CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
DZŪKIKI VALGIAI
Jūsų dainos sudainuotos sklandiai,
Jūsų raudos pertrauktos karų.
Ir praėję metai lyg balandiai
Kyla po perkūnijos i vakarų.
O rugiai irdyje tankiau vis plaka.
Ir pro jų vingiuojančius varpus
Girdėt krenta, kaip rasa ant tako,
Jūsų grūdas skildamas pusiau.
S.
Janauskas
Pasak. dzūkija dainingiausias Lietuvos kratas. Čia tyvuliuoja daug eerų, eerėlių apsuptų puynais. Vingiuoja upės ir upeliai su nuostabiais slėniais. Todėl vasaros metu būna daug poilsiautojų.
Dzūkijos emė smėlėta, dirvos akmenuotos, todėl gyventi čia buvo nelengva, ūkeliai smulkūs. Dzūkai nuo seno daug augindavo bulvių, grikių, rugių ir kitų grūdinių kultūrų. Mityba kuklesnė negu kitų Lietuvos sričių. Kadangi daug mikų ir vandenų, tai mitybai daug naudodavo grybų ir uvų, daug pieno produktų, darovių, maiau gyvulinių produktų. Sočiausi būdavo pusryčiai. Pusryčiams virdavo rūgčius barčius, kopūstus su mėsa, lainiais, liesą sriubą: kruopas, bulvienę, morkienę, ropienę. i sriuba esti arba su mėsa, arba balinta. Kartais balina ir su mėsa virtą sriubą. Paskiausiai valgo mėsą su duona, raugintais kopūstais, agurkais. Danai vietoj mėsos duodavo įvairių bandučių, kiauinienės, prėskučių ir t.t. Pietums paildydavo likusią nuo pusryčių sriubą, mėsą ir kita. Vakarienei daniausiai bulvienė, bulviniai ar miltiniai kukuliai, darovių sriubos (morkienė, lapienė,kručkienė ir t.t.). Danai valgydavo trokintas bulves su čiolaku, salde, kručkais, ridikais, raugintais kopūstais ir agurkais, saldiu ar rūgčiu pienu. Vasarą, sunkiausių darbų metu pavakariams duodavo sūrio, sviesto, darytinio, kavos.
Sriubas balindavo grietine, skanindavo diovintais bei sūdytais grybais (burokienę, bulvienę). Kopūstienę virdavo su diovintomis uvelėmis.
Dzūkai daug augindavo grikių, todėl daug valgių gamindavo i grikinių miltų bei grikių kruopų: blynus, koes, bandeles ir kt.
iemai kiekviena dzūkų eima usiraugdavo statinę kopūstų. Į rauginamus kopūstus dėdavo druskos, cukraus, kmynų, spanguolių, pjaustytų morkų, obuolių. Į statinės dugną įdėdavo keletą gabaliukų juodos duonos, kad būtų geresnė kopūstų rūgtis.
Mėsos pagrindiniai produktai buvo kiauliena ir lainiai. Mėsą sūdydavo loviuose, o įsisūrėjusią kabindavo klėtelėje ant kartelės diovindavo. Darbymečiui darydavo skilandius, deras.
Daug buvo valgoma ir miko gėrybių: uogų, rieutų, grybų. Grybus iemai sūdydavo, baravykus diovindavo. Grybų patiekalai tiek kasdieninį, tiek vaiių stalą paįvairindavo apskritus metus.
Populiariausias gėrimas buvo gira. Tam tikslui diovinta duona arba jos plutelės uplikomos verdančiu vandeniu ir parauginamos. Girą gamino ne tik i duonos, bet ir i diovintų obuolių. Arbatai naudojo liepiedius, mėtas, jonaoles, ramunėles, avietes
Maistą, kaip ir
auktaičiai, visą dieną laikydavo krosnyje, o vakarienę
virdavo ant viryklės.
ALTI PATIEKALAI IR UKANDIAI
Gamtinės sąlygos, ūkininkavimo būdai, religiniai papročiai, kaimyninių tautų įtaka lėmė, kad atskirose etnografinėse sritye buvo gaminami ir saviti valgiai.
Dzūkijoje pagrindiniai verslai buvo emdirbystė ir gyvulininkystė. Tai ir pagrindiniai produktai buvo darovės, grūdai (kruopos, miltai), pienas, mėsa.
Kopūstus, agurkus raugdavo mediniuose kubiluose, kurių utekdavo iki pavasario. Burokus laikydavo rūsiuose, o dalį taip pat raugdavo. Pasak A. Trainavičienės (Kabelių k. Varėnos r.)gerą aruodą pripildavoir kručkų, kuriuos ir patys valgė ir gyvulius ėrė.Geltoni saldesni sau, o balti didesni gyvuliams. Būdavo kai ateina vakaras, tai atnei kručkų, morkų visa eimyna grauia. irnius, būdavo, per naktį pamerki, prie ugnį ant keptuvės pakepini visa eimyna saujom stvarsto, traukia. Kramtė viską, kas papuola: rieutus, girinius obuoliukus, ermuknius, spanguoles, kačėnus, kai pjaustydavo kopūstus.
iemos metu daugiau suvartodavo mėsos. I mėsos Dzūkijoje buvo naudojama kiauliena, veriena, o rudenį, pjovimo metu ir aviena. Laikymui mėsą sūdydavo, diovindavo, gamino deras, skilandius. Sunkesniems vasaros darbams, kai jau nebebūdavo mėsos laikydavo skilandį.
Jei iemą suvartodavo daugiau mėsos, tai vasarą pieno ir jo produktų: sviesto, grietinės, varkės, sūrio. Sūrį diovindavo. (taip pasakojo Marcinkonių k., Varėnos r. senoliai)
Maistui daug sunaudodavo ir uvies. Ją taip pat sūdydavo, diovindavo.
Grybus rinkdavo ne tik savo eimos maistui paįvairinti, bet ir pardavimui. Rinkdavo: baravykus, raudonikius, lepius, ūmėdes, kazlėkus, voveraites. Baravykus ir raudonikius diovindavo. aliuokes, baravykus marinuodavo statinaitėse, moliniuose ar stikliniuose induose; voveraites, rudmėses raugindavo.
Vietoj cukraus dzūkai naudodavo medų (drevinį medų).
Burokėlių mirainė su krienais
Ivirtus buokėlius stambiai sutarkuoti, sumaiyti su tarkuotais krienais, paskaninti kmynais, druska bei cukrumi ir upilti aliejumi.
Burokėlių salotos su rieutais
Virtas paraugintas burokėlis, 2 svogūnai, pusė stiklinės rieutų, 2 auktai aliejaus, truputis pipirų ir druskos.
Burokėlio vidų iskobti, kad liktų tik plonos sienelės, o kratus ipjaustyti kampuotai. Iskobtą minktimą ir svogūną supjaustyti smulkiai. Rieutus smulkiai sukapoti. Ant burokėlių ir svogūnų upilti aliejaus, uberti pipirų ir druskos, viską sumaiyti. į miinį sudėti į iskobto burokėlio vidurį, ubarstyti rieutais.
Burokėlių salotos valgomos prie silkės ir uvies patiekalų.
alių morkų salotos
2 vidutinio dydio morkos, 2 obuoliai, 8-10 graikinių rieutų, 5 diovintos slyvos arba auktas razinų, 2 3 auktai grietinės, pagal skonį citrinos rūgties arba citrinos sulčių.
Nuskusti morkas ir nulupti obuolius, stambiai sutarkuoti ir aplakstyti citrinos sultimis arba rūgtimi. Diovintas slyvas supjaustyti juostelėmis (jei labai kietos ir neisiima kauliukai, 1 2 val. pamirkyti altame vandenyje).
Jei naudojamos razinos, jas gerainuplauti ir 30 40 min. pamirkyti altame vandenyje. Paskui igriebti ir nusausinti.
Visus produktus
sumaiyti, upilti grietine, virų ubarstyti susmulkintais
rieutais.
alių griečių salotos
Grietis, 3 obuoliai, 2 auktai aliejaus, pagal skonį druskos, cukraus, citrinos rūgties, petraolių lapelių.
Grietį nulupti, nuplauti ir geltoną minktimą bei nuluptus obuolius stambiai sutarkuoti. Įberti citrinos rūgties, druskos, upilti aliejumi ir sumaiyti. Sudėti į salotinę ir apibarstyti susmulkintais petraolių lapeliais.
Virtų pupelių salotos
3 stiklinės virtų pupelių, svogūnas, česnako skiltelė, 4 auktai aliejaus, pagal skonį citrinos rūgties, druskos.
Smulkiai supjaustytą svogūną pakepinti aliejuje, kol pagels. Česnaką smulkiai supjaustyti ir suberti į jau pakepintus svogūnus. Pupeles pasūdyti, parūgtinti ir upiltipakepintu svogūnu bei česnaku, gerai imaiyti.
Pupos su svogūnais
220 g pupų, 2
3 svogūnai,
Ibrinkinti pupas, ivirti ir truputį pasūdyti. Svogūnus supjaustyti grieinėliais, pakepinti aliejuje. Į svogūnus sudėti pupas, viską imaiyti, sudėti į lėktę.
Raugintų kopūstų salotos su spirgučiais
0,5 l raugintų kopūstų, 1 auktas cukraus, 0,5 stiklinės aliejaus, 2 auktai spirgučio.
Raugintus kopūstus, jei labai rūgtūs, nuplauti altu vandeniu, pabarstyti cukrumi. Aliejų uvirinti, atauinti, upilti ant kopūstų, sumaiyti.
Raugintų kopūstų salotas dėti į salotinę ir ubarstyti spirgučių. Prie ių salotų duodama kartų utintų bulvių arba bulvių su lupenomis.
Grybų maiinys
0,5 l virtų grybų, 1 virta morka, 1 virta bulvė, 2 svogūnai, pusė stiklinės aliejaus, truputį pipirų, druskos.
Grybus ir 1 svogūną sumalti, įberti pipirų, druskos. Bulvę ir morką stambiai sutarkuoti ir maiyti su grybais. Aliejų pavirinti su smulkiai kapotu svogūnu ir upilti ant grybų miinio.
Grybų
miinį galima tepti ant juodos duonos, paduoti prie virtų
bulvių, patiekti kaip ukandį.
Groio salotos
100 g grikių, 1 auktas medaus, 1 tarkuotas obuolys, 1 auktas smulkintų graikikų rieutų, 1 citrinos sultys, 3 auktai pieno ar grietinėlės.
Grikius ivirti, kad
būtų birūs, atvėsinti, sumaiyti su kitais produktais.
Lainiai
Lainius ir kitą mėsą dzūkai sūdydavo tik tamsioje patalpoje ir be salietros. Gerai atvėsusius lainius i visų pusių įtrindavo druska (10 proc. mėsos svorio). Sūdydavo mediniame inde. Sudėtus į indą lainius dar apibarstydavo druska. Lainiai įsisūrėdavo per 2-3 savaites. Per tą laiką juos danai vartydavo, palaistydavo atsiradusiu sūrymu, kad vienodiau įsisūrėtų, nebūtų geltonų dėmių.
Priekinę papilvės dalį , kur lainukai peraugę raumenimis, sūdydavo kartu su lainiais.
Upakalinę papilvės dalį storus patiusius lainius sulydydavo į taukus.
Įsisūrėjusius lainius sandariai udengdavo kubile ir palikdavo altoje tamsioje kamaroje. Dzūkai mėgdavo lainius valgyti alius, virtus arba spirgintus.
Sūdydavo ne tiklainius, bet ir kumpius. Kumpius kaip ir lainius įtrindavo druska ir sudėdavo į medinį kubilą., dugną apipilant druska, kad padengtų. Sudėjus į kubilą sandariai neudengdavo. Kumpis įsisūrėdavo per 4 6 savaites; įsisūrėjimo laikas priklausė ir nuo patalpos temperatūros ir nuo kumpio dydio.
Įsisūrėjusius kumpius nuluostydavo varia drobele, druskos likučius nugramdydavo peiliu. Kad per ilgesnį laiką druska neisiskirtų į kumpių pavirių, kumpiusmirkydavo virintame altame vandenyje,paskuidiovindavo 2 3 dienas sausoje vėsioje patalpoje.
Kumpius vytindavo kaimo kamarose nuo 0,5 iki 2 metų: kuo ilgiau kumpis būdavo vytinamas, tuo jis turėjo aitresnį, fermentuotos mėsos aromatą, tuo jis brangiau ir kainuodavo. Dzūkikų vytintų kumpių kokybės rodiklis būdavo plonytis baltasis pelėsinis apnaas ir specifinis vytintos mėsos aromatas.
Sūdydavo ne tik lainius, kumpius bet ir galvas, kojas, ausis.
Kiaulės galvos sūris
Nedidelė kiaulės galva, 2 svogūnai, 8 pipirai, mairūnų, druskos.
vieia ar sūdyta kiaulės galvą sukapoti į 4 8 dalis, sudėti į altą vandenį ir virti, kol suminktės. Atvėsinti tame pačiame skystyje, kur virė. Tada mėsą iimti, supjaustyti nedideliais gabalais, vėl sudėti į sultinį kartu su druska, su supjaustytais ir pakepintais svogūnais, pipirais, mairūnu, ir gerai imaiyti. Supilti į kiaulės pūslę, skrandį, gerai uriti ir paslėgti.. Laikyti kol visai atals ir sustings.
Virta kiauliena
1 kg neriebaus
kumpio,
Kumpis prismaigstyti supjaustytais lainukais bei česnaku, dėti į puodą kartu su su darovėmis ir upilti tiek pasūdyto vandens, kad mėsa būtų apsemta. Virti kol suminktės. Ivirus ataldyti, supjaustyti. Algoma su krienais arba raugintomis darovėmis.
Kepeninė dera
1 kg kiaulės
kepenų, irdis, inkstai, lieuvie,
altame vandenyje imirkyti kepenis, supjaustyti riekelėmis, nuplikyti ir palakyti 15 20 min. kartame vandenyje. Paruoti inkstai gerai iplaunami ir apverdami kartu su irdimi ir lieuviu, prieskoniais. Apvirusius igriebti, atvėsusius sumalti kartu su kepenimis. Masę gerai isukti. Atskirai ivirti lainius, supjaustyti nedideliais gabalėliais, sumaiyti su kepenimis, įberti maltų pipirų, druskos, imaiyti, sukimti į paruotas storąsias arnas ir pavirti 10 15 min.
Kepeninės
deros suvartojamos greitai, pusryčiams. Daniausiai su duona, utepta
sviestu.
SRIUBOS
Sriubos bene geriausiai atskleidia lietuvių etnografinių sričių maitinimąsi ir virtuvių skirtumus bei ypatumus. I to, ką į verdamos sriubos puodą eimininkė sumesdavo, galima spręsti apie vyraujančius produktus.
Dzūkai gamindavo ir tebegamina grybų sriubas. Prie eerų gyvenantys skanaudavo uvienes. Būdų paruoti sriubą būdavo begalės.
Pagrindinė darovė buvo: ropė, kopūstas, griečiai, svogūnai, morkos, burokai, irniai.
Verdant į sriubas dėdavo sūdytos mėsos, paandės, uodegos ar koją.
Kasdieniniai pusryčiai dvi sriubos. Daniausiai tai raudonų burokėlių sriuba. Jei ne burokėlių, tai pirma sriuba - kopūstai. Vasarą, kai uauga kopūstai, virė i vieių kopūstų, o iemą i raugintų. Raugindavo kopūstus medinėje statinaitėje. I anksto pasiruodavo spanguolių, kmynų, krapų. Supjaustydavo kopūstus, sugrūsdavo statinaitėje. Saaitę palaikydavo kambaryje, o po to inedavo į rūsį. Utekdavo iki rūgtynių. Valgydavo virtus kopūstus ir alius. Pietums su kauliuku ir pečiun keptomis bulvėmis, vakarienei alius su bulvėmis. Burokus raugindavo dėl rūgties. Ivirtus burokus nulupdavo, sudėdavo į indą ir upildavo altu vandeniu, įberdavo truputį druskos ir raugindavo. Rasalą (skystį nuo burokų) pildavo ant silkių, o pačius burokus naudodavo sriuboms ar salotoms gaminti. Barčius daugiausia virdavo su grybais, balindavo grietine. Pavasarį rinkdavo rūgtynes, dilgėles ir i jų virdavo sriubas.(E. Leigutė. Lietuvos aidas. 2007 05 08 Nr 102)
Dzūkai gamindavo ir altas sriubas.
Pamirtos unikalios sriubos putros. Dar kitaip vadinamos miltsriubėmis. Jos gaminamos i raugo, tirtokos, jų gamybai naudota sula, gira, raugintų darovių sūrymas.
Skaninti sriuboms į jas buvo pilamas ir pienas.
Ypač dzūkų mėgtos saldios sriubos. Jos buvo gaminamos i mike prisirinktų uogų, paskaninant miltinės telos gumuliukais. Jos buvo valgomos ir kartos ir altos.
Kopūstai su diovintom uvelėm
Smulkias uveles (mailių) sudiovinti krosnyje ir laikyti sausoje vietoje. Prie Kalėdas su jomis virti kopūstus. Į puodą sudėti kopūstus, diovintas uveles, upilti vandeniu ir paauti krosnin.
Poliauka
Vanduo, kuriame virė uvis vadinama poliauka. Uvirus vandeniui, įdėti supjaustytą uvį. Jei uvis smulki, tai dėti nepaustytą. Kai baigia virti, įpjautyti svogūno, įmesti pipirų, lauro lapelių. Jei nėra lauro lapelio, galima įdėti mėtos lapelį.
Grybų rasalas
Reikia: burokėlio, diovintų grybų (baravykų), mieinių kruopų, pipirų, svogūnų pakeptų su aliejumi.
Į vandenį dėti sutarkuotą burokėlį, grybus, kruopas. Kai burokėliai iverda, puodą nukelti ir palikti atauti. Supilti pakepintus svogūnus. Valgoma su bulvėmis. Bulvės virtos su lupena aba keptos pečiuje.
Grybų sriuba (grybienė)
2-3 diovinti
grybai, 1-2 svogūnai, 3 auktai aliejaus, 1-
Į vandenį sudėti nuplautas kruopas, grybus ir virti, kol kruopos ivirs. Ivirusius grybus igriebti ir supjaustyti plonais iaudeliais, pakepinti aliejuje su smulkiai supaustytais svogūnais, pridėti pipirų, druskos ir supilti į ivirusia kruopas.
Prie grybų
sriubos paduoti bulvių, ivirtų su lupenomis.
Barčiai su baravykais
1-2 burokėliai,
4-5 diovinti baravykai, svogūnas, pusė stiklinės
grietinės, lauro lapelių, duskos
Baravykai gerai
nuplaunami ir iverdami. Juos igriebus, į tą sultinį
sukrečiami atskirai ivirti ir stambiai sutarkuoti burokėliai. Kiek
pavirus, sudedami plonais rėeliais supjaustyti baravykai, svogūnas,
įmetama lauro lapelių, pasūdoma. Pavirus 5-10 min. ubalinama grietine.
Tiekiama pietums arba pusryčiams. Valgoma su kartomis
bulvėmis.
Rūgtynių sriuba su mieinėmis kruopomis
1 sauja
rūgtynių,
Į verdantį vandenį suberti kruopas ir virti, kol jos suminktės. Po to sudėti supjaustytas nuplautas rūgtynes, įberti druskos, pavirinti kelias minutes, nukelti nuo ugnies, įdėti grietinės.
Prie ios sriubos duodamos kartos bulvės, ivirtos su lupenomis.
Grikių kruopų sriuba ( grikių kruopienė )
2 l darovių nuoviro, 1 stiklinė grikių kruopų, 1 svogūnas, 2 auktai sviesto, druskos.
Į verdantį
darovių nuovirą suberti perinktus grikius, sudėti smulkiai
pjaustytą ir svieste pakepintą svogūną, pasūdyti. Pamaiant
virti pusvalandį.
Mėsika sriuba su grikiais
1,5 l vandens,
Uvirinti vandenį su mėsa, suberti smulkiai supjaustytą svogūną, morką. Mėsai ivirus suberti kruopas ir pavirti dar 15-20 min. Virimo pabaigoje sudėti prieskonius ir pasūdyti.
Lapienė
Surinkti jaunų dilgėlių ar griečių (kručkų) lapus, supjaustyti, trokinti ir dėti į puodą, kuriame jau virda bulvienė su kruopomis. Jei yra mėsos, alima dėti mėsą ar paskaninti spirgintais lainukais, taukine ar rūgčia grietine.
irnių sriuba
600 g kiaulienos, stiklinė diovintų irnių, pusė stiklinės perlinių kruopų.
I vieios ar
sūdytos kiaulienos ir darovių verdamas sultinys, kartu sudedami
mirkyti irniai, kiek pavirus mirkytos perlinės kruopos. Jei mėsa
liesa, galima ją ubalinti grietine.
Kopūstynė
0,5 l raugintų
kopūstų,
Į puodą supilti vandenį, sudėti kopūstus ( jei rūgtūs nuplauti ) ir diovintus grybus. Ivirus kopūstus, grybus igriebti ir supjaustyti plonomis juostelėmis. Smulkiai pjaustytą svogūną, grybus pakepinti aliejuje ir supilti į sriubą. Sudėti lauo lapelius ir druską.
Virtą bulvę sutrinti auktu, įpilti tos pačios sriubos ir kai susidarys tirta tyrė, supilti į sriubą, Viską uvirinti.
Prie kopūstynės paduodamos kartos su lupenomis bulvės.
Juka
Kai kiaulę paskerdia, tai kraują nuleidia ir verda juką.. Į puodą dėdavo riebios skerdienos, pavirdavo apie 2 val. Tada įdėdavo druskos, lauro lapų ir supildavo iplaktą su duona sumaiytą kraują. Kad mėsa nebūtų raudona nuo kraujo, ją iimdavo prie supilant kraują.
Juka valgoma pietums su duona.
Grikių miltų putraitė
Į rūgusį pieną įpilti grikių miltų ir truputį cukraus. Plakti mediniu auktu tol, kol pasidaro tąsi tyrė.
Grikių putra
2 stiklinės
grikinių miltų, 1 stiklinė kvietinių miltų, 1-2
kiauiniai, druskos, cukraus,
Supilti miltus į dbenį, įmuti kiauinį, įpilti vandens, maiyti ir daryti kukuliukus. Uvirinti vandenį, supilti pieną, vėl uvirinti ir sumesti kukuliukus. Tegu 10-15 min. paverda.
Valgyti iltą.
Saldė
Rupiai sumalti alius rugius (nes diovinti neturi saldumo). Miltus upilti altu vandeniu, iplakti koę ir su puodu įstumti pečiun. Laikyti iki vakaro. Vakare puodą itraukti, koė būna skani. Po to vėl ukurti pečių, į puodą įpilti dar vandens ir pastatyti ant arijų, kad i lėto virtų. Tada supilti į medinį kubilėlį, pripilti dar virto vandens ir rauginti kokias tri dienas. Paskui pripilti molinį bliūdą ir neti ant stalo. Valgyti su pečiuj keptom bulvėm. Ir pavalgai ir atsigeri sykiu.
Duonienė
1 stiklinė
kubeliais pjaustytos duonos,
Į verdantį vandenį sudėti supjaustytą juodą duoną, sviestą ir medų, įberti kmynų. Kelis kartus pamaiyti ir duonienė paruota.
Grikių sriuba su moliūgais
3-4 stiklinės
grikių kruopų, 2 stiklinės andens, 2-2,5 stiklinės pieno, 1
auktas sviesto, 1 arbatinis auktas cukraus, druskos,
Kruopas berti į
verdantį vandenį, pavirus dėti stambiai sutarkuotą
moliūgą. Baigiant virti, supilti pieną (virintą),
įdėti sviesto, cukraus.
Kartojimo klausimai:
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1686
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved