CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
PAUKTIENOS PATIEKALAI
Kiekvienos rūies pauktiena yra vis kitokio skonio, aromato, net spalvos. Pauktiena yra skani, lengvai virkinama, joje yra daug pilnaverčių baltymų, riebalų, mineralinių mediagų, vitaminų, kuriuos organizmas gerai įsisavina.
Kiek sunkiau virkinama riebi ąsiena ir laukinių paukčių mėsa. Mėsos kokybė priklauso nuo paukčio amiaus, mitybos, veislės.
Apie paukčio kokybę galima spręsti i ivaizdos, kvapo, spalvos.
Jaunų paukčių pagaminta mėsa yra minkta, sultinga, senų - kieta, sausoka.
Vitiena yra roinė, rausva. Riebių vitų oda paprastai yra balta. Jaunų vitų kojos geltonos, paspaudus krūtinkaulis lengvai linksta. Senų vitų kojos pilkos, randuotos, rauklėtos, krūtinkaulis sukietėjęs. I senų vitų geriausia virti sultinį.
Antiena paprastai yra rykiai raudona, oda geltona. Jaunų ančių kojos lygios, velnios.
ąsiena yra raudona, oda viesiai geltona. Senų ąsų paprastai yra didelis pilvas, oda grublėta. Jaunų ąsų kūno forma apvali, gūio oda lengvai plyta.
Skrodiant paukčius, reikia tai ką prisiminti. Ruoiant visą pauktį, gūys iimamas pro kaklą, o ruoiant prikimtą viduriai ir kaulai iimami pro prapjautą nugarą.
Vičiukai ir smulkūs laukiniai paukčiai nepjaustomi. Jie iskrodiami pro kaklą, neprapjaunant pilvo.
Verdant arba kepant pauktį, reikia jam suteikti graią ivaizdą : sparnelius prilenkti prie nugaros ir suriti, o launeles suglaudus suriti priekyje. Kepti gabalai lėktėje sudedami kaip visas pauktis. Prie patiekiant į stalą patiekalą pastatyti kelioms minutėms į nekartą orkaitę.
Pauktiena verdama, kepama, trokinama, rūkoma. Laukiniai paukčiai lietuvių virtuvėje retas patiekalas.
I vitienos gaminami įvairūs patiekalai - virti, trokinti, kepti, rūkyti. Kepti reikia 1 3 val. Vitieną reikia pasūdyti prie pat paruoimą, prieingu atveju ji parausta. Kepta vita prie paduodant į stalą supjaustoma į 8 10 dalių. Į patiekalus dedama įvairių prieskonių: pipirų, lauro lapų, mairūno, muskato rieuto, cinamono, estragono, jonaolės, morkų, salierų, petraolių, gelteklių, porų, svogūnų ir kt. pagal eimininkės skonį.
Nuo seniausių laikų pauktienos patiekalai buvo sezoniniai. Pauktienos buvo valgoma vieia. Danai paukčius kepdavo aplipdę moliu duonkepėje krosnyje.
Teloje kepta vitiena
Virta vita, 3 kiauiniai, 1,5 stiklinės miltų, 2 auktai degtinės, 1 arbatinis auktelis cukraus, 1 arbatinis auktelis sviesto, 0,5 stiklinės vandens, truputis druskos, riebalų vitienai kepti.
Virta vita supjaustoma į 4 dalis. Iimami kaulai. Kiauiniai iplakami, supilamas vanduo, degtinė, sudedamas sviestas, įberiamas cukrus ir druska. Dalimis suberiami miltai ir imaioma tela. Joje suvilgoma mėsa ir tuoj dedama į įkaitintus riebalus. Kepama, kol pagelsta. Dar karta valgoma su virtais ryiais ir konservuotais ar vieiais vaisiais.
Virta vita su baltu padau
1 vita, morkų, salierų, petraolių, gelteklių, lauro lapų, mukato rieuto, druskos, 1 stiklinė balto padao.
Nupetą ir gerai nuplautą vitą įdėti į kartą vandenį, sudėti prieskonius, aknis, virti ant silpnos ugnies 1-1,5 valandos. Baigiant virti pasūdyti.
