CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
SCOALA: Liceul Teoretic "N.Jiga" Tinca
PROFESOR:
CLASA: a VIII-a D
OBIECTUL: Limba si literatura romana
SUBIECTUL: RELATII SINTACTICE IN FRAZA
TIPUL LECTIEI: de actualizare a cunostintelor
COMPETENTE SPECIFICE: 2.2, 2.3, 4.2
OBIECTIVE OPERATIONALE :
La sfarsitul lectiei, toti elevii vor fi capabili:
O1.-sa identifice propozitiile principale si subordonate in diferite fraze;
O2.-sa precizeze raporturile care se stabilesc intre propozitii;
O3.-sa recunoasca elementele de relatie;
O4.-sa construiasca fraze, pornind de la o structura data.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, observatia dirijata, invatarea prin descoperire, exercitiul, lucrul pe grupe.
Materiale didactice: manualul, fise de lucru
Mijloace didactice: planse realizate de elevi, schema, prezentarea PPT.
Evenimente instructionale |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Strategii didactice |
Evaluare |
1.Captarea atentiei |
Notez absentele si le solicit elevilor sa se pregateasca pentru ora. |
Elevii isi pregatesc manualul, caietele de clasa si de teme. |
conversatia/ frontal | |
2.Verificarea temei |
Solicit cativa elevi sa citeasca tema, corectand eventualele greseli. |
Elevii isi corecteaza tema. |
conversatia/ frontal | |
3. Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior |
Ii intreb pe elevi care sunt raporturile sau relatiile sintactice in propozitie si prin ce mijloace se realizeaza acestea Le solicit elevilor sa rezolve un rebus pentru a-si aminti tipurile de propozitii: principala, regenta, subordonata si pentru a introduce noul continut, care se refera la fraza |
Elevii raspund, indicand raportul de coordonare, raportul de subordonare si raportul de interdependenta. Elevii vor mentiona si mijlocele prin care se realizeaza acestea (coordonarea- juxtapunerea, jonctiunea; subordonarea-juxtapunerea, jonctiunea, flexiunea) Elevii raspund |
conversatia/ frontal exercitiul/ individual conversatia/ frontal | |
4.Comunicarea subiectului si a obiectivelor noii invatari |
Prezint elevilor obiectivele propuse, intr-o forma adecvata. Deschid prezentarea PPT, afisand titlul lectiei. |
Elevii sunt atenti si isi noteaza titlul lectiei in caiete |
explicatia/ frontal | |
5.Dirijarea invatarii si a obtinerii performantei |
O1.- Primele trei grupe vor primi cate doua fraze si vor avea ca sarcina de lucru sa identifice felul propozitiilor din fraza, precizand raporturile existente intre acestea si indicand elementul de relatie. O alta grupa va primi ca sarcina de lucru gruparea unor elemente de relatie in: conjunctii si locutiuni conjunctionale coordonatoare, conjunctii si locutiuni conjunctionale subordonatoare, pronume (adjective pronominale) relative si nehotarate, adverbe relative si nehotarate |
Elevii lucreaza, dupa care grupele isi prezinta concluziile prin completarea planselor. Elevii isi noteaza in caiete concluziile prezentate. |
exercitiul, invatare prin descoperire/ pe grupe conversatia/ frontal |
Evaluarea se face pe baza fisei de evaluare |
O2.- Dupa ce primele trei grupe isi prezinta concluziile, ii intreb pe elevi ce raporturi se stabilesc intre propozitii si cum se realizeaza acestea Afisez schema raporturilor sintactice din fraza din prezentarea PPT |
Elevii raspund, indicand raportul de coordonare si raportul de subordonare si mijloacele prin care se realizeaza acestea (juxtapunerea, jonctiunea) Elevii sunt atenti si isi noteza in caiete |
conversatia/ frontal explicatia/ frontal |
Evaluarea se face pe baza fisei de evaluare |
|
O3. - Solicit ultimei grupe sa-si prezinte concluziile, explicand elevilor care sunt elementele de relatie prin care se realizeaza raportul de coordonare si cel de subordonare. |
Elevii sunt atenti si isi noteaza in caiete concluziile grupei 4 |
explicatia, observatia dirijata/ frontal |
Evaluarea se face pe baza fisei de evaluare |
|
O4.- Le cer elevilor sa alcatuiasca o reclama care sa fie o fraza ce contine structura trebuie sa, referindu-se la o imagine pe care o afisez in PPT. Le solici elevilor sa desparta fraza in propozitii, indicand tipul lor si elementele de relatie prin care sunt introduse |
Elevii alcatuiesc fraza |
exercitiul/ individual |
Evaluarea se face pe baza fisei de evaluare |
|
6.Asigurarea feedbackului |
Pe intreg parcursul lectiei, voi aprecia raspunsurile elevilor, stimuland participarea la activitate. La sfarsitul orei, voi nota elevii in functie de activitatea lor | |||
7. Evaluarea |
Se realizeaza pe baza fisei de evaluare | |||
8.Asigurarea retentiei si a transferului |
Tema pentru acasa: exercitiile de la pag. 74 din caietul de lucru 'Literatura. Limba romana. Comunicare', Editura Art |
FISA DE EVALUARE
Nr. crt. |
Item |
Punctaj |
Timp |
Despartiti fraza, precizand tipurile de propozitii: Imi place linistea cand invat. |
4p |
1min. |
|
Precizeaza raportul care se stabileste intre propozitiile frazei de mai sus. |
2p |
1min. |
|
Indica ce parte de vorbire este elementul de relatie din fraza de mai sus. |
2p |
1min. |
|
Alcatuieste o fraza in care sa existe o subordonata introdusa printr-un pronume relativ |
2p |
2 min. |
FISA DE EVALUARE
Nr. crt. |
Item |
Punctaj |
Timp |
Despartiti fraza, precizand tipurile de propozitii: Imi place linistea cand invat. |
4p |
1min. |
|
Precizeaza raportul care se stabileste intre propozitiile frazei de mai sus. |
2p |
1min. |
|
Indica ce parte de vorbire este elementul de relatie din fraza de mai sus. |
2p |
1min. |
|
Alcatuieste o fraza in care sa existe o subordonata introdusa printr-un pronume relativ |
2p |
2 min. |
Completati rebusul, pentru a obtine pe verticala A-B denumirea enuntului alcatuit din doua sau mai multe propozitii:
A
1. |
|
| |||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
4. |
|
|
|
B
Completati rebusul, pentru a obtine pe verticala A-B denumirea enunturilor alcatuite din doua sau mai multe propozitii:
A
1. |
| |
| ||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
4. |
|
|
|
B
Completati rebusul, pentru a obtine pe verticala A-B denumirea enuntului alcatuit din doua sau mai multe propozitii:
A
1. |
|
| |||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
4. |
|
|
|
B
GRUPA 1
Identificati felul propozitiilor din fraza, precizand raporturile existente intre acestea si indicand elementul de relatie:
'-Tata, am crescut in palatele tale, m-am plimbat in asta gradina de atatea ori si am vazut roade foarte frumoase in pomul din fundul gradinii'
(P. Ispirescu)
Pentru mine conteza ca ai venit.
GRUPA 2
Identificati felul propozitiilor din fraza, precizand raporturile existente intre acestea si indicand elementul de relatie:
Locul unde si-a petrecut vacanta era foarte pitoresc.
'Pana sa ajunga el, craiul de pe alta parte si ajunsese acasa' (I. Creanga)
GRUPA 3
Identificati felul propozitiilor din fraza, precizand raporturile existente intre acestea si indicand elementul de relatie:
'Ai carte, ai parte' (Proverb)
Ma mir cine ti-a spus aceste lucruri
GRUPA 4
4. Grupati, in patru coloane, urmatoarele elemente de relatie: dar, ca, precum si, cand, ce, cui, unde, ca sa, oricine, sa, oricum, insa, incat, chiar daca, care, ori, in vreme ce, daca:
Conjunctii si locutiuni conjunctionale coordonatoare
Conjunctii si locutiuni conjunctionale subordonatoare
Pronume (si adjective pronominale) relative si nehotarate
Adverbe relative si nehotarate
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7513
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved