CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
'Banginio ir liūto kova'
Amjeno taikos sutartis, pasirayta tarp Prancūzijos ir Anglijos, truko neilgai. Prancūzija neketino įsileisti anglų prekių į savo ir jai pavaldių alių rink¹. Anglija nenorėjo galutinai pripainti prancūzų viepatavimo emyne. Anglijos buruazija, matydama, kad nepavyks sudaryti palankios prekybos sutarties su Prancūzija, pritarė ministro pirmininko V. Pito karo politikai. is karas dar yra vadinamas 'banginio ir liūto kova'. Anglija neturėjo galingos armijos, kad įveiktų prancūzų kariuomenź sausumoje, o Prancūzija neturėjo pakankamai stipraus laivyno, kad galėtų kovoti su Anglija jūroje. Napoleonas, kariaudamas su Anglija, siekė sutriukinti karines jos pajėgas, uimti kolonijas bei panaikinti emyne politinź Anglijos įtak¹. Jau 1803 m. tarp Prancūzijos ir Anglijos prasidėjo karo veiksmai. Prancūzų kariuomenė uėmė Anglijai priklausančias valdas Vokietijoje (Hanoveryje). Napoleonas taip pat įsakė visose Prancūzijai pavaldiose emėse konfiskuoti anglų prekes. Galiausiai Napoleonas pradėjo ruotis ilaipinti prancūzų kariuomenź Anglijoje. 1805 m. rudenį Bulonėje ir kitose Lamano pakrantės vietose Napoleonas sutelkė didiulź kariuomenź. 'Man reikia trijų dienų ūkanoto oro - ir a būsiu Londono, parlamento, Anglijos banko viepats', - pareikė Napoleonas. Pasiruoimas desantinei operacijai vyko sparčiai, ir Anglijai ėmė grėsti rimtas pavojus. Anglijos vyriausybė suskubo organizuoti nauj¹ koalicij¹ prie Prancūzij¹. J¹ sudarė Austrija, Rusija, Anglija ir Neapolio karalystė.
Prancūzijos karas su nauja koalicija
Kilus grėsmei i Austrijos pusės, Napoleonas atsisakė įsiverti į Anglij¹ ir pagrindines prancūzų jėgas nukreipė kovoti su Austrijos kariuomene. 'Jeigu a per 15 dienų nebūsiu Londone, tai lapkričio viduryje turėsiu būti Vienoje', -pasakė Napoleonas. 1805 m. spalio mėn. pietų Vokietijoje prancūzai keliuose mūiuose nugalėjo austrus, ir lapkričio mėnesį Napoleonas įengė į Vien¹. Austrijos imperatorius Prancikus II, tikėdamasis sulaukti Rusijos pagalbos, nusprendė toliau tźsti kar¹ su Prancūzija.
Per kar¹ su Austrija 1805 m. spalio 21d. įvyko Trafalgaro mūis. Admirolo H. Nelsono vadovaujamas anglų laivynas susikovė su jungtiniu Prancūzijos ir Ispanijos laivynu. Nors Trafalgaro mūyje admirolas H. Nelsonas uvo, prancūzų ir ispanų laivynas patyrė baisų pralaimėjim¹. Nuo io mūio Anglijos laivynas iki pat XX a. pr. tvirtai įsiviepatavo jūrose.
emyne lemiamas mūis įvyko tarp Prancūzijos ir jungtinės Austrijos bei Rusijos kariuomenių. 1805 m. gruodio 2 d. prie Austerlico kaimo įvyko mūis, kuris baigėsi puikia prancūzų pergale. S¹jungininkų pralaimėjimas prie Austerlico taip sukrėtė Anglijos ministr¹ pirminink¹ V. Pit¹, kad jis po kelių savaičių mirė. Gruodio pab. tarp Austrijos ir Prancūzijos buvo pasirayta taikos sutartis. Austrija Napoleon¹ pripaino Italijos karaliumi, Prancūzijai atidavė Venecij¹, Istrij¹, Dalmatij¹ ir sumokėjo 40 mln. aukso florinų kontribucij¹.
ventosios Romos imperijos panaikinimas
Pasiraźs taikos sutartį su Austrija, Napoleonas, norėdamas sustiprinti savo pozicijas Vakarų ir Centrinėje Vokietijoje, 1806 m. vasar¹ įkūrė Reino s¹jung¹. i¹ s¹jung¹ sudarė 16 vokiečių kunigaiktysčių, kurios savo protektoriumi 'isirinko' Napoleon¹ ir įsipareigojo, kilus karui, į Prancūzij¹ pasiųsti 63 tūkst. kareivių. Daugiau kaip imtas maų vokiečių valstybėlių, priklausiusių Habsburgų dinastijai, buvo įjugta į Reino s¹jungos valdas. Taip buvo panaikinta ventosios Romos imperija, gyvavusi apie tūkstantį metų. Austrijos imperatorius Prancikus II atsisakė ventosios Romos imperijos valdovo titulo. Reino s¹jungos įkūrimas Napoleono valdi¹ įteisino Vokietijos emėse.
Prūsijos okupacija
Prūsijos valdia nerimavo dėl Napoleono veiklos Vokietijos emėse. Dalis diduomenės Prūsijos karalių skatino paskelbti kar¹ Napoleonui. 1806 m. Frydrichas Vilhelmas III Prancūzijai įteikė ultimatum¹. Iki io karo pradios Prūsija neįėjo į koalicij¹ prie Prancūzij¹ ir Austrijos pralaimėjimus stengėsi panaudoti taip, kad sustiprintų savo viepatavim¹ Vokietijos iaurėje. Prancūzijos kariuomenė dviejuose pagrindiniuose mūiuose neįtikėtinai lengvai nugalėjo Prūsijos armij¹. Likusi Prūsijos kariuomenė be pasiprieinimo pasiduodavo, prancūzams atiduodama vien¹ tvirtovź po kitos. Spalio pab. prancūzai uėmė Berlyn¹, o Prūsijos karalius su eima pabėgo į Rytprūsius. Frydrichas Vilhelmas III vylėsi sudaryti taikos sutartį su Prancūzija, tačiau Napoleonas kėlė labai sunkias s¹lygas.
Kontinentinė blokada
1806 m. lapkričio 21d. Berlyne Napoleonas pasiraė dekret¹ dėl kontinentinės blokados. Pirmajame dekreto paragrafe buvo parayta: 'Britanijos saloms skelbiama blokada', antrajame paragrafe - 'Bet kokia prekyba ir bet kokie santykiai su Britanijos salomis yra draudiami'. iuo dekretu Europos alinis buvo udrausta palaikyti ryius su Anglija. Kontinentine blokada tikėtasi Anglij¹ sulugdyti ekonomikai. Napoleonas įsakė Prancūzijai priklausančiose alyse suimti visus anglus, konfiskuoti jų prekes bei kitokį turt¹. U dekreto paeidim¹, kontraband¹ anglikomis prekėmis buvo grietai baudiama. Napoleonas taip pat įsakė uimti visus Hanzos s¹jungos uostus. Nuo iol Hanzos uostuose eimininkavo prancūzų muitininkai, kurie priiūrėjo, kad anglų prekės nepatektų į emyn¹. Kontinentinė blokada buvo alinga ne tik Anglijai, bet ir visoms emyno alims. Europos valstybėms buvo reikalingi anglų gaminiai, o daugelis alių norėjo iveti savo prekes į Anglij¹ ir jos kolonijas. Prancūzijai kontinentinė blokada atvėrė visos Europos rink¹, tačiau jos pramonės gaminiai buvo brangesni negu anglų. Kontinentinė blokada galėjo būti sėkminga tik tuomet, jeigu j¹ butų palaikiusios visos valstybės. Todėl Napoleonas nusprendė tźsti kar¹ emyne ir visas Europos alis priversti vykdyti kontinentinź blokad¹.
Tilės taika
Napoleono pergalės prie Austrij¹ ir Prūsij¹ ypač baugino Rusij¹. Pirma, Prancūzijos sienos artėjo prie Rusijos. Antra, lenkų atstovai kvietė Napoleon¹ atkurti Lenkijos valstybingum¹. Trečia, manyta, kad Napoleonas sieks Rusijos prisijungimo prie kontinentinės blokados. ios prieastys paskatino Rusij¹ tźsti kar¹ prie Prancūzij¹. Lapkričio mėn. Napoleono vadovaujama kariuomenė įengė į lenkų emes. Lenkai prancūzus pasitiko diaugsmingai, nes tikėjosi,kad Napoleonas padės susigr¹inti valstybingum¹.
Lemiami mūiai su Rusijos kariuomene įvyko 1807 m. Rytprūsiuose. Rusijos kariuomenei patyrus didiulių nuostolių, caras Aleksandras sutiko sudaryti paliaubas ir pradėti taikos derybas. Napoleonas tźsti karo su Rusija taip pat negalėjo, nes tam reikėjo daug geriau pasiruoti.
1807 m. liepos 8 d. buvo pasirayta Tilės taikos sutartis. Pagal j¹ buvo ymiai sumainta Prūsijos teritorija, o i jai priklausiusių emių Lenkijoje buvo įkurta Varuvos kunigaiktystė. Be to, Prūsija turėjo sumokėti didelź kontribucij¹ ir prisijungti prie kontinentinės blokados. Napoleonas ir Aleksandras pasiraė slapt¹ gynybos ir puolimo s¹jung¹. Rusija pripaino visus Napoleono ukariavimus ir prisijungė prie kontinentinės blokados.
Po Tilės taikos sutarties Napoleonas pasiekė savo galybės virūnź. Prūsija, turėdama tik ma¹ teritorij¹, bes¹lygikai pakluso Napoleonui. Austrija ir Rusija po pasiraytų taikos sutarčių taip pat buvo priverstos paklusti Prancūzijos diktatui. Tik vienintelė Anglija tebetźsė kov¹ prie Prancūzij¹. Pajamos, kurias Prancūzija gaudavo plėdama pavergtas alis, padengė visas karo ilaidas. 'Karas turi pats save maitinti', - sakydavo Napoleonas.
Klausimai ir uduotys
Kodėl Napoleonas pradėjo kar¹ su Anglija?
Kokie buvo svarbiausi 1805 m. karo įvykiai Europoje?
Koks buvo pagrindinis kontinentinės blokados tikslas?
Kodėl Napoleonas panaikino ventosios Romos imperij¹?
Kaip pasikeitė Prancūzijos padėtis po Tilės taikos ?
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1856
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved