CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
Įvadas
Mano kursinis darbas Kaimo turizmas. Tem¹ pasirinkau, nes domiuosi ir vertinu kaimo turizm¹, kaip laisvalaikio praleidimo būd¹ ir verslo rūį. Mano manymu, raydama kursinį darb¹ ia tema, suinosiu daug naudingų faktų, kuriuos galėsiu panaudoti ateityje.
Vasaros atostogas praleisti ar bent nuvaiuoti į atoki¹ sodyb¹ tampa vienu populiariausių poilsio būdų Lietuvoje. Tai įrodo ir spartus kaimo turizmo paslaugas teikiančių sodybų gausėjimas. Miesto gyvenimo ritmas, tempas ir aplinka vis labiau vargina mones ir skatina juos iekoti galimybių grįti į gamt¹.
Vakarų Europos alyse kaimo turizmo bruoas miestelį supaindinti su etnokultūra ir sudaryti galimybes prisiliesti prie krato tradicijų, tarsi pabandant sugrįti į senelių ar prosenelių laikus. Būtent tai laikoma kaimo turizmo sėkmės ir populiarumo garantu. I usienio į Lietuv¹ atėjusi mada ilsėtis kaime leidia vis gilesnes aknis.
Dabartinė kaimo turizmo samprata apima individualias ir eimynines poilsio keliones į kaimo sodybas, kurių tikslas fizinių ir dvasinių jėgų atgavimas. Tokių būdu galima teigti, kad kaimo turizmas tai kelionė į kaimo vietovź, norint pailsėti gamtoje, maitintis natūralių, vieiu maistu bei usiimti tai aplinkai būdinga veikla. Pagrindinis io turizmo bruoas, kad miesto aplinka pakeičiama į kitoki¹ kaimo aplinkai su jai būdingu gyvenimo būdu.
Kaimo turizmas viena i veiklų, i kurių galima pasipelnyti.
Lietuva 2003 m. spalio 15 d. įstojo į pasaulio turizmo organizacij¹. Turizmo organizacijos pagrindinis ofisas yra Ispanijos karalystėje Madrido mieste. Įstojus į turizmo organizacij¹, kurioje oficialiai uregistruota 142 valstybės rodo mūsų alies pakilim¹. Suteikiamos naujos darbo vietos, uimtumas. Tai galimybė mūsų aliai plėstis, realizuoti save. Apie mūsų alį - Lietuv¹ daugelis alių neturi informacijos, nes biudetas neskiria reklamai lėų kitose alyse. Tai kainuoja keli milijonai. iuo metu mes tiek negalime skirti. Mes tikimės, kad įstojus į ES apie mus ymiai daugiau informacijos gaus alys, su jomis ( ES alys ) bus bendradarbiaujama, palaikysime ryius, bus keičiamasi nauja informacija.
Mūsų kaimo turizmas palyginus su kitomis alimis turi :
vGer¹ aptarnavim¹;
vGeros kokybės teikiamas paslaugas, kurios domina turist¹;
vPasirinkim¹ ( Lietuvoje oficialiai uregistruota apie 170 kaimo turizmo tiekėjų ).
Ateityje planuojama daugiau įvairių pramogų, poilsio, laisvalaikio leidimo paslaugų. Usieniečiai Lietuv¹ laiko saugia alimi. Tai psichologinis saugumas nėra teroristinės grėsmės su kitomis alimis, konfliktų, pasikesinimų. ES usieniečiams bus patikimiau atostogauti. Apie Lietuv¹ daugiau bus informacijos, rekomendacijų.
Lietuvoje pigu atostogauti, gera pasiūla, bet dar trūksta sutarčių su aviakampanijomis, reklamos.
Manome, kad Lietuva pasieks aukt¹ ir kokybik¹ lygį tarp kitų alių. Tai turėtų greitai įvykti palyginus su spartumu.
Bendroji turizmo apvalga
Turizmas pasaulyje yra viena i didiausių ūkio akų, o ateityje turizmo apimtys ir uimama dalis ekonomikoje turėtų dar labiau padidėti. WTTC ( Pasaulio turizmo ir kelionių tarrybos ) duomenimis 2002 metais turizmo industrija sukurė 3,6 % pasaulio bendrojo vidaus produkto ( 1195 milijardus USD ).Turizmo pramonė 2002 m. sukurė 2,8 % visų darbo vietų ( apie 72 milijonus ).
Turizmo apimtis įtakoja įvairūs politiniai, ekonominiai, gamtiniai faktoriai, kurie gali būti nereikmingi pasauliniame kontekste, bet labai svarbūs atskiroms alims bei regionams. Pasaulio turizmo organizacijos duomenimis, 2001 m. pasaulio alyse lankėsi 693 milijonai tarptautinių turistų, 0,6 % maiau nei 2000 metais. Labiausiai sumaėjo Pietų Azijoje ( - 6,3 %), Amerika ( -5,9 % ) bei Artimieji Rytai ( -3,9 % ).Rytų Azijoje apsilankymų skaičius iaugo 3,8 %.
Pasauliniai įvykiai įtakoja Lietuvos turizmo plėtr¹, iuo metu Lietuvos tarptautinis turizmas yra labiau regioninio pobūdio, pagrindinės turizmo rinkos yra kaimyninės alys, todėl didesnź reikmź turi aplinkinio regiono ekonominiai, politiniai bei socialiniai pokyčiai. Po teroristų ipuolio, WTTC prognozuoja turizmo verslo nuosmukį JAV 10 20 %, iek tiek maesnį Europoje. Panau, kad tai labiausiai atsilips tolimoms kelionėms.
Lietuvai, po gana nepalankių 2000 turistinių metų, turimais duomenimis, 2001 metų pirmasis pusmetis bei vasara buvo geresni nei praėjź. Tiesa, nors turistų skaičius didėja, ilieka buvimo trukmės, bei vidutinių ilaidų maėjimo tendencija. Akivaizdu, kad ir Lietuvos atvykstamajam turizmui turės įtakos įvykiai pasaulyje. Tačiau jie neturėtų būti svarbūs, nes pagrindinės Lietuvos turizmo rinkos yra kaimyninės alys. Sumaėjus ivykstamojo turizmo į Turkij¹, Egipt¹ paklausai, tikėtinas vietinio turizmo pagyvėjimas, ypač kelionės automobiliais, traukiniais. Turimais duomenimis, turizmo įmonės pirm¹jį . m. ketvirtį į usienį iveė 19 tūst. Lietuvos gyventojų, t.y. 19 % maiau nei per t¹ patį 2000 metų laikotarpį. is skaičius sudaro 2,8 % nuo bendrojo ivykimų į usienį skaičiaus. Vidutinė asmens buvimo usienyje trukmė 6 nakvynės.
2001 metų sausio rugsėjo mėnesiais valstybės sienos apsaugos tarnybos duomenimis į Lietuv¹ atvyko 3186 tūkst. Usieniečių, jų skaičius iaugo 1,5 %, lyginant su tuo pačiu 2000 metų laikotarpiu. Be Rusijos ir Baltarusijos lankytojų, kurių didesni¹j¹ dalį sudaro vienadieniai lankytojai, usieniečių skaičius iaugo 10,9 %. Taigi, galima teigti, kad turistų skaičius iemet turi iaugti.
Atsivelgiant į apsilankančių Lietuvoje usieniečių skaičių, svečių bei jų nakvynių skaičių apgyvendinimo įmonėse, vidutines turistų ilaidas bei kitimo tendencijas, Lietuvos pasiekiamum¹, Lietuvos įvaizdį, galime konstatuoti, kad ankstesniais metais nustatytos prioritetinės Lietuvos atvykstamojo turizmo rinkos Vokietija, Latvija, Lenkija, Rusija, Suomija ir toliau ilieka pagrindinėmis mūsų rinkomis. Visos ios rinkos, iskyrus Rusij¹, pastaruoju metu yra enkliai augančios. Su iomis rinkomis bus dirbama, parengiant atskiras veiklos strategijas. I nutolusiųjų rinkų perspektyviausios yra JAV ir Japonija, taip pat nereikia umirti ir kitų Pietryčių Azijos alių.
. Turizmo augimo prielaidos
Gerus augimo tempus Vidurio ir Rytų Europai prognozuoja pasaulio turizmo organizacija. Manoma, kad 2020 m. kas trečias lankytojas aplankys į region¹. Neblogas perspektyvas turizmo plėtrai turi ir Lietuva: i vienos pusės patrauklus kaimo turizmas, didėjanti paslaugų įvairovė ir apimtys bei gerėjanti kokybė, konkurentabili turizmo paslaugų kaina.
Augant turistų mobilumui labai didelź reikmź turi alies pasiekiamumas. Populiariausias tarp Lietuvos lankytojų yra kelių transportas, tačiau dideli atstumai, Lenkijos kelių prasta kokybė atbaido neret¹ tolimesnių alių gyventojus. Vakarų alių turistų netenkina ir Lietuvos pasiekiamumas geleinkeliais mai greičiai, retas grafikas. Nepakankamai ivystytas jūrų transportas pasiektos pajėgumų ribos, netenkina paslaugų kokybė, didesniems keltams, kol kas keleivių srautai per mai. Geresnis susisiekimas oro transportu, bet atvykstantiems į Lietuv¹, kaip nebrangi¹ turizmo alį, is transportas gali būti per brangus. Pigių skrydių kompanijų susidomėjimas Lietuva gali būti nebloga alternatyva kitoms transporto rūims. Labai svarbu, kad turistai gautų isami¹ informacij¹ apie Lietuv¹ bei jos turistinį produkt¹. Todėl labai svarbu inaudoti iuolaikinių technologijų teikiamas galimybes. Aktyvaus laisvalaikio turizmo plėtrai bei specialaus intereso turizmui taip pat svarbu, kad turizmo paslaugos būtų plėtojamos visoje Lietuvoje.
Turizmo esmė
Norint apibūdinti poilsį kaime ir suvokti, kas yra kaimo turizmas, pirmiausia reikia isiaikinti s¹vok¹ turizmas . Ar galima vienareikmikai atsakyti į klausim¹, k¹ talpina savyje s¹voka turizmas ? Vieniems turizmas asocijuojasi su palapine ir dainomis prie lauo, kitiems tai ivyka į istorines vietas, tretiems kelionė į usienio alis. Ir visi jie teisingi.
iandien mes turizm¹ priimame kaip didelį XXI a. fenomen¹, kaip vien¹ i viesiausių reikinių mūsų laikmety, kuris įsiskverbia į visas mūsų gyvenimo sferas ir keičia supantį pasaulį ir landaft¹. Turizmas tapo vienu i svarbiausių ekonomikos faktorių, todėl mes nagrinėjame jį ne paprastai, kaip ivyk¹ arba poilsį.
Turizmas pasireikia kelionių įvairumu ir apima asmenis, keliaujančius ir atvykstančius į vietas, esančias u įprastos aplinkos ribų, poilsio tikslu. Nepaisant to, kad turizmo vystymosi procese atsirado skirtingi turizmo supratimo aikinimai, ypating¹ reikmź turi sekantys kriterijai, kurie yra laikomi pagrindiniais:
v Vietos pakeitimas;
v Buvimas kitoje vietoje;
v Darbo umokestis i lankomos vietos iteklių. Esmė io kriterijaus ta, kad pagrindiniu kelionės tikslu negali būti veiklos, apmokamos i iteklių lankomoje vietoje, įvykdamas.
Turizmas kaip paslauga Lietuvoje yra palyginti naujas verslas. Iki iol labiausiai vystomas ivaiuojamasis turizmas, susijźs su keliavimu į kitas alis.
Tačiau ne maiau efektyvus rekreaciniu poiūriu yra vietinis turizmas poilsis gimtoje alyje, aplankant istorinius, architektūrinius, kultūrinius bei gamtinius paminklus, susipaįstant su atskirų regionų etnokultūra ir gyvensena, kas daniausiai yra būdinga ne miesto, bet kaimo teritorijoms.
Lenkijos kaimo turizmo specialistai siūlo tokį apibrėim¹: Agroturistyka ( kaimo turizmas ) tai platus pasirinkimas paslaugų bei įrengimų, būdingų kaimui ir ūkiui, skirtų turistų poilsio ir laisvalaikio reikmių patenkinimui. Visa tai atlieka kaimo monės.
Danijoje kaimo turizmas apibūdinamas kaip atvykstančių į kaim¹ poilsiautojų aptarnavimo paslaugos, teikiančios ūkininkams papildomų pajamų .
Kanadoje kaimo turizmas apibūdinamas, kaip procesas, kuriuo siekiama pritraukti lankytojus į kaimo vietoves ir padėti jiems ileisti pinigus tose vietose.
4. Kaimo turizmas
Poilsis kaime ios veiklos organizatorių poiūriu gali būti vertinamas kaip pajamų altinis. I poilsio paslaugų organizavimo veiklos kaime gaunamos pajamos. ias pajamas galima gauti ne tik teikiant apgyvendinimo ir maitinimo paslaugas, bet ir inaudojant objektus, kurių pritaikymas turizmo tikslams nereikalauja papildomų investicijų: pvz., ekskursijų pas bitininkus organizavimas, dvarų aplankymas ir t.t. Vienas pagrindinių papildomas pajamas teikiančių altinių yra namų ūkio produkcijos turistams pardavimas: maisto produktų, antikvarinių sendaikčių, rankdarbių, suvenyrų.
Poilsis kaime verslas. Tai veikla, teikianti specifines paslaugas atvykstantiems poilsiauti į kaim¹. Poilsio paslaugų teikimas ir jų organizavimas kaimo vietovėse alternatyvus ūkininkavimui verslas.
5. Kaimo turizmo verslo struktūra
VERSLO IR GAMTOSAUGOS SUPERSISTEMA
Vieta: geografinės,
kliamatinės, ratovaizdio, susisiekimo, rinkos ir kt. iorinės
s¹lygos Ekonominės,
pardavimo, rekreacinių paslaugų paklausos s¹lygos
KAIMO TURIZMO SOCIALINĖ
TECHNINĖ SISTEMA
Veiklos sritis
Apgyvendinimo paslaugos
Aptarnavimo paslaugos
Rekreacinės paslaugos
ITEKLIAI Energija Įranga Paslaugos Darbo itekliai Teisės Parama REZULTATAS Paslaugos Atliekos Aplinkos tausojimas ala aplinkai
Veiklos veiksniai
Apsirūpinimas materialiniais, techniniais,
finansiniais ir darbo itekliais
Naudojimasis paslaugomis
Transporto sistema
Veiklos organizavimas
Sodybos paruoimas
Poilsiautojų apgyvendinimas
Poilsio organizavimas
Atliekų sutvarkymas
Veiklos vadyba
Informacijos ir usakymų priėmimas
Uduočių paskirstymas ir koordinavimas
Veiklos planavimas
Veiklos rezultatų analizė
Įrenginiai, pastatai, finansiniai itekliai,
Kitos ūkio
ivystymo sritys darbo pasidalijimo laipsnis
Į kaimo aplink¹ patekźs turistas gali dalyvauti ir kaimo bendruomenės organizuojamose renginiuose. Skiriamos ios jų grupės:
Informaciniai publicistiniai ( seminarai, kursai, diskusijos);
Kultūriniai ( vakaronės, liaudies okių vakarai, etnografinės ventės, koncertai);
Sportiniai ( varybos, turnyrai, s¹skrydiai);
Pramoginiai ( diskotekos, festivaliai).
Taigi, norint sudominti bei palaikyti poilsiautojo nuotaik¹, reikalingas kaimo turizmo paslaugas teikiančių subjektų pasiruoimas, suteikiantis galimybź pasiūlyti vienokias ar kitokias pramogas.
Plači¹ja prasme kaimo turizmas apima veiklos sritis paslaugas, teikiamas u urbanizuotų teritorijų ribų:
vKaime esančios atrakcijos;
vIkylos, kurių metu lankomasi kaimo vietovėse, stebint gamt¹, betarpikai susipaįstant su kaimo buitimi ir tradiciniu gyvenimo būdu kaime, domintis emės ūkio darbais, aplankant istorines ir kitas įymias vietoves, miestelius;
vPoilsis nacionaliniuose parkuose ir kurortinėse vietovėse, kaimo sodybose ir kituose apgyvendinimo paslaugas teikiančiuose dariniuose;
vDalyvavimas kaimo vietovėse vykstančiuose renginiuose, ventėse ir t.t.
Tokiu būdu, apsistojimaskaimo sodybose yra viena kaimo turizmo sudedamųjų dalių. Jei turizmo formose yra specializuojamasi atskirose verslo rūyse, pvz., apgyvendinimo, maitinimo, pramogų paslaugos, tai kaimo turizme visos turizmo verslo rūys sukoncentruotos vienoje.
6. Rekreacinė veikla
Kaime galima usiimti labai įvairia rekreacine veikla. Turistų veiklos kaime s¹raas yra labai platus ir įvairus:
Ikylavimas, keliavimas po apylinkes irgais, pėsčiomis, dviračiais, valtimis;
vejyba, medioklė, uogavimas, grybavimas, vaistaolių rinkimas;
Darbas sodose, daruose;
Pramogavimas, dalyvavimas ventėse.
Kaimo aplinkoje rekreacine veikla usiima ne tik turistai, atvykstantys į kaimo turizmo sodybas, čia taip pat gali ilsėtis vienos dienos poilsiautojai, todėl svarbu, kad būtų sukurta tinkama rekreacijai infrastruktūra, kad būtų nuolat organizuojami renginiai pritraukiantys vis naujų turistų.
Rekreacinė veikla sodybos pastatuose
Lietuvoje klimatinės s¹lygos nėra labai palankios laiko praleidimui lauke, todėl kaimo turizmo paslaugų teikėjai turi būti pasiruoź uimti turist¹ blogų oru.
Daugumai rekreacinių usiėmimų patalpose nereikia ypatingo organizavimo (iskyrus ventes, aidimus). Smagu, kai eimininkai sugeba sudominti turistus įvairiais aidimais. aidimus aidia ne tik vaikai, bei ir suaugusieji. aidimus galima sugrupuoti pagal veiklos pobūdį: sportiniai aidimai, liaudės aidimai, stalo aidimai, siuetiniai imitaciniai.
Blogu oru svečiai mėgsta pasikaitinti pirtyje. Pirtis yra viena i populiariausių paslaugų kaime. Tai ne tik pramoga, bet ir sveikatingumo veikla. alia pirties įrengiamas baseinas. Udari baseinai paprastai skirti suaugusiems, nedidelio ploto, gylis 1,8 2,5 m. Vaikų baseinuose dugnas pamau turi emėti iki 50cm, o didiausias gylis iki 100 cm.
Rekreacinė veikla sodybos kieme
Daug rekreacinių usiėmimų galima vykdyti kaimo turizmo sodybos kieme. Suaugusieji sodyboje mėgsta pasivaikčioti po sod¹, kiem¹, pasėdėti prie lauko idinio ar lauavietės, paaisti krepinį. Vaikai aidia aidimų aiktelėse, bendrauja su gyvūnais ir t.t.
Nedaug kaimo turizmo sodybų sudaro s¹lygas turistams aisti sportinius aidimus sodybos kieme. Tačiau turistai ių paslaugų pageidauja. Kiekvienas sportinis aidimas turi skirtingus reikalavimus aiktelėms ir priemonėms. Tačiau egzistuoja įvairių paprastesnių ių aiktelių įrengimo variantų. Pvz.: galima įrengti pusź aiktelės krepiniui, pusź futbolui.
Daugiau veiklos organizavimo reikalauja teisinių aktų reguliuojama rekreacinė veikla tai medioklė. Lietuvoje medioklź reglamentuoja Medioklės LR nuostatai, Medioklės LR teritorijoje taisyklės ir kiti teisiniai dokumentai. Medioti gali pilnametis asmuo, turintis galiojantį mediotojo biliet¹.
7. Miesto kurorto turizmo ir kaimo turizmo bruoai
Miesto kurorto turizmas |
Kaimo turizmas |
Maai atviros erdvės |
Daug atviros erdvės |
Daugiau kaip 2000 gyventojų |
Maiau kaip 2000 gyventojų |
Tankiai apgyvendinta |
Retai apgyvendinta |
Ustatyta aplinka |
Gamtinė aplinka |
Daug veiklos patalpose |
Daug veiklos lauke |
Ivystyta infrastruktūra |
Silpna infrastruktūra |
Daug pasilinksminimo vietų |
Įvairios individualios veiklos galimybės |
Didelės įstaigos |
Maos įstaigos |
alies ir tarptautinės firmos |
Vietinis privatus verslas |
Turizmo interesai - pagrindai |
Turizmo interesai papildo kitus pagrindinius interesus |
Darbuotojai gali gyventi toli nuo darbo vietos |
Darbuotojai gali gyventi arti darbo vietos |
Retai veikia sezonikumo veiksniai |
Danai veikia sezonikumo veiksniai |
Daug turistų |
Maai turistų |
Anonimiki santykiai su turistais |
Asmeniki santykiai su turistais |
Profesionali vadyba |
Megėjika vadyba |
Kaimo turizmas yra platesnė s¹voka nei poilsis kaime. Kaimas suprantamas kaip emės ūkio verslais besiverčianti monių gyvenvietė, arba gamybinių, socialinių, buitinių santykių ir teritorijos apgyvendinimo tipas, laikomas miesto prieingybe.
Poilsis kaimo sodybose neatsiejamas nuo gamtinės aplinkos, vietovės kratovaizdio, kaimo kultūrinio paveldo ir atninio savitumo.
8. Lietuvos sodybų, skirtų poilsiui kaime, privalumai
Sodybų konkurenčių privalumai |
Apibūdinimas |
Kratovaizdio ypatumai |
Mikingumas, eeringumas, vietovių kalvotumas ir pan., ypatingai Auktaitijoje ar Dzūkijoje |
Sodybų architektūra, interjeras |
Originalios etnografinės, bet komfort¹ utikrinančios sodybos, daugiausiai vienkiemių teritorijose |
Svečių apgyvendinimo pobūdis |
Svečių kambariai įrengti ne viename name, o atskiruose namukuose, patalpose, skirtose 1-2 eimoms apgyvendinti |
Siūlomos specifinės pramogos |
Auginami egzotiniai gyvūnai, raugiamas alus, vynas, siūloma paskraidyti aerosparniais, paaisti kroket¹, jodinėjimas ir pan. |
Siūlomos įvairesnės ir kokybikesnės paslaugos |
Sudaryti apylinkių lankytinų vietų emėlapiai, kelionių marrutai po eerus ir pan. |
Maesnis nuotolis nuo kitų regionų miestų |
Vilniaus kratui arčiau Auktaitijos, dzūkijos sodybos, klaipėdiečiams Plungės sodybos ir t.t. |
Didesnis rinkodaros indėlis reklamos atvilgiu |
Daugiau straipsnių publikuojama apie Utenos apskrities, Ignalinos raj.sodybų teikiamas paslaugas; reklama Visa Lietuva , Viskas turizmui kataloguose, apskričių leidiniuose apie kaimo sodybas |
9. Turizmo s¹sajos
Pabūti aplinkoje skatina įvairūs turistų norai:
v Painti gamt¹, kultūr¹, tradicijas;
v Patirti nuotykius, atrius ir emocingus igyvenimus;
v Naudotis naujomis ir įvairiomis rekreacinėmis erdvėmis;
v Pakeisti įprast¹ gyvenimo aplink¹ kita;
v Pailsėti nuo įtemptų darbų ir kt.
Pagal iuos ir kitus turistų norus arba keliavimo motyvus formuojasi atskiros turizmo rūys:
Kultūrinis paintinis turizmas kai keliaujama painimo tikslu, norint susipainti su kultūrinėmis, istorinėmis savo ar kitos alies vertybėmis. Daugelis kiekvienos tautos kultūrinių, etninių, etnografinių, istorinių, architektūrinių bei gamtinių paminklų ir įymybių yra ne miestuose, bet kaimo vietovėse, todėl poilsis kaime arba kaimo turizmas pirmiausiai siejasi su ia turizmo rūimi.
Sanatorinis turizmas kai keliaujama norint sustiprinti sveikat¹ ir pasigydyti. Tam pirmiausia tinka Lietuvos kurortai. Sanatorinio turizmo pagrindas yra ne pasyvus poilsis, bet kokia nors aktyvi fizinė veikla: vaikčiojimas, maudymasis ir plaukiojimas, mankta ir pan. Kurortai pasirenkami pagal juose dominuojančias veiklos rūis ( vandens ar jūrų veikla, kalnų slidinėjimas, gydymasis ir pan. ), klimat¹, atstum¹. Dalis Lietuvos sanatorijų ir reabilitacinio gydymo įstaigų taip pat yra ne miestuose, pvz., Abromikėse ( Trakų raj. ), Viruigyje ( Kauno raj. ) ir kt.
Verslinis turizmas tai verslo kelionės. Vakarų Europos alyse i turizmo rūis dėl didelės rinkos vadinama turizmo duona ir druska . Verslininkai, nepriklausomai nuo sezono, yra pasiruoź mokėti pinigus u brangias auktos kokybės paslaugas. Reikia pastebėti, kad sutinkama su Lietuvos Respublikos turizmo įstatymo nuostatomis, keliavimas verslo tikslais nėra priskiriamas turizmui.
Profesinis turizmas tai kelionės profesiniais interesais. Verslo ir profesinis turizmas danai sujungiami į vien¹ rūį, nors verslininkų ir kitų grupių atstovų brangių paslaugų pirkimo galimybės ir bendra perkamoji galia skiriasi. i turizmo forma taip pat yra u Lietuvos Respublikos turizmo įstatymo ribų.
Etninis turizmas tai giminių, gimtojo krato lankymas, susipainimas su tėvų eme. Kai kuriuose altiniuose tai vadinama nostalginiu turizmu. Daniausiai keliautojai apsistoja pas gimines, todėl specialių apgyvendinimo paslaugų jiems nereikia. Lietuvoje tai gan populiari vidaus ir atvykstamojo turizmo rūis. Atvykstamasis nostalginis turizmas labai svarbus Lietuvos Vakarų regionui, kur gimtųjų vietų aplankyti atvyksta buvusios Rytų Prūsijos gentainiai, taip pat Rytų lietuviai, kur poilsiauti į Auktaitijos kaimus ir miestelius vaiuodavo kelios Sankt Peterburgo kartos.
Sportinis turizmas tai kelionės susijusios su dalyvavimu sporto varybose. iuo tikslu keliauja sporto komandos, sirgalių klubai, pavieniai asmenys. Sportinio turizmo paslaugos pradedant nuo informacijos ir baigiant sporto renginių dalyvių ir iurovų aptarnavimu. Sporto turizmo industrija yra viena i plačiausių sistemų, apimančių ne tik sporto prekių gamyb¹, keliautojų aptarnavim¹, bet ir sporto simbolikos gamyb¹ ir platinim¹, transliacijų organizavim¹ ir kitas tik iai sričiai būdingas veiklas.
Religinis turizmas tai ventų vietų lankymas, jų tvarkymas, kelionės, susijusios su įvairiomis religinėmis procedūromis, misijomis, dalyvavimu atlaiduose ir pan. Religinis turizmas, kaip ir kitos turizmo formos, apima keliautojų ir maldininkų aptarnavim¹ ir paslaugų bei informacijos teikim¹. Lietuvoje daug įvairių vietų, susijusių su religine kultūra ie paveldu. Nemaa jų dalis yra kaimo vietovėse. Tai buvź vienuolynai, ventieji altiniai, ventos vietos, kurios inomos ir lankomos ne tik vietos maldininkų ir turistų, bet inomos tarp keliautojų i usienio. Čia galima paminėti Paaislio vienuolyn¹ ( Kauno r. ), Kryių kaln¹ ( iaulių r. ) ir kitas ymias vietas. Lietuvoje i veiklos sritis bene maiausiai ivystyta. Atgyjant religijos įtakai mogaus gyvenime, auga turistinės informacijos apie religines vietas, renginius poreikius. Tai irgi viena i turizmo plėtojimo krypčių.
Nuotykinis turizmas kai keliaujama, norint patirti nuotykių, fizines ikrovas, pajusti įtamp¹, ibandyti save. iai turizmo rūiai priklauso kelionės į kalnus, į olas, srauniomis upėmis ir pan. Tai pati būdingiausia kaimo turizmo rūis, nes daugelis nuotykių patiriama keliaujant ekstremaliomis gamtinėmis s¹lygomis. Vienas i pagrindinių reikalavimų turistų fizinis pasiruoimas. Kai kuriais atvejais kelionei vadovauja specialiai paruotas patyrźs instruktorius. Nuotykių turizmas nėra susijźs su profesionaliu sportu.
Poilsio turizmas tai poilsinės kelionės, kurių metu vengiama sudėtingos ar intensyvios veiklos, siekiama pailsėti, atsipalaiduoti, sumainti įtamp¹, pakeisti aplink¹.
Lietuvos turizmo firmų veikloje dominuoja ivykstamosios poilsinės kelionės. Tačiau poilsio turizmas yra ne tik grupinės, bet ir individualios kelionės. Dabartinė kaimo turizmo samprata kaip tik apima individualias ir eimynines poilsio keliones į kaimo sodybas, kurių tikslas fizinių ir dvasinių jėgų atgavimas. Tokiu būdu galima pateikti dar vien¹ kaimo turizmo apibūdinim¹ tai kelionė į kaimo vietovź, norint pailsėti gamtoje, maitintis natūraliu, vieiu maistu bei usiimti tai aplinkai būdinga veikla. Nuo kitų turizmo veiklų jis skiriasi tuo, kad stengiamasi ivengti daugelio miesto gyvenimo nepatogumų monių minios, triukmo, uterto oro, skubos, konservuoto ir apdoroto maisto, hipodinamijos ( per mao judėjimo ). Pagrindinis io turizmo bruoas, kad miesto aplinka su jai būdingu gyvenimo būdu pakeičiama į kitoki¹ kaimo aplink¹.
10. Kaimo turizmo apgyvendinimo įstaigų
tipologiniai ypatumai
Pasaulyje kaimo turizmo apgyvendinimo įstaigos yra vertinamos įvairiai, tačiau daugelyje alių iskiriami jų tipai yra panaūs ir atitnka minimalius būsto kokybės reikalavimus.
Pagal apgyvendinimo paslaugų komforto lygį, kurį i esmės apsprendia būsto charakteristikos, skiriami trys daugelyje pasaulio alių daniausiai pasitaikantys kaimo turizmo apgyvendinimo įstaigų tipai:
Kaimo sodyba;
Vasarnamis;
Kempingas.
Viebučiai, svečių namai ( usienyje danai vadinami pensionais ar nakvynės namais ), moteliai, turizmo bazės, poilsio namai bei kitos apgyvendinimo įstaigos, esančios kaimo vietovėse, taip pat gali priklausyti kaimo turizmo infrastruktūros objektams.
10.1. Kaimo sodyba
Kaimo sodyba - tai bene populiariausia kaimo turizmo apgyvendinimo įstaigos tipas. Tai atskiras gyvenamasis pastatas arba jo dalis ( numeriai ar atskiri kambariai ). iai apgyvendinimo įstaigai būdinga tai, kad visas pastatas, arba jo dalis, inuomojamas kaimo turistui. Jei kaimo turizmo paslaugos teikiamos ūkininko sodyboje, ta sodyba gali būti vadinama agroturizmo sodyba. Kaimo sodyboje inuomojamame turistams numeryje ar kambaryje turi būti atskiras įėjimas, skirtas tik turistams. Numeriuose būtini atskiri miegamieji, bendro naudojimo patalpa poilsio kambarys, virtuvė ( suteikiamos s¹lygos maist¹ gamintis patiems turistams ), sanitarinis mazgas ( t.y. duas, prausykla, tualetas ). Kaimo sodyboje inuomojamas kambarys daniausiai būna įrengtas mansardoje arba verandoje. Nuomojamame svečių kambaryje gali būti maa virtuvėlė, nors daniausiai kaimo turistai virtuve bei sanitariniu mazgu naudojasi kartu su eimininkais. Svetainė nuomojamame turistams kambaryje atlieka ir miegamojo funkcij¹.
10.2. Vasarnamis
Vasarnamis daniausiai sezoninio tipo medinis pastatas, stovintis atokiau nuo eimininko gyvenamųjų namų patraukliame kratovaizdyje, alia vandens telkinio, tinkamo vandens pramogoms. Vasarnamis daniausiai būna inuomojamas vienai kaimo turistų eimai ar grupei ( iki 4 6 asmenų ). Jame turi būti įrengtas miegamasis, virtuvė, sanitarinis mazgas.
10.3. Kempingas
Kempingas tai įstaiga, naudojanti rekreacinės paskirties emės sklyp¹ bei teikianti apgyvendinimo paslaugas įrengtose aiktelėse palapinėms ar priekaboms nameliams statyti.
Kempingų tipai:
vNamelių kempingas;
vPalapinių kempingas;
vAutopriekabų kempingas ( rotelis).
Palapines ar autopriekabas ( su duu, tualetu, virtuvėle, aldytuvu bei kitais patogumais ) galima isinuomoti arba gali atsiveti patys turistai. Daniausiai kempingai lokalizuojami pievoje ar kankoje alia vandens telkinio, tinkamo maudytis. Įrengiama lauavietė. Europoje reikalaujama kempinge vietas palapinėms bei automobiliams atskirti gyvatvorėmis. Kempinge turi būti sudarytos s¹lygos kaimo turistų higienos bei poilsio poreikiams tenkinti, ruoti maist¹ ir maitintis.
11. Kaimo turizmo plėtros nauda
Svarbiausias viso turizmo, nesvarbu ar tarptautinio, ar vietinio, plėtros tikslas yra teritorijos ekonominės ir socialinės plėtros potencialas. Daug, jei ne daugiausiai, alių visame pasaulyje daugiau ar maiau pripaino turizm¹, turizmosvarba globalinei ekonomikai daniausiai ireikiama jo įnau į BVP ir darbinį uimtum¹. Turizmas yra viena didiausių industrijų, sudaranti 10,1 % pasaulio BVP ir 10,6 % pasaulio darbinio uimtumo.
Kaimo turizmas, inoma, apima labai ma¹ pasaulinės turizmo rinkos dalį, bet jis yra labai reikmingas kaimo ekonomikai.
Ekonominė nauda
Kaimo turizmas yra svarbus papildomas arba naujas pajamų altinis kaimo bendruomenėse. To rezultate:
vSukuriamos naujos darbo vietos su turizmu susijusiame versle ( apgyvendinimas, maitinimas, prekyba, transportas ir pramogos ).
vIsaugomos įsidarbinimo galimybės paslaugų sektoriuje ( transporto, svetingumo, sveikatos apsaugos paslaugos, tradiciniai verslai ir amatai ).
vDiversifikuojama vietinė ekonomika, sudaromas platesnis ir stabilesnis ekonomikos pagrindas vietinei bendruomenei. Diversifikacija gaminamų prekių ir paslaugų asortimento iplėtimas, įvairinimas.
vIkyla galimybės daugiafunkcikumui, taip saugomasi nuo laikinos depresijos ir apsaugomas tam tikras pajamų lygis.
vPalaikomas egzistuojantis verslas ir paslaugos.
vĮ vietovź galima pritraukti nauj¹ versl¹, toliau diversifikuojant ir stiprinant vietinź ekonomik¹, nes maėja poreikis valstybiniam ūkininkavimo subsidijavimui.
11.2. Socialinė nauda
Kaimo turizmo plėtra teikia įvairi¹ socialinź naud¹, t.y.:
vVietinių paslaugų, tokių kaip vieasis transportas, sveikatos prieiūra, palaikymas ir rėmimas.
vNaujos galimybės ir atrakcijos, kultūrinės ir pramogų galimybės ar sporto centrai.
vPadidėjźs socialinis kontaktas labiau izoliuotose bendruomenėse ir galimybės kultūriniams mainams.
vVietinių papročių, amatų ir kultūrinio identiteto atgijimas.
vMoters vaidmens plėtra tradicinėse ir izoliuotose kaimo bendruomenėse.
Poilsiui kaime reikalingi natūralūs kaimo sodyboje sukurti poilsio itekliai, utikrinantys aukt¹ paslaugų kokybź bei ilaikantys aplinkos savitum¹ ir patrauklum¹. Natūraliems kaimo turizmo itekliams priskirtini ekologikai varūs maisto produktai, vanduo ( tiek tiesioginiam vartojimui, tiek atrakcijoms vejybai, maudymuisi, plaukiojimui vandens dviračiais ir kt. ), oras, gamtinė aplinka. Sodyboje sukurti itekliai apgyvendinimo ir poilsio įranga, namų apyvokos daiktai, pramogų inventorius, ūkyje auginami gyvuliai, iauginti ir pagaminti maisto produktai. Pramoniniai itekliai apgyvendinimui, poilsiui ir atrakcijoms reikalinga įranga, inventorius, buities reikmenys.
12. Kaimo turizmo įtaka kaimo vietovėms
Ekonominė įtaka. Turistų ilaidos kaimo vietovėse skatina panaius ekonominius procesus kaip ir kitose vietovėse, bet vietinės pajamos priklauso nuo turistų poreikių. Atostogos antruosiuose namuose teikia maesnź ekonominź naud¹, kadangi lankytojai gali maisto produktus atsiveti patys, taip pat maiau naudojamasi vietinėmis paslaugomis ir turizmo atrakcijomis. Tuo tarpu poilsiavimas kaimo turizmo sodybose ir vadinamuosiuose nakvynės ir pusryčių objektuose duoda didesnes pajamas tiek i nakvynės, tiek i kitų papildomų paslaugų.
Atsiradus integruotos veiklos kurortams ( pvz., slidinėjimo ), kurie pajėgūs daug investuoti, sumaėtų kaimo turizmo sodybų pelnas, kurios yra finansuojamos vyriausybės ir vietinių altinių. Dalis maesniųjų kaimo turizmo įstaigų gali būti tik pagalbinis paslaugų teikėjo verslas ( pvz., papildantis emės ūkį ar mikininkystź ) ir funkcionuoti kaip papildomų, o ne pagrindinių pajamų altinis. I tikrųjų dėl ios prieasties dauguma kaimo plėtros politikų remia kaimo turizm¹. Kaimo turizmo verslui paprastai nepakanka pinigų investicijoms. Be to, danai bijoma rizikuoti, trūksta turizmo verslo įgūdių, kadangi paslaugų teikėjas moka ir turi kito verslo patirties. Sėkmingai dirbančių gali padaugėti, kadangi turistų daugėja.
Fizinė įtaka. Kaimo turizmas veikia ne tik gyvenviečių struktūr¹, apgyvendinimo paslaugas ir atrakcijas, bet ir patį kratovaizdį. is poveikis gali būti laikinas ir ilgalaikis.
Ilgalaikis poveikis. Turistiniai objektai ( mainų stovėjimo aiktelės, keliai, takeliai, reklamos, nauji ar perstatyti pastatai ) turi ilgalaikį vizualinį poveikį kratovaizdiui. Kaimo kratovaizdis vis labiau urbanizuojamas. Intensyvaus turizmo padaryta ala gali būti labai didelė ( sutrikdytos gyvūnų veisimosi vietos, sukelta dirvos erozija ). ala gali būti ypač didelė ten, kur turizmas labai intensyvus, labiausiai paveikiami ypatingi gamtiniai turizmo itekliai ( pvz., skardiai, olos ), kurie formuoja nepakartojam¹ kratovaizdį, laukinių gyvūnų ir augalų arealus. Kita vertus, didelė kaimo aplinkos dalis yra nepakeista. Tai gali būti nesusijź nei su plėtros politika, nei su turistais, bet reikia pripainti, kad kratovaizdį ir ekologinź būklź daug stipriau gali paveikti kita ekonominė veikla ( pvz., mikininkystė ar emės ūkis ).
Laikinas poveikis. Tai pačių turistų, jų automobilių, palapinių, paliekamų iuklių poveikis. Taip pat gali būti laikina turistų ekologinė įtaka gamtai. Turistams ivykus sutrypta augmenija atsistatys, sutrikdyti paukčiai ir gyvūnai sugrį į savo teritorijas.
Socialinė įtaka. Kaimo turizmo socialinė įtaka kaimo vietovėms nuolatinė. Kaimo turizmas pasiymi mau masteliu ir isisklaidymu, tai reikia, kad daug vietinių turizmo įstaigų yra kontroliuojamos vietos monių. Tačiau danai vietiniai monės į turizm¹ populiariuose vietovėse gali iūrėti abejingai. Nepasitenkinim¹ sukelia tai, kad turizmas pritraukia daugiau turizmo darbuotojų i miesto į kaim¹, o tai maina įsidarbinimo galimybź vietiniams monėms. ie veiksniai turi įtakos ir turistų įspūdiams, kurie į kaim¹ atvyksta ne tik pailsėti, bet ir susipainti su kaimiku gyvenimo būdu bei vietiniais monėmis.
13. Kaimo plėtros politika Europos S¹jungoje
Turizmas danai matomas kaip daugelio problemų, su kuriomis susidūria ūkininkai visame pasaulyje, sprendimo būdas.
Nors kaimo turizmas apima labai daug veiklos formų, bet daniausiai jis siejamas su ūkių turizmu. Kai kuriose alyse kaimo turizmas turi labai senas tradicijas, pvz., pietų Vokietijoje labai paplitusios apgyvendinimo paslaugos neįgaliesiems, Anglijoje kaime būna labai daug vienos dienos poilsiautojų ir t.t., bet tai dar visikai nereikia, kad i veikla kitose kaimikose teritorijose taip pat bus sėkminga. Nepaisant to, ypač Europoje, egzistuoja aikiai matomas ryys tarp kaimo turizmo rėmimo, emės ūkio politikos ir platesnės regioninės plėtros politikos, siekiančios iplėsti kaimo kratovaizdio, kaip itekliaus turizmui, samprat¹. Tai s¹lygojo bendrosios emės ūkio politikos susiformavim¹, kuri siekia pristatyti kaimo bendruomenių įvairovź ir galimybes visoje Europos S¹jungoje.
Struktūrinė kaimo vietovių plėtra i dalies yra remiama Europos emės ūkio valdymo ir garantijų fondo, bet pagrindiniai finansavimo altiniai yra Europos regioninės plėtros fondas ir Europos socialinis fondas. Bendrasis ių fondų tikslas yra remti ekonominź ir socialinź silpnesnių teritorijų plėtr¹.
Europos S¹jungoje veikia LEADER programa ( įkurta 1990 m. ), kuri remia kaimo plėtros projektus, skirdama dalį dėmesio ir turizmui. Pagal i¹ program¹ buvo formuojamos vietinės veiklos grupės. I 217 LEADER vietovių visoje Europos S¹jungoje turizmas dominavimo 71. Kaimo turizmo plėtra i esmės yra pateisinama pagal jos įna¹ į socialinź ir ekonominź plėtr¹. Todėl būtina reziumuoti tiek potenciali¹ naud¹, tiek kratovaizdio, kaip turizmo itekliaus, eksplotavimo ilaidas.
Ivados
Raydama į kursinį darb¹, suinojau daug naujų dalykų. is kursinis darbas yra įdomus ir naudingas, nes mes kiekvien¹ vasar¹ atostogaujame ir vertėtų pagalvoti apie atostogas kaimo turizmo sodyboje, juk tai puiku. T.y., grynas ir gaivus oras, grai, ir įspūdinga aplinka ir t.t.
Vienas svarbiausių veiksnių, turinčių poveikį turizmui, yra pripainimas, kad kaimo turizmas sukurtas mogui, o ne atvirkčiai mogus turizmui. į veiksnį suprasti būtina, kad galėtume įvertinti mogaus, kaip turisto poreikius, kelionių pasirinkimo motyvavim¹ ir jo elgsen¹. Kaimo turizmas taip pat turi poveikį gerinant visuomenės gyvenim¹, formuojant monių poreikius bei keičiant jų poiūrį į kultūros vertybes.
Gera gamtinė aplinka yra viena i būtinų kaimo turizmo egzistavimo s¹lygų. Natūralūs gamtos itekliai, ekologikai vari gamtinė aplinka, klimatas yra pagrindinės kaimo turizmo produkto sudėtinės dalys.
Turizmas gamtinź aplink¹ gali veikti neigiamai: didėja aplinkos tara, niokojami gamtiniai itekliai, daroma ekologinė ala.
Taigi kaimo turizmas Lietuvoje suklestėjo prie keliolik¹ metų. Ne vienas emdirbys savo tvartus perdirbo turizmo reikalams, įrengdamas juose nakvynės namus, laikantis turizmo įstatymu. Nemaai ileista įvairių atvirukų, reklaminių bukletų ir lankstynukų.
Nemaai reikėtų pasimokyti i Lietuvos, kur per trump¹ laik¹ suklestėjo kaimo turizmas, buvo įrengta daug puikių svečių kambarių, poilsiaviečių, ileista turizmo vadovų bei kitos turizmo informacijos.
Jaunim¹ galima sudominti tarptautinio gido kursais. Gido licensij¹ turintys asmenys vediotų turistų grupes, rengtų ekskursijas, turėtų galimybź papildomai usidirbti.
Literatūra
Astromskienė A., Grecevičius P., Urbis A., Vainienė I. Kaimo turizmas. Vilnius, 1999.
Astromskienė A. , Sirusienė R. Poilsis kaime . Kaunas, 2002;
Butavičienė R., Raiutienė J. Kaimo turizmo organizavimas. Kaunas, 2001.
Kaimo turizmas Nemuno deltos regioniniame parke. S. Jokūio I kla sp. Klaipėda, 2002.
Čigriejus E. Sodybinis gyvenamasis namas. Vilnius, 1994.
Genys L. Gandrai kviečia mėgautis kaimu. laikinoji sostinė, 1999.
Grecevičius P., Armaitienė A. Turizmas. Kaunas, 2002.
Ignatonienė A. Kaimų sodybų populiarum¹ lemia eimininkų svetingumas ir gera jos aura. // Kelionių magija 2001 Nr. 4 P. 5-6.
Kaminskas D. Kaimo turizmas internete // Naujoji komunikacija. 2001.
Kindurys V. Paslaugų marketingas. Teorija ir praktika. Vilnius, 1988.
Kličius A. Kaimo turizmo plėtojimo problemos. Vilnius, 2001
Lietuvos statistikos apvalga. 2002.
Miknius R. Svetingas viebutis Sėkmingas verslas. Vilnius, 1999.
Paulavičiūtė A. Renginių organizavimo ABC. Vilnius, 2002.
Poilsis Lietuvos kaime. Kaunas, 2000.
Pranulis V., Pajuodis A., ir kt. Marketingas. Vilnius, 1999.
R. Jakučiūnaitė Kubertavičienė. Kaip organizuoti kelionź. Vilnius, 2000.
Vainienė I. Kaimo turizmo organizavimas . Vilnius, 2001.
Vitkienė E. Rekreacija. Klaipėda, 2002..
Svetikienė I. Turizmo marketingas . Vilnius, 2002
www.lrs.lt.
www.svv.lt.
www. tourism. lt.
VADOVO ATSILIEPIMAI
Atsiliepimo tekstas, pastabos
Įvertinimas
Kursinio darbo vadovas
( vardas, pavardė, paraas)
Data: 2004 m. .. mėn. . d.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2411
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved