CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
SRIUBOS
Sriubos - dar kitaip vadinamas viralas buvo tradicinis kaimo valgis. Be jo kaimietis vis tiek kaip nevalgęs.
Jos duodamos kiekvieną dieną. Viralu vadinama visokia rūgčia ar kitokia sriuba kuria valgo su duona tai kopūstai, burokai, lapinės (burokų, kopūstų, griečių, barčių lapų viralas), jukos (kiaulės, ąsies kraujo sriuba).
Lietuva senovėje ir net sovietiniais laikais garsėjo savo sriubomis, kurios lietuvių valgomos ir ryte, ir per pietus, ir vakare, danai per visą dieną verdamos net kelios sriubos.
Tai pirmiausia putros yra pačios lietuvikiausios, pačios skaniausios sriubos savo unikaliu savitumu galinčios stebinti bet kokio skonio mones. Putros yra rūgtokos, nes jų pagrindinis ingredientas yra raugas. Seniausias raugas, skaičiuojantis kelis tūkstančius metų yra miltinis, vėliau atsirado burokų, kopūstų, agurkų raugai.
Kiti putrų ingredientai yra tai, ką eimininkė turi po ranka - mėsa, pauktiena, vėriena, uvis, darovės, grūdai, kruopos, miltiniai leistiniai, kukuliai, koldūnai ar virtiniai. Jei į putrą būdavo dedama uogų ar vaisių, tai įdėdavo ir truputį cukraus, tada gaudavosi saldiarūgtė putra, be to, ji valgoma alta ir karta, - būtent i altų putrų ir yra isivysčiusi lietuvika altsriubė.
Skanaus maisto inovai, paragavę lietuvikų altsriubių, būna suavėti jų skoninėmis savybėmis, gaivumo, aromatu, graia ivaizda, gamybos paprastumu ir teigiamu poveikiu organizmui.
Buvo gaminami įvairūs barčiai i raugintų kopūstų su įvairia mėsa (ypač su skilandiu) ir baravykais kurios verdamos kelioms dienoms, nes nuo pakartotinų ildymų jų skoninės savybės tik gerėja.Taip pat buvo verdama garsioji jaučio uodegos sriuba, kurią valgyti galėdavo tik bajorai, trintos sriubos i darovių, pienikos (jos Rusijoje iki iol vadinamos lietuvikomis sriubomis), uvienės, udaromosios sriubos ir tt.
Bet labiausia Lietuva garsėjo savo putromis ir altsriubėmis, kurios gaminamos i raugintos bero ar klevo sulos, giros, raugintų burokų rasalo (sūrymo), rūgpienio, raugpienio (pienas raugintas specialaus raugo pagalba) arba kaip ir mūsų dienomis kefyro.
Vakarienei danai virdavo pienikas sriubas bulvienę nuskustos bulvės supjaustomos skiltelėmis upilamos vandeniu ir verdamos kol bulvės apkrinta. Paskaninimui kartais pridėdavo morkų, griečių ir kokią saują miltų, jei dar įdėdavo gabalėlį skilandio - tai skanumėlis. Ivirtą bulvienę uliedavo pienu).Zacirka daniausiai buvo verdama i irninių miltų, o retkarčiais i kvietinių.
Skaidrūs barteliai su ausytėmis
`Ausytėms:
Į ivirtą sultinį sudedami supjaustyti burokėliai, kiek pavirinama ir perkoiama. Barteliai paskaninami tuo, kas nurodyta recepte, ir paduodami paildytuose keramikiniuose puodukuose. Jie yra, pabarstomi sukapotais krapų ar petraolių lapeliais.
Ausytėms i miltų, kiauinio ir vandens uminkoma tela plonai ikočiojama, ir daromos ausytės su grybų įdaru. Pastarajam paruoti ivirti grybai sumalami ar smulkiai sukapojami, pridedama aliejuje kepintų svogūnų, pipirų, druskos, įmuamas kiauinis. Viskas gerai isukama.
Ausytės
verdamos ar kepamos riebaluose. Virtos ausytės sudedamos į
bartelius, o keptos patiekiamos atskirai.
Pieno sriubelė
1l pieno, vanilinio cukraus, 3 kiauiniai, 3-4 auktai miltinio cukraus,
Pieną uvirinti, berti vanilinio cukraus ir sudėti iplaktus su miltiniu cukrumi kiauinių baltymus. Truputį pavirinti. Kiaurasamčiu apversti baltymus, dar truputį pavirinti. Ivirusias putas igriebti į lėktę.
Kiauinių trynius itrinti su cukrumi ir maiant supilti į kartą pieną (nevirinti).
I baltymų putų aukteliu daryti maus kukuliukus, sudėti į dubenį ir upilti paruotu pienu.
Ant viraus ubarstyti smulkiai sukapotų rieutų.
Sriuba valgoma su mieiniu ragaiiu arba pyragu. Tinka vaikų stalui.
Mekeris
Duoną supjaustyti kubeliais, upilti virintu altu vandeniu ir palaikyti apie 2 val. Tada berti cukrų, imaiyti, dėti grietinės (tinka ir grietinėlė) bei smulkiai kapotų rieutų.
Į stalą sriubą paduoti altą. Ji yra saldiarūgčio skonio, ypač mėgstama kartomis vasaros dienomis.
Mekeris daugiausia valgomas vakarienei.
Vasarbarčiai
Plonais ruoeliais supjaustytus burokėlius ir kubeliais supjaustytą truputį padiovintą sūrį sudėti į irūgas. Įberti truputį pipirų, druskos ir ubalinti grietine.
Į sriubą galima dar dėti ir svogūno, supjaustyto grieinėliais.
Vasarbarčius valgyti su duona ar iltomis bulvėmis, virtomis su lupenomis. Kai kurios eimininkės vietoj irūgų ima pasukas. Tokie vasarbarčiai labai skanūs.
Aguonų sriuba
Aguonas nuplikyti 2-3 kartus kartu vandeniu. Nupylus vandenį, aguonas sugrūsti grūstuve arba 2-3 kartus smulkiai permalti mėsai malti mainėle.
Paruotas aguonas upilti altu virintu vandeniu. Imaiius vandenį nupilti į kitą indą, o aguonas suvartoti kitur. Imant aguonų daugiau, pienas būna baltesnis ir tirtesnis. Į aguonų pieną suberti cukrų ir gabalėliais supjaustytus riestainius. Sriuba ypač tinka valgyti vasarą.
Mėlynių sriuba su perlinėmis kruopomis
0 5 stiklinės perlinių kruopų, 3 stiklinės mėlynių, 1 stiklinė cukrau; druskos, iedadulkių, 1,5l vandens
Imirkytas kruopas nuplauti, pakepinti keptuvėje, ivirti pasūdytam vandenyje, sudėti mėlynes, cukrų, iedadulkes, pavirinti 2-3 minutes nuimti nuo ugnies. Sriubą patiekti altą. Vietoje perlinių kruopų į sriubą galima dėti pakepintus ryius arba miltinius kukulius.
3 stiklinės vynių, 0,5 stiklines cukraus, 1 valgomasis auktas krakmolo cinamono, 21 vandens.
Pusėje stiklinės vandens imaiyti krakmolą, kitą vandenį uvirinti įdėjus cukrų ir cinamoną. Vynias nuplauti, sudėti į verdantį sirupą supilti krakmolą pamaiant uvirinti ir ataldyti. Prie sriubos patiekti sausainių, medaus.
emuogių sriuba
200g
ruginių miltų, druskos, 3 stiklinės emuogių,
emuoges itrinti su cukrumi, atskiesti virintu vandeniu. iedadulke sumaiyti su cukraus pudra ir sugrūsti grūstuvėje, sudėti į ruginius miltui upilti verdančiu vandeniu, suminkyti ir padaryti kukulius, ivirti juos nedideliame kiekyje vandens su emuogių mase, ataldyti, sumaiyti su emuogių antpilu. Sriubą patiekti altą.
Tokiu pat būdu gaminamos:
Brakių sriuba;
Aviečių sriuba;
Serbentų sriuba;
Gervuogių sriuba;
Agrastų sriuba.
Buroklapių sriuba
Sauja buroklapių,
Lapus nuplauti, supjaustyti ir apvirti. Nuvarvinti, į tą vandenį dėti svieste pakepintą svogūną, stambiai sutarkuotą morką ir kubeliais supjaustytas nuvalytas bulves.
Virti, kol bulvės suminktės. Prie baigiant virti, įberti druskos. Nukelti nuo viryklės, pilti grietinės, įberti smulkiai pjaustytų krapų.
Kai kur į buroklapių sriubą bulvių nededama, jos iverdamos atskirai ir paduodamos neluptos.
Barčiai su grybais
4-5 diovinti grybai,
Į vandenį sudėti nuplautus diovintus grybus. 10-15 min. pavirinti. Igriebti, supjaustyti juostelėmis ir sudėti atgal į grybų perkotą nuovirą. Svieste pakepinti supjaustytą svogūną ir supilti į barčius. Sudėti stambiai tarkuotą morką, burokėlius ir dar pavirinti. Prie baigiant virti, sudėti prieskonius, druską. Ubalinti grietine.
Prie barčių su grybais paduodamos su lupenomis virtos bulvės.
Grybienė
5-8 diovinti grybai, 2 svogūnai, 3 auktai aliejaus, 1-21 vandens, 0,3 stiklinės mieinių kruopų, truputis pipirų, druskos.
vandenį sudėti nuplautas kruopas, grybus ir virti, kol kruopos suminktės. Ivirtus grybus igriebti ir supjaustyti plonais iaudeliais, pakepinti aliejuje su smulkiai supjaustytais svogūnais, pridėti pipirų, druskos ir supilti į ivirusias kruopas.
Prie grybienės paduoti bulvių, ivirtų su lupenomis.
Arbūzų sriuba
Į verdantį vandenį sudėti arbūzą, kubeliais supjaustytas bulves, morką. Virti ant silpnos ugnies, kol bulvės ivirs.
Sviestą dėti į keptuvę, įberti miltų, smulkiai pjaustyto svogūno, viską pakepinti, atskiesti trupučiu nuoviro ir supilti į sriubą. Sudėti lauro lapelius, druską, uvirinti. Ubalinti rūgčia grietine. Arbūzų sriuba valgoma su juoda duona arba su duona, pakepinta riebaluose.
i sriuba daugiausia buvo verdama vakarienei.
Svogūnų sriuba
5-6 svogūnai, 2-3 morkos, 5-6 bulvės, 1 saliero aknis, 1 poras, 6-7 irneliai pipirų, 1/2 arbatinio auktelio kmynų, 1/2 arbatinio auktelio iedadulkių, 2 lauro lapai, 2 I vandens, 100g salotų lapų, imbiero - ant peilio galiuko, alumynų, prieskonių, druskos pagal skonį.
I smulkiais iaudeliais supjaustytų, morkų, salierų, porų, pipirų ir lauro lapų ivirti sultinį, įdėti supjaustytas bulves. Svogūnus supjaustyti grieinėliais, trokinti atskirame puode, įdėjus sviesto, paskui su trupučiu sviesto. Kai svogūnai suminktės, pertrinti per sietelį ir sudėti į sriubą, pridėti supjaustytų salotų, druskos, prieskonių, alumynų pagal skonį.
Prie sriubos patiekti skrebučių: duoną supjaustyti kubeliais, pamirkyti, lydytame svieste, idiovinti orkaitėje, paduoti į stalą, apibarsčius vieiais alumynais, imbiero milteliais.
Laktiniai
Kai eimininkė namuose turi krekeno (tai būna, kada karvė atsiveda veriuką), tada pasidaro daug laktinių, kad utektų vasarai per darbymetį.
Krekeną įpila į bliūdą, įdeda druskos ir i kvietienių pikliuotų miltų padaro minktą telą. Telą gabalais ikočioja ir dalimis sukloja ant patiestų staltiesių, apkloja visus stalus, skrynias. Kai tela apdiūsta, pastingsta, kiekvieną gabalą suvynioja į paplokčią kočėliuką ir, ant lentelės padėjusi, pjausto siaurais ruoeliukais. Supjaustytą telą idraiko ant staltiesių, kad nesuliptų ir visai idiūtų. Tuo būdu pridiovindavo laktinių didelius uvalkalinius maius ir laikydavo ant aukto, kad nesugestų. Su krekenų padaryti laktiniai verdant laikosi ir neisileidia.
Laktinių sriubą daniausiai virdavo vakarienei: ukaičia puodą vandens, įdeda bent kiek druskos, kai vanduo uverda, sudeda laktinius. Kai laktiniai paverda ir ikyla, tada įpila saldaus pieno, kiek negaila, ir uvirina.
Laktinių deda į irnienę arba bulvienę sriubą. Jie labai tinka vitienos sriuboje.
Pomintalas-batviniai
Mėgstamiausia kaimiečių sriuba buvo ir tebėra barčiai. Juos verda su mėsa ir valgo kartus. Barčiams reikia natūralios batvinių rūgties, vadinamos pomintalu'.
Porą gerų riekučių ruginių miltų upila iltu vandeniu, bet ne verdančiu, nes tada miltai susiguzuoja, ir pastato ,,pasalti'. Per tris valandas jie pasąla, tada eimininkė upila ant jų alto vandens ir iplaka. Paskui gautą tyrelę supila į dviejų kibirų talpos kubiliuką ir, pakaitom pildama alto ir iltoko vandens, batvinių pritaiso pilną kubiliuką. Tada įdeda į jį duonos raugalo, o jei kubiliukas rūgtokas', jame jau buvo batviniai paraugti, tai įmeta duonos riekę, kad greičiau įrūgtų. Kubiliuką apdengia dugneliu, virun umeta marką; į vakarą batviniai jau įrūgsta. Kai i kubiliuko batvinius nupila, ant likusio raugo dar kartą upila vandens ir vėl raugina, o paskiau tirčius atiduoda gyvuliams.
Kaplūnas, kitaip vadinamas ubagiene' arba čiupniku'
imonių apylinkėje kaplūną vadina ,,mėkeriu', sakoma: ,,Duok vaikam mekerio.' Į bliūdą įpila vandens, pasaldo cukrumi arba medumi ir pritrupina duonos arba sumeta smulkiai supjaustytų duonos plutelių. Jeigu vanduo būna altas, kaplūną pastato į iltą krosnį, kad apiltų. Kaplūną valgo pavakariams.
Kiti kaplūnui vandenį usūdo, sumerkia palauytų duonos plutelių, kai jos ibrinksta, patako aliejumi ir valgo. Kartais į bliūdą įpila perpus su vandeniu saldaus pieno, įtrupina duonos minktimo.
alta sriuba alibarčiai
Į bliūdą įpila pomintalo, papjausto raugintų burokėlių (vėliau burokėlius sutarkuodavo burokine tarka), įdeda druskos. Jei batviniai būna labai rūgtūs, atskiedia juos vandeniu. Įpila stiklinę ar dvi prėsko pieno, kad alibarčiai būtų baltesni, įdeda vieną auktą grietinės ir prilieja rūgčiu pienu. Įdeda krapų; kai yra, kartais, kas mėgsta, įpjausto svogūnų laikų arba ir galvelių. alibarčius valgo su utintomis bulvėmis pietums.
Klausimai
Kiek sriubų virdavo per dieną auktaičiai?
I kokių produktų gaminama altsriubė?
Kaip gaminama grybienė?
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1006
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2025 . All rights reserved