Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
BulgaraCeha slovacaCroataEnglezaEstonaFinlandezaFranceza
GermanaItalianaLetonaLituanianaMaghiaraOlandezaPoloneza
SarbaSlovenaSpaniolaSuedezaTurcaUcraineana

įstatymaiįvairiųApskaitosArchitektūraBiografijaBiologijaBotanikaChemija
EkologijaEkonomikaElektraFinansaiFizinisGeografijaIstorijaKarjeros
KompiuteriaiKultūraLiteratūraMatematikaMedicinaPolitikaPrekybaPsichologija
ReceptusSociologijaTechnikaTeisėTurizmasValdymasšvietimas

SANDĖLIŲ LOGISTIKA

ekonomika



+ Font mai mare | - Font mai mic



DOCUMENTE SIMILARE

KLAIPĖDOS UNIVERSITETAS

SOCIALINIŲ MOKSLŲ FAKULTETAS



SANDĖLIŲ LOGISTIKA

TURINYS

I.ĮVADAS3

ii.SANDĖLIŲ LOGISTIKA..4

1.pagrindinė samprata4

2.sandėlių strategija..4-6

3.sandėlių funkcijos.6-7

4.sandėlių rūšys..7-8

5.sandėlių išdėstymas.8-10

6.sandėliavimo uždaviniai..10-19

7.sandėlių administravimas ir valdymas20

III.išvados..21

literatūra.22

ĮVADAS

pratarmė

Civilinės logistikos sąvoka buvo pradėta vartoti apie 1960 metus, kai Jungtinėse Amerikos Valstijose pasirodė pirmieji moksliniai straipsniai logistikos klausimais. Kaip mokslo šaka logistika susiformavo XX a. septinta­jame dešimtmetyje ir šiuo metu įmonių ekonomikai turi didelę teorinę ir pri­taikomąją reikšmę. Pagal logistikos principus ir dėsnius verslo įmonės sugebė­jo gana sėkmingai nugalėti 1973 metų pasaulio energetikos krizę supratusios, kad pelningai dirbti galima ne vien plečiant rinką, bet ir optimaliai planuo­jant ir organizuojant žaliavų, medžiagų ir produkcijos srautus, susijusius su įmonių ekonomikos kontrole.

Per paskutinius XX a. dešimtmečius logistika, kaip mokslo šaka, susi­laukė plataus pripažinimo verslo pasaulyje. Ji taikoma ne tik gamybinei, bet ir komercinei bei finansinei verslininkystei. Įmonėms atsirado galimybė ne­materialiomis ir materialiomis priemonėmis optimizuoti įvairių verslo šakų rodiklius, užtikrinti ekonomikos kontrolę. Logistika padeda iš esmės pertvar­kyti neefektyvias ir nelanksčias įmonių valdymo struktūras, kurioms reikia papildomų išlaidų ir kurios yra susijusios su dideliais laiko ir materialinių išteklių nuostoliais.

Logistikos mokslo tiriamieji darbai yra vis plačiau pritaikomi įmonių veiklos sritims. Kartu su gamybos, aprūpinimo, sandėlių Aldo, marketingo logistika atsi­rado naujos prekybos bei atliekų šalinimo logistikos sritys.

Iš Jungtinių Amerikos Valstijų logistika greitai paplito Vakarų Euro­pos ir Azijos verslo pasaulyje. Šioje srityje nemažai padirbėjo Vokietijos bei Japonijos logistikos specialistai.

Logistikos reikšmę įrodo ir toks faktas, kad daugelyje pramoninių pa­saulio valstybių yra logistikos plėtros ir praktinio pritaikymo mokslo tiriamo­sios ir akademinės įstaigos.

Lietuvoje ši mokslo sritis tik pradeda žengti pirmuosius žingsnius, ka­dangi nei teoriškai, nei praktiškai iki galo nėra ištirta. Daugelis verslo įmonių nežino logistikos pagrindų ir pritaikomosios reikšmės, nes dar mažai yra šios mokslo srities leidinių bei paskelbta straipsnių lietuvių kalba.

Įmonės veikloje viena iš logistikos sudedamųjų dalių yra sandėlių logistika, kurią aš pasirenku šiame darbe. Tikslas yra suprasti sandėlių logistikos reikšmę dėl darbo proceso efektyvumo, kuris susiveda į kaštus.

SANDĖLIŲ LOGISTIKA

1. PAGRINDINE SAMPRATA

Į sandėlių logistiką dažnai žiūrima ne kaip į savarankišką, bet kaip į realizavimui priskiriamą aprūpinimo sritį. Dėl didelės svarbos klientams opti­maliai tiekiant medžiagas, sandėliai yra reikšmingas savarankiškas logistikos komplekso padalinys.

Sandėlis suprantamas kaip vieta medžiagų atsargoms, kurios nedaro tiesioginės įtakos gamybai. Turimos medžiagos laiko požiūriu yra panaudoja­mos vėliau.

Sandėliavimas siaurąja prasme atlieka funkciją - laiko perdengi­mą tarp turimų medžiagų ir poreikių. Sandėliavimo procesas prasideda me­džiagų priėmimu ir baigiasi gaminių išdavimu į gaminių arba persiuntimo sandėlį.

Sandėlių logistikos uždavinys - sukurti visų sandėliavimo rūšių atrinki­mo, taip pat krovinių gabenimo (pradedant prekių gavimu, jų judėjimu per visas gamybos pakopas) sistemą iki pat prekių išdavimo.

Šiam uždaviniui įvykdyti didelę reikšmę turi optimalus nematerialių logistikos priemonių įdiegimas.

Idealiu atveju logistika turėtų daryti įtaką sandėliavimui, kad jis atitik­tų srauto principus, tačiau dėl nedaugelio išimtinių atvejų tai nėra įmanoma. Tačiau logistika, šiuo atveju sandėlių logistika, gali turėti įtaką, kad kiek įmano­ma optimaliau būtų atliktos sandėliavimo funkcijos.

Svarbiausios sandėlių logistikos sritys ir uždaviniai yra tokie:

sandėlių strategija;

sandėlių funkcija;

sandėlių rūšys;

sandėlių išdėstymo vietos;

judėjimas sandėlių išorėje ir viduje;

sandėlių kaštai;

sandėlių administravimas ir tvarkymas;

sandėlių sistema.

2. SANDĖLIŲ STRATEGIJA

Strategijos nustatymas yra pagrindinis sprendimas, apimantis daugelį poreikių ir veikiantis įmonės sričių procesus.

Kartu su pagrindine įmonės strategija, kuri turi įtaką sandėlio funkcijų visumai, yra rengiama speciali sandėlių strategija. Į ją įeina pagrindinės svar­biausių sričių kryptys:

Sandėlių strategijos kryptys

Sandėlių centralizavimo laipsnis

Nuosavi arba svetimi sandėliai

Sandėlių automatizavimo laipsnis

Sandėliuojamų krovinių talpinimas

Sandėlių apskaitos sistema

Sandėlių strategija turi įtaką:

sandėlių sistemai;

sandėlių organizavimui;

sandėlių kaštams.

Išvardyta sandėlių strategija turi tokį turinį:

Centralizavimo laipsnis

Centralizavimas yra atsargų koncentravimas vienoje vietoje, kuri priklauso vienai struktūrai. Žemiausias centralizavimo laipsnis yra decentralizuotame sandėlyje, aukščiausias - centriniame sandėlyje. Be to, dar yra ir mišrių centralizavimo formų. Centrinio sandėlio privalumai:

mažesnis žemės sklypų ir pastatų poreikis;

geras plotų panaudojimas;

dėl didelio sandėliuojamo kiekio naudojimo ekonomiškesnis sandėliavimas;

mažesni patalpų kaštai;

geras sandėlio įrenginių panaudojimas;

panaudojus elektroninio duomenų apdorojimo įrenginį sumažinami personalo kaštai;

paprastesnis automatizuotas priėmimas į sandėlį ir išdavimas iš sandėlio;

mažesnės atsargos dėl turimų garantinių atsargų, geresnio apžvelgiamumo, lengvai valdomo informacijos srauto;

geras atsargų tvarkymas ir laikymas;

trumpesnė pristatymo trukmė. Centrinio sandėlio trūkumai:

ilgesni gabenimo maršrutai;

dideli kaštai netinkamai panaudojant gamybinį pajėgumą;

blogesni ryšiai su klientais;

sunkumai dėl dažnai besikeičiančių sąlygų.

Nuosavas arba svetimas sandėlis

Nuosavo arba svetimo sandėlio klausimas keliamas aprūpinimo ir panaudojimo logistikoje. Šiai problemai spręsti turi įtaką tokie kriterijai:

investicijos;

kintamieji įmonės kaštai;

personalo poreikis ir specialistų žinios bei sugebėjimai;

priklausomybės laipsnis;

apkrovos pikas ir gamybinio pajėgumo poreikių svyravimas.

Esant ekspedicinio sandėlio modeliui, tiekėjas į ekspedicinį sandėlį pristato prekes, kurių reikalauja gavėjas. Ekspeditorius atrenka trumpalaikio panaudojimo dalis pagal gavėjo parei­kalavimą ir pristato jas pagal pristatymo kaip tik laiku modelį. Ekspeditorius įsipareigoja atlikti prekių priėmimo, sandėliavimo, atsargų tvarkymo, atrinkimo bei gabenimo darbus ir pagal sutar­tinius susitarimus nustatyti netekties, nepristatymo, pavėluoto pristatymo riziką.

Sandėlių automatizavimo laipsnis. Sandėliuojamų krovinių talpinimas. Sandėlių apskaitos sistema

Yra skiriami rankų darbo sandėliai, mechanizuoti sandėliai ir automatizuoti sandėliai.

Automatizuotame sandėlyje daugiapakopius darbo procesus at­lieka distancinio valdymo mašinos, kurias žmonės vien tiktai valdo ir kontroliuoja.

Visiškai automatizuotame sandėlyje priėmimo ir išdavimo pro­cesai vykdomi panaudojant elektroninį duomenų apdorojimo (EDA) įrenginį. Aukštas stelažinis sandėlis yra labiausiai auto­matizuotas. Medžiagų ir informacijos srautai yra susiję. Sandėlio automatizavimo laipsnis turi įtaką:

sandėlio kaštams;

personalo poreikiui;

darbo greičiui;

darbo patikimumui;

investicijų poreikiui;

visos įmonės darbo organizavimui.

Kroviniai sandėlyje gali būti talpinami pagal kaupimo ir loka­lizavimo principus. Pagal kaupimo principą sandėliuojami kroviniai turi tikslią sandėliavimo vietą. Lokalizavimo principu sandėliuojant krovinius, sandėliavimo vieta pasirenkama laisvai -kiekvienam naujam kroviniui gali būti parinkta nauja vieta. Tokiu būdu atsiranda vadinamasis chaotiškas sandėlis. Pagal talpinimo principus yra nustatoma sandėlio ploto sistema. Šios sistemos tęsinys yra kompiuterizuotas sandėlio valdymas. Minė­tas chaotiško sandėlio tipas yra aukštas stelažinis sandėlis. Sandėlio krovinių rūšis turi įtaką plotui, kuris chaotiškame sandėlyje yra mažesnis. Ši įtaka turi reikšmę ir parengiamie­siems darbams, kurių apimtis naudojant kaupimo principą yra mažesnė. Kaupimo principas turi įtaką patalpų ir sandėliavimo išlaidoms.

Lokalizavimo principas reiškia didelę priklausomybę nuo ne­klystamai funkcionuojančios kompiuterinės paieškos sistemos.

Į sandėlio apskaitos sistemą įeina:

atsargų apskaita;

sunaudojimo apskaita;

priėmimas, išdavimas ir atsargų įvertinimas. Sistemos parinkimas turi įtaką:

sandėlio tvarkymo, kitų medžiagas laikančių vietų ir buhalterinės apskaitos informacijos būklei;

personalo poreikiui;

pagalbinių skaičiavimo technikos priemonių poreikiui.

3. SANDĖLIŲ FUNKCIJOS

Sandėliavimas turi didelę reikšmę gamybai - įmonės gamybos pareng­ties palaikymui ir klientų aptarnavimui.

Svarbiausios sandėlių funkcijos yra šios:

Sandėlių funkcijos

Išlyginamosios funkcijos

Garantinės funkcijos

Spekuliatyvinės funkcijos

Pagerinimo funkcijos

3.1. Išlyginamosios funkcijos

Išlyginamosios sandėlio funkcijos - tai medžiagų poreikio ir medžiagų gavimo neatitikimo šalinimas. Gali būti trukmės ir kiekio neatitikimas.

Trukmės neatitikimas būna tada, kai atitinkamos medžiagos yra reika­lingos per metus, o aprūpinimas jomis galimas tik atitinkamais momentais arba ribotais laikotarpiais. Tokių reiškinių būna perdirbant vaisius. Jie perdirbami ištisus metus, o jų pristatymas vykdomas derliaus nuėmimo laikotarpiu, todėl vaisius reikia sandėliuoti. Sandėlis šiuo atveju atlieka tarpinę funkciją.

Kiekio neatitikimas būna tada, kai pagal periodinės gamybos procesą dėl technologijos savybių galima gaminti tik nedidelį produktų kiekį. Mažas periodinės gamybos kiekis dažnai neatitinka reikalingo kiekio, todėl toks ne­atitikimas kompensuojamas per sandėlį.

Sutartiniai įsipareigojimai priimti mažesnį kiekį taip pat gali sukelti kiekio neatitikimus.

3.2. Garantinės funkcijos

Įmonėse labai dažnai pastebima informacijos stoka apie:

• tikslų būsimųjų laikotarpių poreikį;

• pristatymų kiekį;

• poreikių laiką;

• pristatymų laiką;

• sandėlių nuostolius.

Šis informacijos nepatikimumas turi įtaką sandėliavimui.

3.3. Spekuliatyvinės funkcijos

Didėjant aprūpinimo rinkos kainoms, būtina apdairiai pirkti atsargas, jeigu neaktualus jų poreikis. Tai taip pat turi įtaką sandėliavimui.

Nuogąstavimai dėl kokybės blogėjimo gali turėti įtaką sandėliavimui, kaip ir palankūs pasiūlymai pigiau pirkti medžiagas.

3.4. Pagerinimo funkcijos

Pagerinimo funkcijos vadinamos taip pat gamybos operacijomis, ka­dangi gerinama sandėliuojamų medžiagų kokybė. Sandėliavimas yra ga­mybinių operacijų dalis. Tokioms operacijoms priskiriamas sendinimas, džiovinimas, brandinimas arba fermentavimas ir pan. Šie procesai atlieka­mi sandėliuojant tokius gaminius ir medžiagas, kaip konjakas, medis, sū­ris, vynas ir t.t.

4. SANDĖLIŲ RŪŠYS

Sandėliavimo funkcijos vykdomos ne tiesiog sandėlyje, o tam tik­ros rūšies sandėliuose.

Sandėlių rūšys nustatomos juos klasifikuojant pagal skirtingus požymius.

Pagrindiniai sandėlių požymiai yra tokie:

priklausomybė nuosavybės požiūriu;

santykiai su rinka;

centralizavimo laipsnis;

reikšmė;

pridėtinės vertės sudarymo procesas;

sandėliuojami kroviniai;

išdėstymo vieta;

sandėlių konstrukcija;

krovinių padėtis sandėliavimo metu;

automatizavimo laipsnis;

sandėlių priemonės;

sandėlių įrenginiai;

sandėlių transporto priemonės.

Pavyzdžiui:

Pagal rinkos santykius yra tokių rūšių sandėliai:

aprūpinimo sandėliai,

realizavimo sandėliai.

Pagal reikšmę sandėliai skirstomi į:

pagrindinius sandėlius,

šalutinius sandėlius. Pagal laikomus krovinius:

medžiagų sandėliai;

gatavos produkcijos sandėliai;

prekių sandėliai;

įrankių sandėliai.

Pagal sandėlių įrenginius skirstomi:

stelažiniai sandėliai;

padėkliniai sandėliai;

talpyklų sandėliai;

spintų sandėliai;

vitrinų sandėliai.

5. SANDĖLIŲ IŠDĖSTYMAS

Sandėlių išdėstymas priklauso nuo logistikos aktualumo - gabenimo maršrutų iki gamybos vietų ir gavėjų minimizavimo aspektų. Medžiagų srau­tas j sandėlius ir įvairias paskyrimo vietas privalo būti organizuotas taip, kad jis netrukdomai vyktų per minimalų laikotarpi. Teisingas sandėlių išdėstymas patenkina šiuos abu reikalavimus.

Išdėstant sandėlius, gali susidaryti dvi situacijos:

talpos požiūriu iš anksto numatoma sandėlio struktūra. Išdėsty­mo vietą įmonės viduje pagal galimybes reikia parinkti tokią, kad būtų galima minimizuoti transporto kaštus.

talpos požiūriu parenkama laisva sandėlio struktūra. Sandėlių išdėstymas priklauso nuo visos įmonės išdėstymo vietos pa­rinkimo.

Sandėlių išdėstymo vietos planavimas jokiu būdu negali būti svarsto­mas neatsižvelgus į tokias sritis:

bendrą įmonės strategiją ir specialią sandėlių strategiją; • aprūpinimo logistikos koncepciją; • marketingo logistikos koncepciją; • kaštus; • įmonės organizavimo struktūrą; • išorės sąlygas.

5.1. Apibrėžiamieji veiksniai

Išdėstymo vietą lemia tokie veiksniai:

Išdėstymo vietos parinkimo veiksniai

Sandėlių rūšys Vidaus veiksniai

Išorės veiksniai

Sandėlių rūšys

Sandėliuojamų medžiagų požiūriu sandėlių rūšys turi didelę įtaką paren­kant sandėlių išdėstymo vietą. Išdėstymo vietą nulemia sandėlių rūšys: medžiagų sandėliai; gatavos produkcijos sandėliai; prekių sandėliai; įrankių sandėliai; atsarginių dalių sandėliai; biuro medžiagų sandėliai.

Vidaus veiksniai

Sandėlių išdėstymo vietą lemia tokie vidaus veiksniai: prekių skaičius; sandėlių vienetų rūšis; sandėlių vienetų svoris ir aukštis; maksimali sandėlio talpa; pristatymo į sandėlį rūšis; pristatymo dažnis;

gavimų į sandėlį skaičius per laiko vienetą;

išdavimų iš sandėlio skaičius per laiko vienetą;

išdavimų rūšis;

reikalingas laikas atsargoms gauti, kontroliuoti ir prižiūrėti;

ypatingi sandėliuojamų krovinių reikalavimai.

5.1.3. Išorės veiksniai

Išorės veiksniai įmonėms neturi arba turi tiktai ribotą įtaką. Šiuo atveju tai:

valstybiniai leidimai arba statybų nuostatai, aplinkosaugos leidi­mai, pavojingų krovinių derinimai, garso slopinimo priemonių lei­dimai ir kt.;

gamybos įtaka pasirenkant įvairius gabenimo būdus (automobilių keliai, geležinkeliai, vandens keliai ir pan.);

aprūpinimo energetiniais resursais galimybės;

atliekų šalinimo galimybės (pvz., chemikalų, užteršto vandens ir kt.), kurios turi įtaką prekių priežiūrai.

5.2. Strategijos įtaka išdėstant sandėlius

Parenkant sandėlių vietą, didele įtaką turi:

centralizuotų arba decentralizuotų sandėlių įrengimas;

nuosavų arba svetimų sandėlių klausimai;

sandėlių automatizavimo laipsnis.

6. SANDĖLIAVIMO UŽDAVINIAI

Kaip minėta, pagrindinis sandėliavimo uždavinys yra poreikių arba me­džiagų užsakymo ir jų gavimo (pristatymo) reguliavimas.

6.1. Sandėliavimo pakopos

Gamybos įmonėje technologinis procesas gali būti išdėstytas įvairio­mis pakopomis, kuriomis reguliuojamas medžiagų srautas, todėl šiam tikslui yra atskiri sandėliai.

Aprūpinimas

Gamyba

Realizavimas

1 sandėliavimo pakopa

2 sandėliavimo pakopa

3 sandėliavimo pakopa

4 sandėliavimo pakopa

I sandėliavimo pakopa:

I sandėliavimo pakopa yra gavimo sandėliai. Jų uždavinys - užtikrinti gamybą, nenutrūkstamai aprūpinti gamybos procesą reikalingomis medžiago­mis ir tvarkyti garantines atsargas. Iš jų taip pat naudojamos spekuliatyviai parūpintos medžiagos. Gavimo sandėliai vykdo garantines, spekuliatyvias ir tarpines funkcijas.

II sandėliavimo pakopa:

II sandėliavimo pakopa jungia gamybos sandėlius. Turimi omenyje tarpiniai sandėliai, taip pat Įrankių arba lygiagretūs sandėliai. Jie reikalingi organizuojant atskiras gamybos pakopas, tačiau pagrindinė šių sandėlių funk­cija yra tarpinė.

III sandėliavimo pakopa:

III sandėliavimo pakopa pradeda funkcionuoti užbaigus gamybos pro­cesą. Šie sandėliai vadinami gaminių, taip pat realizavimo arba galutiniais sandėliais. Jie reikalingi dėl realizavimo rinkos svyravimų.

Gaminių sandėliai vykdo visas sandėlių funkcijas.

IV sandėliavimo pakopa:

Ši sandėliavimo pakopa literatūroje aprašoma ne taip dažnai, kaip ki­tos j au minėtos sandėliavimo pakopos. Į IV sandėliavimo pakopą įeina prekių sandėliavimas.

6.2. Medžiagų srauto analizė

Vykdant sandėlių užduotis, į optimalų medžiagų srautą dažnai nėra at­sižvelgiama, nes praleidžiama medžiagų srauto analizė.

Medžiagų srauto analizė priskiriama nematerialioms logistikos prie­monėms ir ne vien tik optimizuoja transportą, tačiau gali pateikti išsamią informaciją, svarbią įmonės strateginiams sprendimams.

Medžiagų srautas sudarytas iš:

kokybinių komponentų;

kiekybinių komponentų.

Kokybinis medžiagų srautas nustatomas remiantis darbo planais. Nu­statomi vadinamieji atrankiniai bandiniai, nes ne kiekviena atskira dalis nu­stato kaštų atsiradimo šaltinius. Iš šių duomenų sudaroma kokybinė medžia­gų srauto matrica.

Medžiagų srauto matrica gali būti papildomai parengta įvertinus anke­tas apie įdiegtas pagalbines krovimo priemones. Į anketą taip pat privalo įeiti mokėjimai už gabenimą.

Anketos gali būti sudaromos pagal pateiktą pavyzdį.

Medžiagų pristatymas

Data:  20

„Smeltė' Klaipėda

Skyrius: medžiagų gavimas

Laikas

Krovinių pervežėjai

Transporto priemonės

Važtaraščių skaičius

Visų važtaraščių pozicijos

Krovinio turinys

A B D

A B C

1 xB 20 x B 10x A

D

C

10 x E

Krovinių vežėjai:

A: paštas;

B: siuntinių tarnyba; C: nuosavas transportas; D: ekspedicija.

Transporto priemonės: Transporto paketai:

A: kombinuotojo tipo

automobilis; B: mažas sunkvežimis; C: didelis sunkvežimis.

A: padėklai su kroviniais

B: paketai;

C: konteineriai;

D: dėžių padėklai;

E: dėžės;

F: kitokie paketai.

Išdėstant kiekybinį medžiagų srautą, yra pildomi darbo planai, susiję su gamybos kiekiu. Pateikiant medžiagų srautą dažnai įtaką turi vadinamoji „iš-į' diagrama.

„Iš - į' diagramoje reprezentaciniam laikotarpiui iš gamybos progra­mos išskaičiuotos dalys priskiriamos atskiriems gamybos etapams.

Prekių gavimas

Žaliavų sandėlis

Gamyba

Montavimas

Gatavų prekių sandėlis

Atliekos, atraižos

Suma

Galima padaryti tokią pagrindinio medžiagų srauto schemą:

Gamyba

Prekių gavimas

Pagrindinis sandėlis

A

V Dažymas

t

Kontrolė

Persiuntimas

^F f

_ J,

Montavimas

Specialus sandėlis

6.3. Medžiagų sandėliavimo uždaviniai

6.3.1. Priėmimas i sandėlį

Priimant medžiagas į sandėlį atliekamos tokios operacijos:

Priėmimas į sandėlį

i

Medžiagų priėmimas

Tapatybės nustatymas

Išdėstymas

Techninis priėmimas į sandėlį

6.3.1.1. Medžiagų priėmimas

Medžiagų priėmimas sudarytas iš tokių procesų:

medžiagų priėmimo;

tapatybės kontrolės;

sąskaitų kontrolės;

priimamų medžiagų duomenų nustatymo.

6.3.1.2. Tapatybės nustatymas

Tapatybė nustatoma prieš medžiagų priėmimą. Sandėliuojamos medžia­gos yra suskirstomos pagal nustatytus sandėliavimo vietų kriterijus ir pirme­nybe. Šiuos kriterijus apibūdina:

sandėliuojamų medžiagų rūšis;

matmenys ir tūris;

svoris;

temperatūra;

krovinio pavojingumo laipsnis;

saugojimo ir priežiūros poreikis;

sandėliavimo vienetai;

paėmimo dažnis.

6.3.1.3. Išdėstymas

Identifikavimas paprastai užbaigiamas išdėstymu -vietos sandėlyje paskyrimu.

Vieta sandėlyje paskiriama pagal kaupimo arba lokalinį principą.

Pagal kaupimo principą kiekvienas krovinys turi sandėlyje nustatytą vietą, todėl nepakankamai panaudojamas sandėlių pajėgumas.

Pagal lokalinį principą sandėliuojama savotiškai, krovinys negauna sandėlyje nuolatinės vietos - po kiekvieno priėmimo to paties krovinio vieta gali būti keičiama.

Vieta sandėlyje yra nustatoma pagal tam tikrą sistemą. Šios sistemos tęsinys yra kompiuterinis sandėlio valdymas.

Pagal lokalinį principą užtikrinamas geras sandėlio pajėgumo panau­dojimas. Chaotiško principo pavyzdys - aukšti stelažiniai sandėliai.

Stelažų lentynų duomenys su jų maksimaliomis krovinių talpinimo ga­limybėmis yra kaupiami elektroniniuose duomenų apdorojimo įrenginiuose. Sandėlio patalpa yra sudaryta iš stelažų aukščio ir lentynų tūrio vietų skai­čiaus. Kiekviena ši vieta nustatoma pagal tris dydžius: stelažo lentynų, stelažo aukščio ir lentynos gylio.

Ypač efektyvus lokalinis sandėliavimo būdas, nes galima pasiekti aukštą automatizavimo laipsnį.

Yra naudojami tokie sandėliavimo įrenginiai:

centriniai elektroniniai duomenų apdorojimo įrenginiai, kuriais tvarkomos atsargos ir saugoma informacija apie sandėliuojamus krovinius. Į jas įeina krovinių judėjimo operacijos sandėlyje nenu­rodant sandėliavimo vietos;

aukštų stelažų skaičiavimo mašina, gaunanti informaciją apie kro­vinių judėjimo operacijas iš centrinių elektroninių duomenų apdo­rojimo įrenginių.

Elektroninė duomenų apdorojimo įrenginių sistema sugeba optimizuo­ti talpinimą į sandėlį ir krovinių išdavimo maršrutus.

6.3.1.4. Techninis priėmimas į sandėlį

Techninis priėmimas į sandėlį dar vadinamas materialiu priėmimu. Sandėlių kroviniai atitinkamais kėlimo ir gabenimo įrenginiais yra krau­nami į laisvas vietas.

6.3.2. Atsargų kontrolė ir priežiūra

Atsargų kontrolė ir priežiūra nėra tarp pirminių logistikos uždavinių, tačiau reikia paminėti, kad nepakankama sandėlio krovinių kontrolė ir prie­žiūra sudaro medžiagų srauto ir logistikos grandinės pertrūkius.

Atsargų kontrolė ir priežiūra yra susijusi su:

nuostoliais dėl išgaravimo, svorio netekimo, korozijos ir kt;

vagystėmis;

nepakankamu atsargų tvarkymu.

6.3.3. Medžiagų išdavimas iš sandėlio

Medžiagų išdavimas iš sandėlio yra susijęs su trimis užduočių komp­leksais:

Medžiagų išdavimas iš sandėlio

Užsakymų paruošimas

Atrinkimas

Medžiagų išdavimas

6.3.3.1. Užsakymų paruošimas

Užsakymų paruošimo uždavinys - įforminti medžiagų poreikį ir pa­rengti sandėlio interesus atitinkančią sutartį.

Medžiagų poreikis yra dažnai įforminamas vienu būdu, kuris nepakan­kamai atspindi sandėlio poreikius. Dažnai trūksta svarbių duomenų apie laiky­mo vietos numerį arba sandėlyje atliekamus apibrėžtus darbus, kurie reikia­mose vietose yra nežinomi, todėl atsiranda papildomų užsakymo paruošimo darbų.

Užsakymų paruošimas atliekamas arba gavus užsakymą (pareikalavi­mą), kuris vadinamas operatyviu arba realiuoju trukmės apdorojimu arba užsakymai yra surenkami ir tada apdorojamas jų visas pluoštas. Tai paprastai vadinama užsakymo paketo apdorojimu.

6.3.3.2. Atrinkimas

Atrinkimas yra viena svarbiausių sandėlių srities logistikos užduočių.

Pagal poreikių informaciją sandėlio kroviniai iš specifinės sandė­liavimo būklės yra transformuojami (perkeliami) į specifinę panaudoji­mo būklę.

Atrinkimas yra apibrėžtų dalių kiekio (prekių) parinkimas iš paruošto bendro kiekio (asortimento), remiantis poreikių informacija (užsakymu).

Užsakymas gali būti vidinio pobūdžio - gamybos užsakymas arba iš­orinio pobūdžio - klientų arba realizavimo užsakymas.

6.3.3.2.1. Medžiagų srautas vykdant atrinkimą

Medžiagų srautas vykdant atrinkimą atrodo taip:

Medžiagų srautas

Paruošimas

Paėmimas

Perkėlimas

Išdavimas

6.3.3.2.1.1. Paruošimas

Paruošimas gali būti:

statinis („žmogus prie prekių');

dinaminis („prekės prie žmogaus').

Statinis paruošimas dar vadinamas „žmogus prie prekių' paruošimu. Jo ypatybė yra ta, kad a trenkantysis juda prie prekių arba medžiagų.

Pagal jau minėtą tvarką atrenkantysis iš bendro kiekio parenka api­brėžtą dalį. Nereikalingos prekės lieka sandėlyje.

Dinaminis paruošimas yra „prekės prie žmogaus' paruošimas. Pre­kės iš automatizuoto sandėlio automatiniais prietaisais gabenamos prie atrenkančiojo.

Pastarasis paima numatytą kiekį, o sandėliavimo vienetai su turimomis prekėmis vėl grąžinami j sandėliavimo vietas.

Į žmogaus veiklą dinaminio paruošimo metu įeina vien tiktai:

atpažinimas;

paėmimas;

patvirtinimas.

Statinio ir dinaminio paruošimo privalumai ir trūkumai pateikti lentelėje.

Paruošimas

Privalumai

Trūkumai

Tinkamumo kriterijai

Statinis

visos prekės tiesiogiai prieinamos;

lankstus, priešingas

stipriai svyruojantiems poreikiams;

nežymus prekių atrinkimo pajėgumas

kiekvienam atrenkančiajam užsakymuose su nedaugeliu

vidutiniškas kiekvienos pozicijos paėmimo kiekis yra maža

paruošto kiekio pertrūkių dalis

(x> 5);

„žmogus prie

prekių'

eilučių dėl didelės

laiko dalies kelyje;

neįmanomas optimalus darbo vietos

paruošimas;

didesnė pertrūkių

problema;

apsunkintas tuščių

pagalbinių krovimo

priemonių grįžtama-

sis transportas.

paėmimas yra galimas be pagalbinių

priemonių;

kiekviename užsakyme daug eilučių

(n>10);

reikalinga trumpa

užsakymų įvykdymo

trukmė;

reikalingas skubių užsakymų įvykdymas;

mažesnės investicijos

svarbesnės nei personalo sutaupymo

kaštai.

Dinaminis

kiekvieno atrenkančiojo didelis

atrinkimo pajėgumas dėl

tiesiogiai prieinama

tik maža dalis

prekių;

mažiau lankstus,

vidutiniškas paėmimo

kiekis. Kiekviena

pozicija turi didelę

paruošto kiekio per-

„prekės prie

žmogaus'

gabenimo.

priešingai stipriai

svyruojantiems

poreikiams;

ilgesni vidutiniai

užsakymų įvykdymo

terminai;

įgyvendinamas tik

su dideliais

investiciniais

valdymo ir plėtros

kaštais.

trūkio dalį (x > 3);

paėmimas galimas

tik pagalbinėmis

priemonėmis;

mažai kiekvieno

užsakymo eilučių

(n<10);

leidžiama ilga įvykdymo trukmė (iki

daugelio valandų);

jokių skubių

užsakymų;

tolygi aukšta apkrova;

sutaupyti personalo

išlaikymo kaštai

pateisina dideles

investicijas.

trukmės maksimalaus sumažinimo;

galimas optimalus

paėmimo vietų

įrengimas;

pagalbinių priemonių paėmimo

panaudojimas

(pvz., kranų), taip

pat galimas medžiagų paruošimas

(svėrimas, matavimas, pjaustymas ir

pan.).

Galima teigti, kad dinaminio paruošimo pagrindiniai privalumai svar­būs todėl, kad:

atrinkimo metu dažniausiai galima išvengti klaidų;

atrinkimo pajėgumas yra daug didesnis negu esant statiniam pa­ruošimui;

galima optimaliau panaudoti techninius įrenginius;

susidaro kaštų ekonomija likviduojant tuščiosios eigos trukmę;

atrenkančiojo veikla yra ribojama kvalifikuotomis užduotimis.

Dinaminio paruošimo pagrindinis trūkumas - didelės investicijos.

Šiuo metu yra naudojami atrinkimo robotai ir atrinkimo automatai.

Atrinkimo automato panaudojimas yra susijęs su tam tikrais sunku­mais. Gana greitai ir patikimai dirbantys automatai kol kas negali būti plačiai pritaikomi, nes jie tinka tik tam tikrų matmenų kroviniams ir pagalbinėms krovimo priemonėms.

Robotų panaudojimas taip pat sukelia tam tikrų problemų. Jie privalo būti aprūpinti universaliais griebtuvais ir naudojamomis vaizdo apdorojimo sistemomis tam, kad galėtų techniškai įvykdyti užduotis.

Todėl atrinkimo darbams didele reikšmę turi žmogus.

6.3.3.2.1.2. Paėmimas

Reikalingas kiekis iš sandėliavimo vietų paimamas:

rankomis;

mechanizuotai;

automatizuotai. Paėmimo rūšis priklauso nuo:

prekių rūšies, talpos, svorio, savybių ir kt.;

sandėliavimo rūšies.

Sandėlio krovinių su atitinkamomis savybėmis paėmimas rankomis ne­sukelia jokių problemų, nes kroviniai yra žmogaus apžvalgos ir paėmimo sri­tyje. Ir kuo daugiau prekių yra šios srities išorėje, tuo daugiau galima panau­doti mechaninių pagalbinių priemonių.

Aukštuose stelažiniuose sandėliuose yra naudojami stelažų transporto ir aptarnavimo įrenginiai, nes žmogus paprastomis mechaninėmis priemonėmis yra nepajėgus paimti prekių. Jeigu prekės paimamos visiškai be žmogaus, laiko­ma, kad tai yra automatinis paėmimas.

Tokiais atvejais, kai vyksta tam tikro vienalyčių gaminių asortimento arba logistinių vienetų judėjimas, paėmimo procesas gali būti organizuotas daug racionaliau ir sumažėtų kaštų.

6.3.3.2.1.3. Perkėlimas

Perkėlimas prekių atrinkimo metu yra kelias iki arba tarp paėmimo vietų. Perkėlimas gali būti:

viendimensis;

dvidimensis.

Viendimensis

Atrenkantysis juda vien tiktai vienoje plokštumoje ir atrenka tik vienoje apribotoje srityje.

Dvidimensis

Atrenkantysis juda horizontaliai ir vertikaliai. Tam yra įvairios pagalbinės priemonės. Užgriebio sritis, priešingai viendimensiam perkėlimui, yra žymiai praplėsta.

Svarbios dvidimensės pagalbinės perkėlimo priemonės yra atrinkimo įrenginiai su elektrine pavara ir vairuojamos bėgiais arba laisvai valdomos atrenkančiojo. Aukšto techninio lygio atrinkimo įrenginiai gali būti pagaminti panaudojant ekranų terminalus, skenerius, matavimo įrenginius ir kt.

Užgriebio aukštis panaudojant prietaisus gali siekti iki 10 m. Atrinkimo įrenginiais galima perkelti visą padėklą.

Yra dažnai naudojamos paprastos pagalbinės priemonės -kopėčios, kurios reikalingos atrenkant. Užgriebio aukštis siekia iki 4 m.

Viršutinėje užgriebto srityje dažniausiai sandėliuojamos rezervi­nės arba retai naudojamos medžiagos.

6.3.3.2.1.4. Išdavimas

Paimtas atitinkamas medžiagų arba prekių kiekis yra išduodamas, ga­vėjui pasirašius už gautą kiekį. Dažnai šis procesas yra susijęs su rankine arba automatine kontrole.

6.3.3.2.2. Atrinkimo rūšys 6.3.3.2.2.1. Vienpakopis atrinkimas

Vienpakopis atrinkimas yra tada, kai kiekvieno užsakymo prekės yra atrenkamos ir atskirai paruošiamos prekių išdavimo vietoje. Vienpakopis

atrinkimas ypač gerai tinka pristatymams kaip tik laiku, nes yra susijęs su labai mažu kiekiu.

Šiai atrinkimo rūšiai reikia laiko, naudojant įrenginius - didelių kaštų.

6.3.3.2.2.2. Daugiapakopis atrinkimas

Daugiapakopis atrinkimas vyksta dviem pakopomis.

Prekės pagal daugelį užsakymų yra atrenkamos iš sandėliavimo vietų ir kartu pristatomos į specialiai numatytą vietą. Antroje pakopoje iš šios vie­tos prekės yra išskirstomos pagal atskirus užsakymus.

Daugiapakopis atrinkimas yra ypač paplitęs, nes atliekamas daug grei­čiau nedidelį kiekį atrenkant pagal daugelį užsakymų.

6.5.3.2.2.3. Serijinis atrinkimas

Pagal serijinį atrinkimą yra sudaroma užsakymų atrinkimo pozicijų ei­lė. Tam naudojami:

pagrindinio kelio būdas;

pagrindinio pasirinktinio kelio būdas.

Naudojant pagrindinio kelio būdą kiekvienas sandėlio kelias traktuo­jamas kaip pagrindinis. Atrinkimo vežimėliai apvažiuoja visus sandėlio kelius ir surenka reikalingas prekes.

Pagrindinio kelio būdui būdingas ilgas kelias, todėl gerokai padidėja atrinkimo kaštai.

Pagrindinio pasirinktinio kelio būdu kompensuojami pagrindinio ke­lio būdo trūkumai - sandėlis dalijamas į pagrindinius ir pasirinktinius kelius. Dažniausiai reikalingos prekės sandėliuojamos prie pagrindinių kelių, mažiau reikalingos -prie pasirinktinių kelių.

Jeigu rečiausiai užsakomi gaminiai yra laikomi toliausioje nuo pradžios zonoje, atrenkantysis sutaupo nemažai kelio, nes visą pasirinktinio kelio ruo­žą jis privalo Įveikti tik pagal aplinkybes.

Serijinio atrinkimo trūkumas yra ilgas atrenkančiojo kelias.

6.3.3.2.2.4. Lygiagretus atrinkimas

Lygiagretus atrinkimas turi daugybę pranašumų, tačiau yra susijęs su tam tikra rizika, todėl yra naudojamas tik atitinkamose srityse.

Lygiagretaus atrinkimo esmę sudaro tai, kad atrinkimo užsakymą san­dėlio valdymo skaičiavimo mašina padalija į daugeli atrinkimo sričių. Padali­jimo kriterijai yra sandėliavimo vieta.

Pagal sandėliavimo srities būdą užsakymas dalijamas į dvi, tris arba keturias sudėtines dalis, pagal kurias apibrėžtuose sandėlio sektoriuose talpinamos prekės. Pagal lygiagretaus atrinkimo būdą atrenkantysis kompeten­tingas tik savo sandėlio srityje. Jis geriausiai pažįsta savo sektorių, todėl dažnai išvengia klaidų. Tie gaminiai, kurie ateina iš įvairių sandėlio sričių iki tol, kol bus pateikti persiųsti, vėl suvežami kartu.

Pagal sandėliavimo kelio būdą sandėlis yra suskirstytas į keletą kelių, kurie yra kaip atrinkimo sritys. Užsakymų suskirstymas į kelių zonas sutrum­pina atrinkimo trukmę, kuriai reikia nedidelių organizavimo kaštų. Toks užsakymas be elektroninių duomenų apdorojimo įrenginių yra neįvykdomas.

Atrenkantysis savo zonoje įvykdo daug užsakymų, todėl neišvengia­mai atsiranda klaidų, ir todėl reikalinga kontrolė.

Atrinkimo užduočių padalijimui kaip ir gaminių suvežiojimui gali pri­reikti tam tikrų kaštų, todėl daugelis įmonių į lygiagretų atrinkimą žiūri kritiš­kai. Kiekvienu atveju sutaupytas laikas neišlygina susidariusių kaštų.

Lygiagretaus atrinkimo visiškai atsisakyti negalima, nes žinomus atrinki­mo prietaisus galima įdiegti tik nustatytuose sandėlių sektoriuose.

6.3.3.2.3. Atrinkimo našumo nustatymas

Atrinkimo efektyvumą galima nustatyti pagal kai kuriuos rodiklius. Iš jų pažymėtini:

kiekvieno užsakymo atrinkimo trukmė;

kiekvieno užsakymo atrinkimo pozicijų skaičius

atrinkimo pozicijų bendras skaičius užsakymų skaičius

klaidų dalis (kvota)

atrinkimo klaidos x 100 ~~ bendras atrinkimo skaičius

kiekvieno užsakymo atrinkimo kaštai bendri atrinkimo skaičiai

atrinkimo užsakymų skaičius

kiekvienos pozicijos atrinkimo kaštai

______valandos kaštai įmonėje______

efektyvus atrinkimo valandos našumas

efektyvus atrinkimo našumas

= teorinis atrinkimo našumas x galimybė naudotis x apkrova

teorinis atrinkimo našumas

______________3600 sekundžių______________

kiekvienos pozicijos atrinkimo trukmė sekundėmis

galimybė naudotis = atrinkimo sistemos panaudojimo laipsnis. Ji priklauso nuo sistemos kokybės ir našumo.

apkrova = maksimalus apkrovos laipsnis. 6.3.3.3. Medžiagų išdavimas

Medžiagų pervežimas iš vieno sandėlio į kitą užbaigiamas medžiagų išdavimu. Po atrinkimo prekės yra paruoštos tolesniam naudojimui. Jos pa­tenka arba į gamybą, arba į persiuntimo vietą.

Jeigu krovinį paima užsakovas, laikoma, kad tai paėmimo sistema, jeigu krovinys pristatomas užsakovui - atidavimo sistema.

Gabenant krovinius į jų panaudojimo vietas, svarbus veiksnys yra gabe­nimo laiko minimizavimas.

Gabenimo kelius sandėlio viduje skaičiavimo mašina nustato labai grei­tai ir toliau perduoda kompiuteriu transporto priemonės vartotojui.

Išdavimo srauto optimizavimas sandėlyje gali žymiai sumažinti gabenimo trukme, o parinkus teisingą gabenimo sistemą, minimizuoti gabe­nimo kaštus.

Parenkant gabenimo sistemą, reikia atkreipti dėmesį į:

optimalų jos panaudojimą;

aukštą aptarnavimo laipsnį;

didelį lankstumą;

aukštą apžvelgiamumą.

Šiuo metu praktikoje plačiai diegiamos visiškai automatizuotos gabe­nimo sistemos, užtikrinančios trijų dydžių judėjimo nuoseklumą. Jų panaudo­jimas yra susijęs su didelėmis investicijomis, tačiau jomis įmanoma gerokai sumažinti gabenimo kaštus.

7. SANDĖLIŲ ADMINISTRAVIMAS IR VALDYMAS

Sandėliuose vyksta daugybė procesų, kurių pagrindą sudaro gabenimo procesai tiek sandėlio viduje, tiek ir už jo ribų pristatant krovinius į paskyrimo vietą. Tam tikslui yra būtinas efektyvus ir veiksmingas sandėlių administravi­mas ir valdymas.

Sandėlių administravimo ir valdymo uždaviniai yra tokie:

medžiagų priėmimas į sandėlį;

medžiagų išdavimas iš sandėlio;

atsargų kontrolė;

gabenimo sandėlyje kiekio ir vertės apskaita.

Į užduočių sritį įeina planavimas ir vykdymas priemonių, užtikrinančių minėtų uždavinių nustatytu laiku ir netrukdomą vykdymą su kuo mažesniais kaštais.

Sandėlių administravimo ir valdymo funkcijos yra šios:

priėmimo ir išdavimo sutarčių tvarkos optimizavimas;

priėmimo sutarčių priskyrimas tuščioms sandėlių lentynoms;

išdavimo sutarčių paskirstymas krovimo vienetams;

stelažus pripildančių gabenimo priemonių kontrolė;

priėmimo ir išdavimo iš sandėlio pagalbinių priemonių identifika­vimas ir kontrolė;

sandėlio pripildymo valdymas (tuščių ir prikrautų lentynų);

visų priimtų ir išduotų iš sandėlio prekių kiekio koregavimas;

visų transporto operacijų reguliavimas;

žmonių ir technikos panaudojimo reguliavimas.

Logistikos procesų vykdymas sandėlių srityje be elektroninių duome­nų apdorojimo įrenginių panaudojimo vargu ar yra įmanomas. Logistikos už­duočių neišsprendžia viena skaičiavimo mašina, šio tipo įrenginiai yra įdie­giami daugelyje hierarchijos struktūrų.

IŠVADOS

Jau praėjo tie laikai, kai įmonės savo veiklose turėdamos dideles pelno maržas ir mažą tarpusavio konkurenciją galėjo nekreipti dėmesio į neefektyvias sąnaudas, dabar visi norintys išlikti rinkoje privalo stengtis efektyvinti veiklą, plius Lietuva yra ant narystės į ES slenksčio. Tad narystė į ES Lietuvos verslui kels naujų iššūkių, kurie sparčiai globalizuojantis ekonomikai ir nykstant sienoms tarp valstybių yra būtini siekiant įsilieti į tarptautines rinkos, išlaikyti stiprias pozicijas ir būti konkurencingiems, užtikrinti ilgalaikes plėtros perspektyvas. Todėl Lietuvos įmonės turi pasiruošti atkaklesnei konkurencijai vietos rinkoje šalia didesnių Europos kompanijų, pasinaudoti teikiamais ES paramos fondų resursais, gerinti verslo sąlygas naudojantis ES kapitalo rinkomis, nes liberalizuota prekyba ir laisvas kapitalo judėjimas garantuoja, kad tradicinė išorės ekonominių ryšių politika, paremta manipuliavimu muitais, kvotomis, valiutos kursu, kapitalo judėjimo suvaržymais, tampa atgyvenusi.

Logistikos vadyba yra glaudžiai susijusi su tuo, kas yra vadinama logistikos pridėtine verte, nes tinkamoje vietoje ir tinkamu laiku pateiktas produktas turi didelę įtaką firmos pelnui. Firmose, kur logistika sudaro gana didelę produkto pridėtinės vertės dalį, logistikos vadyba yra itin svarbi. Logistika neatsiejamai suriša gamybos ir rinkodaros dalis, nes sandėlių logistikos tikslas yra minimizuoti logistikos kaštus, šį tikslą galima pasiekti tik tada, kai žinoma kokiose sandėlių vietose susidaro kaštai ir kokio jie yra dydžio. Kaštų dydis priklausys labai individualiai pagal kiekvienos įmonės individualius poreikius, bet reikia siekti tikslo , sukurti efektyvią ir efektingą sistemą krovinio gavime, jo buvime ir atidavime.

NAUDOTA LITERATŪRA

R.Minalga „Logistika“ Vilnius, 2001

M. Minalga ,, Krovinių gabenimas tarptautiniais maršrutais “ Vilnius, 1997

V.Čaplikas ,, Prekybos logistika “ Vilnius, 1997

Žurnalas ,, Vadovo pasaulis “ Vilnius, 1999, Nr.11



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3001
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2025 . All rights reserved