Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
BulgaraCeha slovacaCroataEnglezaEstonaFinlandezaFranceza
GermanaItalianaLetonaLituanianaMaghiaraOlandezaPoloneza
SarbaSlovenaSpaniolaSuedezaTurcaUcraineana

įstatymaiįvairiųApskaitosArchitektūraBiografijaBiologijaBotanikaChemija
EkologijaEkonomikaElektraFinansaiFizinisGeografijaIstorijaKarjeros
KompiuteriaiKultūraLiteratūraMatematikaMedicinaPolitikaPrekybaPsichologija
ReceptusSociologijaTechnikaTeisėTurizmasValdymasšvietimas

DEKODERY HBO

technika



+ Font mai mare | - Font mai mic



DOCUMENTE SIMILARE

DEKODERY HBO

    Ostatnio bardzo często daje mi się słyszec jakieś rozmowy na temat dekodera do HBO wywnioskowałem, że jest masa ludzi, którzy byli by zainteresowani kupnem bądź zrobieniem prostego w budowie dekoderka. Wychodząc im na przeciw zamieszczam pięc schematów dekoderów, które odkodowują HBO. Pamiętajcie o tym iż materiały zawarte na tej stronie służą wyłącznie do celów edukacyjnych.



schemat nr. 1

Schemat nr.1 (zalecany) to układ do którego budowy użyto kwarców. Nie będę zbytnio opisywał co i jak działa w tym dekoderze dodam tylko, że podobno jest on sprzedawany na warszawskim Wolumenie. Najważniejszą rzeczą tutaj są już wspomniane kwarce, dobór ich wartości zależy od typu kablówki a dokładniej od częstotliwości nadawania HBO kiedy znamy już częstotliwośc dzielimy ją przez 9 a wynik będzie wartością kwarcu. Np. w Gdańsku HBO pracuje na częstotliwości 127.25 MHz, dzielimy przez 9 i mamy wynik 14.1388888 więc idziemy do sklepu i prosimy dwa kwarce o częstotliwości ok. 14.13 najlepiej 14.1 bądź 14.15 nie będzie problemów z ich dostaniem gorzej mają ci którym wynik wyszedł 25.6 lub podobny bardzo ciężko dostac kwarc o takiej częstotliwości. Jeżeli nie będzie kwarcu z trzema nóżkami to można kupic z dwoma z tym że obudowa tego kwarcu musi byc metalowa wtedy jako środkową nogę dolutowujemy drucik do tej metalowej obudowy i wszystko gra. No to teraz przechodzimy do opisu pozostałych elementów. Oba kondensatory mają wartośc po 170pF czasami trudno dostac taką pojemnośc więc trzeba łączyc dwa po 100pF i 70pF równolegle! Cewka powietrzna L1 to 8 zwojów nawinięte drutem 0,4mm na wiertle o średnicy 4,5mm, cewka L2 to 5,5 zwojów nawinięte drutem 0,4mm na wiertle 4,5mm ( dla PTK w Gdańsku dla innych trzeba obliczyc ) a cewka L3 jest nawinięta na rdzeniu toroidalnym o średnicy zewnętrznej 10mm a wewnętrznej 5mm drutem 0,23-0,3mm 25 zwojów. Do strojenia używamy cewki L2 tzn. ściskając i rozciskając lub w ostatecznym wypadku zmieniając liczbę ich uzwojeń staramy się wstroic w częstotliwośc. Bardzo polecam!

schemat nr. 2

Dekoder nr.2 jest bardzo podobny do pierwszego projektu z tym, że zamiast kwarców wstawiono kondensatory dostrojcze którymi to dostrajamy częstotliwośc. Według autora schematu dekoder przystosowany jest do pracy w PTK w Gdańsku jeżeli zamierzasz go używac w innym mieście lub firmie musisz najpierw dowiedziec się na jakiej częstotliwości jest nadawane HBO i dobrac odpowiednie wartości trymerów eksperymentalnie lub obliczając. Jak widac dekoder składa się z 3 cewek powietrznych, dwie to 8 lub 9 zwojów srebrzanki o średnicy ok. 1mm i średnicy wewnętrznej 3mm. Trzecia cewka to 3 zwoje srebrzanką 1mm i średnicy wewnętrznej 3mm. Kolejnymi elementami dekodera są dwa kondensatory które mają wartośc 12pF i trzy trymery, dwa o pojemności 27pF a trzeci o pojemności 14pF. Jeszcze raz powtarzam, dekoder nie został przetestowany w innych sieciach niż w PTK w Gdańsku może się zdarzyc sytuacja, że po złożeniu okaże się , że sygnał zakodowanego programu nie uległ wcale zmianie.

Budowę dekodera nr.3 polecam na prawdę w ostateczności ponieważ wymaga on starannie i dokładnie wykonanej płytki a po za tym znowu nie był testowany w innej kablówce niż PTK. Dekoder ten niestety ze względu na nie dokładne wykonanie elementów po jakimś czasie schodzi z pasma odkodowania (nie wiem jak temu zapobiec) a trymery, które zostały użyte w tym projekcie czasami są trudno dostępne a trzeba zaznaczyc, że ich wartości muszą się zgadzac wartościami podanymi poniżej.

Płytka to kwadrat o wymiarach 4,2cm, każda ścieżka ma dokładnie 3mm szerokości każdy odstęp między ścieżkami ma też 3mm szerokości, średnica wewnętrzna koła ma 24mm czyli promień=12mm, średnica zewnętrzna koła wynosi 30mm czyli promień=15mm. Ten wyższy pionowy słupek ma wysokośc 1/3 średnicy zewnętrznej koła, a ten drugi ma wysokośc mniej więcej 1/3 wysokości wyższego słupka.

Na kole trzeba zrobic odczepy mniej więcej na 2/3 średnicy zewnętrznej koła w miejsce tych odczepów wstawi się trymer, a po drugiej stronie potencjometr. Ta różowa kreska to srebrzanka którą trzeba przylutowac zgodnie ze schematem. Oba trymery mają wartośc 14 - 22pF, rezystor ma 100 Ohm, potencjometr 200k lub 220k Ohm. Dostrajamy się pokręcając trymer umieszczony pomiędzy pionowymi słupkami pamiętając, że do kręcenia nie używamy metalowego śrubokręta! Drugi trymer i potencjometr służy do wstrojęnia się w fonię. Przypominam jeszcze raz, że płytka musi byc wykonana dośc dokładnie i, że dekoder z nieznanych przyczyn gubi częstotliwośc dlatego polecam budowę tego dekodera naprawdę w ostateczności.

schemat nr. 4

układ ścieżek

Przedstawiam tutaj czwarty schemat dekodera którego również nie testowałem według jego autora powinien on działac. Nie będę tutaj wstawiał własnego opisu przedstawię oryginalny opis autora schematu Płytka ma wymiary 6x3cm dwustronna. Tył w czasie trawienia trzeba zakleic np. taśmą izolacyjną. Po wytrawieniu trzeba wywiercic dziury na cewki i zamontowac je od dołu. Następnie lutujemy elementy i nawijamy zwoje. Gotową płytkę powinno się umieścic w metalowej obudowie (ew. plastik wyłożony złotkiem) i wyprowadzic gniazda antenowe. Cewki powinny byc nawinięte na tzw. karkasach - takie coś plastikowe z rdzeniem węglowym w środku. cewka 1 nawijana prawoskrętnie od dołu do góry 4 zwoje cewki 2i3 nawijane lewoskrętnie od dołu do góry 4 zwoje. C1=3.9pF, C2 i C3=4.7pF. Cewki średnica 4.2mm po 4 zwoje z drutu miedzianego śr 0.8mm. Cewka 1 nawijana od strony lewej (ant wyj) do C2. Cewka 2 nawijana od strony prawej (zakręt) do C3. Cewka 3 nawijana od C1 do Ekranu wej. Ekran wej i wyj łączymy z tylną stroną płytki.. Jak to wytrawic pokazane jest obok.

schemat nr. 5a

Schemat nr 5 (zalecany) to jakby połączenie schematów nr 1 oraz nr 2. Nie został on jeszcze przeze mnie przetestowany ale jak mówią moi koledzy działa poprawnie. Abonenci PTK niech nie zapominają, że w sieci tej działa system kodowania TELKRYPT co jest bardzo niekorzystne dla pirackich dekoderów, PTK może bowiem w każdej chwili zmienic częstotliwośc kodowania co sprawi, że dekodery przestaną działac. Piszę to dlatego, ponieważ przyszły użytkownik tego dekodera oraz pozostałych również po zmontowaniu go stwierdzi, że jest niesprawny i będzie myślał że schemat jest do kitu albo że źle wykonał urządzenie a prawdziwą przyczyną może byc właśnie zmiana systemu kodowania! Tak jak w pierwszym schemacie wartości kwarców to wynik dzielenia częstotliwości nadawania HBO przez 9 czyli np: 127.25 : 9 =14.1388888, kondensatory C1 mają wartośc 170pF, C2 należy dobrac doświadczalne ich wartośc może się zawierac od 12pF do ok 170pF, C3 to trymery 22 - 27pF w przypadku nie odkodowania obrazu należy wstawic mniejszą pojemnośc mniej więcej do 32pF. Cewki nie ulegają zmianie czyli są takie same jak w schemacie nr 1 czyli L1 to 8 zwojów z miedzi o średnicy 0.4mm nawinięte np. na wiertle o śr. 4.5 mm. L2 to 5 - 5.5 zwoja w/w drutem ponownie na wiertle 4.5mm. L3 to 25 zwojów z drutu 0.22 - 0.25 na rdzeniu toroidalnym ( pierścień) o śr. zewnętrznej 10mm. Jeżeli dostaniemy kwarce 2 końcówkowe a obudowa ich będzie metalowa to kondensatory C2 łączymy właśnie z tą obudową choc są co do tego pewne wątpliwości. Do strojenia używamy niemetalowego śrubokręta którym delikatnie kręcimy rotor trymerków aż do wstrojenia się w obraz można też spróbowac rozciągac i ściskac cewki L2. Serdecznie polecam!

schemat nr. 5b (przeróbka)

Jest to nic innego jak nieco przerobiony powyższy schemat czyli nr.5, korekta polega na tym, że zmniejszono o 1 liczbę zwojów cewki L2, między tą cewkę a masę wstawiono kondensator 4.7pF i równolegle do niego trymer 27pF ma to na celu ułatwienie strojenia, w przypadku gdy nie uzyskamy odkodowanego obrazu to zamiast wymieniac cewki na inne możemy spróbowac pokręcic trymerkiem i tym samym unikamy zużywania się płytki i cewek, które przy kolejnym już wylutowywaniu po prostu się psują i łamią. Wszystkie inne elementy nie ulegają zmianom. Jeszcze raz przypominam, że do strojenia używamy niemetalowego narzędzia!



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 832
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved