CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
LOGIKOS KONSPEKTAI
Ø Logikos apibrėimas. Jos santykis su kitais mokslais. Logikos reikmė.
Senovės graikų kalbos odis logikos reikia atitinkantis prot¹.Logika yra mokslas apie samprotavimo būd¹.
1)Logika-mokslas apie taisyklingo m¹stymo formas ir dėsnius.
2)Logika tai mokslas tiriantis m¹stym¹ ireikiama kalba,jo forma ir taisyklingu.
3)Logika tai mokslas apie visuotines įvairių rūių intelektines operacijas,tiriamas jų formalaus korektikumo ir praktinio rezultatyvumo aspektu.
Logika tiria minčių struktūr¹,minčių ryių dėsningumus. Kadangi mintys reikiamos kalba,tai logika tiria kalb¹ kaip painimo priemonź.Yra labai paplitusi simbolinė logika.Ji dar vadinama matematine logika,dėl to,kad čia matematikos metodai perkelti į logik¹.
Panagrinėkime teiginį Gretimoje auditorijoje yra stalas.Norint suinoti,ar is teiginys teisingas,reikia jį patikrinti patyrimu:ueiti į t¹ auditorij¹ ir patikrinti. Tos tiesos,kurias reikia patikrinti patyrimu, vadinamos empirinėmis.Bet yra ir kitokio pobūdio tiesų jos vadinamos loginėmis tiesomis.Norint įsitikinti jų teisingumu, nereikia jų patikrinti patyrimu.(Pvz.: Teiginio gretimoje auditorijoje yra stalas arba joje nėranereikia tikrinti patyrimu. io teiginio teisingum¹ suprantame i loginių konstantų yra,arba,nėra prasmės.).
Loginės tiesos tai teiginiai,kurių patyrimu patikrinti nereikia,jų teisingumas priklauso tik nuo jų loginės struktūros.Loginės tiesos gaunamos,perdirbant pačioje inių sistemoje esanči¹ informacij¹.Fakto tiesos sudaromos,įgyjant informacij¹,ieinanči¹ u esamos inių sistemos ribų.Logikos tikslas nustatyti logines painimo teisingumo s¹lygas,sukurti efektyvų loginio painimo metod¹,nustatyti priemones,įgalinčias i vienų teiginių ivesti kitus teiginius.
iuolaikiniuose moksluose esant auktam teorinio m¹stymo lygiui,ikyla daug loginių problemų:koks yra to ar kito mokslo naudojamas samprotavimo būdas,kokios loginės priemonės gali sėkmingiausiai padėti sprźsti tuos ar kitus klausimus ir pan. Tai svarbūs klausimai,nes mokslas,kaip ir kiekvienas atskiras mogus tiria savo srities reikinius,vadovaudamasis tam tikru samprotavimo būdu,tam tikra logika. Kuo samprotavimo būdas,tas tinklelis bus geresnis, tuo sėkmingiau bus galima sprźsti problema
Logika čia ateina mokslams į pagalb¹,turėdama tiksl¹ nustatyti pačias efektyviausias logines tiesos pasiekimo priemones.Tad logika aptarnauja kitus mokslus.ia prasme logika yra bendras metodas visiems mokslams,ji yra mokslinio m¹stymo technika.Logika glaudiai susijusi su matematika.Ryys čia abipusis:matematika vartoja logikos sukurtas priemones,o logika ima i matematikos kai kuriuos jos metodus ir pagal juos vysto savo teorijas.
Logika remiamasi teisės moksluose,ypač teisinių įrodymų teorijoje.
Logika glaudiai susijusi su filosofija.Ryys čia taip pat abipusis.Filosofija apibendrina logikos pasiekimus,remiasi jais.I kitos pusės,logikoje yra filosofinių problemų,kurias teisingai galima isprźsti,tik remiantis dialektinių materializmu.Dialektinis materializmas nagrinėja bendriausius gamtos,visuomenės ir m¹stymo vystymosi dėsningumus.Bendriausi gamtos ir visuomenės dėsniai tai objektyvioji dialektika, o ių dėsnių atspindėjimas m¹styme subjektyvioji dialektika,arba dialektinė logika.Dialektinė logika tiria,kaip m¹styme pasireikia dialektikos dėsniai,principai.Ji tiria,kaip jame pasireikia prieybių vienybė ir kovos dėsnis.
Simbolinė ir dialektinė logika yra du skirtingi mokslai,nes m¹stym¹ jie tiria skirtingais poiūriais.Pati didiausia logikos reikmė yra ta,kad mūsų laikais ji pritaikoma technikoje,tapo prieakinės technikos metodu,tiesiogiai gausindama materialines ir dvasines gėrybes.Loginius m¹stymo veiksmus galima palyginti su achmatų aidimo taisyklėmis,kurios nustato,kaip leistina perkelti figuras i vieno achmatų laukelio į kita.Tačiau loginio m¹stymo veiksmai negali nurodyti, kaip atrasti problem¹,kaip j¹ isprźsti.
Logikos studijavimas pakelia intelektualinį mogaus lygį,jo potencines intelektualines jėgas.Logika formuoja kritinį mogaus pa iūrį į kitų monių ir į savo teiginius,pa iūras ,įsitikinimus.Pagal į poiūrį, neutenka pateikti vien tai,kas teiginį pat virtina,bet reikia inagrinėti ir tai,kas teiginiui prietarauja.Kiekvien¹ teiginį galima laikyti teisingu,jei jis turi pakankam¹ teisingumo pagrind¹.Norint samprotavimuose prieiti teisingų ivadų, reikia laikytis dviejų pagrindinių s¹lygų :
1.Turi būti teisingi pradiniai samprotavimo teiginiai.
2.Samprotavimo eiga turi būti logikai taisyklinga.
Logika nurodo,kaip reikia taisyklingai m¹styti.
Ø Minčių loginės struktūros.Formalizavimo metodas.
Logika nagrinėja mogaus m¹stym¹.M¹stymas turi turinį ir form¹. Mastymo turinys tai objektų,apie kuriuos m¹stome vaizdai,s¹vokos s¹monėje.Kai sakome iandien a vyksiu į Kaun¹,tai m¹stymo turinį sudaro operavimas s¹monėje objektais a, i diena, vykti Kaunas.Logika atsivelgia į m¹stymo turinį,tačiau ji neturi tikslo jį tirti.Logika tiria kit¹ m¹stymo proceso pusź - m¹stymo form¹.Norėdami isiaikinti, kas yra loginė m¹stymo forma,panagrinėkime į samprotavim¹:
Jei iandien pirmadienis,tai rytoj antradienis
iandien pirmadienis.
Vadinasi,rytoj antradienis.
Teiginį iandien pirmadienis paymėkim raide p,teiginį Rytoj antradienis raide q. Gauname:
Jei p,tai q. p yra. Vadinasi, q yra.
i iraika ir yra loginė dviejų nagrinėtų samprotavimų forma.Samprotaujant pagal i¹ form¹,pasakomas koks nors teiginys (p) ir i jo iplauki¹s kitas teiginys (q).Paskui p patvirtinamas, ir tada ivadoje telieka patvirtinti q. Ta pačia logine forma galima ireikti įvairų turinį.
Minties loginė struktūra yra jos sudėtinių dalių sujungimo būdas,bendras skirtingo turinio mintyse.Minties loginė struktūra nustatoma formalizavimo metodu.Vartojant formalizavimo metod¹,įprastinės natūralios kalbos odiai it teiginiai uraomi loginiais simboliais,sukuriama dirbtinė kalba. Dirbtinė kalba paalina įvairius dviprasmikumus,lengvai galinčius atsirasti įprastinėje kalboje,ji įgalina ekonomikiausiai ir tiksliausiai reikti tyrimų rezultatus.Dirbtinės kalbos turi savo alfabet¹,taisykles,pagal kurias i alfabeto vienetų sudaromos formulės.Neiūrint dirbtinių kalbų reikmės,jos tėra pagalbinė priemonė įprastinei nekamajai kalbai,nes pačias dirbtines kalbas reikia aikinti įprastine natūralia kalba.
Kalb¹ sudaro dvejopo pobūdio odiai. Vieni odiai turi siauresnź reikmź,o kiti labai plači¹.ių pastarųjų dėka i siauresnės reikmės odių galima sudaryti teiginius.
Pateikiame kai kuriuos odius,kuriuos tiria logika:tas,kuris,vienas,visi,kai kurie,yra, egzistuoja,nėra,galbūt,ne,taip,objektas,klasė
Poymis,samprotavimas,ivada,įrodymas, tiesa,klaidingumas,tikėtinumas.
Ø Teiginių logikos samprata.Teiginiai ir gramatiniai sakiniai.Paprasti ir sudėtiniai teiginiai.
Logikos moksl¹ sudaro visa eilė teorijų. Pagrindinė logikos teorija yra teiginių logika.Dėsningumai,nustatyti teiginių logikoje,galioja ir kitose loginėse teorijose.
Teiginių logika yra logikos teorija, nagrinėjanti teiginių ryius,gaunamus loginių konstantų ne,ir,arba,jei , tai, jei ir tik jei dėka.
Teiginiu vadinamas bet kuris sakinys,kuris yra teisingas arba klaidingas.Teiginys gali turėti ir koki¹ nors kit¹ reikmź:gali būti neapibrėtas,tikėtinas,galimas ir pan.Tačiau teiginių logikoje jie gali būti teisingi arba klaidingi.Teisingumas ir klaidingumas vadinami teiginio reikmėmis.(Pvz.:Mūsų gatve vaiuoja automobilis).Teiginiai skiriasi nuo gramatinių sakinių.Ne visi gramatiniai sakiniai gali būti laikomi teiginiais.Klausiamieji sakiniai nėra nei teisingi nei klaidingi.Galima kalbėti tik apie tai ar klausimas keliamas teisingai,ar neteisingai.I gramatinių sakinių teiginių logikoje teiginiais laikomi tiesioginiai sakiniai. Tiesioginiuose sakiniuose tvirtinama,kad yra tam tikri objektai arba jų nėra,kad tie objektai turi arba neturi tam tikrų poymių; tiesioginiuose sakiniuose nurodoma,kad yra tam tikri faktai arba jų nėra. Tokie sakiniai yra teisingi arba klaidingi.Teiginių logikoje teiginys nedalomas į jokias sudėtines dalis,jis nagrinėjamas kaip vieninga nedaloma visuma.Atskiri teiginiai yra ymimi maosiomis raidėmis:p,q,r,s.Kiek- vien¹ teiginį reikia ymėti atskira raide.
Visi teiginiai skirstomi į paprastus ir sudėtinius.
Paprastu teiginiu vadinamas teiginys,kuris į jokius kitus teiginius neskaidomas.
Sudėtiniu teiginiu vadinamas teiginys,
Sudarytas i kelių paprastų teiginių, sujungtu loginėmis jungtimis.
Loginių jungčių yra keturios: ir;arba;jei tai;jei ir tik jei ,tai.
Paprasto teiginio teisingumas nustatomas ne loginiu būdu,o patyrimu,stebėjimu, eksperimentu.
Sudėtinio teiginio teisingumas nustatomas loginėmis priemonėmis.Sudėtinio teiginio teisingumo reikmė priklauso:
1)nuo jį sudarančių paprastų teiginių teisingumo reikmių;
2)nuo jį sudarančių loginių jungčių pobūdio.
Ø Loginis neigimas.Konjunkcija, disjunkcija.
Loginis neigimas reikiamas odiais ne, nėra,netiesa,kad ,klaidinga,kad . Teiginio Kambaryje yra stalas neigimas reikiamas taip :
1)Kambaryje nėra stalo.
2)Netiesa,kad kambaryje yra stalas.
3)Klaidinga,kad kambaryje yra stalas.
Visi ie teiginiai lygiaverčiai.Logikoje neigimas ymimas tam tikru simboliu brūkniu,kuris dedamas vir teiginio.Teiginį paymėjus raide p,jo neigimas ymimas p ir skaitoma: ne p;netiesa,kad p;klaidinga, kad p.
Kyla klausimas,koks yra santykis tarp pradinio teiginio p ir jo neigimo p teisingumo poiūriu.Tuo tikslu sudaroma teisingumo lentelė.
Kambaryje yra stalas (p);
Kambaryje nėra stalo ( p)
P |
p |
Teisinga |
Klaidinga |
Klaidinga |
Teisinga |
ymiai trumpiau loginio neigimo teisingumo lentelė sudaroma taip:
P |
p |
T |
k |
K |
t |
Raidės t ir k yra odių teisinga ir klaidinga santrumpos.I lentelės matome, jei pradinis teiginys p teisingas,tai jo neigimas p klaidingas, ir atvirkčiai.
Teisingumo lentelė kitaip dar vadinama teisingumo matrica.Dvigubas neigimas lygiavertis teigimui.is teiginys vadinamas dvigubo neigimo dėsniu.Uraomas taip:
p p.
Logikos dėsnis yra visuomet teisingas teiginys.Logikos dėsniai kitaip dar vadinami bendrareikmėmis iraikomis tai visuomet teisinga iraika.Patikrinti,ar i raika yra loginis dėsnis,galima grymai loginėmis priemonėmis.Reikia iraikai sudaryti teisingumo lentelź.Dvigubo neigimo dėsnio teisingumo lentelė tokia:
p |
p |
p |
p p |
t |
K |
t |
t |
k |
T |
k |
t |
I matricos matome,kad iraika p p visais atvejais teisinga.Trigubas neigimas lygiavertis neigimui.
Konjunkcija:konjunkciniu teiginiu vadinamas sudėtinis teiginys,sudarytas i kelių paprastų teiginių,sujungtų logine jungtimi ir.
Kojunkcinio teiginio teisingumas priklauso nuo jį sudarančių paprastų teiginių teisingumo reikmių.
Kambaryje yra stalas (p).
Prie lango stovi kėdė (q).
Kambaryje yra stalas ir prie lango stovi kėdė (p q).
Konjunkcijos matrica bus :
P |
q |
p q |
T |
t |
t |
T |
k |
k |
K |
t |
k |
K |
k |
k |
Kojunkcija teisinga tik tada,kai teisingi visi jos nariai.
Ø Disjunkcija: Disjunkciniu teiginiu vadinamas sudėtinis teiginys,sudarytas i kelių paprastų teiginių,sujungtų logine jungtimi arba.Disjunkcijos formulė yra :
pVq .iai formulei atitinka teiginys Nusikaltim¹ padarė asmuo A arba nusikaltim¹ padarė asmuo B.
Jungtis arba turi dvi reikmes griet¹j¹ ir silpn¹j¹.Priklausomai nuo to skiriamos dvi disjunkcijos rūys grietoji disjunkcija ir silpnoji disjunkcija.Grietojoje disjunkcijoje i kelių galimų atvejų įvykdomu laikomas tik vienas.Grietoji disjunkcija ymima simboliu (vieuje takas).Grietos disjunkcijos matrica yra tokia:
p |
q |
p q |
t |
t |
k |
t |
k |
t |
k |
t |
t |
k |
k |
k |
matricos matome,kad grietoji disjunkc. teisinga tada,kai teisingas tik vienas jos narys.Lengva įrodyti į teiginį.(Paėmus monet¹ ir imetus į virų,jai nukritus monetos viruje bus arba vytis arba skaičius).
Silpnojoje disjunkc. i kelių galimų atvejų įvykdomų laikomas bent vienas,tačiau gali būti ir daugiau.ji ymima simboliu (be tako).Silpnoji disjunkc.klaidinga tik tada, kai klaidingai visi jos nariai.Silpnoji disjunkcija yra bendrsnio,abstraktesnio pobūdio,negu grietoji.
Ø Implikacija, ekvivalentikumas.
Implikacija yra sudėtinis teiginys,sudarytas i dviejų paprastų teiginių,sujungtų logine jungtimi jei ,tai.
Teiginys Jei iandien pirmadienis,tai rytoj antradienis yra implikacija,sudaryta i dviejų paprastų teiginių(iandien pirmadienis (p), rytoj antradienis (q)).
Turine jei p,tai q.Jungtį jei ,taiymėsime enklu .Implikacijos formulė i:
p q.
Pirmas implikacijos narys vadinamas antecedentu, o antrasis narys konsekventu.Iraika p q skaitoma dvejopai:
1)jei p,tai q; 2)i p seka q.Tad implikacijos prasmė ta,kad i antecedento seka konsekventas . Jungtis jei ,tai- sudėtingiausia i visų loginių jungčių,ji turi daug reikmių, pagal kurias skiriamos implikacijos rūys. Svarbiausios implikacijos rūys:
a)Kauzalinė implikacija ireikia prieastinį ryį tarp reikinių.
b)Grietoji implikacija ireikia būtin¹ ryį tarp reikinių.
c)Formalioji implikacija ireikia ryį tarp objekto ir jo poymio.
d)Materialioji implikacija yra pati bendriausia pagrindinė implikacijos rūis.Materialiojoje implikacijoje neatsivelgiama nei į prieastinius,nei į būtinus at kokius nors kitus ryius.Formulė p q ir yra materialiosios implikacijos simbolinis uraymas. Implikacijos matrica yra tokia:
p |
q |
p q |
t |
t |
t |
t |
k |
k |
k |
t |
t |
k |
k |
t |
Implikacija klaidinga tik tada,kai i teisingo antecendento seka klaidingas konsekventas.
Ekvivalentikumas:Du teiginiai sujungti logine jungtimi jei ir tik jei ,tai, vadinami logikai ekvivalentikais,arba lygiaverčiais.Loginis lygiavertikumas ymimas simboliu .Iraika: p q skaitoma dvejopai: 1)jei ir tik jei p,tai q; 2)p ekviva lentikas q.Loginio lygiavertikumo matrica
p |
q |
p q |
t |
t |
t |
t |
k |
k |
k |
t |
k |
k |
k |
t |
Loginio lygiavertikumo taisyklė tokia: du teiginiai logikai lygiaverčiai,jei jų teisingumo reikmės vienodos (abu teisingi arba abu klaidingi).
Ø Indukcijos metodas.
Lotynų kalbos odis inductio reikia įvedim¹.Danai samprotavimų prielaidos būna bendro pobūdio teiginiai,t.y.teiginiai apie visus klasės objektus,pvz.,Kiekvienos bibliotekai priklausančios knygos 17 psl.yra bibliotekos antspaudas.Bendro pobūdio teiginiai gaunami,ityrus (stebėjimu,eksperimentu)atskirus atvejus, nustačius,kad atskiri klasės objektai turi tam tikr¹ savybź,ir padarius apibendrinanči¹ ivad¹ t¹ savybź turi visi tos klasės objektai.
Indukcija yra toks samprotavimo būdas,kai, ityrus atskirus klasės objektus ir nustačius, kad jie turi tam tikr¹ savybź,daroma ivada, kad t¹ savybź turi visi tos klasės objektai.
Indukcija galima todėl,kad tikrovės reikiniai dėsningai kartojasi.Indukcijos ivada gali būti teisinga, bet gali būti ir klaidinga.Todėl apskritai kalbant indukcijos ivada yra tikėtina.
Indukcijos rūys
Skiriamos pilnoji ir nepilnoji indukcija.
Pilnoji indukcija yra tada,kai ivada apie visus klasės objektus daroma,remiantis kiekvieno tos klasės objekto ityrimu.
(Pvz.:Tarkime,kad eim¹ sudaro keturi asmenys:tėvai,duktė ir sūnus.
Motina baigusi aukt¹jį moksl¹;
Tėvas baigźs aukt¹jį moksl¹;
Duktė baigusi aukt¹jį moksl¹;
Sūnus baigźs aukt¹jį moksl¹.
Vadinasi,visi eimos nariai baigź aukt¹jį moksl¹.
Pilnosios indukcijos ivada visada teisinga, jei tiksliai itiriami visi klasės objektai.
Eksperimentiniuose ir apraomuosiuose moksluose tiriant klases,kurias sudaro pakankamai didelis arba neapibrėtas objektų skaičius,vartojama nepilnoji indukcija.Ji yra tada,kai itiriami tik kai kurie klasės objektai ir nustatoma,kad jie turi tam tikr¹ savybź,o paskui daroma ivada,kad ta savybź turi visi tos klasės objektai.
Nepilnosios indukcijos schema tokia:
Objektas x1 turi savybź F.
|| x2 ||
|| x3 ||
Objektai x1,x2,x3 nesudaro visos klasės.
Ivada:Vadinasi,tikėtina,kad kiekvienas klasės A objektas turi savybź F.
Nepilnoji indukcija yra dvejopa populiarioji ir mokslinė.
Populiari¹ja vadinama tokia indukcija,kai ivada,jog visi tam tikros klasės objektai turi tam tikr¹ savybź,daroma,remiantis tuo, kad itirtų kai kurių tos klasės objektų tarpe nebuvo surastas toks objektas,kuris tos savybės neturėtų.Populiariosios indukcijos ivada tikėtina.Jei prietaraujančio atvejo nebuvo surasta,tai dar nereikia,kad jo i viso nėra.
Indukcija,vartojama kartu su dedukcija, vadinama moksline indukcija.
Priklausomai nuo dedukcijos vaidmens skiriami keli mokslinės indukcijos variantai.
a) Indukcija,atrenkant atvejus,kuriuose negalimi atsitiktiniai apibendrinimai.
b) Indukcija,kurios ivada patikrinama dedukcija.
Deduktyviai pagrysta indukcijos ivada yra teisinga.
Ø Analogija.
Senosios graikų kalbos odis analogija reikia taisykling¹ santykį tarp objektų,jų proporcij¹ ir atitikim¹.Analogija yra toks samprotavimas,kai i dviejų objektų panaumo vienais poymiais daroma ivada, kad tie objektai panaūs ir kitais poymiais.
Analogijos schema yra tokia:
Objektas x turi poymius a,b,c,d.
Objektas y turi poymius a,b,c
Vadinasi,tikėtina,kad objektas y turi poy- mį d.
Pateiktoji analogijos samprata vadinama struktūrine analogija ji nustato dviejų objektų struktūrė panaum¹.Analogijos i vada tikėtina.
Analogijos ivados patikrinimas:
Kadangi analogijos ivada tikėtina,tai galima kalbėti apie jos tikėtinumo laipsnį.
Veiksniai nuo kuriź priklauso analogijos ivados tikėtinumas:
1) Poymių,bendrų lyginamiems objektam, reikmingumas.
2) Lyginamiems objektams bendrų esminių poymių skaičius.
3) Perkeliamas poymis turi būti to paties tipo,kaip ir bendri objektų poymiai.
Klaidos analogijoje:
Pirmoji analogijos klaida padaroma tada,kai lyginami objektai neturi bendrų esminių poymių.i analogijos klaida grubi,retai tepasitaikanti.
Kita analogijos klaida.Pvz.,nustatoma,kad objektai x ir y turi bendrus poymius a,b,c. Objektas x turi poymį d, o objektas y turi poymį n.Pasirodo,kad poymis n nesuderi- namas su poymiu d.Tuo tarbu daroma ivada,kad objektas y vis tik turi poymį d.i klaida atsiranda dėl to,kad neinoma arba ignoruojama,jog poymis n nesuderi- namas su poymiu d,kad jei objektas turi poymį n,tai jam jau negalima priskirti poymio d.
Analogijų vaidmuo moksle:
Moksle analogijos plačiai taikomos,jos viena i mokslo paangos s¹lygų.Kibernetinės mainos buvo sukurtos pagal analogij¹ su gyvaisiais organizmais. Kadangi organizmas yra pati save reguliuo- janti sistema,tai kilo mintis sukurti save reguliuojančias mainas,kurioms betarpi- kas mogaus valdymas nereikalingas.Vis dėlto analogija tėra pradinė tyrimų stadija, tai dar ne įrodymas.Patikrinus analogijos ivada kartais būna ir klaidinga.
Ø Sudėtinių teiginių neigimas. Sudėtinio teiginio teisingumo reikmės nustatymas, inant paprastų teiginių teisingumo reikmes
Neigti galima ir sudėtinius teiginius. Sudėtinų teiginių neigimo procedūra ta pati, kaip ir paprastų teiginių. Konjunkcijos neigimas: p q; Disjunkcijos neigimas: p q; Implikacijos neigimas: p q; Lygiavertikumo neigimas: p q.
Konjunkcijos neigimas: Tegul turime teiginį Netiesa, kad liudytojo A ir liudytojo B parodymai teisingi.. Tai nereikia, kad abiejų liudytojų parodymai neteisingi. Manyti, kad jie abu meluoja reiktų sudaryti iraik¹ p q~ ( p q), tačiau i iraika nė-ra logikos dėsnis. Tai rodo teisingumo lentelė:
p |
q |
p |
q |
p q |
T |
T |
K |
K |
T |
T |
K |
K |
T |
K |
K |
T |
T |
K |
K |
K |
K |
T |
T |
K |
p q |
p q |
p q~( p q) |
K |
K |
T |
T |
K |
K |
T |
K |
K |
T |
T |
T |
Turime 2 teiginius- p ir q. Paraome visus jų galimus teisingumo ir klaidingumo variantus. p ir q teisingumo reikmes ivedame remdamiesi, loginiu neigimu. Teinio p q teisingum¹ teisingum¹ pagal p ir q teisingumo reikmes. Konjunkcija teisinga tik tada, kai teisingi visi jos nariai. p q yra p q neigimas. Jei p q teisingas, tai p q klaidingas, ir tt. Pas-kutiniame lentelės stulpelyje taikome lygiavertikumo taisyklź: 2 teiginiai lygiaverčiai (abu teisingi ar klaidingi), kai jų reikmės vienodos. Bet teiginiai p q ir p q antroje ir trečioje eilutėse nevienodi savo reikmėmis- nelygiaverčiai. Reikia, iraika p q~ ( p q)nėra visuomet teisingas teiginys, nėra logikos dėsnis. Jį reikia suprasti taip: liudytojas A sako neties¹ arba liudytojas B sako neties¹ (arba abu, jei disjukcija silpna). Visa tai uraoma: p q~( p q) netiesa, kad p ir q lygiavertis teiginiui Ne-p arba Ne-q. Duotoji iraika yra visuomet teisingas teiginys , logikos dėsnis.
Disjunkcijos neigimas. Teiginys ne-tiesa, kad liudytojo A arba liudytojo B parodymai teisingi reikia ne tai, kad A sako neties¹ arba B sako neties¹, o kad A sako neties¹ ir B sako neties¹.: p q~( p q). Iraikos 1) p q~( p q), 2) p q~( p q) vad de Morgano taisyklėmis: 1) konjunkcijos neigimas lygiavertis kiekvieno disjunkcijos nario neigimui, 2)disjunkcijos neigimas lygiavertis kiekvieno konjunkcijos nario neigimui.
Implikacijos neigimas: p q~(p q)- netiesa, kad i p seka q lygiavertė p ir ne-q.
Lygiavertikumo neigimas: p q~[(p q) q p]. netiesa, kad p lygiavertis q lygiavertė iraikai jei i p seka q, tai netiesa, kad i q seka p.
Kadangi sudėtinio teiginio teisingumas priklauso nuo jį sudarančių paprastų teininių teisingumo reikmių, tai inant paprastų teiginių p, q, r teisingumo reikmes, lengvai galima nustatyti viso sudėtinio teiginio teisingumo reikmź. Taikomos neigimo, konjunkcijos, disjunkcijos, implikacijos, lygiavertikumo taisyklės. Pvz.: Tarkime, kad teiginyje (p q) r teiginys p teisingas (t), q klaidingas (k), r klaidingas (k).Tai inant , lengva nustatyti viso sudėtinio teiginio teisingumo reikmź. Pirmiausia p,q,r pakeičiame jų teisingumo reikmėmis. Gauname (t k) k. atliekame veiksmų, nurodytų skliaustuose- konjunkcij¹. Čia konjunkcija yra klaidinga. Tai ir įrodome:
k k.
t,
nes kai i klaidingo teiginio seka klaidingas, implikacija teisinga. Tad pagal turimas teisingumo reikmes sudėtinis teiginys (p q) r teisingas.
Ø Daugiareikmės teiginių logikos samprata. Trijų reikmių logika
Logika, kurioje kiek vienas teiginys yra arba teisingas, arba klaidingas, vad dvireikme logika.
Yra teiginių, kurie nei teisingi, nei klaidingi. Daugelis ateities įvykius ireikiančių teiginių nėra nei teisingi, nei klaidingi tuo metu, kada jie pasakomi. Tokie teiginiai tampa teisingais ar klaidingais, kai tai, kas juose pasakoma, įvyksta ar neįvyksta tikrovėje. Bet ne visi ateities įvykius numatantys teiginiai nėra nei teisingi, nei klaidingi. Jei ateities įvykį numatantis teiginys tiesiog seks mokslo dėsnio, tai jis teisingas ir jo pasakymo metu. Daug teiginių, kurie nėra nei teisingi, nei klaidingi, būna nukreipti į praeitį.
Vadinasi, spėjimus ireikiantys teiginiai nėra nei teisingi, nei klaidingi, ie teiginiai pasakymo metu yra neapibrėti, galimi, tikėtini.
Logika, kurioje teiginiai, be teisingumo ir klaidingumo reikmių, įgauna ir kt reikmes (tikėtini, neapibrėti, galimi ir pan), vadinama daugiareikme logika. Ji negriauna dvireikmės logikos. Tie dėsningumai, kurie buvo numatyti dvireikmėje logikoje, ilieka ir daugiareikmėje, nors ir ne visi. Daugiareikmėje logikoje, be teisingumo ir klaidingumo, teiginiams priskiriamos ir kt reikmės. Taigi, negalimo trečiojo dėsnio daugiareikmėje logikoje tenka atsisakyti. Daugiareikmėje logikoje atsiranda kai kurie na-uji dėsningumai, kurių dvireikmėje logikoje nebuvo. Yra įvairių daugiareikmės logikos sistemų, kur naudojamos 3, 4, 5 ir daugiau reikmių.
3-jų reikmių logika- paprasčiausia daugiareikmės logikos sistema. Joje teiginys gali įgauti 1 i 3-jų reikmių- būti teisingas, klaidingas, įgauti 3-či¹ reikmė (tikėtinas, neapibrėtas ir pan)
Trečiųjų reikmė ymime skaičiumi 3.
Loginis neigimas 3-jų reikmių logikoje:
p |
p |
T |
K |
K |
T |
Paskutinė lentelės eilutė nurodo, kad jei teiginys turi 3-¹j¹ reikmź, tai jo neigimas tai pat turi 3-¹j¹ reikmź.
Konjunkcija
p |
q |
p q |
T |
T |
T |
T |
K |
K |
T | ||
K |
T |
K |
K |
K |
K |
K |
K |
|
T | ||
K |
K |
|
Loginių jungčių taisyklės, galiojusios 2-reikmėje logikoje, galioja ir daugiareikmėje. 3-čia eil.: p teisingas, q tikėtinas, konjunkcija p q tikėtina. i konjunkcija negali būti klaidinga, nes ji būna klaidinga, jei nors vienas jos narys yra klaidingas, o čia nėra nei vieno klaidingo nario. 6-oje eil p klaidingas, q tikėtinas, konjunkcija p q klaidinga, nes p klaidingas. Paskutinėje eil p tikėtinas, q tikėtinas, konjunkcija p q tikėtina. Ji negali būti teisinga, nes jos abu nariai nėra teisingi ir ji negali būti klaidinga, nes jos nariai nėra klaidingi.
Disjunkcija:
p |
q |
p q |
T |
T |
T |
T |
K |
T |
T |
T |
|
K |
T |
T |
K |
K |
K |
K | ||
T |
T |
|
K | ||
3-jų reikmių logikoje, kaip ir 2-jų, disjunkcija klaidinga tik tada, kai klaidingi visi jos nariai. 3-oje eil p teisingas, q tikėtinas, disjunkcija p q teisinga, nes vienas jos narys teisingas. Analogikai ir 7-oje eil. 6-oje eil p klaidingas, q tikėtinas, disjunkcija p q tikėtina. 8-oje eil- tas pats. 9-oje eil p tikėtinas, q tikėtinas, disjunkcija p q tikėtina. Kadangi nėra nei vieno teisingo nario, ji negali būti teisinga. Ji negali būti ir klaidinga, nes abu nariai tikėtini, bet ne klaidingi.
Implikacija:
p |
q |
p q |
T |
T |
T |
T |
K |
K |
T | ||
K |
T |
T |
K |
K |
T |
K |
T |
|
T |
T |
|
K | ||
T |
3-čia eil: p teisingas, q tikėtinas implikacija p q tikėtina. Implikacija klaidinga tik tuo metu, kai i teisingo antecedento seka klaidingas konsekventas. Jei i teisingo antecedento seka tikėtinas konsekventas, tai tai visa implikacija tikėtina. 6-a eil: p klaidingas, q tikėtinas, implikacija p q teisinga, nes i klaidingo teiginio seka bet kuris teiginys. 7-a eil: p tikėtinas, q klaidingas, implikacija p q tikėtina. Klaidingas konsekventas seka ne i teisingo, bet i tikėtino antecedento, o todėl implikacija tikėtina. 9-ta eil teigis, kad i tikėtino p seka tikėtinas q, implikacija p q reisinga.
Lygiavertikumas:
p |
q |
p~q |
T |
T |
T |
T |
K |
K |
T | ||
K |
T |
K |
K |
K |
T |
K | ||
T | ||
K | ||
T |
Kaip ir 2-reikmėje logikoje, teiginys p~q teisingas tik kai jį sudarantys teiginiai p irq vienodi savi reikmėmis.
3-jų reikmių logikoje galioja negalimo ketvirtojo taisyklė. Pgal i dėsnį, teiginys rytoj a dainuosiu yra teisingas ar klaidingas, arba nei teisingas, nei klaidingas, tad ketvirtos reikmės nėra. 3-reikmėje logikoje negalioja antecedento teigimas, reikiamas iraika [(p q) p] q. dėsnis daugiareikmėje logikoje, kaip ir 2-reikmėje, yra visuomet teisingas teiginys (iraika).
Ø Silogistika
Silogistika- pagr senosios logikos teorija, nustatanti priemones ivadoms i prielaidų gauti. Silogizm¹ sudaro 3 dalys: prielaidos, ivada ir taisyklė, įgalinanti i tam tikrų prielaidų padaryti tam tikras ivad¹. Silogizmo prielaidos ir ivada yra a, e, I, o tipo sprendiniai. Silogizmo prielaidos vad premisomis. Silogizm¹ sudaro 2 premisos ir 1 ivada, pvz.: Kiekvienas nusikaltimas yra įstatymų paeidimas. Apiplėimas- nusikaltimas. Vadinasi, apiplėimas yra įstatymų paeidimas. S¹vokos, sudarančios silogizmo premisas, vad silogizmo terminais. Kiek-viename silogizme yra 3 terminai. Terminas, ein¹s ivados subjektu, vad mauoju terminu i ymimas S. terminas, ein¹s ivados predikatu, vad didiuoju terminu ir ymimas P. maa-sis ir didysis terminai vad kratutiniais terminais. Terminas, es¹s abiejose premisose ir nes¹s ivadoje vad viduriniu terminu ir ymimas M. Pavizdyje apiplėimas yra S, įstatymų paeidimas- P, nusikaltimas- M. Vidurinis terminas susieja susieja ma¹jį ir didįjį terminus premisose. Atlikźs tai, vid terminas ivadoje inyksta. Silogizmas yra dedukcinis samprotavimas, kuriame nustatomas ryys tarp kratutinių terminų ivadoje, remiantis jų santykiu su viduriniu terminu premisoje. Premisa, kurios udėtyje yrs didysis terminas- didioji, kur maasis- maoji. Silogizme didioji premisa gali sekti po maoios, bet paprastai didioji būna pirmoje vietoje. Pvz, turime premisas: Kai kurios gėlės nekvepia. & Visos gėlės- augalai. Darant ivad¹, pirmiausia reikia nustatyti vidurinį termin¹- t¹ kuris pasikartoja abiejose premisose- gėlės. Vadinasi, ivadoje ios s¹vokos jau nebus. Iv sudarys s¹vokos augalai ir nekvepia, o taip pat odiai, nurodantys sprendinio kiekybź ir kokybź. Gauname iv kai kurie augalai nekvepia.
Silogizmų taisyklės:
Kiekviename silogizme turi būti tik 3 terminai- maasis, didysis, vidurinis. Kai terminų maiau ar daugiau (terminų suketverinimas), ivados negalima gauti. Pvz, Kelmai raunami mainomis. & is jaunuolis yra kelmas.- čia 4 terminai.
Vidurinis terminas turi būti suskirstytas bent vienoje premisoje. Pnz, Profesoriai moka kelias usienio kalbas.& Kai kurie studentai moka kelias usienio kalbas.
Terminas, nesuskirstytas premisoje, negali būti suskirstytas ivadoje. Pvz, i teiginių Visi studentai (M) laiko egzaminus (P). Ir Petraitis (P) - ne studentas (M) neseka Petraitis (S) nelaiko egzaminų (P), nes laikyti egzaminus premisoje nesuskirstytas, o ivadoje- suskirstytas.
Premisų taisyklės:
1 I 2-jų dalinių premisų negalima padaryti jokios ivados.
2 Jei viena premisa dalinė, tai ir ivada dalinė. (vidurinis terminas apima tik dalį kurio nors kratutinio termino).
3 I 2-jų neigiamų premisų negalima padaryti ivados (čia vidurinis terminas ne susieja, o iskyria kratutinius terminus).
4 Jei viena premisų neigiama, tai ir ivada neigiama.
5 Jei abi premisos teigiamos, tai ne-galima padaryti neigiamos ivados.
Silogizmo figūros:
Silogizmo figūros- silogizmo formos, skiriamos pagal vidurinio termino padėtį premisose. Yra 4 silogizmo figūros:
1 Vidurinis terminas yra didiosios premisos subjektas ir maosios predikatas.
2 Vidurinis terminas yra abiejų premisų predikatas.
3 Vidurinis terminas yra abiejų premisų subjektas.
4 Vidurinis terminas
yra didiosios premisos predikatas ir maosios subjektas.
Figūrų schemos:
Ivados visur yra S-P formos.
Silogizmo figūrų modusai- tai silogizmo figūrų atvejai, besiskiriantys premisų ir ivados kiekybe ir kokybe. Priklausomai nuo to, kokie i sprendinių (a,e,i,o) sudaro premisas, skiriami silogizmo modusai. Moduso pir-moji raidė ymi didi¹j¹ premis¹, antroji- ma¹j¹, trečioji- ivad¹. Modusų yra 64, bet 45 i jų neatitinka silogizmo taisyklių, taigi lieka tik 19 taisyklingų modusų. Norint nustatyti, kuria silogizmo figūrai priklauso modusas, reikia inoti kiekvienos figūros taisykles.
Pirmosios figūros:
1 Didioji premisa bendras (teig ar neig) sprendinys.
2 Maoji premisa teigiamas (bendras ar dalinis) sprendinys.
Pagal ias taisykles, 1-jai figūrai priklauso 4 modusai: aaa, eae, aii, eio.
Antrosios figūros:
1 Didioji premisa bendra.
2 Viena i premisų neigiama.
Pagal ias taisykles 2-jai figūrai priklauso ie 4 modusai: eae, aee, eio, aoo.
Trečiosios figūros:
1 Maoji premisa teigiama.
2 Ivada- dalinis sprendinys.
Nustatoma, kad 3-ai figūrai priklauso ie madusai: aai, iai, aii, eao, oao, eio.
Ketvirtosios figūros:
1 Jei didioji premisa teigiama, tai maoji premisa bendra.
2 Jei viena premisų neigiama, tai didioji bendra.
4-os figūros modusai: aai, aee, iai, eao, eio.
Kiek vienam modusui viduramių schilastai davė pavadinimus:
aaa- barbara, eae- celarent,
eae- cesare, aee- camestres,
aai- darapti, iai- disamis,
aai- bramantip, aee- camenes,
aii- datisi, iai- damaris,
aii- darii, eio- festino,
eao- felapton, eao- fesapo,
eio- ferio, aoo- baroco,
oao- bocardo, eio- fresison,
eio- ferison.
iuolaikinės formaliosios logikos po-iūriu, silogistika yra gana ribota samprotavimų teorija. Silogistikos schemos aprao gana nedidelź samprotavimų dalį, be to netobula pati pati apraymo technika. O iuolaikinė formali logika neturi panaių trūkumų. iuolaikinės logikos poiūriu galima aikinti dvejopai- klasių teorijos ir savybių teorijos poiūrių.
Ø Įrodymo struktūra. Įrodymų klasifikacijos
Įrodymas- tai kurio nors teiginio teisingumo nustatymas, remiantis kitais teiginiais, kurių teisingumas jau inomas. Moksle įrodomi ne tik atskiri teiginiai, bet ir itisos teorijos. Kiek-vien¹ įrodym¹ sudaro 3 dalys: a) įrodymo tezė (ar įrodymo ivada), b) įrodymo argumentai (ar įrodymo pa-grindas, prielaidos), c) įrodymo būdas (ar įrodymo demonstravimas).
Tėzė yra tas teiginys, kurį reikia įrodyti. Argumevtai tie teiginiai, kuriais remiantis įrodoma tėzė. Įrodymo būdas- logonis tezės ivedimo i argumentų procesas. Kiekvieno įrodymo loginė struktūra yra tokia, kad i argumentų loginiu būdu samprotavimu ivedama tezė: argumentai tėzė.
Logika formuluoja tam tikrus reikalavimus tėzei ir argumentams, kurių reikia lakytis, kad įrodymas būtų logikas. Bet daugiausia logika tiria įrodymo būdus.
Pvz.: Jonaitis nesveikas. Tai rodo pa-kilusi temperatūra. Jei jis būtų sveikas, jo temperatūra svyruotų apie 36,5 . Jo temperatūra yra 38,5 . Be to jis blogai jaučiasi. Jei jis būtų sveikas, jis negalėtų taip jaustis.
io įrodymo tezė- teiginys Jonaitis nesveikas. Argumentas- visa kiti teiginiai. Įrodymo būdas- tai loginė struktūra, pagal kuri¹ samprotaujama, j¹ surandame, j¹ formalizuodami: Jei Jonaitis būtų sveikas(p), tai jo temperatūra svyruotų apie 36,5 (q). jei Jonaitis sveikas (p), jis negalėtų blogai jaustis ( r).
Jonaičio temperatūra 38,5 q). Jonaitis blogai jaučiasi (r).
Vadinasi, Jonaitis nesveikas ( p).
ios tezės įrodymo būdo loginė struktūra:
(p q) (p r)
q r._______
Vadinasi, p.
io įrodymo būdo struktūra yra logikos dėsnis [(p q) q] p. Įrodymo būdo sudėtingum¹ apsprendia tezės pobūdis. Sudėtingose mokslo teorijose vartojami sudėtingi įrodomo būdai. Nesudėtingai tezei įrodyti pakanka nesudėtingo įrodymo būdo.
Įrodymas remiasi pakankamo pagrindo principu: teiginys laikomas teisingu tada, kai jis įrodytas ta prasme, kad pateiktas pakankamas to teiginio teisingumo pagrindas. Teiginio pakankamas pagrindas yra visuma teisingų teiginių, i kurių grindiamasis teiginys seka pagal logikos dėsnius. Pa-kankam¹ kurio nors teiginio pagrind¹ sudaro būtini argumentai ir pakankami argumentai. Kartais būna taip, kad teiginys grindiamas būtinais, bet nepakankamais argumentais, tda jis nėra įrodytas. Kai teiginys grindiamas būtinais ir pakankamais argumentais, tai jie yra pakankamas teiginio teisingumo pagrindas. Bet kartais teiginys gali būti grindiamas nebūtinais, bet pakankamais argumentais, kurie yra pakankamas teiginio teisingumo pa-grindas. Pakankamo pagrindo principas tinka tik dedukciniams samprotavimams ir netinka nededukciniams- kai i teisingų prielaidų seka tikėtina ivada. is principas reikalauja pa-grįsti teiginius, neleidia daryti bet kokių ivadų, reikalauja aklai netikėti, protingai patvirtinti teiginius.
Įrodymai skirstomi į rūis pagal įrodymo tiksl¹ ir pagal įrodymo būd¹.
Pagal įrodymo tiksl¹ jie būna dvejopi. Jei nustatomas tezės teisingumas, tai toks įrodymas vad tiesiog įrodymu, o jei nustatomas jos klaidingumas, tai toks įrodymas vad paneigimu.
1 Argumentų paneigimas. Tezei įrodyti reikmingi argumentai. Argumentus paneigiant, įrodoma, kad jie klaidingi. Tokiu atveju turime teisź pačios tezės nelaikyti teisinga. Jei vartojami klaidingi argumentai, jais galima bet k¹ įrodyti. Turime reikalauti, kad būtų pateikti teisingi argumentai, o jei įrodantis asmuo to negali padaryti, tai tu-rime teisź jo tezės nelaikyti teisinga. Gali būti ir taip, kad kas nors pasako teising¹ tezź, bet nemoka jos įrodyti ir pateikia klaidingus argumentus. Argumentai ir tezė susieti imoplikacijios ryiu. Jei antecedentas klaidingas, tai dar nereikia, kad teisingoje implikacijoje konsekventas klaidingas. Teisingas teiginys kartais seka i klaidingo teiginio.
2 Įrodymo būdo būdo paneigimas. Paneigiant įrodymo būd¹, nustatoma, kad i pateiktų argumentų tezė logikai neseka, o seka ne nagrinėjamoji, o kuri nors kita. Įrodymo būdo paneigimas yra pats silpniausias paneigimas.
3 Ivedamų i tezės sekmenų paneigimas. Tai pats efektyviausias tezės pa-neigimo būdas. Jei nustatoma, kad teiginys, ivestas i tezės klaidingas, tai ir pati tezė klaidinga. I teisingos tezės negali sekti klaidingi sekmenys. į pa-neigim¹ uraome [(p q) q] p. paneigimu remiasi kritika ir savikritika. Tačiau kritika turi būti konstruktyvi- įrodius kieno nors teiginių klaidingum¹, dar reikia įrodyti jiems prieingų teiginių teisingum¹.
Pagal įrodymo būd¹ įrodymai skirstomi į tiesioginius ir netiesioginius.
Tiesioginis įrodymas yra tada, kai tezė ivedama i pateiktų argumentų. Jei argumentai teisingi, tai i jų pagal logikos dėsnius ivesta tezė taip pat teisinga.
Netiesioginiame įrodyme tezės teisingumas nustatomas , įrodant tezei prietaraujančių teiginių klaidingum¹. Netiesioginio įrodymo variantai:
1 Visų klaidingų atvejų paneigimas- pirmiausia nurodomi visi galimi atvejai- visos galimos tezės, tarpusavyje sujungtos disjunkcija. Yra inoma, kad viena i tezių teisinga, bet neinoma, kuri. Tada įrodoma, kad visos tezės klaidingos, iskyrus vien¹. Čia samprotaujama pagal teiginių logikos dėsnį [(p q) q] p.
2 Įrodymas nuo prieingojo. is netiesioginio įrodymo variantas reikiamas teiginių logikos dėsniu p p q) q p)].
Ø Pagrindinių teiginių logikos dėsniai ekvivalentikumai.
Tapatybės dėsnis. Bet kuri mintis, samprotavimo procese, turi būti ta pati sau pačiai. A~A.
Prietaravimo dėsnis. Neįmanoma, kad du prietaraujantys teiginiai būtų teisingi.
Du nesuderinti teiginiai negali būti vienu metu teisingi a*a
negalimo trečio dėsnis. Kiekvienas teiginys yra arba teisingas arba klaidingas, trečios galimybės nėra.
a v a
Pakankamo pagrindo dėsnis. Kiekviena teisinga mintis turi būti pakankamai pagrįsta a*b→c.
Demorgano taisyklės:
a*b~(a V b) p V q~(p * q).
norint patikrinti demorgano taisykles, ar jos itikrųjų ekvivalentikos, reikia sudaryti teisingumo lenteles kiekvienai atskirai, jei galinis rezultatas bus ekvivalentikas vienos teisingumo lentelės kitai, vadinasi ios funkcijos ekvivalentikos
Ø Loginės klasės skirstymas ir klasifikacija. Klasių skirstymo (klasifikacijos) taisyklės.
Klasės skirstymas yra klasės padalijimas į poklasius, remiantis tam tikru pagrindu.
Kiekvien¹ skirstym¹ sudaro:
skirstomoji klasė
skirstymo nariai tai poklasiai, gauti skirstant duot¹j¹ klasź.
Skirstymo pagrindas tai poymis kuriuo remiantis skirstoma klasė.
Klasės skirstymas nėra visumos skaidymas į dalis. Norint ivengti ios supainiojimo reikia skirstom¹j¹ klasź ir gautus odius susieti su odiu kiekvienas. Yra dvi skirstymų rūys:
skirstymas pagal poymio kitim¹. Jis uraomas taip: A≡( B1UB2UB3 ). Pvz kėsinimas į piliečių asmeninź nuosavybź skirstomi į vagystź ir apiplėim¹, taip skirstoma pagal kėsinimosi būdo kitim¹.
Skirstymas pagal poymio būvim¹ ar nebuvim¹. Arba dichotominis skirstymas. Skirstant klasź iuo skirstymu, ji skiriama į du poklasius. Vieno poklasio elementai turi tokį poymį, kurio neturi antro poklasio elementai Pvz sakinius galima skirstyti į tiesioginius ir netiesioginius, klausiamuosius ir neklausiamuosius. A≡(BUB).
Skirstant klases reikia laikytis ių taisyklių:
Skirstymas turi būti tolygus. Tarp skirstymo narių ir skirstomosios klasės turi būti lygiareikmikumo santykis, paeidus i¹ taisyklź daromos dvi klaidos:
a. skirstymas su bereikalingais nariais. Pvz skirstant knygas į romanus, neromanus ir vadovėlius.
b. Nepilnas skirstymas. Pvz skirstant knygas į vadovėlius ir romanus.
Skirstyti reikia vienu pagrindu.
Skirstymo nariai turi vienas kit¹ alinti. Tarp gautų poklasių turi būti nuoalės santykis, atskiras elementas gali priklausyti tik vienam poklasiui. Pvz skirstant knygas į įdomias ir neįdomias ir į brangias ir nebrangias, tada kiekviena knyga patenka į du poklasius, o to neturi būti.
Skirstymas turi būti nenutrūkstamas. Klase reikia skirstyti į artimiausius j¹ sudarančius poklasius.
Atskiras klasių skirstymo atvejis yra klasifikacija.
Klasifikacija yra toks skirstymas, kuriame objektai suskirstomi į klases taip, kad kiekviena klasė kitų klasių atvilgiu uima pastovia apibrėt¹ viet¹, o jos tikslas susisteminti inias.
Kiekviena klasifikacija yra skirstymas, bet ne kiekvienas skirstymas yra klasifikacija. Jai tinka visos klasių skirstymo taisyklės. Skiriamos kelios klasifikacijų rūys:
Pagalbinė klasifikacija sudaroma, siekiant lengviausiai surasti objektus kitų objektų tarpe. Pavardių suskirstymas pagal abėcėlź iniaratyje, bet tai nesako, kad pirmas numeris mokysis geriausiai, studento vieta iniaratyje neesminis studento poymis.
Natūralioji klasifikacija tai objektų suskirstymas į klases, remiantis jų esminiais poymiais. Pvz gyvūnų klasifikacija zoologijoje.
Informatikoje naudojamos abėcėlinė ( abėcėlinis knygų katalogas) ir
deimtainė(objektai skirstomi į 10 klasių, kurių kiekviena skirstoma į ne daugiau kaip 10 poklasių) klasifikacija .
linijinė klasifikacija - klasifikuojamų objektų idėstymas hierarchine tvarka.
Dalykinė klasifikacija mediagos idėstymas pagal tiriamųjų objektų pobūdį.
Klasifikacija - svarbi mokslinio tyrimo priemonė padedanti susisteminti inias, tokiu būdu tas inias lengviau įsiminti.
Ø Isprendiamumo problema teiginių logikoje. Pagr teiginių logikos dėsniai - ivedimo taisyklės.
Visos loginės iraikos skirstomos į tris grupes: 1. Visuomet teisingos iraikos. 2. Visuomet klaidingos iraikos. 3. Kartais teisingos (atitinkamai - kartais klaidingos) iraikos. Isprendiamumo problemos esmė yra ta, kad, pavartojus apibrėt¹ loginių veiksmų skaičių, galima nustatyti, ar nagrinėjamoji iraika yra visuomet teisinga.
Isprendiamumo problemos sprendimas matricų metodu.
Isprendiamumo problemos sprendimas suteikiant loginėms iraikoms normali¹j¹ form¹. Normali¹j¹ form¹ iraika turės tik tada, kai joje bus tik neigimas, konjunkcija ir disjunkcija.
Pagrindiniai teiginių logikos dėsniai:
1)Dvigubo neigimo dėsnis
p (dvig.paneigtas) p
2)Prietaravimo dėsnis:
p p
3)Negalimo trečiojo dėsnis:
p p
4)I klaidingo teiginio seka bet kuris teiginys:
p p q)
5)De Morgano taisyklės:
p q p q)
p q p q).
Ø Loginė klasė ir jos struktūra. Loginės klasės s¹vokos. S¹vokų sudarymas.
Teiginiai gali būti nagrinėjami įvairiais poiūriais. Pvz kiekviena silkė yra uvis, galima nagrinėti savybių teorijos poiūriu, galima tirti, kokie objektai sudaro silkių ir uvų visum¹, kiek tų objektų yra ir kokie jų tarpusavio santykiai. Taigi poymius galima nagrinėti kaip objektų klases, ir tai bus nagrinėjama loginių klasių teorijos poiūriu.
Loginė klasė visuma objektų, turinčių bendrus poymius. Pvz studentai, dėstytojai, mokiniai ir t.t sudaro loginź klasź monės, nes jie visi turi bendrus poymius. Logikos poiūriu pasaulis atrodo kaip loginių klasių visuma.
Objektai, sudarantys loginź klasź, vadinami loginės klasės elementais, bet logines klases sudaro netik elementai, bet ir tų elementų deriniai, tie elementų deriniai vadinami poklasiais.
Ta pati klasė gali būti ir klase ir poklasiu, tai priklauso su kokia klase j¹ lyginame.
Jei parayta x є A vadinasi elementas x priklauso klasei A, jei parayta A ( B , tai vadinasi, kad klasė A įskiriama į klasź B.
Pagal elementų skaičių klasės būna trjopos:
1.Klasės, kurias sudaro daug elementų. Jeigu klasź sudaro daugiau nei du elementai, tai toji klasė priskiriama klasėms, kurias sudaro daug elementų, iai kategorijai priskiriamos ir neapibrėtos klasės.
2.Klasės, kurias sudaro vienas elementas, ios klasės gramatikai gali būti formuluojamos ir daugiskaitoje.
Pvz asmenys, skridź pirmuoju lėktuvu.
3.Klasės kurios neturi nei vieno elemento, dar jos vadinamos nulinėmis arba tučiosiomis klasėmis. Pvz aminasis variklis, stįebuklai, Dievas ir t.t. Tokios klasė logikoje ymimos 0. Nulinź klasź galima būtų apibrėti kaip klasź, kurios kiekvienas elementas įskiriams ir neįskiriamas į t¹ klasź A: V x (x є A · x є A). Visika prieingybė nuliniai klasei yra universalioji klasė, j¹ sudaro visi objektai tos srities, kuri¹ turime galvoje, spresdami vienokius ar kitokius klausimus. Kai operuojame kokia nors klase, ji visuomet m¹stoma tam tikroje objektų srityje, arba universaliojoje klasėje. Ji ymima 1.
Loginź klasź galima nagrinėti ir kitu poiūriu, tai turinio poiūriu, aikinant klasź sudarančių objektų poymius. Tokiu atveju vietoj termino klasė vartojamas terminas s¹voka.
S¹voka yra m¹stymo forma, ireikianti esminius ir bendruosius objektų poymius.
Esminiais objekto poymiais vadinama tokia grupė poymių, kurių kiekvienas skyrium objektui būtinas, o visi kartu yra pakankami, kad jų dėka tam tikr¹ objekt¹ būtų galima atskirti nuo jam gretimų objektų. Neesminiai objekto poymiais laikomi tokie poymiai, kuriuos objektas gali turėti arba neturėti, tačiau jų neturėdamas, objektas nenustoja būti tuo, kuo jis yra.
Tarp esminių ir neesminių objekto poymių nėra grietos ribos, kadangi tiriant vienu poiūriu tie patys poymiai gali būti esminiai, o kitu neesminiai.
Bendrieji poymiai būdingi visiems tam tikros klasės objektams.
Esminiai ir bendrieji poymiai ir sudaro s¹vokos turinį. S¹vokų struktūra irekiama predikatų logikos priemonėmis.
F(x) struktūra s¹vokų, ireikiančių savybes;
R(x,y) struktūra s¹vokų ireikiančių santykius.
Kai s¹vokos, ireikiančios savybes ir santykius, priskiriamos objektams kaip predikatai, tada ir sudaromi teisingi arba klaidingi teiginiai. S¹vokos dalyvauja, sudarant teiginius, kuriuos nuolat tikriname, vertiname teisingumo poiūriu.
S¹vokos sudaromos abstrakcijos procese. Abstrakcijos procesas tai atsyjimas mintyse nuo objektų kai kurių poymių ir kartu mus dominančių poymių iskyrimas.
Skiriamos kelios abstrakicijų rūys:
1.Tapatybės abstrakcija yra atsijimas nuo objektų nepanaių, besiskiriančių poymių ir kartu vienodų, tapačių poymių iskyrimas. Pvz daug monių yra, kurie greitai nudirba darbus, o kiti lėtai. Iskyrus į poymį, sudaroma s¹voka greitadarbiai.
2.Izoliuojanti abstrakcija tai poymio atskyrimas nuo objekto ir kitų to objekto poymių. Matydami tekant upei, sudarome s¹vok¹ tekėjimas.
3.Idealizacija jos dėka m¹styme sukuriami objektai, kurių negalima sukurti patyrimu. Geometrija vaizduoja tobulas figuras, nors tokių nebūna tikrovėje.ie objektai kuriami taip:
a. Ryium su tuo tam tikros tiriamo objekto savybės taip pat tolydiai krinta.
b. Tarź, kad s¹lygų poveikis tiriamajam objektui lygus nuliui, sukuriame m¹styme tam tikr¹ idealizuot¹ objekt¹.
Mokslinis painimas be idealizacijos neįmanomas.
Ø Santykiai tarp loginių klasių(s¹vokų).
Tarp loginių klasių gali būti ie santukiai:
Lygiareikmikumo santykis yra tada, kai dvi klasės turi tuos pačius elementus. Pvz tarp klasės garsiakalbai ir prietaisai gars¹ skleisti yra lygiareikmikumo santykis, nes abi klases sudaro tie patys elementai. Grafikai ie santykiai atvaizduojami skritulinėmis schemomis. Lygiareikmikumo santykis uraomas taip: A≡B, tai reikia: A(B B(A. Skaitome klasė A įskiriama į klasź B ir atvirkčiai.
Subordinacijos santykis jis yra tada, kai viena klasė sudaro dalį kitos klasės. Brėinys rodo, kad klasė A įskiriama į klasź B. Pvz studentai įskiriami į klasź monės ir t.t
Perkirtimo santykis yra tada, kai vienos klasės dalis sudaro kitos klasės dalį. Brėinys rodo, kad dalis A klasės elementų yra ir B klasės elementai ir atvirkčiai. Ubrūkniuota dalis yra tie elementai, kurie bendri abiejoms klasėms. Pvz studentų ir verslininkų, nes dalis studentų verslininkai, o dalis
verslininkų yra studentai.
Nuoalės santykis yra tada, kai dvi klasės neturi jokių bendrų elementų.
Tokios yra keturios santykių tarp klasių ruys, i kurių susidaro įvairūs santykiai tarp trijų ir daugiau klasių.
Santykis tarp Inteligento, mokytojo ir verslininko galima būtų pavaizduoti taip:
Toks santykis vadinamas koordinacijos santykiu.
Tačiau skritulinėmis schemomis yra nepatogu atvaizduoti 4 ar daugiau
klasių santykius, tokius santykius galima atvaizduoti daugiakampių pagalba.
Ø S¹vokos apibrėimo samprata. Apibrėimo struktūra. Pagrindinės apibrėimų rūys.
S¹vokos turinį atskleidia loginis veiksmas, vadinamas s¹vokos apibrėimu. Dar kitaip s¹vokos apibrėimas vadinamas definicija.
Apibrėimas yra loginis veiksmas, kuriuo:
nustatomi kriterijai tiriamajam objektui atskirti nuo kitų objektų, nurodant jo specifik¹.
Nustatoma vartojamos arba įvedamos kalbinės iraikos reikmė.
Kitaip apibrėim¹ galima aikinti kaip veiksm¹, glaustai ireikianti s¹vokų turinį, bet daniausiai apibrėimas suprantamas taip:
Apibrėimas yra veiksmas, taip atskleidiantis esminius objekto poymius, kad apibrėiamasis objektas atskiriamas nuo gretimų objektų. Tokia apibrėimo samprata kelia du tikslus:
Atskleisti esminius apibrėiamojo objekto poymius.
Apibrėiam¹jį objekt¹ atskirti nuo visų gretimų objektų.
Esminius objekto poymius reikia nurodyti ne bet kaip, bet taip, kad juos nurodź, apibrėiam¹jį objekt¹ iskirtume nuo visų gretimų objektų.
Apibrėim¹ sudaro trys dalys;
Apibrėiamoji iraika tai s¹voka, kuri apibrėiama.
Apibrėiančioji iraika s¹vokos, kuriomis apibrėiama.
Jungiančioji iraika ji sudaro ryį tarp apibrėiamosios ir apibrėiančiosios s¹vokų, ji reikiama odeliais yra, reikia, vadinama, tas pat, kas
Pvz:
Apibrėiamoji iraika jungiančioji iraika apibrėiančioji iraika
Loginė klasė yra visuma objektų, turinčių bendrus poymius
Mokiniu vadinamas vidurinės mokyklos moksleivis
Apibrėimų rūys:
Apibrėimas gimine ir rūiniu skirtumu. Giminė klasė, o rūis poklasis. Pvz norime apibrėti logika , logika yra mokslas, atrodytu, kad viskas gerai, nes logika poklasis, o mokslas klasė, bet mokslų yra daug, todėl is apibrėimas nepilnas, reikia logika iskirti i kitų mokslų. Logika tiria samprotavimo būd¹ tai yra jos poklasinis skirtumas. Vadinasi logika yra mokslas apie samprotavimo būd¹.
Ostensinis apibrėimas (ostendere parodymas) yra odio reikmės nustatymas, betarpikai nurodant objekt¹, kurį odis ymi. iuo apibrėimu tenka naudotis mokantis svetimų kalbų, paprasčiausiai parodomas tas objektas apie kurį kalbama.
Operacinis apibrėimas, nurodo veiksmus, kuriuos objektas atitinka, jį sudaro trys dalys:
Q1. Patikrinamoji operacija;
Q2. Patikrinamosios operacijos rezultatas.
Q3. Apibrėiamoji s¹voka.
Sudaroma formulė Q1(x)→[Q3(x)~Q2(x)], ji skaitoma taip: jei objektui x įvykdoma patikrinamoji
operacija, tai objektas x yra tas ir tas, jei ri tik jei yra tam tikras patikrinamosios operacijos rezultatas
Pvz jei įdėjus į arbat¹ dedamas auktelis su milteliais, tai tie milteliai yra cukrus, jei ir tik jei arbata
pasidaro saldi. Kartais reikia naudoti silpnesnź operacinio apibrėimo formulź:
Q1(x)→[Q3(x) →Q2(x)] skaitomas taip: jei objektui x įvykdoma patikrinamoji
operacija, tai jis yra tam tikras patikrinamosios operacijos rezultatas, objektas x yra tas ir tas.Pvz
jei daikt¹ priartinus prie geleinių daiktų, tai jei tas daiktas pritrauks tuos geleinius daiktus, tai tas
daiktas yra magnetas.
Genetinis apibrėimas, jame objekto specifika nustatoma nurodant, kaip objektas atsiranda arba yra sukuriamas.
Indukcinis apibrėimas įgalina i kai kurių pradinių teorijos objektų, pritaikius jiems tam tikras taisykles sudaryti naujus teorijos objektus, jie skirstomi į dvi dalis:
a. vadinamieji tiesioginiai punktai jais nustatoma tam tikra objektų sritis, nurodant, pagal kokias taisykles i pradinių objektų sudaromi nauji objektai.
b. Netiesioginiais punktais nurodoma, kad jokių kitų objektų, iskyrus apibrėiamus tiesioginiais punktais nėra.
6. Deskripcinis apibrėimas įgalina apibrėti individualius daiktus, pavartojant jot¹ - operatorių (tas x). jo pavidalas. ΓxQ(x). Tas x, kuris turi predikat¹ Q. Vilnius yra tas miestas, kuris yra Lietuvos sostinė.
Visi apibrėimai dar skirstomi į:
Nominalinius, iuo apibrėimu nustatoma vartojamos arba įvedamos kalbinės iraikos reikmė, jo struktūra tokia terminu ..vadinama .. arba odis .. reikia .. arba enklas ymi . Ir pan.
Realinius, ie apibrėimai atskleidia ne vartojamos arba įvedamos kalbinės iraikos reikmź, bet paties apibrėiamojo objekto specifinius poymius. Visus realinius apibrėimus galima paversti nominaliniais. Realinį apibrėim¹ Logikos dėsnis yra visuomet teisingas teiginys pavertź nominaliniu gausime Terminu logikos dėsnis vadinamas visuomet teisingas teiginys. Nominalinius apibrėimus galime paversti į realinius lygiai taip pat.
Ø S¹vokų apibrėimo taisyklės
Kad apibrėimai būtų logiki ir teisingi reikia laikytis ių taisyklių:
Pakeičiamumo taisyklė: apibrėiam¹j¹ ir apibrėianči¹j¹ iraikas galima pakeisti viena kita. Nesilaikant ios taisyklės galima padaryti dvi klaidas.
a. Per platus apibrėimas. Pvz studentai yra monės, besimokantis mokymo įstaigoje. Toks apibrėimas per platus, nes ir moksleiviai mokosi mokslo įstaigoje.
b. Per siauras apibrėimas. Pvz studentas yra mogus besimokantis universitete, per siauras nes studentas gali mokytis akademijoj ar auktesniojoj mokykloj.
Vienareikmikumo taisyklė: vienos teorijos ribose kiekvien¹ apibrėiantįjį turi atitikti tik vienas apibrėiamasis. Sudarytu apibrėimu galime apibrėti tik vien¹ objekt¹. I kelių teisingų apibrėimų pasirenkamas vienas, kurį patogiausia vartoti.
Apibrėime neturi būti rato. Ratas apibrėime loginė klaida, ji pasireikia dvejopai:
a. Apibrėiamoji ir apibrėiančioji s¹vokos yra tos pačios. Pvz tinginys mogus, kuris tingi.
b. Kai objektas apibrėiamas s¹voka, kuri pati tampa aiki tik apibrėiamosios s¹vokos dėka. A apibrėiama B, o B apibrėiama A.
4. Apibrėimas turi būti grietas, aikus ir tikslus. Apibrėime s¹vokas reikia vartoti tikslia reikme, neleisti palyginimai ir t.t. Pvz senatvė yra gyvenimo saulėlydis, tai yra neapibrėimai, o tik vaizdingi palyginimai.
21. Veiksmai su loginėmis klasėmis: klasių atimtis, apibendrinimas, susiaurinimas.
Klasių atimtimi vadinamas veiksmas, kuriuo i vienos klasės iskiriami elementai, sudarantys kit¹ klasź.
Pvz. I klasės studentai i skyrź studentus baigusius daugiau nei du kursus, gauname klasź studentai baigź maiau nei du kursus. Grafikai atrodys taip: klasė studentai A baigź daugiau nei du kursus- B. Tarp ių
Klasių yra perkirtimo santykis. Ubrūkniuota brėinio dalis yra dviejų
Klasių veiksmo rezultatas: klasė studentų nebaigusių dviejų kursų. Atimtis
Uraoma A-B. Klasių atimties rezultatas yra klasė tokių elementų, kurių
Kiekvienas priklauso klasei A ir nė vienas nepriklauso klasei B.
Klasės apibendrinimas tai veiksmas, kuriuo iplečiama klasės apimtis.
Pvz klasź logikos vadovėliai galima apibendrinti įskyrus į vadovėlių klasź, o vadovėlių klasź
apibendrinti įskiriant juos į knygų klasź. Apibendrinimas negali būti
beribis, jo riba plačiausios apimties klasė, jos vadinamos kategorijomis.
Kategorijos abstrakčiausios s¹vokos.
Klasės susiaurinimas atvirkčias klasės apibendrinimui veiksmas, kuriuo
sumainama klasės apimtis. Susiaurinimo riba klasės elementas
Ø Veiksmai su loginėmis klasėmis: klasės neigimas, klasių sudėtis ir daugyba.
Klasės neigimu vadinamas veiksmas, kuriuo i klasės A gaunama klasė ne-A. Ji ymima A. Pvz klasės studenrai neigimas yra klasė nestudentai. Grafikai klasės neigimas vaizduojamas taip:
Skritulys ymi klasź A, o ubrukniuotas pavirius klasź ne-A.
Visas stačiakampio plotas tai universalioji klasė. Sudėjź klasź ir jos
Neigim¹ gaunama universali klasė. A+ A=1, skaičius 1 ymi universali¹ klasź. Klasės neigimas kartais dar vadinamas klasės papildymu. Dvigubas klasės neigimas lygiavertis pradinei klasei.
Dviejų klasių sudėtimi vadinamas veiksmas, kuriuo gaunama nauja klasė, ir i¹ nauj¹ klasź sudaro visi abiejų pradinių klasių elementai. Sudėtis ymima simboliu U. Klasių sudėtis atitinka teiginių logikos jungtį arba. Galima urayti taip: (A U B) ~ Vx(xє A V xє B).
Klasių daugyba yra bendrų elementų suradimas dauginamose klasėse.
Pvz klasė geri studentai sudaroma sudauginus klases studentai ir geri monės.
Sudauginus nuoalės santykyje esančias klases, gaunama nulinė klasė, nes tos klasės neturi bendrų elementų. Dauginti galima ne tik dvi bet ir daugiau klasių. Klasių daugyba ymima enklu ∩, klasių daugyba atitinka jungtį ir. Klasių daugyba uraoma pagal formulź: (A∩B) ~ Vx(xє A * xє B). Grafikai galime pavaizduoti taip:
Ø Bendra predikatų logikos samprata. Savybių ir santykių teorija. Kvantoriai.
Yra tokių samprotavimų, kurių ivadų negalime pagrįsti teiginių logikos priemonėmis. Pvz, Jonas myli Vanda. Vand myli Petr¹. Vadinasi Jonas myli Petr¹. io samprotavimo loginį korektikum¹ galima pagrįsti, tiriant prielaidų ir ivadų struktūr¹.
Teiginių logikoje teiginys laikomas nedaloma visuma, o Predikatų logika yra logikos teorija, nagrinėjanti vidinź teiginio struktūr¹.
Teiginį sudaro objektas ir poymis, kuris tam objektui priskiriamas arba nepriskiriamas. Teiginio objektas kartais vadinamas subjektu, o poymiai predikatais.
Skiriami tokie poymiai: savybės, santykiai ir pavadinimai.
Savybė yra toks poymis, kurį galima priskirti bent vienam objektui.
Santykis yra toks poymis, kurį galima priskirti maiausiai dviem objektams.
Savybės vienviečiai predikatai, nes jas galima priskirti vienam objektui.
Santykiai daugiaviečiai predikatai, nes juos galima priskirti maiausiai dviem objektams.
Predikatų logika nagrinėja savybes ir santykius. Pagal tai predikatų logika skirstoma į dvi dalis savybių teorija ir santykių teorij¹.
Propozicinė funkcija tai funkcija, nustatanti atitikim¹ tarp tam tikros srities objektų, kurie yra jos argumento reikmės, ir teisingumo bei klaidingumo ivadose.
Iraikose
X yr studentas
X yra mokslas
X yra auktoji mokykla
Kintamasis x vadinamas ių funkcijų argumentu. Propozicinės funkcijos virtimas teisingu arba klaidingu teiginiu priklauso, nuo to, kokiam objektui poymis priskiriamas , priklauso nuo argumento x reikmių.
Antras būdas propozicinei funkcijai paversti teiginiu yra susiejimas kvantoriais (quantum-kiek).
Kvantorius teiginį apibūdina kiekybikai, jis nurodo kokiam objektų skaičiui poymis priskiriamas arba nepriskiriamas. Kvantoriniai odiai gali būti: visi, kiekvienas, bet kuris, nė vienas, kai kurie, keli, keliolika, vienintelis, yra, egzistuoja, daug, be galo daug., jiems priklauso ir visi kiekiniai skaitvardiai. Yra du pagrindiniai kvantoriai:
egzistavimo kvantorius, jis ymimas Эx, jis skaitomas yra toks (tokie) x. Egzistavimo kvantorius prie propozicinė funkcij¹, taip ji virsta teiginiu. Pvz yra toks x , kuris yra studentas, arba, yra toks x, kuris yra mokslas., galima iuos teiginius skaityti ir daugiskaitoje. Egzistavimo kvantorius negali nurodyti, koks konkretus skaičius objektų turi t¹ poymį, jis tenurodo, kad yra bent vienas objektas, turįs tokį poymį, bet jų gali būti ir daugiau
Bendrumo kvantorius, juo tvirtinama, kad poymį turi kiekvienas nagrinėjamos klasės objektas, jis ymimas simboliu Vx ir skaitomas kiekvienas x. Pvz kiekvienas x, jei x dėstytojas, tai x inteligentas. Propozicines funkcijas susiejus su egzistavimo ar bendrumo kvantoriais galima gauti klaidingus teiginius.
Yra ir daugiau kvantorių. Apribojantys kvantoriai jie uraomi taip: VxP(x) F(x) arba ЭxP(x) F(x)ir skaitomi taip: kiekvienas x turi predikat¹ F, jei jis turi predikat¹ P; yra toks x, kad kai x turi predikat¹ F, jis turi ir predikat¹ P.
Skaitinis kvantorius, jis nurodo, kad yra tikslus skaičius n tokių x kurie turi predikat¹ F: Эxn F(x).
Begalybės kvantorius teigia, kad yra begalinis skaičius tokių x, kurie turi predikat¹ f: Эx∞F(x).
Kvantoriai atlieka loginį operatorių vaidmenį. Operatoriumi logikoje vadinamas simbolis arba kombinacija simbolių, kurie, pavartoti kokioje nors loginėje formoje, sukuria nauj¹ form¹. Konjunkcija, disjunkcija ir kitos teiginių logikos jungtys, kvantoriai tai visi loginiai operatoriai.
Ø Dedukcinis metodas.
Dedukcija yra ivadų gavimas i prielaidų pagal logikos dėsnius. Dedukciniuose samprotavimuose i teisingų prielaidų visuomet turime gauti teising¹ ivad¹.
Teorija, kurioje taikomas dedukcinis metodas, vadinama dedukcine teorija.
Dedukcinė teorija tai s¹vokų ir teiginių sistema, turinti iuos poymius:
visi dedukcinės teorijos teiginiai teisingi.
dedukcinėje teorijoje nedidelis skaičius teiginių priimama be įrodymo, o i jų pagal i anksto nustatytas logikos taisykles ivedami kiti dedukcinės teorijos teiginiai.
Dedukcinėje teorijoje nedidelis skaičius s¹vokų neapibrėiama, ir iomis neapibrėiamomis s¹vokomis apibrėiamos visos kitos dedukcinės teorijos s¹vokos.
Dedukcinis metodas kitaip dar vadinamas aksiominiu, dėl to, kad pradiniai teorijos teiginiai, kurie laikomi teisingais be įrodymo, vadinami aksiomomis. Teiginiai i aksiomų ivedami pagal i anksto nustatytas taisykles. Deduktyviai kuriant koki¹ nors mokslo teorij¹, remiamasi:
Konkrečia tos mokslo teorijos mediaga.
Logika, nes i tos teorijos aksiomų teiginiai ivedami pagal logikos dėsnius.
Sudarant koki¹ nors mokslo disciplin¹ dedukciniu metodu, kai kurie tos disciplinos teiginiai laikomi aksiomomis ir i aksiomų, pagal i anksto nustatytas logikos taisykles ivedami kiti jos teiginiai.
Kiekvien¹ dedukcinės sistemos teorem¹ galima ivesti i bet kurios tos sistemos aksiomų grupės.
Dedukcinė teorija nagrinėjama dviem poiūriais:
Sintaksiniu, reikia, kad kalba formalizuojama, ji nagrinėjama kaip sistema formalių teiginių susietų tarpusavyje pagal tam tikras formalias taisykles. iuo poiūriu dedukcinė teorija suprantama kaip visuma kurios nors kalbos enklų ir iraikų, kurie nagrinėjami tik kaip grafiniai enklai, sutvarkyti pagal bendras kalbos sudarymo ir loginio ivedimo taisykles. Pvz teiginių logika, sudaryta deduktyviai.
Semantiniu, iaikina, kokius objektus ji reikia, kokiai objektų sričiai ji taikoma. Visos teoremos, įrodytos, remiantis kuria nors aksiomų sistema, yra teisingos kiekvienoje tos sistemos interpretacijoje.
Dedukcinei teorijai keliami trys pagrindiniai reikalavimai:
aksiomų nepriklausomumas
Neprietaringumas. i aksiomų turi būti negalima ivesti kokio nors teiginio ir to teiginio neigimo.
Pilnumas. Kiekvien¹ joje suformuluot¹ teiginį galima įrodyti arba paneigti.
Teorija deduktyviai sudaroma tada, kai ji jau pakankamai itirta, ivystyta.
Ø Įrodymų klaidos (formalios neformalios). Pralogizmai. Sofizmai. Paralogizmas yra loginė klaidda, padaroma netyčia, neapgalvotai arba i anksto apgalvotai, tačiau neturint tikslo k¹ nors apgauti. Kartais netyčia padaroma loginių klaidų. Prieastis- nepakankama loginė m¹stymo kultūra. Sudėtinguose samprotavimuose kartais galima apsirikti. Kartais loginė klaida padaroma i anksto apgalvotai ir siūloma t¹ klaid¹ surasti. Tai yra paralogizmas. Sofizmas yra s¹moningai sudarytas klaidingas samprotavimas, kuris pateikiamas kaip teisingas. Sofizmai būdavo sudaromi nevienareikmikai vartojant s¹vokas, teiginius. Pvz.,: Tai ko jūs nepametėt, turite. Jūs nepametėt ragų. Vadinasi, turite ragus. S¹voka nepametėt vartojama netiksliai. Negalima pamesti tai, ko neturėjome. Sofizmų meistrai buvo jėzuitai. Sofizmai skirstomi į individualius ir socialinius. Individualūs- atskiras asmuo siekia apgauti, suklaidinti kit¹ asmenį. Socialiniai - siekiama suklaidinti grupź, klasź, visuomenź
Ø Įrodymo taisyklės(tezei, argumentams, įrodymo būdui). Įrodymo tezės taisyklė: tezė turi būti tiksliai apibrėta ir ilikti ta pati įrodymo procese.Reikalavimas, kad tezė įrodymo procese turi ilikti ta pati, reikia, kad įrodomos tezės negalima pakeisti kita teze. Tezės pakeitimo klaida pasireikia įvairiai: 1. Įrodoma ne pasakytoji tezė, bet visai kita. I pateiktų argumentų seka kita tezė, o ne ta , kuri įrodinėjama. 2. Įrodymo į mogų panaudojimas. iuo atveju apeliuojama į tezź pateikusio mogaus savybes. nurodoma, kad pvz:, jis rimtas mokslininkas, jo darbai plačiai inomi, vadinasi, reikia jo ikelta teze tikėti. Arba prieingai. Tokie įrodymai logikoje neleistini. Logika tepripaįsta vien¹ įrodym¹ - į ties¹, t.y. pačios tezės tyrim¹ nepriklausomai nuo j¹ pateikusio mogaus savybių. Įrodymo į mogų klaida yra ir tada, kai įrodoma ne i esmės, bet remiantis citatomis i mokslo autoritetų veikalų. iuo atveju sakoma klaida į autoritet¹.citatos, kad ir i ymaus mokslininko veikalo, tezės neįrodo. Mokslininkais reikia remtis su saiku, protingai, logikai. 3. Tezė gali būti pakeista vadinamuoju įrodymu į publik¹. iuo atveju tezė įrodinėjama ne pagal logikos reikalavimus, bet, loginį argumentavim¹ pakeitus emociniu argumentavimu, daromas poveikis mogaus jausmams, siekiant sukelti simpatij¹, pritarim¹ vienam dalykui ir nepritarim¹ kitam. Apeliuojama ne į prot¹, bet į jausmus. Argumentų taisyklės. 1. Argum gali būti teisingi ir pakankamas pagrindas tezei. Reikalavimas kad argum būtų teisingi, yra visai aikus.klaidingais argumentais galima įrodyti bet kuri¹ tezź. Klaidingų argumentų pateikimas vad pagrindine klaida. Argum turi pakakti nustatant tezės teisingum¹. 2. Argum teisingumas turi būti įrodytas nepriklausomai nuo tezės. Nesilaikant ios taisyklės, gaunama rato klaida: tezė įrodoma tam tikrais argumentais, o argumentų teisingumas įrodomas remiantis ta pačia teze. Įrodymo būdas turi būti logikas, t.y. tezė i argumentų turi būti ivedama, laikantis logikos reikalavimų.
Ø Netiesioginio įrodymo būdai. (Tezės) paneigimo būdai. Netiesioginiame įrodyme tezės teisingumas nustatomas, įrodant tezei prietaraujančių teiginių klaidingum¹. Kai įrodoma, kad tezei prietaraujantis teiginys klaidingas, tai i to seka, kad įrodomoji tezė teisinga. Yra 2 netiesioginio įrodymo būdai: 1) Visų klaidingų atvejų paneigimas. iame netiesioginiame įrodyme pirmiausia nurodomi visi negalimi atvejai - visos galimos tezės, tarpusavyje sujungtos disjunkcija. Yra inoma, kad viena i tezių teisinga,, tačiau neinoma kuri. Tada įrodoma, kad visos tezės klaidingos, iskyrus t¹ vien¹, ir ta likusi nepaneigta tezė turi būti teisinga. Čia samprotaujama pagal teiginių logikos dėsnį [(p q) q]àp. is netiesioginis įrodymas teisingas tada, kai nurodomos visos galimos tezės ir paneigiamos visos klaidingos tezės. 2) Įrodymasnuo prieingojo. is netiesioginio įrodymo variantas reikiamas teiginių logikos dėsniu: pà pàq) qàp)].Tezės teisingumas įrodomas taip. Tariama, kad ji klaidinga ir teisinga jai prietaraujanti tezė p. Paskui i tezės p ivedamas sekmuo q. Toliau įrodoma, kad q klaidingas. Tada turi būti klaidinga ir tezė p, o pp teisinga. Tezės paneigimo būdai: 1) Argumentų paneigimas. Tezei įrodyti pateikiami argumentai. Argumentus pateikiant, įrodoma, kad jie klaidingi. Tokiu atveju turim teisź pačios tezės nelaikyti teisinga. Jei vartojami klaidingi argumentai, tai jais galima bet k¹ irodyti. Būtina, kad pateikti argumentai būtų teisingi, prieingu atveju galime tezės nepriimti ir nelaikyti jos teisinga. Tezė ir argumen- tas susieti implikacijos ryiais. Teisingas teiginys kartais seka i klaidingo teiginio. 2) Įrodymo būdo paneigimas. Paneigiant įrodymo būd¹, nustatoma, kad i pateiktų argumentų tezė logikai neseka. Nurodoma, kad i pateiktų argumentų seka ne nagrinėja- moji, o kuri nors kita tezė. Įrodymo būdo paneigimas yra silpniausias paneigimas. Asmuo gali pasakyti teising¹ tezź, tik nemokėti jos įrodyti, nesurasti argumentų arba nemokėti argumentų sutvarkyti taip, kad i jų logikai sektų tezė. Ivedamų i tezės sekmenų paneigimas. Tai pats efektyviausias tezės paneigimo būdas. Jei nustatoma, kad teiginys (sekmuo), ivestas i tezės, klaidingas, tai ir pati tezė klaidinga. I teisingos tezės negali sekti klaidingi sekmenys. Tezė - p, sekmuo - q. pàq. q - kllaidingas, vadinasi p klaidingas. Paneigimu remiasi kritika ir savikritika.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1377
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved