CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
mogus yra vienintelė pasaulyje inoma protinga būtybė, todėl ji sugeba veikti s¹moningai, kelti sau tikslus ir juos įgyvendinti, laisvai pasirinkti savo elgesį. Viena svarbiausių mogų i kitų būtybių iskiriančių savybių yra intelektas. Jis ir sudaro mogaus charakterio pagrind¹.
mogaus veikla reguliuojama s¹moningai, o s¹monė yra aukčiausia psichikos isivystymo pakopa. Ji leidia mogui, prie pradedant mogui k¹ nors daryti, preliminariai operuoti daiktų ir reikinių vaizdais mintyse. Taigi s¹monė įgalina mogų atlikti veikl¹ dviem lygiais: mintyse ir praktikai. Pirmuoju atveju mogus, inodamas savo poreikius ir remdamasis savo m¹stymu bei vaizduote, usibrėia tikslus tiems poreikiams patenkinti, numato priemones tiems tikslams pasiekti, atitinkamai (danai netgi idealiai) suplanuoja savo veikl¹. O praktikai veikdamas mogus vykdo i anksto numatyt¹ veiksmų program¹. Savo veikloje mogus įvairius daiktus ir reikinius vertina tiek, kiek jie padeda ar trukdo siekti tikslo. Jis numato būdus kliūtims įveikti ar jų ivengti, pasinaudoja įvairių situacijų teikiamomis galimybėmis, derina savo veiksmus, pastangas. Kartais pakartotinai vertina pavartotus veiklos būdus, gali visai pakeisti artimiausius tikslus arba sukeisti jų eilź.
Mokydamiesi kalbėti, kalb¹ perimame kaip jau gatav¹ produkt¹. Lengviausiai įsisaviname odius, yminčius konkrečius, apčiuopiamus daiktus. Bet jų nepakanka atspindėti beribei gyvenimo (ir ne tik) įvairovei. Imame vartoti abstraktesnes s¹vokas per daug negalvodami, ar pasakome būtent tai, k¹ norime pasakyti. Be to, odis be savo reikmės tėra bevertis garsų kratinys, o juk aplinkui mus, mumyse ir taip vis stiprėja triukmas, vis sunkiau įvelgiama prasmė.
Į tarptautinź vartosen¹ įaugusio lotyniko odio 'intellectus' (suvokimas, prasmė) sukūrimo nuopelnai priskiriami Markui Tulijui Ciceronui, garsiam romėnų oratoriui, stilistui, politikui (I a. pr. Kr.). Tačiau pati s¹voka senesnė, j¹ randame jau senovės graikų filosofų ratuose (VIV a. pr. Kr.), neabejotinai jos būta ir Senovės Rytų civilizacijų pasaulėiūrose.
Archainis mogus gyveno darnoje su gamta ir jautėsi neatsiejama jos dalis. Pamau trūkinėjant vientisam mitologiniam pasaulėvaizdiui ir atsirandant filosofinio m¹stymo uuomazgoms, mitologijai būding¹ vaizdinį pasaulio suvokim¹ pakeitė s¹vokų kalba. Intelekto s¹vokos gimim¹ lėmė mogaus savimonės susiformavimas, savźs iskyrimas i kitų gyvų būtybių, savo ypatingumo suvokimas. Jau antikos m¹stytojai intelektu laikė tai, kas skiria mogaus siel¹ nuo gyvūno, o tiksliau mogaus sielos sugebėjim¹ painti daiktų esmź, m¹styti, s¹moningai kurti. i galia ar sugebėjimas buvo suvokiama kaip iskirtinis bruoas, apibūdinantis m¹stanči¹ būtybź mogų.
Viduramiais suklestėjus scholastikai (XIIXIII a.), pastebima tendencija menkinti intelekto svarb¹ painimui, pastar¹jį pajungiant tikėjimui, apreikimui. Dievas tapo vienintelis ne tik monių siekio painti, bet ir jų siekimo apskritai tikslas. 'Credo ut intelligam' pamaldus apreiktos tiesos priėmimas, kad po to i tiesa būtų suprasta protu buvo viso pirmojo scholastikos periodo ūkis. Laikyta, kad tikėjimo ir painimo turinys sutampa, tik tas turinys turi būti pirma tikimas, po to paįstamas, nuviečiamas proto.
Tomas Akvinietis teigė, kad visas painimas remiasi patirtimi ir gimsta i daikto s¹veikos su intelektu. Pojūčiai suadina suvokinius, bet reikalingas intelektas, kad i jų galėtume iskirti visuotines s¹vokas, s¹vokų vaizdus, kurie leistų painti daiktų esmź. Intelektas remiasi juslumu, kuris savo ruotu veikia 'kūnikais organais'. Bet veikdamas jis pats yra visikai nematerialus. Kadangi intelekto veiklos prielaida i esmės yra juslumas, o smegenys yra juslumo organas, be smegenų mogus negalėtų m¹styti. Bet tai nereikia, pasak filosofo, kad smegenys yra toks intelekto organas, kaip akys - regos. Intetektas pats savaime neturi jokio organo, o smegenys mogaus vegetatyvumo ir sensomotorikos organas. Pats savaime intelektas neturi jokių inių ir yra pasyvi potencija, gebėjimas įgyti apibrėtum¹.
Vėlyvosios scholastikos atstovai (pvz., Jonas Dunsas kotas) intelekt¹ teigė esant pasyvia paintine mogaus sielos ypatybe, nedalyvaujančia Dievo painime.
Renesanse ir naujaisiais laikais palaipsniui pripaįstant, jog Dievas yra ne vienintelis painimo tikslas, naujai pavelgus į mogų ir gamt¹, nelengvai vaduotasi i scholastinio m¹stymo schemų. Net didysis naujųjų laikų mokslo apologetas F.Bekonas nemanė, jog mokslas galėti tirti, painti intelekt¹, ir priskyrė jį teologijos sričiai, nors tuo pat metu teigė intelekt¹ esant m¹stančios sielos galia, kuria remiasi visas mokslinis painimas.
Mokslo plėtra ir ta milinika įtaka, kuri¹ ji darė monių gyvenimui ikėlė intelekt¹ į pači¹ mogaus dvasinių galių hierarchijos virūnź. Bet ir naujaisiais laikais ne visi aklai lenkėsi intelektui. Racionalaus proto iauktinimas mogaus sieloje kėlė disharmonij¹, mogus pasijuto tarsi suskaidytas, tarsi praradźs savo prigimtinį vientisum¹. Pasak F.ilerio, vienos kurios nors dvasinės galios ilavėjimas daro mones panaius į skurstančius augalus, kurių tik viena dalis isivysčiusi, o kitos tik usimezgź.
XVII-XVIII amiuje painimo teorijoje tvirtai įsigali antropocentrinės nuostatos bei intelekto kaip 'prigimtinės viesos' ('lumen naturalis') samprata. Remiantis ia samprata, intelektas įgimtas mogaus sugebėjimas suvokti ir painti dalykų esmź. Jai pritarė ir racionalistai, aukčiausia painimo forma laikź intelektualinź intuicij¹, ir sensualistai, teigė, jog 'intelekte nėra nieko, ko prie tai nebuvo jutimuose'.
Suvokźs save kaip m¹stanči¹ būtybź, mogus, atrodo, niekada nemanė, jog intelektas yra vienintelė jo dvasinė galia. imtmečiais vyko ginčai, kurių tikslas buvo nustatyti, kas viresnis: valia ar intelektas, kas svarbesnis painimui jutimai, vaizduotė, intelektas ar protas . Ir nepaisant to, kad ribos tarp tų galių buvo įvelgiamos gana sunkiai, o galių apibrėimai arba prietaringi, arba migloti, atsirado daugybė s¹vokų joms ymėti.
Intelekto ir proto perskyr¹ bene aikiausiai galime apčiuopti vilgtelėjź, kaip ias s¹vokas suvokė I.Kantas ir G.V.F.Hėgelis - dvi rykiausios vokiečių filosofijos asmenybės. Pasak I.Kanto, intelektas (Verstand) kyla i to paties altinio kaip ir juslumas. Tai yra sugebėjimas m¹styti jutiminio stebėjimo objekt¹, kurti vaizdinius ir s¹vokas, sprźsti, formuoti taisykles. Kitaip sakant, intelektui yra būtina patyrimo (empirinė) mediaga. Jis yra bejėgis prie bes¹lygikus dalykus (pvz., laisvź, vali¹, Diev¹), neteikiančius juslėms jokių duomenų apie save. Auktesniu paintiniu gebėjimu u intelekt¹ I.Kantas laikė prot¹. Plači¹ja prasme filosofas jį supranta kaip gebėjim¹ painti apriorikai, t.y. nepriklausomai nuo patyrimo. Siaur¹ja prasme teorinis protas yra sugebėjimas dedukuoti, iekoti to bes¹lygika, i bendrybės ivesti atskirybź ir j¹ pagal principus traktuoti kaip būtin¹. Protas visiems intelekto veiksmams suteikia būtin¹ sisteminį vientisum¹, jis siekia painti daiktus pačius savaime, tačiau to padaryti nesugeba. Taigi ribine daikto paties savaime s¹voka I.Kantas nubrėia mūsų painimo ribas.
G.V.F.Hėgelio filosofijoje intelektas taip pat yra emesnysis paintinis gebėjimas, samprotavimas, veiki¹s formaliosios logikos ribose, t.y. operuojantis mintimis pagal formaliosios logikos dėsnius. 0 protas - tai potencija, kuri plėtojasi pati i savźs, operuoja prieybėmis ir jų vienybėmis (dialektika), galėdama apsieiti be juslinės patyrimo mediagos ir veikti nesiremdama jokiais baigtiniais daiktais. I esmės tai yra Dievas, absoliuti idėja, pasaulinė dvasia.
XIX amiaus pabaigoje pagrindines intelekto tyrimų vadias perėmė eksperimentinė psichologija, rimti ginčai dėl intelekto filosofijoje aprimo.
Tyrimai su vieno kiauinėlio dvyniais parodė, kad mogaus intelektas daugiau ar maiau yra įgimtas. Daugeliu atvejų po gimdymo iskirti dvyniai buvo vienodai gabūs, nors ir uaugdavo visikai skirtingose aplinkose. Be to, vaikų, įvaikintų tuoj pat po gimimo, intelektiniai sugebėjimai panaesni į tikrųjų arba biologinių, o ne į juos uauginusių tėvų intelekto sugebėjimus.
Tačiau negalima paneigti fakto, kad skirtinga aplinka irgi turi įtakos intelekto lygiui. Lyginant tu pačių tėvų vaikus, augusius drauge su jais arba atskirai, paaikėjo, kad kartu augusių vaikų intelekto vertinimai buvo panaesni į tėvų nei atskirai augintų vaikų.
Intelekto sugebėjimai, pasirodo, i dalies priklauso ir nuo to, kelintas vaikas eimoje esi. Ne tik usienio, bet ir Lietuvos psichologai, ityrź imtus mokyklinio amiaus vaikų, nustatė, jog pirmojo vaiko intelekto sugebėjimai beveik visuomet yra geresni u antrojo, trečiojo ir kitų vaikų. Tiesa, iuo atveju kalbama apie imatuojam¹ intelekt¹ arba intelekto koeficient¹. O panagrinėjus atskirus intelekto sugebėjimus paaikėjo, jog pirmagimiai lenkė kitus vaikus tik kalbiniais sugebėjimais. Kai kurių tyrimų duomenimis, antri ar treti vaikai daniausiai lenkia pirmagimius savo emociniu intelektu.
Kūdikio, o vėliau ir vaiko skatinimas, lavinimas, supaindinimas su įvairiausiais daiktais ir reikiniais - tai irgi svarbūs aplinkos poveikiai mogaus intelektui. Vaiko m¹stymo vystymasis pirmaisiais gyvenimo metais labai stipriai susijźs su jo pojūčių ir judesių lavinimu. Kuo emocionaliau ir daugiau bendraujama su kūdikiu ir mau vaiku, tuo geresni būna vėliau intelekto sugebėjimai. vedų mokslininkai stebėjo 600 vaikų, kurių intelekto koeficientas (IQ) 3-ioje klasėje buvo vienodas. ' Po deimties metų vidurinź mokykl¹ baigiantys tie patys tiriamieji įvertinus intelekt¹ surinko 5 takais daugiau nei jų draugai, iėjź i mokyklos po 9-ių klasių. Tie, kurie buvo apsisprendź mokytis toliau ir sėkmingai ilaikė stojamuosius egzaminus, pirmavo net 10-čia takų.
Psichologas L.Terman su kolegomis atrinko tūkstantį vaikų, kurių intelekto koeficientas buvo didesnis nei 135. Palyginimui buvo atrinkta kita grupė vaikų su vidutiniu intelekto koeficientu. Kelet¹ metu buvo stebimi patys vaikai ir tiriama jų aplinka. Paaikėjo, kad auktu IQ pasiymintys vaikai daniausiai augo finansikai ir socialiai geriau aprūpintose eimose. Fizikai jie buvo iek tiek sveikesni ir didesni. Jų tėvai daniausiai turėjo aukt¹jį isilavinim¹, eimos neiirusios. Patys vaikai atrodė pasitikintys savimi, norintys daug pasiekti, originalūs ir jautrūs. Jie atkakliau siekė usibrėto tikslo, be to, pasiymėjo didesniu optimizmu ir energingumu.
Visai neseniai amerikiečių mokslininkai vėl grįo prie mogaus intelekto klausimo ir į kart¹ jie nukreipė dėmesį į s¹lygas, turinčias įtakos vaisiaus formavimuisi. Mokslininkai periūrėjo anksčiau atliktus tyrimus su vieno kiauinėlio dvyniais. Testai rodo, jog dvyniai tikrai yra labai panaūs savo intelektu, nors ir būdavo iskiriami i karto po gimimo. Galima daryti ivad¹, jog visk¹ lemia genai. Tačiau dvyniai juk dalijasi ta pačia aplinka dar motinos kūne, ir mokslininku teigimu, vaisių supanti aplinka yra tokia pat svarbi, kaip ir ta, kurioje mes vėliau uaugame. Kokie faktoriai veikia gimdoje slypintį vaisių, dar nėra inoma, tačiau jei motina turi alingų įpročių, per maa ar netaisyklingai isidėsčiusi placenta, tai ne tik nukentės vaiko sveikata, bet jis bus ir maiau gabus.
Pastebėta, kad nema¹ poveikį intelekto sugebėjimams turi maitinimasis: ir motinos mityba nėtumo metu, ir ankstyvoji vaiko mityba. Keliolika 2-3 metų mergaičių buvo įvaikintos amerikiečių eimose. Vienos mergaitės iki tol buvo labai prastai maitinamos, kitos pakankamai gerai. Visose įtėvių eimose jos gavo ger¹ maitinim¹. Po kurio laiko, patikrinus jų intelekto ir bendrus sugebėjimus, visos mergaitės rodė geresnius intelekto sugebėjimus. Tačiau tų mergaičių, kurios ir iki įvaikinimo buvo gerai maitinamos, įvertinimo rezultatai buvo geresni.
Danų mokslininkai pastebėjo, jog gabesni yra tie vaikai, kuriu svoris gimus yra didesnis nei įprastai. Didelės įtakos m¹stymo sugebėjimams turi toksinai, ypač vinas. Grupė mokslininkų iekojo ryio tarp organizme rasto vino kiekio ir bendrųjų sugebėjimų testo rezultatų. Tapo akivaizdu, kad kuo didesnis vino kiekis organizme ( dantyse ir kraujyje ), tuo maesni intelekto testo rezultatai, prastesni mokymosi įgūdiai ir pastebimesni dėmesio trūkumai.
Taigi dauguma mokslininkų iandien mano, kad 20% mūsų intelekto priklauso nuo s¹lygų gimdoje, dar 20% reikia priskirti aplinkai, kurioje mes uaugome, o 50% priklauso genams. Likusius 10% mokslininkai priskiria prie kitų nenumatytų aplinkybių.
Pirmosios idėjos, kaip matuoti intelekt¹, pasirodė jau 17a. pabaigoje. Vokiečių-austrų kilmės gydytojas Franz Joseph Gall tvirtino, kad galvos paviriuje esantys ikilimai daug k¹ pasako apie mogaus sugebėjimus. F.Gall manė, jog mogaus sugebėjimai slypi skirtingose smegenų vietose, todėl tobulėjant vieniems ar kitiems mogaus gabumams, atitinkamai didėja ir ikilimai tam tikrose galvos vietose.
Vėliau, XIX amiaus pabaigoje, psichines mogaus savybes buvo mėginta įvertinti matuojant reakcijos greitį ir atminties apimtį. Pavyzdiui, 1890 metais sukurti J.McCattell testai matavo judesių greitį, spalvų įvardijimo laik¹, raidių, įsimenamų vien¹ kart¹ jas perskaičius, kiekį ir panaius sugebėjimus.
1905 metais Paryiaus vietimo darbuotojai kreipėsi į psicholog¹ Alfred Binet su praymu, kad is padėtų įvertinti vaikų gabumus. Pasitelkźs į pagalb¹ psichiatr¹ Theodore Simon ir dvi savo dukteris kaip tiriam¹sias, A.Binet parengė pirm¹jį intelekto test¹. Mokslininkai suprato, jog mogaus intelektas didėja su amiumi ir kad kiekviena mogaus amiaus pakopa pasiymi tam tikro intelekto lygiu, kurį galima nustatyti. Pavyzdiui, 7 metu vaikas turėjo skaičiuoti pirtais, eilės tvarka pakartoti penkis skaičius ir paaikinti, kas pavaizduota paveikslėlyje. Normalus vienuolikmetis turėjo sudaryti sakinį i trijų jam duotų odių ir per tris minutes pasakyti 60 odių. A.Benit padarė ivad¹, kad tie vaikai , kurie lengvai susidorodavo su vienu uduoties variantu , kitose uduotyse pasiekdavo irgi gerų rezultatų . T.Simon ir A.Binet sukurtų testų rodiklis buvo protinis amius intelekto testu itiriama didelė grupė to paties biologinio amiaus monių (paprastai vaikų), o jų uduočių atlikimo rezultatų vidurkis ir vadinamas to amiaus grupės norma. Kiekvieno tiriamojo teisingai isprźstų uduočių kiekis rodė jo protinį amių.
Kilus Pirmajam pasauliniam karui, amerikiečių vyriausybė per trump¹ laik¹ turėjo mobilizuoti 2 mln. vyrų, i kurių 5% turėjo tapti karininkais. Laiko buvo nedaug ir nebuvo galima suklysti. Karinė vadovybė kreipėsi į Lewis Terman, Standfordo universiteto psicholog¹. is, patobulinźs Binet Simon test¹, puikiai susidorojo su uduotimi.
Panaiu metu vokiečių psichologui William Stern kilo paprasta, bet ir iandien dar plačiai taikoma idėja : jis pasiūlė intelekt¹ ireikianči¹ formulź. Taigi 1912 metais atsirado ir dabar dar labai populiari intelekto koeficiento s¹voka. IQ tai protinio ir biologinio amiaus santykis, padaugintas i 100. Kai protinis ir biologinis amiai sutampa, tai yra vaikas atlieka tiek uduočių, kiek vidutinikai atlieka jo amiaus grupės vaikai, intelekto koeficientas lygus 100. Pavyzdiui, jeigu vaiko atliktos uduotys atitinka 6 metų amiaus : vidurkį, o jam i tikrųjų yra penkeri metai, tai jo IQ yra 120.
Laikui bėgant mokslininkai pastebėjo, kad tiriant mogaus intelekt¹, ikyla nemaai problemų. Kiekviena tauta pasiymi savita kultūra ir papročiais. Pavyzdiui vakarietis, pamatźs pistolet¹, i karto pasakytų, kas tai per daiktas, o kitos tautybės atstovas, kuris naudojasi tik lanku ir ietimi, niekaip nesusidorotų su uduotimi.Panaiai nutiko ir su tyrimais Brazilijoje 1980-ųjų metų pradioje. Vaikams buvo pateiktos matematikos uduotys ratu. Nors vaikai gyveno versdamiesi prekyba gatvėje ir turėjo skaičiavimo praktikos, jie daugiau kaip pusź uduočių (63%) isprendė neteisingai. Vėliau vaikai gavo naujas uduotis, tik į kart¹ uduotys buvo paaikintos tokiais odiais, kokius vaikai buvo įpratź girdėti gatvėje. Nors uduotys buvo ir sunkesnės, vaikai suklydo atsakydami tik į 26% visų uduočių.
Skirtingose kultūrose nevienodai suprantamas ir pats intelektas. Pavyzdiui, vakariečiams ir kai kurioms Afrikos gentims buvo pateikiamos įvairių pozų kačių ir unų (valgantys, miegantys, aidiantys ir t.t.) statulėlės. Tiriamiesiems reikėjo jas sugrupuoti. Vakariečiai, inoma, statulėles grupavo pagal klases: unis ir kates atskirai. Tuo tarpu afrikiečiai jas grupavo pagal funkcij¹: valgančių gyvūnų grupė, aidiančių gyvūnų grupė ir t.t. Mes galime manyti, kad mūsikis grupavimo būdas yra neginčijamai intelektualesnis. Afrikiečiai mano kitaip. Kai jų papraė sugrupuoti statulėles taip, kaip tai daro 'kvaili monės', jie sugrupavo jas taip, kaip vakariečiai.
Tačiau ir ie variantai danai kritikuojami. Daugelis mokslininku pastebėjo, jog ir čia slypi vakarietikas m¹stymo būdas, nes mes esame labiau pripratź prie dviejų matavimų geometrinių figūrų.
Bene populiariausi ir plačiausiai naudojami (ypač JAV) iandienos testai buvo sukurti 1930-aisiais metais amerikiečio David Wechsler. Tai intelekto skalė iki mokyklinio amiaus vaikams (WPPSI), patobulinta intelekto skalė vaikams (WISCR) ir intelekto skalė suaugusiems. Vaikai testuojami dareliuose, mokyklose, vėliau universitetuose, armijoje, įsidarbinant ir kylant karjeros laiptais.
Deja, intelekto testai ir tas paslaptingasis IQ toli grau nėra visagaliai. Maa to, neretai jie tik dar labiau suklaidina. Jau senokai intelekto koeficientas yra kritikuojamas u tai, kad jis toli grau neatspindi tokios intelekto veiklos, kokia ji yra kasdieniame gyvenime. Intelekto koeficientui įtakos turi testavimo s¹lygos, kontaktas su tyrėju, tiriamojo nerimas ir kt. Pavyzdiui, IQ siejamas net su vaiku atidumu per pamokas. Amerikiečiai pastebėjo, kad po vasaros atostogų vaikų intelekto koeficientas paprastai būna iek tiek emesnis.
Be to, IQ neatspindi mogaus intelekto kokybinių charakteristikų. Ir trijų, ir trisdeimties metu amiaus intelektas apibūdinamas tuo pačiu rodikliu, nors jų m¹stymo galimybės labai skiriasi. Intelekto testai nepateikia visos ir teisingos informacijos apie mogaus gabumus ir jo asmenybź. Tiesa, dabar labiau atsivelgiama į atskirų testo uduočių grupių atlikim¹ bei jų s¹veikavim¹ tarpusavyje, tai yra į vis¹ intelekto profilį, o ne tik į patį IQ. Tačiau vis tiek daugelis intelekto testų yra paremti sugebėjimu m¹styti logikai ir sistemikai; danai juose pasitaiko konkrečių matematinių uduočių, kurios parodo, ar tiriamasis gali skaičiuoti, bet nieko negali pasakyti kaip jam sekasi gyvenime. Pasiymėdamas auktu IQ koeficientu nebūtinai turėsi ger¹ darb¹ ir dideles pajamas.
Daugelis mokslininkų pritaria naujai suformuluotai teorijai, kuri iplečia intelekto s¹vok¹. Galbūt derėtų sakyti ne intelektas, o intelektai? Mes esame įpratź kalbėti apie intelekt¹ vienaskaita, tačiau yra teorijų, suskaičiuojančių net iki 150 intelektų.
Tai, kad mūsų intelektas nėra vientisas, patvirtina ir tokie atvejai, kurie psichologijoje vadinami 'idiotais-mokslininkais'. Pavyzdiui, 11 metų berniukas L. smarkiai atsiliko nuo mokyklos kurso ir rodė labai menk¹ paang¹. Jis maai bendravo, nesidomėjo vaikikais aidimais. Kelet¹ metų psichologų ir medikų komanda tyrė berniuk¹ ir atskleidė įdomių dalykų. L. nesuprato simbolių ir s¹vokų reikmės. Paklaustas, kuo panaios 10 ir 5 centų monetos, jis sakytų: 'Tuo, kad 10 centų maas, o 5 centai didelis, jie skirtingos spalvos ir 10 centų yra storesnis'. Jis nesuprato prieastinių ryių, pavyzdiui, kad skėtį laikome vir galvos todėl, kad lyja. Visikai nesuprasdamas laiko s¹vokos ir kad 15 yra maiau nei 23, jis galėdavo ikart pasakyti, koki¹ savaitės dien¹ atitiko tam tikra data praeityje. Net nesuprasdamas odių prasmės, jis galėdavo paraidiui i eilės arba atvirktine tvarka pakartoti bet kokį odį. Maa to, L. i klausos (be jokių natų) galėdavo pagroti Beethoven ar kitų kompozitorių melodijas pianinu arba sudainuoti nuo pradios iki galo arija be menkiausios klaidos.
1983 m. amerikiečių profesorius Howard Gardener ileidia knyg¹ 'Frames of mind', kurioje autorius apsiriboja 7 intelektais: matematinis, kalbinis, muzikinis, vizualinis-erdvinis, kūnikas, tarpmogikas ir save suprantantis.
Psichologas ir urnalistas Daniel Goleman 1995 m. ileido knyg¹ 'Emotional Intelligence'. Vienos i labiausiai perkamų knygų autorius tvirtina, jog ne loginis sugebėjimas ir ne sugebėjimas 'virkinti' skaičius nea sėkmź gyvenime. Prieingai, kaip jums seksis gyvenime priklauso nuo Jūsų jausmų. Jausminis intelektas padeda suprasti ir valdyti savo jausmus, rasti argumentus ir bendrauti su monėmis. Ypač didelį vaidmenį jausminis intelektas vaidina darbe, kur nuolat bendraujama su monėmis. Tyrimai rodo, jog nemaa dalis i mokymo įstaigų atėjusių monių su puikiomis 'knyginėmis' iniomis ir auktais 10 greitai netenka darbo vien dėl to, kad jie nemoka bendrauti su bendradarbiais ir klientais ar nesugeba priimti kritikos.
'Minktosios' vertybės - taip jausminį intelekt¹ pavadino Pensilvanijos universiteto psichologas Martin Seligman, įkalbėjźs vienos draudimo kompanijos vadovybź priimti į darb¹ grupź monių, kurių kandidatūros jau buvo atmestos. Nors ie kandidatai ir neatitiko visų kompanijos keliamų profesinių reikalavimų, tačiau jie gavo auktus įvertinimus i M.Seligman parengto jausminio intelekto testo. Rezultatai parodė, kad M.Seligman rekomenduota monių grupė per pirmuosius metus pardavė 21% prekių, o dar kitais metais 57% daugiau nei kitos firmos darbuotojai. Kompanijos vadovybei neliko nieko kita, kaip tik kit¹ kart¹ priimant naujus mones taikyti M.Selingman test¹.
Aikiai matyti, kad i IQ testo negalima pasakyti, kaip mums seksis darbe, taip pat kaip ir sunku spėti, kaip vaikui seksis mokykloje. Tai puikiai parodo gana paprastas, iek tiek provokuojantis tyrimas, vadinamasis 'Pagundos testas'. Ant stalo prieais ketverių metų vaik¹ padedamas saldainis. Uduotis gana paprasta: vaikas ino, kad jis gali suvalgyti saldumyn¹, bet jeigu suaugusiam iėjus jis pakentėtų 15 minučių, vėliau gautų dar du saldainius. Kai kurie vaikai pasiduoda pagundai ir i karto jį suvalgo. Kiti palūta ir pasiduoda per 15 laukimo minučių. Bet yra vaikų, kurie sugeba atsispirti pagundai. Laukdami jie ibando įvairias strategijas: vieni rankomis usidengia akis, kiti dainuoja, treti nueina ir atsistoja į kamp¹, kad būtų kaip galima toliau nuo pagundos.
Psichologas Philip Peake daugelį metų stebėjo į test¹ ilaikiusius vaikus ir įvertino jų gabumus jiems baigiant vidurinź mokykl¹. Rezultatai rodo, kad testo metu pagundai neatsispyrź vaikai surinko 524 takus i kalbos ir 528 takus i matematikos uduočių. Vaikai, kuriems pavyko nesuvalgyti saldainio, atitinkamai gavo 610 ir 625 takus, kur 800 yra aukčiausias įvertinimas. is tyrimas dar kart¹ parodė, kad paprasti intelekto testai ir auktas jų įvertinimas nėra svarbiausias rodiklis mogaus gyvenime. Aikiai matyti, kiek daug apie asmenybź pasako paprasčiausias testas. Pagundai nepasidavź vaikai taip pat labiau pasitikėjo savo jėgomis, buvo kūrybikesni ir nenuleisdavo rankų ikilus sunkumams.
Tirdami intelekto sugebėjimus įstaigose, mokyklose, ligoninėse ir kitur, psichologai daniausiai naudojasi Vekslerio intelekto skale arba Amthauerio intelekto testu.
Informacija: reikia atsakyti į klausimus, susijusius su turimomis bendromis iniomis. Pvz.: 'Kiek sparnų turi pauktis?', 'Kas paraė 'Anykčių ilelį'?'
Supratingumas: klausimai apie praktinius įgūdius, sugebėjim¹ orientuotis socialinėje aplinkoje ir priimti sprendimus. Pvz.: 'Kodėl pinigus geriau laikyti banke?', 'K¹ darytum, jei pamatytum, jog berniukas ieidamas i kavinės paliko savo knyg¹?'
Aritmetika: klausimai, susijź su skaičiavimu. Pvz.: 'Trys moterys tarpusavyje po lygiai pasidalijo 18 teniso kamuoliukų. Kiek kamuoliukų teko kiekvienai?'
Panaumai: reikia palyginti ir rasti bendrumus tarp dviejų daiktų ar reikinių. Pvz.: 'Kuo panaūs tigras ir liūtas?', 'Kuo panaios valanda ir savaitė?'
Skaičių eilė: reikia i eilės ir atvirktine tvarka pakartoti skaičių sek¹. i testo uduotis matuoja dėmesį, gebėjim¹ susikaupti ir trumpalaikź atmintį.
odynas: vertinama mogaus odinė informacija ir sugebėjimas m¹styti (sudaryti s¹vokas, apibendrinti). Reikia apibūdinti įvairias s¹vokas. Pvz.: 'Kas yra skėtis?', 'Kas yra s¹monė?'
Visos ios pirmosios dalies uduotys matuoja vadinam¹jį kalbinį intelekt¹. Tai yra, rezultatas gana stipriai priklauso nuo mogaus kalbos isivystymo ir nuo socialinio bei kultūrinio konteksto. Tarkim, socialiai apleistas vaikas, neturintis galimybių bendrauti su kitais monėmis, net ir turėdamas pakankamai gerus intelekto sugebėjimus, ios dalies uduotis atliks prasčiau negu kitos konstrukcinės dalies uduotis. Be to, kalbinės dalies uduotis kur kas prasčiau atliks ir kitų alių (testas buvo sudarytas JAV) testuojamieji, ypač jeigu uduotys nėra pataisomos ir pritaikomos esamai kultūrai.
Skaičiai-simboliai: kiekvienam skaičiui yra priskirtas simbolis. Per duot¹ laik¹ reikia upildyti kuo daugiau simbolių. itaip matuojamas reakcijos greitis, susikaupimas, imokimas, koordinacija.
Paveikslėlių ubaigimas: reikia pasakyti, ko trūksta kiekviename paveikslėlyje (pvz., lapė nupieta be ausies, varkas be kilpų).
Paveikslėlių seka: duodami 36 paveikslėliai, susijź su ta pačia istorija. Jie turi būti sudėliojami logine seka, kad susidarytų rilus pasakojimas.
Kaladėlių dėliojimas: pagal duot¹ paveikslėlį i raudonų, baltų ir pusiau raudonų-baltų kubelių reikia sudėlioti pavaizduot¹ figūr¹.
Objekto irinkimas: i detalių sudėlioti daikt¹.
I esmės io testo uduotys panaios į Vekslerio intelekto skalės uduotis. Juo irgi matuojami bendrieji mogaus sugebėjimai - loginis m¹stymas, reakcijos greitis, atmintis, dėmesys, turimos inios (ypač gramatinės ir aritmetinės), erdvinis m¹stymas ir kt. Tačiau visos Amthauerio testo uduotys yra pateikiamos ant popieriaus (o ne su realiais objektais, kaip kai kuriose Vekslerio testo uduotyse) ir jų atlikimo laikas yra ribojamas. Atlikdami Amthauerio test¹, tiriamieji turi parinkti tinkam¹ odį, skaičių ar figūr¹, derantį pagal reikmź ar loginź prasmź arba tokį, kuris ipildytų uduoties s¹lygas. Pavyzdiui, 'miko santykis su mediais yra toks pats, kaip pievos santykis su' arba 'kuris i emiau pavaizduotų kauliukų yra toks pats kaip pavyzdyje, tik pasuktas kitu kampu'.
Analogikų intelekto testų uduočių dabar gausu įvairiose galvosūkių knygelėse. Ypač populiarūs kompiuteriniai intelekto testai, prieinami kiekvienam bent kiek jais besidominčiam. Tokie testai, inoma, padeda bent apytiksliai įvertinti savo m¹stymo sugebėjimus ir kai kuriuos i jų lavinti.
Atliekant isamų mogaus intelekto įvertinim¹, net specialistai turi labai kruopčiai ir atsargiai naudoti intelekto testus. Praktikoje pasitaiko kone kuriozikų atvejų, kai ityrź intelekto testais t¹ patį mogų, du specialistai gauna visikai skirtingus įvertinimus. Neretai pasitaiko atvejų, kai normalaus intelekto vaikas įvertinamas kaip protikai atsilikźs (JAV ir Europoje tokiais atvejais net keliamos teisinės bylos). Taip atsitinka tuomet, kai nėra atsivelgiama į testavimo aplinkybes, s¹lygas ir paties testuojamojo būklź, ypač kai testuojami vaikai. Pavyzdiui, jei vaikas yra drovus ar nepasitiki tyrėju, jis gali neatsakinėti į klausimus, nors ir ino atsakymus. Net ir konstrukcinių testų (kaladėlių dėliojimas ir kt.) rezultatai jautriai atspindi testuojamojo nerim¹ ar įtamp¹. Jau nekalbant apie tuos atvejus, kai dėl vaiko fizinio trūkumo (cerebrinio paralyiaus, kurtumo ar aklumo) jis įvertinamas kaip protikai atsilikźs (nors i tikrųjų toks nėra).
Gaila, tačiau dabar jau ir Lietuvoje plintant 'testų tironijai', monės, neturintys jokio psichologinio isilavinimo, griebiasi testuoti (daniausiai 'urmu', tai yra didelėmis grupėmis) įvairiausio amiaus mones. Net mokyklų pedagogai gauna testų, kad galėtų patys įvertinti savo mokinukų intelekto sugebėjimus. 0 įvertinź (aiku, paprastai netiksliai ar neteisingai), priklijuoja etiketes itas - kvailas, o tas - protingas. Vaikams nieko kita nebelieka, kaip tik 'pateisinti' suteikt¹ vard¹.
Vaiko intelekto įvertinimas i tiesų reikalingas tik tais atvejais, kai susiduriama su mokymosi sunkumais ar protinio atsilikimo galimybe. Toks įvertinimas, atliekamas tik specialų pasirengim¹ turinčio psichologo, skirtas ne nustatyti intelekto koeficient¹, bet įvertinti atskirus vaiko sugebėjimus, atskleisti jo stipri¹sias ir silpn¹sias vietas bei lavinimo galimybes.
Prie kelias deimtis metų intelekto testai buvo naudojami tik diagnozuoti normalus ar atsilikźs, mokytinas ar ne, lavintinas ar beviltikas, o dabar jie naudojami (ar bent jau turėtų būti naudojami!) pagalbos tikslais į k¹, kaip ir kiek reiktų kreipti dėmesį mokant ir lavinant.
Intelekto s¹voka apima tiek m¹stymo proces¹, reikaling¹ problemoms sprźsti, tiek io proceso rezultatus. Plėtojant įvairias intelekto teorijas daug reikmės turėjo statistinių metodų tobulinimas, ypač veiksnių analizė.
Intelekto s¹voka neatsiejama nuo mogaus minties raidos, nuo mėginimų suprasti savo viet¹ pasaulyje. Vargu ar galima teigti, jog intelekto samprata i esmės kito, veikiau ji palaipsniui apaugo vis nauju m¹stymo ir painimo turiniu, kuris atspindėjo vieno ar kito laikotarpio pasaulėiūros, interesų lauk¹. Tačiau paradoksalu yra tai, jog tiek Rytų, tiek Vakarų civilizacijų kūrimosi pradioje ikeltas sūkis 'paink save' nė kiek ne maiau aktualus ir dabarties mogui.
Apibendrinź intelekto s¹vokos raid¹, intelekt¹ galėtume apibrėti madaug taip:
Intelektas protas ,sugebėjimas mastyti, įvalga, visuma protinių funkcijų (lyginimas, abstrahavimas, s¹vokų kūrimas, vertinimas, sprendimas), kurios jutiminź mediag¹ paverčia iniomis arba kritikai vertina ir periūri jau turimas inias.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1270
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2025 . All rights reserved