CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DIDACTIC
EDUCATOARE
GRUPA : mijlocie
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul om si societate (DOS)
DENUMIREA ACTIVITATII: Activitate Practica
SUBIECTUL: Peisaj polar
MIJLOC DE REALIZARE: Confectionare
TIPUL DE ACTIVITATE: Formare de priceperi si deprinderi
OBIECTIVE GENERALE:
●Consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica
●Cultivarea perseverentei, a indemanarii si a increderii in fortele proprii
●Consolidarea deprinderii de a pastra ordinea si curateniea la locul de munca
●Educarea gustului estetic si a capacitatii de a aprecia frumosul
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1-sa lipeasca partile componente ale pinguinului, realizate din coala cartonata;
O2- sa lipeasca pe coala bucati din burete, construind banchize de gheata;
O3- sa realizeze un peisaj de la pol prin asamblarea fiecarei componente a lucrarii;
O4-sa aprecieze critic si autocritic lucrarile pe baza unor criterii anuntate.
STRATEGII DIDACTICE:
♦METODE SI PROCEDEE:■explicatia
■conversatia
■demonstratia
■exercitiul
♦MATERIAL DIDACTIC: role de carton imbracate in hartie creponata neagra, coli cartonate colorate, lipici, bucati din burete alb, recompense.
DURATA: 30 minute.
DESFASURAREA ACTIVITATII:
ETAPELE ACTIVITATII |
OBIECTIVE OPERATIONALE |
activitatea educatoarei |
activitatea copiilor |
metode |
1. MOMENT ORGANIZATORIC 2. CAPTAREA ATENTIEI 3. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR 4. DEMONSTRAREA MODULUI DE EXECUTIE 5. DESFASURAREA ACTIVITATII 6. EVALUAREA 7. INCHEIEREA ACTIVITATII |
O1 O2 O3 O4 |
Se asigura conditiile necesare pentru buna desfasurare a activitatii: aerisirea salii de grupa; pregatirea materialului necesar desfasurarii activitatii; introducerea copiilor in sala de grupa. Pe masuta din fata grupei va fi descoperit un peisaj polar, unde se va afla un pinguin confectionat. Voi prezenta pinguinul - este Apolodor, pinguinul despre carea am invatat noi o poezie si despre care stim ca s-a dus la pol, la fratii lui.Insa, el s-a ratacit.. Il arat pe Apolodor care a urmat un traseu in cautarea fratilor. S-a intalnit cu ursul polar, care un a putut sa il ajute, s-a intalnit cu foca, dar nici ea un stia nimic de fratii lui. Voi spune ca acesta este foarte trist pentru ca si-a pierdut fratii. Insa, el s-a gandit sa le ceara lor ajutor, pentru ca stiu ca sunt copiii foarte prietenosi care sigur il vor ajuta. Pe masa sunt pregatite mai multe materiale din care se va confectiona pinguini , banchize de gheata pe care le vor lipi pe o coala cartonata. Acestia vor fi fratii pinguinului Apolodor. La sfarsit fiecare peisaj in parte va fi asamblat astfel incat , copiii vor realiza un peisaj de la pol in care se va afla o colonie de pinguini. Se face intuirea materialului. Cu ajutorul acestor materiale, vom confectiona fiecare cate un pinguin. Se vor face cateva exercitii de incalzire a mainilor, astfel incat sa fie pregatite pentru realizarea pinguinilor: ne jucam cu bulgari facem bulgari ne incalzim mainile de frig inchizand si deschizand pumnii scuturam mainile. Se va face demonstratia modului de asamblare a fiecarei componenete, atat pentru realizarea pinguinului cat si pentru realizarea peisajului final. Dupa demonstrare si explicatii, copiii, in grup de cate trei, vor incepe sa lucreze, trasandu-si mai intai sarcinile in grup ale fiecarui copil.Copiii vor fi supravegheati si ajutati cu explicatii suplimentare acolo unde este cazul. Copiii vor fi anuntati ca trebuie sa termine peisajul. Fiecare grup, isi va aseza peisajul alaturi de celelalte, adunand toti fratii lui Apolodor alaturi de el. Peisajul final va fi evaluat de copii.Ei isi vor evalua lucrarea, dar si lucrarile celorlalti. Se vor aprecia lucrarile din punct de vedere estetic si din punctul de vedere al corectitudinii realizarii lucrarilor. Pentru ca l-au ajutat pe Apolodor sa isi gaseasca fratii, acesta fiind foarte fericit, le trimite cate o imagine cu el. |
Copiii asculta, sunt atenti la povestirea despre Apolodor. Copiii sunt receptivi si isi exprima acordul in a-l ajuta pe Apolodor Copiii observa si intuiesc materialul. Copiii confectioneaza in grupuri de catre trei pinguinul si asambleaza elementele pentru realizarea peisajului de la pol. Copiii fac autoevaluarea si evaluarea. Copiii primesc recompensele. |
Conversatia Explicatia Exercitiul Demonstratia Exercitiul |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4042
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved