauguma tų, kurie rimtai usiėmė Walraso darbų studijavimu) galiausiai pajautė tam tikr¹ jo poiūrio nevaisingum¹. I tikrųjų, pasakytų jie, Walrasas pasiūlė mums sistemos vaizd¹ kaip visum¹, bet tai gana bendras vaizdas, ir vargu ar jis reikia k¹ nors daugiau, iskyrus utikrinim¹, kad viskas kaip nors savaime susitvarkys. A manau, kad io Walraso sistemos nevaisingumo prieastis daugiausia yra dėl to, jog jis nepriėjo prie jo bendrosios pusiausvyros sistemos kitimo dėsnių formavimo. Jis galėjo suformuluoti s¹lygas, susijusias su kainomis, nustatytomis įvertinant konkrečius iteklius ir konkrečias pirmenybes. Tačiau jis nepaaikino, kas atsitiks, jei skoniai arba itekliai pasikeis (iskirta mano. Aut. pastaba).
Įdomu, kad kai L. Walrasas pirm¹ kart¹ 1873 m. pristatė savo grynųjų mainų modelį Moralės mokslų ir politikos akademijoje, i karto sukėlė neigiam¹ kelių ymiausių Prancūzijos ekonomistų reakcij¹. Jie teigė, kad L. Walraso racionali konstrukcija neturėjo jokio empirinio turinio ir, tai dar svarbiau, net negalėjo jo turėti dėl savo fundamentalaus pagrindo, slypėjusio modelio aksiomose. Juk L. Walraso sistemoje nedalyvauja gyvi monės, funkcionuojantys sudėtingoje socialinėje sistemoje. Be to jo sistemoje, kaip ir visose panaiose sistemose, gamybos veiksniai abstrakčios kategorijos, kurių lyg ir neveikia jėgos, teikiančios ekonomikai jai būding¹ kitim¹ (judėjim¹).
Tenka sutikti, kad L. Walraso bendrosios pusiausvyros teorija, be abejonės tapusi puikiu kūrybiniu pasiekimu ir irykinusi tarpusavio priklausomybės idėj¹ bei parodiusi kaip ji susiklosto ir pasireikia, nėra visagalė. Juk ji sukurta pagal tatonnement prielaid¹, leidusi¹ L. Walrasui sprźsti pusiausvyros udavinį, į savo modelį neįtraukiant pinigų (jie L. Walraso tatonnement ekonomikos teorijoje atliko labai ribot¹ vaidmenį, pačius pinigus savo Pageidaujamų grynųjų pinigų balanso (Encaisse desiree) pinigų teorijoje matant kaip ateities utikrinimo priemonź, taip pat galinči¹ patenkinti daugelį vartotojų trokimų), o patys L. Walraso modeliai apskritai nėra praktikai pritaikomi. Jie buvo sumanyti parodyti fundamentinź reikmź tokių realaus pasaulio ekonomikos sudedamųjų dalių, kaip verslininkai ir gamyba, investicijos ir procento norma, prekių atsargos, pinigai ir t. t., nuosekliai įtraukiant juos į paprastus modelius, kurie vėliau iplėtojami į sudėtingesnius. L. Walrasas teorikai domėjosi ne dalinių problemų sprendimu, o tuo, k¹ J. R. Hicksas vadino bendrųjų principų, sudarančių rinkos ekonomikos funkcionavimo pagrind¹, vaikymusi. Todėl jam gerai tinka L. von Miseso austrų mokyklos dvasia isakytas kaltinimas visiems ekonomistams-matematikams, kad jie [] nepastebi individualaus loėjo, kuris siekia ne sukurti tolygiai besiplėtojanči¹ ekonomik¹, o pasipelnyti i veiksmo, kuris geriau pritaiko įvykių vyksm¹ tikslams pasiekti, kurių tuo veiksmu siekiama, o tai yra geriausias įmanomas būdas nemalonumui paalinti [] Jie apibūdina t¹ įsivaizduojam¹ pusiausvyr¹ daugybe vienalaikių diferencinių lygčių [] Jie elgiasi su pusiausvyra taip, tarsi tai būtų reali esybė, o ne ribojanti s¹voka, vien proto įrankis. Tai, k¹ jie daro, yra tučias aidimas su matematiniais simboliais, laiko leidimas, netinkantis jokioms inioms perteikti . Be to, ir paties L. Walraso teorinio ar matematinio sprendimo nepakako garantuoti bendr¹j¹ pusiausvyr¹; tai dar 1881 m. savo apvalgoje nurodė Wilhelmas Lexis. Kaip pastebėjo M. Blaugas, iki ių dienų neįmanoma parodyti, kad galutinė pusiausvyra ekonomikoje kaip visumoje nepriklauso nuo kelio, kuriuo buvo judama pusiausvyros link ar kad, pasirinkus vien¹ i visų galimų kelių, pastarasis, faktikai įgyvendintas, būtinai padės pasiekti pusiausvyr¹. Todėl, norint apibūdinti bendrosios ekonominės pusiausvyros stabilumo s¹lygas, labai svarbūs buvo G. K. Casselio, K. Schlesingerio, A. Waldo, J. von Neumanno, ir ypač P. A. Samuelsono 1941 m. pradėti tyrimai. Jie metodologikai buvo grindiami io ekonomisto 1938 m. sukurta atskleistos preferencijos teorija. Galiausiai, XX a. etajame deimtmetyje bendrosios pusiausvyros modelio ekonomikai prasmingo sprendimo buvim¹ pagrindė Nobelio premijos laureatai ekonomikos srityje K. J. Arrow (1972 m.), Gerard as Debreu (1983 m.), L. W. McKenzieis, L. Hurwiczius, H. F. Sannenscheinas, D. Gale ir F. Nikaido.
Tačiau vis dėlto pagal dabartinius ekonomikos mokslo pasiekimus nereikėtų nepelnytai sumenkinti L. Walraso indėlio į ekonominės minties istorij¹. Kaip savo laiku raė J. A. Schumpeteris, nė vienas ekonomistas negali laikyti savo isilavinim¹ baigtu, kol jis jos (L. Walraso knygos. Aut. pastaba) neperskaitė iki galo . O V. Pareto L. Walraso nemaėjanči¹ ekonomikos pusiausvyros lygčių sistemos svarb¹ toliau plėtojantis ekonomikos mokslui vaizdiai palygino su nemaėjančia I. Newtono Principų reikme vykstant dangaus kūnų mechanikos paangai. L. Walraso koncepcija turėjo didiulį poveikį ekonomikos teorijai, nes ji atvėrė ekonomikos teorijos matematizavimo er¹. Aiku, jis buvo ne pirmasis, kuris rėmėsi matematika. Jau kai kurie klasikinės mokyklos atstovai naudojo matematinius instrumentus; gerokai iki L. Walraso darbų pasirodymo mėginta ūkio tarpusavio ryių idėj¹ įvilkti į matematinių lygčių sistemos rūb¹. Tačiau L. Walrasas buvo pirmas, kuris matematik¹ i iliustravimo priemonės pavertė ekonominių s¹ryių iraikos būdu. Todėl neatsitiktinai jo pasiūlyta rinkų struktūra ir ekonominio proceso dalyvių klasifikacija davė pradi¹ gausybei ekonominės pusiausvyros matematinių teorijų bei įėjo į ekonomikos teorijos vadovėlius. L. Walraso idėjos tapo vienu i ekonometrijos ekono mija) + gr. metreo matuoju) pagrindų, taip pat ir amerikiečių ekonomisto, 1973 m. Nobelio premijos laureato ekonomikos srityje Wassilyio Leontiefo sukurtiems ilaidų rezultato modeliams.
Ne maesnį vaidmenį bendrosios ekonomikos pusiausvyros koncepcijoje atliko ir L. Walraso mokinio bei Lozanos mokyklos tradicijų tźsėjo Vilfredo Pareto teorija, kurioje plėtojant pusiausvyros matematinź koncepcij¹ naujovikai pavelgta į daugelį idėjų ir kategorijų, buvusių jo pirmtakų, tarp jų ir L. Walraso, teorijų pagrindu. V. Pareto teorijoje jau galima įvelgti galutinį ekonomistų-matematikų poiūrių ir subjektyvaus naudingumo koncepcijų atsiskyrim¹, nes V. Pareto pagrindiniu savo udaviniu laikė grynos ekonomikos teorijos sukūrim¹, ivaduojant j¹ i vertingumo sampratos apskritai, bei naudingumo sampratos tame tarpe. (Norėdamas ivengti painiavos, V. Pareto net patį odį naudingumas pakeisti terminu ofelimitetas, t.y. pageidautinumas). Jei prisimintume Johno Neville Keyneso politinės ekonomijos klasifikavimo trichotomij¹, tai, skirtingai nuo jo, V. Pareto, kaip ir L. Walrasas, skiriam¹j¹ linij¹ brėė ne tarp pozityvinės ir normatyvinės ekonomikos teorijos, bet tarp grynosios ir taikomosios ekonomikos teorijos, nes bent jau V. Pareto, jei ne L. Walrasui, grynoji ekonomikos teorija apėmė tik pozityvinź ekonomikos teorij¹ ir atmetė tiek tai, k¹ J. N. Keynesas vadino politinės ekonomijos normatyviniu ar reguliuojančiu mokslu, tiek menu
Italų kilmės ekonomistas V. Pareto buvo plačių mokslinių paiūrų: greta ekonomikos jį taip pat domino politika ir sociologija. Tai atsispindėjo ir i jo publikacijų įvairovės. Pagrindiniais V. Pareto veikalais yra laikoma dviejų tomų Politinės ekonomijos kursas (1898 m.), kuriame daugiausia nagrinėjama, aptariama ir bei plėtojama L. Walraso bendrosios pusiausvyros teorija (tiesa, J. R. Hickso nuomone, isakyta knygoje Vertė ir kapitalas (1939 m.): Jo (V. Pareto Aut. pastaba) garsioji bendrosios pusiausvyros teorija yra ne daugiau, kaip elegantikesnis Walraso doktrinų pateikimas), Politinės ekonomijos mokymas (1906 m.) ir Bendrosios sociologijos traktatas (1916 m.). V. Pareto, skirtingai nuo L. Walraso, nuolat laikėsi nuostatų, palankių laisvai prekybai ir laisvai rinkai. Jis ipaino individualistines vertybes, giliai įaugusias į jo asmeninź biografij¹, socialinź kilmź ir karjer¹.
Gyvenimo kelias V. Pareto gimė 1848 m. Paryiuje. Jo senelis turėjo markizo titul¹, o 1811 m. imperatoriaus Napoleono buvo pakeltas į baronus. V. Pareto tėvas u savo respublikonikas paiūras buvo itremtas i Italijos, Paryiuje vedė Mari Metenje, kuri tapo Vilfredo motina. 1850 m. V. Pareto eimynai buvo leista grįti į Italij¹, ten jis baigė vidurinź mokykl¹, o vėliau, apsigynźs diplominį darb¹ tema Kietųjų kūnų pusiausvyros bendrieji principai, baigė Turino politechnikos universitet¹ (1869 m.) ir įgijo aukt¹jį ininerinį isilavinim¹. Ilgas V. Pareto gyvenimo etapas (18741892 m.) susijźs su aktyvia praktine veikla Florencijoje, kur jis kilo karjeros laiptais nuo susisiekimo kelių ininieriaus iki Italijos metalurgijos gamyklų vyriausiojo valdytojo. Neretai tarnybiniais reikalais jis vykdavo į usienį, taip pat Anglij¹. Tai sustiprino jo kaip demokrato bei ekonominio liberalizmo alininko nuostatas.
V. Pareto mokslinių interesų ratas smarkiai isiplėtė 1891 m., kai jį sudominusio darbo Grynos ekonomikos principai autorius Maffeo Pantaleoni (18571924 m.), kartais vadinamas Italijos A. Marshallu, ir kitas L. Walraso mokinys Enrico Barone (18591924 m.), 1896 m. ileidźs svarbiausi¹ savo veikal¹ Studi sulla distribuzione ir pirmasis pradėjźs tirti s¹lygas, norint optimaliai paskirstyti iteklius esant socializmui, taip pat plėtojźs marinalizmo idėjźs Italijoje, supaindino jį su L. Walraso A. Cournot ir F. Edgewortho veikalais. Tais pačiais metais V. Pareto susipaino su pačiu L. Walrasu. Dėl to 18921894 m. V. Pareto paraė nemaai straipsnių ekonomikos teorijos klausimais. Jo mokslinź ateitį, galima sakyti, nulėmė L. Walrasas, 1892 m. pasiūlźs jam vietoj savźs perimti Lozanos universiteto politinės ekonomijos katedr¹. 1893 m. V. Pareto jau buvo paskirtas ios katedros profesoriumi ir jai vadovavo iki 1906 m. Vėliau pasirodė jau minėtos stambios mokslinės publikacijos.
Paymėtina, kad 1898 m. V. Pareto gavo didelį dėdės palikim¹, kuris tapo rimta parama plėtoti mokslinius tyrimus. 1901 m. jis nusipirko vil¹ Selinijoje enevos eero pakrantėje ir nusprendė ten apsigyventi. Pablogėjus sveikatai 19071908 m. V. Pareto politinės ekonomijos kurso skaitymui pasitelkė P. Boninzenji, o 1912 m. į kurs¹ jam visikai perleido, sau pasilikdamas tik sutrumpint¹ sociologijos kurs¹. Paskutinź savo sociologijos paskait¹ jis perskaitė 1916 m. Dar po dvejų metų 1918 m. Lozanos universitetas atventė V. Pareto 70 metų jubiliejų. Paymėtina, kad V. Pareto turėjo tiesioginź įtak¹ B. Mussoliniiui, kuris prie Pirm¹jį pasaulinį kar¹ klausėsi jo paskaitų veicarijoje. I pagarbos, 1923 m. V. Pareto buvo paskirtas Italijos karalystės senatoriumi (su s¹lyga, kad grį į Italij¹), kuriuo buvo iki mirties tų pačių metų vasar¹. Istorinis teisingumas reikalauja pastebėti, kad paskutiniuose savo straipsniuose V. Pareto i esmės teigiamai atsiliepė apie faizm¹, bet i jo reikalavo liberalizavimo. Jis faktikai evoliucionavo nuo elitistinės pozicijos į antiparlamentinź ir profaistinź. V. Pareto pamau iplėtojo elito vadovaujamo valdymo pranaumų analizź, kuri¹ aktyviai parėmė 1922 m. naujai atsiradźs faistinis reimas. Jo kompromisas su faizmu turėjo rimtų padarinių, nes keletas jo tiesioginių alininkų, pavyzdiui, Amoroso, tapo labai įtakingais B. Mussoliniio reimo veikėjais.
Ekonomikos teorija. Kalbant apie V. Pareto metodologinių pozicijų ypatybes, paymėtina, kad jis, kaip ir L. Walrasas, daugiausia dėmesio kreipė į bendrosios ekonominės pusiausvyros problemų tyrimus, remdamasis, kaip ir jis, ekonominės analizės marinalistinėmis idėjomis. Kita vertus, kokybikai nauji pusiausvyros buvimo ekonomikoje prielaidų ir veiksnių tyrimo principai leidia V. Pareto (skirtingai nuo L. Walraso) laikyti antrosios bangos marinalistu ir atitinkamai vienu i neoklasikinės ekonominės minties pradininkų.
Skirtingai nuo kitų matematinės mokyklos teoretikų, V. Pareto neigė patį prieasties padarinio ryių ekonomikoje ir visuomeniniuose reikiniuose fakt¹. Pavyzdiui, kas lemia kain¹ ribinis naudingumas, paklausa ir pasiūla, gamybos katai ar dar kas nors? is klausimas, kurį veltui mėgino isprźsti W. S. Jevonsas ir L. Walrasas, V. Pareto paprasčiausiai neegzistavo. Jis, kaip ir dauguma iuolaikinių mokslininkų, tarp reikinių pripaino tik funkcinius ryius, i esmės, esančius gamybinių santykių periferijoje (kaina priklauso nuo paklausos, paklausa nuo kainos, o mokslo udavinys yra tik nustatyti kiekybinį jų santykį). Laikydamasis funkcinio poiūrio, V. Pareto įveikė L. Walrasui būding¹ subjektyvizm¹. Tai leido jam atsisakyti naudingumo (poreikio) kaip vienintelės mainų prieasties ir pereiti prie ekonominės sistemos kaip visumos apibūdinimo, kur ir paklausa (vartojimas) ir pasiūla (gamyba) nagrinėjami kaip pusiausvyros ekonomikoje elementai
Pagal minėtas metodologines pozicijas V. Pareto savo svarbiausiame veikale Politinės ekonomijos kursas (18961897 m.) rytingai atsiribojo nuo tradicinės praktikos. is darbas faktikai tapo takoskyra gerovės subjektyvios teorijos istorijoje. Ankstesni autoriai, naudingumo teorijos atstovai, visada gerovź laikė kiekybinių, galimų imatuoti naudingumų visuomenės visiems individams (namų ūkiams) suma. Atitinkamai optimaliu buvo laikomas toks iteklių paskirstymas, kuris ia prasme maksimizavo gerovź. Iki A. Marshallo laikų buvo pripaįstama, kad i laimės aritmetika grindiama prielaida, jog visiems monėms būdingos identikos pajamų naudingumo funkcijos. Tokiu atveju, aiku, optimalus iteklių paskirstymas bus pasiektas juos paskirsčius lygiai.
J. Benthamo postulatas, pagal kurį bendra gerovė tai pavienių monių gerovių paprasta aritmetinė suma, leido ivengti būtinybės lyginti naudingum¹ įvairiems monėms, kadangi nagrinėjamas vienas vienintelis atvejis, kuriam toks palyginimas nesudaro sunkumų. Faktikai visi autoriai iki V. Pareto tokiu būdu ignoravo įvairių optimumų, susijusių su įvairiu pajamų pasiskirstymu, lyginimo klausim¹.
Kaip minėta, Politinės ekonomijos kurse V. Pareto, pamatine etine preziumcija pasirinkźs pagarb¹ individualioms teikiamoms pirmenybėms, rytingai atsitraukė nuo tradicinės praktikos. Jis atmetė kiekybinį naudingum¹ ir naudingumo adityvinź funkcij¹, bei teigė, kad kiekvieno individo nauda specifinis dydis, todėl nėra prasmės kalbėti apie suminź (bendr¹) naud¹ ir j¹ nagrinėti. Ji paprasčiausiai neegzistuoja. Todėl, jei L. Walraso bendrosios ekonominės pusiausvyros modelyje jos pasiekimo kriterijumi buvo laikomas naudingumo maksimizavimas, kuris negali būti imatuotas, tai V. Pareto modelyje is kriterijus buvo pakeistas kitu, būtent konkretaus individo teikiamų pirmenybių santykių imatavimo įvertinimu, t. y., kaip sakoma matematikoje, eilikumo (ordinalinių) dydių, apibūdinančių jų eilikum¹, iaikinimu. Tam jis reformavo W. S. Jevonso L. Walraso individuali¹ naudingumo funkcij¹, kuri jam pasirodė per daug abstrakti. J¹ V. Pareto pakeitė teikiamų pirmenybių eilikumo funkcija. Tvirtinimas, kad tam tikros gėrybės naudingesnės u kitas, pagal V. Pareto, reikia, kad mogus ioms gėrybėms, lyginant su kitomis, teikia pirmenybź. Be to, vietoj pavienių gėrybių subjektyvaus naudingumų eilikumo palyginimo jis įvedė ių gėrybių rinkinių palyginim¹ (tai galioja ir sunkumų neigiamoms pirmenybėms).
Jei į gėrybių visum¹ pavelgti disponuojančio ribotomis piniginėmis pajamomis racionalaus subjekto akimis, tai ji atrodys kaip daugybė jų kombinacijų (rinkinių). ie rinkiniai skiriasi vienas nuo kito tuo, koks pavienių gėrybių kiekis juos sudaro. Rinkinius, kuriems racionalus subjektas teikia toki¹ pat pirmenybź, V. Pareto apraė (pavaizdavo) naudodamasis abejingumo kreivėmis, perimtomis i F. Edgewortho. (Tiesa, V. Pareto, skirtingai nuo F. Edgewortho, naudojosi ne kreive ploktumoje, o paviriumi trimatėje erdvėje. Dėl to atsirado Pareto trimatės diagramos, kurių ayse atidedami nevienodi vartotojų turimi vienos ir kitos gėrybės kiekiai. Abipusis abejingumo pavirių persidengimas pateikia trajektorij¹ optimaliam kilimui nuo vieno teikiamų pirmenybių lygio prie kito). Aiku, neįmanoma imatuoti kiekvieno rinkinio absoliutaus naudingumo bei negalima pasakyti, kiek konkrečiai vienas rinkinys naudingesnis u kit¹. Tačiau, kaip manė V. Pareto, funkcija, atspindinti racionalaus subjekto teikiamų pirmenybių iems rinkiniams eilikum¹, gali pakankamai apibūdinti jų elgesį. Prakalbus apie abejingumo kreives, galima dar paminėti, kad E. Barone V. Pareto abejingumo emėlapį papildė tiesia linija, kuri atspindėjo dviejų prekių santykines kainas, taip pat galėjo apibūdinti individualių pajamų, ireiktų skirtingais kiekvienos prekės kiekiais, dydį. J. R. Hicksas, pasinaudodamas iuo abejingumo emėlapiu ir biudetine linija, sugebėjo atskirti vien¹ nuo kito pakeitimo efekt¹ ir pajamų efekt¹ bei savo tyrimais, 1934 m. paskelbtais urnale Economica, prisidėjo prie to, kad abejingumo emėlapiai ekonomikos teorijoje taptų efektyviu analizės metodu.
Visikai pritardamas L. Walraso bendrosios pusiausvyros sistemai, V. Pareto buvo pirmas ekonomistas, nagrinėjźs ios sistemos sprendinio egzistavimo klausim¹. Jis teigė, kad pusiausvyr¹ galima nusakyti penkiomis pagrindinėmis s¹lygomis
kaina ireiktos teikiamos pirmenybės (ribiniai naudingumai) lygios visoms prekėms;
kiekvienam ekonominių santykių subjektui pajamų suma yra lygi ilaidų sumai;
perėjimas i nepusiausvyrinės būklės į pusiausvyrinź nereikalauja nei gėrybių kiekio padidėjimo, nei sumaėjimo;
pagamintų prekių kainos lygios jų gamybos katams.
gamybinių gėrybių atsargos yra konkretus dydis ir gamybos procese visikai panaudojamos; kitaip tariant, turimas pirminių produktų kiekis lygus ių produktų, gamybos procese transformuotų į kitus produktus, kiekiui.
Savotikai įdomu palyginti, k¹ apie laisv¹ konkurencij¹ ir pusiausvyr¹ kalbėjo A. Smithas ir A. Marshallas, bei L. Walrasas ir V. Pareto. Be abejo, pirmųjų mokslininkų laisvos konkurencijos analizė, pagrįsta nematomos rankos teorema, pagal savo tradicij¹ gerokai skyrėsi nuo antrųjų mokslininkų. Jei bendrosios pusiausvyros teorija buvo tinkama nagrinėti pusiausvyr¹ ir beveik visai netinkama aptarti, kaip ji pasiekta, tai A. Smitho ir A. Marshallo analizė, prieingai, buvo beveik visai netinkama kalbant apie pusiausvyr¹ ir labai tinkama aptarti, kaip ji pasiekiama. Ji buvo daugiau konkurencijos proceso, o ne konkurencinės pusiausvyros galutinės būklės tyrimas.
Paymėtina, kad skirtingai nuo L. Walraso modelio, V. Pareto analizavo ne tik laisvos konkurencijos ekonomik¹, bet ir įvairius monopolizuotos rinkos tipus. Tai savarankiku ekonomistų tyrimų objektu tapo tik po keleto deimtmečių, t. y. XX a. viduryje.
V. Pareto taip pat naujovikai sprendė pusiausvyros socialinio įvertinimo problem¹. Savo Politinės ekonomijos mokyme jis, atsisakźs tradicinio naudingumo kiekybinio apibūdinimo poiūrio, kai remiamasi beasmeniu naudingumų lyginimu (tiesa, vėliau V. Pareto, puikiai supratźs, kad individualių naudingumų negalima palyginti, vis dėlto susim¹stė apie kolektyvinio naudingumo apibrėim¹), suformulavo visuomeninio maksimalaus naudingumo samprat¹. V. Pareto suformulavo geriausio iteklių paskirstymo kriterijų, į ekonominės minties istorij¹ įėjusį Pareto optimumo pavadinimu. Pagal jį, iteklių paskirstymas laikytinas socialiai optimaliu, jei prekių gamybos ir mainų būdu negalima pagerinti kurio nors ekonominio proceso dalyvio padėties, tuo pat metu nesumainus bent vieno i likusių dalyvių gerovės (padėties). Jei io reikalavimo laikomasi, ekonomika yra pusiausvyros būklėje. Judėjimas optimumo link (Pareto pagerinimas) siejamas su tokiu iteklių paskirstymu, kuris pagerina bent vieno mogaus gerovź, nepadarydamas alos kitiems. Pastebėtina, kad panai¹ idėj¹ gerokai anksčiau isakė dar A. Cournot, teigdamas, kad Jei tam tikroje ekonominės sistemos dalyje įvyksta pakeitimas, kuris neturi įtakos visai likusiai sistemai, ir jei tas pakeitimas susijźs su palyginamais dalykais, tada gali būti pripaįstama paanga, pagerinimas.
Taigi Pareto optimumo koncepcija leidia priimti pelno (atitinkamai ir naudos) maksimizavimo optimalius sprendimus, jei vartojimo optimalios kombinacijos teorinė argumentacija grindiama tokiomis prielaidomis, kaip: tik asmeninis savos gerovės vertinimas visuomeninės gerovės nustatymas pagal pavienių monių gerovź pavienių monių gerovės nepalyginamumas
V. Pareto paymėjo, kad tikrovėje gali egzistuoti daugybė ekonomikos pusiausvyros variantų priklausomai nuo to, kaip yra pasiskirsčiusi nuosavybė gamybiniams itekliams. Vadinasi, galima ir daugybė Pareto optimumų. Kaip tada galima palyginti ių skirtingų pusiausvyros variantų socialinį efekt¹? Pagal V. Pareto, i dviejų lyginamų variantų socialiai efektyvesnis tas, kuriam esant nors vieno subjekto padėtis geresnė, o likusiųjų bent jau ne blogesnė.
I čia iplaukė ir V. Pareto nuostata neigti tai, kad pajamų nelygybź lemia jų pasiskirstymo tarp klasių problema. Savo darbe Socialistinės sistemos (1902 m.) jis raė: Skurdių klasių gerovės augimo problema greičiau yra turto gamybos ir isaugojimo, nei paskirstymo problema. Teisingiausias būdas pagerinti skurdių klasių padėtį padaryti taip, kad turtas augtų greičiau nei gyventojų skaičius.
Į ekonomikos mokslo istorij¹ V. Pareto įėjo ir kaip vadinamojo Pareto dėsnio, nusakančio priklausomybź tarp pajamų dydio ir jas gaunančių asmenų skaičiaus, autorius. is pagal statistinius duomenis V. Pareto ivestas dėsnis skelbia, kad pajamų, artimų vidutinėms ir virijančių vidutines, pasiskirstymas gana pastovus, nes jis atspindi gyventojų gabumų pasiskirstym¹. Todėl didioji pajamų dalis akumuliuojama daugumos gyventojų, o didelės pajamos sudaro tik ma¹ nacionalinių pajamų dalį. Tačiau jei bendra pajamų suma auga greičiau, nei gyventojų skaičius, skirtumas tarp įvairių gyventojų sluoksnių gali maėti.
Pastebėtina, kad vėliau Pareto optimumo koncepcij¹ praturtino ir i dalies apm¹stė i naujo keletas kitų ekonomistų. Juk V. Pareto paliko nuoalyje atvejį, kai pokytis padidina vienų individų gerovź ir sumaina kitų. Čia, jis darė ivad¹, kad nebegalima toliau beatodairikai teigti, jog bendruomenė kaip visuma gauna naudos i pokyčio. Naujosios gerovės ekonomikos teorijos vėlesnėse diskusijose is atvejis buvo ieities takas vengrų kilmės vienam ymiausių pokarinio laikotarpio Kembrido ekonomistų N. Kaldorui (1939 m.) ir kitiems plėtojant kompensavimo princip¹. Bet prie pereinant prie io principo aptarimo keletas jo mokslinės biografijos faktų.
Gyvenimo kelias. Nicholas Kaldoras (19081986 m.) gimė Budapete, studijavo Budapete ir Londono Ekonomikos mokykloje, kurioje 19321947 m. dėstė ir pats. 1945 m. N. Kaldoras buvo US Bombing Survey of Germany ekonomikos planavimo tabo vadovas. 1947 m. jis uėmė Europos Ekonominės Komisijos Tyrimų ir planavimo departamento direktoriaus post¹. 19661975 m. N. Kaldoras buvo Kembrido universiteto ekonomikos profesorius, taip pat leiboristų partijos patarėjas ekonomikai.
N. Kaldoro mokslinź karjer¹ galima suskirstyti į tris etapus. Pirmasis etapas siejamas su jo ortodoksine veikla Londono ekonomikos mokykloje, kur jis įneė indėlį į pusiausvyros (1934 m.), firmų (1934, 1935 m.), kapitalo (1939 m.) teorijas, iplėtojo netobulos konkurencijos ir gerovės ekonomikos (1939 m.) teorijas. Antrasis N. Kaldoro mokslinės veiklos etapas prasidėjo po J. M. Keyneso Bendrosios pusiausvyros pasirodymo 1936 m. N. Kaldoras, nesivarydamas savo Londono ekonomikos mokyklos auklėtinio aknų, įsijungė į keynesistinź revoliucij¹. Jo pradinis indėlis į keynesistinź teorij¹ buvo nuosavos palūkanų normos s¹voka ir spekuliacijos dinaminiai efektai (1939 m.), taip pat netiesinės dinamikos įvadas, kuris leido sukurti vidinių verslo ciklų teorij¹, pasirodiusi¹ 1940 m. Trečiasis etapas siejamas su pokariniu laikotarpiu, kurio metu jis pateikė augimo teorijos aikinim¹, paremt¹ D. Ricardo koncepcijomis, tapusį pagrindiniu neo-rikardinėje ir post-keynesistinėje teorijoje. Vis¹ likusį savo gyvenim¹ N. Kaldoras buvo didelis neoklasikinės ekonomikos teorijos kaip visumos ir monetarizmo, ypač teoriniu traktavimu bei politiniu panaudojimu, kritikas.
Ekonomikos teorija. Pagal kompensavimo princip¹ teigta, kad politinė priemonė gali būti priimtina gerovės pagrindu, jei ji tiek daug pagerino kieno nors ekonomines pozicijas, kad jo nauda būtų pakankama kompensuoti kitiems jų praradimus, galiausiai visiems laimint. Toks kompensavimo principas reikalauja vieno kad pralaimėjusieji i principo galėtų gauti kompensacij¹ tų, kurie laimėjo, s¹skaita. Pagal į princip¹ nereikalaujama, kad kompensacija i tikrųjų būtų imokėta, nes tokia padėtis atitiktų įprast¹ pagerėjim¹, atitinkantį Pareto kriterijų. Faktikai XX a. ketvirtojo deimtmečio pabaigoje anglų ekonomistai N. Kaldoras ir J. R. Hicksas (19041989 m.) pasiūlė du panaius kompensacinio kriterijaus variantus: vykstant pokyčiams ekonomikoje Pareto optimumas lieka ne tiesiogiai, o dėl to, kad laimėjusieji i pokyčio dalį savo laimėjimo kaip kompensacij¹ atiduoda pralaimėjusiesiems. Taigi galiausiai pastarųjų padėtis nepablogėja. Tokiu būdu Pareto optimumas pasiekiamas dėl tam tikros pajamų perskirstymo ekonominės politikos (per mokesčius ir subsidijas). Kaldoro-Hickso kriterijaus, kaip sprendimų optimizavimo principo, pagal kurį bet koks ekonomikos perėjimas į kit¹ būsen¹ padidina visuomenės narių gerovź, jei ta visuomenės dalis, kurios ekonominės veiklos naudingumas padidėja, kompensuoja sumaėjusį kitų visuomenės narių naudingum¹, naudojim¹ galima pavaizduoti 7.5.1 paveiksle.
7.5.1 pav. Kaldoro- Hickso kriterijaus naudojimas sprendimų optimizavimui
Vadinasi, bet kuris takas, esantis emiau naudingumo galimybių ribos, yra blogesnis u bet kurį naudingumo galimybių ribos kreivės UU tak¹. Tarkime, ekonomika yra take A. Tokiu atveju bet kuris perėjimas i tako A į kreivės atkarp¹ DB yra pageidautinas, nes nė vienam vartotojui nuo to nebus blogiau, o kartais net geriau. Tačiau ir perėjimas į tak¹ E yra pageidautinas, jei pirmojo vartotojo naudingumo padidėjimas kompensuos antrojo sumaėjim¹.
Kit¹ keli¹ Pareto kriterijaus tobulinimui XX a. ketvirtojo deimtmečio pabaigoje penktajame deimtmetyje pasiūlė amerikiečių ekonomistai Abramas Bergsonas (g. 1914 m.) ir P. A. Samuelsonas (g. 1915 m.). Jie į analizź įtraukė etinius normatyvus ir suformulavo socialinės gerovės Pareto prasme funkcij¹ arba Bergsono socialinės gerovės funkcij¹ samprat¹, naudojam¹ įvairių būklių visuomenės lygmeniu palyginimui, panaiai kaip individualus naudingumas leidia palyginti prekių rinkinius pagal subjektyvias teikiamas pirmenybes. Socialinės gerovės funkcija teigė, kad jei bent vienas subjektas bes¹lygikai teikia pirmenybź tam tikram ekonominiam rezultatui, o kiti subjektai bes¹lygikai neteikia pirmenybės kitiems rezultatams, tai iam pirmenybiniam rezultatui būdingas didesnis socialinės gerovės indeksas.
A. Bergsono 1938 m. straipsnis apie socialinės gerovės funkcij¹, kuriame buvo pirm¹ kart¹ ikelta idėja, kad visuomenė, save ireikianti per politinius atstovus, faktikai lygino skirtingų individų naudingumus. ie palyginimai yra, taip sakant, atspindimi socialinės gerovės funkcijoje, agreguojančioje individų teikiamas pirmenybes ūkio būklių socialiniame vertinime (surangavime).
Pati socialinės gerovės funkcija sudaroma pagal prielaid¹, kad būtina atsivelgti į teikiamas individualias pirmenybes; vadinasi, gerovės funkcij¹ galima sudaryti tik esant agregavimo taisyklėms, kad būtų galima pereiti nuo individualių teikiamų pirmenybių prie ekonomikos būklių socialinio klasifikavimo pagal jų visuomeninį pageidaujamum¹. Pavyzdiui,
Socialinė gerovė = W (UA, UB)
kur W tam tikra socialinė taisyklė, leidianti įtraukti individuali¹ gerovź į gerovės sistem¹ visos visuomenės lygmeniu; UA naudingumo funkcija individo A poiūriu; UB naudingumo funkcija individo B poiūriu. (Nagrinėjama visuomenė susideda i dviejų monių).
Socialinės gerovės funkcija turėjo utikrinti būd¹, pagal kurį būtų galima sistemingai įtraukti etines normas, būtinas įvertinti socialinio optimumo s¹lygas. ios funkcijos panaudojimo idėja yra tokia, kad reikia priimti labiau ginčytinus postulatus, negu tie, kurie yra numanomi individualaus Pareto optimumo, bei nustatyti etines taisykles, būtinas ar pakankamas pagrįsti platesnį socialinį optimum¹. Aiku, popieriuje nesunku urayti socialinės gerovės funkcijas. Tačiau etinių normų formulavimas ir situacijų idėstymas pagal rang¹ visuomenės lygmeniu, kaip paaikėjo, buvo gerokai sudėtingesnis udavinys. Specifinių ribojimų, taikomų socialinei taisyklei W, etinio priimtinumo, taip pat vertinių sprendimų vidinės logikos klausimai susijź su daugeliu sunkumų. Juos įveikti XX a. septintajame deimtmetyje dr¹siai ėmėsi 1972 m. Nobelio premijos laureatas ekonomikos srityje Kennethas J. Arrow ir pasiūlė savo ymi¹j¹ galimumo teorem¹ , teigianči¹, kad neegzistuoja tokios situacijų klasifikavimo visuomenės lygmeniu bendros taisyklės, kuri būtų suderinama su tam tikra pagrįsta socialinės gerovės funkcijos individualių etinių ribojimų sistema.
Apibendrintai galima teigti, kad matematinės mokyklos ekonomistai į ekonomikos moksl¹ įtraukė ūkinio gyvenimo reikinių kiekybinź analizź. Buvo padėti pagrindai ekonominiam-matematiniam modeliavimui, kuris laikui bėgant tapo vienu i svarbiausių ekonomikos teorijos metodų. Pirmųjų ekonomistų-matematikų idėjos paskatino daugelio taikomųjų ekonometrinių modelių, tinkamų rinkos ūkinio mechanizmo atskirų aspektų tyrimams ir turinčių didelź praktinź reikmź, atsiradim¹. Kita vertus, nors ekonometrijos mokslo, apėmusio ekonomikos teorij¹, klasikinź matematik¹ ir statistik¹, atsiradimas (į termin¹, daugumos mokslininkų nuomone, pirm¹ kart¹ panaudojo norvegų ekonomistas matematikas, 1969 m. Nobelio premijos laureatas ekonomikos srityje Ragnaras Frischas (18951973 m.)) ir spartus populiarumo augimas sukėlė lygybių ir parametrų, laiko eilučių ir regresijų praktinį pritaikym¹ ekonomikos teorijoje, o vėliau ir praktikoje, vis danesniu ir labiau pageidaujamu reikiniu tampančios įvairios abstrakcijos, supaprastinimai, kintamųjų skaičiaus mainimas turėjo ir kit¹ neigiam¹ aspekt¹. Buvusio Amerikos ekonomistų asociacijos prezidento Kennetho E. Bouldingo odiais tariant, D. Ricardo bent jau kalbėjo apie tikras prekes ir produktus javus, vyn¹ ir drobź, apie darbuotojus ir darbdavius. Modernios ekonomikos sampratoje jie tapo xais ir yais. Javuose nebeliko javikumo prasmės, drobėje drobikumo, produktų pasaulyje nebeliko jokio kitokio kokybinio turtingumo ir įvairiapusikumo įvertinimo, ir vis maiau jo likdavo monių gyvenimo sistemoje. Technologinė plėtra, leidusi apdoroti vis daugiau informacijos, sukurti ir pritaikyti vis sudėtingesnius iraikos modelius, vis dėlto nepaskatino ekonomistų, nei teoretikų, nei praktikų, iekoti dar neįtrauktų kintamųjų, kurie galėtų paaikinti analizuojam¹ sistem¹ visapusikiau, isamiau, pritraukti j¹ arčiau realybės. Todėl neatsitiktinai K. E. Bouldingas 1972 m. klausė, kaip ilgai visa tai gali tźstis ir kiek dar ekonomikos teorija bus atitrūkusi nuo realaus j¹ veikiančio pasaulio.
Kontrolinės uduotys
1. Aptarkite, kaip A. Cournot sprendė kainos problem¹.
2. Apibūdinkite H. Gosseno dėsnius.
3. Kokios W. S. Jevonso nuostatos leidia jį priskirti prie marinalizmo pradininkų?
4. Apibūdinkite W. S. Jevonso naudingumo teorij¹.
5. Ar galime W. S. Jevonso kapitalo ir laiko teorij¹ laikyti ribinio produktyvumo teorija? Jei ne, paaikinkite kodėl?
6. Palyginkite W. S. Jevonso ir F. Edgewortho mainų teorijas.
7. Palyginkite W. S. Jevonso ir C. Mengerio mainų teorijas: k¹ C. Mengeris suprato geriau nei W. S. Jevonsas
8. Apibūdinkite L. Walraso viet¹ ekonominės minties istorijoje.
9. Aptarkite L. Walraso poiūrį į ekonomikos mokslo esmź ir udavinius bei jo pasiūlyt¹ ekonomikos mokslo struktūr¹.
10. Kokie pagrindiniai principai būdingi L. Walraso bendrosios rinkos pusiausvyros modeliui?
11. Kodėl ekonomikos teorijoje kalbama apie bendrosios rinkos pusiausvyros sprendimo radimo problem¹ ir tatonnement proces¹?
12. Apsvarstykite, kokį vaidmenį galėtų vaidinti pinigai tatonnement ekonomikoje, kurioje mainai neleidiami kol pasiekiama pusiausvyra.
13. Palyginkite C. Mengerio kainos teorij¹ su L. Walraso bendrosios rinkos pusiausvyros teorija: kuo reikėtų papildyti C. Mengerio teorij¹ prie nustatant kain¹?
14. Kaip V. Pareto įveikė subjektyvizm¹ tirdamas bendr¹j¹ ekonominź pusiausvyr¹?
15. Kokį kriterijų savo modelyje taikė V. Pareto maksimalaus naudingumo pasiekimui?
16. K¹ apibūdina V. Pareto abejingumo kreivės?
17. Apibūdinkite V. Pareto koncepcijos apie visuomeninį naudingum¹ (Pareto optimum¹) esmź ir paskirtį.
Aptarkite kaip vėliau Pareto optimumo koncepcija buvo praturtinta ir i dalies apm¹styta i naujo keleto kitų ekonomistų XX a. ketvirtojo deimtmečio pabaigoje.
LITERATŪRA
Gossen H.H. The Laws of Human relations and the Rules of Human Action Derived Therefrom. R. C. Blitz (trans.). MIT Press, 1983.
Cournot A. A. Researches into the Mathematical
Principles of the Theory of Wealth. N. T. Bacon (trans.).
Jevons W. S. Theory of Political Economy. New York: Kelley and Killman, 1957 [1871].
Edgeworth F. Y. Papers Relating to Political Economy, 1. London: Macmillan, 1925.
Pareto V. Manual of Political Economy. Ann S. Schwier (trans.) and Ann S. Schwier and Alfred Page (eds.). New York: A. M. Kelley, Publishers, 1971 [1906].
Walras L. Elements of Pure Economics or The Theory of of Social Wealth. William Jaffe (trans.). Homewood, Ill.: Irwin, 1954 [1874].
Gide C., Rist C. Ekonominių teorijų istorija: nuo fiziokratų ligi mūsų laikų. Kaunas: Vytauto Didiojo universiteto Teisių fakulteto leidinys, 1932. P. 579-596.
Anikinas A. Mokslo jaunystė: M¹stytojų ekonomistų gyvenimas ir idėjos iki Markso. V.: Mintis, 1988. P. 301-315.
Ekelund R. B., Hebert R. F. A History of Economic Theory and Method. New York: McGraw-Hill, Inc., 1990. P. 290-298; 320-321; 353-373; 419-446.
Staley C. E. A History of Economic Thought: From Aristotle to Arrow. Cambridge: Basil Blackwell Ltd, 1989. P.136-139; 160-177.
Dome T. History of Economic Theory: Critical Introduction. Brookfield: Edward Elgar Publishing Company, 1994. P
Negishi T. History of Economic Theory. New York: Elsevier Science Publishers B. V., 1989. P.
Roll E. A History of Economic Thought. Englewood Cliffs, N. J.: Prentice Hall, Inc., 1953. P. 324-326; 328-332; 374-376; 391-394; 408-414.
Spiegel H. W. The Growth of Economic Thought. Englewood Cliffs, N. J.: Prentice-Hall, Inc., 1971. P. 508-526; 548-561.
Screpanti E., Zamagni S. An Outline of the History of Economic Thought. Oxford: Clarenon Press, 1993. P. 86-91; 155-170; 203-207.
Schumpeter J. A. Ten Great Economists: from Marx to Keynes. London: George Allen & Unwin Ltd., 1952. P. 74-79; 110-142.
Rima I. H. Development of Economic Analysis. Homewood: IRWIN, 1986. P. 227-240; 252-255.
Neff F. A. Economic doctrines. Wichita: McGuin Publishing Company, 1946. P. 319-328.
Morishima M. Walras Economics. A Pure Theory of Capital and Money. Cambridge: Cambridge University Press, 1977.
Jaffe W. Essay on Walras. D. A. Walker (ed). Cambridge: Cambridge University Press, 1983.
Creedy J. Edgeworth and the Development of Neoclassical Economics. London: Basil Blackwell, 1986.
Theocharis D. Early Developments in Mathematical Economics. 2nd edn. London: Macmillan, 1983.
OBrien D. P., Presley J. R. (eds.). Pioneers of Modern Economics in Britain. London: Macmillan, 1981.
Neoclassical Economic Theory, 1870 to 1930. / edited by K. Hennings and W. J. Samuels. Boston: Kluwer Academic Publishers, 1990. P. 95-136.
Schabas M. A World Ruled by Number: William Stanley Jevons and the Rise of Mathematical Economics. Princeton, NJ: Princeton University Press, 1990.
Borkenau F. Pareto. New York: Wiley, 1936.
Bucolo P. (ed.). The Economics of Vilfredo Pareto. London: Cass, 1979.
C
XIX XX С
I Москва: Изд-во МГУ, 1989. С.
o pед. Г. А. Шмарловской. 2 изд. испр. Минск: Новое знание, 2001. C
C
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1906
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved