CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
Sąvokos: mąstymas, sąvoka, problemų sprendimo būdai; algoritmas, euristika, įvalga, mąstymo rūys; konkretus, vaizdinis, abstraktus sąvokinis, loginis, intuityvus, pagrindinės mąstymo operacijos: analizė ir sintezė, lyginimas, apibendrinimas, klasifikavimas, abstrahavimas ir konkretizavimas
Mąstymas- proto veikla, susijusi si informacijos supratimu, apdorojimu bei perteikimu. Tai apibendrintas ir netiesioginis tikrovės atspindėjimo sąmonėje procesas, leidiantis painti ne tik tikrovės daiktus, įvykius ir kitus reikinius, bet ir jų santykius bei prieastinius ryius. Pojūčiais ir suvokimais negalima suvokti kodėl vieni mokosi geriau, kiti blogiau, koks bus rytdienos oras, kaip tęsis įvykiai Irake, Lietuvos politiniai įvykiai.
Mąstydamas mogus galėjo painti pasaulio sandarą; atomo sandarą, patį mogų. Mąstymas labai iplečia aplinkos apainimo galimybes ier patobulina mogasu adaptaciją prie aplinkos. Mąstydamas mogus arttranda neinomus reikinius, neispręstas problemas ir t.t. Mąstymas siejamas su atmintimi, nes naudojamasi turimomis iniomis, emocijos padeda spręsti problemas, valiapadeda ilaikyti mąstymo kryptį, iekoti sprendimo būdų. Mąstymas padeda atskleisti ir mogaus asmenybę; jo sugebėjimus, temperamentą, charakterį, nuostatas.
Kad galėtume mąstyti apie įvykius objektus ir mones, mes supaprastiname dalykus. Mintyse suskirtome į grupes, vad. sąvokomis. Tai aukčiausio lygio apibendrinimas. Dar labiau supaprastindami dalykus sąvokas suskirstome hierarchikai.Pvz. fauna, gyvūnai plėrūnai: vilkas, lapė.
Mąstymas pagal apibendrinimo lygį skirtomas:
Veiksminis mąstymas padeda atliekti fizinius veiksmus su daiktais, norint painti jų savybes ir santykius, pvz. elektros ar kompjuterių gedimai.
Vaizdinis mąstymas padeda operuoti atmintyje turimais vaizdiniais. Pvz. sportininkai.
Abstraktus sąvokinis operuoja mintimis, odiais, enklais. Pvz. fizika, istorija, meilė, draugystė, tikėjimas. Jis padeda spręsti tokius udavinius, kurie neprieinami praktiniam ar vaizdiniam mąstymui.
Pagrindinės mąstymo operacijos:
Analizė- mąstymo operacija, daikto, odio, reikinio suskaidymas į sudėtines dalis. Pvz. norint painti kompiuterį reikia iardyti, 1410m. liepos 15d. kas įvyko kur, kas dalyvavo, kaip baigėsi is mūis
Sintezė- mąstymo operacija, kai mintyse jungiamos į visumą analizės iskaidytos daikto arba reikinio dalys.
Pvz. ką nors iardius reikia vėl sudėti arba įvykį.Sintezė ne vien paprastas dalių sujungimas. Tai painimo operacija nes i atskirų objekto ar reikinio dalių paįstama kakas naujo, gaunamas dalių kaip visumos supratimas, susidaromas bendras vaizadas, suvokiama esmė, egzistavimo prasmė, vidiniai bei funkcijos.
Lyginimas yra mąstymo operacija, kuria nustatomas daiktų ar reikinių panaumas ir skirtumas Pvz. kuo mėnulis ir saulė, jūra ir eeras panaūs ir kuo skiriasi.
Čia reikalingas ir sintezė ir analizės ryys.
Apibendrinimas- vienas esminių paintinių procesų, kurio esmė- daiktų ir reikinių stabilių savybių ir ypatumų iskyrimas ir lyginamų objektų jungimas į grupes pagal juos vienijančius bendrus poymius. Analizuojant, sintezuojant, lyginant aplinkos daiktus ir reikinius, siekiama isamesnių ivadų- apibendrinimų. Apibendrinimo lygiai gali būti skirtingi; nuo elementariausio (obuolys ir slyva) vaisiai; ir iki auktesnio lygio (atomas ir molekulė)- fizika. Tokio apibendrinimo pagrindu susiformuoja sąvokos, formuluojant taisyklės, dėsniai ir pan.
Abstrahavimas- mąstymo operacija, kurios esmė- bendriausių esminių daiktų ar reikinių savybių, ypatumų iskyrimas, irykinimas bei jų atsiejimas nuo neesminių, antraeilių savybių. Abstrahavimo funcija- iskirti esmingiausius daiktų ar reikinių savybes. Iskirti kas yra svarbiausia. Tai viena i svarbiausių mąstymo operacijų, jungiančių ir analizę ir sintezę ir lyginimą bei apibendrinimą. Pvz. emblema, bukletas. Tinka čia tinka kai praktinė patirtis ar inios abstrahuojamos į mįsles, patarles, prieodius, pvz, lenk medį kol jaunas, ką imoksi ant pečių neneiosi.
Mąstymas ir problemų sprendimas visuomet yra udavinio, ikilusios problemos sprendimas. Spendiant problemą reikia iekoti atsakymo į ikilusį klausimą, remiantis turimomis iniomis. Problemos sprendimo iekojimas susijęs su kokiu nors
tikslu- poreikio tenkinimu, kliūties įveikimu, neinomo suradimu, alternatyvos pasirinkimu. Problemų sprendimo būdai: algoritmas, euristika, įvalga.
Algoritmas. Spręsdami problemą galima engti nuosekliai ingsnis po ingsnio. Pvz.surasti parduotuvėje tam tikrą skyrių. Kadangi algoritmai gali pareikalauti daug darbo, danai spręsdami problemas, taikome paprastas praktikas strategijas, kurios vad. euristika. Iekoma remiantis patirtimi ir praktiniais veiksmais. Kartais kokią nors problemą sprendimo strategiją taikome, to neinodami: atsakymas tiesiog ateina į galvą. Staigus įkvėpimas , blykstelėjimas, vad. įvalga.
Spręsdamas problemą mogus danai ieko, ikelia vieną ar kelis hipotetinius variantus (hipotezes). Ypač ji reikalinga darant mokslinius (psichologinius) eksperimentus. Problemos sprendimas susideda i ių etapų;
parengiamasis- tai problemos ikėlimas
sprendimo etapas. Sprendimo plano, atlikimo būdo, principų parinkimas.
sprendimo įvertinimo etapas. Sprendimo veiksmais patvirtinama arba paneigiama hipotezė.
Mąstymas ir kalba
Kalba- tai enklų sistema, atliekanti paintinę( informacijos gavimo, perdirbimo, ilaikymo), ireikimo( ekspresinę, norų, tikslų, jausmų), bendravimo ( komunikacijos, informacijos perdavimo, dvasinio bendravimo) funkciją. Kai mogaus pradėjo gebėti ireikti paprasčiausiaus balsius ėmė skleistis i kalbos galia. Imokus tarti sudėtingus garsus, padidėjo mūsų protėvių galimybės perduoti informaciją. Dėl to monija galėjo padaryti didiulį uolį pirmyn. Sakytinė, raytinė arba gestų kalba padeda keistis tarpusavyje sudėtingoomisd mintimis ir perduoti civilizacijos patirtį.
Mąstymas ir kalba sudėtingai persipina. Kas pirmiau, tai vienas i psichologų klausimų. Kalba daro įtaką mąstymui. Jeigu mąstymas neveiktų kalbos, tuomet niekad neatsirastų nė vieno naujo odio. Mąstymas veikia mūsų kalbą, kuri savo ruotu veikia mąstymą. Egzistuoja lingvistinio reliatyvumo hipotezė teigianti, kad skirtingos kalbos turi įtakos skirtingoms tikrovės sampratoms. Pvz. įvardis jis. Pati kalba formuoja mogaus svarbiausias mintis. Nors teigiama, jog kalba lemia mąstymo būdą, bet odiai tikrai gali paveikti tai, ką mąstome. Kadangi kalba veikia mąstymą, tai, ugdant vaiką, labai svarbu formuoti odyną. Nauji odiai ireikia naujas mintis Kalbos plėtra reikia mąstymo gebėjimų plėtrą.
Pasaulyje yra apie 3000 kalbų. Psichologija tiria kalbas kaip painimo, mąstymo, ir bendavimo priemonę.
Sąvokos; vaizduotė, nevalinga, valinga, atkuriamoji, kuriamoji, sapnai, svajonė vaizduotės vaizdinių kūrimo būdai: agliutinacija, akcentavimas, shematizavimas, įterpimas, tipizavimas
Vaizduotė- psichikos procesas, kuriam vykstant sukuriami naujų daiktų, reikinių ir idėjų vaizdai.
Vaizduotė laikoma mogasu specifine psichikos veikla, kuri atsirado ir plėtojosi dirbant. mogus prie ką nors darydamas, kurdamas, mintyse įsivaizduoja, ką ir kaip darys. Naujo vaizdo sukūrimas i pradių yra tk vaizduotės vaizdas. Vaizduotė padeda mogui sukurti tai, ko tikrovėje dar nėra, o kartais ir tai, ko ir nebus.
Vaizduotėje sukurti vaizdiniai i esmės skiriasi nuo atminties vaizdinių. Atminties vaizdiniai yra konkrečių anksčiau suvoktų daiktų ar reikinių vaizdai. Pvz. matytas Klaipėdos vyturys arba bendras jūros vyturio vaizdinys nebus jau Klaipėdos, bet kaip bet kurio uosto.
Vaizduotės vaizdinys yra visai naujo būsimo objekto vaizdinys. Pvz. Eifelio boktas. Vaizduotės altinis visada yra objektyvi tikrovė. Pvz. Dedalas ir Ikaras, automobilio atsiradimas. Kurdamas naują dalyką mogus steniasi taiįkūnyti objektyvia , realia forma: daiktais, pieiniais, muzikos ir literatūros kūriniais. Vaizduotė glaudiai susijusi su su praktine mogasu veikla. Jis kuria vaizdus, idėjas, mintis, vėliau tikslina, keičia ir bando juos praktikai įgyvendinti. Vaizduotės ryys su objektyvia tikrove ir praktika lemia jos priklausomybę nuo tikrovės painimo. Kuo daugiau mogus turi inių i tos srities, tuo didesnė galimybė sukurti tikrovę atitinkančius naujus dalykus ir juos praktikai pritaikyti. Vaizduotė susijusi su visomis asmenybės savybėmis: interesais, iniomis, gabumais, įgūdiais, įpročiais ir jausmais.
Vaizduotės vaizdiniai kuriami labai įvairiai. Pagal tai skiriamos vaizduotės rūys:
nevalinga, valinga.
Paprasčiausai, pradinė vaizduotės forma yra tie atvejai, kai vaizdai ir idėjos atsiranda be specialaus ketinimo įsivaizduoti. Tai nevalinga (pasyvioji) ji pasireikia tada, kai mogus pats neturi tikslo kurti kokių vaizdų, nededa sąmoningų pastangų, neketina realizuoti, jie lyg kuriasi savaime. Pvz. klausant muziką, .Jai priklauso sapnai.Juse susipina įvairiausi vaizdai, įvykiai, kurie neretai neturi nieko bendro su tikrove. Tai paslaptingi vaizduotės reikiniai, vykstantys mogui umiegant, nekontroliuojant jo sąmonei. Nevalingai vaizduotei priskirami ir tie vaizda, kurie kyla klausanti pasakojimo, skaitant knygą.
atkuriamoji
kuriamoji.
Atkuriamoji- vaizdo sudarymas pagal to objekto apraymą, brėinį, schemą ir t.t.
Pvz. skaitant knygą, istorikas įsivaizduoja laikmetį. Atkuriamosios vaizduotės vaizdai bus gyvi, turtyingi, tikslūs ir teūsingi, jei atitiks sąlygas:1. reikia mokėti teisingai supratsi tuos apraymus, schemas, brėinius, inoti sutartinių enklų reikmes.
2. reikia turėti pakankamai rykių vaizdų atsargą i atitinkamos tikrovės srities.
Kuriamoji- savarankikas naujų vaizdų sudarymas. Jo ypatybės atsispindi kūrybinėse srityse. Tai mokslininko, iradėjo, raytojo, kompozitoriasu, dailininko ir k.t. vaizduotėje sukurti kūriniai. Kuriamosios vaizduotės procesas prasideda kilus sumanymui ar idėjai. Tai gali trukti keletą mėnesių ar metų. Iaikėjus kūrinio idėjai ar r sumanymui prasideda kūrybos procesas. Kuo originalesnis ir drąsesnis sumanymas, tuo sunkiau jį įgyvendinti. Svarbu, kad kūrėjas duotų visiką laisvę, nebijotų jungti tai, ką artodo net neįmanoma. Pvz. kompozitorius- kompoziciją, raytojas- siuetą.
Viena i kuriamosios vaizdutės rūių yra svajonė. Tai norimo, troktamo dalyko, vaizdo įsivaizdavimas. Pvz. svajonė tapti mokytoju, gydytoju. Svajonės kaip vaizduotės procesas, ne i karto duoda objektyvių rezultatų. Jos kartais ir visai neįgyvendinamos, tačiau gali tapti galinga paskata pasirengti kokiai noirs veiklai. Pvz. tapti sportininku.
Vaizduotės vaizdiniai kūriami įvairiai. Skiriami ie vaizduotės vaizdinių kūrimo būdai:
AGLIUTINACIJA- skirtingų dviejų ar daugiau objektų dalių jungimas į naują visumą. Pvz. velnias( modaus kūnas, arklio kanopos, karvės uodega ir oio ragai, kentauras-( vyro ir arklio junginys).
HIPERBOLIZAVIMAS- tai vaizduojamo objekto arba atskirų jo dalių padidinimas arba sumainimas.
Pvz. liliputai, milinai, slibinai, nyktukai, troliai.
AKCENTAVIMAS- kūrybinės vaizduotės procesas, kai pabrėiamos ir irykinamos vaizduojamo objekto atskiros dalys.
SCHEMATIZAVIMAS- objektų grupėms būdingų bruoų irykinimas atmetant individualias ypatybes. Pvz. mogaus schematizavimas, ornamentai.
ĮTERPIMAS- daikto arba reikinio atskirų savybių perkėlimas į naują kontekstą, kuriame jie įgyja naują prasmę.
Pvz. Krasausko pieinys Jaunystė plaukai ir lūpos i augalų ir lapelių.
TIPIZAVIMAS- sudėtingas vaizdinių pertvarkymo būdas, irykinant grupei būdings ypatybes atskirų individų vaizduose ie apraymuose. Pvz. naujasis rusas, Don uanas.
Vaizduotė susijusi su kitais psichikos procesais.
Atmintimi; atmintis vaizdiniai suteikia naujos mediagos
mąstymu; padeda analizuoti turimus vaizdinius, jų elementus, sintezuoti, jungti į naujas visumas.
Jausmais; adina vaizduotės veiklą; diaugsmas skatina kurti, be to pats kūrybos procesas sukelia teigiamus jausmus, ki sekasi, nusivylimą, jei nesiseka.
Individualūs vaizduotės skirtumai. Jie skiriasi platumu, turiningumu, jėga( rykumas).
Sutrikus nervų sistemai pasireikia haliucinacijos.
Vaizduotės reikmė mogui yra labai didelė. Ji svarbi ir aidiant,, mokantis, dirbant.
Psichologinėje literatūroje naudojami du terminai: emocijos ir jausmai. Jų turinys aikinamas nevienodai. Emocijos vartijamos dviem prasmėm:
plačiaja, kaip visos rūies igyvenimai,
siauraja prasme, igyvenimai, kuriuos sukelia organinių poreikių patenkinimas arba nepatenkinimas bei įvairios paprasčiausios situacijos.
Atsivelgiant į ryį su mogaus veikla jausmai dar skirstomi: aktyvūs ir pasyvūs.
Aktyvūs arba steniki, tai igyvenimai, kurie skatina mogasus gyvybinę veiklą, didina jo jėgą, energiją, verčia veikti.Teigiami daniausai būna aktyvūs: diaugsmas, pasitenkinimas.
Pasyvūs arba asteniki, jausmai silpnina mogaus gyvybinę veiklą, maina energiją. Neigiami , t.y. nusivylimas, liūdesys, baimė būna pasyvūs.
Taip pat dar yra skirstomi į : emesniuosius, tai paprasčiausi igyvenimai, susiję su organinių poreikių patenkinimu arba nepatenkinimu. Pvz. valgio, gėrimo, seksualiniai.Jie dar gali būti susiję ir su pojūčiais, atskirų daiktų savybių atspindėjimu, pvz. malonūs kvapai, spalvos.
Auktesnieji jausmai yra pastovesni ir susiję su mogaus auktesnių poreikių- socialinių, kognityvinių( painimo), kultūrinių, dvasinių patenkinimu. Pvz. baimė netekti monių pagarbos.
Auktesnieji jausmai dar skirstomi; doroviniai. Jie kyla vertinant kitų monių arba savo elgesį, palyginti su tomis elgesio normomis, kurios priimtos visuomenėje ir yra pripaįstamos. Intelektiniai- susiję su mogaus protine veikla, inių įgijimu, mokslo, technikos laimėjimais.
Estetiniaikyla vertinant gamtos daiktus ir reikinius bei mofgaus kūrinius remiantis groiosamprata.
Praktiniai kyla vertinant savo ir kitų monių veiklą buityje, ūkinėje veikloje, tvarkant būstą.
Jausmai skirstomi į rūis pagal tai kaip jie greitai kyla, kaip stipriai igyvenami pagal trukmę, įtaką mogui skirstomi; afektai-greitai, staigiai kylantys stiprūs ir trumpalaikiai igyvenimai. mogus itiktas afekto būsenos danai pasielgia neapgalvotai, dėl ko po to gali ir gailėtis.
Aistra- stiprus, nuolatinis ir gilus jausmas, apimantis visą mogų ir nulemiantis jo minčių ir veiksmų kryptį. Pvz. aistra mokslui, menui, mogui.
Nuotaika- ilgiau arba trumpiau trunkantis igyvenimas, emocinė būsena, kuri savotikai nuspalvina visus kitus mogaus igyvenimus, poiūrį į aplinką, save ir savo veiklą.
Stresas- nepageidaujama emocinė būsena, kylanti dėl mogaus veiklai nepalankių sąlygų ir ją danai dezorganizuojanti.
Jausmai skiriasi savo igyvenimo stiprumu, jėga. Igyvenamų jausmų jėga priklauso nuo to, kokie gyvenimo reikiniai mogui yra daugiau ar maiau svarbūs.Kuo didesnės reikmės mogui turi koks nors reikinys, tuo stipresnius jausmus sukelia.
Psichologai mėgina iskirti skirtingas emocijas biologiniu, veido iraikos ir igyvenimo atvilgiu. Paplitęs Izardo emocijų skirstymas. Jis iskiria 10 pagrindinių emocijų: diaugsmas, susidomėjimas-susijaudinimas, nuostaba, liūdesys, pyktis, pasibjaurėjimas, neapykanta, baimė, gėda ir kaltė).
Trumpai aptarsime kelias emocijas.
Baimė. Ji gal kankinti, sutrikdyti miegą, uvaldyti mūsų mintis. Ji gali būti ukrečianti. Tai bjauri emocija. Daniau baimė yra prisitaikymo prie aplinkos reakcija. Ji parengia kūną gelbėtis, ivengti pavojaus. R> W> Emersonas teigia, kad monės gali bijoti beveik visko: tiesos, likimo, mirties, vienas kito. Psichologai pastebi, kad imokstama bijoti beveik visko. Bilogkai mogus pasirengęs imokti kai kurių dalykų geričiau nei gyvūnai. Pvz. gyvačių, vorų, skardių. ios baimės padėjo mūsų protėviams ilikti. Vieni monės bijo daugiau, kiti maiau.Pvz. keliautojai, astronautai ar net nusikaltėliai bijo maiau.
Laimė. Laimingi monės suvokia, kad pasaulis yra saugus, lengviau priima sprendimus, palankiau vertina mones, piimamus į darbą, labiau patenkinti gyvenimu. Būdami laimingi monė labiau nori padėti ir kitiems.
Kaip rodo tyrimai , kad laimingumas nebūtinai siejasi su pinigais. U pinigus laimės nenusipirksi. Tačiau tyrimai rodo, kad turtingesni vis dėl to yra laimingesni, nei vargai. Laimės jausmas yra santykinis. Pirmiausai jis yra susijęs su ankstesne patirtimi. Pvz. turėti kompjuterį, o po to dar norisi geresnio.Vakar tai buvo prabang, o iandien , tai būtinybė. Taip pat laimės jausmas siejasi su kitų monių laimėjimais. Mūsų laimėjimai nepadeda atsikratyti jausmo, nes visada atsiras monių pasiekusių didesnės sėkmės, nei a.
Emocijų teorijos.
Vis dar lieka neatsakyta į klausimą: ar irdis dauosi todėl, kad jūs bijote, ar jūs bijote todėl, kad dauosi irdis?
Egzistuoja dvi pagrindinės emocijų teorijos: Jameso-Lange ir Cannono- Bardo.
Danų psichologas Jameso -Lange sako; mums gaila, kadangi verkiame, mums pikta, kadangi muame, mes bijome, kadangi dreba jei atvaiuojantis automobilis yra jūsų eismo juostoje, jūs staiga pasuksite i kelio, kad jo ivengtumėte..tada pastebėsite, kad jūsų irdis smarkiai plaka ir drebate i baimės. Jūsų baimės jausmas seka paskui kūno reakciją. Pirmiau emocijos, o po to kūno reakcijos.
Jameso-Lange emocijų teorija
Dirgiklio suvokimas |
Kūno reakcija |
Emocijos igyvenimas |
Cannono-Bardo atrodė kitaip: Ar greitesnis irdies plakimas sukelia baimę pyktį ar meilę?Tačiau irdies plakimas, prakaitavimas, kūno tewmperatūros pokyčiai yra per lėti , kad sukeltų staigias emocijas. Jis padarė ivadas, kad tuo pačiu metu vyksta organizmo suadinimas ir igyvenamos emocijos: emociją adinančio dirgiklio impulsai tuo pat metu plinta į smegenų ievę, priversdami subjektyviai įsisąmoninti į simpatinę nervų sistemą, sukeldami organizmo fiziologines reakcijas. Cannono-Bardo teorijos esmė- jūsų irdis ima plakti daniau, kai pajuntame baimę, tačiau nė vienas ių veiksnių nėra kito veiksnio prieastis. Tuo pačiu metu atsiranda emocijos ir kūno reakcijos.
Cannono-Bardo emocijų teorija
Dirgiklio suvokimas |
Emocijos igyvenimas |
Kūno reakcija |
Jausmai labai įvairiai skirstomi. Pagal savo turinį arba pagal poveikį asmenybei, trukmę, patvarumą, santykius su veikla ir kt. savybėmis. iuo metu nėra nusistovėjusios vienodos klasifikacijos. Pirmiausia jausmai skirstomi į teigiamus ir neigiamus jie priklauso nuo jų ryių su mogaus poreikiais. Pvz. meilė- neapykanta, diaugsmas- liūdesys.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1225
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved