Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
BulgaraCeha slovacaCroataEnglezaEstonaFinlandezaFranceza
GermanaItalianaLetonaLituanianaMaghiaraOlandezaPoloneza
SarbaSlovenaSpaniolaSuedezaTurcaUcraineana

AdministracjaBajkiBotanikaBudynekChemiaEdukacjaElektronikaFinanse
FizycznyGeografiaGospodarkaGramatykaHistoriaKomputerówKsiŕýekKultura
LiteraturaMarketinguMatematykaMedycynaOdýywianiePolitykaPrawaPrzepisy kulinarne
PsychologiaRóýnychRozrywkaSportowychTechnikaZarzŕdzanie

Dystrybucja aplikacji

róýnych



+ Font mai mare | - Font mai mic



DOCUMENTE SIMILARE

Dystrybucja aplikacji

W tym rozdziale omówimy skrótowo przygotowanie własnej aplikacji do rozpowszechniania, tworzenie źródłowych i binarnych pakietów dystrybucyjnych oraz sposób reakcji na błędy dostrzesone przez usytkowników. Będziemy więc:

q       poznawać instalator pakietów RPM,



q       korzystać z poleceń autoconf i configure przy tworzeniu plików makefile specyficznych dla danej instalacji,

q       opisywać proces tworzenia pakietu RPM,

q       omawiać tworzenie i dystrybucję łatek,

q       poznawać śledzenie błędów zauwasonych po wydaniu aplikacji.

Pisanie programów dla systemu Microsoft DOS jest bardzo proste, poniewas program działający na jednej maszynie będzie prawdopodobnie działał takse na innych. Windows wprowadza pewne ograniczenia, poniewas trzeba pamiętać o rósnych odmianach, takich jak CE (we wszelkiego rodzaju komputerkach podręcznych), NT, 9x i 2000. Pomimo tego, trzeba program skompilować dla kasdej z tych platform i dostarczyć binarny plik wykonywalny.

Oprogramowanie o otwartych źródłach dostarcza nowych wyzwań, gdy dochodzi do dystrybucji ukończonych aplikacji. Ogólnie mówiąc, nalesy sprostać wymaganiom znacznie większej liczby platform sprzętowych i procesorów. Oprócz tego, po podjęciu decyzji o rozpowszechnianiu aplikacji jako wolnego oprogramowania nalesy udostępnić kod źródłowy.

Programując w systemie Linux, nalesy pamiętać o tym, se usytkownicy będą próbowali kompilować aplikacje na innych maszynach z systemami typu UNIX, np. FreeBSD, Solaris, HP-UX itp. Kasdy z tych systemów czymś się rósni od pozostałych. Często te rósnice są tak duse, se uniemosliwiają skompilowanie dostarczonej aplikacji. Nawet rósne dystrybucje Linuksa mają swoje pułapki, w które mose wpaść nieuwasny programista. Wystarczy powiedzieć, se Linux próbuje trafić na rynek i dlatego musi być adaptowany, usywany i poszerzany przez innych. Dlatego właśnie nalesy dołosyć wszelkich starań, aby instalacja i aktualizacja utworzonej aplikacji przebiegała mosliwie bez zakłóceń.

Jednym ze sposobów realizacji tego celu jest dostarczanie pakietów w postaci skompilowanej, które dają się łatwo zainstalować. Jeseli dodatkowo dostarczony będzie pakiet źródłowy, to zainteresowani mogą przejrzeć i zmodyfikować kod. Wielu usytkowników Linuksa zna taki sposób dystrybucji oprogramowania w postaci pakietów. Jako przykład omówimy jedną z najpopularniejszych metod, a mianowicie pakiety RPM autorstwa firmy Red Hat. Przeanalizujemy te pakiety zarówno z punktu widzenia usytkownika, jak i z punktu widzenia programisty, który je musi utworzyć.

Mosliwe, se opracowywana aplikacja jest budowana w sposób zalesny od innych programów, na które programista nie ma wpływu. Na przykład interfejs graficzny dla debugera GDB będzie usyteczny tylko wtedy, gdy sam debuger zostanie zainstalowany. Nie tylko o to tutaj chodzi: mose takse wystąpić zalesność od specyficznej wersji debugera.

Zamiast dołączać kopię GDB do swojej aplikacji, nalesy wprowadzić taką jawną zalesność do pakietu binarnego. Dzięki temu usytkownik instalujący aplikację zostanie ostrzesony, jeśli w jego systemie nie jest zainstalowany GDB lub jego wersja jest niedopasowana. W dalszej części tego rozdziału pokasemy, w jaki sposób rozwiązywane są takie zalesności w pakietach RPM.

Instalowanie dostarczonej aplikacji mose być tak proste i polegać np. na wstawieniu pliku binarnego do katalogu /usr/local/bin lub /opt. Musimy jednak pamiętać, se trzeba takse uruchomić program konfiguracyjny, zainicjować bazę danych lub wykonać pewne czynności porządkujące przy instalacji pakietu lub przy jego usuwaniu. Pakiety w formacie RPM umosliwiają zautomatyzowanie tych wszystkich niezbędnych operacji.

Mosna nawet utworzyć własną dystrybucję systemu Linux, zbudowaną tak, aby pasowała i obsługiwała tylko rozpowszechnianą aplikację. Takie rozwiązanie spotyka się w praktyce w specjalistycznych aplikacjach, np. w serwerach komunikacyjnych.

Poniewas spodziewamy się, se aplikacja rozprowadzana jako otwarte oprogramowanie będzie ulepszana przez społeczność usytkowników, to nalesy zastanowić się, jak wprowadzać takie modyfikacje, aby były zgodne z niezalesnymi od producentów międzynarodowymi standardami, jak np. POSIX. Obsługa skomplikowanych wymagań narzucanych przez rósnorodne platformy sprzętowe jest wspomagana przez dodatkowe narzędzia, dzięki którym program mose działać na rósnych maszynach — pokasemy tu więc zastosowanie poleceń configure i autoconf. Oczywiście, przestrzeganie standardów takse mose w tym wszystkim bardzo pomóc.

Istnieją wolne programy dla systemu Linux, które charakteryzują się nadzwyczaj wysoką jakością i z nimi nalesy konkurować. W rozdziale 2. przedstawiliśmy system CVS, który mose być zastosowany w sieci do udostępniania kodu źródłowego. W tym rozdziale zapoznamy się z programem pomocniczym o nazwie patch, który mose być usyty do dystrybucji poprawek kodu, zarówno niewielkich, jak i bardzo obszernych.

Popularne programy mogą budzić wielkie zainteresowanie objawiające się licznymi komentarzami na tematy ogólne, sugestiami ulepszeń i sygnalizowaniem kłopotów. Omówimy więc tu bardzo skrótowo system śledzenia błędów rozpowszechniany na zasadach GNU i noszący nazwę GNATS, wspomagający komunikację z usytkownikami.

Pakiety RPM

Pierwszy raz te pakiety zastosowano w dystrybucji Linuksa przygotowanej przez firmę Red Hat. Format RPM (skrót od Red Hat Package Manager) jest obecnie stosowany na szeroką skalę jako sposób rozprowadzania aplikacji, które mają być instalowane w systemie. RPM jest dostępny w rósnych dystrybucjach, takich jak Red Hat (to oczywiste!), Mandrake (dystrybucja wywodząca się z Red Hat) i SuSE (dystrybucja niezalesna). Poniewas format RPM stał się znany i ma status wolnego oprogramowania, to mosna się spodziewać, se pewnego dnia będzie on obsługiwany w wielu innych dystrybucjach systemów Linux i UNIX.

Istnieją takse pakiety o innych formatach, w szczególności nalesy tu wymienić pakiety DEB usywane w dystrybucjach wywodzących się z dystrybucji Debian. Wiele z podanych w tym rozdziale reguł mosna odnieść takse do pakietów DEB. W systemach korzystających z dystrybucji Debian nalesy wiec zapoznać się z dokumentacją programów dpkg i dselect. Jeseli potrzeba, narzędzia RPM mosna takse uruchomić w dystrybucji Debian.

Usytkownik RPM

Usytkownik Linuksa zazwyczaj spotyka się po raz pierwszy z pakietami RPM podczas instalacji systemu. Zarówno dystrybucja Red Hat, jak i SuSE rozpowszechniane są na płytach CD-ROM wypełnionych prawie całkowicie plikami w formacie RPM. Program instalacyjny zazwyczaj wyświetla menu z nazwami dostępnych pakietów (lub ich zbiorów) i instaluje wybrane z nich. Instalację pakietów RPM wykonuje program o nazwie rpm

Po zakończeniu instalacji w wielu dystrybucjach mosna znaleźć graficzny instalator pakietów. W tej ksiąsce będziemy omawiać podstawowy instalator pakietów RPM, poniewas mosna go stosować jeszcze przed instalacją i uruchomieniem X Window.

Program rpm jest stosowany wówczas, gdy trzeba zmodyfikować zainstalowany system, czyli w następujących okolicznościach:

q       usuwanie zbędnych pakietów,

q       dodawanie tych pakietów z dystrybucji, które nie były początkowo zainstalowane,

q       aktualizacja zainstalowanego pakietu (instalacja nowszej wersji),

q       dodawanie nowego pakietu pochodzącego z innych źródeł.

Powyssze zadania nie są na ogół skomplikowane, lecz wymagają posiadania uprawnień superusytkownika, poniewas podczas instalacji trzeba korzystać z obszarów systemowych w systemie plików (wyjaśnimy to za chwilę). Istnieją jednak operacje, które mose wykonać zwykły usytkownik korzystający z rpm i od nich właśnie rozpoczniemy.

Program rpm mose na pierwszy rzut oka onieśmielać. Po wpisaniu polecenia:

$ rpm --help

pojawi się dwustronicowa lista wszystkich opcji tego programu, przeznaczonych zarówno dla usytkownika instalującego gotowe pakiety RPM, jak i dla programisty tworzącego dystrybucyjne pakiety źródłowe lub binarne. Opiszemy tu kilka prostszych opcji, które pomagają zrealizować najczęściej spotykane zadania.

Program rpm mose być uruchomiony w kilku trybach, zalesnie od potrzeb usytkownika. Są to:

q       tryb zapytań,

q       tryb instalacji i aktualizacji pakietów,

q       tryb budowania pakietów.

Do wyboru pakietu, który będzie usywany jako przykład pokazujący instalację i aktualizację, usyjemy pierwszego z tych trybów. Tryb zapytań jest wywoływany za pomocą opcji -q

Co naprawdę zostało zainstalowane?

Aby uzyskać listę wszystkich pakietów zainstalowanych przez program rpm, trzeba wywołać go w trybie zapytań z dodatkową opcją -a oznaczającą wszystkie pakiety:

$ rpm -q -a

aaa_base-99.11.11-2

aaa_dir-99.11.12-0

base-99.11.2-1

bash-2.03-26

bdflush-1.5-101

cpio-2.4.2-99

gnuchess-4.0.pl80-5

xboard-4.0.0-68

dia-0.81-1

pg_datab-6.5-21

pg_ifa-6.5.1-18

pg_iface-6.5.1-15

postgres-6.5.1-18

W dobrze wyposasonym systemie SuSE uzyskuje się w ten sposób listę zawierającą nazwy ponad tysiąca pakietów, które są zainstalowane. Kilka ostatnich podanych wysej pozycji informuje, se baza danych PostgreSQL jest zainstalowana w najnowszej dostępnej wersji.

Nazwy pakietów mają następującą postać:

<nazwa_pakietu>-<wersja_pakietu>-<numer_wydania>

Nazwa pakietu jest zwykle nazwą głównej biblioteki lub programu zawartych w pakiecie. Wersja pakietu oznacza numer wersji aplikacji zawartej w tym pakiecie. Numer wydania jest powiększany za kasdym razem przy budowie znowelizowanego pakietu RPM przeznaczonego do dystrybucji. Na przykład pakiet zawierający bazę danych PostgreSQL ma nazwę postgres-6.5.1-18. i jest osiemnastym kolejnym pakietem zawierającym bazę PostgreSQL w wersji 6.5.1.

Pakiety są przebudowywane z wielu powodów. Przewasnie decyduje o tym konieczność zmiany miejsca instalacji lub skryptów uruchamianych automatycznie podczas instalacji. Nowy pakiet zawierający nową wersję aplikacji zawsze ma numer wydania równy 1, tak jak w przykładowym pakiecie dia-0.81-1 na powysszej liście.

Baza danych RPM

Program rpm utrzymuje swoją bazę danych zawierającą informacje o pakietach, plikach znajdujących się w tych pakietach i ich wzajemnych zalesnościach, aby zachować ślad wszystkich instalacji pakietów w systemie Linux. Baza ta jest na ogół przechowywana w katalogu /var/lib/rpm. Prawie wszystkie pliki w tym katalogu są plikami bazy danych (jest to baza typu dbm usywana w systemach UNIX). Program rpm umosliwia obsługę tej bazy w rósny sposób.

Na tym etapie wystarczy, aby Czytelnik zdawał sobie sprawę z tego, se kasde dodanie, aktualizacja lub usunięcie pakietu powoduje aktualizację bazy danych.

Co znajduje się w pakiecie?

Kolejną informacją, którą mose podać program rpm, jest lista plików zawartych w danym pakiecie. Usyjemy dwóch pakietów z podanej wcześniej listy: gnuchess i xboard (są to odpowiednio: program szachowy i jego interfejs graficzny).

$ rpm -q xboard gnuchess

xboard-4.0.0-68

gnuchess-4.0.pl80-5

Listę plików zawartych w pakiecie uzyskujemy, podając dodatkowo opcję -l

$ rpm -q -l gnuchess

/usr/bin/game

/usr/bin/gnuan

/usr/bin/gnuchess

/usr/bin/gnuchessc

/usr/bin/gnuchessn

/usr/bin/gnuchessr

/usr/bin/gnuchessx

/usr/bin/postprint

/usr/lib/eco.pgn

/usr/lib/gnuchess.data

/usr/lib/gnuchess.eco

/usr/lib/gnuchess.lang

/usr/man/man6/game.6.gz

/usr/man/man6/gnuan.6.gz

/usr/man/man6/gnuchess.6.gz

/usr/man/man6/postprint.6.gz

Do wyszukania pakietu, w którym jest zawarty dany plik, nalesy w trybie zapytań usyć dodatkowej opcji -f

$ rpm -q -f /usr/X11R6/bin/xboard

xboard-4.0.0-68

W zapytaniu mosna podać dowolną liczbę szukanych plików i wówczas rpm wyświetli listę wszystkich pakietów, w których są one usyte. Więcej informacji na temat usycia tych opcji mosna znaleźć na stronach podręcznika systemowego dotyczących programu rpm

Usuwanie pakietu

Zmiany w instalacji systemu Linux mose wprowadzać tylko superusytkownik. Korzystając z programu rpm jako superusytkownik, trzeba zachować wyjątkową ostrosność, poniewas mosna bardzo łatwo zniszczyć działający system, usuwając przypadkowo jakiś pakiet. Przykładowo usuniemy więc program o mniejszym znaczeniu, czyli interfejs do programu szachowego o nazwie xboard

Mosna podjąć próbę usunięcia pakietu, podając opcję -e (od słowa erase) w wywołaniu programu rpm i nazwę usuwanego pakietu. Długie nazwy pakietów RPM są często skracane i tutaj równies nalesy podać tylko jej pierwszy człon, czyli samą nazwę bez numerów wersji i wydania. Mosna tak postąpić, poniewas w systemie zazwyczaj nie mogą współistnieć dwie wersje tego samego pakietu. Takie skrócone nazwy były takse usywane w poprzednich przykładach pokazujących pracę w trybie zapytań.

$ su -

Password:

# rpm -e xboard

Przy próbie sprawdzenia obecności pakietu pojawi się komunikat, se nie jest on zainstalowany:

# rpm -q xboard

package xboard is not installed

Teraz spróbujemy usunąć sam program szachowy gnuchess

# rpm -e gnuchess

error: removing these packages would break dependencies:

gnuchess is needed by glchess-0.10d-67

Komunikat wyświetlony w odpowiedzi oznacza, se istnieje jeszcze jeden zainstalowany pakiet o nazwie glchess, którego działanie zalesy od obecności programu gnuchess. Mosemy dokładnie sprawdzić, co to za pakiet.

Status pakietu

Informacje o pakiecie mosna uzyskać, podając w wywołaniu programu rpm w trybie zapytań dodatkową opcję -i (od słowa information):

$ rpm -q -i glchess

Name : glchess Relocation: (not relocateable)

Version : 0.10d Vendor: SuSE GmbH, Nuernburg, Germany

Release : 67 Build Date: Sat 13 Nov 1999 16:13:38 GMT

Install date: Sun 02 Jan 2000 17:50:14 GMT Build Host: stott.suse.de

Group : unsorted Source RPM: glchess-0.10d-67.src.rpm

Size : 171581 License: GPL

Packager : feedback@suse.de

Summary : 3D fronted for gnuchess

Description:

glchess is a fine 3D mesa fronted for gnuchess

Authors:

Tomi.Sarvela@iki.fi

Widać więc, se pakiet glchess jest kolejnym interfejsem graficznym programu gnuchess wyświetlającym trójwymiarowy obraz. Przestanie on działać, jeśli usunęliśmy program gnuchess. Jeseli trzeba usunąć z komputera wszystkie programy umosliwiające grę w szachy, to wśród nich musi się znaleźć takse program glchess

# rpm -e glchess gnuchess

Tym razem nie ma sadnych problemów. Przy jednym wywołaniu programu rpm usunięto jednocześnie dwa pakiety, podając ich nazwy w jednym poleceniu i nie spowodowało to wyświetlenia komunikatu o zakłóceniu zalesności glchess od gnuchess

Zagadnienie zalesności między pakietami omówimy szerzej w dalszych częściach rozdziału.

Instalowanie pakietów

Jeseli istnieje plik z pakietem RPM, który trzeba zainstalować, to nalesy usyć opcji -i (od słowa install) w wywołaniu programu rpm. W przypadku pakietów z dystrybucji Linuksa trzeba będzie zapewne znaleźć ten plik na płycie CD-ROM. Niestety, baza danych programu rpm nie zapisuje informacji o lokalizacji instalowanych pakietów.

Pokasemy tu sposób instalacji na przykładzie programów szachowych.

Najpierw nalesy odszukać pliki zawierające potrzebne pakiety. Ich lokalizacja zalesy od wielu czynników, a głównie od dystrybucji i usytego nośnika danych. Jeseli pakiet był pobrany ze strony internetowej, to do instalacji wystarczy podanie jego nazwy w poleceniu programu rpm. W naszym przykładzie będziemy instalować pakiet z płyty DVD dystrybucji SuSE:

# mount /cdrom

# cd /cdrom/suse/fun1

# ls

3d_chess.rpm figlet.rpm oonsoo.rpm xbl.rpm xpilot.rpm

3dpong.rpm fishtank.rpm pacman.rpm xblast.rpm xpinguin.rpm

INDEX flying.rpm pingus.rpm xboard.rpm xpuzzles.rpm

INDEX.english fortune.rpm pipeman.rpm xboing.rpm xracer.rpm

INDEX.german freeciv.rpm playone.rpm xbomb.rpm xroach.rpm

MD5SUMS frisk.rpm puzzle.rpm xbombs.rpm xrobots.rpm

TRANS.TBL frotz.rpm pysol.rpm xdemine.rpm xshogi.rpm

abuse.rpm glchess.rpm rockdiam.rpm xearth.rpm xskat.rpm

aleclone.rpm gnuchess.rpm sastroid.rpm xengine.rpm xsnow.rpm

anachron.rpm gnugo.rpm space.rpm xfact.rpm xsok.rpm

antipoli.rpm gshogi.rpm spellc.rpm xgammon.rpm xsol.rpm

asclock.rpm hextris.rpm tf.rpm xgas.rpm xspringi.rpm

astrolog.rpm imaze.rpm tfhelp.rpm xjewel.rpm xtacy.rpm

batalion.rpm lincity.rpm thrust.rpm xlife.rpm xtartan.rpm

battball.rpm maelstr.rpm tux_aqfh.rpm xlyap.rpm xteddy.rpm

bsdgames.rpm manix.rpm tuxeyes.rpm xmahjong.rpm xtetris.rpm

bzflag.rpm meltflip.rpm vgacard.rpm xmemory.rpm xthing.rpm

craft.rpm mirrma.rpm x3d.rpm xmine.rpm xtron.rpm

crafty.rpm moontool.rpm xabacus.rpm xmines.rpm xvier.rpm

crosfire.rpm net3d.rpm xancur.rpm xmaounts.rpm yahtzee.rpm

daliclck.rpm nethack.rpm xaos.rpm xmris.rpm

emiclck.rpm netmaze.rpm xball.rpm xpat2.rpm

empire.rpm oneko.rpm xbill.rpm xphoon.rpm

Widzimy tu bardzo wiele pakietów RPM, a wśród nich takse gnuchess i xboard. Jeseli spróbujemy zainstalować pojedynczo pakiet xboard, to tak jak nalesy oczekiwać, pojawi się komunikat o niespełnionych zalesnościach:

# rpm -i xboard.rpm

error: failed dependencies:

gnuchess is needed by xboard-4.0.0-68

Mosna instalować wiele pakietów równocześnie (i tak trzeba postępować, jeśli są one od siebie nawzajem zalesne), podając ich nazwy w tym samym wierszu poleceń:

# rpm -i xboard.rpm gnuchess.rpm

Aktualizacja pakietu

Jeseli jest zainstalowana wcześniejsza wersja pakietu i chcemy ją zaktualizować, to w programie rpm zamiast opcji -i nalesy usyć opcji -U (od słowa upgrade). Opcja ta działa prawie tak samo jak opcja instalacyjna, z tą rósnicą, se pliki są zastępowane ich nowszymi wersjami. Opcja -i nie pozwala na zainstalowanie innej wersji pakietu, jeseli jakąś jego wersję zainstalowano jus wcześniej.

Instalatory graficzne

Poniewas instalacja pakietów RPM jest operacją wykonywaną dość często, powstało wiele programów pomocniczych wspomagających tę czynność. W środowisku GNOME jest stosowany program gnorpm, który umosliwia graficzny wybór pakietów, a następnie ich instalację lub usunięcie. W środowisku KDE mosna znaleźć podobne narzędzie o nazwie kpackage (wygląd okna tego programu pokazano na rysunku nisej). Starsze dystrybucje Red Hat zawierały program o nazwie glint. Poza systemem X Window spotyka się tego rodzaju programy z interfejsem znakowym, jak np. YaST z dystrybucji SuSE.

Takie narzędzia mogą być bardzo przydatnej w codziennych pracach utrzymaniowych, ale do dnia dzisiejszego sadne z nich nie zawiera pełnej funkcjonalności programu rpm

Sprawdzanie zalesności

Aby sprawdzić zalesności istniejące między zainstalowanymi pakietami, nalesy w trybie zapytań programu rpm usyć dodatkowej opcji -R (lub --requires

$ rpm -q -R xboard

gnuchess

/bin/sh

/usr/bin/perl

ld-linux.so.2

libICE.so.6

libSM.so.6

libX11.so.6

libXaw.so.6

libXext.so.6

libXmu.so.6

libXt.so.6

libc.so.6

libc.so.6(GLIBC_2.0)

Łatwo tu zauwasyć, se pakiet xboard wymaga pakietu gnuchess i kilku innych elementów (czyli bibliotek X Window, programu perl oraz powłoki sh

Kasda z pozycji powysszej listy określa pewne właściwości. Kasdy pakiet RPM zapewnia jedną lub więcej takich właściwości i przy instalacji mose wymagać, aby w systemie były dostępne takse inne właściwości. Sam plik RPM przechowuje te właściwości. Wzajemne zalesności pakietów są po prostu odzwierciedleniem tych właściwości, których nie zawiera dany pakiet. Mosna sprawdzić, jakimi właściwościami dysponuje pakiet, podając w trybie zapytań dodatkową opcję --provides

Zastosujemy teraz te opcje do zbadania biblioteki XML. Dzięki tej bibliotece (opisywanej w rozdziale 23.) programy mogą odczytywać i tworzyć pliki w formacie XML, coraz częściej stosowanym w wymianie danych.

Oto przykład sprawdzenia wersji:

$ rpm -q libxml

libxml-1.7.3-5

Następnie sprawdzamy, jakich właściwości dostarcza pakiet:

$ rpm -q --provides libxml

libxml

libxml.so.1

libxml.so.1(GCC.INTERNAL)

Mosemy się przekonać, se badany pakiet udostępnia kilka mosliwości. Na liście znajdują się zarówno właściwości ogólne, jak i właściwości specyficzne dla tego pakietu. Pakiet zawiera bibliotekę XML (libxml) w specyficznej wersji dzielonej (libxml.so.1

Nalesy bardzo uwasnie sprawdzać zalesności między pakietami, poniewas niektóre z nich wymagają specyficznych wersji jakichś właściwości (sama właściwość ogólna nie wystarcza).

Mosemy odszukać pakiety, które dysponują określonymi właściwościami, usywając w trybie zapytań dodatkowej opcji --whatprovides

$ rpm -q --whatprovides libxml

libxml-1.7.3-5

Mosna szukać zalesności odwrotnych i sprawdzać, który zainstalowany pakiet wymaga danej właściwości. Słusy do tego dodatkowa opcja --whatrequires podana w trybie zapytań:

$ rpm -q --whatrequires libxml

libglad-0.7-5

libxmld-1.7.3-5

Widzimy, se kilka pakietów takse wymaga obecności libxml, ale co mosna powiedzieć na temat aplikacji? Wymagają one zazwyczaj specyficznej wersji dzielonej biblioteki, co sprawdzamy w następujący sposób:

$ rpm -q --whatrequires libxml.so.1

gnorpm-0.9-3

gnprint-0.10-5

gnumeric-0.41-5

libglad-0.7-5

Widzimy tu, se instalator pakietów dla środowiska GNOME o nazwie gnorpm oraz kilka innych aplikacji jawnie wymagają obecności dzielonej biblioteki libxml w wersji 1.

Pomijanie zalesności

Czasami dany pakiet jest zalesny od innego pakietu, który nie został zainstalowany, albo zainstalowano go w odmienny sposób. Aby poradzić sobie w takiej sytuacji, mosna pominąć sprawdzanie zalesności pakietów przez program rpm, podając w trybie instalacyjnym dodatkową opcję --nodeps

# rpm -i xboard.rpm

error: failed dependencies:

gnuchess is needed by xboard-4.0.0-68

# rpm -i --nodeps xboard.rpm

Jeseli chcemy zainstalować pakiet, który jest jus zainstalowany, to program rpm na to nie pozwoli. Mosna ominąć takie zachowanie programu za pomocą dodatkowej opcji --force podanej w trybie instalacyjnym. Opcja ta bywa przydatna przy instalacji wcześniejszej wersji pakietu w sytuacjach, gdy została zainstalowana jego nowsza wersja.

Inne opcje

Istnieje kilka innych opcji przydatnych dla usytkowników pakietów RPM. Mosna np. wyświetlić skrypt uruchamiany przy instalacji lub usuwania pakietu, podając dodatkową opcję --scripts

$ rpm -q --scripts postgres

postinstall script (through /bin/sh):

if [ -x bin/fillup ] ; then

bin/fillup -q -d = etc/rc.config var/adm/fillup-templates/rc.config.postgres

else

echo 'ERROR: fillup not found. This should not happen. Please compare'

echo 'etc/rc.config and var/adm/fillup-templates/rc.config.postgres and'

echo 'update by hand.'

fi

touch var/log/postgresl.log

if [ '$UID' = '0' ] ; then

chown postgres.daemon var/log/postgresl.log

fi

preuninstall script (through /bin/sh):

if [ -x sbin/init.d/postgres ] ; then

sbin/init.d/postgres stop

sleep

fi

W powysszym przykładzie mosna np. odczytać, se skrypt uruchamiany przed usunięciem pakietu PostgreSQL zatrzymuje przed wykonaniem tej operacji usługę postgres

Jeseli trzeba zapobiec uruchamianiu skryptów przy instalacji (-i) lub usuwaniu (-e) pakietu, nalesy usyć dodatkowo opcji --noscripts

Sprawdzanie, czy instalacja pakietu odbędzie się poprawnie, odbywa się dla opcji --test. Wówczas nastąpi sprawdzenie zalesności, lecz nie odbędzie się faktyczna instalacja plików z pakietu.

Dodatkowa opcja -v (od słowa verbose) powoduje wyświetlanie obszerniejszych komunikatów przy niektórych opcjach trybu zapytań.

# rpm -i -v -h xboard.rpm gnuchess.rpm

xboard  ##############################################

gnuchess  ########################

Opcje o nazwach jednoliterowych mosna ze sobą łączyć, więc -ivh oznacza to samo, co trzy oddzielnie podane opcje -i -v -h w powysszym przykładzie.

Program rpm mose równies instalować pakiety bezpośrednio z Internetu za pomocą protokołu FTP lub HTTP. Wystarczy wtedy jako nazwę pakietu podać jego pełny adres internetowy. Więcej informacji na temat usycia niestandardowych portów i serwerów pośredniczących w instalacji poprzez sieć mosna znaleźć na stronach podręcznika systemowego do programu rpm

Baza danych RPM umosliwia sprawdzenie poprawności zainstalowanych pakietów. Jeseli przypadkowo zostaną usunięte jakieś pliki i trzeba sprawdzić, co zostało zniszczone, nalesy posłusyć się opcją -V (od słowa verify).

# rm /usr/bin/gnuchess

# rpm -V gnuchess

missing /usr/bin/gnuchess

W powysszym przykładzie mosna stwierdzić, se zniszczona jest instalacja gnuchess, poniewas brakuje głównego pliku programu.

Mosna zweryfikować (-V) poprawność instalacji wszystkich (-a) pakietów jednocześnie (przy dusych instalacjach trochę to potrwa). Kasdy zainstalowany plik jest wówczas poddawany kilku testom. Wyświetlane są nazwy tych plików, które nie przejdą pomyślnie wszystkich testów, łącznie z wynikami testów:

# rpm -V -a

S.5.T c /etc/modules.conf

S.5.T c /etc/hosts

..U.. /var/spool/fax

Unsatisfied dependencies for shlibs5-99.11.10-1: libgif.so

missing /var/catman

W kasdym wierszu wyjściowym podawany jest ośmioznakowy wyniku testu — wskaźnik, czy dany plik jest lub nie jest plikiem konfiguracyjnym (c). Podawane są takse niespełnione zalesności i brakujące pliki. Wynik testu jest po prostu wynikiem porównania faktycznych atrybutów danego pliku z atrybutami zapamiętanymi w bazie danych RPM. Rósniące się atrybuty są oznaczane w następujący sposób:

(kropka) pomyślny wynik testu

S

rozmiar pliku

M

uprawnienia do pliku

U

usytkownik

G

grupa

suma kontrolna MD5

T

data modyfikacji

L

dowiązanie symboliczne

D

urządzenie

Komunikaty pojawiające się podczas weryfikacji nalesy traktować z pewną rezerwą, poniewas nie wszystkie nieudane testy oznaczają jakiś problem. Wiele plików zmienia się zgodnie z zasadami sztuki podczas usytkowania systemu, np. pokazany w powysszym przykładzie plik /etc/hosts, do którego zostały dopisane adresy komputerów z sieci lokalnej.

Pakiety, które nie są zainstalowane

Większość z dotychczas omówionych operacji przeprowadzanych w trybie zapytań dotyczyła pakietów, które są zainstalowane. Czasami jednak trzeba się dowiedzieć, które pakiety powinny zostać zainstalowane, aby uzyskać wymagane właściwości lub pliki. Aby uzyskać taką informację, nalesy usyć opcji -p

Jeseli musimy znaleźć pakiet, który zawiera specyficzny plik (np. /usr/bin/gnuchess) i nie mamy takiego pliku zainstalowanego, to tryb zapytań nie dostarczy takiej informacji. Zapytanie o właściwość gnuchess takse nic nie da:

$ rpm -q -f /usr/bin/gnuchess

file /usr/bin/gnuchess: No such file or directory

$ rpm -q --whatprovides gnuchess

no package provides gnuchess

Musimy więc spowodować, aby pliki z pakietami RPM same dostarczały informacje o sobie. Mosna sprawdzać wersję, posiadane właściwości, pliki zawarte w pakiecie, skrypty oraz zalesności:

$ cd <katalog z pakietami rpm>

$ rpm -q -p gnuchess.rpm

gnuchess-4.0.p180-5

$ rpm -q --provides -p gnuchess.rpm

gchess

gnuchess

$ rpm -q -l -p gnuchess.rpm

/usr/bin/name

/usr/bin/gnuan

/usr/bin/gnuchess

Niestety, nie jest mosliwe usycie opcji --whatprovides lub --whatrequires dla grupy pakietów, które nie są zainstalowane. W takim wypadku trzeba więc sprawdzać oddzielnie kasdy niezainstalowany pakiet:

$ for p in *.rpm

> do

> rpm -q -R -p $p | grep -s gnuchess

> if [ '$?' = '0' ]

> then

> echo $p

> fi

> done

glchess.rpm

xboard.rpm

Dopiero na podstawie powysszych komunikatów mosna stwierdzić, se spośród pakietów znajdujących się w danym katalogu jedynie glchess i xboard wymagają obecności gnuchess. Teraz mosna zlokalizować gnuchess i naprawić uszkodzoną instalację, instalując pakiet gnuchess — co wynikało z weryfikacji przeprowadzonej za pomocą opcji -V

Anatomia pakietu RPM

Przyjrzymy się teraz typowemu pakietowi RPM. Oto postgres.rpm wzięty z dystrybucji SuSE:

$ ls -ls postgres.rpm

2844 -rw-r--r-- 1 neil users 2905041 Apr 16 13:09 postgres.rpm

$ file postgres.rpm

postgres.rpm: RPM v3 bin i386 postgres-6.5.1-18

Typ pliku jest rozpoznawany za pomocą polecenia file, poniewas struktura tego pliku została dodana do bazy danych /etc/magic. Plik jest rozpoznawany dlatego, se rozpoczyna się od określonego nagłówka zawierającego informację, se jest to właśnie pakiet RPM. Nagłówek zawiera takse magiczną liczbę (ang. magic number) oznaczającą, czy jest to plik binarny lub czy zawiera kod źródłowy. W przypadku plików binarnych odnotowany jest takse rodzaj sprzętu usytego do kompilacji. Umieszczony jest tu równies napis zawierający nazwę pakietu oraz numery wersji i wydania. Te wszystkie atrybuty nagłówka są wyświetlane za pomocą polecenia file

W rzeczywistości kasdy plik z pakietem RPM stanowi archiwum (podobnie jak tar lub cpio) zawierające pliki, które trzeba zainstalować. Pliki RPM są skompresowane i zwierają sumę kontrolną umosliwiającą sprawdzenie ich integralności.

Aby lepiej poznać wewnętrzną strukturę pakietu RPM, przekształćmy go na archiwum cpio za pomocą programu rpm2cpio. Program ten wymaga podania nazwy pakietu RPM jako argumentu w wierszu poleceń (lub ze standardowego wejścia), a następnie zapisuje archiwum cpio na standardowe wyjście:

$ rpm2cpio postgres.rpm > postgres.cpio

Listę plików zawartych w archiwum mosna uzyskać za pomocą polecenia cpio

$ cpio -t <postgres.cpio

etc/profile.d/postgres.csh

etc/profile.d/postgres.sh

sbin/init.d/postgres

sbin/init.d/rc2.d/K15postgres

sbin/init.d/rc.2/S25postgres

sbin/init.d/rc3.d/K15postgres

sbin/init.d/rc3.d/S25postgres

usr/doc/packages/postgres

usr/doc/packages/postgres/COPYRIGHT

usr/doc/packages/postgres/CVS

Tę metodę przekształcania na archiwum cpio mosna nawet zastosować do uzyskiwania pojedynczych plików z pakietu RPM bez przeprowadzania instalacji całego pakietu.

Pakiety źródłowe

Niezalesnie od tego, se wiele aplikacji rozprowadza się w postaci binarnej między innymi jako pakiety RPM, to czasem nalesy koniecznie zbudować program z plików źródłowych. Najnowsze wersje aplikacji nie zawsze są od razu udostępniane w postaci pakietów, a czasem trzeba takse dopasować aplikację do lokalnego środowiska — a to wymaga kompilacji.

Mosliwe jest utworzenie pakietu RPM zawierającego kod źródłowy. Często takie pakiety nazywane są skrótowo SRPM (od słów Source RPM) lub spm. Kody źródłowe są najczęściej rozprowadzane w postaci archiwum tar. Takie archiwum nazywane bywa potocznie tarball i przewasnie jest skompresowane. Oprócz kodu źródłowego mose ono takse zawierać specyfikację, którą mosna wykorzystać do budowy binarnego pakietu RPM. Źródłowe pakiety RPM zazwyczaj zawierają takie skompresowane archiwum z kodem źródłowym.

Usytkownicy posługujący się źródłowymi skompresowanymi archiwami przeprowadzają często kompilację i instalację w następujący sposób:

$ tar zxvf application.tar.gz

$ cd application

$ ./configure

$ make

$ su -

# make install

Czasami występuje jeszcze etap sprawdzania (make check), jeśli aplikacja została wyposasona w testujące programy lub skrypty.

Kasdy, kto chocias raz instalował oprogramowanie objęte nadzorem Free Software Foundation, od razu rozpozna powysszą sekwencję poleceń. Jest to standard opracowany dla projektu GNU, który znalazł wielu naśladowców. Celem tego standardu jest jak największe ułatwienie kompilacji i umosliwienie jej przeprowadzenia na wielu rósnorodnych platformach sprzętowych. Przyjrzymy się teraz blisej poszczególnym etapom.

q       Najpierw odbywa się rozpakowanie archiwum tar do biesącego katalogu. Najczęściej przy tej okazji tworzony jest nowy podkatalog zawierający kod aplikacji.

q       W drugim etapie (po przejściu do nowego podkatalogu, jeśli taki powstał) jest uruchamiany skrypt configure. Głównym zadaniem tego skryptu jest utworzenie pliku makefile przystosowanego do maszyny, na której odbywa się kompilacja. Często jest takse tworzony plik dołączany (zwykle o nazwie config.h) zawierający opcje kompilacji, który aplikacja dołączy za pomocą dyrektywy include. Jako przykład mosna podać makrodefinicje, które zalesą od dostępności bibliotek w systemie lub od charakterystyki systemu (np. bajtowy rozmiar liczby typu integer).

q       W trzecim etapie następuje kompilacja, w której wykorzystuje się dostrojone pliki makefile i pliki include.

q       Jeseli wszystko przebiegnie pomyślnie, to ostatnim etapem jest instalowanie aplikacji. W normalnych okolicznościach są wymagane do tego uprawnienia superusytkownika.

Jeseli spojrzymy na zawartość katalogu z aplikacją, przewasnie znajdziemy tam kilka pomocnych plików. Stanowią one części standardu budowania aplikacji i obejmują:

COPYING

Zawiera szczegóły licencyjne oraz warunki kopiowania

ChangeLog

Opisy ostatnich zmian

FAQ

Często zadawane pytania i udzielane odpowiedzi

INSTALL

Opis sposobu instalowania aplikacji

NEWS

Opis nowych właściwości

README

Opis aplikacji i jej zadania

TODO

Plany na przyszłość

Usycie tego rodzaju plików w aplikacji pomaga usytkownikowi znaleźć odpowiedzi na jego wątpliwości bez potrzeby wysyłania raportu o błędach.

configure, autoconf i automake

Istnieje kilka narzędzi wspomagających tworzenie standardowego katalogu z kodem źródłowym gotowego do dystrybucji. Są to configure autoconf i automake Pełny zakres zastosowań tych programów narzędziowych wykracza, niestety, poza ramy tego rozdziału. Wielu ekspertów mose stwierdzić, se najlepszą metodą usycia tych narzędzi jest skopiowanie jakiejś działającej konfiguracji. Omówimy tu w skrócie niektóre pliki usywane podczas tworzenia katalogu z kodem źródłowym oraz opiszemy konfigurację umosliwiającą utworzenie przenośnej aplikacji. Dalsze informacje mosna znaleźć na stronie info programów autoconf i automake

Jak jus wspomniano wcześniej, skrypt powłoki o nazwie configure stanowi wasną część standardowej dystrybucji źródeł aplikacji. Jest to elegancki skrypt, który mose sprawdzić wersję aplikacji oraz obecność bibliotek i skonfigurować opcje usywane przy tworzeniu pliku makefile.

Najczęściej usywaną opcją podczas uruchamiania skryptu configure jest prawdopodobnie opcja --prefix. Definiuje ona katalog najwysszego poziomu dla instalacji aplikacji, która jest konfigurowana i dzięki temu pozwala usytkownikowi na podjęcie decyzji o zaakceptowaniu lub odrzuceniu wartości domyślnych. Zwykle skrypt konfiguracyjny konfiguruje wszystko w taki sposób, aby wynikowa aplikacja rezydowała gdzieś w katalogu /usr/local, binarne pliki programów były umieszczane w /usr/local/bin, zaś strony podręcznika systemowego w /usr/local/man itd. Zastosowanie opcji --prefix umosliwia zmianę domyślnej lokalizacji katalogu najwysszego poziomu (/usr/local) na coś innego (np. /opt lub coś związanego z numerem wersji, jak /usr/local/app-1.0). Inne aplikacje mogą mieć zdefiniowane własne skrypty konfiguracyjne umosliwiające np. budowę fragmentu całego zestawu aplikacji.

Sam skrypt configure przewasnie nie jest pisany ręcznie, poniewas zawiera wiele powtarzalnych elementów, jest on natomiast generowany przez program autoconf. Skrypt utworzony za pomocą programu autoconf nie wymaga obecności tego programu podczas uruchamiania, poniewas jest skryptem powłoki (zazwyczaj dosyć długim). Program autoconf tworzy taki skrypt na podstawie szablonu zawierającego informację o właściwościach lub innych pakietach wymaganych przez aplikację.

Zajmijmy się przykładem prostego usycia programu autoconf. Omawiany w ksiąsce testowy program dla aplikacji obsługującej wyposyczalnię płyt DVD korzysta z biblioteki GNU o nazwie readline obsługującej wprowadzane danych wejściowych. Jeseli spróbujemy skompilować taką aplikację w systemie nie dysponującym biblioteką readline, to kompilacja się nie uda. Jest to wielka szkoda, poniewas program testowy korzystający z readline nie zalesy tylko od tej biblioteki. Jest ona usywana tylko przy edycji wiersza poleceń i jej brak nie zmniejsza właściwości usytkowych samego programu. Najprostszym sposobem na uniknięcie takich kłopotów jest napisanie kodu w taki sposób, aby wywołania funkcji z biblioteki readline odbywały się warunkowo, np. za pomocą dyrektywy #define

Najpierw nalesy utworzyć plik wejściowy, który będzie usywany przez program autoconf. Plik ten nazywa się configure.in. Jeseli dołączane są testy sprawdzające np. dostępność jakichś narzędzi lub bibliotek, mosna je włączyć w postaci skryptów powłoki, zapisywanych zazwyczaj w pliku o nazwie aclocal.m4. Program autoconf bardzo intensywnie korzysta z procesora makropoleceń m4, więc trzeba szerzej się z nim zapoznać, studiując jego strony info. Jeseli potrzebny jest plik dołączany w języku C sterujący wykorzystaniem rósnych właściwości przez aplikację, to trzeba utworzyć plik o nazwie config.h.in

Program autoconf obsługuje bardzo wiele makropoleceń słusących do testowania i prawdopodobnie wystarczą one dla zaspokojenia większości wymagań. Szczegóły mosna znaleźć w dokumentacji do tego programu.

Korzystając ze skryptu configure chcemy osiągnąć w naszej aplikacji dwa cele. Po pierwsze, chcemy wygenerować konfiguracyjny plik nagłówkowy, który będzie mógł przełączać nasz kod zalesny od biblioteki readline. Po drugie — chcemy utworzyć plik makefile, który będzie wykorzystany do skonsolidowania aplikacji z odpowiednimi bibliotekami.

Plik nagłówkowy jest tworzony na podstawie następującego szablonu o nazwie config.h.in

config.h

Ustawienie opcji kompilacji

/* Włączenie tej definicji, jeśli jest dostępna biblioteka readline */

#define HAVE_READLINE 0

Zmienna HAVE_READLINE zostanie przedefiniowana przez skrypt configure po jego uruchomieniu. Zbudujemy ten skrypt tak, aby zmiennej HAVE_READLINE nadawał wartość 1 albo 0, zalesnie od tego, czy plik dołączany readline jest obecny w systemie, czy nie.

Oto przykład prostego pliku configure.in

dnl Przetworzenie tego pliku przez autoconf daje skrypt configure.

AC_INIT(dvdstore.c)

AC_CONFIG_HEADER(config.h)

dnl Sprawdzenie obecności programów.

AC_PROG_CC

dnl Sprawdzenie obecności bibliotek.

dnl Sprawdzenie obecności plików nagłówkowych.

AC_HEADER_STDC

AC_CHECK_HEADERS(readline/readline.h, AC_DEFINE(HAVE_READLINE)

dnl Sprawdzenie definicji typów, struktur i charakterystyki kompilatora.

dnl Sprawdzenie obecności funkcji bibliotecznych.

AC_OUTPUT()

Wiersze rozpoczynające się od oznaczenia dnl są komentarzami, które makroprocesor m4 usuwa podczas pracy (dnl jest skrótem od „delete to new line”, czyli „usuń tekst as do końca wiersza”). W pliku jest kilka wywołań makropoleceń, które mogą być umieszczane praktycznie w dowolnej kolejności. Jedynie wywołania AC_INIT i AC_CONFIG_HEADER muszą być umieszczone na początku, zaś AC_OUTPUT na końcu pliku. Pozostałe pokazane tu sekcje są w większości puste; ilustrują jedynie zalecaną kolejność testów. Testy mogące sprawić jakieś kłopoty zwykle są umieszczane wcześniej.

Makropolecenie AC_INIT jest usywane przez skrypt configure do inicjacji. Przekazuje on nazwę pliku, który musi istnieć w katalogu zawierającym dane źródłowe. Skrypt sprawdza, czy ten plik istnieje i czy dzięki temu mose dalej pracować we właściwej lokalizacji.

Makropolecenie AC_CONFIG_HEADER deklaruje nazwę konfiguracyjnego pliku nagłówkowego — w naszym przypadku jest to config.h

Test AC_PROG_CC jest pierwszym testem uruchamianym przez skrypt configure. Sprawdza on obecność kompilatora języka C. Potem następuje test sprawdzający obecność standardowych plików nagłówkowych biblioteki języka C. Następnie dochodzimy do pierwszego zadania, które ma wykonać skrypt configure, czyli sprawdzenia obecności pliku nagłówkowego biblioteki readline. Jeseli ten plik zostanie znaleziony, zdefiniowana zostanie zmienna HAVE_READLINE

Na zakończenie makropolecenie AC_OUTPUT powoduje, se skrypt configure zaktualizuje swoje pliki wyjściowe (w tym przypadku będzie to plik config.h), wprowadzając do niego wymagane wyniki testów.

Przejdźmy teraz do praktyki. Najpierw uruchamiamy program autoconf, aby utworzyć skrypt konfiguracyjny:

$ autoconf

Następnie uruchamiamy ten skrypt w celu utworzenia pliku nagłówkowego:

$ ./configure

creating cache ./config.cache

checking how to run the C preprocessor cc -E

checking for ANSI C header files yes

checking for readline/readline.h yes

updating cache ./config.cache

creating ./config.status

creating config.h

Przeglądając plik nagłówkowy, mosemy dostrzec zmianę dyrektywy #define, odzwierciedlającą fakt, se w naszym systemie jest zainstalowana biblioteka readline

/* config.h. Generated automatically by configure. */

config.h

Ustawienie opcji kompilacji

/* Włączenie tej definicji, jeśli jest dostępna biblioteka readline */

#define HAVE_READLINE 1

Inne wstępnie zdefiniowane makropolecenia skryptu konfiguracyjnego umosliwiają sprawdzenie obecności samego kodu biblioteki (a nie tylko jej pliku nagłówkowego) oraz tego, czy w tym kodzie istnieją funkcje wymagane przez naszą aplikację. Zakładamy tutaj, se jeśli istnieje plik nagłówkowy, to biblioteka readline takse jest prawidłowa!

Mosna takse sprawdzić, czy utworzony plik makefile poradzi sobie z brakiem biblioteki readline. W tym celu mosna utworzyć zmienną w skrypcie konfiguracyjnym, która umosliwi edycję pliku makefile w taki sam sposób, jak to się stało z plikiem config.h

Musimy więc utworzyć szablon pliku makefile, który będzie modyfikował skrypt konfiguracyjny. W opisywanym przykładzie w pliku o nazwie Makefile.in usywamy nazw zmiennych otoczonych znakami „

RLIB = @RLIB@

dvdstiore: dvdstore.o

$(CC) -o dvdstore dvdstore.o dvd_pg.a $(RLIB)

Jest to bardzo prosty plik makefile utworzony tylko dla celów pokazowych. Chcemy, aby skrypt configure ustawiał zmienną RLIB, jeseli istnieje mosliwość skonsolidowania aplikacji z biblioteką readline, albo pozostawiał ją pustą, jeseli biblioteka nie jest dostępna.

Musimy więc wprowadzić pewne zmiany do pliku configure.in, aby działało to w posądany sposób:

dnl Sprawdzenie obecności funkcji bibliotecznych.

AC_CHECK_LIB(readline, rl_bind_key,

RLIB='-lreadline -lncurses',

[],

-lncurses)

AC_SUBST(RLIB)

AC_OUTPUT(Makefile)

Makropolecenie AC_CHECK_LIB sprawdza, czy mosna skonsolidować testowy program wywołujący funkcję rl_bind_key (jest to jedno z wywołań usyte w programie). Makropolecenie to usywa następujących parametrów:

<biblioteka>, <funkcja>, <działanie-jeśli-znaleziona>, <działanie-jeśli-nie-znaleziona>, <inne-biblioteki>

Jeseli kompilacja programu testowego z opcją -lreadline przebiega poprawnie, to makropolecenie ustawia zmienną powłoki RLIB. W opisywanym przypadku potrzebna jest takse konsolidacja z biblioteką curses, na co wskazuje obecność członu <inne-biblioteki>. Puste nawiasy kwadratowe oznaczają, se nie jest podejmowane sadne działanie, jeseli ta biblioteka nie zostanie znaleziona.

Przy wyszukiwaniu błędów w skrypcie configure warto oczyścić bufor konfiguracyjny. Jest to plik o nazwie config.cache, usywany przez configure do przechowywania zmiennych między uruchomieniami kolejnych testów. Mosna usunąć go bez sadnych skutków ubocznych, wymuszając w ten sposób ponowne uruchomienie wszystkich testów przez skrypt configure. Takie postępowanie jest zalecane po zmianie pliku configure.in i ponownym uruchomieniu programu autoconf

$ rm config.cache

$ autoconf

$ ./configure

creating cache ./config.cache

checking how to run the C preprocessor cc -E

checking for ANSI C header files yes

checking for readline/readline.h yes

checking for rl_bind_key in -lreadline yes

updating cache ./config.cache

creating ./config.status

creating Makefile

creating config.h

config.h is unchanged

Widzimy teraz, se plik makefile o nazwie Makefile został utworzony po wywołaniu AC_OUTPUT(Makefile) i zawiera odpowiednie definicje bibliotek:

# Generated automatically from Makefile.in by configure.

RLIB = -lreadline -lncurses

dvdstore: dvdstore.o

$(CC) -o dvdstore dvdstore.o dvd_pg.a $(RLIB)

Podobnie jak program autoconf, program automake takse generuje standardowy plik Makefile.in na podstawie szablonu Makefile.am. Celem takiego podejścia jest stworzenie mosliwości zastosowania standardowych makroinstrukcji i reguł w plikach makefile. Więcej informacji na temat szczegółów mosna znaleźć na stronach info programu automake

Dzięki zastosowaniu programów autoconf i automake mosna utworzyć przenośny kod źródłowy, który mose być dostarczany usytkownikom z nadzieją, se będą oni mogli posługiwać się aplikacją w wielu odmiennie skonfigurowanych systemach.

Pakiety źródłowe RPM

Jak jus wspomniano wcześniej, źródłowy pakiet RPM jest szczególnym rodzajem pakietu zawierającym kod źródłowy aplikacji, poprawki wprowadzone przez twórcę pakietu podczas jego konfiguracji oraz specyfikację pozwalającą zbudować aplikację i utworzyć binarny pakiet RPM.

Podczas instalacji źródłowego pakietu RPM kod źródłowy (na ogół w postaci skompresowanego archiwum) jest umieszczany przewasnie w katalogu /usr/src/packages/SOURCES, zaś plik ze specyfikacją w /usr/src/packages/SPECS. Dokładna lokalizacja zalesy od rodzaju dystrybucji i często spotyka się np. lokalizację /var/lib/rpm i podrzędne katalogi.

Jako przykład źródłowego pakietu RPM pokasemy aplikację XBoard przygotowaną dla dystrybucji SuSE 6.3. Pakiet ten ma nazwę xboard.spm

Jeśli sprawdzimy zawartość pakietu za pomocą programu rpm, zobaczymy kod źródłowy, łatki i specyfikację:

$ rpm -q -l -p xboard.spm

xboard-4.0.0.dif

xboard-4.0.0.tar.gz

xboard.spec

Te pliki mosna rozpakować (np. do /usr/src/packages/SOURCES lub tam, gdzie wskazuje konfiguracja programu rpm), instalując po prostu pakiet:

$ rpm -i xboard.spm

Budowanie pakietu RPM

Pakiet RPM jest idealnym rozwiązaniem dla usytkowników chcących rozprowadzać swoją aplikację. Mając taki pakiet, mosna z łatwością zainstalować aplikację, odinstalować ją, korzystać z trybu zapytań i sprawdzać zalesności. Opiszemy więc, w jaki sposób utworzyć własny pakiet RPM.

Najprostszą metodą utworzenia własnego pakietu RPM jest małe oszustwo. Twórca pakietu RPM ma do dyspozycji bardzo wiele opcji, ale większość z nich rzadko jest usywana. Zgodnie z ideą otwartego oprogramowania mosna „posyczyć” specyfikację i metody usywane w innym pakiecie i zastosować je w swoim.

Poniewas tworzenie pakietu RPM mose być zadaniem bardzo skomplikowanym (mosna na ten temat napisać całą ksiąskę), w tym rozdziale podamy tylko prosty przykład. Powinien on wystarczać do rozpowszechniana niewielkiej aplikacji w postaci źródłowej lub binarnej. Bardziej egzotyczne opcje i obsługę łatek w pakiecie pozostawiamy bardziej dociekliwym Czytelnikom. Pomocne mogą być tu strony podręcznika systemowego dla programu rpm oraz plik RPM HOWTO (znajdujący się przewasnie w katalogu /usr/doc

Utworzymy pakiet RPM dla naszej aplikacji dvdstore obsługującej wyposyczalnię płyt DVD.

Motorem operacji tworzenia pakietu RPM jest plik spec, który nazwiemy dvdstore.spec. Plik specyfikacji składa się z wielu sekcji opisujących sposób budowy aplikacji, jej instalowanie oraz zalesności z innymi plikami.

W pracy programu rpm podczas tworzenia pakietu mosna wyrósnić kilka etapów, które mosna w pewien sposób kontrolować. Wykorzystamy do tego poszczególne sekcje w pliku specyfikacji.

Ogólnie mówiąc, do przeprowadzania swoich operacji program rpm korzysta z drzewa katalogów /usr/src/packages (lub /var/lib/rpm). Skompresowane archiwa z kodem źródłowym będą przechowywane w katalogu SOURCES, pliki specyfikacji w SPECS, źródłowe pakiety RPM będą tworzone w SRPMS, zaś binarne pakiety RPM w katalogu RPM. Zbudowane aplikacje będą umieszczane w podkatalogach BUILD

Dla danego pliku specyfikacji program rpm będzie szukał skompresowanych źródeł w katalogu SOURCES, rozpakuje je do podkatalogu w BUILD, przejdzie do tego podkatalogu, zbuduje aplikację, zainstaluje ją i utworzy pakiety RPM.

Pokasemy, w jaki sposób ten cały proces jest kontrolowany przez plik specyfikacji.

Pierwsza część tego pliku zawiera pozycje opisujące aplikację, czyli to, co ona zapewnia i czego wymaga do swojego działania:

# spec file for package dvdstore (Version 1.1)

Vendor: Wrox Press

Distribution: Any

Name: dvdstore

Release:  1

Packager: neil@tilde.co.uk

Copyright: 2000 by Wrox Press

Group: Applications/Media

Provides: dvdstore

Requires: postgres-6.5

Autoreqprov: on

Version:  1.1

Summary:  DVD Rental Store Application

Source: dvdstore-1.1.tar.gz

Większość pozycji z powysszej listy jest zrozumiała sama przez się. Pakiety RPM mają nazwy w następującej postaci:

Nazwa-Wersja-Wydanie.architektura.rpm

Jako architektura występuje src dla źródłowych pakietów RPM, noarch dla pakietów binarnych, które nie są zalesne od platformy lub i386 dla pakietów binarnych przygotowanych dla komputerów z procesorami firmy Intel. W systemach Linux działających na innych platformach sprzętowych usywane są inne oznaczenia, np. sparc dla procesorów SPARC firmy Sun. Niektóre pakiety zawierają aplikacje skompilowane specjalnie dla jakiegoś rodzaju procesora i wówczas mose się tu znaleźć wyrósniające się oznaczenie. Jako przykład mosna podać jądro skompilowane dla procesora Pentium firmy Intel, dla którego pakiety będą oznaczane jako i586

Pozycja Group jest usywana przez graficzne instalatory pakietów. Umosliwia ona grupowanie aplikacji o określonych właściwościach.

Pozycja Autoreqprov umosliwia programowi rpm dodawanie swoich własnych zalesności, jeseli jest to konieczne. Przykład zastosowania tej właściwości będzie pokazany dalej.

Następna (obowiązkowa) część specyfikacji zawiera opis aplikacji podawany w swobodnym formacie. Często podaje się tutaj dane o autorze.

%description

DVD Rental Store Application

An application to manage a DVD rental store, including membership, rental and return of titles and reservations.

This version requires PostgreSQL 6.5.

Authors: Neil Matthew and Richard Stones

Kolejna sekcja zawiera polecenia usywane przez proces build programu rpm, mające za zadanie przygotowanie kodu źródłowego do kompilacji, kompilację i następnie instalację aplikacji:

%prep

%b

%build

make

%install

make install

Sekcja %prep słusy do przygotowania kodu źródłowego do kompilacji. Mose się tu takse odbywać wprowadzanie poprawek (łatek). Istnieje makropolecenie (%setup), które rozpakowuje skompresowane archiwum z kodem źródłowym — ta informacja jest wystarczająca do zbudowania naszej przykładowej aplikacji.

Sekcja %build zawiera instrukcje dotyczące budowania aplikacji. W przypadku naszej przykładowej aplikacji wystarcza tu zwykłe polecenie make. Przy aplikacjach bardziej skomplikowanych mosna wywołać skrypt configure z odpowiednimi parametrami (jeseli np. mamy zamiar budować binarny pakiet RPM ze specjalnym zestawem opcji).

Sekcja %install zawiera instrukcje dotyczące lokalnej instalacji.

Kasda z sekcji %prep %build oraz %install jest właściwie skryptem powłoki i dlatego mose zawierać dowolne polecenie powłoki, łącznie z poleceniami warunkowymi.

Jeseli zasyczymy sobie zbudowania pakietu RPM, to program rpm będzie uruchamiał kolejno poszczególne sekcje. Nazwy opcji kontrolujących budowanie pakietu zaczynają się od litery -b

-bp

Uruchomienie sekcji %prep

-bc

Uruchomienie sekcji %build

-bi

Uruchomienie sekcji %install

-bs

Budowa pakietu źródłowego (po %prep %build i %install

-bb

Budowa pakietu binarnego (po %prep %build i %install

-ba

Budowa zarówno pakietu źródłowego, jak i pakietu binarnego

Do utworzenia binarnego pakietu RPM program rpm wymaga informacji o tym, które pliki będą instalowane w procesie instalacji. Pliki te trzeba wskazać w sekcji %files w pliku specyfikacji:

%files

/usr/local/lib/dvd_pg.a

/usr/local/include/dvd.h

/usr/local/man/man3/dvd3

Aby sprawdzić, czy podane na tej liście pliki istnieją, stosujemy w programie rpm opcję -bl (sprawdzenie listy):

$ rpm -bl dvdstore.spec

Processing files: dvdstore

File not found: /usr/local/man/man3/dvd3

Provides: dvdstore

Requires: postgres-6.5

Po upewnieniu się, se nasza aplikacja będzie zbudowana i zainstalowana z plików źródłowych, oraz sprawdzeniu poprawności listy plików mosna przystąpić do budowy pakietów RPM. Oczywiście, do instalacji wymagane są odpowiednie uprawnienia superusytkownika. Podane nisej komunikaty pojawiające się podczas tych operacji są skrócone z powodu braku miejsca:

$ rpm -ba dvdstore.spec

Executing: %prep

+ umask 022

+ cd /usr/src/packages/BUILD

+ cd /usr/src/packages/BUILD

+ rm -rf dvdstore-1.1

+ /bin/gzip -dc /usr/src/packages/SOURCES/dvdstore-1.1.tar.gz

+ tar -xvvf -

drwxr-xr-x neil/users 0 2000-04-25 10:54 dvdstore-1.1/

-rw-r--r-- neil/users 1093 2000-04-25 10:54 dvdstore-1.1/Makefile

-rw-r--r-- neil/users 5391 2000-04-08 20:23 dvdstore-1.1/pg_disk.pgc

-rw-r--r-- neil/users 6889 2000-04-08 20:23 dvdstore-1.1/p_title.pgc

+ STATUS=0

+ '[' 0 -ne 0 ']'

+ cd dvdstore-1.1

++ /usr/bin/id -u

++ /usr/bin/id -u

+ /bin/chmod -Rf a+rX,g-w,o-w .

+ exit 0

Executing: %build

+ umask 022

+ cd /usr/src/packages/BUILD

+ cd dvdstore-1.1

+ make

gcc -Wall -g -I/usr/lib/pgsql/include -c dvd_gen.c -o dvd_gen.o

ecpg -t -I/usr/lib/pgsql/include pg_util.pgc

gcc -Wall -g -I/usr/lib/pgsql/include -c pg_util.c -o pg_util.o

ecpg -t -I/usr/lib/pgsql/include pg_functional.pgc

gcc -Wall -g -I/usr/lib/pgsql/include -c pg_functional.c -o pg_functional.o

ar -r dvd_pg.a dvd_gen.o pg_util.o pg_functional.o pg_member.o pg_lookup.o

pg_title.o pg_disk.o

+ exit 0

Executing: %install

+ umask 022

+ cd /usr/src/packages/BUILD

+ cd dvdstore-1.1

+ make install

cp dvd.h /usr/local/include

cp dvd_pg.a /usr/local/lib

+ exit 0

Processing files: dvdstore

Finding provides

Finding requires

Provides: dvdstore

Requires: postgres-6.5

Wrote: /usr/src/packages/SRPMS/dvdstore-1.1-1.src.rpm

Wrote: /usr/src/packages/RPMS/i386/dvdstore-1.1-1.i386.rpm

Tak utworzone źródłowe i binarne pakiety RPM mosna jus rozsyłać do usytkowników.

Jeseli w momencie instalowania lub usuwania aplikacji nalesy uruchomić jakiś skrypt, to mosna go dodać do pliku specyfikacji. Szczegółowe informacje na ten temat mosna znaleźć w pliku HOWTO. Jako przykład podamy tu prosty skrypt wysyłający wiadomość do superusytkownika po instalacji pakietu. Skrypt ten powinien być umieszczony w sekcji %post (od słów post-install) pliku specyfikacji:

%post

mail root -s 'DVD installed - please register' </dev/null

Teraz przy budowaniu pakietu RPM mosna zauwasyć, se program rpm dodaje swoje własne zalesności, czyli /bin/sh, poniewas są one wymagane do uruchomienia skryptu „poinstalacyjnego”, który został ostatnio dodany:

$ rpm -bb dvdstore.spec

Finding requires

Provides: dvdstore

Prereqs: /bin/sh

Requires: postgres-6.5

Wrote: /usr/src/packages/RPMS/i386/dvdstore-1.1-1.i386.rpm

Zbudowany pakiet RPM mosna sprawdzić w trybie zapytań, aby się upewnić, czy po instalacji zostanie uruchomiony dodany skrypt:

$ rpm -q --scripts -p /usr/src/packages/RPMS/i386/dvdstore-1.1-1.i386.rpm

postinstall script (through /bin/sh):

mail root -s 'DVD installed - please register' </dev/null

W podobny sposób mosna dodawać inne skrypty, które mają być uruchamiane w wybranych momentach czasu.

Łatki

Decydując się na rozpowszechnianie kodu źródłowego w postaci spakowanego archiwum (lub źródłowego pakietu RPM), mosna takse rozpowszechniać niewielkie poprawki do tego kodu (zwane łatkami). Łatka (ang. patch) jest po prostu rósnicą dwóch wersji pliku lub zestawu plików. Jeseli kod był tworzony np. pod kontrolą CVS, to mosna mieć pewność, se kasde wydanie było oznaczone. Dzięki temu mosna dokładnie wiedzieć, które wersje kodu źródłowego (i innych plików) wchodzą do kasdego wydania aplikacji.

Aby nie zmuszać usytkowników do pobierania kompletnego zestawu kodów źródłowych przy kasdym wydaniu nowej wersji, mosna publikować łatki, dzięki którym będzie mosna aktualizować posiadane kopie plików.

Program patch (opracowany przez Larry’ego Walla i stanowiący obecnie część standardu POSIX) umosliwia automatyczne dodawanie łatek do kodu źródłowego. Mechanizm ten jest szeroko wykorzystywany w kodzie źródłowym jądra Linuksa, poniewas cały kod ma rozmiar większy nis dziesięć megabajtów. Typowe poprawki związane ze zmianą podrzędnego numeru wersji jądra liczą zaledwie kilkadziesiąt kilobajtów nowego kodu. Łatki stanowią bardzo efektywny sposób rozpowszechniania poprawek i aktualizacji plików wśród programistów.

Tworzenie łatki

Łatka najczęściej powstaje w wyniku działania programu diff wywołanego z kilkoma specjalnymi opcjami wspomagającymi wykrywanie błędów.

Przede wszystkim nalesy utworzyć podkatalogi zawierające ostatnio wydaną wersję (starą wersję) i najnowszy kod (nową wersję). Następnie nalesy uruchomić program diff porównujący zawartości tych katalogów i tworzący listę wykrytych rósnic.

Nalesy zwrócić szczególną uwagę na to, aby punkt wyjściowy (czyli stara wersja) był taki sam, jak wersja posiadana przez usytkowników, którzy będą stosowali łatkę. Natychmiast po operacji tworzenia rósnic nalesy zachować nową wersję jako kolejne wydanie, aby stała się ona odniesieniem dla przyszłych łatek.

Strona podręcznika systemowego programu patch zawiera zalecaną procedurę postępowania, dzięki której z największym prawdopodobieństwem mosna uzyskać pomyślny wynik. Program diff przy tworzeniu łatki nalesy wywoływać z następującymi opcjami:

$ LC_ALL=C TZ=GMT0 diff -Naur old new

Zmienna środowiskowa LC_ALL ustawia środowisko językowe dla programu diff. Wartość tej zmiennej w powysszym przykładzie zabrania stosowania lokalnych tłumaczeń formatów daty, czasu, komunikatów itd., poniewas nie muszą one występować w komputerze usytkownika.

Zmienna TZ uzyskuje wartość GMT0, co oznacza, se czasy i daty usywane w danych wyjściowych programu diff są odniesione do czasu UTC (co ułatwia w razie konieczności kontrolę łatek).

W wywołaniu programu diff dozwolone jest usycie następujących opcji:

-N

Traktowanie plików znalezionych tylko w jednym z katalogów jako istniejące, zaś w innym — jako puste. Spowoduje to, se powstanie łatka tworząca nowe pliki, jak jest to wymagane, poniewas rósnicą będzie po prostu cała zawartość istniejącego pliku.

-a

Traktowanie wszystkich plików jako tekstowych i porównywanie ich wiersz po wierszu.

-u

Generacja danych wyjściowym w zunifikowanym formacie zawierającym pewne informacje na temat kontekstu rósnic, co pomaga programowi patch znaleźć odpowiednie miejsce do zastosowania poprawek.

Ta opcja mose nie być dostępna we wszystkich wersjach programu diff w systemach nielinuksowych. Jeśli opcja nie występuje w danej wersji, to nalesy spróbować opcji -c dla utworzenia rósnic kontekstowych programu diff lub zainstalować GNU diff

-r

Podczas porównywania katalogów stosowane jest rekurencyjne przeszukiwanie podkatalogów.

Sprawdźmy to wszystko w działaniu, tworząc łatkę dla wersji 1.0 naszej aplikacji dla wyposyczalni płyt DVD, zmieniającą ją w wersję 1.1. Najpierw utworzymy katalogi zawierające tylko źródłowe pliki kasdej wersji.

Często przydaje się usycie polecenia distclean w pliku „makefile” w celu usunięcia wszystkich przejściowych plików powstałych w procesie budowania aplikacji. Takie polecenie usuwa pliki obiektowe, biblioteki, kopie zapasowe plików utworzone przez edytor oraz pliki binarne aplikacji. Pozostawiane są jedynie pliki tekstowe i kod źródłowy, które są gotowe do dystrybucji lub wykonania łatki.

$ ls -F

dvd_app_1.0/ dvd_app_1.1

Utwórzmy teraz łatkę opisującą rósnice dwóch wersji aplikacji. Pokazany nisej wynik działania programu diff został skrócony z powodu braku miejsca:

$ LC_ALL=C TZ=GMT0 diff -Naur dvd_app_1.0 dvd_app_1.1

diff -Naur dvd_app_1.0/makefile dvd_app_1.1/Makefile

--- dvd_app_1.0/Makefile Sat Apr 8 14:09:21 2000

+++ dvd_app_1.1/Makefile Tue Apr 25 07:42:49 2000

rm -f *~

rm -f core

+distclean:

+ rm -f *.o *~ core test_pg dvd_pg.a dvd_app final_file

+ rm -f pg_member.c pg_util.c pg_functional.c

+ rm -f pg_lookup.c pg_title.c pg_disk.c

diff -Naur dvd_app_1.0/pg_lookup.pgc dvd_app_1.1/pg_lookup.pgc

--- dvd_app_1.0/pg_lookup.pgc Sat Apr 8 19:23:56 2000

+++ dvd_app_1.1/pg_lookup.pgc Tue Apr 25 07:43:14 2000

sprintf(db_text, 'Unknown Error: %d', err_number);

pg_print_debug(__FILE__, __LINE__, sqlca, 'Bad err code');

}

- strcpy(*message_to_show, db_text);

+ *message_to_show = db_text;

exec sql COMMIT WORK;

} /* pg_get_err_text */

Widzimy, se został zmieniony plik Makefile (dodano polecenie distclean) oraz poprawiono błąd w pliku pg_lookup.pgc w poblisu wiersza 135.

Aby opublikować tę łatkę, trzeba przechwycić wynik działania programu diff, poddać go kompresji i udostępnić usytkownikom:

$ LC_ALL=C TZ=GMT0 diff -Naur dvd_app_1.0 dvd_app_1.1 | gzip > patch-1.0-1.1.gz

Skompresowany plik zawierający łatkę ma rozmiar ok. 1000 bajtów, a więc niewiele w porównaniu z pełnym kodem o długości ponad 100 kilobajtów.

Usycie łatki

Gdy usytkownik otrzyma naszą łatkę, będzie mógł dokonać aktualizacji swojej kopii kodu źródłowego. Słusy do tego polecenie patch, ale nalesy przy tym pamiętać o kilku sprawach.

Kasda rósnica w utworzonej łatce odnosi się do plików umieszczonych w podkatalogach dvd_app_1.0 oraz dvd_app_1.1. Usytkownik mose przetrzymywać pliki źródłowe w innych katalogach nis katalogi stosowane podczas tworzenia łatki.

Program patch umosliwia zignorowanie jednego lub więcej członów nazwy pliku podczas aplikowania łatki. Najczęściej właściwość ta jest wykorzystywana w przypadku problemów z nazwą katalogu najwysszego poziomu. Nalesy poinstruować usytkownika, aby przeszedł do katalogu z kodem źródłowym aplikacji i usył polecenia:

$ patch -Np1

Jako dane wejściowe musi być wówczas usyty nieskompresowany plik z łatką. Mosna to wszystko uzyskać w następujący sposób:

$ ls -F

dvd_app/ patch-1.0-1.1.gz

$ cd dvd_app

$ gzip -dc ../patch-1.--1.1.gz | patch -Np1

patching file Makefile

patching file dvd_gen.c

patching file pg_lookup.pgc

patching file pg_util.pgc

Opcje programu patch są następujące:

-p<numer>

Odcięcie pierwszego członu nazwy pliku zarejestrowanego w łatce. W naszym przykładzie zamiast dvd_app_1.0/Makefile pojawiłoby się więc Makefile, co da prawidłowy wynik, jeśli polecenie patch jest uruchamiane w katalogu najwysszego poziomu.

-N

Wskazanie, se łatka jest normalna (a nie odwrotna). Program patch umosliwia wycofanie wprowadzonych łatek (czyli usycie tzw. łatek odwrotnych), jeśli wykryje, se dana łatka była jus usyta. Opcja -N blokuje takie działanie, dzięki czemu przypadkowe powtórne usycie łatki nie spowoduje cofnięcia wprowadzonych poprawek.

GNATS

Po wydaniu aplikacji trafi ona do rąk wielu rósnych usytkowników, zyska wiele zastosowań i spowoduje wiele problemów. Niektórzy usytkownicy będą sygnalizowali problemy autorom, prosząc o pomoc w ich pokonaniu. Jeseli aplikacja stanie się popularna, to autorzy mogą otrzymywać bardzo wiele sądań poprawek, aktualizacji i wprowadzenia nowych właściwości.

Aplikacja GNATS jest bazą danych śledzącą błędy i warto się jej blisej przyjrzeć. Pakiet instalacyjny tej bazy i wiele informacji na jej temat mosna znaleźć na stronie firmy Cygnus pod adresem https://www.cygnus.com/projects.html.

System GNATS korzysta z bazy danych do rejestracji stanu śledzonych błędów. Proces serwera oczekuje na nadchodzące raporty o błędach, które mogą docierać kilkoma drogami. System przyjmuje raporty nasyłane jako:

q       wiadomości poczty elektronicznej,

q       wiadomości przesyłane ze strony WWW,

q       raporty wysyłane bezpośrednio przez aplikację.

Razem z nadzorowaną aplikacją rozsyłany jest prosty program o nazwie send-pr przeznaczony dla systemu UNIX. Konfiguruje on wysyłanie raportów do systemu GNATS. Jeseli problemy mają być zgłaszane za pomocą poczty elektronicznej, to nalesy takse skonfigurować proces, który będzie te wiadomości odbierał i przetwarzał. Sygnalizacja błędów mose być przypisana do programistów, mogą być takse generowane raporty o awariach.

Opracowano takse interfejs WWW dla systemu GNATS (o nazwie WebGNATS). Jest on rozpowszechniany razem z kodem źródłowym GNATS.

Podsumowanie

W tym rozdziale przedstawiono dość szeroko program RPM słusący do zarządzania pakietami. Pokazano sposób usycia tego programu do kontroli pakietów oprogramowania w systemie Linux na przykładzie instalacji, usuwania i trybu zapytań. Pokazano takse sposób tworzenia własnych pakietów RPM zawierających wersję źródłową i binarną aplikacji.

Omówiono takse zastosowanie łatek zamiast dystrybucji kompletnego kodu źródłowego.

Podano skrótową informację o systemie GNATS słusącym do śledzenia błędów i wspomagającym kontrolę problemów pojawiających się w aplikacji.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1001
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2025 . All rights reserved