Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
BulgaraCeha slovacaCroataEnglezaEstonaFinlandezaFranceza
GermanaItalianaLetonaLituanianaMaghiaraOlandezaPoloneza
SarbaSlovenaSpaniolaSuedezaTurcaUcraineana

įstatymaiįvairiųApskaitosArchitektūraBiografijaBiologijaBotanikaChemija
EkologijaEkonomikaElektraFinansaiFizinisGeografijaIstorijaKarjeros
KompiuteriaiKultūraLiteratūraMatematikaMedicinaPolitikaPrekybaPsichologija
ReceptusSociologijaTechnikaTeisėTurizmasValdymasšvietimas

Revoliuciniai s¹jūdžiai

istorija



+ Font mai mare | - Font mai mic



DOCUMENTE SIMILARE

Revoliuciniai s¹jūdžiai

1830 m. revoliucija Prancūzijoje

1824 m. mirus Prancūzijos karaliui Liudvikui XVIII, į sost¹ įžengė jo įpėdinis Karolis X. Tai buvo labai konservatyvus valdovas, visomis priemonėmis siekźs sustiprinti savo absoliuči¹ valdži¹, apriboti konstitucij¹ ir atkurti buvusį bajori­jos viešpatavim¹.



Jau pirmaisiais jo valdy­mo metais buvusiems emig­rantams, t.y bajorijai, kuri Didžiosios prancūzų revoliu­cijos metais buvo pabėgusi į užsienį ir kovojo prieš revo­liucionierius, iš valstybės biudžeto buvo paskirtas l mlrd. frankų nuostoliams už prarastus dvarus padengti. Liberalūs buržua tuo buvo labai nepatenkinti.

Didėjant nepasitenkini­mui Karolio X vyriausybe, 1829 m. rinkimus į Naciona­linį susirinkim¹ laimėjo liberalioji buržuazija. Jos atstovai pareikalavo, kad Karolis X pakeistų konservatyvi¹ vyriausybź. Užuot tai padarźs, karalius palei­do parlament¹ ir paskelbė naujus rinkimus. Kad juos laimėtų bajorija ir konser­vatyvūs aukštuomenės sluoksniai, buvo įvesta cenzūra, pakeitus rinkimų įstaty­m¹, buržuazijai buvo apribotos rinkimų teisės.

Pasirašźs šiuos nutarimus, Karolis X 1830 m. liepos 26 d. išsirengė į me­džioklź. Kol jis medžiojo, Paryžiuje, protestuodami prieš įvest¹ cenzūr¹, laik­raščiai pakvietė piliečius kovoti už savo teises. Liepos 28 d. sostinėje per kelias valandas iš grindinio akmenų, vežimų, baldų buvo pristatyta daugybė barikadų. Įvesta į miest¹ kariuomenė sukilėlių įveikti nebepajėgė. Po trijų kovos dienų karalius nusprendė nusileisti ir atšaukti liepos 26-osios nutarimus. Bet buvo per vėlu. Jis pats buvo priverstas emigruoti į Škotij¹. Sušauktas naujasis parlamen­tas, kuriame daugum¹ sudarė liberali buržuazija, sost¹ užimti pasiūlė Orleano hercogui Luji Pilypui. Prancūzijoje įsitvirtino konstitucinė monarchija. Svar­biausias pozicijas valstybėje užėmė vidutinioji ir stambioji buržuazija.

Belgijos revoliucija

Kai 1815 m. Vienos kongrese buvo nutarta buvusi¹ Austrijos provincij¹, Belgi­j¹, prijungti prie Nyderlandų karalystės, į pačių belgų interesus nebuvo atsi­žvelgta. Belgija tiek ekonomi­niu, tiek kultūriniu požiū­riu skyrėsi nuo Olandijos. Belgijos gyventojai buvo katalikai, o olandai - pro­testantai kalvinistai. Olan­dija garsėjo išsivysčiusiu žemės ūkiu, amatais, pre­kyba. Tuo tarpu Belgijoje kūrėsi vis daugiau stambių sunkiosios pramonės įmo­nių. Belgai reikalavo, kad valstybė dar nesustiprėju­si¹ pramonź apsaugotų muitais už įvežamas kitų valstybių prekes. Nepasitenki­nim¹ Belgijoje kėlė tai, kad visus valstybinius postus užėmė olandai.

Didėjant belgų nepasitenkinimui, įsiliepsnoti revoliucijai reikėjo tik kibirkš­ties. Pasklidus žinioms apie įvykius Paryžiuje, 1830 m. rugpjūčio 25 d. prasidė­jo neramumai Briuselyje. Į jį pasiųsta karališkoji kariuomenė nesugebėjo įveik­ti sukilėlių. Rugsėjo mėn. sukilimai prasidėjo ir kituose Belgijos miestuose. Su­daryta laikinoji vyriausybė 1830 m. spalio 4 d. paskelbė Belgij¹ nepriklausoma valstybe.

Tuo metu Rusijos caras Nikolajus I pranešė s¹jungininkams, jos jis gali pa­siųsti 60 tūkst. rusų kariuomenź belgų revoliucijai numalšinti. Tuo pačiu tikslu mobilizacij¹ paskelbė Prūsijos karalius. Iškilo reali karo Europoje grėsmė.

Siekdama taikiai sureguliuoti susidariusi¹ padėtį, Anglijos vyriausybės ini­ciatyva Londone buvo surengta didžiųjų Europos valstybių konferencija ir ap­svarstyta padėtis Belgijoje. Šioje konferencijoje Anglija pasiūlė pripažinti Bel­gijos nepriklausomybź. 1830 m. lapkričio mėn. prasidėjźs sukilimas Lenkijoje privertė Rusijos car¹ atsisakyti intervencijos planų. Todėl 1831 m. lapkričio 15 d. visos Europos valstybės pasirašė su Belgija sutartį ir pripažino jos nepriklau­somybź. Belgijos karaliumi buvo išrinktas vokiečių Saksonijos-Koburgo kuni­gaikštis. Olandija belgų nepriklausomybź pripažino tik 1839 m.

Sukilimai Italijoje, Vokietijoje ir Lenkijoje

Sėkmingos prancūzų ir belgų revoliucijos žadino viltis kitose Europos šalyse. 1830 m. pab. prasidėjo neramumai Italijoje. Slaptosios italų organizacijos jau turėjo nemažai narių, buvo gerai organizuotos. Joms vadovaujant revoliucijos prasidėjo Modenos, Parmos kunigaikštystėse, o vėliau apėmė ir Popiežiaus valstybź. Nuvertź konservatyvius kunigaikščius, revoliucionieriai patvirtino li­beralias konstitucijas.

Tačiau nei Anglija, nei kitos Europos šalys revoliucionierių neparėmė. Lon­dono konferencijoje buvo nutarta, kad siekiant jėgų pusiausvyros Europoje, Italijoje reikia atkurti sen¹j¹ tvark¹. Įvesta Austrijos kariuomenė greitai su triuškino italų revoliucionierius.

Įvykiai Prancūzijoje ir Belgijoje paskatino bruzdėjimus Vokietijos kunigaikštystėse. Su­vienijź savo jėgas, liberalai reikalavo, kad ku­nigaikščių valdžia būtų apribota ir įvestos konstitucijos. Tai padaryti jiems pavyko Sak­sonijoje, Hanoveryje, Braunšveige, Heseno-Kaselio kunigaikštystėje. Tokių laimėjimų pa­skatinti vokiečių liberalai 1832 m. suorganiza­vo didžiulź demonstracij¹ Hambache, Bavari­joje, kurioje dalyvavo apie 30 tūkst. žmonių.

Po Vienos kongreso prie Rusijos prijungta Varšuvos kunigaikštystė, pavadinta Lenkijos karalyste, turėjo plači¹ kultūrinź ir politinź autonomij¹. Tačiau tai negalėjo pakeisti lenkų laisvės ir nepriklausomybės siekių.

1830 m. lapkričio mėn. Lenkijoje prasidėjźs sukilimas susilaukė pritarimo Va­karų šalyse. Tų šalių liberalai rinko pinigus, pirko ginklus lenkų sukilėliams. Su­kilim¹ Lenkijoje ir Lietuvoje organizavo ir jame daugiausiai dalyvavo bajorija ir inteligentija, studentai. Pripažinus Belgijos nepriklausomybź, jie tikėjosi, kad Europos šalys pripažins ir Lenkijos nepriklausomybź. Tačiau tų šalių vyriausybės neparėmė sukilėlių vadovybės ir carui Nikolajui I leido susidoroti su sukilimu.

Nacionaliniai ir revoliuciniai 1848-1849 m. s¹jūdžiai

Priežasčių, dėl kurių kilo 1848 m. revoliucija, yra nemažai. Viena iš jų ta, kad 1815 m. prasidėjus sparčiai industrializacijai suiro seni ekonominiai santykiai. Negalėdami konkuruoti su pramone, vis daugiau amatininkų, smulkiųjų gamin­tojų tapo paprastaisiais darbininkais. Jų padėtis buvo katastrofiška: maži atlygi­nimai, darbas po 12-14 valandų per par¹, nežmoniškos gyvenimo s¹lygos dar­bininkų barakuose. Dėl 1845-1847 m. bulvių maro ir nederliaus sparčiai augo maisto produktų kainos, smulkioji ir vidutinioji buržuazija buvo nepatenkinta tuo, kad tebebuvo ribojamos jos politinės ir pilietinės teisės. Italai ir vokiečiai buvo nepatenkinti nacionaliniu susiskaldymu. Daugiatautėse imperijose, pir­miausia Austrijoje, pavergtos tautos siekė išsikovoti nepriklausomybź.

1848 m., kaip ir 1830 m., revoliucijos pirmiausia prasidėjo Prancūzijoje. Vasario 23 d. į paryžiečių demonstracij¹, reikalaujanči¹, kad atsistatydintų vy­riausybė, ėmė šaudyti keli¹ pastojusi kariuomenė. Paryžiuje kilo pasipiktini­mas, per naktį buvo pastatytos barikados. Vasario 24 d. Luji Pilypas buvo pri­verstas atsistatydinti, o sudaryta laikinoji vyriausybė Prancūzij¹ paskelbė res­publika.

Žinia apie revoliucij¹ Paryžiuje greitai pasiekė Austrij¹. 1848 m. kovo 13d. Vienos gyventojai sukilo ir privertė atsistatydinti kanclerį Klemens¹ Meternich¹. Neramumai neaplenkė ir Budapešto. Vengrai pareikalavo nepriklausomybės nuo austrų. Nacionalinź auto­nomij¹ išsikovoti norėjo ir čekai.

1848 m. kovo 18d. revoliuci­ja prasidėjo Prūsijos sostinėje Berlyne, o vėliau - kitose Vokie­tijos kunigaikštystėse. Sukilź vo­kiečiai reikalavo ne tik kuni­gaikščių valdžios apribojimo, bet ir nacionalinės vienybės.

Gana greitai buvo užgniaužtas nacionalinis judėjimas Čekijoje. 1848 m. birželio mėn. Prahoje sušauktas visų slavų kongresas, kuriame Austrijos imperij¹ buvo pareikalauta paversti lygių tautų s¹junga. Tačiau kongreso darbas nutrūko, nes Prahoje prasidėjo vokiečių ir čekų susirėmimai. Austrų kariuomenė čekų judėji­m¹ 1848 m. birželio 17 d. nuslo­pino. Revoliucijos pradžioje iš­kovotos nacionalinės teisės buvo

panaikintos. Po to per por¹ mėnesių austrai sumušė revoliucionierių kariuome­nes Italijoje.

Tik Vengrijoje austrams iš pradžių nepasisekė numalšinti sukilėlių. 1849 m. pr. vengrų kariuomenė išstūmė austrus iš Vengrijos teritorijos. Vengrija buvo paskelbta nepriklausoma valstybe. Tačiau tuomet į pagalb¹ Austrijos imperato­riui atskubėjo Rusijos caras Nikolajus I, į Vengrij¹ pasiųsdamas 140 tūkst. ka­riuomenź. 1849 m. rugpjūčio 19d. vengrų kariuomenė buvo priversta pasiduoti rusų ir austrų armijoms. Su sukilėliais buvo žiauriai susidorota. Sustiprėjusi Austrija stojo prieš bet kokius Prūsijos bandymus reformuoti Vokietijos S¹jun­g¹ ar mėginimus suvienyti Vokietij¹.

1848-1849 m. revoliucijos nebuvo sėkmingos. Suvienyti Italij¹ ir Vokietij¹ nepavyko. Išsikovoti autonomij¹ Austrijos imperijoje gyvenusioms tautoms taip pat nepasisekė. Prancūzijoje paskelbta respublika gyvavo neilgai. Jau po poros metų prezidentas Napoleonas III įvykdė perversm¹, pasiskelbė imperato­riumi, o Prancūzija buvo paskelbta imperija.

Klausimai ir užduotys

Kokios buvo 1830 m. revoliucijos priežastys Prancūzijoje?

Kodėl sukilimai Italijoje ir Lenkijoje baigėsi nesėkmingai?

Koki¹ reikšmź Europos politinei raidai turėjo 1848 m. revoliucijos?



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 874
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2025 . All rights reserved