Gatavą vitą iimti i sultinio, supjaustyti į gabalus, dailiai sudėti į paildytą lėktę, upilti baltą padaą, apibarstyti susmulkintais alumynais. Atskirai patiekti trokintų morkų, alių irnelių, bruknių, spanguolių, keptų rūgčių obuolių.
Auktaitika virta įdaryta vita
1 vita, prieskonių, aknų, druskos, 1 stiklinė rieutų arba balto padao
Įdarui: vitos kepenys, skrandis, irdis, i vidaus iimta mėsa,
1 kiauinis,
Vitą iskrosti ir nuplauti, nugarą prapjauti ir iimti kaulus (kojų ir sparnų kaulus palikti). Paskui sukimti paruotą įdarą, usiūti, įdėti į puodą, iki pusės upilti kartu vandeniu ir virti su aknimis ir prieskoniais. Baigiant virti, pasūdyti.
Įdaro paruoimas. Vitos subproduktus ir i vidaus iimtą mėsą itrokinti nedideliame vandens kiekyje su morkomis, salierais, petraolėmis ir svogūnais. Paskui viską iimti ir sumalti, įdėti sumaltų prieskonių, kiauinius supjaustytus ir aliejuje apkepintus svogūnus, pasūdyti ir viską kruopčiai itrinti, kol susidarys puri masė.
Gatavą vitą supjaustyti į gabalus, sudėti į paildytą lėktę, apipilti aliejumi ir ubarstyti susmulkintais alumynais. Atskirai patiekti trokintų morkų, burokų, kalafiorų, kopūstų Padainėje patiekti rieutų, balto arba svogūnų padao.
Vitienos kotletai
Mėsą kartu su svogūnais sumalti, įmuti kiauinį, įdėti prieskonius, pasūdyti, gerai imaiyti. Padaryti vidutinio dydio kukulius, ivirti juos nedideliame kiekyje vandens su aknimis ir prieskoniais.
Kotletus sudėti į paildytą lėktę, upilti suildytais taukais, apibarstyti susmulkintomis petraolėmis. Kratuose sudėti trokintas morkas, kopūstus, ropes, topinamburus, irnelius, salotų, pinatų, rūgtynių lapus. Svogūnų padaą patiekti padainėje.
Vitienos sklindiai
Virta vitiena sumalama, pridedama mirkyto ir gerai ispausto pyrago, kiauinių trynių, pipirų, druskos ir iplaktų baltymų. Viskas gerai imaioma, ir padaromi sklindiai.
Sklindiai kepami gerai įkaitintuose riebaluose, kol paruduos. Paduodama į stalą, upylus tirpytu sviestu. Prie ių vitienos sklindių tinka bruknių uogienė, spanguolių drebučiai.
Pauktienos irdelių trokinys
Pauktienos irdeles nuplauti, nusausinti, sudėti į keptuvę su įkaitintais riebalais ir apkepinti. Paskui supilti į puodą, sudėti grieinėliais supjaustytas morkas, įberti druskos, kmynų, upilti vandens ir trokinti, kol suminktės.
Obuolius nulupti ir, iėmus sėklalizdius, supjaustyti skiltelėmis. Į puodą ant trokinio upilti grietinę, sudėti obuolius, ir patrokinti keletą minučių, kad obuolių skiltelės nesukristų.
Tiekiant į stalą, trokinį sudėti į didelę lėktę ir puoti krapų ar petraolių lapeliais.
Prie irdelių trokinio tiekiamos su lupenomis virtos bulvės:ivirusios nuluptos ir apkepintos riebaluose.
Vičiukų kepsneliai
2 4 vičiukai, 2 auktai kmynų, 3 stiklinės tirpinto sviesto, 7 obuoliai, citrinos rūgties, alumynų, druskos.
Vičiukai idarinėjami ir iimami kaulai. Mėsa supjaustoma pusės platakos dydio nestorais gabaliukais, imuama ir apibarstoma kmynų, druskos, citrinos rūgties miiniu. Gabaliukai dedami į paruotą skardą, ant viraus udėliojama sviesto (4 5 aukteliai) ir kepama kol pagels, vis palaistant itirpintu sviestu. Obuoliai nulupami ir iėmus sėklalizdius supjaustomi skiltelėmis. Likęs sviestas sudedamas į emaliuotą puodą, suberiami obuoliai ir pavirinama, kol pasidarys vientisa masė.
Kepsneliai dedami į tam skirtą indą, ant kiekvieno udedama po arbatinį auktelį obuolių koės, upilama padao, kuriame kepė. Puoiama alumynais ir paduodama į stalą su bulvių koe.
Kalakutienos derelės
Kalakutieną sumalti mėsmale, įmuti kiauinius, suberti kmynus, sudėti piene imirkytą bandelę, druskos. Viską gerai imaiyti.
I mėsos daryti pirto ilgio ir storio dereles, pavolioti smulkiai maltuose diūvėsėliuose ir kepti įkaitintuose riebaluose, kol pagels.
Apkepusias dėti į puodą, upilti grietine ir patrokinti.
Kalakutienos derelės į stalą tiekiamos su slyvomis, bruknių koe, ryiais, obuoliene bei įvairiomis salotomis.
Jeigu kalakutienos derelės patiekiamos su bulvių koe, tai į didelę lėktę sudedama koė, į ją susmaigstomos derelės ir ubarstoma smulkiai pjaustytais krapų ar petraolių lapeliais.
Kepta ąsis arba antis, įdaryta kopūstais
ąsis arba antis, truputis druskos.
Įdarui:
Rauginti kopūstai trokinami su ąsies taukais, morka, svogūnu ir cukrumi pagal skonį. ąsis prikemama trokintų kopūstų ir usiuvama. Ikepusi ąsis supjaustoma, o kopūstai sudedami vainiku aplink. Kopūstus galima itrokinti ir atskirai. Tačiau kopūstai, trokinti įdarytoje ąsyje būna skanesni.
Kopūstais įdaryta ąsis arba antis duodama į stalą tik karta.
Trokinta antis su raudongūiais kopūstais
Antis, 1 raudongūis kopūstas, 1
valgomasis auktas kmynų, 0,5 stiklinės raudonojo vyno, 2
svogūnai,
Idarinėta antis įtrinama druska. Į keptuvę su įkaitintais riebalais dedama antis ir kepama kartoje orkaitėje, palaistant riebalais ir palakstant vandeniu.
Kopūstai smulkiai supjaustomi, sudedami į puodą kartu su grieinėliais supjaustytais svogūnais, upilama kartu vandeniu, įberiama kmynų ir uvirinama.Pusiau ikepusi antis supjaustoma ir sudedama ant verdančių kopūstų ir udengus trokinama 30 min. Smulkiai supjaustyti lainiai paspirginami, į juos suberiami miltai, atskiediami sultiniu ir pavirinama. Į trokinį supilamas vynas, citrinos rūgtis, padaas, įberiama cukraus.
Valgoma su virtomis bulvėmis.
Ruoiant kalakutą, kad mėsa būtų trapesnė reikia, idarinėtą kalakutą 2 3 dienas palaikyti vėsioje patalpoje, o prie gaminant įtrinti grūstomis kadagio uogomis, kmynais ir palaikyti 2 val.
Kepta kalakutiena ne kasdienis valgis, gaminamas ikilmingoms vaiėms.
Senoviniai pauktienos patiekalai gaminami kulinarinio paveldo maitinimo įmonėse yra: Vityčiai grietinėje, vitos krūtinėlės trokintos grietinėlėje, vitienos filė su imbieru, vitienos maltinukai su diovintų slyvų padau ir tt.
Vytyčiai grietinėje
Idorojus 2 vičiukus sukapoti į 8 gabalus, apibarstyti druska, pipirais ir apkepti su sviestu i abiejų pusių. Paskui sudėti į indą, ant viraus sudėti nuvalytus skiltelėmis supjaustytus obuolius, saują diovintų slyvų, upilti grietine ir utinti krosnyje. Patiekiant įdėti druskos pagal skonį, papuoti petraole. Garnyrui galima paduoti utintų morkų ar keptų obuolių.
Vitos krūtinėlės trokintos grietinėlėje
Vitienos krūtinėlę įtrinti druska, pipirais, vitienos prieskoniais ir cinamonu.
Įdėti į gilesnę keptuvę, upilti grietinėle, kad apsemtų ir kepti orkaitėje. Kai ikepa alia pridėti ananasų skiltelių, ant viraus ubarstyti tarkuoto sūrio.
Vitienos filė su imbieru
Mėsą supjaustyti kubeliais, sumaiyti su druska, krakmolu ir palikti.
Svogūną smulkiai supjaustyti, česnaką supjaustyti plonais grieinėliais. Česnaką apkepti, sudėti mėsą ir greit apkepti. Suberti svogūną, supilti sultinį ir actą, įberti druskos. Sumainti ugnį, įdėti imbiero ir truputį pakaitinti.
Baigiant virti supilti atskiestą krakmolą.
Galima patiekti su ryių ar bulvių tyre.
Vitienos maltinukai su diovintų slyvų padau
Vitiena sumalti stambiai su vienu svogūnu ir 5 skiltelėmis česnako. Po to 2 morkas ir 1 saują diovintų slyvų sumalti. Įpilti grietinėlės, sukapoti po 1 saują krapų, baziliko, įdėti vitienos prieskonių su cinamonu, įpilti Volčesterio padao, įdėti 2 kiauinius. Farą gerai imaiyti ir kepti maltinius.
Padaui: paimti 1 saują susmulkintų diovintų slyvų, 4 skilteles kapotų česnakų pakepinti aliejuje, įberti 1 valgomąjį auktą miltų.
Vėliau įpilti vitienos sultinio, įberti druskos. Kai slyvos suminktėja, padaas upilamas ant maltinukų. Ijungus kaitinimą dar galima pabarstyti smulkintais krapais, baziliku.
Ikilmingomis progomis gaminami: lietuvikai su obuoliais įdaryta kepta ąsis, auktaitikai grietinėje trokintas gaidys, anties krūtinėlė su spanguolių ir Porto vyno padau ir krosnyje kepamomis bulvėmis, ir obuoliais.
Patiekalai dekoruojami rozmarinu ir spanguolėmis.
Keptas povas įdarytas slyvomis
Idarinėtą jauną povą įtrinti druska, pipirais, grūsta kalendra, prikimti diovintų slyvų ir usiūti. Galima įdaryti ir tokiais įdarais kaip kalakutus (rojaus obuoliukus sumaiyti su diūvėsėliais, apvynioti lainukais, apsukti popieriumi, aptepti sviestu ir apkepti laistant per popierių sviestu, saugoti, kad neusidegtų).
Galima kepti ir juodbliudyje, laistant sviestu ar grietine. Povą galima apdėti keptais baravykais ar rojaus obuoliukais.
Tačiau
retas dar pas mus pagalvoja, kad ventinį stalą labiausiai
papuotų ventinis fazanas. Nekalbu apie fazano sultinį, kuris visame
pasaulyje yra pripaintas kaip pats gardiausias, ventikiausias,
kvapniausiais ir net sveikatinančių savybių turintis patiekalas.
Beje, nuo seniausių laikų vėrienos ir laukinės pauktienos
patiekalai būdavo gaminami ir
ruoiami ypatingai prabangiai ir ikilmingai patiekiami. Iki ių
dienų yra ilikęs paprotys
keptą fazaną papuoti jo pramatniomis plunksnomis, sudiovinta arba
ualdyta galva, sparnais, uodega, padaromas netgi fazano muliaas - ikama,
kuria papuoiamas lėktės dangtis. Taigi įsivaizduokite, kaip ventinį
stalą papuotų itaip idabintas fazanas, na, o apie jo skonines ir
aromatines savybes, tai ir nupasakoti
neįmanoma, - tai ities dievikas patiekalas. Ką čia ilgai
kalbėti, imkime ir pasigaminkime sau
ir savo svečių diaugsmui ventinį fazaną pagal
senovinį bajoriką receptą, pritaikytą mūsų
dienoms: Vienas fazanas, iupsnelis druskos, 8-10 kadagio uogų, iupsnelis
maltų juodųjų pipirų, svogūnas, morka, petraolės
aknelė, saliero gabalėlis, lauro lapelis, keli kvapnieji pipirai.
Fazano kepenėlės, 1 kiauinis,
Klausimai
Kokie paukčiai buvo auginami Auktaitijoje?
Ivardinkite vitienos poymius pagal įmitimą.
Kodėl negalima vitienos sūdyti i anksto?
Kaip idorojamas pauktis skirtas įdarymui?
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1092
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved