Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
BulgaraCeha slovacaCroataEnglezaEstonaFinlandezaFranceza
GermanaItalianaLetonaLituanianaMaghiaraOlandezaPoloneza
SarbaSlovenaSpaniolaSuedezaTurcaUcraineana

įstatymaiįvairiųApskaitosArchitektūraBiografijaBiologijaBotanikaChemija
EkologijaEkonomikaElektraFinansaiFizinisGeografijaIstorijaKarjeros
KompiuteriaiKultūraLiteratūraMatematikaMedicinaPolitikaPrekybaPsichologija
ReceptusSociologijaTechnikaTeisėTurizmasValdymasšvietimas

KOMBINACINIS KINTAMUMAS

matematika



+ Font mai mare | - Font mai mic



DOCUMENTE SIMILARE

KOMBINACINIS KINTAMUMAS

Kombinacinis kintamumas eukariotiniuose organizmuose paprastai susijźs su lytinių dauginimusi, o lytinis dauginimasis - su mejoze ir apvaisinimu.

Lytinio dauginimosi kombinacinio kintamumo dėsningumus aprašė XIX amžiaus čekų vienuolis G.Mendelis. Paveldėjimo dėsningumus jis tyrė kryžmindamas žirnius. /intarpas MENDELIS IR ŽIRNIAI/



Kombinacinis kintamumas nuo XIX amž. tiriamas hibridologiniu metodu - organizmus kryžminant ir nagrinėjant kiekvienos poros palikuonis bei jų požymius.

MONOHIBRIDINIS KRYŽMINIMAS

Homozigotų palikuonių (arba pirmosios kartos) vienodumo taisyklė

Kryžminant homozigotas jų palikuonys būna vienodi - vienodo genotipo ir vienodo fenotipo.

Tarkime, kryžminami du žioveiniai - ant baltažiedžio piestelės patenka raudonžiedžio žiedadulkės. Tai yra, žioveinis baltais žiedais veikia lyg patelė, o žioveinis raudonais žiedais - lyg patinas. Žiedo spalv¹ lemia genas A, turintis du alelius. Alelis A lemia raudon¹ žiedo spalv¹ ir dalinai dominuoja prieš alelį a, kuris lemia balt¹ žiedo spalv¹. [Žr. skyrių 'Aleliai ir dominavimas'].

Kryžminimas užrašomas taip:

P:   ♀ × ♂

G:  ♀ A | ♂ a

F1: 

P reiškia tėvų kart¹ (lotyniškai parentes - tėvai), G - gametos, F1 - palikuonis (lot. filia - sūnūs). Ženkliukai ♀ ir ♂ reiškia moterišk¹ ir vyrišk¹ lytis (arba motin¹ ir tėv¹). Vertikalus brūkšnys | skiria pirmojo individo gametas nuo antrojo individo gametų.

Raudonžiedžio 'tėvo' genotipas yra , o baltažiedės motinos - . Toksai genotipų žymėjimas turi savo prasmź. Dvigubas brūkšnys reiškia homologinių chromosomų por¹. Tad užrašymas reiškia, kad šis organizmas A geno yra dvi kopijos - po vien¹ kievienoje homologinėje chromosomoje, ir abi kopijos yra vienodos - tai dominuojančio alelio A kopijos.

F1 kartoje nurodytas tik vienas genotipas, tai reiškia, kad visi šios poros palikuonys, kiek jų bebūtų, visi turi vienod¹ genotip¹.

Heterozigotų palikuonių (antrosios kartos) požymių išsiskyrimo taisyklė.

Kryžminant heterozigotas, jų palikuonių genotipai išsiskiria santykių 1/4 : 1/2 : 1/4.

Fenotipų santykis bus toks pat, jei dominavimas dalinis, arba 3/4 : 1/4, kai dominavimas visiškas.

P:   ♀ × ♂

G:  ♀ 0,5 A, 0,5 a | ♂ 0,5 A, 0,5 a

F2 : 

spermiai

0,5 A

0,5 a

kiaušial¹stės

0,5 A

0,25

0,25

0,5 a

0,25

0,25

Susumavus genotipų santykis yra 0,25  : 0,5  :  0,25 .

Dalinio dominavimo atveju fenotipų santykis nesiskiria nuo genotipų santylio, o visiško dominavimo atveju fenotipų santykis yra 0,75 A : 0,25 a.

Skaičiai 0,25, 0,5 ir 0,75 yra tikimybės, kai kalbame apie vien¹ atsitiktinai paimt¹ individ¹ iš palikuonių kartos. Pvz., šansai, kad tokio atsitiktinai paimto palikuonio genotipas , yra 0,25.

O kai palikuonių daug - šimtai ar tūkstančiai, tuomet skaičiai 0,25, 0,5 ir 0,75 yra ir dalys. Pvz., palikuonių su A fenotipu bus 75%.

Iš kryžminimo schemos matyti, kad santykiai išvedami remiantis paprasčiausia tikimybių sandauga. Tačiau kodėl gametų santykiai yra 0,5 A  :  0,5 a ? Kodėl teisingas dėsnis, teigi¹s:

Heterozigotinis organizmas A//a gamina po lygiai gametų A ir gametų a.

Kad šis santykis yra teisingas galima įrodyti panagrinėjus, kaip mejozėje išsiskiria chromosomų pora, kurioje yra genas A. [Mejozės schema su sardelėmis]

Kryžminimo dėsningumai yra statistiniai dėsningumai. Jie išryškėja tik tada, kai tiriama daug palikuonių. Tik tada santykiai būna panašūs į teorinius. Žr. Lentelź.

lentelė

Požymių skilimo pavyzdžiai monohibridiniame kryžminime

Rūšis ir požymis

Žirnio sėklų spalva: geltonos - žalios

Žirnio sėklų lygumas: lygios – raukšlėtos

Pomidoro vaisių spalva: raudoni – geltoni

Drozofilos sparnų ilgis: normalūs – trumpi

Teorinis santykis – 3 : 1

Šie du pateikti atvejai yra vadinami monohibridiniu kryžminimu, kadangi nagrinėjamas vieno požymio paveldėjimas, kurį lemia vienas genas.

Monohibridinio kryžminimo schema puikiai aprašo, kaip paveldimi požymiai, kuriuos lemia vienas genas.

Dominuojantys homozigotos

Heterozigotos

Recesyviniai  homozigotos

Galvijų kailio spalva

R//R – žali

R//r – šėmi. Kailis būna šėmas, kai plaukai maišytos spalvos - vienas plaukas žalas, kitas – baltas.

r//r – balti

Žmogaus pjautuvinė anemija

Hbs// Hbs – pjautvinė anemija, eritrocitai pjautuvški

Hbs//Hb – neserga, eritrocitai normalūs

Hb//Hb – neserga, eritrocitai normalūs

Triušių kailio margumas

M//M - kailis vienspalvis

M//m - kailis vienspalvis

m//m - kailis su baltomis dėmėmis

Žirnių sėklų spalva

G//G - geltonos

G//g - geltonos

g//g – žalios

Žirnių sėklų forma

A//A – apvalios

A//a – apvalios

a//a – raukšlėtos

Pomidorių vaisių spalva

R//R – raudoni

R//r – raudoni

r//r – geltoni

Praktinė šių dėsningumų žinojimo reikšmė.

Viena gėlininkystės firma gavo užsakym¹ kitais metais vieno miesto skvero lysves užsodinti rausvais žioveiniais. Tam ji surinko sėklas nuo rausvažiedžių žioveinių. Pavasarį iš šių sėklų sudygź daigai buvo pasodinti reikiamose vietose. Gėlininkų nuostabai, vietoj lauktų rausvų žiedų jie išvydo raudonus, rausvus bei baltus žiedus…

Triušininkystės ferma augina triušius. Parduodant užaugintus žvėrelius į kain¹ įeina ne tik mėsa, bet ir kailiuko kokybė. Fermoje buvo auginami šinšilų veislės triušiai, kurių kailis melsvai pilkas. Tačiau gana dažnai triušės atsivesdavo margus triušiukus, kurių kailis buvo su baltom dėmėm. Šių triušių kailiukai menkaverčiai, nes margas kailis negražus, o lygiai nudažyti irgi nepavyksta. Tad jų kailiukas tinka tik odai, kurios kaina mažesnė nei kailiuko. Todėl fermos savininkai suinteresuoti auginti tik vienspalvius triušius. Buvo mėginta veislei palikti tik vienspalvius triušius, tačiau ir vienspalvių triušių palikuonių tarpe pasitaikydavo margųjų.

Pakviestas specialistas išaiškino, kad vienspalviai triušiai vienodi buvo tik fenotipiškai. Tuo tarpu pagal genotip¹ triušiai buvo dvejopi - M//M ir M//m. Geno M alelis M koduoja baltym¹, lemiantį lygiaspalvį kailį, o alelis m – marg¹ kailį. Kryžminantis heterozigotoms M//m maždaug ketvirtis jų palikuonių būdavo margi.

Veislei reikėjo palikti tik dominuojančius homozigotas M//M. Bet kaip juos atrinkti, jeigu M//M ir M//m triušiai atrodo vienodi?

Triušius veislei atrinko panaudojź analizuojam¹jį kryžminim¹.

Analizuojamas kryžminimas yra individų, turinčių požymio dominuojanči¹ vertź, kryžminimas su homozigotiniu recesyviniu individu. Jei palikuonių tarpe pasitaiko nors vienas individas su recesyvine požymio verte, vadinasi tėvinis individas su dominuojančia požymio verte yra heterozigota. Jei visi palikuonys yra turi tik dominuojanči¹, tuomet tėvinis individas su dominuojančia požymio verte tikriausiai yra homozigota.

Lygiaspalviai individai buvo kryžminti su margaisiais individais. Jei nors vienas palikuonis būdavo margas, vadinasi lygiaspalvis tėvinės kartos atstovas buv heterozigota, ir veislei netinka. Jei visi palikuonys lygiaspalviai, vadinasi lygiaspalvis tėvas (ar motina) yra homozigota, ir tolesniam veisimui tinka.

intarpas AR ANALIZUOJAMASIS KRYŽMINIMAS GALI APGAUTI?

Visi palikuonys po analizuojamojo kryžminimo gali būti su dominuojančia požymio verte, tačiau tėvinis individas su dominuojančia verte vis tiek gali būti heterozigota. Mat kryžminantis heterozigotai su recesyviniu homozigota visi palikuonys gali būti heterozigotos.

Tiesa, tokio įvykio tikimybė yra maža - lygi , kur n - pirmos kartos palikuonių skaičius.

Jei nagrinėtame pavyzdyje triušė atvedė 10 triušiukų, tai klaidos tikimybė yra 0.0039, o jei 5 triušiukus – 0.03125.

Monohibridinis paveldėjimas žmonėse.

Be abejonės, nagrinėti dėsningumai veikia ir žmonių paveldimume. Tiktai juos aptikti sunkiau, kadangi žmonės paprastai turi kur kas mažiau palikuonių, negu kiti organizmai. Ir kryžminimo eksperimentai būtų neetiški.

Vienu monohibridinio paveldėjimo žmonėse pavyzdžiu gali būti vienos norvegų šeimos genealogija. Vienas šios šeimos pradininkų, vyras, turėjo įgimt¹ žil¹ plaukų sruog¹ virš kaktos. Taip pat odoje buvo nepigmentuotų lopų. Šį požymį lėmė geno dominuojantis alelis. Recesyvinis alelis lėmė normali¹ pigmentacij¹. Pav. parodyta, kaip jo palikuonys paveldėjo jo požymį - žilasruogiškum¹. [Geršenzon-36(2.12): Giminės, kurioje pasireikšdavo žila sruoga virš kaktos, genealogija. Skrituliukai reiškia moteris, kvadratėliai - vyrus. Gulsčias brūkšnys tarp kvadratėlio ir skritulėlio reiškia santuok¹, statmena linija (išsišakojanti ar ne) - palikuonis. Juodai pažymėti individai, kurių fenotipe buvo tiriamas požymis.]

Genealoginis medis rodo, kad vyriškis pradininkas buvo heterozigotinis pagal t¹ gen¹. Heterozigotiniai buvo ir visi žilasruogiai jo palikuonys, kadangi santuokose sutuoktiniai ne iš šios giminės buvo recesyviniai homozigotos su normalia pigmentacija.

Kaip taisyklė, monohibridiniame kryžminime susidarantys genotipiniai ir fenotipiniai santykiai visiškai nepriklauso nuo to, moteriškas ar vyriškas individas turi vien¹ ar kit¹ alelį. Palikuonių santykiai vienodi, nepriklausomai nuo to, ar triušė buvo marga, o triušis lygus, ar atvirkščiai, triušė buvo lygi, o margas buvo triušis.

Tačiau egzistuoja ypatinga paveldėjimo forma – su lytimi sukibźs paveldėjimas. Žr. 'Su lytimi sukibės paveldėjimas'

intarpas GENŲ SUTRUMPINIMAI

Genetikams tenka daug manipuliuoti genų ir alelių pavadinimais, todėl reikalingi jų sutrumpinimai. Hibridologiškai aptinkamas genas paprastai pavadinimas pagal kokį į akį tyrinėtojui kritusį tiriamo požymio ypatum¹. Tiesa, labai dažnai genas veikia ne vien¹ požymį, bet daugelį požymių, todėl toks pavadinimas atspindi tik dalį geno reikšmės.

Pvz., galvijų plauko žalum¹/baltum¹ lemiantį gen¹ būtų galima vadinti 'plauko žalumo genu'. Tačiau toks pavadinimas ilgas. Jis ypač nepatogus, kai reikia aprašyti kelių požymių paveldėjim¹ iš karto. Be to, jis apgaulingas – žalum¹ lemia tik vienas geno alelis. Jį būtų galima pavadinti 'plauko žalumo aleliu'. Tuomet kitas to paties geno alelis turėtų vadintis 'plauko baltumo aleliu'. Bet tuomet bus neaišku, ar 'plauko baltumo alelis' ir 'plauko žalumo alelis' yra to paties geno aleliai?

Paprastumo dėlei genas žymimas viena raide (arba dviem trim raidėm), kurios sutrumpintai simbolizuoja žymesnį lemiam¹ ypatum¹. Pvz., žalos/baltos plauko spalvos genas gali būti pažymėtas raide R (R - raudonas, kadangi žalas plaukas - tai raudonas plaukas). Dominuojantys aleliai žymimi didži¹ja raide. Taigi, R - dominuojantis alelis (žalas plaukas), o r – recesyvinis alelis (baltas plaukas).

Naudojamas ir kitoks žymėjimas. Visi aleliai gali būti žymimi mažosiomis raidėmis, o dominuojantis alelis pažymimas ženkleliu +. Tuomet žalumo alelis bus r+, o baltumo - tiesiog r.

Šių laiko mokslo kalba – tai anglų kalba, todėl dažnai genų sutrumpinimai imami iš anglų kalbos. Pvz., vištų pastaibio plunksnotum¹ lemiantis genas žymimas raide F (angliškai feathered - plunksnotas). Tuomet alelis F (arba f+) reikš plunksnotumo alelį, o f – beplunksniškumo.

Dažnai genas turi daug alelių, tuomet atskiri aleliai žymimi indeksiukais, kurie irgi gali būti sutrumpinti žodžiai. Žr. skyrelį 'Polialelizmas' skyriuje 'Aleliai ir dominavimas'. Pvz., drozofilos akių spalvos genas žymimas w (nuo angliško white - baltas, kadangi pirmiausia į akį krito baltakės drozofilos). O, pvz., kraujo raudonumo spalv¹ teikiantis alelis žymimas wbl (bl - nuo blood - kraujas), vyšninź – wch (cherry - vyšnia), abrikosinź – wa (apricot - abrikosas).

Paskutiniai metais genų pavadinimai imami keisti, kadangi smarkiai vystantis molekulinei biologijai išsiaiškinami mechanizmai, kaip tas genas lemia požymius. Dabar nauji genai pavadinami ar seni genai pervadinami pagal baltym¹, kurį koduoja.

Pvz., egzistuoja liga sutemaklystė, kuomet žmogus sutemose ir naktį visiškai nemato. Tokio žmogaus organizme negaminamas baltymas rodopsinas – būtinas fotoreceptoriams lazdelėms, užtikrinančioms sutemų reg¹. To priežastis – rodopsino geno mutacija. Tačiau genas vadinamas ne pagal anglišk¹ sukeltos ligos pavadinim¹ (nightblindness – 'naktinis aklumas'), o pagal koduojam¹ baltym¹ rodopsin¹ - Rho (rhodopsin - rodopsinas).



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2476
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2025 . All rights reserved