CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
ORGANIZAVIMO TOBULINIMAS
Socialinė organizacija yra tarsi gyvas organizmas. Ji atsiranda, vystosi (auga ar maėja, keičia savo juridinź ar technologinź form¹), o kartais ir inyksta. Pokyčius socialinėje organizacijoje patogu nagrinėti sisteminiu poiūriu. Jei tarsime, kad organizacija yra dinaminė sistema, tai galėsime teigti, kad jos informacinis mechanizmas leidia palaikyti struktūr¹, nuolat atkurti veiklos cikl¹, mokymosi ir teigiamos patirties kaupimo procesus. T¹ mechanizm¹ s¹lygikai galime pavadinti socialiniu ekonominiu genotipu.
Socialinis ekonominis genotipas sudaro valdymo posistemio branduolį (3.10 pav.). Kaip matome paveiksle organizacija susideda i dviejų neatsiejamų posistemių. Pirmasis - tai technologinis posistemis. I jame vykstančių gamybos ar paslaugų procesų sprendiame apie organizacijos paskirtį. Technologinis posistemis utikrina iteklių perdirbim¹ į produktus ar paslaugas.
Antrasis - valdymo posistemis susideda lyg ir i dviejų blokų: apatinio ir virutinio. Apatinis yra vykdymo blokas ir apima tos grandies vadovus. Jiems leidiama veikti dviem būdais: 'leidiama tik tai, kas nurodyta' ir 'leidiama viskas, kas neudrausta'. Veikiant pirmuoju būdu tik įsisavinamos ir pakartojamos esamos normos ir taisyklės. Mokomasi čia nedaug. Veikdami antruoju būdu, vadovai turi galimybź pasirinkti, jų manymu, geriausi¹ variant¹ i galimų. Taigi vyksta mokymosi ir tobulėjimo procesas, sukaupiama patirtis ateičiai. Sukaupt¹ja patirtimi yra dalijamasi su virutiniu bloku.
Virutinis blokas rengia strategines uduotis ir daugiausia yra susijźs su iorine aplinka. Jam atstovauja organizacijos vadovas (banko ar bendrovės prezidentas, direktorius, vyriausiasis gydytojas, jų pavaduotojai ir kiti aukčiausiojo valdymo lygio asmenys). Čia pirmiausia patenka informacija apie įvykusius pasikeitimus, pavyzdiui, apie naujai priimtus įstatymus, vyriausybės nutarimus ar sudarytas sutartis. I čia ieina atsakymai kitoms organizacijoms, o tiksliau sakant, jų vadovams. Jis sukaupia ir saugo organizacijos patirtį, jos etines ir teisines, ekonomines, administracines normas, taip pat visus pokyčius, suformuoja tam tikr¹ elgesio stereotip¹.
Pokyčiais organizacijoje laikysime kiekvien¹ naujų elementų ir ryių tarp jų atsiradim¹ ar inykim¹ (tai būtų struktūriniai pokyčiai), atskirų elementų ar jų grupių veikimo būdo, taip pat esminius valdymo posistemio veiklos parametrų, pasireikiančių jos elgsenoje, pasikeitimus.
3.10 pav. Organizacijos posistemiai
Pokyčių prieastys gali būti iorinės ir vidinės (apie tai jau buvo kalbėta 1.2.1 skyriuje). Organizacijai svarbu tik tai, ar tiems pokyčiams yra pasirengta i anksto, ar ne, nes organizacija, panaiai kaip fiziniai kūnai, turi inercij¹. Inercija suteikia organizacijos veiklai pastovumo, bet kartu ir kliudo pokyčiams.
Taigi pasikeitimai organizacijoje yra procesas, susidedantis i keleto etapų. Apie pasikeitimų etapų skaičių yra įvairių nuomonių. Kurtas Lewinas dar 1947 metais nustatė, kad pasikeitimų procesas susideda i atilimo, pasikeitimų ir s¹stingio etapų . Pirmajame etape organizacijos nariai suvokia, kad pokyčiai yra būtini, ir jiems pradeda rengtis, antrajame etape vyksta patys pokyčiai, o trečiajame - vėl prasideda ir tźsiasi s¹stingio ir ramybės laikotarpis.
Vėliau tyrinėtojai ir praktikai suvokė, kad nepakanka vien tik tai suvokti pasikeitimo proceso etapus, kad pokyčiams reikia ruotis i anksto, juos planuoti. Taigi pasikeitimų eiga apima tokius ingsnius:
suvokim¹, kad pokyčiai yra būtini;
pokyčių tikslų formulavim¹;
situacijos analize;
pokyčių kelių ir būdų parinkim¹;
pokyčių planavim¹;
pačius pokyčius;
įvertinim¹ ir pasirengim¹ naujiems pokyčiams.
Sunkiausia yra nugalėti darbuotojų prieinim¹si pokyčiams. Pokyčiams prieinamasi dėl įvairių prieasčių: netikrumo dėl ateities, asmeninių darbuotojų interesų nesutapimo su organizacijos tikslais, baimės prarasti darb¹ ar net pokyčių būtinumo ir esmės nesupratimo.
Darbuotojų pasiprieinim¹ galima nugalėti įvairiais būdais. Daniausiai darbuotojai yra pakviečiami dalyvauti rengiant pokyčių projekt¹ ir jį diegiant. Glaudiai bendradarbiaujant su vadovybe, paaikėja pokyčių tikslai, taip pat darbuotojų naujoji darbo vieta ir funkcijos. Antrasis būdas - tai darbuotojų lavinimas ir parengimas būsimiesiems pokyčiams, aikinimas, kad teigiami pokyčiai yra neivengiami ir naudingi tiek organizacijai, tiek jiems patiems.
Trečiasis būdas - tai laipsnikas pokyčių diegimas. Svarbu, kad po pokyčių turi eiti tam tikri ramybės laikotarpiai. Nuolatiniai kaitaliojimai sudaro nestabilumo ir laikinumo įspūdį.
Ketvirtasis būdas - atskleisti jėgas, kurios remia pokyčius, o kurios yra prie juos. inant, kas yra prie pokyčius ir kodėl prie, galima laiku imtis reikalingų poveikio priemonių.
Organizacijoje galimi trejopi pokyčiai : technologiniai, struktūriniai, monių.
Technologiniai pokyčiai. Technologija bendr¹ja prasme - tai iteklių perdirbimo į produktus ar paslaugas rezultatas. Technologija danai lemia ir organizacijos struktūr¹, todėl bent kiek didesni jos pokyčiai atsiliepia organizacijos veiklai. Sunku apskritai aptarti galimus technologijos pokyčius, nes technologijų yra labai daug. Galima kalbėti tik apie atskiras technologijos dedam¹sias dalis. Tai įrengimai ir įranga, darbo ir gamybos procesai, informacijos ir valdymo sistemos.
Kai kurios technologijos yra konservatyvios, nesikeičia imtmečiais, pavyzdiui, duonos kepimas ar alaus virimas. Kitos pastaruoju metu keičiasi greitai, pavyzdiui, kompiuteriai ir informacijos apdorojimas. Atsiradus ir paplitus asmeniniams kompiuteriams, i esmės pasikeitė
leidybos darbas: neberaoma raomosiomis mainėlėmis, naujos spaustuvės nebeturi sunkių linotipų, yra patogūs teksto redaktoriai, palengvėjo kūrinių redagavimas ir maketavimas, nepasikeitė tik raytojo ar urnalisto, mokslininko darbas. Darbas su naujais įrengimais yra kitoks, todėl darbuotojai turi juos painti ir mokėti tinkamai naudotis. Daugelyje paslaugų sferos įmonių technologijos taip labai nepasikeitė, nors įrengimai ir gerokai patobulėjo.
monių pokyčiai. Čia reikėtų skirti dvi sritis. Pirmoji - tai nedideli arba net nepastebimi mogaus psichologijos, moralės, socialinės prigimties pokyčiai. Antroji sritis - pamau kintančios personalo parinkimo, mokymo, organizavimo ir apmokėjimo sistemos. Pokyčiai antrojoje mogaus veiklos srityje turi įtakos organizacijos socialinio ekonominio genotipo pokyčiams ir dėl to besikeičiantiems valdymo stiliams (changes in overall organization design) . Bet tai jau atskira vienos i organizacijos teorijų - organizacijos elgsenos - tyrinėjimų sritis6.
Struktūriniai pokyčiai. ie pokyčiai liečia tiek juridikai nesavarankikų, tiek savarankikų padalinių steigim¹, likvidavim¹ bei jų vidinį pertvarkym¹, apimantį atskiras darbo vietas.
Technologiniai, monių ir organizacijos struktūros pokyčiai liudija, jog organizacijoje kakas dedasi. Tačiau neaiku, ar galima teigti, kad organizacija vystosi.
Organizacijos plėtra ir sunykimas. Vystymasis - tai negrįtamas, tikslingas ir dėsningas materialių ir idealių objektų kitimas. Tik visos trys io proceso savybės leidia tvirtinti, kad objektas (kalbamu atveju organizacija) vystosi. Jei procesas yra grįtamas, t.y. pasikartojantis, tai liudija, jog objektas tik veikia. Jei pokyčiai yra atsitiktiniai, stichiki, tai procesas nedėsningas, patirtis nekaupiama ir negali būti esminių pokyčių. Ilgainiui, besivystantis objektas esmingai pasikeičia ir turime kokybikai nauj¹ objekt¹. Taigi reikia i anksto susitarti, pagal kokius kriterijus sprźsime, ar organizacija vystosi.
Kiek aikesnė yra situacija, kai kalbame apie organizacijų sunykim¹. Paprastai skiriamos ios organizacijų sunykimo prieastys: blogas valdymas, technologinis pasenimas (pavyzdiui, medinius buhalterinius skaitytuvus pakeitė elektroniniai kalkulatoriai, todėl skaitytuvų gamyba tapo nebereikalinga), konkurencija, ekonominės ir teisinės s¹lygos (liečiančios tik kai kurias valstybės ar savivaldybių reguliuojamas veiklos sritis). Juridine prasme yra daug aikiau, nes įvairių ūkinės veiklos sričių įmonių, įstaigų ir organizacijų status¹ lemia įstatymai. Pavyzdiui, Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymas numato, kad bendrovės gali būti reorganizuotos (jungiant, skaidant ir keičiant rūį ir status¹) arba visai likviduotos. Nykstanči¹ organizacij¹ palieka personalas, maėja jos veikos
aktyvumas, pajamos, turtas. Danai tie procesai ilgai būna nepastebimi arba nenorima jų matyti (tvirtinama, kad tai yra 'laikini augimo sunkumai').
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1181
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved