CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
APSKAITOS TEORIJA
1 tema. APSKAITOS ESMĖ IR PASKIRTIS
Apskaitos samprata. Apskaitos informacija ir valdymo sprendimų priėmimas. Apskaitos rūys: finansinė ir valdymo apskaita. Apskaitos rūių tarpusavio ryiai ir skiriamieji bruoai, reglamentavimas. Apskaitos informacijos vartotojai. Įmonių organizacinės-teisinės formos ir jų įtaka apskaitos sistemai. Apskaitos sistemos priklausomybė nuo įmonių veiklos pobūdio. Apskaitoje naudojami matavimo vienetai, jų taikymo galimybės bei ribotumai.
2 tema. APSKAITOS OBJEKTAS IR METODO ELEMENTAI
Apskaitos objekto apibūdinimas. Pagrindinė apskaitos lygybė. Įmonės turtas ir kapitalas. Įmonės turto sudėtis ir klasifikavimas: ilgalaikis ir trumpalaikis turtas. Įmonės kapitalo sudėtis ir klasifikavimas: nuosavas ir skolintas kapitalas. Ūkinės operacijos, jų įtaka įmonės turtui ir kapitalui. Įmonės pajamos, ilaidos, sąnaudos, veiklos rezultatų nustatymas. Apskaitos metodo supratimas ir pagrindiniai elementai.
3 tema. BALANSAS
Balanso sąvoka. Buhalterinis balansas, jo forma, sudarymo terminai, paskirtis, tvirtinimas. Balanso turto (aktyvo) dalies sudėtis. Balanso kapitalo (pasyvo) dalies sudėtis. Balanso turinio priklausomybė nuo įvairių faktorių: įmonių veiklos organizacinių-teisinių formų, veiklos pobūdio, dydio ir kt. Ūkinių operacijų įtaka balansui. Balanso kitimo atvejai.
4 tema. SĄSKAITOS IR DVEJYBINIS ĮRAAS
Sąskaitų paskirtis, sisteminis įraas apskaitoje. Sąskaitų ir balanso ryis. Sąskaitos struktūra: debetas, kreditas, apyvarta, likutis (saldo). Turto (aktyvinės) sąskaitos struktūra ir įraų nuoseklumas. Kapitalo (pasyvinės) sąskaitos struktūra ir įraų nuoseklumas. Pajamų ir sąnaudų sąskaitų struktūra, įraų nuoseklumas. Dvejybinio įrao esmė ir teorinis pagrindimas. Sąskaitų korespondencija ir jos nustatymas. Paprastos ir sudėtinės sąskaitų korespondencijos. Apskaitos sąskaitų planas. Sąskaitų plano pasirinkimas. Apskaitos detalizavimo lygiai, sintetinė ir analitinė apskaita.
5 tema. APSKAITOS CIKLAS
Ūkinių operacijų registravimo urnalas bei kiti apskaitos registrai. Didioji knyga. Įraų tikslumo ir pilnumo apskaitos sąskaitose patikrinimas, klaidų itaisymo būdai. Sąskaitų udarymas ataskaitinio laikotarpio pabaigoje, balanso bei kitų finansinių ataskaitų sudarymas. Bendrieji apskaitos principai.
7 tema. FINANSINĖ ATSKAITOMYBĖ
Finansinės atskaitomybės sudėtis: balansas, pelno (nuostolių) ataskaita, nuosavo kapitalo pokyčių ataskaita, pinigų srautų ataskaita, aikinamasis ratas. Finansinės atskaitomybės sudarymo ir tvirtinimo tvarka. Finansinių ataskaitų informacijos reikmė ir panaudojimas.
L I T E R A T Ū R A
A. Ivanauskienė. Buhalterinės apskaitos pagrindai. V.: TEV, 2004.
Apskaitos tvarkymas nuo pirminių dokumentų iki atskaitomybės. - V.: Pačiolis, 1996.
V. Bruauskas. Buhalterinės apskaitos pagrindai. - K.: 2002.
G. Kalčinskas. Buhalterinės apskaitos pagrindai. - V.: Pačiolis, 1996
G.Kalčinskas. Buhalterinės apskaitos pagrindai. -V.: Pačiollis, 2001, 2003
H.Dauderis. Finansų apskaita. T.1. - Kaunas: Pasaulio lietuvių kultūros ir mokslo centras, 1992.
J. Mackevičius. Apskaita.- V.: Mintis, 1995.
J. Mackevičius, D. Pokaitė. Finansinės ataskaitos. - V: Katalikų pasaulis, 1997
K. Valuis. Apskaita, mokesčiai, atskaitomybė. - V.: Didioji knyga, 1996.
R.Anthony, L.Pearlman.
Essentials of accounting 7-th edition. -
Tarptautiniai apskaitos standartai 2002. -V.: 2003
Verslo apskaitos standartai. Internetinė prieiga: https://www.apskaitosinstitutas.lt
Apskaita. Apskaitos teikiama informacija.
Daugumos įmonių veiklos valdymo informaciniai poreikiai panaūs. Informacija gali būti kokybinė ir kiekybinė. Kokybinė ireikiama vizualiniais įspūdiais, neka, visuomenės informacijos priemonių praneimais. Kiekybinė ireikiama skaičiais. Apskaita aprūpina ūkio subjektus didele dalimi kiekybinės informacijos, būtinos įmonės veiklai ir jos valdymui, ji teikia kiekybinę informaciją, kurios ypatumas tas, kad pateikiami duomenys daniausiai ireikti piniginiu matu. Apskaitos informacija- tai gauti ir tinkamai uregistruoti, sugrupuoti, apibendrinti apskaitos duomenys, kuriuos naudoja įmonės jų valdymo procese, arba kurie potencialiai ateityje gali būti naudingi valdytojams bei kitiems apskaitos informacijos vartotojams. Tačiau kartais ir nepiniginė informacija gali būti įtraukta į finansines ataskaitas, jei padeda vartotojui geriau jas suprasti
JAV Prisiekusiųjų buhalterių institutas 1941 m. apskaitą apibrėė taip: apskaita - įraų klasifikavimo ir sąskaitų apibendrinimo menas, registruojant piniginiais vienetais sandėrius ir įvykius, turinčius finansinį charakterį, bei gautų rezultatų interpretavimas. 1971 m. tas pats institutas pareikė, jog pagrindinė apskaitos funkcija - utikrinti kiekybinę finansinę informaciją apie ūkininkaujančius subjektus, tikslu panaudoti ią informaciją sprendimų priėmimui. Neakcentuojama sąskaitų pildymas, akcentuojama valdymo procesai - veiklos planavimas, sprendimų priėmimas, įvertinimas, kontrolė. Tokiu būdu apskaita yra sistema, atliekanti kiekybinės finansinės informacijos matavimą, apdorojimą apie tam tikrą ūkininkaujantį subjektą. i informacija įgalina priimti pagrįstus sprendimus, pasirenkant alternatyvius ribotų resursų panaudojimo variantus valdant įmonę:
1) matuoja ūkinę veiklą, registruoja duomenis apie ią veiklą tolesniam panaudojimui;
2) apdoroja duomenis, saugo juos iki reikiamo momento, o po to apdoroja taip, kad jie taptų naudinga informacija;
3) ataskaitų forma perduoda informaciją sprendimų priėmimui.
Galima teigti, jog duomenys apie įmonės ūkinę veiklą- įėjimas į apskaitos sistemą, o iėjimas- naudinga informacija asmenims, priimantiems sprendimus.
Tarptautinis apskaitos standartų komitetas yra pateikęs tokį apskaitos apibrėimą: apskaita - tai informacijos apie įmonės finansinę veiklą ir pasikeitimus pateikimas potencialių vartotojų grupei priimti ekonominius sprendimus.
Finansinė ir valdymo apskaita
Paprastai apskaita skiriama į :
1) finansinę apskaitą ; 2) valdymo apskaitą.
Finansinė apskaita teikia duomenis apie įmonės pajamas ir sąnaudas, pelną ar nuostolius, apie įsiskolinimų dydį, apie įmonės turto būklę ir jo finansavimo altinius. i informacija būtina sudarant finansines ataskaitas. Finansinės apskaitos informacija finansinių ataskaitų pavidalu pasiekia vieumą ir naudojama ne vien įmonėje. Daugiausia i informacija skirta vartotojams, esantiems u įmonės ribų. Valstybinės valdios arba profesinės visuomeninės institucijos reglamentuoja rodiklių, pateikiamų finansinėse ataskaitose sudėtį, turinį, ataskaitų rengimo periodikumą. Finansinėse ataskaitose skelbiamos ir apibendrinamos inios apie įmonės turtą, nuosavą bei skolintą kapitalą, kita informacija, leidianti įvertinti įmonės finansinę būklę, veiklos rezultatus. Sudarant finansines ataskaitas, negalima paeisti ne vien alyje galiojančių įstatymų, bet ir tarptautiniu mastu pripaintų bendrųjų apskaitos principų. Finansinė apskaita yra privaloma.
Lietuvoje finansinės apskaitos organizavimą ir tvarkymą, finansinės atskaitomybės sudarymo ir pateikimo tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos Buhalterinės apskaitos įstatymas, Lietuvos Respublikos Įmonių finansinės atskaitomybės įstatymas, Lietuvos Respublikos Įmonių konsoliduotos finansinės atskaitomybės įstatymas. Buhalterinės apskaitos įstatyme numatyta, kad tvarkydamos finansinę apskaitą:
Duomenys, pateikti finansinėje atskaitomybėje, turi būti sutvarkyti laikantis atitinkamų apskaitos standartų, jų pagrindu pasirinktos apskaitos politikos ir bendrųjų apskaitos principų. Apskaitos politika konkretūs principai, susitarimai, taisyklės ir praktika, kurios įmonė laikosi tvarkydama apskaitą, sudarydama ir pateikdama finansinę atskaitomybę. Apskaitos politika apima registravimo, įkainojimo, klasifikavimo ir sisteminimo procedūras, kuriomis apibendrinama informacija apie įmonių ūkinę veiklą. Įmonių laisvė pasirinkti apskaitos politiką ribojama apskaitos standartų, kuriuose nurodomos galimos apskaitos procedūros ir metodika, i kurių galima rinktis alternatyvius variantus. Apskaitos politikos pasirinkimas reikia, kad pasirenkamas vienas galimų alternatyvių variantų ir jis taikomas apskaitoje registruojant įvykius ir operacijas bei pateikiant juos finansinėje atskaitomybėje. Nustatydama apskaitos politiką įmonė turi i alternatyvių metodų ir apskaitos tvarkymo praktikos pasirinkti tokią, kad finansinėse ataskaitose pateikiami rodikliai teisingai parodytų finansinę būklę, veiklos rezultatus bei pinigų srautus. Įmonė visais ataskaitiniais laikotarpiais turi laikytis tos pačios apskaitos politikos. Apskaitos politika gali būti keičiama:
Apie valdymo apskaitos sistemos sukūrimą įmonėje sprendia įmonės administracija. Valdymo apskaita teikia informaciją, kurios pagrindu priimami valdymo sprendimai, kontroliuojamas jų vykdymas. Vidinė arba valdymo apskaita iplečia bei papildo finansinės apskaitos duomenis. Jei finansinės ataskaitos sudaromos visam ūkio subjektui ir jose atspindėti įvykę ūkiniai faktai pinigine iraika, tai valdymo apskaita teikia informaciją apie atskirų įmonės padalinių veiklą, produkcijos savikainą, tiesiogines ir netiesiogines ilaidas, tenkančias atskiroms produkcijos rūims, ilaidų atsiradimo vietą, neėjus ir pan., be to informacija pateikiama nebūtinai pinigine iraika. Valdymo apskaitos informacija gali būti apibendrinama sudarant įvairias vidines ataskaitas, kurios vieai neskelbiamos ir daniausiai saugomos kaip komercinė paslaptis. Jokie įstatymai, ar standartai nereglamentuoja jų sudarymo ar pateikimo tvarkos, sudėties, periodikumo. Vienintelis reikalavimas - informacijos naudingumas įmonės valdymui. Valdymo apskaitos tikslas - turto naudojimo efektyvumo didinimas, ji turi būti organizuojama siekiant iaikinti sąnaudų mainimo galimybes, įvertinti atskirų įmonės padalinių darbą, parinkti įmonės veiklos strategiją ir t.t.
Apskaitos informacijos vartotojai
Apskaitos informacijos vartotojus galima suskirstyti į :
1) vidinius - tai įmonės savininkai, valdytojai (vadybininkai) bei darbuotojai,
2) iorinius - potencialūs įmonės savininkai, esantys ir potencialūs kreditoriai, tiekėjai, pirkėjai, įvairios valdios institucijos, vertybinių popierių komisija, makleriai, konkurentai ir t.t. .
Įmonės savininkai, investavę į įmonę savo turto, nuolat domisi ne tik įmonės veiklos pelningumu, bet ir turto, kuriuo disponuoja įmonė suma bei priklausomybe. Svarbiausias duomenų altinis, kuriuo naudojasi akcininkai, yra metinė finansinė atskaitomybė. Remdamiesi ja, akcininkai numato verslo plėtojimo politiką, sprendia, ar įmonės administracija per ataskaitinį laikotarpį gerai vykdė savo pareigas, to pagrindu renka įmonės vadovus naujam ataskaitiniam laikotarpiui.
Savininkų paskirta administracija vadovauja įmonės veiklai tarp visuotinių akcininkų susirinkimų. Ji privalo rūpintis, kad įmonės veikla būtų pelninga, kad įmonė nuolat turėtų pakankamai pinigų atsiskaityti su įvairiais kreditoriais, sumokėti priklausančius mokesčius, galėtų imokėti dividendus, efektyviai naudotų jiems patikėtą valdyti įmonės turtą ūkinėje veikloje ir t.t. iems tikslams pasiekti įmonės administracija naudoja labai didelį kiekį finansinės, o ypač valdymo apskaitos informacijos, jiems paprastai prieinama didelė apskaitos duomenų dalis, o konkretiems vykdytojams pateikiama tik ta informacija, kurios reikia jų pareigoms atlikti.
Apskaitos duomenimis paprastai domisi ir įmonės darbuotojai - danai per profesines sąjungas, ar kitas panaias organizacijas. Jiems svarbu inoti, ar perspektyvi įmonės veikla, kad galėtų būti garantuoti dėl savo darbo vietų , karjeros, socialinių garantijų, spręsti apie savo darbo umokesčio lygį. Įmonių darbuotojams paprastai prieinami tik vieai skelbiami finansinės atskaitomybės duomenys.
Potencialūs įmonės savininkai, analizuodami įmonės finansinę atskaitomybę ir lygindami ją su kitų įmonių duomenimis, sprendia ar verta įsigyti ios įmonės akcijų. Kreditoriai - daniausiai bankai bei tiekėjai. Bankai, prie skolindami pinigus, analizuoja įmonės padėtį, perspektyvą, taip pat juos domina įmonės turimo turto, kuris gali būti panaudotas kaip ustatas, dydis bei būklė. Tiekėjus, kaip ir bankus, domina ar įmonė, gavusi prekes skolon, sugebės laiku padengti įsiskolinimą - jie analizuoja įmonės mokumą.
Pirkėjus domina įmonės tiekiamų prekių bei paslaugų kainų politika, savalaikis prekių gavimas, jų kokybė, aptarnavimas, todėl jiems taip pat svarbu isiaikinti pardavėjo finansinę padėtį ir veiklos perspektyvas.
I valdios institucijų labiausia apskaitos duomenimis domisi: a)mokesčių sistemos tvarkytojai, kurie, susipainę su įmonių finansinės atskaitomybės duomenimis, daro ivadas apie mokesčių sistemos racionalumą ir tobulinimo kryptis; b) mokesčių surinkėjai - pastarieji ne tik domisi įmonių finansinėmis ataskaitomis, bet ir tikrina, nagrinėja apskaitos duomenis tikslu nustatyti ar teisingai įmonės apskaičiuoja ir laiku moka priklausančius mokesčius; c) valstybinės statistikos institucijos, kurios gauna įmonių metinę finansinę atskaitomybę ir panaudoja jos teikiamą informaciją skaičiuojant svarbius valstybės valdymui rodikliu - BNP, nacionalines pajamas ir kitus - kurie pasitelkiami įvertinant bendrą ūkio būklę, prognozuojant ūkio vystymąsi, planuojant alies regionų plėtojimą.
Įmonių organizacinės - teisinės formos ir jų įtaka apskaitos sistemai.
Asmeninė įmonė (Lietuvoje - individualios įmonės) priklauso vienam mogui - savininkui, kas suteikia jam teisę vykdyti ir kontroliuoti įmonės ūkinę veiklą. Teisine prasme toks ūkio subjektas - tas pats privatus asmuo, kuris gauna visą įmonės veiklos pelną, arba patiria nuostolį ir u savo įmonės įsipareigojimus atsako visu savo asmeniniu turtu.
Bendrija (Lietuvoje - TŪB, KŪB) - įmonė, įkurta dviejų ar daugiau bendrasavininkų, kurie suvienija savo patirtį ir turtą bendrai veiklai vystyti. Įmonės savininkai dalija tarpusavyje bendrijos pelną ar dengia nuostolį pagal i anksto nustatytas taisykles. Bet kuris bendrasavininkas gali perduoti savo dalį kitam ir, esant reikalui, asmeninis kiekvieno jų turtas gali būti iiekotas, kad padengti įmonės įsipareigojimus (TŪB atveju), arba keli i bendrasavininkų (nariai - komanditoriai) gali apriboti savo turtinę atsakomybę iki įnao į įmonę dydio, bet bent vienas i bendrasavininkų (tikrasis narys) turi atsakyti u įmonės įsipareigojimus visu savo turtu (KŪB atveju ).
Bendrovė (Lietuvoje - UAB, AB) - įmonė, kurios savininkai (akcininkai) u įmonės prievoles atsako tik įneto į įmonę turto dydiu. Akcininkų nuosavybės dalį įmonėje paymi įnaai į jos akcinį kapitalą. Akcininkais gali būti fiziniai, juridiniai asmenys, valstybė. Aukčiausias bendrovės valdymo organas - visuotinis akcininkų susirinkimas, kuris renka kitus valdymo organus. Danai savininkų atskyrimas nuo einamojo įmonės valdymo - vienas i rykiausių bendrovės ypatumų.
Pelno nesiekiančios įstaigos, organizacijos (visuomeninės organizacijos, asociacijos, religinės bendrijos ir t.t) - fizinių ar juridinių asmenų savanorikas susivienijimas tikslu patenkinti dvasinius ar kitus nematerialius poreikius. ių organizacijų gautos pajamos i leistinos veiklos, tame tarpe narių įnaai, negali būti skirstomos jos nariams. Pajamos gali būti naudojamos tik numatytiems steigimo dokumentuose tikslams. ių organizacijų nariai niekuo neatsako u įmonės prievoles, o įmonė - u jų.
Valstybės įstaigos, organizacijos (biudetinės, vieosios įstaigos ir.t.t). Savininkas - valstybė. Tai ribotos atsakomybės nekomercinės įmonės, t.y. valstybė neatsako u įmonės prievoles, o įmonė neatsako u valstybės prievoles. Poymiai - finansuoja valstybė pagal patvirtintas sąmatas, o įstaiga atsiskaito u lėų panaudojimą. Apskaitos sistema priklauso ne tik nuo įmonės teisinės-organizacinės formos, bet ir nuo įmonės veiklos pobūdio: komercinė ar nekomercinė, jei komercinė, tai gamybinė, prekybinė, ar paslaugas teikianti įmonė. Nekomercinių įmonių apskaitos tikslas - teisingai atspindėti turtą, kuriuo disponuoja įmonės, tiksliai ir laiku fiksuoti gautas pajamas. Ypač didelis dėmesys skiriamas gautų lėų panaudojimui steigimo dokumentuose, programose numatytiems tikslams. Gamybinėse įmonėse didelę reikmę turi gaminamos produkcijos savikainos apskaičiavimas, čia platesnė ir detalesnė aliavų, mediagų, nebaigtos gamybos apskaita, didelis dėmesys skiriamas gamybos ilaidų apskaitai - tokiose įmonėse turi būti labai gerai organizuota valdymo apskaita. Prekybinėse įmonėse nėra gamybos įmonėms būdingos gamybos ilaidų apskaitos - akcentuojamas prekių įsigijimo savikainos nustatymas bei lyginimas su pajamomis, gautomis pardavus ias prekes. Paslaugas teikiančiose įmonėse danai neskaičiuojama paslaugų savikaina (pajamos lyginamos su to laikotarpio sąnaudomis), danai nėra nebaigtos gamybos, prekių, aliavų likučių - apskaita ymiai paprastesnė.
Matavimo vienetai, jų taikymo apskaitoje galimybės
Apskaita danai apibūdinama kaip duomenų registravimo, imatavimo, apdorojimo ir finansinės informacijos perdavimo sistema. Ji susijusi su ūkinių operacijų įtakos (pinigine iraika) konkrečiam ūkiniam vienetui įvertinimu. Visos ūkinės operacijos atvaizduojamos apskaitoje, įvertinant jas piniginiu mato vienetu - tai vienintelė patogi imatavimo forma, leidianti palyginti skirtingų ūkinių operacijų duomenis ir įtaką įmonės finansinei būklei. Piniginis matas naudojamas nevienarūiams ūkiniams reikiniams, operacijoms atvaizduoti ir apibendrinti. Apskaitoje jis daniausiai naudojamas kartu su natūriniais, darbo matais.
Natūriniai matai skirti ūkinėms operacijoms apskaitoje atvaizduoti ilgiu, tūriu, svoriu ir t.t. ių matų naudojimas priklauso nuo objekto fizinių savybių. Natūriniai matai plačiausiai naudojami apskaitant materialines vertybes pagal jų rūį, pavadinimą ir t.t. Jų pagrindinis trūkumas - jais negalima apibendrinti skirtingo pobūdio apskaitos duomenų, todėl jų naudojimas labai ribotas. ie matai naudojami apskaityti tik vienarūius objektus
Sudėtingesniems reikiniams apskaityti naudojami sąlyginiai - natūriniai matai. Jie atspindi kiekybinę charakteristiką, gautą skaičiavimo būdu i dviejų ar kelių mato vienetų, ar ireikia sąlyginę dalį tikrojo natūrinio rodiklio
Darbo matai - naudojami sunaudoto darbo laiko kiekiui apskaityti ir ireikiami laiko vienetais - darbo valandomis, dienomis ir t.t. Darbo matai naudojami darbo umokesčiui, darbo naumui, idirbio normų įvykdymui apskaičiuoti. Danai ie matai derinami su natūriniais, piniginiais. Nenaudojami plačiai, nes juos ne visada galima apibendrinti dėl darbų rūių skirtingumo.
Apskaitos objektas - ūkinės operacijos ir įvykiai, t.y. ūkinės veiklos faktai, turintys įtakos įmonės finansinei būklei ir veiklos rezultatams. Registruojant ūkinę operaciją reikia atsakyti į tris klausimus :
1) kada ji įvyko (operacijos identifikacija) - reikia nuspręsti, kuriuo momentu operacija turi būti registruojama apskaitoje.
2) kokia jos vertinė iraika (operacijos įvertinimas) - pagal bendruosius apskaitos principus įmonės turtas, nuosavybė, įsipareigojimai turi būti įvertinti faktine savikaina.
3) kuriam operacijų tipui ji priskiriama (operacijos klasifikavimas). Klasifikuojant operaciją reikia isiaikinti jos esmę, įtaką įmonės veiklos rezultatams ir nuspręsti, kokiose apskaitos sąskaitose tokia ūkinė operacija turi būti fiksuojama.
Pagrindinė apskaitos lygybė
Bet kuri veikianti įmonė savo veikloje naudoja įvairius ekonominius resursus, t.y. materialias, nematerialias bei finansines vertybes, kuriomis disponuojant ateityje tikimasi gauti ekonominės naudos. Apskaita, kaip informacinė valdymo sistema, operuoja tik tais resursais, kurie priklauso įmonei nuosavybės teise arba įmonė juos kontroliuoja. Apskaitos informacinėje sistemoje atvaizduojami tik tie ūkiniai faktai, kurie turi vertinę iraiką. Taigi, apskaitoje atvaizduojami tik tie resursai, kurie:
a) priklauso įmonei nuosavybės teise, arba įmonė juos kontroliuoja,
b) kurie yra objektyviai įvertinti pinigine iraika ir
c) tikimasi, kad teiks įmonei ekonominę naudą.
Jei įmonė disponuoja resursais, vadinasi kakas juos jai suteikė. Dalį resursų įmonei suteikia jos savininkai. Visuma įmonės savininkų įnetų lėų, suteiktų jai resursų, vadinama savininkų kapitalu. Jei savininkai būtų vieninteliai, suteikę įmonei ekonominius iteklius, tai teisinga būtų urayti :
Turtas (Ekonominiai itekliai) = Nuosavas (savininkų) kapitalas.
Tačiau paprastai dalį resursų įmonei suteikia ne jos savininkai. Resursai įgyjami pritraukiant kitų fizinių ar juridinių asmenų lėas. Įmonės įsiskolinimai u ias suteiktas lėas vadinami skolintu kapitalu, arba tiesiog įmonės skolomis (kreditorinis įsipareigojimas). Įmonės skola - tai įsipareigojimas nustatytu laiku grąinti gautas lėas, bet daniau - sumokėti u iteklius nustatytą jų piniginį ekvivalentą. Todėl pagrindinę apskaitos lygybę galima patikslinti taip :
Turtas = Nuosavas (savininkų) kapitalas + Įsipareigojimai.
i lygybė vadinama pagrindine apskaitos lygybe. Kairė ir deinė pusės visada bus lygios viena kitai, nes jose parodomas tas pats dalykas, tik i skirtingų pozicijų: kairė rodo turtą, deinė rodo to turto altinius. I ios lygybės seka, kad turtas (resursai) susidarė i altinių, nurodytų deinėje lygybės pusėje. Kiekvienas litas, investuotas į turtą, yra gautas i atitinkamų altinių, t.y. nuosavo kapitalo arba įsipareigojimų. I kitos pusės - kiekvienas įmonei suteiktas litas investuojamas į tam tikrą turtą.
Įmonės turto ir nuosavybės struktūra
Turtas - tai materialios, nematerialios bei finansinės vertybės, kuriomis disponuodama įmonė tikisi gauti ekonominę naudą, kurios turi vertę, ireiktą piniginiu mato vienetu. Įmonės turtas nevienarūis, jį sudaro:
I. ILGALAIKIS TURTAS. Tai turtas, kurį įmonė įsigyja naudojimui įmonės veikloje (tikslu gaminti produkciją, teikti paslaugas, nuomai ar administraciniams tikslams, bet ne perpardavimui) ir jo naudojimo laikas ilgesnis nei 1 metai. Ilgalaikis turtas skiriamas į:
a) nematerialųjį turtą. Tai ilgalaikis turtas, neturintis materialios būsenos, bet teikiantis įmonei ekonominę naudą ilgiau nei 1 metus (patentai, licencijos, įvairios teisės, prekių, paslaugų enklai, prestias, informacijos apdorojimo programos, plėtros darbai ir pan.);
b) materialųjį ilgalaikį turtą. Tai ilgalaikis turtas, turintis materialią būseną ir teikiantis įmonei ekonominę naudą ilgiau nei 1 metus, kurio įsigijimo savikaina ne maesnė u įmonės nusistatytą minimalią vertę. Pagal savo sudėtį skiriamas į :
1) emę, 2) pastatus ir statinius,
3) mainas ir įrengimus; 4) transporto priemones ;
5) įrangą, įrenginius, įrankius, 6) kitą ilgalaikį turtą (darbiniai gyvuliai,
daugiamečiai sodinukai ir t.t.).
c) finansinį ilgalaikį turtą. Tai turtas, susijęs su dalyvavimu kitose įmonėse ilgiau nei 1 metus (įvairūs kitų įmonių, institucijų vertybiniai popieriai - akcijos, obligacijos ir t.t.), taip pat trečių asmenų įsipareigojimai įmonei, kurie bus apmokėti po vienerių metų nuo balanso sudarymo datos (pirkėjų skolos, gauti vekseliai, kiti debitoriai).
II) TRUMPALAIKIS TURTAS. Tai pinigai ir kitas turtas, kuris bus paverstas pinigais, parduotas ar sunaudotas produkcijos gamybos ar paslaugų teikimo procese per vieną veiklos ciklą ar vienerius metus. Trumpalaikis turtas skiriamas į:
a) atsargas. Tai materialus trumpalaikis turtas, kurį įmonė nuolat naudoja produkcijos, paslaugų gamyboje, kuris yra gamybos stadijoje, pagamintas ir laikomas pardavimui įprastoje veikloje ar pirktas tikslu perparduoti. Atsargos skiriamos į :
1) gamybines atsargas - tai darbo objektai, kartu su darbo priemonėmis ir darbo jėga utikrinantys įmonės gamybos procesą. Paprastai pradėti naudoti gamybos procese, jie i karto ir sunaudojami (vienkartinio naudojimo). Jų vertė pilnai perkeliama į gaminamos produkcijos savikainą. Tai mediagos, aliavos, pusfabrikačiai, detalės, tara, kuras ir pan.
2) nebaigtą gamybą - gaminiai pradėti ir neubaigti gaminti kurioje nors gamybos fazėje, esantys gamybos procese.
3) pagamintą produkciją - gaminiai, baigti gaminti visose gamybos fazėse ir skirti pardavimui.
4) prekes - turtas, įgytas tikslu jį perparduoti.
b) iankstiniai mokėjimai avansai, sumokėti tiekėjams u numatomas pirkti prekes, mediagas, paslaugas ir t.t.
c) per 1 metus gautinos sumos (trumpalaikiai debitoriniai įsipareigojimai) - tai trečių asmenų skolos įmonei, kurios bus atgautos per 1 metus. Daniausiai - pirkėjų skolos, gauti vekseliai, biudeto skola, atskaitingų asmenų skolos, kiti debitoriai.
d) kitas trumpalaikis turtas. į turtą sudaro bankuose laikomi terminuoti indėliai, turimos kitų įmonių akcijos, obligacijos bei kiti vertybiniai popieriai, kuriuos įmonė numačiusi realizuoti greičiau nei per 1 finansinius metus.
e) įmonės pinigai litais bei usienio valiuta, laikomi sąskaitose bankuose, grynieji pinigai kasoje.
Įmonės kapitalą sudaro :
I) NUOSAVAS KAPITALAS, arba įmonės savininkų kapitalas. is dydis parodo, kokia įmonės turto dalis liktų jos savininkams, jei įmonė padengtų visus savo įsipareigojimus tretiems asmenims. Nuosavą kapitalą sudaro:
a) įstatinis (investuotas) kapitalas. Tai įstatymų nustatyta tvarka įregistruotas ir akcininkų apmokėtas kapitalas (Lietuvoje UAB ne maiau nei 10000 Lt, AB - ne maiau nei 150000 Lt).
b) akcijų priedai, t.y. suma, kuria akcijų emisijos kaina virija jų nominalią vertę.
c) perkainojimo rezervas- sudaromas perkainojus ilgalaikį materialų ir finansinį turtą, jo vertės padidėjimo suma.
d) rezervai, kurie sudaromi pelno sąskaita įstatymų ar įstatų nustatyta tvarka arba akcininkų sprendimu (privalomasis, rezervas savoms akcijoms įsigyti ir kiti) .
e) nepaskirstytasis pelnas (nuostoliai) - pelnas (nuostoliai), likęs įmonės inioje iki/po ataskaitinio laikotarpio veiklos rezultato skirstymo.
II) TIKSLINIS FINANSAVIMAS - įvairios gautos (gautinos) dotacijos ir subsidijos.
III) ĮSIPAREIGIJIMAI (skolintas kapitalas), arba įmonės skolos prievolės, u kurias įmonė privalės atsiskaityti turtu, paslaugomis ar nuosavo kapitalo dalimi. Skolintas kapitalas formuojamas platinant ileistas obligacijas, imant kreditus ir kitaip skolinantis lėų. Įsipareigojimus įmonė turi padengti nustatytais terminais. Įsipareigojimus sudaro :
a) ilgalaikiai įsipareigojimai - skolos, kurias įmonė turės grąinti po 1 metų nuo balanso sudarymo datos. Ilgalaikės skolos pagal jų pobūdį gali būti :
1) finansinės skolos - įsipareigojimai bankams, kitoms kredito institucijoms, įsipareigojimai pagal lizingo sutartis, u ileistas obligacijas ir t.t.,
2) prekybos skolos- su prekybine, gamybine įmonės veikla susiję skolos (skolos tiekėjams u gautas prekes, mediagas, paslaugas ir t.t., taip pat skolos pirkėjams u gautus avansus).
3) atidėjimai įsipareigojimai, kurių galutinės padengimo sumos arba įvykdymo laiko negalima tiksliai nustatyti, tačiau galima patikimai įvertinti.
4) kitos mokėtinos sumos - tai įmonės skolos tretiems asmenims, kurios neapskaitomos kaip finansinės ar prekybos skolos.
b) trumpalaikiai įsipareigojimai - skolos, kurias įmonė turės padengti per 1 metus po balanso sudarymo datos. Kaip ir ilgalaikiai įsipareigojimai, trumpalaikės skolos skiriamos į :
1) finansines - bankams u trumpalaikes paskolas ir pan.,
2) prekybos skolos tiekėjams, iduoti vekseliai, skolos pirkėjams u gautus avansus;
3) įsipareigojimai darbuotojams, mokesčių, socialinio draudimo institucijoms u apskaičiuotą, bet neimokėtą darbo umokestį, apskaičiuotus, bet nesumokėtus mokesčius;
4) kitos trumpalaikės skolos.
UDAVINIAI (1)
1. Nurodykite teisingas sąlygas:
a) turtas - nuosavas kapitalas = įsipareigojimai
b) įsipareigojimai + nuosavas kapitalas = turtas
c) įsipareigojimai + turtas = nuosavas kapitalas
d) turtas - įsipareigojimai = nuosavas kapitalas
e) turtas + nuosavas kapitalas = įsipareigojimai
f) nuosavas kapitalas - įsipareigojimai = turtas
2. Nustatyti teisingas lygybes:
Turtas Įsipareigojimai Nuosavas kapitalas
a) 7850 1250 6600
b) 8200 2800 5400
c) 9550 1150 8200
d) 6540 1120 5420
3. Nustatyti, kurie elementai priklauso įmonės turtui, o kurie - įsipareigojimams:
a) pastatai
b) pinigai banke
c) pinigų likutis įmonės kasoje
d) mokėtini atlyginimai darbuotojams
e) ileistos obligacijos
f) automobilis
g) debitorinis įsipareigojimas
h) skola tiekėjui u prekes
i) pirkėjo skola u prekes
j) banko paskola
k) gamybiniai įrengimai
l) mokėtinas pelno mokestis į biudetą
m) nebaigta gamyba
n) kitų įmonių akcijos
4. Nustatyti, jei galima, nuosavo kapitalo dydį, ivadą pagrįsti. Pateikti ie įmonės turto ir nuosavybės elementai:
- pastatai 500 000 Lt
- transporto priemonės 110 000 Lt
- atsargos 135 000 Lt
- pirkėjų skolos 35 000 Lt
- kasa 5 000Lt.
- atsiskaitomoji sąskaita 65 000 Lt
- nepaskirstytas pelnas 100 000 Lt.
- skolos tiekėjams 55 000 Lt.
- banko paskola 300 000 Lt.
-darbo umokesčio skola
įmonės darbuotojams 25 000 Lt
- mokėtini mokesčiai ir socialinis
draudimas 40 000 Lt
5. Nustatyti, kas priklauso įmonės turtui ir kapitalui. Turtą suskirstyti į ilgalaikį ir trumpalaikį, o kapitalą - į nuosavą kapitalą, ilgalaikius ir trumpalaikius įsipareigojimus.
Trikotao akcinės bendrovės AUDA turtas ir kapitalas 2004 m. birelio 30 d.
Eil. | Turtas ir kapitalas | Suma (Lt.)
Nr. | |
Įmonės administracinis pastatas 650 000
Apskaičiuotas, bet neimokėtas darbo umokestis 79 400
Produkcijos sandėlis (pastatas) 450 720
Siuvimo mainos cecho patalpose 170 000
Siūlai įmonės sandėlyje 100 000
Transporto priemonės 195 000
Daai sandėlyje 3 600
Trumpalaikis indėlis banke 19 700
9. Spintos spec.drabuiams gamybos cechuose 5 000
10. Nepaskirstytas pelnas 1 100 000
11. Krautuvai gamybos cechuose 18 350
12. Gautas trumpalaikis vekselis 14 900
13. Atsarginės dalys krautuvams 830
Trikotao gaminiai įmonės sandėlyje 180 500
Įmonės darbuotojo skola u gautą avansą 200
Gamyklos tvora 32 000
Gamyklos cechų pastatai 897 000
Siūlai mezgimo ceche 33 000
Trumpalaikė skola tiekėjui u pateiktus siūlus 240 000
Trumpalaikė pirkėjo skola u pateiktą produkciją 230 000
Ilgalaikė investicija į įmonę S 230 700
Kiti rezervai 90 000
Remontuojama mezgimo maina 15 425
Įranga (biuro baldai ir t.t.) 55 000
Įstatinis kapitalas 1 000 000
a) paprastosios akcijos - 900000 Lt.
b) privilegijuotos akcijos - 100000 Lt.
26. Ilgalaikė banko paskola 1 125 000
27. Mokėtini mokesčiai į valstybės biudetą 75 500
28. Cecho darbininko skola u gautą i įmonės paskolą 550
29. Trumpalaikė skola J.Jonaičio įmonei
u patiektas atsargines dalis 8 000
30. Savos gamybos pusfabrikačiai sandėlyje 18 000
31. Pardavimui skirta pagaminta produkcija įmonės
sandėlyje 320 000
32. Benzino atsargos įmonės transportui 1 000
33. Pinigai įmonės kasoje 1 400
34. Nebaigta gaminti produkcija įmonės ceche 12 400
35. Mezgimo mainos gamybiniuose cechuose 158 600
36. Įmonės pinigai banke 440 000
a) atsiskaitomoji sąskaita - 400 000 Lt.
b) valiutinė sąskaita - 40 000 Lt.
Darbo stalai gamybos cechuose 15 045
Trumpalaikė skola tiekėjui K.Kukučiui u pristatytas sagas 1 000
39. Iduotas avansas darbuotojui A.P.komandiruotės ilaidoms 600
Įmonės katilinė 170 000
41. Kompiuterinė įranga 65 000
42. Privalomas rezervas 100 000
43. Sumokėti avansai tiekėjams 100 000
44. Mokėtinas socialinis draudimas 42 500
45. Avansu gautos sumos 338 120
46. Sandėlyje saugomi tiekėjo K.Kukučio asmeniniai siūlai 8 400
47. Skolos u ryio, komunalines paslaugas 30 000
48. Trumpalaikė banko paskola 375 000
Pajamos, sąnaudos, ilaidos. Jų įtaka pagrindinei apskaitos lygybei
Vienas svarbiausių bet kokios komercinės įmonės veiklos tikslų - pelno udirbimas. Apskaitoje daniausiai naudojama sąvoka grynasis pelnas, kuris skaičiuojamas kaip visų įmonės pajamų ir sąnaudų, patirtų joms udirbti skirtumas per atitinkamą laikotarpį (ataskaitinius metus). Jei sąnaudos virija pajamas, įmonė patiria nuostolius.
Pajamos - įmonės ekonominės naudos padidėjimas dėl prekių, produkcijos pardavimo, paslaugų suteikimo ar kitos veiklos, kuria usiima įmonė per ataskaitinį laikotarpį, pasireikiantis turto padidėjimu ar įsipareigojimų sumaėjimu, kai dėl to padidėja nuosavas kapitalas, iskyrus savininkų įnaus.
Pačiu paprasčiausiu atveju pajamos lygios parduotų prekių, suteiktų paslaugų vertei per tam tikrą laikotarpį. Tačiau ne visos turtą didinančios ar įsipareigojimus mainančios operacijos sukuria pajamas. Pagal kaupimo principą pajamos laikomos udirbtomis ir registruojamos apskaitoje tada, kai pardavėjas įvykdo sutarties sąlygas, perduoda visą su prekėmis ar paslaugomis susijusią riziką, esamą ir būsimą naudą pirkėjui ir apmokėjimo tikimybė yra didelė. Gautos įplaukos, nesusijusios su rizikos ir naudos perdavimu, apskaitoje registruojamos kaip gauti iankstiniai apmokėjimai (įsipareigojimai), kurie pajamomis bus laikomi tada, kai su prekėmis ar paslaugomis susijusi rizika ir nauda bus perduota pirkėjui. Rizikos ir naudos perdavimo momentas daniausiai sutampa su nuosavybės teisės perdavimo momentu.
Ilaidos, sąnaudos. Ilaidos - tai įmonės turto sumaėjimas arba įsipareigojimų padidėjimas (arba jų derinys) dėl kito turto ar paslaugų įsigijimo. Ilaidos tampa arba turtu, arba ataskaitinio laikotarpio sąnaudomis. Turtu tampa ilaidos, kurios teiks įmonei ekonominės naudos ateityje. Paprastai tai ilaidos ilgalaikiam turtui, prekėms ir t.t. Sąnaudos - tai ilaidų dalis, susijusi su per ataskaitinį laikotarpį udirbtomis pajamomis. Jei ilaidų negalima susieti su pajamų udirbimu dabar ir ateityje, jos turi būti pripaintos to laikotarpio, kurį buvo patirtos, sąnaudomis. Sąnaudos prieingos pajamoms, nes sąnaudos - tai ekonominės naudos sumaėjimas, pasireikiantis turto arba jo vertės sumaėjimu, ar įsipareigojimų padidėjimu per ataskaitinį laikotarpį, kai dėl to sumaėja nuosavas kapitalas, iskyrus tiesioginį jo mainimą.
Ūkinės operacijos ar įvykiai, kurių pasekoje udirbamos pajamos ar patiriamos sąnaudos, turi tiesioginę įtaką pelno dydiui (grynasis pelnas = pajamos - sąnaudos), o tai - pagrindinei apskaitos lygybei. Pagrindinę apskaitos lygybę galima būtų parayti:
Turtas = Nuosavas kapitalas + Pajamos - Sąnaudos + Įsipareigojimai
Apskaitos pagrindiniai elementai
Apskaitos sistemos sandarą nulemia ios sistemos elementai. Visi elementai tarpusavyje susiję, jų nuoseklumas priklauso nuo ūkinių operacijų registravimo tvarkos, apskaitos organizavimo, informacinių poreikių ir pan. Skiriami ie apskaitos sistemos elementai:
Dokumentavimas reikia, jog visos ūkinės operacijos apskaitoje registruojamos tik atitinkamų dokumentų pagrindu. Dokumentai - pradinių apskaitos duomenų altinis. Tai raytiniai atliktų ūkinių operacijų įrodymai, kuriuose pateikiamas ūkinės operacijos apraymas, natūrinė bei vertinė iraika. Dokumentai suraomi ūkinės operacijos metu arba jai pasibaigus. Įmonės gali naudoti pavyzdinius, specialius ir laisvos formos dokumentus. Dokumentų duomenys apibendrinami apskaitos registruose.
Inventorizavimas - tai faktinių turto ir skolų straipsnių likučių nustatymas ir palyginimas su apskaitos duomenimis. Inventorizacijos objektas - visas įmonės turtas bei įsipareigojimai. Inventorizacija atliekama periodikai, tačiau ne rečiau kaip kartą per metus, prie metinės finansinės atskaitomybės sudarymą, taip pat reorganizuojant, likviduojant įmonę. Keičiantis materialiai atsakingiems asmenims, inventorizuojama turto dalis, perduodama vieno asmens kitam. Nustačius plėimo, vagystės, turto gedimo faktus, po gaisro, stichinių nelaimių inventorizuojama turto dalis, likusi po ių įvykių. Įmonės administracija gali nustatyti ir danesnes viso ar dalies įmonės turto inventorizacijas.
Įkainojimas - tai apskaitos objektų vertinis imatavimas, t.y. jų atvaizdavimas apskaitoje bendru piniginiu matu (Lietuvoje - litu). Apskaitoje atvaizduojami tik tie objektai, kurie gali būti įvertinti piniginiu (vertiniu) mato vienetu. Įkainojimas naudojamas vertine iraika apibūdinti skirtingus, nevienarūius natūrinius objektus.
Kalkuliavimas - tai sudėtingesnių procesų vertės nustatymas. Kalkuliavimas daniausiai siejamas su produkcijos savikainos, įvairių įmonės veiklos sričių ilaidų nustatymu. Kalkuliavimo objektu gali būti bet kokia veikla, susijusi su tam tikromis ilaidomis.
Sąskaitos ir dvejybinis įraas. Sąskaitos - tai ekonominio objektų grupavimo būdas, leidiantis atvaizduoti ne tik pradinę bei galutinę objektų būklę, bet ir pasikeitimus tuose objektuose dėl įvykusių ūkinių operacijų. Sąskaitų sistemoje grupuojami ir apibendrinami vienarūiai apskaitos objektai. Sąskaitos atidaromos kiekvienai turto, įsipareigojimų, nuosavo kapitalo, pajamų ir sąnaudų grupei. Dvejybinis įraas - tai ūkinės operacijos atvaizdavimo apskaitos sąskaitose metodas. Dvejybinis įraas reikia, kad viena ir ta pati suma apskaitos sąskaitose įraoma du kartus - vienos (ar kelių) sąskaitos debete ir kitos (ar kelių) sąskaitos kredite.
Balansas ir kitos finansinės atskaitomybės ataskaitos - tai rezultatinės finansinės apskaitos ataskaitos, skirtos vidiniams ir ioriniams vartotojams. Finansinės atskaitomybės ataskaitos sudaromos pagal apskaitos sąskaitų sistemoje apibendrintą informaciją.
Balansas
Apskaitoje terminu balansas vadinama ataskaita, kurioje pateikiami duomenys apie visą turtą, kuriuo disponuoja įmonė ir io turto susidarymo altinius tam tikrai datai. Balansas parodo įmonės finansinę būklę tam tikru momentu (įmonės steigimo datai, finansinių metų pabaigai, bankroto, likvidacijos atveju ir t.t.). Balansą sudaro dvi dalys, kuriose atspindimi du visuomet vienas kitam lygūs pagrindinės apskaitos lygybės komponentai - turtas ir kapitalas.
Abi balanso dalys (turtas ir kapitalas) skirstomos į skyrius, o ie - į dar smulkesnius skirsnius bei straipsnius. Straipsniuose vaizduojami ekonomikai vienarūiai objektai, ireikti piniginiu mato vienetu.
Ne tiek svarbi yra balanso forma, kiek jo turinys. Svarbiausia, kad balansas parodytų įmonės finansinę būklę tam tikrai datai, ireiktą pagrindine apskaitos lygybe: T = NK + Įs. Lietuvos įmonių balansą (nuo 2004.01.01.) sudaro ie skyriai ir skirsniai:
TURTAS |
|
A. |
ILGALAIKIS TURTAS |
I. |
NEMATERIALUSIS TURTAS |
II. |
MATERIALUSIS TURTAS |
III. |
FINANSINIS TURTAS |
B. |
TRUMPALAIKIS TURTAS |
I. |
ATSARGOS, IANKSTINIAI APMOKĖJIMAI IR NEBAIGTOS VYKDYTI SUTARTYS |
II. |
PER VIENERIUS METUS GAUTINOS SUMOS |
III. |
KITAS TRUMPALAIKIS TURTAS |
IV. |
PINIGAI IR PINIGŲ EKVIVALENTAI |
TURTAS I VISO: |
|
NUOSAVAS KAPITALAS IR ĮSIPAREIGOJIMAI |
|
C. |
NUOSAVAS KAPITALAS |
I. |
KAPITALAS |
II. |
PERKAINOJIMO REZERVAS (REZULTATAI) |
III. |
REZERVAI |
IV. |
NEPASKIRSTYTASIS PELNAS (NUOSTOLIAI) |
D. |
DOTACIJOS, SUBSIDIJOS |
E. |
MOKĖTINOS SUMOS IR ĮSIPAREIGOJIMAI |
I. |
PO VIENERIŲ METŲ MOKĖTINOS SUMOS ir ilgalaikiai įsipareigojimai |
II. |
PER VIENERIUS METUS MOKĖTINOS SUMOS ir trumpalaikiai įsipareigojimai |
NUOSAVAS KAPITALAS IR ĮSIPAREIGOJIMAI I VISO: |
Balansas sudaromas:
1) įmonės steigimo dienos duomenimis,
2) per visą įmonės veiklos laikotarpį,
3) įmonės likvidavimo dienos duomenimis.
Teorikai balansą galima sudaryti po kiekvienos ūkinės operacijos, nes kiekviena įvykusi ūkinė operacija keičia balanso sumą (didina ar maina), arba jo struktūrą. Ūkinės operacijos gali keisti balanso sumą iais atvejais:
1) didėja turtas = didėja nuosavas kapitalas
2) didėja turtas = didėja įsipareigojimai
3) maėja turtas = maėja nuosavas kapitalas
4) maėja turtas = maėja įsipareigojimai
Ūkinės operacijos gali keisti ne balanso sumą, o tik balanso struktūrą iais atvejais:
1) didėja turtas = maėja turtas
2) didėja nuosavas kapitalas = maėja nuosavas kapitalas
3) didėja įsipareigojimai = maėja įsipareigojimai
4) didėja nuosavas kapitalas = maėja įsipareigojimai
5) maėja nuosavas kapitalas = didėja įsipareigojimai
UDAVINIAI (2)
6. Nustatyti teisingus teiginius. Nurodyti teisingus teiginius neteisingiems teiginiams :
a) tiekėjui sumokėti pinigai (skola) + turtas - įsipareigojimai
b) pirkėjas sumokėjo pinigus u anksčiau
pirktą produkciją +turtas - įsipareigojimai
c) gauti pinigai i atsiskaitomosios sąskaitos
banke į įmonės kasą +nuosavas kapitalas - įsipareigojimai
d) nupirkta prekių skolon +turtas + įsipareigojimai
e) gauta banko paskola - turtas - įsipareigojimai
f) dalis nepaskirstyto pelno prijungta
prie įstatinio kapitalo + nuosavas kapitalas - nuosavas kapitalas
g) iduotos mediagos i sandėlio
į gamybą (cechą) - turtas - įsipareigojimai
h) grąinta bankui paskola - turtas - nuosavas kapitalas
i) sudarytas privalomas rezervas - nuosavas kapitalas - turtas
7. Pateikti AB Auda balanso straipsniai 2004 m. rugsėjo 30 d. Sudaryti ios įmonės balansą.
Eil. Nr. Balanso straipsniai Suma
1. Įstatinis kapitalas 600 000
2. Pinigai ir jų ekvivalentai 141 000
3. Mokėtinas socialinis draudimas 30 600
4. Nebaigta gamyba 17 000
5. Transporto priemonės 120 000
6. Nematerialusis turtas 8 000
7. Akcijų priedai 60 000
8. Prekės 49 000
9. Ilgalaikis finansinis turtas 55 000
10. Trumpalaikės pirkėjų skolos 68 000
11. Trumpalaikės skolos tiekėjams 66 100
12. Iankstiniai apmokėjimai tiekėjams 13 000
13. Pagaminta produkcija 235 000
14. Nepaskirstytasis pelnas 340 600
15. Mokėtini mokesčiai 36 700
aliavos ir mediagos 96 000
Pastatai 750 000
Avansu sumokėtas turto draudimas 20 000
Iduoti vekseliai (trumpalaikiai) 30 000
Mainos ir įrengimai 540 000
Rezervai 20 000
Ilgalaikės finansinės skolos 800 000
Mokėtinas darbo umokestis 58 000
Kitos gautinos sumos 9 000
Trumpalaikės finansinės skolos 200 000
Kitas ilgalaikis materialus turtas 130 000
27. Gauti iankstiniai apmokėjimai (avansai) 9 000
8. Spalio mėnesį AB Auda (r. 7 uduoties sąlygą) įvykusios ūkinės operacijos pateiktos lentelėje. Nustatyti, kokius balanso straipsnius keičia ios operacijos, sudaryti balansą 2004 m. spalio 31 d.
-------- ----- ------ -------- ----- ------ -------- ----- ------ --Eil. Ūkinės operacijos Suma
Nr.
1. Imokėtas darbuotojams darbo umokestis 58 000
2. Pirkėjas apmokėjo skolą 50 000
3. Sumokėta dalis įsiskolinimo tiekėjams 38 000
4. Didinamas įstatinis kapitalas, prijungiant dalį
nepaskirstytojo pelno 100 000
5. Iduotas avansas įmonės tiekėjui mediagoms pirkti 3 000
6. Gauta ilgalaikė banko paskola 400 000
7. Grąinta trumpalaikė banko paskola 200 000
8. Pervesti į biudetą mokėtini mokesčiai 36 700
9. Sumokėtos Sodrai socialinio draudimo įmokos 30 600
10. Tiekėjas pateikė mediagų, u kurias buvo sumokėta
avansu rugsėjo mėnesį 10 000
11. Nupirkta įmonės S akcijų
(tikslu realizuoti per 1 metus) 20 000
12. Nupirkta trumpalaikių valstybės obligacijų 15 000
13. Apmokėtas rugsėjo mėnesį iduotas vekselis 30 000
14. Iduotos aliavos į gamybą 30 500
15. Pirktos prekės skolon 15 000
Sąskaitos ir dvejybinis įraas
Kiekviena įvykusi ūkinė operacija keičia įmonės balansą, bet po kiekvienos operacijos sudarinėti naują balansą nepraktika ir netikslinga. Tačiau informacija, kurios reikia valdymo sprendimų priėmimui turi būti kaupiama ir saugoma, kad bet kada ja galima būtų pasinaudoti. Toks apskaitos informacijos kaupimas ir saugojimas vykdomas apskaitos sąskaitose. Jose registruojama bet kuri įvykusi ūkinė operacija. Sąskaitose pagal reikiamus poymius sugrupuojama visą įmonės veiklą atspindinti apskaitos informacija. Sąskaitos atidaromos kiekvienam turto, nuosavo kapitalo ir įsipareigojimų, pajamų ir sąnaudų straipsniui.
Kiekvienam turto ar kapitalo
straipsniui (objektui) atidarytą sąskaitą galima prilyginti
apskaitos registrui, kuriame kaupiama visa informacija apie io straipsnio
(objekto) būklę bei pasikeitimus
1) jos pavadinimas, atitinkantis joje apskaitomą straipsnį (objektą) ir Nr.
2) kairioji pusė, vadinama debetu,
3) deinioji pusė, vadinama kreditu.
Darant įraą į sąskaitos kairę pusę, sąskaitą debetuojama. Darant įraą į deinę sąskaitos pusę, sąskaita kredituojama. Bendroji debeto skilties suma per laikotarpį (pvz. mėnesį) vadinama debeto apyvarta, kredito skilties suma - kredito apyvarta. Skirtumas tarp debeto ir kredito apyvartų vadinamas likučiu (saldo). Likutis parodo straipsnio būklę (sumą) tam tikru momentu.
Sąskaitos gali būti aktyvinės ir pasyvinės. Turto sąskaitos visada aktyvinės, nuosavo kapitalo ir įsipareigojimų - pasyvinės. Bet koks turto padidėjimas įmonėje registruojamas tą turtą atspindinčių aktyvinių sąskaitų debete, o bet koks sumaėjimas - kredite. Turto sąskaitų likučiai tiek laikotarpio pradiai, tiek pabaigai debetiniai. Įmonės nuosavo kapitalo bei įsipareigojimų padidėjimas registruojamas iuos straipsnius atspindinčių pasyvinių sąskaitų kredite, o sumaėjimas - debete. Kapitalo sąskaitų likutis tiek laikotarpio pradiai, tiek pabaigai kreditinis.
Turto, nuosavo kapitalo ir įsipareigojimų sąskaitos yra pastovios (realinės), t.y. kiekvieno ataskaitinio laikotarpio pabaigoje apskaičiuojami ių sąskaitų likučiai, kurie įraomi į to laikotarpio pabaigos buhalterinį balansą. Likučiai ataskaitinio laikotarpio pabaigai yra ir likučiai kito ataskaitinio laikotarpio pradiai.
Apskaitos sąskaitose turi būti atspindimas ne tik įmonės turtas, nuosavas kapitalas, įsipareigojimai, bet ir įmonės udirbtos pajamos bei patirtos sąnaudos. Kadangi pajamos didina nuosavą kapitalą, jų padidėjimas (kaip ir nuosavo kapitalo) rodomas pajamų sąskaitų kredite, sumaėjimas - debete, t.y. pajamų sąskaitos pasyvinės. Sąnaudos maina nuosavo kapitalo dydį ir yra prieingos pajamoms, todėl jų padidėjimas rodomas sąnaudų sąskaitų debete, o sumaėjimas kredite, t.y. sąskaitos aktyvinės. Pajamų ir sąnaudų sąskaitos - laikinos (tranzitinės), t.y. jos neturi likučių ir yra udaromos kiekvieno ataskaitinio laikotarpio (finansinių metų) pabaigoje per pajamų ir sąnaudų suvestinės sąskaitą, kurios likutis rodo ataskaitinio laikotarpio pelną ar nuostolį.
Sąskaitos, kurios sudaro Didiąją knygą ir kurių likučiai atvaizduojami įmonės balanse, vadinamos sintetinėmis. Jose apibendrinamas vienarūis turtas, įsipareigojimai, kapitalas. Tačiau informacija, kurią teikia tokios sąskaitos danai yra nepakankama įmonei valdyti. Todėl įmonėse dar naudojamos analitinės sąskaitos, kurios skirtos sintetinėms sąskaitoms detalizuoti. Sintetinių ir analitinių sąskaitų tarpusavio ryys pasireikia tuo, kad :
1) analitinių sąskaitų likučiai atvaizduojami toje pačioje sąskaitų pusėje, kurioje ir jų sintetinės sąskaitos likutis ;
2) operacijos, kurios raomos į sintetinės sąskaitos debetą ar kreditą , taip pat raomos ir į atitinkamos analitinės sąskaitos debetą ar kreditą ;
3) kiekvienos aktyvinės ar pasyvinės sintetinės sąskaitos likutis ir apyvartos visada lygūs analitinių sąskaitų, atidarytų tai sintetinei sąskaitai detalizuoti, likučių ir apyvartų sumai.
Visų įmonės naudojamų sąskaitų visuma (sąraas) su atitinkamais numeriais vadinama sąskaitų planu. Kiekviena įmonė, atsivelgdama į savo poreikius, tvirtina ir naudoja individualų sąskaitų planą, kuris bendrais bruoais turi atitikti alies įmonėse naudojamus sąskaitų planus, bei būti pakankamai detalus ir pritaikytas konkrečios įmonės poreikiams. Lietuvos pavyzdinio sąskaitų plano struktūra atitinka pagrindinę apskaitos lygybę T = NK + ĮS + PAJ. - SĄN.
Dvejybinio įrao sistema remiasi dvilypumu, kuris pasireikia tuo, kad visi ekonominiai įvykiai gali būti vertinami dviem aspektais: padidėjimas ir sumaėjimas, atsiradimas ir inykimas, kurie kompensuoja vienas kitą. Kiekviena ūkinė operacija yra dvilypė, nes sukelia pasikeitimus maiausiai 2 straipsniuose ta pačia suma. Todėl apskaitos sistema organizuota taip, kad atspindėtų abu ūkinės operacijos aspektus. Apskaitoje taikoma dvejybinio įrao sistema, kuri reikia, kad kiekviena ūkinė operacija turi būti ufiksuota maiausiai du kartus: į vienos (ar kelių) sąskaitos debetą ir kitos (ar kelių) sąskaitos kreditą taip, kad bendra sąskaitų debeto suma būtų lygi bendrai sąskaitų kredito sumai. Sąskaitų derinys, kai viena sąskaita debetuojama, o kita sąskaita kredituojama, vadinama paprasta sąskaitų korespondencija. Sąskaitų derinys, kai viena ar kelios sąskaitos debetuojamos, o kitos kelios ar viena sąskaitos kredituojamos, vadinama sudėtine sąskaitų korespondencija.
UDAVINIAI (3)
Nurodyti ir pagrįsti teisingus teiginius:
1. Turto sąskaitos debetas koresponduoja:
a) tik su turto arba nuosavo kapitalo ir įsipareigojimų sąskaitos kreditu;
b) tik su nuosavo kapitalo ir įsipareigojimų sąskaitos kreditu;
c) tik su turto sąskaitos kreditu;
d) tik su turto sąskaitos debetu.
2. Turto sąskaitos likutis raomas:
a) sąskaitos debete;
b) sąskaitos kredite;
c) tiek debete, tiek kredite.
3. Nuosavo kapitalo padidėjimas raomas :
a) sąskaitos debete;
b) sąskaitos kredite;
c) sąskaitoje neregistruojamas.
4. Kreditorinio įsiskolinimo (įsipareigojimų) likutis raomas:
a) sąskaitos kredite;
b) tiek debete, tiek kredite;
c) sąskaitos debete.
5. Turto sumaėjimas raomas:
a) sąskaitos debete;
b) sąskaitos kredite;
c) turtas įmonėje negali sumaėti, todėl tokia korespondencija negalima;
d) gali būti tiek debete, tiek kredite.
6. Turto sąskaitos debeto įraų suma:
a) turi būti lygi kredito įraų sumai;
b) tik didesnė u kredito įraų sumą;
c) tik maesnė u kredito įraų sumą;
d) gali būti skirtingos sumos.
7. Nuosavo kapitalo sumaėjimas raomas:
a) tik sąskaitos debete;
b) tik sąskaitos kredite;
c) atvaizduojamas tik pelno sąskaitoje.
8. Turto sąskaitų likučių suma:
a) turi būti didesnė u nuosavo kapitalo ir įsipareigojimų sąskaitų likučių sumą;
b) turi būti maesnė u nuosavo kapitalo ir įsipareigojimų sąskaitų likučių sumą
c) gali būti tiek didesnė, tiek maesnė u nuosavo kapitalo ir įsipareigojimų sąskaitų likučių sumą, priklausomai nuo įmonės finansinės būklės;
d) turi būti lygi nuosavo kapitalo ir įsipareigojimų sąskaitų likučių sumai.
9. Įraant ūkinę operaciją į sąskaitas:
a) operacijos suma raoma sąskaitų debete;
b) operacijos suma raoma sąskaitų kredite;
c) įrao tvarka priklauso nuo operacijos turinio;
d) būtinai viena sąskaita debetuojama, o kita kredituojama.
10. Darant įraą į turto sąskaitos kreditą:
a) būtinai debetuojama nuosavo kapitalo ar įsipareigojimų sąskaita;
b) būtinai kredituojama nuosavo kapitalo ar įsipareigojimų sąskaita;
c) būtinai debetuojama turto, ar nuosavo kapitalo, ar įsipareigojimų sąskaita;
d) debetuojama turto sąskaita
Pateiktas ūkines operacijas pavaizduoti sąskaitoje Atsiskaitomoji sąskaita. Pradinis ios sąskaitos likutis - 60000 Lt. Kiekvienai ūkinei operacijai nurodyti sąskaitų korespondencijas, apskaičiuoti sąskaitos Atsiskaitomoji sąskaita debeto ir kredito apyvartas bei galutinį likutį.
1. Į atsiskaitomąją sąskaitą gauti pinigai i pirkėjų u
parduotą skolon produkciją 100 000 Lt.
2. Gauta į kasą i atsiskaitomosios sąskaitos 30 000 Lt.
3. I atsiskaitomosios sąskaitos pervesti tiekėjams pinigai
u pirktas skolon prekes 40 000 Lt.
4. Sumokėti pavedimu mokesčiai biudetui 12 000 Lt.
5. Gauta trumpalaikė banko paskola 80 000 Lt.
6. Apmokėta pavedimu skola u ildymą ir vandenį 9 000 Lt.
7. Pervesti darbuotojų atlyginimai į asmenines sąskaitas bankuose 12 000 Lt
8. Pirkėjas sumokėjo į kasą u skolon pirktą įmonės produkciją 20 000 Lt.
9. Dalis pinigų i kasos įneta į atsiskaitomąją sąskaitą 15 000 Lt.
10. Tiekėjas grąino į atsiskaitomąją sąskaitą permokėtą sumą 1 500 Lt
11. Sumokėtos priskaitytos palūkanos (skola) u banko paskolą 1 500 Lt.
12. Pirkėjas apmokėjo savo vekselį (pinigai gauti į sąskaitą banke) 5 000 Lt.
Pateiktas ūkines operacijas pavaizduoti sąskaitoje Skolos kredito institucijoms. Pradinis sąskaitos likutis - 40000 Lt. Kiekvienai ūkinei operacijai nurodyti koresponduojančias sąskaitas, apskaičiuoti sąskaitos Skolos kredito institucijoms debeto ir kredito apyvartas bei galutinį likutį
1. Gauta banko Sekundė paskola 20 000 Lt.
2. Grąinta banko Aras paskola 15 000 Lt.
3. Gauta kredito bendrovės Unija paskola 30 000 Lt.
4. Grąinta dalis banko Sekundė paskolos 10 000 Lt.
5. Apskaičiuotos palūkanos u banko Sekundė paskolą 1 000 Lt.
Nustatyti sąskaitų korespondencijas pateiktoms įmonės Auda ūkinėms operacijoms:
1. Akcininkai apmokėjo grynais pinigais pasiraytų
akcijų nominalią vertę 200 000 Lt
2. Parduota pirkėjui produkcija skolon 40 000 Lt
3. Nuraoma parduotos produkcijos savikaina 30 000 Lt
4. Gauta i tiekėjo mediagų, tiekėjo sąskaita neapmokėta 20 000 Lt
5. Sumokėta pavedimu skola tiekėjui u mediagas 20 000 Lt
6. Nupirktas automobilis, apmokėta grynais pinigais
i kasos 30 000 Lt
7. Gauta trumpalaikė banko paskola 60 000 Lt
8. Parduota pirkėjui prekių, pirkėjas u prekes pateikė
vekselį 60 000 Lt.
9. Nuraoma parduotų prekių savikaina 40 000 Lt
10. Dalis nepaskirstyto pelno prijungta prie įstatinio
kapitalo 10 000 Lt.
11. Nepaskirstyto pelno sąskaita sudarytas privalomas
rezervas 15 000 Lt.
12. Grąinta trumpalaikė banko paskola 10 000 Lt.
13. I tiekėjo gauta mediagų, u ias mediagas tiekėjui
iduotas vekselis 40 000 Lt.
14. U grynus pinigus nupirkta prekių 6 000 Lt
15. Pirkėjas apmokėjo vekselį 60 000 Lt.
16. Gauti į kasą pinigai i atsiskaitomosios sąskaitos 10 000 Lt.
17. Apmokėtas vekselis, iduotas tiekėjui 40 000 Lt.
18. Įsigyta (sąskaitos neapmokėtos):
a)gamybiniai įrengimai 20 000 Lt.
b) prekybinė įranga 40 000 Lt.
19. Apmokėta i atsiskaitomosios sąskaitos u įrangą
ir įrengimus 60 000 Lt.
20. Pinigai i kasos įneti į atsiskaitomąją sąskaitą banke 10 000 Lt.
21. Pirkėjas u grynus pinigus nupirko įmonės prekių 20 000 Lt.
22. Nuraoma parduotų prekių savikaina 12 000 Lt
23. Priskaitytas darbo umokestis administracijos
darbuotojams 30 000 Lt
24. I priskaityto darbo umokesčio iskaičiuota:
a) pajamų mokestis 9 000 Lt.
b) socialinio draudimo įmokos (3%) 900 Lt
25. Nuo priskaityto darbo umokesčio priskaičiuota 31%
socialinio draudimo įmokų 9 300 Lt.
26. Imokėtas darbo umokestis darbuotojams:
a) grynais pinigais 10 000 Lt.
b) pavedimu į asmenines sąskaitas 10 100 Lt.
27. Iduotas trumpalaikis kreditas įmonės darbuotojui
(pervesta i atsiskaitomosios sąskaitos) 15 000 Lt.
28. Nupirkta trumpalaikių valstybės obligacijų,
sumokant i atsiskaitomosios sąskaitos 30 000 Lt.
29. Iduotas i kasos avansas darbuotojui J.Jonaičiui
mediagų pirkimui 4 000 Lt.
30. J.Jonaitis nupirko mediagų ir atsiskaitė u dalį
avanso 3 000 Lt.
31. J.Jonaitis grąino į kasą nepanaudotą avansą 1 000 Lt.
Atvaizduoti sąskaitose UAB ara ūkines operacijas, įvykusias 2004 m. rugsėjo mėnesį ir sudaryti ios įmonės balansą 2004 m. rugsėjo 30 d.
1. Akcininkai sumokėjo u pasiraytas akcijas į įmonės kaupiamąją sąskaitą 120000 Lt:
a) akcijų nominalioji vertė- 100 000 Lt.
b) akcijų priedai (papildomai sumokėtas kapitalas)- 20 000 Lt.
2. Gauta trumpalaikė banko Aras paskola 60 000 Lt.
3. Įneta i atsiskaitomosios sąskaitos į kasą 10 000 Lt.
4. I atsiskaitomosios sąskaitos apmokėta u įsigytą
biuro įrangą 30 000 Lt.
5. I atsiskaitomosios sąskaitos apmokėta u įgytus
įrengimus 40 000 Lt.
6. Nupirkta, apmokant pavedimu:
a) mediagų 10 000 Lt.
b) prekių, skirtų pardavimui 30 000 Lt.
7. U grynus pinigus nupirkta prekių 10 000 Lt.
8. Gauta i atsiskaitomosios sąskaitos į kasą 15 000 Lt.
9. Parduota pirkėjui prekių, pirkėjas įsipareigojo
u jas apmokėti po mėnesio 20 000 Lt.
10. Nuraoma parduotų prekių savikaina 14 000 Lt
11. Sumokėtas avansas i sąskaitos banke įmonei
Vairas u numatomas pirkti prekes 10 000 Lt
12. Grąinta tiekėjui dalis mediagų, tiekėjas
grąino pinigus į įmonės kasą 1 000 Lt.
13. Grąinta bankui Aras dalis paskolos (i
atsiskaitomosios sąskaitos) 2 000 Lt.
14. Įsigyta (sąskaitos neapmokėtos):
a) transporto priemonės 20 000 Lt.
b) gamybiniai įrengimai 30 000 Lt.
Įmonės apskaitos ciklas
Visos įvykusios ūkinės operacijos registruojamos suraant pirminius apskaitos dokumentus. Apskaitos darbuotojai analizuoja dokumente nurodytus duomenis: ūkinė operacija identifikuojama, įvertinama ir klasifikuojama. Dokumentuose ufiksuoti duomenys kaupiami ir sisteminami apskaitos registruose - urnaluose, knygose ir t.t. Duomenys urnaluose kaupiami pagal dokumentų gavimo eilikumą (chronologikai). Nedidelėse įmonėse, kur vyksta nedaug ūkinių operacijų, gali būti pildomas vienas - Ūkinių operacijų registravimo urnalas, kuriame chronologikai registruojamos visos įvykusios ūkinės operacijos, nurodant jų datą, pirminio dokumento Nr., operacijos turinį, sumą, sąskaitų korespondenciją. Kiekviena operacija i pradių registruojama Registracijos urnale (chronologinis įraas), vėliau perkeliama į Didiąją knygą.
Kiekvienoje įmonėje kai kurios ūkinės operacijos, pvz. pinigų gavimo ir imokėjimo, pardavimų bei pirkimų skolon, - danai kartojasi, todėl kartojami ir įraai į Registracijos urnalą ir perkėlimai į Didiąją knygą. Tam, kad supaprastinti apskaitos procesą, tokioms operacijoms pildomi specialūs urnalai. Naudojant specialiuosius urnalus, kiekviename atspindimos tam tikros rūies operacijos, todėl registruojant jas atliekamas pradinis jų grupavimas. iuo atveju tam tikro laikotarpio eigoje visos vienarūės operacijos registruojamos specialiuosiuose urnaluose, o Registracijos (Bendrajame) urnale registruojamos rečiau pasitaikančios operacijos, kurios neuregistruotos specialiuose urnaluose. Laikotarpio (pvz. mėnesio) pabaigoje bendrosios sąskaitų debeto bei kredito apyvartų sumos i specialiųjų urnalų ir operacijos i Bendrojo urnalo perkeliamos į Didiosios knygos sąskaitas, nurodant i kokio urnalo perkelta. Apskaičiuojami laikotarpio pabaigos Didiosios knygos sąskaitų likučiai.
Apskaitinio laikotarpio (mėnesio ar ketvirčio, ir būtinai - metų) pabaigoje i Didiosios knygos sąskaitų likučių sudaromas bandomasis balansas. Bandomasis balansas - tai lentelė, kurioje eilės tvarka suraytos visos Didiosios knygos sąskaitos su jų likučiais laikotarpio pabaigai. Bandomasis balansas parodo pagrindinės apskaitos lygybės buvimą Didiojoje knygoje.
Po bandomojo balanso sudarymo rastos klaidos taisomos ar įvykusios papildomos operacijos įtraukiamos į apskaitą atliekant Didiosios knygos sąskaitų likučių patikslinimą ataskaitinio laikotarpio pabaigai, vadinamą sąskaitų koregavimu. Koreguojantys įraai paskutine ataskaitinio laikotarpio data įraomi į Bendrąjį urnalą ir perkeliami į Didiąją knygą. Sudaromas koreguotas bandomasis balansas, į kurį įtrauktos koregavimų sumos. Koreguoto bandomojo balanso pagrindu sudaroma pelno (nuostolių) ataskaita ir balansas.
Kadangi apskaitoje turi būti apskaičiuotas kiekvieno ataskaitinio laikotarpio veiklos rezultatas - pelnas ar nuostoliai, tai ir kiekvieno ataskaitinio laikotarpio pajamos ir sąnaudos turi būti apskaitomos atskirai nuo kitų laikotarpių pajamų ir sąnaudų. Tai realizuojama atliekant pajamų ir sąnaudų sąskaitų udarymo procedūrą. Metų pabaigoje ios tranzitinės sąskaitos udaromos taip, kad jose neliktų likučių kitų ataskaitinių metų pradiai ir sąskaitose galima būtų kaupti naujo ataskaitinio laikotarpio pajamas ir sąnaudas. Udarymas daniausiai atliekamas per tranzitinę sąskaitą Suvestinės sąskaitos, kuri savo ruotu udaroma koresponduojant ją su sąskaita Nepaskirstytasis pelnas (nuostoliai) ataskaitinio laikotarpio nepaskirstyto pelno ar nuostolių sumai.
Bendrą apskaitos ciklą įmonėje galima atvaizduoti taip :
1) ūkinių operacijų pripainimas ir įvertinimas pirminių dokumentų pagrindu.
2) operacijų įraymas į bendrąjį arba specialiuosius urnalus.
3) duomenų perkėlimas į Didiąją knygą ir į analitines knygas (po kiekvienos operacijos).
4) bandomojo balanso sudarymas.
5) koreguoto bandomojo balanso sudarymas.
6) finansinės atskaitomybės sudarymas.
7) tranzitinių sąskaitų ( 5, 6 klasė ir 390 sąskaita) udarymas.
Bendrieji apskaitos principai (BAP)
BAP - tai nuostatos, kuriomis grindiamos laisvos rinkos alių konceptualios apskaitos taisyklės.
1) Įmonės principas reikia, kad kiekvienas ūkio subjektas būtų iskirtas kaip atskiras apskaitos vienetas ir įmonės turtas bei įsipareigojimai būtų apskaitomi atskirai nuo jos savininkų ir kitų ūkio subjektų turto ir įsipareigojimų. Ūkio subjektu suprantama bet kuri įmonė (tiek komercinė, tiek nekomercinė) kuriai ruoiamos buhalterinės ataskaitos.
2) Veiklos tęstinumo principas reikalauja apskaitoje daryti prielaidą, kad ūkio subjekto, kaip apskaitos vieneto, veiklos laikas neribotas ir artimiausiu metu įmonės nenumatoma likviduoti. Jei io principo nesilaikoma, įmonės turtas ir įsipareigojimai tampa trumpalaikiais.
3) Periodikumo principas numato, kad įmonės veikla suskirstoma į tam tikrus laikotarpius, kuriems pasibaigus nustatomi veiklos rezultatai bei parengiama finansinė atskaitomybė. Pagal tęsiamos veiklos principą daroma prielaida, kad įmonės veiklos laikas neribotas. Tačiau įmonės vadovybei bei kitiems suinteresuotiems asmenims periodikai reikia inoti kokie įmonės veiklos rezultatai bei finansinė būklė. Todėl apskaita ir įvertina įmonės veiklą per tam tikrą laikotarpį, vadinamą ataskaitiniu laikotarpiu. Ataskaitinis laikotarpis daniausiai trunka 12 mėnesių. Ataskaitinis laikotarpis (finansiniai metai) gali būti skirstomas į dar trumpesnius periodus - pvz. ketvirčius, mėnesius, kurių pabaigoje sudaroma tarpinė finansinė atskaitomybė.
4) Pastovumo principo esmė - ūkio subjektai pasirinktą apskaitos metodą turi taikyti pakankamai ilgą laiką, nebent atsiranda būtinybė pakeisti metodą.
5) Piniginio mato principas reikalauja, kad visas ūkio subjekto turtas, įsipareigojimai, nuosavas kapitalas ir veiklos rezultatai apskaitoje ir finansinėje atskaitomybėje būtų įkainoti pinigais. Finansinėje apskaitoje registruojama tik ta informacija, kuri gali būti įvertinta pinigais, nes tik is mato vienetas įgalina ireikti, palyginti ir apibendrinti nevienarūius duomenis apie įmonę.
6) Kaupimo principas numato, kad ūkinės operacijos ir įvykiai registruojami apskaitoje tada, kai jie įvyksta. Taikant į principą, pajamos pripaįstamos tuo laikotarpiu, kai buvo parduotos prekės, suteiktos paslaugos, atlikti darbai, nepriklausomai nuo pinigų gavimo. Sąnaudos apskaitoje registruojamos tada, kai jos patiriamos, nepriklausomai nuo pinigų sumokėjimo.
7) Palyginimo principas teigia, kad ataskaitinio laikotarpio pajamos turi būti siejamos su sąnaudomis, patirtomis toms pajamoms udirbti. Sąnaudomis pripaįstama tik ta ilaidų dalis, kuri susijusi su ataskaitinio laikotarpio pajamomis, arba negali būti siejama su ekonominės naudos gavimu ateinančiais laikotarpiais.
8) Atsargumo principas numato, kad vertinant ūkio subjekto veiklos rezultatus, i keleto vertinimo metodų pasirenkamas tas, kurį pritaikius įmonės veiklos rezultatai ir turtas nebus nepagrįstai padidinti, o įsipareigojimai - nepagrįstai sumainti. Apskaita orientuota daugiau į potencialius nuostolius nei į pelną, bet tai nereikia, kad informaciją galima ikraipyti - daniausiai iuo principu vadovaujamasi neapibrėtose situacijose.
9) Neutralumo principas informacija turi būti objektyvi ir nealika.
10) Turinio svarbos principas registruojant ūkinę operaciją ar įvykius, didiausias dėmesys kreipiamas į turinį ir ekonominę prasmę, o ne tik į juridinę formą.
11) Reikmingumo principas - ūkio subjektas privalo apskaityti ir paskelbti finansinėse ataskaitose pilnai visą reikmingą informaciją. Informacija laikoma reikminga, jei ji gali turėti įtakos finansinių ataskaitų vartotojų priimamiems sprendimams.
Metinė finansinė atskaitomybė rengiama apibendrinant kiekvienų finansinių metų duomenis. Duomenys, pateikti metinėje finansinėje atskaitomybėje turi būti suformuoti pagal bendruosius apskaitos principus bei pasirinktą įmonės apskaitos politiką. Finansinė atskaitomybė turi suteikti teisingą informaciją apie įmonės finansinę būklę, veiklos rezultatus bei pinigų srautus. Duomenys metinėje finansinėje atskaitomybėje turi būti pateikti aikiai ir suprantamai, kad informacijos vartotojai galėtų priimti tinkamus sprendimus. Finansinėje atskaitomybėje pateikiama informacija turi būti neutrali ir patikima. Draudiami turto priraymai, pajamų bei sąnaudų ar kitokie ikraipymai. Metinėje finansinėje atskaitomybėje pateikiami ataskaitinių ir maiausiai vienerių praėjusių metų duomenys. Jei ataskaitinio laikotarpio rodiklių dėl apskaitos metodikos pakeitimo neįmanoma palyginti su praėjusių metų rodikliais, informacija apie perskaičiuotus duomenis turi būti pateikta paaikinamajame rate.
Nuo 2004.01.01. (rengiant 2004 metų finansinę atskaitomybę) pilną finansinę atskaitomybę sudaro:
1. Balansas - ataskaita, kurioje pateikiami duomenys apie įmonės turtą ir io turto susidarymo altinius (nuosavą kapitalą ir įsipareigojimus). Balansas parodo įmonės finansinę būklę tam tikrai datai.
2. Pelno (nuostolių) ataskaita. Joje nurodomos per finansinius metus udirbtos pajamos ir sąnaudos, patirtos udirbant pajamas. Lietuvos įmonės ruoia pelno(nuostolių) ataskaitą naudodamos daugiapakopę formą.
3. Nuosavo kapitalo pokyčių ataskaita ataskaita, kurioje pateikiami duomenys apie įmonės nuosavo kapitalo straipsnių pasikeitimus ir jų prieastis per finansinius metus.
4. Pinigų srautų ataskaitoje pateikiama informacija apie pinigų įplaukas ir jų imokas per ataskaitinį laikotarpį. Įmonės gali rengti pinigų srautų ataskaitą netiesioginiu ir tiesioginiu būdu.
5. Aikinamasis ratas - jame pateikiama papildoma informacija, susijusi su įmonės veikla. Aikinamasis ratas pradedamas bendrąja dalimi, kurioje pateikiami bendrieji duomenys apie įmonę, toliau pateikiama informacija apie įmonės apskaitos politiką. Be bendrų pastabų, pildomos ir pateikiamos aikinamojo rato pastabos.
Trumpą finansinę atskaitomybę (be pinigų srautų ataskaitos) gali ruoti įmonės, kurių 2 rodikliai per paskutinius 2 metus i eilės nevirija ių dydių:
- balanse nurodyto turto vertė 5 mln. Lt
- pardavimo grynosios pajamos 7 mln. Lt
vidutinis metų sąrainis darbuotojų skaičius per ataskaitinius metus 10 monių;
Finansinės atskaitomybės bei atskirų ataskaitų turinį, sudarymo tvarką nuo 2004.01.01. reglamentuoja VAS 1 Finansinė atskaitomybė, VAS 2 Balansas, VAS 3 Pelno (nuostolių) ataskaita, VAS 4 Nuosavo kapitalo pokyčių ataskaita, VAS 5 Pinigų srautų ataskaita, VAS 6 Aikinamasis ratas
PRIEDAI
PAVYZDINIS (SUTRUMPINTAS) SĄSKAITŲ PLANAS
ILGALAIKIS TURTAS |
|||
Nematerialusis turtas |
|||
Plėtros darbai |
|||
Savikaina 1118 Amortizacija (-) |
|||
Prestias |
|||
1120 Įsigijimo savikaina 1128 Amortizacija (-) |
|||
Patentai, licencijos |
|||
1130 Įsigijimo savikaina 1138 Amortizacija (-) |
|||
Programinė įranga |
|||
1140 Įsigijimo savikaina 1148 Amortizacija (-) |
|||
Kitas nematerialusis turtas |
|||
Materialusis turtas |
|||
emė |
|||
1200 Įsigijimo savikaina 1201 Perkainojimas 1209 Vertės sumaėjimas (-) |
|||
Pastatai ir statiniai |
|||
1210 Įsigijimo savikaina 1211 Perkainojimas 1217 Įsigijimo savikainos nusidėvėjimas (-) 1218 Perkainotos dalies nusidėvėjimas (-) 1219 Vertės sumaėjimas (-) |
|||
Transporto priemonės |
|||
1220 Įsigijimo savikaina 1221 Perkainojimas 1227 Įsigijimo savikainos nusidėvėjimas (-) 1228 Perkainotos dalies nusidėvėjimas (-) 1229 Vertės sumaėjimas (-) |
|||
Kita įranga, prietaisai, įrankiai ir įrenginiai |
|||
1230 Įsigijimo savikaina 1231 Perkainojimas 1237 Įsigijimo savikainos nusidėvėjimas (-) 1238 Perkainotos dalies nusidėvėjimas (-) 1239 Vertės sumaėjimas (-) |
|||
Mainos ir įrengimai |
|||
1240 Įsigijimo savikaina 1241 Perkainojimas 1247 Įsigijimo savikainos nusidėvėjimas (-) 1248 Perkainotos dalies nusidėvėjimas (-) 1249 Vertės sumaėjimas (-) |
|||
Nebaigta statyba |
|||
Kitas materialusis turtas |
|||
Finansinis turtas |
|||
Investicijos į dukterines ir asocijuotas įmones |
|||
Paskolos asocijuotoms ir dukterinėms įmonėms |
|||
Po vienerių metų gautinos sumos |
|||
Kitas finansinis turtas |
|||
TRUMPALAIKIS TURTAS |
|||
Atsargos, iankstiniai apmokėjimai ir nebaigtos vykdyti sutartys |
|||
Atsargos |
|||
2011 aliavos ir komplektavimo gaminiai |
|||
2012 Nebaigta gamyba |
|||
2013 Pagaminta produkcija |
|||
2014 Pirktos prekės, skirtos perparduoti |
|||
Iankstiniai apmokėjimai |
|||
Nebaigtos vykdyti sutartys |
|||
Per vienerius metus gautinos sumos |
|||
Pirkėjų įsiskolinimas |
|||
Dukterinių ir asocijuotų įmonių skolos |
|||
Kitos gautinos sumos |
|||
2431 Gautinas PVM 2432 Biudeto skola įmonei 2433 Sodros skola įmonei 2434 Kitos gautinos skolos 2435 Atskaitingi asmenys |
|||
Kitas trumpalaikis turtas |
|||
Trumpalaikės investicijos |
|||
Terminuoti indėliai |
|||
Kitas trumpalaikis turtas |
|||
Pinigai ir pinigų ekvivalentai |
|||
270 Pinigų ekvivalentai 271 Sąskaitos bankuose 272 Kasa |
|||
NUOSAVAS KAPITALAS |
|||
Kapitalas |
|||
Įstatinis pasiraytasis kapitalas |
|||
Pasiraytasis neapmokėtas kapitalas (-) |
|||
Akcijų priedai |
|||
Savos akcijos (-) |
|||
Perkainojimo rezervas (rezultatai |
|||
Rezervai |
|||
Privalomasis |
|||
Savoms akcijoms įsigyti |
|||
Kiti rezervai |
|||
Nepaskirstytasis pelnas (nuostoliai) |
|||
DOTACIJOS IR SUBSIDIJOS |
|||
Suvestinės sąskaitos |
|||
MOKĖTINOS SUMOS IR ĮSIPAREIGOJIMAI |
|||
Po vienerių metų mokėtinos sumos ir ilgalaikiai įsipareigojimai |
|||
Finansinės skolos |
|||
Skolos tiekėjams |
|||
Gauti iankstiniai apmokėjimai |
|||
Atidėjimai |
|||
Atidėtieji mokesčiai |
|||
Kitos mokėtinos sumos ir ilgalaikiai įsipareigojimai |
|||
Per vienerius metus mokėtinos sumos ir trumpalaikiai įsipareigojimai |
|||
Ilgalaikių skolų einamųjų metų dalis |
|||
Finansinės skolos |
|||
Skolos tiekėjams |
|||
Gauti iankstiniai apmokėjimai |
|||
Pelno mokesčio įsipareigojimai |
|||
Su darbo santykiais susiję įsipareigojimai |
|||
4461 Mokėtinas darbo umokestis 4462 Mokėtinas gyventojų pajamų mokestis 4463 Mokėtinos socialinio draudimo įmokos 4464 Mokėtinos garantinio fondo įmokos 4465 Kitos imokos dirbantiesiems |
|||
Atidėjimai |
|||
Kitos mokėtinos sumos ir trumpalaikiai įsipareigojimai |
|||
4481 Mokėtini dividendai 4482 Mokėtinos tantjemos 4484 Mokėtinas PVM 4485 Kiti mokėtini mokesčiai biudetui 4486 Kitos mokėtinos sumos |
|||
PAJAMOS |
|||
Pardavimo pajamos |
|||
Pardavimo pajamos |
|||
Nuolaidos, grąinimai (-) |
|||
Kitos veiklos pajamos |
|||
5211 Ilgalaikio turto perleidimo pelnas 5221 Kitos netipinės veiklos pajamos |
|||
Finansinės-investicinės veiklos pajamos |
|||
532 Dividendų pajamos 533 Baudų ir delspinigių pajamos 534 Investicijų perleidimo pelnas 535 Palūkanų pajamos 536 Teigiama valiutų kursų pasikeitimo įtaka 539 Kitos finansinės-investicinės veiklos pajamos |
|||
Pagautė |
|||
SĄNAUDOS |
|||
Parduotų prekių ir suteiktų paslaugų savikaina |
|||
Parduotų prekių ir suteiktų paslaugų savikaina |
|||
Nuolaidos, grąinimai (-) |
|||
Veiklos sąnaudos |
|||
Pardavimų sąnaudos |
|||
6100 Komisinių tretiesiems asmenims sąnaudos 6101 Pardavimų paslaugų sąnaudos 6102 Skelbimų ir reklamos sąnaudos 6103 Darbuotojų darbo umokesčio ir su juo susijusios sąnaudos 6104 Kitos pardavimų sąnaudos |
|||
Bendrosios ir administracinės sąnaudos |
|||
6110 Nuomos sąnaudos 6111 Remonto ir eksploatacijos sąnaudos 6113 Draudimo sąnaudos 6114 Darbuotojų darbo umokestis ir su juo susijusios sąnaudos 6115 Ilgalaikio turto nusidėvėjimo sąnaudos 6116 Amortizacijos sąnaudos 6117 Abejotinų skolų sąnaudos 6118 Kitos bendrosios sąnaudos |
|||
Veiklos mokesčių sąnaudos |
|||
Turto vertės sumaėjimo sąnaudos |
|||
Atidėjimų sąnaudos |
|||
Kitos veiklos sąnaudos |
|||
621 Ilgalaikio turto perleidimo nuostolis 622 Kitos sąnaudos |
|||
Finansinės-investicinės veiklos sąnaudos |
|||
630 Palūkanų sąnaudos 633 Investicijų perleidimo nuostolis 635 Baudų ir delspinigių sąnaudos 636 Neigiama valiutų kursų pasikeitimo įtaka 637 Kitos finansinės-investicinės veiklos sąnaudos |
|||
Netekimai |
|||
Pelno mokesčiai |
Pavyzdinė balanso forma
(Pilno balanso forma)
(įmonės pavadinimas)
(įmonės kodas, adresas, kiti duomenys)
PATVIRTINTA
20 . m. .d. protokolo Nr
BALANSAS
20 ..m d.
TURTAS |
Pasta-bos Nr. |
Finansiniai metai |
Praėję finansiniai metai |
|
A. |
ILGALAIKIS TURTAS | |||
I. |
NEMATERIALUSIS TURTAS | |||
I.1. |
Plėtros darbai | |||
I.2. |
Prestias | |||
I.3. |
Patentai, licencijos | |||
I.4. |
Programinė įranga | |||
I.5. |
Kitas nematerialusis turtas | |||
II. |
MATERIALUSIS TURTAS | |||
II.1. |
emė | |||
II.2. |
Pastatai ir statiniai | |||
II.3. |
Mainos ir įrengimai | |||
II.4. |
Transporto priemonės | |||
II.5. |
Kita įranga, prietaisai, įrankiai ir įrenginiai | |||
II.6. |
Nebaigta statyba | |||
II.7. |
Kitas materialusis turtas | |||
III. |
FINANSINIS TURTAS | |||
III.1. |
Investicijos į dukterines ir asocijuotas įmones | |||
III.2. |
Paskolos asocijuotoms ir dukterinėms įmonėms | |||
III.3. |
Po vienerių metų gautinos sumos | |||
III.4. |
Kitas finansinis turtas | |||
B. |
TRUMPALAIKIS TURTAS | |||
I. |
ATSARGOS, IANKSTINIAI APMOKĖJIMAI IR NEBAIGTOS VYKDYTI SUTARTYS | |||
I.1. |
Atsargos | |||
I.1.1. |
aliavos ir komplektavimo gaminiai | |||
I.1.2. |
Nebaigta gamyba | |||
I.1.3. |
Pagaminta produkcija | |||
I.1.4. |
Pirktos prekės, skirtos perparduoti | |||
I.2. |
Iankstiniai apmokėjimai | |||
I.3. |
Nebaigtos vykdyti sutartys | |||
II. |
PER VIENERIUS METUS GAUTINOS SUMOS | |||
II.1. |
Pirkėjų įsiskolinimas | |||
II.2. |
Dukterinių ir asocijuotų įmonių skolos | |||
II.3. |
Kitos gautinos sumos | |||
III. |
KITAS TRUMPALAIKIS TURTAS | |||
III.1. |
Trumpalaikės investicijos | |||
III.2. |
Terminuoti indėliai | |||
III.3. |
Kitas trumpalaikis turtas | |||
IV. |
PINIGAI IR PINIGŲ EKVIVALENTAI | |||
TURTO I VISO: | ||||
NUOSAVAS KAPITALAS IR ĮSIPAREIGOJIMAI |
Pasta-bos Nr. |
Finansiniai metai |
Praėję finansiniai metai |
|
C. |
NUOSAVAS KAPITALAS | |||
I. |
KAPITALAS | |||
I.1. |
Įstatinis (pasiraytasis) | |||
I.2. |
Pasiraytasis neapmokėtas kapitalas (-) | |||
I.3. |
Akcijų priedai | |||
I.4. |
Savos akcijos (-) | |||
II. |
PERKAINOJIMO REZERVAS (REZULTATAI) | |||
III. |
REZERVAI | |||
III.1. |
Privalomasis | |||
III.2. |
Savoms akcijoms įsigyti | |||
III.3. |
Kiti rezervai | |||
IV. |
NEPASKIRSTYTASIS PELNAS (NUOSTOLIAI) | |||
IV.1. |
Ataskaitinių metų pelnas (nuostoliai) | |||
IV.2. |
Ankstesnių metų pelnas (nuostoliai) | |||
D. |
DOTACIJOS, SUBSIDIJOS | |||
E. |
MOKĖTINOS SUMOS IR ĮSIPAREIGOJIMAI | |||
I. |
PO VIENERIŲ METŲ MOKĖTINOS SUMOS IR ILGALAIKIAI ĮSIPAREIGOJIMAI | |||
I.1. |
Finansinės skolos | |||
I.1.1. |
Lizingo (finansinės nuomos) ar panaūs įsipareigojimai | |||
I.1.2. |
Kredito įstaigoms | |||
I.1.3. |
Kitos finansinės skolos | |||
I.2. |
Skolos tiekėjams | |||
I.3. |
Gauti iankstiniai apmokėjimai | |||
I.4. |
Atidėjimai | |||
I.4.1. |
Įsipareigojimų ir reikalavimų padengimo | |||
I.4.2. |
Pensijų ir panaių įsipareigojimų | |||
I.4.3. |
Kiti atidėjimai | |||
I.5. |
Atidėtieji mokesčiai | |||
I.6. |
Kitos mokėtinos sumos ir ilgalaikiai įsipareigojimai | |||
II. |
PER VIENERIUS METUS MOKĖTINOS SUMOS IR TRUMPALAIKIAI ĮSIPAREIGOJIMAI | |||
II.1. |
Ilgalaikių skolų einamųjų metų dalis | |||
II.2. |
Finansinės skolos | |||
II.2.1. |
Kredito įstaigoms | |||
II.2.2. |
Kitos skolos | |||
II.3. |
Skolos tiekėjams | |||
II.4. |
Gauti iankstiniai apmokėjimai | |||
II.5. |
Pelno mokesčio įsipareigojimai | |||
II.6. |
Su darbo santykiais susiję įsipareigojimai | |||
II.7. |
Atidėjimai | |||
II.8. |
Kitos mokėtinos sumos ir trumpalaikiai įsipareigojimai | |||
NUOSAVO KAPITALO IR ĮSIPAREIGOJIMŲ I VISO: |
_______________
Įmonės administracijos vadovas (paraas)
Pavyzdinės pelno (nuostolių) ataskaitos formos
(Pilna pelno (nuostolių) ataskaitos forma)
(įmonės pavadinimas)
(įmonės kodas, adresas, kiti duomenys)
PATVIRTINTA
visuotinio akcininkų susirinkimo 20 .m .d. protokolas Nr
PELNO (NUOSTOLIŲ) ATASKAITA
20 ..m d.
Nurodyti litais ar tūkstančiais litų
Eil. Nr. |
Straipsniai |
Pasta-bos Nr. |
Finansiniai metai |
Praėję finansiniai metai |
I. |
PARDAVIMO PAJAMOS | |||
II. |
PARDAVIMO SAVIKAINA | |||
III. |
BENDRASIS PELNAS (NUOSTOLIAI) |
|
|
|
IV. |
VEIKLOS SĄNAUDOS | |||
IV.1. |
Pardavimo | |||
IV.2. |
Bendrosios ir administracinės | |||
V. |
TIPINĖS VEIKLOS PELNAS (NUOSTOLIAI) |
|
|
|
VI. |
KITA VEIKLA | |||
VI.1. |
Pajamos | |||
VI.2. |
Sąnaudos | |||
VII. |
FINANSINĖ IR INVESTICINĖ VEIKLA | |||
VII.1. |
Pajamos |
|
||
VII.2. |
Sąnaudos | |||
VIII. |
ĮPRASTINĖS VEIKLOS PELNAS (NUOSTOLIAI) |
|
|
|
IX. |
PAGAUTĖ |
|
|
|
X. |
NETEKIMAI |
|
|
|
XI. |
PELNAS (NUOSTOLIAI) PRIE APMOKESTINIMĄ |
|
|
|
XII. |
PELNO MOKESTIS |
|
|
|
XIII. |
GRYNASIS PELNAS (NUOSTOLIAI) |
|
|
|
_______________
Įmonės administracijos vadovas (paraas)
Pavyzdinė nuosavo kapitalo pokyčių ataskaitos forma
(įmonės pavadinimas)
(įmonės kodas, adresas, kiti duomenys)
PATVIRTINTA
20 . m .d.
protokolo Nr
NUOSAVO KAPITALO POKYČIŲ ATASKAITA
20 ..m d.
Nurodyti litais ar tūkstančiais litų
Apmo-kėtas įstatinis kapita-las |
Akci-jų prie-dai |
Sa-vos ak-ci-jos |
Perkainojimo rezervas (rezultatai) |
Įstatymo numatyti rezervai |
Kiti rezervai |
Nepa-skirsty- tasis pelnas (nuos-toliai) |
I viso |
||||
Ilga-laikio mate-rialio-jo turto |
Finan-sinio turto |
Priva-loma-sis |
Savų akci-jų įsi-gijimo | ||||||||
1. Likutis 20X1 m. gruodio 31 d. | |||||||||||
2. Apskaitos politikos pakeitimo rezultatas | |||||||||||
3. Esminių klaidų taisymo rezultatas | |||||||||||
4. Perskai-čiuotas likutis 20X1 m. gruodio 31 d. | |||||||||||
5. Ilgalaikio materialiojo turto vertės padidėjimas / sumaėjimas | |||||||||||
6. Finansinio turto vertės padidėjimas / sumaėjimas | |||||||||||
7. Savų akcijų įsigijimas / pardavimas | |||||||||||
8. Pelno (nuostolių) ataskaitoje nepripaintas pelnas / nuostoliai | |||||||||||
9. Ataskaitinio laikotarpio grynasis pelnas / nuostoliai | |||||||||||
10. Dividendai | |||||||||||
11. Kitos imokos | |||||||||||
12. Sudaryti rezervai | |||||||||||
13. Panaudoti rezervai | |||||||||||
14. Įstatinio kapitalo didinimas / mainimas | |||||||||||
15. Likutis 20X2 m. gruodio 31 d. | |||||||||||
16. Ilgalaikio materialiojo turto vertės padidėjimas / sumaėjimas | |||||||||||
17. Finansinio turto vertės padidėjimas / sumaėjimas | |||||||||||
18. Savų akcijų įsigijimas | |||||||||||
19. Pelno (nuostolių) ataskaitoje nepripaintas pelnas / nuostoliai | |||||||||||
20. Ataskaiti-nio laikotarpio grynasis pelnas / nuostoliai | |||||||||||
21. Dividendai | |||||||||||
22. Kitos imokos | |||||||||||
23. Sudaryti rezervai | |||||||||||
24. Panaudoti rezervai | |||||||||||
25. Įstatinio kapitalo didinimas / mainimas | |||||||||||
26. Likutis 20X3 m. gruodio 31 d. |
_______________
Įmonės administracijos vadovas (paraas)
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4566
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2025 . All rights reserved