| CATEGORII DOCUMENTE | 
| Gradinita | 
PROIECT DE LECTIE
SCOALA SPECIALA
DISCIPLINA :Terapia tulburarilor de limbaj
DEFICIENTA :Dislexie-disgrafie
GRUPA :copii de 6-8 ani (grupa de 2copii )- clasa I
TIPUL:Formare de priceperi si deprinderi
SUBIECTUL : Diferentierea sunetelor in cuvinte monosilabice si bisilabice
OBIECTIVE GENERALE :
- formarea priceperilor si deprinderilor de pronuntie corecta ;
- formarea priceperilor si deprinderilor de diferentiere a sunetelor in cuvinte ;
- realizarea unei vorbiri corecte din punct de vedere articulator , fonetic si gramatical;
OBIECTIVE OPERATIONALE :
- sa pronunte corect sunetele;
- sa diferentieze corect auditiv sunetele in cuvinte ;
- sa- si consolideze motricitatea generala a aparatului fono-articulator si ,in special, motricitatea linguala;
- sa realizeze corect analiza si sinteza fonetica a cuvintelor ;
- sa formuleze propozitii simple , respectand succesiunea corecta a cuvintelor in propozitii ;
- sa produca si sa reproduca mesaje orale simple , clare , logice .
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE : demonstratia , imitatia ,observatia , conversatia , explicatia , exercitiul , analiza fonetica , comparatia , jocul didactic,povestirea ;
MATERIAL DIDACTIC : oglinda logopedica ,creioane colorate, fise de lucru,
jetoane ,planse ;
FORME DE ORGANIZARE : frontal , individual .
DESFASURAREA ACTIVITATII
| 
   Nr. crt  |  
   Etapele activitatii  |  
   Activitatea logopedului  |  
   Act. elevilor  |  
   Evaluare  | 
 
| 
   Organizarea activitatii  |  
   .Pregateste materialele necesare, aeriseste sala de lucru  |  
   .Isi controleaza si coordoneaza comportamentul  |  
   .observarea comportament.  | 
 |
| 
   Verificarea auzului fonematic si a motricitatii linguale  |  
   .Se realizeaza exercitii pentru motricitatea linguala:miscari ale limbii in diferite zone ale gurii si in diferite pozitii. .Se exacuta pronuntia unor sunete in fata oglinzii logopedice. .Framantari de limba , onomatopee.  |  
   .Urmaresc , imita ,se joaca.  |  
   .evaluare formativa individuala, ev.practico-aplicativa, aprecieri verbale  | 
 |
| 
     |  
   Anuntarea temei si a obiectivelor  |  
   .Anunta tema , obiectivele urmarite , modalitatile de realizare.  |  
   .Sunt atenti .  |  
   .obs. comport.  | 
 
| 
   Formarea si automatizarea pronuntiei corecte a sunetelor, cuvintelor  |  
   .Prezinta jetoane cu imagini diferite; se cere copiilor sa selecteze imaginile cu animale , se analizeaza ficare cuvant folosindu-se metoda fonetica , analitico - sintetica , se alcatuiesc propozitii . .Joc- concurs Se solicita copiilor sa selecteze, intr-un anumit timp , doar imaginile a caror denumire incepe cu un anumit sunet , sa le aranjeze pe un suport , sa le citeasca rar ,apoi foarte repede si sa continue sirul cu inca trei cuvinte care incep cu acelasi sunet .  |  
   .Elevii urmaresc , citesc imaginile ,analizeaza fonetic , alcatuiesc propozitii, exerseaza . .Elevii participa activ.  |  
   .evaluare formativa , aprecieri verbale , evidentieri .recompense  | 
 |
| 
   Verificarea gradului de automatizare a pronuntiei corecte  |  
   .Povestire dupa imagini Se prezinta elevilor planse cu imagini din povestea "Capra cu trei iezi ". Se cere elevilor sa aranjeze plansele in ordinea derularii actiunii , apoi sa povesteasca folosindu-se de planse .Se va urmari pronuntia cuvintelor si se vor face corectarile necesare la oglinda logopedica .Se cere elevilor sa enumere cuvinte mono si bisilabice folosite in povestire , se face diferentierea sunetelor , apoi analiza silabelor. .Fise de lucru Se vor imparti fise pentru observarea / colorarea unor imagini, cu diverse cerinte de lucru :sa coloreze imaginile a caror denumire incepe cu sunetul m , sa incercuiasca imaginile a caror denumire are o silaba , sa desparta in silabe , sa alcatuiasca propozitii ,etc.  |  
   .Elevii participa la povestire , primesc recompense . .Activitate de lucru independenta.  |  
   .evaluare formativa , aprecieri verbale , evidentieri .evaluare formativa  | 
 |
| 
   Retentia si transferul  |  
   .Se enumera activitatile realizate , se repeta cuvinte mono si bisilabice.  |  
   .Elevii spun care exercitiu le-a placut mai mult si de ce .  |  
   .aprecieri verbale , evidentieri  | 
 |
| 
   Aprecieri , evaluare  |  
   .Sunt apreciati copiii pentru participarea activa , sunt analizate fisele de lucru si se acorda note .  |  
   . Elevii sunt atenti , se autoevalueaza.  |  
   .Observarea comportamentului ,aprecieri verbale , evidentieri , note.  | 
 
| 
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare | 
              
                Vizualizari: 4671				
                Importanta: ![]()
Termeni si conditii de utilizare | Contact 
     
      © SCRIGROUP 2025 . All rights reserved