CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
Dailė
XIX a. pr. dailėje įsivyravo klasicizmo stilius, jam būdinga laikytis antikos meno principų, siekti tobulumo bei absoliutaus groio. Įymiausias io stiliaus atstovas Prancūzijoje buvo akas Luji Davidas. Jis aktyviai dalyvavo Didiojoje Prancūzijos revoliucijoje, buvo revoliucinio konvento narys, vėliau jo sekretorius ir netgi pirmininkas. Jakobinų diktatūros metu bičiuliavosi su jakobinų lyderiu M. Robespjeru. Atėjus į valdi¹ Napoleonui, tapo jo rūmų dailininku. Jo paveiksluose atsispindėjo politinės to meto Prancūzijos aktualijos. Po Marato nuudymo konvento usakymu jis nutapė vien¹ ymiausių savo paveikslų 'Marato mirtis'. iame paveiksle Davidas tiksliai atkūrė tragik¹ Marato mirtį, kai arlota Korde, įteikusi laik¹, mirtinai jį sueidė. Imperijos laikotarpiu jis tapė paveikslus, kuriuose lovino Napoleon¹: nutapė Napoleono karūnacij¹, Napoleon¹ San Bernaro perėjoje. Grįus į valdi¹ Burbonams, Davidas emigravo į Belgij¹.
'Napoleonas Bonapartas San Bernaro perėjoje '. Dailininkas A. Kriktopaitis (pagal . L. David¹) |
Kitas ymus dailininkas, kuris savo paveiksluose pavaizdavo istorines aktualijas, buvo ispanas Fransiskas Goja. Tapytojas ir grafikas F. Goja, tapźs Ispanijos karaliaus rūmų dailininku, gyveno ir kūrė Madride. Nutapė daug realistinių karalikosios eimos portretų. Gojos paveiksluose atsispindėjo ispanų patriotizmas Napoleono okupacijos metais. Paveiksluose 'Geguės 2-ios sukilimas' ir 'Sukilėlių suaudymas 1808 m. naktį i geguės 2 į 3 dien¹' įaminta didvyrika ispanų kova su okupantais. F. Goja prancūzų okupacijos metais dalyvavo ginant savo gimt¹jį Saragosos miest¹. Norėdamas pavaizduoti karo nemonikum¹ sukūrė 85 grafikos darbus, pavadinźs juos 'Karo baisumai'. Viename i grafikos laktų 'Kokia dr¹sa!' vaizduojama jauna mergaitė, stojusi į mūį vietoje nukautų karių. Ispanijoje restauravus monarchij¹, F. Goja pateko į karaliaus nemalonź ir persikėlė į Prancūzij¹.
XIX a. pr. greta klasicizmo dailėje atsirandaa romantizmas. Vienas ymiausių io stiliaus atstovų buvo prancūzų dailininkas Eenas Delakrua. Dailininko paveiksluose, nutapytuose istorine tematika, atsispindėjo kovos u laisvź idealai. Paveiksle 'Skerdynės Chiose' pavaizdavo didvyrik¹ graikų kov¹ su turkais u nepriklausomybź. Audringus 1830 m. revoliucijos įvykius E. Delakrua pavaizdavo paveiksle 'Laisvė, vedanti liaudį į barikadas'. Jame pavaizduota moteris su trispalve rankose simbolizavo laisvź. Atsisukusi į sukilėlius, ji aukia juos eiti paskui save. Sukilėlių entuziazmas atskleidiamas Paryiaus berniuko su dviem pistoletais paveikslu.
'Laisvė, vedanti liaudį į barikadas ', 1831 m. Dailininkas Eenas Delakrua |
XIX a. vid. mene atsirado dar viena srovė -- realizmas. Rykiausi ios krypties atstovai buvo prancūzai Giustavas Kurbė ir Honorė Domjė. G. Kurbė savo paveiksluose pavaizdavo paprastų monių gyvenim¹, jų buitį, kasdienius vargus. Dailininkas aktyviai dalyvavo politiniuose to meto įvykiuose. G. Kurbė pritarė 1848 m. revoliucijai, o 1871 m. tapo Paryiaus komunos tarybos nariu. Paryiaus komunai pralaimėjus, buvo persekiojamas, todėl emigravo į veicarij¹. Garsiausi G. Kurbė paveikslai yra 'Laidotuvės Ornane', 'Akmenskaldiai'. Visus istorinius įvykius, kurie vyko Prancūzijoje nuo 1830 m. revoliucijos iki Paryiaus komunos, savo kūryboje įamino O. Domjė. Dailininko kūryboje vyrauja paprasti siuetai, kasdieniki miesto gyvenimo vaizdai, politinio gyvenimo realijos. lovź dailininkui atneė litografija 'Gargantiua', kurioje buvo kritikai pavaizduotas Luji Pilypas. U i¹ karikatūr¹ O. Domjė buvo nubaustas eis mėnesius kalėti. Kitose karikatūrose, kaip 'Nuleiskite udang¹, komedija baigta!', 'alin rankas nuo spaudos!', 'į galima ileisti į laisvź', O. Domjė satyrikai aipėsi i valdios vykdomos politikos. Antroje gyvenimo pusėje O. Domjė kūrė buitinio siueto paveikslus, kuriuose perteikė vargingų miestiečių gyvenim¹. Mirė dailininkas skurde, visikai apakźs ir visų umirtas.
1874 m. įvykusioje dailės parodoje savo paveikslus eksponavo Klodas Monė, Ogiustas Renuaras, Edgaras Dega, Kamilis Pisaro ir kt. Meno kritikas, norėdamas pajuokti spalving¹ K. Monė paveiksl¹ 'Įspūdis. Saulės patekėjimas', dailinink¹ pavadino impresionistu. Vėliau is terminas prigijo visiems dailininkams, kurie savo kūryboje stengėsi perteikti aplinkos įspūdį (pranc. 'impression'). Dailininkai savo paveiksluose siekė perteikti betarpik¹ įspūdį, kurį sukeldavo jiems matyti daiktai ir reikiniai. Jie tapė saulės vies¹, blyksinči¹ ant vandens, ant medių lapų, monių figūrų. K. Monė, norėdamas perteikti natūralų gamtos groį, paveikslus tapė gamtoje. Impresionistams didelź įtak¹ padarė fotografijos atsiradimas ir spalvoti japonų medio raiiniai. Prie impresionistų prisijungė ir Eduaras Manė, kuris okiravo to meto visuomenź tokiais savo paveikslais, kaip 'Pusryčiai ant olės' ir 'Olimpija'. iuose paveiksluose E. Manė idrįso pavaizduoti nuogas paryietes. Daugumai visuomenės toks vaizdavimo būdas buvo labai neįprastas.
XIX a. pab. naujai impresionistų tradicijas pratźsė nauja dailininkų karta, kuri vadinama postimpresionistais. Rykiausi ios meno krypties atstovai yra Polis Sezanas, Vinsentas van Gogas, Polis Gogenas ir Anri de Tulūzas-Lotrekas. ie dailininkai skverbėsi į vidinius mogaus igyvenimus, stengėsi glaustai ir aikiai iuos perteikti. Visu keturių dailininkų gyvenimo ir kūrybos kelias yra be galo savitas. Būda mi gyvi nesusilaukė pripainimo, gyveno skurdiai ir visuomenės nesuprasti. V. van Gogui per vis¹ gyvenim¹ pavyko parduoti tik vien¹ savo paveiksl¹. P. Gogenas paskutines savo gyvenimo dienas praleido visų umirtas Taičio, o vėliau Markizų salose. Polio Sezano paveikslų niekas nepirko. Vieni meno vertintojai apie P. Sezano paveikslus sakė, kad 'tai lyktynių muziejus', kiti - kad tai 'ateities menas'. A. de Tulūzas-Lotrekas tapė kavinių okėjas, barų lankytojus, ymių monių portretus. iandien be ių dailininkų kūrybos neįsivaizduojama dailės istorija.
Muzika
ymiausias XIX a. pr. kompozitorius buvo Liudvikas van Bethovenas. Visus stulbino L. van Bethoveno, pianisto, talentas, tačiau silpstant klausai, jis darėsi vis didesnis atsiskyrėlis. Sulaukźs penkiasdeimties metų, L. van Bethovenas visikai apkurto. Todėl vieai jis nebekoncertavo ir dar labiau atsiribojo nuo visuomenės. Tačiau neiūrint negalios L. van Bethovenas kūrė taip pat gausiai kaip ir anksčiau. Paskutiniųjų jo gyvenimo metų kūriniai laikomi didiausiais edevrais. Ypač garsios yra penktoji ir devintoji simfonijos. Pastarosios paskutini¹j¹ dalį ubaigia chorinė muzika, sukurta pagal F. ilerio 'Odės diaugsmui' odius. 'Visi monės bus broliai' - tokia pagrindinė io kūrinio mintis.
Liudvikas van Bethovenas |
XIX a. pirmoje pusėje muzikoje irykėjo romantizmo kryptis. Muzikinio gyvenimo centras i Vienos persikėlė į Paryių. Prancūzų romantinės muzikos atstovas Hektoras Berliozas sukūrė garsias simfonijas pagal D. Bairono poemas 'Manfred¹' ir 'Čaild Harold¹'. Vengrų atlikėjas ir kompozitorius Ferencas Listas, kaip ir daugelis romantikų, savo kūrinius taip pat kūrė pagal ymių raytojų veikalus. F. Listas buvo vienas i Budapeto muzikos akademijos steigėjų bei pirmasis jos prezidentas. Paryiuje gyveno ir dirbo lenkų kompozitorius ir pianistas Friderikas openas. Dauguma jo kūrinių sukurta fortepijonui, juose jaučiamas tėvynės ilgesys.
Friderikas openas (1810-1849) |
XIX a. antroje pusėje Diuzepės Verdio dėka vėl suklestėjo italų opera. Dalis kompozitoriaus operų buvo susijź su politiniais ir istoriniais to meto įvykiais. 1869 m. buvo baigta kasti Sueco kanal¹, jo atidarymo proga D. Verdiui buvo usakyta parayti oper¹. Kurdamas 'Aidos' oper¹ apie senovės Egipt¹ D. Verdis konsultavosi su ymiausiu Prancūzų egiptologu. Tačiau iki kanalo atidarymo operos D. Verdis nespėjo pabaigti. Premjera buvo numatyta 1870 m., Kairo operos teatro atidarymo proga, tačiau laiku įvykti negalėjo dėl Prancūzijos ir Prūsijos karo, nes operos dekoracijos liko vokiečių armijos apsuptame Paryiuje. Italijos patriotų, kovojusių dėl savo krato suvienijimo ir nepriklausomybės, mėgstamiausia daina buvo i D. Verdio operos 'Nabukas'. Maitinga operos daina 'Skrisk, svajone, sparnuotoji mano' italų buvo dainuojama kaip protestas prie kitataučių valdym¹.
Populiariausia visų laikų opera galima laikyti prancūzų kompozitoriaus oro Bize 'Karmen'. Nors . Bize sukūrė ir daugiau operų, tačiau labiausiai jį igarsino 'Karmen'.
Kitas ymus XIX a. kompozitorius buvo Richardas Vagneris, pasaulinėje scenoje įtvirtinźs vokiečių oper¹. Jis sukūrė garsųjį keturių operų cikl¹ 'Nibelungo iedas', kurio siueto pagrind¹ sudarė senovės vokiečių epas.
R. Vagnerio kūryb¹ rėmė Bavarijos karalius Liudvikas II. Jis taip pat skyrė pinigų, kad Bairoito mieste būtų pastatytas operos teatras R. Vagnerio operoms atlikti. Ir iandien yra rengiami garsūs R. Vagnerio operų festivaliai.
XIX a. pab. romantizm¹ muzikoje keitė kitos meno srovės. Viena i rykesnių meno srovių, atsiradusi dailėje, o vėliau ir muzikoje, buvo impresionizmas. ymiausias impresionistinės muzikos kūrėjas yra Klodas Debiusi. Jo muzikoje, kaip impresionistų dailininkų drobėse, buvo siekiama perteikti įspūdį, nuotaik¹. Impresionistams buvo svetimas romantizmo tragizmas, heroizmas, jausmingumas. Jų kūrybos temos: nuotaikos akimirka, gamtos vaizdas, paros laikas, buities detalės.
Literatūra
XIX a. pr. literatūroje, kaip ir visame mene, įsigalėjo romantizmas. io judėjimo atstovai kūryboje ypač daug dėmesio skyrė emocijoms, intuicijai, fantazijai. Nepatenkinti esama realybe romantikai savo vilgsnį kreipė į praeitį. Jie auktino individ¹, laisv¹ nuo sustabarėjusių visuomenės normų. Romantikų herojai vienii, linkź aukotis, aplinkinių nesuprasti. Daugelio romantikų kūryboje atsispindėjo tautų isivadavimo i priespaudos idėjos. Ypač tai ryku anglų poeto sero Dordo Gordono Bairono kūryboje. Aktyvi Bairono visuomeninė pozicija irykėjo jo kalbose parlamente, kai jis buvo prie mirties bausmės įvedim¹ mainų lauytojams - luditams. Gyvendamas Italijoje, Baironas pinigais ir ginklais rėmė slaptas draugijas, kovojusias dėl alies suvienijimo ir nepriklausomybės.
XIX a. pr. graikams pradėjus kov¹ prie turkus dėl nepriklausomybės, Baironas ivyko į Graikij¹ kovoti su turkais. Ten poetas susirgo ir mirė.
Vokietijoje XVIII a. pab.-XIX a. pr. kūrė Johanas Volfgangas Gėtė. Raytojas priklausė 'Audros ir verimosi' s¹jūdiui, kurio nariai atmetė klasicistines kūrybos taisykles ir pasisakė u nevaromos asmenybės kūrybos laisvź. S¹jūdio atstovai idealizavo ryį su gamta, daug dėmesio skyrė tautosakai. Gėtė, gyvendamas Veimare, uėmė auktus valstybinius postus. 1792-1793 m. dalyvavo vokiečių kunigaikčių koalicijos karo ygyje prie Prancūzij¹. Pasaulinź lovź J. V. Gėtei atneė romanas 'Jaunojo Verterio kančios'. Svarbiausias J. Gėtės kūrinys - eiliuota tragedija 'Faustas', kuri¹ su pertrūkiais raė 60 metų.
ymiausias prancūzų romantizmo atstovas buvo Viktoras Hugo. Jis aktyviai dalyvavo politiniame Prancūzijos gyvenime. U kritinį veikal¹ prie Napoleon¹ III buvo itremtas i Prancūzijos. Vėliau buvo irinktas Nacionalinio susirinkimo deputatu. Daugelyje V. Hugo romanų atsispindėjo istoriniai įvykiai. Romane 'Devyniasdeimt tretieji' raytojas pavaizdavo Prancūzij¹ revoliucijos metais. Raytoj¹ ypač igarsino tokie romanai, kaip 'Paryiaus katedra', 'Vargdieniai', 'mogus, kuris juokiasi'.
Romantizmo kryptį XIX a. vid. pakeitė realizmas. Tikras savo epochos metratininkas buvo prancūzų realistinio romano autorius Honorė de Balzakas. Jis paraė 96 romanų serij¹, pavadint¹ 'mogikoji komedija'. Raytojas buvo nepaprastai darbtus. Per par¹jis dirbdavo po 14-16 valandų, daug kartų taisydamas jau paraytus kūrinius. Tačiau sunkus darbas anksti palauė raytojo sveikat¹. Balzakas savo romanuose kritikai pavaizdavo XIX a. pirmos pusės Prancūzijos visuomenź. Daugelyje raytojo romanų aprayta, kokias pasekmes mogaus gyvenimui sukelia beatodairikas turto ir garbės trokimas.
XIX a. Rusijos raytojas Levas Tolstojus savo ymiausiame romane 'Karas ir taika' pavaizdavo 1812 m. didvyrik¹ rusų tautos pasiprieinim¹ prancūzams. Raytojas aktyviai dalyvavo visuomeninėje veikloje, raė publicistinius straipsnius, organizavo pagalb¹ badaujantiems valstiečiams. L. Tolstojus sukū re visuomenės pakeitimo program¹, kurios svarbiausias principas buvo nesiprieinti blogiui smurtu. Kitas ymus to meto rusų raytojas buvo Fiodoras Dostojevskis. Savo protėvius raytojas kildino i Lietuvos. U aktyvi¹ visuomeninź veikl¹ F. Dostojevskis buvo nuteistas mirties bausme, bet prie egzekucij¹ mirties bausmė buvo pakeista katorga. ymiausiuose savo romanuose 'Nusikaltimas ir bausmė', 'Broliai Karamazovai' raytojas bandė pavelgti į tamsiausias mogaus sielos gelmes.
XIX a. JAV
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2128
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved