CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
Kaip ir kiekvien¹ moksl¹, taip ir logik¹ sudaro visa eilė teorijų. Pagrindinė logikos teorija yra teiginių teorija. Teiginių teorija svarbi tuo, kad jos dėsningumai galioja ir kitose logikos teorijose.
Teiginių logika yra logikos teorija, aikinanti teiginių ryius, gaunamus loginių konstantų ne, ir, arba, :jei ,tai, jei ir tik jei , tai pagalba.
Teiginiu vadinamas bet koks sakinys, kuris yra arba teisingas arba klaidingas. Kalbiniai teiginiai gali turėti įvairiausias reikmes: jie gali būti tikėtini, neapibrėti, galimi, norimi, laukiami ir pan. - neisemiama nekamosios kalbos įvairovė. Teiginių logikoje teiginiai turi tik dvi reikmes jie gali būti arba teisingi arba klaidingi. Teisingumas ir klaidingumas vadinami teiginio reikmėmis.
Teiginių pavyzdiai: Vilnius yra Lietuvos sostinė, Dabar diena ir pan.
Loginiai teiginiai skiriasi nuo gramatinių sakinių. Ne visi nekamosios kalbos sakiniai gali būti laikomi teiginiais, nes ne visi gramatiniai sakiniai gali būti teisingi arba klaidingi. Tarkime, klausiamieji sakiniai nėra nei teisingi nei klaidingi. Kaip gyveni?. Tegalima kalbėti, ar klausimas keliamas teisingai ar klaidingai. Ar Veneroje populiarus Repas? Klausimas keliamas neteisingai, nes jis suponuoja: a) Veneroje yra protingos būtybės, b) jos ino Rep¹, c) venerėčiai muzikuoja. Tiesa yra tai, kad Repas negali būti atliekamas Veneroje.
Nėra teisingi nei klaidingi ir skatinamieji, liepiamieji sakiniai: Siek iminties, Nepasiduok tinguliui, Noriu namo. Čia reikiami mogaus norai, nuotaikos, jausmai ir pan. Teiginių logika į tai visai nekreipia dėmesio. Tačiau klausiamųjų, skatinamųjų, liepiamųjų sakinių loginė analizė visai galima. Klausimus, komandas, vertinimus tiria atitinkamos logikos sritys, su kuriomis susipainsime vėliau.
Logikoje teiginiais laikomi tiesioginiai sakiniai. Tiesioginiuose sakiniuose tvirtinama, ar yra kakas ar nėra, ar objektai turi ar neturi tam tikrų poymių. Tiesioginiuose sakiniuose nurodoma, ar yra tam tikri faktai ar jų nėra. Tokie tiesioginiai sakiniai yra arba teisingi arba klaidingi, todėl jie ir yra teiginiai.
Teiginių logikoje teiginys nedalomas į jokias sudėtines dalis. Jis nagrinėjamas kaip nedaloma visuma. Atskirus teiginius logikoje ymime maosiomis abėcėlės raidėmis: a, b, c, d. Kiekvien¹ atskir¹ teiginį ymime atskira raide.
Vilnius Lietuvos sostinė a,
Dabar diena b.
Pakartojimui
K¹ vadiname teiginiu?
Kokie gramatiniai sakiniai nelaikomi teiginiais, o kokie laikomi?
Ar teiginiai skaidomi į dalis?
Pratimai
Kurie i pateiktų sakinių yra loginiai teiginiai?
Tegul saulė Lietuvoj tamsumas praalina (V. Kudirka)
Kiek dabar valandų?
Kokia grai iandien diena
Profesionalumas yra karjeros pagrindas
2. LOGINIS NEIGIMAS
Loginis neigimas ymimas odiais ne, nėra, netiesa, kad , klaidinga, kad . Teiginio Auditorijoje yra studentai neigimas reikiamas taip:
Auditorijoje nėra studentų.
Klaidinga, kad auditorijoje yra studentai.
Netiesa, kad auditorijoje yra studentai.
ie teiginiai lygiaverčiai. nekamojoje kalboje neigimas gali būti reikiamas dar kitais odiais: be, iskyrus ir pan. Teiginys mogus buvo be lietsargio lygiavertis teiginiu mogus buvo pamirźs lietsargį.
Formalioje logikoje neigimas ymimas simboliu brūkniu, kuris dedamas vir teiginio. Paymėjus teiginių raide p, jo neigimas ymimas p ir skaitomas taip: ne p; netiesa, kad p; klaidinga, kad p.
Kyla klausimas, koks yra santykis tarp pradinio teiginio p ir jo neigimo p teisingumo poiūriu. Tuo tikslu sudaroma teisingumo lentelė.
p p
kambaryje yra kėdė kambaryje nėra kėdės
teisinga klaidinga
klaidinga teisinga
Trumpumo dėlei loginio neigimo teisingumo lentelė pateikiama sekančiai:
p p
t k
k t
Raidės t ir k lentelėje yra teiginių teisinga ir klaidinga enklai. I lentelės matome, kad jei pradinis teiginys p teisingas, tai jo neigimas p klaidingas; ir atvirkčiai, jei teiginys p klaidingas, tai p teisingas. Jei teiginys Kambaryje yra kėdė teisingas, tai jo neigimas Kambaryje nėra kėdės klaidingas; jei teiginys Kambaryje yra kėdė klaidingas, tai jo neigimas Kambaryje nėra kėdės teisingas.
Teisingumo lentelės dar kitaip vadinamos teisingumo matricomis. Jas vadinsime tiesiog matricomis.
Dvigubas neigimas lygiavertis teigimu. is teiginys vadinamas dvigubo neigimo dėsniu. Jis uraomas taip: p ~ p.
Inagrinėkime i¹ iraik¹. J¹ sudaro teiginys p, io teiginio neigimas p , teiginio p neigimas p ir enklas ~, reiki¹s lygiavertikum¹ (ekvivalentikum¹). p reikia suprasti taip: netiesa, kad p teisingas; netiesa, kad p klaidingas; klaidinga, kad p klaidingas.
Vis¹ iraik¹ p p skaitoma taip: teiginys Netiesa, kad ne p lygiavertis teiginiui p.
Logikos dėsnis yra visuomet teisingas teiginys. Jei iraika visuomet teisinga, tai kintamuosius pakeitus konkrečiais teiginiais, gausime ties¹. Dvigubo neigimo dėsnyje kintam¹jį p reikia pakeisti kokiu nors konkrečiu teiginiu, paliekant nepakitusius dvigub¹ neigim¹ ir lygiavertikumo enkl¹, nes jie yra loginiai pastovūs dydiai. Pakeitź p teiginiu Medus yra saldus, iraik¹ p ~ p skaitoma taip: teiginys Netiesa, kad medus yra nesaldus lygiavertis teiginiu Medus yra saldus. Tai teisinga. Pakeitus p teiginiu E studijuoja vadyb¹, iraika p ~ p skaitoma: teiginys Netiesa, kad E nestudijuoja vadybos lygiavertis teiginiui E studijuoja vadyb¹. Tai taip pat teisinga. Vadinasi, iraikoje p ~ p kintam¹jį p galima pakeisti bet kokiu konkrečiu teiginiu, vis tiek iraika bus teisinga. Taip yra todėl, kad i iraika yra logikos dėsnis.
Logikos dėsniai dar kitaip vadinami bendrareikmėmis iraikomis. Bendrareikmė tai visuomet teisinga iraika.
Patikrinti, ar iraika yra logikos dėsnis galima grynai loginėmis priemonėmis. Reikia iraikai sudaryti teisingumo lentelź. Dvigubo neigimo dėsnio teisingumo lentelė yra tokia:
p p p ~ p
t k t t
k t k t
Teisingumo lentelź (teisingumo matric¹) sudaro eilutės ir stulpeliai. Virutinėje eilutėje ymimi visi loginiai elementai, sudarantys iraik¹. Dvigubo neigimo dėsnį sudaro: teiginys p, jo neigimas p , teiginio p neigimas p ir lygiavertikumo tarp p ir p nustatymas. Eilučių matricoje yra dvi, nes pradinis teiginys yra vienas teiginys p. Pirmame matricos stulpelyje paymėta, kad teiginys p gali būti teisingas arba klaidingas. Antrame stulpelyje nustatoma p . I loginio neigimo inome, kad jei teiginys p teisingas, tai jo neigimas p klaidingas, jei p klaidingas, tai jo neigimas p teisingas. Trečiame stulpelyje p reikmė. Vėl taikome loginio neigimo taisyklź, nes p yra p neigimas. Taigi, jei p klaidingas, tai p teisingas, ir jei p teisingas, p klaidingas. Paskutiniame stulpelyje nustatomas p ~ p teisingumas. Trečiame ir pirmame stulpeliuose paymėtos teiginių p ir p teisingumo reikmės. ių stulpelių pirma eilutė vienoda reikmė teisinga. Skaitome : reikmė teisinga lygiavertė reikmei teisinga. Tai tiesa. itai uraome paskutinio stulpelio virutinėje eilutėje. Trečio ir pirmo stulpelio antra eilutė taip pat vienoda klaidinga. Tai tiesa ir itai uraome paskutinio stulpelio antroje eilutėje. Vadinasi, jei du teiginiai vienodi savo teisingumo reikmėmis, tai jie lygiaverčiai.
I matricos matome, kad iraika p ~ p visais atvejais teisinga (tokių atvejų tėra du). Kadangi p visuomet lygiavertika p, tai dvigub¹ neigim¹ galima nubraukti. Trigubas neigimas lygiavertis neigimui ~ p . Jei teiginyje yra lyginis neigimų skaičius, tai juos visus galima nubraukti, nes jie lygiaverčiai teigimui. Jei teiginyje nelyginis neigimų skaičius, tai jie visi lygiaverčiai vienam neigimui.
Loginis neigimas taikomas loginėje gramatinių sakinių analizėje. Tarkime, turime sakinį S meluoja, kad draugauja su K iame sakinyje ireiktos dvi mintys ir būtų netikslu teigti, kad viena j¹ priklauso pagrindiniam sakiniui, kita alutiniam. Tos dvi mintys yra:
Logikai ianalizavź gauname sakinį: S teigia, kad jis draugauja su K, ir S nedraugauja su K.
Pakartojimui
Kokiais odiais reikiamas loginis neigimas ir kaip jis simbolikai ymimas? (ne, nėra, netiesa, kad , klaidinga, kad )
1. Pateikite ių teiginių neigimus ir nustatykite jų teisingum¹:
a) Kiekvienas kūnas turi masź.
b) Lietuvių kalbos veiksmaodiai kaitomi laikais.
c) Logika tiria mogaus jausmus.
Visi teiginiai skirstomi į paprastus ir sudėtinius.
Paprastu teiginiu vadinamas teiginys, kuris į jokius kitus teiginius neskaidomas.
Sudėtiniu teiginiu vadinamas teiginys, sudarytas i kelių paprastų teiginių, sujungtų loginėmis jungtimis.
Loginių jungčių yra keturios: ir; arba; jei , tai; jei ir tik jei , tai. iomis jungtimis paprastus teiginius Namas turi stog¹, Sienoje yra durys jungiame į tokius sudėtinius:
Namas turi stog¹ ir sienoje yra durys.
Namas turi stog¹ arba sienoje yra durys.
Jei namas turi stog¹, tai sienoje yra durys.
Jei ir tik jei namas turi stog¹, tai sienoje yra durys.
Paprasto teiginio teisingumas nustatomas ne loginiu būdu, o patyrimu, stebėjimu, eksperimentu. Sudėtinio teiginio teisingumas nustatomas loginėmis priemonėmis. Sudėtinio teiginio teisingumo reikmė priklauso:
nuo jį sudarančių paprastų teiginių teisingumo reikmių;
nuo jį sudarančių loginių jungčių pobūdio.
Konjunkciniu teiginiu vadinamas sudėtinis teiginys, sudarytas i kelių paprastų teiginių, sujungtų logine jungtimi ir.
Teiginys iandien dangus apniukźs ir lyja lietus yra konjunkcinis ir sudarytas i dvejų paprastų teiginių: iandien dangus apniukźs (p) ir Lietus lyja (q). Turime p ir q. Jungtį ir paymime simboliu (takas), gauname i¹ konjunkcijos iraik¹:
p q.
Trumpumo dėlei konjunkcinį teiginį vadinsime tiesiog konjunkcija, o teiginius p ir q konjunkcijos nariais.
Konjunkcijos narius galima sukeisti vietomis. Ar pasakysime p ir q, ar q ir p, nuo to dalyko esmė nepasikeis.
Konjunkcij¹ gali sudaryti ne tik du teiginiai, bet ir daugiau paprastų teiginių. Teiginys Studentai A, B, C ir D studijuoja informatik¹. io teiginio struktūra: p ir q ir r ir s.
T. y. p q r s. Kiek paprastų teiginių besudarytų konjunkcij¹, pagrindinis santykis konjunkcijoje yra santykis tarp dviejų teiginių. Todėl teiginį p q r s pertvarkius į (p q) (r s), turėsime du konjunkcijos narius, kurių kiekvienas taip pat konjunkcinis teiginys.
Konjunkcinio teiginio teisingumas priklauso nuo jį sudarančių paprastų teiginių teisingumo reikmių.
Nustatysime konjunkcijos teisingumo s¹lygas.
p q p q
Namas turi stog¹. Sienoje yra durys. Namas turi stog¹ ir sienoje yra durys.
teisinga teisinga teisinga
teisinga klaidinga klaidinga
klaidinga teisinga klaidinga
klaidinga klaidinga klaidinga
Konjunkcijos matrica atrodys taip:
p q p q
t t t
t k k
k t k
k k k
Pirmuose dviejuose stulpeliuose paymėti visi galimi paprastų teiginių teisingumo ir klaidingumo atvejai. Tokių atvejų tebus keturi: 1) p teisingas, q teisingas; 2) p teisingas, q klaidingas; 3) p klaidingas, q teisingas; 4) p klaidingas, q klaidingas.
Pirma eilutė po brūkniu: teiginys p teisingas, teiginys q teisingas konjunkcija p q teisinga (ir t.t. perskaityti matric¹).
Konjunkcijos taisyklė: konjunkcija teisinga tik tada, kai teisingi visi jos nariai.
Konjunkcija Namas turi stog¹ ir sienoje yra langas teisingas tik tuomet, kai namas turi stog¹ ir sienoje tikrai yra langas.
Panagrinėkime
nekamojoje kalboje konjunkcija reikiama ne tik odiu ir. Natūrali kalba labai turtinga. Daugeliu atveju loginiu poiūriu jungčiai ir lygiaverčiai ie gramatiniai jungtukai: o, bet, tačiau, nors.
ie teiginiai loginiu poiūriu lygiaverčiai: Algis dar paskaitoje ir eis į pasimatym¹ su Aiste.
¾ ¾ o ¾ ¾
¾ ¾ bet ¾ ¾
¾ ¾ nors ¾ ¾
¾ ¾ tačiau ¾ ¾
Visi ie teiginiai teisingi tik tada, kai teisingi paprasti juos sudarantys teiginiai. Kartais konjunkcija sudaro odis kuris. Jis susitiko draug¹, kuris skubėjo į paskait¹ (galima pakeisti jungtuku ir).
Kalboje kartais konjunkcij¹ ireikia odis kuris. Prie namo stovėjo automobilis, panaus į Opelį ( , ir jis ). Konjunkcij¹ gali ireikti ir odis tik. Tik Petraitis neilaikė matematikos egzamino. Petraitis ilaikė, ir niekas kitas neilaikė.
¾ ¾ iskyrus ¾ ¾ (visi, iskyrus )
Konjunkcij¹ taip pat ireikia gramatiniai jungtukai nei, nei ; kaip, , taip; tai , tai, ir pan.
Kad ir kokiomis kalbinėmis priemonėmis būtų ireikta konjunkcija, visais atvejais ji teisinga tik tada, kai teisingi visi jos nariai.
Pakartojimui
Kokį teiginį vadinama paprastu ir kokį sudėtiniu?
4. PRIETARAVIMO DĖSNIS
Tai vienas svarbiausiųjų logikos dėsnių. Jis uraomas taip:
Skaitome itaip: netiesa, kad teiginys p ir jo neigimas ne p yra kartu teisingi. Prietaravimo dėsnį dar galima nusakyti dar ir taip: teiginys negali būti ir teisingas ir klaidingas.
Iraik¹ sudaro teiginys p, jo neigimas p , teiginių p ir p konjunkcija, ios konjunkcijos neigimas. Iraik¹ pradedame skaityti nuo ilgojo brūknio, reikiančio p p neigim¹: netiesa, kad teiginys p ir jo neigimas ne p kartu yra teisingi.
Kadangi iraika yra logikos dėsnis, tai kintam¹j¹ p pakeitus kokiu nors konkrečiu teiginiu, visuomet gauname ties¹. Pakeitź p teiginiu, tarkime, Studentas S mokosi vadybos fakultete, iraik¹ skaitome sekančiai: netiesa, kad teiginys Studentas S mokosi vadybos fakultete ir jo neigimas Studentas S nesimoko vadybos fakultete yra kartu teisingi. Akivaizdu, kad negali būti taip, kad kas nors studijuotų VGTU ir kartu jame nesimokytų.
Norėdami patikrinti, ar iraik¹ yra logikos dėsnis, sudarome jos matric¹:
p p p p
t k k t
k t k t
Pirmame matricos stulpelyje paymėta, kad teiginys p gali būti teisingas arba klaidingas. Antrame stulpelyje nustatoma p reikmė: jei p teisingas, tai ne p klaidingas, jei p klaidingas, tai ne p teisingas. Trečiame stulpelyje nustatomas konjunkcijos p p teisingumo reikmė. inoma, kad konjunkcija teisinga tik tuomet, kai teisingi visi jos nariai. Pirmoje eilutėje p teisingas, bet p klaidingas, todėl konjunkcija p p klaidinga. Antroje eilutėje p klaidingas, p teisingas, todėl ir konjunkcija p p taip pat klaidinga. Paskutiniame lentelės stulpelyje nustatoma teisingumo reikmė. Remiamės loginio neigimo taisykle. Kadangi, yra iraikos p p neigimas, tai iraikai p p esant klaidingai, jos neigimas yra teisingas. Neigiant tai, kas yra klaidinga (trečio stulpelio pirma ir antra eilutė), gauname reikmź teisinga (ketvirtojo stulpelio pirma ir antra eilutės). Taigi, iraika yra visuomet teisingas teiginys.
Atkreipiame dėmesį į tai, kad iraika p p visuomet yra klaidinga Taigi, jei mūsų mintys įgaus i¹ form¹, tiesos neprieisime. Teiginys Studentas S mokosi vadybos fakultete ir studentas nesimoko vadybos fakultete klaidingas.
Teiginiai p ir p vadinami prietaraujančiais Du teiginiai vienas kitame prietarauja, jei nėra teiginio, kuris patvirtintų juos abu. Logikoje nėra teiginio, kuris patvirtintų ir p ir ne p.
Prietaravimo dėsnis draudia apie objekt¹ m¹styti prietaringai. Jis nurodo, kad negalima tuo pat metu ir tuo pačiu atvilgių k¹ nors apie objekt¹ teigti ir t¹ patį neigti. Negalima suderinti teiginio ir to paties teiginio neigimo. Tai reikia, kad realios tikrovės įvykiai yra neataukiami. Tikrovė nepermaldaujamai vienkartika ( arba yra, arba nėra - ir viskas).
Visai kas kita virtualinėje tikrovėje Gal todėl ji taip magikai traukia nebrandias (vadinasi besikratančias atsakomybės) asmenybes. Virtualinė tikrovė ontologikai immorali (lot. im ne). Gal čia ir glūdi jos destruktyvaus poveikio mogui itakos
Prietaravimo dėsnis yra vienas pagrindinių logikos dėsnių, kuriuo privalu visuomet vadovautis savo samprotavimuose.
Prietaravimo dėsnį galima taikyti tik vartojant teiginius p ir p vienu ir tuo pačiu poiūriu, viena ir ta pačia prasme. Jei teiginį p vartosime vienu poiūriu, o jo neigim¹ p - kitu poiūriu, tai prietaravimo dėsnis tokių teiginių atvilgiu negalios. Tarkime, pagal prietaravimo dėsnį negali būti laikomi kartu teisingais teiginiai M yra kambaryje ir M nėra kambaryje. Jei kas nors sako, kad vis tik galima būti kambaryje ir kartu nebūti jame (pavyzdiui, gulėti kambaryje ant sofos ir svajonėmis nuklysti į Paryių ), tai akivaizdu, kad teiginiai M yra kambaryje ir M nėra kambaryje vartojami skirtingomis prasmėmis. Logika reikalauja, kad samprotavimuose vienas ir tas pats teiginys turi būti vartojamas viena ir ta pačia prasme. į reikalavim¹ visuomet reikia prisiminti diskusijoje, sekti, kad io dėsnio grietai laikytųsi ir oponentas.
Prietaravimo dėsnis atspindi tam tikrus (net ontologinius) tikrovės bruous mūsų m¹styme. Tai reikia, kad tikrovės objektai negali kartu ir egzistuoti ir neegzistuoti, turėti kokias nors savybes it jų neturėti. Ji neataukiamai vienkartika.
5. DISJUNKCIJA
Disjunkcija ireikiama logine jungtimi arba.
Disjunkciniu teiginiu vadinamas sudėtinis teiginys, sudarytas i kelių paprastų teiginių, sujungtų logine jungtimi arba.
Teiginys Į laboratorij¹ uėjo studentas M arba į laboratorij¹ uėjo studentas N yra disjunkcinis, sudarytas i dviejų paprastų teiginių: Į laboratorij¹ uėjo studentas M (p), Į laboratorij¹ uėjo studentas N (q).
Turime: p arba q.
Jungtį arba ymime simboliu V. Taigi, disjunkcijos formulė tokia:
p V q.
Teiginys p ir teiginys q vadinami disjunkciniais. Disjunkcinį teiginį trumpumo dėlei vadinsime tiesiog disjunkcija.
Disjunkcijos, kaip ir konjunkcijos, narius galima sukeisti vietomis:
p V q lygiavertika q V p.
Atskiri disjunkcijos nariai tai alternatyvos. Alternatyva yra vienas galimų atvejų. Teiginį p V q sudaro alternatyva p ir alternatyva q. Disjunkcij¹ gali sudaryti ne tik du, bet ir daugiau paprastų teiginių, t.y. alternatyvų gali būti dvi arba daugiau. Egzamin¹ galima ilaikyti arba penketui arba eetui arba . į teiginį sudaro keli disjunkciniai teiginiai. ( ) Kad ir kiek paprastų teiginių sudarytų disjunkcinį teiginį, pagrindinis santykis disjunkcijoje yra santykis tarp dviejų teiginių (alternatyvų).
Jungtis arba turi dvi reikmes griet¹j¹ ir silpn¹j¹. Priklausomai nuo to skiriamos dvi disjunkcijos rūys grietoji disjunkcija ir silpnoji disjunkcija.
Grietojoje disjunkcijoje i kelių galimų atvejų įvykdomu laikomas tik vienas.
Grietoji disjunkcija ymima simboliu V . Grietosios disjunkcijos matrica yra tokia:
p q p V q
t t k
k t t
k k k
I matricos matome, kad grietoji disjunkcija teisinga tada, kai teisingas yra tik vienas jos narys.
Panagrinėkime klasikinį pavyzdį: mėtant monet¹ į virų, Ikris herbas arba skaičius. i¹ disjunkcij¹ patikrinsime teisingumo lentele:
p q p V q
Ikris herbas Ikris skaičius Ikris herbas arba skaičius
t t k
k t t
k k k
Herbas ir skaičius abu i karto negali ikristi (reikmė klaidinga paskutinio stulpelio pirmoje eilutėje). Gali būti, kad ikrinta herbas, o skaičius neikrinta (reikmė teisinga paskutinio stulpelio antra eilutė). Gali būti taip, kad herbas neikrinta, o skaičius ikrinta (reikmė teisinga trečio stulpelio trečioje eilutėje). Galų gale negali būti taip kad neikrinta nei herbas nei skaičius (reikmė klaidinga ketvirtoje eilutėje).
Anksčiau pateiktas teiginys Egzamin¹ galima ilaikyti arba penketui arba eetui yra grietoji disjunkcija, nes, egzamin¹ ilaikius, galima gauti tik vien¹ vertinim¹: arba
Grietoji disjunkcija reikia: teisingas tik p arba tik q.
Silpnojoje disjunkcijoje i kelių galimų atvejų įvykdomu laikomas vienas, tačiau numatoma, kad gali būti įvykdomi ir kiti atvejai. Silpnoji disjunkcija ymima enklu V (be tako viruje).
Silpnosios disjunkcijos matrica yra:
p q p V q
t t t
k t t
k k k
Tarkime, laikratyje ispausdintas tokio pobūdio skelbimas: Akcinei bendrovei reikalingas vadybininkas, turintis aukt¹jį universitetinį isilavinim¹ arba didelį praktinį patyrim¹. Panagrinėkime, kokie asmenys patenkins iame skelbime suformuluotas s¹lygas. Jei asmuo, padavźs pareikim¹ vietai uimti, turės aukt¹jį universitetinį isilavinim¹ ir didelį praktinį patyrim¹, jis geriausiai atitiks pateiktas s¹lygas (reikmė teisinga paskutinio stulpelio pirmoje eilutėje). Jei jis turės aukt¹jį universitetinį isilavinim¹, bet neturės didelio praktinio stao, jis taip pat atitiks skelbimo s¹lygas (reikmė teisinga antroje eilutėje). Jei is asmuo neturės auktojo universitetinio isilavinimo, bet turės didelį sta¹, jis irgi galės pretenduoti uimti viet¹ (reikmė teisinga trečioje eilutėje). Ir, pagaliau, jei jis neturės nei diplomo nei stao, tai skelbime nurodytų s¹lygų neatitiks (reikmė klaidinga ketvirtoje eilutėje).
Silpnosios disjunkcijos dėsnis: silpnoji disjunkcija klaidinga tik tada, kai klaidingi visi jos nariai.
p q p q
t t t
k t t
k k t
Skaitome. Pirma eilutė: i teisingo antecendento p seka teisingas konsekventas q, implikacija p q teisinga. Taip ir būna samprotavimuose: kai turime teising¹ teiginį p ir i jo ivedame kit¹ teising¹ teiginį q, tai reikia, kad mūsų samprotavimo būdas teisingas.
Antra eilutė: i teisingo antecendento p seka klaidingas konsekventas q, implikacija p q klaidinga. Jei kas nors i teisingo teiginio iveda klaiding¹ teiginį, tai jo samprotavimo būdas klaidingas. I teisingo teiginio negali sekti klaidingas teiginys. Jei i teisingų teiginių būtų galima logikai ivesti klaidingus, tai mes nesuprastume vienas kito. Nesusikalbėtume.
Trečia eilutė: i klaidingo antecendento p seka teisingas konsenventas q, implikacija p q teisinga. Pradedantiesiems i implikacija atrodo neįtikėtina. Ar gi galima i klaidingo teiginio logikai ivesti teising¹ teiginį. Tam, atrodytų, prietarauja sveikas protas. Pasirodo galima. Logika neprietarauja sveikam protui. Ji eina kartu su juo, bet toliau.
Tarkime turime samprotavim¹:
Molis maistingas
Pyragaitis ikeptas i molio
Vadinasi, pyragaitis maistingas
Nors iame samprotavimuose prielaidos Molis yra maistingas ir Pyragaitis ikeptas i molio yra klaidingos, ivada Pyragaitis maistingas teisinga ir yra ivesta visikai logikai. Vadinasi, i klaidingų teiginių galima ivesti teisingus teiginius, ir iuo atveju implikacija turi būti laikoma teisinga. Sie Formalus loginis teisingumas yra būtinas, tačiau ne visuomet pakankamas. Todėl teisingų teiginių ivedimas i klaidingų teiginių yra ne dėsningas, bet atsitiktinis reikinys. Todėl (dėmesio!) logika negali nurodyti, kada i klaidingų teiginių gausime teisingus teiginius.
Ketvirta eilutė: i klaidingo antecendento p seka klaidingas konsenventas q, implikacija p q teisinga. is atvejis pradedantiesiems taip pat danai kelia nuostab¹. Tačiau dalykas čia paprastas. Kai i klaidingo teiginio p ivedame klaiding¹ teiginį q, tai samprotaujame teisingai ar ne? inoma, kad gerai (teisingai). I klaidingų teiginių ir turi sekti klaidingi teiginiai. Jei, mogau, laikaisi klaidingų nuostatų, tai jos ir turi tave nuvesti klystkeliais! Tai teisinga.
Trumpiau implikacijos matric¹ galima nusakyti taip:
i teisingo seka teisingas implikacija teisinga;
i teisingo seka klaidingas implikacija klaidinga;
i klaidingo seka teisingas implikacija teisinga;
i klaidingo seka klaidingas implikacija teisinga.
p (q p),
kuri skaitoma taip: jei p, tai i q seka p. Kitaip tariant, jei turime teising¹ teiginį p, tai jis seka i bet kokio teiginio q (teisingo arba klaidingo).
Panagrinėkime teiginį: Jei mūsų giminaitis skursta, tai mes jam padedame. Patikrinkime į teiginį implikacijos matrica, nustatydami, kada mes įvykdome savo priedermź giminei.
Pirma eilutė: p teisingas (mūsų giminaitis skursta), q teisingas (mes jį paremiame). Implikacija ( ) teisinga, mūsų pareiga įvykdyta.
Antra eilutė: p teisingas (mūsų giminaitis skursta), q klaidingas (mes jam nepadedame). Implikacija klaidinga mes savo pareigos neįvykdėme.
Trečia eilutė: p klaidingas (mūsų giminaitis neskursta), q teisingas (mes jį paremiame). Implikacija teisinga (mes paremiame giminaitį). Juk niekas nedraudia, tarkime, k¹ nors padovanoti giminei.
Ketvirta eilutė: p klaidingas (giminaitis pasiturinčiai gyvena), q klaidingas (mes jo niekaip neremiame). Implikacija teisinga, mūsų įsipareigojimas giminei nesulauytas.
Daniausia, kaip matėme, naudojama materialioji implikacija (joje neatsivelgiama nei į prieastinius, nei į būtinus ar kokius nors kitus antecendento ar konsekvento ryius). Kadangi (materialioje) implikacijoje abstrahuojamasi nuo visų prasminių ryių, antecendentas ir konsekventas nagrinėjami tik jų teisingumo poiūriu, tai materialiojoje implikacijoje jungtimi jei , tai galima jungti bet kokius teiginius. Svarbu tik tai, kad teiginiai būtų prasmingi, nors jie gali priklausyti ir skirtingiausioms sritims.
tai, tarkime, teiginiai, i paiūros prietaraujantys sveikam protui:
Jei 2 x 2 = 4, tai ugnis karta.
Jei 2 x 2 = 4, tai ugnis alta.
Jei 2 x 2 = 5, tai ugnis karta.
Jei 2 x 2 = 5, tai ugnis alta.
ių teiginių antecendentai ir konsekventai priklauso skirtingoms objektų sritims, tačiau i jų sudaryti teiginiai nėra beprasmiki ( ). Trys teiginiai yra teisingi. Klaidingas tėra tik antras teiginys (jo konsekventas klaidingas). Čia visai nesvarbu ar antecendentai ir konsekventai susijź kokiais nors ryiais. Jei atsivelgiama tik į antecendento ir konsekvento ryį teisingumo poiūriu, tai implikacine jungtimi jei , tai galime jungti teiginius, priklausančius skirtingiausioms sritims. Tokie atvejai pasitaiko ir moksluose ( ). O nekamojoje kalboje tai sutinkame netgi neretai.
Pvz., Jei Sovietų S¹junga savanorikai suteiktų Lietuvai laisvź, tai jūros idiūtų. iame teiginyje antecendentas ir konsekventas paimti i skirtingų sričių. Jūros negali idiūti vadinasi konsekventas klaidingas. Tam, kad implikacija būtų teisinga, klaidingas turi būti ir antecendentas. iuo teiginiu pasakoma, kad Sovietų S¹junga niekad laisvanorikai nepaleistų Lietuvos ji pirmiausia turėjo subyrėti.
Teiginius, priklausančius skirtingoms sritims, implikacijoje galima susieti taip pat jungtimi ir, arba. Tarkime: Panelė grai ir vynas saldus.
Pakartojimui
Kokį teiginį vadiname implikacija?
8. LOGINIS EKVIVALIKUMAS (LYGIAVERTIKUMAS)
Du teiginiai, sujungti logine jungtimi jei ir tik jei , tai vadinami ekvivalentikais arba lygiaverčiais.
Loginį lygiavertikum¹ ymime enklu ~. Iraika
p ~ q
skaitoma dvejopai: 1) jei ir tik jei p, tai q;
2) p ekvivalentikas (lygiavertikas) q.
Teiginius Visi konjunkcijos nariai teisingi ir Konjunkcija teisinga sujungus jungtimi jei ir tik jei , tai, gausime loginį lygiavertikum¹: Jei ir tik jei visi konjunkcijos nariai teisingi, tai konjunkcija teisinga.
Loginio lygiavertikumo matrica tokia:
p q p ~ q
t t t
k t k
k k t
Pirma eilutė: p teisingas, q teisingas. Teiginys Teisingumas lygiavertis teisingumui teisingas.
Antra eilutė: p teisingas, q klaidingas. Teiginys Teisingumas lygiavertis klaidingumui klaidingas.
Trečia eilutė: p klaidingas, q teisingas. Teiginys Klaidingumas lygiavertis teisingumui klaidingas.
Ketvirta eilutė: p klaidingas, q klaidingas. Teiginys Klaidingumas lygiavertis klaidingumui teisingas.
Loginio lygiavertikumo taisyklė tokia: du teiginiai logikai lygiaverčiai, jei jų teisingumo reikmės vienodos (abu teisingi arba abu klaidingi).
Teiginį Jei ir tik jei mūsų giminaitis skusta, tai mes jam padedame patikrinkime teisingumo lentele, nustatydami, kada i¹ priedermź įvykdome ir kada ne.
Pirma eilutė: p teisingas (mūsų giminaitis skursta), q teisingas (mes jam padedame). Teiginys Jei ir tik jei mūsų giminaitis skursta, tai mes jam padedame teisingas. Paadas įvykdytas.
Antra eilutė: p teisingas (mūsų giminaitis skursta), q klaidingas (mes jam nepadedame). Paadas neįvykdytas.
Trečia eilutė: p klaidingas (mūsų giminaitis skursta), q teisingas (mes jam padedame). Paadas neįvykdytas, nes mes buvome paadėjź padėti tik vienu atvejų, būtent, jei jis skurs.
Ketvirta eilutė: p klaidingas (mūsų paįstamas neskursta), q klaidingas (mes jam nepadedame). Paadas itesėtas.
Matome, kad loginis lygiavertikumas skiriasi nuo implikacijos. Implikacija teisinga ir trečioje eilutėje, o loginis lygiavertikumas toje eilutėje klaidingas.
Loginis lygiavertikumas tai implikacija abiem kryptimi.
( p ~ q) ~ [(p q) (q p)].
Skaitome taip: teiginys Jei ir tik jei p, tai q lygiavertis teiginiui I p seka q ir i q seka p.
Teiginys Jei ir tik jei produktas atitinka Europos S¹jungos standartus, tai jis yra auktos kokybės yra implikacija abiem kryptimis: Jei produktas atitinka Europos S¹jungos standartus, tai jis auktos kokybės, ir jei produktas auktos kokybės, tai jis atitinka Europos S¹jungos standartus.
nekamojoje kalboje loginis lygiavertikumas reikiamas įvairiais odių junginiais: tik tada, tada ir tik tada, tik tuo atveju ir pan. Kartais jungčiai jei , tai suteikiama jungties jei ir tik jei reikmė.
Inagrinėjź keturias logines jungtis, sudarysime bendr¹ jų teisingumo lentelź:
p q p q p V q p V q p q p ~ q
t t t k t t t
t k k t t k k
k t k t t t k
k k k k k t t
i matrica ko nors naujo nepateikia, čia tik vienoje vietoje pateikiamos visų loginių jungčių teisingumo s¹lygos. Konjunkcijos, disjunkcijos, implikacijos, loginio lygiavertikumo, taip pat loginio neigimo teisingumo s¹lygas būtina gerai inoti. Jų neinant, neįmanoma toliau studijuoti logikos dalyk¹.
Pakartojimui
Kokius teiginius vadiname logikai lygiaverčiais?
Ar pakistų loginė teiginių prasmė, jungtį jei , tai pakeitus jungtimi jei ir tik jei , tai:
9. SIMBOLINIO YMĖJIMO SISTEMOS
iuolaikinź formali¹j¹ (simbolinź) logik¹ kūrė įvairių alių mokslininkai. Todėl susiklostė skirtingos loginių veiksmų simbolinio ymėjimo tradicijos (sistemos). Tam, kad nepasimestume ioje sistematikos įvairovėje, būtina bent jau inoti jų enklinius skirtumus. tai būdingiausios enklų sistemos teiginių logikoje:
autoriai |
neigimas |
konjunkcija |
disjunkcija |
implikacija |
lygiavertikumas |
rederis Pirsas |
p ¢ |
p q |
p + q |
p q |
p º q |
Peanas Raselas |
~ p |
p q |
p V q |
p q |
p º q |
Hilbertas |
p |
p & q |
p V q |
p q |
p ~ q |
Lukasevičius |
N p |
K p q |
A p q |
C p q |
p q |
Kiti |
Ø p |
p Ù q |
Galime atkreipti dėmesį į ymaus lenko J. Lukasevičiaus sukurt¹ vadinam¹j¹ beskliaustź loginių veiksmų ymėjimo sistem¹. Tarkime, joje iraika p (p V q) uraoma taip: C p A p q. Iraika ( p ~ q) ~ [(p q) (q p)] uraoma p q K C p q C q p.
iuolaikinėje logikos literatūroje naudojamos įvairios loginių veiksmų simbolinio ymėjimo sistemos.
Pratimai
Iraika (p q) V ( p q) uraykite įvairių simbolinio ymėjimo sistemų enklais.
10. SUDĖTINIŲ TEIGINIŲ NEIGIMAS
Neigti galima ne tik paprastus, bet ir sudėtinius teiginius. Sudėtinių teiginių neigimo procedūra ta pati, kaip ir paprastų teiginių.
Konjunkcijos neigimas: (netiesa, kad p ir q).
Disjunkcijos neigimas: (netiesa, kad p arba q).
Implikacijos neigimas: (netiesa, kad i p seka q).
Lygiavertikumo neigimas: (netiesa, kad p lygiavertis q).
Panagrinėkime konjunkcijos neigim¹. Tarkime turime teiginį Netiesa, kad firmos A ir firmos B gaminių reklama yra teisinga. Ar tai reikia, kad abiejų firmų reklamos yra nepagrįstos? Ne, nereikia. Manyti, kad abi firmos meluoja, reiktų sudaryti iraik¹ ~ ( p q ). J¹ skaitome: teiginys Netiesa, kad p ir q lygiavertis teiginiui Ne - p ir ne - g1. Tačiau iraika ~ ( p q ) nėra logikos dėsnis. Tai rodo jos teisingumo matrica:
p q p q p q p q ~ ( p q )
t t k k t k k t
t k k t k t k k
k t t k k t k k
k k t t k t t t
i matrica sudaryta remiantis tuo, kas jau inoma. Turime du teiginius p ir q. Paraome visus galimus jų teisingumo ir klaidingumo atvejus. p ir q teisingumo reikmes ivedame, remdamiesi loginiu neigimu: jei p teisingas, tai p klaidingas, ir t.t. Teiginio p q teisingum¹ nustatome pagal p (pirmas stulpelis) ir q (antras stulpelis) teisingumo reikmes. Konjunkcija teisinga tik tada, kai teisingi visi jos nariai. yra p q neigimas. Jei p q teisingas, tai klaidingas, ir t.t. Teiginio p q reikmź nustatome pagal p (trečias stulpelis) ir pagal q (ketvirtas stulpelis) teisingumo reikmes, taikydami konjunkcijos taisyklź. Paskutiniame lentelės stulpelyje taikome lygiavertikumo taisyklź: du teiginiai lygiaverčiai, kai jų reikmės vienodos (abu teisingi arba abu klaidingi). Tačiau teiginiai ir p q antroje ir trečioje eilutėse nevienodi savo reikmėmis, o todėl ir nelygiaverčiai. Reikia, iraika p q ) nėra visuomet teisingas teiginys, todėl nėra logikos dėsnis. Todėl ir teiginio Netiesa, kad firmos A ir firmos B gaminių reklama yra teisinga negalime suprasti taip, kad abi reklamos melagingos. i teiginį reikia suprasti taip: firma A savo reklamoje arba firma B savo reklamoje sako neties¹ (arba abi sako netiesa, nes silpnojoje disjunkcijoje numatoma, kad ir abu atvejai gali būti realūs). Visa tai uraome:
p V q
i¹ iraik¹ skaitome: teiginys Netiesa, kad p ir q lygiavertis teiginiui Ne - p arba ne - q. Patikrinsime matrica.
p q p q p q p V q ~ ( p V q )
t t k k t k k t
t k k t k t t t
k t t k k t t t
k k t t k t t t
Paskutiniame matricos stulpelyje yra tik reikmė teisinga, vadinasi, duotoji iraika yra visuomet teisingas teiginys, t.y. logikos dėsnis. Vadinasi, konjunkcijos neigim¹ suprantame teisingai.
Panagrinėkime disjunkcijos neigim¹. Teiginys Netiesa, kad firmos A arba firmos B reklama yra teisinga reikia ne tai, kad firmos A reklama neteisinga arba firmos B reklama neteisinga, bet tai, kad A reklama neteisinga ir B reklama neteisinga:
~ ( p V q ).
Skaitome: teiginys Netiesa, kad p arba q lygiavertis teiginiui Ne p ir ne q.
Iraikos
~ ( p q ),
~ ( p q )
vadinamos de Morgano taisyklėmis[1]. Skaitome pirm¹j¹ taisyklź: konjunkcijos neigimas lygiavertis kiekvieno disjunkcijos nario neigimui. Skaitome antr¹j¹ taisyklź: disjunkcijos neigimas lygiavertis kiekvieno konjunkcijos nario neigimui.
Panagrinėkime implikacijos neigim¹. Jis suprantamas taip:
~ (p q )
Skaitome: iraika Netiesa, kad i p seka q, lygiavertė iraikai p ir ne - q.
Teiginys Netiesa, kad jei Sovietų S¹jungoje buvo socialistinė santvarka, tai joje buvo demokratija lygiavertis teiginiui Sovietų S¹jungoje buvo socialistinė santvarka ir joje nebuvo demokratijos.
Jau buvo nurodyta, kad lygiavertikumas yra implikacija abiem kryptim. Lygiavertikumo neigimas reikiamas taip:
~ [(p q) ].
Skaitome: iraika Netiesa, kad p lygiavertis q lygiavertė iraikai Jei i p seka q, tai netiesa, kad i q seka p.
Pakartojimui
Kaip reikiamas sudėtinių teiginių neigimas?
Pratimai
11. TEIGINIŲ FORMALIZAVIMAS
Remiantis tuo, k¹ inome apie logines jungtis ir loginį neigim¹, lengvai galime formalizuoti teiginius, t.y. urayti juos simbolių kalba.
Formalizuokime teiginį Jei nėra susitarimo, reguliuojančio aliavos kain¹, ir jei nėra sutarties, nurodančios aliav¹ teikiančio partnerio, tai firma pati gali rinktis partnerį ir mokėti u aliav¹ pasaulinės rinkos kainomis. Nustatysime sudėtinį teiginį sudarančius paprastus teiginius: Nėra susitarimo, reguliuojančio aliavos kain¹ ( p ); Nėra sutarties, nurodančios aliav¹ teikiančio partnerio ( q ); Firma pati gali rinktis partnerį ( r ); Firma gali pirkti aliav¹ rinkos kaina ( s ). Loginės jungtys isidėsto taip: jei ir , tai ir . Nagrinėjamo teiginio struktūra tokia:
p q ) ( r s )
Pakartojimui
Formalizuokite teiginius:
12. SUDĖTINIO TEIGINIO TEISINGUMO REIKMĖS NUSTATYMAS, INANT PAPRASTŲ TEIGINIŲ TEISINGUMO REIKMES
Kadangi sudėtinio teiginio teisingumas priklauso nuo jį sudarančių paprastų teiginių teisingumo reikmių, tai inant paprastų teiginių p, q, r teisingumo reikmes, lengvai galime nustatyti viso sudėtinio teiginio teisingumo reikmź. Taikomos neigimo, konjunkcijos, disjunkcijos, implikacijos, lygiavertikumo taisyklės.
Tarkime, kad teiginyje ( p q ) r teiginys p teisingas (t), q klaidingas (k) ir r klaidingas (k). Tai inant, lengva nustatyti viso sudėtinio teiginio ( p q ) r teisingumo reikmź. Pirmiausia p, q, r pakeičiame j¹ teisingumo reikmėmis. Kadangi p teisingas, tai jį pakeičiame reikme t (teisinga), q pakeičiame reikme k (klaidinga), r pakeičiame taip pat reikme k (klaidinga). Gauname:
( t k ) k.
Atliekame veiksm¹, nurodyt¹ skliaustuose. is veiksmas tai konjunkcija. Vienas konjunkcijos narys klaidingas, vadinasi, konjunkcija klaidinga. Tai ir uraome:
k k,
t,
nes, kai i klaidingo teiginio seka klaidingas teiginys, tai implikacija teisinga. Tad pagal turimas teisingumo reikmes sudėtinis teiginys ( p q ) r teisingas.
Nustatysime iraikos p ) q teisingumo reikmź, kai abu pradiniai teiginiai p, q klaidingi. Gauname:
( k ) k.
Taikome konjunkcijos taisyklź iraikos daliai . Kadangi abu konjunkcijos nariai klaidingi, tai konjunkcija klaidinga:
()k.
Taikome neigimo taisyklź. Neigiant klaidingum¹, gauname reikmź teisinga:
( t t ) k.
Dabar belieka taikyti implikacijos taisyklź. Kai i teisingo seka klaidingas, implikacija klaidinga:
k.
Vadinasi, iraika ( p ) q, kai p ir q klaidingi, yra klaidinga.
Inagrinėkime pavyzdį. Tėvas pasako teiginį: Jei sūnus nusiengs, jis bus griečiau ar velniau nubaustas. į teiginį sudaro trys paprasti teiginiai: Sūnus nusiengs (p), Jis bus griečiau nubaustas (q), Jis bus velniau nubaustas ( r ). Turime p ( q V r ). Kadangi iame tėvo teiginyje kalbama apie ateitį, tai, kai jis į teiginį pasako, jis dar nėra nei teisingas, nei klaidingas. Teisingu ar klaidingu jis taps po to, kai sūnus nusiengs ir tėvas jį baus ar nebaus. Tarkime sūnus nusiengė (p teisingas), tėvas jį grietai nubaudė (q teisingas), reikia velniai nenubaudė (r klaidingas). Gauname:
t ( t V k ).
t t.
t.
Vadinasi, kai sūnus nusiengė ir tėvas jį griečiau nubaudė, jo teiginys Jei sūnus nusiengs, jis bus griečiau ar velniau nubaustas tapo teisingas.
Tarkime, kad sūnus nusiengė (p teisingas), tačiau tėvas jo nenubaudė nei griečiau nei velniau, t.y. q klaidingas ir r klaidingas. Gauname:
t ( k V k ).
t k.
k.
Vadinasi, jei sūnus nusiengė, o tėvas jo nenubaudė nei grietai nei velniai, minėtas teiginys klaidingas.
Pratimai
13. LOGINIŲ JUNGČIŲ PAKEITIMAS
Jau inote, kad nepaisant to, kokiomis gramatinėmis priemonėmis teiginiai sujungti tarpusavyje, loginiu poiūriu jie tegali būti sujungti keturiomis loginėmis jungtimis. Tačiau pasirodo, kad vienas logines jungtis galima pakeisti kitomis. Galimi trys atvejai:
galima isiversti tik su konjunkcija ir neigimu;
galima isiversti tik su disjunkcija ir neigimu;
galima isiversti tik su implikacija ir neigimu.
Jungties jei ir tik jei , tai nepakanka ireikti kitoms jungtims. Panagrinėsime loginių jungčių pakeitim¹ konjunkcija ir neigimu.
Disjunkcijos pakeitimas konjunkcija ir neigimu:
( p V q ) ~
Skaitome: iraika p arba q lygiaverti iraikai Netiesa, kad ne p ir ne - q
Teiginys ALGOL yra kompiuterinė kalba arba MALGOL yra kompiuterinė kalba lygiavertis teiginiui Netiesa, kad ALGOL ne kompiuterinė kalba arba MALGOL ne kompiuterinė kalba. Teisingumo lentele lengva įrodyti, kad iraikos p V q ir lygiavertės.
Implikacijos pakeitimas konjunkcija ir neigimu:
( p q) ~ .
Skaitome: I p seka q lygiavertika Netiesa, kad p ir ne q.
Teiginys Jei gerai studijuosi, tai gausi stipendij¹ lygiavertis teiginiui Netiesa, kad jei gerai studijuosi, tai negausi stipendijos.
Ekvivalentikumo pakeitimas konjunkcija ir neigimu:
( p ~ q ) ~ ( ).
Skaitome iraika p lygiavertis q lygiavertė iraikai Netiesa, kad p ir ne - q, ir netiesa, kad q ir ne p.
i formulė ivedama taip. Jau inome, kad lygiavertikumas yra implikacija abiem kryptimis: ( p ~ q ) ~ [( p q ) ( q p )]. ioje iraikoje p q ir q p tereikia pakeisti konjunkcija ir neigimu, ir gauname lygiavertikumo pakeitim¹ konjunkcija ir neigimu.
Apvelgsime jungčių pakeitim¹ disjunkcija ir neigimu.
Konjunkcijos pakeitimas disjunkcija ir neigimu:
( p q ) ~ .
Skaitome: p ir q lygiavertika Netiesa, kad ne p arba ne q.
Teiginys odis stalas daiktavardis ir odis kėdė daiktavardis lygiavertis teiginiui Netiesa, kad odis stalas ne daiktavardis arba odis kėdė ne daiktavardis.
Implikacijos pakeitimas disjunkcija ir neigimu:
( p q ) ~ ( V q )
Teiginys Jei iandien ateisi, pavaiinsiu tave arbata lygiavertis teiginiui iandien neateisi arba pavaiinsiu tave arbata. nekamojoje kalboje implikacijos pakeitimas disjunkcija skamba kiek neįprastai, tačiau patikrinimas matrica rodo, kad toks pakeitimas visikai teisėtas.
Lygiavertikumo pakeitimas disjunkcija ir neigimu:
( p ~ q ) ~
Skaitome: iraika p lygiavertis q lygiavertė iraikai Netiesa, jog netiesa, kad ne p arba q, arba netiesa, kad ne q arba p.
i sudėtinga iraika ivedama taip. inoma, kad lygiavertikumas yra implikacija dviem kryptims. Implikacij¹ reikia pakeisti disjunkcija ir neigimu, o paskui konjunkcij¹ pakeisti disjunkcija ir neigimu.
Panagrinėsime loginių jungčių pakeitim¹ implikacija ir neigimu.
Konjunkcijos pakeitimas implikacija ir neigimu:
( p q) ~ .
Teiginys Studentas K yra vadybininkas, ir studentas L yra mechanikas lygiavertis teiginiui Netiesa, kad jei studentas K vadybininkas, tai studentas B ne mechanikas.
Disjunkcijos pakeitimas implikacija ir neigimu:
( p V q ) ~ ( q ) .
Tarkime praneta, kad apie 18 val. sporto salėje bus arba studentas A arba studentas B. Jei informacija teisinga, tai atėjź į sporto salź ~ 18 val. rasime arba student¹ A arba student¹ B.
Lygiavertikumo pakeitimas implikacija ir neigimu:
( p ~ q ) ~ .
Skaitome: iraika p lygiavertis q lygiavertė iraikai Netiesa, kad jei i p seka q, tai i q neseka p.
itaip vienos loginės jungtys pakeičiamos kitomis. Tačiau teorikai galima eiti dar toliau. Pasirodo, kad pakanka tik vieno loginio enklo, kad juo būtų galima pakeisti visas jungtis. Tas enklas vadinamas eferio trichu ir ymimas enklu½ Iraika p½q skaitoma: p nesuderinamas su q. Teiginys p nesuderinamas su q reikia, kad p ir q negali būti kartu teisingi, t.y. . Pagal de Morgano taisyklź, ~ ( V ). Disjunkcij¹ pakeitus implikacija, turime ( V ) ~ ( p ). Vadinasi,
p½q ~ ~ ( V ) ~ ( p ).
itaip i odio nesuderinama ivedėme konjunkcij¹, disjunkcij¹ ir implikacij¹. eferio trichas panaudojamas techninėje logikoje, kai loginius veiksmus atlieka kompiuteriai.
Neigimas ir loginės jungtys eferio trichu uraomos taip:
~ ( p½q ).
( p q ) ~ [(p½q) ½(p½q)].
( p V q ) ~ [(p½p) ½(q½q)].
( p q ) ~ [p ½(q½q)].
Nesuderinamumo veiksmas reikiamas matrica:
p q p ½q
t t k
k t t
k k t
Lygiai tokia pati yra iraikos matrica bei kitų iraikai p½q lygiaverčių teiginių matricos. Paskutinioji pateiktosios matricos eilutė nurodo, kad vienas klaidingas teiginys gali būti nesuderinamas su kitu klaidingu teiginiu. Tarkime, jei kakas tvirtina, kad Petras yra baigźs VGTU, o kitas sako, kad Petras yra baigźs VU, tai jie abu gali klysti, nes Petras gali būti baigźs Oksfordo universitet¹.
Pakartojimui
Kaip jungtys pakeičiamos konjunkcija ir neigimu?
Kaip jos pakeičiamos disjunkcija ir neigimu?
Kaip jos pakeičiamos implikacija ir neigimu?
Kas yra eferio trichas?
Pratimai
Iraikoje ( p q ) ( q p ) konjunkcij¹ pakeiskite disjunkcija.
Turime iraik¹ ( p V q ) r . Reikia:
a) implikacij¹ pakeisti konjunkcija. Gauname . Ar teisingai pakeista?
b) implikacij¹ pakeisti disjunkcija. Gauname V r. Ar teisingai pakeista?
14. DVEJYBIKUMAS
Loginių jungčių pakeitimas rodo, kad kiekvien¹ teiginių logikos iraik¹ galima pertvarkyti taip, kad j¹ sudarytų tik trys veiksmai: konjunkcija, disjunkcija ir neigimas. Veiksmai ir V vadinami dvejybikais, t. y. konjunkcija dvejybika disjunkcijai ir atvirkčiai.
Dvi iraikos vadinamos dvejybikomis, jei viena gaunama i kitos, kiekvien¹ veiksm¹ pakeitus dvejybiku veiksmu. Antai iraikos
( p q ) V r ir ( p V q ) r;
V ( r ) ir ( r V )
yra dvejybikos. Teisingumas ir klaidingumas taip pat dvejybiki (dualai). Nesikeičia tik neigimas jis vadinamas savaime dvejybiku.
Dvejybikumo principas teigia: jei dvi iraikos lygiavertės joms dvejybikos iraikos taip pat lygiavertės.
Pvz.: ~ ( V ). Pagal dvejybikumo princip¹ gauname: ~ ( ). Arba ~ ( p q ). I to seka, kad ~ ( p V q ).
Visuomet teisingo teiginio dualas yra visuomet klaidingas teiginys. Antai iraikos dualas yra iraika , kuri visuomet klaidinga.
Pakartojimui
Kada dvi iraikos vadinamos dvejybikomis?
K¹ teigia dvejybikumo principas?
Pratimai
Ar i iraikos ~ ( q ) pagal dvejybikumo princip¹ seka ~ ( V q )?
Ar i ( p V q ) r seka ( p q ) V r?
15. TEIGINIŲ LOGIKOS DĖSNIAI
Teiginių logikos dėsnių yra labai daug. Tai rodo, kad mogus turi didelź įvairovź priemonių tikrovei painti.
Pateiksime kai kuriuos teiginių logikos dėsnius, turinčius svarbesnź reikmź.
Dvigubo neigimo dėsnis:
~ p.
Dvigubas neigimas lygiavertis teigimui.
Prietaravimo dėsnis:
.
Teiginys negali būti kartu ir teisingas ir neteisingas. (Iraika p yra visuomet klaidinga. Stalas yra kambaryje ir stalo nėra kambaryje).
Negalimo trečiojo dėsnis:
p V .
Teiginys p teisingas arba jo neigimas ne p teisingas trečios galimybės nėra. Arba: kiekvienas teiginys arba teisingas arba klaidingas trečios galimybės nėra. (Tertium non datur).
I klaidingo teiginio seka bet kuris teiginys:
p ( q ).
Skaitome: jei p tai i ne p seka q. Kitaip tariant, jei turime teiginį p ir nustatome, kad jis klaidingas (), tai i seka bet kuris kitas teiginys q. I klaidingo seka bet kas.
Teisingas teiginys seka i bet kurio kito teiginio (teisingo arba klaidingo):
p ( q p ),
skaitome: jei p, tai i q seka p. Kitaip tariant, jei turime teising¹ teiginį p, tai jis seka i bet kokio teiginio q (teisingo arba klaidingo). (Antecendentas ir konsekventas).
Loginis ekvivalentikumas (lygiavertikumas):
Du teiginiai logikai lygiaverčiai, jei jų teisingumo reikmės vienodos (abu teisingi arba abu klaidingi).
p ~ q
Skaitome dvejopai: 1) jei ir tik jei p, tai q; 2) p ekvivalentikas q.
Jei ir tik jei visi konjunkcijos nariai teisingi, tai konjunkcija teisinga.
De Morgano taisyklės:
~ ( V ).
~ ( ).
Skaitome: teiginys Netiesa, kad p ir q lygiavertis teiginiui Ne p arba ne q. Ir: Netiesa, kad p arba q lygiavertis teiginiui Ne p ir ne q.
De Morgano taisyklės: 1) konjunkcijos neigimas lygiavertis kiekvieno disjunkcijos nario neigimui; 2) disjunkcijos neigimas lygiavertis kiekvieno konjunkcijos nario neigimui.
iuos dėsnius nagrinėjome jau ankčiau. Dabar pateiksiu naujų teiginių logikos dėsnių.
Suprastinimo dėsniai:
( p p ) ~ p.
( p V p ) ~ p.
Suprastinimo dėsniai įgalina ivengti tučiaodiavimo, betikslio tų pačių minčių kartojimo: kiek bekartotume t¹ patį teiginį p, jis logikai tera lygiavertis vienam teiginiui p. Kiek bekartosime A inau, A inau nieko naujo nepasakysime. Bet kaip kartais reikia kartoti ir kartoti Myliu tave, myliu tave kaip nelogika, bet svarbu Gyvenimas visuomet daugiau negu logika.
Kiti suprastinimo dėsniai:
( p teisingas teiginys ) ~ p.
( p klaidingas teiginys ) ~ klaidinga.
ie suprastinimo dėsniai ivedami i konjunkcijos taisyklės. Jei p reikmės neinome, o koks nors kitas teiginys teisingas, tai ių teiginių konjunkcija turi teiginio p reikmź. Vadinasi, dar reikia nustatyti, teisingas ar klaidingas teiginys p. Jei teiginio p reikmės dar neinome, bet inome, kad antrasis teiginys klaidingas, tai ių teiginių konjunkcija klaidinga. Tokiu atveju jau nebereikia nustatyti p reikmės.
( p V teisingas teiginys ) ~ teisinga.
( p V klaidingas teiginys ) ~ p.
( p teisingas teiginys ) ~ teisinga.
ie suprastinimo dėsniai sudaryti, remiantis disjunkcijos ir implikacijos teisingumo taisyklėmis.
Iskaidymo dėsniai:
p ~ [( p q ) V ( p )].
p ~ [( p V q ) ( p V )].
Skaitome pirm¹j¹ iraik¹: teiginys p lygiavertis teiginiui p ir q arba p ir ne q. Skaitome antr¹j¹ iraik¹: teiginys p lygiavertis teiginiui p arba q ir p arba ne q.
ie dėsniai parodo, kad prie teiginio p galima tam tikru būdu prijungti bet kurį kit¹ teiginį, nepakeičiant p teisingumo reikmės.
Teiginys Algis vaiuoja atostogauti lygiavertis teiginiui Algis vaiuoja atostogauti ir jo draugė vaiuoja atostogauti, arba Algis vaiuoja atostogauti ir jo draugė nevaiuoja atostogauti. Antruoju atveju teiginys Algis vaiuoja atostogauti lygiavertis teiginiui Algis vaiuoja atostogauti arba jo draugė vaiuoja atostogauti, ir Algis vaiuoja atostogauti arba jo draugė nevaiuoja atostogauti.
Remdamiesi grietosios disjunkcijos teisingumo taisykle, gauname dėsnį:
[( p V q ) p ] .
Skaitome: jei gali būti teisingas tik p arba tik q ir nustatyta, kad p teisingas, tai q klaidingas.
Pvz.: rytoj eisiu į paskaitas pėsčias arba vaiuosiu troleibusu. Nusprendiau vaiuoti troleibusu. Taigi pėsčias neisiu.
[( p V q ) ] q.
Skaitome: jei disjunkcija p V q teisinga ir p klaidingas, tai q teisingas.
Pvz.: tikrai inome, kad mus dominanti informacija yra viename i dviejų internetinių adresų tokiame puslapyje. Surandame viename i adresų nurodyt¹ puslapį. Pasirodius, kad tame puslapyje nėra mus dominančios informacijos, mes inome, kad ji bus kitu adresu.
Panaiai galima samprotauti, vartojant ir silpn¹j¹ disjunkcij¹:
[( p V q ) ] q.
Remiantis silpnosios disjunkcijos taisykle, gaunami ie dėsniai:
p ( p V q ).
q ( p V q ).
ie dėsniai abejonių nekelia. Jie teigia, kad prie teisingo teiginio disjunktyviai galima prijungti bet kurį kit¹ teising¹ teiginį, nes silpnoji disjunkcija teisinga, jei vienas jos narys teisingas.
Įvairių dėsnių galima gauti, remiantis implikacijos teisingumo taisykle.
Antecendento teigimo dėsnis:
[( p q ) p ] q.
Skaitome: jei implikacija p q teisinga ir antecendentas p teisingas, tai konsekventas q taip pat teisingas.
Pvz.: Jei įstatymo projektui pritaria dauguma seimo narių, tai įstatymas priimtas. Įstatymo projektui pritarė dauguma seimo narių. Vadinasi, įstatymas priimtas.
Konsekvento neigimo dėsnis:
[( p q ) ] .
Skaitome: jei implikacija p q teisinga ir konsekventas q klaidingas, tai antecendentas p taip pat klaidingas.
Aptarkime t¹ pači¹ implikacij¹ Jei įstatymo projektui pritaria dauguma seimo narių, tai įstatymas priimtas. Neigiame konsekvent¹ Įstatymas nebuvo priimtas. I to seka, kad turime neigti antecendent¹ Įstatymo projektui nepritarė dauguma Seimo narių.
Kontrapozicijos dėsnis:
( p q ) ( ).
Skaitome: jei i p seka q, tai i ne q seka ne p. Galima skaityti ir taip: jei i p seka q, tai jei konsekventas klaidingas, klaidingas ir antecendentas. Kontrapozicijos atveju ivadoje tereikia prielaidos antecendent¹ ir konsekvent¹ sukeisti vietomis ir juos abu neigti.
Pvz.: Jei firmos produktas buvo nupirktas, tai jo kokybė ir kaina geri. I to seka, kad jei produkto kokybė ir kaina netikź, tai jis nebuvo nupirktas.
Implikacijos pereinamumas:
[( p q ) ( q r )] ( p r ).
Skaitome: jei i p seka q ir i q seka r, tai i p seka r.
Jei vystosi mokslas, tai auga technologinė paanga. Jei auga technologinė paanga, tai kyla ekonomikos lygis. Vadinasi, jei vystosi mokslas, tai kyla ekonomikos lygis. Implikacijos pereinamumo dėsnis nurodo, kad jei koks nors teiginys seka i konsekvento, tai jis seka ir i antecendento. Kartais is dėsnis uraomas: ( p q ) [( q r ) ( p r )]. Skaitome: jei i p seka q, tai jei i q seka r, tai i p seka r.
Prietaravimo ivedimas:
( p ) .
Skaitome: jei i teiginio p seka jo neigimas ne p, tai ne p teisingas.
Pvz.: atėjź į egzamin¹, manome, kad turime pargelkź. Ivertź kienes, įsitikiname, kad pargalkės neturime, pamirome namie. Taigi pargalkės nėra akės.
Iraika ( p ) yra svarbus teiginių logikos dėsnis. Juo remiantis galima isprźsti vadinam¹jį laisvės paradoks¹. Jis sako, kad neribota laisvė ima pati sau prietarauti, ir todėl laisvź reikia apriboti. Jei teigsime, kad viskas leistina, tai leistina ir neigti teiginį, kad viskas leistina. O jei leistina neigti, kad viskas leistina, vadinasi, ne viskas leistina. Tad jei i teiginio (viskas leistina) seka jo neigimas (ne viskas leistina), tai tas teiginys (viskas leistina) klaidingas, o jo neigimas (ne viskas leistina) teisingas. Panaiai Sokratas paneigia Protagoro teiginį, kad kiekvienas teiginys teisingas, kad reikia tik mokėti teiginį argumentuoti, ir juo visi patikės. Jei Protagoro teiginys Kiekvienas teiginys teisingas yra tiesa, tai teisingas taip pat ir jo prieininkų teiginys Ne kiekvienas teiginys teisingas. Tai jei i teiginio Kiekvienas teiginys teisingas seka jo neigimas Ne kiekvienas teiginys teisingas, tai teisingas yra teiginys Ne kiekvienas teiginys yra teisingas.
T¹ pači¹ prasmź, kaip pateiktoji, turi ir i iraika:
( p ) p
Skaitome: jei i ne p seka p, tai p teisingas.
Konsekvento nepriklausomybė nuo antecendento:
[( p q ) ( q )] q.
Skaitome: jei i p seka q ir i ne p seka q, tai q teisingas.
ioje iraikoje teigiama, kad teiginys q teisingas nepriklausomai nuo to, ar p teisingas, ar ne p teisingas. Jei ilaikysiu paskutinį sesijos egzamin¹, vyksiu atostogų į Palang¹. Jei neilaikysiu paskutiniojo egzamino vyksiu atostogauti į Palang¹. Taigi vaiuosiu atostogų į Palang¹ (nepriklausomai nuo to, ar ilaikysiu paskutinį egzamin¹ ar ne).
Kas nesuderinama su konsekventu, nesuderinama ir su antecendentu:
( p q ) ( ).
Skaitome: jei i p seka q, tai jei q nesuderinamas su r, tai p nesuderinamas ir su r.
Pvz.: jei asmuo studijuoja universitete, tai jis turi laikytis Universiteto statuto. I to seka, kad jei Universiteto statutas nesuderinamas su amoraliu elgesiu, tai studijavimas universitete nesuderinamas su nusirainėjimu egzaminu metu.
Antecendentų jungimo dėsnis:
[( p q ) ( q r )] [( p V q ) r].
Skaitome: jei i p seka q ir i q seka r, tai i p V q seka r.
Jei į namus vyksiu autobusu, kelionė truks dvi valandas. Jei į namus vyksiu traukiniu, tai kelionė taip pat truks dvi valandas. Taigi jei į namus vyksiu autobusu ar traukiniu, kelionė truks dvi valandas.
Konsekventų jungimo dėsnis:
[( p q ) ( p r )] [ p ( q r )].
Skaitome: jei i p seka q ir i p seka r, tai i p seka q ir r.
Jei A buvo Berlyne, tai su juo kartu buvo B, ir jei A buvo Berlyne, tai su juo buvo C. Vadinasi, jei A buvo Berlyne, tai kartu su juo buvo B ir C.
Antecendentų ir konsekventų jungimo dėsnis:
[( p q ) ( r s )] [( p r )( q s )].
Skaitome: jei i p seka q ir i r seka s, tai i p ir r seka q ir s.
iame dėsnyje dviejų implikacijų antecendentai ir konsekventai sujungiami konjunkcija. Jei vakar buvo pirmadienis, tai iandien antradienis, ir jei rytoj trečiadienis, tai poryt ketvirtadienis. I to seka, kad jei vakar buvo pirmadienis ir rytoj trečiadienis, tai iandien antradienis ir poryt ketvirtadienis.
Konsekventų ir antecendentų nesuderinamumo dėsnis:
[( p q ) ( r s)] ( ).
Skaitome: jei i p seka q ir i r seka s, tai jei q nesuderinamas su s, tai p nesuderinamas su r.
is dėsnis nurodo, kad jei dviejų implikacijų konsekventai nesuderinami (negali kartu būti teisingi), tai nesuderinami ir tų implikacijų antecendentai.
Jei dėstytojas kalba nuobodiai, tai studentus ima miegas, ir jei dėstytojas nuolat vartoja nesuprantamus terminus, tai studentus tas pykina. I to seka, kad jei netiesa, kad studentus ima miegas ir dėstytojo kalba juos pykina, tai netiesa, kad dėstytojas dėsto nuobodiai ir vartoja nesuprantamus terminus.
Pakartojimui
Aptarkite suprastinimo ir iskaidymo dėsnius.
Suskirskite teiginių logikos dėsnius į 4 klases:
turinčius vien¹ kintam¹jį (p);
turinčius du kintamuosius (p, q);
turinčius trys kintamuosius (p, q, r);
turinčius keturis kintamuosius (p, q, r, s).
16. TEIGINIŲ LOGIKOS TAIKYMAS SAMPROTAVIMUOSE.
(NEKAMOSIOS KALBOS FORMALIZAVIMAS).
Samprotavim¹ sudaro trys dalys: prielaidos, ivada ir ivedimo taisyklė.
Prielaidos yra pradiniai samprotavimo teiginiai.
Ivada yra tas teiginys, kuris gaunamas i prielaidų.
Ivedimo taisyklė įgalina i prielaidų padaryti ivad¹.
I tam tikrų prielaidų daroma ne bet kokia, bet tam tikra ivada. Tai padaryti įgalina toji ivedimo taisyklė, kuria remiamasi samprotavimuose. Ivedimo taisyklėmis būna logikos dėsniai arba kokios nors kitos taisyklės.
Panagrinėkime samprotavim¹:
Jei dėstytojas nepatraukliai dėsto (), tai studentai nestudijuoja produktyviai ().
Dėstytojas dėsto nepatraukliai ().
__________ ______ ____ _________
Vadinasi, studentai nestudijuoja produktyviai ().
Pirmieji du teiginiai yra io samprotavimo prielaidos, o ivada nuo jų atskirta brūkniu. iame samprotavime taikom¹ logikos dėsnį galima surasti, formalizavus samprotavim¹, nustačius jo loginź struktūr¹. Gauname:
prielaidos .
.
___________
ivada Vadinasi, .
Logikos iraikos raomos vienoje eilutėje. Tuo tikslu prielaidas reikia sujungti konjunkcijos enklu, o ivad¹ prie prielaidų prijungti implikacijos enklu, nes ivada seka i prielaidų. Pateikto samprotavimo loginė struktūra vienoje eilutėje uraoma taip: [( ) ] . i iraika ir yra toji ivedimo taisyklė, kuria remiamasi, i prielaidų darant ivad¹ (antecendento teigimo dėsnis jei antecendentas teisingas, tai teisingas ir konsekventas).
Kiek prielaidų sudaro samprotavim¹? Samprotavime maiausiai turi būti dvi prielaidos. Bet gali būti dvi, trys, keturios ir t.t. prielaidos.
Turime vien¹ prielaid¹: Jei paskaita prasidėjo, tai dėstytojas yra auditorijoje. i¹ prielaid¹ sudaro du paprasti teiginiai, sujungti implikacija: p q. I ios prielaidos galima gauti ivad¹, panaudojus kontrapozicijos dėsnį: ( p q ) ( ). Tad i prielaidos Jei paskaita prasidėjo, tai dėstytojas yra auditorijoje seka ivada Jei dėstytojo auditorijoje nėra, tai paskaita neprasidėjo.
Tarkime turime tris teiginius: Kaupiasi debesys (p); Kyla vėjas (q); Prasideda audra (r). I ių teiginių sudarykime sudėtinį teiginį: Jei kaupiasi debesys ir kyla vėjas, tai prasideda audra. Laikykime į teiginį prielaida ir padarykime i jos ivad¹. Pirmiausia nustatome, kad prielaidos loginė struktūra tokia: ( p q ) r. ios iraikos daliai q r taikykime kontrapozicijos dėsnį. Gauname: . Vadinasi, i prielaidos ( p q ) r darome ivad¹ ( p ) . Sujungź prielaid¹ ir ivad¹ implikacija, gauname: [( p q ) r] [( p ) ]. Taigi i prielaidos Jei kaupiasi debesys ir kyla vėjas, tai prasideda audra, darome ivada Jei kaupiasi debesys ir nekyla audra, tai vėjas nekyla.
Būtina paymėti, kad i tos pačios prielaidos, panaudojant skirtingus logikos dėsnius, galima gauti skirtingas ivadas. I prielaidos Jei internetinė svetainė įdomi, tai joje daug kas lankosi galima daryti įvairias ivadas. Panaudojus dėsnį, kas nesuderinama su konsekventu, nesuderinama su antecendentu ( p q ) ( ) ir r pakeitus teiginiu Interneto svetainė umirta, skaitome: I to kad interneto svetainė įdomi ir joje daug kas lankosi, seka, kad jei netiesa, kad svetainėje daug kas lankosi ir ji yra umirta, tai netiesa, kad internetinė svetainė įdomi ir ji yra umirta.
Panaudojus implikacijos pereinamumo dėsnį ( p q ) [( q r ) ( p r )] ir r pakeitus teiginiu Pravartu turėti kelias įdomias svetaines, skaitome: i prielaidos Jei interneto svetainė įdomi, tai joje daug kas lankosi seka ivada I to, kad interneto svetainėje daug kas lankosi, tai pravartu turėti kelias įdomias svetaines, seka, kad jei interneto svetainė įdomi, tai pravartu turėti kelias įdomias interneto svetaines.
Teiginių logika sėkmingai taikoma sudėtingiems klausimams, sudėtingoms situacijoms sprźsti. Inagrinėsime tokį atvejį. Tarkime, kad tam tikr¹ nusikaltim¹ galėjo padaryti tik vienas i keturių įtariamų asmenų: K, L, M, N. K teigia, kad nusikaltim¹ padarė L; L teigia, kad nusikaltim¹ padarė N; M sako, kad jis nepadarė nusikaltimo; N sako, kad jis nepadarė nusikaltimo. Kas padarė nusikaltim¹, jei yra inoma, kad tik vienas i keturių teiginių teisingas?
Kiekvieno asmens parodymus ymėsime atskiru simboliu: nusikaltim¹ padarė L (L); nusikaltim¹ padarė N (N); M nepadarė nusikaltimo (); N nepadarė nusikaltimo (). Taigi turime keturis teiginius: L, N, , .
Tarkime, kad teisingas teiginys L (nusikaltim¹ padarė L). Jei L teisingas, tai pagal s¹lyg¹, visi kiti trys teiginiai turi būti klaidingi. Jei L teisingas, tai N (nusikaltim¹ padarė N) klaidingas: L . Tai atitinka s¹lyg¹. Jei L teisingas, tai (M nepadarė nusikaltimo) klaidingas. Tada turime neigti (). inome, kad dvigubas neigimas lygiavertis teigimui: ~ M. Tačiau M reikia: nusikaltim¹ padarė M. Ieina, kad nusikaltim¹ padarė dar ir antras asmuo, bet tai prietarauja s¹lygai. Vadinasi prielaida, kad L teisingas (nusikaltim¹ padarė L) atkrinta, nustatome, kad L nusikaltimo nepadarė.
Tarkime, kad teisingas teiginys N (nusikaltim¹ padarė N). Susidaro ta pati situacija, kaip ir aukčiau pateiktoji. Jei N teisingas, tai klaidingas. O dvigubas neigimas tolygus teigimui: Netiesa, kad M nepadarė nusikaltimo lygiavertis teigimui M padarė nusikaltim¹. Vėl ieina, kad nusikaltim¹ padarė dar ir antras asmuo. Taigi nustatome, kad teiginys N klaidingas ir N nusikaltimo nepadarė.
Tarkime, kad teisingas teiginys (M nepadarė nusikaltimo). Pagal s¹lyg¹, visi likusieji teiginiai turi būti klaidingi: L (nusikaltim¹ padarė L) klaidingas, vadinasi, L nepadarė nusikaltimo; N (nusikaltim¹ padarė N) klaidingas, vadinasi, N nepadarė nusikaltimo; (nusikaltimo N nepadarė) klaidingas, vadinasi, N padarė nusikaltim¹. Gavome aikų prietaravim¹: N nepadarė nusikaltimo ir N padarė nusikaltim¹. Teiginys, i kurio seka prietaravimas, yra klaidingas. Vadinasi, prielaida (M nepadarė nusikaltimo) klaidinga, ir nusikaltim¹ padarė M.
Kad nusikaltim¹ padarė M, įrodo ir paskutiniojo atvejo patikrinimas. Tarkime, kad (N nepadarė nusikaltimo) teisingas. Tada L (nusikaltim¹ padarė L) klaidingas, N (nusikaltim¹ padarė N) klaidingas, (M nepadarė nusikaltimo) klaidingas, vadinasi M padarė nusikaltim¹.
Pakartojimui
Kas sudaro samprotavim¹?
17. ISPRENDIAMUMO PROBLEMA
Visos loginės iraikos skirstomos į tris grupes.
1. Visuomet teisingos iraikos. Jos yra logikos dėsniai. Kai samprotavimas įgauna logikos dėsnio form¹, ivada visuomet esti teisinga (esant teisingoms samprotavimo prielaidoms).
2. Visuomet klaidingos iraikos. Jos yra logikos dėsnių neigimas. Kai samprotavimas įgauna visuomet klaidingos iraikos form¹, teisinga iraika niekuomet negaunama.
3. Kartais teisingos (atitinkamai kartais klaidingos) iraikos. Kai samprotavimas įgauna ios iraikos form¹, tai gaunama teisinga arba klaidinga ivada. Kada gaunama teisinga ivada ir kada klaidinga dėsningumo nėra. Tai priklauso tik nuo objektų, apie kuriuos samprotaujama.
Isprendiamumo problemos esmė yra ta, kad, panaudojus apibrėt¹ loginių veiksmų skaičių, galima nustatyti, ar nagrinėjamoji iraika yra visuomet teisinga, ar visuomet klaidinga, ar kartais teisinga (atitinkamai kartais klaidinga).
Isprendiamumo problema yra pagrindinė kiekvienos loginės teorijos problema. Kiekvienoje loginėje teorijoje nustatoma, kokios iraikos joje laikomos bendrareikmėmis, t.y. dėsniais.
Teiginių logikoje isprendiamumo problem¹ galima sprźsti keliais būdais. Inagrinėsime du būdus: vartojant matricų metod¹ ir suteikiant iraikai normali¹j¹ form¹.
ISPRENDIAMUMO PROBLEMOS SPRENDIMAS MATRICŲ METODU.
Jau ankčiau iraikų teisingum¹ nustatydavome matricomis. Panagrinėkime į samprotavim¹:
Netiesa, kad teorija S ir teorija S1 teisinga.
Nustatyta, kad teorija S klaidinga._______
Vadinasi,
Kokia ivada seka i ių prielaidų? Tarkime, kad kas nors samprotauja taip: jei dvi teorijos nėra abi kartu teisingos ir viena i jų yra klaidinga, tai antroji teorija teisinga. Tikrinant, ar i ivada teisinga, pirmiausia reikia samprotavim¹ formalizuoti. Teiginį Teorija S teisinga paymėkime raide p, teiginį Teorija S1 teisinga raide q. Gauname:
.
.
Vadinasi, q.
Sujunkime prielaidas konjunkcija: . Ivad¹ prie prielaidų prijunkime implikacija: ( ) q. i iraika ir yra nagrinėjamo samprotavimo loginė struktūra, ivedimo taisyklė. Jos teisingum¹ nustatysime matrica:
p q p p q ( ) q
t t k t k k t
t k k k t k t
k t t k t t t
k k t k t t k
Paskutiniame lentelės stulpelyje yra tiek reikmė teisinga tiek ir reikmė klaidinga. Vadinasi, nagrinėjamoji iraika nėra logikos dėsnis, nes ji yra kartais teisinga ir kartais klaidinga. Tai rodo, kad samprotavimui įgavus ios iraikos form¹, kartais galima gauti teising¹, o kartais klaiding¹ ivad¹. I tiesų, jei yra inoma, kad dvi teorijos negali būti kartu teisingos ir kad viena i jų klaidinga, tai vien tik logikai samprotaujant negalima daryti ivados, kad antroji teorija būtinai teisinga, nes abi teorijos gali būti klaidingos. Vien tik logikos priemonėmis tokiu atveju neįmanoma nustatyti, ar antroji teorija teisinga, ar neteisinga. Reikia teorij¹ konkrečiai tirti.
Pateikto samprotavimo prielaidas pertvarkykime taip:
Netiesa, kad teorija S teisinga ir teorija S1 teisinga ( )
Nustatyta, kad teorija S teisinga ( p ).__________________
Vadinasi, teorija S1 klaidinga ( ).
Ar teising¹ padarėme ivad¹ į tai atsako io samprotavimo struktūros ( p) patikrinimas matrica:
p q q p q p ( p )
t t k t k k t
t k t k t t t
k t k k t k t
k k t k t k t
Paskutinis matricos stulpelis rodo, kad nagrinėjamoji iraika yra visuomet teisinga, o tai reikia, kad ivad¹ padarėme teising¹.
Ankčiau nagrinėjome samprotavim¹: i prielaidos: Jei debesys kaupiasi ir kyla vėjas, tai prasideda audra seka ivada Jei kaupiasi debesys ir neprasideda audra, tai nekyla vėjas. Patikrinkime ar teisinga padarytoji ivada.
į samprotavim¹ esame uraź iraika [ (p q ) r ] [ ( p ) ]. Iki iol sudarinėdavome matricas iraikoms, kuriose būdavo daugiausia du pradiniai teiginiai p ir q, pasitaikydavo dar jų neigimai. Tuo tarpu ioje iraikoje yra trys pradiniai teiginiai p, q, r. Tad paprastų teiginių visų galimų teisingumo atvejų skaičius bus ymiai didesnis. I viso matricoje bus 8 eilutės:
p q r q p q (p q) r p (p ) [(p q) r] [(p ) ]
t t t k k t t k t t
t t k k t t k t k t
t k t t k k k k t t
t k k t t k k t t t
k t t k k k k k t t
k t k k t k k k t t
k k t t k k k k t t
k k k t t k k k t t
Matricos paskutiniame stulpelyje yra tik reikmė teisinga. Vadinasi, nagrinėjamoji iraika yra logikos dėsnis, ir padaryta ivada teisinga.
Matricos patogios sprźsti isprendiamumo problem¹, kai iraikoje nedaug paprastų teiginių. Kuo paprastų teiginių daugiau, tuo matrica darosi sudėtingesnė. Jei iraikoje yra 4 paprasti teiginiai, tai matric¹ sudarys jau 16 eilučių, jei 5 32 eilutės. Sudarant matricas, kyla techninio pobūdio sunkumų, nes lengvai galima apsirikti. Tokiu atveju isprendiamumo problem¹ galima sprźsti kitu būdu suteikiant iraikai normali¹j¹ form¹.
ISPRENDIAMUMO PROBLEMOS SPRENDIMAS, SUTEIKIANT LOGINĖMS IRAIKOMS NORMALI„J„ FORM„
Kiekvien¹ teiginių logikos formulź galima ireikti, pavartojus tris veiksmus neigim¹, konjunkcij¹ ir disjunkcij¹.
Normali¹j¹ form¹ iraika turės tada, kai joje bus tik neigimas, konjunkcija ir disjunkcija. Be to, neigimas turi tekti tik paprastiems teiginiams.
Suteikiant iraikai normali¹j¹ form¹, remiamasi iais lygiavertikumais:
lygiavertika p (1)
lygiavertika (2)
lygiavertika (3)
lygiavertika (4)
lygiavertika (5)
lygiavertika (6)
lygiavertika (7)
lygiavertika (8)
lygiavertika (9)
lygiavertika (10)
lygiavertika (11)
(1) (5) dėsniai mums jau inomi. Tai dvigubo neigimo dėsnis, de Morgano taisyklės, implikacijos pakeitimas disjunkcija ir neigimu, implikacijos neigimo lygiavertikumas. (6) (7) lygiavertikumai taip pat inomi. Tai konjunkcijos ir disjunkcijos narių sukeitimas vietomis (komutatyvumas). (8) ir (9) lygiavertikumai vadinami asociatyviniais dėsniais. Jie parodo, kad teiginį galima įkelti arba ikelti u skliaustų. Jie visai panaūs į elementariuosius matematikos veiksmus: a ( b c ) = (a b ) c ; a + ( b + c ) = ( a + b ) + c. Dėl to ir sakoma, kad su jungtimi ir galima atlikti veiksm¹, panaų į daugybos veiksm¹, o su jungtimi arba galima atlikti veiksm¹, panaų į sudėties veiksm¹. (10) ir (11) lygiavertikumai vadinami distributyviniais dėsniais. (10) dėsnis panaus į distributyvum¹ elementariojoje matematikoje: a ( b + c ) = (a b ) + ( a c ). Konkretus (10) dėsnio pavyzdys: teiginys Tais metais geguės mėnuo buvo labai iltas ir pūtė pietryčių vėjas arba danai buvo giedra lygiavertis teiginiui Tais metais geguės mėnuo buvo iltas ir pūtė pietryčių vėjas arba tais metais geguės mėnuo buvo iltas ir visai nelijo.
Kai iraikoje yra daugiau teiginių, atsiranda ie du distributyvinių dėsnių variantai:
Matome, kad iuo atveju distributyvinis dėsnis taikomas du kartus: [] ~ [] ir [] ~ [].
Panaiai [] ~ [].
2. [ ] ~ [ ].
iuo atveju teiginys laikomas neskaidomu vienetu ir prie jo prijungiami teiginys r ir teiginys s.
Panaiai [] ~ [].
O jei pvz., turime iraik¹ , tai, pirmiausia sukeitź konjunkcijos narius vietomis, gauname , o paskui iai iraikai taikome antr¹jį distributyvinio dėsnio variant¹.
Suteikiant iraikoms normali¹j¹ form¹, kartais tenka remtis dar ir kitais lygiavertikumais. Tačiau mūsų tikslui pakanka pateiktų lygiavertikumų, jie laikomi pagrindiniais.
Loginėms iraikoms galima suteikti dvi normali¹sias formas konjunktyvi¹ normali¹j¹ form¹ ir disjunktyvi¹ normali¹j¹ form¹. Kiekviena i ių normaliųjų formų turi savo variantus.
Pakartojimui
Ivados teisingum¹ nustatykite matrica:
18. IRAIKOS KONJYNKTYVI NORMALIOJI FORMA
Iraikos konjunktyvi normalioji forma yra jai lygiavertė iraika, kuri yra paprastų disjunktyviai susietų teiginių konjunkcija.
Kiekvienai iraikai lygiaverčių pertvarkymų dėka galima suteikti konjunktyvi¹ normali¹j¹ form¹. Suteiksime normali¹j¹ form¹ iraikai .
Remiantis (3) lygiavertikumu, patvarkome :
.
Pritaikź (11) , gauname:
.
Gautoji iraika yra konjunktyvi normalioji forma. Ji yra konjunktyvus teiginys, be to, kiekvienas konjunkcijos narys yra paprastų teiginių disjunkcija.
Pavadinimo konjunktyvi normalioji forma santrumpa yra knf. Inagrinėkime du knf standartinius variantus.
Vienas konjunktyvios normaliosios formos variantų yra visuomet teisingas teiginys.
Jei iraikai suteikiama konjunktyvi normalioji forma, kurioje konjunkcijos nariai yra paprastų teiginių disjunkcijos ir kiekvienoje disjunkcijoje yra koks nors teiginys ir to teiginio neigimas, tai tokia iraika yra visuomet teisinga.
Natūralu, kad ne kiekvienai iraikai galima suteikti toki¹ konjunktyvi¹ normali¹j¹ form¹. J¹ galima suteikti tik toms iraikoms, kurios yra logikos dėsniai.
Aptariam¹j¹ konjunktyvi¹ normali¹j¹ form¹ suteiksime iraikai .
Remdamiesi (4) lygiavertikumu, skliaustuose esanči¹ implikacij¹ pakeičiame disjunkcija: .
Atkreipkite dėmesį į iraik¹ . Ji gaunama taip. Pagal (4), implikacij¹ keičiant disjunkcija, reikia implikacijos enkl¹ pakeisti disjunkcijos enklu ir neigti buvusios konjunkcijos antecendent¹. Kadangi implikacijos antecendentas buvo , tai jis įgauna dar vien¹ neigim¹ . Buvźs implikacijos konsekventas ilieka nepakitźs.
Pritaikź (1), paaliname dvigub¹ neigim¹:
.
Remdamiesi (4), implikacij¹ pakeisime disjunkcija:
.
Pritaikź (3), paaliname neigim¹:
.
Paaliname dvigub¹ neigim¹:
.
Pritaikź (11), gauname:
i iraika yra ta konjunktyvi normalioji forma, kuri visuomet yra teisingas teiginys. Ji yra konjunktyvus teiginys, be to, kiekvienas konjunkcijos narys yra paprastų teiginių disjunkcija. Kiekvienoje disjunkcijoje yra teiginys ir to teiginio neigimas. Pirmoje disjunkcijoje turime , antroje - . Teiginiai ir yra visuomet teisingi, jie yra negalimo trečiojo dėsnio pasireikimai. inome, kad disjunkcija teisinga, jei teisingas bent vienas jos narys. Vadinasi, prie ir disjunktyviai galime prijungti bet kokius teiginius, vis tiek visa disjunkcija bus teisinga. Kadangi disjunkcija teisinga ir disjunkcija teisinga, tai ių disjunkcijų konjunkcija taip pat teisinga.
Suteiksime konjunktyviai normali¹j¹ form¹ iraikai:
[] .
Remdamiesi (4), skliaustuose esanči¹ implikacij¹ pakeičiame disjunkcija:
[]
Vėl implikacij¹ pakeičiame disjunkcija pagal (4):
.
Pritaikź (2) paaliname didįjį neigim¹:
.
Taikome (3):
[.
Paaliname dvigub¹ neigim¹:
[] .
Lautiniuose skliaustuose esančiai iraikai taikome (11);
[ ] .
Vėl taikome (11), prie tai aikumo dėlei sukeitź disjunkcijos narius vietomis pagal (7):
[ ].
Dabar taikome (11), t.y. prie p V r disjunktyviai prijungiame kiekvien¹ lautiniuose skliaustuose esanti konjunkcijos narį:
.
Gautoji iraika yra konjunktyviai normalioji forma, kuri yra visuomet teisinga. Ji yra konjunkcija, kurios atskiri nariai disjunktyvūs teiginiai. Kiekvien¹ disjunkcij¹ sudaro koks nors teiginys ir to teiginio neigimas.
Konjunktyvi normalioji forma, kuri yra visuomet teisinga, įgalina nustatyti, ar formulė B yra formulių A1, A2, A3 An loginis sekmuo.
Tegul turime prielaidas . Reikia nustatyti, ar i ių prielaidų galima ivesti sekmenį q. Tuo tikslu prielaidos sujungiamos konjunkcija, o ivada prie prielaidų prijungiama implikacijos enklu. Gauname:
[ ] .
iai iraikai suteikiame knf. Pirmiausia implikacij¹ keičiame disjunkcija pagal (4):
.
Taikome (2):
Taikome (3) ir (1):
[]
Remdamiesi (7), disjunkcijos narius sukeičiame vietomis:
[].
Lautiniuose skliaustuose esančiai iraikos daliai taikome (11):
[].
Dar kart¹ taikome antr¹jį distributyvinį dėsnį:
Gautoji iraika yra knf, kuri yra visuomet teisingas teiginys, dėl to ir teiginys q yra prielaidų loginis sekmuo.
Jei, prielaidas sujungus konjunkcija ir iekom¹ sekmenį prie prielaidų prijungus implikacija, sudarytajai iraikai neįmanoma suteikti knf, kuri yra visuomet teisinga, tai reikia, kad duotasis teiginys i turimųjų prielaidų logikai neseka.
Antrasis konjunktyvios normaliosios formos variantas yra tobula knf.
Iraikos tobula konjunktyvi normalioji forma yra jos konjunktyvi normalioji forma, turinti iuos poymius:
a) joje nėra dviejų vienodų konjunkcijos narių;
b) nė viename konjunkcijos naryje nėra dviejų vienodų disjunkcijos narių;
c) nė viename konjunkcijos naryje nėra teiginio ir kartu to teiginio neigimo;
d) kiekviename konjunkcijos naryje yra visi iraikoje esantys teiginiai, ir kiekvienas teiginys yra su neigiamo enklu arba be jo.
Isiaikinkime iuos tobulos knf poymius.
Reikalavim¹ a) galima įvykdyti, remiantis suprastinimo dėsniu Jei, pvz., turime iraik¹ tai vienas pasikartojantis konjunkcijos narys ibraukiamas. Gauname
Reikalavimas b) įvykdomas, remiantis suprastinimo dėsniu Jei turime iraik¹ tai pirmajame konjunkcijos naryje pasikartojantį teiginį p ibraukiame. Gauname
Reikalavimas c) reikia, kad nė viename konjunkcijos naryje neturi būti formos teiginių. Tokios formos teiginys visuomet būtų teisingas. Dėl to, jei, sakysime, yra iraika , tai treči¹jį konjunkcijos narį reikia ibraukti. Gauname .
Reikalavimas d) įvykdomas taip: jei kurio nors iraikos teiginio X konjunkcijos naryje trūksta, tai t¹ teiginį ir jo neigim¹ disjunkcijos enklu reikia prijungti prie konjunkcijos nario. is prijungimas teisėtas, remiantis iskaidymo dėsniu []. Tegu turime iraik¹ . Ji yra knf, tačiau nėra tobula knf, nes neatitinka reikalavimo d). Remiantis iskaidymo dėsniu, prie teiginio prijungiame trūkstam¹ teiginį q: []. Pritaikź (11), gauname: .
Tobul¹ knf galima suteikti bet kuriai iraikai, iskyrus visuomet teisingas. i¹ form¹ suteiksime iraikai
Remiantis (4), implikacij¹ pakeičiame disjunkcija:
.
Gavome konjunktyvi¹ normali¹j¹ form¹, kuri nėra tobula knf, nes neatitinka reikalavimo b). Dėl to pasikartojantį teiginį ibraukiame:
.
i knf taip pat dar ne tobula knf, nes ji neatitinka d) reikalavimo. Dėl to prie teiginio disjunkcijos enklu prijungiame
Taikome (11):
.
Gautoji iraika vėlgi nėra tobula knf, nes ji neatitinka a) reikalavimo. Dėl to pasikartojantį konjunkcijos narį ibraukiame:
i iraika jau yra iraikos tobula knf.
Tobula knf įgalina nustatyti visus turimųjų prielaidų sekmenis. Tuo tikslu prielaidos sujungiamos konjunkcija ir gautai iraikai suteikiama tobula knf: kiekvienas tobulos knf konjunkcijos narys ir kiekviena konjunkcija su bet kuriuo narių skaičiumi yra turimų prielaidų sekmuo.
Tegul turime prielaidas ; p. Nustatysime jų sekmenis. Tuo tikslu iraikai suteiksime tobul¹ knf.
Remiantis (2):
Pagal reikalavim¹ d) prie teiginio p prijungsime trūkstam¹ narį q:
[]
Lautiniuose skliaustuose esančiai iraikos daliai taikome (11):
Gautoji iraika yra tobula knf. Ji rodo, kad i prielaidų ir ivedami 7 sekmenys:
Pakartojimui:
Kas yra iraikos konjunktyvi normalioji forma?
Pratimai:
Suteikite konjunktyvinź normali¹j¹ form¹, kuri yra visuomet teisinga iraikai []
Ar iraika yra prielaidų loginis sekmuo?
Suteikite tobul¹ knf iraikai [ ] V p.
Kokie sekmenys ivedami i prielaidų p; pq?
19. DISJUNKTYVI NORMALIOJI LOGIKA
Iraikos disjunktyvi normalioji forma yra jai lygiavertė iraika, kuri yra paprastų konjunktyviai susietų teiginių disjunkcija.
Pavadinimo disjunktyvi normalioji forma santrumpa yra dnf.
Kiekvienai teiginių logikos iraikai lygiaverčių pertvarkymų dėka galima suteikti disjunktyvi¹ normali¹j¹ form¹. Suteiksime disjunktyvi¹ normali¹j¹ form¹ iraikai
Taikome (4):
Sukeičiame konjunkcijos narius vietomis:
Taikome (10):
Gautoji iraika yra disjunktyvi normalioji forma. Ji yra disjunkcija, kurios kiekvienas narys yra konjunktyvus teiginys.
Vienas disjunktyvios normaliosios formos narys yra visuomet klaidingas teiginys.
Jei iraikai suteikiama disjunktyvi normalioji forma, disjunkcijos nariai yra paprastų teiginių konjunkcijos ir kiekvienoje konjunkcijoje yra koks nors teiginys ir to teiginio neigimas, tai tokia iraika yra visuomet klaidinga.
Panagrinėkime iraik¹
Remdamiesi (5), paaliname neigim¹:
Implikacij¹ pakeičiame disjunkcija, pritaikź (4):
Remdamiesi (10), pertvarkome lautiniuose skliaustuose esanči¹ iraikos dalį:
Vėl taikome (10), prie tai aikumo dėlei sukeisdami konjunkcijos narius vietomis:
Gautoji iraika yra toji disjunkcijos normalioji forma, kuri yra visuomet klaidinga. Ji yra disjunkcija, kiekvienas disjunkcijos narys yra paprastų teiginių konjunkcija. Be to kiekvienoje konjunkcijoje yra koks nors teiginys ir to teiginio neigimas. Kadangi yra visuomet klaidingas teiginys, tai prie jo konjunktyviai galima prijungti bet kokius kitus teiginius, vis tiek jų konjunkcija bus klaidinga (konjunkcijos klaidingumui pakanka bent vieno jos nario klaidingumo). T¹ patį galima pasakyti ir apie
Jei iraikai negalima suteikti konjunktyvios normaliosios formos, kuri yra visuomet teisinga, ir negalima suteikti disjunktyviai normaliosios formos, kuri yra visuomet klaidinga, tai tokia iraika yra kartais teisinga (atitinkamai kartais klaidinga).
Antrasis disjunktyviosios normaliosios formos standartas yra tobula dnf.
Iraikos tobula disjunktyvi normalioji forma (dnf) yra jos disjunktyvi normalioji forma, turinti iuos poymius:
a) joje nėra dviejų vienodų disjunkcijos narių;
b) nė viename disjunkcijos naryje nėra dviejų vienodų konjunkcijos narių;
c) nė viename disjunkcijos naryje nėra teiginio ir to teiginio neigimo;
d) kiekviename disjunkcijos naryje yra visi iraikoje esantys teiginiai, ir kiekvienas teiginys yra su neigimo enklu arba be jo.
ie reikalavimai panaus į reikalavimus, keliamus tobulai knf. Antai iraikoje viena disjunkcijos narį reikia ibraukti, remiantis suprastinimo dėsniu . Reikalavimas b) įvykdomas, remiantis suprastinimo dėsniu . Pvz., iraika yra dnf, bet netobula. Dėl to pirmajame disjunkcijos naryje pasikartojantį teiginį p reikia ibraukti: Reikalavimas c) reikia, kad tobuloje dnf formoje negali būti formos teiginių. Tokios formos teiginiai būtų visuomet klaidingi. Jei tokių teiginių pasitaiko, ibraukiamas visas disjunkcijos narys. Pvz., iraika , taikant jei reikalavim¹ c), suprastinama, ibraukiant pirm¹jį disjunkcijos narį. Lieka Reikalavimas d) įvykdomas panaiai kaip ir tobulos knf atveju: jei kurioms iraikos teiginio X disjunkcijoje naryje trūksta, tai t¹ teiginį ir jo neigim¹, disjunktyviai , konjunkcijos enklu reikia pajungti prie to disjunkcijos nario. Toks prijungimas teisėtas, remiantis iskaidymo dėsniu
Tobul¹ dnf galima suteikti bet kuriai iraikai, iskyrus visuomet klaidingas. Suteiksime i¹ form¹ iraikai
Remiantis (4):
Paaliname dvigub¹ neigim¹:
Taikome (10) pirm¹jį variant¹:
Gautoji iraika yra disjunktyvi normalioji forma, tačiau ji dar nėra tobula dnf. Ji neatitinka reikalavimo b) nes joje yra disjunkcijos nary Dėl to viena teiginį ibraukiame. Taip pat pagal reikalavim¹ c) reikia ibraukti disjunkcijos narį Gauname:
Vykdydami reikalavim¹ d), prie q prijungiame trūkstam¹ teiginį p:
Lautinuose skliaustuose esančiai iraikos daliai taikome (10):
Pagal reikalavim¹ a), ibraukiame pasikartojančius disjunkcijos narius ir gauname iraik¹, kuri yra tobula dnf:
Tobula dnf parodo įvairias galimybes, kurioms esant, turimoji iraika yra teisinga. Pateiktoji iraika yra teisinga dviem atvejais: kai p klaidingas ir q teisingas kai q teisingas ir p klaidingas Tuo lengva įsitikinti, iraik¹ pakeitus nurodytomis teiginių p ir q teisingumo reikmėmis.
Pirmas atvejis:
.
Antras atvejis:
.
Pakartojimui
Kas yra iraikos disjunktyvi normalioji forma?
20. TEIGINIŲ LOGIKOS TAIKYMAS TECHNIKOJE
Teiginių logika plačiai taikoma iuolaikinėje technikoje, kibernetikoje, kompiuterijoje, informatikoje. Pateiksime tokį pavyzdį. Parodytoji schema įgali valdyti informacij¹: praleisti vienus signalus, sulaikant antruosius, ir prieingai.
ir
A
įvedimas
arba
ir
ivedimas
B
įvedimas
valdymas
S1 S2
1 brė.
Į ivedam¹ eina signalai, patenkantys įvedimo kanalu A arba įvedimo kanalu B priklausomai nuo to, kaip veikia valdymas S1 ir S2. Kai valdymo signalas S1 praleidia signal¹, ateinantį kanalu A, tai signalas ties kanalu B sulaikomas. Padavus valdymo signal¹ S2, gausime atvirkči¹ vaizd¹. Tad ios schemos veikimas apraomas loginėmis iraikomis
P = (AS1) V (BS2);
P = (BS2);
P = (AS1).
Iraikos nereikia suskliausti, nes skliaustus atstoja neigim¹ ymįs brūknys.
A. de Morganas XIX a. anglų matematikas, logikas, nustatźs ias taisyklės.
H. M. eferis amerikiečių logikas, 1913 m. įvedźs į veiksm¹.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1108
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved