CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
Generalinių luomų veikla
Generaliniai luomai ikilmingai buvo atidaryti 1789 m. geguės 5 d. Versalyje Liudvikas XVI pasakė kalb¹, kuri nuvylė trečiojo luomo atstovus. Karalius skundėsi sunkia Prancūzijos finansine padėtimi, liaudies bruzdėjimais, ragino ukirsti keli¹ pavojingoms naujovėms. Jis teigė, kad pagrindinis Generalinių luomų udavinys - rasti ieitį i alį itikusios finansų krizės. Tačiau Liudvikas XVI nieko neusiminė apie konstitucij¹ ir esminius valstybės pertvarkymus.
Baigźs kalbėti, karalius usidėjo skrybėlź, kaip to reikalavo paprotys. Dvasininkų ir bajorų deputatai, naudodamiesi privilegija, padarė t¹ patį, tačiau, didelei pastarųjų nuostabai ir pasipiktinimui, trečiojo luomo deputatai, kurie toliau turėjo klausytis karaliaus vienplaukiai, pasielgė taip pat. Tuomet karalius, siekdamas sumainti įtamp¹, vėl nusiėmė skrybėlź.
Kitomis dienomis Generaliniai luomai posėdiavo apsupti paryiečių minios, kuri ragino deputatus stoti prie karaliaus valdi¹. Jausdami visuomenės param¹, trečiojo luomo atstovai birelio 17d. pasiskelbė Nacionaliniu susirinkimu, t.y. aukčiausia alies valdia.
Birelio 20 d., karaliaus nurodymu patalpa, kurioje posėdiavo Nacionalinis susirinkimas, buvo udaryta remontuoti. Tada deputatai susibūrė didelėje salėje, kurioje paprastai buvo aidiama kamuoliu. Advokatas Munjė visiems pasiūlė prisiekti ir neisiskirstyti iki tol, kol nebus parengta alies konstitucija. Deputatai pritardami pakėlė rankas ir pasiraė priesaikos tekst¹.
Garsas apie įvykius Versalyje pasklido po vis¹ Prancūzij¹. Liudvikas XVI trečiojo luomo nutarimus paskelbė negaliojančiais. Versalyje buvo sutelkta kariuomenė, tačiau Liudvikas XVI neidrįso panaudoti jėgos. Daliai dvasininkijos ir bajorijos deputatų prisijungus prie trečiojo luomo, Nacionalinis susirinkimas liepos 9 d. pasiskelbė Steigiamuoju susirinkimu, kurio pagrindinis tikslas buvo parengti ir priimti konstitucij¹.
Politinė krizė ir sukilimas Paryiuje
Liudvikas XVI, spaudiamas rūmų diduomenės, ryosi perversmui. Apie Paryių ir Versalį vėl buvo pradėta telkti kariuomenė, turėjusi ivaikyti Steigiam¹jį susirinkim¹. Įtamp¹ Paryiuje sukėlė ir populiaraus finansų kontrolieriaus Z. Nekero atleidimas i uimamų pareigų. Gatvėse prasidėjo susirėmimai su kariuomene. Trečiojo luomo atstovai kreipėsi pagalbos į miesto varguomenź, kuri buvo pravardiuojama 'sankiulotais'. Liepos 14 d. ryte, pasklidus gandui, kad nemaai ginklų nugabenta į Bastilijos tvirtovź, didiulė minia puolė prie Bastilijos. i tvirtovė-kalėjimas buvo karaliaus savivalės ir absoliutizmo simbolis. Apsupusi Bastilij¹, minia pradėjo derybas su tvirtovės komendantu de Lone, tačiau jos buvo nesėkmingos. Po trumpos kovos Bastilij¹ pavyko uimti. Tai nebuvo ypatingas kovinis ygdarbis, nes tvirtovės įgul¹ sudarė 82 seni invalidai ir 32 jauni veicarai. Tačiau is įvykis turėjo milinik¹ politinź reikmź - skelbė revoliucijos pradi¹ ir absoliutizmo pabaig¹. Kai vakare hercogas Liankuras karaliui praneė ini¹ apie Bastilijos paėmim¹, Liudvikas XVI pareikė: 'Bet juk tai maitas'. 'Tai ne maitas, jūsų didenybe, - tai revoliucija,' - atsakė hercogas. Uėmź Bastilij¹, sukilėliai sugriovė tvirtovź iki pamatų. Kiek vėliau į kiekvien¹ Prancūzijos departament¹ buvo nusiųsta po Bastilijos sienų luit¹. Liepos 14 d. tapo prancūzų nacionalinė ventė, minima Prancūzijoje ir iandien.
Liepos 17 d. karalius pripaino visus pasikeitimus, įvykusius po Bastilijos uėmimo. Atvykźs į Paryių, Liudvikas XVI, norėdamas įtikti susirinkusiai miniai, prie rotuės pasirodė su mėlynos, baltos ir raudonos spalvos kokarda, prisegta prie skrybėlės. ios spalvos revoliucijos pradioje tapo nacionalinės Prancūzijos vėliavos spalvomis.
Paryiuje valdi¹ į savo rankas paėmė buruazija, kuri sudarė miesto savivaldybź - komun¹. I miestiečių buvo suformuota paauktinė kariuomenė ir pavadinta Nacionaline gvardija, kurios vadu tapo markizas de Lafajetas, pasiymėjźs Amerikos nepriklausomybės kare.
Revoliucijos plitimas
Paryiaus įvykiai sukėlė atgarsį visoje alyje. Miestuose buvo alinama anksčiau karaliaus paskirta miestų valdia, kūrėsi Nacionalinės gvardijos būriai. Sankiulotai reikalavo ne tik miestų valdymo reformos, bet ir duonos. Alkani beturčiai plėė grūdų bei miltų sandėlius, neretai upuldavo ir nusiaubdavo turtuolių namus.
Riauės apėmė ir daugelį kaimų. Valstiečiai griebėsi dalgių, akių, spragilų. Jie upuldavo senjorų pilis ir vienuolynus. Dokumentai, kuriuose buvo suraytos feodalinės valstiečių prievolės, buvo deginami lauuose. Dideli valstiečių maitai įsiliepsnojo Rytų Prancūzijoje ir iaurinėje alies dalyje. Dvarininkams prasidėjo 'didiosios baimės' dienos.
Liaudies veiksmai Steigiam¹jį susirinkim¹ privertė imtis rytingų veiksmų. 1789 m. rugpjūčio 4 d. Steigiamasis susirinkimas panaikino senjorų medioklės, teismo bei kai kurių prievolių rinkliavų teises. Dvasininkija atsisakė deimtinės, o trečiajam luomui buvo panaikinti apribojimai uimti pareigas valstybės administracijoje ir kariuomenėje. Tačiau pagrindinės senjorų prievolės iliko. Valstiečiai turėjo senjorui mokėti duoklź u naudojim¹si eme, kuri galėjo būti ipirkta, tačiau ipirkimo s¹lygos valstiečiui buvo nepalankios.
'mogaus ir piliečio teisių deklaracija'. Steigiamojo susirinkimo reformos
1789 m. rugpjūčio 26 d. Steigiamasis susirinkimas 'mogaus ir piliečio teisių deklaracijoje' suformulavo pagrindinius būsimosios konstitucijos principus. i 'Deklaracija' skelbė luomų lygybź. Socialiniai skirtumai buvo laikomi natūraliu dalyku, kaip ir privatinė nuosavybė. 'Deklaracijoje' buvo teigiama, kad kiekvienos valdios altinis yra tauta, tačiau įstatymai yra visiems vienodi. Buvo paskelbta odio, spaudos bei religinių nuomonių laisvė. 'Deklaracijos' idėjos trumpai buvo ireiktos ūkiu 'Laisvė, lygybė, brolybė', atsiradusiu netrukus po jos priėmimo.
Steigiamasis susirinkimas, priėmźs 'mogaus ir piliečio teisių deklaracij¹', tźsė alyje pradėtus pertvarkymus. Banyčios emės buvo paskelbtos valstybės nuosavybe, jas pradėta pardavinėti. Tai igelbėjo alį nuo finansinio bankroto. i reforma sudavė galing¹ smūgį Katalikų banyčiai. Be to, buvo sulygintos protestantų, ydų bei katalikų teisės.
Ankstesnis Prancūzijos suskirstymas į provincijas buvo panaikintas. Dabar alis buvo suskirstyta į 83 departamentus, pavadintus arčiausiai esančių upių ir kalnų vardais. Buvo panaikintos vidaus muitinės, kuriose buvo renkamas mokestis u gabenamus produktus. Miestuose buvo likviduojami viduramiki amatininkų cechai. Senjoro teism¹ pakeitė prisiekusiųjų teismas - gyventojų irinkti prisiekusieji sprźsdavo, ar teisiamasis kaltas, ar ne. Vadovaujantis 'mogaus ir piliečio teisių deklaracija', buvo įtvirtinta laisvės ir lygybės dvasia, panaikinta paveldima bajorystė ir visi aristokratiniai titulai (kunigaiktis, markizas, hercogas, grafas ir kt.), sukurta nauja metrinė matų sistema, turėjusi pakeisti daugelį vietinių senovinių matų.
Karalius ir revoliucija
Liudvikas XVI delsė pripainti rugpjūčio 4 d. nutarimus bei 'mogaus ir piliečio teisių deklaracij¹'. Jis pareikė: 'A niekuomet nesutiksiu apiplėti savo dvasininkijos ir savo bajorijos'. Toks karaliaus elgesys, maisto produktų trūkumas Paryiuje kėlė vis didėjantį visuomenės nepasitenkinim¹. Mieste sklido gandai, jog aristokratai supirkinėja grūdus ir juos slepia, siekdami badu imarinti liaudį. Nerim¹ kėlė ir į Versalį surinkti itikimi karaliaus kariuomenės daliniai. Spalio 1-aj¹, per Versalio rūmuose ikelt¹ puot¹, salėje esant karaliui ir karalienei, karininkai nuo kepurių plėė trispalves kokardas ir mėtė jas ant grindų. iai iniai pasiekus Paryių, pasigirdo raginimų ygiuoti į Versalį. Spalio 5 d. deimties tūkstančių minia, kurios didelź dalį sudarė moterys, lydima 20 tūkst. Nacionalinės gvardijos karių, patraukė į Versalį. Minia, eidama į Versalį, aukė: 'Duonos, duonos!' ir 'Karalių į Paryių!' Isigandźs Liudvikas XVI spalio 6 d. patvirtino Steigiamojo susirinkimo nutarimus ir sutiko nedelsiant persikelti į Paryių. Paskui karalik¹j¹ eim¹ į Paryių buvo gabenami ir veimai su miltais, o minia diaugsmingai aukė: 'Nenusiminkite, draugai. Dabar mums nebestigs duonos - mes veame jums duonkepį su pačia ir mauoju pameistriu'.
Kartu su Liudviku XVI į Paryių persikėlė ir Steigiamasis susirinkimas. Spalio įvykiai parodė, jog karalius prie ginkluot¹ liaudį yra visikai bejėgis.
mogaus ir piliečio teisių deklaracija (1789 m.)
straipsnis. monės gimsta
laisvi ir lygiateisiai, tokie ir ilieka. Visuomeniniai skirtumai gali
būti grindiami tik bendra nauda.
straipsnis. Visų
politinių susivienijimų tikslas - saugoti prigimtines ir neatimamas
mogaus
teises. ias teises
sudaro laisvė, nuosavybė, saugumas ir prieinimasis engimui.
straipsnis. Suverenios valdios altinis yra tauta. Jokia monių
grupė, joks asmuo negali
turėti valdios, jei ji nėra suteikta tautos.
5 straipsnis, įstatymas turi teisź drausti tik tuos veiksmus, kurie kenkia visuomenei. Viskas, ko nedraudia įstatymas, yra leidiama, ir niekas negali būti verčiamas daryti tai, ko įstatymas nenurodo.
straipsnis. Kadangi kiekvienas mogus,
neįrodius jo kaltės, yra nekaltas, tai pripainus,
jog jį reikia suimti bet kokiomis grietomis priemonėmis,
įstatymu reikia ukirsti tam keli¹.
straipsnis. Niekas neturi būti
persekiojamas dėl savo paiūrų, net ir religinių, tik
svarbu,
kad jų pasireikimas nepaeistų visuomenės tvarkos, kuri¹
nustato įstatymas.
12 straipsnis. Nuosavybė yra venta ir neliečiama, niekas negali jos atimti, iskyrus tuos atvejus, kai to reikalauja teisikai apibrėti visuomenės poreikiai, su s¹lyga, kad bus teisingai ir i anksto atlyginta.
Klausimai ir uduotys
Kodėl Liudviko XVI kalba Generaliniuose luomuose nuvylė
trečiojo luomo
deputatus?
Kodėl po 1789 m. rugpjūčio 4 d.
Steigiamojo susirinkimo nutarimų ir toliau tźsėsi
valstiečių
bruzdėjimai?
Kokias reformas, griovusias feodalinź
santvark¹, vykdė Steigiamasis
susirinkimas?
Apibūdinkite Liudviko XVI pozicij¹ revoliucijos pradioje.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 929
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2025 . All rights reserved