CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
Personalo valdymas
Personalo įdarbinimas (Viktorija) 19
Įvadas
Lietuvos įmonės, norėdamos greičiau pakilti i sunkios ekonominės situacijaos ir pradėti konkuruoti su kitų alių įmonėmis, turi rasti efektyvius personalo valdymo būdus, padidinti darbuotojų motyvacij¹ ir kuo geriau panaudoti jų potencial¹. Pastaruoju metu personalo vaidmuo iaugo dėl pasikeitusių techninių, ekonominių, organizacinių s¹lygų, padidėjusios konkurencijos. Dabartinė rinka reikalauja vis didesnės darbuotojų kvalifikacijos. I esmės iaugo mokymo, kvalifikacijos kėlimo, perkvalifikavimo vaidmuo. Tai turi įtakos personalo vertei, kuri nuolat didėja.
Personalo valdyme susiduriame su skirtingais ekonominiais, visuomeniniais, politiniais ir individualiais tikslais. Čia visada egzistuoja didesnis ar maesnis konfliktas tarp darbuotojo ir įmonės lūkesčių. Valdymo teorija ir praktika tai sprendia derindama įmonės ir atskirų individų interesus. Įmonės tikslų siekimas turi tapti darbuotojui maloniu procesu. Taigi personalo valdymas suprantamas kaip sistema, utikrinanti vadovų ir pavaldinių efektyvų bendradarbiavim¹, siekiant įmonės tikslų. Įgyvendinat į udavinį susiduriama su trūkumais. Pirmiausia reikia paminėti sovietiniu laikotarpiu susiformavusį ikreipt¹ poiūrį į personalo valdym¹. Praktikumas, maos vadovų teisės, ema iniciatyva, o kartu ir atsakomybė, bei suinteresuotumas dar ir iandien įtakoja vadovus ir pavaldinius ir nors perėjimas į rinkos s¹ntykius keičia Lietuvos darbuotojų vertybių sistem¹, tačiau dar vis pasireikia elgsena, paremta nepasitikėjimu, suinteresuotumu, iniciatyvos, savikritikos trūkumais.
Antra netinkama vadovų formavimo praktika. Sovietiniu laiku vadovai formavosi praktiniame darbe. Daugeliui i jų ir iandien trūksta teorinių inių, jie neimlūs naujovėms.
Trečia prieastis susijusi su pereinamo į rink¹ laikotarpio sunkumais, darančiais didelź įtak¹ įmonių veiklai. iuo metu Lietuvoje besiformuojantys rinkos santykiai neatitinka paangių rinkos alių santykių standartų. Jie paremti perdėtos konkurencijos, o ne bendradarbiavimo principu.
Tik visų ių trijų krypčių vystymas, gali garantuoti, kad Lietuvos įmonėse ir organizacijose dirbs geriausi darbuotojai, suinteresuoti įmonių ir svo ateitimi.
Personalo valdymo udaviniai ir turinys
mogus personalo valdyme uima dvejop¹ vaidmenį. Viena jis tampa vadovu, kuriam įmonių savininkai suteikia teisź atsovauti organizacijos interesams, atlikti valdymo funkcijas ir utikrinti individualių pastangų derinim¹. Kita vertus, ne maiau svarbų vaidmenį vaidina kita personalo grupė. Ji atlieka realias uduotis ir darbus. Tai pavaldinai, arba darbuotojai, nuo kurių pastangų, kvalifikacijos ir pasirengimo priklauso uduočių įgivendinimas.
1 pav. Personalo valdymo schema
Personalo valdym¹ galime nagrinėti skirtingais lygiais:
Įmonės, organizacijos lygiu
Procesiniu poiūriu
Sisteminiu poiūriu
Kalbant apie personalo valdym¹, reikia akcentuoti tris pagrindinius aspektus:
K„? KAIP? KOKIOMIS PRIEMONĖMIS?
Pirmas aspektas nagrinėja tokius dalykus kaip tikslai, uduotys, veiklos planavimas. Antrasis aspektas orientuojasi į personalo valdymo subjakto elgesį ir jo pobūdio įtak¹ visos veiklos efektyvumui. Trečiasis aspektas apimaorganizacinį personalo valdym¹. Čia svarbu ibaigtos vadovavimo priemonių sistemos sukūrimas.
Norint sukurti veėiksming¹ personalo valdymo sistem¹ neutenka naudoti atskiras poveikio priemones. Jos turi sudaryti bendr¹ sistem¹, apimanči¹ ir jungenči¹ visus pagrindinius personalo valdymo aspektus. Įmonėje personalo valdymas bus veiksmingas tik tuo atveju, jeigu atitiks dvi pagrindines s¹lygas:
viena, jei jis nukreips darbuotojus siekti organizacijos keliamų tikslų.
antra, patenkins darbuotojų lūkesčius, bei viltis.
Darbuotojai aktyviai sieks organizacijos tikslų tik tuomet, jei bus įsitikinź, kad drauge patenkins savo poreikius ir interesus. Kitaip tarent, tikėdamiesi tam tikro atlyginimo u savo pastangas.
2 pav. Personalo valdymo sistema
Schemoje pateiktos personalo valdymo sistemos dalys nurodo pagrindinias kryptis, į kurias turi būti kreipiamas didiausias dėmesys organizacijoje. Pirmiausia turi būti sudarytos efektyvaus vadovavimo prielaidos. Organizacijos veiklos sėkmź lemia sėkminga vadovų veikla. Tam pagrind¹ sudaro efektyvių vadovų ugdymas, paremtas autoriteto, kompetencijos, elgsenos formavimu. Lygiagrečiai reikia kurti efektyvi¹ darbuotojų painimo ir motyvavima sistem¹. Ji leistų painti veiklos motyvus, sudarytų s¹lygas darbuotojams realizuoti savo tikslus bei lūkesčius. alia ių dviejų sistemų privalo būti sukurta veiksminga vadovavimo priemonių sistema. Reik sukurti efektyvź materialinio skatinimo sistem¹, atsakomybės ir įgaliojimų perdavimo mechanizm¹.
Personalo organizavimas
Personalo organizavim¹ galima suprasti įvairiai. Vieni autoriai įtraukia tik įminėje atliekamus, kiti ir kitų organizacijų atliekamus darbus. Vieni nagrinėja statikq kiti dinamikq sistem¹.
Siekent organizuoti darb¹ su personalu, reikia:
Iskirti pagrindinias darbo kryptis
Nustatyti kiekvienos krypties darbo turinį
Pirmajam lygiui priskirtini maiausios specelizacijos darbai, kurių reikia
antrojo lygio darbams atlikti, pvz: personalo apskaita, statistika, analizė.
Anrajų lygį sudaro elementarūs darbai, kurie sudaro trečiojo personalo organizavimo krypčių darbo turinį. Tai poreikio planavimas, darbuotojų vertinimas, realizavimas ir pan.
Trečiajame lygyje skiriamos pagrindinės personalo darbų kryptys. Tai personalo parinkimas, kvalifikacijos kėlimas, darbo organizavimas kompleksiniai darbai, juos atliekant tenka organizuoti antrojo ir trečiojo lygio darbų vykdymo sistem¹.
Personalo organizavimo sistema sudėtinga sistema, jai būdingi visi sudėtingų sistemų bruoai. Sudėtinga organizacinė struktūra, sistemos tikslai yra bendri, nustatyti rementis bendrais įmonės tikslais, turi daug lygių, jei būdingas kryptingumas ir sudėtingi ryiai tarp atskirų posistemių ir aplinka.
Personalo klasifikavimas pagal profesinź specelizacij¹ yra įteisintas statistinėje atskaitomybėje. Čia skiriami darbin inkai, vadovai, specealistai ir kiti tarnautojai. Darbininkai dar skiriami į pagrindinius ir pagalbinius. Pagrindiniai darbininkai tiesiogiai gamina pagrindinź įmonės produkcij¹ ir aptarnauja klijantus. Pagalbiniai darbininkai aptarnauja pagrindinius darbininkus. Vadovai valdomajį proces¹ veikia netiesiogiai, bet per jam palankų kolektyv¹. Dirbti su monėmis, vadovams reikia asmeninių savybių, psichologijos, etikos ir kitų sričių inių. Kaip tik valdymo objaktas monės lemia vadovo darbo pobūdlemia vadovo darbo pobūdį. Vadovas tai mogus, galintisa priimti sprendimus pagal savo nuomonź įvairiose veiklos srityse, atsakingas u valdomo padalinio rezultatus, veikentis jam patikėt¹ kolektyv¹ specifinėmis vadovavimo priemonėmis.
Specealistai yra profesionaliai parengti dirbti kitose srityse. Tai ekonomistai vadybininkai ir pan. Jų sprendimus patvirtina vadovai, nors gali būti suteikta sprendimų priėmimo teisė.
Kiti tarnautojai technikai aptarnauja vadovus ir specealistus. Galimi ir kiti personalo klasifikavimo kriterijai. Pavyzdiui klasifikuojant personal¹ pagal santykį su kapitalu, skiriamos dvu grupės: darbdaviai ir darbuotojai.
Organizaciniu poiūriu darbo su personalu organizavime galime iskirti:
Darb¹ įmonėse konsernuose ir kito tipo susivienijimuose. Prie iū darbų organizavimo prisideda ir atitinkamos ministerijos departamentai, įvairūs savininkų susivienijimai, s¹jungos.
Bazinį įrengim¹ auktojo, auktesniojo ir profesinio mokymo sistemoje.
Perkvalifikavim¹, kvalifikacijos kėlim¹, kvalifikacijos kėlimo sistemoje.
Visi prsonalo vadybos darbai , atsivelgiant į terminus, gali būti suskirstyti į
tris grupes: Pirma tai ilgalaikiai strateginiai udaviniai. Antroji grupė tai udavinai, kuriems spresti reikia vidutinio ilgumo laikotarpio daniausiai tai nenusistovėjusių udavinių grupė atskirų programų sprendimas. Trečioji grupė tai udaviniai, sprendiami organizuojant konkretų personalo rengimo ir kvalifikacijos kėlim¹, organizuojant jų parenginį augim¹ karjier¹, rezervo formavim¹, priėmim¹ atleidim¹ ir panaiai.
Įmonės m¹stymas gana siauras savi interesai svarbiau nei visuomeniniai. Tai labai aktualu esamomis Lietuvos s¹lygomis, kai trūksta lėų. Darbuotojų rengimas atsivelgent į gamybos reikalavimus yra susij¹s tiek su auktojo mokslo, tiek su kvalifikacijos kėlimo sistemos atliekamais darbais. Svarbiausios iame procese yra įminės. Kvalifikacijos reikia tik tiek kiek jie padeda tikslingai ugdyti įmonės personal¹, organizuoti krypting¹ personalo parinkim¹, paskirstym¹, darb¹ su darbuotojais, įtrauktais į pavadavimo plan¹. Čia susiduriame su prietaravimu. Įmonės nori, kad nauji jų poreikiai būtų patenkinti jau iandien, tai sudėtinga problema, j¹ ispresti reikia daug lėų ir nemaai rizikuoti.
g
Personalo organizavimas apima labai daug udavinių, atsivelgiant į jų sprendimo viet¹, gali būti:
metodiniai, kai teikiami patarimai kaip reikia sprźsti atskirus udavinius.
Organizaciniai, kai organizuojamas tam tikrų udavinių sprendimas įvairiu lygiu.
Vygdytojiki, kai atliekamos atskiros operacijos, procedūros.
iems udaviniams sprźsti yra kuriamos specialios struktūros, jos gali būti
Įvairios priklausomai nuo pagrindinių veiksnių.
Turimų darbuotojų potencialo kvalifikacijos. Jei personalo skyriaus darbuotojų kvalifikacija ema jam neleidiama sprźsti kai kurių personalo organizavimo udavinių. Ir atvirkčiai, jei personalo skyrius stiprus, kuriamos plačius įgaliojimus turinčios personalo tarnybos.
Įmonės dydio, specializacijos lygio. Maoje įmonėje darbuotojai gali būti universalūs, kai vienas darbuotojas atlieka kelių funkcijų darbus. Didelėje įmonėje personalo darbuotojai specializuojasi atlikti tam tikrus darbus, visus udavinius stengiasi atlikti savarankikai.
Udavinių delegavimo lygis. Priklausomai nuo vadovybės orientacijos galimos platesnės arba siauresnės delegavimo tendencijos.
Personalo poreikio planavimas
Skiriamos dvi lygiagrečios poreikio planavimo linijos tai darbo vietų
skaičiaus ir struktūros bei paties personalo raida. Pareigybė suprantama kaip darbo vieta, kuri¹ uimti gali tam tikro isilavinimo darbuotojas. Jis privalo sugebėti atlikti jam priskirtus darbus, esant tam tiktam technikos, organizavimo ir darbo s¹lygoms. Personalas tai tam tikras pareigybes uimančių darbuotojų visuma. Planuojant poreikį pirmiausia sprendiamas esminis darbo vietų ir darbuotojų prioriteto klausimas. Tradicikai prioritetas teikiamas pareigybei jos reikalavimams, kaip maiau mobiliai sistemos dedamajai. inoma, būtų kratutinumas, jei darbo vietus organizuojamos pagal darbuotojo polinkius, sugebėjimus. Tačiau derinant iuos abu principus pasiekiamas didiausias sistemos darbo efeektyvumas. Kiek ir kokių darbuotojų reikia, turi nustatyti poreikio planavimas. Poreikio planavimas turi būti nagrinėjamas keliais poiūriais:
turi leisti nustatyti reikiam¹ darbuotojų skaičių, jų struktūr¹, papildoma¹jį poreikį ir jo patenkinimo altinius. is aspektas rodo formali¹j¹ poreikio planavimo pusź.
poreikio nustatymas turi rodyti darbuotojų interes¹ kelti kvalifikacij¹, realizuoti savo siekius ir poreikius.
mokslinės techninės revoliucijos s¹lygomis reikia įvertinti reikalavim¹ ugdyti kvalifikacij¹.(.r. 4 pav.)
Pagrindiniai poreikio nustatymo parametrai yra bendrasis ir papildomasis
poreikis. Bendrasis poreikis tai valdymo personalo skaičius, kurio reikia įmonės udaviniams sprźsti. Papildomasis poreikis tai darbuotojų skaičius, kurio reikia papildyti sistem¹, kad darbuotojų skaičius planinio laikotarpio pabaigoje būtų lygus bendrajam poreikiui. Papildomojo poreikio papildymo altiniai parodo, i kokių iorinių ir vidinių altinių patenkinamas papildomasis poreikis.
Personalo poreikio planavimas turi visus sistemai būdingus bruous. Tai posistemiai pagal objaktus, lygius, planavimo terminus, funkcionavimo turinį. iai sistemai būdingas krypingumas ir sudėtingi ryiai tarp posistemių ir su aplinka. Pasikeitus vieno posistemio sudėčiai taip pat keičiasi ir kiti, netgi visa sistema.
Norint patenkinti vadovų sistemos poreikius, reikia inoti :
bendr¹jį vadovų poreikį pagal atskiras grupes.
Papildom¹jį vadovų poreikį iskirtose grupėse.
Papildomojo poreikio patenkinimo vidinius ir iorinius altinius.
Analogika informacija reikalinga ir organizuojant darb¹ su specialistais ir
Kitaia tarnautojais. Kadrų kvalifikacija ir gamybos reikalavimai priklauso ir nuo auktojo mokslo, ir nuo kvalifikacijos kėlimo sistemos atliekamų darbų.
Orgtechnikos,
valdymo technologijos plėtotė Gamybos plėtotė Personalo
pareigybės Personalas Įvertinimas skaičius struktūra Pareigybių analizė struktūra skaičius struktūra skaičius Personalo
sudėties analizė Pareigybių
analizė struktūra skaičius struktūra skaičius Perspektyvinė
personalo sudėtis Perspektyvinės
pareigybės Parinkimas Pagrindiniai darbai
4 pav. Personalo poreikio nustatymo vieta darbo su personalu sistemoje
Čia svarbiausios yra įmonės, kadangi jos formuoja kadrų rengimo ir kvalifikacijos kėlimo udavinius. Įmonės yra pagrindinė poreikio planavimo grandis. Taigi, nustatant poreikį, reikia derinti informacij¹ apie poreikį pagal specialybių ir pareigybių grupes. Valdymo kadrų poreikio planavimas turi būti suderintas su bendrai priimtais planavimo terminais. Skiriamas strateginis, vidutinio laikotarpio ir operatyvus planavimas .
Organizuojant personalo poreikio planavim¹, reikia laikytis ių principų:
derinti ilgalaikį, vidutinį ir trumpalaikį planavim¹
derinti teritorinį, akinį ir įmonės planavim¹
detalizuoti teikiam¹ informacij¹, atsivelgiant į planavimo terminua
Personalo poreikis planuojamas siekent didinti personalo potencial¹, norint,
kad jis atitiktų iuolaikinius reikalavimua, plėtotės udavinius, kitimo tendencijas. Atitikimo lygis tuo auktesnis, kuo labiau panaudojamaos kolektyvo ir atskirų individų galimybės bei įvertinamos kvalifikacinių reikalavimų kitimo tendencijos.
Reikiamas darbuotojų skaičius ir struktūra priklauso nuo bendrų techninės paangos tendencijų įmonės plėtotės krypties ir s¹lygų. Kad darbuotojų skaičius būtų tokia, kokios reikia, galima:
keisti įmonės tikslus, bendr¹ darbuotojų poreikį
keisti įmonės personalo politik¹: daugiau priimti i kitų įmoniu, mainti kait¹, kelti kvalifikacij¹, aktyviau iekoti gabių darbuotojų
galima keisti tiek įmonės tikslus tiek personalo politik¹
Visa valdymo kadrų sistema susideda i posistemių, kiekvienas i jų yra tam
tikrų darbuotojų grupė, besiskirianti valdymo lygiu ir valdymo profiliu.
Bendr¹jį poreikį grupėje galima įsivaizduoti kaip gamybinių, technologinių, organizaciniu, personalinių veisnių funkcij¹:
Valdymo lygiai |
Valdymo kadrų kategorijos |
||
vadovai |
specialistai |
kiti tarnautojai |
|
Direktoriai, jų pavaduotojai, viriausieji specialistai | |||
Skyrių, cechų vadovai ir jų pavaduotojai | |||
Vyresnieji meistrai, barų virininkai |
Vyresnieji indinieriai, vyresnieji ekonomistai, ir pan. | ||
Meistrai |
Ininieriai, ekonomistai, normuotojai, buhalteriai ir pan. | ||
Inspektoriai, prekių inovai, technikai | |||
Sekretorės, maininkės, kasininkai, kopijuotojai ir pan. |
1 lentelė. Valdymo kadrė klasifikavimo variantas
Priklausomai nuo tyrimo tikslų, skiriama labai daug personalo judėjimo klasifikacijų. Apsiribojus įmone, skiriamas iorinis ir vidinis judėjimas. Iorinis judėjimas susijźs su personalo iėjimu įėjimu į sistem¹. Be iorinio judėjimo, t.y. valdymo kadrų judėjimo tarp sistemos ir aplinkos, skiriamas ir vidinis judėjimas sistemoje i vienos pareigybės į kit¹. i klasifikacija yra neisami ir gali būti papildyta įvedus kitas judėjimo formas, tačiau poreikio planavimui jos visikai pakanka.
Bendrajam darbuotojų skaičiui nustatyti įmonėje yra taikomas pareigybių metodas. Taikant į metod¹ apskaičiujamas reikiamas darbuotojų skaičius pagal atskiras pareigybes, vėliau jos grupuojamos pagal personalo kategorijas, o jei reikia pagal funkcijas, lygius. Taikant į metod¹ galima apimti visus darbuotojus ir apskaičiuoti jų poreikį įvairiu detalumu. Sudarant pareigybių s¹ra¹ taikoma tokia tvarka:
įvertinamas faktinio personalo skaičius ir struktūros optimalumas
atsivelgiant į personalo panaudojimo lygį, numatom¹ plėtotź, naujų organizacinių priemonių diegim¹ ir pan.
trumpalaikiam persomalo poreikiui nustatyti įtraukiami visi įmonės darbuotojai
paraikoms apibendrinti sudaroma komisija, arba direktorius įgalioja atitinkam¹ skyrių
sudaromas perspektyvinis pareigybių s¹raas
Kiekvienas mogus yra nepakartojamas ir tik su didelėmis ilygomis galima juos įjungti į grupes, turinčias bendrus siekius interesus. Todėl vadovas, norėdamas mones motryvuoti siekti kokio nors tikslo, turi inoti jų poreikius.
Motyvavimas tai savźs ir kitų veiklos, siekent asmeninių ar organizacijos tislų, skatinimo procesas.
Psichologai teigia, kad mogus turi poreikį, kai jaučia fiziologinį arba psichologinį ko nors trūkum¹. Motyvacijos teorijos bandė suklasifikuoti iuos poreikius pagal kriterijus. I principo visus poreikius galima klasifikuoti į dvi grupes: pirminius ir antrinius. Pirminiai poreikiai yra fiziologinės kilmės, paprastai įgimti. Tai maisto, vandens, oro, miego,sekso poreikiai. Antrinai poreikiai yra psichologinės kilmės, jie paprastai suvokiami sukaupus patirį. Tai pasisiekimo, pagarbos, valdios poreikiai. Būtent poreikiai yra konkrečių monių veiksmų motyvai. Tikslas iuo atveju tai poreikio patenkinimo būdas. Į tai atsivelgdamas, mogus ino, kaip jam reikės elgtis ateity.
5 pav. Motyvavimo per poreikius modelis
Poreikiai yra labai svarbus veiksnys organizacijų valdyme. Darbuotojai sieks organizacijos tikslų, kai bus tikri, kad taip pat patenkins ir savo poreikius. Todėl vadovai privalo inoti ir įvertinti jų poreikius. Jie turi prisiminti, kad darbo rezultatai bus geresni tada, kai darbuotojams ne tik bus iaikinams, ko i jų norima, bet ir suteikiama tai, ko jie nori.
Darbuotojų motyvacija yra sudėtingas reikinys, todėl jam paaikinti sukurta daug motyvacijos teorijų. Dar nėra sukurtos visiems priimtinos teorijos. Kadangi motyvacija priklauso nuo individo, s¹lygų ir laiko, ji nėra pastovi ir nuolat kinta. Taigi, nors nei viena motyvacijos teorija nėra tobula, tačiau j¹ inant galima parinkti efektyviausias priemones bei metodus.
Motyvacijos teorijųjų pradininku galima laikyti F. Tailor¹. Jis teigia, kad darbininkai uduotis atliks geriau, jei darbo umokestis priklausys nuo jų darbo rezultatų. Visos vėlesnės motyvacijos teorijos vystėsi dviem pagrindinėmis kryptimis:
pasitenkinimo darbu teorijos
procesinės teorijos
Poreikių teorijose akcentuojami monių poreikiai tai kas motyvuoja mones veiklai. Geriausios ir labiausiai pripaintos yra ios poreiki. Teorijos:
A. Maslovo poreikių teorija
F. Hercbergo dviejų veiksnių teorija
D. MakKlelando poreikių teorija
K. Alderferio poreikių teorija
Procesinėse teorijose daugiau dėmesio skiriama ne tam, kas mones motyvuoja
veiklai, o tam, kaip jie paskirsto savo pastangas, siekdami skirtingų tikslų. Iskirtinos ios motyvacijos teorijos:
V. Vrumo vilčių teorija
J. Adamso teisingumo teorija
Porterio Laulerio motyvacijos modelis
Maslovo poreikių teorija. Jis teigė, kad monės turi daug ir įvairių poreikių,
tačiau juos visus pagal svarb¹ salyginai galima suskirstyti į penkis lygius (.r. 6 pav.) Tai: fiziologiniai (kurie yra būtini igyvenimui), sugumo (apsaugantys nuo fizinių ir psichologinių sukrėtimė), socealinaia priklausomumo (meilės, prisiriimo poreikis, priklausymas kokei nors socealiniai grupei), pagarbos (tai dvi poreikių grupės: savigarbos ir kitų pagarba ir pripainimas) ir saviraikos (noras realizuoti savo potencial¹, tobulėti kaip asmenybei) poreikiai.
Savźs
realizavimas
Auktesnio lygio poreikiai
Pagarba
Socialiniai-priklausomumo
poreikiai
Pirminiai poreikiai
Saugumo poreikiai
Fiziologiniai poreikiai
6 pav. A. Maslovo poreikių hierarchija
Maslovas teigia kad poreikiai sudaro herarchij¹. Tai reikia, kad pirmiausia mogus turi patenkinti pirminius poreikius, o tik po to auktesnio lygio poreikius. Siekdamas motyvuoti, vadovas turi suteikti pavaldiniams galimybź patenkinti poreikius, tuo pat s¹lyguotų organizacijos tikslų įgivendinim¹. Negalima apsiriboti vien ekonominėmis poveikio priemonėmis, reikia atkreipti dėmesį ir į auktesnio lygio poreikius. Tačiau i teorija turi ir trūkumų. Nors Maslovo poreikių piramidė gana isamiai aprao monių poreikius, bet tyrimai juos ne visai patvirtina. mones galima priskirti kuriai nors poreikių kategorijai, bet ne kiekvienam būdingi visi 5 lygiai arba jie isidėstź ne tokia tvarka. Be to kurio nors lygio patenkinimas nesalygoja automatiko perėjimo prie auktesnio lygio. Nėra numatytas poreikių patenkinimas monių degradavimo atveju.
Hercbergo dviejų veiksnių teorija. Jis savo teorija nustatė veiksnius, sukelenčius darbuotojų pasitenkinim¹ arba nepasitenkinim¹ darbe. I jo tyrimo rezultatų paaikėjo, kad pasitenkinim¹ ir nepasitenkinim¹ sukelenčių veiksnių altinis yra skirtingas. Veiksniai, sukėlia pasitenkinim¹, daugiau siejasi su galimybe daryti karjier¹, realizuoti save ir pan. Veiksniai sukėlia nepasitenkinim¹, daugiau susija sudarbo s¹lygomis, vygdoma politika, tarpusavio santykiais ir pan. i teorija paskatino įmonėse diegti darbo praturinimo programas. Darbas organizuojamas taip, kad suteiktų didesnį pasitenkinik¹ darbu jo vykdytojui.
inoma, ji turi trūkumų. Pirmiausia i teorija kritikuojama dėl paties tyrimo metodo. Vienas ir tas pats veiksnys vienam mogui gali suteikti pasitenkinim¹ darbu, kitam nepasitenkinim¹.
MakKlelendo poreikių teorija. 1970 metais buvo sukurtas kitas motyvacijos modelis, akcentuojantis auktesnio lygio poreikius. MakKlelandas teigia, kad dabartinėje visuomenėje pirminiai monių poreikiai yra patenkinti. Todėl jis vis¹ dėmesį sutelkė į auktesnio lygio poreikių tyrim¹. Pasak jo, monėms būdingi 3 poreikiai: valdia, sėkmė, priklausomumas. Valdios poreikis pasireikia kaip noras daryti įtak¹ kitiems monėms. Tokie monės daniausiai būna atviri ir energingi, sugebantys ginti savo pozicijas. Sėkmės poreikai tai noras iki galo sėkmingai atlikti darb¹, tokie monės megsta saiking¹ rizik¹, nori, kad jų darbas būtų deramai įvertintas.
monės, kuriems būdingi priklausomumo poreikia, suinteresuoti turėti draugų, padėti kitiems.
Aldelferio poreikių teorija. 1972 metais buvo paskelbta dar viena motyvacijos teorija K. Alderferio ERG teorija jis suskirstė Maslovo poreikių hierarchij¹ i tris lygius:
E egzistencijos poreikiai (fiziologoniai ir saugumo)
R santykių poreikiai (priklausomumo ir pagarbos)
G augimo poreikia (saviraikos)
Jo nuomone, vienu metu monių motyvų prieastimi gali būti įvairių
lygių poreikiai. Kitas svarbus ios teorijos momentas atvirktinio proceso galimybė.jeigu auktesniajame poreikių lygyje esančio mogaus emsnio lygio poreikiai nepatenkinami,jis regresuoja ir nusileidia į pradinį lygį.
Tolesnės motyvacijos teorijos nepasitenkina monių motyvavimu, pagrysto tik poreikiai tyrimu. Jie tvirtina, kad monių elgesį lemia ne tik poreikia. Procesinės motyvacijos teorijos skelbia, kad monių elgesys susij¹s su tam tikromis vailtimis ir galimais pasirinktos elgsenos rezultatais. Savarbi¹ viet¹ ioje teorijoje uima s¹voka atlyginimas. Tai yra vis tai, ka mogus brangina, vertina. Atlyginimas gali būti vidinis ir iorinis. Vidinį atlyginim¹ suteikia pats darbas. Paprasčiausias būdas utikrinti vidinį atlyginim¹ sudaryti geras darbo s¹lygas duoti aikaia uduotis. Iorinis atlyginimas yra tai, kas daniausia mums ateina į galv¹ girdint odį atlyginimas. Tai alga, paauktinimas, papildomi apdovanojimai ir pan.
Vrumo vilių teorija. Ji remesi teiginiu kad aktyvus poreikis tai ne vienintalė monių motyvų siekent tikslų s¹lyga. Akcentuojama trijų savitarpio ryių reikmė:
Viltis: darbo s¹naudos rezultatai (D-R)
Instrumentalumas: rezultatai atlyginimas (R-A)
Valentingumas (V)
Vilys yra pagrystos nuomone apie savo sugebėjimus, sėkmės galimybes
konkrečioje situacijoje. Priklausomybė rezultatas atlyginimas reikia viltį gauti u pasiektus rezultatus pageidaujam¹ atlyginim¹. Valentingumas yra santykio pasitenkinimo ar nepasitenkinimo laipsnis, gavus atlyginim¹. Vrumas įvertinźs visus tris veiksnius, pateikė motyvacijos modelį:
7 pav. V. Vrimo motyvacijos modelis
Jei bent vieno veiksnio reikmė bus menka monių motyvacija bei darbo rezultatai bus silpna. Rementis vilčių teorija, vadovas, norėdamas motyvuoti darbuotojus turi:
Įvertinti, kokio atlyginimo darbuotojas tikisi, ir stengtis paveikti jį, nurodydamas, kokia yra reali galimybė udirbti
Akcentuoti atlygio vertź
Taigi vadovai, taikydami į modelį, turi detaliai ianalizuoti patį motyvacijos
proces¹ ir sukurti tokį motyvacijos klimat¹, kuris leistų pasiekti norim¹ darbuotojo elgesį.
J. Adamso teisingumo teorija. Ji rėmėsi prielaida, kad monės subjaktyviai nustato savo atlyginimo ir pastangų s¹ntykį, kurį vėliau palygina su analogik¹ darb¹ dirbančių monių atlyginimu. Pasitenkinimo lygis susijźs su iais palyginimais:
Savo pastangų kures atiduoda įmonei ir to, k¹ i jos gauna
To, k¹ gauna jie ir k¹ gauna kiti
Porterio Laulerio modelis. Yra kompleksinis, apimantis savyje vilčių ir
teisingumo teorijų elemantus. Čia atsivelgiama į 5 kintamuosius: pastangos, suvokimas, rezultatas, atlyginimas ir pasitenkinimas.
Modelio esmė tvirtinimas, kad pasiekti rezultatai priklauso nuo darbuotojo pastangų. Pastangų dydis priklauso nuo atlyginimo vertingumo ir tikėjimo, kad jis bus gautas. Rezultatyvus darbas pats s¹lygoja pasitenkinim¹. Tai i dalie įrodo, kad motyvacija nėra paprastas prieasies pasėkmės ryio elementas.
Įmonėje sukurtos darbo vietos ir jų sistemos potencialas realizuojamas tik tada, kai ja uima atitinkamos kvalifikacijos darbuotojas. Naudojami labai įvairūs personalo įdarbinimo būdai. Juos galima suskirstyti į tris grupes: 1. įdarbinimas per darbo bir¹ 2. personali verbavimas per darbo vietų pasiūl¹ 3. savarankika darbo vietų paieka.
Įdarbinimas per darbo bir¹. Valstybinės gyventojų uimtumo garantijas darbo rinkoje įgivendina Lietuvos darbo bira ji vykdo iuos pagrindinius udavinius:
Analizuoja darbo paklaus¹ ir pasiūla, prognozuoja galimus darbo rinkos pakitimus
Regisruoja laisvas darbo vietas ir bedarbius
Ieko laisvų darbo vietų ir informuoja norinčius įsidarbinti
Tarpininkauja piliečiams įsidarbinany, taip pat ir usienyje
Kartu su įmonėmis, įstaigomis ir organizacijomis organizuoja iekančiųjų darbo profesinį konsultavim¹, mokym¹ ir perkvalifikavim¹
Nustatyta tvarka skirsto uimtumo fondo lėas
Rengia valstybines, o kartu su savivaldybėmis teritorines gyventojų uimtumo programas
Teikia siūlymus savivaldybėms sustabdyti laikinai dirbančiūjų atleidim¹
Skiria baudas darbdaviams, paeidusiems laisvų darbo vietų įregistravimo tvark¹
Kartu su savivaldybėmis organizuoja vieuosius darbus
Skiria bedarbio paalp¹
Kiekvienas iekantis darbo upildo kortelź. Joje pateikiami duomenys apie
iekantįjį darbo jo isilavinim¹, profesij¹, darb¹ paskurinėje daebovietėja, pageidaujamo darbo pobūdį. Atsiūvelgdama į laisvas darbo vietas, darbo bira siūlo darbuotojams darb¹. Jei tam tikros profesijos bedarbiams darbo nėra ir greitai nebus, darbo bira organizuoja perkvalifikavimo kursus, orientuodamasi į paklausiausias profesijas. Darbo biros darbo sėkmź lemia tikslus laisvų darbo vietų reikalavimo suformulavimas, taip pat, kiek ji turi lėų darbuotojams perkvalifikuoti. Darbo birūa turi umegsti glaudius ryius su darbdaviais ir kartu su jais sprest perkvalifikavimo udavinius.
Personalo verbavimas per darbo vietų pasiūl¹. Įmonės tikslas yra surasti jos tikslams įgyvendinti geriausiai tinkantį darbuotoj¹, todėl daniausia atsivelgiama ne į nedirbančius, bet į apsisprendusius, norinčius savo s¹lygas pagerinti darbuotojus. Norint padėti jiems apsisprźsti, būtina informatyvi, įdomi ir psichologikai pagrįsta siūlomų darbo vietų reklama. Ji turi būti sutelkta ne į kandidatų skaičių, bet į koktbź. Reklamuojant darbo viet¹ siūloma taikyti AIDA formulź.
I Interest: turi būti įdomus iekančiam darbo
D Desire: turi adinti nor¹ inoti, k¹ slepia reklama
A Action: turi aktyvint usiverbuoti.
Reklamuojantis reikia: 1. pasirinkti tinkam¹ laikratį 2. pasirinkti tinkam¹ skelbimo form¹ 3. tinkamai suformuoti verbavimo skelbimo strktūr¹.
Darbo vietos reklaminis skelbimas formuojamas pagal toki¹ schem¹:
mes esame
mes iekome
mes laukiame i Jūsų
mes siūlome
mes praome
Be skelbimų spaudoje gali būti naudojamos ir kitos verbavimo priemonės: 1. naudojantis specialių konsultacinių firmų paslaugomis. 2. savo bendradarbių, draugų, biznio partnerių įtraukimas į darbuotojų paiek¹. 3. ryiai su mokymo institucijomis.
Darbo vietų paieka. Įdarbinimo procese dalyvauja ne tik įmonės, bet ir iekantysis darbo. Darbo vietos iekomos labai įvairiai. Yra neaktyvių paiekos būdų, kai informacij¹ pateikia įmonė, o darbuotojas pasirenka vien¹ i siūlomų varijantų. Aktyvūs paiekos būdai remiasi tuo, kad kiekvienoje įmonėje yra galimybė įsidarbinti, svarbu įmonź sudominti, parodyti savo naudingum¹ jai.
Darbuotojų atėjimas į nauj¹ darbovietź yra svarbus ir naujam darbuotojui ir įmonei. Personalo priėmimui turi būti skiriamas didelis dėmesys. Priėmimo į darb¹ etapai:
verbavimosi dokumentų pateikimas
dokumentų įvertinimas ir darbuotojų pirminė atranka pagal formalius duomenis
atrinktų kandidatų pirminė kontaktinė atranka
galutinė atranka
Ar darbuotojad tinka darbo vietai, sprendiama įvairiais metodais: darbo
bandymais, biografiniais įvertinimo metodais, situacinias metodais, psichologiniais, grafologiniais testais. Vertinant aukčiausio lygio darbuotojus gali būti pasitelkiamos konsultacinės vertinimo firmos, įvertinimo cenrai. Danai organizuojamas asmeninis pokalbis su kandisatu. Tada rekomenduojama laikytis tam tikrų taisyklų: 1. suformuluoti konkrečius tikslus. 2. sudaryti pokalbio plan¹. 3. skirti pakankamai laiko tikslui pasiekti. 4. parinkti tinkam¹ viet¹ ir laik¹. 5. pokalbio pradioje sukurti pasitikėjimo atmosver¹. 6. neleisti nukrypti nuo pokalbio tikslo. 7. parodyti lygį. 8. fiksuoti gaut¹ informacij¹. 9. pasiekź tiksl¹ baikite pokalbį. 10. po kiekvieno pokalbio kritikai įvertinti save.
Priimtas į darb¹ darbuotojas turi prisitaikyti prie naujų darbo s¹lygų. Įmonė yra suinteresuota trumpinti prisiderinimo adaptavimosi laikotarpį. Personalo adaptavimu siekiama:
nurodyti kada ir kaip turi būti įvykdyti udaviniai
kontrolioti, kad nustatyti darbo terminai ir reikalavimai nebūtų paeisti
utikrinti, kad būtų paalinti nereikalingi, neekonomiki nukrypimai nuo terminų ir reikalavimų.
Utikrinti, kad darbuotojai sparčiai prisitaikytų prie kolektyvo.
Naujo personalo operatyvinis reguliavimas apima daug priemonių. Reiktų
iskirti: 1. supaindinimas su nauja darbo vieta, darboviete. 2. informuoti apie naujus udavinius. 3. pagalba diegiant darbo metodus. 4. naujo darbuotojo stebėjimas.
Labai svarbu yra darbuotojo supaindinimas su darbo vieta. Naujasis darbuotojas: 1. suoaindinamas su darbo vietos udaviniais, mediagų ir įrangos gavimo tvarka. 2. pateikiama informacija apie nauj¹ darbuotoj¹. 3. paskiriamas naujo darbuotojo kuratorius. 4. vadovas turi rasti laiko susipainimo pokalbiui.
Supaindinant su darbu sunaudojama 4 pakopų mokymo dirbti metodika. Ji pavaizduota 8 pav.
8pav. 4 pakopų mokymo dirbti metodika
Paruimo pakopoje isiaikinama, ko bendradarbis nesugebės atlikti, numatoma, kas jam padės, sudaromas mokymo planas. Antrojoje pakopoje jam parodoma, kaip is darbas atliekamas. Trečiojoje sudaroma galimybė kelis kartus į darb¹ pakartoti, kad būtų suprastas veiklos turinys, sudėtingos vietos, įgyjama įgūdių. Ketvirtojoje pakopoje darbuotojai treniruojami, kad galėtų darb¹ atlikti be klaidų, automatikai.
Sverbu supaindinti darbuotoj¹ su sunkumais, kurie jo laukia darbe, su kolegomis ir klijantais kokios daromos klaidos ir kaip jų ivengti.
Sutarties laiko pabaiga
Tikslo pasiekimas
Abipusis susitarimas
Atleidiama darbuotojui mirus, dėl nelaimingo atsitikimo, kai kurių ligų
Atleidimas vienos alies pageidavimu.
Personalo ugdymas. Techninės gamybos veiksnys tampa vis labiau priklausomas nuo sbjaktyvios personalo pozicijos, nuo jo nuostatų, įsitikinimų ir pan. monių elgiasys vis labiau motyvuojams savźs realizavimu, kūrybinio potencialo atskleidimo bei ugdymo poreikių patenkinimo galimybėmis. Visa tai keičia įmonių elgiasį bei poiūrį į personal¹. io metu įsigali nuomonė, kad mogikųjų iteklių vertė laikui bėgant turi didėti. Todėl personalo ugdymas tampa viena i svarbiausių krypčių, o darbuotojų ugdymo ilaidos prilyginamos investicijoms. Personalo ugdymas yra platesnė s¹voka u darbuotojų kvalifikacijos kėlim¹ arba naujų inių įgijaim¹. Formuojant personalo ugdymo srategij¹, reikia įvertinti keliat¹ svarvių momentų. Visų pirma tai turėtų būti būtent personalo ugdymo, o ne jo mokymo ar kvalifikacijos kėlimo sistema. Personalo ugdymas susijźs su kvalifikacija, kuri bus reikalinga ateities darbams. Taigi ji orientuota į ateitį, galima greitai reaguoti į besikeičianči¹ siruacij¹ ir kartu suteikia organizacijai pranaumo konkurencinėje kovoje. Antra, personalo ugdymo tikslai turi būti formuluojami atsivelgiant į įmonių ir jų darbuotojų interesus.
Įmonės
tikslai, s¹lygoti poreikio apsirūpinti reikiamu kiekiu ir reikiamos
kokybės personalu
9pav. Personalo ugdymo sistemos tikslų formavimo schema
Kai tikslai apibrėti aikiai, nesunku įvertinti personalo ugdymo sistemos efektyvum¹.
Trečia, personalo ugdymo sistema turi būti kuriama, rementis tam tikrais principais.jis turi įvykti kazdieninio tarnybinio gyvenimo rėmuose. Ketvirta, konkrečios personalo ugdymo programos sudarymas. Atsivelgiant į tikslus turi būti numatomos ir konkrečios įgivendinimo priemonės. Pati efektyviausia personalo ugdymo forma yra mokymas darbo vietije.iuo metu vis labiau populerėja vadinamieji mokomieji projaktai, kuriose glaudiai susipynźs mokymas ir darbas. Penkta, personalo ugdymo programos eigos vertinimas. Įvertinim¹ galima suskirstyti į ias grupes: 1. reakcija 2. mokymasis 3. elgsiana 4. rezultatai.
Karjeros planavimas. Lietuvos įmonėse karjeros planavimas dar nepaplitusi personalo motyvavimo priemonė. Organizacijos, neskiriančios didesnio dėmesio darbuotojų lūkesčių patenkinimui ir neskatinančios jų profesinio augimo, gali prarati gerus darbuotojus. Pasaulinė praktika rodo, kad efektyviai veikiančios organizacijos yra suinteresuotos savo darbuotojų profesiniu augimu. Ir tai duoda naud¹, tiek darbuotojams tiek pačiai organizacijai. Sėkmingas karjeros planavimas įmonėje padeda:
Patenkinti darbuotojo potencialo ugdymo ir profesinio augimo poreikius
Utikrinti pastovų kvalifikuotų specealistų skaičiaus didėjim¹
Efektyviai panaudoti darbuotojų galimybes
Padidinti darbuotojų pasitikėjim¹ savo jėgomis
Suformuoti vidinį profesinio tobulėjimo rezerv¹
Atsirasti pagarbiems santykiams tarp organizacijos vadovybės ir pavaldinių
Antroje lentelėje pateikiamas karjeros planavimo funkcijų pasiskirstymas tarp
darbuotojo ir organizacijos.
Karjeros formavimas |
Darbuotojas |
Organizacija |
Atsakomybė |
Prisiima atsakomymź u individualų karjeros formavim¹ |
Prisiima atsakomybź u s¹lygų darbuotojo tobulėjimui sudarym¹ |
Informacija |
Gauna informacij¹ per savianalizź ir duomenų rinkim¹
|
Suteikia atspindinči¹ realybź informacij¹:
|
Planavimas |
Sudaro individualų karjeros plan¹ |
Padeda darbuotojui įvertinti plan¹ |
Veikla |
Iniciatyv¹, vykdydamas plano uduotis |
Teikia konsultacijas ir informacij¹ apie tolesnes galimybes |
2 lentelė darbuotojo ir organizacijos vaidmuo formuojant darbuotojo karjer¹
Darbuotojas turi pats individualiai. Organizacija turi organizuoti darbuotojo individualios karjeros rėmim, sudryti įvairias karjeros planavimo programas.
Pats karjeros planavimo procesas susideda i penkių pagrindinių etapų. Pirmas etapas sav¹s įvertinimas. io etapo tikslas painti save, objaktyviai vertinti savo polinkius, motyvus, sugebėjimus, padėtį, bei asmeninio gyvenimo ir darbo siekius.
Antras etaps galimybių numatymas. io etapo tikslas darbuotojų sugebėjimus, interesus, poreikius susieti su karjeros galimybėmis.
Trečias etapa tikslų nustatymas. Aikiai įvardyjus asmeninius siekius ir potencialias galimybes, reikia apibrėti ir savo karjeros tikslus. Tai yra tikslai turi būti: 1. konkretūs ir pamatuojami. 2. motyvuojantys. 3. visuomet prie akis. 4. vaizdingi. 5. etiki. Pagrystų ir motyvuojančių tikslų nustatymas yra vienas svarbiausių efektyvaus kerjeros planavimo elementų.
Ketvirtas etapas individualiu karjeros planų parinkaimas. Nustačius tikslus reikia pereiti prie karjeros plano sudarymo. Jame turi atsispindėti: 1. trumpalaikiai ir ilgalaikai darbuotojų tikslai 2. tolesnis profesinio tibulėjimo etapas 3. naujos inios patortis, kurias turi įgyti darbuotojas 4. pagrindinės priemonės kurios leistų pasiekti tikslus 5. organizacijos ųsipareigojimai, padedantys darbuotojui pasirengti kitam karjeros etapui.
Penktas etapas plano įgyvendinimas. Darbuotojui, parengusism karjeros plan¹, labai svarbu, kad organizacijos aplinka jį palaikytų. Organizacijoje turi būti rengiami darbuotojų karjeros eigos aptarimai. Jie turi įvykti ne rečiau kaip kart¹ per m¹tus.
Personalo vadyba moksle atsirado kaip objaktinė specializacija. Personalo vadyba nagrinėja efektyvaus personalo naudojimo problemas, įvertindama tiek įmonės (siekdama didiausio darbo efektyvumo), tiek individo interesus (siekdama sudaryti optimaliausias darbo s¹lygas kiekvienam individui). Siekdama sių tikslų, personalo vadyba integruoja įvairių techninių ir socealinių mokslų laimėjimus. Svarbiausios personalo vadybos sudedamosios dalys yra personalo organizavimas ir personalo valdymas. Pirmoji daugiausiai susijusi su personalo skyriaus atlekamomis funkcijomis. Antroji priklauso vadovų ir pavaldinių tarpusavio santykaims. Personalo vadyba veisminga tik tada kai vadovaujamasi paangiais ir realiais principais. Principų paangumas utikrina personalo vadybos paang¹, auklėjamajį kryptingum¹, naujų idėjų formavim¹ ir diegim¹.
Literatūros s¹raas
Algimantas Sakals Personalo vadyba 1998 Vilnius
Algimantas Sakalas, Violeta ilingienė Personalo valdymas 2000 Kaunas
Vladimiras Obrazcovas Ar valdai 1998 Vilnius
Algimantas Sakalas Personalo ugdymo kiekybiniai ir kokybiniai aspektai 1996 Kaunas
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2067
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved