CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
ORGANIZAVIMAS
ORGANIZAVIMO S MPRATA
Tai procesas racionaliausioms organizacijos veiklos kryptims ir priemonėms parinkti.
Jo tikslasoptimizuoti organizacijos veikl ir didinti jos veiksmingum , parenkant tinkamiausius įmonės,
darbo metodus, pakankamus i teklius,
patogiausiа vietа, palankiausiа laik
Organizavimo objektas yra organizacija ( mon
Organizacijatai bendrija, kuri sieja bendras tikslas ar programa, turinti savo turt ir aparat
Organizavimo pagrindas įmonėje:
formavimas naujo, ko dar nėra (įmonės steigimas, verslo atidarymas)
turimos organizacijos tobulinimas, dabartinės būklės gerinimas.
Organizavimas, kaip vadybos ciklo elementas rei kia:
valdančiosios ir valdomosios sistemos struktūros formavim
ios struktūros valdymo santykių projektavim
Tai įgaliojimų ir teisių paskirstymas darbuotojams (padalinių nuostatai, pareigybių apra ai, taisyklės, procedūros, reglamentai).
Organizavimas gamyboje rei kia:
Socialiniu aspektu:
darbuotojų parinkim
jų mokym
Materialiniu aspektu:
gamybos procesų rengimas ir jų i sidėstymas erdvėje bei suderinimas laike;
technikinis gamybos aptarnavimas,
darbo organizavimas.
ĮMONĖS STRUKTŪRIZAVIMAS
Kiekvienа organizacijа sudaro, visų pirma, įmonės norėdami įgyvendinti įmonės tikslus jungiasi į tam tikras grupes, t. y. dalijasi darbais, specializuojasi.
Yra i skiriami penki įmonės struktūros elementai:
Darbo dalis, kurioje vyksta darbo objekto vertimo darbo produktų procesas.
Strateginė vir ūnė, lemianti pagrindinius organizacijos gyvenimo rei kinius.
Vidurinysis vadovų sluoksnis.
Techno struktūr .Tai technikos ir technologijos specialistai.
Paramos tarnybos. Tai įmonės aptarnavimo procesuose dalyvaujantys įmonės.
Įmonės veiklos organizavimui didelź įtak daro dvi jėgos :
Ideologija
Tai vertybinių ir įsitikinimų sistema, besiremianti įmonės misijos
(paskirties) jutimu, stipria vadovo asmenybe, dideliu personalo susitapatinimu su įmone.
Įmonės ideologija i skiria įmonź i kitų organizacijų, palaiko jos vientisum
Politika.
Ji veikia prie inga kryptimi, nei ideologija, t. y. organizacijos skaldymo kryptimi. Ji remiasi tam tikrų asmenų ir grupių interesais, kurie danai būna skirtingi.
Įvairiomis aplinkos s¹lygomis minėti elementai ir jėgos sukuria skirtingus įmonių (organizacijų) pavidalus:
Paprastoji, arba verslininki koji organizacija.
Tokia įmonė teturi du pagrindinius struktūros elementus:strateginź vir ūnź ir darbo dalį. Toks pavidalas būdingas jaunoms ir nedidelėms įmonėms, turinčioms paprast technik ir technologij , veikiančioms paprastoje aplinkoje.
Ma inų biurokratija.
Tokių organizacijų esminiai bruo ai yra labai i plėtota techninė ir technologinė sistema, auk tas jos mechanizavimo ir automatizavimo lygis, siaura darbuotojų specializacija, auk ta darbų standartizacija. Toks įmonės pavidalas būdingas subrendusioms ir didelėms įmonėms. Jos sėkmingai veikia paprastoje ir stabilioje aplinkoje.
Diversifikuota organizacija.
ių įmonių pavidalas pasire kia, kai tam tikrais aspektais apsijungia keletas ma inų biurokratijos pavidalo organizacijų ir taip geriau prisitaiko prie aplinkos s¹lygųkonkurencijos, rinkos ir kt.. Būdingas bruo asstiprus ir įtakingas vidurinis vadovų sluoksnis. Toks pavidalas būdingas subrendusioms ir labai didelėms įmonėms, veikiančioms nesudėtingoje ir stabilioje aplinkoje.
Profesionalioji biurokratija.
is įmonės pavidalas susiformuoja, kai įmonės veikla reikalauja labai auk tos vykdytojų kvalifikacijos. Darbo specifika s lygoja kiekvieno specialisto veiklos individualum . Čia gana stiprios funkcinės (paramos) tarnybos. Siekiant optimalių bendros įmonės veiklos rezultatų, tarpusavio koordinacija pasiekiama pareigybių įgūdių standartizavimu, biurokratinėmis formaliomis veiklos taisyklėmis. Tokios organizacijos sėkmingai veikia sudėtingoje, bet stabilioje aplinkoje.
Novatori ka organizacija.
Tokio pavidalo įmonės pagrind sudaro kvalifikuoti įvairių profesijų darbuotojai, bendra veiklа koordinuojantys tarpusavio prisitaikymo būdu. Jos sėkmingai veikia labai sudėtingoje ir dinami koje aplinkoje. Toks pavidalas būdingas jaunoms organizacijoms.
Misionieri ka organizacija.
Jos gyvavim lemianti veiksnys yra stipri organizacinė ideologija. Ji leidia bendr narių veikl koordinuoti elgesio standartizavimo būdu. Toks būdas įmanomas, kai sustiprinama organizacijos narių atranka ir nuolat stiprinant narių susitapatinim su organizacija. Kiekvienas narys, turėdamas ai kiai apibrėt paskirtį ir nustatytas elgesio normas, kurias priima kaip savas, praktinėse situacijose elgiasi visai laisvai, inoma, nepaeisdamas nustatytų normų. Lemiam reik mź iam organizacijos pavidalui susidaryti turi vadovo asmenybė ir įmonės veiklos sfera. Tokios organizacijos bruoų gali turėti visos ank čiau paminėtos organizacijos.
Politizuota organizacija.
ių organizacijų gyvenimui didelź įtak¹ daro egoistiniai pavienių asmenų arba grupių interesai, t. y. formalių ir neformalių grupuočių, koalicijų kova dėl iteklių paskirstymo, konfliktinės situacijos, piktnaudiavimai tarnybine padėtimi, kova dėl valdios. Tai gana kriti ka įmonės būsena, kuri paprastai, nebūna ilgalaikėorganizacija arba pasikeičia į ger¹j¹ pusź arba ijungia. Toks pavidalas gali susiklostyti bet kurioje minėtų organizacijų, i skyrus misionierik¹j¹.
Organizacijų pavidalų tyrimas rodo tam tikras jų plėtotės tendencijas. Pvz.: vienos paprastosios (verslininki kosios) organizacijos, nepasiyminčios auk tomis kvalifikacinėmis savybėmis, gali virsti ma inų biurokratijos įmone, kitos, turinčios auk tos kvalifikacijos personal , renkasi novatori k arba profesionaliosios biurokratijos pavidal ir t.t.
Organizacijų struktūrizavimosi tyrimai leidia i skirti dvi valdymo rū ismechanistinį ir organinį.
Jei valdymas mechanistinis, labai grietai ir ai kiai apibrėiamas pareigų pasiskirstymas, bei darbo organizavimo procedūros, didelė galia sukoncentruojama vadovų rankose, vyrauja vertikalūs informacijos srautai. Mechanistinis valdymas efektyvus, kai aplinka stabili, o veiklos mastai dideli ir dėl didelio darbuotojų skaičiaus efektyvus ir ne itin auk tos kvalifikacijos specializuotas darbas.
Organinis valdymas remiasi neymiu, nelabai formalizuotu pareigų ir atsakomybės paskirstymu, gyvu darbuotojų tiesioginiu bendravimu, konsultacijomis vietoj nurodymų, didesniu kompetencijos negu valdios vertinimu. is valdymas efektyvus, kai aplinka sudėtinga ir smarkiai kinta, ne itin dideli veiklos mastai.
ioje temoje apibūdintas tik labai bendras organizacijos struktūrizavimas, o efektyviai kasdieniniai veiklai organizuoti darbuotojai turi būti paskirstyti į maesnius, labiau apibrėtos paskirties padalinius. ia prasme įmonė ir jos veiklos organizavimas yra skiriamas į dvi dalis:
gamybinź (veiklos), kuri nagrinėjama, kaip įmonės konkrečiais veiksmais verči darbo objekt darbo produktu;
valdymo bei aptarnavimo, kur nagrinėjama, kaip įmonės atlieka darbus ir sudaro s¹lygas efektyviai dirbti gamybinės daliai.
3. PRODUKTO GAMINIMO VEIKLOS ORGANIZAVIMAS
Antruoju i visų vadybos funkcijų (vadybos ciklo) paprastai
minimas organizavimas.
Taiįmonių ir materialinių darbo elementų sistemos, leidiančios įgyvendinti sprendim , sudarymas. Kitaip sakant, norint gaminti produkt (ar paslaug ) reikia organizuoti technologinius procesusaprūpinti įrankiais, įrengimais, mediagomis, parinkti personal , ir t.t..
Įmonės veikl galima grupuoti į du darbo reimus:
vienkartinius darbus, pvz.: technologinių procesų tobulinimo operacijas, konfliktinių situacijų sprendimas ir t.t..
nuolatinio pasikartojimo darbus, pvz.: produkto gamybos ciklas ir kt..
Vykdant vienkarčius sprendimus, organizavimas didelių sunkumų nesudaro, nes juos įgyvendina tie darbuotojai ar jų grupės, kuriems tai priklauso pagal jų pareigybinius įgaliojimus. Dirbant pasikartojančio darbo reimu reikalinga daugiau organizavimo pastangų, didesnio ios vadybos ry io su kitais elementais, ypač planavimu.
Darbo objektas turi būti paverčiamas darbo produktu su kuo maesnėmis energijos, pinigų, mogaus darbo s naudomis, nes kiekvien neekonomi kumo atvejį padauginus i daugybės pagamintų produktų ir jų gamybos ciklų skaičiaus, gaunami dideli nuostoliai.
Efektyviausiai is procesas atliekamas i skaidant technologinį proces į smulkesnes technologines operacijas ir tada ie kant efektyviausio jų organizavimo būdo.
Technologinių operacijų organizavimas glaudiai susijźs su darbo pasidalijimu. Jis gali vykti proesiniu pagrindu (pvz.: siuvimemodeliuotojai, sukirpėjai, siuvėjai), kvalifikaciniu pagrindu (pvz.: nekvalifikuot , emos kvalifikacijos, auktos kvalifikacijos). Darbo pasidalijimas susijźs su įmonės organizacinių stuktūrų organizavimu, o per tai apimčių nustatymu, grupinio ir individualaus darbo derinimu ir ypač, su specializacija.
Įmonės padalinių specializacija gali būti technologinio arba daiktinio pobūdio.
Technologinė specializacijaį pirminius ūkinius veiklos padalinius suskirstyti vienos profesijos darbuotojai (pvz.: siuvyklojesukirpimo baras).
Daiktinė specializacijakai į pirminius padalinius apjungiami darbuotojai pagal gaminam produkt (pvz.: kirpyklojevyrų kirpėjos).
Abu variantai turi savo privalumų ir trūkumų.
Taikant technologinź specializacij , geriau panaudojamos įrengimų ir darbuotojų galimybės, bet sunkiau organizuoti tvarking darbo objektų judėjim per visas technologinio proceso operacijas ir visus darbininkus nuolat aprūpinti darbu. Kai specializacija daiktinė, lengviau pasiekti produkto kokybź, įvykdyti gamybos terminus, bet sunkiau gerai panaudoti ir priiūrėti įrenginius.
VALDYMO ORGANIZAVIMAS.
Įmonė greta savo pagrindinio darbokeisti darbo objekt¹ ir versti jį darbo produktu, neisiverčia be organizacijos valdymo.
Maesnėse įmonėse visus darbus, susijusius su valdymu, gali atlikti įmonės, didi j dalį laiko dirbantys produkto gamybos procese, valdymui skirdami tik tam tikr dalį laiko.
Didesnėse organizacijose vien tik valdymo veikla usiima daug įmonių. Prireikus įmonės valdymui skirti kelet įmonių, i kilo jų darbo pasidalijimo problema.
Problema buvo i sprźsta suskaidius įmonź į smulkesnius padalinius. ių padalinių vadovų veiklai koordinuoti atsirado hierarchinė kelių lygių vadovų piramidė. Taip susidarė linijinė valdymo struktūra. Plaečiantis įmonės veiklos apimtims, didėjant darbuotojų specializacijai, linijinė valdymo struktūra arba tampa pernelyg gremėzdi ka arba vadovams tenka per didelis darbo krūvis.
F. Taylor rado i eitį, sukurdamas funkcinź valdymo struktūr .Tai leido specializuoti tam tikras valdymo darbuotojų grupes konkrečioms valdymo funkcijoms atlikti ir taip gerokai padidinti valdymo darbo na um , pagerinti jo kokybź. Tačiau funkcinėse valdymo struktūrose susiduriama su atsakomybės sumaėjimu. Todėl buvo pradėtos naudoti linijinių ir funkcinių struktūrų kombinacijos. Didėjant įmonėms, norint geriau prisitaikyti prie nuolat augančių rinkos poreikių, įmonės buvo pradėtos skaidyti pagal aptarnaujam teritorij , rinkos dalį, produktų grupź, vartotojų grupź ir t. t. .
Visų padalinių veikla turi būti susieta su galutiniais veiklos rezultatais. Racionaliausios, i prasme, įmonės valdymo aparato struktūrizavimo kryptys yra dvi:
pagal įmonės veiklos sistemos elementus,
pagal įmonės tikslus.
Struktūrizuoti įmonės valdančiаjа dalį i karto dviem skirtingais aspektais yra sudėtinga, todėl prioritetas da niausiai teikiamas struktūrizavimui pagal veiklos sistemos elementus, pvz.:
produkto valdymas (marketingas),
darbo objekto valdymas,
darbo proceso valdymas,
darbo priemonių valdymas, personalo valdymas,
finansų valdymas,
informacijos valdymas
Produkto valdymo posistemio u davinystirti ir maksimaliai tenkinti vartotojų poreikius dėl produkcijos kiekio, kokybės, kainos ir pateikimo.
Darbo objekto ir darbo proceso valdymo posistemių paskirtis tiesiogiai i kyla i svarbiausio gamybos tiksloapsirūpinti aliavomis, garantuoti kuo spartesnį darbo objekto judėjim nuo aliavų iki baigto produkto stadijos. Sukdamas io tikslo, posistemis turi atlikti materialinio, operatyvinio gamybos planavimo ir reguliavimo, mediagų, detalių, pusgaminių ir gaminių laikymo ir transportavimo funkcijas .
Darbo priemonių valdymo posistemio udavinysaprūpinti gamyb visomis darbo priemonėmis, tai operacijai atlikti, pasiekti numatyt darbo na um ir produkcijos kokybės lygį.
Personalo valdymo posistemio pagrindinis udavinysaprūpinti įmonės veiklai reikalingais darbuotojais, skatinti jų darbo motyvacij
Finansų valdymo posistemio tikslastvarkyti organizacijos finansų i teklius, rūpintis pajamų ir i laidų apskaita ir analize, laiku organizuoti atsiskaitymus ir t. t..
Informacijos valdymo posistemis, aptarnaujantis visus kitus posistemius turi laiku aprūpinti patikima informacija. Posistemis turi rūpintis savalaikiu ir geru informacijos fiksavimu, jos perdavimu, laikymu, paie ka.
Kadangi ie posistemiai yra visose įmonėse, jie turi būti įtvirtinti valdymo struktūroje. Bet tai nerei kia, kad kiekvienoje įmonėje turi būti suformuoti konkrečiai ie septyni padaliniai. Konkretus vadovų ir pavaldinių skaičius turi būti nustatomas pagal konkrečias veiklos apimtis, aplinkos bei darbo s lygas. Tik svarbu, kad nė vienas elementas neliktų be nuolatinio dėmesio.
Kaip jau buvo minėta, įmonė turi turėti valdymo struktūros elementus, atsakingus u kiekvieno organizacijos tikslo įgyvendinim . Kadangi valdoma i esmės ta pati veikla, tik ji vertinama iek tiek kitu poiūriu, atitinkami tikslų valdymo sistemos elementai gali būti valdomi tų pačių darbuotojų, kaip ir įmonės veiklos sistemos elementai. Ypač gerai tam tinka matricinės valdymo struktūros.
Kadangi įmonių tikslai gali būti labai įvairūs, tai ir struktūrizavimas iuo aspektu gali vykti įvairiomis kryptimispelno, realizavimo gerinimo, kokybės, inovacijų, kontrolės, darbuotojų motyvacijos didinimo, socialiniais, gamtosaugos ir t. t.. Nepaisant to, kiek įmonių dirba įmonėje valdymo darb , visi tikslai turi susilaukti dėmesio, visi turi atsakingus u jų vykdym asmenis. Net jei vis imonź valdo tik vienas mogus, jis turi numatyti laik , kada nagrinės kiekvieno veiklos sistemos elemento būklź, ir laik , kada nagrinės kiekvieno įmonės tikslo įgyvendinimo eig
5 ORGANIZACINĖS VALDYMO STRUKTŪROS.
OVS reik mė įmonės vystymuisi.
Tam, kad organizacija sėkmingai dirbtų, valdymo darbas turi būti atskirtas nuo specifinio funkcinio darbo (techninės, prekybinės veiklos
OVS priklauso nuo:
gamybos рakpos,
gamybos apimčių,
įmonės strategijų, t. y. tikslų ir u davinių
OVS sudaro:
įmonės valdymo aparato, padalinių sudėtis,
jų sudarymo formos,
jų tarpusavio ry ių sistema.
OVS turi būti optimali, operatyvi, patikima, ekonomi ka.
OVS optimalumasstuktūrinių padalinių racionalių ry ių nustatymas,esant minimaliam valdymo pakopų skaičiui.
OVS operatyvumasutikrinti visų funkcinių padalinių s veik , realizuojant priimtus sprendimus (t. y. laik nuo sprendimo priėmimo iki įvykdimo).
OVS patikimumasgarantuoti savalaikź ir tiksli informacij tarp valdymo sistemos grandių.
Ekonomi kumasesant minimalioms valdymo aparato i laikymo i laidoms, garantuoti maksimalų efekt valdomajame posistemyje, utikrinant gamybos efektyvum
OVS turi būti adekvativaldomiems procesams, nes:
a) kai ji pernelyg paprasta kyla anarchija;
b) kai ji per daug sudėtingakyla pavojus biurokratizmo įsigalėjimui;
Vien tik patogus valdymas negali būti OVS kūrimo pagrindinis kriterijus.Vadovavimo tikslas turi būti:
sudaryti s lygas mogaus tikslams realizuoti asmenybei tobulinti;
ê
padidinti pasitenkinim darbui;
ê
padidinti darbo motyvacij
ê
padidinti darbo na um
ê
pagerinti įmonės rezultatus;
Geri įmonės rezultatai gali būti pasiekiami tik optimaliai organizuojant s veikа tarp:
darbo objektų ( aliavų, med iagų)
darbo subjektų (darbininkų, tarnautojų)
darbo priemonių (pastatų, įrengimų)
Darbo objektas
Darbo priemonės Darbo subjektas
Įmonės
rezultatai
5.2.Įmonės OVS nulemiančios s lygos
5.2.1. Vidiniai veiksniai
Įmonės dydis
Įmonei augant, ma ėja atskirų individų pasitenkinimas darbu, todėl didėja konservatyvaus valdymo tendencijos, nes:
didelio įmonių skaičiaus bendravimas negali būti neformalus;
daug įmoniųdidesnė specializacijakonservatyvus valdymas
Organizacinių problemų pobūdis taip pat priklauso nuo įmonės dyd io:
ma ose įmonėse kyla darbo pasidalijimo, pareigų nustatymo, kontrolės apimčių nustatymo problemos;
vidut. dydio įmonėse akualiausios funkcinio organizavimo, koordinavimo problemos;
didelėse įmonėsedecentralizavimo problemos.
Darbuotojų charakteristika
Valdymo organų tikslas turi būti ne siekti rezultatų, o aikintis įmonių veiksmų prei astis, s lygojančias tuos rezultatus.
Pvz.: banko komercinės veiklos tikslasgauti kuo daugiau pinigų i gyventojų indėlių forma, o banko valdymo organųrasti būd , kaip skatinti gyventojus, kad jie dėtų pinigus į bank
Įmonės personal galima grupuoti pagal:
funkcijas (padalinius);
am ių;
profesij (kvalifikacij
sveikatos būklź;
kultūr
i silavinim ir t.t.
Kiekviena įmonė turi savo prioritetinius reikalavimus personalui.
Nuo personalo savybių priklauso pasirenkami įmonės valdymo metodai.
OVS turi atitikti valdymo metodus.
OVS struktūra labai susijusi su vadovų kultūros lygiu.
Santykiai vadovas-pavaldinys turi būti grindiami socialinio humani kumo principu.
3.Informacija
Nuo informacinės sistemos priklauso:
sprendimų priėmimo kokybė;
ūkinės veiklos efektyvumas.
Kuo tobulesnis tech. priemonių kompleksas, inf. sistema, tuo efektyvesnė valdymo technologija, valdymo organizavimas.
4. Technologija
Automatizacija, kompiuterizacija radikaliai keičia technik , organizacines procedūras, ūkinź veikl , ry ių metodus.
Kiek įmanoma diegti naujausias technologijas būtina ne tik įmonės pagrindinėje veikloje, bet ir tobulinant OVS.
Ioriniai veiksniai
Svarbiausi i oriniai OVS veiksniai yra ie:
1. Ekonominė aplinka infliacija; ekonominio ciklo fazės ir t.t |
2. Politinė aplinka valstybės ekonominė politika; poiūris į versl mokesčių sistema; muitai; turtinė apsauga; teisėsauga; teisėtvarka politinių jėgų įtaka. |
3. Socialinė kultūrinė aplinka: nuostatos; gyvenimo vertybės; tradicijos; religija; politinės paiūros; i silavinimas ir i simokslinimas. |
1. ir 2. veiksniai visų pirma labiausiai įtakoja įmonės strategij , o per j ir OVS.
OVS turi atitikti konkkrečios įmonės (kra to) socialinź kultūrinź aplink i aplinka yra nuolat kintanti.
4. I orinė technologinė aplinka.
Prisitaikymasįmonės konkurencingumo garantas. Tendencijamokslui imlios, lanksčios technologijos. Naujausia technologija OVS srityjeAVS (automatizuota valdymo sistema). Tai matematinių modelių, įmonių, ir techninių priemonių visuma. Ji padeda informacijos apdorojimui ir perdavimui.
5. Rinkos veiksniai
kaina;
rinkos imlumas;
padėtis konkurentų atvilgiu ir t.t.
Rinka nuolat kinta, todėl OVS turi operatyviai prie to prisiderinti.
Valdymo struktūrų sudarymo tikslai
Struktūrų sudarymo tikslų sistema
Organizacinė valdymo struktūratai pareigų, teisių ir atsakomybės paskirstymo forma, tarp tarpusavyje susijusių funkcinių vietų (padalinių, įmonių), realizuojančių konkrečius valdymo procesus.
Sudarant valdymo struktūras reikia sprźsti iuos klausimus:
numatyti specializacijos lygį;
numatyti kooperavimo ir koordinavimo lygį;
suprojektuoti valdymo organizacinź struktūrа;
deleguoti sprendimus ir atsakomybź atskiroms sistemos grandims;
formalizuoti darbo pasidalijimo procesus.
1 schema Koordinavimo variantų pliusai ir minusai
VARIANTAS |
PLIUSAI |
MINUSAI |
Asmeniniai nurodymai |
1.Nereikia kurti specialių struktūrų 2. Operatyvumas |
1.Didėja vadovų apkrovimas 2.Reikia auktos darbuotojų kvalifikacijos |
Grupinis koordinavimas |
1. Prievartos vaidmens valdyme sumainamas 2.Gerėja bendradarbių motyvacija |
1.Daugiau laiko sugai tama, kol problema bendrai aptariama |
Programinis koordinavimas |
1.Apribojama nereikalingos informacijos apimtis 2.Didėja bendradarbių informatyvumas |
1.Sunku sukurti programas tikimybiniams procesams |
Koordinavimas naudojant planus |
1.Visų trijų variantų pliusai 2.Labai mobili sistema |
1.Reikia kurti speciali planavimo sistem 2.Didelis informacijos poreikis |
5.3.2. Specializacijos, kooperavimo ir koordinavimo lygio numatymas
Specializavimasorganizacinės sistemos pagrindas, susijźs su darbo pasidalijimų ir dalinių įvairių udavinių priskyrimų darbo vietoms, skyriams, padaliniams. Specializavimas apibūdinamas specializacijos lygiu ir specializacijos kryptimi. Specializacijos lygį charakterizuoja specialių padalinių skaičius.
Kooperavimo tikslassujungti specializuotus organizacinius vienetus į viening visum ir nukreipti juos įmonės bendriems tikslams pasiekti.
Tarp specializacijos ir kooperavimo yra prietaravimų, nes kuo auk tesnė specializacija, tuo sunkiau koordinuoti, o kartu darosi sunkesnis ir kooperavimas.
Koordinavimo formos yra tokios (įr. 1 sch.):
koordinavimas pagal asmeninius nurodymus;
grupinis koordinavimas: Jis remiasi grupės narių iniciatyva ir specialia sukurtais grupiniais organizacijos vienetais;
koordinavimas specialiomis programomis. Programos sudaromos sudėtingoms problemoms valdyti, sukuriamas ingsninis koordinavimo planas;
koordinavimas gamybinės planavimo sistemos rėmuose. Jis leidia panaudoti gamybinius planus su tam tikrais katais.
Koordinavimo variantų prana umų ir trūkumų įvertinimas parodytas 2 schemoje.
5.3.3. Hierarchijos lygių skaičiaus ir valdomumo normų nustatymas
Organizacinź valdymo struktūr¹ įteisina formali valdymo struktūros schema. Organizacinės valdymo struktūros pagrindinės charakteristikos yra:
hierarchijos lygių skaičius;
valdomumo norma.
Valdomumo normatai darbuotojų kiekis, kurie tiesiogiai pavaldūs konkrečiam vadovui.
Valdomumo normos labai plačiai varijuojamos. Valdymo lygis, uduočių vykdymo pobūdis, pavaldinių charakteristikos ir santykiniai vadovo gabumaivisa tai turi reik mės tiesiogiai ir efektyviai nustatant vadovo kontroliuojam įmonių skaičių. Nesilaikant valdomumo normų, vadovybė negalės ne tik vykdyti koordinavimo pareigų, bet ir veiklos kontrolės, kvalifikacijos kėlimo ir pavaldinių motyvacijos. Nesilaikant mokslinių rekomendacijų, kontrolės apimtys gali būti neįveikiamos, arba dėl maos apimties, gali prireikti kurti sudėting daugybės hierarchinių lygių valdymo sistem
Stambios organizacijos, siekdamos utikrinti vadovų ir ne vadovų darbo funkcijas, danai turi tiek valdymo darbo, kad jis turi būti padalintas.
I vir aus emyn koordinuojama atskirų lygių vadovų veikla, tol kol pasiekiamas vadovo lygis, kuris koordinuoja jau ne tik vadovaujantį personal , o įmonės, fakti kai vykdančius darb
Paprastai,organizacijoje galima nustatyti, kokiame lygyje yra vienas ar kitas vir ininkas, lyginant su kitais. Tai nustatoma inant pareigybź, tačiau visada pareigybė nusako vadovo hierarchij , juo labiau, kad skirtingose organizacijose tuo paties pavadinimo pareigybės gali labai skirtis.
Nepriklausomai nuo to, kiek būna valdymo lygių, tradici kai vadovai skirstomi į tris kategorijas: auk čiausios, vidurinės ir emutinės grandies arba lygio. Auk čiausios grandies vadovai usiima strateginiu planavimu, tikslų formavimu, ry iais su i orės organizacijomis. Vidurinio rango valdymo grandies vadovai usiima koordinacija įmonės viduje ir taktiniu planavimu, o emiausia grandis usiima kasdieninėmis operacijomis, būtinomis utikrinti efektyvų be sutrikimų gamybos, paslaugų teikimo darbo cikl
Sprendimų ir atsakomybės atskiroms sistemos grandims delegavimas
Valdymo grandistai savaranki ki funkciniai organai, arba vykdytojai, tiesiogiai pavaldūs linijiniam vadovui tam tikru valdymo lygiu.
Tam, kad būtų galima organizuoti įvairių valdymo organų darbuotojų, sprendiančių udavinius, tarpusavio s veik , valdymo procese vyksta teisių ir pareigų delegavimas.
Delegavimu vadinamas įsipareigojimų ir teisių perdavimas darbuotojui, kuris tampa atsakingu u jų vykdym . Delegavimas padeda paskirstyti darbuotojams udavinius.
Atsakomybė yra įsipareigojimas atlikti gautus udavinius ir atsakyti u patenkinam jų sprendim . Deleguoti galima tik įpareigojimus, bet negalima deleguoti atsakomybės. Vadovas negali pavaldiniui perduoti net ir dalies savos atsakomybės. Jis yra atsakingas net ir u tiesiogiai jam nepavaldaus pavaldinio veikl
Delegavim galima realizuoti tik priėmus įgaliojimus. Nors asmuo, kuriam pavedama atsakomybė vykdant koki nors uduotį, nebūtinai pats turi įvykdyti, bet jis lieka atsakingu u uduoties įvykdym . Jeigu individas prisiima atsakomybź u kokios nors uduoties įvykdym tai organizacija privalo jam duoti reikiamus i teklius.
Įgaliojimai deleguojami pareigybei, bet ne individui, kuris iuo metu jas uima. Kai individas keičia pareigas, jis netenka tų pareigų įgaliojimų.
Sprendimų delegavimas apima:
u davinių paskirstym
numatomų rezultatų nustatym
u davinių vykdymui reikalingų teisių delegavim
atsakomybės paskirstym
Deleguojant sprendimus turi būti laikomasi tokių principų:
atitikimo principaskad udaviniai, kompetencija ir atsakomybė būtų tarpusavyje suderinti;
rezultatų įvertinimo principaskad būtų sukurta vykdytojų bei vadovų darbo rezultatų įvertinimo sistema ir suderinta su atlyginimo sistema;
valdymo lygių minimizavimo principaspaskirstyti sprendimus kiek galima maesniam valdymo lygio skaičiui ir tuo mainti i laidas koordinavimui;
kuo daugiau teisių deleguoti emesnėms darbo vietoms.
5.3.5. Darbo pasidalijimo procesų formalizavimas
Paskutinė valdymo struktūros formavimo charakteristikaformalizavimas, apimantis ra tikai fiksuotas organizavimo taisykles, kuriose yra formalizuoti:
struktūra, apra ant darbo vietas, darbo taisykles;
informacijos srautai;
na umo dokumentai (darbo įvertinimai, analitinės schemos, įvairių tyrimų med iagos).
Dokumentuotos informacijos pagrindinis ne iklis yra dokumentas, t.y. materialus objektas, kuriame ufiksuota informacija ir kuris naudojamas jai perduoti.
Proceso ar rei kinio dokumentų visuma yra dokumentacija. Ji skirstoma į organizacinź (įmonės nuostatai, LR įmonės įstatymas, vidaus tvarkos taisyklės ir kt.), tvarkom j (nutarimai, įsakymai, sprendimai, potvarkiai ir kt.), inybinź informacij (tarnybinė korespondencija, paįymos, aktai ir kt.), speciali j (planinė, finansinė, apskaitos ir kt.)
Dokumentų parengimas ir įforminimas yra sudėtingas ir darbui imlus procesas.
Mokslo ir technikos paanga daro esminź įtak valdymo darbo pasidalijimo ir kooperacijos formoms. Kinta funkcinis darbo pasidalijimas, didėja ininerijos bei technikos darbuotojų ir aptarnaujančio personalo lyginamasis svoris. Įvarioms darbo funkcijoms atlikti reikia tam tikrų profesijų specialistų (mechanikų, technologų, ekonomistų, programuotojų ir kt.). Kiekvienas i jų, atlikdamas konkretų darb , sprendia ir apskritai funkcinius udavinius.
Pasidalijant darb , atskiriamos tam tikros funkcijos, procedūros, operacijos ir darbai, plėtojamas valdymo specializavimas. Savo ruotu, ios veiklos pasidalijimo ir specializavimo prana umai naudojami kooperuojant, t.y. sujungiant pavienes jos rū is bendrame darbo procese.
Pasidalijant valdymo darb , i siskiria linijinių ir funkcinių vadovų darbas, specialistų, techninių vykdytojų ir aptarnaujančio personalo darbas. Darbo pasidalijimas valdymo aparate i skiria ir atskiria funkcinius padalinius (skyrius, biurus, grupes), darbo vietas ir vykdytojus. Jų specializavimas padeda koncentruoti vienarū ius darbus tam tikrame padalinyje atsivelgiant į tiksling valdymo funkcijų centralizavim
Pagrindiniai darbo pasidalijimo būdai skirstomi į vertikalius ir horizontalius (2 schema).
2 schema Darbo pasidalijimo būdai
DARBO PASIDALIJIMO
BŪDAI
5.3.6. Horizontalūs darbo pasidalijimo būdai
Jeigu net ir dvi įmonės dirba t patį darb , siekdamos bendro tikslo, tai jį turi pasidalinti. Viso darbo pasidalijimas į jo sudedamuosius komponentus ir vadinamas horizontaliu darbo pasidalijimu.
Horizontalaus darbo pasidalijimo būdai ( 2 schema):
formalizacijos būdas;
specializacijos būdas (suskirstymas skyriais);
standartizacijos būdas.
Esant horizontaliam darbo pasidalijimui sudaromi padaliniai, kurie pagal darbo pobūdį gali būti i dėstomi viename lygyje.
Formalizacijos būdas ( schema) gali būti įgyvendinamas :
įsakymais;
schemomis;
inynais, instrukcijomis.
Jeigu darbai yra suskirstomi neformaliu būdu, tada vadovas od iu paskirsto savo pavaldinių darb Pagal veiklos sferas sudaro padalinius, kuriuos reikalui esant gali greitai performuoti, perskirstyti darbus.
Neformalus būdas naudojamas maose individualiose įmonėse. Vidutinės ir stambios įmonės paprastai naudoja vien ar kit formalizacijos būd
Pati efektyviausia darbo pasidalijimo forma formalizacijos būdu yra padalinių veiklos pavaizdavimas schemomis. Tai pat galima panaudoti įstatymus ir inynus, instrukcijas, apra ymus, pareigybinius s ra us.
Organizacinių valdymo schemų sudarymo taisyklės:
1) įmonės padaliniai daniausiai vaizduojami stačiakampiu. Pavyzdiui:
Direktorius Pavaldinys Pavaldinys
2) svarbiausias padalinys vaizduojamas schemos vir uje. Atstumas nuo vir utinio padalinio iki kito padalinio rodo pastarojo svarbum
3) organizaciniai ry iai vaizduojami linijomis tarp padalinių ir rodo kas kam yra pavaldus. Kai ry iai tarp padalinių yra daliniai, tada jie vaizduojami punktyrine linija. Toks dalinis pavaldumas yra vadinamas funkciniu pavaldumu arba funkcine valdia.
Organizacinės valdymo schemos daniausiai vaizduojamos i vir aus į apači . Taip pat gali būti panaudotos:
horizontali organizacinė valdymo schema;
apskritiminė organizacinė valdymo schema.
Formalizacijos pagalba sudaromos linijinė (3 schema), funkcinė (4 schema), tabinė (5 schema) organizacinės schemos.
Linijinėje valdymo organizacinėje struktūroje yra ai kiai i reik tas vienvaldystės principas, atsakomybės paskirstymas atskiriems hierarchijos lygiams. Taikant linijinį valdymo princip , kiekvienas vadovas sprendia visus klausimus jam patikėtoje srityje, todėl jis turi būti auk tos kvalifikacijos (emos specializacijos lygio).
Esant funkcinei valdymo organizacinei struktūrai, u atskiras įmonės veiklos funkcijas atsakingi atskiri vadovai. Čia pasiekiamas auk tas pasidalijimo lygis, nes kiekvienas vadovas specializuojasi siauroje srityje ir visi kai atsako u savo funkcijų vykdym . Didiausias ios struktūros minusasbendros atsakomybės nebuvimas.
tabinė valdymo struktūra yra mi ri. Joje yra abiejų paminėtų stuktūrų privalumų. Čia ai kiai i reik tas vienvaldystės principas, o linijiniams vadovans sprendimus priimti padeda tabuose suvienyti kvalifikuoti specialistai. T.y. atsakomybė derinama su kompetencija. Trūkumas yra tas, kad tabuose nėra atsakomybės.
Įmonės darbų sugrupavimas į atskirus skyrius arba padalinius yra vadinamas specializacija.
Naudojami 3 darbų suskirstymo skyriais metodai (2 schema):
pagal funkcijas;
pagal tikslus;
matricinis metodas.
kai panaaus technologinio turinio darbai yra sugrupuojami į savaranki kus darbo barus turime darbo pasidalijim pagal funkcijas (6 schema)
grupavimas pagal tikslus. Kiekvienas skyrius yra kuriamas pagal klientus, lokalizacijа, gaminį arba laik (7,8 chemos).Paprastai, po tikslo padalinių sekančiа pakopа sudaro darbo proceso padaliniai.
matricinio organizavimo metodas (10 schema). Matricinė valdymo organizacinė struktūra daniausiai sukuriama atskirų programų įgyvendinimui. Gali būti suformuojami laikini kolektyvai įmonės viduje, kurie i sprendus problem iformuojami. Didiausias privalumas yra tas, kad tokių laikinų grupių darbuotojai atleidiami nuo kasdieninių funkcijų vykdymo ir gali susikoncentruoti reikiamai problemai i sprźsti. Be to, galima parinkti reikiamos sudėties grupź su ai kia atsakomybe ir ai kia motyvacija.
Kai emi katai ir gamybos efektyvumas yra esminiai veiksniai įmonės tikslui pasiekti, tada geriau naudoti suskirstym¹ pagal proces arba pagal funkcijas. Kai koordinacija ir udavinių įvykdymas per konkretų laik¹ yra esminiai sėkmės faktoriai, reikėtų naudoti įmonės padalinių suskirstym¹ pagal tikslus. Kai aplinka yra sudėtinga ir lemiamas veiksnys yra tikslus gamybos terminų nustatymas ir įvykdymas, arba specialios programos įgyvendinimas, tada efektyvi bus matricinė struktūra.
Standartizacija reikia, kad įmonė formaliai apibrėia ir nustato procedūrų ir darbų atlikimo tvark
Įmonių standartizacijos laipsnis būna nuo labai mao iki labai aukto. Standartizacijos laipsnį galima nagrinėti pagal dvi dimencijas:
iki kokio lygio įmonė taiko darbo apibrėimus, kvalifikacinius apibrėimus pareigoms, tikslams, atlyginimams ir veiklos imatavimui.
procedūrų standartizacijatai priimami sprendimai ir kaip atliekami darbai. Procedūrų standartizacija yra aukta, kai taisyklės yra pritaikytos visoms aplinkybėms ir kai jos yra pastoviai taikomos.
3 schema Pavyzdinė linijinė valdymo organizacinė schema
Savininkas Direktoriaus pavaduotojas finansams Direktoriaus pavaduotojas
gamybai Direktoriaus pavaduotojas
realizacijai
4 schema Pavyzdinė funkcinė valdymo organizacinė schema
A1 A2 A3 A4 A5 A6
Anvykdytojai
5 schema Pavyzdinės tabinės organizacinė valdymo schema
Direktorius
Vertikalaus darbo pasidalijimo būdai
Kadangi organizacijos darbas dalijamas į sudedam¹sias dalis, tai kakas turi koordinuoti grupių darb , kad jis būtų sėkmingai įvykdomas.
Vertikalioji koordinacija veikia i viraus į apači , pagal įgaliojimų kryptį: nuo generalinio direktoriaus, prie direktoriaus pavaduotojo, vyresniųjų valdytojų, prie emesnio lygio valdytojų ir t.t. Vertikaliosios koordinacijos udavinysutikrinti firmos tikslų ir politikos supratim , taip pat efektyvumų ry į ir subalansuot firmos veikl . Kuo paprastesnė firmos valdymo organizacinė struktūra, tuo lengviau utikrinama suvienytų pastangų koordinacija.
Vadovai gali būti skirstomi į 3 tipus:
n aukčiausieji;
n vidurinieji;
n emesnieji (priiūrėtojai).
Kylant auktyn pagal įmonės valdymo struktūrа, valdia didėja. is reikinys vadinamas įsakymų grandine.
Galima iskirti 3 vertikalaus darbo pasidalijimo aspektus (2 schema):
pakopų skaičius hierarchijoje. Priklausomai nuo padalinių skaičiaus ilgiausioje eilėje nuo darbininko iki aukčiausiojo administratoriaus, įmonės gali būti suskirstytos į:
n plok čias;
n vidutinės;
n auktas.
kontrolės apimtis. Vadovo kontrolės apimtis yra tiesiogiai jam pavaldių pavaldinių skaičius.
centralizacijos laipsnis. Centralizacija yra tada, kai sprendimų priėmimas yra sukoncentruotas struktūros viruje. Kuo didesnź sprendimų priėmimo laisvź turi emesnieji vadovai, tuo centralizacijos laipsnis yra maesnis.
Darbo pasidalijimas pagal valdymo hierarchijos pakopų skaičių:
Sistema, kurios elementai su jų ryiais grupuojami keliais valdymo lygiais, vadinama hierarchija.
Valdymo lygistai tam tikros valdymo hierarchijos pakopos grandių vienybė. Valdymo lygiai atspindi valdymo organų pavaldumo nuoseklum¹ nuo apačios iki vir aus: pirmas lygis yra gamybos baro valdymas, kurį atlieka meistras; antras valdymo lygiscecho virininkas ir jo valdymo aparatas. Direktorius ir valdymo aparatas valdo įmonź.
Paprastai įmonė didėdama darosi kartu ir hierarchikai auktesnė. Augantis techninis sud tingumas s¹lygoja struktūros aukčio didėjim
Labai auktų (hierarchine prasme) įmonės vadovų didelis skaičius nulemia centralizacijos augim , o tai savo ruotu didina nepasitenkinim darbu ir pasireikia blogesniais rezultatais.
Hierarchijos auktis ir kontrolės apimtis yra susiejźs atvirk čiai proporcingai. Pavyzdiui:
Direktorius | |||
|
3 pakopa (kontrolės apimtis10) |
||
Cechų virininkai | |||
|
2 pakopa (kontrolės apimtis10) |
||
Meistrai- | |||
|
1 pakopa (kontrolės apimtis10) |
||
Darbininkai |
Рitame pavyzdyje s¹lyginai maas hierarchijos auktis ir maa kontrolės apimtis. Bet ir įmonėse, kur maas hierarchijos auktis gali būti didelė kontrolės apimtis. Pavyzdiui:
Direktorius | |||
|
2 Pakopa (kontrolės apimtis 10) |
||
Cechų virininkai | |||
|
1 Pakopa (kontrolės apimtis 100) |
||
Darbininkai |
Tinkamai nustatytas pakopikumaslabai svarbi tikslaus ir efektyvaus valdymo organizavimo s¹lyga. Kiekvienai valdymo pakopai (lygiui) nustatomi tam tikri udaviniai, reikalingos teisės ir atsakomybė.
Paprastai, aukčiausios grandies vadovai u siima strateginiu planavimu, tikslų formavimu, ryiais su iorės organizacijomis. Vidutinio lygio vadovai atsako u įmonės valdym viduje, u taktinį planavim . emutinės grandies vadovai utikrina kasdienines operacijas, reikalingas įmonės efektyviam funkcionavimui.
Kontrolėlabai svarbi ir sunki vadybos funkcija. Kiekvienas vadovas, nepaisant rango, privalo kontroliuoti, nes tai įeina į jo pareigas net ir tada, kai specialiai to jam niekas nepavedė.
Svarbiausia kontrolės charakteristikaapimtis. Daniausiai tai darbuotojų skaičius, kurie tiesiogiai pavaldūs konkrečiam vadovui. Kuo daugiau jis turi pavaldinių, tuo didesnė jo kontrolės apimtis.
Sudarant organizacinź valdymo struktūr būtinai reikia atsivelgti į valdomumo norm . Valdymo teoretikai daug dėmesio skyrė ir skiria idealios valdymo normos nustatymui. Yra daugybė pasiūlymų, kad ta norma geriausia 3-5 ir 7-10 pavaldinių. Bet ios normos varijuojamos priklausomai nuo vadovo sugebėjimų, valdymo lygių, pavaldinių charakteristikos.
Pagrindiniai faktoriai veikiantys kontrolės apimtį yra:
įmonės;
darbas;
aplinka.
asmeniniai faktoriai. Du mogikieji veiksniai veikia kontrolės apimtį. Jeigu vadovo galios poreikis yra stiprus, jis pasirinks didelź kontrolės apimtį. Jegu vadovas turi stiprius socialinius poreikius, jis nori daugiau bendradarbiauti su pavaldiniais, o ne kontroliuoti.
darbo faktoriai. Vadovo darbo pobūdistai yra kokiа dalį savo darbo laiko jis gali skirti prieiūrai ir kontrolei. Kiti faktoriai priklauso daugiau nuo pavaldinių:
s¹lyginė darbo svarba ir poreikis konsultuotis su vadovu;
panaumo ir standartizacijos laipsnis pavaldinio darbe.
Reikmingas veiksnys yra ir padalinio darbų tarpusavio priklausomybės laipsnis. Jeigu jis yra auktas, tai jis reikalauja daugiau vadovo laiko ir todėl kontrolės apimtis turi būti maesnė. Turi reikmės ir kokio dydio grupėmis dirba pavaldiniai. Didelėse grupėse formuojasi frakcijos, vystosi konfliktai, kyla daugiau koordinavimo problemų, darbo pasitenkinimas yra emesnis, todėl kontrolės apimtis turi būti maesnė.
aplinkos faktorius. Kontrolės apimčiai daro įtak technologijos lygis. Kontrolės apimtis dar priklauso nuo to, kaip darbininkai isidėstź darbo teritorijoje, koks grupės priklausomumas ir pastovumas.
Jeigu vadovybės virūnė pasilieka teis priimti daugum sprendimų sau, tai galima pasakyti, kad ioje įmonėje yra auktas centralizacijos laipsnis. Esant auktam centralizacijos lygiui, vadovas turi daug pavaldinių ir taip pat atsakingas u visus priimtus sprendimus.
Centralizuotos organizacinės valdymo struktūros turi savo trūkumų.emesnieji vadovai ir darbuotojai negali realizuoti savo sugebėjimų, dalyvauti sprendimų priėmimo procese. Automatikai įmonėje auga valdymo procesų formalumas, nes darbuotojai, neturintys savarankikumo, turi pastoviai konsultuotis su vadovais arba dirbti pagal instrukcijas.
Centralizacijai taip pat daro įtak ir kontrolės apimtis. Hierarchijai augant auktyn, aukčiausieji vadovai nutolsta nuo emiausios pakopos ir jeigu tai yra greitai kintantis verslas, jiems gali tekti decentralizuotis, kad būtų galima pagreitinti sprendimo priėmimo proces
ie santykiai gali būti ireikiami taip:
tis
Kontrol s apimtis |
Centralizavimas yra susijźs su kontrole si vadovavimo stiliumi. Liberalūs vadovai teigia, kad decentralizacijos rezultate atsiranda geresni vadovai, o taip pat geresni būna sprendimai. Vadovams savo ruotu duodama galimybė patenkinti pripainimo ir saviraikos poreikius. Konservatoriai nurodo gana didelias ilaidas vystant kontrolź decentralizuotoje įmonėje.
6 schema Įmonės suskirstymas skyriais pagal funkcijas
7 schema Įmonės suskirstymas skyriais pagal klientus
Ma menin s prekybos skyrius Didmenin s prekybos skyrius Eksporto skyrius
8 schema Įmonės suskirstymas skyriais pagal lokalizacij (isidėstym
Lietuvos bankas LB Klaip dos skyrius LB Vilniaus skyrius LB Kauno skyrius
9 schema Įmonės suskirstymas skyriais pagal produkt arba paslaugas
Draudimo kompanija
5.4. Oganizacinių valdymo struktūrų tipai ir formos
5.4.1. Formalizuotos ir neformalizuotos OVS
Organizacinių valdymo struktūrų tipai pradedami nagrinėti tokiais aspektais (11 schema):
neformalizuota organizacinė struktūra;
formalizuota organizacinė struktūra (funkcinė ir skyrinė).
Organizacinė struktūratai kompleksas tarpusavio susitarimų apie uduočių ir įgaliojimų paskirstym įmonės viduje.
Neformalizuota organizacinė struktūra.
Neformalizuota valdymo struktūra būna tik maose įmonėse. Esant tokiai valdymo truktūrai, vadovas ir pavaldinys bendrauja betarpikai, prireikus darbuotojas gali tiesiogiai kreiptis į įmonės savinink , kuris sprendia visus ikilusius klausimus. Vadovas pats nustato pareigas, darbo pasidalijim ir kontrolės apimtį. Danai iems klausimams net nevedama dokumentacija.
Esant neformalizuotai struktūrai, nėra pastovios darbuotojų specializacijos, t.y. įmonių darbas yra universalaus pobūdio. Daugiau galimybių pasirreikti darbuotojų iniciatyvai ir sumanumui.
Formalizuotos organizacinės struktūros skirstomos į:
funkcinź;
skyrinź.
funkcinź valdymo sistemа turime, kai į vienа skyrių surenkami darbuotojai, atliekantys tokį patį darb . Galima įsteigti tiekimo, gamybos, realizavimo ir kitus skyrius (funkcinė valdymo struktūra pateikta 12 schemoje).
Funkcinės struktūros sudarymo procesas suvedamas į personalo sugrupavim pagal udavinius, kuriuos jie sprendia. Kiekvieno padalinio konkrečios charakteristikos ir veiklos ribos turi atitikti svarbiausioms organizacijos veiklos kryptims. Kadangi funkcinės struktūros sudaromos aikiai apibrėtoms uduotims atlikti, todėl apdirbamosios pramonės įmonėse jos daniausiai paskirstomos pagal technologinius procesus.
skyrinė organizacinė valdymo struktūra atsiranda, kai į vien grupź surenkami įmonės, gaminantys t pa i produkcij . (13 schema). Esant tokiai valdymo struktūrai kiekvieno produkto gaminimui sudaromi atskiri funkciniai padaliniai. Tai sudaro s¹lygas skirti produktui daugiau dėmesio.
Nėra vienintelės, visiems atvejams tinkančios organizacinės struktūros. Kaip ir visame valdymo procese, projektuojant organizacinź struktūr egzistuoja tik labiau tinkanti kiekvienam konkrečiam atvejui struktūra.
10 schema Pavyzdinė matricinė valdymo organizacinė schema
Tyrimai |
Aprūpinimas |
Gamyba |
Realizacija |
|
Aukčiausieji vadovai | ||||
Vidurinieji vadovai | ||||
emesnieji vadovai | ||||
Darbininkai |
11 schema Organizacinių valdymo struktūrų tipai
mon s organizacin strukt ra
Funkcin organizavimo strukt ra |
Skyrin organizavimo strukt ra |
12 schema Pavyzdinė funkcinė organizacinė struktūra
Savininkas
13 schema Pavyzdinė skyrinė organizacinė
struktūra
Radijo skyrius |
Televizorių skyrius |
Videoaparatūros skyrius |
||||||||||||||||||||||||||||
G |
R |
A |
K |
KB |
G |
R |
A |
KB |
G |
R |
A |
K |
KB |
|||||||||||||||||
KBkonstravimo biuras
Ggamyba
Aapskaita
Rrealizacija
Kkadrai
5.4.2. Linijinė valdymo struktūra
Didėjant gamybos koncentracijai, didėja ir vadovų darbo krūvis. Vienas vadovas jau nebepajėgia susidoroti su valdymo jam keliamais reikalavimais, kurie pranoksta vieno mogaus galimybes. Ieitis i tokios padėties yra rasta: suburiamas vadovų, bendromis jėgomis vadovaujančių gamybiniam vienetui, kolektyvas. Ikilo darbo pasidalijimo iame vadovų kolektyve problema. Ji isprendiama, suskaidius gamybinį vienet¹ į kelet¹ smulkių, kurių dydis priklauso nuo individualių vadovo galimybių, o ių vadovų veiklos koordinavimui aukčiau statoma hierarchinė dar kelių lygių vadovų piramidė. Taip susiformuoja plačiai inoma linijinė valdymo struktūra (14 schema). Ji yra paprasčiausia. Esant iai struktūrai, kiekviena valdymo grandis turi tik vienа auktesnź instancijа, todėl visi klausimai sprendiami vienu ryių kanalu. Ji efektyvi, kai sprendiamų problemų ratas nedidelis.
Padidėjus valdymo m¹stui ir sudėtingumui, linijinis vadovas negali laiku ir kvalifikuotai priimti reikiamų sprendimų, o laiku įvedus tarpines valdymo grandis, hierarchinė sistema pasidaro sudėtinga.
5.4.3. Funkcinė valdymo struktūra
Individualaus vadovo nesugebėjimai valdyti kiekybikai iaugusio gamybinio vieneto atveda prie linijinės valdymo struktūros, o linijinio vadovo nesugebėjimas aprėpti visų sparčiai daugėjančių specialių klausimųprie valdymo struktūros
Didelis gamybos koncentravimas s¹lygoja vis siauresnź darbuotojų specializacij¹, darbų mechanizacij¹ bei technologijos tobulinim¹. ie procesai vadovui ikelia gausybź i esmės naujų problemų:
specializuotų darbininkų darbo vieta ir laikas;
galutinio produkto, kurį gamino daugelio specializuotų darbininkų rankos, kokybės utikrinimas;
darbininkų, dirbančių įvairaus turinio darbus, darbo kiekio ir kokybės vertinimas;
racionalus brangių įrengimų, pakeitusių pigi darbo jėg , panaudojimas.
Jei vadovas nesusidoroja su valdymo jam keliamais udaviniais, ieitis gali būti pasiūlyta funkcinė valdymo struktūravaldymo darbo turinio ikaidymas į kelet valdymo funkcijų grupių. Tai įgalina specializuoti tam tikras valdymo darbuotojų gretas konkrečioms valdymo funkcijoms vykdyti ir, tuo reminatis, gerokai padidinti valdymo darbo naum ir pakelti jo kokybź.
Paprastai funkcinė valdymo struktūra sudaroma dalijant organizacij į padalinius, kiekvienam priskiriant konkretų udavinį ir pareigas (15 schema). Jeigu skyriai dideli, tai jų viduje gali būti kiti smulkesni padaliniai.
Funkcinio tipo organizacinės struktūros turi eilź privalumų:
skatina dalykinź ir profesinź specializacij
maina dubliavimа funkcinėse srityse;
pagerina funkcinį koordinavim
Svarbiausi jos tr kumai:
padaliniai savo tikslus ar udavinius gali vertinti labiau u visos organizacijos tikls , ir dėl to gali kilti konfliktų;
didelėje organizacijoje komandų grandinė nuo vadovo iki vykdytojo gali pasidaryti pernelyg ilga.
Funkcinės valdymo struktūros turi labai ryрkius vertikalius ryius, tačiau horizontalūs ryiai yra labai silpni ir Danai be aukčiausio hierarchinio lygio vadovų negalima isprźsti elementarių dalykų kada prireikia koordinuoti funkcinių padalinių veiksmus, įgyvendinant firmos tikslus.
Funkcinės struktūros ypač tinka toms organizacijoms, kurios gamina pakankamai ribotа produkcijos nomenklatūrа, dirba stabiliose iorinėse s¹lygose ir savo funkcionavimo aprūpinimui naudojasi standartiniai sprendimais. Jos netinka organizacijoms, gaminančioms labai plačiа produkcijos nomenklatūrа, veikiančioms plačioje geografinėje aplinkoje, arba organizacijoms, veikiančioms tarptautinėse rinkose, skirtingose socialinėse-ekonominėse sistemose.
14 schema Įmonės valdymo linijinio organizavimo schema
Auk iausios grandies
vadovas Vidurinės
grandies vadovas Vidurinės
grandies vadovas Vidurinės
grandies vadovas
15 schema Funkcinė organizacijos struktūra
Darb vykdytojai
5.4.4. tabinė valdymo struktūra
Funkcinės valdymo struktūros padalinių potvarkiai Danai būna prietaringi. Dėl ios priasties atsirado kombinuota valdymo struktūralinijinė tabinė struktūra. Jos pagrind sudaro linijinė sistema, o kiekvienoje vadovavimo grandyje sudaromi tabai (16 schema). Į juos įeina pagrindinių valdymo problemų specialistai. Jie rengia kvalifikuotus sprendimus, kurie, patvirtinti linijinio vadovo, siunčiami vykdyti emesnei valdymo grandiai.
Linijinis vadovas gali turėti didesnį ar maesnį tab ir jo darbuotojų kvalifikacijas naudoti problemoms tirti ir sprendimams parengti. Kai vadovas susiduria su problema, kuriai ispresti reikia specialios kvalifikacijos, jis gali pasikviesti konsultacijoms specialistus laikinam ar nuolatiniam darbui. Tokiu būdu pagerėja linijinis valdymas, bet gerokai padidėja linijinio vadovo darbo krūvis, dėl ko nesuspėja visk deramai koordinuoti ir laiku isprźsti visus reikiamus klausimus. Dėl tos priasties specializuoti tabai kartais turi teisź grietai nustatytais klausimais duoti nurodymus tiesioginėms grandims, aplenkiant linijinį vadov
Linijinių ir funkcinių padalinių formavimo problemas nagrinėjo ir nagrinėja daugelis garsių vadybos mokslininkų. Tai F.W.Taylor, H.Fayol, P.F.Drucker, W.B. Wolf, M.Dalton, J.R.Schermerhern, D.P.Holt, R.M.Hodgets, M.Hitt, R.Stewart, J.Woodward, L.Allen, R.Carzo, R.Johnson, E.E. Kast, J.E.Rosenzweig, O.V.Kozlova ir kiti.
Visų ių autorių nuomones apie linijinius ir funkcinius vadovus (vadovus, o ne padalinius todėl, kad atsakomybė u padalinių veikl tenka jiems) galima apibendrinti taip:
Linijiniai vadovai:
vadovauja skyriams, kurie dirba verčiant aliava baigtu produktu;
turi iimtinź valdi gamybos procese;
atsakingi u darbinź veikl , tiesiogiai skirt pagrindiniam organizacijos produktui arba paslaugai;
vadovauja padaliniams, kurie turi dirbti tiesiogiai su įmonės produkto ar paslaugos gamyba ir paskirstymu;
vadovauja padaliniams, kurie įsijungia į svarbiausias firmos uduotis;
gali įsakinėti ir sulaukti sprendimų įgyvendinimo;
vadovauja padaliniams, kurie tiesiogiai atsako u įmonės tikslų įgyvendinim
turi atsakomybź ir valdi ir atsako u galutinius rezultatus;
turi atsakomybź ir valdi ir yra atsakingi u pirminių tikslų įgyvendinim
atskaitomingi auktesniam vadovui, o pavaldiniai tik vykdo jų nurodymus;
Funkciniai vadovai:
vadovauja padaliniams, kurie teikia linijiniams vadovams būtinus patarnavimus arba patarimus;
vadovauja padaliniams, kurie tiria ir pataria;
vadovauja padaliniams, kurių reikmė menkesnė;
vadovauja padaliniams, kurie suteikia param ir aptarnavim linijiniams, o u galutinius rezultatus neatsako nei individualiai, nei kolektyviai;
vadovauja padaliniams, kurie turi atsakomybź ir gali teikti patarimus ir paslaugas linijai siekiant tikslų;
vadovauja padaliniams, sudarytiems i kvalifikuotų specialistų, gerai inančių konkrečias gamybos sritis ir ruoiantiems pagrįstus sprendimus;
vadovauja padaliniams, nustatantiems standartus;
vadovauja patarėjų-konsultantų padaliniams ir turi privalomos konsultacijos teisź bei veto teisź linijinių vadovų planams.
Trumpiau apibendrinti būtų galima tokiomis formuluotėmis:
Linijiniais vadovais reikėtų laikyti vadovus padalinių, kurių darbutojai savo pastangomis verčia organizacijas darbo objekt jos darbo produktu; vadovus, kurie asmenikai atsako u vis kompleks vadovaujamo padalinio veiklos rodiklių, ivestų i vis įmonės galutinių veiklos rodiklių ir esant trukdymams organizacijos produkto darymui turi teisź priimti sprendimus, privalomus ir funkcinių tarnybų darbuotojams.
Funkciniai vadovai vadovauja aptarnavimo arba vadybos padaliniams. Aptarnavimo padalinių vadovai vadovauja įmonėms, atliekantiems specializuotas aptarnavimo funkcijas visiems kitiems, turėdami visus tam reikalingus iteklius ir įgaliojimus ir atsakomybź.
Vadybos padalinių vadovai vadovauja specializuotiems padaliniams, jungiantiems auktos kvalifikacijos specialistus; sudarantiems techninius, organizacinius ar teisinius įmonės veikl reglamentuojančius dokumentus; atsakingi u bendrus įmonės darbo rezultatus. Konsultacijos ir patarimai linijiniams vadovams tėra tik papildomos paslaugos.
5.5. Organizacinių valdymo struktūrų derinimas prie įmonės s¹lygų
5.5.2. OVS Derinimo prie s¹lygų prieastys
Anksčiau paminėtos gamybos valdymo struktūros ilg laik¹ efektyviai buvo naudojamos nusistovėjusios gamybos s¹lygomis, tačiau ėmė labai neatitikti mokslo ir technikos revoliucijos laikotarpio reikalavimų, kai gamyb reikėjo valdyti, Danai ir sparčiai atnaujinant produkcij
Daugelis firmų usiima labai plačia veikla todėl norėdami susidoroti su naujomis problemomis, s¹lygotomis firmos apimtimi, diversifikacija, technolohija ir iorinių s¹lygų pasikeitimu, jos sukuria struktūr , kurios pagrind sudaro organizacijų dalijimas į elementus arba blokus pagal produkt ar paslaugas, pirkėjų grupes arba geografinius regionus.
5.5.2. Produktinė (prekinė) organizacinė struktūra
Labiausiai paplitźs firmų ivystymo būdas yra prekių asortimento ir realizacijos didinimas. Jeigu iam procesui sėkmingai vadovaujama, tai keletas produkto linijų gali ymiai padidinti realizacijos apimtis, kurios pareikalavimus esminės struktūrizacijos pakeitimo ir gali tapti sprendiamuoju organizacijos sėkmės faktoriumi.
ioje struktūroje kokio nors produkto gamybos ir realizavimo ar paslaugų įgaliojimai perduodami vienam vadovui, kuris tampa atsakingu u t produkt ar paslaugas.
Antrinių funkcinių padalinių (gamybos, technikos, realizacijos) vadovai privalo atsiskaityti prie vadov , Danai vadinam produkto valdytoju. 17 schemoje parodyta, kaip gali atrodyti produktinė įmonės struktūra.
Tokia struktūra stambioje firmoje sudaro s¹lygas skirti produktui tiek pat dėmesio, kaip ir maoje, gaminant t produkcijos rūį. Tai ir yra svarbiausias privalumas.
Dar vienas svarbus privalumas yra tas, kad visa veikla susieta su to produkto gamyba ir realizacija valdoma vieno mogaus; galima greitai sprźsti problemas dėl tiesioginio koordinavimo ir tarpusavio ryių.
Tačiau ios struktūros trūkumas yra tas, kad padidėja ilaidos dubliuojant vienodus darbus, kiekviename produktiniame poskyryje būna savi funkciniai padaliniai, negalima maksimaliai efektyviai panaudoti technines priemones ir įrengimus. Taip pat neįmanoma panaudoti visų inių ir įgudių, nes tie pati įmonė atlieka kelet operacijų.
16 schema tabinė organizacinė valdymo struktūra
Р
17 schema Produktinė (prekinė) organizacinė struktūra
Direkcija | ||||
A prekės skyrius |
B prekės skyrius |
KB G A R K K R A G KB
KBkonstravimo biuras
Ggamyba
Aapskaita
Rrealizacija
Kkadrai
18 schema Orientuota į vartotoj organizacinė struktūra
19 schema Teritorinių principų sudaryta (regioninė) organizacinė struktūra
Direkcija
20 schema Matricinė organizacinė struktūra
Direktorius
Planavimo skyriaus vadovas |
Konstravimo skyrias vadovas |
Realizavimo skyriaus vadovas |
|
A projekto vadovas | |||
B projekto vadovas | |||
C projekto vadovas |
5.5.3. Orientuota į vartotoj¹ organizacinė struktūra
Kai kurios organizacijos gamina didelį prekių asortiment , kuris patenkina keleto stambių vartotojų grupių arba rinkų poreikį. Daugelis įmonių, tiekiančių savo produkcij įvairioms vartotojų grupėms, suinteresuotos tokia organizacine struktūra, kuri leistų geriausiai patenkinti visų klientų grupių paklaus . Kiekviena grupė arba rinka turi grietai apibrėtus arba specifinius poreikius. Jeigu du ar daugiau tokių klientų tampa labai reikmingi firmai, tai ji gali naudoti organizacinź struktūr , orientuotа į vartotoj . ios struktūros padaliniai grupuojasi pagal konkrečius vartotojus (18 schema). Tokios struktūros tikslas patenkinti vartotojo poreikius taip pat gerai, kaip ir organizacija, aptarnaujanti tik vienа jų grupź.
Kiekvienas padalinys orientuojasi tik į savo klientus ir veikia praktikai kaip nepriklausoma organizacija. Suprantama, kad toks padalinys vidinėje savo struktūroje turi savo funkcinius padalinius.
Nurodytos formos yra tarsi kra tutinės. Tarp jų yra daug formų, kurios Danai pasitaiko praktikoje. Visai būtų neįtikėtina, kad įmonė orientuota į vartotojų grupes, visus skyrius dalytų pagal princip kiekvienai grupei sava struktūra. Ji tam skirs tik, pvz. Realizavimo skyrių. Arba kitas variantas: įmonė, sukurta pagal produkcijos rūis, gali turėti bendr tiekimo skyrių.
5.5.4. Teritoriniu poiūriu sudaryta (regioninė) organizacinė struktūra
Jeigu organizacijos veikla apima dideles geografines zonas, ypač tarptautiniu m stu, tai gali būti naudinga organizacinė struktūra teritorinius principu, t.y. pagal firmos padalinių vietos dislokacij (19 scema).
Regioninė struktūra palengvina vietinių problemų sprendim , pagerina ryius su klientais ir tarp organizacijos narių.
Jeigu filialai įsitvirtina usienio rinkose, tai firma sukuria specialius tarptautinius skyrius, kuriuose koncentruojama visos funkcijos, būtinos usienio filialų veiklos aprūpinimui. Tam skyriui vadovauja, paprastai, aukto rango vadovas, turintis plačius įgaliojimus.
5.5.5. Projektinės ir matricinės valdymo struktūros
Pradedant 60-aisiais metais, kai kurios organizacijos susidūrė su situacija, kai iorinės jų veiklos s¹lygos kito taip greitai, projektai tapo tiek sudėtingi, o technologija taip sparčiai vystėsi, kad tradicinio valdymo trūkumai virijo privalumus. Tai privertė iekoti naujų organizacijos struktūrų. Buvo parengtos prisitaikančios (organinės) struktūros. Jos kur kas lankstesnės ir greitai modifikuojamos pagal iorės aplinkos pasikeitimus bei organizacijos poreikius. Kartu būtina paymėti, kad jos nebus geriausios, kai aplinka maai kinta ar yra stabili.
Daniausiai naudojami du prisitaikančiųjų struktūrų tipai:
projektinė organizacinė struktūra;
matricinė organizacinė struktūra (20 schema)
Projektinė organizacijatai laikina struktūra, sudaryta konkrečios problemos sprendimui.. Jos tikslas surinkti į vien komand kvalifikuočiausius organizacijos specialistus, sudėtingos problemos sprendimui, numatytais terminais, konkrečios kokybės ir nevirijant s matos. Kai projektas baigtas, komanda paleidiama. Jos nariai gali imtis kito projekto, grįti į savo buvusias darbo vietas arba ieiti i organizacijos.
Projektinės organizacijos privalumas yra tas, kad ji sudaroma koncentruojant visas pajėgas vienos uduoties sprendimui.
is organizacinės struktūros tipas Lietuvoje buvo naudojamas laikinojo kolektyvo pavadinimu.
Matricinė organizacijos struktūra primena tinkl i čia ir kilo jos pavadinimas. Matricinėje organizacijoje projektinės grupės nariai pavaldūs projekto vadovui ir tų skyrių vadovams, kuriuose jie pastoviai dirba. Projekto vadovui suteikiami taip vadinami projektiniai įgaliojimai. Jis atsako u projekto planavim , ypač u grafikų sudarym . Jie kontroliuoja projekto įgyvendinimo eig , s naudas, kiekybinius ir laiko rodiklius. Funkcinių padalinių vadovai jam deleguoja dalį savo įgaliojimų, tačiau jie taip pat kontroliuoja uduočių įvykdym
Pagrindinės ios struktūros blogybėjos sudėtingumas. Bet neiūrint tai, kad matricinės organizacinės struktūros yra tokios sudėtingos, jos plačiai panaudojamos.
Matricinis organizavimas leidia lanksčiai perpaskirstyti esamus specialistus, nes jie surenkami i visų funkcinių padalinių konkrečiai uduočiai atlikti, o j baigus galima kurti nauj grupź naujai problemai sprźsti. Be minėto lankstumo, matricinė struktūra sudaro galimybź darbė koordinavimui. Tai galima dėl to. Kad skiriamas projekto vadovas, kuris koordinuoja visus ryius tarp projekto dalyvių, dirbančių skirtinguose funkciniuose padaliniuose.
5.5.6. Konglomeratinės valdymo struktūros
Dar vienas adaptyvinių struktūrų tipas yra konglomeratas. Tai nėra kokia nors nors nusistovėjusi, reglamentuota struktūra. Tai forma, kuri geriausiai tinka organizacijai duotu momentu. Tuo pat metu viename organizacijos padalinyje gali būti panaudojama produktinė struktūra, kitamefunkcine, o trečiame projektinė arba matricinė organizacija. Tokiu būdu firmos vadovybė sudaro galimybes kiekvienai atskirai jos struktūrai pasirinkti pači patogiausi valdymo struktūr , kuri geriausiai tinka.
5.5.7. Centralizuotos ir decentralizuotos valdymo struktūros
Vadovas pavaldiniui turi deleguoti ( suteikti ) tiek įgaliojimų, kurių pakaktų jam pavestų uduočių įvykdymui.
Organizacija, kurios aukčiausia vadovybė pasilieka sau daugumos sprendimų priėmimų teisź, vadinama centralizuota, o ta, kuri įgaliojimus paskirsto emesniems hierarchiniams lygiams, vadinama decentralizuota. 21oje schemoje parodytas įvairaus centralizavimo laipsnio organizacinės struktūros.Tačiau pati organizacinės struktūros schema dar neparodo, koks faktinis centralizacijos ar decentralizacijos laipsnis, nes Danai vienų ar kitų įgaliojimų delegavimas nebūna dokumentaliai įformintas, arba jeigu ir būna, tai realus gali gerokai skirtis. Tai priklauso, nuo aukčiausio lygio vadovo darbo stiliaus ir metodų, nuo vadovo tipo. Kiekvienoje organizacijoje vieni jų skyriai gali būti daugiau cenralizuoti kiti maiau. Tačiau esant net ir labai decentralizuotam valdymui vadovybė pasilieka sau teisź formuoti organizacijos tikslus ir strategij , įvairių sričių politika, kolektyvinių sutarčių su profs jungomis pasira ymu, finansinės sistemos kūrim ir kt. .Ir centralizacija,ir decentralizacija turi savo privalumų ir trūkumų. Todėl kategorikai tvirtinti, kad viena ar kita forma yra geresnėnegalima. Kiekvienu konkrečiu atveju reikia iekoti paties geriausio sprendimo. Santykinis vieno ar kito organizacinės stuktūros tipo efektyvumas nulemiamas įvairių iorinių ir vidinių faktorių.
21 schema Organizacinės struktūros su įvairiais centralizavimo laipsniais
1. Centralizuoto valdymo organizacinė struktūra
2. Decentralizuoto vadovavimo organizacinė struktūra
Klausimai ir uduotys
Apibūdinkite organizavim¹, kaip vadybos ciklo element¹.
Paaikinkite pagrindinius organizacijos struktūros elementus.
Kokiam organizacijų pavidalui priskirtumėte:
a) privači¹ parduotuvź,
b) AB Klaipėdos maistas,
c) mokymo įstaiga, kurioje studijuojate?
Kokiais aspektais gali būti vykdomas darbo pasidalijimas?
Kaip galima struktūrizuoti įmonės valdymo aparat¹ pagal veiklos elementus? Pagal įmonės tikslus?
Kokià įtakà įmonės OVS turi ekonominė ir politinė aplinka?
Paaikinkite įmonės centralizacijos laipsnio ir kontrolės apimties tarpusavio ryį.
Charakterizuokite OVS pagal hierarchijos lygių skaičių ir pagal valdomumo norm¹.
Kaip sudaromos OVS schemos?
Kokie linijinių ir funkcinių OVS privalumai ir trūkumai?
Pateikite kelet¹ bruoų, kurie yra būdingi linijiniams vadovams.
Kokie yra tipiki funkcinių vadovų darbo bruoai?
Kokios s¹lygos nulemia įmonės OVS priderinim¹ prie vartotojų?
Koki¹ OVS pasiūlysite įmonei, kuri veikia labai kintančioje, sudėtingoje aplinkoje, kur ilieka tik nuolat besivystančios, siūlanèios naujoves firmos?
Kokioms įmonėms tinka konglomeratinės valdymo struktūros?
Nubraiykite jums inomos įmonės OVS schem¹.
Pagalvokite, koks ryys yra tarp OVS ir MBO sistemos diegimo įmonėje?
Rekomenduojama literatūra papildomam studijavimui
Seilius A. Firmos kūrimas ir valdymas.Kl:Rytas, 1994
Butkus F.S. Organizacijos ir vadyba.V.: 1996
Butkus F.S. Vadybinis organizacijų struktūrizavimas.V.: Technika. 1996
Sakalas A., Vanagas P. ir kt. Pramonės įmonių vadyba.K.:technologija, 1996
Mokslas ir gamyba. Mokslinės konferencijos mediaga. 2 knyga.-Klaipėdos universitetas, 1996
urnalas Vadovo pasaulis. 1997, Nr. 1,2 ir kt.
urnalas Organizacijų vadyba: sisteminiai tyrimai 1995, Nr. 1 ir 1996, Nr. 2.
Garkienė A., Pelanienė N. Kas inotina verslininkui. 2 d.-V.:1994.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3927
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2025 . All rights reserved