CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
GRADINITA NR.
GRUPA MARE B
EDUCATOARE :
DATA : 24 MAI
PROIECT DE ACTIVITATE
Categoria de activitate : Activitate matematica
Tipul activitatii : Activitate de consolidare
Tema activitatii : "Rezolvam probleme"
Mijlocul de realizare : Joc didactic
Scopul activitatii : Consolidarea deprinderii de a rezolva probleme de adunare si scadere si de a folosi in mod corect simbolurile matematice;
Comportamente urmarite in activitate :
Obiective operationale :
Sarcina didactica : Rezolvarea problemelor enuntate de educatoare prin manipularea directa a materialului didactic si transpunerea enuntului problemei intr-o operatie matematica.
Regulile jocului : Copilul desemnat de educatoare cu ajutorul fluturasului Colorici va veni in fata clasei si va asculta problema. Apoi va aseza pe panou elementele din enuntul problemei, exprimand verbal actiunile intreprinse, iar in final va transpune problema si intr-o operatie matematica de adunare sau scadere. In cazul unui raspuns corect, va fi rasplatit cu aplauze.
Elemente de joc : fluturasul Colorici, surpriza, manuirea materialului, aplauze ;
Strategia didactica :
Durata
Bibliografie : Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii
SCENARIUL DIDACTIC
SECVENTELE ACTIVITATII |
ELEMENTE DE CONTINUT |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
1. Organizarea activitatii |
Aerisirea salii de grupa; Aranjarea scaunelelor in semicerc; Pregatirea materialului didactic necesar desfasurarii activitatii. | ||
2.Captarea atentiei |
Educatoarea va prezenta fluturasul "Colorici" care viziteaza din nou grupa mare si care a adus cu el si o multime de surprize care vor fi dezvaluite pe parcursul activitatii. |
Conversatia | |
3. Anuntarea temei |
Educatoarea anunta copiii ca in cadrul activitatii matematice se vor juca impreuna cu "Colorici" un joc didactic: "Rezolvam probleme" |
Conversatia | |
5. Desfasurarea propriu-zisa a activitatii |
Explicarea si demonstrarea regulilor jocului : copilul desemnat de educatoare va asculta cu atentie enuntul problemei si va afisa pe panou elementele ce apar in cadrul acestuia, iar apoi va reda enuntul problemei si printr-o operatie matematica folosind cifrele si simbolurile matematice, raspunsurile corecte fiind rasplatite cu aplauze; Efectuarea jocului de proba ; Desfasurarea jocului propriu-zis ( copiii vor rezolva problemele enuntate de educatoare) VARIANTA : Educatoarea va afisa o operatie matematica si va pune la dispozitia copiilor obiecte si jetoane cu ajutorul carora acestia sa transpuna problema in imagine. Evaluarea jocului : Educatoarea va imparti jetoane cu cifre copiilor si va enunta o problema. Copiii care au pe jeton cifra ce corespunde rezultatului problemei vor veni la panou. |
Explicatia Demonstratia Exercitiul Conversatia Problematizarea Conversatia Problematizarea | |
6. Incheierea activitatii |
Aprecieri generale si individuale privind desfasurarea activitatii. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2573
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved