Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
BulgaraCeha slovacaCroataEnglezaEstonaFinlandezaFranceza
GermanaItalianaLetonaLituanianaMaghiaraOlandezaPoloneza
SarbaSlovenaSpaniolaSuedezaTurcaUcraineana

įstatymaiįvairiųApskaitosArchitektūraBiografijaBiologijaBotanikaChemija
EkologijaEkonomikaElektraFinansaiFizinisGeografijaIstorijaKarjeros
KompiuteriaiKultūraLiteratūraMatematikaMedicinaPolitikaPrekybaPsichologija
ReceptusSociologijaTechnikaTeisėTurizmasValdymasšvietimas

MĖSOS PATIEKALAI

receptus



+ Font mai mare | - Font mai mic



DOCUMENTE SIMILARE

MĖSOS PATIEKALAI

(kiaulienos, jautienos, veršienos, avienos, laukinių gyvulių mėsos)



Nuo seniausių laikų lietuviai vertėsi gyvulininkyste ir žemdirbyste. Iš šių verslų ir gaudavo daugiausiai maisto produktų.

Iš mėsos daugiausiai valgydavo kiaulienos. Veršienos, avienos, paukštienos patiekalai buvo sezoniniai.Mėsą valgydavo šviežia, rūkyta, sūdyta, džiovinta.

Lietuvos valstiečiai, dirbantys sunkų fizinį darbą, mitybą vertino pagal mėsos kiekį:jei mėsos duodavo 2 kartus per dieną – pietums ir vakarienei, vadinasi maitina gerai.

Lietuvos virtuvės gausus mėsos patiekalų asortimentas įgalina suvartoti visą gyvulį – mėsą, subproduktus, odą ir kanopas.

Senovėje dažniausiai mėsą virdavo, kartu su daržovėmis. Sultinį panaudodavo sriuboms gaminti, o išvirtą mėsą, kaip antrą patiekalą.

Diferencijuota mityba siūlo šiek tiek pakeisti senosios virtuvės asortimentą, atsisakant sultinių ir drebutienos iš jų – pašalinti iš raciono sunkiai virškinamus produktus.

Diferencijuota mityba siūlo mėsos patiekalus, rekomenduoja teikti pirmenybę keptai mėsai kaip daugiausia energetiškai įsisavinamam produktui.

Gauto mėsa yra tikrinama organoleptiniu būdu ji apžiūrima, nustatomas kvapas, konsistencija, išvaizda ir tt.

Gera mėsa yra rausva su sausa plėvele paviršiuje, elastinga, kieta, pjūvio vietoje beveik sausa.

Norint nustatyti mėsos kvapą, reikia ją pradurti įkaitintu virbalu, peiliu ar šakute.

Jei mėsa blogos kokybės, peilis ir šakutė įgaus nemalonų kvapą.

Kad mėsa nesugestų ji šaldoma, rūkoma, konservuojama, sūdoma.

Neturint šaldytuvo švarią mėsą galima ilgiau išlaikyti įvyniojus į drobulę, suvilgytą actu ar citrinos sultimis.

KIAULIENOS PATIEKALAI

Kiaulienos mėsa palyginti riebi – tai sotus maistas, labiau tinkamas sveikiems (ne senyvo amžiaus) žmonėms, dirbantiems fizinį darbą. Iš kiaulienos gaminami įvairūs patiekalai. Kumpį, nugarinę labiau tinka kepti, krūtininę – kepti bei troškinti, šoninę – virti, troškinti, sprandinę – virti ir maltiniams.

Valstiečiai kiaules skersdavo žiemą ir pavasario pradžioje. Mėsa buvo sūdoma 0,5 – 2 metrų ilgio skobtiniuose loviuose ar kubiluose 2 – 4 savaites druskos sūryme išlaikyti kumpiai ar lašinukai buvo rūkomi dūmuose.

Pagirtinas žodis lašiniams. Jie vartojami maistui švieži, sūdyti, rūkyti, marinuoti, kepti, virti, troškinti, taip kaip daugelio patiekalų ingredientas. Jie įkaišomi į kepamą mėsą, kad jai suteiktų sultingumo, geresnio skonio.

Šiaulių gardieji lašiniai kepti. Šiauliečių labiausiai mėgiami prie gerai atšaldytos degtinės lietuviškos su krienais ir raugintais kopūstais, aišku, ir namine rugine duona.

Senoviniai virti lašiniai iš “pa Utenas“. Šie lašiniai per darbymečius būdavo dažni pietums, nes specialiai ruošti karštų pietų nereikėdavo, padėjai talkininkams su duonos kepalu, svogūnais, raugintais agurkėliais, raugintais kopūstais arba obuoliais – visi sotūs, laimingi, o jau energijos tiek, kad nuo tokių pietų stalo šokdavo prie darbų.

Natūralūs kiaulienos kotletai

600g kiaulienos, 1 kiaušinis, 2 svogūnai, 50 g taukų kepimui, druskos, prieskonių, imbiero pagal skonį.

Mėsą kartu su apkeptais svogūnais sumalti, įdėti druskos, kiaušinį, prieskonių, viską sumaišyti, suformuoti 60-100 g kotletus ir greitai apkepti gerai įkaitintuose taukuose. Norint galima uždengus patroškinti 10 minučių, užpylus truputį daržovių sultinio arba vandens.

Prie kotletų patiekti žirnių košės, troškintų burokų arba griežčių, žalumynų. Atskirai padėti kokio nors aštraus, pavyzdžiui, krienų, garstyčių, pomidorų, padažo.

Natūralūs kiaulienos muštinukai (karbonadas)

600 g kiaulės nugarinės, 1 kiaušinis, 50 g taukų kepimui, druskos, maltų pipirų, imbiero, prieskonių pagal skonį

Kiaulės nugarinę supjaustyti į 2 cm storio gabalus kartu su šonkauliais. Kauliukus paskusti, siaurajame gale atskirti nuo mėsos. Mėsą šiek tiek pamušti, pabarstyti druska, pipirais, imbieru, pavolioti išplaktame kiaušinyje. Kepti gerai įkaitintuose taukuose, iš abiejų pusių pakepinant prieš paduodant į stalą.

Gatavą karbonadą sudėti į pašildytą lėkštę, apipilti pakaitintais taukais. Prie muštinukų patiekti krienų, raugintų agurkų, kopūstų, žalumynų.

Kaimiški muštinukai

600 g kiaules krūtinėlės, 1 kiaušinis tepimui, 50 g taukų kepimui ir aplaistymui, druskos, imbiero, pipirų, lauro lapų ir kitų prieskonių pagal skonį.

Krūtinėlę supjaustyti porcijomis, gerai išmušti, pasūdyti, užberti pipirų, aptepti plaktu kiaušiniu. Kepti gerai įkaitintuose taukuose iš abiejų pusių. Gatavus muštinukus užpilti padažu, atskiedus tą, kuriame kepė. Garnyrui galima patiekti troškintų morkų, raugintų kopūstų, raugintų arba marinuotų agurkų.

Tokius muštinukus mėgstama kepti Aukštaitijoje.

Suktiniai

600 g kiaulienos prieskonių, druskos, pipirų pagal skonį, 100 g sugrūstų graikiškų riešutų branduolių.

Įdarui: 100 g rūkytų lašinių, kmynų, 1 svogūnas, druskos, imbiero, pipirų.

Mėsą supjaustyti pailgais gabaliukais, išmušti, pabarstyti prieskoniais, kmynais ir druska. Uždėti ant jų įdaro iš supjaustytų lašinių su svogūnais, prieskoniais, druska. Kietai susukti į suktinukus, aptepti suplaktu kiaušiniu ir apvolioti grūstuose riešutuose. Iš pradžių apkepinti taukuose, paskui patroškinti orkaitėje padaže (įpylus į taukus, kuriuose kepė, truputį vandens). Gatavus suktinukus sudėti į pašildytą dubenį ir apipilti tuo pačiu padažu kuriame jie buvo troškinami. Papuošti žalumynais, ridikėliais.

Garnyrui patiekti agurkų, kopūstų, virtų žirnių, lęšių, troškintų ropių ir marinuotų burokų arba moliūgų.

Kiaulienos kepsnys su grybų padažu

1 stiklinė padažo, 1 kg kiaulienos, druskos, pipirų, imbiero, prieskonių, 0,5 citrinos sultys.

Padažui: 100 g džiovintų grybų, 2 svogūnai, 1 stiklinė daržovių sultinio, 20 g kiaulės taukų

Visą kiaulienos gabalą įtrinti citrinos sultimis, apibarstyti pipirais, susmulkintais lauro lapais ir druska, dėti į uždarą indą. Kepti orkaitėje, aplaistant kepimo metu išsiskiriančiomis sultimis.

Kepsnį supjaustyti, sudėti į lėkštę ir užpilti grybų padažu. Atskirai patiekti žalumynų, raugintų agurkų, marinuotų patisonų, moliūgų, pomidorų, raugintų kopūstų.

Padažo paruošimas. Smulkiai supjaustytus svogūnus ir grūstuvėje sugrūstus bei kaip miltai persijotus grybus apkepinti taukuose, supilti daržovių sultinį, įdėti druskos, prieskonių, imbiero. Užvirinti. Padažas gatavas.

Įdaryta kiauliena

0,5 kg kiaulės kumpio, 1 kiaušinis, taukų kepimui, druskos, prieskonių pagal skonį. Įdarui: 200 g kepenų, 1 svogūnas, 1 nedidelė morka, 20 g kiaulės taukų, 40 g lašinių, druskos, pipirų, imbiero pagal skonį.

Kiaulieną supjaustyti stačiakampiais gabalais, išmušti, apibarstyti druska, prieskoniais pagal skonį.

Ant kiekvieno gabalo uždėti po arbatinį šaukštelį įdaro, kietai susukti į ruletus, apvolioti suplaktame kiaušinyje ir apkepti dideliame kiekyje taukų.

Įdaro paruošimas. Virtas kepenis, supjaustytus pakepintus lašinius, svogūną, morką sumalti mėsmale. įdėti druskos, prieskonių, gerai sumaišyti.

Kiaulienos kukuliai su kiaušiniu

0,5 kg kiaulienos, 1 kiaušinis, 2-4 svogūnai, 50 g kiaulės taukų apkepinti svogūnams, 1 stiklinė daržovių sultinio kukuliams troškinti, pipirų, imbiero, druskos, lauro lapų, žalių petražolių, krapų.

Mėsą sumalti, suminkyti su smulkiai supjaustytais svogūnais (1-2 galvutės), kiaušiniu, druska, imbieru ir pipirais. Padaryti vidutinio dydžio kukulius ir apkepinti juos taukuose. Paskui supilti daržovių sultinį, sudėti likusius svogūnus, pipirų žirnelius, lauro lapus ir troškinti orkaitėje.

Patiekiant kukulius apipilti padažu, kuriame jie troškinosi. Garnyruoti raugintais kopūstais arba agurkais. Patiekalą papuošti smulkiai supjaustytais žalumynais. Aukštaitijoje panašiu patiekalu (kiaulienos kukuliai su ryžiais) vaisinami svečiai, o poilsio dienomis pasitiekiama 'savo šeimai.

Įvairios troškintos mėsos „puodas'

200 g kiaulienos, 300 g jautienos, 300 g avienos, 500 g griežčių, 500 g ropių, 2 svogūnai, salierų, porų, petražolių, imbiero, druskos, kmynų, žalių petražolių ir krapų.

Pirmarūšę mėsą supjaustyti gabaliukais ir sudėti į puodą tokia tvarka: iš pradžių jautieną, paskui avieną ir viršuje kiaulieną. Ant kiaulienos - sluoksnį nuvalytų ir supjaustytų šakniavaisių Užpilti truputį vandens, pasūdyti ir uždengus troškinti ant silpnos ugnies maždaug valandą. Patiekti į stalą tame pat inde, kuriame tas patiekalas buvo gaminamas.

Prie troškintos mėsos patiekti troškintų kopūstų, ridikėlių, Šviežių arba raugintų agurkų, rūgštynių lapų, rabarbarų stiebų, žalių petražolių ir krapų, svogūno laiškų.

Troškinta kiauliena su svogūnais

800 g kiaulienos 2-3 morkos, 2 valgomieji šaukštai taukų, 1 svogūnas pipirų, imbiero, druskos, žalių krapu.

Kiaulieną supjaustyti gabalais, apkepinti taukuose, pridėti supjaustytų svogūnų, morkų, prieskonių, įpilti truputį vandens, pasūdyti ir troškinti. Garnyruoti troškintomis ropėmis, griežčiais, kopūstais, svogūnais. Aukštaitijoje tas patiekalas valgomas per pietus.

Žarnokai

1 kg kiaulės (arba jaučio) skrandžio, pipirų, lauro lapų, muškato riešuto, imbiero, druskos, prieskonių pagal skonį.

1 svogūnas, 3 morkos, 1 salieras, 40 g kiaulės taukų, 100 g virtų žirnių, pupelių arba lęšių.

Nuluptą ir išmirkytą skrandį užpilti šaltu vandeniu ir neilgai pavirti. Paskui sudėti daržoves ir virti, kol suminkštės (3- 4 valandas). Išvirus skrandį išgriebti, supjaustyti gabaliukais, atšaldyti ir sudėti į puodą. Pridėti taukų, prieskonių, druskos, prieš tai 10 – 12 val. mirkytus žirnius, įpilti truputį daržovių sultinio ir troškinti.

Žarnokus sukrauti į pašildytą dubenį, garnyruoti daržovėmis ir žalumynais. Atskirai patiekti raugintų agurkų ir marinuotų burokėlių.

Plautinė dešra (iš subproduktų)

800 g kiaulės subproduktų (plaučiai, liežuvis, širdis, inkstai), 200 g kiaulės galvos riebios mėsos ar lašinių, 1 kiaušinis, 50 g grūstų graikiškų riešutų branduolių, 50 g kiaulės taukų, 2 svogūnai, druskos, pipirų, imbiero, mairūno, koriandro, žarnos.

Subproduktus išvirti pasūdytame vandenyje, atšaldyti, sumalti, įdėti taukuose apkeptus svogūnus, kiaušinį, prieskonius, druską. Viską išmaišyti ir sukimšti į kiaulės plonąsias žarnas. Virti sūdytame vandenyje 20 – 25 min. Gatavas dešreles sudėti į pašildytą dubenį, apibarstyti grūstais riešutais, žalumynais. Patiekti su šviežiais arba raugintais kopūstais ir raugintais agurkais.

JAUTIENOS PATIEKALAI

Iš jautienos gaminami įvairūs virti, kepti, troškinti patiekalai. Senų gyvulių mėsa labiau tinka virti, taip pat maltiniams, įdarams, apkepams. Kieta jautiena tampa minkšta ir greičiau išverda, jeigu iš vakaro įtrinama garstyčių milteliais. Prieš troškinant jautieną derėtų truputį pamarinuoti, t.y. per naktį palaikyti išrūgose, rūgusiame piene, smarkiai atskiestame acte, arba apšlakstyti aliejumi, sumaišytu su citrinos sultimis ar rūgštimi. Tokia mėsa esti trapesnė, minkštesnė. Jautiena pasūdoma prieš pat kepant.

Jautieną, prieš dedant į šaldytuvą, patariama apibarstyti smulkintomis prieskoninėmis daržovėmis – svogūnais, petražolėmis, salierais, porais – šviežiais ar džiovintais.

Ypatingas jaučio liežuvis (aukštaitiškas)

800 g jaučio liežuvio, šaknelių, druskos. Sausų prieskonių: 1/2 arbatinio šaukštelio maltų pipirų, 2-3 lauro lapai, 1 valgomasis šaukštas druskos, citrinos rūgšties

Liežuvį gerai nuplauti ir įtrinti sausais prieskoniais (susmulkinti lauro lapai, malti pipirai, sugrūstas česnakas, druska ir citrinos rūgštis). Įdėti į emaliuotą indą, lengvai prislėgti ir palaikyti šaltoje vietoje 10-12 valandų. Paskui virti jį vandenyje su šaknelėmis 2-3 valandas. Gatavą liežuvį panardinti į šaltą vandenį ir greitai nulupti. Supjaustyti griežinėliais, užpilti karštu krienų padažu ir pašildyti, bet neužvirti.

Prie karšto liežuvio patiekti troškintų daržovių. Prie šalto liežuvio – žalumynų, krienų, ridikėlių, agurkų. Galima papuošti citrinos griežinėliais ir žalumynais.

Aukštaitiškai keptas jautienos vyniotinis su lašiniais ir česnakais

Įdarui: 100 g lašinių, krapų, česnakų, druskos, prieskonių pagal skonį

Mėsą gerai išmušti, apibarstyti druskos ir prieskonių mišiniu, uždėti ant jos įdarą, pagamintą iš supjaustytų lašinių (rūkytų arba šviežių), grūstų krapų sėklų ir česnakų, tvirtai susukti į vyniotinį, pavolioti suplaktame kiaušinyje ir kepti uždarame inde taukuose, retkarčiais palaistant išsiskiriančiomis sultimis. Gatavą vyniotinį supjaustyti griežinėliais ir apipilti pomidorų padažu. Atskirai patiekti virtų pupelių, morkų, žalių žirnelių, karštų troškintų burokų ir žalumynų.

Pomidorų padažas. 2 stiklinės daržovių sultinio, 2 valgomieji šaukštai augalinio aliejaus, 1 valgomasis šaukštas grūstų virtų pupelių, svogūnų, morkų, petražolių, 2 valgomieji šaukštai pomidorų tyrės, druskos, pipirų prieskonių, imbiero pagal skonį

Daržoves apkepinti augaliniame aliejuje, supilti sultiniu atskiestą pomidorų tyrę, pavirinti 25 minutes, įdėti prieskonių, druskos.

Aukštaitiškas kepsnys

800 g pirmarūšės jautienos, 1-2 valgomieji šaukštai obuolių acto, 3 valgomieji šaukštai taukų, 1/2 stiklinės daržovių sultinio, šaknelių, prieskonių, druskos.

Įdarui: 2 valgomieji šaukštai tarkuotų krienų, 20 g džiovintų baravykų, 2-3 svogūnai, 2 valgomieji šaukštai taukų, druskos, pipirų, imbiero.

Mėsą gerai išmušti, apipilti parūgštintu verdančiu vandeniu, apdžiovinti, įtrinti druskos ir prieskonių mišiniu, pabarstyti šaknelėmis, dėti į gerai įkaitintus taukus ir kepti krosnyje arba orkaitėje, periodiškai laistant išsiskiriančiomis sultimis. Pusiau gatavą mėsą išimti, padaryti įpjovas įstrižai raumenų, prikimšti į jas paruošto įdaro ir toliau kepti, įpylus šiek tiek karšto daržovių sultinio arba vandens.

Įdaro paruošimas: į taukuose apkepintus svogūnus sudėti prieskonius, sutarkuotus krienus ir juostelėmis supjaustytus virtus baravykus, viską sumaišyti.

Prieš patiekiant į stalą kepsnį supjaustyti griežinėliais ir apipilti perkoštu sultiniu, kuriame jis kepė. Atskirai patiekti raugintų agurkų arba kitų tuo metu turimų daržovių.

Jautienos suktinukai

0,5 kg jautienos, prieskonių, druskos, 0,5 stiklinės sultinio, 30-40 g augalinio aliejaus.   Įdarui: 250 g lašinių, 250 g virtų lęšių, 1 kiaušinis, 1 svogūnas, prieskonių, imbiero, druskos.

Mėsą supjaustyti plonais, bet plačiais gabalais, išmušti, pabarstyti druskos ir prieskonių mišiniu. Paskui paruošti įdarą: smulkiai supjaustytus svogūnus, lašinius, lęšius sumalti mėsmale, įdėti imbiero ir prieskonių, druskos ir viską gerai sumaišyti. Ant kiekvieno gabalo mėsos uždėti įdaro, tvirtai susukti ir aprišti siūlu. Troškinti uždarame inde, įdėjus riebalų ir sultinio. Baigiant troškinti, sudėti likusius prieskonius.

Prieš paduodant į stalą siūlus suvynioti, suktinukus gražiai sudėti į pašildytą lėkštę ir apdėlioti žalumynais. Atskirai padėti raugintų agurkų arba tarkuotų krienų. Perkoštą padažą, kuriame buvo troškinami suktinukai, paduoti padažinėje.

Jautienos troškinys

600 g jautienos, 60 g riebalų, 20 g miltų, 50 g svogūnų, truputis grietinės, maltų pipirų, raudonųjų maltų pipirų, 30 g pomidorų tyrės, kapotų žalių petražolių.

Nuo mėsos pašalinamos plėvelės, sausgyslės, riebalai. Mėsa supjaustoma pailgais plonais gabaliukais, svogūnai - griežinėliais ir pakepinami dalyje riebalų. Likusiuose riebaluose paspirginama mėsa. Baigiant spirginti mėsą, ant jos užpilami svogūnai. Iki rausvumo apkepinta mėsa su svogūnais sudedama į indą, pridedami likusieji priedai ir viskas troškinama. Baigiant troškinti, įpilama grietinė.

Troškinys dedamas į lėkštę ir patiekiamas su troškintomis daržovėmis (pupelėmis, pupomis, burokais ir tt)

Aukštaitiški jautienos kukuliai

600 g jautienos, 2-3 svogūnai, 4 šaukštai augalinio aliejaus, 10 g krapų sėklų, druskos, prieskonių, imbiero, 0,5 stiklinės daržovių sultinio, 1 stiklinė kmynų padažo.

Jautieną kartu su dviem svogūnais sumalti, įdėti prieskonių, sugrūstų krapų, druskos, įpilti truputį sultinio. Masę kruopščiai suminkyti ir padaryti kukulius, užpilti karštu sultiniu ir troškinti. Gatavus kukulius sudėti į lėkštę, užpilti su apkeptais svogūnais, apibarstyti susmulkintais žalumynais, apdėlioti daržovėmis. Atskirai patiekti kmynų padažą padažinėje ir šviežių daržovių salotų.

Krapų padažas. 1 stiklinė tarkuotų virtų pupelių, 2 valgomieji šaukštai grūstų riešutų, pipirų, muskato riešuto, imbiero, 30 g krapų sėklų, druskos.

Krapų sėklas apipilti daržovių sultiniu, šildyti 10 minučių, nukošti, supilti į tarkuotas pupeles, įdėti grūstus riešutus, prieskonius, imbierą, druską. Pašildyti, bet neužvirinti.

VERŠIENOS PATIEKALAI

Veršiena yra minkšta, švelnaus skonio mėsa. Dažniausiai ji troškinama arba kepama, o verdama labai retai (tik dietiniams patiekalams).Kepta veršio šlaunelė yra vienas iš tradicinių Velykų patiekalų.

Veršienos muštiniai

1 kg veršienos nugarinės, 3 šaukštai miltų, 2 kiaušiniai, 3 šaukštai džiūvėsėlių, citrina, riebalų, druskos

Veršienos nugarinė supjaustoma taip, kad kiekvienas muštinis būtų su kauliuku. Kauliukas nuskutamas, mėsa išmušama ir apipjaustoma peiliu, kad būtų gražios formos.

Vienoje lėkštėje paruošiami kvietiniai miltai, antroje – išplaktas kiaušinis su druska, o trečioje – pyrago džiūvėsėliai veršienos muštiniams apvolioti. Kepama gerai įkaitintuose riebaluose, apkepant abi puses iki rausvumo.

Duodant į stalą, ant muštinių uždedama po citrinos griežinėlį. Tinka ir daržovių priedas. Be to, muštinius galima užpilti sviestu, pakaitintu su citrinos žievele.

Dešrelės iš veršienos kepenėlių

Kopūsto lapų, veršienos kepenėlių ir lašinukų po 300 g, 3 riekelės piene mirkyto pyrago, 2 kiaušiniai, prieskonių.

Kopūsto lapai apvirinami pasūdytame vandenyje kaip balandėliams. Veršienos kepenys ir lašinukai sumalami, įdedama piene išmirkyto ir išspausto pyrago, pora trynių, truputis druskos, pipirų ir išplaktus 2 kiaušinio baltymus. Po šaukštą masės dedama ant kopūsto lapo ir susukama kaip mažas pailgas dešreles. Paskui dešrelės troškinamos svieste. Paduodama į stalą su pakepintomis bulvytėmis.

Veršienos maltiniai virti riebaluose

1 kg maltos veršienos, 3 kiaušiniai, 4 – 5 šaukštai išmirkyto ir nusausinto pyrago, 1 svogūnas, 1,5 stiklinės slyvų, 3 šaukštai sviesto, pipirų, druskos, džiūvėsėlių, riebalų maltiniams virti (maždaug 400 g).

Į maltą mėsą įmušami kiaušiniai, sudedamas pyragas, įberiama pipirų, druska, sudedamas smulkiai supjaustytas svieste pakepintas svogūnas ir viskas išminkoma. Iš masės daromi kiaušinio formos kukuliai į kiekvieno vidų įdedama po 1 – 2 be kauliuko išmirkytas slyvas ir šaukštelis sviesto. Kubelis pavoliojamas džiūvėsėliuose ir kepamas dideliame riebalų kiekyje, kol parusvėja. Tada išgriebiamas, nuvarvinami riebalai.

Bulvės išverdamos su lupenomis, nulupamos, truputį apkepinamos su sviestu, pabarstomos žalumynais. Prie maltinių tinka patiekti burokėlių, pupelių, žirnelių salotų, bruknių uogienės.

AVIENOS PATIEKALAI

Aviena yra pati geriausia, perspektyvi mėsa, valgiai yra lengvai virškinami ir gerai organizmo įsisavinami. Nė pusė šimto metų nespėjo praeiti, kai lietuviai pamiršo, kaip reikia gaminti valgius iš avienos, kad visai dingtų nepageidaujami avienos kvapai, o lajus ilgai neužšaltų, taptų skaniu ir aromatingu maistu.

Senovėje lietuviai gana daug augindavo avių, nes jos duodavo daug naudos, iš jų būdavo galima pasigaminti įvairių maisto produktų. Daug ką gali nustebinti lietuviški avienos gaminiai, kurių tikrai, nemoka gaminti nei viena Europos tauta, tai ėrtepis – senovėje tošiniuose induose (vėliau keramikiniuose) sudėta kepta ėriena ir užpilta lajumi, kad būtų galima ilgam laikyti ir vartoti. Taip paruošta aviena gerai išlaikydavo iki kito avių pjovimo.

Avienos kepsnys

800 g avienos (nugarinės arba kumpio), prieskonių, morkų, svogūnų, česnakų, petražolių ir kitų daržovių, 20 g taukų, druskos

Mėsą kelias valandas mirkyti obuolių actu silpnai parūgštintame skiedinyje (galima marinuoti). Paskui nusausinti, suvynioti į drobę, pamušti iš visų pusių, prismaigstyti česnako skiltelių, o paviršių įtrinti su druska sugrūstu česnaku. .

Paruostą mėsą įdėti keptuvėn su įkaitintais taukais, apibarstyti supjaustytomis daržovėmis ir kepti krosnyje arba orkaitėje, dažnai, apipilant išsiskiriančiomis sultimis.

Kepsnį supjaustyti griežinėliais. Prie jo patiekti virtų pupų arba pupelių, marinuotų svogūnų ir raugintų agurkų.

Avienos kepsnelis

1 kg liesos avienos, 1 I išrūgų, 2 šaukštai riebalų, 4 svogūnai, 1 šaukštelis kmynų, 3-4 šaukštai vandens, truputis pipirų, druskos.

Mėsą 4-5 val. pamirkyti išrūgose. Po to nusausinti, supjaustyti gabaliukais, išmušti, užberti druskos, kmynų, pipirų ir dėti į įkaitintus riebalus. Kepti, kol abi pusės apkeps ir mėsa bus minkšta. Tada sudėti į didelę lėkštę, ant viršaus uždėti stambiai sutarkuotus svogūnus, užbarstyti pipirų.

Prie kepsnelio paduodamos karštos su lupenomis išvirtos bulvės. Jas galima nu­lupti ir sudėti ant kepsnio.

Su kopūstais kepta aviena

kg virtos riebios avienos su kaulais, prieskonių, druskos, 0,5 kg raugintų kopūstų, 40 g taukų, 1 svogūnas

Virtą mėsą supjaustyti gabaliukais, sudėti j ugniai atsparų indą. Apibarstyti pipirais, jei reikia - druska, uždėti ant jos su taukais ir svogūnais ištroškintus kopūstus ir kepti nelabai karštoje krosnyje ar orkaitėje maždaug 1/2 valandos.

Patiekti tame pačiame inde, kuriame aviena kepė. Pridėti daržovių ir žalumynų.

Natūralūs avienos kotletai

0,5 kg avienos, 2 svogūnai, 2 kiaušiniai, 30 g taukų kepimui, 1 stiklinė svogūnų padažo, druskos, imbiero, prieskonių

Mėsą ir svogūnus sumalti mėsmale, išplakti kiaušinį, įdėti prieskonių, druskos, gerai išmaišyti, jeigu masė tiršta, įpilti daržovių sultinio arba vandens. Padaryti nedidelius kotletus, apvolioti juos išplaktame kiaušinyje, sudėti į keptuvę su gerai įkaitintais taukais. Kepti iš abiejų pusių. Gatavus kotletus sudėti į pašildytą lėkštę ir pastatyti į karštą orkaitę arba krosnį 10 minučių. Patiekti su lupenomis keptomis bulvėmis.

Prieš paduodant į stalą apipilti svogūnų padažu.

Mačiukas (avies subproduktų patiekalas)

800 g avienos (plaučiai, kepenys, liežuvis, inkstai), 2 kietai virti kiaušiniai, prieskonių: imbiero, druskos.

Mėsą supjaustyti gabaliukais, pridėti sukapotus kiaušinius, prieskonius, pasūdyti, viską sumaišyti ir tą masę sukimšti į avies taukinės pūslę, susukti ir kepti keptuvėje orkaitėje arba krosnyje.

Paduoti į stalą inde, kuriame kepė, arba pašildytoje lėkštėje. Pridėti virtų pupų, pupelių, raugintų agurkų, žalumynų.

Tas patiekalas mėgstamas Aukštaitijoje.

LAUKINIŲ GYVULIŲ MĖSOS PATIEKALAI

Laukinių gyvulių mėsa dabar vadinama laukiniena.

Sumedžiotų žvėrių mėsa buvo kepama ant žarijų laužo pelenuose, duobėse ant karties ar iešmo. Smulkius gyvūlėlius kepdavo aplipdę moliu duonkepėje krosnyje moliniuose, o kartais ir mediniuose induose.

Laukinių gyvulių mėsa yra vertingesnė už naminių gyvulių bei paukščių mėsą, nes neturi tiek daug riebalų, žymiai turtingesnė amino rūgštimis, vitaminais ir fiziologiškai aktyviais mikroelementais.

Troškintas stirnienos muštinis

750g stirnienos nugarinės, 2 šaukštai sviesto, 2 svogūnai, 1 šaukštas miltų, 1 valgomasis šaukštas pomidorų tyrės, 2 gabaliukai cukraus, citrinos sulčių, petražolių lapelių, druskos, pipirų.

Mėsa supjaustoma griežinėliais, truputį pamušama ir , apipjausčius kraštus, įtrinama druska su pipirais. Toliau iš abiejų pusių apkepama svieste, sudedami susmulkinti svogūnai, įpilama truputį vandens ir troškinama. Mėsa išimama, skystimas nugarinamas, kad liktų tik riebalai, juose ištrinami miltai ir pakepinama, atskiedžiama trupučiu vandens, išverdamas tirštas padažas, sudedama pomidorų tyrė, pagardinama cukrumi ir citrinos sultimis.

Baigiant troškinti sudedami smulkiai sukapoti petražolių lapeliai, mėsa sudedama į padažą ir pašildoma. Tiekiama su virtais makaronais arba bulvių koše, troškintais raugintais kopūstais, pagardintais vynu ir kmynais.

Gaminami ir kiti patiekalai pav.: troškinta elnio nugarinė slyvų padaže; troškinti elnio vyniotiniai; kepta elnio nugarinė su slyvų padažu; kepsnys “Gintaras”; molyje kepta mėsa; šernienos troškinys su voveraitėmis ir kiti patiekalai.

Klausimai

Pagal kokius rodiklius nustatoma mėsos kokybė?

Išvardinkite subproduktus iš kurių gaminamos plautinės dešros?

Kuo marinuojama jautienos mėsa prieš troškinimą?

Išvardinkite karšto paruošimo būdus, kurie naudojami gaminant veršienos patiekalus?

Kuo vertingesnė laukinių gyvulių mėsa lyginant su naminių gyvulių mėsa?



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2693
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved