CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
Vokietijos kunigaiktystės po Vienos kongreso
Iki prancūzų okupacijos ventoji vokiečių tautos Romos imperija buvo netvirta daugiau nei 300 smulkiųjų kunigaiktysčių s¹junga. J¹ 1806 m. panaikino Napoleonas, palikźs tik 50 kunigaiktysčių.
Vienos kongrese ventoji vokiečių tautos Romos imperija nebuvo atkurta. Vietoje jos buvo sukurtas naujas politinis junginys - Vokietijos s¹junga.
Vienos kongrese vokiečių kunigaiktysčių buvo dar labiau sumainta. Vokietijos s¹jung¹, 1815 m. birelio 8 d. pasiraius jos Konstitucij¹, sudarė 35 kunigaiktystės ir keturi laisvieji imperijos miestai. Centrinis jos valdymo organas buvo kunigaikčių ir karalių paskirtų atstovų susirinkimas - Bundestagas.
Po Vienos kongreso kai kurie kunigaikčiai pasiūlė panaikinti vidaus muitų sienas ir sustiprinti ekonominius vokiečių valstybių ryius. Labiausiai muitų s¹jungos sukūrimu buvo suinteresuota Prūsija. Vienos kongrese u Rusijai atitekusi¹ Varuvos kunigaiktystź Prūsija gavo Pareinio kunigaiktystes ir Vestfalij¹ prie Prancūzijos sienos. Kadangi ias emes nuo Prūsijos skyrė vidurio Vokietijos kunigaiktystės, buvo stengtasi visas jas suvienyti. Po ilgų derybų 1834 m. buvo įkurta bendra Vokietijos muitų s¹junga. Į j¹ neįėjo tik Austrija.
Nacionalinio judėjimo pradia
Po Napoleono karų ir Vienos kongreso daugelis piliečių buvo patenkinti įsivyravusia taika ir politine santvarka. Tačiau dalis patriotikai nusiteikusių vokiečių studentų, dalyvavusių kare prie Napoleon¹, buvo nusivylź Vienos kongreso sprendimais, jų tikslas buvo vieninga vokiečių nacionalinė valstybė.
1817 m. spalio 18d. prie Vartburgo pilies buvo surengtas studentų suvaiavimas. Į jį atvyko vienuolikos Vokietijos universitetų atstovai. ventės dalyviai sakė patriotines kalbas, reikalavo suvienyti Vokietij¹.
Po Vartburgo ventės nacionalinis judėjimas Vokietijos universitetuose dar labiau isiplėtė. Bijodamas, kad ie įvykiai gali sukelti net revoliucij¹, Austrijos kancleris K. Meternichas pareikalavo suaukti Didiųjų valstybių konferencij¹, kurioje be Austrijos ir Prūsijos dalyvavo dar atuonios vokiečių valstybės. Konferencija posėdiavo 1819 m. rugpjūčio 6-31 d. Karlsbade.
ioje konferencijoje buvo nutarta udrausti vokiečių studentų s¹jung¹, o studentų ir profesorių veikl¹ pavesti tikrinti vyriausybių patvirtintiems priiūrėtojams. Visi profesoriai, agitavź studentus prie esam¹ santvark¹, turėjo būti paalinti i universitetų. Taip pat buvo įvesta grieta spaudos cenzūra, bendra komisija turėjo sekti visuomenź ir ukirsti keli¹ bet kokiai agitacijai kunigaiktystėse.
Nepavykźs mėginimas suvienyti alį
Kai 1848 m. Vien¹ pasiekė inia, kad Prancūzijoje prasidėjo revoliucija, o karalius Luji Pilypas priverstas atsistatydinti, Austrijos sostinės gyventojai sujudo. Miesto kavinės buvo perpildytos monių. Čia buvo dalijamasi naujausiomis iniomis apie revoliucij¹ Paryiuje ir prasidėjusius neramumus Vokietijos miestuose. Įtampa ėmė didėti, monės puolė į bankus atsiimti savo pinigų. Maisto produktų kainos kilo ne dienom, bet valandom. Stiprėjo visų gyventojų sluoksnių nepasitenkinimas vyriausybe, imperatoriui buvo įteiktos peticijos reikalaujant pertvarkyti valstybės valdym¹, suaukti parlament¹, panaikinti cenzūr¹ ir reformuoti ekonomik¹.
Tačiau imperatorius Ferdinandas reikalavimus atmetė. Jis nesitikėjo, kad reni voliucija gali kilti jo valdomoje alyje. Todėl 1848 m. kovo 13 d. studentų demonstracijai virtus ginkluota kova, imperatorius i nuostabos teitarė: 'Ar tai vyksta i tiesų?' Isigandźs jis tuoj pat atleido i pareigų jam 39 metus tarnavusį kanclerį K. Meternich¹.
inios apie Vienos įvykius pasiekė Berlyn¹ ir 1848 m. kovo 18 d. demonstracija bei barikadų kova prasidėjo ir iame mieste. Berly niečiai nuo stogų ant kareivių galvų ėmė mėtyti akmenis, pilti kart¹ vandenį, audyti i savo butų, imutruotos kavalerijos gretos pakriko. Generolai su sukilėliais pasiūlė susidoroti bombarduojant miest¹ patrankomis.
Karaliui Frydrichui Vilhelmui IV nepatiko mintis, kad jo valstybės sostinė gali būti sugriauta savos kariuomenės. Jis įsakė jai atsitraukti ir sutiko įvykdyti sukilusių miestiečių reikalavimus.
Panaiai įvykiai klostėsi ir kitose vokiečių kunigaiktystėse. Sukilėliai pasiekė, kad būtų pakeisti nekenčiami ministrai, buvo garantuota spaudos ir susirinkimų laisvė, leista irinkti parlamentus, kurie turėjo patvirtinti konstitucijas.
Vienas i pagrindinių revoliucionierių reikalavimų buvo vieningo Vokietijos parlamento rinkimai. Maai galios turėjźs Vokietijos s¹jungos Bundestagas buvo paleistas, ir 1848 m. geguės 18d. irinktas Nacionalinis susirinkimas. 812 deputatų, susirinkź Frankfurte, turėjo parengti ir priimti nauj¹ konstitucij¹ ir padėti pagrindus Vokietijos susivienijimui.
Frankfurto parlamento nariai manė, kad priėmus nauj¹ konstitucij¹ Vokietija bus suvienyta. Daug diskusijų kilo dėl Austrijos. Dauguma deputatų manė, kad būsim¹ Vokietijos imperij¹ gali sudaryti tik vokikos Austrijos emės. Tai nepatiko Vienos vyriausybei, ir ji ataukė deputatus.
Tuomet Nacionalinis susirinkimas pasirinko vadinam¹jį 'maosios Vokietijos' keli¹ - suvienyti Vokietij¹ vadovaujant Prūsijai ir neįtraukti į i¹ suvienyt¹ valstybź Austrijos. Tačiau Frydrichas Vilhelmas IV atsisakė Frankfurto parlamento pasiūlymo tapti Vokietijos imperatoriumi. Nacionalinio susirinkimo delegatams jis pasakė imperatoriaus karūn¹ galįs priimti tik i vokiečių kunigaikčių, o ne parlamentarų rankų. 1949 m. revoliucija buvo nuslopinta, o Frankfurto parlamentas ivaikytas.
Prūsijos ikilimas
Po revoliucijos, įsikius Rusijai, nenorėjusiai Vokietijos sustiprėjimo, 1850 m. buvo atnaujinta Vokietijos s¹junga, o vadovavimas jai vėl atiteko Austrijai. Taip tarp Prūsijos ir Austrijos įsiiebė nesantaika.
Didėjant prietaravimams tarp Prūsijos ir Austrijos, naujasis Prūsijos karalius Vilhelmas I nusprendė reformuoti kariuomenź: numatė padidinti kareivių skaičių ir pratźsti tarnybos laik¹. Prūsijos parlamentas tam pasiprieino ir pareikalavo sumainti kareivių tarnybos laik¹ bei suteikti teisź tik parlamentui tvirtinti karinį biudet¹. Kilus konfliktui, karo ministro patartas, 1862 m. rugsėjo mėnesį karalius ataukė Prūsijos pasiuntinį Ot¹ fon Bismark¹ i Paryiaus ir paskyrė jį ministru pirmininku. O. Bismarkas buvo pasiryźs ir be parlamento sutikimo įgyvendinti kariuomenės reform¹. Be to, norėdamas į savo pusź patraukti didesnź dalį deputatų ir visuomenės, jis siekė pasinaudoti pergalėmis usienio politikoje. Pirma tokia galimybė atsirado kilus konfliktui su Danija dėl vokikų lezvigo ir Holteino kunigaiktysčių.
Abi jos pagal asmeninź unij¹ priklausė Danijai. Tačiau 1863 m. Danijos karalius, sulauydamas tarptautinius susitarimus, lezvigo kunigaiktystź norėjo prijungti tiesiogiai prie karūnos emių. Vokietijos s¹junga tokį Danijos ingsnį u-protestavo. Prūsija ir Austrija buvo įpareigotos pasiprieinti Danijai.
1864 m. jungtinė Prūsijos ir Austrijos kariuomenė upuolė Danij¹ ir keliose kautynėse per trump¹ laik¹ sutriukino jos kariuomenź. Danijos karalius buvo priverstas atsisakyti teisių į lezvigo ir Holteino kunigaiktystes.
Po tokio laimėjimo vokiečių kunigaiktystėse kilo patriotizmo banga. Dauguma vokiečių palaikė Prūsij¹. Tada O. Bismarkas ryosi sutriukinti Austrij¹ ir įtvirtinti Prūsijos viepatavim¹.
Pretekstas kariauti buvo prietaravimai dėl lezvigo ir Holteino. Prūsija norėjo tiesiogiai ias emes prijungti prie savo teritorijos. Austrija, prieingai, reikalavo suteikti joms savarankikumo ir irinkti jas valdysiantį kunigaiktį.
1866 m. Prūsija į austrų valdom¹ Holtein¹ įvedė savo kariuomenź. Prasidėjo karas su Austrija, kurį greitai laimėjo Prūsija. Ji pademonstravo savo pranaum¹: jos kariuomenė buvo ginkluota moderniais ginklais, o mobilizuoti kareiviai į front¹ buvo veami geleinkeliais, kurių Austrija turėjo labai maai.
Antrosios Vokietijos imperijos sukūrimas
Sutriukinus austrus, Prūsijai suvienyti Vokietij¹ trukdė Prancūzija, nenorėjusi, kad alia jos ikiltų stipri valstybė. Prūsijos ir Prancūzijos karo pretekstu tapo konfliktas dėl Ispanijos sosto įpėdinio. Nuo 1868 m., nualinus nuo sosto karalienź Izabelź II, Europos valstybės Ispanijai iekojo naujo tinkamo valdovo. Prūsijai kandidatu pasiūlius princ¹ Leopold¹ fon Hohenzolern¹, tolim¹ Vilhelmo I giminaitį, tam pritarė Ispanijos vyriausybė.
Prancūzijos imperatorius Napoleonas III tokiam sprendimui pasiprieino. Per prancūzų pasiuntinį jis perdavė Vilhelmui I protest¹. is nusileido prancūzų reikalavimams ir paadėjo, kad Leopoldas į Ispanij¹ nevyks. Bet po to pokalbio su prancūzų pasiuntiniu Vilhelmas I O. Bismarkui pasiuntė stenogram¹. Prūsijos kancleris, sutrumpinźs pokalbį ir palikźs tik pasiuntinio grasinimus, telegram¹ perdavė laikračiams. Ji, ispausdinta vokiečių ir prancūzų spaudoje, sukėlė pasipiktinimo audr¹. 1870 m. liepos 19 d. Prancūzijos vyriausybė paskelbė Prūsijai kar¹.
Per trump¹ laik¹ mobilizuota vokiečių kariuomenė buvo beveik du kartus didesnė nei prancūzų.
Įsiverusi vokiečių kariuomenė iskyrė prancūzų karinius dalinius į dvi grupes. Viena jų buvo apsupta Meco tvirtovėje, o kita, vadovaujama imperatoriaus Napoleono III, Sedano tvirtovėje. Rugsėjo 2 d. Sedane apsupta 100 tūkst. prancūzų kariuomenė kartu su Napoleonu III pasidavė vokiečiams į nelaisv¹.
Kai i inia pasiekė Paryių, 1870 m. rugsėjo 4 d. Prancūzija buvo paskelbta Respublika. Paskubomis sudaryta nauja kariuomenė dr¹siai ir atkakliai pasiprieino vokiečiams. Tačiau Meco tvirtovėje apsuptoms prancūzų dalims spalio mėn. pasidavus į nelaisvź, prancūzų jėgos seko. Nuo rugsėjo mėn. Paryius buvo apsuptas ir kasdien bombarduojamas. 1871 m. sausio mėn., tik po to, kai buvo suvartoti visi maisto rezervai, ipjauti net zoologijos sodo vėrys, o gatvių mediai ikirsti kurui, Paryiaus gyventojai kapituliavo. Dėl nesėkmių kilo neramumai mieste, vyriausybė buvo priversta bėgti, o valdi¹ mieste perėmė sukilėliai. Taip prasidėjo Paryiaus Komunos, kurioje daugum¹ sudarė darbininkų, kairiųjų partijų atstovai, valdymas. 1871 m. geguės mėn. Paryiaus Komuna lugo, vyriausybės paklusniai kariuomenei turmavus miest¹ ir kraujyje paskandinus sukilim¹. 1871 m. geguės 10d. Frankfurte pasiraius taikos sutartį, Prancūzija neteko Elzaso ir Lotaringijos, turėjo sumokėti 5 mlrd. aukso frankų reparacijas. i suma turėjo būti imokėta per trejus metus, be to, per t¹ laik¹ prancūzai turėjo ilaikyti okupacinź vokiečių kariuomenź.
1871 m. sausio 18 d., dar tebevykstant kautynėms prie Paryiaus, Versalio rūmuose buvo paskelbta, kad sukurta Vokietijos imperija. Imperatoriaus titulas buvo pasirinktas neatsitiktinai. Juo buvo pabrėtas Prūsijos iskirtinumas vokiečių kunigaikčių s¹jungoje. Kita vertus, tuo buvo apeliuojama ir į vokiečių nacionalinius jausmus, pademonstruota itikimybė istorinėms tradicijoms, primenama viduramiais gyvavusi Vokietijos imperija.
Klausimai ir uduotys
Kuo Vokietijos s¹junga skyrėsi nuo ventosios vokiečių tautos Romos imperijos?
Kodėl dalis vokiečių nusivylė Vienos kongreso nutarimais?
Koki¹ reikmź vokiečių emėms turėjo 1848 m. revoliucija?
Kokios prieastys lėmė Prūsijos ikilim¹?
Kokios buvo Prancūzijos ir Prūsijos karo pasekmės?
Kaip buvo sukurta Vokietijos imperija?
Kuo Vokietijos suvienijimas skyrėsi nuo Italijos suvienijimo?
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1331
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved